CZ2001884A3 - Způsob elektrolytického moření - Google Patents

Způsob elektrolytického moření Download PDF

Info

Publication number
CZ2001884A3
CZ2001884A3 CZ2001884A CZ2001884A CZ2001884A3 CZ 2001884 A3 CZ2001884 A3 CZ 2001884A3 CZ 2001884 A CZ2001884 A CZ 2001884A CZ 2001884 A CZ2001884 A CZ 2001884A CZ 2001884 A3 CZ2001884 A3 CZ 2001884A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
pickling
electrolytic
ions
solution
anode
Prior art date
Application number
CZ2001884A
Other languages
English (en)
Inventor
Sandro Fortunati
Yoannis Demertzis
Stefano Trasatti
Paolo Giordani
Augusto Musso
Franco Mancia
Original Assignee
Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien
Acciai Speciali Terni S. P. A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien, Acciai Speciali Terni S. P. A. filed Critical Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien
Publication of CZ2001884A3 publication Critical patent/CZ2001884A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25FPROCESSES FOR THE ELECTROLYTIC REMOVAL OF MATERIALS FROM OBJECTS; APPARATUS THEREFOR
    • C25F1/00Electrolytic cleaning, degreasing, pickling or descaling
    • C25F1/02Pickling; Descaling
    • C25F1/04Pickling; Descaling in solution
    • C25F1/06Iron or steel

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Cleaning And De-Greasing Of Metallic Materials By Chemical Methods (AREA)
  • Electrolytic Production Of Metals (AREA)
  • Chemical Treatment Of Metals (AREA)

Description

Způsob elektrolytického moření
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu mořeni a povrchové úpravy produktů z oceli, válcované za studená, zejména z nerezové oceli austenitického, ferritického a martensitického typu, oceli, vyrobené duplexním způsobem, superaustenitické a superferritické oceli a zvláštních slitin niklu a niklu a chrómu.
Jde o kontinuální postup, který zahrnuje řadu stupňů, z nichž alespoň jeden spočívá v elektrolytickém zpracování na linkách, v nichž materiál, určený k moření může být předběžně zpracován v lázni, obsahující roztavené soli.
Dosavadní stav techniky
Pro moření nerezových ocelí, válcovaných za studená a podrobených tepelnému zpracování nebo žíhání, je známa celá řada elektrolytických způsobů mořeni.
V patentovém spisu DE-A-19624436 se popisuje způsob elektrolytického moření, přiněmž se jako kyselina používá pouze kyselina chlorovodíková spolu s chloridem železitým v koncentraci 30 až 120 g/1. Pás oceli, který má být mořen prochází mezi dvojicí elektrod, z nichž každá je uložena na jedné straně pásu, elektrody každé dvojice mají stejnou polaritu. Uspořádání elektrod je katoda-anoda-katoda-katoda-anoda-katoda, takže základní jednotka je představována ternární sekvencí katoda-anoda2 ···· ·· ·· ··· ·· ···
-katoda. Hustota proudu je přibližně 3 až 40 A/dm2.
Teplota při zpracováni je 50 až 95 °C.
Patentový spis DE-C-3937438 popisuje způsob mořeni při použiti roztoku, který obsahuje 5 až 50 g/1 HF a až 150 g/1 železitých jontů. Reoxidace Fe2+ na Fe3+ se provádí elektrolyticky tak, že materiál, určený k moření má být v roztoku anodou proti katodové protielektrodě nebo představuje tank pro moření sám katodu. Hustota anodového proudu je v rozmezí 0,1 až 1 A/dm2.
EP-A-838542 popisuje způsob, při němž ocelový pás prochází vertikálně mezi dvojicí protielektrod. Užívá se neutrální elektrolyt, tvořený síranem sodným v koncentraci 100 až 350 g/1, hustota proudu je v rozmezí 20 až 250 A/dm2.
Mezinárodní přihláška WO 98/26111 popisuje způsob moření oceli a titanových slitin při použití roztoků na bázi síranových iontů a fluorovodíků s obsahem Fe3+ nebo Ti4+ jako oxidačních činidel, vytvářených v průběhu postupu elektrolytickou oxidací odpovídajících redukovaných kationtů.
EP-A-763609 popisuje elektrolytické moření nerezové oceli při použití řady komor se střídavými anodami a katodami jako protielektrodami. Základem elektrolytického roztoku je kyselina sírová.
Podle JP 95-130582 se užije při moření elektrolytický roztok, jehož základem je kyselina sírová v množství 20 až 400 g/1, roztok obsahuje dusičnany a/nebo sírany pro moření nerezové oceli.
• · · · ·· · · · · ·· • · · · ··· · · · ··· · · ·· · · ·
Známé postupy jsou obecně založeny na některé z následujících technologií nebo na jejich kombinacích:
a) počáteční zpracování v roztavených solích k odstranění okují a některých nečistot s následujícím elektrolytickým mořením v roztocích na bázi kyseliny dusičné a na konec s chemickým zpracováním v roztoku kyseliny dusičné nebo ve směsi kyseliny dusičné a fluorovodíkové podle typu zpracovávaného materiálu,
b) počáteční elektrolytické zpracování v síranech s následným chemickým zpracováním v kyselině dusičné nebo ve směsi kyseliny dusičné a fluorovodíkové,
c) počáteční elektrolytické zpracování v roztoku neutrálních síranů a pak druhé elektrolytické zpracování v roztocích kyseliny dusičné a na konec chemické zpracování v roztocích směsi kyseliny dusičné a fluorovodíkové.
Diagram na obr. 1 je schematickým znázorněním elektrolytické jednotky pro kontinuální zpracování pásu nerezové oceli, tato jednotka je vhodná i provádění způsobu podle vynálezu. Systém je tvořen sledem různých elektrolytických jednotek, v nichž se střídají protielektrody s katodovou funkcí s protielektrodami s anodovou funkcí, přičemž všechny tyto elektrody jsou upraveny podél pásu oceli. Při průchodu pásu různými elektrolytickými jednotkami dochází pokaždé k indukci s opačnou polaritou než při průchodu předchozí dvojicí elektrod.
Na obr. 1 je hladina roztoku označena L, podpůrné válce jsou označeny R a válec, sloužící k ponoření pásu oceli je označen R'.
• · · · ·· ···· · · ···· · · · · · · • · · « · · · · · ·
Jako materiál pro anodové protielektrody v lázni se užívá železná litina nebo olovo nebo jiný materiál, který je odolný proti korozi při použití jako anoda. Pro katodové protielektrody se obvykle užívá nerezová ocel.
Hustota proudu v pásu oceli při anodové polarizaci se může měnit v širokém rozmezí, například 2 až 40 a zvláště 3 až 30 A/dm2. Hustota proudu v pásu nerezové oceli při katodové polarizaci se bude měnit v závislosti na poměru mezi katodovým a anodovým povrchem pásu, který je obvykle v rozmezí 1:2 až 1:6.
Hustota katodového proudu bude v důsledku toho větší než hustota anodového proudu, a to 2 až 6krát větší.
Elektrolytické zpracování v kyselině dusičné nebo v neutrálních síranech při svrchu popsané technologii představuje základní stupeň moření, který umožní získání materiálu s požadovanými povrchovými vlastnostmi.
Při svrchu popsaných postupech je možno při použití roztoků kyseliny dusičné při postupu (a) nebo (c) dosáhnout velmi dobré úpravy povrchu oceli, vznikají však dobře známé problémy se znečištěním životního prostředí vzhledem k emisi toxických plynů typu NOX a vzhledem k přítomnosti vysoké koncentrace dusičnanových iontů v odpadních vodách. V případě moření uvedených materiálů výlučně chemickými postupy, jako tomu je v případě ferritických, martensitických a austenitických ocelí po válcování za horka již byly tyto problémy vyřešeny tak, že se při jejich moření neužívá kyselina dusičná, příslušné postupy jsou popsány například v patentových ···· 9 · · · · · · • · · · · ·· · · · *
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9
9999 99 99 999 99 999 spisech EP 505606 a EP 582121. Náhrada kyseliny dusičné v elektrolytických postupech, typických pro svrchu uvedené postupy (a) a (c) , dosud nebyla vyřešena.
Podstata vynálezu
Vynález navrhuje nahradit elektrolytické zpracováni s použitím kyseliny dusičné nebo jiných anorganických kyselin zpracováním při použiti roztoků na bázi kyseliny sirové a železitých iontů s následným konečným zpracováním pasivací podle typu zpracovávaného materiálu.
Použití roztoků na bázi kyseliny sírové a železitých iontů jako elektrolytické lázně umožňuje dosáhnout následujících výsledků:
1. vyloučeni použití kyseliny dusičné a tím odstranění problémů, spojených s nečištěním životního prostředí,
2. výhodnější vlastnosti výsledného povrchu ve srovnání s vlastnostmi, dosažitelnými při zpracování roztokem kyseliny dusičné,
3. rychlost moření, která je stejná nebo vyšší než při elektrolytickém zpracování s použitím roztoků kyseliny dusičné.
Podstatu vynálezu tedy tvoří elektrolytické moření, které se provádí bez použití kyseliny dusičné v roztoku, který obsahuje kyselinu sírovou a železité ionty Fe3+, při dosažení moření a pasivace stejné úrovně jako při elektrolytických postupech s roztokem kyseliny dusičné a při dosažení stejné kvality výsledného povrchu.
Použitý elektrolytický roztok obsahuje kyselinu sírovou v koncentraci 20 až 140, s výhodou 40 až 100 g/1 ·· ·· ······ tt · • · · · ··· ···· • ·· φ φφφφ φ φ φ φ φ φφφ φ φφφ φ · • · · φ · ···· θ ···· · · · · · φ · φφ φφφ a železité ionty Fe3+ v koncentraci 15 až 80, s výhodou 20 až 50 g/1.
Množství kyseliny sírové je množství volné kyseliny, které je možno zjistit například titrací s použitím baze nebo analýzou vodivosti ve zředěném roztoku při použití kalibrační křivky. Toto množství má být udržováno v průběhu celého postupu postupným přidáváním kyseliny sírové při jejím spotřebování z lázně tvorbou síranů kovů, například síranu železnatého a železitého, nikelnatého, chromitého a síranů dalších kovů.
Elektrolytický postup se provádí známým způsobem, například některým ze způsobů, popsaných ve stati, týkající se dosavadního stavu techniky. Pokud jde o podmínky postupu, klade se zvláštní důraz na skutečnost, že výrobek, který má být mořen, prochází zařízením kontinuálně, například ve formě pásu a představuje postupně katodu a anodu podle polarity protielektrod, určené vloženým elektrickým napětím. Polaritu je nutno vystřídat alespoň dvakrát. V konečné fázi produkt s výhodou představuje anodu tak, aby bylo možno dosáhnout příslušné pasivace zpracovávaného povrchu.
Při průchodu mořicím tankem je produkt podrobem anodovému zpracování po celkovou dobu v rozmezí 5 až 15 sekund.
V případě elektrolytického moření v roztocích, obsahujících kyselinu dusičnou podle známých postupů dochází při anodové polarizaci k působení v transpasivní oblasti při napětí vyšším než při vývoji kyslíku (přibližně 1200 mV vzhledem ke standardní vodíkové
9··· 9 9 9 · · * · ··· · 9999 9 9 9 • 9 999 9 9 9 9 9 9
7*··· ·· ·· ·*·* ·9 * 999 elektrodě, jak je znázorněno na obr. 2). Napětí A se srovnává s potenciodynamickou křivkou na obr. 5 a zpracováni povrchu je velmi homogenní.
Mimo elektrické pole zůstává povrch oceli pasivní, jak je znázorněno na obr. 2, napětí LC1 a LC2 pro „volnou korozi.
Na obr. 2, 3 a 4 znamená A potenciály při anodové polarizaci a C znamená potenciál při katodové polarizaci, kdežto LC1 a LC2 znamenají potenciály vně elektrického pole po anodové a katodové polarizaci.
Způsob, znázorněný na obr. 2 byl prováděn v roztoku kyseliny dusičné s koncentrací 10 % hmotnostních. Postup z obr. 3 byl prováděn v roztoku kyseliny sírové s koncentrací 10 % hmotnostních a postup na obr. 4 byl prováděn v roztoku kyseliny sírové s koncentrací 10 % hmotnostních a s obsahem 3 % hmotnostní Fe3+.
Náhrada kyseliny dusičné kyselinou sírovou neumožní sama o sobě dosáhnout vysoké kvality povrchu, zejména pokud jde o lesk a možnost pasivace. Při anodové polarizaci v roztocích kyseliny sírové zůstává napětí po dlouhou dobu v oblasti transpasivního rozpouštění tak, jak je znázorněno na obr. 3, napětí A ve srovnání s příslušnou potenciodynamickou křivkou z obr. 3. Tím je určována rychlost rozpouštění, která je obecně vyšší.
Mimo to je kyselina sírová vně elektrického pole, to znamená mimo plochu, přivrácenou k elektrodám, agresivní. Potenciály pro volnou korozi po katodové polarizaci LC2, znázorněné na obr. 2, je možno nalézt ve skutečnosti v ♦ · ♦· Μ ··»» ·· · • · · · ··« · · · · • ·· · ·«·· 9 · · * · · · · · · » « · * g···· ·· ·· ·»· «· «·· anodové rozpouštěcí oblasti, jak vyplývá ze srovnání mezi hodnotou LC2 a potenciodynamickou křivkou pro kyselinu sírovou z obr. 5. Za těchto podmínek není zpracování homogenní a výsledkem je drsnost a snížený lesk zpracovávaného povrchu.
Na druhé straně je kyselina dusičná pasivující a potenciály LC1 a LC2 na obr. 2 je možno nalézt v pasivní oblasti při srovnávání s potenciodynamickou křivkou pro kyselinu dusičnou z obr. 5. V důsledku toho při zpracování samotnou kyselinou sírovou dochází ke ztrátě materiálu a v důsledku toho není výsledný povrch lesklý a je drsný. Mimo to se mohou vytvořit oblasti, v níž se ukládají sírany, k tomu dochází zvláště v případě zpracování nerezových ocelí ferritického typu.
Současná přítomnost kyseliny sírové a železitých iontů jako oxidačních činidel podle vynálezu určuje pasivitu povrchu ocelového pásu vně elektrického pole, jak je zřejmé z potenciálů LC1 a LC2 na obr. 4 ve srovnání s odpovídající křivkou z obr. 5, kdežto v transpasivní oblasti dochází k anodovému zpracování stejně jako v případě použití kyseliny dusičné, jak je zřejmé z obr. 2, 4 a 5. Moření v roztocích kyseliny sírové s obsahem železitých iontů tedy vede k chemickofyzikálním a elektrochemickým podmínkám, srovnatelným s podmínkami při moření kyselinou dusičnou, přičemž výsledky jsou alespoň ekvivalentní.
Při použití roztoků podle vynálezu je možno dosáhnout kinetiky moření, která je alespoň srovnatelná s kinetikou při použití kyseliny dusičné, a to z následujících důvodů:
•· · 9 9 · 9 · «· *
99 9 9 9 9 « * · ·
999 · 9 9 · · 9 * · ^· · · 9 · · · · 9 9 9 9 9 99 9
a) při anodovém zpracování je kinetika rozpouštění kyseliny sírové a trojmocného železa vyšší než kinetika rozpouštění kyseliny dusičné (obr. 5) ,
b) při katodové fázi je vývoj vodíku podle reakce 2H+ + 2e“ y H2 větší v roztoku kyseliny sírové a trojmocného železa než v roztoku kyseliny dusičné vzhledem k depolarizaci při redukci dusičnanů.
Při vývoji vodíku dochází také k mechanickému působení a tím k přípravě povrchu pro rovnoměrnější anodové zpracování.
Při moření v roztoku kyseliny sírové s železitými ionty dochází ke vzestupu koncentrace železnatých iontů Fe2+. Tuto koncentraci železnatých iontů je nezbytné řídit alespoň částečnou reoxidací těchto iontů na ionty železité, tak aby koncentrace železitých iontů byla udržována na hodnotě v rozmezí 15 až 70, s výhodou 15 až 40 g/1, poměr Fe3+/Fe2+ má být udržován na hodnotě vyšší než 1, s výhodou vyšší než 3 a současně nemá koncentrace železnatých iontů převyšovat 10 g/1. Oxidace želaznatých iontů na ionty železité může být uskutečněna chemicky, s výhodou při použití peroxidu vodíku nebo při použití perkyselin nebo jejich solí. K oxidaci může také docházet ve zvláštní elektrolytické komoře, například podle mezinárodní přihlášky WO 97/43463. Konečně může k oxidaci docházet při použití vzduchu nebo kyslíku v katalytických systémech, například podle DE 19755350.8.
V případě chemické oxidace s použitím peroxidu vodíku může být peroxid přiváděn kontinuálně nebo diskontinuálně přímo do tanku nebo s výhodou do
Φ Φ · Φ ΦΦΦ · ♦ φ φ
ΦΦΦ · Φ φ Φ Φ Φ Φ ·
ΦΦ ΦΦΦ Φ ΦΦΦ · Φ
10··· ··* *··’···’ *·♦’ ··· recirkulační trubice vně tanku tak, aby bylo možno co nejvíce zvýšit výtěžek reakce. Výtěžek oxidační reakce je možno zvýšit pomocí stabilizátorů, specifických pro peroxid vodíku, jako je fenacetin, sekundární nebo terciární alifatické alkoholy, glykoly, glykolethery, ethoxylované nebo ethopropoxylované neiontové povrchově aktivní látky, blokované na koncovém atomu vodíku.
Elektrolytický roztok je popřípadě možno míchat, například pomocí oběhového čerpadla nebo přívodem vzduchu. Při míchání roztoku je možno dosáhnout té výhody, že se odstraní plyn, vytvořený na spodní straně ocelového pásu.
Elektrolytický roztok se při provádění způsobu podle vynálezu udržuje na teplotě 15 až 60, s výhodou 15 až 40 °C. V případě, že se roztok udržuje pomocí výměníku tepla na teplotě v rozmezí 15 až 40 °C, je možno vytvořit výsledný lesklý povrch se schopností odrazu světla, dokonalejší než je možno získat při použití kyseliny dusičné. Při provádění způsobu podle vynálezu se neliší použité zařízení ani hustota proudu od zařízení a hustoty proudu při použití kyseliny dusičné. Avšak pokud jde o hustotu proudu, umožňuje výsledný vzestup rychlosti rozpouštění při provádění způsobu podle vynálezu použití i nižších hodnot. Dobrých výsledků je možno dosáhnout i při hustotě proudu na pásu oceli v anodové polarizační oblasti přibližně 3 A/dm2.
Při celkovém zpracování oceli je možno elektrolytický způsob podle vynálezu s výhodou kombinovat se známým předběžným zpracováním, například působením roztavených solí, zejména typu KOLENE při teplotě 450 až • · · · ♦· · ·«· «· ·····♦< *«· • · · · · · ♦ 9 · * ···· ·9 ·· «·« * tt *
500 °C.
Pokud jde o zpracováni po elektrolytickém mořeni, je možno použit podle vynálezu následující postupy:
- roztok kyseliny sírové s obsahem 10 až 90 g/1 této kyseliny a stabilizovaného peroxidu vodíku v množství 3 až 20 g/1 v případě nerezové oceli ferretického typu,
- roztok kyseliny sírové s obsahem této kyseliny 50 až 200 g/1, HF v množství 10 až 40 g/1 a iontů Fe3+ a Fe2+ při poměru Fe3+/Fe2+ větším nebo rovném 1,5 v případě austenitických ocelí a superslitin.
Svrchu uvedená koncentrace kyseliny sírové a fluorovodíkové se vztahuje na volné kyseliny a nikoliv k celkovému množství aniontů SO4 2- a F“. Mimo to by se celkové množství volné kyseliny, to znamená souhrnné množství kyseliny sírové a fluorovodíkové mělo pohybovat v rozmezí 1,5 až 6,0 ekvivalentů/1.
Aby bylo možno zvýšit kinetiku moření v elektrolytické lázni s obsahem kyseliny sírové a železitých iontů podle vynálezu, je vhodné přidat chloridové ionty, zejména v případě zpracování ferretických nerezových ocelí,a to v koncentraci 1 až 20 g/1, také v případě austenitických nebo supernerezových ocelí nebo superslitin je výhodné přidávat fluoridové ionty v koncentraci 1 až 20 g/1.
Při celkovém popisu postupu moření podle vynálezu je například možno použít různé cykly v závislosti na typu zpracovávané oceli:
A) Ferritické oceli, válcované za studená ·· ·· ·· ♦··· 99
9 9 9 9 9 9 9 9 9
99 99 999 99
9 9 9 9 9 9 99 lž..... ·· ··· **··*
A.l Předběžné zpracování k odstranění okují v lázni s roztavenými solemi (například Kolene) při teplotě 450 až 500 °C,
A.2 Elektrolytické moření podle vynálezu,
A.3 Omytí vodou
A. 4 Konečná pasivace podle vynálezu v roztoku, obsahujícím 10 až 90 g/1 kyseliny sírové a 3 až 20 g/1 stabilizovaného peroxidu vodíku při teplotě místnosti.
B) Austenitické oceli, válcované za studená
B. l Předběžné zpracování stejně jako A.l
B.2 Elektrolytické moření podle vynálezu
B.3 Omytí vodou
B.4 Chemické moření pro výslednou úpravu povrchu a pasivaci podle vynálezu při použití roztoku, který obsahuje 50 až 200 g/1 kyseliny sírové, 10 až 40 g/1 kyseliny fluorovodíkové a ionty Fe3+ a Fe2+ při poměru Fe3+/Fe2+ větším než 1 při teplotě 40 až 65 °C
B. 5 Omytí vodou
C) Ferritické oceli, válcované za studená
C. l Předběžné zpracování a moření v elektrolytické lázni podle vynálezu, popřípadě obsahující chloridové ionty (HC1) v koncentraci 0 až 20 g/1
C.2 Omytí vodou
C.3 Chemické noření nebo úprava povrchu a pasivace stejně jako v A4
C. 4 Omytí vodou
D) Austenitické oceli, válcované za studená
D. l Předběžné zpracování a moření v elektrolytické lázni podle vynálezu, popřípadě obsahující fluoridové ionty (HF) v koncentraci 1 až 20 g/1 • ·
D.2 Omyti vodou
D.3 Chemické mořeni pro úpravy povrchu a pasivaci stejně jako v B.4 při teplotě 60 °C
D.4. Omyti vodou
Přiklad provedeni vynálezu
Elektrolytické mořeni podle vynálezu bude popsáno na zpracováni kontinuálního pásu nerezové oceli ferritického typu (série 400), válcované za studená se šířkou 1200 mm, pás byl předem zpracován pomocí roztavených solí jako ve stupni A. 1.
Použité elektrolytické zařízení je schematicky znázorněno na obr. 1. Zařízení je tvořeno pravoúhlým tankem, v němž je dráha pro styk pásu oceli s roztokem dlouhá 17,5 m.
Na obr. 1 je znázorněna pouze první základní elektrolytická jednotka (modul), do níž se přivádí elektrický proud s intenzitou 3700 A. Tato jednotka je následována druhou podobnou jednotkou, do níž se přivádí proud s intenzitou 2100 A.
Ve znázornění na obr. 1 je v první elektrolytické oblasti E.1 katodová protielektroda tvořena pravoúhlou deskou, uloženou pod pásem oceli, přičemž hrana této desky, rovnoběžná s pásem oceli je dlouhá 1200 mm a druhá hrana (šířka) je dlouhá 1760 mm.
Podobná deska, která má rovněž funkci katodové protielektrody, je uložena nad pásem oceli.
♦ · ♦ * · · * · φ φφφ
♦φ φφφ
Ve druhé elektrolytické oblasti E.2 je na protielektrodu s funkcí anody vloženo vyšší napětí než na protielektrodu E.1. Ocelový pás bude tedy v části, přivrácené k anodové protielektrodě E.2 představovat katodu.
Anodová protielektroda E.2 je tvořena dvěma pravoúhlými deskami, z nichž jedna se nachází nad pásem oceli a druhá pod ním, přičemž šířka desky je vždy 1760 mm a hrana, rovnoběžná s pásem oceli, má délku 600 mm.
Ve třetí elektrolytické oblasti E.3 má protielektroda stejnou funkci jako protielektroda v oblasti E.1 a má stejné geometrické vlastnosti.
Rychlost průchodu pásu je přibližně 33 m/min, doba styku s roztokem je 32 sekund, celková doba anodového zpracování pásu oceli je přibližně 9 s.
Lázeň je vybavena anodovými protielektrodami z odlitého křemíkového železa a nerezové oceli a katodová protielektroda je vyrobena z nerezové oceli a je vybavena výměníkem tepla k rozptylu tepla, které se vyvíjí v průběhu celého postupu.
Elektrolytický roztok v množství přibližně 30 000 litrů se udržuje při průchodu pásu oceli na teplotě 18 až 26 °C chlazením pomocí výměníku tepla, obsah kyseliny sírové se udržuje v rozmezí 40 až 50 g/1 a množství železitých iontů se udržuje v rozmezí 30 až 32 g/1, přičemž množství železnatých iontů se udržuje na koncentraci nejvýš 10 g/1 oxidací na železité ionty ·· ·Φ·Φ ♦ φ φ φφφ
působením peroxidu vodíku, který se do lázně periodicky přidává.
Na konci pokusu byl obsah železnatých iontů v lázni 8,8 g/1 a poměr Fe3+/Fe2+ byl přibližně 3,5 při celkovém obsahu železa přibližně 41 g/1.
Z provedené zkoušky je možno uzavřít, že navržený systém pracuje s dobrými výsledky při řízení intenzity proudu, procházející modulem na hodnotě, odpovídající hustotě proudu na pásu v oblasti anodové polarizace přibližně 6,4 A/dm2.
Hustota proudu na pásu v oblasti katodové polarizace je dvojnásobná, to znamená přibližně 12,8 A/dm2 vzhledem k tomu, že celkový povrch katodově polarizovaného pásu tvoří přibližně polovinu povrchu anodově polarizovaného pásu.
Do druhé elektrolytické jednotky se přivádí proud s intenzitou 2100 A, hustota proudu na pásu bude přibližně 3,64 A/dm2 v anodové oblasti a 7,28 A/dm2 v katodové oblasti.
Celkové množství železa v roztoku v průběhu celého postupu je výsledkem množství železa, přiváděného do lázně zpracovávaným ocelovým pásem, množství železa, které je z lázně odstraněno spolu s kapalinou, lnoucí na pásu, vystupujícím z lázně a železa, které je vylučováno částečným odváděním roztoku v průběhu postupu tak, aby celkové množství železa nebylo příliš vysoké.
44 ·«♦· 44 · *444 444 4*44 • »· 4 4 444 *44
444 4 4**4 4
4 4 4 4 4444
...............
Svrchu uvedený pokus trval kontinuálně přibližně 8 dnů. Zpracovávaný materiál měl hmotnost 1486,4 tuny, což odpovídá ploše 394 886 m2.
Spotřeba peroxidu vodíku, přepočítáno na 100% peroxid, byla 1464 kg a spotřeba 65% kyseliny sírové byla 7785 kg.
Po výstupu z elektrolytického tanku přechází pás kontinuálně do tanku se stejnými rozměry k pasivačnímu zpracování za podmínek, uvedených ve stupni A.4. Toto zpracování trvalo přibližně 30 sekund. Redox potenciál lázně zůstával vyšší než +500 mV ve srovnání se standardní kalomelovou elektrodou SCE. Spotřeba peroxidu vodíku, přepočítáno na 100% peroxid, byla 112 kg a spotřeba 65% kyseliny sírové byla 900 kg.

Claims (22)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob elektrolytického mořeni nerezových ocelí ferritického martensitického, austenitického typu, ocelí, vyrobených duplexovým postupem, superaustentických a superferritických ocelí nebo superslitin na bázi niklu nebo směsi niklu a chrómu, při němž se mořený materiál vede jednou nebo větším počtem elektrolytických jednotek, obsahujících mořicí roztok a opatřených dvojicí elektrod, z nichž každá se nachází na jedné straně zpracovávaného materiálu, přičemž elektrody každé dvojice mají tutéž polaritu a polarita sousedního páru elektrod je opačná, vyznačující se tím, že vodný roztok obsahuje
    - 20 až 140 g/1 kyseliny sírové,
    - 15 až 80 g/1 železitých iontů,
    - ionty Fe2+ v množství, při němž je poměr Fe3+/Fe2+ větší než 1.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že mořicí roztok obsahuje kyselinu sírovou v množství 40 až 100 g/1.
  3. 3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že železité ionty jsou v mořicím roztoku obsaženy v množství 20 až 50 g/1.
  4. 4. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že železnaté ionty jsou v roztoku přítomny v množství, odpovídajícím poměru Fe3+/Fe2+ vyššímu než 3.
    99 9999
  5. 5.
    Způsob podle nároku 1, vyznačuj ící s e
    999·
    9 9 99 •99
    9 99
    9 99
    1S.....
    tím, že poměr železitých a železnatých iontů se udržuje na požadované hodnotě elektrolytickou oxidací, katalytickou oxidací.při použití kyslíku nebo plynu s obsahem kyslíku nebo přidáváním oxidačních činidel ze skupiny peroxid vodíku, perkyseliny a persoli.
  6. 6. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že teplota roztoku je 15 až 60 °C.
  7. 7. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že teplota roztoku je 15 až 40 °C.
  8. 8. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se poměr železitých a železnatých iontů řídí přidáváním stabilizovaného peroxidu vodíku.
  9. 9. Způsob podle nároku 8, vyznačující se tím, že se přidávání peroxidu vodíku uskuteční systémem, zajišťujícím okamžité smísení peroxidu vodíku s roztokem k moření, takže se zvyšuje výtěžek oxidace železnatých iontů na železité ionty.
  10. 10. Způsob podle nároku 9, vyznačující se tím, že použitými systémy jsou s výhodou:
    a) recirkulační trubice, opatřené oběhovými čerpadly,
    b) přívodní trubice s použitím vzdušného nebo kapalného venturiho systému, c) přívod pomocí kolejnic, opatřených rozstřikovacími tryskami.
  11. 11. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že na zpracovávaném materiálu je celkový povrch s anodovou funkcí 2 až 6x větší než povrch s katodovou funkcí .
    ♦ · ♦· • 9 9 « • ΦΦ
  12. 12. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se produkt z nerezové oceli střídavě mění na funkci anody a katody a stanoví se křivka napětí v průběhu času podle diagramu na obr. 4, přičemž hodnoty napětí jsou vztaženy ke standardní kalomelové referenční elektrodě SCE.
  13. 13. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se do mořicí lázně přidávají chloridové ionty v množství 1 až 20 g/1.
  14. 14. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se do mořicí lázně přidávají fluoridové ionty v množství 1 až 20 g/1.
  15. 15. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že je následován pasivací a/nebo mořením v závislosti na použitém materiálu, přičemž toto následné zpracování se provádí podle následujících dvou alternativ:
    a) ponoření do vodného roztoku kyseliny sírové s obsahem volného peroxidu vodíku v množství 3 g/1 nebo vyšším v případě nerezových ocelí ferritického a martensitického typu,
    b) ponoření do roztoku kyseliny sírové, kyseliny fluorovodíkové a směsi železitých a železnatých iontů v případě nerezových ocelí austenitického typu, ocelí, vyrobených duplexním postupem, superaustenitických a superferritických ocelí a superslitin na bázi niklu nebo směsi niklu a chrómu.
    • · ♦ φ*·
  16. 16. Způsob podle nároku 15, vyznačující se tím, že se užije roztok, obsahující 10 až 90 g/l kyseliny sírové a 3 až 20 g/l stabilizovaného peroxidu vodíku.
  17. 17. Způsob podle nároku 15, vyznačující se tím, že'se užije roztok, který obsahuje 50 až 200 g/l kyseliny sírové, 10 až 40 g/l kyseliny fluorovodíkové a železité a železnaté ionty v poměru vyšším než 1,5, přičemž koncentrace jsou přepočítány na volné kyseliny a celkové množství volných kyselin, to znamená kyseliny sírové a kyseliny fluorovodíkové, je v rozmezí 1,5 až 6,0 ekvivalentů/1.
  18. 18. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že hustota proudu mořeného materiálu na oblasti ve funkci anody je v rozmezí 2 až 40 A/dm2.
  19. 19. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že hustota proudu mořeného produktu ve funkci anody je v rozmezí 3 až 30 A/dm2.
  20. 20. Způsob podle nároku 1, vyznačující se t í m, že při výstupu ocelového výrobku mezi poslední dvojicí elektrod před výstupem z elektrolytické lázně má výrobek funkci anody.
  21. 21. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že při průchodu ocelového výrobku kontinuálně elektrolytickým tankem je výrobek podroben anodovému zpracování po dobu celkem 5 až 15 sekund.
    • · • 9
  22. 22. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že při průchodu ocelového výrobku kontinuálně elektrolytickým tankem prochází výrobek mezi dvojicemi elektrod, upravenými ve sledu katoda/anoda/katoda v každé elektrolytické jednotce.
CZ2001884A 1998-09-11 1999-09-02 Způsob elektrolytického moření CZ2001884A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT1998MI001998A IT1302202B1 (it) 1998-09-11 1998-09-11 Processo di decapaggio elettrolitico con soluzioni esenti da acidonitrico.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2001884A3 true CZ2001884A3 (cs) 2001-09-12

Family

ID=11380708

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2001884A CZ2001884A3 (cs) 1998-09-11 1999-09-02 Způsob elektrolytického moření

Country Status (15)

Country Link
US (1) US6565735B1 (cs)
EP (1) EP1115917B1 (cs)
JP (1) JP2002525429A (cs)
KR (1) KR100650961B1 (cs)
AT (1) ATE219170T1 (cs)
AU (1) AU5744599A (cs)
BR (1) BR9913573A (cs)
CA (1) CA2343778A1 (cs)
CZ (1) CZ2001884A3 (cs)
DE (1) DE69901846T2 (cs)
ES (1) ES2181472T3 (cs)
IT (1) IT1302202B1 (cs)
MX (1) MXPA01002518A (cs)
WO (1) WO2000015880A1 (cs)
ZA (1) ZA200101948B (cs)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1317896B1 (it) * 2000-08-10 2003-07-15 Ct Sviluppo Materiali Spa Metodo di decapaggio elettrolitico continuo di prodotti metallici concelle alimentate a corrente alternata.
ITRM20010223A1 (it) * 2001-04-24 2002-10-24 Ct Sviluppo Materiali Spa Metodo per la descagliatura elettrolitica continua di acciai inossidabili in presenza di effetti indiretti del passaggio di corrente.
DE10160318A1 (de) 2001-12-07 2003-06-18 Henkel Kgaa Verfahren zum Beizen von martensitischem oder ferritischem Edelstahl
ITRM20010747A1 (it) * 2001-12-19 2003-06-19 Ct Sviluppo Materiali Spa Procedimento a ridotto impatto ambientale e relativo impianto per descagliare, decapare e finire/passivare, in modo continuo, integrato e fl
ES2350095T3 (es) * 2002-10-15 2011-01-18 HENKEL AG &amp; CO. KGAA Solución y procedimiento de decapado para acero inoxidable.
US8012338B2 (en) * 2006-02-10 2011-09-06 Syracuse University Method for preparing biomedical surfaces
JP5212933B2 (ja) * 2007-09-18 2013-06-19 国立大学法人 東京医科歯科大学 硬組織接触具用材の製造方法、及び硬組織接触具
CN102203324B (zh) * 2008-11-14 2013-09-04 Ak钢铁资产公司 用含三价铁离子的酸性酸洗溶液酸洗硅钢的方法
KR101289147B1 (ko) * 2010-12-28 2013-07-23 주식회사 포스코 표면품질이 우수한 저크롬 페라이트계 스테인리스 냉연강판을 제조하기 위한 친환경 고속 산세 프로세스
JP5757745B2 (ja) * 2011-02-09 2015-07-29 日新製鋼株式会社 ステンレス鋼帯の脱スケール用電解酸洗法
TWI452181B (zh) * 2011-09-26 2014-09-11 Ak Steel Properties Inc 在氧化、電解酸浴中之不銹鋼酸漬法
ITMI20130493A1 (it) 2013-03-29 2014-09-30 Tenova Spa Metodo per trattare in continuo la superficie di un laminato di acciaio inossidabile in una soluzione a base di acido solforico
ITMI20130494A1 (it) 2013-03-29 2014-09-30 Tenova Spa Metodo per trattare in continuo la superficie di un laminato di acciaio inossidabile in una soluzione a base di acido cloridrico
CN103276426B (zh) * 2013-05-17 2015-07-22 东南大学 一种耐蚀抗菌氧化膜不锈钢的制造方法
CN104593857A (zh) * 2014-12-16 2015-05-06 张家港浦项不锈钢有限公司 铁素体不锈钢加工方法
JP6605066B2 (ja) * 2018-03-30 2019-11-13 日鉄ステンレス株式会社 Fe−Cr合金およびその製造方法
DE102018219198A1 (de) * 2018-11-12 2020-05-14 Thyssenkrupp Ag Kathodisches Beizverfahren zur beschleunigten Entzunderung ohne Ausbeizen der Korngrenze
DE102018219199A1 (de) * 2018-11-12 2020-05-14 Thyssenkrupp Ag Anodisches Beizverfahren zur Entzunderung und Verminderung der Korngrenzenoxidation
CN113088981B (zh) * 2021-04-10 2022-06-24 贵州丝域环能科技有限公司 一种不锈钢酸洗钝化液的制备、处理及再生方法

Family Cites Families (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5864399A (ja) * 1981-10-14 1983-04-16 Sumitomo Metal Ind Ltd 鋼線材の酸性電解脱スケ−ル方法
JPS62222100A (ja) * 1986-03-24 1987-09-30 Kawasaki Steel Corp 高Cr−Mo系ステンレス鋼帯の製造方法
US4814054A (en) * 1988-01-15 1989-03-21 Armco Inc. Apparatus for producing one-side electroplated steel strip with enhanced phosphatability
SE462286B (sv) 1988-10-13 1990-05-28 Avesta Ab Saett vid framstaellning av rostfria band och plaatar med god ytjaemnhet och glans
DE3937438C2 (de) 1989-02-23 1998-01-29 Wilfried Simmer Verfahren zum Beizen von Stahl
JPH0441693A (ja) * 1990-06-05 1992-02-12 Nkk Corp 連続薄錫めっきラインにおける原板の前処理方法
IT1245594B (it) 1991-03-29 1994-09-29 Itb Srl Processo di decapaggio e di passivazione di acciaio inossidabile senza acido nitrico
AT399167B (de) * 1991-06-10 1995-03-27 Andritz Patentverwaltung Verfahren und vorrichtung zum elektrolytischen beizen von kontinuierlich durchlaufendem elektrisch leitendem gut
FR2683551B1 (fr) * 1991-11-07 1994-09-16 Ugine Sa Procede de decapage de materiaux en acier en continu sur une ligne de traitement.
IT1255655B (it) 1992-08-06 1995-11-09 Processo di decapaggio e passivazione di acciaio inossidabile senza impiego di acido nitrico
SE501561C2 (sv) 1993-05-09 1995-03-13 Swedish Pickling Ab Förfarande och anordning vid betning av rostfritt stål varvid strömmen leds igenom stålbandet i dess tjockleksriktning
US5660708A (en) 1994-11-21 1997-08-26 Sumitomo Metal Mining Company, Limited Process for manufacturing a lead frame
EP0763609B1 (de) 1995-09-15 1999-12-15 MANNESMANN Aktiengesellschaft Verfahren und Anlage zur Behandlung von Banderzeugnissen aus nichtrostendem Stahl
IT1282979B1 (it) 1996-05-09 1998-04-03 Novamax Itb S R L Procedimento per il decapaggio dell'acciaio nel quale la ossidazione dello ione ferroso formatosi viene effettuata per via elettrochimica
US5840173A (en) 1996-06-19 1998-11-24 Keramchemie Gmbh Process for treating the surface of material of high-grade steel
DE19624436A1 (de) 1996-06-19 1998-01-02 Gewerk Keramchemie Verfahren zur Oberflächenbehandlung von aus Edelstahl bestehendem Behandlungsgut
AT406385B (de) 1996-10-25 2000-04-25 Andritz Patentverwaltung Verfahren und vorrichtung zum elektrolytischen beizen von metallischen bändern
IT1288407B1 (it) 1996-12-09 1998-09-22 Sviluppo Materiali Spa Metodo per il decapaggio di prodotti in lega metallica contenente ferro e di titanio e sue leghe
JP3792335B2 (ja) * 1997-02-04 2006-07-05 日新製鋼株式会社 ステンレス鋼帯の脱スケールにおける仕上げ電解酸洗方法
DE19755350A1 (de) 1997-12-12 1999-06-17 Henkel Kgaa Verfahren zum Beizen und Passivieren von Edelstahl
SE511777C2 (sv) 1998-02-02 1999-11-22 Avesta Sheffield Ab Metod för behandling av en metallprodukt

Also Published As

Publication number Publication date
ITMI981998A0 (it) 1998-09-11
ES2181472T3 (es) 2003-02-16
CA2343778A1 (en) 2000-03-23
DE69901846T2 (de) 2003-01-16
BR9913573A (pt) 2001-05-22
JP2002525429A (ja) 2002-08-13
EP1115917A1 (en) 2001-07-18
ITMI981998A1 (it) 2000-03-11
ZA200101948B (en) 2002-06-10
US6565735B1 (en) 2003-05-20
ATE219170T1 (de) 2002-06-15
MXPA01002518A (es) 2003-03-10
EP1115917B1 (en) 2002-06-12
DE69901846D1 (de) 2002-07-18
IT1302202B1 (it) 2000-07-31
KR100650961B1 (ko) 2006-11-29
WO2000015880A1 (en) 2000-03-23
KR20010089247A (ko) 2001-09-29
AU5744599A (en) 2000-04-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ2001884A3 (cs) Způsob elektrolytického moření
EP2660364B1 (en) Eco-friendly high-speed pickling process for producing a low-chrome ferrite-based cold-rolled stainless steel sheet having superior surface quality
CZ285442B6 (cs) Způsob moření nekorodující oceli
US9580831B2 (en) Stainless steel pickling in an oxidizing, electrolytic acid bath
US20040031696A1 (en) Continous electrolytic pickling method for metallic products using alternate current supplied cells
US6554908B1 (en) Process for pickling stainless steel in the absence of nitric acid and in the presence of chloride ions
KR20120075345A (ko) 고크롬 페라이트계 스테인리스강 산세 방법
JP6031606B2 (ja) オーステナイト系ステンレス冷延鋼板を製造するための高速酸洗プロセス
EP0960221B1 (en) Method for pickling products of a metal alloy containing iron and of titanium and alloys thereof
JP3792335B2 (ja) ステンレス鋼帯の脱スケールにおける仕上げ電解酸洗方法
EP1358367B1 (en) Continuous electrolytic pickling and descaling of carbon steel and stainless steel
US6500328B1 (en) Method for pickling steel products
JP3282829B2 (ja) 合金製品を硝酸の不存在下に酸洗いする方法および酸洗い廃液を回収する方法並びにそのための装置
KR101382934B1 (ko) 내식성 향상을 위한 오스테나이트계 스테인리스 냉연강판의 고속 산세 프로세스
WO2002086199A2 (en) Continuous electrolytic descaling of stainless steel
US6837973B1 (en) Apparatus for electrically coating a hot-rolled steel substrate
JPH05295600A (ja) ステンレス鋼帯の連続脱スケール方法及び装置
WO1999032690A1 (en) Pickling process with at least two steps
JPH03243799A (ja) 鋼質金属の高速電解溶解法
JPH01234600A (ja) ステンレス鋼帯の脱スケール方法
JPH02310398A (ja) ステンレス冷延鋼材の電解脱スケール法
JPH1161500A (ja) ステンレス鋼帯および耐熱鋼帯の脱スケール方法
JPH08319600A (ja) ステンレス鋼帯の脱スケール方法及びその装置