CZ20004200A3 - Beton obsahující organická vlákna rozptýlená v cementové matrici, cementová matrice a předsměsi - Google Patents

Beton obsahující organická vlákna rozptýlená v cementové matrici, cementová matrice a předsměsi Download PDF

Info

Publication number
CZ20004200A3
CZ20004200A3 CZ20004200A CZ20004200A CZ20004200A3 CZ 20004200 A3 CZ20004200 A3 CZ 20004200A3 CZ 20004200 A CZ20004200 A CZ 20004200A CZ 20004200 A CZ20004200 A CZ 20004200A CZ 20004200 A3 CZ20004200 A3 CZ 20004200A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fibers
concrete
components
concrete according
matrix
Prior art date
Application number
CZ20004200A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ302725B6 (cs
Inventor
Marcel Cheyrezy
Jérôme Dugat
Sandra Boivin
Gilles Orange
Laurent Froin
Original Assignee
Bouygues
Lafarge
Rhodia Chimie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=9526356&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ20004200(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Bouygues, Lafarge, Rhodia Chimie filed Critical Bouygues
Publication of CZ20004200A3 publication Critical patent/CZ20004200A3/cs
Publication of CZ302725B6 publication Critical patent/CZ302725B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B28/00Compositions of mortars, concrete or artificial stone, containing inorganic binders or the reaction product of an inorganic and an organic binder, e.g. polycarboxylate cements
    • C04B28/02Compositions of mortars, concrete or artificial stone, containing inorganic binders or the reaction product of an inorganic and an organic binder, e.g. polycarboxylate cements containing hydraulic cements other than calcium sulfates
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B16/00Use of organic materials as fillers, e.g. pigments, for mortars, concrete or artificial stone; Treatment of organic materials specially adapted to enhance their filling properties in mortars, concrete or artificial stone
    • C04B16/04Macromolecular compounds
    • C04B16/06Macromolecular compounds fibrous
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W30/00Technologies for solid waste management
    • Y02W30/50Reuse, recycling or recovery technologies
    • Y02W30/91Use of waste materials as fillers for mortars or concrete

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Ceramic Engineering (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká nového betonu s vlákny umožňujícího vyrábět stavební součásti a majícího lepší vlastnosti než beton podle dosavadního stavu techniky, zejména pokud jde o pevnost v tahu (pevnost v ohybu a pevnost v přímém tahu). Použitá vlákna jsou organická vlákna.
Dosavadní stav techniky
Strukturální analýza betonů ukázala, že jejich mechanické vlastnosti strukturálních defektů být pozorovány různé jsou těsně spojeny s přítomností V těchto betonových směsích mohou strukturální defekty, když jsou podrobeny mechanickému zatížení. Ty se vzájemně liší jejich velikostí.
V nejmenším měřítku je pozorována vada takzvané mikroporozity, to znamená takzvané kapilární póry, odvozené od mezigranulových mezer původně přítomných v čerstvé hmotě. Jejich velikost je v rozmezí 50 nanometrů až několik mikrometrů.
Ve středním měřítku jsou pozorovány vady mikroprasklin. Mikropraskliny mají otvory v rozmezí 1 až 100 mikrometrů. Ty nesplývají, tj. netvoří spojitou cestu strukturou. Jsou způsobeny v podstatě heterogenním charakterem betonu, kdy granulát má mechanické a fyzikální vlastnosti odlišné od vlastností pojivá, tedy cementu. Vznikají pod mechanickým zatížením. Tento typ defektů je hlavně zodpovědný za špatné mechanické vlastnosti betonu a jeho křehký charakter.
·· · · • 0 » · ·· • ·
-2• 0
000 0 000 · ······ ·· 00 · · ·
V největším měřítku jsou pozorovány vady makroskopických prasklin. Praskliny mají otvory 100 gm do 1 mm. Praskliny splývají.
Také mohou být pozorovány největší vady milimetrové velikosti, které jsou způsobeny špatnou přípravou betonu (pohlcený vzduch, vady plnění formy).
Byla navržena řešení pro omezení přítomnosti těchto * různých defektů nebo pro zmenšení jejich účinku.
Tak například je možné částečně řídit mikroporozitu omezením hmotnostního poměru voda/cement a použitím fluidizačních činidel. Použití jemných plnidel, zejména pucolánového typu, také umožňuje zmenšit velikost mikropórů.
Pokud jde o mikropraskliny, ty mohou být silně omezeny: zlepšením homogennosti betonu, například zmenšením velikosti granulátu na 800 gm, zlepšením kompaktnosti materiálu (optimální granulací a optimálním stlačováním před a při ukládání), tepelným zpracováním po uložení.
Tvorba mikroprasklin může být řízena použitím kovových vláken.
Z dokumentů dosavadního stavu techniky je možno uvést WO-A 95/01316. Týká se řízení velikosti poměru mezi kovovými vlákny a zrnitými složkami (písek, granuláty). Tento zlepšený beton s vlákny zahrnuje cement, zrnité složky, jemné složky s pucolánovými vlastnostmi a kovová vlákna. Zrnité složky musí mít maximální velikost zrna D nejvýše 800 mikrometrů, vlákna musí mít individuální délku I v rozmezí 4 až 20 mm, a poměr R mezi průměrnou délkou L vláken a velikostí D by měl být alespoň 10.
• · • · ··· · « · · · · · · · · ·
-3Výsledný beton vykazuje ohybovou houževnatost a pseudo zpracovatelnost za studená.
Betonové nebo maltové směsi obsahující organická vlákna se doporučují pro různé účely, případně ve spojení s kovovými vlákny, jak je popsáno například v publikaci „Fibre reinforced cementitious composites, A.Bentur, S.Mindess, Elsevier Applied Science, 1990.
Stav techniky ukezuje, že odborník v oboru, který chce namíchat beton s vlákny, stojí před mnoha možnostmi volby materiálů a jejich množstevních podílů, jak pokud jde o cementovou matrici betonu, tak vláken, takže přetrvává problém namíchat beton mající zlepšené vlastnosti ve srovnání s existujícími betonovými směsemi, jehož cena jej nevylučuje z efektivního použití ve stavebním průmyslu a veřejných pracích.
Řešení požadovaných vlastností je třeba hledat v použití organických vláken místo kovových vláken: zvyšují houževnatost, zejména pevnost v tahu, snižují účinek koroze, a snižují hmotnost struktur z betonu s vlákny. Je možno také zmínit menší zeslabení radiových signálů.
Zajímavým efektem, který poskytuje přítomnost výztužných vláken polymerního typu, je zlepšení protipožárních vlastností betonových směsí.
Další řešení je třeba hledat v eliminaci výše uvedených defektů, konkrétněji mikroprasklin, protože provedení popsaná v dosavadním stavu techniky jsou zpravidla zaměřena na zamezení vzniku makrotrhlin a nikoliv mikrotrhlin: mikrotrhliny nejsou stabilní a pod tlakem se zvětšují.
<* Φ • · · ·
Φ Φ · Φ
Φ Ο Φ φ Φ • · • · φ φφφφ
-4Podstata vynálezu
Předmětem předloženého vynálezu je betonová směs obsahující výztužná organická vlákna, a mající zlepšené vlastnosti ve srovnání s betonovými směsemi podle dosavadního stavu techniky, zejména pevnost v tahu (pevnost v ohybu a pevnost v přímém tahu).
Dalším cílem předloženého vynálezu je vytvořit betonovou směs, jejíž zpracovatelnost za studená je zlepšena omezením rozvoje makrotrhlin po prvním poškození. Cílem vynálezu je tedy rozšíření použití betonu propůjčením houževnatosti i po prvním poškození.
Obr. 1 na výkresech představuje typickou křivku pevnosti v tahu betonové směsi houževnaté povahy podle dosavadního stavu techniky.
V případě lomu, který není křehkého typu (lom křehkého typu znamená, že lom je náhlý, nikoliv postupný), potřebují jak inženýři, kteří projektují stavbu, tak inženýři, kteří provádějí propočty nebo kontrolu bezpečnosti, mít přístup k zákonitostem chování materiálu nebo k charakteristikám, které je popisují. Houževnatost materiálu odpovídá neelastickému namáhání v přímém tahu před dosažením vrcholu A.
Pro ilustraci předností houževnatosti je možno představit si spojovací tyč (například vzpěru zabudovanou na svém horním konci), podrobenou narůstajícímu zatížení v tahu (závaží se přidává na spodním konci). Jakmile zatížení dosáhne vrcholu, nastane úplné přetržení (při testu pevnosti v přímém tahu, jestliže se test provádí při zatížení, lze pozorovat následný vrchol).
Houževnatost neelastického materiálu je ta ta ·· · · • ta ta··· · · · · ·
-5 ·· ··· « ta·· · • ·· · ta · · · · ···· ·· · ta «· ·· charakterizována celou pevnostní křivkou v jednoduchém napětí v tahu, avšak uvažovanou jen k vrcholu. Definuje se také jako poměr napětí při přetržení εΑ k pružnému napětí εθι= εΒΑΒ) odpovídajícímu napětí při přetržení (za předpokladu, že σΑ je větší než σΒ) ; tento poměr se rovná elastickému modulu (směrnice OB) dělenému modulu tvořenému sečnou křivky napětí-deformace (směrnice OA).
Houževnatost koeficientu δ:
může být popsána prostřednictvím δ—εΑσΒ/ εΒσΑ jestliže σΑΒ δ=ι jestliže σΑΒ kde εΑ je maximální deformace, a εδι=εΒ. σΑΒ kde εθι je deformace, která by byla získána při maximu napětí elastickou extrapolací výsledné deformace při trvajícím napětí.
Tato definice je dokonale v souladu s fyzikálním chováním pozorovaným na testovacím vzorku (mnohonásobné praskání): při prvním prasknutí je dosažen takzvaný první vrchol B přetržení (který představuje pouze lokální či parciální maximum), za nímž následuje uvolnění, které je možno nalézt na obr. 1 mezi prvním vrcholem B a bodem C, kde se křivka dostává nad hodnotu tohoto vrcholu; v této chvíli je první trhlina stabilizována, neboť napětí opět roste v celém namáhaném objemu až do vzniku druhé trhliny, atd. Toto chování je pevné, třebaže stabilní může být jen při velkých objemech.
• · φ φ · · • · • Φ φ Φ φ φ · ··· • » φ · * φ φφ • Φ · · φ φ φ φ · φ φφφφφφ φφ φφ φφ ·
-6Dalším cílem předloženého vynálezu je zvýšení úrovně pnutí, při kterém nastává první poškození betonu (tj. mikrotrhliny), a tedy rozšíření oblasti použití betonu (lineárně elastické vlastnosti).
Ještě dalším .cílem vynálezu je zlepšení vlastností betonu, synergickým působením mezi cementovou matricí a organickými vlákny, vlastností betonu jak pokud jde o vznik mikrotrhlin, tak rozvoje makrotrhlin.
Cíle vynálezu je dosaženo betonem, který spojuje cementovou matrici s určitými vlastnostmi a organická vlákna také s určitými vlastnostmi.
Přesněji, obecně řečeno, předmětem vynálezu je beton obsahující vytvrzenou cementovou matrici, ve které jsou dispergována organická vlákna, získaný smísením kompozice obsahující kromě organických vláken:
(a) cement, (b) zrnité složky s částicemi o velikosti D nejvýše 2 mm, s výhodou nejvýše 1 mm, (c) jemné složky pucolánového typu mající základní velikost částic nejvýše 20 μπι, s výhodou nejvýše 1 μπι, (d) alespoň jedno dispergační činidlo, s vodou, který splňuje následující podmínky:
(e) hmotnostní procento vody V vzhledem k hmotnosti cementu (a) a složek (c) je v rozmezí 8 až 25 %, (f) vlákna mají individuální délku I alespoň 2 mm a poměr Ι/φ, kde φ je průměr vlákna, alespoň 20, (g) poměr R mezi průměrnou délkou L vlákna a maximální ··♦· ··· ·· 0 00 • 0 «00 0 000 0 velikostí D částic zrnitých složek je alespoň 5, (h) množství vláken je takové, že jejich objem představuje nejvýše 8 % objemu betonu po jeho uložení.
Prostřednictvím nové konstrukce zrnité kostry a jejího spojení s výztužnými vlákny je řešen problém spojený s kompromisem mezi mechanickými vlastnostmi a rheologií.
Vlastnosti betonu podle vynálezu se v podstatě nezmění, jestliže se v matrici použijí zrnité složky (b) s velikostí částic větší než 2 mm, avšak v množství nepřesahujícím 25 % objemu složek (a)+(b)+(c).
Přítomnost složky této velikosti zrna v takovémto množství je možno považovat za plnidlo, které se nepodílí na mechanických vlastnostech materiálu, pokud:
velikost D50 částic složek (a) , (b) a (c) je nejvýše
200 gm, s výhodou nejvýše 150 μπι, a poměr R mezi průměrnou délkou L vlákna a velikostí D75 všech složek (a), (b) a (c) je alespoň 5, s výhodou alespoň 10.
Velikostí D75 resp. D50 částic se rozumí velikost síta, skrze které projde 75 resp. 50 % celkového objemu částic.
Vynález se také týká betonu obsahujícího vytvrzenou cementovou matrici, ve které jsou dispergována organická vlákna, získaného smísením kompozice obsahující kromě organických vláken:
(a) cement, (b) zrnité složky, (c) složky pucolánového typu mající základní velikost částic nejvýše 1 μπι, s výhodou nejvýše 0,5 μπι,
-8*· 99 9« 9*9 9 ·· * • 999 9 9 · · * 9 * • · · 9 9* 9*9 ·· · · f 9 9*9 9 9 * 9* 99·· *9 * *999 99 99 99 99 *9* (d) alespoň jedno dispergační činidlo, s vodou, který splňuje následující podmínky:
(1) hmotnostní procento vody V vzhledem k hmotnosti C cementu (a) a složek (c) je v rozmezí 8 až 24 %, (2) vlákna mají individuální délku I alespoň 2 mm a poměr Ι/φ, kde φ je průměr vlákna, alespoň 20, (3) poměr R mezi průměrnou délkou L vlákna a maximální velikostí D75 všech zrnitých složek (a), (b) a (c) je
alespoň 5, s výhodou 10,
(4) množství vláken je takové, že jej ich obj em
představuje nejvýše 8 % objemu betonu po j eho
uložení,
(5) všechny složky (a) , (b) a (c) mají velikost částic
D75 nejvýše 2 mm, s výhodou 1 mm, a velikost částic D 50 nejvýše 150 pm, s výhodou nejvýše 100 pm.
Podmínky (3) a (5) platí pro pevné částice (a), (b) a (c) dohromady, bez vláken, a nikoliv pro každou složku j ednotlivě.
Podle jedné alternativy je část organických vláken nahrazena kovovými vlákny: Tak je získán „hybridní kompozit s mechanickými vlastnostmi, které mohou být uzpůsobeny v závislosti na požadovaném účinku (elasticita a zpracovatelnost za studena/část za vrcholem).
Přítomnost organických vláken umožňuje modifikaci protipožárních vlastností betonu, jak je uvedeno výše.
Ve skutečnosti tavitelná povaha uvedených vláken umožňuje vznik cest, skrze které může pára nebo voda pod tlakem unikat při velkém vzrůstu teploty.
• ·
-9*··· ·» ·· ·♦ ·· ·
Organická vlákna mohou být zvolena například z polyvinylalkoholových vláken (APV), polyakrylonitrilových vláken (PAN), polyethylenových vláken (PE), vláken z vysokohustotního polyethylenu (PEHD), polypropylenových vláken (PP), homopolymerních nebo kopolymerních, polyamidových nebo polyamidových vláken, aramidových vláken nebo uhlíkových vláken. Mohou být použity také směsi těchto vláken. Výztužná vlákna použitá podle vynálezu mohou být zvolena z množství různých vláken dostupných na trhu a klasifikují se v jedné ze tří následujících kategorií: nereaktivní vlákna s vysokým modulem, nereaktivní vlákna s nízkým modulem, a reaktivní vlákna. Následující ilustrativní příklady se týkají, mezi jiným, nereaktivních vláken PEHD, jejichž modul je vyšší než modul betonové matrice, nereaktivních polyamidových vláken PA, jejichž modul je nižší než modul betonové matrice, a APV vláken reagujících s betonovou matricí.
„Hybridní výztužné prvky mohou být vytvořeny spojením vláken různé povahy a/nebo délky. Následující ilustrativní příklady se konkrétně týkají krátkých organických APV vláken (6 mm), a dlouhých kovových vláken (13 mm), a ukazují, že je dosažen významný synergický výztužný účinek. Další příklady obdobných kombinací jsou následující:
Krátká APV nebo PEHD vlákna (6 mm) a dlouhá APV vlákna (20 mm) , krátké ocelové kordy (5 mm) a dlouhá APV vlákna (20 mm).
Tato organická vlákna mohou mít formu jednovláknového nebo vícevláknového pramenu nebo pramenů, přičemž průměr tohoto útvaru je v rozmezí 10 pm až 800 pm. Organická vlákna tedy mohou být použita ve formě tkaných nebo netkaných struktur nebo hybridních pramenů (směsi vláken).
44
4444
4 4
4 4 4
4*
- 104 4 4 • 4 4 4
4 4 •444 44
Individuální délka v rozmezí 5 mm až 40 mm.
organických vláken je s výhodou
Množství vláken je takové, že jejich objem je menší než 8 % a s výhodou je menší než 5 % objemu betonu po uložení.
Poměr Ι/φ, kde φ je průměr vlákna, je alespoň 20 a s výhodou nejvýše 500.
Testy ukázaly, že dokonce i množství vláken představující objem jen 1 % může být v kompozici matrice účinné, avšak tuto hodnotu nelze pokládat za mezní hodnotu.
Ve skutečnosti závisí vhodné dávkování na geometrii vláken, jejich chemické povaze a jejich vnitřních mechanických vlastnostech (elastickém modulu, prahu tečení, mechanické pevnosti).
Použití směsí vláken majících různé vlastnosti umožňuje uzpůsobit vlastnosti betonu s ohledem na požadované vlastnosti.
Průměrná adhezní síla vláken v cementové matrici musí být alespoň 2 MPa, s výhodou alespoň 5 MPa, v závislosti na povaze vlákna.
Tato síla se stanovuje pokusem o vytažení jednotlivého vlákna zapouzdřeného v betonovém bloku, jak je popsáno dále.
Úroveň adheze vlákno/matrice může být řízena různými způsoby, použitými jednotlivě nebo zároveň.
Adheze vláken v cementové matrici může být dosaženo reaktivitou mezi vláknem a cementovou matricí, která může být zvýšena tepelnou úpravou betonu (tvrzením) nebo povrchovou úpravou vláken.
ttt· • ·· 0
0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0 0 «
0 0 0 0 0 • ·
0
Druhým způsobem, adhezní síla v cementové matrici může být získána přidáním do kompozice alespoň jedné z následujících sloučenin: sloučeniny oxidu křemičitého sestávající v podstatě z oxidu křemičitého, srážený uhličitan vápenatý, vodný roztok polyvinylalkoholu, fosfáty, latexy, povrchově aktivní činidla (odpěňovací činidlo, smáčedlo a podobně) nebo směsi uvedených sloučenin.
Sloučeniny oxidu křemičitého sestávající v podstatě z oxidu křemičitého jsou syntézní produkty zvolené ze skupiny zahrnující srážené oxidy křemičité, sóly oxidu křemičitého, pyrogenní oxidy křemičité (typu aerosilu), křemičitany hlinité, například Tixosil 28 od firmy RHODIA Chimie, nebo produkty získané leptáním přírodních produktů jílového typu: smektity, křemičitany horečnaté, sepiolity, montmorilonity.
S výhodou se použije alespoň jeden srážený oxid křemičitý.
Sráženým oxidem křemičitým se rozumí oxid křemičitý se rozumí oxid křemičitý získaný srážením reakcí křemičitanu alkalického kovu kyselinou, zpravidla anorganickou, při vhodném pH srážecího média, zejména zásaditém, neutrálním nebo mírně kyselém pH.
Zpravidla je srážený oxid křemičitý zaváděn v možství v rozmezí 0,1 až 5 % suché hmotnosti vztaženo na celkovou betonovou kompozici. Nad 5 % zpravidla nastávají problémy s rheologií připravovaného betonu.
Srážený oxid křemičitý se s výhodou zavádí do kompozice jako vodná suspenze. Konkrétně může být ve formě vodné suspenze oxidu křemičitého mající:
·· #·« · ··· ·· · to· to· ··· to ·>· • ·· «··· ·· obsah sušiny v rozmezí 10 až 40 % hmotn., viskozitu nižší než 4.102 Pa. s při střihu 50 s1, množství oxidu křemičitého obsažené v matečném louhu uvedené suspenze při 7500 ot/min po dobu 30 minut je větší než 50 % hmotnosti oxidu křemičitého obsaženého v suspenzi.
Tato suspenze je konkrétněji popsána v patentové přihlášce WO-A 96/01787. Suspenze oxidu křemičitého Rhoximat 60 SL od firmy RHODIA Chimie je zvláště vhodné pro tento typ betonu.
Betonová matrice s výhodou také zahrnuje složky schopné zlepšit soudržnost matrice, zvolené z jehličkovitých nebo destičkovitých složek, jejichž průměrná velikost je nejvýše 1 mm, a obsahuje objemově 2,5 až 35 % přídavku zrnitých (b) a pucolánových (c) složek. Soudržnost matrice je s výhodou alespoň 15 J/m2, s výhodou alespoň 20 J/m2.
„Cementovou matricí se rozumí vytvrzená cementová kompozice bez vláken.
Zrnité složky jsou v podstatě jemný písek nebo směsi jemných písků, buď prosátý nebo drcený, který s výhodou zahrnuje křemičitý písek, s výhodou křemenný prach.
Maximální velikost D těchto složek je s výhodou nejvýše 1 mm nebo 500 μιη.
Tyto zrnité složky jsou zpravidla obsaženy v množství 20 až 60 % hmotn. cementové matrice, s výhodou 25 až 50 % hmotn. této matrice.
Poměr R mezi průměrnou délkou L vláken a velikostí D částic zrnitých složek je alespoň 5, zejména když zrnité ··· · • · • ·
• · • · - Π - · · • 13 ···· • · ♦ · · · • · · · « » · 9 • · · · · · · ·· ·· ·· »· 9
prvky mají ; maximální velikost částic 1 mm.
Cement o složení podle vynálezu je s výhodou
portlandský cement, jako například cementy Portland CPA
PMES, HP, HPR, CEM I PMES, 52,5 nebo 52,5R nebo HTS (s vysokým obsahem oxidu křemičitého).
Jemné složky pucolánového typu máji základní velikost částic alespoň 0,1 pm, nejvýše 20 pm, s výhodou nejvýše 0,5 pm. Mohou být zvoleny z oxidů křemičitých, jako například polétavých popílků, vysokopecní strusky, jílových produktů, například kaolínu. Oxid křemičitý může být ve formě křemičitých sazí ze zpracování zirkonia, namísto křemičitých sazi ze zpracování křemíku.
Hmotnostní obsahy vody a cementu v kompozici podle vynálezu se mohou měnit za použití náhražek cementu, zejména složek pucolánového typu. Podíl vody je dán hmotnostním poměrem množství vody V k množství cementu se složkami pucolánového typu: pohybuje se mezi asi 8 až 25 % nebo 13 až 25 %.
Kompozice podle vynálezu také zahrnuje dispergační činidlo. Dispergační činidlo je zpravidla fluidizační činidlo. Fluidizační činidlo může být zvoleno ze skupiny zahrnující lignosulfáty, kasein, polynaftaleny, zejména polynaftalensulfonáty ' alkalických kovů, deriváty formaldehydu, polyakryláty alkalických kovů, polykarboxyláty alkalických kovů a roubované polyethylenoxidy. Kompozice podle vynálezu zpravidla obsahuje 0,5 až 2,5 hmotnostních dílů fluidizačního činidla na 100 dílů cementu.
Do kompozice podle vynálezu mohou být přidány další složky, například odpěňovací činidlo. Příklady odpěňovacích činidel jsou například polydimethylsiloxany.
Μ ··· · • · · · »· · · · · ··· · · · · · • · · · · 4 4 4 4 4
Μ 4 44 4444 44 “ Κ ~ 4444 44 44 44 44 4
Mezi činidly tohoto typu je možno zmínit zejména silikony ve formě roztoku, pevné látky a s výhodou ve formě pryskyřice, oleje nebo emulze, s výhodou ve vodě. Zvláště výhodné jsou silikony v podstatě obsahující jednotky M(RSiO0,5) a D(R2SiO). V tomto vzorci jsou zbytky R, stejné nebo různé, zvoleny ze skupiny zahrnující vodík a alkylové skupiny s 1 až 8 atomy uhlíku, přednostně methyl. Počet jednotek je s výhodou 30 až 120.
Množství takovéhoto činidla v této kompozici je zpravidla nejvýše 5 hmotnostních dílů na 100 dílů cementu.
Velikosti částic se měří za použití MET (transmisní elektronové mikroskopie) nebo MEB (skanovací elektronické mikroskopie).
Beton se připravuje za použití způsobu odborníkovi známého, který zahrnuje míšení pevných složek a vody, tvarování (formování, lití, vstřikování, vtlačování, vytlačování, lisování), a vytvrzení.
Výsledný beton může být podroben vytvrzení po dobu potřebnou pro dosažení požadovaných mechanických vlastností při teplotě rovnající se teplotě okolí až 100 °C, s výhodou 60 °C až 100 °C. Doba vytvrzování může být 6 hodin až 4 dny, přičemž optimální doba je asi 2 dny, přičemž vytvrzování začíná po dokončení ukládání směsi a alespoň jeden den po započetí ukládání.
Vytvrzování se provádí za sucha nebo za vlhka nebo v cyklu střídání obou podmínek, například 24 hodin se vytvrzuje za vlhka, načež se 24 vytvrzuje za sucha.
Toto vytvrzování se provádí po ukončení ukládání betonové směsi, s výhodou na směsi alespoň jeden den staré, • 0 00» ·
• 0 • · 0
0
0 0 • 0 0
0000 00 nejvýhodněji alespoň 7 dní staré.
Přidávání křemenného prášku je zvláště výhodné, když se beton vytvrzuje při vysoké teplotě.
Výsledné betonové směsi podle vynálezu zpravidla vykazují pevnost Rt v přímém tahu alespoň 6 MPa, přičemž vykazují houževnatost.
Mohou vykazovat také pevnost ve 4 bodovém ohybu Rf alespoň 20 MPa, pevnost v tlaku alespoň 140 MPa a energii lomu Wf alespoň 2000 J/m2.
Soudržnost cementové matrice je získána zejména přidáním, k cementové kompozici, výztužné složky s anizotropickým tvarem a průměrnou velikostí nejvýše 1 mm, s výhodou nejvýše 500 pm.
Zpravidla jsou v kompozici podle vynálezu přítomny výztužné složky ve tvaru jehliček nebo destiček.
V případě mikro-výztužné složky se „velikostí rozumí průměrná velikost jejich největšího rozměru (konkrétněji, délka jehličkových tvarů).
Těmito složkami mohou být přírodní nebo syntetické produkty.
Výztužné složky jehličkového tvaru mohou být zvoleny ze skupiny zahrnující wolastonitová vlákna, bauxitová vlákna, mullitová vlákna, vlákna z titaničitanu draselného, vlákna z karbidu křemičitého, fosfátová vlákna, například vlákna z fosforečnanu vápenatého, zejména z hydroxyapatitu (HAP), vlákna z celulózy nebo jejích derivátů, uhlíková vlákna, vlákna z uhličitanu vápenatého, skelná vlákna odolná vůči alkáliím. Také mohou být použita krátká vlákna (délky φφφ φ φ ·« φφ • φ φ φ φ φ φ »φ φ • φ • · φφ φ φ
nejvýše 2 mm, s výhodou nejvýše 1 mm) z polyvinylalkoholu, polyakrylonitrilu, vysokohustotního polyethylenu, polyamidu, aramidu nebo polypropylenu. Pojem výztužné složky podle vynálezu zahrnuje také materiály jako ocelová vlákna.
Výztužné složky tvaru destiček mohou být zvoleny ze skupiny zahrnující slídové destičky, talkové destičky, destičky ze složených silikátů (jíly), destičky z vermikulitu, destičky z oxidu hlinitého.
V betonové kompozici podle vynálezu je možno použít směsi různých forem nebo typů mikro-výztužných složek.
Tyto výztužné složky mohou vykazovat na povrchu polymerní organický povlak získaný z alespoň jedné z následujících složek: polyvinylalkohol, sílaný, křemičitany, siloxanové pryskyřice nebo polyorganosiloxany nebo produkty reakce (i) alespoň jedné karboxylové kyseliny obsahující 3 až 22 atomů uhlíku, (ii) alespoň jednoho polyfunkčního aromatického nebo alifatického aminu nebo substituovaného aminu, obsahujícího 2 až 25 atomů uhlíku a (iii) zesíťovacího činidla, kterým je vodorozpustný kovový komplex, obsahující alespoň kov zvolený ze skupiny zinek, hliník, titan, měď, chróm, železo, zirkonium a olovo.
Tloušťka povlaku může být mezi 0,01 pm a 10 pm, s výhodou mezi 0,1 pm a 1 pm.
Latexy mohou být zvoleny ze skupiny zahrnující styrenbutadienové latexy, akrylové latexy, styrenakrylové latexy, methakrylové latexy, karbokylované a fosfatizované latexy. Preferovány jsou latexy mající vápenatou komplexotvornou složku.
Organické polymerní povlaky mohou být získány
00 • 0 *0010
- 170 0 0 0 0 0 0
0 0 0
0 0
0000 «0
0 0
0 0 0 0 0 0 0 0 0
00 zpracováním výztužných činidel v přítomnosti některé z výše uvedených látek ve fluidním loži nebo za použití mísiče typu Forberg.
Výhodné sloučeniny zahrnují polysiloxan H240, siloxanové pryskyřice Rhodorsil 878, 865 a 1830 PX, křemičitany draselné 403/60/WS a EB LS 14 Manalox, všechny od RHODIA Chimie.
Takovéto zpracování se doporučuje zvláště pro výztužné složky, které jsou přírodními produkty.
Beton může být předepjat s adhezními dráty nebo adhezními prameny, nebo může být dodatečně předepjat mazivem povlečenými monofily nebo povlečenými lany nebo tyčemi, přičemž lana jsou vytvořena ze souborů drátů nebo pramenů.
Předpěti, ať již vytvořené předem nebo dodatečné předpěti, je pro betonové produkty podle vynálezu zvlášť vhodné.
Kovová předepínací lana mají vždy vysoké pevnosti v tahu, a jestliže jsou nesprávně použita, nedovoluje křehkost matrice, v které jsou uložena, optimalizovat rozměry betonových stavebních součástí.
Zlepšení bylo dosaženo použitím vysokovýkonných betonových směsí; v případě betonu podle vynálezu je materiál homogenně vyztužen organickými nebo hybridními vlákny, která umožňují dosáhnout vysoké mechanické pevnosti zároveň s určitou houževnatostí. Předepnutí tohoto materiálu pomocí lan nebo pramenů, jakéhokoliv druhu, se prakticky vždy používá pro vytvoření, v tahu velmi odolných a v ohybu předepjatých a tím optimalizovaných betonových prvků.
0 0 0 • · · · 0 0 · · 0 0 • · · 0 0 0 · 0
0« 000 0 000 9 ιη 0·· 0000 00 ** 1O“ 0000 00 00 00 00 0
Zmenšení objemu získané jako výsledek tohoto zvýšení mechanické pevnosti umožňuje vytvoření velmi lehkých prefabrikovaných prvků. To poskytuje možnost získat betonové prvky velkého rozpětí, které mohou být vzhledem k jejich nízké hmotnosti snadno přepravovány; To je zvláště vhodné pro velká stavební díla toho druhu, kde se široce používá dodatečné předpětí. Toto řešení poskytuje pro tento typ prací zvláště příznivé výsledky montáže a doby stavby.
Kromě toho, tepelné zpracování významně snižuje
kontrakci po vytvrzení, čímž zároveň snižuj e ztráty
předpětí.
Tato vlastnost je zvláště žádána, a všechny výše
uvedené výhody, spojené s velmi nízkou permeabilitou produktu, velmi příznivé pro vytvrzovatelnost a údržbu díla, umožňují, že tento materiál může s výhodou nahrazovat ocelové konstrukce.
Vynález se také týká cementové matrice uzpůsobené pro získání a realizaci výše uvedeného betonu.
Vynález se týká také předsměsi obsahujících všechny nebo část složek nezbytných pro přípravu betonu a matrice uvedené výše.
Příklady provedení vynálezu
jeho Následuj ící rozsah. příklady ilustrují vynález, neomezuj í však
Příprava vzorku
1) Suroviny
- Portlandský cement: cement s vysokým obsahem oxidu
křemičitého typu HTS (LAFARGE, Francie)
• · • · • ·
:. i • · ·
- 19······ · ta ·· ·· ·
Písek: křemenný písek BE31 (SIFRACO, Francie)
Křemenný prach: C400, 50 % částic je menších než 10 gm (SIFRACO, Francie)
Křemičité saze: skelné mikročástice oxidu křemičitého získané při výrobě zirkonia (SEPR, Francie)
Pomocné látky: plastifikátor X404 (MAPEI, Itálie) nebo OPTIMA 100 (CHRYSO, Francie)
Vlákna: organická vlákna APV (KURARAY RM182, RF1500 a RF 4000, Unitika 1800), PEHD (DSM-Dyneema) nebo PA (FILTEC PAK 50) . Jsou přítomna jako jednotlivé prameny o průměru 50 až 600 gm a délce 5 až 32 mm. Dávkují se v množství 1 % až 5 % objemově ( vztaženo na celkový objem)
Výztužná složka tvaru jehliček: wolastonit (CaSiO3) NYAD G (NYCO USA)
Výztužná složka tvaru destiček: slída (muskovit) MG 160 (KAOLINS D'ARVOR, Francie).
2) Způsob výroby
Složky se míchají v následujícím pořadí:
Smísení matrice z práškových složek a dodatečných složek
Zavedení vody a části pomocných látek Míšení
Zavedení zbývající části fluidizačního činidla,
Míšení
Zavedení výztužných vláken Míšení.
Doba míšení je silně závislá na typu použitého mísiče (EIRICH nebo HOBART).
Odplynění se může usnadnit míšením při snížené rychlosti na konci procesu.
• · 0 · ·· 0 0 0 0 0 0 * • 000 0 0 0 0000
0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
20- ······ «··· ·· ··
Formy se pak naplní a vibrují obvyklým postupem.
3) Vytvrzování
Zrání při 20 °C. Testovací vzorky byly uvolněny 48 hodin po odlití. Poté byly podrobeny zpracování spočívajícímu v jejich uložení pod vodou při přibližně 20 °C po dobu alespoň 14 dnů. Testovací vzorky byly zpracovány (v závislosti na prováděné zkoušce) 26 až 28 dní po lití a v následujících dnech byly prováděny zkoušky.
Tepelné zpracování při 90 °C. Testovací vzorky byly uvolněny 48 hodin po odlití. Poté byly podrobeny tepelnému zpracování spočívajícímu v jejich uložení v peci při 90 °C po dobu 24 hodin ve vlhkém vzduchu (> 90 °C RH) a poté 24 hodin v suchém vzduchu. Zpracování bylo prováděno 6 dní po lití a v následujících dnech byly prováděny zkoušky (minimálně Ί dní po lití).
Měřící metody
Pevnost v přímém tahu Rt
Toto je hodnota získaná měřením napětí v přímém tahu na testovacích vzorcích činkovitého tvaru, zhotovených z hranolů 70x70x280 mm, ze kterých byly vyrobeny řezy 70x50 mm2 o výšce 50 mm. Testovací vzorky, pečlivě srovnané, byly
pevně namontovány na zkušební desku (UTS) s jedním stupněm
volnosti (není spojena s klouby karbanového typu).
Rt F max
70x50
kde Fmax představuj e maximum pevnosti v N (vrchol) pro lom
na středovém úseku 70x50.
• 0 • ·
0 0 0 ·
► · J ·
0 0 4 ·
-21 Koeficient houževnatosti δ
Koeficient houževnatosti δ je definován rovnicí δ=εΑσΒΒσΑ jestliže σΑΒ kde εΑ je maximální deformace, a εθι-εΒ. σΑΒ představuje deformaci, která by byla získána při maximu napětí elastickou extrapolací výsledné deformace při trvajícím napětím.
Pevnost v ohybu Rf
i) 4 bodové ohýbání
Rf je hodnota získaná 4 bodovým ohýbáním (vzdálenost mezi osami: 70x210) na hranolovém 70x70x280 zkušebním vzorku namontovaném na tvarové podložce.
3Fmax(1-1')
Rf = _
2dw2 kde Fmax představuje maximum pevnosti v N (pevnost ve vrcholu), 1=210 mm a I'=l/3 a d=w=70 mm.
ii) 3 bodové ohýbání
Rf je hodnota získaná 4 bodovým ohýbáním (vzdálenost mezi osami: 200) na hranolovém 40x40x250 zkušebním vzorku namontovaném na tvarové podložce.
• · • · · · ·· · * · · * ·
9 fc · 9 ' 9 9
9 9 · · ft ft « ·
9999 99 9 9 99 99
-223Fmwl
Rf =
2dwz kde Fmax představuje maximum pevnosti v N (pevnost ve vrcholu), 1=200 mm a d=w=40 mm.
Pevnost v tlaku Re
Rc je hodnota získaná přímým stlačením přesného válcového vzorku (průměr 70 mm, výška 140 mm).
4F
Rc
2dz kde F představuje sílu v N při přetržení a d je průměr vzorku (70 mm).
Soudržnost Kc, Gc
Soudržnost se vyjadřuje buď v termínech síly (kritický faktor intenzity síly Kc) nebo v termínech energie (kritická velikost energie Gc) , za použití vyjádření lineární mechaniky.
Byly prováděny pokusy 3 bodovým ohýbáním drážkovaných hranolů 40x40x250 nebo 70x70x280 mm, tj. SNEB geometrie vzorku (způsob podle ASTM-E 399-83). Drážka tvaru V je v těchto hranolech vytvořena za sucha, za použití rozbrušovacího stroje opatřeného diamatnovým diskem. Relativní hloubka a/w drážky je (a je hloubka drážky, w je výška vzorku).
Kritický faktor intenzity síly se získá ze zatížení F při přetržení a (servopohybový test, délky trhliny v bodě nestability mm/s, na univerzálním zkušebním • · ··*·
» 9 9 9
.. ϊ ?
stroji SCHENCK):
3FI
Kc
2dw2 •VaY kde I představuje vzdálenost mezi osami mezi opěrnými body (ohýbací stůl), =210 mm, d resp. w je hloubka resp. výška vzorku, a je délka drážky při zlomu,
Y je parametr tvaru závisející na délce lomu (a=a/w). Při 3 bodovém ohýbání se s výhodou používá parametr Y podle SCRAWLEY J.E. (International J. of Fracture (1976), sv. 12, str. 475-476):
1,99-α(1-α) (2,15-3, 93α+2,7α2) (1+2α) (1-α)3/2
Gc může být získán z křivky síla-posunutí za podmínky, že jsou korigovány vlivy interference pnutí, a že pohlcená energie se týká řezu provazce (w-a)xd.
Při rovinné deformaci existuje jednoduchý vztah mezi Kc
Kc2(l-v2)
Gc = _
E kde E je elastický modul, v představuje Poissonovu konstantu.
E je experimentálně získán vibrováním hranolového vzorku neseného na dvou opěrách základní frekvencí (metoda GRINDO-SONIC).
Energie lomu Wf *· 9 · · · ·
0 ·
0 0
0« 00 0 · ·0 • · • · · ·
-24» 0 1
I 0 · 4 • 0 »0
Wf je hodnota získaná stanovením celkové plochy pod křivkou síla-prohyb při 4 bodové ohýbací zkoušce na hranolu 70x70x280 mm. Naměřený prohýb se koriguje pro stanovení reálného posunutí vzorku.
fFůc Wf = _
2dw kde F je aplikovaná síla, δο je reálný posun (korigovaný prohýb), dxw v úseku vzorku.
Adheze
Pokud jde o adhezi organických vláken v cementové matrici, se stanovuje extrakčním testem jednotlivého vlákna zapouzdřeného v betonovém bloku.
Dráty se zabudují do betonových bloků o rozměrech 4x4x4 cm. Použitá kompozice je stejná jako v případě testovacích vzorků při mechanických zkouškách (ohybu, tlaku a tahu): poměr voda/cement je 0,25.
Zabudované dráty o délce 10 mm jsou vytahovány tahem za použití univerzálního testovacího stroje (SCHENK) rychlostí 0,1 mm/min.
Vyvíjená síla je měřena pomocí upraveného senzoru síly a posunutí drátu (vzhledem ke vzorku) pomocí extenzometru.
Průměrná síla adheze se vyhodnocuje z následujícího zjednodušeného vzorce • · ··
4 4 4 « « 4 9 9 4 • · · 4 4 · ♦ 4 · 4
44 0444 49 ~ Z J “ ·«·· <· ·» ·4 44 ·
F max τό = —7ΐφ I e kde Fmax je maximální měřená síla, φ je průměr drátu a Ie je zabudovaná délka.
Příklady
Betonové směsi s vlákny byly vyrobeny za použití vláken definovaných v následujících tabulkách I až VI, přičemž složení těchto betonových směsí je definováno v tabulkách II až VI. Všechna složení jsou vztažena na hmotnost.
Účinky uvedených betonových směsí jsou uvedeny v následujících tabulkách II až V, jakož i na obr. 2 až 14.
Na těchto obrázcích:
Obr. 2 je graf získaný zkouškami 4 bodovým ohýbáním, kde jsou na ose y hodnoty napětí v MPa a na ose x hodnoty prohýbu v mm pro vzorky betonu s poměrem V/C=0,2 a zráním 20 °C (28 dní): porovnání ocelových vláken (ocelových kordů) a organických vláken (APV).
Obr. 3 je graf získaný zkouškami 4 bodovým ohýbáním, kde jsou na ose y hodnoty napětí v MPa a na ose x hodnoty prohýbu v mm pro vzorky betonu s poměrem V/C=0,2 a tepelným zpracováním při 90 °C: porovnání ocelových vláken (ocelových kordů) a organických vláken (APV).
Obr. 4 je graf získaný testy v přímém tahu, kde jsou na ose y hodnoty napětí v MPa a na ose x hodnoty prodloužení v mm pro vzorky betonu s poměrem V/C=0,2 a zráním 20 °C (28 dní): organická vlákna (APV).
• to to toto · · ♦ ·
-26• to • · · · 9 * tototo to • toto « to · · «to ·«· to· «· ·· «« ·
Obr. 5 je graf získaný testy v přímém tahu, kde jsou na ose y hodnoty napětí v MPa a na ose x hodnoty prodloužení v mm pro vzorky betonu s poměrem V/C=0,2 a tepelným zpracováním 90 °C (28 dní): organická vlákna (APV).
Obr. 6 je graf získaný testy v přímém tahu, kde jsou na ose y hodnoty napětí v MPa a na ose x hodnoty prodloužení v mm pro vzorky betonu obsahujícího wolastonit, s poměrem V/C=0,24 a zráním 20 °C (28 dní): organická vlákna (APV). Kriterium houževnatosti δ kolísalo přibližně mezi 3 až 5.
Obr. 7 je graf získaný
kde jsou na ose y hodnoty
posunutí v mm pro vzorky
tepelným zpracováním při 90 °C
Obr. 8 je graf získaný
kde jsou na ose y hodnoty
posunutí v mm pro vzorky
tepelným zpracováním při 90 0
délek (10 až 30 mm).
Obr. 9 je graf získaný
kde jsou na ose y hodnoty
posunutí v mm pro vzorky
tepelným zpracováním při 90 °C
Obr. 10 je graf získaný
který představuje efekt směs:
obj. RF 1500 a 2 % obj .
s poměrem V/C=0,25 a tepelným
hodin.
zkouškami 3 bodovým ohýbáním, síly v N a na ose x hodnoty betonu s poměrem V/C-0,25 a :, vlákna APV RF 1500.
zkouškami 3 bodovým ohýbáním, síly v N a na ose x hodnoty betonu s poměrem V/C=0,25 a C, vlákna APV RF 1500 různých zkouškami 3 bodovým ohýbáním, síly v N a na ose x hodnoty betonu s poměrem V/C=0,25 a vlákna PEHD.
zkouškami 3 bodovým ohýbáním, L organických vláken APV (2 %
RF 4000) v betonové matrici zpracováním při 90 °C po dobu
Obr. 11 je graf představující křivky napětí/posunutí získané zkouškami 3 bodovým ohýbáním s kompozicemi 18 a 19 s PEHD vlákny podle tab. V.
φ · φ φ φ φ · φ • · · ΦΦ V » ·
Φφ φφφ * φφφ φ
Obr. 12 je graf obdobný tomu na obr. 11, získaný s kompozicemi 20 a 21 s PA vlákny podle tab. V.
Obr. 13 je graf obdobný těm na obr. 11 a 12, získaný s kompozicemi 22, 23 a 24 s APV vlákny a 25 s hybridními vlákny APV/ocel podle tab. V.
Obr. 14 je graf obdobný těm na obr. 11 až 13 pro srovnání chování vláken různých typů v kompozicích 18 (PEHE), 20 (PA) a 23 (APV) podle tab. V.
Obr. 15 je graf ilustrující výsledky získané ve zkoušce vytahováním jednotlivých vláken, kde na ose y je vynesena aplikovaná síla a na ose x posunutí, s matricí z kompozice uveené v tabulce VI.
Výsledky získané při 3 bodovém ohýbání v příkladech 18 až 25 korespondují s pokusy prováděnými za použití vzdálenosti 120 mm mezi osami na hranolovém testovacím vzorku 40x40x160 mm.
Výztužný účinek vláken rozptýlených v betonové matrici zjištěný prostřednictvím (4 bodových) ohýbacích zkoušek je
Vlákna z polyvinylalkoholu obj. vedou k vlastnostem zřetelně zvýšen (Obr. 2 a 3) (APV) zabudovaná v množství 4 obdobným vlastnostem získaným s disperzí ocelových kordů (2 % obj.). Tepelné zpracování (90 °C) vyvolává určitou reaktivitu mezi APV vlákny a betonovou matricí: proto lze pozorovat vysoký vrchol napětí pozorovaný při (4 bodovém) ohýbání.
Při napětí v přímém tahu (obr. 4 a 5) je pozorován důležitý efekt zpracovatelnosti za studená (houževnatost) v přítomnosti 4 % obj. vláken z polyvinylalkoholu (APV):
mnohonásobné praskání vzorku testovaného na napětí v tahu.
-28·» « · · · · · • Φ ♦ 9 φ φ 9 ΦΦ
ΦΦΦ ΦΦΦ ΦΦ
Φ Φ ΦΦΦ * ΦΦΦ Φ
Φ ΦΦ φφφ» φφ Φ Φ 9 · Φ ΦΦ *9 ΦΦ Φ
Tento jev není pozorován v případě ocelových vláken pro jejich vysokou tuhost adhezi takovýchto vláken v betonové matrici. Hodnota vrcholu je podstatně zlepšena v případě tepelného zpracování při 90 °C.
Obdobné vlastnosti jsou pozorovány v případě APV vláken dispergovaných v matrici obsahující wolastonit (Obr. 6), s vyšším napětím při prvním poškození.
Při přítomnosti organických vláken vykazují betonové směsi testované 3 bodovým ohýbáním vysokou houževnatost: vysoká zpracovatelnost za studená až do vrcholu napětí, za vrcholem pohlcování energie. To je pozorováno jak u APV vláken z polyvinylalkoholu (obr. 7), tak u vysokohustotních polyethylenových vláken (obr. 9).
Délka vláken musí být optimalizována jako kompromis mezi rheologickými a mechanickými vlastnostmi. Například pro vlákna APV mající průměr přibližně 400 μιη byl při 3 bodovém ohýbání zjištěn přechod při délce vláken přibližně kolem 18 mm (obr. 8). To poskytuje elongační faktor přibližně 50.
Výhoda směsi vláken je ilustrována na obr. 10. Bylo pozorováno jednak že APV vlákna průměrných rozměrů (KURARAY 1500, 4 % obj.) vedou ke zvýšení pevnosti v ohybu (vrchol napětí) betonu, jednak že APV vlákna většího rozměru (KURARAY 4000, 4 % obj.) vedou k významnému pohlcování energie při ohýbání (část za vrcholem), avšak nezhoršují pevnost (vrchol napětí). Kombinace těchto dvou typů vláken umožňuje překvapivě získat vyztužený beton mající (například v ohybu) jak zlepšenou pevnost v ohybu (vrchol napětí), tak pohlcování energie (houževnatost) (obr. 10).
Efekt pro tento účel může být zvýšen hybridním vyztužením, kombinací organických vláken a kovových vláken.
•0 0000 • · « 0 · 0 0 · • · · · ♦ 0 · « » 0 «
OQ 0000000000
Z 7 000000 00 00 0 0 00
Vynález není omezen na popsaná vytvoření.
Zahrnuje také betonové směsi, které vedle nárokovaných kompozicíc nebo jim ekvivalentních kompozicí mohou zharnovat složky navíc, pokud tyto složky navíc nebrání očekávaným účinkům nárokovaných kompozicí nebo jim ekvivalentních kompozicí, a předsměsi obsahující všechny nebo část složek nezbytných pro výrobu betonové matrice.

Claims (4)

PATENTOVÉ NÁROKY (původní)
1,5
Obr. 12
7/ 2#do HAKLE & KHELIP le 08/ΐί7β8*5.4 : 0|*^4*Χ«ΚΜ JPg; 45/48
Fax émis par: 33 01 53 04 64 00 » · · 4 ·· «·
8/9
Obr. 13
Obr. 14 'ry 400(7 ~ v}'l-&0>
“ 4S/48
Fax émis par: 33 01 53 04 64 00
HARLE & EHEXiXP le 08/J.TZQP ^ςσ·ΐ4: Qi*>4*ftí<sM.řarť <s/ ··· · ♦· · Φ Φ · • · ··· · «·· 9 4
1 · · ···· tt
Klá ,A4. M©«$4 Pfr:· 39^48 • · · · * · • · · · · » * • · · · · · · ·· ·· ·· ···
5/9 Síla (N) Síla (N)
Obr. 7 3 bodové ohýbání. Betonová matrice vyztužená 4 % obj. vlákny APV, V/C=0,25. Tepelné zpracování: 90 °C/48 hodin.
Posunutí (mm)
Obr. 8 3 bodové ohýbání. Betonová matrice vyztužená 4 % obj. vlákny APV. Vliv délky APV vláken, V/C=0,25. Tepelné zpracování: 90 °C/48 hodin.
Fax émis par:
33 01 E3 04 64 00
HAKLE & PHELXP
7Ί/ le 00/i;/ep.a5.:01.K4 MWJM 53-.40748 1 • 444 44
6/9
Obr. 9 3 bodové ohýbání. Betonová matrice vyztužená 1 % obj . vlákny PEHD, V/0=0,25. Tepelné zpracování:
90 °C/48 hodin.
Síla (N)
Obr
1/9
Obr. 1 Typická křivka pevnosti v přímém tahu betonu majícího houževnatost
Z,dt>
Fax émis par: 33 01 53 04 64 00 HKRLE & PHELIP le 08/11/bb> lV:Ol Α*4*·Ν?Μί Fc.:**3gAÍ8 • 0 · · · · 9· · · ······ ···· · . 0 0 0 0 · · · · · · ···· ·< ·· ·· ·· 0··
(1) hmotnostní procento vody V vzhledem k hmotnosti C cementu (a) a složek (c) je v rozmezí 8 až 24 %, (2) vlákna mají individuální délku I alespoň 2 mm a poměr Ι/φ, kde φ je průměr vlákna, alespoň 20, (3) poměr R mezi průměrnou délkou L vlákna a maximální velikostí D75 všech zrnitých složek (a), (b) a (c) je alespoň 5, s výhodou 10, (4) množství vláken je takové, že jejich objem představuje nejvýše 8 % objemu betonu po jeho uložení, (5) všechny složky (a), (b) a (c) mají velikost částic
D75 nejvýše 2 mm, s výhodou 1 mm, a velikost částic D 50 nejvýše 150 gm, s výhodou nejvýše 100 gm.
1. Beton obsahující vytvrzenou cementovou matrici, ve které, jsou dispergována organická vlákna, získaný smísením kompozice obsahující kromě organických vláken:
(a) cement, (b) zrnité složky s částicemi o velikosti D nejvýše 2 mm, s výhodou nejvýše 1 mm, (c) jemné složky pucolánového typu mající základní velikost částic nejvýše 20 pm, s výhodou nejvýše 1 pm, (d) alespoň jedno dispergační činidlo, s vodou, který splňuje následující podmínky:
(e) hmotnostní procento vody vzhledem k hmotnosti cementu (a) a složek (c) je v rozmezí 8 až 25 %, (f) vlákna mají individuální délku I alespoň 2 mm a poměr Ι/φ, kde φ je průměr vlákna, alespoň 20, (g) poměr R mezi průměrnou délkou L vlákna a maximální velikostí D částic zrnitých složek je alespoň 5, (h) množství vláken je takové, že jejich objem představuje nejvýše 8 % objemu betonu po jeho uložení.
2/9
Obr. 2 4 bodové ohýbání. Srovnání mezi APV vlákny a ocelovými kordy v betonové matrici, V/C=0,2. Zrání: 20 °C/28 dní
Obr. 3 4 bodové ohýbání. Srovnání mezi APV vlákny a ocelovými kordy v betonové matrici, V/C=0,2. Tepelné zpracování: 90 °C/48 hodin
Fax émis par: 33 01 53 04 64 00
HAKLE S PHELXP
2. Beton obsahující vytvrzenou cementovou matrici, ve které jsou dispergována organická vlákna, získaný smísením kompozice obsahující kromě organických vláken:
(a) cement, (b) zrnité složky, (c) složky pucolánového typu mající základní velikost
9 9
9 9
9 · * · · 9 9 9 9 9 • · · · · · « « · · • ·· 9 9 9 9 9 9
-35- ···· ·· ·· .» ..
částic nejvýše 1 gm, s výhodou nejvýše 0,5 gm, (d) alespoň jedno dispergační činidlo, s vodou, který splňuje následující podmínky:
3 bodové ohýbání. Vliv směsi organických Betonová matrice vyztužená 4 % obj. vláken obj. RF 1500 a 2 % obj. RF 4000, V/C=0,25 zpracování: 90 °C/48 hodin.
vláken.
APV 2 %
Tepelné vi/ 2000 HAKLE & PHELIP le : 0¾·Α$ «Κβ£Μ 4#48
Fax émis par: 33 01 53 04 64 00 • . · · 0 · 0 · · · · 0000 ·· ·· 0· 00 000
7/9
Ekvivalentní napětí (MPa) j I · Ekvivalentní napětí (MPa)J
20·
15·
10·
Obr. 11
04 . 1
Posunutí (mm)
3/9 le 08/ll/aa;l4;ť)l λΓκδΙΜ Pg«f**37/4Í8 ’»· J : :
·· ···· « ( , ···· ·· ·· »· .. ,i.
Obr. 4
Pevnost v přímém tahu. Beton vyztužený 4 % obj. APV vláken, V/C=0,2. Zrání: 20 °C/28 dní
Obr. 5 Pevnost v přímém tahu. Beton vyztužený 4 % obj. APV vláken, V/C=0,2. Tepelné zpracování: 90 °C/48 hodin
Fax émis par: 33 01 53 04 64 00
HKRLE & PHELIP , . Ψ1/ 2000 ~~ <4ΊΛΟ le 08/11/00.14. 01.3Λ. » 5-^,3^48' • · · · · · 4 4 4 •4 4 4 4 4 4 4 4 4 · . · ·· · · 4 4 4 4 4
4444 44 44 44 44 444
Napětí (MPa)
Příčné posunutí (mm)
Obr. 6 Pevnost v přímém tahu. Beton vyztužený wollastonitem a 4 % obj. APV vláken, V/C=0,2. Zrání: 20 °C/28 dní par: 33 01 53 04 64 00
HAKLE &.PHELIP le
08/ii/ag ,14*01 • · · • · · ·
3. Beton podle některého z nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že má houževnatost v napětí přímým tahem vyjádřenou koeficientem houževnatosti δ, δ>1, s výhodou δ> 1,25.
4. Beton podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že organickými vlákny jsou polyvinylalkoholová vlákna, polyakrylonitrilová vlákna, polyethylenová vlákna, vlákna z vysokohustotního polyethylenu, polyamidová nebo polyimidová vlákna, polypropylenová vlákna homopolymerní nebo kopolymerní, aramidová vlákna, uhlíková vlákna nebo směsi těchto vláken.
5. Beton podle některého z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že poměr Ι/φ vláken je nejvýše 500.
6. Beton podle některého z nároků laž 5, vyznačující se tím, že průměrná adhezní síla vláken ve vytvrzené cementové matrici je alespoň 2 MPa, s výhodou alespoň 5 MPa.
7. Beton podle některého z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že cementové matrici dále obsahuje, pro zvýšení adheze vlákna k matrici, alespoň jednu z následujících sloučenin: sloučeniny oxidu křemičitého sestávající v podstatě z oxidu křemičitého, srážený uhličitan vápenatý, vodný roztok polyvinylalkoholu, fosfáty, latexy, odpěňovací činidlo nebo směsi uvedených sloučenin.
8. Beton podle nároku 7, vyznačující se tím, že obsahuje sloučeninu oxidu křemičitého, kterou je srážený oxid křemičitý v množství 0,1 až 5 % hmotn. sušiny vztaženo na celkovou hmotnost betonu.
9. Beton podle nároku 8, vyznačující se tím, že srážený oxid křemičitý je do směsi zaveden ve formě vodné suspenze.
10. Beton podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že část organických vláken je nahrazena kovovými vlákny, přičemž kovová vlákna mají individuální délku I alespoň 2 mm a poměr prodloužení Ι/φ, kde φ je průměr vlákna, alespoň 20.
11. Beton podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že obsahuje kombinaci krátkých a dlouhých organických a/nebo kovových vláken.
12. Beton podle některého z nároků 1 až 11, dále obsahující složky schopné zlepšit soudržnost matrice, zvolené z jehličkovitých nebo destičkovitých složek, jejichž kie/ch / průměrná velikost je nejvýše 1 mm, a/obsahuje objemově 2,5 až 35 % přídavku zrnitých (b) a pucolánových (c) složek.
13. Beton podle nároku 12, vyznačující se tím, že soudržnost cementové matrice je s výhodou alespoň 15 J/m2.
14. Beton podle některého z přecházejících nároků, vyznačující se tím, že soudržnost matrice je dosažena přídavkem výztužných složek anizotropního tvaru o průměrné velikosti nejvýše 500 pm k cementové kompozici.
15. Beton podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že výztužné složky jsou přítomny v množství 5 až 25 % objemu přidaných zrnitých složek (b) a složek (c) pucolánového typu.
16. Beton podle některého z nároků 12 až 15, vyznačující se tím, že výztužné složky jehličkového tvaru jsou zvoleny ze skupiny zahrnující wolastonitová vlákna, bauxitová vlákna, mullitová vlákna, vlákna z titaničitanu draselného, vlákna z karbidu křemičitého, vlákna z celulózy nebo jejích derivátů, uhlíková vlákna, vlákna z fosforečnanu vápenatého, zejména z hydroxyapatitu HAP, vlákna z uhličitanu vápenatého, skelná vlákna odolná vůči alkáliím nebo produkty získané rozmělněním těchto vláken nebo směsí uvedených vláken, krátká vlákna o délce nejvýše 2 mm, s výhodou 1 mm, z polyvinylalkoholu, polyakrylonitrilu, vysokohustotního polyethylenu, polyamidu, aramidu nebo polypropylenu, jakož i materiály jako ocelová vlákna.
17. Beton podle některého z nároků 12 až 15, vyznačující se tím, že destičky jsou zvoleny ze skupiny zahrnující slídové destičky, talkové destičky, destičky ze složených silikátů (jíly), destičky z vermikulitu, destičky z oxidu hlinitého a směsi těchto destiček.
Φ Φ · · • · · • · φφφφ * ·
-3818. Beton podle některého z nároků 14 až 17, vyznačující se tím, že alespoň část anizotropnlch výztužných složek má na povrchu polymerní organický povlak získaný z alespoň jedné z následujících složek: polyvinylalkohol, silany, křemičitany, siloxanové pryskyřice, polyorganosiloxany nebo produkty reakce (i) alespoň jedné karboxylové kyseliny obsahující 3 až 22 atomů uhlíku, (ii) alespoň jednoho polyfunkčního aromatického nebo alifatického aminu nebo substituovaného aminu, obsahujícího 2 až 25 atomů uhlíku a (iii) zesíťovacího činidla, kterým je vodorozpustný kovový komplex, obsahující alespoň kov zvolený ze skupiny zinek, hliník, titan, měď, chróm, železo, zirkonium a olovo.
19. Beton vyznačující se podle některého z předcházejících nároků, tím, že velikost zrnitých složek (b) je nejvýše 500 μπι.
20. Beton podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že zrnité složky (b) jsou jemné písky nebo směsi jemných písků, prosáté nebo drcené, s výhodou zahrnující křemičitý písek, s výhodou křemenný prach.
21. Beton podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že uvedené zrnité složky (b) jsou obsaženy v rozmezí 20 až 60 % hmotn., s výhodou 25 až 50 % hmotn. cementové matrice.
22. Beton podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že jemné složky (c) pucolánového typu jsou zvoleny ze skupiny oxidů křemičitých, například křemičitých sazí, polétavých popílků, vysokopecní strusky.
23. Beton podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že množství vody vztažené k hmotnosti • 0
-390 0 0 0 0 0 • •00 ·0 ·* 00 00 cementu (a) a složek (c) pucolánového typu je 25 % hmotn.
24. Beton vyznačující se
6 MPa.
podle některého z předcházejících tím, že má pevnost v přímém tahu
13 až nároků, alespoň
25. Beton podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že má pevnost ve 4 bodovém ohybu alespoň 20 MPa.
26. Beton podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že má pevnost v tlaku alespoň 120 MPa, s výhodou 140 MPa.
27. Beton podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že má energii lomu alespoň 2000 J/m2.
28. Beton podle některého z nároků 1 až 27, vyznačující se tím, že je po uložení podroben zrání při teplotě blízké teplotě okolí, například při 20°C, po dobu potřebnou pro dosažení požadovaných mechanických vlastností.
29. Beton podle některého z nároků 1 až 28, vyznačující se tím, že je po uložení podroben tepelnému zpracování při teplotě 60 až 100 °C a normálním tlaku.
30. Beton podle nároku 29, vyznačující i se tím, že doba tepelného zpracování je 6 hodin až 4 dny, zpravidla 6 až 72 hodin. 31. Beton podle některého z nároků 1 až 30, vyznačující se tím, že je předepjat. 32. Beton podle některého z nároků 1 nebo 2,
0 0
-40vyznačující se tím, že je dodatečně předepjat.
33. Cementová matrice pro vytvoření a zpracování betonu podle některého z nároků 1 až 32.
34. Předsměs obsahující všechny složky pro výrobu matrice podle nároku 33 nebo betonu podle některého z nároků 1 až 32.
Tt/ /000 Fax émis par: 33 01 53 04 64 00 KARLE & PHELIP le 08/ll/b*(> 4*4*;01jÁ4jŇ<5SÍf J?.j**e5/S8
4,44 9 4 4 9 4 9 9
9999 94 44 44 94 449
Křivky sila-posunuti: zkoušky vytahováním APV: kritické stlačení > 8 MPa (porušení vláken po významné plastické deformaci)
PA: kritické stlačení =2,8 MPa (smyková deformace)
CZ20004200A 1998-05-14 1999-05-12 Beton, obsahující vytvrzenou cementovou matrici, ve které jsou rozptýlena organická vlákna CZ302725B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9806092A FR2778654B1 (fr) 1998-05-14 1998-05-14 Beton comportant des fibres organiques dispersees dans une matrice cimentaire, matrice cimentaire du beton et premelanges

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20004200A3 true CZ20004200A3 (cs) 2002-03-13
CZ302725B6 CZ302725B6 (cs) 2011-09-29

Family

ID=9526356

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20004200A CZ302725B6 (cs) 1998-05-14 1999-05-12 Beton, obsahující vytvrzenou cementovou matrici, ve které jsou rozptýlena organická vlákna

Country Status (27)

Country Link
US (1) US6723162B1 (cs)
EP (1) EP1080049B9 (cs)
JP (4) JP2002514567A (cs)
KR (1) KR100612269B1 (cs)
CN (1) CN1325426C (cs)
AR (1) AR016484A1 (cs)
AT (1) ATE249399T1 (cs)
AU (1) AU748678C (cs)
BR (1) BR9910471B1 (cs)
CA (1) CA2332637C (cs)
CZ (1) CZ302725B6 (cs)
DE (1) DE69911202T3 (cs)
DK (1) DK1080049T4 (cs)
ES (1) ES2205811T5 (cs)
FR (1) FR2778654B1 (cs)
HK (1) HK1037172A1 (cs)
ID (1) ID28741A (cs)
MX (1) MX221807B (cs)
NZ (1) NZ508716A (cs)
PL (1) PL195684B1 (cs)
PT (1) PT1080049E (cs)
RU (1) RU2245858C2 (cs)
TH (1) TH47555A (cs)
TR (1) TR200003314T2 (cs)
TW (1) TW568893B (cs)
WO (1) WO1999058468A1 (cs)
ZA (1) ZA200006572B (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ300195B6 (cs) * 2007-03-19 2009-03-11 Ceské vysoké ucení technické v Praze Vláknobeton, zejména pro zemní konstrukce

Families Citing this family (130)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS58103596A (ja) * 1981-12-14 1983-06-20 Nippon Ester Co Ltd ポリエステル繊維詰綿用油剤
FR2796091A1 (fr) 1999-07-09 2001-01-12 Bouygues Travaux Publics Plaque d'appui de repartition de la charge d'un tirant et ses applications
JP4526627B2 (ja) * 1999-12-28 2010-08-18 太平洋セメント株式会社 鋼管充填用コンクリート
JP4540161B2 (ja) * 1999-12-28 2010-09-08 太平洋セメント株式会社 導水路・導水管
JP4514875B2 (ja) * 2000-01-28 2010-07-28 太平洋セメント株式会社 輸送管用材料、輸送管およびそのライニング材料
JP2001213654A (ja) * 2000-01-31 2001-08-07 Taiheiyo Cement Corp 急硬性を有する超高強度モルタル又はコンクリート
FR2804952B1 (fr) * 2000-02-11 2002-07-26 Rhodia Chimie Sa Composition de beton ultra haute performance resistant au feu
WO2001085641A1 (fr) * 2000-05-10 2001-11-15 Takenaka Corporation Beton resistant a la rupture
FR2810661B1 (fr) * 2000-06-21 2003-06-06 Rhodia Chimie Sa Ciment comprenant des particules anisotropes de polymere, pate cimentaire, materiau consolide, preparation et utilisations
FR2813074A1 (fr) 2000-08-21 2002-02-22 Lafarge Sa Beton a base de liant hydraulique pour la realisation de prefabriques, tuiles, plaques et similaires
FR2813601B1 (fr) * 2000-09-01 2003-05-02 Lafarge Sa Betons fibres a tres hautes resistances et ductilite
FR2814164B1 (fr) 2000-09-18 2002-11-22 Rhodia Chimie Sa Materiau cimentaire comprenant un polymere dendritique
JP4165992B2 (ja) * 2000-10-25 2008-10-15 太平洋セメント株式会社 水硬性組成物
JP4039801B2 (ja) * 2000-12-25 2008-01-30 太平洋セメント株式会社 水硬性組成物
CA2370875A1 (en) * 2001-02-15 2002-08-15 B.J. Services Company High temperature flexible cementing compositions and methods for using same
US7465350B2 (en) * 2001-05-29 2008-12-16 Taiheiyo Cement Corporation Hydraulic composition
ITMI20012480A1 (it) * 2001-11-23 2003-05-23 Italcementi Spa Calcestruzzi ad alte prestazioni non contenenti materiali di aggiuntaad attivita' idraulica latente
FR2835826A1 (fr) * 2002-02-14 2003-08-15 Rhodianyl Materiaux composites obtenus a partir de liant hydraulique et de fibres organiques presentant un comportement mecanique ameliore
BR0314810A (pt) * 2002-09-25 2005-08-02 Intertech Group Inc Material de cimento reforçado com fibra
KR100495235B1 (ko) * 2002-11-02 2005-06-10 (주)휴먼네이쳐텍 단열과 흡음기능을 갖는 고강도 시멘트 건축자재 및 그의 제조방법
JP3974509B2 (ja) * 2002-12-05 2007-09-12 博三 三橋 高靭性セメント系複合材および高靭性セメント系複合材を製造するためのプレミックス材
US7441600B2 (en) * 2003-05-09 2008-10-28 Halliburton Energy Services, Inc. Cement compositions with improved mechanical properties and methods of cementing in subterranean formations
DE10341393B3 (de) * 2003-09-05 2004-09-23 Pierburg Gmbh Luftansaugkanalsystem für eine Verbrennungskraftmaschine
US6969423B2 (en) * 2003-09-30 2005-11-29 The Regents Of The University Of Michigan Lightweight strain hardening brittle matrix composites
US6942727B2 (en) * 2003-12-30 2005-09-13 Construction Research & Technology Gmbh High early-strength fiber reinforced cementitious composition
FR2866330B1 (fr) * 2004-02-13 2006-08-18 Eiffage Tp Beton ultra haute performance et autoplacant, son procede de preparation et son utilisation.
US7727326B1 (en) * 2004-02-13 2010-06-01 Trangsrud Julian P Varied length fibers in a brittle material
US7169224B2 (en) * 2004-04-30 2007-01-30 The Regents Of The University Of Michigan Process for increasing the ductility of high performance fiber-reinforced brittle matrix composites, and composites produced thereby
US20060157244A1 (en) * 2004-07-02 2006-07-20 Halliburton Energy Services, Inc. Compositions comprising melt-processed inorganic fibers and methods of using such compositions
US7537054B2 (en) * 2004-07-02 2009-05-26 Halliburton Energy Services, Inc. Cement compositions comprising high aspect ratio materials and methods of use in subterranean formations
US7732032B2 (en) * 2004-12-30 2010-06-08 United States Gypsum Company Lightweight, fiber-reinforced cementitious panels
JP3762780B1 (ja) * 2005-02-02 2006-04-05 大成建設株式会社 繊維補強コンクリートと繊維補強コンクリート部材の製造方法
US7350573B2 (en) * 2005-02-09 2008-04-01 Halliburton Energy Services, Inc. Servicing a wellbore with wellbore fluids comprising perlite
CN100417504C (zh) * 2005-03-09 2008-09-10 湖南科技大学 一种用于碳纤维混合物的搅拌机
US20060201393A1 (en) 2005-03-11 2006-09-14 Pkl Corporation Shrinkage compensating concrete
KR100577399B1 (ko) * 2005-09-27 2006-05-08 이상호 재생골재를 활용할 수 있는 반강성 칼라 아스팔트 포장용시멘트 밀크 조성물, 이를 이용한 포장 방법 및 이를이용한 반강성 칼라아스팔트
US20100136269A1 (en) * 2005-11-01 2010-06-03 E. Khashoggi Industries, Llc Extruded fiber reinforced cementitious products having wood-like properties and ultrahigh strength and methods for making the same
US20080099122A1 (en) * 2006-11-01 2008-05-01 E. Khashoggi Industries Llc Cementitious composites having wood-like properties and methods of manufacture
MXPA05012180A (es) * 2005-11-11 2007-05-10 Concretos Translucidos S De R Mezcla de concreto fibroreforzado resistente a la corrosion.
KR100821973B1 (ko) * 2006-04-14 2008-04-15 한국건설기술연구원 콘크리트 폭열 방지 혼화재 및 그 혼화재가 포함된콘크리트 조성물
DE102006020880A1 (de) * 2006-05-05 2007-11-08 Degussa Gmbh Pulverförmige Zubereitung, enthaltend ein hydraulisches Bindemittel und ein pyrogenes Metalloxid
FR2901268B1 (fr) * 2006-05-17 2008-07-18 Lafarge Sa Beton a faible teneur en ciment
FR2908066B1 (fr) 2006-11-08 2008-12-19 Lafarge Sa Dispositif de moulage et procede de fabrication
FR2910502B1 (fr) * 2006-12-21 2015-05-15 Lafarge Sa Procede de fabrication et element de structure
AT504885B1 (de) * 2007-05-21 2008-09-15 Univ Wien Tech Verfahren zur herstellung eines zuschlagstoffs für die herstellung von baumaterialien
JP2010527898A (ja) * 2007-05-24 2010-08-19 カレラ コーポレイション 炭酸塩化合物組成物を含む水硬性セメント
US20090075076A1 (en) * 2007-09-13 2009-03-19 The Regents Of The University Of Michigan Impact resistant strain hardening brittle matrix composite for protective structures
RU2396379C2 (ru) * 2007-12-10 2010-08-10 Общество С Ограниченной Ответственностью "Си Айрлайд" Синтетическое волокно для объемного армирования цементного продукта и способ его изготовления (варианты), цементный продукт, содержащий дисперсию синтетического волокна, и способ его изготовления
CA2709888A1 (en) * 2007-12-21 2009-07-02 Akzo Nobel N.V. Thermosetting polymers
US20090193749A1 (en) * 2008-02-05 2009-08-06 Gembol Michael P Internally trussed monolithic structural members
CL2009000372A1 (es) * 2008-03-03 2009-11-13 United States Gypsum Co Panel cementicio blindado reforzado con fibra, que comprende un nucleo cementicio de una fase curada constituida de cemento inorganico, mineral inorganico, relleno puzolanico, policarboxilato y agua, y una capa de recubrimiento unida a una superficie de la fase curada.
CL2009000371A1 (es) * 2008-03-03 2009-10-30 United States Gypsum Co Composicion cementicia, que contiene una fase continua que resulta del curado de una mezcla cementicia, en ausencia de harina de silice, y que comprende cemento inorganico, mineral inorganico, relleno puzolanico, policarboxilato y agua; y uso de la composicion en una panel y barrera cementicia.
CL2009000370A1 (es) * 2008-03-03 2009-10-30 United States Gypsum Co Sistema de paneles, que comprende un armazon y un panel cementicio, que contiene un nucleo cementicio de una fase curada constituida de cemento inorganico, mineral inorganico, relleno puzolanico, policarboxilato y agua, y una capa de recubrimiento unida a una superficie de la fase curada.
FR2931496A1 (fr) * 2008-05-20 2009-11-27 Modulaire Innovation Panneau monobloc prefabrique multicouche pour la realisation des parois d'une habitation, procede de fabrication d'un tel panneau et habitation equipee de tels panneaux
US20090306249A1 (en) * 2008-05-30 2009-12-10 Optechnology, Inc. Cementitious composites
US8167995B2 (en) * 2008-06-12 2012-05-01 Latitude 18, Inc. Inorganic phosphate resins and method for their manufacture
DK2371781T3 (da) 2008-11-28 2014-01-06 Herrera Arturo Solis Cementblanding med betydeligt forbedrede fysisk-kemiske og bakteriologiske egenskaber og indeholdende dopamelanin som additiv
FR2945234B1 (fr) 2009-05-11 2011-04-29 Lafarge Sa Dispositif de moulage et procede de fabrication
FI123503B (fi) * 2009-10-02 2013-06-14 Upm Kymmene Corp Materiaali käytettäväksi betonin lisäaineena
JP2010031642A (ja) * 2009-11-04 2010-02-12 Kurabo Ind Ltd 建物用役物
ES2361433B1 (es) * 2009-11-12 2012-04-04 Lisardo Gonz�?Lez Abelleira Estructura de hormigón reforzado.
CZ304475B6 (cs) * 2009-11-30 2014-05-21 ÄŚeskĂ© vysokĂ© uÄŤenĂ­ technickĂ© v Praze, Fakulta stavebnĂ­ Vláknobeton pro zemní konstrukce a jiné nenáročné stavby bytové a občanské výstavby
US8557342B2 (en) * 2009-12-11 2013-10-15 Latitude 18, Inc. Inorganic phosphate corrosion resistant coatings
US8858702B2 (en) 2009-12-11 2014-10-14 Latitude 18, Inc. Inorganic phosphate compositions and methods
US20130139930A1 (en) 2009-12-18 2013-06-06 Latitude 18, Inc. Inorganic phosphate corrosion resistant coatings
CN102869747B (zh) 2009-12-30 2017-06-30 普拉德研究及开发股份有限公司 在井下应用中的流体系统内流体段塞固结的方法
KR101869568B1 (ko) * 2009-12-30 2018-06-20 쓰리엠 이노베이티브 프로퍼티즈 컴파니 마스크 본체 내에 팽창 메시를 갖는 안면부 여과식 호흡기
FR2955858B1 (fr) 2010-02-04 2012-10-26 Lafarge Sa Element en beton a surface superhydrophobe
CA2789156A1 (en) 2010-02-09 2011-08-18 Latitude 18, Inc. Phosphate bonded composites and methods
FR2963789B1 (fr) 2010-08-11 2013-02-22 Lafarge Sa Element en beton dont la surface est a faible porosite ouverte
CZ304133B6 (cs) * 2010-11-10 2013-11-13 Vysoké ucení technické v Brne Konstrukcní beton
FR2968653B1 (fr) 2010-12-08 2013-05-03 Lafarge Sa Element en beton recouvert d'un revetement photocatalytique
US8852337B2 (en) 2011-02-18 2014-10-07 Taisei Corporation Fiber reinforced cement based mixed material
RU2467968C1 (ru) * 2011-03-14 2012-11-27 Роман Ринатович Сахибгареев Комплексная добавка для бетонов, строительных растворов и цементных композитов (варианты) и способ ее изготовления
RU2471963C1 (ru) * 2011-08-05 2013-01-10 Открытое акционерное общество "Татнефть" имени В.Д. Шашина Способ восстановления герметичности обсадных колонн
RU2473494C1 (ru) * 2011-09-30 2013-01-27 Юлия Алексеевна Щепочкина Сырьевая смесь для получения штукатурки
GB201117162D0 (en) * 2011-10-05 2011-11-16 Univ Ulster Concrete panels
RU2473496C1 (ru) * 2011-11-01 2013-01-27 Юлия Алексеевна Щепочкина Сырьевая смесь для имитации природного камня
KR101292207B1 (ko) * 2011-11-03 2013-08-01 삼성물산 주식회사 콘크리트 압송관의 토출량 예측방법
JP5620014B2 (ja) 2011-11-16 2014-11-05 大成建設株式会社 繊維補強セメント系混合材料
RU2485068C1 (ru) * 2011-11-16 2013-06-20 Федеральное государственное бюджетное учреждение высшего профессионального образования "Астраханский государственный технический университет" Пластикофибробетон
RU2471741C1 (ru) * 2011-12-14 2013-01-10 Юлия Алексеевна Щепочкина Бетонная смесь
KR101251442B1 (ko) * 2012-04-24 2013-04-05 (주)알엔씨 아스팔트 열소성변형 방지를 위한 차열포장재 조성물 및 그 포장공법
JP5718858B2 (ja) * 2012-05-28 2015-05-13 鹿島建設株式会社 高流動繊維補強モルタルまたはコンクリート混練物の骨材最大粒径調整方法
EP2679561A2 (en) 2012-06-25 2014-01-01 Secil S.A. - Companhia Geral De Cal e Cimento, S.A. Portland cement, wood particles and light weight aggregates-based composite panel, reinforced with polyvinyl alcohol fibers
FR2992960B1 (fr) * 2012-07-06 2015-07-24 Lafarge Sa Beton leger a faible conductivite thermique
CN102757192B (zh) * 2012-07-10 2014-02-26 上海岩磐新型建材有限公司 高延展高强度复合阻裂纤维
KR101407360B1 (ko) 2012-07-13 2014-06-17 주식회사 에이스모건 콘크리트 내구성 강화 조성물을 이용한 콘크리트 단면복구보강방법
CL2012002307A1 (es) * 2012-08-20 2012-10-12 Madrigal Hector Javier Orellana Procedimiento para obtener un hormigon liviano de baja densidad, con propiedades termicas, acustico, muy resistente a la flectotraccion , incombustible , resistente a la humedad que comprende mezclar homogeneamente entre un 30 a 42 % de una mezcla seca que contiene polvo de puzolana y cemento, entre un 58 % a un 70 % de una mezcla humeda que comprende una solucion compuesta con aditivos hidrofugos.
JP5623679B2 (ja) * 2012-08-21 2014-11-12 大成建設株式会社 セメント系マトリックス及び繊維補強セメント系混合物
RU2503639C1 (ru) * 2012-10-05 2014-01-10 Юлия Алексеевна Щепочкина Бетонная смесь
RU2500642C1 (ru) * 2012-10-05 2013-12-10 Юлия Алексеевна Щепочкина Бетонная смесь
RU2500639C1 (ru) * 2012-10-08 2013-12-10 Юлия Алексеевна Щепочкина Бетонная смесь (варианты)
RU2503638C1 (ru) * 2012-10-08 2014-01-10 Юлия Алексеевна Щепочкина Бетонная смесь
CN102924020B (zh) * 2012-10-26 2014-11-26 青岛理工大学 压阻/压电复合材料制法及采用该材料的传感器及制法
JP6176434B2 (ja) * 2013-01-23 2017-08-09 株式会社竹中工務店 水硬性材料及び水硬性材料硬化体
RU2513372C1 (ru) * 2013-02-19 2014-04-20 Юлия Алексеевна Щепочкина Сырьевая смесь для изготовления материала, имитирующего природный камень
CN103159443B (zh) * 2013-03-14 2014-10-08 中建商品混凝土有限公司 一种超高强度混凝土及其制备方法
CN103214218B (zh) * 2013-04-01 2014-10-15 中建商品混凝土有限公司 一种高抗折高抗压的水泥基砂浆材料及其制备方法
JP6214393B2 (ja) * 2013-12-27 2017-10-18 鹿島建設株式会社 複数微細ひび割れ型繊維補強セメント複合材料
US20160168720A1 (en) * 2013-12-30 2016-06-16 Solidia Technologies, Inc. Anticorrosive coatings, processes and uses thereof
CN103979854B (zh) * 2014-03-31 2016-06-15 安徽鑫润新型材料有限公司 一种耐高温混凝土及其制作方法
FR3022240A1 (fr) 2014-06-13 2015-12-18 Lafarge Sa Beton revetu d'une couche mince photovoltaique, son procede de fabrication et element de construction comprenant un tel beton
US10882790B2 (en) 2014-11-03 2021-01-05 Nanyang Technological University Engineered self-cleaning cementitious composites
CN105787246B (zh) * 2014-12-26 2018-06-08 清华大学 火山灰扩散预测方法和装置、以及预警方法和装置
EP3070071A1 (en) * 2015-03-16 2016-09-21 Construction Research & Technology GmbH A process for forming roughened micron size anisotropic platelets
KR20160144554A (ko) 2015-06-08 2016-12-19 청주대학교 산학협력단 유·무기 복합섬유를 이용한 고인성 복합 섬유보강 콘크리트의 제조방법 및 이에 의해 제조된 방폭 섬유보강 콘크리트
CN105174768B (zh) * 2015-08-31 2017-06-20 南京林业大学 一种纳米纤维素纤维增强水泥基材料
CN105330218A (zh) * 2015-11-24 2016-02-17 安庆市大成防腐保温材料有限责任公司 一种柔性复合硅酸盐保温板材料及制备方法
CN105645999A (zh) * 2015-12-30 2016-06-08 铭源新材科技发展有限公司 一种水泥基膨胀珍珠岩保温板养护工艺
EP3205634A1 (en) 2016-02-09 2017-08-16 Holcim Technology Ltd. Method of manufacturing a photovoltaic concrete
CN105862704A (zh) * 2016-04-05 2016-08-17 上海理工大学 一种采用聚乙烯醇纤维改良上海粘土的方法
CN105884276B (zh) * 2016-04-11 2018-03-20 柳州市杰特建材有限责任公司 一种家具板材及制备工艺
CN106810154A (zh) * 2017-01-12 2017-06-09 上海理工大学 掺入pva纤维的超高韧性水泥基复合材料及其制备方法
WO2018187710A1 (en) * 2017-04-07 2018-10-11 North Carolina State University Additive for fiber strengthening
CN109023579B (zh) * 2017-06-08 2020-12-29 中国石油化工股份有限公司 高拔出强度建筑增强聚丙烯腈短切纤维及其制备方法和应用
CN107200522A (zh) * 2017-07-05 2017-09-26 汤始建华建材(苏州)有限公司 一种新型可弯曲混凝土
EP3453506A1 (en) 2017-09-11 2019-03-13 Holcim Technology Ltd. Method of manufacturing a concrete element
CN108726962B (zh) * 2018-07-11 2021-05-11 江苏尼高科技有限公司 速凝型无机植筋胶及注浆施工设备
FR3084661B1 (fr) * 2018-08-01 2021-01-22 Saint Gobain Ct Recherches Four de verrerie pourvu de fibres optiques
EP3657014A1 (en) 2018-11-20 2020-05-27 Holcim Technology Ltd. Transition element for connecting a nacelle to a concrete tower of a wind turbine
CN109975118A (zh) * 2019-04-03 2019-07-05 水利部交通运输部国家能源局南京水利科学研究院 一种基于四点弯曲梁测混凝土断裂能的试验方法
RU2750501C2 (ru) * 2019-07-30 2021-06-28 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования "Череповецкий государственный университет" Фибра из ПЭТ тары для полистиролбетона
KR102286554B1 (ko) * 2019-09-09 2021-08-06 한국건설기술연구원 슬립과 균열 발생을 억제하기 위한 텍스타일 보강 시멘트 복합체 및 그 제조방법
TWI780439B (zh) * 2020-06-02 2022-10-11 國立臺北科技大學 抗爆混凝土及用該抗爆混凝土製造抗爆結構體之方法
CN112268933B (zh) * 2020-09-24 2023-07-21 浙江工业大学 一种具备多智能特性的混凝土传感器及其制备方法
KR102634808B1 (ko) 2021-08-19 2024-02-07 전남대학교산학협력단 고연성 섬유보강 시멘트 복합체 및 이의 제조방법
KR102496080B1 (ko) * 2021-10-19 2023-02-07 주식회사 효산화이버 콘크리트 또는 모르터용 복합섬유보강재
KR102475007B1 (ko) * 2021-10-19 2022-12-07 주식회사 효산화이버 이종의 섬유가 고루 혼합된 콘크리트 또는 모르터용 복합섬유보강재의 제조방법
CN117107633B (zh) * 2023-08-26 2024-05-17 宁波天意卓越新材料科技有限公司 一种彩色人行道的钢桥面铺装结构及其制备方法

Family Cites Families (37)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1043015A (en) 1963-08-19 1966-09-21 Colonial Sugar Refining Co Method of manufacturing building structural and paving products using a calcium silicate hydrate bonding matrix
GB1421556A (en) 1973-03-13 1976-01-21 Tac Construction Materials Ltd Board products
DE2731612C2 (de) 1976-07-22 1982-09-16 Société Européenne des Produits Réfractaires, 92200 Neuilly-sur-Seine Zementmischungen
US4101335A (en) 1976-11-04 1978-07-18 Cape Boards & Panels Ltd. Building board
SE7805109L (sv) 1977-05-05 1978-11-06 Eternit Fab Dansk As Fiberforsterkta byggprodukter
WO1980000959A1 (en) 1978-11-03 1980-05-15 Allborg Portland Cement Shaped article and composite material and method for producing same
US5234754A (en) * 1978-11-03 1993-08-10 Bache Hans H Shaped article and composite material and method for producing same
EP0033796A3 (en) 1980-02-11 1981-12-23 CAPE BOARDS &amp; PANELS LIMITED Building boards and sheets, process and composition for producing them
WO1981003170A1 (en) 1980-05-01 1981-11-12 Aalborg Portland Cement Shaped article and composite material and method for producing same
EP0047158B2 (en) 1980-08-29 1989-04-12 Dansk Eternit-Fabrik A/S A process for the manufacture of fibre reinforced shaped articles
FI822075L (fi) 1981-06-19 1982-12-20 Cape Universal Claddings Byggnadsskivor
US4477777A (en) 1981-06-19 1984-10-16 Oxford Research Systems Limited Analysis of biological material
DK206883D0 (da) 1983-05-10 1983-05-10 Eternit Fab Dansk As Fremgangsmade til fremstilling af autoklaverede fiberforstaerkede formgenstande
US4482385A (en) 1983-06-30 1984-11-13 Research One Limited Partnership Cementitious composite material with stainless steel particulate filler
JPS6296354A (ja) * 1985-10-21 1987-05-02 株式会社クラレ 水硬性無機質抄造製品及びその製造方法
EP0225932A1 (en) * 1985-12-13 1987-06-24 Kuraray Co., Ltd. Asbestos-free, hydraulic inorganic material-based sheet products and process for their production
US4668548A (en) 1985-12-31 1987-05-26 Ribbon Technology Court Integrally-anchored fiber-reinforced concrete overlays and surfacings and method of making same
DK271386D0 (da) 1986-06-09 1986-06-09 Aalborg Portland Cement Kompakt armeret struktur
DK337186D0 (da) 1986-07-15 1986-07-15 Densit As Fremgangsmaade og materiale til fremstilling af en formet genstand
US4780141A (en) 1986-08-08 1988-10-25 Cemcom Corporation Cementitious composite material containing metal fiber
NL8602407A (nl) * 1986-09-24 1988-04-18 Philips Nv Elektromagnetische afbuigeenheid.
DK572986D0 (da) 1986-11-28 1986-11-28 Eternit Fab Dansk As Fremgangsmaade til fremstilling af fiberforstaerkede formgenstande
JP2610980B2 (ja) * 1987-12-30 1997-05-14 トーメンコンストラクション株式会社 重量コンクリート製造用配合物及び重量コンクリートの製造法
HU199758B (en) * 1988-04-13 1990-03-28 Duna Tisza Koezi Allami Epitoe Process for producing afterhardening materisl of fibrous strengthening
GB8813894D0 (en) 1988-06-11 1988-07-13 Redland Roof Tiles Ltd Process for production of concrete building products
JPH02107546A (ja) * 1988-10-13 1990-04-19 Showa Shell Sekiyu Kk 緻密溝造でかつ耐熱性の高いセメント系成形物の製造方法
JPH04300229A (ja) * 1991-01-31 1992-10-23 Toray Ind Inc 水硬性無機質成形品およびその製造方法
JP2538459B2 (ja) * 1991-09-05 1996-09-25 ニチアス株式会社 切削加工可能な高強度断熱材の製造法
JPH06157115A (ja) * 1992-05-27 1994-06-03 Showa Denko Kk 無機質成形体の押出成形方法
US5545297A (en) 1992-08-11 1996-08-13 E. Khashoggi Industries Methods for continuously placing filaments within hydraulically settable compositions being extruded into articles of manufacture
BR9306895A (pt) 1992-08-11 1998-12-08 Khashoggi E Ind Artigo de manufatura recipiente para o armazenamento distribuição acondicionamento ou parcelamento de produtos alimentícios ou bebidas processo para manufaturar esse recipiente e produto manufaturado
FR2704853B1 (fr) * 1993-05-07 1995-07-28 Dijon Beton Béton à propriété autolissante et autonivelante.
FR2708263B1 (fr) 1993-07-01 1995-10-20 Bouygues Sa Composition de béton de fibres métalliques pour mouler un élément en béton, éléments obtenus et procédé de cure thermique.
WO1995021050A1 (en) 1994-02-01 1995-08-10 Northwestern University Extruded fiber-reinforced cement matrix composites
US5447564A (en) * 1994-02-16 1995-09-05 National Research Council Of Canada Conductive cement-based compositions
US5685902A (en) * 1994-12-19 1997-11-11 Mitsubishi Chemical Corporation Carbon fiber-reinforced concrete and method for preparing the same
FR2774683B1 (fr) * 1998-02-06 2000-04-07 Quillery & Cie Entreprise Beton tres haute perfomance, autonivelant, son procede de preparation et son utilisation

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ300195B6 (cs) * 2007-03-19 2009-03-11 Ceské vysoké ucení technické v Praze Vláknobeton, zejména pro zemní konstrukce

Also Published As

Publication number Publication date
PL344220A1 (en) 2001-10-08
MXPA00011127A (es) 2003-04-22
JP2014185079A (ja) 2014-10-02
NZ508716A (en) 2003-07-25
TR200003314T2 (tr) 2001-06-21
EP1080049B9 (fr) 2011-01-05
ZA200006572B (en) 2001-11-13
WO1999058468A1 (fr) 1999-11-18
EP1080049A1 (fr) 2001-03-07
KR100612269B1 (ko) 2006-08-11
ES2205811T3 (es) 2004-05-01
JP2007055895A (ja) 2007-03-08
DK1080049T3 (da) 2004-01-19
AU748678B2 (en) 2002-06-13
AR016484A1 (es) 2001-07-04
HK1037172A1 (en) 2002-02-01
BR9910471A (pt) 2001-01-09
DK1080049T4 (da) 2010-11-08
KR20010071263A (ko) 2001-07-28
ES2205811T5 (es) 2010-12-27
PL195684B1 (pl) 2007-10-31
CA2332637C (fr) 2013-07-23
BR9910471B1 (pt) 2008-11-18
TH47555A (cs) 2010-04-08
JP2002514567A (ja) 2002-05-21
ATE249399T1 (de) 2003-09-15
US6723162B1 (en) 2004-04-20
MX221807B (es) 2004-07-29
DE69911202T3 (de) 2012-03-22
JP2008133185A (ja) 2008-06-12
TW568893B (en) 2004-01-01
AU3611899A (en) 1999-11-29
CA2332637A1 (fr) 1999-11-18
PT1080049E (pt) 2004-02-27
JP4522981B2 (ja) 2010-08-11
CN1305441A (zh) 2001-07-25
CN1325426C (zh) 2007-07-11
JP5603538B2 (ja) 2014-10-08
ID28741A (id) 2001-06-28
DE69911202T2 (de) 2004-06-17
EP1080049B1 (fr) 2003-09-10
CZ302725B6 (cs) 2011-09-29
EP1080049B2 (fr) 2010-07-14
DE69911202D1 (de) 2003-10-16
AU748678C (en) 2006-11-09
FR2778654B1 (fr) 2000-11-17
FR2778654A1 (fr) 1999-11-19
RU2245858C2 (ru) 2005-02-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ20004200A3 (cs) Beton obsahující organická vlákna rozptýlená v cementové matrici, cementová matrice a předsměsi
JP3855511B2 (ja) 金属繊維強化コンクリート、そのセメント質マトリックスおよびプレミックス
KR101387291B1 (ko) 새로운 콘크리트 조성물
Vilaplana et al. Mechanical properties of alkali activated blast furnace slag pastes reinforced with carbon fibers
Zhou et al. Fracture and impact properties of short discrete jute fibre-reinforced cementitious composites
Noushini et al. Drying shrinkage behaviour of fibre reinforced concrete incorporating polyvinyl alcohol fibres and fly ash
SK11382002A3 (sk) Vysoko pevná betónová zmes odolná proti ohňu
Topič et al. Effect of PVA modification on properties of cement composites
Trindade et al. Mechanical behavior of K‐geopolymers reinforced with silane‐coated basalt fibers
JP2014141370A (ja) 水硬性材料及び水硬性材料硬化体
Heo et al. Research Article An Experimental Investigation on the Mechanical Properties including Strength and Flexural Toughness of Mortar Reinforced with Steel-Carbon Hybrid Fibers
Sufian The microstructural and mechanical properties of glass fiber reinforced geopolymer composites
Soto et al. Effect and durability of sisal fibers in concrete blocks
Kim et al. Bonding characteristics of macro polypropylene (PP) fibre in PVA/macro PP blended fibre-reinforced styrene butadiene latex-modified cement-based composites
Liu et al. Synergism of steel fibers and polyvinyl alcohol fibers on the fracture and mechanical properties of ultra-high performance concrete
Shebl et al. Research Article Using of Microsilica for Strength Improvement of Fiber Reinforced Cementitious Surface Compounds
Noushini et al. Research Article Drying Shrinkage Behaviour of Fibre Reinforced Concrete Incorporating Polyvinyl Alcohol Fibres and Fly Ash
Abdallah et al. Case Studies in Construction Materials

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20170512