CZ20001414A3 - Zařízení na seřizování napětí nitě, využívající elektromagnetický solenoid - Google Patents

Zařízení na seřizování napětí nitě, využívající elektromagnetický solenoid Download PDF

Info

Publication number
CZ20001414A3
CZ20001414A3 CZ20001414A CZ20001414A CZ20001414A3 CZ 20001414 A3 CZ20001414 A3 CZ 20001414A3 CZ 20001414 A CZ20001414 A CZ 20001414A CZ 20001414 A CZ20001414 A CZ 20001414A CZ 20001414 A3 CZ20001414 A3 CZ 20001414A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
yarn
tension
electromagnetic solenoid
movable
tensioning
Prior art date
Application number
CZ20001414A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ302055B6 (cs
Inventor
Kazuya Tami
Takayuki Shiina
Susumu Yokosuka
Toshio Ueno
Original Assignee
Juki Corporation
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Juki Corporation filed Critical Juki Corporation
Publication of CZ20001414A3 publication Critical patent/CZ20001414A3/cs
Publication of CZ302055B6 publication Critical patent/CZ302055B6/cs

Links

Landscapes

  • Sewing Machines And Sewing (AREA)

Description

Zařízení na seřizování napětí nitě, využívající elektromagnetický solenoid
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení na seřizování nitě, opatřené elektromagnetickým solenoidem, které je schopno měnit napětí nitě prováděním elektrického řízení.
Dosavadní stav techniky
Je známo napínací zařízení pro napínání nitě u šicího stroje, které je schopno měnit napětí nitě v důsledku elektrického řízení, a které obsahuje napínací jednotku pro napínání nitě (napínací kotouč, rotační napínání a podobně) a. prostředky pro ovládání napínací jednotky pro napínání nitě.
Až dosud měly ovládací prostředky takovou konstrukci, které bylo dosaženo kombinací například motoru s kmitací cívkou, proporcionálního solenoidu nebo vzduchového pístu a proporcionálního elektromagnetického solenoidu. Při ovládání těchto prostředků pomocí elektrického proudu může být měněn tlak, který je vyvozován napínacím kotoučem. U alternativního provedení může být měněno zatížení otočného disku u rotačního napínání. V důsledku toho je napětí, které je vyvozováno na horní nit, během šicí operace kontinuálně měněno.
Φ · i ·
Ovládací provozní prostředky (kombinace motoru s kmitací cívkou, proporcionálního solenoidu nebo vzduchového pístku a proporcionálního elektromagnetického solenoidu) pro využití u známého napínacího zařízení pro napínání nitě u šicího stroje vykazují následující problémy.
Motor s kmitací cívkou je opatřen cívkou, která je navinuta kolem pohyblivé části. V důsledku toho se rovněž přívodní drát pro přivádění elektrického proudu do cívky pohybuje v synchronizaci s pohybem pohyblivé části. Vyvstává tak problém, který spočívá v tom, že dochází k rozpojení v důsledku napětí nebo trvanlivosti, takže nelze dosáhnout dlouhodobého využívání. .
Přestože je motor s kmitací cívkou vynikající z hlediska lineární charakteristiky a spolehlivosti, vyvstává zde problém, který spočívá v tom, že zde musí být použito nákladného magnetu se silnou magnetickou silou, v důsledku čehož není možno snížit náklady. Pokud je motoru s kmitací cívkou používáno jako ovládacích prostředků pro napínací jednotku pro napínání nitě za účelem dosahování vysokého napětí, musí být velikost magnetu dokonce zvýšena. V důsledku toho nadměrně vzrůstají náklady na napínací jednotku pro napínání nitě.
Tah pohyblivé části jak proporcionálního solenoidu, tak i proporcionálního elektromagnetického řídicího ventilu je měněn tehdy, pokud je přiváděno konstantní množství elektrického proudu. V důsledku toho napínací zařízení pro napínání nitě, zkonstruované tak, že je napětí nitě měněno jak prostřednictvím zdvihu, tak i tahu, trpí obtížemi při ovládání napětí nitě prostřednictvím provádění řízení ·* množství elektrického proudu, který je přiváděn do proporcionálního solenoidu. V důsledku toho zde vyvstává problém, který spočívá v tom, že ovládání a regulování napětí nitě nemůže být prováděno s dostatečnou přesností.
Podstata vynálezu
Ve světle shora uvedených skutečností je úkolem předmětu tohoto vynálezu vyvinout napínací zařízení na napínání nitě pro šicí stroj, obsahující elektromagnetický solenoid, které nebude využívat nákladného motoru s kmitací cívkou, a které bude opatřeno solenoidem pro přesné ovládání regulace napětí nitě.
V souladu s předmětem tohoto vynálezu byl shora uvedený problém vyřešen vyvinutím zařízení na seřizování napětí nitě pro šicí stroj, zahrnující elektromagnetický solenoid, obsahující napínací jednotku pro napínání nitě, opatřenou dvojicí napínacích kotoučů, která sestává z pevného kotouče a z pohyblivého kotouče, a elektromagnetický solenoid, který působí na uvedený pohyblivý kotouč pro vyvozování napětí nitě, přičemž elektromagnetický solenoid vytváří v podstatě konstantní tahovou sílu ve specifickém zdvihu, pokud je velikost přiváděného elektrického proudu konstantní, takže pohyb umožňující zdvihová oblast, ve které může být uvedený pohyblivý kotouč uvedené napínací jednotky pro napínání nitě ovládán, je ustavena ve specifické zdvihové oblasti, a napětí nitě je regulováno prostřednictvím regulace množství elektrického proudu, které je přiváděno do elektromagnetického solenoidu.
• · 4 · b · 4 • ••4 44 444 444 44
V důsledku toho zdvihová oblast pohyblivé části napínací jednotky pro napínání nitě je ustavena ve specifické zdvihové oblasti, ve které není tah měněn prostřednictvím zdvihu. Proto pokud je zdvih pohyblivé části změněn v důsledku změny průměru nitě na jiné číslo, nebo pokud je zdvih pohyblivé části změněn v důsledku přetržení nitě působením tlaku napínacího kotouče, nebude mít změna zdvihu žádný vliv na tah ovládacích prostředků. V důsledku toho je zamezeno nestabilnímu ovládání a regulaci napětí nitě, které by bylo způsobeno změnou zdvihu.
Jelikož má solenoid takovou konstrukci, že je cívka navinuta kolem pevné části namísto pohyblivé části, může tak být zabráněno rozpojení přívodního drátu, způsobeného napětím, čímž se toto uspořádání liší od motoru s kmitací cívkou. Může tak být dosaženo uspokojivé spolehlivosti. Kromě toho je možno docílit vysokého tahu s využitím nenákladného magnetu. Je tak možno získat nenákladné napínací zařízení pro napínání nitě s vynikající životností.
Jelikož solenoid vytváří tah, který je úměrný v podstatě druhé mocnině elektrického proudu, přiváděného do solenoidu, je velikost změny tahu zvětšena pokud je vytvářený tah zvětšen. V důsledku toho je možno provádět jemné změny, pokud je tah malý. Z toho vyplývá, že je možno provádět velmi jemné změny napětí. Velké změny jsou umožněny, pokud je tah velký. V důsledku toho může být napětí měněno o poměrně velkou hodnotu. Z toho vyplývá, že napětí může být velice snadno nastavováno a regulováno.
Předmět tohoto vynálezu je rovněž charakterizován tím, že pohyb umožňující zdvih odpovídá průměru nitě. V důsledku
0 0
0 b i
b b
0*0
0· b 0 · 0 li b * «
toho je zdvih jemný a změna napětí může být velmi rychle provedena.
Předmětu tohoto vynálezu lze snadno dosáhnout velice jednoduchou konstrukcí, u které je elektromagnetický solenoid opatřen osazenou částí, uspořádanou pro nastavení magnetické dráhy permeance a vytvořenou na magnetické dráze obvodu.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude v dalším podrobněji objasněn na příkladech jeho. konkrétního provedení, jejichž popis bude podán s přihlédnutím k přiloženým obrázkům výkresů, kde:
obr. 1 znázorňuje axonometrický pohled, zobrazující šicí stroj, opatřený napínacím zařízením pro napínání nitě v souladu s jedním provedením předmětu tohoto vynálezu;
obr. 2 znázorňuje boční nárysný pohled, zobrazující napínací zařízení pro napínání nitě, znázorněné na obr. 1;
obr. 3 znázorňuje rozložený axonometrický pohled, zobrazující napínací zařízení pro napínání nitě pro šicí stroj;
obr. 4 znázorňuje boční pohled v řezu, zobrazující solenoid napínacího zařízení pro napínání nitě;
obr. 5 znázorňuje graf, zobrazující závislost tahu na zdvihu u solenoidu, zobrazeného na obr. 4;
·! ·!
graf, zobrazující závislost tahu na proudu u solenoidu;
·· ·· • to to to • · * to · · · · * · ••toto ·· : :: ;
: s ’ 5 :: :
»· tototo toto toto blokové schéma, zobrazuíící ořiklad obr. 6 znázorňuje přiváděném elektrickém obr. 7 znázorňuje konstrukce řídicího obvodu u šicího stroje;
obr. 8 znázorňuje blokové schéma, zobrazující příklad uspořádání obvodu pro ovládání solenoidu napínacího zařízení pro napínání nitě; a obr. 9 znázorňuje schematicky příklad švu knoflíkové dírky, který je ušit šicím strojem na knoflíkové dírky.
Příklady provedení vynálezu
Provedení předmětu tohoto vynálezu bude nyní popsáno s odkazem na přiložené obrázky výkresů.
Jak je znázorněno na vyobrazení podle obr. 1, je napínací zařízení 1^ pro napínání nitě podle tohoto provedení takovým zařízením, uspořádaným pro ramenovou část 81 šicího stroje 100 za účelem vyvozování tahu na horní nit v poloze v blízkosti přiváděči části horní nitě v porovnání s vyvažováním 82. Šicím strojem 100 je například průmyslový šicí stroj na knoflíkové dírky pro vytváření obnitkování pro knoflíkovou dírku.
Šev 90 knoflíkové dírky, který je znázorněn na vyobrazení podle obr. 9, je vytvářen v materiálu tkaniny, umístěném na šicí desce 83. Šev 90 knoflíkové dírky zahrnuje boční části 92, vytvořené na pravé a levé straně drážky 91 knoflíkové dírky, a horní a spodní obšívané sestehované části 93, které jsou šicími konečnými částmi.
Materiál M tkaniny je uložen mezi kluznou desku 85 a přidržovač 86 tkaniny tak, aby mohlo být řízeno podávání či posouvání materiálu M tkaniny ve směru Y, takže je vytvářen šev 90 knoflíkové dírky. Kromě toho mechanizmus pro výkyvný pohyb jehly (na vyobrazeních neznázorněno), umístěný v ramenové části 81 šicího stroje 100, vykyvuje jehlu 84 ve směru X tak, že je vytvářen šev 90 knoflíkové dírky.
Kromě toho se nůž 87 na prostřihování tkaniny pohybuje směrem dolů během šicí operace za účelem vytvoření drážky 91 knoflíkové dírky. Po dokončení šicí operace jsou uvedeny do provozu nůžky 87 na odstřihování nitě za účelem odstřižení a přidržování horní nitě.
Po vytvoření očka knoflíkové dírky je očkovou částí prošitá koncová část.
Při práci šicího stroje 100 na knoflíkové dírky za účelem šití švu 90 knoflíkové dírky musí být napětí horní nitě měněno tak, aby odpovídalo té části která musí být prošita, například obšívané sestehované části 93 a bočním částem 92. To znamená, že rozteč neboli vzdálenost šití v obšívané sestehované části 93 je poměrně dlouhá. Proto musí být napětí horní nitě zmírněno.
Pokud dojde ke změně velikosti nebo tvaru švu 90 knoflíkové dírky nebo ke změně materiálu M tkaniny nebo ke změně prošitého tvaru, musí se napětí horní nitě pro obšívané sestehované části 93 a pro boční části 92 poněkud odchylovat • 0 0· * :: :
• 000 • 9 • 00 ·· ♦ ♦ ♦
0 · * » · · 0
0 0 0 od standardních hodnot. Proto je prováděno elektrické řízení či ovládání napínacího zařízení ý na napínání nitě pro automatické zajišťování libovolné změny napětí horní nitě při šití každé z částí švu 90 knoflíkové dírky.
Jak je znázorněno na vyobrazení podle obr. 2 a podle obr. 3, tak napínací zařízení JL pro napínání nitě zahrnuje základní člen 69, napínací jednotku 19 pro napínání nitě, elektromagnetický solenoid 60, který tvoří ovládací prostředky, pohyblivý kolík 68, řídicí obvod 40 (viz obr. 7) solenoidu 60, který rovněž řídí šicí stroj 100, a budicí obvod 50 solenoidu 60 (viz obr. 8).
Napínací jednotka 19 pro napínání nitě provádí kinetické napínání nitě, to znamená tak zvané aktivní napínání, které vyvozuje odpor na horní nit prostřednictvím vložení horní nitě mezi dvojici napínacích kotoučů, která sestává z pevného kotouče 66 a z pohyblivého kotouče 67. Kromě toho napínací jednotka 19 pro napínání nitě způsobuje, že solenoid 60 vytváří tah pro neustálou změnu odporu během šicí operace.
Šroubky 71 jsou vloženy do otvorů 69a pro vložení šroubků 71 v základním členu 69 a do otvorů 81Aa v ramenovém rámu 81a tak, aby mohly být zašroubovány do závitových otvorů 60a v solenoidu 60. Z toho vyplývá, že je použito šroubků 71 pro integrální připevnění základního členu 69 k vnitřní ploše ramenového rámu 81A. Kromě toho je solenoid 60 integrálně připevněn k vnější ploše ramenového rámu 81A.
Pohyblivý kolík 68 je opatřen závitovou částí 68b, vytvořenou na jeho koncové části, a tyčovitou částí 68a, • 0 0 0
0 0 ·
0 0
000
0 ' b 0
0 • 0 vytvořenou na jeho druhé koncové části. Tento pohyblivý kolík 68 je vložen do středových průchozích otvorů 66a a 67a v pevném kotouči 66 a v pohyblivém kotouči 67 a do průchozího otvoru 69b v základním členu 69. Tak je pohyblivý kolík 68 zašroubován do závitového otvoru 61a, vytvořeného v přední koncové části pístku 61, který tvoří pohyblivou část. Poloha, ve které je pohyblivý kolík 68 a pístek 61 zajištěn, je libovolně nastavena prostřednictvím upínací matice 7 0. Po připevnění pohyblivého kolíku 68 je tyčovitá část 68a umístěna tak, že odpovídá pevnému kotouči 66 a pohyblivému kotouči 67 .
Jak je znázorněno na vyobrazení podle obr. 4, tak solenoid 60 zahrnuje plášť 62 kostru 63 cívky 64, cívku 64, pístek 61 a magnetický člen 65. Plášť 62 je opatřen nemagnetickým členem 62c pro uložení ložisek 62A a 62B. Pístek 61 je nesen ložisky 62A a 62B tak, že je umožněn pohyb v osovém směru, přičemž je znemožněn otáčivý pohyb. Magnetický člen 65, připevněný k pístu 61, je vytvarován do válcové části, opatřené osazenou částí 65a, která má odlišný průměr. Shora uvedený tvar umožňuje vytvoření specifické zdvihové oblasti, ve které tah nezávisí na zdvihu, který má být prováděn.
Solenoid 60 umožňuje realizovat charakteristiky tahu v závislosti na zdvihu, které jsou znázorněny hysterezní křivkou, znázorněnou na vyobrazení podle obr. 5, pokud je přiváděn konstantní elektrický proud. To znamená, že je možno získat specifickou zdvihovou oblast W, ve které tah nezávisí na zdvihu pístku 61.
. « á
U napínacího zařízení 1. pro napínání nitě mohou být polohy, ve kterých je zajištěn pohyblivý kolík 68 a pístek 61, libovolně nastaveny prostřednictvím upínací matice 70. Poloha, ve které je matice 70 zašroubována, je nastavena takovým způsobem, že zdvihová oblast napínacího zařízení 1 pro napínání nitě ve stavu, kdy je pístek 61 poháněn prostřednictvím napínací jednotky 19 pro napínání nitě, je zahrnuta ve specifické zdvihové oblasti W.
„Stav, kdy je pístek 61 poháněn prostřednictvím napínací jednotky 19 pro napínání nitě představuje období od stavu, kdy jsou pevný kotouč 66 a pohyblivý kotouč 68 sendvičovitě uloženy mezi základním členem 69 a pohyblivým kolíkem 68 tak, že pevný kotouč 66 a pohyblivý kotouč 67 byly vzájemně spolu uvedeny do styku, a to do stavu, kdy horní nit je sendvičovitě uložena mezi dvojicí napínacích kotoučů.
Způsob nastavení zdvihu pístku 61, který působí na napínací jednotku 19 pro napínání nitě pro účely nastavení do specifické zdvihové oblasti W, bude nyní podrobněji popsán v dalším.
Ve stavu, kdy byla matice 70 povolena, se drážkovaná část 68c pohyblivého kolíku 68 otáčí prostřednictvím budiče nebo podobně do stavu, kdy jsou pohyblivý kotouč 67 a pevný kotouč 66 ve styku se základním členem 69, přičemž je současně měřena vyčnívající velikost W' předního konce 61b pístku 61, která vzadu vyčnívá ze solenoidu 60. Takže vyčnívající velikost W' tak odpovídá rozmezí W od hodnoty „S, znázorněné na vyobrazení podle obr. 5. Poté je matice 70 utažena za účelem zajištění pohyblivého členu 68 a pístku 61.
9 9
9 9 9
9 9 '· • to » to to toto 9 9 9 toto • to • » • _ * ·'··· ··
Je výhodné, pokud je zdvih pístku 61 nastaven na hodnotu (zhruba 1 mm), odpovídající nejsilnější niti, která může být u šicího stroje použita. Zdvih může být nastaven na hodnotu, získanou přidáním malé kompenzační hodnoty (představující zlomky milimetru) k průměru (0,2 mm až 0,3 mm) běžně obvyklé šicí nitě nebo největší šicí nitě nebo obvyklé šicí nitě.
Pokud je zdvih konstantní, je možno dosáhnout charakteristik přiváděného elektrického proudu v závislosti na tahu, které jsou znázorněny hysterezní křivkou, uvedenou na vyobrazení podle obr. 6. To znamená, že může být dosaženo následujících charakteristik. Zejména pokud je přiváděný elektrický proud C, který je výstupem pro solenoid 60, zvětšen ve stavu, kdy je zdvih konstantní, pak se velikost změny tahu F vzhledem k přiváděnému elektrickému proudu C zvětší.
Solenoid 60 je připojen ve směru, ve kterém je solenoid ovládán pro účely zatahování pohyblivého čepu 68, pokud je elektrický proud přiváděn do cívky 64. Pokud je množství přiváděného elektrického proudu zvýšeno, zvýší se rovněž tah pro zatahování pohyblivého čepu 68.
Tah F, který je vytvářen stejnosměrným solenoidem, je teoreticky vyjádřen následující teoretickou rovnicí:
F = Η» * U2 * dP/dX
NI
4 4 4 · 4 ·
4 4 ··♦ kde
U - označuje magnetomotorické napětí
P - označuje magnetickou dráhu permeance či magnetické vodivosti
N - označuje počet vinutí cívky
I - označuje budicí magnetizační elektrický proud.
4.
4* ·· * * ·
4 4 4
4 4 4
4 4 4
4 4
Za účelem vytváření předem stanoveného tahu při specifickém konstantním zdvihu je rychlost změny magnetické dráhy permeance či magnetické vodivosti ve shora uvedené rovnici provedena jako konstantní. U obvyklého magnetického okruhu není možno snadno dosáhnout ploché charakteristiky tahu, pokud je zdvih měněn, a to v důsledku změny magnetického úniku a magnetické charakteristiky magnetického členu pro využití v magnetické dráze.
Předmět tohoto vynálezu má takovou konstrukci, že osazená část 65a, mající specifický poměr, je vytvořena na opačné části mezi sací stranou pevného magnetického pole, představující dráhu magnetického okruhu, a pístkem 61. Takže magnetická dráha permeance neboli magnetické vodivosti, pokud je zdvih pístku 61 předem stanoveným zdvihem, může být ustanovena jako konstantní. V důsledku toho může být u specifického zdvihu dosaženo konstantního tahu.
Jak ze shora uvedeného vyplývá, je vytvářen tah, který je přímo úměrný druhé mocnině přiváděného elektrického proudu. To znamená, že velikost změny tahu vzhledem ke změně velikosti elektrického proudu se zvyšuje, pokud se vytvářený tah zvyšuje. Proto pokud je tah malý, může být dosahováno jemných velikostí změny. V důsledku toho mohou být prováděny jemné změny tahového napětí. Pokud je tah velký, lze docílit »9 fr* • :: :
.· »··
Š i: :
·, · * * . » ý-y.-ř·'} <* velkých velikostí změny, takže tahové napětí může být výrazně změněno. Z toho vyplývá, že lze snadno provádět nastavení a regulaci tahového napětí.
Je nutno konstatovat, že údaje pro šití švu knoflíkové dírky zahrnují údaje o napětí nitě pro sestehovanou část, přičemž údaje o napětí nitě jsou údaji, týkajícími se napětí nitě, které je uplatňováno při šití sestehované části. Kromě toho pak údaje o šití zahrnují údaje o napětí nitě pro boční části, přičemž tyto údaje o napětí nitě jsou údaji, týkajícími se napětí nitě, které je uplatňováno při šití bočních částí. Shora uvedené údaje o napětí nitě pro sestehovanou část a údaje o napětí nitě pro boční část mají odpovídající referenční hodnoty.
Kromě toho mohou být hodnoty shora uvedených údajů měněny v předem stanoveném rozmezí, a to jak v kladném, tak v záporném směru vzhledem k referenčním hodnotám prostřednictvím vstupu údajů s využitím ovládacího panelu 21. Solenoid 60 napínacího zařízení 1 pro napínání nitě je napájen elektrickým proudem, který je úměrný údajům o napětí nitě pro sestehovanou část a údajů o napětí nitě pro boční část. Hodnota údajů se může měnit v předem stanovených intervalech. Pokud je hodnota údajů změněna, pak je rovněž změněn v předem stanovených intervalech elektrický proud, který je přiváděn do solenoidu 60 napínacího zařízení 1^ pro napínání nitě.
Elektrický proud, který je nastaven v souladu s údaji o napětí nitě pro sestehovanou část, a který je přiváděn do solenoidu 60, je nastaven tak, aby vyhovoval rozmezí XI, které je znázorněno na vyobrazení podle obr. 6. Elektrický *
• 9
9 ··* »
99 9 proud, který je nastaven v souladu s údaji o napětí nitě pro boční část, a který je přiváděn do solenoidu 60, je nastaven tak, aby vyhovoval rozmezí X2, které je znázorněno na vyobrazení podle obr. 6. Takže napětí nitě, které je uplatňováno při šití sestehované části, je nastaveno tak, aby mělo malou hodnotu. Na druhé straně však napětí nitě, které je uplatňováno při šití boční části, je nastaveno tak, aby mělo velkou hodnotu.
Pokud dochází ke změně údajů o napětí nitě pro sestehovanou část nebo údajů o napětí nitě pro boční část, pak je elektrický proud, který je přiváděn do solenoidu 60, změněn v rozmezích XI a X2. Nej kratší krok shora uvedené změny je stejný pro obě rozmezí XI a X2, přičemž nej kratší krok, například ΔΟ, je znázorněn na vyobrazení podle obr. 6. Napětí nitě, které je uplatňováno při šití sestehované části, může být seřízeno prostřednictvím malého množství. Napětí nitě, které je uplatňováno při šití boční části může být změněno prostřednictvím velkého množství.
Jak je znázorněno na vyobrazeních podle obr. 7 a podle obr. 8, tak řídicí obvod 40 šicího stroje 100 rovněž slouží jako řídicí prostředky pro napínací zařízení 1 pro napínání nitě. Řídicí obvod 40 zahrnuje ústřední řídicí jednotku (CPU) 41, trvalou paměť (ROM) 42, ve které je uložen řídicí program, řídicí údaje atd., elektricky vymazatelnou programovatelnou trvalou paměť (EEPROM) 43, která je opatřena vstupem údajů o šití, ♦ · » • · ··« · • ·« ·- 99^ i 9 9
9 9 j • 9 9 ϊ
9 9 4 • 9 · 9 přiváděných prostřednictvím ovládacího panelu 21, a uložených v této paměti, paměť 44 s libovolným přístupem (RAM) pro vytváření pracovní oblasti pro ústřední řídicí jednotku (CPU) 41, řídicí obvod 47 impulsního motoru pro ovládání impulsního motoru pro podávání tkaniny a impulsního motoru pro výkyvný pohyb jehly 84, hodinový obvod 45, resetovací nulovací obvod 46, číslicově analogový převodník (DAC) 49 pro ovládání napínacího zařízení JL pro napínání nitě, a budicí obvod 50.
K řídicímu obvodu 40 jsou připojeny ovládací panel 21 pro přivádění údajů o šití prostřednictvím rozhraní vstupu a výstupu (na vyobrazeních neznázorněno), snímač 22 pedálu pro zjišťování provozu pedálu šicího stroje, servodetektor 23 pro zjišťování počtu otáček impulsního motoru pro podávání tkaniny a impulsního motoru pro výkyvný pohyb jehly 84, a fc.
fcfc fcfc fc · fc* fc fc fcfc fcfc > fcfc l ► fcfc ’ hlavní snímač 24 pro zjišťování poloh jehelní nože 87 na prostřihování tkaniny.
tyče a
Číslicově analogový převodník (DAC) 49 převádí digitální signál, vystupující z ústřední řídicí jednotky (CPU) 41 na analogový řídicí signál, který je přiváděn do budicího obvodu 50.
Budicí obvod 50 obsahuje provozní zesilovač OPI pro stabilizaci řídicího signálu, vystupujícího z číslicově analogového převodníku (DAC) 49, prostřednictvím záporné zpětné vazby, a obvod konstantního proudu pro nastavení řídicího signálu na předem stanovené zesílení a pro přivádění do solenoidu 60 konstantního proudu IOUT, který je úměrný řídicímu signálu. Okruh konstantního proudu zahrnuje zesilovač 0P2, tranzistor Q1 řízený polem a odpory Rl, R2 a RS.
Nyní bude v dalším popsána funkce šicího stroje 100 a napínacího Zařízení 1 pro napínání nitě.
Nejprve je použito ovládacího panelu 21 pro nastavení každého parametru pro vytváření švu knoflíkové dírky. Tyto parametry zahrnují údaje o napětí nitě pro sestehovanou část a údaje o napětí nitě pro boční část. Tato nastavovací operace může být provedena předem tak, že je uložena v elektricky vymazatelné programovatelné trvalé paměti (EEPROM) 43. Ve shora uvedeném případě je nutno provádět pouze jednoduchou operaci pro vyvolání uložených údajů.
Po nastavení údajů je materiál M tkaniny umístěn na šicí desku 83. Poté je stlačen pedál šicího stroje tak, aby *·
0 0 4
0 0 !
«0 00 % · » ·
0 0
000 · ···· 00 ··
0' snímač 22 pedálu vydal signál ke startu. Po vyslání signálu ke startu ústřední řídicí jednotka (CPU) 41 spustí motor šicího stroje impulsní motor pro podávání tkaniny a.impulsní motor pro výkyvný pohyb jehly. V důsledku toho jsou ušity boční část a sestehovaná část. Během shora uvedené šicí operace je z ústřední řídicí jednotky (CPU) 41 vydáván řídicí signál o napětí nitě tak, že elektrický proud je přiváděn do solenoidu 60 přes číslicově analogový převodník (DAC) 49 a budicí obvod 50.
Pokud byl do solenoidu 60 přiveden elektrický proud, odpovídající řídicímu signálu o napětí nitě, pak je na pístech 61 vyvíjen tah, odpovídající přiváděnému elektrickému proudu. Tento tah je přímo převáděn na pohyblivý kolík 68, takže je tento pohyblivý kolík 68 zatahován. V důsledku toho je dvojice napínacích kotoučů vzájemně proti sobě přitlačována, takže je na nit mezi těmito napínacími kotouči vyvozován odpor neboli napětí.
Řídicí signál o napětí nitě, který vychází z ústřední řídicí jednotky (CPU) 41, je měněn při každém časování šití v souladu s nastavenými údaji. Takže tah solenoidu 60 je změněn tak, že tlak na napínací kotouče, to znamená napětí nitě, je změněno.
Například napětí nitě je změněno na napětí nitě, udávané údaji o napětí nitě pro boční část při časování pro šití boční části. Napětí nitě je změněno na napětí nitě, udávané údaji o napětí nitě pro sestehovanou část. Solenoid 60 vytváří tah F v závislosti na velikosti přiváděného elektrického proudu C, který má hysterezní křivku, znázorněnou na vyobrazení podle obr. 6. Je výhodné, aby tah F
: :
• · ··*· ··· *·<
byl upravován za účelem zvětšení nebo zmenšení požadovaného napětí nitě prostřednictvím úpravy řídicího signálu o napětí nitě. Lze tak dosahovat zcela přesného napětí nitě.
Jak již bylo shora popsáno, má napínací zařízení 1_ pro napínání nitě u šicího stroje 100 podle tohoto provedení předmětu tohoto vynálezu takovou konstrukci, že zdvih pístku 61, který působí na napínací jednotku 19 pro napínání nitě, je nastaven ve specifické zdvihové oblasti W, ve které tah nezávisí na zdvihu. Tím je zamezeno nestabilnímu ovládání napětí nitě, způsobovanému změnou zdvihu. Může tak být snadno realizováno přesné ovládání napětí nitě. V porovnání se známými zařízeními pro napínání nitě, opatřenými motorem s kmitací cívkou, je tak dosaženo zvýšení životnosti a snížení nákladů.
Tah, vytvářený solenoidem 60, se zvyšuje s druhou mocninou přiváděného elektrického proudu. Kromě toho je solenoid 60 umístěn ve směru, ve kterém se napětí nitě zvyšuje, pokud se zvyšuje tah solenoidu 60. Je tak možno snadno provádět jemné nastavení, pokud je napětí nitě malé. Pokud je napětí nitě velké, může být napětí snadno nastaveno prostřednictvím poměrně velkého množství. Regulace napětí nitě tak může být velice výhodně prováděna.
Šicí stroj 100 na knoflíkové dírky je uspořádán tak, aby vytvářel šev 90 knoflíkové dírky, který zahrnuje pravou a levou boční část 92 a horní a spodní obšívanou sestehovanou část 93. Jemné nastavení může být snadno prováděno pro obšívané sestehované části 93, u kterých je uplatňováno malé napětí. Nastavení prostřednictvím velkého množství může být snadno prováděno pro boční části 92, u kterých je uplatňováno ·· · · · · • · · ·, · » · · · ·; · « « » · * •· · · * · * poměrně velké napětí nitě. V důsledku toho lze dosáhnout velice uspokojivého účinku.
Je nutno konstatovat, že napínací zařízení pro napínání nitě u šicího stroje podle tohoto vynálezu není omezeno pouze na napínací zařízení 1 pro napínání nitě u šicího stroje 100 podle tohoto provedení. Šicím strojem, u kterého může být uplatněno napínací zařízení pro napínání nitě podle tohoto vynálezu, může být jakýkoliv šicí stroj, a to včetně šicího stroje na knoflíkové dírky, prošívacího stroje na vázaný steh nebo jiných průmyslových šicích strojů.
Rovněž konstrukce napínací jednotky pro napínání nitě může být uplatněna u celé řady napínacích jednotek pro napínání nitě, například u rotačního napínání, stejně jako· u konstrukce, u které je nit sendvičovitě umístěna mezi napínací kotouče. Jako alternativního provedení k typu, u kterého je tah solenoidu přímo převáděn na napínací jednotku pro napínání nitě, může být využito i jiného typu, u kterého je tah převáděn na napínací jednotku pro napínání nitě prostřednictvím spojovacího členu a převodového členu.
Předmět tohoto vynálezu, který je charakterizován v prvním patentovém nároku, má takovou konstrukci, že zdvih pohyblivé části, který působí na napínací jednotku pro napínání nitě, je nastaven ve specifické zdvihové oblasti, ve které tah nezávisí na zdvihu. V důsledku toho je možno zamezit nestabilnímu řízení napětí nitě, způsobovanému změnou zdvihu. Je tak možno snadno provádět přesné řízení napětí nitě. Kromě toho lze dosáhnout mnohem větší životnosti, stejně jako snížení nákladů v porovnání se známými napínacími

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ ·· ♦«
    9 · · · • · · 9 99· • · ·«·· »·
    NÁROKY /:
    * ♦ ·· .··..··.
    .: :: :
    * ·» · ·· ·· kotoučů, kotouče, uvedený vyznačující se elektromagnetický solenoid
    1. Zařízení na seřizování napětí nitě pro šicí stroj, obsahující elektromagnetický solenoid, obsahující napínací jednotku pro napínání nitě, opatřenou dvojicí napínacích která sestává z pevného kotouče a z pohyblivého a elektromagnetický solenoid, který působí na pohyblivý kotouč pro vyvozování napětí nitě, tím, že uvedený vytváří v podstatě konstantní tahovou sílu ve specifickém zdvihu, pokud je velikost přiváděného elektrického proudu konstantní, takže pohyblivá zdvihová oblast, ve které může být uvedený pohyblivý kotouč uvedené napínací jednotky pro napínání nitě ovládán, je ustavena ve specifické zdvihové oblasti, a napětí uvedené nitě je regulováno prostřednictvím regulace množství elektrického proudu, které je přiváděno do uvedeného elektromagnetického solenoidu.
  2. 2. Zařízení na seřizování napětí nitě pro šicí stroj, obsahující elektromagnetický solenoid, podle nároku 1, vyznačující se tím, že uvedený pohyblivý zdvih odpovídá průměru uvedené nitě.
  3. 3. Zařízení na seřizování napětí nitě pro šicí stroj, obsahující elektromagnetický solenoid, podle nároku 1, vyznačující se tím, že uvedený elektromagnetický solenoid je opatřen osazenou částí, uspořádanou pro nastavení magnetické dráhy permeance a vytvořenou na magnetické dráze obvodu.
    • 0 ·»
    0 9 9 ·
    9 9 9
    9 999
    9 9
    9999 99 «
    ·· · ” 23
    Seznam vztahových značek
    1 - napínací zařízení 1 pro napínání nitě 19 - napínací jednotka 19 pro napínání nitě 21 - ovládací panel 22 - snímač 22 pedálu 23 - servodetektor 24 - hlavní snímač 40 - řídicí obvod 41 - ústřední řídicí jednotka (CPU) 42 - trvalá paměť (ROM) 43 elektricky vymazatelná programovatelná paměť (EEPROM) 44 - paměť 44 s libovolným přístupem (RAM) 45 - hodinový obvod 46 - resetovací nulovací obvod 47 - řídicí obvod 47 impulsních motorů 49 - číslicově analogový převodník (DAC) 50 - budicí obvod 60 - elektromagnetický solenoid 60a - závitové otvory 60a v solenoidu 60 61 - pístek 61a závitový otvor 61a v přední koncové pístku 61 61b - přední konec 61b pístku 61 62 - plášť 62A - ložisko 62B - ložisko 62c - nemagnetický člen 63 - kostra 63 cívky 64 64 - cívka 65 - magnetický člen
    trvalá části • · • · • · * <
    • · • · «
    ·· ··· ·· • · *
    ·· « »· *
    ··« ·· •» ·· osazená část pevný kotouč průchozí otvor 66a v pevném kotouči 66 pohyblivý kotouč průchozí otvor 67a v pohyblivém kotouči pohyblivý kolík tyčovitá část závitová část 68b pohyblivého kolíku 68 drážkovaná část 68 c pohyblivého kolíku 68 základní člen otvory 69a pro vložení šroubků 71 průchozí otvor 69b v základním členu 69 matice šroubky ramenová část 81 šicího stroje 100 ramenový rám otvory 81Aa pro vložení šroubků vyvažování
    Šicí deska jehla kluzná deska přidržovač 86 tkaniny nůž 87 na prostřihování tkaniny nůžky 88 na odstřihování nitě šev 90 knoflíkové dírky drážka 91 knoflíkové dírky boční část obšívaná sestehovaná část dírkovací šicí stroj přiváděný elektrický proud tah ·· ·· • · · · • · · • »·· · • · 0··· ·· <2·· ·· • · ·<
    • · ·;
    • · · • 9 9· • 9 ·9
    Μ - materiál Μ tkaniny
    Ρ - magnetická vodivost
    S - hodnota
    U - magnetomotorické napětí (MMF)
    W - specifická zdvihová oblast
    Wz - vyčnívající velikost
    X - směr
    Xi - rozmezí
    X2 - rozmezí
    Y - směr
    AC - nej kratší krok nebo rozteč
CZ20001414A 1999-04-20 2000-04-19 Zarízení pro napínání nite CZ302055B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP11264899A JP4043642B2 (ja) 1999-04-20 1999-04-20 電磁ソレノイドによるミシンの糸調子装置

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20001414A3 true CZ20001414A3 (cs) 2001-03-14
CZ302055B6 CZ302055B6 (cs) 2010-09-22

Family

ID=14592000

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20001414A CZ302055B6 (cs) 1999-04-20 2000-04-19 Zarízení pro napínání nite

Country Status (3)

Country Link
JP (1) JP4043642B2 (cs)
CN (1) CN1138029C (cs)
CZ (1) CZ302055B6 (cs)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2002177679A (ja) * 2000-12-13 2002-06-25 Juki Corp 根巻きボタン付けミシンおよびミシンの糸調子装置
JP3836362B2 (ja) * 2001-02-02 2006-10-25 Juki株式会社 ミシンの糸調子装置
JP4692044B2 (ja) * 2005-03-30 2011-06-01 ブラザー工業株式会社 ミシンの糸調子装置
CN101139785B (zh) * 2007-09-26 2011-08-17 中捷缝纫机股份有限公司 缝纫机中夹线器的控制装置
JP5174414B2 (ja) * 2007-10-05 2013-04-03 Juki株式会社 ミシンの糸張力制御装置
JP5427438B2 (ja) * 2009-02-27 2014-02-26 Juki株式会社 ミシン
CN102220676B (zh) * 2010-04-19 2012-11-14 启翔针车(上海)有限公司 缝纫机的针线供应器装置
CN102061577B (zh) * 2011-01-21 2013-04-10 佛山市源田床具机械有限公司 绗缝绣花机转盘式供线系统
CN102071548B (zh) * 2011-02-13 2013-09-04 浙江越隆缝制设备有限公司 毛巾绣机器用带压线装置的张力调节器
CN102634938B (zh) * 2012-05-05 2013-01-30 宁波舒普机电科技有限公司 用于缝纫机的夹线器
CN106567204A (zh) * 2015-10-08 2017-04-19 诸暨市乐业机电有限公司 一种锁线装置以及包含该装置的绣花机
CN105386258B (zh) * 2015-12-11 2017-12-26 杭州经纬电子机械制造股份有限公司 自动送线装置及其操作方法
CN111235772A (zh) * 2020-02-26 2020-06-05 宁波舒普机电股份有限公司 一种夹线器

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1013933B (it) * 1974-05-06 1977-03-30 Necchi Spa Gruppo regolatore della tensione del filo superiore con dispositi vo di rilascio automatico della tensione
JPS6427586A (en) * 1987-07-24 1989-01-30 Janome Sewing Machine Co Ltd Needle thread control sewing machine corresponding to kinds of yarns
JP4079286B2 (ja) * 1995-12-13 2008-04-23 Juki株式会社 ミシンの糸張力制御装置

Also Published As

Publication number Publication date
CN1138029C (zh) 2004-02-11
CZ302055B6 (cs) 2010-09-22
JP2000300882A (ja) 2000-10-31
CN1271034A (zh) 2000-10-25
JP4043642B2 (ja) 2008-02-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ20001414A3 (cs) Zařízení na seřizování napětí nitě, využívající elektromagnetický solenoid
JP4046431B2 (ja) ミシンの糸調子装置
JP5519172B2 (ja) 上下送りミシン
CZ2001967A3 (cs) Ovládací zařízení
CN110306295B (zh) 缝纫机
EP3753887B1 (en) Yarn tension adjusting device
JP5253980B2 (ja) 下糸張力制御装置
US3596618A (en) Automatic buttonhole mechanisms for zigzag sewing machines
DE10304780B4 (de) Fadenspannungsregler einer Nähmaschine
JP2002210279A (ja) ミシンの糸調子装置
US5178081A (en) Metering device for sewing machines
US5363786A (en) Thread tensioning device having an electromagnet for applying a variable force opposing rotation of a tensioning element
KR20040083367A (ko) 재봉기
JPH11290568A (ja) ミシンの糸緩め装置
JPH0613071B2 (ja) 糸通過制御可能なミシン
JP2669505B2 (ja) ミシンの自動押え上げ装置
JP2005261630A (ja) ミシンの糸調子装置
CZ302014B6 (cs) Stroj na ovíjení krcku knoflíku
JP5271744B2 (ja) ミシンの糸調子装置
CN220746259U (zh) 一种辅助夹线器及缝纫机
CN210002050U (zh) 一种缝纫机上的针距调节及倒缝控制装置
CN116926793A (zh) 一种弹性松线式电子夹线器、以及缝纫机
JPS60182992A (ja) ミシンの布押え装置
JP3763606B2 (ja) 送り歯の駆動切換え装置
JPS5814940Y2 (ja) 糸調子装置

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20200419