CZ143698A3 - Zařízení pro vstřikování součástí z plastů - Google Patents

Zařízení pro vstřikování součástí z plastů Download PDF

Info

Publication number
CZ143698A3
CZ143698A3 CZ981436A CZ143698A CZ143698A3 CZ 143698 A3 CZ143698 A3 CZ 143698A3 CZ 981436 A CZ981436 A CZ 981436A CZ 143698 A CZ143698 A CZ 143698A CZ 143698 A3 CZ143698 A3 CZ 143698A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
mold
injection
workpiece
sealing
edge
Prior art date
Application number
CZ981436A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ293172B6 (cs
Inventor
Kurt Göhr
Wolfgang Erner
Original Assignee
Schade Gmbh & Co. Kg.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Schade Gmbh & Co. Kg. filed Critical Schade Gmbh & Co. Kg.
Publication of CZ143698A3 publication Critical patent/CZ143698A3/cs
Publication of CZ293172B6 publication Critical patent/CZ293172B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B29WORKING OF PLASTICS; WORKING OF SUBSTANCES IN A PLASTIC STATE IN GENERAL
    • B29CSHAPING OR JOINING OF PLASTICS; SHAPING OF MATERIAL IN A PLASTIC STATE, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; AFTER-TREATMENT OF THE SHAPED PRODUCTS, e.g. REPAIRING
    • B29C45/00Injection moulding, i.e. forcing the required volume of moulding material through a nozzle into a closed mould; Apparatus therefor
    • B29C45/14Injection moulding, i.e. forcing the required volume of moulding material through a nozzle into a closed mould; Apparatus therefor incorporating preformed parts or layers, e.g. injection moulding around inserts or for coating articles
    • B29C45/14336Coating a portion of the article, e.g. the edge of the article
    • B29C45/14418Sealing means between mould and article
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B29WORKING OF PLASTICS; WORKING OF SUBSTANCES IN A PLASTIC STATE IN GENERAL
    • B29CSHAPING OR JOINING OF PLASTICS; SHAPING OF MATERIAL IN A PLASTIC STATE, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; AFTER-TREATMENT OF THE SHAPED PRODUCTS, e.g. REPAIRING
    • B29C45/00Injection moulding, i.e. forcing the required volume of moulding material through a nozzle into a closed mould; Apparatus therefor
    • B29C45/17Component parts, details or accessories; Auxiliary operations
    • B29C45/26Moulds
    • B29C45/2608Mould seals

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Moulds For Moulding Plastics Or The Like (AREA)
  • Injection Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)

Description

(57) Anotace:
Zařízení /1 / pro vstřikování součástí z plastů, sestává ze vstřikovací formy tvořené dvěma částmi /2, 3/ formy a má vtokový otvor /14/ pro vstřikovanou hmotu. Části /2, 3/ formy mají těsnicí hrany /11/, které při uzavřené formě na sebe těsně dosedají a dovolují při obroušení těsnicích hran /11/ Jednoduchým způsobem obnovit funkci vstřikovacího nástroje, popřípadě znovu vytvořit těsnicí hrany /11/ odpovídající jejich účelu. Těsnicí hrany /11/ jsou částečně nebo plně nastavitelné paralelně s uzavíracím směrem částí /2, 3/ vstřikovací formy.
• · · · • ·
ZAŘÍZENÍ PRO VSTŘIKOVÁNÍ SOUČÁSTÍ Z PLASTŮ
JUDr. Miloš Všetečka advokát
120 00 Praha 2, Hálkova 2
• ·· · * ·· •♦ · • · · ·· • ·· • ·· ·
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení pro vstřikování součástí z plastů, sestávajícího z alespoň dvěma částmi formy tvořené vstřikovací formy s alespoň jedním vtokovým otvorem pro vstřikovanou hmotu, přičemž části formy mají těsnící hrany, které při uzavřené vstřikovací formě dosedají těsně navzájem nebo dosedají těsně na protiplochu vždy druhé části formy, nebo přičemž vstřikovací forma má šoupátko, přičemž šoupátko je při uzavřené vstřikovací formě utěsněno těsnícími hranami části formy nebo šoupátka, nebo přičemž je do vstřikovací formy vložitelný zpracovávaný předmět, např. skleněná tabulka, na kterou nebo na jejíž okraj se nástřikuje obruba z plastu, přičemž části formy mají dělící lamely, které směřují k sobě a při uzavřené vstřikovací formě těsně dosedají na plochy zpracovávaného předmětu, takže je vytvořena utěsněná dutina vstřikovací formy pro vstřikovací tváření obruby.
Dosavadní stav techniky
Podle známého stavu techniky má vnější okrajová hrana vstřikovací formy v dělící rovině těsnící hrany, jejichž prostřednictvím se brání vytékání vstřikované hmoty z vlastní tvarovací dutiny vstřikovací formy. Jsou známy také vstřikovací formy s takzvanými šoupátky, přičemž v oblasti šoupátka jsou uspořádány těsnící hrany pro zabránění
72182 (72182a) • · · ·
vytékání vstřikované hmoty.
Konečně j sou známy také vstřikovací formy, do kterých se vkládá zpracovávaný předmět, například skleněná tabulka, na jejímž okraji se vstřikováním vytváří obruba z plastu. Takové vytvoření je známo například z DE 32 16 063 C3.
Nevýhodou všech těchto zařízení je, že po příslušném počtu vstřikovacích cyklů se těsnící hrany obrousí a je pak nezbytná nákladná oprava částí formy a podobně.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je, vycházeje z tohoto stavu techniky, poskytnout zařízení úvodem popsaného druhu, které umožňuje při obroušení těsnících hran jednoduchým způsobem obnovit funkci vstřikovacího nástroje, popřípadě znovu vytvořit těsnící hrany odpovídající svému účelu.
Pro vyřešení tohoto úkolu jsou navrženy těsnící hrany částečně nebo plně nastavitelné paralelně s uzavíracím směrem částí vstřikovací formy.
S výhodou jsou těsnící hrany plně nastavitelné paralelně s uzavíracím směrem částí vstřikovací formy, takže při obroušení těsnících hran mohou být těsnící hrany přestaveny tak, že vstřikovací forma může být použita pro výrobu příslušných součástí bez vynaložení velkých nákladů. Těsnící hrany mohou být případně také nastavitelné jen částečně, a to v oblastech, které jsou nej silněji vystaveny obrušování. Ostatní oblasti těsnících hran přitom mohou být vytvořeny obvyklým způsobem jako prvky z jednoho kusu.
Zvláště výhodné je, když jsou nastavitelné těsnící hrany vytvořeny jako pružně elastické prvky, přestavitelné a upevnitelné vzhledem k dělící rovině části formy prostřednictvím podložek nebo nastavovacích prostředků.
Tím je jednoduše možno těsnící hrany dodatečně nastavovat také jen v jejich části, kde dochází k obrušování těsnící hrany.
Podle okolností mohou být podložky vytvořeny jako distanční lišty uspořádané mezi těsnící hranou a částí formy, která ji nese.
Alternativně nebo navíc mohou být podložky vytvořeny jako distanční klínky vsunuté mezi těsnící hranou a částí formy, která ji nese.
Dále také mohou být alternativně nebo navíc nastavovací prostředky vytvořeny jako nastavovací šrouby, zašroubované mezi těsnící hranou a částí formy, která ji nese.
S výhodou přitom může být každý pružně elastický prvek vytvořen jako posuvný článkový pás, který má v podstatě napříč k těsnící hraně uspořádané tvarově tuhé tyčové prvky, uchycené nebo zasazené v nosné vrstvě z flexibilního materiálu, například gumy, přičemž nosná vrstva je upevněna na části formy, která nese těsnící hranu.
' Zvlášť výhodné je, když je každý pružně elastický prvek vytvořen jako listové pero, jehož základna je upevněna na části formy, nesoucí těsnící hranu, a od jehož základny vyčnívají prstovité, dělené pružné prvky shodného směru.
• · • · j ako • · · · • ·· • ·· · • · ·· ; · ·· '· ··· ·· ··
Příslušný pružně elastický prvek může listové pero, vytvořené obdobně jako hřeben, hřbet tvoří základnu, být vytvořen přičemž j ako j eho hřebenu, listového z níž vyčnívají, obdobně prstovíté pružné prvky, pružně elastického prvku zuby
Použití j ednoduše znamená elastické částečné j ednotlivé pera jako uzpůsobit tento pružně elastický prvek obrysům, to ohnout podle průběhu obrysu, přičemž pružně vytvoření prvku umožňuje také zvláště jednoduché nahrazení prvku, když je těsnící hrana v některé části obroušena a nezajišťuje již těsnící funkci.
umožňuj e
Prstovité prvky jsou s výhodou vytvořeny v podélném řezu přibližně ve tvaru L, přičemž jedna příčka tohoto L přechází v základnu listového pera, a druhá příčka tohoto L vyčnívá k protiploše přiložené části formy a přiléhá k ní nebo k dosedací ploše mezi částmi formy se nacházejícího zpracovávaného předmětu
Zvláště výhodné je, když je odstup sousedních tyčových prvků posuvného článkového pásu nebo prstovitých pružných prvků listového pera tak malý, že je vyloučeno vniknutí vstřikované hmoty.
Viskozita vstřikované hmoty obvykle není taková, aby docházelo ke vnikání vstřikované hmoty mezi sousední prstovité pružné prvky. V každém případě může být štěrbina vytvořena tak malá, aby bylo vnikání vstřikované hmoty zamezeno. Při procesu vstřikování však tuhne vstřikovaná hmota ve vstřikovací formě tak rychle, že vnikání vstřikované hmoty do štěrbiny beztak nelze očekávat.
Zvláště výhodné provedení, které je také samostatně výsledkem vynálezecké činnosti, spočívá v tom, že těsnící • · hrany jsou, částečně nebo úplně, paralelně s uzavíracím směrem částí vstřikovací formy pružně poddajné.
U vstřikovacího zařízení známého ze stavu techniky podle DE 32 16 063 C3 jsou již ve tvářecích prostorech částí formy opěry, na které při zavřené licí formě při obstřikování okrajů tabulky plastem těsně dosedají obě strany obstřikované tabulky. Dělící lamely, ohraničující tvářecí prostory, se přitom rozprostírají proti vnějším stranám tabulky, takže vzniká na obou stranách tabulky prstencová štěrbina. Obstřikovaný okraj tabulky leží vně dělících lamel. Protože odstupy dělících lamel od tabulky jsou u známých vstřikovacích forem malé, stlačuje se při procesu vstřikování část pronikajícího vzduchu za vzniku vzduchového polštáře, takže dochází k utěsnění mezi tvářecími prostory a opěrami.
U tohoto provedení, které se jako takové osvědčilo, se ukázalo, že ne ve všech v praxi se vyskytujících případech rozmanitých tvarů tabulek, které jsou obvykle zakřiveny, jsou opěry dostatečně přizpůsobeny. To má za následek, že nezbytné svěrné síly opěr často vycházejí příliš malé. Nevýhodné také je, že těsnící účinek vzduchového polštáře vytvořeného mezi dělícími lamelami v mnoha případech nestačí pro zabránění vnikání plastu, kterým se obstřikuje okraj tabulky, do středních tvářecích prostorů. Prostřednictvím vytvoření podle vynálezu může být vytvořeno jednoduchým způsobem vstřikovací zařízení, které umožňuje spolehlivé přizpůsobení těsnících hran vstřikovací formy všem tvarům popřípadě zakřivením tabulky, a spolehlivě zabraňuje vytékání plastu z dutin vstřikovací formy obklopujících okraje tabulky.
♦ · · · • · ·· • · · • » · · • · · · • « • · · · • · · · · tehdy, když u plastové obruby nebo j iného • · · r · · ·
- b ~ · · · • · · • · ·
Zvláště výhodné je toto vytvoření vstřikovacího zařízení pro nastřikování obklopující okraj skleněné tabulky zpracovávaného předmětu vykazují části vstřikovací formy tvářecí prostory, které jsou ohraničeny k sobě směřujícími obvodovými těsnícími lamelami, proti nimž obstřikovaný okraj skleněné tabulky nebo zpracovávaného nástroje přečnívá směrem ven do dutiny vstřikovací formy, a když je pro upnutí skleněné tabulky nebo zpracovávaného předmětu alespoň na jedné vnější ploše skleněné tabulky nebo zpracovávaného předmětu uspořádána po části nebo po celém obvodu pružně poddajná těsnící hrana.
Utěsnění v oblasti těsnících lamel je realizováno na skleněné tabulce nebo zpracovávaném nástroji poměrně úzkou hranou pružně poddajné těsnící hrany, takže vzniká účinný těsnící uzávěr mezi vnitřními tvářecími prostory a vnějšími dutinami formy. Zejména jestliže sestává těsnící hrana z materiálu pevného v tlaku a tepelně odolného, například kovu, dosahuje se v praxi mimořádně dlouhé životnosti. Mimoto je na okraji obstřikovaná tabulka nebo podobný předmět dostatečně pevně upnut na ploše velmi malé proti celkové ploše tabulky. Protože je těsnící hrana pružně poddajná, je zajištěna dostatečná pohyblivost, takže při uzavírání částí formy nastává samočinné uzpůsobení na různá zakřivení a tvar tabulky. Tím je silně zmenšeno nebezpečí rozbití tabulky během výrobního procesu a tedy i hospodárnost při hromadné výrobě. Prostřednictvím vytvoření vynálezu je možné zpracování také při větších tolerancích křivosti tabulky nebo zpracovávaného předmětu. Rovněž se značně omezí dosud nezbytné práce při tušírování těsnících hran při různých rozměrech tabulky a opravné práce. Přetokům, které mohou vznikat netěsnostmi v oblasti • · · · • ·
těsnících hran, je v nejvyšší míře zamezeno, takže náklady na dodatečné zpracování jsou nepatrné. Mimoto může být prostřednictvím pružně poddajného uspořádání těsnící hrany realizováno sevření skleněné tabulky nebo podobného předmětu, takže případně mohou odpadnout dosud obvyklé polohovací zarážky a také je zajištěna pevná poloha tabulky nebo podobného předmětu během procesu vstřikování, aniž by k tomu bylo třeba zarážek nebo podobně. Takovéto zarážky podle stavu techniky občas vedou k rozbití tabulky, totiž když např. tabulka ještě nedosedá na polohovací zarážku a vstřikuje se vstřikovací hmota, přičemž se vstřikovacím tlakem tabulka posune k polohovací zarážce, a přitom se může poškodit okrajová hrana. Aby se tomu zabránilo, je podle stavu techniky nezbytný boční lem tabulky, který podle vytvoření vynálezu odpadá.
Zvláště výhodné je, když je na obou stranách skleněné tabulky nebo zpracovávaného předmětu mezi příslušnou částí formy a skleněnou tabulkou nebo zpracovávaným předmětem uspořádána, po části obvodu nebo po celém obvodu, pružně poddajná těsnící hrana.
Tím je umožněno rovnoměrné přizpůsobení pružně poddajné těsnící hrany tvaru tabulky nebo podobně na obou stranách.
Jednoduše fungující řešení spočívá v tom, že v případě skleněné tabulky hranatého tvaru nebo odpovídájícího hranatého zpracovávaného předmětu mohou být pružně poddajné těsnící hrany vytvořeny z jednotlivých prvků tak, že ponechávají rohové oblasti volné, přičemž v rohových oblastech jsou jako doplnění poddajných těsnících hran na příslušné části formy uspořádány tuhé těsnící hrany.
• · · · · · • ·
Přitom mohou být pružné těsnící hrany tvořeny více jednotlivými prvky, přičemž rohové oblasti zůstávají vždy volné a jsou tvořeny tuhými těsnícími hranami, sestávajícími z materiálu části formy.
Stejně jako u výše popsaného nastavitelného uspořádání těsnící hrany také v případě pružně poddajné těsnící hrany se může provádět jednoduchým způsobem nastavení tak, že se provede například pomocí podložené distanční lišty nebo nastavovacího šroubu vyrovnání tolerancí.
s výhodou vytvořena jako listový pružinového prstu (dimenzováním tloušťky popř.
Těsnící hrana je opět přičemž síla každého pružinový může být prvek, určena dimenzováním materiálu šířky části prstu).
Výhodné provedení, které je také samostatně výsledkem vynálezecké vstřikovacího činnosti, tabulky nebo je charakteristické tím, že u pro nastřikování okraje skleněné jiného zpracovávaného předmětu mají části zařízení vstřikovací formy tvářecí prostory, ohraničené k sobě směřujícími těsnícími hranami, proti nimž přečnívá obstřikovaný okraj skleněné tabulky nebo zpracovávaného předmětu směrem ven do dutiny vstřikovací formy, a že části vstřikovací formy nebo alespoň jedna část formy mají flexibilní polohovací prostředky, které ve výchozí poloze, ve které jsou části vstřikovací formy u sebe a těsnící hrany dosedají na skleněnou tabulku nebo zpracovávaný předmět, mají odstup od skleněné tabulky nebo zpracovávaného předmětu, a které jsou v pracovní poloze přitlačeny proti skleněné tabulce nebo zpracovávanému předmětu, takže je při procesu vstřikování polohově pevně a neposuvně držena nebo držen.
• 9 · · ·· «··* • ·
Prostřednictvím uspořádání polohovacího prostředku je možné nejprve vstřikovací nástroj uzavřít, aniž by přitom byl polohovací prostředek nebo podobně v záběru s plochou skleněné tabulky nebo zpracovávaného nástroje, což by mohlo vést k překlopení nebo podobně. Teprve po uzavření části formy se tabulce polohovací nebo proti je tabulka nebo
Je poloze.
vstřikovacímu prostředek přitlačí zpracovávanému předmětu. Tím zpracovávaný předmět přidržován tak přidržován ve své poloze skleněné skleněná plovoucí také proti tlaku, takže mohou odpadnout dosud obvyklé polohovací zarážky nebo jiné předběžně polohovací pomůcky. Přitom se do značné míry zabrání vzniku poškození okrajových hran tabulky, ke kterému dosud, při použití obvyklých polohovacích zarážek, občas docházelo. Také může odpadnout nákladný lem tabulky. Díky flexibilitě polohovacího prostředku přichází i při zvlnění tabulky polohovací prostředek do plošného styku s tabulkou nebo podobně, takže při vstřikovacím procesu působí proti posouvajícím silám velké statické tření.
Polohovací prostředek sestává s výhodou z elastické hadice, natlakovatelné tekutinou, zejména plynem, s výhodou vzduchem, probíhající částečně nebo úplně podél těsnících hran, nesené alespoň jednou, s výhodou všemi částmi formy, zejména zasazené v drážce části formy, ve které hadice zařezává s vnitřním obrysem části formy nebo leží poněkud za ním, ze které v pracovní poloze přečnívá a dosedá na tabulku nebo zpracovávaný předmět.
Dále je výhodné provedení, kde je okrajová hrana nebo skleněná tabulka tvořena kolmou řeznou plochou nebo řezem bez olemování.
• 9 • ΦΦ Φ
Přehled obrázků na výkresech
Příklady provedení vynálezu, které budou blíže popsány, jsou schematicky znázorněny na výkresech, na kterých představuj e obr. 1 vstřikovací odlévací zařízení v řezu při uzavřených částech formy, obr. 2 zvětšený výřez, obr. 3 část odlévací formy v pohledu shora, obr. 4 detail ve zvětšeném znázornění, obr. 5 další detaily ve zvětšeném znázornění obr. 8, 9 další detail v pohledu jako na obr. 5 a 7.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je schematicky znázorněno zařízení pro vstřikování součástí z plastů. Sestává ze vstřikovací formy 1 se dvěma částmi 2, 2 (v příkladu provedení polovinami formy). Vstřikovací forma 1 má alespoň jeden vtokový otvor 14 pro vstřikovanou hmotu. Části 2, 2 formy mají těsnící hrany, které jsou v oblasti uzavíracích ploch 4, 5. navzájem přitlačeny, obecně bez vložení těsnění. Přitom je alespoň jedna z obou uzavíracích ploch 4 nebo 5. často vytvořena s na ní vytvarovanou těsnící hranou. Poloviny 2, 3. formy mají vždy přibližně ve středu formy se nacházející tvářecí
- 11 - • · • · • · • > • * • · • · · · • • • -* • « • · · · · · 9 · · • · · · · • · · • · · • · · · · 4 · • · • » • · · · • • *
prostory £, 7., jakož i obvodové dutiny 8, které j sou
ohraničeny proti tvářecím prostorům 6., 2 dvěma proti sobě
umístěnými obvodovými těsnícími lamelami 2, ohraničujícími dutiny 3. Odstupy mezi těsnícími lamelami 2 jsou dimenzovány tak, že je mezi nimi těsně vložena tabulka IQ.·
Podle vynálezu mají těsnící lamely 2 těsnící hrany, které jsou nastavitelné paralelně s uzavíracím směrem částí 2, 3 formy, a to bud' jen v jejich části, nebo po jejich celém průběhu. Vytvoření těchto utěsnění je blíže objasněno na obr. 5 až 7 za pomoci příkladu. Je zde vytvořena těsnící lamela 2 ve formě tuhé těsnící hrany nad tabulkou 10. která dosedá na tabulku 10, zatímco odpovídající těsnící lamela pod tabulkou 10 je tvořena těsnící hranou 11, která je nastavitelná paralelně s uzavíracím směrem částí 2, 3 formy. Těsnící hrana 11 je přitom tvořena pružně elastickými prvky
12. které jsou například pomocí podložek nebo nastavovacích prostředků přestavitelné a zajistitelné vzhledem k dělící rovině části 3 formy. Podle příkladu provedení podle obr. 5 je podložka tvořena distančním klínkem 13., vsunutým mezi těsnící hranu 11 a část 3 formy, na které je uložena, takže mohou být nastaveny pevné, rozdílné těsnící obrysy, popřípadě větší těsnící síla. U provedení podle obr. 6 je nastavovací prostředek tvořen nastavovacím šroubem 15 zašroubovaným mezi těsnící hranou 11 a částí 3 formy, na které je uložena. Také tím může být nastaven pevnější těsnící obrys přizpůsobený požadovanému tvaru. Podle vytvoření například podle obr. 2, které bude ještě blíže popsáno, může být pružně elastický prvek vytvořen jako posuvný článkový pás 16 který má v podstatě napříč k těsnící hraně uspořádané tvarově tuhé tyčové prvky 17 uchycené nebo zasazené v nosné vrstvě ia flexibilního materiálu, například gumy, přičemž nosná vrstva 18 je • * • ·
- 12 upevněna na části 2. nebo 3. formy, která nese těsnící hranu. Například v případě provedení podle obr. 5 až 7 je pružně elastický prvek 12 vytvořen jako listové pero, jehož základna 19 je upevněna na části formy, například části 3. formy, nesoucí těsnící hranu 11. a od jehož základny 19. vyčnívají prstovítě dělené pružné prvky 12. Jak je zřejmé zejména z obr. 5 a 6, jsou prstoví té prvky 12 vytvořeny v podélném řezu přibližně ve tvaru L, přičemž jedna příčka tohoto L přechází v základnu listového pera, a druhá příčka tohoto L vyčnívá k protiploše přiložené části 2. formy a přiléhá k ní nebo, jako v příkladu provedení, k dosedací ploše mezi částmi formy se nacházejícího zpracovávaného předmětu (tabulka IQ).
Odstup sousedních tyčových prvků 17 posuvného článkového pásu 16 nebo prstovitých pružných prvků 12 listového pera je tak malý, že je vyloučeno vniknutí vstřikované hmoty.
Zatímco v případě provedení podle obr. 5 až 7 je pružně elastický prvek 12 upevněn, a například při vložení tabulky 10 nemůže pružit, nebo je jeho pružná dráha alespoň silně omezena, je v případě provedení podle obr. 8 a 9 a rovněž při vytvoření podle obr. 2 a 4 těsnící hrana pružně poddajná. Přitom se pružící prsty (pružně elastické prvky 12) . popřípadě pružící tyčové prvky 17, pružně opírají o tabulku 10 tak, že těsnící hrana sleduje zvlnění nebo obrys nebo křivost tabulky 10 je tak získáno těsné zařízení. Jak je zřejmé z obr. 3, v případě hranatého tvaru skleněné tabulky 10 nebo odpovídajícího hranatého zpracovávaného předmětu mohou být pružné poddajné těsnící hrany 11 vytvořeny z jednotlivých prvků tak, že ponechávají rohové oblasti volné, přičemž v rohových oblastech 20 jsou jako doplnění poddajných těsnících hran 11 na příslušné části 2 nebo 3. formy uspořádány tuhé těsnící hrany.
V provedení podle obr. 5 a 8 jsou dále uspořádány polohovací prostředky 21, které ve výchozí poloze, znázorněné na výkresech, ve které jsou části 2. a 2. vstřikovací formy 1 navzájem přiblíženy k uzavření formy a těsnící hrany 2 popřípadě 11 dosedají na skleněnou tabulku 10 nebo na zpracovávaný předmět, mají od skleněné tabulky 10 nebo zpracovávaného výrobku odstup. Před procesem vstřikování se polohovací prostředky 21 převedou do pracovní polohy, ve které jsou přitlačeny proti skleněné desce 10 nebo podobně, takže ta je při procesu vstřikování upevněna ve stálé poloze a neposunutelně. Polohovací prostředky 21 sestávají v příkladu provedení z hadice, která je natlakovatelná například stlačeným vzduchem, takže je převeditelná z výchozí polohy, ve které hadice zařezává s vnitřním obrysem části 2. nebo 3. formy nebo leží poněkud za ním, do pracovní polohy, ve které přečnívá přes příslušné plochy částí 2 nebo 2. formy a dosedá na tabulku 10 nebo zpracovávaný předmět.
Prostřednictvím tohoto vytvoření je zajištěno dále zlepšené, bezpečné a přece měkké, upevnění skleněné tabulky 10 ve vstřikovací formě 1, přičemž při tomto uspořádání nemusí být obvodová okrajová hrana skleněné tabulky 10 olemována, ale může být vytvořena pouhým odříznutím kolmo k ploše skleněné tabulky. Prostřednictvím polohovacích prostředků 21 je zajištěno, že okrajová hrana skleněné tabulky 10 nemůže být přitlačena proti pevnému dorazu nebo podobně a zničena. Tím, že není třeba olemování skleněné tabulky 10, může být konečný výrobek zhotoven nákladově výhodněj i.
Vynález není omezen na příklady provedení, nýbrž je v rámci popisu široce variabilní.
Všechny nové znaky popsané v popisu a/nebo uvedené na výkresech, jednotlivé nebo kombinace těchto znaků, tvoří předmět vynálezu.

Claims (14)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    JUDr. Miloš Všetečka advokát
    120 00 Praha 2, Hálkova 2
    1. Zařízení pro vstřikování součástí z plastů, sestávající z alespoň dvěma částmi formy tvořené vstřikovací formy s alespoň jedním vtokovým otvorem pro vstřikovanou hmotu, přičemž části formy mají těsnící hrany, které při uzavřené vstřikovací formě dosedají těsně navzájem nebo dosedají těsně na protiplochu vždy druhé části formy, a/nebo přičemž vstřikovací forma má šoupátko, přičemž šoupátko je při uzavřené vstřikovací formě utěsněno těsnícími hranami částí formy nebo šoupátka, a/nebo přičemž je do vstřikovací formy vložitelný zpracovávaný předmět, např. skleněná tabulka, na kterou nebo na jejíž okraj se nastřikuje obruba z plastu, přičemž části formy mají dělící lamely, které směřují k sobě a při uzavřené vstřikovací formě těsně dosedají na plochy zpracovávaného předmětu, takže je vytvořena utěsněná dutina vstřikovací formy pro vstřikovací tváření obruby, vyznačující se tím, že těsnící hrany (2, 3) jsou částečně nebo plně nastavitelné paralelně s uzavíracím směrem částí vstřikovací formy (1).
  2. 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že nastavitelné těsnící hrany (11) jsou vytvořeny jako pružně elastické prvky (12), prostřednictvím podložek nebo nastavovacích prostředků přestavitelné a upevnitelné
    vzhledem podobně. k dělící rovině části (2 nebo 3) formy nebo 3 . Zařízení podle nároku 2, vyznačující s e tím, že podložky j sou vytvořeny jako distanční lišty uspořádané mezi těsnící hranou (11) a částí (2 nebo 3)
    16 72182 (72182a) • · · · • · formy, která ji nese.
  3. 4. Zařízení podle nároku 2, vyznačující se tím, že podložky jsou vytvořeny jako distanční klínky (13) vsunuté mezi těsnící hranou (11) a částí (2 nebo 3) formy, která ji nese.
  4. 5. Zařízení podle nároku 2, vyznačující se tím, že nastavovací prostředky jsou vytvořeny jako
    nastavovací šrouby (11) a částí (2 nebo (15), zašroubované mezi těsnící hranou 3) formy, která ji nese. 6. Zařízení některého z nároků 2 až 5, vyznačující se tím, že každý pružně elastický prvek
    (12) je vytvořen jako posuvný článkový pás (16), který má v podstatě napříč k těsnící hraně (11) uspořádané tvarově tuhé tyčové prvky (17), uchycené nebo zasazené v nosné vrstvě (18) z flexibilního materiálu, přičemž nosná vrstva (18) je upevněna na části (2 nebo 3) formy, která nese těsnící hranu (11) ·
  5. 7. Zařízení podle některého z nároků 2 až 5, vyznačující se tím, že každý pružně elastický prvek (12) je vytvořen jako listové pero, jehož základna (19) je upevněna na části (2 nebo 3) formy, nesoucí těsnící hranu (11), a od jehož základny (19) vyčnívají prstovité, dělené pružné prvky shodného směru.
  6. 8. Zařízení podle nároku 7, vyznačující se tím, že prstovité prvky jsou s výhodou vytvořeny v podélném řezu přibližně ve tvaru L, přičemž jedna příčka tohoto L přechází v základnu (19) listového pera, a druhá příčka tohoto L vyčnívá k protiploše přiložené části (2 nebo 3) a • · · · ·«· ·· · ·· •· · ····· · · · · přiléhá k ní nebo k dosedací ploše mezi částmi formy se nacházejícího zpracovávaného předmětu.
  7. 9. Zařízení podle některého z nároků 6 až 8, vyznačující se tím, že odstup sousedních tyčových prvků (17) posuvného článkového pásu (16) nebo prstovítých pružných prvků (12) listového pera je tak malý, že je vyloučeno vniknutí vstřikované hmoty.
  8. 10. Zařízení podle úvodní části nároku 1, zejména podle některého z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že těsnící hrany (11) jsou, částečně nebo úplně, paralelně s uzavíracím směrem částí (2, 3) vstřikovací formy (1) pružně poddajné.
  9. 11. Zařízení podle nároku 10, vyznačující se tím, že u vstřikovacího zařízení pro nastřikování plastové obruby obklopující okraj skleněné tabulky (10) nebo jiného zpracovávaného předmětu vykazují části (2, 3) vstřikovací formy (1) tvářecí prostory (6, 7), které jsou ohraničeny k sobě směřujícími obvodovými těsnícími hranami (11), proti nimž obstřikovaný okraj skleněné tabulky (10) nebo zpracovávaného nástroje přečnívá směrem ven do dutiny (8) vstřikovací formy, a že je pro upnutí skleněné tabulky (10) nebo zpracovávaného předmětu alespoň na jedné vnější ploše skleněné tabulky (10) nebo zpracovávaného předmětu uspořádána po části nebo po celém obvodu pružně poddajná těsnící hrana (11).
  10. 12. Zařízení podle nároku 11, vyznačující se tím, že na obou stranách skleněné tabulky nebo zpracovávaného předmětu je mezi příslušnou částí (2 nebo 3) formy a skleněnou tabulkou (10) nebo zpracovávaným předmětem • · • · uspořádána, po části obvodu nebo po celém obvodu, pružně poddajná těsnící hrana (11).
  11. 13. Zařízení podle nároku 11 nebo 12, vyznačující se tím, že v případě hranaté skleněné tabulky (10) nebo hranatého zpracovávaného předmětu mohou být pružně poddajné těsnící hrany (11) vytvořeny z jednotlivých prvků, přičemž rohové oblasti (20) jsou ponechány volné a v rohových oblastech jsou jako doplnění poddajných těsnících hran (11) na částech (2 nebo 3) formy uspořádány tuhé těsnící hrany.
  12. 14. Zařízení podle některého z nároků 1 až 13, vyznačující se tím, že u vstřikovacího zařízení pro nastřikování okraje skleněné tabulky (10) nebo jiného zpracovávaného předmětu mají části (2, 3) vstřikovací formy (1) tvářecí prostory (6, 7), ohraničené k sobě směřujícími těsnícími hranami (11) , proti nimž přečnívá obstřikovaný okraj skleněné tabulky (10) nebo zpracovávaného předmětu směrem ven do dutiny (8) vstřikovací formy, a že části (2, 3) vstřikovací formy (1) nebo alespoň jedna část (2, 3) formy mají flexibilní polohovací prostředky (21), které ve výchozí poloze, ve které jsou části (2, 3) vstřikovací formy (1) pro zavření formy přiblíženy k sobě a těsnící hrany (11) dosedají na skleněnou tabulku (10) nebo zpracovávaný předmět, mají odstup od skleněné tabulky (10) nebo zpracovávaného předmětu, a které v pracovní poloze jsou přitlačeny proti skleněné tabulce (10) nebo zpracovávanému předmětu, takže je při procesu vstřikování polohově pevně a neposuvně držen.
  13. 15. Zařízení podle nároku tím, že polohovací prostředek elastické hadice, natlakovatelné
    14, vyznačující se (21) sestává s výhodou z tekutinou, zejména plynem, s výhodou vzduchem, probíhající částečně nebo úplně podél těsnících hran (11), nesené alespoň jednou, s výhodou všemi částmi (2, 3) formy, zejména zasazené v drážce části (2, 3) formy, ve které hadice lícuje s vnitřním obrysem části (2, 3) formy nebo leží poněkud za ním, a ze které v pracovní poloze přečnívá a dosedá na tabulku (10) nebo zpracovávaný předmět.
  14. 16. Zařízení podle některého z nároků 1 až 15, vyznačující se tím, že okrajová hrana skleněné tabulky (10) je tvořena kolmou dělící hranou nebo řezem bez olemování.
CZ19981436A 1997-05-08 1998-05-07 Zařízení pro tvarování vstřikováním hmoty pro součásti z plastů CZ293172B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19719314A DE19719314A1 (de) 1997-05-08 1997-05-08 Vorrichtung zum Spritzgießen von Kunststoffteilen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ143698A3 true CZ143698A3 (cs) 1998-11-11
CZ293172B6 CZ293172B6 (cs) 2004-02-18

Family

ID=7828906

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19981436A CZ293172B6 (cs) 1997-05-08 1998-05-07 Zařízení pro tvarování vstřikováním hmoty pro součásti z plastů

Country Status (7)

Country Link
US (1) US6071108A (cs)
EP (1) EP0876893B1 (cs)
JP (1) JPH10315278A (cs)
CZ (1) CZ293172B6 (cs)
DE (2) DE19719314A1 (cs)
ES (1) ES2184157T3 (cs)
PT (1) PT876893E (cs)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6770721B1 (en) * 2000-11-02 2004-08-03 Surface Logix, Inc. Polymer gel contact masks and methods and molds for making same
DE10154553B4 (de) * 2001-11-07 2005-06-09 Saint-Gobain Sekurit Deutschland Gmbh & Co. Kg Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen eines Profilstrangs an einem Bauteil
EP1346820A1 (en) * 2002-03-22 2003-09-24 Pilkington Italia S.p.A. Process for manufacturing a glazing
US7147293B2 (en) * 2003-01-31 2006-12-12 Gemtron Corporation Encapsulated wire shelf
DE102004030026B4 (de) * 2004-06-22 2009-07-09 Lisa Dräxlmaier GmbH Einrichtung zum bereichsweisen Ummanteln von Leitungen
JP2010262897A (ja) * 2009-05-11 2010-11-18 Rohm Co Ltd 有機半導体装置
DE102017213560B4 (de) * 2017-08-04 2022-01-13 Volkswagen Aktiengesellschaft Formwerkzeug
EP4201631A1 (de) * 2021-12-23 2023-06-28 Stefan Pfaff Werkzeug- und Formenbau GmbH Co KG Nivelliereinsatz für glasumspritzwerkzeuge

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS57193334A (en) * 1981-05-26 1982-11-27 Hitachi Ltd Injection mold
DE3149599C2 (de) * 1981-12-15 1989-01-12 Rehau Plastiks Ag & Co, 8673 Rehau Vorrichtung zum Umspritzen umlaufender Schnittkanten von Platten aus Holzwerkstoff
DE3216063C2 (de) * 1982-04-30 1989-03-16 Fa. Wilhelm Schade, 5970 Plettenberg Spritzgießvorrichtung zum Anspritzen einer den Scheibenrand einer Fensterscheibe ganz oder teilweise umfassenden Einfassung aus Kunststoff
DE3227014A1 (de) * 1982-07-20 1984-01-26 Karl-Heinz 7585 Lichtenau Meier Vorrichtung zum druckspritzen eines kunststoff-kantenschutzes an platten
FR2546812B1 (cs) * 1983-05-30 1986-04-18 Saint Gobain Vitrage
FR2572987B1 (fr) * 1984-09-21 1987-01-02 Pont A Mousson Procede et dispositif de surmoulage d'un entourage de dimensions precises sur le pourtour d'une piece plane ou galbee a tolerances dimensionnelles
WO1987004973A1 (en) * 1986-02-20 1987-08-27 Libbey-Owens-Ford Co. Seal construction for a mold structure for encapsulating glass with a gasket
DE68924938T2 (de) * 1988-08-09 1996-07-25 Asahi Glass Co Ltd Verfahren zum Herstellen einer Glasscheibe mit einer Abdichtung und Form zum Herstellen einer solchen Glasscheibe.
US5196210A (en) * 1988-08-09 1993-03-23 Asahi Glass Company Ltd. Shaping mold for preparing a window glass with a gasket
JPH02249616A (ja) * 1989-03-24 1990-10-05 Takagi Seiko:Kk 板ガラスインサート成形方法
FR2647707B1 (fr) * 1989-06-02 1991-09-20 Peugeot Surmoulage sur vitre d'un joint ou element d'encadrement
JPH03292120A (ja) * 1990-04-09 1991-12-24 Toyoda Gosei Co Ltd ガラス一体窓枠ゴムの金型構造
US5268183A (en) * 1990-05-04 1993-12-07 Vidrio Plano De Mexico, S.A. Mold apparatus having an outwardly angled seal for encapsulating a glass sheet
DE4106252C1 (cs) * 1991-02-28 1992-05-27 Webasto-Schade Gmbh, 8031 Oberpfaffenhofen, De
IT232213Y1 (it) * 1993-06-01 1999-12-17 Siv Soc Italiana Vetro Stampo perfezionato per formare una guarnizione aderente ad una lastra di vetro.
JP3290525B2 (ja) * 1993-12-10 2002-06-10 豊田工機株式会社 モールの装着方法およびその装置

Also Published As

Publication number Publication date
JPH10315278A (ja) 1998-12-02
DE59806394D1 (de) 2003-01-09
DE19719314A1 (de) 1998-11-12
ES2184157T3 (es) 2003-04-01
EP0876893A1 (de) 1998-11-11
EP0876893B1 (de) 2002-11-27
US6071108A (en) 2000-06-06
PT876893E (pt) 2003-03-31
CZ293172B6 (cs) 2004-02-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN1066686C (zh) 密封或导向组件及其制作方法
CZ143698A3 (cs) Zařízení pro vstřikování součástí z plastů
KR960007147B1 (ko) 금속 가스켙의 비드성형용 금형
JP4861749B2 (ja) モールド装置およびモールド品の製造方法
US6579487B1 (en) Method and apparatus for forming a thermoplastic part with injected elastomer seal
KR101851355B1 (ko) 열가소성 스페이서의 제작 방법 및 제작 장치
CZ334497A3 (cs) Způsob a zařízení ke svařování na sraz seříznutých rámů z plastické hmoty s těsněním
US6280174B1 (en) Molding apparatus having an improved fastening means of the peripheral dies to the core
US5344296A (en) Method and apparatus for forming a runner in a mold assembly
CA2666994C (en) Strip-sealing gate
US7700026B2 (en) Process and apparatus for the production of articles made of plastic material with at least one overmoulded component
ATE205442T1 (de) Verstellbarer spannrahmen für die formstation einer thermoformmaschine
JP3545475B2 (ja) シャッタ部材群及びこれを用いたシャッタ装置
WO1993017214A1 (en) Cabinet seal
JP2007313616A (ja) 弾性被加工物の成形方法及びそれにより成形された弾性成形体
JP2008511479A (ja) 非接触型ローラ端部を有するシート形成装置
WO2005012614A3 (en) Apparatus and method for molding spacer fabric or lofted material
CN210389921U (zh) 模制装置
KR102262029B1 (ko) 프레스 금형 장치 및 이를 이용한 성형 방법
EP2586580A1 (en) Adaptable punch for pressing ceramic products such as tiles and the like
EP3459722B1 (en) Joining apparatus and joining method for a cord ply for a tire
AU1862201A (en) Method and apparatus for automatically detaching the supporting fabric from an elastomeric band
JP2784673B2 (ja) 板材の一部側面に対する縁材形成装置
WO2002015237A3 (en) Changing local compressibility of a wafer support member
JPH07171797A (ja) 紙器打抜き装置に用いる木型

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20130507