CS273635B2 - Method of butadiene or isoprene polymerization - Google Patents

Method of butadiene or isoprene polymerization Download PDF

Info

Publication number
CS273635B2
CS273635B2 CS274387A CS274387A CS273635B2 CS 273635 B2 CS273635 B2 CS 273635B2 CS 274387 A CS274387 A CS 274387A CS 274387 A CS274387 A CS 274387A CS 273635 B2 CS273635 B2 CS 273635B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
molecular weight
vinyl
butadiene
catalyst
polymerization
Prior art date
Application number
CS274387A
Other languages
English (en)
Other versions
CS274387A2 (en
Inventor
Morford Ch Akron Throckmorton
Original Assignee
Enichem Elastomers
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Enichem Elastomers filed Critical Enichem Elastomers
Publication of CS274387A2 publication Critical patent/CS274387A2/cs
Publication of CS273635B2 publication Critical patent/CS273635B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F4/00Polymerisation catalysts
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F36/00Homopolymers and copolymers of compounds having one or more unsaturated aliphatic radicals, at least one having two or more carbon-to-carbon double bonds
    • C08F36/02Homopolymers and copolymers of compounds having one or more unsaturated aliphatic radicals, at least one having two or more carbon-to-carbon double bonds the radical having only two carbon-to-carbon double bonds
    • C08F36/04Homopolymers and copolymers of compounds having one or more unsaturated aliphatic radicals, at least one having two or more carbon-to-carbon double bonds the radical having only two carbon-to-carbon double bonds conjugated

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Polymerization Catalysts (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu polymerace butadienu nebo isoprenu v přítomnosti katalytického systému.
Katalytické systémy na bázi vzácných zemin, jako jsou lanthanidové systémy, jsou obvykle pokládány sa pseudoživé. Polymery, vyráběné za použití takových katalytických systémů na bázi vzácných zemin, tudíž zvyšují molekulovou hmotnost se vzrůstající konverzí monomeru. Molekulová hmotnost polymerů, vyráběných za použití takových katalytických systémů, byla tradičně řízena omezováním konverze a/nebo nastavením koncentrace použitého katalyzátoru. V každém případě jakákoliv změna doby polymerace nebo konverze tradičně ovlivňuje konečnou molekulovou hmotnost syntetizovaného polymeru. Jelikož dobu prodlevy v systémech pro kontinuální polymeraci je někdy obtížné přesně řídit, lineární vztah mezi molekulovou hmotností a konverzí monomeru je příčinou produkce polymerů, které mají proměnlivou molekulovou hmotnost. Jinak řečeno, molekulová hmotnost polymerů, vyráběných sa použití katalytických systémů na bázi vzácných zemin, se často obtížně řídí.
Při polymeraci, která se provádí na průmyslovém základě, je ča3to velmi výhodné dosáhnout vysoké konverze monomeru. Dosahování vysokých konverzí monomerů je zvlášt výhodné při polymeraci ve hmotě. Vysoká konverze se však vyžaduje i v případě polymerů, vyráběných za použití katalytických systémů na bázi vzácných zemin, které mají nízkou nebo pouze středně vysokou molekulovou hmotnost. Tradiční modifikátory molekulové hmotnosti, které jsou účinné při použití s Ziegler-Nattovými katalytickými systémy, jsou však neúčinné za použití při polymeracích, které katalyzují systémy na bázi vzácných zemin. Tak například <4-olefiny a nekonjugované diolefiny jsou účinnými prostředky pro přenos řetězce k použití s Ziegler-Nattovými katalytickými systémy (viz americký patentový spis č. 4 383 097 a patentový spis Jihoafrické republiky č. 83/2555)· Avšak co-olefiny a nekonjugované diolefiny jsou neúčinné jako regulátory molekulové hmotnosti pro použití s katalytickými systémy na bázi vzácných zemin. Molekulová hmotnost polymerů, vyroboných s katalyzátory Alfin, se může snížit prováděním takových polymeraci v přítomnosti 1,2- a 1,4-dihydronaftalenu. Zjistilo se však, že 1,2— a 1,4-dihydronaftalen se nemůže použít jako modifikátor molekulové hmotnosti při polymeracích, které jsou katalyzovány katalyzátory na bázi vzácných zemin.
Existuje řada výhod, které vyplývají z použití předem vytvořených či připravených katalytických systémů na bázi kovů vzácných zemin. Avšak problém řízení molekulové hmotnosti se může dále komplikovat při použití předem vytvořených či připravených katalytických systémů, jelikož tyto systémy védou k výrobě polymerů, které mají vyšší molekulová hmotnosti, než jakých by se dosáhlo s katalyzátory, které nebyly předem připraveny či vytvořeny.
Vynález je založen na neočekávatelném objevu, že vinylhalogenidy se mohou používat jako regulátory molekulové hmotnosti při polymeracích, které jsou katalyzovány katalytickými systémy na bázi kovů vzácných zemin. Vinylhalogenidy jsou účinné jako regulátory molekulové limotnosti jak při polymeraci v roztoku, tak při polymeraci ve hmotě, Tento vynález se tudíž týká způsobu polymerace konjugovaných diolefinových monomerů na polymery, který využívá katalytického systému skládajícího se z organohlinité sloučeniny ze souboru zahrnujícího trialkylaluminium a dialkylaluminiumhydrid (1), z Cg - 0-2 alkanoátu kovu vzácných zemin (2) a z alkylaluminiumchloridu jakožto sloučeniny obsahující alespoň jeden labilní halogenidový ion, kterým se řídí molekulová hmotnost produkovaného polymeru při provádění polymerace v přítomnosti vinylhalogenidu (3),
Předmětem vynálezu je způsob polymerace butadienu nebo isoprenu v přítomnosti
a) katalytického systému složeného
1) z trialkylaluminia nebo dialkylaluminiumhydridu,
2) z alkanoátu kovu vzácných zemin s β až 12 atomy uhlíku a
3) z alkylaluminiumchloridu a
b) vinylhalogenidu.
Homopolymery těchto diolefinů, připravené způsobem podle vynálezu, obsahují více než 95 % 3vé mikrostruktury v 1,4-konfiguraci, jsou nekrystalické za teploty místnosti.
OS 273 635 B2
Katalytické systémy, které se při způsobu podle vynálezu používají, se skládají ze tří složek: trialkylaluminium nebo dialkylaluminiumhydrid (1), alkanoát kovu vzácných zemin s 6 až 12 atomy uhlíku (2) a alkylaluminiumchlorid (3).
Trialkylaluminiem se míní sloučenina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku; výhodný je triisobutylhliník. Podobně di-alkylaluminiumhydridem se míní sloučenina obsahující v alkylovém podílu 1 až 4 atomy uhlíku; výhodný je diisobutylaluminiumhydrid.
Ze vzácných zemin, které přicházejí v úvahu, se uvádějí především lanthanidy. Lanthanidy zahrnují lanthan, cer, praseodym, neodym, promethium,· samarium, europium, gadolinium, teřbium, dysposium, holmium, eřbium, thulium, yfcteřbium a lutecium; jako výhodný kov vzácné zeminy se uvádí neodym. Výhodnými alkanoáty kovů vzácných zemin jsou neodymium-2-ethylhexanoát, neodyniumneodekanoát a neodymiumoktanoát.
Třetí složkou katalytického systému je sloučenina obsahující halogenidový ion, např. broaidový, chloridový, fluoridový a jodidový ion. Reprezentativními příklady těchto sloučenin jsou anorganické halogenovodíkové kyseliny, jako je kyselina bromovodíková, chlorovodíková a jodovodíková a organokovové halogenidy, zvláště alkylaluminiumchlorid s 1 až 4 atomy uhlíku a především ethylaluminiumdichlorid.
Katalytické systémy na bázi vzácných zemin se mohou vyrábět technikou in šitu nebo se mohou vytvářet či připravovat předem. Výrazem in šitu se míní, že se katalyzátorové složky přidávají odděleně k monomeru určenému pro polymeraci. Výraz předem vytvořený či připravený vyjadřuje postup, při kterém se složky katalyzátoru smíchají před uvedením do styku s monomerem, který se má polymerovat. Při použití katalytického systému podle vynálezu není pro tvorbu složek aktivního katalyzátoru přítomnost monomeru podstatná, což použití předem připravených katalyzátorů usnadňuje. Je známo, že· čerstvě předem vytvořené či připravené katalyzátory jsou často účinnější než katalyzátory, které byly ponechány po určitou dobu před použitím na skladě. Značně zlepšené předem vytvořené či připravené katalyzátory se mohou připravovat v přítomnosti malých množství konjugovaných diolefinů. Vytvoření předem v přítomnosti monomerů vede k homogennímu (rozpustnému) katalytickému systému, zatímco katalytické systémy, připravené smícháním složek v nepřítomnosti monomerů jsou často heterogenní (nerozpustné). Takové techniky předběžného vytvoření či přípravy jsou známy a jsou podrobně popsány v americkém patentovém spisu č. 3 794 604.
Poměr složek v polymeračních katalytických systémech podle vynálezu se může měnit v širokých mezích. Jestliže je halogenidovým iontem ve sloučenině obsahující halogen bromidový, chloridový nebo jodidový iont, atomový poměr halogenidového iontu k lanthanidovému kovu je 0,1 : 1 až 6 : 1. Výhodný poměr je 0,5 : 1 až 3,5 : 1 a nejvýhodnější 2:1. líolární poměr trialkylhliníku nebo alkylaluminiumhydridu k lanthanidu může být 4 : 1 až 200 : 1; nejvýhodněji je 8 : 1 až 10 : 1. Molární poměr diolefinů k lanthanidu může být 0,2 : 1 až 3 000 : 1; nejvýhodněji je 5 :1 až 500 : 1.
Množství katalyzátoru, dávkované do reakčního systému, se může měnit v širokých mezích za jediného požadavku, aby toto množství bylo dostatečné pro polymeraci diolefinů.
Nízké koncentrace katalytického systému jsou žádoucí pro snížení problémů s popelem. Zjistilo se, že polymerace probíhá, pokud je množství katalyzátoru na bázi lanthanidu 0,05 až 1,00 mmol kovu na 100 g monomeru. Výhodné je množství 0,1 až 0,3 mmol lanthanidu na 100 g monomeru.
Celkové množství katalytického systému, používaného při polymeraci, závisí na faktorech, jako je čistota systému, požadovaná rychlost polymerace, teplota a jako jsou další faktory. Proto se nemohou uvádět specifické koncentrace, jedině se uvádí použité množství katalyzátoru.
Polymerace diolefinů se může provádět ve hmotě nebo v roztoku za použití vhodných inertních rozpouštědel. Výrazem inertní rozpouštědlo se míní, že rozpouštědlo nebo ředidlo nevstupuje do struktury výsledného polymeru nebo na tuto strukturu nepůsobí nežádoucím způsobem. Takovými rozpouštědly jsou obvykle alifatické, aromatické a cykloalifatické uhlo3 CS 273 635 32 vodíky. Jako příklady těchto uhlovodíků se uvádějí pentan, hexan, heptan, bensen, toluen, cyklohexan. Objemový poměr rozpouštědla k monomeru se může měnit v širokých mezích. Může se používat objemový poměr až 20 nebo více dílů rozpouštědla na jeden díl monomeru. Obvykle je výhodný nebo přiměřený poměr rozpouštědla k monomeru 3 : 1 až 6 : !. Při polymeraci ve hmotě je reakční prostředí v podstatě bezvodé a obsahuje nejvýše 10 Z organických sloučenin, které jsou rozpouštědly pro syntetizovaný polymer, vztaženo na celkovou hmotnost reakčního prostředí. Většinou obsahuje reakční prostředí méně než hmotnostně 4 % rozpouštědel nebo je prakticky zcela prosté rozpouštědel.
Teploty, při kterých se polymerační reakce provádějí, se mohou měnit v širokých mezích. Obvykle se teplota od mimořádně nízkých teplot, jako je -60 °C, mění až do vysokých teplot, jako je teplota 150 °C nebo vyšší. Pro způsob podle vynálezu nemá teplota rozhodující význam. Obvyklo je však výhodné provádět polymeraci při teplotě 10 až 90 °C.
Rovněž tlak se při polymeraci může měnit v širokých mezích. Reakce se může provádět za tlaku okolí, popřípadě za tlaku vyššího nebo nižšího, než je tlak okolí. Obvykle se dosahuje uspokojivých výsledků, když se polymerace provádí za tlaku odpovídajícího tlaku systému (autogennímu tlaku), v závislosti na reagujících složkách a na polymeračních podmínkách .
Vinylhalogenidy, které se mohou používat jako regulátory molekulové hmotnosti, zahrnují vinylfluorid, vinylchlorid, vinylbromid a vinyljodid. Výhodné jsou vinylbromid, vinylchlorid a vinyljodid. Množství používaného vinylhalogenidu se mění v závislosti na požadované molekulové hmotnosti připravovaného polymeru. Přirozeně vede použití větších množství vinylhalogenidu lc polymeru, který má nižší molekulovou hmotnost. Jako obecné pravidlo se uvádí použití přibližně 0,05 až 10 dílů vinylhalogenidu na 100 dílů butadienu nebo isoprenu. Většinou se používá při polymeraci 0,1 až 2,5 dílů vinylhalogenidu na 100 dílů monomeru.
Pro pracovníky v oboru není obtížná určit potřebné množství vinylhalogenidu pro výrobu polymeru s požadovanou molekulovou hmotností.
Vynález objasňují následující příklady provedení, které jej nijak neomezují. Pokud není jinak uvedeno, jsou díly a procenta míněny hmotnostně.
Molekulová hmotnost polymeru se může vyjadřovat viskositou zředěného roztoku (DSV), vnitřní viskositou, Mooneyovou viskozitou, číselnou střední molekulovou hmotností (LI) a hmotnostní střední molekulovou hmotností (Mw)« V následujících příkladech se viskozita zředěného roztoku stanovuje v 0,1 až v 0,5$ hmotnostním roztoku toluenu za teploty 30 °C. Mooneyova viskozita se stanovuje za použití velkého rotoru, jednominutové doby ohřevu a Styřminutové pracovní doby za teploty 100 °C. Uváděná číselná a hmotnostní střední molekulová hmotnost se stanovuje za použití zařízení pro gelovou permeační chromatografii Waters GPC Model No. 150C, s polymery rozpuštěnými v chloroformu.
Příklady 1 až 9
Butadien v hexanovém roztoku se vede sloupcem obsahujícím silikagel a odměřené množství se dávkuje do řady čtyř baněk o objemu 118 ml. Jakmile je 10 g butadienu na ,00 ml roztoku v každé bance, zpracovávají se roztoky po dobu 25 sekund suchým dusíkem.
Vzrůstající množství jednoho ze tří možných prostředků k modifikaci molekulové hmotnosti se dávkuje do každého z těchto roztoků, přičemž první roztok 3louží jako kontrolní, jek je uvedeno ve sloupci 3 tabulky I. Do každé baňky se dávkují složky katalyzátoru, vytvořeného in šitu v tomto množství: (a) 0,92 ml 0,87 molárního roztoku triisobutylhliníku (ΤΙΕΛ1) v hexanu, (b) 0,43 ml 0,058 molárního roztoku 2-ethylhexanoátu neodymu (Nd Oct) a (c) 0,10 ml 0,25 molárního roztoku ethylaluminiumdichloridu (EADC) v hexanu. Baňky se těsně uzavřou za použití pryžové vložky a teflonového uzávěru. Baňky 3© umístí do vodní lázně udržované na teplotě 50 °0 a obracejí se dnem vzhůru, a naopak po dobu uvedenou v tabulce I. Polymerace se ukončí vstříknutím hexanového roztoku 0,25 g 2,4,6-trÍ3-(dimethylaminomethyl)fenolu, 0,1 g dibutyl-p-kresolu a 0,5 ml methanolu. Soztoky polymerů se vnesou na Petriho misky, suší se na vzduchu a potom za sníženého tlaku.
273 635 B2
Přísada 2 500 až 12 000 dílů vinylchloridu aa milion dílů butadienu vede ke snížení molekulové hmotnosti výsledných butadienů, jak je zřejmé jak z viskozity zředěného roztoku, tak ze hmotnostní střední molekulové hmotnosti, stanovené gelovoxi permeační chromatografickou analýzou; výsledky jsou uvedeny ve sloupcích 6 a 7 tabulky I, Naproti tomu chlorethan a 1,4-dihydronaftalen jsou jako modifikátory molekulové hmotnosti neúčinné.
Tabulka I
Příklad Potenciální prostředek modifikující Doba molekulovou hmotnost polySloučenina Množství vztažená na ' ' butadien
Výtěžek Viskozita zře- Hmotnostní polymerace děného roztoku střední mole(% hmot- (dl/g) kulová hmotnost nostní) M,„ . 10-J
1 Žádná 0 1 48 4,64 N
2 Vinylchlorid 1 000 2 68,4 4,66 746
3 Vinylchlorid 2 500 2 69,5 4,32 682
4 Vinylchlorid 5 000 2 68 3,54 634
5 Vinylchlorid 10 000 2 64 3,68 669
6 Chlorethan 1 000 2 66,5 4,65 N
7 Chlorethan 10 000 4 62,6 4,94 N
8 1,4-dihydronaftalen 2 500 2 66 4,58 N
9 1,4-dihydronaftalen 10 000 2 56 4,51 N
N znamená nestanoveno
Příklady 10 až 16
Homogenní předem vytvořený či připravený katalyzátor se připravuje v přítomnosti butadienu: 12 ml 2,45 molárního roztoku vysušeného butadienu v hexanu se zavede pomocí injekční stříkačky do suché baňky o objemu 118 ml, předem vypláchnuté dusíkem, přičemž je baňka vybavena magnetickou míchací tyčinkou. Přidá se 37,2 ml 1,2 molárního roztoku diisobutylaluminiumhydridu v hexanu, potom se 5,2 ml 0,66 molárního roztoku oktoátu neodymu v hexanu pomalu zavede injekční stříkačkou za míchání a za krátkého chlazení v kádince v ledové vodě a posléze se injekčně pomalu za míchání vnese 13,4 ml 0,25 molárního roztoku ethylaluminiumchloridu. Tento roztok (A) katalyzátoru se nechá stát za teploty místnosti 3 hodiny, načež se použije při následujících zkouškách.
6,95 vinylchloridu se zavede injekční stříkačkou do uzavřené baňky o objemu 118 ml obsahující 48,57 g vysušeného hexanu. Toto množství je vypočítáno tak, aby v baňce bylo obsaženo 8,58 # (hmotnost/objem) vinylchloridu v hexanu. Do suché, dusíkem propláchnuté baňky se potom injekčně zavede 3,3 ml předem vytvořeného roztoku A katalyzátoru, přidá se 8 ml hexanového roztoku vinylchloridu ke stanovení, zda předem vytvořený katalyzátor zůstává aktivní i v přítomnosti vinylchloridu. To je roztok B katalyzátoru.
Vnese se 100 ml vysušeného butadienu v hexanovém roztoku obsahujícím 13,3 g butadienu do každé z řady baněk o objemu 118 ml. První baňka je baňkou kontrolní. Vzrůstající množství vinylchloridu v hexanovém roztoku, hmotnostně 1 000 až 25 000 dílů vinylchloridu na milion dílů butadienu, se zavede injekční stříkačkou do pěti baněk obsahujících butadien v hexanu.Potom se do každé z těchto šesti baněk s předem připravenou směsí injekčně vnese 0,66 ml předem vytvořeného roztoku A katalyzátoru a do sedmé baňky se injekčně vnese 2,3 ml roztoku B katalyzátoru. K uzavření baněk se použijí čerstvé uzávěry a baňky se dále převracejí střídavě dnem vzhůru a dnem dolů za teploty 50 °0 na vodní lázni po dobu jedné hodiny s tím rozdílem, že banka podle příkladu 15 se převrací 70 minut. Polymerace se provádí, jak je popsáno v příkladech 1 až 9. Výsledky jsou uvedeny v tabulce II.
CS 273 535 B2 Tabulka II
Příklad Vinylchlorid (ppm) Katalyzátor Výtěžek polymeru. (55 hmotnostní) Viskozita zředěného r03t0kll(dl/g)
10 0 A 87,00 2,58
11 1 000 A 87,50 2,27
12 2 500 A 85,00
13 5 000 A 86,00 2,28
14 ,0 000 A 8, ,00 2,14
15 25 000 A 85,00 2,23
1 6 50 000 E 60,00 2,26
Příklady 17 až 26
Homogenní předem vytvořený katalyzátor se připravuje v přítomnosti určitého množství butadienu: 60 ml 2,2 molárního roztoku butadienu v hexanu se vnese injekční stříkačkou do suché skleněné baňky o objemu 240 ml, vypláchnuté dusíkem, přidá se 94,5 ml 2,2 molárního hexanového roztoku diisobutylaluminiumhydridu, 12,3 ml 0,66 molárního roztoku oktoátu neodymu v hexanu se pomalu vnáší injekční stříkačkou za míchání magnetickou míchací tyčinkou a 32,4 ml 0,25 molárního ethylaluminiumdichloridového roztoku v hexanu se pomalu injekčně vnese za míchání při slabém chlazení. Tento katalyzátorový roztok se nechá stát za teploty místnosti po dobu 36 dnů, načeš se ho použije při dále popsaných zkouškách.
Vnese ne 100 ml vysušeného butadienu v hexanovém roztoku obsahujícím ,33 s butadienu do každé z řady baněk o objemu 1,8 ml. Vzrůstající množství 1 000 až 25 000 dílů na milion dilů pěti nenasycených halogenovaných uhlovodíků se vnese injekční stříkačkou do hexanového roztoku butadienu. Halogenované uhlovodíky se zředí hexanem k přípravě 5 až 7% (hmotnost/objem) roztoků před injekčním zaváděním do předem připravené směsi. Tak se injekčně zavedou 3 ml nebo 4,55 g vinylbromidu do baňky obsahující 65 ml vysušeného hexanu k přípravě 6,8% (hmotnost/objem) roztoku vinylbromidu v hexanu. Příslušné množství roztoku se injekčně vpraví do hexanového roztoku butadienu k přípravě koncentrací uvedených ve sloupci 2 tabulky
III. Potom se do každé baňky vnese injekčně 0,78 ml podíl katalyzátoru popsaného v prvním odstavci a baňky se potom uzavřou čerstvými uzávěry s vložkou. Koncentrace složek katalyzátoru je přibližně Bd/DIBA-H/NdOct/EADC = 4/3,35/0,24/0,24 miiimol/100 g butadienu.
Všechny baňky se umístí na vodní lázni, která se udržuje na teplotě 50 °C a převrací se střídavě dnem dolů a dnem nahoru po dobu jedné hodiny (s výjimkou baněk č. 22 a 26, ve kterých se polymeruje 2,5 a 2 hodiny). Polymerace se ukončí 2,4,6-tris-(dimethylaminomethyl)fenolem, isopropanolem a dibutyl-p-kresólem.
Přídavek vinylbromidu k butadienu snižuje molekulovou hmotnost polybutadienu připraveného v jeho přítomnosti, jak ukazují údaje pro viskozitu zředěného roztoku (PSV), a číselnou střední molekulovou hmotnost a hmotnostní střední molekulovou hmotnost, jak je uvedeno v tabulce III. Jiné nenasycené halogenované uhlovodíky, včetně β-bromstyrenu, vinylidenchloridu, 2-chloropropenu a 2-chlor-2-butonu, nejsou účinné.
Tabulka III
*í iclad Přísada v butadienu Hmotnost polymeru («) Viskozita zředěného roztoku (di/ε) Molekulová hmotnost x 10~3 Mn ”w
(ppm)
17 Kontrolní stanovení 0 1 000 9,51 7,5 482 1 194
18 Vinyl Br 8,43 6,5 208 1 070
19 Vinyl Br 2 500 7,43 6,8 270 1 075
20 Vinyl Br 5 000 6,90 6,0 3H i 057
21 Vinyl Br 10 000 .6,55 5,8 232 1 008 .
22 Vinyl Br 25 000 8,60 4,9k 180 903
CS 273 635 B2
23 Br-styren 2 500 8,75 7,6 K
24 Vinyliden Cl 2 500 9,39 7,6 H
25 2-Cl-Propen 2 500 8,11 7,9 N
26 2-Cl-Buten 2 500 9,24 7,2 N K
IT = nestanoveno, Br-&tyren =β-bromstyren, Vinyliden Cl = vinylidenehlorid, Vinyl Br = = vinylbromid, 2-Cl-?ropen = 2-chlorpropen, 2-Cl-Buten = 2-chlorbuten.
Příklady 27 až 31 čistý butadien se polymeruje v přítomnosti vinylbromidu a v množství postačujícím k tomu, aby se Mooneyovy viskozity mohly stanovit u výsledných polýbutadienů. Do každé řady vysušených, dusíkem propláchnutých, odvážených baněk o objemu 950 ml se vnese přibližně 100 g butadienu kaučukového typu, do baňky se vnese magnetická míchací tyčinka a baňky se uzavřou perforovaným kovovým korunkovým uzávěrem s pryžovou vložkou. Vzrůstající množství vinylbromidu se injekční stříkačkou zavádí do butadienu.
Katalytické složky se dávkují metodou in šitu, přičemž se injekčně zavede (1) 1,75 ml molárniho roztoku diisobutylaluminiumhydridu v hexanu, (2) 1,0 ml 0,10 molárniho hexanového roztoku neodekanoátu neodymu a (3) 0,4 ml 0,25 molárniho roztoku ethylaluminiumchloridu v hexanu do butadienu v každá baňce, přičemž se obsah míchá magnetickou míchací tyčinkou. Baňky se umístí do horké vody (o teplotě 48 °C) v polyethylenových nádobách na magnetických míchadlech na dobu jedné hodiny. Míchací tyčinky se přestanou otáčet asi za 13 až 27 minut, jelikož vznikne téměř pevný polymer. Baňky a nádoby jsou velmi horké, ačkoliv teplota vodního pláště na tento stav neukazuje a skutečně se ochladila přibližně na 44 °C po době jedné hodiny. Polymerace podle přikladli 27 až 30 se ukončí po jedné hodině a podle příkladu 31 po 1,75 hodin injekčním vstříknutím 24 ml hexanového roztoku obsahujícího 1,2 g 2,4,6-tris-(dimethylaminomethyl)fenolu a 1,2 g dibutyl-p-kresolu do každého polymeru.
Prudké snížení molekulové hmotnosti u polymerů připravených v přítomnosti vinylbromidu je zřejmé z údajů v tabulce IV.
Tabulka IV
Příklad Butadien Vinyl- bromid dávka (g) Hmotnost polymeru (e) Viskozita zředěného iOZtoku (dl/g) Mooneyova viskozita Molekulová
hmotnost Mn x 10' Mw
27 99,6 0,00 80,7 4,9 56,0 87 635
28 100,0 0,55 83,4 2,7 37,0 56 438
29 99,6 1,00 80,5 2,8 33,0 59 410
30 100,0 2,15 84,5 2,5 31,5 72 432
31 100,0 5,50 70,5 2,6 30,0 65 397
Mikrostruktura polymerů podle příkladu 27 a 31, stanovená infračervenou spektroskopickou analýzou, je 98 % cis-1,4 PBd, i % trans-!,4- a 1 % 1,2-PBd a 97 % cis-1,4-PBd, 1 % trans 1,4- a méně než 1 % 1,2-PBd, To dokládá, že vinylbromid nemá významný účinek na mikrostrukturu.
Příklady 32 a 33
Butadien se polymeruje v poněkud větších množstvích, přičemž se dávkuje přibližně 900 g vysušeného kapalného butadienu do 2,5 litrového horizontálního válcového ocelového reaktoru, což je laboratorní hnětači reaktor, uzavřený přírubovou deskou, jejímž středem je veden míchací hřídel, spojený s hnacím mechanismem o velkém kroutícím momentu. Druhý konec válce je uzavřen skleněnou deskou sloužící jako průhledítko. Válec reaktoru je obklopen elektricky vyhřívaným pláštěm k ohřívání monomeru na teplotu 50 °C před zahájením polymeraČní reakce.
Válcová trubice s chladicím hadem je svisle umístěna v horní části válce reaktoru. Butadien a jiné monomery nebo příslušné uhlovodíky se zavádějí do reaktoru potrubím ústícím do dna válce a do hlavové části reaktoru. Stejným potrubím se později dávkuje katalyzátor.
CS 273 635 S2
Chladicí kapalinou, je toluen, který se ochladí v lázni ze suchého ledu a acetonu, načež cirkuluje chladicím hadem. Monomery a. páry ostatních uhlovodíků kondenzují a stékají spět do reaktoru a chladicí kolony. Reakční přetisk (a současně reakční teplota) se udivuje na *4- *4· λ
480,9 - 13j8 kPa a teplota na 50 - 2 C ručně upravovaným množstvím černané chladicí kapaliny.
Druhé potrubí je vedeno také blízko dna refluxní koleny a do hlavy reaktoru. Stabilizátory polymeru (činidlo zastavující reakci a antioxidant) se do reaktoru prudce zavádějí tímto potrubím ve chvíli, kdy se má polymerace zastavit.
Míchání zajišťují elementy tvaru radiálních kotoučků, připevněných k rotujícímu horizontálnímu hřídeli, vybavené mísícími a hnětacírai tyčemi. Obě řady dvou stacionárních protisměrně uložených lopatek jsou připojeny k vnitřní stěně válce v oblastech, do nichž nezasahují míchací a hnětači tyče. Protisměrně uložené lopatky jsou uspořádány tak, že seškrábují a čistí míchací hřídel a jeho kotoučkové elementy. Vzájemná působení rotujících kotoučkových elementů a mísících tyčí s protisměrnými lopatkami zajišíují dobrá prohnětení a promíchání viskozního polymeru a katalyzátoru a později polymeru se stabilizátory polymeru a současně způsobují 3amočiStění kovových povrchů. Předem vytvořený katalyzótoj? se vnáší do reaktoru k zahájení polymerace. Předem vytvořený katalyzátor se připravuje ve vysušené skleněné baňce o objemu 118 ml, která obsahuje magnetickou míchací tyčinku, přičemž se nadávkuje (1) 1,0 ml 2,45 molárního hexanového roztoku butadienu, (2) 23,4 al 1,2 molárního roztoku diisobutylaluminiumhydridu v hexanu a při míchání a mírném chlazení (3) 4,3 ml 0,65 molárního oktoátu neodymu v hexanu a (4) I1,2 ml 0,25 molárního roztoku ethylaluminium· chloridu v hexanu. Potem se 39 ml čerstvě předem vytvořeného katalyzátoru natáhne dc stříkačky a nadávkuje se do malého vysušeného ocelového autoklúvu typu ocelové bomby, propláchnutého dusíkem. Předem vytvořený roztok katalyzátoru se potom dávkuje do válcového reaktoru pod tlakem dusíku, Polymerace se nechá probíhat kontinuálně až do chvíle, kdy je průhledítkem zřejmá pouze jediná (pevná) fáze. Polymerace se ukončí natlačením do reaktoru pod tlakem dusíku asi 5 ml isopropanolu a roztoku obsahujícího 7 ml tris-(dimethylaminometliyl)fenolu s 6,75 g dibutyl-p-kreaolu rozpuštěného ve 200 ml butadienu.
Po stabilizaci se roztok míchá s polymerem asi 10 minut a tlak v reaktoru se postupně uvolňuje, což umožňuje odpařit nespolymerované uhlovodíky, Získaný polymer se suší ve vakuu 71’ Pa a při teplotě přibližně 50 °C po dobu alespoň 1? hodin. Polymer získaný podle kontrolního příkladu 32 má hmotnost 732 g, což odpovídá Si,5% konverzi.
Způsob podle příkladu 33 se provádí podobně s tím rozdílem, že se po nadávkování butadienu do reaktoru natlačí tlakem dusíku 19 g vinylchloridu dříve, než se ob3ah ohřeje na teplotu 50 °C a než se přidá katalyzátor. Porovnání výsledků uvedených v tabulce V dokládá vliv vinylchloridu na snížení molekulové hmotnosti polymeru. Infračervená analýza polymeru, připraveného podle příkladu 33, ukazuje, že jeho mikrostruktura je 98 % cis-1,4-PBd, 1 % trans-1,4-PBd a méně než 1 % 1,2-Fbd. Vinylchlorid nemá tedy vliv na mikrostrukturu polymer
Tabulka V
Příklad Butadien Vinyl- Doba po- Výtěžek Mooneyova viskozita Viskozita
chlorid lymerace polymerace zředěného
dávka roztoku
(g) . (h) (s) (dl/s)
Molekulová hmotnost x 10
899 0 15,5 732 107 3,3 13! 562
397 19 13,0 666 57 2,8 130 443
Příklad 34 až 41
Předem smíchaný roztok obsahující přibližně 533 β isoprenu v 1 litru hexanu se vede sloupcem silikagelu a propláchne se dusíkem. Vždy 100 al roztoku se dávkuje do řady o.vni úzkohrdlých baněk o objemu 118 ml.
Předem vytvořený katalyzátor se připravuje stejným způsobem a za stalého poměru složek jako je uvedeno v případě příkladů 32 a 33.
CS 273 635 B2 Tabulka VI
Příklad Halogenid přidaný k isoprenu Výtěžek Viskosita zředěného roztoku
(ppm) (% hmotnostní) (dl/g)
34 žádný (kontrolní) 36 5,35
35 2 500 vinylchlorid 35 5,20
36 5 000 vinylchlorid 36 5,10
37 10 000 vinylchlorid 36 4,80
38 2 500 vinylbromid 36 5,60
39 5 000 vinylbromid 30 4,70
40 10 000 vinylbromid 27 4,50
41 • 10 000 benzylchlorid 36 neanalyzováno
Množství organického halogenidu, uvedeného ve druhém sloupci tabulky VI, se injekčně zavádí ve formě hexanového roztoku, jako je popsáno v příkladech 10 až 16, do baněk se směsí Í30prenu a hexanu. Injekčně se zavádí 0,58 ml předem vytvořeného katalyzátoru, přičemž toto množství je ekvivalentní dávce katalyzátoru Bd/DIBA-H/NdOct/EADC = 2/2,5/0,25/0,25 miliraol na 100 g isoprenu. Baňky ae uzavřou a umístí se v polymerační lázni, udržované na teplotě 50 °C, přičemž se obsah míchá obracením baněk střídavě dnem nahoru a dolů. S postupující polymeraci se vytváří látka podobná viskóznimu tmelu ve všech baňkách s výjimkou baňky, do které se přidal benzylchlorid. V tomto případě je polyisopren nerozpustný v hexanu a malé částice pevné hmoty víří v semi-suspenzi. Polymerace se ukončí po 4 hodinách (v případě příkladu 41 po 16 hodinách) přídavkem hexanového roztoku 0,06 g 2,4,6-tris-(dimethylaminomethyl)fenolu a 0,12 g dibutyl-p-kresolu.
Hodnoty v posledním sloupci tabulky VI dokládají, že přítomnost buS vinylchloridu, nebo vinylbromídu během polymerace snižuje molekulovou hmotnost (DSV) výsledných polyisoprenů. Vinylhalogenidy nemají vliv na mikrostrukturu polymeru. Avšak benzylchlorid zřejmě ovlivňuje vznik řady radikálů, které jsou příčinou cyklizace polyisoprenů.
Pracovníkůn v oboru je zřejmé, že v rámci vynálezu lze provádět různé obměny a modifikace shora popsaných příkladných polymeraci.

Claims (5)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Způsob polymerace butadienu nebo isoprenu v přítomnosti katalytického systému, vyznačující se tím, že polymerace se provádí v přítomnosti 0,05 až 10 hmotnostních dílů vinylhalogenidu na 100 hmotnostních dílů butadienu nebo isoprenu a v přítomnosti katalytického systému obsahujícího (1) trialkylaluminium nebo dialkylaluminiumhydrid vždy s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylovém podílu, (2) alkanoát kovu vzácné zeminy s 6 až 12 atomy uhlíku a (3) alkylaluminiumchlorid s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylovém podílu za molárního poměru organohlinité sloučeniny (1) ke kovu vzácné zeminy 4 : 1 až 200 1 a za poměru chloridových iontů alkylaluminiumchloridu (3) k atomům kovu vzácné zeminy 0,1 : 1 až 6,0 : 1.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že vinylhalogenidera je vinylchlorid nebo vinylbromid.
  3. 3. Způsob podle bodu 1 a 2, vyznačující se tím, že kovem vzácné zeminy je neodym.
  4. 4. Způsob podle bodu 1 až 3, vyznačující se tím, že se polymerace provádí v přítomnosti 0,1 až 2,5 dílů hmotnostních vinylhalogenidu na 100 hmotnostních dílů butadienu nebo isoprenu,
  5. 5. Způsob podle bodu 1 až 4, vyznačující se tím, že molární poměr organohlinité sloučeniny (1) ke kovu vzácné zeminy je 10 : 1 až 50 : 1.
CS274387A 1986-04-16 1987-04-16 Method of butadiene or isoprene polymerization CS273635B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US06/852,678 US4663405A (en) 1986-04-16 1986-04-16 Molecular weight modifier for use with lanthanide and actinide catalysts

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS274387A2 CS274387A2 (en) 1990-08-14
CS273635B2 true CS273635B2 (en) 1991-03-12

Family

ID=25313956

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS274387A CS273635B2 (en) 1986-04-16 1987-04-16 Method of butadiene or isoprene polymerization

Country Status (20)

Country Link
US (1) US4663405A (cs)
EP (1) EP0241996B1 (cs)
JP (1) JP2536750B2 (cs)
KR (1) KR870010087A (cs)
CN (1) CN1030704C (cs)
AU (1) AU593631B2 (cs)
BR (1) BR8702191A (cs)
CA (1) CA1281495C (cs)
CS (1) CS273635B2 (cs)
DD (1) DD272095A5 (cs)
DE (1) DE3788366T2 (cs)
EG (1) EG18394A (cs)
ES (1) ES2046983T3 (cs)
IE (1) IE61801B1 (cs)
IN (1) IN169484B (cs)
MX (1) MX164537B (cs)
PL (1) PL148420B1 (cs)
PT (1) PT84717B (cs)
TR (1) TR24303A (cs)
ZA (1) ZA872506B (cs)

Families Citing this family (35)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DD296496A5 (de) * 1990-07-12 1991-12-05 Buna Ag,De Katalysatorsystem fuer die loesungsmittelfreie polymerisation von 1,3-dienen zu polydienen
CA2058383A1 (en) * 1991-05-17 1992-11-18 Ted M. Pettijohn Olefin polymerization
US5405815A (en) * 1993-06-17 1995-04-11 The Goodyear Tire & Rubber Company Process for preparing a catalyst system useful in the synthesis of isoprene-butadiene rubber
IT1273753B (it) * 1994-02-11 1997-07-10 Eniriceche Spa Sistema catalitico e processo per la produzione di polidiolefine
US6001478A (en) * 1997-08-08 1999-12-14 Union Carbide Chemicals & Plastics Technology Corporation Resin particle produced by diene polymerization with rare earth and transition metal catalysts
DE19806931A1 (de) * 1998-02-19 1999-08-26 Bayer Ag Verfahren zur Herstellung von Polydienen mit geregelter Mooney-Viskosität
US6479601B1 (en) * 1999-08-06 2002-11-12 The Goodyear Tire & Rubber Company Transition metal catalysts for diene polymerizations
US6871751B2 (en) * 2001-10-19 2005-03-29 The Goodyear Tire & Rubber Company Rubber for baby bottle nipples, pacifiers, & syringe plungers
US9226876B2 (en) * 2001-10-19 2016-01-05 The Goodyear Tire & Rubber Company Rubber for baby bottle nipples, pacifiers, and syringe plungers
US7022783B2 (en) * 2001-12-31 2006-04-04 The Goodyear Tire & Rubber Company Group III-B metal catalyst system
US6780948B2 (en) 2002-03-28 2004-08-24 The Goodyear Tire & Rubber Company Synthesis of polyisoprene with neodymium catalyst
US7091150B2 (en) * 2003-12-19 2006-08-15 The Goodyear Tire & Rubber Company Synthetic polyisoprene rubber
US7825201B2 (en) * 2007-12-31 2010-11-02 Bridgestone Corporation Process for producing polydienes
US7741418B2 (en) * 2007-12-31 2010-06-22 Bridgestone Corporation Process for producing polydienes
US8623975B2 (en) 2009-06-24 2014-01-07 Bridgestone Corporation Process for producing polydienes
CN102234342B (zh) * 2010-04-30 2013-03-06 青岛伊科思新材料股份有限公司 应用于异戊橡胶生产的稀土催化剂的制备方法
US9000107B2 (en) 2011-01-31 2015-04-07 Bridgestone Corporation Process for producing polydienes
RU2523799C1 (ru) 2011-12-20 2014-07-27 Чайна Петролеум Энд Кемикал Корпорейшн Добавка и способ для обрыва полимеризации и/или снижения вязкости раствора полимера
US9353205B2 (en) 2012-02-27 2016-05-31 Bridgestone Corporation Processes for the preparation of high-cis polydienes
CN103360414A (zh) * 2012-03-30 2013-10-23 青岛伊科思新材料股份有限公司 喹啉类稀土配合物、催化剂和聚合方法
US8598286B1 (en) 2012-11-05 2013-12-03 The Goodyear Tire & Rubber Company High cis diene/phenylbutadiene copolymers prepared using a Ziegler/Natta neodymium catalyst
US9757986B2 (en) 2013-12-19 2017-09-12 The Goodyear Tire & Rubber Company Tire having tread with tread groove-containing rubber block joining the tire carcass and extending through a tread base into a tread cap
US20150174969A1 (en) 2013-12-19 2015-06-25 The Goodyear Tire & Rubber Company Tire with heat transfer rubber conduit
EP2889157B1 (en) 2013-12-19 2019-05-01 The Goodyear Tire & Rubber Company Tire having tread with tread groove-containing rubber block joining the tire carcass with the tread cap
EP3204430B1 (en) 2014-10-10 2019-06-26 Bridgestone Corporation Polymerization catalyst composition and method of employing same
US20160200899A1 (en) 2015-01-13 2016-07-14 The Goodyear Tire & Rubber Company Tire with tread intended for both on and off-the-road service
CN112029023B (zh) 2015-01-28 2023-10-20 株式会社普利司通 老化镧系元素基催化剂体系及其在制备顺式-1,4-聚二烯中的用途
WO2016123370A1 (en) 2015-01-28 2016-08-04 Bridgestone Corporation Cis-1,4-polydienes with improved cold flow resistance
US10202474B2 (en) 2015-09-11 2019-02-12 Bridgestone Corporation Process for producing polydienes
US10730985B2 (en) 2016-12-19 2020-08-04 Bridgestone Corporation Functionalized polymer, process for preparing and rubber compositions containing the functionalized polymer
US11807704B2 (en) 2017-12-15 2023-11-07 Bridgestone Corporation Functionalized polymer, process for preparing and rubber compositions containing the functionalized polymer
US11512148B2 (en) 2017-12-30 2022-11-29 Bridgestone Corporation Composition including multiple terminally functionalized polymers
US11767388B1 (en) 2019-09-18 2023-09-26 The Goodyear Tire & Rubber Company Silicon-functionalized rubber
EP3838932B1 (en) 2019-12-20 2022-08-10 The Goodyear Tire & Rubber Company Synthesis of isoprene-butadiene copolymer rubbers
US11584808B2 (en) 2019-12-30 2023-02-21 Bridgestone Corporation Polymerization catalyst composition and method of employing same

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3585178A (en) * 1968-11-13 1971-06-15 Japanese Geon Co Ltd Process for the preparation of cis-1,4-isoprene polymer
GB1313426A (en) * 1969-05-31 1973-04-11 Japan Synthetic Rubber Co Ltd Process for producing conjugated diolefinic polymers
US3846388A (en) * 1970-03-10 1974-11-05 Bridgestone Tire Co Ltd Copolymer of a conjugated diolefin and vinyl chloride and manufacturing process therefor
DE2625390A1 (de) * 1976-06-05 1977-12-15 Bayer Ag Uranhaltige mischkatalysatoren sowie deren verwendung zur polymerisation von olefinen
DE2830080A1 (de) * 1978-07-08 1980-01-17 Bayer Ag Katalysator, dessen herstellung und verwendung zur loesungspolymerisation von butadien
DE2848964A1 (de) * 1978-11-11 1980-05-22 Bayer Ag Katalysator, dessen herstellung und verwendung zur loesungspolymerisation von butadien
JPS5945337A (ja) * 1982-09-07 1984-03-14 Japan Synthetic Rubber Co Ltd 生強度の改良されたポリブタジエンゴム組成物

Also Published As

Publication number Publication date
PL148420B1 (en) 1989-10-31
DE3788366T2 (de) 1994-06-01
MX164537B (es) 1992-08-25
JPS62295911A (ja) 1987-12-23
AU593631B2 (en) 1990-02-15
DE3788366D1 (de) 1994-01-20
CN1030704C (zh) 1996-01-17
IE61801B1 (en) 1994-11-30
IN169484B (cs) 1991-10-26
EP0241996A2 (en) 1987-10-21
TR24303A (tr) 1991-08-01
CN87103699A (zh) 1988-09-21
BR8702191A (pt) 1988-02-17
ES2046983T3 (es) 1994-02-16
PT84717A (en) 1987-05-01
ZA872506B (en) 1987-11-25
DD272095A5 (de) 1989-09-27
IE870982L (en) 1987-10-16
JP2536750B2 (ja) 1996-09-18
EP0241996B1 (en) 1993-12-08
EG18394A (en) 1992-10-30
PT84717B (pt) 1989-12-29
CA1281495C (en) 1991-03-12
EP0241996A3 (en) 1990-04-25
KR870010087A (ko) 1987-11-30
CS274387A2 (en) 1990-08-14
PL265208A1 (en) 1988-05-26
AU7135687A (en) 1987-10-22
US4663405A (en) 1987-05-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS273635B2 (en) Method of butadiene or isoprene polymerization
US4444903A (en) Process for polymerizing conjugate diolefins, and means suitable for this purpose
KR890004354B1 (ko) 부타디엔의 개량된 중합 및 공중합 방법
CS209536B2 (en) Catalytic system for polymerization and copolymerization of diolefins
JPH0676460B2 (ja) ブタジエン重合体又は共重合体の製造法
KR100365581B1 (ko) 높은 1,4-시스 함량을 갖는 폴리부타디엔의 제조방법
KR890002925B1 (ko) 부타디엔의 중합반응 또는 공중합반응의 개량방법
CS276986B6 (en) Process of 1,3-butadiene polymerization
EP1431318B1 (en) Process for the preparation of branched polydienes in the presence of catalysts based on rare-earth
US6441107B1 (en) Molecular weight control of gas phase polymerized polybutadiene when using a rare earth catalyst
EP0171606A1 (en) Polyolefin polymerization process and catalyst
US4501866A (en) Continuous method for preparing high cis-1,4 polybutadiene
RU2141382C1 (ru) Способ получения катализатора полимеризации и сополимеризации ненасыщенных углеводородов
JPH11124405A (ja) 新規な担持コバルト触媒、その製造及び不飽和化合物の重合のためのその使用
RU2254923C1 (ru) Способ получения катализатора полимеризации и сополимеризации сопряженных диенов
RU2432365C1 (ru) Способ получения катализатора (со)полимеризации бутадиена
RU2267355C2 (ru) Способ получения катализатора полимеризации бутадиена и сополимеризации бутадиена с сопряженными диенами
US5235011A (en) Polyolefin polymerization process, method of producing catalyst, and catalyst
KR100462664B1 (ko) 1,4-시스 폴리부타디엔의 제조방법
JPH09188714A (ja) オレフィン重合成形物の製造方法およびそれに用いる二液混合系反応用溶液
JPH08134132A (ja) 共役ジエンの重合方法

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20020416