CS262431B2 - Cable drawing device - Google Patents

Cable drawing device Download PDF

Info

Publication number
CS262431B2
CS262431B2 CS861872A CS187286A CS262431B2 CS 262431 B2 CS262431 B2 CS 262431B2 CS 861872 A CS861872 A CS 861872A CS 187286 A CS187286 A CS 187286A CS 262431 B2 CS262431 B2 CS 262431B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
rope
groove
cable
guide
drive disk
Prior art date
Application number
CS861872A
Other languages
English (en)
Other versions
CS187286A2 (en
Inventor
Manfred Harig
Original Assignee
Greifzug Hebezeugbau Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6265708&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CS262431(B2) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Greifzug Hebezeugbau Gmbh filed Critical Greifzug Hebezeugbau Gmbh
Publication of CS187286A2 publication Critical patent/CS187286A2/cs
Publication of CS262431B2 publication Critical patent/CS262431B2/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B66HOISTING; LIFTING; HAULING
    • B66DCAPSTANS; WINCHES; TACKLES, e.g. PULLEY BLOCKS; HOISTS
    • B66D1/00Rope, cable, or chain winding mechanisms; Capstans
    • B66D1/60Rope, cable, or chain winding mechanisms; Capstans adapted for special purposes
    • B66D1/74Capstans
    • B66D1/7415Friction drives, e.g. pulleys, having a cable winding angle of less than 360 degrees

Description

Vynález se týká lanového tažného zařízení s jedním jediným poháněným hnacím kotoučem a s jedním průchozím lanem, jehož zatěžovaná větev opásává hnací kotouč a na konci opásání je zatlačována do klínovité lanové drážky hnacího kotouče dvěma přítlačnými kladkami, uspořádanými v obvododovém směru za sebou ina sklopném unášeči kladek, a jehož volná větev vystupuje z lanové drážky vodicím ústrojím za přítlačnými kladkami vedle zatěžované větve.
Je již známé lanové tažné zařízení tohoto typu, viz například švýcarský patentový spis č. 636 325, u které je unášeč kladek s přítlačnými kladkami uložen na výklopné páce, která sama o sobě unáší řídicí kladky, kterými prochází s vychýlením zatěžovaná větev lana a vzhledem ke svému napětí se snaží vykývnout výklopnou páku a tím přetlačovat přítlačné kladky proti lanu, které prochází lanovou drážkou hnacího kotouče. Volná větev, to je ta část lana, která není zatížena a která vychází od hnacího kotouče, se po výstupu z lanové drážky odvádí tečně a přes kladku, uspořádanou vedle lanového kotouče, směrem dolů, přičemž lano se působením své vlastní váhy značně ohýbá.
Hlavní nevýhoda známých lanových tažných zařízení spočívá v tom, že lano je pod zatížením břemenem vícenásobně vychylováno, čímž se značně namáhá a podléhá vysokému opotřebení. Mimoto je obtížné laino do zařízení navléknout. Tečné odvádění volné větve а к tomu potřebná přídavná vychylovací kladka kladou značné nároky na prostor, přičemž volná větev lana nemá zajištěno spolehlivé vedení.
Vynález si klade za úkol vytvořit lanové tažné zařízení v úvodu blíže popsaného typu, do kterého by bylo snadno možné zavádět lano, které by bylo vedeno bez zbytečného namáhání a bez značných ohybů, zejména bez ohybů v opačném smyslu na straně vstupu a výstupu, přičemž by mohlo vstupovat a vystupovat ve stejném místě hnacího kotouče v rovnoběžných tečných rovinách.
Uvedené nedostatky se odstraňují a vytčený úkol se řeší lanovým tažným zařízením podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že hnací kotouč je na svém vnějším obvodu vedle lanové drážky opatřen kluznou plochou a že vodicí ústrojí je opatřena vstupním kanálem pro zatěžovací větev, uspořádaným tečně к lanové drážce, a boční rampou pro volnou větev pro vedení volné větve lana na kluznou plochu hnacího kotouče.
Hlavní výhody zařízení podle vynálezu spočívají v tom, že ani zatěžovaná větev, ani volná větev nemají v lanovém tažném zařízení protioblouk nebo větší ohnutí, než jaké mají na samotném hnacím kotouči. Volná větev, která je namáhána alespoň svojí vlastní hmotností, může být vedena po okraji hnacího kotouče na jeho kluzné ploše plynule směrem dolů, takže nároky na prostor jsou velmi nepatrné.
Aby mohla volná větev snadno nabíhat z lanové drážky na kluznou plochu hnacího kotouče, má lanová drážka účelně vzhledem к rovině hnacího kotouče asymetrický průřez a s kluznou plochou sousedící bok lanové drážky má větší úhel sklonu, než jaký má od kluzné plochy odvrácený bok lanové drážky. Přídavně může být hrana mezi kluznou plochou a mezi s ní sousedícím bokem lanové drážky zaoblena.
Aby bylo možné přenášet na lano dostatečně velkou tažnou sílu i při mírném přítlačném tlaku, který je prostřednictvím obou přítlačných kladek rozdělován na více míst, ukázala se jako velmi účelná štíhlá lanová drážka. Úhel sklonu od kluzné plochy odvráceného boku lanové drážky může být velmi malý a v mezním případě mít hodnotu 0°.
Vodicí ústrojí je ve směru tahu hnacího kotouče účelně opatřeno před postranní rampou jazýčkem, jehož špička jazýčku zasahuje až ke dnu lanové drážky a který vytváří radiální rampu, stoupající ve směru tahu hnacího kotouče. Špička jazýčku nadzvihuje špičku lana při zasouvání lana a vyvádí ji z drážky lana, až se přivede přes boční rampu na třecí plochu hnacího kotouče. Úkolem jazýčku je rovněž odstraňovat nečistotu a jiné cizí předměty, které se usadily na dnu lanové drážky a tak udržovat lanovou drážku neustále volnou v celé její hloubce.
Pro vedení volné větve po jejím výstupu z lanové drážky až do výstupní roviny rovnoběžné se vstupující zatěžovanou větví je vodicí ústrojí nad kluznou plochou hnacího kotouče opatřeno zahnutou druhou vodicí plochou pro hřbet volné větve, která má začátek v oblasti jazýčku a konec ve výstupní trubce. Mimoto je vodicí ústrojí pro zatěžovanou větev vytvořeno účelně jako vstupní kanál, na který navazuje první vodicí plocha pro zatěžovanou větev, přičemž tato první vodicí plocha je upravena proti lanové drážce hnacího kotouče a je к ní připojen obvyklý obvodový kryt hnacího kotouče.
Protože se při chodu lana podle vynálezu používá pro lano velmi štíhlá klínová drážka, ponořuje se lamo již při poměrně malém opotřebení hluboko do lanové drážky. Je proto třeba, aby přítlačné kladky měly velkou možnost dostavování. Aby se toho dosáhlo, mají přítlačné kladky na své obvodové ploše užší do lanové drážky zaveditelný radiální výstupek a unášeč kladek s přítlačnými kladkami Je uložen na pružně zatížené páce, která může vykonávat velkou dráhu výkyvu a tak může při dostatečně velké délce s poměrně malým pružným zatížením působit prostřednictvím přítlačných klídek dostatečně velkým přítlačným tlakem na lano v lanové drážce.
^62431
Je účelné, aby přítlačné kladky byly alespoň na jedné straně svého radiálního výstupku opatřeny radiálně odsazeným ramenem, prostřednictvím kterého jsou přítlačné kladky podpíratelné na vnějším obvodu, zejména na kluzné ploše hnacího kotouče. Tato ramena, která neomezují ponořování radiálního výstupku přítlačných kladek, pokud tyto za provozu zatlačují lano do klínové drážky hnacího kotouče, se ukázala jako zvláště užitečná při zavádění lana do lanového tažného zařízení. К tomu účelu je pružně zatížená páka opatřena narážkou, o kterou se před zavedením lana působením pružného zatížení opírá tak, že vzdálenost radiálního výstupku první přítlačné kladky od dna lanové drážky hnacího kotouče je zhruba stejně velká jako tloušťka špičky lana, zatímco druhá přítlačná kladka dosedá svým radiálně odsazeným ramenem na vnější obvod hnacího kotouče. Protože špička lana je obvykle o něco tenčí než jmenovitý průřez lana, nasune se první přítlačná kladka při zasouvání lanové špičky snadno na lano, přičemž pružně zatížená páka se snadno nadzdvihne. Při dalším posouvání lana směrem dopředu působí potom první přítlačná kladka již malým přítlačným tlakem na lano v lanové drážce, což postačuje к tomu, aby se lano pootáčením hnacího kotouče zasunulo pod druhou přítlačnou kladku, čímž se nadzdvihne páka proti působení přítlačné pružiny, takže se dosáhne předem stanoveného přítlačného tlaku.
I když přítlačné kladky působením pružně zatížené páky působí v provozním stavu značným přítlačným tlakem na lano, je přítlačný tlak první přítlačné kladky při navlékání lana dík uspořádání podle vynálezu tak malý, že lze špičku lana snadno zavést automaticky, to znamená bez uvolňování přítlačného ústrojí, nejprve pod první přítlačnou kladku a potom pod druhou přítlačnou kladku. Snadné a samočinné zasunutí lana je u lanových tažných zařízení daného typu důležité, protože lanová tažná zařízení se používají často pro zdvihání a spouštění pracovních plošin na různých staveništích a často se měnících místech, takže se lana musejí vytahovat a znovu navlékat často za velmi obtížných podmínek.
Je zcela zřejmé, že lano při provozu lanového tažného zařízení podle vynálezu podléhá jen velmi malému opotřebení, protože je ohýbáno toliko s velkým poloměrem zakřivení hnacího kotouče a vstupuje do lanové drážky v přímce a může se odvalovat po kluzné ploše hnacího kotouče před tím, než opustí lanové tažné zařízení. Tímto uspořádáním také nevznikají, zejména při použití lanového tažného zařízení jako zdvihacího ústrojí pro pracovní plošiny s velkou výškou jízdy a velkým zatížením a přitom značně dlouhé volné větvi, žádné velké třecí síly ve vodicím ústrojí, protože volná větev se bez násilí vysouvá přes více skloněný bok lanové drážky sama o sobě na kluznou plochu hnacího kotouče a odchází přes kluznou plochu, aniž by klouzala po pevných částech skříně lanového tažného zařízení.
Další výhody a přednosti vynálezu vyplývají z dále uvedeného popisu a výkresů, na kterých je blíže vysvětlen výhodný příklad provedení zařízení podle vynálezu.
Na obr. 1 je znázorněn boční pohled na lanové tažné zařízení podle vynálezu, při odstraněném víku skříně, přičemž jednotlivé díly jsou pro přehlednost zobrazeny v částečně odlomeném stavu. Obr. 2 představuje zařízení podle obr. 1 v příčném řezu rovinou podle čáry II — II. Na obr. 3 je znázorněn detail z obr. 1 ve svislém řezu. Obr. 4 představuje stejný detail jako obr. 3 v příčném řezu rovinou podle čáry IV — IV. Na obr. 5 je znázorněn detail podle obr. 3 v příčném řezu rovinou podle čáry V — V. Na obr. 6 je zobrazen detail z obr. 3 v příčném řezu rovinou podle čáry VI — VI. Obr. 7 představuje výřez z obr. 2 ve větším měřítku, přičemž je zde dobře patrný tvar lanové drážky a sousedící třecí plochy hnacího kotouče.
Lanové tažné zařízení 10 podle vynálezu má průchozí lano, které je s výhodou vytvořeno jako ocelové lano, na jehož zatěžované větvi 12 je zavěšeno zdvihané nebo spouštěné břemeno, zatímco volná větev 13 lana 11 je nezatížená. Skříň 14 lanového tažného zařízení 10 může být zavěšena v pevném bodě, přičemž v takovém případě se břemeno, zavěšené na zatěžované větvi 12, zatěžovanou větví 12 vytahuje nebo spouští. Opačně lze rovněž upevnit zatěžovanou větev 12 v pevném bodě, zatímco skříň 14 lanového tažného zařízení 10 je pevně spojena s pracovní plošinou, která představuje břemeno a se kterou lanové tažné zařízení 10 jezdí po laně 11 vzhůru a dolů. К tomu účelu se lanová tažná zařízení 10 podle vynálezu s výhodou používají, přičemž z lanového tažného zařízení 10 vystupující volná větev 13 visí zpravidla zcela volně směrem dolů, případně může být na spodním konci zatížena závažím.
Ve skříni 14 je na kuličkových ložiskách 16 otočně uložen hnací kotouč 15, který je opásán lanem 11. Hnací kotouč 15 je opatřen vnitřním ozubením 17, do kterého zabírá pastorek 18, který odvozuje svůj rotační pohyb od neznázorněného pohonu hnacího kotouče 15. Hnací kotouč 15 je opatřen asymetrickou, klínovitou lanovou drážkou 19, která je na obr. 7 znázorněna ve větším měřítku. Na jedné, na obr. 2 a 7 levé straně lanové drážky 19 je hnací kotouč 15 opatřen na svém vnějším obvodu 20 kluznou plochou 21, která je upravena zhruba kolmo к rovině 22 hnacího kotouče 15 a jejíž účel bude v dalším podrobněji vysvětlen.
Jak je to patrno zejména z obr. 7, má s kluznou plochou 21 sousedící bok 23 lanoΊ
282431 vé drážky 19 větší sklon vzhledem к rovině 22 hnacího kotouče 15 než vzhledem ke kluzné ploše 21 odvrácený bok 24. Tento odvrácený bok 24 může být upraven rovnoběžně s rovinou 22 hnacího kotouče 15. Jeho úhel sklonu a vzhledem к rovině 22 hnacího kotouče 15 je menší než úhel sklonu protilehlého sousedícího boku 23. Hrana 25 mezi kluznou plochou 21 a s ní sousedícím bokem 23 lanové drážky 19 je opatřena větším zaoblením a rovněž tak je zaobleno dno 26 lanové drážky 19.
Vnější obvod hnacího kotouče 15 na té straně lanové drážky 19, která je protilehlá ke kluzné ploše 21, je opatřen obvodovým ramenem 27, do kterého zasahuje obvodové těsnění 28, upravené ve skříni 14, čímž je utěsněn hnací kotouč 15 proti oleji z převodovky, ve kterém se pohybuje pohon hnacího kotouče 15.
Jak je to patrno z obr. 1 a 2, je lano 11 zatlačováno na konci své dráhy opásání první přítlačnou kladkou 29 a druhou přítlačnou kladkou 30 do lanové drážky 19 hnítcího kotouče 15. První přítlačná kladka a druhá přítlačná kladka 30 jsou volně otočně uloženy bezprostředně za sebou na unášeči 31 kladek, který je sám o sobě naklopitelný a je uložen na pružně zatížené páce 32. Pružně zatížená páka 32 je svým jedním, na obr. 1 levým komcem 32a výkyvné uložena ve skříni 14 a svým druhým, na obr. 1 pravým koncem 32b je přikloubena к táhlu 33, které prochází narážkou 34, upevněnou na skříni 14, a na svém spodním volném konci 34a unáší opěrnou desku 35. Kolem táhla 33 je upravena silná tlačná pružina 36, která se na jedné straně opírá o opěrnou desku 35 a na druhé, to je spodní straně o narážku 34, přičemž její předpětí lze nastavovat přestavováním opěrné desky 35.
Jak je nejlépe patrno z obr. 2, je každá přítlačná kladka 29 opatřena ve své střední oblasti obvodové plochy 37 úzkým radiálním výstupkem 38, jehož šířka a boční plochy jsou přizpůsobeny tvaru lanové drážky 19, což umožňuje vnikání tohoto radiálního výstupku 38 do lanové drážky 19. Mimoto je každá přítlačná kladka 29, 30 opatřena bočně vedle radiálního výstupku 38 radiálně odsazenými rameny 39, prostřednictvím kterých se mohou přítlačné kladky 29, 30 opírat o vnější obvod 20 hnacího kotouče 15, případně o kluznou plochu 21, pokud se jejich radiální výstupek 38 zcela ponoří do lanové drážky 19 hnacího kotouče 15.
Pružně zatížená páka 32, která sestává ze dvou částí 32' a 32“, které mezi sebou svírají unášeč 31 kladek, se opírá svým pravým koncem 32b o narážku 34, pokud v lanovém tažném zařízení 10 není žádné lano 11. V této poloze jsou přítlačné kladky 29, ponořeny svými radiálními výstupky 38 do lanové drážky 19, avšak mají přitom svými rameny 39 vzhledem ke kluzné ploše 21 hnacího kotouče 15 tolik vůle, že unášeč 31 kladek může vykonávat malé klopné pohyby kolem svého otočného čepu 40. Pokud unášeč 31 kladek zaujme polohu znázorněnou na obr. 1, ve které se druhá přítlačná kladka 30 opírá svým radiálně odsazeným ramenem 39 o kluznou plochu 21 hnacího kotouče 15, má obvodová plocha 37 radiálního výstupku 38 první přítlačné kladky 29 od dna 26 lanové drážky 19 takovou vzdálenost a, která je stejně velká jako tloušťka d špičky 41 lana 11.
К této problematice je třeba uvést, že špička 41 lana u ocelových lan 11, používaných u lanového tažného zařízení 10 podle vynálezu, má jednotlivé dráty lana 11 navzájem sletované nebo svařené a je o něco tenčí než normální průměr lana 11. Při zasouvání lana 11 ve směru šipky 42 prochází lano 11 kolem hnacího kotouče 15, který se přitom otáčí ve směru 43 tahu, rovněž znázorněném šipkou. Špička 41 lana 11 se přitom dostane pod první přítlačnou kladku 29 a o něco ji nadzdvihne, čímž ta naběhne na dále zasouvané, až na normální průřez se zvětšující lano 11. Unášeč 31 kladek se přitom vykyvuje jednak kolem osy otáčení druhé přítlačné kladky 30 a jed nak kolem otočného čepu 40 na obr. 1 ve směru hodinových ručiček, přičemž otočný čep 40 vykyvuje pružně zatíženou páku 32 kolem jejího výkyvného čepu 44 proti směru hodinových ručiček a nadzdvihuje ji proti působení pružiny 36 o malou hodnotu od narážky 34.
Pokud se nyní rukou otáčí hnací kotouč 15 dále ve směru 43 tahu, který je znázorněn šipkou, dostává se špička 41 lana 11 pod obvodovou plochu 37 radiálního výstupku 38 druhé přítlačné kladky 30. Obvodová plocha 37 této druhé přítlačné kladky 30 má sice jen takovou vzdálenost od dna 26 lanové drážky 19, která je menší než tloušťka špičky 41 lana 11, avšak současně se dokonale nasouvá druhá přítlačná kladka 30 na špičku 41 lana 11 a potom na další část lana 11 s pravidelným průřezem, protože první přítlačná kladka 29, která je již zatížena pružinou 36 přes pružně zatíženou páku 32 působí na lano 11 přítlačným tlakem, který tak pevně zatlačuje lano 11 do lanové drážky 19, že špička 41 lana 11 je zasouvána poměrně značnou obvodovou silou pod druhou přítlačnou kladku 30.
Jakmile na lano 11 naběhne i druhá přítlačná kladka 30, je pod plnou přítlačnou silou pružiny 36, přičemž pružně zatížená páka 32 zaujme polohu znázorněnou čerchovaně na obr. 1, která je rovněž znázorněna na obr. 2.
V horní části skříně 14 lanového tažného zařízení 10 je uspořádána vstupní trubka pro zatěžovanou větev 12 a ve spodní části skříně 14 je upravena výstupní trubka pro volnou větev 14 lana 11. Vstupní trubka 45 je upevněna manžetami 47 v hor9 ní stěně 48 skříně 14 a výstupní trubka 46 je upevněna manžetami 47 ve spodní stěně 49 skříně 14, přičemž se obě připojují v navzájem rovnoběžných tečných rovinách 50, 51, na vodící ústrojí 52, které je uspořádáno v obvodovém směru hnacího kotouče 15 za první přítlačnou kladkou 29 a druhou přítlačnou kladkou 30.
Vodicí ústrojí 52, které je blíže znázorněno na obr. 3 až 6, sestává ze středního odlitku 53 a dvou krycích desek 54, 55, které jej překrývají na přední a zadní straně. Vodicí ústrojí 52 je upraveno zhruba na jedné čtvrtině kruhu, překrývá po obvodu a bočně lanovou drážku 19 a kluznou plochu 21 hnacího kotouče 15 a je ve skříni 14 upraveno tak, že jeho svislé rameno 52a leží v tečných rovinách 50 a 51, ve kterých do lanového tažného zařízení 10 vstupuje zatěžovaná větev 12, případně vystupuje volná větev 13 lana 11. Ve svislém ramenu 53a středního odlitku 53 je upraveno svislé vstupní vedení 56 ve tvaru vstupního kanálu pro zatěžovanou větev 12, které je uspořádáno tečně к lanové drážce 19, na něž navazuje vstupní trubka 45, a jehož osa 57 leží v tečné rovině 50, ve které nabíhá zatěžovaná větev 12 na lanovou drážku 19 hnacího kotouče 15. Ve spodní části svislého ramene 53a vyúsťuje vstupní vedení 56 do prvního vodícího kanálu 58, otevřeného směrem к lanové drážce 19, jehož postranní stěna tvoří první vodicí plochu 58a, a který je na své zadní straně překryt zadní krycí deskou 55, a vpředu přechází do druhého vodícího kanálu 59 pro volnou větev 13 lana 11, na který se připojuje výstupní trubka 46.
Druhý vodicí kanál 59 pro volnou větev 13 je vzhledem к prvnímu vodícímu kanálu 58 pro vstupující zatěžovanou větev 12 přesazen vpřed, je tedy upraven v rovině před lanovou drážkou 19, ve které je také upravena kluzná plocha 21 hnacího kotouče 15. V tomto druhém vodicím kanálu 59 je přes postranní rampu 60 vedena volná větev 13, vyzdvihovaná z lanové drážky 19 za druhou přítlačnou kladkou 30, přičemž tato postranní rampa 60 je vytvořena ve středním

Claims (10)

1. Lanové tažné zařízení s jedním jediným poháněným hnacím kotoučem a s jedním průchozím lanem, jehož zatěžovaná větev opásává hnací kotouč a na konci opásání je zatlačována do klínovité lanové drážky hnacího kotouče dvěma přítlačnými kladkami, uspořádanými v obvodovém směru za sebou na sklopném unášeči kladek, a jehož volná větev vystupuje z lainové drážky vodicím ústrojím za přítlačnými kladkami vedle zatěžované větve, vyznačené tím, že hnací kotouč (15) je na svém vnějším obvodu (20) vedle lanové drážky (19) opatřen kluz odlitku 53 a z lanové drážky 19 vyzdvižené 1$ψλ. 11, vede bočně na kluznou plochu 21 hnacího kotouče 15. Pod a z části bočině vedle postranní rampy 60 má střední odlitek 53 jazýček 61, přičemž špička 62 jazýčku 61 zasahuje až ke dnu 26 lanové drážky 19 hnacího kotouče. 15, a který vytváří radiální rampu 63, stoupající vzhůru ve směru 43 tahu hnacího kotouče 15.
Špička 41 lana 11 a následně i lano 11, opásávající hnací kotouč 15, je špičkou 62 jazýčku 61 nadzdvihováno, pohybuje se po radiální rampě 63 navenek a je potom vedeno přes postranní rampu 60 na kluznou plochu 21 hnacího kotouče 15, přičemž lano 11 je na svém hřbetě vedeno zahnutou druhou vodicí plochou 64 od jazýčku 61 druhým vodicím kanálem 59 do výstupní trubky 46.
Z obr. 1 je patrno, že na první vodicí plochu 58a prvního vodícího kanálu 58 ve středním odlitku 53 se napojuje obvodový kryt 65 pro hnací kotouč 15, který dosahuje až к přítlačným kladkám 29, 30, a který překrývá hřbet lana 11, uloženého v lanové drážce 19.
Vynález se neomezuje na znázorněný a popsaný příklad provedení, protože jsou možné různé změny a doplňky, aniž by byl překročen rámec vynálezu. Například místo pružně zatížené páky je možné vytvořit vahadlovou páku, na jejímž jednom konci je uložen unášeč kladek a o jejíž druhý konec se opírá pružina. Jako narážku pro páku je možné rovněž upravit výstupek na skříni. Dále je možné vytvořit odlitek vodícího ústrojí z více dílů; podstatná je toliko ta skutečnost, aby volná větev lana byla vedena v poloze rovnoběžné se zatěžovanou větví lana a aby ji do této polohy uváděl sám hnací kotouč, čímž se lano vystaví co inejmenšímu kluznému tření. Rovněž klínovou drážku lze uspořádat poněkud jinak. Podstatné však je, aby byl úhel klínu poměrně malý a tak se vystačilo s poměrně malými přítlačnými silami pro zatlačení lana do drážky, přičemž musí být umožněn přenos dostatečně velké tažné síly.
YNÁLEZU nou plochou (21) a že vodicí ústrojí (52) je opatřeno vstupním kanálem (56) pro zatěžovanou větev (12), uspořádaným tečně к lanové drážce (19), a boční rampou (60) pro volnou větev (13) pro vedení volné větve (13) lana (11) na kluznou plochu (21) hnacího kotouče (15).
2. Lanové tažné zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že lanová drážka (19) má vzhledem к rovině (22) hnacího kotouče (15) asymetrický průřez a že s kluznou plochou (21) sousedící bok (23) lanové drážky (19) má větší úsel sklonu (/?) než
I
282431
PkEDMEl od kluzné plochy (21) odvrácený bok (24) lanové drážky (19).
3. Lanové tažné zařízení podle bodu 1 nebo 2, vyznačené tím, že hrana (25) mezi kluznou plochou (21) a mezi s ní sousedícím bokem (23) lanové drážky (19) je zaoblena.
4. Lanové tažné zařízení podle jednoho z bodů 1 až 3, vyznačené tím, že úhel sklonu (a) od kluzné plochy (21) odvráceného boku (24) lanové drážky (19) má hodnotu 0°.
5. Lanové tažné zařízení podle jednoho z bodů 1 až 4, vyznačené tím, že vodicí ústrojí (52) je ve směru (43) tahu hnacího kotouče (15) opatřeno před postranní rampou (60) jazýčkem (61), jehož špička (62) jazýčku (61) zasahuje až ke dnu (26) lanové drážky (19) a který vytváří radiální rampu (63), stoupající ve směru (43) tahu hnacího kotouče (15).
6. Lanové tažné zařízení podle jednoho z bodů 1 až 5, vyznačené tím, že vodicí ústrojí (52) je nad kluznou plochou (21) hnacího kotouče (15) opatřeno zahnutou druhou vodicí plochou (64) pro hřbet volné větve (13) lana (11), která má začátek v oblasti jazýčku (61) a konec ve výstupní trubce (46).
7. Lanové tažné zařízení podle jednoho z bodů 1 až 6, vyznačené tím, že vodicí ústrojí (52) je opatřeno vstupním kanálem (56) a navazující první vodicí plochou (58a) pro
VYNALEZU zatěžovanou větev (12), přičemž tato první vodicí plocha (58a) je upravena proti lanové drážce (19) hnacího kotouče (15) a je к iní připojen obvodový kryt (65) hnacího kotouče (15).
8. Lanové tažné zařízení podle jednoho z bodů 1 až 7, vyznačené tím, že unášeč (31) kladek s přítlačnými kladkami (29, 30) je uložen na pružně zatížené páce (32) a že přítlačné kladky (29, 30) jsou ina své obvodové ploše (37) opatřeny užším, do lanové drážky (19) zaveditelným radiálním výstupkem (38).
9. Lanové tažné zařízení podle jednoho z bodů 1 až 8, vyznačené tím, že přítlačné kladky (29, 30) jsou kromě radiálním výstupem (38) opatřeny alespoň jedním radiálně odsazeným ramenem (39), kterým jsou přítlačné kladky (29, 30) podepíratelné na vnějším obvodu (20) a zejména na kluzné ploše (21) hnacího kotouče (15).
10. Lanové tažné zařízení podle jednoho z bodů 1 až 9, vyznačené tím, že pružně zatížená páka (32) je ve směru pružného zatížení podepíratelná na narážce (34) tak, že vzdálenost (a) radiálního výstupku (38) první přítlačné kladky (29) od dna (26) lanové drážky (19) hnacího kotouče (15) odpovídá tloušťce (d) špičky (41) lana (11), pokud druhá přítlačná kladka (30) dosedá svým radiálně odsazeným ramenem (39) na vnější obvod (20) hnacího kotouče (15).
CS861872A 1985-03-19 1986-03-17 Cable drawing device CS262431B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3509920A DE3509920C2 (de) 1985-03-19 1985-03-19 Seilzugvorrichtung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS187286A2 CS187286A2 (en) 1988-07-15
CS262431B2 true CS262431B2 (en) 1989-03-14

Family

ID=6265708

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS861872A CS262431B2 (en) 1985-03-19 1986-03-17 Cable drawing device

Country Status (11)

Country Link
US (1) US4706940A (cs)
EP (1) EP0197877B1 (cs)
JP (1) JPS61217497A (cs)
CN (1) CN1004415B (cs)
AU (1) AU584994B2 (cs)
BR (1) BR8601172A (cs)
CA (1) CA1249580A (cs)
CS (1) CS262431B2 (cs)
DE (1) DE3509920C2 (cs)
ES (1) ES8702295A1 (cs)
ZA (1) ZA861854B (cs)

Families Citing this family (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB8627684D0 (en) * 1986-11-19 1986-12-17 Bellway Plc Vehicle winch
FR2638802B2 (fr) * 1988-06-03 1995-02-24 Secalt Sa Appareil pour l'entrainement d'un lien souple tel qu'une sangle ou une courroie
DE3832360C1 (cs) * 1988-09-23 1990-02-01 Greifzug Hebezeugbau Gmbh, 5060 Bergisch-Gladbach, De
NZ229018A (en) * 1989-05-05 1991-12-23 Maxwell Marine Ltd Motorised rope winch with a pivot having an impingement and stripper arms
DE9416984U1 (de) * 1994-10-21 1996-02-22 Rumpp Gerhard Seilwinde
US5669575A (en) * 1995-11-29 1997-09-23 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy Apparatus for controlling a cable on a take-up drum
US6098962A (en) * 1997-03-04 2000-08-08 Lewmar Mrine Limited Winch
US6237502B1 (en) * 1998-07-14 2001-05-29 Richard Van Damme Sheave arrangement suitable for slack pulling carriage
DE19911073C2 (de) * 1999-03-12 2003-04-30 Rotzler Gmbh Co Seilfenster für Seilwinden
EP1296884A4 (en) * 2000-06-16 2006-12-27 Maxwell Marine Ltd WINDS
DE102004010308B4 (de) * 2004-03-03 2006-07-27 Greifzug Hebezeugbau Gmbh Treibscheibenhubwerk für Bühne und Befahranlage hiermit
US8317160B2 (en) * 2007-10-12 2012-11-27 Safeworks, Llc Restraint device for traction sheaves
SG154361A1 (en) * 2008-01-30 2009-08-28 Seow Tiong Bin A hoist
US8517345B2 (en) * 2010-08-03 2013-08-27 United States Of America, As Represented By The Secretary Of The Navy Shipboard winch with guide vanes
ES1073935Y (es) * 2010-10-21 2011-06-09 Elevadores Goian S L Aparato elevador por cable
FR2973021B1 (fr) * 2011-03-23 2013-04-05 Fixator Treuil a adherence pour la manutention de charges
USD734588S1 (en) 2012-09-05 2015-07-14 Tractel Greifzug Gmbh Lifting apparatus
CN103212559A (zh) * 2013-05-06 2013-07-24 广西壮族自治区机械工业研究院 列管式加热器全自动清洗设备的高压水枪轮式输送机构
CN103240253A (zh) * 2013-05-06 2013-08-14 广西壮族自治区机械工业研究院 列管式加热器全自动清洗设备的高压水枪轮式输送机构
CN103272812A (zh) * 2013-05-06 2013-09-04 广西壮族自治区机械工业研究院 列管式加热器全自动清洗设备防高压水枪软管打卷装置
LU92298B1 (fr) * 2013-10-28 2015-04-29 Capital Access Sarl Treuil à poulie d'adhérence autonome
CN105329701B (zh) * 2015-10-14 2018-07-13 苏州惠斯福自动化科技有限公司 自动送线器的送线控制装置
JP6713262B2 (ja) * 2015-10-14 2020-06-24 シャープ株式会社 駆動装置、画像読取装置および画像形成装置
DE102017101656A1 (de) 2017-01-27 2018-08-02 Technische Universität Dresden Seildurchlaufwinde
CN109335980B (zh) * 2018-09-29 2020-03-31 中铁十六局集团铁运工程有限公司 一种高边坡石料运输装置及方法

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB197317A (en) * 1922-05-03 1923-10-25 Simon Faure Improvements relating to hand operated lifting apparatus
US2907534A (en) * 1955-03-08 1959-10-06 Stewart Warner Corp Hose reel
GB1068251A (en) * 1963-02-22 1967-05-10 James N Miller & Sons Ltd Improvements in or relating to fishing line haulage gear
DE1246202B (de) * 1964-08-13 1967-08-03 Wilhelm Luedecke Spill
US3608389A (en) * 1969-12-05 1971-09-28 George C Christian Load responsive gripping device for flexible cable drives and the like
US3729173A (en) * 1972-01-24 1973-04-24 Tractel Sa Endless jaw chain self-clamping winch
DE2522033C2 (de) * 1975-05-17 1983-01-05 Greifzug Gesellschaft für Hebezeugbau mbH, 5070 Bergisch-Gladbach Treibscheibentriebwerk
US3944185A (en) * 1974-06-28 1976-03-16 Mayco Equipment Co., Inc. Hoist apparatus
BE827486A (nl) * 1975-04-03 1975-07-31 Verbeterde lier
US4005852A (en) * 1975-06-27 1977-02-01 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Air Force Traction sheave warning for helicopter rescue hoist systems
US4205871A (en) * 1977-08-17 1980-06-03 Nihon Biso Kabushiki Kaisha Rope traction apparatus
US4225118A (en) * 1978-11-20 1980-09-30 Barient Company Direct drive deck winch
FR2539730B1 (fr) * 1983-01-20 1986-08-08 Chiers Chatillon Gorcy Trefil Treuil a adherence
US4555091A (en) * 1983-06-23 1985-11-26 Power Climber, Inc. Efficient lightweight hoist with multiple-cable-size traction and safety systems

Also Published As

Publication number Publication date
BR8601172A (pt) 1986-11-25
DE3509920C2 (de) 1993-11-25
DE3509920A1 (de) 1986-09-25
EP0197877A1 (de) 1986-10-15
CA1249580A (en) 1989-01-31
US4706940A (en) 1987-11-17
JPS61217497A (ja) 1986-09-27
CS187286A2 (en) 1988-07-15
CN1004415B (zh) 1989-06-07
ES553097A0 (es) 1987-01-01
CN86101741A (zh) 1986-09-24
AU584994B2 (en) 1989-06-08
ES8702295A1 (es) 1987-01-01
ZA861854B (en) 1986-10-29
AU5484686A (en) 1986-09-25
EP0197877B1 (de) 1988-09-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS262431B2 (en) Cable drawing device
CA2563978C (en) Push-pull chain and actuator
EP1705413B1 (en) Pipe tensioner machine
SE416040B (sv) Manuellt driven vinsch
US4243137A (en) Barn or pit floor scraper assembly and drive means therefor
US4753322A (en) Triple-wrap traction arrangement
KR100789006B1 (ko) 일체식 제쇄기를 갖는 활주 슈 페어리드
US3868907A (en) Hooking device for a ski-lift tow bar and ski-lift including said bars
CN217677681U (zh) 一种链条均匀热处理装置
KR20200050278A (ko) 어도 연동형 수문개폐장치
US2727723A (en) Cable drive
JPS6214180Y2 (cs)
GB2126981A (en) Improvements in or relating to grab bucket apparatus
CA1078793A (en) Driving arrangement for a cable passed about a driven guide roller
SU558072A1 (ru) Устройство дл чесани луб ных волокон
SU1204537A1 (ru) Эскалатор
GB2079234A (en) Conveyor for piling material
JPH01131734A (ja) 作業船のスパッド装置
SU910785A1 (ru) Устройство дл закреплени в каретке фурмы дл подачи кислорода в конвертер
SU1232744A1 (ru) Привод наклонного уравновешенного судоподъемника
SU1572970A1 (ru) Подъемна установка
KR940003173Y1 (ko) 체인 후라이트식 오니 제거장치
US5301865A (en) Strip storage unit for a continuous operation of rolling mill trains
SU688423A1 (ru) Устройство дл направлени каната на барабан лебедки
CA1135648A (en) Bucket conveyor