Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Device for auxiliary mechanism diameter changing for thread rewinding

Classifications

D01H1/108 Two-for-one twisting for two or more supply bobbins one on top of the other

Landscapes

Show more

CS258116B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Ulrich Lossa

Worldwide applications
1983 DE 1984 ES CH FR JP IN GB IT CS US

Application CS842063A events

Description

Vynález se týká zařízení pro měnění průměru pomocného ústrojí pro převíjení nitě přes hlavu z předlohové cívky, nasunuté na cívkovém nosiči, na navíjecí cívku, přičemž pomocné ústrojí zahrnuje nejméně jeden kotouč nasazený na cívkový nosič sestávající z několika přestavitelných kotoučových segmentů, se snímačem průměru sledujícím průměr cívky pro aktivování přestavovacího mechanismu pro redukci průměru kotouče pomocného ústrojí. U těchto zařízení obsahuje stavěči mechanismus kluznou objímku, zatíženou pružinou a působící na kotoučové segmenty.
U zařízení tohoto druhu, popsaného v patentovém spise Spolkové republiky Německa DE-PS č. 3 029 598, u kterého jsou kotoučové segmenty radiálně posuvné, se používá jako ovládací veličina nebo ovládací impuls pro radiální posun váhy předlohové nebo odvíjecí cívky, nebo její průměr, nebo časový průběh odvíjení cívky.
Aby se použilo jako ovládací veličiny hmotnosti cívky, je zapotřebí přídavných odvažovacích ústrojí, která se dají jednak obtížně umístit a jednak značně komplikují celou konstrukci.
Použije-li se jako ovládací veličina, průměr předlohové nebo odvíjené cívky, je v oblasti odvíjené cívky zapotřebí umístit snímací ústrojí přiléhající к vnějšímu obvodu odvíjené cívky. Realizace tohoto snímacího ústrojí je poměrně nákladná, bere-li se ohled na to, že z vnějšího povrchu odvíjené cívky musí být odtahována nit. Optické snímání průměru cívky je rovněž komplikované a nákladné.
Slouží-li časový průběh odvíjení cívky jako ovládací veličina, je zapotřebí ústrojí, která evidují například prostoje v důsledku přetrhu nitě, odstavení vřetena nebo jiných přerušení provozu a tyto časy kompenzují, což je rovněž nákladné a komplikované.
Uvedené nedostatky odstraňuje vynález, jehož podstatou je zařízení výše popsaného druhu, u něhož stavěči mechanismus podle vynálezu obsahuje zařízení pro měnění průměru pomocného ústrojí pro převíjení nitě přes hlavu z předlohové cívky, nasazené na cívkovém nosiči, na navíjecí cívku, přičemž pomocné ústrojí zahrnuje nejméně jeden kotouč nasazený na cívkový nosič, sestávající z několika přestavitelných kotoučových segmentů, se snímačem průměru sledujícím průměr cívky pro aktivování přestavovacího mechanismu pro redukci průměru kotouče pomocného ústrojí, přičemž tento stavěči mechanismus obsahuje kluznou objímku, zatíženou pružinou a působící na kotoučové segmenty, vyznačené tím, že snímač 2 průměru přiřazený navíjecí cívce 1 je přes ovládací ústrojí 3 připojen ke kluzné objímce 8.
Pro ovládací impuls -nebo jako ovládací veličina se pak použije navíjecí cívky. Vychází-li se z toho, že proměnlivé pomocné ústrojí má být přibližně polovičním průměru předlohové nebo odvíjecí cívky přestavěno na menší průměr, platí totéž pro navíjecí cívku, neboť tato ve stejném časovém okamžiku dosáhne určitého předem vypočítatelného průměru. Podle vynálezu je tak navíjecí cívce přidružen snímač průměru, z něhož je při předem daném průměru navíjecí cívky vypouštěn ovládací impuls, přestavující pomocné ústrojí.
Použije-li se podle vynálezu jako ovládací veličina průměr navíjecí cívky, stačí tak jednoduché snímací ústrojí, které dosedá na cívku v místě, které je zevně volně přístupné a není ovlivňováno navíjecím pochodem nitě. Aktivování přestavovacího mechanismu lze tak dosáhnout pomocí jednoduchého a levného ústrojí, neovlivňovaného negativně vlastním převíjecím pochodem a ani do tohoto- pochodu nezasahujícím.
V případě dvouzákrutového vřetene přichází ovládací impuls, kupříkladu z cívky s křížovým návinem. Tento -ovládací impuls je dále veden na vřeteno a musí být odváděn přes vzduchovou mezeru mezi vnějším omezovačem balónu -a vnitřním ochranným hrncem. К tomu může docházet elektromagnetickými nebo pneumatickými, popřípadě také -optickými prostředky. Při výhodném provedení vynálezu se použije kombinace elektromagnetu a permanentního magnetu.
Pro případ přenášení energie do vřetena plynným prostředím, například stlačeným vzduchem, je možné ovládací ústrojí řešit kupříkladu ve formě trysky na stlačený vzduch, umístěné vně vřetena přibližně ve výšce pomocného ústrojí. Otvorem v omezovači balónu, jakož i dalším otvorem v plášti ochranného hrnce může být při běžícím niťovém balónu zaměřen vzduchový paprsek na cílový bod v kotouči, z -něhož se kupříkladu spustí předpjaté ústrojí, aby se po té změnil stav pomocného ústrojí, například obvod kotouče, na .menší průměr.
Pomocné ústrojí podle vynálezu se hodí jak pro odtah nitě jen z jedné předlohové cívky, tak i pro odtah nitě ze dvou nebo více předlohových cívek nasazených nad sebou na jednom cívkovém nosiči.
'Vynález je blíže vysvětlen v- následujícím popise na příkladě provedení s odvoláním na připojené výkresy, ve kterých znázorňuje obr. 1 schematický pohled na dvouzákrutové vřeteno s navíjecím ústrojím a přidruženým snímačem, ovládajícím průměr kotouče pomocného ústrojí, obr. 2 schematický řez dvouzákrutovým vřetenem se dvěma odvíjecími cívkami a kotoučem pomocného ústrojí, zaujímajícím první polohu, a obr. 3 řez odpovídající obr. 2, na němž však kotouč pomocného zařízení zaujímá druhou polohu se zmenšeným průměrem.
Obr. 1 ukazuje j-ako možnou oblast použití ústrojí podle vynálezu ve schematickém znázornění dvouzákrutové vřeteno 4, u něhož jsou nitě a a a‘, odtahované ze dvou předlohových cívek 11 а 1Г (obr. 2), vede2 Г 8 11 6 ny ipo průchodu dutou osou 12 vřetena a ,po opuštění zásobního kotouče 13 nitě prstencovitou štěrbinou, ležící mezi ochranným, hrncem 14 a omezovačem 15 balónu směrem vzhůru až ke středově uloženému vodícímu očku 16, a jsou společně navíjeny na navíjecí cívku 1. Navíjecí agregát obsahuje vedle navíjecí cívky 1 třecí hnací válec 17, pohánějící tuto navíjecí cívku 1 a posuvný vodič 18 pro vytváření křížového návinu.
Navíjecí cívce 1 je přiřazen snímač 2 průměru, spřažený elektric-ky s ovládacím ústrojím 3, kterému jsou v závislosti na měnícím se, tj. rostoucím průměru navíjecí cívky 1 přiváděny buď nepřetržitě, anebo s výhodou stupňovitě, ovládací impulsy od snímače 2.
Podle obr. 2 a 3 je dno 19 ochranného hrnce 14 dvouzákrutového vřetena 4 opatřeno střední nábojovou částí 194, na níž je nasunuta dolní předlohová nebo odvíjená cívka 11, opírající se o dno 19. Uvnitř nábojové části 194 iprobíhá vodicí trubice 20 tvořící dutou osu vřetena, která v podstatě v oblasti horního okraje nábojové části 19' přechází do válcového pouzdra 21, nesoucího nosnou přírubu 22. Ve válcovém pouzdře 21 se nacházejí popřípadě další pracovní agregáty, jako kupříkladu brzda nitě a apod. Válcové pouzdro 21 a nosná příruba 22 slouží pro opření druhé odvíjené cívky lť.
Nitě a a a‘, odtahované odděleně z obou předlohových cívek 11 а 1Г, jsou přiváděny к hornímu konci naváděcí trubice, tvořené dutou osou 12 vřetena, kde jsou ohýbány směrem dolů a opouštějí dutou osu 12 po opětovném ohnutí v radiálním směru jako spojený svazek b nití, který je veden mezerou mezi pláštěm ochranného hrnce 14 a omezovačem 15 balónu směrem vzhůru až к vodícímu očku 16 a dále к navíjecí cívce
1.
Na horním okraji nábojové části 19‘ je opřen opěrný kotouč 5 pomocného ústrojí podle vynálezu, zahrnující několik radiálně posuvných kotoučových segmentů 6, částečně se překrývajících a sloužících pro měnění průměru kotouče. Tyto kotoučové segmenty В jsou vedeny v radiálních štěrbinách opěrného kotouče 5 a tvoří ve stavu znázorněném na obr. 2 svými vnějšími okraji dohromady kruhový kotouč, který vytváří pomocný prostředek pro odvíjení nitě a, odtahované z dolní cívky 11.
Obr. 2 znázorňuje stav, v němž má opěrný kotouč 5 pomocného ústrojí při odvíjení největší průměr. Na válcovém pouzdře 21 je vedena kluzná objímka 8, která má horní prstencovou přírubu 8*. Na dolní straně této prstencové příruby 8‘ jsou pomocí ložisek připojeny svým jedním koncem spojky 7, jejichž druhé konce jsou připojeny к vnitřním okrajům kotoučových segmentů 6.
Mezi prstencovým kotoučem 5 a prstencovou přírubou 8 se opírá spirálová přítlačná pružina 9, vyvíjející na prstencovou štěrbinu 8 směrem vzhůru působící sílu. Aby se při plně navinutém nebo v podstatě ještě plně navinutém stavu předlohové cívky 11 prstencová příruba 8‘ udržovala ve své dolní poloze znázorněné na obr. 2, odpovídající největšímu průměru opěrného kotouče 5, je ústrojí podle vynálezu opatřeno mechanickým přidržovacím členem ve formě dvouramenné airetovací páky otočné okolo osy 10‘, zasahující nosem 10“ umístěným na jejím horním konci do vnitřní obvodové drážky kluzné objímky 8.
'Dvouramenná páka je držena v této aretovací poloze, bránící pohybu kluzné objímky směrem vzhůru, pomocí permanentního magnetového pístu 23, jehož pístní tyč 24 zabírá do dolního konce páky 10. Permanentní magnetový píst 23 je veden v objímce 25, vsazené do radiálního průchodu 19“ dna 19 ochranného hrnce. Permanentnímu magnetovému pístu 23 je na vnější straně omezovače 15 balónu přidružen elektromagnet 26, napojený na zdroj 27 proudu. Tento elektromagnet 28 s pístem 23 tvoří v daném příkladě provedení ovládací ústrojí 3.
Je-li snímačem 2 průměru zjištěn určitý průměr navíjecí cívky 11, vychází z tohoto snímače ovládací veličina nebo ovládací impuls, který má za následek napájení magnetické cívky elektromagnetu 26 ovládacího ústrojí 3 v takovém smyslu, že elektromagnet sám je takovým způsobem magneticky polarizován, že permanentní magnetový píst 23, který je v odpovídajícím smyslu polarizován, je tažen radiálně směrem ven.
V důsledku toho je nos 10“ dvouramenné aretovací páky 10 vykyvnut směrem dovnitř při uvolnění kluz-né objímky 8, takže tato objímka 8 spolu s prstencovitou přírubou 8‘ je spirálovou pružinou 9 přesouvána do horní polohy, znázorněné na obr. 3. Při vzestupném pohybu kluzné objímky 8 a prstencovité příruby 8‘ jsou radiálně vedené kotoučové segmenty 6 opěrného kotouče 5 pomocí pákovité spojky 7 taženy směrem dovnitř, v důsledku čehož se vnější průměr kotoučových segmentů 6 zmenší kupříkladu až na vnější průměr opěrného kotouče 5.
Obr. 2 a 3 znázorňují ovládací uspořádání s elektromagnetem 26, s permanentním magnetem tvořícím ipíst 23, umožňující odvádět ovládací impuls při běžicím vřetenu a tedy i běžicím niťovém balónu přes vzduchovou mezeru mezi vnějším omezovačem 15 balónu a vnitřním ochranným hrncem 14.
Pro případ, že ovládací ústrojí 3 pracuje, nikoliv magneticky ale pneumaticky a přenos ovládacího impulsu do vnitřního prostoru vřetena 4 se děje plynným prostředím, kupříkladu stlačeným vzduchem, je možné umístit takové ovládací ústrojí 3 ve vnější oblasti vřetena přibližně ve výšce opěrného kotouče 5 pomocného ústrojí podle vynálezu. Neznázorněným otvorem v o mezovači 15 balónu, jakož i dalším otvorem v plášti ochranného hrnce 14, je možno pak při běžícím niťovém balónu zaměřit vzduchový paprsek na cílový bod v oblasti opěrného kotouče 5, z něhož se spustí předepjaté ústrojí, aby po té zmenšilo obvod kotouče na menší průměr.
Při další obměně tohoto provedení vynálezu se samo nabízí ve velmi zjednodušené formě zastavování vřetena. Přitom je ovládací impuls, vycházející ze snímače 2 průměru, přímo veden na vřetenovou brzdu, aby se vřetenové části samovolně zabrzdily, přičemž vřeteno nebo· jeho přeslen 28 zůstává na neznázorněném hnacím řemeni. V tomto případě musí být současně také pře-

Claims (3)
Hide Dependent

1. Zařízení pro měnění průměru pomocného· ústrojí pro převíjení nitě přes hlavu z předlohové cívky, nasazené na cívkovém nosiči, na navíjecí cívku, přičemž pomocné ústrojí zahrnuje nejméně jeden kotouč nasazený na cívkový nosič, sestávající z několika přestavitelných kotoučových segmentů, se snímačem průměru sledující průměr cívky pro aktivování přestavovacího mechanismu pro redukci průměru kotouče pomocného ústrojí, přičemž tento stavěči mechanismus obsahuje kluznou objímku, zatíženou pružinou a působící na kotoučové segmenty, vyznačené tím, že snímač (2) rušen navíjecí proces, například zastavením třecího hnacího- válce 17. Nyní může být к vřetenu přiváděn stlačený vzduch, kupříkladu tlakovým kanálem probíhajícím dnem ochranného hrnce, na nějž může být napojena tryska, zasunutelná do otvoru omezovače 15 balónu. Stlačený vzduch se používá к tomu, aby uvolnil západku nebo podobnou součástku, nacházející se uvnitř vřetena, například ve formě dvouramenné aretovací páky 10, takže kotoučové segmenty 6 zmenšují svůj vnější průměr.
Po provedené práci se může vřeteno znovu rozběhnout a navíjecí proces pokračovat bez přetržení nitě.
YNALEZU průměru přiřazený navíjecí cívce (1) je přes ovládací ústrojí (3) připojen ke kluzné objímce (8).
2. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že ovládací ústrojí (3) obsahuje elektromagnet (26), proti kterému leží píst (23) z permanentního magnetu tvořící část stavěcího mechanismu.
3. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že kluzné objímce (8) je jednak přiřazena aretovací páka (10) pro aretování v její dolní poloze a dále jsou к ní připojeny přes spojku (7) kotoučové segmenty (6) upravené posuvně v radiálním s-měru.