CS241291A3 - Process for preparing organic esters and amides as well as corresponding catalyst system - Google Patents

Process for preparing organic esters and amides as well as corresponding catalyst system Download PDF

Info

Publication number
CS241291A3
CS241291A3 CS912412A CS241291A CS241291A3 CS 241291 A3 CS241291 A3 CS 241291A3 CS 912412 A CS912412 A CS 912412A CS 241291 A CS241291 A CS 241291A CS 241291 A3 CS241291 A3 CS 241291A3
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
alcohol
hydrogen
amine
basic inorganic
lithium
Prior art date
Application number
CS912412A
Other languages
English (en)
Inventor
Vu A Dang
Gleason O Cookson
Krishna Raman
Original Assignee
Himont Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Himont Inc filed Critical Himont Inc
Publication of CS241291A3 publication Critical patent/CS241291A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C231/00Preparation of carboxylic acid amides
    • C07C231/02Preparation of carboxylic acid amides from carboxylic acids or from esters, anhydrides, or halides thereof by reaction with ammonia or amines
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C67/00Preparation of carboxylic acid esters
    • C07C67/18Preparation of carboxylic acid esters by conversion of a group containing nitrogen into an ester group
    • C07C67/20Preparation of carboxylic acid esters by conversion of a group containing nitrogen into an ester group from amides or lactams
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C67/00Preparation of carboxylic acid esters
    • C07C67/03Preparation of carboxylic acid esters by reacting an ester group with a hydroxy group

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Measurement Of Radiation (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)

Description

TJ X} r~ > ° o < o cd " ' 2> m < r- -< m N <
O \)( - i. - co’ co μ—. esrc €^D2/kc-
Způsob přípravy organických esterů^ ámrčtů jakož i přísluš- ný katalyzátorové soustavy
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu příprav;/ organických esterů aamidů z jistých organických esterů. Vynález se zejména týkápřípravy organických esterů a amidů z esterů (substituované-4-hydroxyfenyl)alkanové kyseliny za použití katalyzátorovésoustavy, která obsahuje zásaditou anorganickou sloučeninua polární aprotickou organickou sloučeninu.
Dosavadní stav techniky
Je známo transesterifikovat a amidifikovat estery, ha-příklad methyl-j-(3,5-ůi-t-butyl-4-hydroxyfenyl)propionát,pomocí aminoalkoholů, jako je pentaerythritSB, dipentaeryt-rit, stearylalkohol, 1,6-hexandiol, 2,2”-thioglykol a neo-pentylglykol, nebo pomocí aminů, jako je N-methylamin, N-cyk-lopropylamin, ethylendiamin a tetramethylendiamin, v přítom-nosti zásaditého katalyzátoru, jako je amid lithný, t-butoxid sodný, hydroxid draselný a N-methyl-N-fenylamid sodný, ýpří-, - i tomnosti rozpouštědla, jako je tetralin nebo toluen. Při tomvznikáni ester nebo amid příslušného alkoholu nebo aminu,kterého se použilo, a jako vedlejší produkt methanol.
Například, v U.S. patentovém spise 4 288 297 se popisujetransesterifikace shora uvedeného propionátu v inertním roz-pouštědle, jako je tetralin, kterého se používá k tomu, abyspolupůsobil při odstraňování methanolu jakožto vedlejšíhoproduktu při reakci. Výtěžek při tomto postupu je však malý,při postupu se může tvořit peroxid a v některých případechse stává, že se alkohol nebo amin nerozpustí. V U.S. pateh-tovém spise 4 547 858 se popisuje postup pro reakci shorauvedeného propionátu s pentaerythritem v přítomnosti rozpou-štědla a vody, při čemž se rozpouštědlo oddestilovává předneutralizací reakční směsi. Při jiném způsobu, popsaném v U.S. patentovém spise4 661 700, se používá nadbytku propionátu v množství 15 až50 mol % místo inertního rozpouštědla, ž-ímž se dosahuje od-straňování methanolu. I když výtěžek při tomto spůsobu jedobrý, jsou reakčni teplota a tlak dosti vysoké, např. 200 °Ga 7 mbar.
Aby se dosáhlo vysokého výtěžku při konverzi, je nutnoprovádět takové reakce za vysokých teplot, např. asi 160 °Cnebo i více, což má za následek, že produkt ztrácí značně nabarvě. Nebo se takové reakce musí provádět po dlouhou dobu,nebo se oba tyto způsoby kombinují. Použivá-li se nižších tep-lot a kratších časů, klesá konverze.
Podstata vynálezu Předmětem vynálezu je způsob přípravy organických esterůa aminů, jehož podstata spočívá v tom, že se (a) nadby^Sf^í-^^^10teru v množství 5 až 60 mol %, majícího následující obecnývzorec
ve kterém R a R* znamenají lineární nebo rozvětvený alkyls 1 až 12 atomy uhlíku, C^ až cykloalkyl, C^až C^2 aryl nebo až alkaryl nebo aralkyl a mohou být stejné neborozdílné, A značí C·^ až Cg lineární nebo rozvětvený alkylennebo jednoduchou přímou vazbu a R” je methyl nebo ethyl, uve-de v reakci s (b) (i) až C2q lineárním a rozvětveným ali-fatickým alkoholem nebo thioetheralkoholem obsahujícím jednunebo několik hydroxylových skupin, nebo s (ii) aminem vzorce(R" )2N(CH2)nR"”, ve kterém R"'značí vodík, C^ež C^ alkyl,C^až C-j^cykloalkyl nebo Cg až C^2 aryl, 28 předpokladu, žejeden R”'je vodík,a R"" je vodík nebo N(R"')2, kde R"' máshora uvedený význam, a n je číslo 0 až 8, v přítomnosti zásadité anorganické sloučeniny a polární aprotické organic-ké sloučeniny jakožto katalyzátorové soustavy, při teplotě60 až 185 °C a pod vakuem nebo pod proudem inertního plynupři atmosférickém tlaku, ké-li jiný význam než vodík, jeto s výhodou methyl nebo ethyl.
Jelikož při praktickém provádění způsobu podle tohotovynálezu lze používat jak malého nadbytku, 5 mol %, tak ivětšího nadbytku, 60 mol %, organického esteru, doporučujese vsak používat 15 až 30 mol %ního nadbytku, výhodněji 20až 30 mol %ního nadbytku vztaženo na celkový počet hydroxy-lových skupin v alkoholu, nebo, když se používá amin, vzta-ženo ns celkový počet aminoskupin v aminu.
Vhodné alkoholy zahrnují n-hexylalkohol, n-oktylalkoholstearylalkohol, 1,6-hexandiol, 2,2'-thioglykol, neopentyl-glykol, pentaerythrit a dipentaerythrit. Přednost se dávápentaerythritu. Užitečné aminy zahrnují alifatické monoaminy, jako jeN-methylamin, Ν,Ν-diethylamin a N-cyklohexylamin; diaminy,jako je ethylendiamin, 1,3-diaminopropantetramethylendiamina hexamethylendiamin. Nejvhodnější je hexamethylendiamin.
Bazickými anorganickými sloučeninami, kterých se připraktickém uskutečňování způsobu podle tohoto vynálezu po-užívá, jsou sloučeniny alkalických kovů, jako 4® hydridyalkalickóoh, kovu, hydroxidy alkalických kovů, alkoxidy alkalic-kých kovů, amidy alkalických kovů a alkylamidy alkalickýchkovů. Alkalické kovy pro zásadité sloučeniny zahrnují lithi-um, sodík a draslík. Jako příklady zásaditých anorganickýchsloučenin, které se používají při způsobu podle tohoto vyná-lezu, lze uvést lithiumhydrid, natriumhydrid, hydroxid lith-ný, hydroxid sodný, hydroxid draselný, methoxid draselný,methoxid sodný, methoxid lithný, ethoxid draselný, ethoxidsodný, ethoxid lithný, terc-butoxid draselný, terc-butoxidsodný, n-butyllithium, fenylkalium, fenylnatrium, amid lith-ný, amid draselný a diisopropylamid lithný. Zásaditá anorga-nická sloučenina je obvykle přítomná v množství asi 1 až 30mol % vztaženo na mol použitého alkoholu nebo aminu. S výho-dou bývá zásaditá anorganická sloučenina přítomná v množství 5 asi 2 až 15 mol %, výhodněji pak § až 7 mol % na 1 mol alko-holu nebo aminu.
Aby polární aprotická organická sloučenina byla užitečnájako kokatalyzátor při praktickém provádění vynálezu, musímít dostatečnou polaritu k rozpouštění jednotlivých použitýchsložek při použité reakční teplotě a musí být schopná tvořitkomplex s kovovým iontem použité zásadité anorganické slouče-niny. Mezi takové aprotické organické sloučeniny patří N-met-hylpyrrolidon (ΝΙνϊΡ), 1,2-dimethoxybenzen (DMB) , N,N-dimethyl-acetamid (DIvLAC), hexamethyltrifosforamid, tetramethylensulfon,tetraethylenglykoldimethylether, ethylenglykoldimethylether,dimethylformamid (DMF), dimethylaminopyridin (DMAP), Ν,Ν,Ν^Ν*-tetraměthylethylendiamid (TMEDA) a 1,3-dimethyl-2-imidazolidi-non (DMI). Jako rozpouštědlo a kokatalyzátor lze používatrovněž dimethylsulfoxid (DMSO), tetrahydrofuran (THFj akrovnethery, jako je 12-krovn-4, takže tyto uvedené sloučeni-ny jsou zahrnuty do nejširšího rozsahu vynálezu. THF je všaktoxický a může zanechávat ve finálních produktech nečistoty,čímž je činí nepřijatelnými pro použití ve výrobě plastickýchvýrobků, které přicházejí do styku s potravinami, léčivy, far-maceutickými prostředky a jinými materiály, které se požíva-jí, berou orálně nebo intravenosně nebo aplikují místně.Krovnethery jsou vysoce toxické a platí pro ně tudíž stejnáomezení jako pro sloučeninu THF. Přednost se dává ΝΙνϊΡ, DMI, DMB a DMAC, nejvíce pak KMP.
Organické estery a amidy získávané postupem podle tohotovynálezu zahrnují n-oktyl-j3-(3,5_di-t-butyl-4-hydroxyfenyl)propionét, n-oktadecyl-p-(3,5-di-t-tutyl-4-hydroxyfenyl)propio-nét, N-cyklohexyl-p-(3 , 5-di-t-butyl-4-hydroxyfenyl)propionamidethylen-bis-p-(3,5-di-t-butyl-4-hydroxyfenyl)propionát, 1,2-bis-(3-(3-methyl-5-isopropyl-4-hydroxyfenyl)propionamido)ethanpentaerythritte trakis-/3-(3'-me thyl-5'-t-butyl-4'-hydroxyfen-yl) propionát7, N,Nz-hexamethylen-bis(3,5-di-terc-butyl-4-hydroxy)hydrocinnamamid a pentaerythrit-tetrakis-(3,5-di-t-butyl-4-hydroxyfenyl)propionát. Při postupu podle tohoto vynálezu se nadbytek organické- ho esteru shora uvedeného vzorce nechává reagovat s (i) alko- holém nebo thioetheralkoholem nebo (ii) aminem v přítomnos-ti polární aprotické organické sloučeniny při teplotě 60 až130 °C. Po přidání zásadité anorganické sloučeniny se reak-Ční směs zahřívá na teplotu 100 až 185 °C za plynulého pro-bubléváni inertního plynu, jako je dusík, při atmosférickémtlaku nebo pod vakuem. Inertní plyn nebo vakuum usnadňujíodstraňování vedlejšího produktu. S výhodou se způsob provádípod proudem inertního plynu při atmosférickém tlaku.
Jak se při popisu tohoto vynálezu používá, termín "ved-lejší produkt" se týká alkanolu, který se tvoří během trans-esterifikace nebo syntézy amidu, a termín "pebečnři produkt"se týká kteréhokoliv produktu, jenž je jiný než požadovanýprodukt a může se vytvářet během transesterifikace nebo syn-tézy amidu.
Pořadí přidávání polární aprotické organické sloučeninya zásadité anorganické sloučeniny do reakčního prostředí,obsahujícího ester a alkohol nebo amin, není kritické, proto-že reakce mezi reakčními složkami nezapočne dříve, dokud nej-sou přítomny všechny reakční složky. Zásaditá anorganickásloučenina se může uvádět do reakčního prostředí před polárníaprotickou organickou sloučeninou. S výhodou se polární apro-tická organická sloučenina přidává do reakční směsi jako prv-ní, aby se tím snížila viskozita reakční směsi.
Když se necháA,probublévat inertní plyn, jako je dusík,provádí se probublávání při praktikování způsobu podle tohotovynálezu rychlostí proudu 0,2 až 1,0 litru za minutu, s vý-hodou 0,5 až 1 litr/minutu, nejvýhodněji pak při rychlostiproudu asi 0,2 litru/minutu, za normálního tlaku, až reakceproběhne asi z 50 až 70 %, a potom se probublávání uskuteč-ňuje při vyšší rychlosti proudu od 0,5 do 1 litru/minutu pocelý zbytek reakční doby.
Provádí-li se odstraňování vedlejšího produktu pod vaku-em, musí být podtlak dostatečně nízký, aby se vedlejší pro-dukt účinně odstraňoval. Tlak může být od 1 mm Hg do 200 mmHg, s výhodou od 5 do 150 mm Hg a nejvýhodněji od 10 do 30mm Hg. Rovněž zpětné skapévání (refluxp) rozpouštědla hrajedůležitou roli, používá-li se vakuový postup, a to tím, že napomáhá odstraňování vedlejšího produktu a urychluje trans-esterifikační reakci.
Nejvýhodnější je reakční směs během odstraňování vedlej-šího produktu rychle promíchávat, aby se vytvořila jednotnásměs, čímž se zabraňuje zachycování vedlejšího produktu reak-čním prostředím, které je poněkud viskozní. Reakční směs seobvykle míchá rychlostí asi 450 až 2000 ot/minutu při pro-vádění reakce v laboratorním měřítku. Při průmyslově provádě-ném postupu by se musilo používat obvyklých turbinových mí-chadel, aby se dosáhlo dostatečně rychlého míchání.
Jakmile se vedlejší produkt odstání, neutralizuje se pakreakční prostředí kyselinou, jako je ledová kyselina octová,při teplotě 100 až 110 °C. Po asi 5 až 25 minutách se reakčníhmota krystalizuje z methanolu a vody, čímž se získává koneč-ný produkt.
Rozsah teploty pro uskutečňování reakce podle tohoto vy-nálezu je mezi 60 až 185 °C, s výhodou 100 až 155 °C.
Způsob podle tohoto vynálezu lze uskutečňovat bučí podávkách nebo plynulým postupem.
Způsob podle tohoto vynálezu je blíže v podrobnostechobjasňován na podkladě příkladů jeho konkrétních provedení,jež dále následují. Všechny díly a procenta jsou udávané hmotnostně, není-lijinak udáno. Příklady provedeni vynálezu Příklad 1
Do reakční nádoby opatřené mechanickým míchadlem, teplo-měrem, chladičem, odlučovačem a trubicí na probublávéní dusí-ku se vloží 54,5 g (60 mol #ní nadbytek) methyl-3-(3,5-di-t-butyl-4-hydroxyfenyl)propionátu, 6,8 g pentaerythritu a 13 mlN-methylpyrrolidonu (NIviP) a vše se zahřeje na 120 °C. Potomse přidá 0,083 amidu lithného za míchání a reakční směs sezahřeje na 140 °C při atmosférickém tlaku za plynulého pro-bublévéní plynného dusíku rychlostí 1 litr/minutu po dobu 1,5 hodiny. Analýza vysokotlakou kapalnou chromatografiíudává, že -9-9-11 # se získá 59 % tetrakis-/3-(3,5-di-t-butyl-4-hvdroxyfenyl)propionyloxymethyl7methanu, vztaženo na penta-erythrit.
Kontrolní příklad 1
Použije se postup a složky z příkladu 1 s tou výjimkou,že se místo KíříP použije tetralin. Po 3,5 hodinách se získá96 % tetrakis-^3~(3,5-di-t-butyl-4-hydroxyfenyl)propionyloxy-methyl7methanu, vztaženo na pentaerythrit.
Kontrolní příklad 1A
Použije se postupu a složek z příkladu 1 kromě BP, ji-nými slovy reakce je upravená. Po 2,5 hodinách se získá 98 %tetrakis-/3-(3,5-di-t-butyl-4-hydroxyfenyl)propionyloxymeth-yl/methanu, vztaženo na pentaerythit. Příklad 2
Použije se postupu a složek z příkladu 1 s tou výjimkou,že se použije 64,5 g (nadbytek 10 mol %) propionétu a 9 mlNMP. Po 3 hodinách se získá 99 % tetrakis-/3-(3,5-di-t-butyl-4-hydroxyfenyl)propionyloxymethyl7methanu, vztaženo na penta-erythrit.
Kontrolní příklad 2
Použije se postupu a složek z příkladu i 2 s tím rozdílem, .že se místo NMP použije tetralin. Po 6,5 hodinách se 2Íská90 % tetrakis-/3-(3,5~di-t-butyl-4-hydroxyfenyl)propionyloxy-methyl/methanu, vztaženo na pentaerythrit.
Kontrolní příklad 2A
Použije se postupu a složek z příkladu 2 kromě KLíP, jiný- mi slovy, reakce je upravená. Po 2,5 hodinách se získá 92 %tetrakis-/3-(3,5-di-t-butyl-4-hydroxyfeny1)propionyloxy-me thyl/methanu, vztaženo na penteerythrit. Příklad 3
Použije se postupu a složek z příkladu 1 s tím rozdí-lem, že se místo NIVEP použije 0,15 8 12-krovn-4-etheru. Po2 hodinách se získá 93 % tetrakis-/3-(3,5-di-t-butyl-4-hyd-roxyfenyl)propionyloxymethyl/inethanu, vztaženo na penta-erythrit.
Jak je doloženo příklady 1 a 2 podle tohoto vynálezu,dosahuje se dobrých výtěžků produktu za kratší dobu ve srov-nání s kontrolními příklady^ 1, 1A, 2 a 2A, kde se používáobvyklé rozpouštědlo anebo se nepoužívá vůbec žádného roz-pouštědla . Příklad 4
Do reakční nádoby opatřené chladičem, teploměrem, odlu-čovačem a mechanickým míchadlem se vloží 76 g (nadbytek 30mol %) methyl-3-(3,5-di-t-butyl-4-hydroxyfenyl)propionátu,6,8 g pentaerythritu a 8 ml Ν,Ν-dimethylacetamidu (DfcíAC) asměs se zahřeje na 120 °C. Potom se přidá 0,85 8 amidu lith-ného do reakční směsi. Za míchání a pod vakuem 90 mm Hg sereakční směs zahřeje na 140 °C a DMAC refluxuje. Po 2,5 ho-dinách analýza vysokotlakou kapalnou chromatografií udává,že se získá 96 % tetrakis-/3-(3,5-di-t-butyl-4-hydroxyfenyl)propionyloxymethyl/methanu, vztaženo na pentaerythrit. Příklad 5
Do reakční nádoby vybavené chladičem, teploměrem, odlu-čovačem, trubicí na probublévání dusíku a mechanickým mí-chadlem se vloží 43 g (nadbytek 10 mol %) methyl-3-(3,5-di-t-butyl-4-hydroxyfenyl)propionátu, 5 g 1,3-diaminopropanu a5 ml N-methylpyrrolidonu (Nlv.P). Potom se přidá 0,1 g amidu lithného za neustálého míchání a reakční směs se zahřeje na100 °C při atmosférickém tlaku za plynulého prohubláváníplynného dusíku rychlostí 0,3 litru/minutu po dobu 2,5 hodin.Analýza vysokotlakou kapalnou chrcmatografií udává, že sezíská 90 % l,3-bis-/3-(3,5-di-t-butyl-4-hydroxyřenyl)propion-amjdo7propanu. Fříklad 6
Do reakční nádoby opatřené chladičem, teploměrem, odlu-čovačem, trubicí na probublávání dusíku a mechanickým míchad-lem se přidá 307 g (nadbytek 5 mol %) methyl-3-(3,5-di-t-bu-tyl-4-hydroxyfenyl)propionátu, 270,5 g komerčního stearylalko-holu a 10 hmotnostních % N-methylpvrrolidonu (NMP). Potom sepřidájí 2 mol % amidu lithného za míchání a reakční směs zá-řívá při 115 až 155 °C při atmosférickém tlaku za neustáléhoprobublávání plynného dusíku rychlostí 0,5 litru/minutu podobu 1,5 hodiny. Analýza plynovou chromatografií udává, že sezíská 99,9 % oktadecyl-3-(3,5-di-t-butyl-4-hydroxyfenyl)pro-pionátu. Příklad 7
Do reakční nádoby vybavené mechanickým míchadlem, teplo-měrem, chladičem, odlučovačem a trubicí na probublávání du-síku se vloží 94,5 g (nadbytek 60 mol %) methyl-3-(3,5-di-t-butyl-4-hydroxyfenyl)propionátu, 6,8 g pentaerythritu a 13 mldimethoxybenzenu (DIvIB) a zahřeje na 100 °C. Potom se přidá7 mol % amidu lithného za míchání a reakční směs se zahřívápři 150 °C za atmosférického tlaku a neustálého probubláváníplynného dusíku rychlostí 0,5 litru/minutu po dobu 2 hodin.Analýza vysokotlakou kapalnou chromatografií udává, že sezíská 98,5 % tetrakis-/3-(3,5-di-t-butyl-4-hydroxyfenyl)pro-pionizyoxymethyl/methanu, vztaženo na pentaerythrit. Při způsobu podle tohoto vynálezu se tudíž zkracuje re- akční doba a zmenšuje se tvorba nežádoucích postranních pro- duktů, jako je trisprodukt, když se používá pentaerythrit. 10 A č-JVCí «yuCt lj ί^Λ^ΤΤ'ί^
Produkty vyráběné způsobem podle tohoto vynálezu jsouznámé a lze je používat jako antioxidanty v materiálech,které jsou podrobeny degradaci, jako jsou plastické hmoty,pryže a jiné polyméry.
Jiné znaky, výhody a provedení tohoto vynálezu, jek bylpopsán, budou pro odborníky v daném oboru nasnadě po přečtenipředchozího popisu. Protože specifická provedení vynálezubyla popsána dostatečně podrobně, lze z tohoto hlediska usku-tečňovat obměny a modifikace těchto provedení, aniž by sepři tom musilo odchylovat od myšlenky a rozsahu vynálezu, jakje popsán a nárokován.

Claims (18)

1. Způsob přípravy organických esterů a amidů, vyzna-čující se tím, že se nechá reagovat (a) nadby-tek 5 až 6Dvmol^% organického esteru obecného vzorce HO O II A— C-OH" r' ve kterém R a R* znamenají Cl-C12 lineární nebo rozvětvenýalkyl, C^-C^2 cykloalkyl, aryl nebo C^-C12 alkaryl nebo aralkyl a mohou být stejné nebo rozdílné, A značíC^-Cg lineární nebo rozvětvený alkylen nebo jednoduchou pří-mou vazbu a R" je methyl nebo ethyl, s (b) (i) line- árním nebo rozvětveným alifatickým alkoholem nebo thioether-alkoholem majících jednu nebo více hydroxylových skupin nebo(ii) s aminem obecného vzorce (R"*)2N(CH2) R””, v němž R"*značí vodík, C-^_y alkyl, C5-12 cykloalkyl nebo Cg_^2 aryl,za předpokladu, že jeden Rw* je vodíky a R’’” je vodík neboskupina N(R”Z)2, v níž R‘,z arsa-ěí· má shora definovaný význam,a n je číslo od O do 8, v přítomnosti polární aprotické orga-nické sloučeniny a zásadité anorganické sloučeniny jako kata-lyzátorové soustavy.
2. Způsob podle nároku 1, vy z n a č u j í c í se tím, že se jako složky (b) používá (i) alkoholu.
3. Způsob podle nároku 2., v y z n a č u j í c í se « tím, že se uvedený alifatický alkohol volí ze skupinyzahrnující n-hexylalkohol, n-oktylalkohol, stearylalkohol,1,6-hexandiol, neopentylglykol, pentaerythrit a dipenta-erythrit.
4. Způsob podle nároku 3,vyznačující setím, že se jako uvedený alkohol používá pentaerythrit.
5. Způsob podle nároku 1,vyznačující se 12 tím, že se jako složka (b) používá (ii) amin obecnéhovzorce (3”'), v němž R"# je vodík, C1_? alkyl, C5-12 cykloalkyl nebo C6-12 ary1’ zs Pře^o^^u, že jedenR,,z je vodík, a R'"’ je vodík nebo skupina NÍR"*^, v níž R"má shora definovaný význam, a n je číslo od C do 8.
6. Způsob podle nároku 5, vyznačující setím, že se uvedený amin volí ze skupiny zahrnující N-meth-ylemin, Ν,Κ-diethylamin, N-cyklohexylamin, ethylendiamin, 1,3-diaminopropan, tetraměthylendiamin a hexamethylendiamin.
7. Způsob podle nároku 6,vyznačující setím, že se jako uvedený amin používá hexamethylendiamin.
8. Způsob podle nároku 1,vyznačující setím, že se uvedená polární aprotická organická sloučeninavolí ze skupiny zahrnující N-methylpyrrolidcn, 1,2-dimethoxy-benzen, Ν,Ν-dimethylacetamid, hexamethyltrifosforamid, dimet-hylformamia, dimethylaminopyridin, tetraměthylensulfon, tetra-methylglykoldimethylether, ethylenglykoldimethvlether, Ν,Ν,Ν'Κtetramethylethylendiamin, l,3-dimethyl-2-imidazolidon, dimet-hylsulfoxid, tetrahydrofurap a 12-krovn-4.
9. Způsob podle nároku 8, vyznačující setím, že se jako uvedená polární aprotická organická slou-čenina používá N-methylpyrrolidon.
10. Způsob podle nároku 1, vyznačující setím, že se uvedená zásaditá anorganická sloučenina volíze skupiny zahrnující hydroxidy alkalických kovů, alkoxidyalkalických kovů, amidy alkalických kovů, alkylamidy alkalic-kých kovů a hydridy alkalických kovů.
11. Způsob podle nároku 10, vyznačující setím, že se uvedená zásaditá anorganická sloučenina volíze skupiny zahrnující methoxid draselný, methoxid sodný,methoxid lithný, ethoxid draselný, ethoxid sodný, ethoxidlithný, t-butoxid draselný, t-butoxid sodný, amid lithný,n-butyllithiumamid, diisopropylamid lithný, amid draselný,hydrid lithný a hydrid sodný.
- 11 - PATENTOVÉ N Á iO
12. Způsob podle nároku 11, vyznačujíc í - 13 - tím, že se jako uvedená zásaditá anorganická sloučenina používá amid lithný.
13. Způsob podle nároku 1, vyznačující setím, že se reakce provádí při teplotě 60 až 185 °C.
14. Způsob podle nároku 1, vyznačující setím, že se provádí pod vakuem.
15· Způsob podle nároku 1,vyznačující setím, že se provádí pod proudem inertního plynu.
16. Způsob podle nároku 1, vyznačující setím, že se uvedené zásaditá anorganická sloučenina používáv množství 1 až 30*únol na 1 mol alkoholu nebo aminu.
17. Způsob podle nároku 12, vyznačující setím, že se uvedené zásadité anorganické sloučeniny používáv množství 5 až 7 1 mo1,na 1 mol alkoholu nebo aminu.
18. Způsob podle nároku 8, vyznačující setím, že se jako uvedené činidlo vytvářející komplex použí-vá 1,2-dimethoxybenzen. Zastupuje i
CS912412A 1990-08-03 1991-08-02 Process for preparing organic esters and amides as well as corresponding catalyst system CS241291A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/562,515 US5136082A (en) 1990-08-03 1990-08-03 Process for preparing organic esters and amides and catalyst system therefor

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS241291A3 true CS241291A3 (en) 1992-02-19

Family

ID=24246596

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS912412A CS241291A3 (en) 1990-08-03 1991-08-02 Process for preparing organic esters and amides as well as corresponding catalyst system

Country Status (22)

Country Link
US (1) US5136082A (cs)
EP (1) EP0469331B1 (cs)
JP (1) JPH04234345A (cs)
KR (1) KR100190784B1 (cs)
CN (1) CN1032646C (cs)
AT (1) ATE142612T1 (cs)
AU (1) AU8143491A (cs)
BR (1) BR9103343A (cs)
CA (1) CA2045107C (cs)
CS (1) CS241291A3 (cs)
DE (1) DE69121998T2 (cs)
DK (1) DK0469331T3 (cs)
ES (1) ES2091266T3 (cs)
FI (1) FI913680A (cs)
HU (1) HUT62550A (cs)
IL (1) IL98548A0 (cs)
MX (1) MX9100190A (cs)
NO (1) NO912801L (cs)
PT (1) PT98568A (cs)
RU (1) RU2048465C1 (cs)
YU (1) YU130491A (cs)
ZA (1) ZA914726B (cs)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2001098249A1 (de) 2000-06-23 2001-12-27 Ciba Specialty Chemicals Holding Inc. Verfahren zur herstellung von hydroxyphenylcarbonsäureestern
US7667066B2 (en) * 2004-02-27 2010-02-23 Albemarle Corporation Preparation of sterically hindered hydroxyphenylcarboxylic acid esters
KR101070721B1 (ko) 2004-06-25 2011-10-07 스미또모 가가꾸 가부시키가이샤 (z)-1-페닐-1-디에틸아미노카르보닐-2-히드록시메틸시클로프로판의 제조 방법
SA06270147B1 (ar) * 2005-06-09 2009-12-22 نوفارتيس ايه جي عملية لتخليق 5-(مثيل–1h–إيميدازول–1-يل )–3-(ثلاثي فلـورو مثيل)–بنزامـين
DE102005028293A1 (de) * 2005-06-18 2007-01-04 Bayer Cropscience Gmbh Verfahren zum Herstellen von Carboxamiden
DE102005044250A1 (de) * 2005-09-15 2007-03-29 Röhm Gmbh Verfahren zur Herstellung von Methacrylaten mit reaktiven Doppelbindungen
CN103508923B (zh) * 2012-06-27 2016-06-29 中国石油化工股份有限公司 一种受阻酚类抗氧剂的制备方法
CN104496842B (zh) * 2014-12-30 2017-01-25 天津利安隆新材料股份有限公司 受阻酚类抗氧剂1019的制备方法
CN105294441B (zh) * 2015-12-10 2017-09-15 中国科学院新疆理化技术研究所 抗氧化剂八[β‑(3,5‑二叔丁基‑4‑羟基苯基)丙酸]三季戊四醇酯的合成方法
CN112661633A (zh) * 2020-12-24 2021-04-16 青岛科技大学 一种连续制备抗氧剂1010的方法
CN114671777B (zh) * 2022-03-18 2023-09-19 天津利安隆新材料股份有限公司 酰胺类抗氧剂的制备方法

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3801540A (en) * 1961-10-30 1974-04-02 Geigy Ag J R Dialkylhydroxyphenylalkanoic acid esters of di-and tripentaerythritol useful as polymer antioxidants
US4228297A (en) * 1972-12-27 1980-10-14 Ciba-Geigy Corporation Process for the production of hydroxyalkylphenyl derivatives
DE2421309C2 (de) * 1973-05-10 1983-02-24 Sumitomo Chemical Co., Ltd., Osaka Veresterte Isopropanolamine, Verfahren zu ihrer Herstellung und Verwendung derselben
US3988363A (en) * 1973-09-25 1976-10-26 Ciba-Geigy Corporation 2,4,6-Trialkyl L-3-hydroxyphenylalkanoates
US3984460A (en) * 1973-09-25 1976-10-05 Ciba-Geigy Corporation Esters of trisubstituted hydroxyphenylalkanoic acids
FR2246545B1 (cs) * 1973-10-04 1978-09-15 Ile De France
JPS57197245A (en) * 1981-05-28 1982-12-03 Mitsui Petrochem Ind Ltd Tetrakis(3-(3,5-dibutyl-4-hydroxyphenyl) propionyloxymethyl)methane
US4536593A (en) * 1982-07-13 1985-08-20 Ciba-Geigy Corporation Process for the preparation of sterically hindered hydroxphenylcarboxylic acid esters
US4618700A (en) * 1983-12-22 1986-10-21 Ciba-Geigy Corporation Process for the preparation of a hydroxyphenylcarboxylate
EP0300056B1 (en) * 1987-02-03 1992-01-29 Yoshitomi Pharmaceutical Industries, Ltd. Process for preparing tetrakis (3-(3,5-di-tert-butyl-4-hydroxyphenyl)propionyloxymethyl)methane

Also Published As

Publication number Publication date
CA2045107A1 (en) 1992-02-04
IL98548A0 (en) 1992-07-15
FI913680A0 (fi) 1991-08-01
FI913680A (fi) 1992-02-04
DE69121998T2 (de) 1997-02-20
DE69121998D1 (de) 1996-10-17
CN1058584A (zh) 1992-02-12
US5136082A (en) 1992-08-04
RU2048465C1 (ru) 1995-11-20
ES2091266T3 (es) 1996-11-01
NO912801D0 (no) 1991-07-17
HU912429D0 (en) 1991-12-30
NO912801L (no) 1992-02-04
KR100190784B1 (ko) 1999-06-01
PT98568A (pt) 1992-07-31
ATE142612T1 (de) 1996-09-15
YU130491A (sh) 1994-05-10
ZA914726B (en) 1992-05-27
DK0469331T3 (da) 1996-09-30
HUT62550A (en) 1993-05-28
KR920004329A (ko) 1992-03-27
MX9100190A (es) 1992-04-01
BR9103343A (pt) 1992-05-05
JPH04234345A (ja) 1992-08-24
EP0469331A1 (en) 1992-02-05
AU8143491A (en) 1992-02-06
EP0469331B1 (en) 1996-09-11
CN1032646C (zh) 1996-08-28
CA2045107C (en) 1997-12-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS241291A3 (en) Process for preparing organic esters and amides as well as corresponding catalyst system
JPH04247058A (ja) ヒドロキシアミド化合物の製造方法
ZA200508714B (en) Modafinil synthesis process
WO1995007882A1 (en) Synthesis of amido acids from carboxylic acid esters and amino acid salts
EP0510625B1 (en) Process for preparing hindered amine light stabilizers
CN113880733B (zh) 一种n-苯基双(三氟甲磺酰)亚胺的制备方法
JP3561253B2 (ja) 脂肪族、脂環式または芳香脂肪族クロロホルメートの合成方法
EP0009041B1 (en) Process for preparing aromatic amide antioxidants
AU642507B2 (en) Process for the preparation of aryl-substituted propionic acid esters
CN110776472B (zh) 一种四氢吩嗪衍生物的制备方法
WO2006109570A1 (ja) 2-イソプロペニル-5-メチル-4-ヘキセン-1-イル 3-メチル-2-ブテノアートの製造方法
US3313850A (en) Unsaturated acid amides containing sulphonic groups and method of preparation
RU2231523C1 (ru) Способ получения пентаэритрил-тетракис-[3(3,5-ди-трет-бутил-4-оксифенил)-пропионата]
JPH0321537B2 (cs)
JP2692123B2 (ja) ヒドロキシフェニルプロピオン酸エステルの製造法
JP3698762B2 (ja) N−(α−アシルオキシエチル)化合物の製造方法
JP2022146226A (ja) ビオチン誘導体の製造方法
JPH11209340A (ja) S−置換プロピオン酸アミドの製造方法
JPS62267248A (ja) アミノ基含有ジアセチレン化合物
JPH02160753A (ja) シアノ基含有(メタ)アクリル酸エステルの製法
JPH09208530A (ja) 脂肪族炭酸ジエステルの製造方法
JP2005225820A (ja) 立体障害性基を有する4−ヒドロキシ安息香酸誘導体のアシル化物およびその製造方法
JP2000016963A (ja) アセチル化無水リンゴ酸組成物の製造方法
JPH09202759A (ja) N−アルキルグリコール酸アミドの製造方法
JPS62174080A (ja) ヒドロキシフエニルプロピオン酸エステルの製法