CS235503B2 - Method of vindesinmonosulphate preparation - Google Patents

Method of vindesinmonosulphate preparation Download PDF

Info

Publication number
CS235503B2
CS235503B2 CS796720A CS672079A CS235503B2 CS 235503 B2 CS235503 B2 CS 235503B2 CS 796720 A CS796720 A CS 796720A CS 672079 A CS672079 A CS 672079A CS 235503 B2 CS235503 B2 CS 235503B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
sulfuric acid
vindesine
rate
added
addition
Prior art date
Application number
CS796720A
Other languages
English (en)
Inventor
Stanislav Rolski
Original Assignee
Lilly Co Eli
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lilly Co Eli filed Critical Lilly Co Eli
Publication of CS235503B2 publication Critical patent/CS235503B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D519/00Heterocyclic compounds containing more than one system of two or more relevant hetero rings condensed among themselves or condensed with a common carbocyclic ring system not provided for in groups C07D453/00 or C07D455/00
    • C07D519/04Dimeric indole alkaloids, e.g. vincaleucoblastine
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P35/00Antineoplastic agents
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P35/00Antineoplastic agents
    • A61P35/02Antineoplastic agents specific for leukemia

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Oncology (AREA)
  • Hematology (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Oxygen Or Sulfur (AREA)
  • Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)

Description

Vinddsin je Cullinanem a Gerzoneo uveden v belgickém patentu č. 813 168 z 2. říjne 1974 a byl tam nazván jako 4-desacetyl VLB C-3-karbooaoid. Sloučenina má následující strukturu
I I
CH3 c-nh2
O
Vindensin se může také pojmenovávat jeCo 4-desecetyl-3-dcskerbórntOoxyvVlLj-3ckrbboxanid nebo jaCo 23-eиinóo00-ddeseeeyl-23-deшeetootvinc^θeeukcOlletió. Sulfát vindesinu je také uveden v belgickém patentu č. 813 168 z 2. 10. 1974. ;
U transplantovaných nádorových systémů u živočichů bylo prokázáno, že vindesin vykazuje účinek dosahi^ící účinku vincristinu s potenciální moonnott, že'nevykazuje některé neurologické veddejěí účinky, které jsou spojeny s klinCdým používánío‘posledně jmenované drogy. VVndesin je nyní celosvětově používaný a nalezl uplatnění při včasných testech ' proti některých leukémiím, lymfonům a některým nádorům plic.
Vníbeetin a vincristin dva blízké vinca alkaloidy jsou nyní prodávány jako onkolytická činidla a jsou upravovány na f^o^imu sulfátových solí pro intrevenosní pouužtí u pacientů s různými nádory· Vylo však nalezeno, že vindesin sulfát připravený jednoduěe smíšením roztoku vindesinové báze v různých rozpouutědlech se 2 ekvivalenty zředěné kyseliny sírové a odpařením k suchu je elektrostatický (obtížně se s ním pracuje) a jeho stabilita je při skladování nedostatečná.
Předložený vynález se týká způsobu přípravy vindesin moonosufátu, který poskytuje produkt s dobrou stabilitou a se kterým se dobře pracuje.
Předmětem předloženého vynálezu je způsob přípravy vindesin moonosufátu, který se vyznačuje tím, že se rozpuutí v poddtatě čistá báze vindesinu v aceto^^Hu nebo acetonu na koncentraci 0,8 až 1,2 % hmot, a pak se přidává za míchání ekvioolární mnnožtví vodné kyseliny sírové o koncentraci 40 a£ 60 g/1 takovou rychlení, že ekvivalentní onnožtví se přidá v době delší než 0,5 min.
Rchhost přidávání a stupeň míchání je rozhod^ící, jakmile neutralizace báze vinde^nu se blíží dokonnení. ΐ . Podle předloženého vynálezu se příprava vindesin moonosufátu s výhodou provádí ve dvou stupních. V prvém se jeden ekvivalent 1N vodné kyseliny sírové pomelu přidává . ' /přikapává za oíchánn/ k 1% roztoku vindesinu v acetooótгilj. Po skončení přidávání se vzniklá suspenze míchá asi 1/2 hodiny a po této době se pomalu přidává .ze míchání zbylý ekvivalent 1N vodné kyseliny sírové. V míchání se pak pokračuje dalších 30 minut, načež se vysrážený vindesio sulfát odfiltruje. Filtrační koláč se promrje stejiým organickým rozpouštědlem, jaké bylo pouUito pro rozpouštění . vinfesinové báze a pak se vysuší fo konstantní váhy. Výtěžek sulfátu z báze je 94 až 96 pročent.
Přesněěi 1N vodný roztok kyseliny sírové se . přidá k 1% roztoku vindesinu v acetonitrilu takovou rychlostí, že ' rychlost přidávání kyseliny sírové k roztoku vindesinu souhlasí s rychlostí míchání nebo stupněm tvorby vLn^i^s^sLnc^i^i^i^u.fátu. Bylo nalezeno, že rychlost asi 1 ml/mio je dostatečná, zejména ke konci neutralizace. Přidávání se s výhodou provádí z byrety.
Při provádění výše uvedeného postupu, hlavní produkty vznOkaájcí mezi vindesinovou bází a prvním ekvivalentem kyseliny sírové, je hemissufát (2 moly vindesinu na mol kyseliny sírové). Druhý ekvivalent kyseliny sírové, který se přidává stejnou rycHlojftí, převádí hemimUfát na monoosUfát (jeden mol vindesinu na mol kyseliny sírové). Jestliže přidávání je příliš rychlé, zejména při konci neutralizačního procesu, nebo jestliže se pouUžje přebytek kyseliny sírové, vzniká disulfát (jeden mol vSndesSnu ne 2 moly kyseliny sírové). Jestliže m^ožto! kyseliny sírové přidané k vSndesSnu je vypočte-né jako 2 ekvivelenty^vztaženo na hmoonost v^desinu, vzatého jako 97 % (čistý alkaloid, obsahující rozpouštědlo apod.) pak to mírnoství kyseliny sírové, které je vázáno ve formě disulfátu, nutně vede k tomu, že určité m^oživ! v^desinu je přítomné ve formě hemisulfátu, protože Je nedostatek kyseliny sírové na tvorbu monostUfátu.
Hemissufát je méně stabilní než viodesin monostUfát. Například při 25 °C - po době jednoho miěíce obsahuje herniiuufát pouze 85,2 % původní účinoosi, ale vindesin monosulfát 97,4 % účinnost. Tak pomalé přidávání postupem podle předloženého vynálezu brání tvorbě disulfátu a přítsmnosti hemiiuufátu v produktu. VViledoý viodesio oonostUfát má dostatečnou stabilitu a snadno se zpracovává na farmiaeuuické přípravky. Vindesin oonostUfát, připravený tímto způsobem, má také vhodné fyzikální vlastnosti pro pouužtí jakožto analytický standard.
Titrečoí křivka pro neutralizaci vSndesinnvé báze 1N-vodnou kyselinou sírovou vykazuje ioflex při pH = 6,5 sdpPoVdfljcí tvorbě viodesio hemiiuufátu. Přidávání druhého ekvivalentu 1N kyseliny sírové způsobuje pokles pH . v rozmezí 4,5 až 5,0.
Zatímco je možné sledovat výše uvedenou reakci pH metrem, je konec variabbloí (4,5 ' až 5,0). Je výhodné, aby se mmoožtví přidávané kyseliny sírové vyppočtalo spíěe na základě stanovení přítomné báze v^desinu vysokotlakou kapali novou ^γ^^Ι^^ΙΗ, než na základě stanoveni konce tit^ce. Pro stabilitu vSndetiomonosuUfátu podle předloženého vynálezu je velmi důležité, aby se použila báze v^desinu o vysoké čistotě.
Přidávání přebytku kyseliny sírové způsobuje další pokles pH, jek se monosuUfát převádí na disulfát. Přítomnost disulfátu v monostUfátu vede po - rozpuštění (10 mg^ml) ve vodě ke kyselejšímu pH než jeké vykazuje roztok viodesio monostUfátu, který má pH = 4,5. VVnddsin disulfát po rozpuštění ve vodě (10 mg/nl.) má pH = 2,0. Mikroanalýza pevného sulfátu vykazuje vyšší procento síry než 3,76 %, což je vypočtené množství vindesio monostUfátu.
VVndesin sulfát připravený výše uvedeným postupem se hydratuje a obsahuje od 4 do 5 % vody (asi 2 moly) podle Karl Fisheaova stanovení. Tak - viodesio sulfát obsahuje na molekulu 1 mol kyseliny sírové a 2 moly vody.
Při provádění postupu podle předloženého vynálezu byl acetonOiril - vybrán pro rozpouštění v^desinu oeuuralizaci vodnou kyselinou sírovou. Rovněž tak - se může používat aceton, - ale acetonOtril je výhodný, protože viodesio monosuUfát připravený v tomto rozpouštědle má lepší stabilitu. Pomužtí - 1N kyseliny sírové a 1% roztoku vi-odesinu v acetonOtrilu (nebo acetonu) bylo nalezeno Jako optimáání. Jak je odborníkům zoámé, při použití vyšších koncentrací se může připravit vindesin monosulfát s vhodnými vlastnostmi. Takto provedené postupy budou spadat do rozsahu předloženého vynálezu.
Předložený vynález je blíže objasněn v následujících příkladech.
Příklad 1
32,84 g báze vindesinu a 3 284 ml acetonitrilu se připraví roztok. Za míchání se к tomuto roztoku přidává jeden ekvivalent IN vodné kyseliny sírové rychlostí 1 ml/min (1 g vindesinové vodné báze čistoty 97 % vyžaduje 1,25 ml 1 ,0 N vodné kyseliny sírové). Po skončení přidávání prvého ekvivalentu kyseliny se vzniklá suspenze míchá po dobu 20 až 30 minut při teplotě místnosti, načež se stejnou rychlostí přidává za míchání druhý ekvivalent IN kyseliny sírové. Během přidávání druhého* ekvivalentu kyseliny sírové se hemisulfát vzniklý přidáním prvého ekvivalentu převede na vindesin monosulfát. Po skončení přidávání druhého ekvivalentu kyseliny sírové se vzniklá suspenze míchá delších 30 minut při teplotě místnosti· Takto připravený vindesinsulfát se рек odfiltruje в filtrační koláč se promyje 100 ml acetonitrilu. Sraženina se vysuší do konstantní hmotnosti ve vakuu při teplotě, která nepřevyšuje 35 °C; výtěžek 34,8 až 35,6 g (94 až 96 %)·
Ve výše uvedeném příkladu rychlost přidávání zředěné kyseliny sírové к vindesinové bázi nebo roztoku hemisulfátu byla 1 ml/min· Pomalejší rychlost přidávání poskytuje v podstatě stejné výsledky· Rychlejší přidávání se může provádět za předpokladu, že míchání je dostatečné, aby se zajistilo, že nedochází *k tvorbě disulfátu. Co je důležité, není absolutní rychlost přidávání zředěné kyseliny sírové, ale přidávání vhodnou rychlostí, která odpovídá míchání tak, aby tvorba disulfátu byla co možno minimální, zejména ke konci neutralizačního postupu·
Výše uvedený postup se může provádět ve dvou stupních, to je hemisulfát, který je dobře charakterizovanou sloučenino^se může izolovat, vysušit a pak znovu suspendovat v organickém rozpouštědle tak, sby se přidal druhý ekvivalent kyseliny sírové·

Claims (3)

1· Způsob přípravy vindesin monosulfátu, vyznačený tím, že se rozpustí v podstatě čistá báze vindesinu v acetonitrilu nebo acetonu na koncentraci 0,8 až 1,2 % hmot, a pak se přidává za míchání ekvimolární množství vodné kyseliny sírové o koncentraci 40 až 60 g/1 takovou rychlostí, že ekvivalentní množství se přidá v době delší než 0,5 min·
2. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se jako rozpouštědla použije acetonitrilu·
3. Způsob podle bodu 1 nebo 2, vyznačený tím, že se vodná kyselina sírová přidává rychlostí 1 ml za mimutu nebo rychlostí menší·
CS796720A 1978-10-10 1979-10-03 Method of vindesinmonosulphate preparation CS235503B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US94959578A 1978-10-10 1978-10-10

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS235503B2 true CS235503B2 (en) 1985-05-15

Family

ID=25489302

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS796720A CS235503B2 (en) 1978-10-10 1979-10-03 Method of vindesinmonosulphate preparation

Country Status (32)

Country Link
EP (1) EP0009996B1 (cs)
JP (1) JPS5553295A (cs)
KR (1) KR850000150B1 (cs)
AR (1) AR225153A1 (cs)
AT (1) AT370422B (cs)
AU (1) AU525702B2 (cs)
BE (1) BE879213A (cs)
BG (1) BG34763A3 (cs)
CA (1) CA1114817A (cs)
CH (2) CH645120A5 (cs)
CS (1) CS235503B2 (cs)
DD (1) DD146461A5 (cs)
DE (1) DE2964913D1 (cs)
DK (1) DK146823C (cs)
EG (1) EG14140A (cs)
ES (1) ES484827A1 (cs)
FI (1) FI70223C (cs)
FR (1) FR2438659A1 (cs)
GB (1) GB2031893B (cs)
GR (1) GR72394B (cs)
HU (1) HU180744B (cs)
IE (1) IE48958B1 (cs)
IL (1) IL58390A (cs)
LU (1) LU81763A1 (cs)
MY (1) MY8500569A (cs)
NZ (1) NZ191744A (cs)
PH (1) PH16092A (cs)
PL (1) PL117678B1 (cs)
PT (1) PT70269A (cs)
RO (1) RO77380A (cs)
YU (1) YU241179A (cs)
ZA (1) ZA795268B (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4558053A (en) * 1983-12-21 1985-12-10 Eli Lilly And Company Naphthalene-1,5-disulfonate salts of dimeric indole-dihydroindole alkaloids
CN112592357B (zh) * 2020-12-22 2022-03-22 海南长春花药业有限公司 一种硫酸长春地辛的制备方法

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IL48685A (en) * 1975-01-09 1980-03-31 Lilly Co Eli Amides of vincadioline and vinblastine
US4029663A (en) * 1975-07-10 1977-06-14 Eli Lilly And Company Dimeric anhydro-vinca derivatives
GR69783B (cs) * 1976-09-08 1982-07-07 Lilly Co Eli

Also Published As

Publication number Publication date
KR830001282A (ko) 1983-04-30
CH645120A5 (fr) 1984-09-14
GB2031893A (en) 1980-04-30
FR2438659B1 (cs) 1983-03-18
AT370422B (de) 1983-03-25
FI793065A (fi) 1980-04-11
KR850000150B1 (ko) 1985-02-28
FI70223B (fi) 1986-02-28
FR2438659A1 (fr) 1980-05-09
IE48958B1 (en) 1985-06-26
RO77380A (ro) 1981-11-04
DE2964913D1 (en) 1983-03-31
GR72394B (cs) 1983-11-01
AR225153A1 (es) 1982-02-26
DD146461A5 (de) 1981-02-11
IE791914L (en) 1980-04-10
GB2031893B (en) 1983-03-30
DK146823B (da) 1984-01-16
AU5142779A (en) 1980-04-17
YU241179A (en) 1983-01-21
DK422979A (da) 1980-04-11
PH16092A (en) 1983-06-20
PL218756A1 (cs) 1980-06-16
MY8500569A (en) 1985-12-31
BG34763A3 (en) 1983-11-15
IL58390A0 (en) 1980-01-31
LU81763A1 (fr) 1980-01-24
FI70223C (fi) 1986-09-15
CH649301A5 (fr) 1985-05-15
EP0009996B1 (en) 1983-02-23
EG14140A (en) 1983-09-30
JPS628119B2 (cs) 1987-02-20
AU525702B2 (en) 1982-11-25
DK146823C (da) 1984-07-02
IL58390A (en) 1982-07-30
PL117678B1 (en) 1981-08-31
ATA658279A (de) 1982-08-15
NZ191744A (en) 1981-05-29
ES484827A1 (es) 1980-10-01
BE879213A (fr) 1980-04-08
HU180744B (en) 1983-04-29
JPS5553295A (en) 1980-04-18
EP0009996A1 (en) 1980-04-16
CA1114817A (en) 1981-12-22
ZA795268B (en) 1981-05-27
PT70269A (de) 1979-11-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE2052962A1 (cs)
CS235503B2 (en) Method of vindesinmonosulphate preparation
US2666066A (en) Ethylenediamine salts of cyclopen-tanopolyhydrophenanthrene-3-monosulfates
EP0137600A1 (en) Pharmaceutically active salts of morphine
US4259242A (en) Method of preparing vindesine sulfate
Saunders et al. 197. Organo-lead compounds. Part I. Trialkyl-lead salts possessing sternutatory properties
EP0026811A1 (en) Cephalosporin derivatives
US2398706A (en) Riboflavin derivatives and process of preparing the same
DE69825988T2 (de) Verfahren zur entfernung von schwermetallen aus organischen verbindungen
US1669328A (en) Specific antidiabetic principle
DE1695374A1 (de) Neue Antibiotica
EP0036652A2 (de) Cephalosporinderivate, entsprechende Präparate, die Verwendung dieser Produkte bei der Behandlung von Krankheiten, die Herstellung der Wirkstoffe sowie dabei anfallende Zwischenprodukte
US3082253A (en) Complexes of tetracycline antibiotics and preparation of same
JPH0476995B2 (cs)
DE2063027A1 (de) Salz einer basischen Aminosäure der 5 6,7,8 Tetrahydrofolsaure
US1440849A (en) Process of making sodium compounds of dioxydiaminoarsenobenzene
DE1810994C3 (de) Verfahren zur Herstellung von 6-(alpha-Phenoxybutyramido)-penicillansäure
US1440850A (en) Umetaro suzuki
DE1013641B (de) Verfahren zur Reinigung von Heparin
WO2024110803A1 (en) Polymeric compounds comprising antineoplastic agents
DE2404931A1 (de) Psychotonikum
DE282377C (cs)
DD295376A5 (de) Neue uroniumsalze, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung
JPS6216930B2 (cs)
CS254544B1 (cs) 2,3-Bis(benzamido)fenaziny