CS231961B2 - Equipment for geadual separation of individual from the stack - Google Patents
Equipment for geadual separation of individual from the stack Download PDFInfo
- Publication number
- CS231961B2 CS231961B2 CS786073A CS607378A CS231961B2 CS 231961 B2 CS231961 B2 CS 231961B2 CS 786073 A CS786073 A CS 786073A CS 607378 A CS607378 A CS 607378A CS 231961 B2 CS231961 B2 CS 231961B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- sheet
- stack
- housing
- slide
- sheets
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B42—BOOKBINDING; ALBUMS; FILES; SPECIAL PRINTED MATTER
- B42F—SHEETS TEMPORARILY ATTACHED TOGETHER; FILING APPLIANCES; FILE CARDS; INDEXING
- B42F7/00—Filing appliances without fastening means
- B42F7/14—Boxes
-
- G—PHYSICS
- G02—OPTICS
- G02B—OPTICAL ELEMENTS, SYSTEMS OR APPARATUS
- G02B27/00—Optical systems or apparatus not provided for by any of the groups G02B1/00 - G02B26/00, G02B30/00
- G02B27/02—Viewing or reading apparatus
- G02B27/022—Viewing apparatus
-
- G—PHYSICS
- G03—PHOTOGRAPHY; CINEMATOGRAPHY; ANALOGOUS TECHNIQUES USING WAVES OTHER THAN OPTICAL WAVES; ELECTROGRAPHY; HOLOGRAPHY
- G03B—APPARATUS OR ARRANGEMENTS FOR TAKING PHOTOGRAPHS OR FOR PROJECTING OR VIEWING THEM; APPARATUS OR ARRANGEMENTS EMPLOYING ANALOGOUS TECHNIQUES USING WAVES OTHER THAN OPTICAL WAVES; ACCESSORIES THEREFOR
- G03B23/00—Devices for changing pictures in viewing apparatus or projectors
- G03B23/02—Devices for changing pictures in viewing apparatus or projectors in which a picture is removed from a stock and returned to the same stock or another one; Magazines therefor
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A47—FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
- A47G—HOUSEHOLD OR TABLE EQUIPMENT
- A47G1/00—Mirrors; Picture frames or the like, e.g. provided with heating, lighting or ventilating means
- A47G1/06—Picture frames
- A47G2001/0694—Picture frames comprising means allowing the frame to be supported on a horizontal surface
Landscapes
- Physics & Mathematics (AREA)
- General Physics & Mathematics (AREA)
- Optics & Photonics (AREA)
- Sheets, Magazines, And Separation Thereof (AREA)
- Sheet Holders (AREA)
- Pile Receivers (AREA)
- Color Electrophotography (AREA)
- Adornments (AREA)
- Closed-Circuit Television Systems (AREA)
- Magnetic Resonance Imaging Apparatus (AREA)
Description
Spolehlivou výměnu listů různých rozměrů, ve všech polohách i stupni naplnění, zejména při prohlížení fotografií, zajišťuje popisované jednoduché zařízení, ' sestávající z dosedací plochy pro hrany listů na jedné straně stohu a z posouvacího ústrojí posledního listu stohu, kde dosedací plocha prohraný listů svírá alespoň v oblasti, na kterou přiléhá hrana posledního -listu, ostrý úhel s plochou posledního listu obrácenou ke stohu a nejméně na jednom místě je opatřena prodloužením, které probíhá nejméně k okraji hrany listu odvrácenému od stohu listů.
Vynález se týká zařízení pro postupme oddělování jednotlivých listů ze stohu listů, zejména měniče pro· prohlížení fotografií. Zařízení sestává z dosedací plochy pro hrany listů vytvořené na jedné straně stohu listů na z přístupu nebo· posouvacího ústrojí pro· posouvání posledního· listu stohu listů rovnoběžně s jeho plochou.
Zařízení tohoto druhu, které slouží jako měnič obrázků, diapozitivů, reklamních textů a podobně, je popsáno· v· NSR patentovém spisu č. 873 908. Tento známý měnič · však nezajišťuje spolehlivé vyměňování poměrně tenkých listů, které mimoto mají poměrně velké tolerance rozměrů, například běžných fotografií.
Problémy vznikající při konstrukci měniče pro prohlížení fotografií, který má spolehlivě pracovat a má být současně jednoduchý a jeho výroba hospodárná, vyplývají především · ze skutečnosti, že fotografie, které mají být tímto měničem postupně exponovány pro pozorování, se z mnoha hledisek podstatně liší přesto, že mají shodný formát. Rozdíly vznikají v důsledku použití papírů a chemikálií pro vyvíjení fotografií od různých výrobců a také zpracováním fotografií v různých zpracovatelských podnicích.
Fotografie dodávané zpracovateli mají nejen různé formáty, z · nichž se nejvíce používají formáty · 9 · x 9 cm (přesněji 8,9 x8,9 centimetru], 9 x 11,5 cm, 9 x 11,7 cm a 9 x 13 cm, ale v rámci těchto· jmenovitých formátů jsou poměrně velké tolerance rozměrů, které mohou činit až 5 mm a které vznikají například v důsledku toho, že konečný formát fotografií se získává různými způsoby, například vystřihováními, přistřihováním, odstřihováním z rolí papíru a podobně. Podle výrobce se kromě toho mohou podstatně lišit i tloušťky těchto, fotografií. Tloušťka fotografií je ve většině případů v rozsahu 0,25 až 0,3 · mm, mohou se však vyskytnout i větší a menší tloušťky. Fotografie kromě toho mohou mít pravoúhlé nebo kulaté rohy a · okraje fotografií mají v závislosti na vytváření konečného· formátu různou jakost, takže na nich případně mohou být otřepy od odstřihování.
Různé fotografie mohou být kromě toho značně a v různých směrech prohnuty, protože tak zvané fotopapíry nejsou ve skutečnosti z papíru, nýbrž z nosičů z umělých hmot, které jako· papír vypadají a na které je nanesen ·· velký počet · různých vrstev chemikálií, které jsou uloženy · v želatině. Želatina je organická látka a její vlastnosti proto značně kolísají. Želatina · je zejména velmi silně hydroskopická, · zatímco nosiče z umělé hmoty jsou podstatně méně hydroskopické, takže v závislosti na vlhkosti vzduchu vznikají mezi nosičem z umělé hmoty a vrstvami želatiny různě velká napětí, která vyvolávají nejrůznější prohnutí fotografií. Tyto· deformace · jsou kromě toho vyvolány ještě zmíněnými vrstvami chemi kálií, které jsou uloženy v želatině a které byly tvořeny vrstvou chránící proti světlu, filtrační vrstvou, fixační vrstvou, · ochrannou vrstvou a třemi barevnými vrstvami. V želatině mohou být případně uloženy ještě další vrstvy, což · opět závisí na původu fotografického· papíru a na druhu chemického zpracování při vyvíjení fotografií.
Je-stliže · se v této souvislosti uváží, že existuje nejméně pět velkých výrobců fotografických papírů, to· jest firmy Kodak, · Agfa, Fuji, 3M a Sakura, kteří · vyrábějí vždy jiný druh fotopapírů, a že · současně existuje velký počet zpracovatelských podniků, . které tyto fotografické papíry zpracovávají v nejrůznějších zařízeních a nejrůznějšími způsoby upravují na konečný formát, je zřejmé, že hlavní problém při konstrukci spolehlivě pracujícího měniče pro· prohlížení fotografií spočívá v tom, že se do něj ve skutečnosti vkládají nejrůznější · fotografie, které přitom mohou mít stejné jmenovité formáty. Měnič pro· prohlížení fotografií tedy musí spolehlivě pracovat se všemi těmito různými fotografiemi. Spolehlivý a vyhovující měnič pro· prohlížení fotografií by tedy měl splňovat následující · požadavky.
1. Uvnitř stohu fotografií musí být od sebe spolehlivě odděleny nejrůznější fotografie.
2. Vyjímání nejrůznějších fotografií ze. stohu musí přes jejich-veškeré rozdíly probíhat stejně spolelivě.
3. Zpětné zavádění oddělené fotografie na opačné koncové straně stohu (horní nebo spodní strana stohu) musí být naprosto· spolehlivé.
4. Fotografie mají být přitlačeny · k prohlížecímu okénku, aby mohly být prohlíženy · v rovinném stavu.
5. V průběhu prohlížení fotografie v měniči pro prohlížení fotografií a během činnosti tohoto měniče nesmějí žádné fotografie vypadnout, což · nemá záviset na tom, v jaké poloze je měnič pro prohlížení fotografií držen a v jaké poloze pracuje.
6. Měnič pro prohlížení fotografií má spolehlivě pracovat ve všech možných polohách, například i v případě, kdy osoba prohlížející sl fotografie leží na zádech.
7. Je třeba, aby se fotografie mohly · . do měniče pro prohlížení fotografií vkládat jednotlivě nebo· ve stohu a stejným způsobem z tohoto měniče pro prohlížení fotografií také vyjímat.
8. Měnič pro prohlížení fotografií musí spolehlivě pracovat nezávisle na stupni naplnění, to· jest jak v případě, že je zcela naplněn fotografiemi, například 25 fotografiemi, tak i v případě, že se v tomto měniči pro prohlížení fotografií nacházejí jen dva nebo· tři obrázky.
9. Měnič pro prohlížení fotografií musí být zajištěn proti neodbornému zacházení, takže fotografie nesmějí být při nesprávném ovládání mechanismů měniče pro prohlížení fotografií poškozeny, zmuchlány, potrhá
S .
ny .nebo· jiným způsobem zhoršen jejich stav.
10. V případě potřeby je třeba, aby fotografie bylo· možno prohlížet i trvale, takže je třeba, aby tyto· fotografie mohly být pomocí měniče pro· prohlížení fotografií postaveny na stůl nebo zavěšeny.
11. Je třeba, aby jednotlivé měniče pro prohlížení fotografií bylo možno· řádně stohovat na sebe.
12. Měnič pro· prohlížení fotografií by měl mít tak zvané „kapesní provedení“, aby bylo možno· fotografie spolu s měničem pro jejich prohlížení zasunout do· kapsy, například do kapsy obleku nebo do· kabelky. Měnič pro prohlížení fotografií by proto z tohoto· důvodu měl být pokud možno plochý, měl by mít zaoblené rohy a současně by měl být příjemný na dotyk.
13. Výroba měniče pro prohlížení fotografií by měla být co nejjednodušší a nejhospodárnější, výhodná je zejména automatická výroba a montáž těchto· měničů. Výhodným · způsobem výroby je výroba jednotlivých dílů měničů tlakovým litím z umělých hmot.
14. Měnící ústrojí musí pracovat tak spolehlivě, že vždy vysune a zpět do stohu zasune jednu fotografii, to· jest při správném ovládání nikdy nevyměňuje dvě fotografie nebo dokonce žádnou fotografii.
15. Fotografie by měly být v měniči pro jejich prohlížení chráněny před potem z rukou uživatele a před prachem.
16. Dalším požadavkem je, aby měnič pro prohlížení fotografií byl kompaktní, to jest aby vyžadoval málo místa a podstatná část jeho objemu, pokud možno co největší část tohoto objemu, byla využita pro uložení fotografií.
17. Při každém exponování by měla být vidět pokud možno největší část obrazové plochy fotografie, která tedy má být pokud možno málo· nebo· vůbec zakryta.
18. Měla by být možnost popisu měniče pro prohlížení fotografií identifikačními údaji.
19. Vkládání fotografií do měniče pro· jejich prohlížení má být proveditelné také automaticky, zejména automaty, které provádějí vkládání fotografií, uzavírání měniče pro jejich prohlížení a jeho funkční kontrolu.
20. Mechanismus měniče pro prohlížení fotografií by měl umožňovat různá provedení, například provedení, ve kterém se fotografie ze stohu vyjímají nahoře a zpět do stohu se zasouvají dole. V jiném provedení by mělo· být možno· tyto fotografie naopak vyjímat ze spodní strany stohu a vkládat na horní stranu tohoto stohu. Kromě toho by měnič pro prohlížení fotografií měl být opatřen ústrojím, které by umožnilo· vyjmutí jednotlivé fotografie ze stohu, například vrchní obrázek nikoliv· ze shora, nýbrž za jeho· spodní stranu.
Stejné požadavky, které'byly popsány v souvislosti s měničem pro· prohlížení foto grafií by měly být splněny i pro ostatní předměty tvaru listů, popřípadě karet, které· jsou dále označovány jako· listy, například pro štítky s kuchařskými recepty, orientační mapy pro lyžaře, turistické trasy a podobně, karty pro malé kartotéky a podobně. Uvedené požadavky platí částečně i pro· měniče štítků, na kterých je informace uložena v neviditelné formě. Je možné například uvažovat o· použití popsaného· měniče pro magnetické štítky, na kterých jsou zapsány například jazykové lekce. Měnič je pak opatřen jednoduchým čtecím ústrojím s · magnetofonovou hlavou, které je poháněno· baterií a pevně namontováno· na měniči.
Vynález se tedy netýká výlučně jen měniče pro prohlížení fotografií, ačkoliv použití měniče pro· tento· účel je zvláště výhodné, nýbrž obecně zařízení pro· postupné oddělování jednotlivých listů ze stohu listů. S použitím vynálezu je možno· zkonstruovat zařízení, které splňuje alespoň některé, s výhodou však všechny uvedené požadavky a překonává tak nedostatky dosavadního· stavu techniky.
Uvedený úkol je vyřešen zařízením pro postupné oddělování jednotlivých listů ze stohu, jehož podstata podle vynálezu spočívá v tom, že dosedací plocha pro hrany listů svírá · alespoň v oblasti, na kterou · přiléhá hrana posledního listu stohu listů ostrý úhel s plochou tohoto posledního· listu obrácenou ke stohu listů a nejméně na jednom místě, s výhodou po· celé délce hrany listu je opatřena prodloužením, které probíhá nejméně k okraji hrany listu odvrácenému od stohu listů a s výhodou tento· okraj hrany listu směrem ke stohu listů přesahuje.
V důsledku tohoto provedení se dosáhne obzvlášť spolehlivého· oddělení jednotlivých listů od stohu listů, takže nevzniká nebezpečí, že by bylo· od stohu současně odděleno více listů, nebo· že by od stohu nebyl oddělen žádný list. Toto zařízení pracuje spolehlivě i tehdy, jestliže listy mají poměrně velké plošné rozměry a značné tolerance tloušťky.
Zařízení podle vynálezu může být přitom provedeno· tak, že na · straně posledního listu odvrácené od stohu listů je poblíž prodloužení v určité vzdálenosti vytvořen nejméně jeden oddělovací doraz, který je uspořádán nebo nastavitelný tak, že prodloužení plochy dorazu rovnoběžné s plochou posledního listu spočívající v oblasti mezi oddělovacím dorazem a prodloužením tímto prodloužením prochází, přičemž v oblasti mezi oddělovacím dorazem a prodloužením je vytvořen oddělovací prostor, do· kterého· se může ohnout hrana posledního listu a tímto způsobem oddělit od sousedního· . listu.
Zařízení podle vynálezu může být dále provedeno tak, že vzdálenost mezi prodloužením a přivráceným koncem plochy dorazu je menší než strana listu probíhající kolmo k dosedací ploše pro hrany listů, po231961
8 případě že třecí · síla přenášená mezi posuvným posledním listem a na. něj přiléhajícím dalším listem je malá ve srovnání s ohybovou silou potřebnou pro· ohnutí hrany listu do oddělovacího prostoru · u dosedací plochy pro hrany listů.
Zařízení podle vynálezu je s výhodou provedeno· tak, . že prodloužení přechází ve vyjímací otvor tvořený s výhodou vyjímací štěrbinou, jejíž šířka je · poněkud · větší než tloušťka jednoho· listu a jejíž délka je poněkud větší než délka s touto vyjímací štěrbinou rovnoběžně probíhajících hran listů.
Ve zjednodušeném provedení, které přesto spolehlivě pracuje, může být v oblasti nebo· místo oddělovacího dorazu vytvořeno· volné · vybrání, skrze které lze na poslední list nacházející se u vyjímací štěrbiny působit tlakem, například tlakem prstu, jehož pomocí, to jest složkami síly působícími v rovině listu, je list z vyjímací štěrbiny vysunut.
' Zařízení podle vynálezu může být kromě toho· opatřeno· ústrojím pro· zavádění listu do · stohu listů, zejména ústrojím pro zpětné zavádění listu, který byl předtím ze stohu vyjmut. Toto> ústrojí může být provedeno· tak, že dosedací plocha pro hrany listů je alespoň v oblasti, u které se nachází hrana horního· listu stohu listů, opatřená na jednom nebo· více místech, s výhodou podél celé délky hrany horního· listu, prodloužením, které probíhá až k okraji hrany horního listu odvrácenému od stohu listů a tento okraj směrem ke stohu listů s výhodou přesahuje, přičemž na tento· okraj a přilehlou vnější stranu · stohu listů navazuje zaváděcí prostor, jehož pomocí lze do· stohu listů bez překážek zasunout přední hranu listu zasouvaného do stohu listů.
Zařízení podle vynálezu může být přitom provedeno tak, že na straně horního listu odvrácené cd stohu listů a poblíž prodloužení vytvořeného v této· oblasti je v určité vzdálenosti od tohoto· prodloužení vytvořen nejméně jeden zaváděcí výstupek, který je Uspořádán nebo nastavitelný tak, že prodloužení plochy zaváděcího· výstupku rovnoběžné s plochou horního listu spočívající v oblasti mezi zaváděcím výstupkem a přilehlým prodloužením prochází.
Vzdálenost mezi prodloužením horního a přivráceným koncem plochy zaváděcího· výstupku je s výhodou menší než délka, popřípadě šířka listu probíhající kolmo· k dosedací ploše pro hrany listů.
Konstrukce je s · výhodou provedena tak, že prodloužení u horního listu přechází v zaváděcí otvor tvořený s výhodou zaváděcí štěrbinou, jejíž šířka je poněkud větší než tloušťka jednoho listu a její délka je poněkud větší než dé-lka hran listů probíhajících rovnoběžně s touto1 zaváděcí štěrbinou.
Dosedací plocha pro hrany listů s výhodou svírá alespoň v oblasti prodloužení na straně zaváděcí štěrbiny ostrý úhel s plo>
chou horního· listu odvrácenou od stohu listů.
Na straně stohu listů odvrácené cd dosedací plochy pro hrany listů je s výhodou uspořádána protilehlá dosedací plocha pro hrany listů, která s plochou horního' listu u zaváděcí štěrbiny odvrácenou od stohu listů svírá ostrý úhel.
Uvedené ostré úhly leží v rozsahu mezi 30 až 60°, s výhodou v rozsahu 40 až 60°, zvláště výhodné jsou úhly ležící · · v rozsahu 40 až 45°, zejména úhel 42°.
Dosedací plocha pro hrany listů včetně svých prodloužení a/nebo· protilehlá dosedací plocha pro hrany listů jsou s výhodou rovinné a navzájem komplementární, takže listy stohu listů jsou na protilehlých okrajích uloženy mezi dvěma rovnoběžnými dosedacími plochami.
Za účelem vkládání a vyjímání stohu listů · může být protilehlá dosedací plocha pro hrany listů vytvořena na otočném klínu, který je výkyvný na hřídeli rovnoběžném s hranami listů a jehož plocha odvrácená od protilehlé dosedací plochy pro hrany listů s výhodou tvoří boční stěnu pouzdra pro uložení listů. Vyjímání stohu listů je usnadněno· tím, že otočný klín je na svém zužujícím se konci zasahujícím pod stoh listů a zvedajícím tento stoh listů při vyklonění z normální polohy opatřen ostrým výběžkem.
Zařízení může být dále opatřeno arctačním ústrojím pro· aretování · otočného klínu v jebo normální poloze.
Ve výhodné provedení zařízení podle vynálezu je toto aretační ústrojí tvořeno rovnou plochou, která je s výhodou tvořena plochou dna pouzdra, ve kterém je stoh listů uložen, přičemž na protilehlé straně otočného· klínu je vytvořena protilehlá rovná plocha, která ve směru opačném ke směru natáčení otočného· klínu z jeho normální polohy přechází v zakřivenou plochu, jejíž poloměr zakřivení klesá až na poloměr, který je roven vzdálenosti mezi hřídelem otočného· · klínu a rovnou plochou vytvořenou na dnu pouzdra.
Uvedená protilehlá rovná plocha může ve směru otáčení otočného· klínu z jeho· normální polohy přecházet v ostrý výběžek.
Otočný klín může být kromě toho· opatřen nejméně jedním jazýčkem, který v normální poloze otočného· klínu přesahuje přilehlý · okraj stohu listů.
Oddělovací doraz je s výhodou tvořen kladkou nebo válečkem, zejména pryžovou kladkou nebo· válečkem. Tato· kladka nebo váleček může být vedle jednoho nebo více oddělovacích dorazů použit pouze pro posouvání uvedeného listu. .
Ve zvláště jednoduchém provedení lze kladkou nebo válečkem na straně odvrácené od stohu listů ručně otáčet.
Aby se kladka nebo· váleček mohl přizpůsobit různému stupni naplnění zařízení po dle vynálezu listy, lze hřídel kladky nebo válečku probíhající rovnoběžně s vyjímací štěrbinou vůči stohu listů kolmo nebo šikmo posouvat.
Materiál kladky nebo válečku je volen tak, že koeficient tření mezi povrchem kladky nebo válečku a přivrácenou stranou lisjj |e É')í É bííctí Ifeni mezi sousednimi listy. Z tohoto důvodu je výhodný dříve uvedený pryžový váleček.
Kladka nebo váleček je s výhodou uložen na třmenu, který je výkyvný kolem osy otáčení rovnoběžné s vyjímací štěrbinku. Tento třmen je uspořádán zásuvně do· dna pouzdra, ve kterém je uložen stoh listů. Tento třmen umožňuje nejen uvedené přizpůsobení kladky nebo válečku stupni naplnění zařízení podle vynálezu listy, nýbrž může sloužit i к postavení pouzdra, ve kterém se stoh listů nachází, takže zařízení podle vynálezu může sloužit jako stolní rámeček na obrázky. Aby bylo možno zařízení podle vynálezu postavit jak na výšku, tak na šířku, lze třmen tvořící operu pro šikmé postavení vyklonit do různých poloh, ve kterých je tento· třmen aretován. V první základní poloze svírá třmen s pouzdrem ostrý úhel a v druhé základní poloze stojí tento třmen ke stohu listů kolmo.
Zařízení podle vynálezu může být s výhodou konstruováno tak, že na dosedací ploše je vytvořen nejméně jeden oddělovací doraz a na protilehlé dosedací pleše, která je uspořádána na straně stohu listů odvrácené od dosedací plochy, je vytvořen nejméně jeden zaváděcí výstupek, nebo naopak.
Dosedací plechá je s výhodou vytvořena na vnitrní straně v podstatě průhledného krytu pouzdra, ve kterém je stoh listů uložen, nebo je tvořena touto vnitřní stranou, nebo je uspořádána na šoupátku. Je výhodné, jestliže je protilehlá dosedací poloha vytvořena na přítlačné desce, přitlacující stoh listů pružně к dosedací ploše, přičemž na straně přítlačné desky odvrácené od stohu listů je s výhodou uspořádána spirálová pružina. Spirálová pružina je výhodná z toho důvodu, že může být stlačena na délku danou jejím materiálem. Je však také možné, aby protilehlá dosedací plocha byla tvořena jedním nebo více válečky, zejména pryžovými válečky, které stoh listů к jeho dosedací ploše pružně přitlačují. Protilehlá dosedací plocha může být tvořena také pružnou deskou z pružinové oceli nebo pružné umělé hmoty, přičemž uvedená spirálová pružina může být nahrazena pružnými prvky, zejména pružnými jazýčky vytvořeným vcelku s pružnou deskou. Zaváděcí výstupek může být v tomto případě také součástí uvedené pružné desky. Zaváděcí výstupek tvořený pružným prvkem může být tvořen pružným jazýčkem, který může být poddajnější než zbývající část pružné desky, čehož lze dosáhnout například tím, že tloušťka pružného jazýčku je menší než tloušťka vlastní pružné desky.
Oddělovací a/nebo zaváděcí výstupky jsou s výhodou pružné.
V zájmu poloautomatického nebo zcela automatického zpětného zavádění vyjmutého listu je zařízení podle vynálezu provede-
kolmo к vyjímací štěrbině posuvné tak daleko, že list vystupující právě z vyjímací štěrbiny je zcela přesunut na přepravní plochy určené pro tento účel. Zařízení je dále opatřeno přepravními plochami pro zavádění listu do zaváděcí štěrbiny.
Uspořádání uvedeného šoupátka je takové, že šoupátko je v zařízení pro uložení stohu listů nebo v pouzdru pro stoh listů, které je tímto zařízením tvořeno nebo· na tomto zařízení uspořádáno, uloženo posuvně v obou směrech.
Šoupátko je s výhodou tvořeno rámem, který ve směru posuvu šoupátka probíhá podél postranních hran posledního listu stohu listů u zaváděcí štěrbiny a/nebo u vyjímací štěrbiny.
Na šoupátku jsou v oblasti bočních hran vyjímatelného listu s výhodou uspořádány pružiny, zejména listové pružiny, které probíhají ve směru posuvu šoupátka a které list vystupující z vyjímací štěrbiny přitlačují do roviny přepravních ploch šoupátka.
Tyto pružiny uspořádané na šoupátku tvoří v blízkosti vyjímací štěrbiny oddělovací doraz, s výhodou tak, že jsou na nich vytvořeny oblouky, které tvoří pružné oddělovací dorazy.
Pružiny jsou přitom vedeny ve vybrání, které je vytvořeno v ploše vymezující vyjímací štěrbinu, která je vytvořena buď na zařízení pro uložení stohu listů, nebo na pouzdru, ve kterém je stoh listů uložen.
Vyjímací štěrbina a/nebo zaváděcí štěrbina je s výhodou vytvořena mezi stěnou vymezující vyjímací štěrbinu nebo zaváděcí štěrbinu zařízení pro uložení stohu listů nebo v pouzdru pro uložení tohoto stohu listů a druhou součástí vymezující druhou stranu vyjímací štěrbiny nebo· zaváděcí štěrbiny a uspořádanou na šoupátku. První součást vymezující vyjímací štěrbinu, popřípadě zaváděcí štěrbinu je opatřena dosedací plochou pro hrany listů a má s výhodou tvar klínu.
Druhá součást vymezující vyjímací štěrbinu je s výhodou tvořena deskou uspořádanou v šoupátku, s výhodou průhlednou krycí deskou, která v zasunuté poloze šoupátka tvoří kryt pouzdra, ve kterém je uložen stoh listů, přičemž druhá součást vymezující zaváděcí štěrbinu je tvořena nejméně jednou součástí šoupátka probíhající ve směru pohybu tohoto šoupátka, nebo naopak.
Ve zvláště výhodném provedení je šoupátko opatřeno unášečem pro zachycení po231961 li sledního listu stohu listů nacházejícího se uvnitř vyjímací štěrbiny.
Unášeč může být tvořen přísavným ústrojím, které je připojeno k vakuovému čerpadlu ovládanému a řízenému pohybem šoupátka.
Unášeč je s výhodou tvořen výstupkem, který dosedá na zadní hranu posledního listu stohu listů u vyjímací štěrbiny v oblasti protilehlé dosedací plochy pro hrany listů.
Pro. předběžné oddělení vyjímaného listu cd pod ním ležícího. listu je protilehlá dosedací plocha pro. hrany listů v oblasti zadní hrany posledního listu u vyjímací štěrbiny opatřena dvěma stupňovitými osazeními, jejichž výšky - jsou přibližně rovny tloušťce jednoho listu.
Uvedená stupňovitá -c sazení jsou s výhodou vytvořena na zmíněném otočném klínu.
Ostrojí pro posouvání vyjímaného a/nebo zasouvaného- listu může být konstruováno tak, že obsahuje jeden nebo více třecích válečků, které stranou od vyjímací, popřípadně zaváděcí štěrbiny dosedají na okraje listů.
Kryt pouzdra je za účelem vkládání stohu listů výklopný nebo- posuvný a za účelem pozorování a/nebo čtení listů zcela nebo alespoň zčásti průhledný.
Pouzdro je s výhodou opatřeno prostředky pro1- stohování většího počtu shodných pouzder na sebe.
Zvláště se osvědčila pouzdra opatřená žlábky a . výstupky definujícími polohu pouzder ve stohu.
V některých provedeních vynálezu je šou- pátko konstruováno- tak, že kryt pouzdra je uložen na šoupátku a spolu s tímto šoupátkem se rovnoběžně s plochami listů na jedné straně pouzdra z tohoto pouzdra vysouvá tak daleko, že ve své zcela vysunuté poloze svým koncem ještě zůstává v- pouzdru a přesahuje poněkud stoh listů uložený v tomto- pouzdru. .
Tato přesahující část krytu slouží ve výhodném příkladě provedení jako- základna pro tak zvaný zaváděcí výstupek, jehož činnost již byla podrobně vysvětlena. Kromě toho- slouží tato přesahující -část krytu k tomu, aby byl stoh listů -na jedné straně zajištěn proti vypadnutí, jestliže je šoupátko- z pouzdra zcela vysunuto- a otvor pouzdra směřuje směrem dolů, což nastává například v případě, jestliže jsou listy, například fotografie, prohlíženy osobou ležící na zádech. V případech, ve kterých přesahující část krytu neplní jen první uvedený účel, to- jest netvoří jen zaváděcí - výstupky, jsou Oistraně odvrácené -od šoupátka vytvořeny další! - výstupky překrývající stoh listů, protože stoh - listů je proti vypadnutí úplně zajištěn jen tehdy, jestliže je zachycen na dsveú proitilehlýchu stranách. Uvedená - boční ] stolnodiiBtíiůipríiDadně přesahovat sama. ·
V zásadě je výhodné, jestliže je -stoh listů na straně, na které se z pouzdra vytahuje šoupátko, přidržován přímo tímto šoupátkem nacházejícím se ve zcela vysunuté poloze, neboť šoupátko stejně s ohledem na provoz zařízení nemůže být z pouzdra vysunuto- úplně. V zásadě je také možné, aby se šoupátko vysouvalo- do té - míry, že stoh listů -není při - zcela vysunuté poloze šoupátka tímto šoupátkem již překryt a místo toho je stoh listů při šoupátku vytaženém ze strany pouzdra, ze které -se vytahuje překryt buď vlastním pouzdrem, nebo- jedním nebo více výstupky uspořádanými na tomto pouzdru.
Ve všech těchto případech způsobují přesahující části potíže při vyjímání stohu listů z pouzdra nebo- při vkládání stohu listů do prázdného- pouzdra, a to i v- případě, kdy je šoupátko z pouzdra co možná nejvíce vysunuto.
Podle dále popisovaných provedení vynálezu - jsou - dosud popsaná provedení upravena tak, že při zcela vysunuté poloze šoupátka může být stoh listů přes přítomnost přesahujících částí z pouzdra snadno- vyjmut nebo do pouzdra uložen.
Dosahuje se toho· podle vynálezu tak, že boční strana pouzdra ležící proti šoupátku je vytvořena na pomocném šoupátku, které je pomocí blokova-cílm ústrojí přidržováno v pouzdru, a které lze z pouzdra vytáhnout více, než činí délka, o- kterou je stoh listů ve zcela vysunuté poloze šoupátka na straně šoupátka překryt.
Tímto· způsobem může být -stoh listů u šoupátka z pouzdra vyjmut, kolem přesahující části -a podobně do- pouzdra vložen. Při vkládání do- pouzdra je stoh listů· napřed vsunut pod přesahující části uspořádané na straně pouzdra proti šoupátku, tedy s výhodou na pomocném šoupátku.
Blokovací ústrojí je s výhodou konstruováno tak, že sestává z přídržné západky uspořádané na pomocném šoupátku, která dosedá na doraz. Tato přídržná západka je s výhodou uspořádána na jazýčku a vykloněním tohoto- jazýčku může být odkloněna od dorazu vytvořeného na krytu.
Konstrukce a -ovládání takto konstruovaného blokovacího- ústrojí jsou zvláště jednoduché tehdy, jestliže přídržná západka pružně, například v důsledku své vlastní pružnosti - jazýčku dosedá na - doraz vytvořený na pouzdru, jestliže je pomocné šoupátko do pouzdra zcela zasunuto. Přídržná západka může být tlakem na jazýček směřujícím pouzdra od dorazu oddálena.
Popsané zařízení může být dále konstruováno tak, že vyjímaný stoh listů je současně s uvolněním vysunut z pouzdra automaticky - - tak daleko, že ho lze bez obtíží uchopit. Dosáhne se toho- tím, že strana jazýčkupřivrácená ke stohu listu -při svém vykývnutí na tento- stoh listů dosedne, a lze ji směrem dovnitř pouzdra vyklonit -do- té mí ry, že stoh listů je na jedné straně pouzdra z tohoto· pouzdra zcela vytlačen.
Aby se stoh listů při vytažení pomocného šoupátka současně zasunul pod přesahující část na straně šoupátka, může být jazýček v místě dosednutí na stoh listů opatřen záchytnou plochou o vysokém koeficientu tření, která může být tvořena třecím členem uspořádaným na jazýčku, například destičkou z pryže.
Uvedená záchytná plocha s vysokým koeficientem tření má kromě toho ještě další účel, který spočívá v tom, že při svém přitlačení na spodní stranu stohu listů přidržuje ke stohu listů spodní list, který by jinak byl v důsledku vytažení šoupátka pomocí jeho unášečů vysunut. Tyto unášeče mohou být tvořeny například záchytnými chlopněmi nebo volnoběžnými kladkami či válci vyrobenými z materiálu s vysokým koeficientem tření, jejichž otáčení je při vyjímání listu ze stohu listů zablokováno, takže vyjímaný list je vysunut působením třecích sil vznikajících mezi tímto listem a povrchem volnoběžné kladky nebo válečku. Vysoké tření, kterým tyto unášecí prvky za účelem vyjímání listu ze stohu listů na tento list působí, může být překonáno dostatečně silným přítlakem záchytné plochy s vysokým třením uspořádané na jazýčku, která na stoh listů působí, takže unášecí prvky přes zadržovaný list, který by jinak při vytažení šoupátka byl vysunut, proklouznou/
V zájmu lepšího a spolehlivějšího ovládání jazýčku může být v tomto jazýčku vytvořeno vybrání pro prst, které slouží к vyklonění tohoto· jazýčku. Pomocí tohoto vybrání se tedy vyvozuje tlak vyvolávající vyklonění jazýčku a dosednutí jazýčku na stoh listů. Protože jazýček je obvykle ovládán ze spodní strany pouzdra, zatímco v zorném poli uživatele je horní strana pouzdra, takže uživatel vůbec nevidí, ve kterém místě má jazýček stisknout, umožňuje toto prodloužení jednak snadné nalezení jazýčku hmatem a současně se zabrání neúmyslnému stisknutí jazýčku, neboť uživatel se může vyhnout stlačení jazýčku svými prsty, jestliže jazýček stisknout nechce. Uživatel tedy při uchopení zařízení ihned pozná, kdyby jeho prsty neúmyslně přišly do uvedeného vybrání.
Jazýček je s výhodou konstruován tak, že je vůči záchytné ploše, která slouží к přidržování pouzdra při zasouvání a vysouvání šoupátka, uspořádán směrem ke středu tohoto pouzdra. Tímto způsobem se dosáhne automatického rozlišení záchytné plochy a vedle ní se nacházejícího prohloubení pro prsty hmatem, což je zvláště důležité zejména tehdy, jestliže vybrání pro prst se nachází bezprostředně vedle záchytné plochy, což je na druhé straně z hlediska obsluhy velmi praktické, protože uživatel při •přechodu 2 režimu vyměňování listů na výměnu celého stohu listů může prst, který dosud spočíval na záchytné ploše vedle vybrání pro prst na jazýčku, posunout trc-chu směrem ke středu pouzdra, takže prst zapadne do uvedeného vybrání.
Aby byl stoh listů vytlačen na správné straně pouzdra, to jest na straně, kde byl zasunut pod přesahující část šoupátka, popřípadě pouzdra, což bylo provedeno pomocí jazýčku při pohybu pomocného šoupátka, může jazýček svým volným koncem, na kterém je uspořádána záchytná plocha, ve směru šoupátka střed pouzdra přesahovat. V důsledku tohoto uspořádání působí tlak vyvozovaný jazýčkem na stranu stohu listů, která je blíže к šoupátku, které slouží pro převrstvování listů v tomto stohu listů.
Zvláště jednoduché konstrukce se dosáhne tím, že jazýček je vytvořen v jazýčkovitém vodicím členu pomocného šoupátka, který je ve směru pohybu pomocného šoupátka posuvný podél vodicích ploch vytvořených v pouzdru, s výhodou ve dnu tohoto pouzdra.
Tento jazýčkovitý vodicí člen a vodicí plochy mohou sloužit jako vedení pro pomocné šoupátko, aniž by byl-o« třeba opatřovat toto pomocné šoupátko dalšími vedeními.
Kromě toho je výhodné vytvořit na jazýčkovitém vodicím členu doraz vymezující pohyb pomocného šoupátka z pouzdra, přičemž doraz dosedá na protidoraz vytvořený v pouzdru, například ve dnu tohoto pouzdra.
Je třeba poznamenat, že vynález je použitelný nejen pro zařízení výše uvedeného druhu, ale může být obecně použit ve všech případech zařízení pro postupné exponování jednotlivých listů ze stohu listů, zejména měničů pro; prohlížení fotografií, které sestávají z pouzdra pro uložení stohu listů, jehož dno je rovnoběžné s plochami listů a jehož boční stěny přiléhají na boční strany stohu listů, přičemž kryt pouzdra je uspořádán na šoupátku a lze ho spolu s tímto šoupátkem rovnoběžně s plochami listů na jedné straně pouzdra z tohoto pouzdra vysunout tak daleko, že kryt ve zcela vysunuté poloze svou částí ještě zůstává v pouzdru a přesahuje stoh listů o určitou délku, nebo je stoh listů při zcela vysunutém šoupátku na straně pouzdra, ze kterétém šoupátku na straně pouzdra., ze které se šoupátko vysouvá, částečně překryt, přičemž na boční straně ležící proti šoupátku je vytvořen nejméně jeden výstupek přesahující stoh listů nebo tato boční strana sama tento stoh listů přesahuje.
Vynálezu lze s úspěchem použít dokonce i ve všech zařízeních, ve kterých je stoh listů nebo jednotlivé listy přidržovány na protilehlých stranách /přesahujícími výstupky, okraj a podobně, př čemž jeden z okrajů výstupků a podobně je pevný, zatímco druhý je podle vynálezu uspořádán na šoupátku, které odpovídá šoupátku označovanému v dosavadním popisu jako pomocné šoupátko.
Další výhody vynálezu jsou patrné z následujícího popisu příkladů jeho provedení. Vynález je v dalším popsán na neomezujících příkladech jeho· provedení, které jsou objasněny pomocí připojených výkresů, kde:
— na obr. la je znázorněn perspektivní pohled na první provedení vynálezu, které je znázorněno v částečném řezu, — na obr. lb je provedení z obr. 1 perspektivně znázorněno· v pohledu šikmo ze zdola, — na obr. 1c je znázorněn perspektivní pohled, který odpovídá obr. lb, a který však znázorňuje obměněné ústrojí · pro vyjímání listů, — na obr. · ld je znázorněn příčný řez zvláště výhodným provedením transportního válečku z příkladu podle obr. lb, lc a lf. Znázorněné provedení transportního válečku může být použito také ve všech ostatních provedeních, která obsahují transportní kladky nebo> válečky, — na obr. le je znázorněna další · obměna ústrojí pro vysouvání listů ze zařízení podle · obr. la, — na · obr. lf je v řezu schematicky znázorněna možná obměna zařízení podle obr. lc, — na obr. 2a až 2c je zařízení z obr. la znázorněno· tak, aby byla patrná jeho činnost, přičemž jednotlivé listy stohu listů jsou za účelem názornosti zakresleny neúměrně silně, — na obr. 3a je znázorněn perspektivní pohled na · druhé provedení zařízení podle vynálezu, přičemž na obr. 3a jsou podstatně znázorněny pouze odchylky od obr. la, — na obr. 3b a 3c je znázorněna obměna provedení z obr. 3a, která umožňuje zpětné zavádění vyjmutého listu bez použití pružin nadzvedávajících tento list, které jsou znázorněny v příkladu provedení po·dle obr. 3a, — na obr. 4a je znázorněn podélný řez třetím provedením zařízení podle vynálezu, které umožňuje zcela automatické vyjímání a zpětné zavádění listu, — na obr. 4b je znázorněn perspektivní pohled na provedení z obr. 4a, částečně v řezu, — na obr. 4c je ve zvětšeném měřítku znázorněn otočný klín, který je součástí zařízení podle obr. 4a a 4b, — na obr. 4d je ve zvětšeném měřítku znázorněn unášeč, který · je součástí zařízení podle obr. 4a a 4b, — na · cbr. 4e ' je znázorněn řez obměněným provedením krytu pouzdra zařízení podle obr. 4a a 4b, který je uspořádán na šoupátku, — na obr. 4f je částečně v řezu znázorněn zvětšený pohled na zařízení z obr. 4a, — na obr. 4g je znázorněn perspektivní pohled na přítlačné ústrojí vyrobené z drátu, kterým může být nahrazena přítlačná deska včetně spirálové pružiny a zaváděcího· výstupku z provedení podle obr. 4a, — na obr. 5a a 5b jsou znázorněny sche · matické pohledy na čtvrté provedení zařízení podle vynálezu, ve . kterém se oddělováni vyjímaného· listu provádí přísavným ústrojím, přičemž na obr. 5 a je částečně v řezu znázorněn perspektivní pohled a na obr. 5b je schematicky znázorněn · podélný řez zařízením, — na obr. 6 je znázorněn podélný řez zařízením pro výměnu a prohlížení listů, ve kterém je horní list stohu listů pomocí přísavného· ústrojí přisát k šoupátku, jehož pomocí je pak vysunut z pouzdra, ve 'kterém se stoh listů nachází. Při zasouvání šoupátka je tento list jako nejspodnější list opět zasunut pod stoh listů, přičemž přísavné ústrojí je ovládáno· pohybem šoupátka, — na obr. 7a · je znázorněn podélný řez šoupátkem, které je opatřeno· blokovacím ústrojím, je patrna část pouzdra, do které se může uložit stoh listů. Blokovací ústrojí se nachází· v poloze, ve které brání vytažení šoupátka z pouzdra, — na obr. 7b je znázorněn půdorysný pohled na šoupátko s blokovacím ústrojím a na část pouzdra bez stohu listů shora, přičemž šoupátko· se nachází v· poloze, která je znázorněna na obr. 7a, — na obr. 7c je znázorněn půdorysný pohled na šoupátko a část zespodu, rovněž v zablokované poloze šoupátka, — na obr. 7d je znázorněn řez odpovídající řezu z obr. 7a, šoupátko je však téměř úplně z pouzdra vysunuto, — na obr. 7e je znázorněn pohled odpovídající pohledu z obr. 7b, šoupátko zde zaujímá polohu znázorněnou na obr. 7d, — na obr. 8a až 8f je · znázorněno · provedení, které je obměnou provedení podle obr. lb. Tyto obměny spočívají mimo· jiné v tom, že k vyjímání celého stohu listů slouží zásuvka. Na jednotlivých obr. 8a až 8f je přitom znázorněno:
— na obr. 8a je znázorněn boční pohled na toto· provedení, — na obr. 8b je znázorněn podélný řez tímto · provedením s vytaženou zásuvkou a bez válečku, popřípadě kladky sloužící · k přesuvu obrázků, — na obr. 8c je znázorněn příčný řez tímto provedením, — na obr. 8d je znázorněn podélný řez tímto provedením při zasunuté zásuvce, zařízení je zde opatřeno· válečkem, popřípadě kladkou pro· přesouvání listů, — na obr. 8e je znázorněn půdorysný pohled na toto provedení zespodu, — na obr. 8f je znázorněn půdorysný pohled na zařízení ze shora, — na obr. 9a až 9d je znázorněna obměna provedení podle obr. 4a až 4g, ve které jako· unášeč rovněž slouží hák, který však není uspořádán na šoupátku, nýbrž na krytu pouzdra. · Pro vyjímání celého stohu listů je zde použito· zásuvky. Jednotlivé obr. 9a až 9d znázorňují:
— na obr. 9a je znázorněn podélný řez tímto. provedením, — na obr. 9b ' 'je znázorněn půdorysný pohled shora bez krytu ' pouzdra, — na obr. 9,c je ve zvětšeném měřítku znázorněn hákovitý unášeč, v podélném řezu, — na obr. 9d je znázorněn příčný řez hákovitým unášečem z obr. ' 9c, — na obr, 10a až 10c jsou znázorněny různé polohy pohyblivého! unášeče, jehož pomocí je . horní list stohu listů v první fázi posunut výlučně jen přilnavým ' prvkem a teprve v další fázi pomocí háku, — na obr. 11a áž 11b 'je znázorněno. provedení, ve kterém je' vyjmutí celého. stohu listů umožněno zvednutím krytu. Na jednotlivých obr. 11a a 11b je znázorněno:
— na obr. 11a je znázorněn podélný řez tímto provedením, přičemž odklopný ' kryt je čerchovaně znázorněn ve zvednuté poloze, — na obr. 11b je znázorněn půdorysný pohled na toto provedení ze shora, — na obr. 12a a 12b je znázorněno provedení zařízení, které se zvláště snadno dá vyrobit z jedno-ho kusu. Na ' jednotlivých obr. 12a a 12b je znázorněno:
-- na obr. 12a je znázorněn podélný řez tímto provedením ' při odklopeném krytu, — na obr. 12b je znázorněn půdorysný pohled na toto. provedení, — na obr. 13 je znázorněn čelní pohled na první příklad provedení nosiče · obrázků postaveného na rovné podložce, pohled je perspektivní a zepředu, — na obr. 14 je při pohledu zezadu perspektivně znázorněn nosič obrázků z obr. 13 postavený na rovné podložce, — na obr. 15 je částečně v pohledu a částečně v řezu znázorněno provedení podpěry uspořádané na zadní stěně nosiče obrázků, — na obr. 16 je znázorněn řez podpěrou z obr. 15 v rovině I — I, — na obr. 17 je znázorněn půdorysný pohled na ozubený kroužek sloužící k aretaci podpěry podle obr. 15 a 16, — na obr. 18 je znázorněn podélný řez druhým provedením nosiče obrázků podle vynálezu, — na . obr. 19 je znázorněn příčný řez nosičem obrázků z obr. 18 v rovině II — II, — na obr. 20 je perspektivně znázorněno provedení přesopvacího ' šoupátka a —- na obr. 21 je znázorněn řez třetím provedením nosiče obrázků podle vynálezu, který je opatřen zásobníkem pro .další obrázky.
Zařízení pro. postupné .exponování jednotlivých listů ze stohu listů znázorněné na obr. 1 sestává z přídržného ústrojí pro stoh 1 listů, které je v .daném případě tvořeno. pouzdrem ?- Zařízení dále sestává z dosedací plochy 3, která probíhá rovnoběžně s rovinami listů, a ke které je stoh 1 listů pritlačován. V příkladu . provedení ..po dle obr. 1 se přitlačovámí stohu 1 listů k dosedací ploše ' 3 . provádí pomocí ' hnacího válečku 4, který je otočně uložen na ' třmenu 5 ' z kovu nebo umělé hmoty. Třmen. S je současně ' výkyvné uložen ' na ose 6. Hnací váleček 4 je uložen ve vybírání 7 ve dnu 8 pouzdra 2 a může být proto. rukou přitlačen ke stohu 1 listů a může být ' současně vykloněn dovnitř pouzdra 2, takže se může přizpůsobit různým stupňům naplnění zařízení, to. jest různým výškám stohu 1 listů. Hnací váleček 4 má další úkol spočívající v .tom, že spodní list stohu 1 listů ' za účelem vyjmutí tohoto. stohu posouvá, k čemuž postačí, aby byl hnací váleček ' 4 jedním nebo. více prsty otáčen ve směru šipky 9, přičemž je současně přitlačen ke stohu 1 . listů.
V . ještě více zjednodušeném příkladu provedení může tento. hnací váleček 4 dokonce odpadnout, ' přičemž ' vybírání 7 musí být v tomto. případě velké natolik, aby uživatel mohl . skrze 'vybrání ' 7 na stoh 1 listů tlačit prstem a současně na spodní list tlačit směrem vpravo, k vyjímácí'štěrbině 10, 'čímž se dosáhne posunutí ' tohoto. spodního listu. Vybrání 7 může ' být proto 'vytvořeno. jako . drážka v části dna 8 . pouzdra 2, která se nachází poblíž vyjímácí štěrbiny 10.' ' Tato drážka, která je poněkud širší ' než prst ' a není na obr.' 1 znázorněna, probíhá v· podélném směru nouzdra 2.
Zařízení podle obr. 1 obsahuje . vyjímácí ústrojí pro vysouvání listu ' ze stohu ' 1 listů. Toto' vyjímácí ústrojí je tvořeno ' dosedací plochou 11 pro· ' hrany listů, která je ' uspořádána noa ' jedné' straně stohu 1 listů. Tato dosedací plocha 11 pro. hrany listů ' svírá alespoň v ' oblasti, která se nachází u ' hrany 12 spodního listu, s plochou tohoto spodního listu 13' obrácenou ke stohu 1 ' listů ostrý úhel и. Tento ostrý úhel a je s výhodou ' zachován podél celé ' výšky stohu 1 '' listů, takže dosedací plocha 11 pro. hrany listů je s výhodou tvořena šikmou plochou uspořádanou napříč . ke . stohu ' 1 ' listů, .což ' je patrné z obr. 1.
Dosedací plocha 11 pro hrany listů přechází pod ' hranou 12 spodního. listu '13 ve vyjímácí ' štěrbinu 18, jejíž šířka je poněkud větší než tloušťka jednoho. ' listu a jejíž délka j(e poněkud větší . než délka hran listu stohu i listů probíhajících ' rovnoběžně s touto vyjímácí štěrbinou 10. V malé vzdálenosti nad hranou 14 herního listu 15 stohy 1 listů přechází ' dosedací plocha 11 tohoto listu v zaváděcí štěrbinu 16, ' jejíž pomocí může být list vytažený skrze vyjímácí štěrbinu 10 opět připojen ke stohu ' Γ listu.
Podstatný význak ' vynálezu, který ' bude popsán s poukazem' na obr. 2a až 2c, spočívá v . tom,' že dosedací plocha 11 pro hrany li.stů nezachycuje jen· .hranu 35 druhého' spodního. listu 33, nýbrž je 'opatřena prodloužením. 18, které probíliá nejméně' ke spodnímu, to jest . .cd stohu 1 listů odvrácenému okraji 12 a hrany 12 .spodního' listu
13, takže tento poslední list 13 za normálních okolností, to- jest pokud na něj nepůsobí žádná posuvná síla, nemůže z vyjímací štěrbiny 10 vystoupit. Prodloužení 18 však podle obr. 1 s výhodou přesahuje tento- spodní okraj 12a hrany 12 přes stoh 1 listů dále dolů. V místě poblíž tohoto- prodloužení 18 a spodní strany stohu 1 listů je vytvořen, oddělovací prostor 19, ve kterém se hrana 12 spodního listu 13 může oddělit od rovnoběžné hrany 35 druhého sousedního listu 33, což bude patrně popsáno, později.
Na uvedený oddělovací prostor 19 - navazuje oddělovací doraz 20, který podporuje uvedené - oddělení hrany 12 spodního, listu 13 od stohu 1 listu. Tento oddělovací doraz 20 je uspořádán tak, že na spodní list 13 dosedá v místě, které se -od vyjímací štěrbiny 10 nachází v určité předem dané vzdálenosti A. Tato- vzdálenost A je -přitom menší než vzdálenost B mezi hranou 12 posledního listu 13 nacházející se u vyjímací štěrbiny 10 a protilehlou hranou 21 tohoto spodního- listu 13, nebo- jinými slovy vzdálenost A je menší než rozměr listů stohu 1 listů ve směru, ve kterém musí být listy při vyjímání posunuty.
Oddělovací doraz 20 je ' dále - uspořádán tak, že prodloužení 22 plochy 23 -oddělovacího- dorazu 20 rovnoběžné s plochami listů prochází prodloužením 18 dosedací plochy 11 pro hrany listů. Tímto- způsobem je zajištěno, že spodní list 13 nemůže sám od sebe, to jest bez působení vnější posuvné síly, vniknout do vyjímací štěrbiny 10, což nezávisí na poloze, ve které je drženo pouzdro- 2.
Také v oblasti horního· -okraje stohu 1 listů je u vyjímací štěrbiny 16 vytvořeno prodloužení 24 dosedací plochy 11 pro hrany listů. Toto prodloužení 24 před svým přechodem v zaváděcí štěrbinu 16 prochází nejméně kolem horního- okraje hrany 14 horního- listu 15 -odvráceného- od stohu 1 listů, takže také hrana 14 horního listu 15 je zachycena a současně nic nebrání zasunutí listu do- zaváděcí štěrbiny 16. Prodloužení 24 je- s výhodou tak dlouhé, že přes horní okraj 14a hrany 14 horního listu 15 přesahuje. Na tuto- část prodloužení 24 a na horní stranu horního listu 15 navazuje u prodloužení 24 zaváděcí prostor - 25, skrze který může být do- pouzdra zaváděcí štěrbinou zasunuta hrana 26 zasouvaného listu 27, aniž by tomuto- zavádění bránily hrany listů nacházejících se ve stohu 1 listů.
Aby také hrana 14 horního- listu 15 byla bezpečně přidržována v oblasti prodloužení 24 dosedací plochy 11 pro- hrany listů a aby se usnadnilo- zavádění zasouvaného- listu 27, je - -použito zaváděcího- výstupku 28. Tento zaváděcí výstupek 28 dosedá na horní list 15 v místě, které se nachází v určité předem - dané vzdálenosti C od zaváděcí štěrbiny. Tato- vzdálenost C je podstatně menší než vzdálenost D mezi hranou - 14 horního listu 15 nacházející se u zaváděcí štěrbiny 16 a protilehlou hranou 15a tohoto horního listu 15. Obecně řečeno, vzdálenost D je rovna rozměru listů stehu 1 listů ve směru, ve kterém musí být tyto listy při vyjímání ze stohu 1 listů, -popřípadě při zpětném zavádění do tohoto stohu 1 listů posouvány.
Zaváděcí výstupek 28 je uspořádán tak, že prodloužení plochy 28a zaváděcího výstupku 28 rovnoběžné s plochami listů prochází prodloužením 24 dosedací -plochy 11 pro hrany listů u zaváděcí štěrbiny 16. Tímto způsobem je zajištěno, že hrana 14 horního listu 15 nemůže v žádné poloze pouzdra 2 vniknout do zaváděcí štěrbiny 16, dokonce ani v případě, kdy na stoh 1 listů ze spodní strany působí tlak vyvozovaný například hnacím válečkem 4.
Dosedací plocha 11 pro hrany listů svírá alespoň v oblasti prodloužení 24 u zaváděcí štěrbiny 16 s plochou horního listu 15 odvrácenou -od stohu 1 listů -ostrý úhel β, který je v daném případě roven úhlu a, protože, jak již bylo- uvedeno je dosedací plocha 11 -pro- hrany listů včetně prodloužení 18, 24 tvořena -průchozí rovinnou plochou. V zásadě však úhel β nemusí být úhlu a roven.
Ostrý úhel a, popřípadě β leží obecně v rozsahu 30 až 60°, s výhodou v rozsahu 40 až 60°, zejména výhodný rozsah 40 až 45°. Ve velmi dobře pracujícím vzorku zařízení podle - vynálezu byla hodnota ostrých úhlů a a β rovna 42°.
Na straně stohu 1 listů -odvrácené od dosedací plochy 11 pro hrany listů je uspořádána protilehlá dosedací plocha 30 pro hrany listů, která se stranou horního listu 15 přivrácenou ke stohu 1 listů svírá ostrý úhel γ. Protilehlá dosedací plocha 30 pro hrany listů je -cd dosedací plochy 11 pro hrany listů uspořádána ve vzdálenosti, která je -poněkud větší než podélný rozměr listů ve směru -posuvu. Tato- protilehlá - dosedací plocha 30 pro hrany listů je, jak již vyplývá z jejího názvu, protiplochou k dosedací ploše 11 pro- hrany listů. - Obě dosedací plochy 11, 30 pro hrany listů jsou proto s výhodou navzájem komplementární, takže protilehlá - dosedací plocha 30 pro hrany listů v příkladu podle obr. 1 je rovněž rovinná a -ostrý úhel γ je roven úhlu a, popřípadě β.
V dalším bude popsán společný princip oddělování jednotlivých listů od stohu listů a princip zavádění listu -od stohu listů. K objasnění bude použito obr. 2a až 2c, které znázorňují -způsob činnosti měniče proprohlížení fotografií - znázorněného na obr. 1.
Vysvětlení způsobu -činnosti bude zahájeno pomocí uspořádání znázorněného na obr. 2a a 2b. Na obr. 2a je znázorněn spodní list 13 ve své klidové poloze, to- jest v poloze, - kterou ve stohu 1 listů normálně zaujímá, dokud na něj nezačne směrem k vyjímací štěrbině 10 - působit posouvací síla.
V . této· poloze leží jeho hrana 12 . přivrácená k vyjímací štěrbině před prodloužením 18 dosedací plochy 11 pro hrany listů.· . Poslední list . 13 je v této· poloze přidržován oddělovacím dorazem 20. Jestliže · se na spodní plochu posledního listu 13 v oblasti vybírání 7 . přitiskne hnací váleček 4, . například z pryže-,. . a tímto válečkem 4 se otáčí ve směru šipky 31, . působí na poslední list 13. ve směru šipky 32 posuvná síla, takže hrana 12 . spodního· listu . 13 je přitlačena proti prodloužení 18 dosedací plochy 11 pro . hrany listů. Protože se tato· . hrana 12 v důsledku dalších výše položených listů, z nichž jsou znázorněny pouze další dva listy 33 a 34, nemůže ohnout směrem . nahoru ohne se spodní list . 13 do. oddělovacího. prostoru 19, a protože je posuvnou silou tlačen ve směru šipky 32 směrem vpravo, vnikne tento. spodní list konečně do vyjímací . štěrbiny 10, ze které při dalším otáčení hnacího. válečku 4 v uvedeném smyslu je zcela vysunut.
Zahnutí hrany 12 spodního listu 13 do oddělovacího prostoru 19 a její pohyb směrem k vyjímací štěrbině 10 je podporován také sklonem dosedací plochy 11 pro hrany listů — úhel -a, která v určitém smyslu . působí jako „vychylovací plocha“, která hranu 12 spodrnhoi listu 13 při jeho . pohybu zavede do oddělovacího prostoru . 19 a vyjímací štěrbiny 10. V této souvislosti je třeba poznamenat, . že sklon dosedací plochy 11 pro. hrany listů je směrem ke stohu 1 listů přesně opačný, takže pohybu hrany 12.nahoru nebrání jen listy 33 a 34, ležící na spodním listu 13, nýbrž i sklon dosedací plochy 11 pro. hrany listů.
Je třeba si uvědomit, že třecí síla, která při posouvání spodního. listu 13 působí mezi tímto posuvným listem 13 a bezprostředně na něm spočívajícím předposledním listem 33, . a která . rovněž vyvolává posuv tohoto. předposledního. listu 33 směrem k dosedací ploše 11 pro hrany listů, je menší než třecí a vychylovací síla, která by se musela vynaložit na přední hranu 35 předposledního listu 33, aby se tato přední hrana 35 rovněž ohnula do. oddělovacího prostoru 19 a dále do. vyjímací štěrbiny 10, takže je vyloučeno, . aby do. vnitřního vstupu vyjímací štěrbiny 10 současně vnikly dva listy. Vzdálenost A — obr. 1 — mezi dosedací plochou 11 pro. hrany listů, popřípadě na ní přiléhající hranou 12 spodního. listu 13 . a ve . směru vytahování . vysouvaného. listu přední hranou oddělovacího- dorazu 20 je — fyzikálně vyjádřeno — volena tak, že třecí síla přenášená mezi. vysouvaným spodním listem 13 a na něj přiléhajícím předposledním listem 33 je podstatně menší než ohybová síla potřebná k ohnutí hran listů na dosedací ploše 11 pro hrany listů.
Popsané silové poměry jsou zajištěny především tím, že sklon dosedací plochy 11 pro. hrany listů, to jest ostrý úhel je volen tak, že se .nachází v uvedeném úhlovém rozsahu. K dosažení . příznivých silových poměrů . přispívá dále . . to, že koeficient tření mezi povrchem hnacího. válečku 4 a spodní stranou spodního listu 13 je v . důsledku volby. vhodného. materiálu povrchu hnacího válečku 4 podstatně větší než koeficient tření mezi na sebe přiléhajícími plochami listů 13 a 33.
Tyto. . silové poměry přitom .nezávisí na tom, zda předposlední list 33, který dosedá na vysouvaný spodní list 13, je kratší, stejně dlouhý .nebo. poněkud delší než vysouvaný spodní list 13. Proto nezáleží na . tom, zda přiléhající předposlední list 33 při počátku posuvu dosedne . . v důsledku třecí síly mezi .oběma listy 13, 33 na dosedací plochu 11 . pro. hrany . listů ve stejném okamžiku jako. hrana . 12'. spodního listu, nebo zda hrana 35 předposledního listu 33 dosedne na dosedací plochu 11 . pro hrany . listů dříve nebo. později než hrana 12 spodního, listu. 13. Uvedená nezávislost je zajištěna tím, že síla přenášená třením na předposlední list 33 není v důsledku uvedených silových poměrů dostatečně veliká na to, aby mohla vychýlit hranu 35 předposledního listu 33 směrem . dolů. Nejpříznivější je samozřejmě situace, jestliže hrana 12 spodního. listu 13 dosedne . na dosedací plochu 11 pro hrany listů dříve, protože předposlední list 33 je pak v oblasti přechodu oddělovacího. dorazu 20 v . oddělovací . prostor 19, to jest v oblasti . ohybu 13a listu 13 . — obr. 2b — který vzniká při . vniknutí hrany. 12 spodního^ . listu 13 do oddělovacího., prostoru, vytlačován směrem. nahoru. Poněkud méně příznivá je situace, . jestliže obě hrany 12 a 35 listů 13 a 33 . dosednou na dosedací plochu.11 pro hrany listů současně, neboť v tomto . případě ještě nevznikl ohyb . 13a spodního listu 13. Hrana 12 spodního listu 13 však v tomto případě působí do. určité, míry jako doraz proti zahnutí hrany 35 předposledního. listu 33 do oddělovacího prostoru 19. Toto. působení hrany 12, .spodního listu 13 se v menší . míře projevuje dokonce i tehdy, jestliže hrana 35 předposledního listu 33 dosedne na dosedací plochu 11 pro hrany listu dříve než hrana 12 spodního listu 13.
Dále bude popsáno zavádění zasouvaného listu 27 — obr. 2c — do. stohu 1 listů.
Aby zpětnému zavádění zasouvaného listu 27 na horní stranu stohu 1 listů . nepřekážela . hrana 14 horního· listu 1S, je použito již uvedeného zaváděcího prostoru 25, který je vymezen zaváděcím . výstupkem 28 spolu s prodloužením 24 dosedací plochy 11 pro. hrany listů. Zaváděcí. výstupek . 28 stlačuje přiléhající . horní list 15 před zaváděním zasouvaného· listu 27 — obr. 2a — dolů, takže hrana . 14 tohoto horního listu 15 leží značně pod zaváděcí štěrbinou 16. . Pomocí šikmé plochy 36, která je vytvořena na straně zaváděcího výstupku 23 obrácené k zaváděcí štěrbině 16, je přední hrana 26 zasouvaného listu 27 při svém zavedení do zaváděcí štěrbiny 16 vychýlena smě rem dolů, 'to; jest směrem ke stohu 1 listů a přední hrana 26 pak může bez většího odporu klouzat po' horní straně horního listu 15 směrem vpravo — na obr. 2c — dokud se nedostane do oblasti protilehlé dosedací plochy 30 pro hrany listů, kdy je zasouvaný list 27 již zcela ' zasunut na stoh 1 listů.
V této souvislosti je třeba poukázat zejména na to, že hrana 14 horního listu 15 nebrání zavádění zasouvaného; listu 27 v důsledku sklonu prodloužení 24 — úhel β — ani v tom případě, jestliže hrana 26 zasouvaného listu 27 dosedne na ' horní list 15 v blízkosti oddělovacího dorazu 20 a posune tento horní list 15 v důsledku nepřesnosti jeho rozměrů směrem k protilehlé dosedací ploše 30 pro1 hrany listů. Úhel β je v souvislosti s délkou prodloužení 24 totiž volen tak, že se hrana 14 horního' listu 15 ani v případě v rámci tolerancí nejkratšího horního listu 15 nemůže zvednout až do· oblasti zaváděcí štěrbiny 16.
v souvislosti se zaváděcím prostorem 25 je konečně třeba poznamenat, že tento zaváděcí prostor 25 umožňuje zavedení zasouvaného' listu 27 ' ve všech polohách pouzdra 2 a při jakémkoliv stupni naplnění tohoto' pouzdra 2 stohem 1 listů. Toto' zpětné zavádění se v jednoduchém provedení zařízení podle obr. 1 provádí ručně, protože toto provedení je konstruováno tak, aby se získalo' co' nejjednodušší zařízení pracující bez zvláštních mechanických zaváděcích ústrojí.
Vyjímací štěrbina 10 může být zahnuta, popřípadě mírně skloněna směrem nahoru, takže s prodloužením 37 strany v klidu se nacházejícího' spodního' listu 13 obrácené ke stohu 1 listů ' svírá ostrý úhel Ó. Tento ostrý úhel Ó je s výhodou v rozsahu 1 až 10°, zvláště výhodný je úhel <5 v rozsahu 2 až 4°.
Třmen 5, který je na dnu' 8 pouzdra 2 uspořádán tak, že je do' tohoto' dna 8 zapuštěn, může sloužit jako podstavec pro' šikmé postavení pouzdra 2 na stůl. Za tímto účelem lze třmen 5 ze dna 8 pouzdra 2 zcela vyklonit, to ' jest nejméně do té míry, že se dnem 8 pouzdra 2 svírá ostrý a/nebo pravý úhel. V obou těchto polohách je možno' třmen 5 navíc aretovat. Tímto způsobem je umožněno použití pouzdra 2 jako' stojícího rámečku na obrázky, a to' jak na výšku, tak i na šířku. V určitých časových odstupech například po' dnech, týdnech nebo' měsících může být ze stohu 1 listů zasunut pod v podstatě průhledný kryt pouzdra 2 jako' horní list stohu 1 listů vždy nový obrázek.
Je třeba ještě poznamenat, že hnací váleček 4 není uspořádán příliš blízko' vyjímací štěrbiny 10 nebo by jinak ' působil proti zahnutí hrany 12 spodního listu 13 doi oddělovacího prostoru 19. Není však vzdálen ani příliš daleko' od této' vyjímací štěrbiny 10, neboť by jinak na předposlední list 33 spočívající na spodním listu 13, tlačil místo' v oblasti jeho přední hrany 35 tak, že by tato přední hrana 35 byla naopak stlačena směrem dolů. Z předchozího· popisu tedy vyplývá, že pomocí hnacího válečku 4, který se současně může přizpůsobit stupni naplnění pouzdra 2, jsou současně vyřešeny tři problémy.
Je třeba ještě poznamenat, že hnací váleček 4 může být v provedení podle obr. la a lb uspořádán také na protilehlém okraji pouzdra 2 v odpovídajícím vybírání a i v tomto případě může být tlakem prstu přitlačován směrem ke stohu 1 listů. V tomto· případě může být tento hnací váleček 4 ovládán jednou rukou, zatímco druhou ' rukou je z pouzdra 2 vyjímán vysouvaný list, takže se dosáhne ' přirozeného' rozdělení úkolů obou rukou uživatele.
Na obr. lc je znázorněn pohled na dno 8 pouzdra 2 provedení, ' které je vůči provedení z obr. Ta, lb obměněno. Hnací váleček 4 je zde uspořádán ve vybírání 7, které je širší než délka hnacího^ válečku 4, a které přibližně od středu pouzdra 2 probíhá směrem k vyjímací štěrbině 10 až do blízkosti okraje dna 8 pouzdra 2 nacházejícího se v blízkosti 'této' vyjímací štěrbiny 10.
Hnací váleček 4 je podle obr. lc uložen na třmenu 5, který se ve směru posuvu listů stohu 1 listů může podél dna 8 pouzdra 2 posouvat, a který je svými konci Sa veden v drážkách 7a vytvořených ve dnu 8 pouzdra 2. Tyto drážky 7a jsou z vnější strany dna 8 pouzdra 2 zakryty, takže konce 5a třmenu S nemohou vystoupit z roviny dna 8 pouzdra 2. V klidové poloze je třmen 5 přidržován vratnou tažnou pružinou 5b znázorněnou na obr. lc. Hnací váleček 4 uspořádaný na opačné ' straně třmenu 5 je proveden jako volnoběžka, jejíž směr otáčení je volen tak, že při ' přitlačení hnacího válečku 4 rukou uživatele ve směru šipky 5c •na spodní stranu spodního' listu stohu 1 listů a při následném pohybu hnacího' válečku 4 v tomto směru je jeho' otáčení zablokováno, takže hnací váleček 4 působí jako' unášeč, kterým je list vysunut z vyjímací štěrbiny 10. Hnací váleček 4 je kromě toho vyroben z materiálu, ' který má poměrně vysoký koeficient tření se spodní ' stranou listu stohu 1 listů, například z pryže nebo z umělé hmoty. Jakmile 'list vystoupil z vyjímací štěrbiny 10, může ' být uživatelem uchopen a zcela vytažen, když tento' předtím uvolnil hnací váleček 4, který se v protisměru k šipce 5c volně otáčí a pomocí vratné síly vratné tažné pružiny 5b je stažen zpět do' klidové polohy znázorněné na obr. lc. Hnací váleček 4 se při svém zpětném pohybu odvaluje po' spodní straně nového spodního listu stohu 1 listů. Výhoda uspořádání podle obr. lc spočívá ve srovnání s provedením podle obr. la a lb v tom, že směr pohybu prstu uživatele souhlasí se směrem pohybu právě vysouvaného listu.
Z výrobních důvodů je výhodné, jestliže je třmen 5 z provedení podle obr. la až lc ohnut dříve, než je na něj nasazen hnací váleček 4. Toto není za normálních okolností možné, je to však umožněno zvláštním provedením hnacího válečku 4, které je znázorněno na obr. Id. Z axiálního otvoru 4a tohoto hnacího válečku 4 vychází ve směru 4b otáčení zahnutá oblouková štěrbina 40 probíhající tangenciálně až к obvodové ploše 4c tohoto hnacího válečku 4. Šířka štěrbiny 4d je poněkud menší než síla třmenu 5 vyrobeného z drátu nebo umělé hmoty, neboť materiál hnacího válečku 4 je pružný.
Na obr. le je znázorněna obměna transportního ústrojí z cbr. lc. Místo třmenu 5 je zde použito desky 5f, na. které je uspořádán přilnavý prvek 4e, například z pryže, který má tvar malé destičky, a který nahrazuje hnací váleček 4. Deska 5Ϊ je posuvně uložena ve dnu 8 pouzdra 2 takovým způsobem, že přilnavý prvek 4e dosedá na spodní list stohu 1 listů, to jest na spodní list 13 z obr. 2a až 2c. Spodní strana desky 5f — na obr. le — může být opatřena hranou nebo drážkami, které usnadňují posouvání této desky 5f prstem uživatele. Při vysouvání listu ze stohu 1 listů je tedy tato deska 5f prstem uživatele posunuta ve směru tohoto vysouvání a po uchopení vysunutého listu druhou rukou uživatele může být tato deska 5f volně puštěna.
Na obr. lf je znázorněn kryt 5g, na kterém je vytvořen stupeň fh. který může být zachycen prstem F uživatele. Tento kryt je uspořádán buď na třmenu § nebo místo tohoto třmenu 5, v tomto případě je na krytu 5g uspořádám také hnací váleček 4 a samotný kryt 5g je ve dnu 8 pouzdra 2 uspořádán posuvně.
Na obr. 3a je znázorněna obměna provedení z obr. 2. V tomto provedení je použito šoupátka 39, které lze z pouzdra 40, které je jinak konstruováno stejně jako pouzdro 2, skoro úplně vysunout (s výjimkou krátkého úseku). Šoupátko 39 je na obou stranách opatřeno listovými pružinami 41, které vysouvaný list přitlačují směrem nahoru к dosedacím plochám, uspořádaným na tomto šoupátku 39. Výhoda tohoto provedení spočívá v tom, že při zpětném zasouvání vyjmutého listu se nemusí „mířit“, takže poloha tohoto listu při zpětném zasouvání je definována a probíhá poloautomaticky.
Na obr. 3b a 3c je znázorněna možnost obměny, ve které jsou zbytečné listové pružiny 41. Na konci šoupátka 39, který se ve směru vysouvání šoupátka 39 nachází vzadu, je zde ve dnu šoupátka 39 vytvořen vačkový výstupek 39a, uspořádaný v místě 39h tohoto dna šoupátka 39. Dále je zde uspořádán člen 39c, na kterém je uspořádána dosedací íplocha 11 pro hrany listů. Clen 39c má například trojúhelníkový průřez, může však mít také jiný průřez. Clen 39c je otočně uložen na hřídeli 39d a může se otáčet ve směru šipky 39e. Proti tomuto o táčení působí pružná síla pružiny, například skrutné pružiny.
Jakmile vačkový výstupek 39a narazí při zpětném zasouvání šoupátka 39 na spodní hranu členu 39c, je tento člen 39c otočen ve směru šipky 39c a zasouvaný list 39f je přivrácenou plochou členu 39c vychýlen směrem nahoru — obr. 3c — a při dalším zasouvání šoupátka 39 je neznázorněnou zaváděcí štěrbinou 16 zasunout do pouzdra 40. Z uvedeného popisu je patrné, že zařízení je zde opatřeno jakousi výhybkou, která sestává z otočného členu 39c a vačkového výstupku 39a.
Na obr. 4a až 4f je 2.názorněno další provedení zařízení podle vynálezu, které umožňuje plně automatické vyjímání listů ze stohu 1 listů a jejich automatické zpětné zavádění do stohu 1 listů, к čemuž je třeba pouze vysunout šoupátko 43 z pouzdra 42 a opět toto šoupátko 43 do pouzdra 42 zasunout.
Šoupátko 43 se může kolmo vůči vyjímací štěrbině 10 použité v tomto provedení posouvat do té míry, že list 44 vystupující právě z této vyjímací štěrbiny 10 je zcela přesunut na přepravní plochu 45 uspořádanou na šoupátku 43, jejichž pomocí je pak opět zasunut do zaváděcí štěrbiny 18. Šoupátko 43 je samozřejmě pomocí vhodných dorazů zajištěno proti úplnému vytažení z pouzdra 42.,
Šoupátko 43 je při svém pohybu v obou směrech vedeno pouzdrem 42, к čemuž slouží rám 48 — obr. 4b a 4f — který je opatřen posuvnými lištami 47 probíhajícími ve směru posuvu šoupátka 43. Tyto posuvné lišty 47 jsou posuvně uloženy v odpovídajících vybráních 43 vytvořených ve vnitřní straně pouzdra 42 a/nebo ve dnu tohoto pouzdra 42. Šoupátko 43 může být v pouzdru 42 vedeno nejrůznějšími způsoby a nejrůznějšími způsoby také konstruováno, takže se může například vysouvat také teleskopicky.
Šoupátko 43 je s výhodou částečně vedeno postranními stěnami pouzdra 42, takže směrem dovnitř šoupátka 43 směřující plochy posuvných lišt 47 šoupátka 43 tvoří dosedací plochy, které zabraňují tomu, aby list vytažený z pouzdra 42 mohl ze šoupátka 43 bočním směrem vypadnout.
V příkladu provedení, který je znázorněn na obr. 4a až 4g, je šoupátko 43 dále opatřeno v podstatě průhledným krytem 49, který může být tvořen průhlednou deskou 50, která je upevněna v rámu 51 — obr. 4f. Aby listy při vysunuté poloze šoupátka 43, kdy leží prakticky volně, nemohly vypadnout, lze šoupátka 43 vysunout z pouzdra 42 jen tak daleko, že ve směru vysouvání zadní okraj rámu 51 ještě překrývá příslušný okraj stohu 1 listu. Na opačném konci pouzdra 42 js:u uspořádány jazýčky 52, které lze nazývat také přitlačovací jazýčky, protože přesahují okraj horního listu a přidr zují tento· list dolů. Tyto jazýčky 52 také brání vyskočení nebo- vypadnutí stohu 1 listů z pouzdra 42 při vysunutém šoupátku 43.
Šoupátko 43 je na straně obsluhy dolepomocí patky 53 prodlouženo směrem k pouzdru 42. Tato patka 53 při zasunutém šoupátku 43 zasahuje například 10 až 14 mm do- dna pouzdra 42, ve kterém je v tomto místě vytvořeno odpovídající vybrání 54. Tato patka - 53 zde slouží jako záchytná plocha usnadňující vytažení šoupátka 43 z pouzdra 42.
Princip vysouvání listu a jeho zpětného zavádění je shodný se způsobem, který již byl popsán v souvislosti s obr. 2a a 2c, přičemž dosedací plocha 11 pro hrany listů je uspořádána na stěně 55, která je pevně spojena s pouzdrem 42. Tato stěna 55, kterou lze také nazvat Oddělovacím klínem nebo separátorem, vymezuje na svých opačných stranách vyjímací . štěrbinu 10 a zaváděcí štěrbinu 16. Opačná strana vyjímací štěrbiny 10 je tvořena vnitřní stranou krytu 49 šoupátka 43 a opačná strana zaváděcí štěrbiny 16 je zcela nebo- alespoň zčásti tvořena posuvnými lištami 47, které probíhají ve směru pohybu šoupátka 43. Oddělovací doraz je - zde tvořen pružinami 56, které jsou uspořádány na stranách šoupátka 43. Na obr. 4a je patrna pouze jedna z těchto- pružin 56. Oddělovací doraz je tvořen ve směru vytahování šoupátka 43 předním obloukem 57 této- pružiny - 56. Dalším úkolem těchtopružin 56, které lze nazvat také přitlačovacími pružinami, je přenos listu 44 vystupujícího- z vyjímací štěrbiny 10 na - přepravní plochy 45 uspořádané na šoupátku 43. Vystupující list 44 je těmito přepravními plochami 45 zasunut do zaváděcí štěrbiny 16, jejíž zaváděcí - výstupek 58 je tvořen jedním nebo více pružnými jazýčky, které jsou uspořádány na přítlačné desce 59, na kterou tlačí pružina 60, takže stoh - 1 listů je touto přítlačnou deskou 59 přitlačován k vnitřní straně krytu 49 šoupátka 43.
Vysouvání listu skrze vyjímací štěrbinu 10 se provádí unášečem 61, který je uspořádán na zadním konci krytu 49 šoupátka 43 a který má - v podstatě tvar klínu, na který ve směru vysouvání šoupátka 43 navazuje vybrání 62. Úkolem tohoto- vybrání 62 je zajistit spolu s přítlačnou deskou 59 zaskočení hrany vysouvaného- listu, na kterou unášeč - 61 - - dosedá. Vybrání 62 může být tvořeno prostorem o šířce 3 mm a hloubce 0,5 mm. Tímto způsobem je hrana unášeče 61 v - určitém- smyslu prodloužena směrem nahoru, to- jest směrem na „bezpečnou“ stranu, kde nemůže- dojít ke styku s druhým horním listem.
Tato okolnost je výhodná zejména v těch případech, kdy hrana listu dosedající na unášeč 61 je v· důsledku poškození zdeformována, roztřepena nebo- podobně. Popsanou konstrukcí unášeče 61 se zabrání dalšímu poškozování listu.
Spolehlivá činnost této- soustavy je založena na - skutečnosti vyskytující se- i v jiných příkladech, která spočívá v tom, že listy tvořené nejčastěji obrázky mají na okraji hrany na lícní straně ostrý úhel řezu, zatímco na protilehlém okraji této hrany mají tupý úhel řezu.
Otočný klín 63 je- otočně uložen na hřídeli 64, takže po otočení otočného klínu 63 z jeho- klidové polohy je levý okraj — -obr. 4a — stohu 1 listů jazýčky 52 vytvořenými na otočném klínu 63 zcela uvolněn. Při vytaženém šoupátku - 43 je tak umožněno- vyjmout stoh 1 listů z pouzdra 42. Popsaným způsobem se tedy umožní jednoduché a -automaticky proveditelné plnění pouzdra 42 stohem - 1 listů.
Aby byl otočný klín 63 bezpečně zajištěn v klidové poloze, která je znázorněna na obr. 4a, je -opatřen západkovým ústrojím. Toto západkové ústrojí sestává v podstatě z rovné plochy 66 uspořádané na vnitřní straně pouzdra 42 a z protilehlé rovné - plochy - 67 nacházející se na protilehlé straně otočného klínu 63, přičemž uvedená rovná plocha 66 a protilehlá rovná plocha 67 na sebe pružně doléhají, například v důsledku vlastní pružnosti -odpovídajícím způsobem konstruovaného dna -pouzdra 42. Protilehlá rovná plocha 67 přechází směrem k vnější straně pouzdra 42 v zakřivenou plochu 63, jejíž poloměr r zakřivení vzrůstá až -na poloměr r + Ar, přičemž poloměr r je roven vzdálenosti mezi hřídelem 64 a rovnou plochou 66. Na druhé straně otočnéhoklínu 63 - na protilehlou rovnou plochu 67 navazuje ostrý výběžek 65, který zasahuje pod přilehlý okraj stohu 1 listů a při natočení otočného klínu 63 z jeho klidové polohy tento stoh 1 listů na kraji -nadzvedne, takže stoh 1 listů může být snadno vyjmut.
Na horním konci je otočný klín 63 opatřen dvěma stupňovitými -osazeními 100 a 99, jejichž -výšky se přibližně rovnají tloušťce listu. Tato -stupňovitá osazení 100, 99 -provádějí předběžné rozdělení listů -v tom -smyslu, že unášeč 61 může prakticky zachytit pouze hranu horního listu, a to z -následujícího důvodu:
Když je šoupátka 43 po vyjmutí listu opět zasouváno- zpět, aby byl tento- vyjmutý list zaváděcí štěrbinou 16 - dole -opět zasunut, dochází současně k tojnu, že kryt 49 pouzdra 42 uspořádaný na šoupátku 43, působí svou spodní stranou třením na horní list stohu 1 listů. Vzniklá třecí síla se částečně přenáší i - na níže ležící listy: Tato třecí síla způsobí, že horní list, který byl při vysouvání předchozího listu v důsledku tření s tímto listem posunut směrem k dosedací ploše 11 prohrany listů, je nyní opět posunut zpět. - Protože je tento list přítlačnou deskou 59 přitlačován směrem nahoru, může - být posunut pouze k prvnímu stupňovitému -osazení 100, . které zabrání dalšímu posuvu tohoto- - listu směrem k protilehlé dosedací - ploše 30 - ipro·hrany listů. Druhý horní list je naproti to mu posunut dále až к druhému stupňovitému osazení 99, protože pokud vůbec přijde do styku se spodní hrnou — obr. 4a a 4c — stupňovitého osazení 100, může po této hraně sklouznout, protože tato hrana je zkosena nebo zaoblena.
Popsané předběžné oddělování listů probíhá i v případě, kdy jednotlivé listy mají v rámci povoleného tolerančního pole různé rozměry, takže horní list může být kratší nebo delší než pod ním ležící list nebo může být stejně dlouhý jako tento list. Průběh předběžného oddělování za těchto okolností je následující:
a) Jestliže je horní list kratší než druhý horní list, může sice doiít к tomu, že první stupňovité osazení 190 přijde ve styk s hranou druhého horního listu dříve, než se na toto místo dostane horní list. Protože však pohyb přenášený třecí silou působící mezi krytem 49 šoupátka 43 a horním listem je podstatně větší než pohyb mezi horním a druhým horním listem, je druhý horní list horním listem nakonec vytlačen a přes zaoblenou hranu prvního stupňovitého osazení 100 posunut dále až к druhému stupňovitému osazení 99.
b) Jestliže jsou horní a druhý horní list stejně dlouhé, dojde při vytahování šoupátka 43 v průběhu vysouvání předchozího listu к tomu, že na obr. 4a zadní hrana horního listu leží na počátku nového zasouvání šoupátka 43 vůči odpovídající hraně druhého horního listu dále vpravo, takže hrana druhého horního listu dosedne napřed na první stupňovité osazení 100 a poté je hranou horního listu vytlačena a nakonec posunuta až к druhému stupňovitému osazení 99.
c) Jestliže je konečně horní list delší než druhý horní list, pak hrana tohoto horního listu napřed dosedne na první stupňovité osazení 100, zatímco odpovídající hrana druhého horního listu leží dále vpravo. Také v tomto případě je hrana listu zachycena unášečem 61, bezpečně oddělena od druhého horního listu.
Bezvadná činnost hrany unášeče 61 a stupňovitých osazení 100, 99 sloužících к předběžnému oddělení, je zajištěna tím, že přitlačovací jazýčky 52, ina kterých jsou obě stupňovitá osazení 99, 100 vytvořena, jsou dvojnásobně zajištěny v přesně správné výšce. Jednou jsou zajištěny výše uvedeným aretačním ústrojím, kterým je otočný klín 63 bezpečně aretován v klidové poloze, za druhé tím, že přítlačné jazýčky 52 jsou ve správné výšce přidržovány také drážkami 84 vytvořenými v krytu 49 šoupátka 43, v důsledku čehož je zajištěna bezvadná činnost stupňovitých osazení 100, 99 a unášeče 61.
Spirálová pružina 60 je konstruována, popřípadě uspořádána tak, že na levou část — obr. 4a -- přítlačné desky 59 tlačí větší silou, než na pravou část této přítlačné desky
59. Tím se dosáhne jednak toho, že příslušná hrana listu bezpečně vnikne do vybrání uinášeče 61 na zadním konci šoupátka 63, jednak toho, že nic nevadí činnosti předních oblouků 57 přitlačovacích pružin 56, které podporují oddělování.
Je třeba ještě uvést, že přítlačná deska 59 a pružný zaváděcí výstupek 58 mohou být vyrobeny z jediného kusu pružného kovu nebo· umělé hmoty. Přítlačná deska 59 pak může být uvnitř své plochy opatřena jazýčky, například jazýčky vyraženými z materiálu této přítlačné desky 59, které mohou převzít úkol pružiny 60. Pružný zaváděcí výstupek 58 by měl být pokud možno široký, aby se při zpětném zasouvání nemohly zachytit ani prohnuté listy. Pružnost tohoto zaváděcího výstupku 58 je přitom volena tak, že tento zaváděcí výstupek 58 i v případě, kdy v pouzdru 42 nejsou žádné nebo jen málo listů, sahá až ke dnu tohoto pouzdra 42 nebo skoro к tomuto dnu pouzdra 42. Tímto způsobem je zajištěno, že zasouvaný list není ani při malém stupni naplnění pouzdra 42 zasunut pod přítlačnou desku 59.
Přítlačná deska 59 může být zhotovena také z kulatého pružného drátu nebo z pružné umělé hmoty ve tvaru takového drátu, takže tvoří „drátovou opěru“, jejíž jedno provedení je znázorněno na obr. 4g. Tato drátová opera může být vytvořena ohnutím celistvé délky drátu, který je v tomto případě ohnut tak, že v rozích této drátové opěry vzniknou šroubové pružiny 60a, které nahradí pružinu 60 a které mohou být rovněž spirálovité. Tytou šroubové pružiny 60a jsou navzájem propjeny spojovacími můstky 59a, které jsou tvořeny prodlouženími těchto šroubových pružin 60a. Tyto spojovací můstky se nacházejí v úrovni horních konců šroubových pružin 69a, takže v určitém smyslu tvoří dosedací plochy pro stoh 1 obrázků, které jsou v obr. 4a tvořeny přítlačnou deskou 59. Obě na. obr. 4g přední šroubové pružiny 60a jsou navzájem spojeny spojovacím můstkem 5Ba, který je rovněž tvořen prodloužením šroubových pružin 60a a který od horní strany těchto šroubových pružin 60a probíhá šikmo směrem dolu, takže zastává činnost zaváděcího výstupku 58 a svým školném současně vychyluje nahoru list vstupující do zaváděcí štěrbiny 16, což je zajištěno tím, že stejně jako přední konec zaváděcího výstupku 58, který v obr. 4a není blíže označen, zasahuje až ke dnu pouzdra 42 a stoupá šikmo dovnitř tohoto pouzdra 42.
Na obr. 4d je znázorněn raz krytem 49 šoupátka 43 na stráně unášeče 61. Ve vybrání 62 je zde uložen pásek 62a z materiálu s poměrně vysokým koeficientem tření, například z pryže, jehož volná plocha 62h, která je s výhodou rovná, je vůči spodní hraně 49b unášeče 61 posunuta směrem dovnitř vybrání 62, a sice o vzdálenost h, která činí s výhodou 0,1 mm.
Místo pásku 62a může být použito také tyčky nebo pásku z magnetického materiálu. Na jednotlivých listech stohu 1 listů musí být na okrajích přiléhajících k unášeči 61 uspořádány ploché prvky, například pásky ze železa nebo, jiného· magnetického· materiálu, které jsou uspořádány například na spodních stranách jednotlivých listů. Magnetická síla je přitom volena tak, že může být v podstatě zachycen pouze horní · list. Jestliže je v menší míře magnetickou silou přitažen i následující list, je tento· list zadržen oddělovací stěnou 55. Na obr. 4e je konečně znázorněn řez krytem 49 ' pouzdra 42. Pružina 56 je zde nahrazena pružnou průhlednou deskou 56a, která je v nezatíženém stavu ohnuta do průhybu 56b, který odpovídá zaváděcímu výtupku 58. Z hlediska výroby je velmi výhodné, jestliže jsou kryt 49 pouzdra 42 a pružná průhledná deska 56a vyrobeny dvojnásobným vstřikováním z průhledné umělé hmoty. Jak kryt 49, tak i pružnou průhlednou desku 56a je výhodné vyrobit ze shodného materiálu a· v jednom pracovním procesu.
V oblasti průhybu 56b pružné průhledné desky 56a se stejně jako u pružiny 56 v oblasti 57 nachází přibližně plochá oblast 56c, takže síla je na příslušný list přenášena v poměrně velké desce. Ohyby 56d · a 56e pružné průhledné desky 56a jsou proto· poměrně ostré.
Na obr. 5a a 5b je znázorněno· zařízení, ve kterém se oddělování a vysouvání vyjímaného· listu provádí přísavným ústrojím 90, které je připojeno k vakuovému čerpadlu 91. Toto· · vakuové čerpadlo 91 je ovládáno a řízeno šoupátkem.
Zvláště výhodný příklad provedení zařízení, ve kterém se horní list stohu 1 listů _ zachycuje přísavným ústrojím, je v podélném řezu znázorněn na obr. 6. Toto zařízení sestává podobně jako· zařízení podle obr. 4a z pouzdra 42, ve kterém je uloženo šoupátko 43. Toto šoupátko 43 sestává ze dvou · částí, to jest z první části 43a, která tvoří hlavní část šoupátka 44, a druhé části 43b, která je ve směru vytahování šoupátka umístěna vpředu. Tato· druhá část 43b je vůči první části 43a ve směru vytahování a zasouvání šoupátka 43, které · jsou označeny obousměrnou šipkou 70, uložena posuvně. Maximální zdvih · tohoto posuvu je dán vzdáleností E. Při vytahování a zasouvání zásuvky 43 uchopí uživatel záchytné plochy, které jsou vytvořeny na druhé části 43b šoupátka 43. Vychází-li se z polohy druhé části 43b znázorněné na obr. 6, · je tato· druhá část 43h při následném zasouvání šoupátka ’ 43 do· pouzdra 42 posunuta napřed směrem k první části 43a, takže dosedací plocha 71 na druhé části 43b dosedne na doraz 72 na první části 43a. Teprve poté se první část 43a spolu s druhou částí 43b zasouvá do pouzdra 42. Při vytahování šoupátka 43 je postup obrácený, to· jest nejdříve se pohybuje druhá část 43b šoupátka 43, zatímco první část 43a je ještě třením, kterému je vystavena uvnitř pouzdra 42, v tomto pouz dru 42 ještě zadržována. Druhá část 43b se může pohybovat tak dlouho, dokud se dosedací plocha 71 od dorazu 72 nevzdálí · na vzdálenost E. Druhá část 43b se pak od první části 43a již nemůže vzdalovat, takže se dále z pouzdra 42 vysouvají společně.
Příčina, proč vzájemný pohyb mezi -částmi 43a a 43b šoupátka 43 je omezen na vzdálenost E, spočívá v následující · konstrukci šoupátka 43.
Druhá část 43b šoupátka 43 je pomocí tyče · 73 spojena б pístem 74, který se pohybuje ve válci 75, který je uspořádán na zadním konci první části 43a šoupátka 43 a jehož osa · je rovnoběžná se směrem vytahování a zasouvání šoupátka 43. Zadním koncem první části 43a se zde rozumí zadní konec této· první části 43a ve směru vytahování šoupátka 43. Jestliže je šoupátko 43 zcela zasunuto· do· pouzdra 42, nachází se píst 74 ve válci 75 zcela vlevo — obr. 6 —, kdy se přední čelo 76 pístu 74 nachází v čárkované poloze 77. Jestliže uživatel nyní táhne za druhou část 43b, posune se píst 74 z této polohy směrem· vpravo, až · je jeho pohyb zastaven čelním koncem válce 75. Po· dosednutí pístu 74 na tento čelní konec dojde k nucenému unášení první části 43a.
Při tomto pohybu pístu 74 vzniká ve válci 75 podtlak, kterým je horní list přisát k přísavnému otvoru 78 ústícímu · do· válce 75. Kolem přísavného otvoru 78 je uspořádáno těsnění 79, které může být tvořeno například pryžovým kroužkem, který je uspořádán tak, že jeho strana směřující ke stohu 1 listů lícuje se spodní stranou krytu 49 šoupátka 43, takže třecí síly působící na horní list při opětném zasouvání šoupátka 43 do pouzdra 42 jsou · minimální. Kolem přísavného· otvoru 78 může být případně vytvořena široká plochá prohlubeň 80, která je naznačena čárkovaně a ve které je uloženo i těsnění 79. Toto těsnění 79 pak může být v krytu 49 šoupátka 43 dokonce poněkud zapuštěno, protože horní strana horního listu 15 se do této prohlubně 80 může prohnout.
Jak · již bylo uvedeno, jsou poměry koeficientů tření voleny tak, že vzájemný pohyb mezi částmi 43a a 43b šoupátka 43 probíhá s menším odporem, než vytahování a zasouvání šoupátka 43, což je podmínkou pro správnou činnost zařízení. Z ostatních hledisek může být zařízení podle obr. 6 konstruováno podobně jako zařízení podle obr. 4b, takže vysvětlení činnosti dalších částí zařízení podle obr. 6 je možno hledat v popisu obr. 6b. Přítlačná deska 59 a pružina 60 jsou zde nahrazeny přítlačnou deskou 59 opatřenou pružnými konci tvořícími pružinu
60.
Pomocí obr. 7a až 7e je popsáno· ústrojí pro· vyjímání celého· stohu listů. Na · těchto· výkresech je vždy znázorněno· pouze šoupátko, které by se mohlo označit také jako záchytka a které je pak dále označováno a pro· které je v předmětu vynálezu použit termín pomocné šoupátko. Toto šoupátko slouží pouze k vyjímání stohu listů z pouzdra, které je zde znázorněno pouze částečně. Šoupátko sloužící k převrstvování listů uložených v pouzdru je umístěno v levé neznázo-rněiné straně pouzdra, která může být konstruována podobně jako pravá strana zařízení z obr. 4a a 4b se šoupátkem 43 sloužícím k převrstvování listů. Obr. 7a až 7e jsou tedy proti předchozím . obr. zrcadlově obráceny. Pokud by takové pomocné šoupátko bylo použito v zařízení podle obr. 4a a 4b, nemusel by být klín . 63 otočný.
Na obr. 7a je znázorněn řez uspořádáním z -obr. 7b v rovině I—I. Na obr. 7a je patrná část pouzdra - 101, to jest část jedné ze dvou bočních stěn 123 tohoto pouzdra 101, zatímco ze dna 104 pouzdra 101 jsou znázorněny pouze určité části, jejichž popis bude uveden dále.
V pouzdru 101 může být umístěn neznázorněný stoh listů, který je uložen na dnu 104 pouzdra 101, takže plechy listů probíhají rovnoběžně s tímto dnem 104 a po- stranách je tento- stoh listů uzavřen bočními stěnami 123 a čelní stěnou 105 a dále neznázorněnou další protilehlou čelní stěnou. V čelní stěně 105 jsnu uspořádány přídržné palce 106, které stoh listů přesahují. Na straně protilehlé k čelní stěně 105 jsou na pouzdru 101 a/nebo. na šoupátku sloužícím k převrstvování listů ve stohu listů uspořádány výstupky, které tento stoh listů o určitou délku přesahují, jestliže je toto šoupátko- sloužící pro převrstvování listů z pouzdra 101 zcela vysunuté. Stoh listů proto- nemůže - být bez dalšího z pouzdra 101 vyjmut a bez dalšího není také možné, aby se do prázdného pouzdra 101 shora tento stoh listů vložil.
Aby se umožnilo vyjímání a vkládání stohu listů, je čelní stěna 105 pouzdra 101 uspořádána na šoupátku, které je pomocí blokovacího ústrojí přidržováno na pouzdru 101.
Toto blokovací ústrojí sestává z přídržné západky 103 uspořádané na šoupátku 107, která v zablokované poloze šoupátka 107 dosedá na doraz 109 uspořádaný na pouzdru 101, přesněji řečeno na dnu 104 tohoto pouzdra 101, takže šoupátko 107 nacházející se v tomto- stavu se nemůže z pouzdra 101 vysunout směrem vpravo — obr. 7a až 7e.
Přídržná západka 108 je uspořádána na jazýčku 110 a může být vykloněním tohoto- jazýčku 110 ve směru šipky 111, to- jest směrem dovnitř pouzdra 101 -oddáleno od dorazu 109. Aby se přídržná západka 108 od dorazu 109 nevzdálila samovolně, je jazýček 110 na šoupátku 107 uspořádán nebo uložen tak, že přídržná západka 108 je k dorazu 109 přitlačována vlastní pružností tohoto- jazýčku 110. Jazýček 110 - však může být tlakem působícím ve -směru šipky 111 vykloněn směrem dovnitř pouzdra 101, tak že přídržná západka 108 se pak od dorazu
109 oddálí.
Jestliže je jazýček 110 vykloněn směrem nahoru ve směru šipky 111, dosedne horní strana jazýčku 110 na spodní stranu - neznázorněnéhb· - stohu listů a aby mohl jazýček
110 tento stoh listů při vysouvání šoupátka 107 posunut směre vpravo, je tento jazýček 110 opatřen záchytnou plochou 112 s vysokým koeficientem tření, která je ve znázorněném příkladu provedení tvořena třecím členem 113, například pryžovou destičkou, která je uspořádána - na horní straně jazýčku 110.
Z důvodů možnosti snadného uchopení jazýčku 110, které byly popsány později a aby se zabránilo nežádoucímu stisknutí tohoto jazýčku 110, je na jeho- spodní straně vytvořeno vybírání 114 pro prst, které je patrné zejména na obr. 7c. Toto- prohloubení 114 pro- prst se ve znázorněném příkladu provedení nachází jen v malé vzdálenosti od záchytné plochy 115, která je s výhodou rýhovaná a slouží k přidržování pouzdra 101, jestliže -se právě netáhne za šoupátko 107. Aby bylo možno- prsty ze záchytné plochy 115 do- vybírání 114 pro prst rychle přesunout, může být toto vybírání 114 pro -prst uspořádáno v -bezprostřední blízkosti této záchytné plochy 115.
Ve znázorněném příkladu provedení sestává šoupátko 107 z jazýčkovitého vodícího členu liu, který, jak je patrné z obr. 7a a 7e, probíhá až do oblasti záchytné plochy 115, kde je připevněn na zbývající část šoupátka 107, popřípadě je součástí této části. Jazýček 110 se tedy -nachází v podlouhlém vybírání 117 vytovřeném v jazýčkovitém vodicím - členu 116, který je ve dnu 104 pouzdra 101 ve směru pohybu šoupátka 107 uspořádán posuvně, přičemž svými bočními hranami je uložen ve vodicích plochách 118 ve dnu 104 pouzdra 101. Tyto vodicí plochy 118 mohou mít například tvar vlaštovčího ocasu, a jsou mimoto konstruovány tak, že jazýčkovitý vodicí člen 118 svými bočními okraji 119 z těchto vodicích ploch 118 nemůže vyklouznout ani směrem dovnitř pouzdra 101, ani směrem ven.
Na jazýčkovitém vodicím členu 116 je vytvořen doraz 120, který může být proveden například stejně jako přídržná západka 108, přičemž vsak -může mít i jiný tvar. Tento doraz 120 dosedá na protidoraz 121 - vytvořený na dnu 104 nebo ve dnu 104 pouzdra 101. Tímto způsobem je vymezen pohyb šoupátka 107 směrem ven z pouzdra 101, to jest ve směru šipky 122 — obr. 7a —. Šoupátko 107 může být z pouzdra 101 vysunuto více, než o- kolik je stoh listů na straně pouzdra 101 protilehlé šoupátku 107 překryt. Jestliže se tudíž na jazýček 110 ve směru šipky 111 působí dostatečným tlakem, je stoh listů pomocí třetího členu 113 šoupátkem- 107 při jeho- vytahování unášen -a zasunut pod výstupky nebo- jiné přesahující části, které se nacházejí na levé neznázorněné straně pouzdra 101 a/nebo na šoupátku sloužícím к převrstvování listů stohu listů. Protože na druhé straně je stoh listů v oblasti protilehlé čelní stěny 105 ještě přidržován příčnými palci 106, takže se zde také přes tlak působící na jazýček 110 nemůže pohybovat směrem nahoru, působí tento tlak tak, že se zvedne pouze levá strana stohu listů — obr. 7d —, což ale úplně stačí a je ostatně dokonce výhodné, protože se tím zabrání, aby stoh listů při příliš silném tlaku na jazýček 110 byl z pouzdra 101 nekontrolovaným způsobem vytlačen a spadl na podlahu nebo se jiným způsobem rozsypal na jednotlivé listy, které by se pak opět musely skládat.
Po vyjmutí stohu listů, který byl předtím, v pouzdru 101, se jazýček 110 opět uvolní a do pouzdra 101 se případně vloží další stoh listů, načež se šoupátko 107 opět zasune do pouzdra 101, až přídržná západka 108 v důsledku vlastní pružnosti jazýčku 110 dosedne na doraz 109.
Na obr. 8a až 8f je popsáno další provedení zařízení podle vynálezu, které sestává ze šoupátka podobného šoupátku 107 a z podobných konstrukčních prvků, jako nadluuhlého vybrání 117 a podobně. V zařízení podle obr. 8a až 8f však není podobně jako v provedení podle obr. la až lc a 2a až 2c použito šoupátka sloužícího pro převrstvování listů. V těchto případech, kdy kryt v důsledku šoupátka použitého pro převrstvování listů nemůže být dostatečně otevřen směrem nahoru, je přirozeně žádoucí, aby šoupátko sloužící к vyjímání celého stohu, které je dále označováno jako zásuvka, mělo při vytahování větší zdvih, který musí být nejméně tak velký, aby bylo možno stoh listů při zcela vytažené zásuvce snadno vyjmout.
Zařízení znázorněné na obr. 8a až 8f znázorňuje obměnu provedení podle obr. lb, takže v následujícím popisu budou popsány pouze podstatné odchylky.
V pouzdru 2 je uložena zásuvka 201, která může být podle obr. 8 v případě potřeby vytažena z pouzdra 2 tak daleko, že v ní uložený stoh listů, který na obr. 8b až 8d není znázorněn, může být celý vyjmut. Aby hnací váleček 4 mohl pracovat stejně jako v provedení podle obr. lb, je ve spodní straně zásuvky 201 vytvořeno· odpovídající v-yrání 202‘, které je tak velké, že opěra 202 uložená otočně na hřídeli 6, která odpovídá třmenu 5 z obr. lb, a místo, které by také mohlo· být takového třmenu 5 použito, se vzájemným přizpůsobením různým výškám stohu listů může zasunout dovnitř pouzdra 2, což je na obr. 8d znázorněno čárkovaně. Na bočních volných koncích opěry 202 jsou vytvořeny výstupky 203, které v důsledku konstrukce předních postranních konců opěry 202 mohou při určitém tlaku na opěru 202 pružně ustoupit hranám 204 dna pouzdra 2. Tyto výstupky 203 zabraňují, aby se opěra
202 po vtlačení jejího volného konce dovnitř pouzdra 2 mohla z tohoto pouzdra 2 opět samvolně vyklonit. Tímto způsobem je tedy opěra 202 v pouzdru 2 aretována, což je vhodné a účelné například pro přenášení zařízení v kapse. Tato aretace zabraňuje, aby vyčnívající opěra 202 mohla zůstat někde viset, například v náprsní kapse, do které se má pouzdro 2 ukládat.
V přední oblasti zásuvky 201 ve směru vytahování jsou vytvořena protilehlá postranní vybrání 205, která jsou v půdorysovém pohledu například půlkruhová a která umožňují uchopit stoh listů nacházející se v zásuvce 201 přímo palcem a ukazováčkem, což umožňuje vyjmutí tohoto stohu listů ze zásuvky 201, pro jejíž vytahování z pouzdra 2 jsou na jejím předním konci uspořádány postranní záchytné plochy 206.
Na dnu zásuvky 201 je uspořádán doraz 210, který dosedá na odpovídající protidoraz v pouzdru 2. Tento doraz 210 blokuje zásuvku 201 v její zcela zasunuté poloze a brání současně jejímu úplnému vytažení.
Zásuvka 201 je kromě toho na své přední čelní straně opatřena drážkou pro zasunutí štítku 207, na kterém mohou být napsány údaje o obsahu vložených listů. Na horní straně pouzdra 2 jsou dále uspořádány výstupky 208 pro uležení více pouzder 2 na sebe a na spodní straně pouzdra 2 jsou uloženy odpovídající výstupky 203 sloužící rovněž pro stohování pouzder 2. Výstupky 206 a 209 jsou uspořádány tak, že při postavení pouzdra 2 na sebe zapadnou horní výstupky 208 prakticky úplně do spodních výstupků 200, takže zásuvka 201 může být z pouzdra 2 uloženého ve stohu vytažena, aniž by bylo třeba toto peuzdro 2 ze stohu ostatních pouzder vyjímat.
Na obr. 9a až 9d je znázorněno zařízení, které je obměnou zařízení podle obr. 4a. V obr. 9a až 9d jsou proto znázorněny jen podstatné rozdíly od příkladu provedení znázorněného na obr. 4a.
Uvnitř šoupátka 43, které se za účelem převrstvování listů stohu 1 listů z pouzdra 42 vysouvá a zpět do tohoto pouzdra zasouvá ve směru šipky 211, je uspořádána zásuvka 212, která při tomto pohybu zůstává vůči šoupátku 43 v klidu. К ovládání zařízení při výměně listů jsou na předním konci šoupátka 43 uspořádány záchytné plochy 214 a na protilehlém konci pouzdra 42 jsou uspořádány horní a spodní záchytná plocha 214.
Jestliže se má vyjmout celý stoh 1 listů, vytáhne se zásuvka 212 z pouzdra 42 a šoupátka 43 ve směru šipky 215, přičemž oddělovací klín 216, který je uspořádán na zásuvce 212, je vytažen také, zatímco přítlačná deska 59 a pružiny 60 zůstanou spolu se šoupátkem 43 v pouzdru 42. Ve dnu zásuvky 212 je proto vytvořeno odpovídající vybrání 217, takže zásuvka 212 má v půdorysu tvar písmene U, což je dobře patrné z obr. 9b. Při vytahování zásuvky 212 ze šoupátka 43 se uchopí jednak postranní záchytné plochy 218, které jsou uspořádány na předním konci zásuvky 212 ve směru jejího vytahování, jednak záchytné plochy 213 vytvořené na šoupátku 43.
Unášeč 219, jehož pomocí se horní list 15 bočním směrem vysouvá ze stohu 1 listů, je na rozdíl od provedení podle obr. 4a uspořádán nikoliv na šoupátku 43, nýbrž na pouzdru 42, takže horní list 15 je tímto unášečem 219 v pouzdru 42 zadržen, zatímco. zbývající stoh 1 listů je šoupátkem 43 z pouzdra 42 vysunut.
Na obr. 9c je ve zvětšeném měřítku znázorněno uspořádání unášeče 210. Unášeč
219 je v malém úhlu výkyvné uložen ve vybrání 220 v krytu pouzdra 42. Toto vybírání
220 má přibližně tvar unášeče 219. Na pravé straně unášeče 219 — obr. 9c — je vytvořena válcová plocha 221, která dosedá na odpovídající válcovou plochu 222 vytvořenou ve vybrání 220, takže unášeč 219 může při vzájemném posuvu těchto' válcových ploch 221, 222 otáčet kolem osy těchto válcových ploch 221, 222, takže volný konec 223 unášeče 219 se může pohybovat nahoru a dolů mezi dvěma dorazy 224, 225 vytvořenými ve vybírání 220. Na horní straně unášeče 219 je vytvořeno' vybírání 226, ve kterém je uspořádána listová pružina 227, která se na jedné straně opírá o unášeč 219 . a na druhé straně o horní stěnu vybírání 220. Tato listová pružina 227 tedy přitlačuje unášeč 219 směrem dolů, takže pokud nepůsobí žádná protisíla, je volný konec 223 přitlačen k dorazu 225.
Na straně přivrácené ke stohu 1 listů je unášeč 219 opatřen přilnavým členem 228 například z pryže, který je uložen ve vybrání 229 vytvořeném- v unášeči 219. Přilnavý člen 228 nad unášeč 219 poněkud vyčnívá, takže spolehlivě dosedá na horní list 15 stohu 1 listů. Ve směru pohybu stohu 1 listů, který je označen šipkou 230, je za přilnavým členem 228 uspořádán hákovitý výstupek 231, který přes přilnavý člen 228 směrem · ke stohu 1 listů přečnívá. Přesah tohoto hákovitého výstupku 231 přes přilnavý člen 223 je poněkud menší než činí tloušťka jednoho listu ze slohu 1 listů.
Činnost unášeče 219, který může být nazýván také stabilním unášečem, je následující:
V zasunuté poloze šoupátka 43 se ve směru vytahování tohoto šoupátka 43 přední konec 23Γ stohu 1 listů nachází pod přilnavým členem 228, což je znázorněno na obr. 9a a 9c. Jestliže je šoupátko 43 z pouzdra 42 vytaženo, ve směru šipky 211, je horní list 15 v pouzdru 42 zadržen svým stykem s přilnavým členem 228. Jestliže tření vyvolávané tímto přilnavým členem 228 z jakýchkoliv důvodů nestačí, může se horní list 15 vůči unášeči 219 posunout jen tak daleko, dokud nedosedne na hákovitý výštupek 231, který však .nemůže zachytit nejbližší další list stohu 1 . listů. Společným- pů sobením přilnavého členu 228 a hákovitého výstupku 231 se dosáhne bezpečného. zadržení horního. listu 15, který je tímto způsobem sejmut se stohu 1 listů. Listová pružina . 227 je použito proto, aby bezpečný styk přilnavého členu 228 a . hákovitého výstupku 231 s horním listem 15 byl bezpečně zajištěn i v případě poněkud nerovných listů. Hákovitý výstupek 231 při zpětném zasouvání šoupátka . 43 do. pouzdra 42 zajišťuje, že horní list 15 nedosedá na přilnavý člen . 228, takže se stoh 1 může pod unášečem 219 posouvat bez většího odporu.
Další provedení unášeče 233, který je rovněž tvořen hákovitým výstupkem 234 .a přilnavým členem 235, například z pryže, je znázorněno na obr. 10a až 10c. Přilnavý člen 235 a hákovitý výstupek 234 jsou uspořádány za sebou na obvodu válečku 236, který se může natáčet na hřídeli 237, který je rovnoběžný se . stohem 1 listů. Otočný pohyb válečku 236 na hřídeli 237 je řízen vačkou 238 uspořádanou pevně na válečku 236 a řídicí kulisou 239, která je vůči válečku 236 uspořádána nehybně. Hřídel 237 válečku 236 může být uspořádán například místo. unášeče 61 na šoupátku 43 zařízení podle obr. 4a. Řídicí kulisa 239 je v tomto. případě uspořádána na pouzdru 42.
Činnost unášeče 233 je patrná z jeho tří poloh, které jsou znázorněny na obr. 10a až 10c. Unášeč 233 . je řízen tak, že při odsouvání horního listu 15 od stohu 1 listů ve směru šipky 240 dosedá na tento horní list pouze přilnavý člen 235. Tato poloha, která je znázorněna . na obr. 10a, zajišťuje částečné odsunutí horního listu 15 od. dalšího listu stohu 1 listů, neboť horní list 15 je v- důsledku tření mezi tímto herním listem 15 a přilnavým členem 235 posunut sedne vačka 238 na řídicí kulisu 239, v důsledku čehož se unášeč 233 otočí proti směru otáčení hodinových ručiček o určitý úhel tak, že na zadní hraně horního listu 15 dosedne hákovitý výstupek 234, kterým je horní list 15 dále posouván. Tento hákovitý výstupek 234 je v průběhu celého . přesuvu horního listu 15 udržován rovnou řídicí kulisou 239 ve stejné poloze, která je nastavena tak, že plocha hákovitého výstupku 234 dosedající na zadní hranu listu 15 je kolmá k .ploše horního listu 15. Z popsaného. popisu je patrné, že výška h hákovitého výstupku 234 může být bez problémů větší než tloušťka jednoho listu, . protože hákovitý výstupek 234 dosedne na zadní hranu horního listu 15 teprve poté, kdy tento již byl vůči stohu . 1 listů poněkud posunut, takže hákovitý výstupek 234 vůbec nemá možnost, aby zachytil hranu dalšího listu. Tímto. způsobem. se dosáhne velmi spolehlivého zachycení zadní hrany horního listu 15 tímto. hákovitým výstupkem 234.
Při zpětném běhu unášeče . 233, který je znázorněn na obr. 9c, je unášeč 233 pomocí vačky 228 a řídicí kulisy 239 natočen na hřídeli 237 v opačném . smyslu, to jest ve směru otáčení hodinových ručiček, takže jak hákovitý výstupek 234, tak i přilnavý člen 235 jsou vyřazeny z činnosti a váleček 236 může po stohu 1 listů klouzat ve směru šipky 242 svou hladkou kluznou plochou 221, která je tvořena například povrchem umělé hmoty.
Je třeba poznamenat, že mezi stohem 1 listů a unášečem 233 působí neustále pružný přítlak. Dále je třeba poznamenat, že unášeč 233 nemusí mít nutně tvar válečku, protože lze v zásadě použít jakéhokoliv otočného členu, jehož strana obrácená ke stohu 1 listů je vydutá a jsou na ní ve směru pohybu za sebou uspořádány hákovitý výstupek 234, přilnavý člen 235 a kluzná plocha 241.
Na obr. 12a a 12b je znázorněno provedení, které je obměnou provedení podle obr. la. Toto provedení je konstruováno tak, že celé zařízení může být vcelku vyrobeno· z průhledné umělé hmoty. To znamená, že pouzdro 2 s krytem 2a a příčkou 2b, na které je vytvořena dosedací plocha 11 pro hrany listů a která svými stranami vymezuje vyjímací štěrbinu 10 a zaváděcí štěrbinu 16, jsou vyrobeny z jednoho kusu, přičemž kryt 2a, který se uzavírá ve směru šipky 2c, je se zbývající částí pouzdra 2 spojen kloubem 2d z umělé hmoty. Vyjímací štěrbina 10 je zde tvořena vybráním ve dnu pouzdra 2, které směrem ke středu pouzdra 2 pokračuje výřezem 2e, do kterého lze zasunout prst a tímto způsobem posunout spodní list stohu 1 listů směrem к vyjímací štěrbině 10, takže tento list pak může být z pouzdra 2 vyjmut, což je znázorněno na obr. 12a.
Na obr. 11a a lib je znázorněna další obměna zařízení podle obr. 4a, která se cd provedení z obr. 4a liší především tím, že kryt 49 je za účelem vyjímání neznázorněného stohu listů uspořádán na šoupátku 43 odklopně. Odklopená poloha krytu 49 je na obr. 11a znázorněna čerchovaně. Na krytu 49 je uspořádán výstupek 243, který pružině zapadá do vybrání 244 v šoupátku 43. Při tomto zapadnutí výstupku 243 do vybrání 244 je kryt 49 aretován v uzavřené poloze. Pro posouvání šoupátka 43 jsou na jeho předním konci nahoře a dole uspořádány záchytné plochy 245, zatímco na protilehlé straně pouzdra 42 jsou uspořádány odpovídající postranní záchytné plochy 246.
Je třeba zdůraznit, že jednotlivé význaky jednotlivých popsaných příkladů provedení mohou být přeneseny na jiná popsaná provedení, pokud je to z hlediska jejich činnosti technicky účelné. Bez jakýchkoliv zvláštních opatření lze pak použít ústrojí, která se procesu převrstvování listů vůbec netýkají, například otočného· klínu nebo uspořádání krytu pouzdra na šoupátku nebo na pouzdru. Zpětné odkazy uváděné v bodech předmětu vynálezu proto· nepředstavují žádné omezení, protože se jednotlivé body mohou z technického hlediska vztahovat i na ty další body, na které se použité odkazy výslovně nevztahují.
Například přescuvací členy sloužící к vytahování listu, například záchytné hrany a podobně mohou být nahrazeny jinými členy působícími na vyjímaný list přítlakem nebo třením. Jako členu zachycujícího list může být například místo záchytné hrany nebo místo podtlakového unášeče použito řady štětin, které působí pouze v jednom směru. Tyto štětiny tedy ve směru vytahování stojí šikmo a při vytahování listu se proti spodní straně listu vzepřou, zatímco při zasouvání tohoto listu klouzají po jeho spodní straně bez znatelného odporu. Místo, štětin lze použít také řady pilovitých výstupků, vyrobených z kovu nebo jiného ostrého materiálu, jejíchž šikmé hrany probíhají ve směru vytahování šoupátka, takže se do spodní strany listu určitým způsobem „zapíchnou“, zatímco při zpětném zasouvání šoupátka do pouzdra po spodní straně listu kloužou.
Na obr. 13 a 14 je znázorněn nosič 301 obrázků, který je na šířku postaven na podložce. Tento nosič 301 obrázků sestává v podstatě z rámu 302, se kterým je spojena zadní stěna 303, vyrobená s výhodou vcelku s tímto rámem 302. V zadní stěně 303 je uspořádána podpěra 304, která slouží к postavení nosiče 301 obrázků, takže by se mohla nazývat také podstavcem.
Podpěra 304 je v zadní stěně 303 uložena výkyvně, což znamená, že jestliže nosič 301 obrázků není postaven, může být tato podpěra 304 natočena do roviny zadní stěny 303, takže její zadní strana 305 lícuje s přední stranou 308 zadní stěny 303. V podpěře 304 je uložen transportní váleček 342, který bude podrobně popsán později.
V nosiči 301 obrázků jsou kromě toho vytvořeny dva otvory 309, 310. Otvor 309 je vytvořen přibližně uprostřed poblíž delšího okraje nosiče 301 obrázků a druhý otvor 310 je vytvořen uprostřed poblíž kratšího okraje nosiče 301 obrázků v jeho zadní stěně 303. Tyto otvory 309 a 310 slouží к zavěšení nosiče 301 obrázků na vhodný výstupek na stěně, například na hlavu hřebíku, vrutu nebo podobně.
Nosič 301 obrázků tedy může být postaven nebo zavěšen jak na výšku, tak i na šířku. Obrázek, který na obr. 13 a 14 není znázorněn, je uložen ve štěrbině, jejíž šířka odpovídá jeho tloušťce. Tato mezera 313 je vytvořena mezi přední stranou 308 zadní stěny 303 a blíže neoznačenou zadní stranou rámu 302 v oblasti, která se nachází mezi čárkovaně naznačenými stěnami 311 a vnitřním okrajem 312 rámu 302. Tato mezera 313 prochází v oblasti jednoho· okraje, to jest v oblasti čelní strany 317 rámu 302 v plné šířce na vnější stranu tohoto rámu 302, takže obrázek může být na této čelní straně 317 do nosiče 301 obrázků zasunut. Zasunutý obrázek spočívá na přední straně
308 zadní stěny 303 a vyplňuje plochu vymezenou vnitrním okrajem 312 rámu 302.
Šířka mezery 313 závisí na tloušťce obrázku, popřípadě na průhledné krycí desce a/nebo vzadu umístěné podložce nebo fólii, které se používají zejména při velkých formátech obrázků. V obvyklých případech činí šířka mezery 313 0,1 až 1 mm, s výhodou 0,25 až 0,75 mm, zvláště výhodná je šířka mezery 314 v rozsahu 0,3 až 0,6 mm.
Mezera 313 může být v místě, kde ústí na vnější straně nosiče 301 obrázků, v zájmu usnadnění zavádění tohoto obrázku po celé své délce v průřezu nálevkovitě rozšířena. Zvláště výhodné je však konstruovat mezeru 313 v této oblasti tak, že boční hrana 314 zadní stěny 303 — obr. 13 znázorněná čárkovaně — je podél ústí mezery 313 posunuta vůči boční hraně 315 rámu 302 nosiče 301 obrázků poněkud dozadu, takže jedna stěna 316 mezery 313 — na obr. 13 a 14 není přímo znázorněna, viz obr. 17 a 21 — je na vnější straně nosiče 301 obrázků vůči druhé stěně 318 mezery 313 zkrácena. Část stěny 318, která přečnívá přes stěnu 316, tvoří postranní vedení pro obrázek zasouvaný do mezery 313, čímž se zasouvání tohoto obrázku usnadní. Nálevkovité rozšíření 319 může být případně podél celé délky mezery 313 doplněno zkosením 321 stěny 316, které je znázorněno na obr.
21.
V zadní stěně 303 nosiče 301 obrázků je dále vytvořeno vybrání 329, s výhodou pravoúhlé, do kterého může zapadnout podpěra 304, jejíž jednotlivé příklady provedení jsou podrobně znázorněny na obr. 15 až 17. Podpěra 304 může být v zadní stěně 303 uložena navíc výkyvné, to jest tak, že je směrem vzad ze zadní stěny 303 vyklonitelná kolem jedné z bočních hran, s výhodou kolem boční hrany 330 kolmé к podélnému směru. Boční hrana 330 přechází v provedení podle obr. 15 až 17 na svých koncích v čepy 331, s výhodou kulové, které vyčnívají z bočních hran 332 podpěry 304 probíhajících v podélném směru této podpěry 304. Cepy 331 zapadají do odpovídajících prohlubní, které jsou vytvořeny v bočních okrajích vybrání 329. Čepy 331 mohou být do těchto prohlubní vloženy po mírném zdeformování podpěry 304.
Aby bylo možno podpěru 304 v různých požadovaných polohách aretovat, ačkoliv za určitých okolností může stačit sevření podpěry 304 zadní stěnou 303 v oblasti čepů 331, je kolem jednoho čepu 331, nebo podle obr. 15 kolem obou čepů 331 vytvořena tak zvaná aretační plocha 334, která je ve znázorněném příkladu provedení tvořena plochou se zoubky, která je ve zvětšeném měřítku znázorněna na obr. 17. Zuby 335 této aretační plochy 334 probíhají radiálně к ose 336 kyvu podpěry 304 a poněkud přečnívají boční hrany 332 podpěry 304, což je patrné na obr. 15. V zásadě by bylo možné vytvořit zuby 335 na ploše zad ní stěny 333, na kterou přiléhá aretační plocha 334, což však v popsaném příkladu provedení není bezpodmínečně nutné, protože hrany zadní stěny 333 dosedající na aretační plochy 334 spolu se sevřením vyvozovaným touto zadní stěnou 303 již samy o sobě působí do určité míry jako protilehlé aretační výstupky.
Podpěra 304 může mít tvar plochého, s výhodou pravoúhlého čtyřúhelníku, jehož tvar je přizpůsoben vybrání 329, a ve kterém je vytvořeno vybrání 337, usnadňující zachycení podpěry 304 a její vyklonění ze zadní stěny 303. V zájmu úspory materiálu může být podpěra 304 tvořena dvěma podélnými lištami 338, které probíhají radiálně od osy 336 kyvu podpěry 304 a které se na svých koncích 339 vzdálených od této osy 336 kyvu zužují, — obr. 13, 14, 16 a 18 —, a dále jednou nebo více příčnými lištami 340, které jsou ve znázorněném příkladu ploché a spojují podélné lišty 338. Tloušťka příčné lišty 340 je menší než tloušťka podélných lišt 338 a také zde je vytvořeno vybrání 337 sloužící к uchopení a vyklonění opěry 304 ze zadní stěny 303 а к uložení transportního válečku 342.
Pro uložení transportního válečku 342 jsou v koncích 339 podélných lišt 338 vytvořeny otvory 341, které slouží jako ložiska pro hřídel 320 transportního válečku 342. Vybrání 329 směrem к rámu 302 nosiče 301 obrázků poněkud přesahuje vnitřní okraj 312 tohoto rámu 302 — obr. 14. Zadní stěna rámu 302 tak tvoří doraz pro transportní váleček 342. Tento doraz působí při prázdném nosiči 301 obrázků přímo, zatímco v případě vložení obrázku působí nepřímo, protože mezi dorazem a konci 339 lišt 338 se v tomto případě nachází okraj obrázku. V případě, že přední strana obrázku není opatřena žádnou průhlednou krycí deskou, je tímto dorazem zajištěno, že obrázek uložený v nosiči 301 obrázků nebude při zapadnutí podpěry 304 do zadní stěny 303 poškozen, protože uvedený doraz zabraňuje, aby na obrázek působil z vnější strany nějaký tlak nebo aby byl obrázek dokonce protržen. Uvedený doraz však tvoří především operu přední strany obrázku v místě, ve kterém na obrázek dosedá transportní váleček 342.
V provedení nosiče 301 obrázků znázorněném na obr. 18 a 19 je rovněž použito volně otočně uloženého transportního válečku 342, který je uspořádán v blízkosti průchozí mezery 313 procházející na čelní stranu 317 rámu 302. Transportní váleček 342 je přitom uspořádán proti opěrné ploše pro přední stranu nebo část přední strany obrázku. Tato opěrná plocha je ve znázorněném příkladu provedení tvořena vnitřní stranou průhledné krycí desky 343 přivrácenou к obrázku.
Transportní váleček 342 je uspořádán na konci podpěry 304, vzdáleném od osy 306 kyvu této podpěry 304, a to buď ve společném vybrání 337 — obr. 13 až 15 — nebo v samostatném vybrání 344, které je znázor něno na obr. 18. Transportní . váleček 342 je s výhodou z pryže a má rýhovaný, drážkovaný nebo jiným způsobem zdrsněný povrch, aby se dosáhlo vysokého tření obvodu tohoto transportního válečku 342 se zadní stranou - obrázku znázorněného na obr. 18, 19 a 21, který je uložen mezi průhlednou krycí deskou 343 a přední stranou 308 zadní stěny 303.
Transportní váleček 342 velmi jednoduchým způsobem umožňuje snadné vložení obrázku do nosiče 301 obrázků bez nebezpečí pomačkání tohoto obrázku. Při tomto vkládání se uchopí zvenčí přístupná část obvodu tohoto transportního válečku a otáčí se jím. Podobně - snadno lze pomocí - transportního válečku 342 tento obrázek z nosiče 301 obrázků opět vyjmout. Protože transportní váleček 342,- který je uspořádán - na volném konci výkyvné podpěry 304 a může být - tudíž k obrázku přitlačen, je při otáčení transportního válečku 342 stále přitlačován na zadní stranu obrázku, takže je - stále zajištěn dobrý styk obvodu transportního válečku 342 se zadní stranou obrázku.
Průhledná krycí deska 343, - kterou je překryta přední - strana obrázku, je uspořádána tak, že její boční okraje -345 zapadají ' do mezery 313 mezi zadní stěnou 303 - a rámem 302 a jsou touto mezerou -313 zajištěny proti vypadnutí. Mezera 313 tedy v případě nosiče 301 obrázků podle obr. 18 a 19 působí stejně jako v později popsaném nosiči 301 obrázků podle obr. ’ 21 nejen k uložení obrázků, nýbrž také pro uložení průhledné krycí desky 343. Aby tato průhledná krycí deska 343 při výměně obrázku v nosiči 301 obrázků zůstala, je šířka směrem ven otevřené mezery 313 menší než tloušťka průhledné krycí desky 343. Průhlednou krycí desku 343 lze jednoduchým způsobem vyměnit- tak, ze se rám 302 a zadní stěna 303 od sebe rozdělí, což je umožněno například jejich spojením kolíčkovými spoji, které - sestávají z válcových výstupků a odpovídajících otvorů, do kterých tyto válcové - výstupky - zapadají.
Průhledná krycí deska 343 je vyrobena - - s výhodou z anorganického skla, může však být vyrobena také z průhledné umělé hmoty a může být navíc zbarvena, zejména modrou, růžovou, zlatou, stříbrnou nebo kouřovou barvou. Je výhodné, jestliže je průhledná krycí deska 343 vyrobena z neodrážejícího, popřípadě nezrcadlícího materiálu, nebo z materiálu tímto způsobem upraveného.
V oblasti - vybírání 329, které - slouží k zapuštění opery 304 do zadní stěny -303, je uspořádána neprůhledná krycí deska 346. Tuto krycí desku 346 lze přesouvat nejméně mezi dvěma polohami. První z těchto poloh je znázorněna na obr. 18. V této poloze - odkrývá neprůhledná krycí deska 346 -část - zadní strany obrázku, což umožňuje jeho uchopení, nebo podle obr. 18 zachycení obrázku transportním válečkem 342. -Krycí deska 346 tedy odkrývá část vybrání 329 v oblasti vybrání - -337- nebo vybrání 344, takže - obrázek uložený v nosiči 301 obrázků může být transportním válečkem 342 nebo - rukou skrze vybrání 329 zachycen a z nosiče - 301 obrázků vysunut, popřípadě jestliže má - být zasunut, zcela do tohoto nosiče 301 obrázků zasunut. V druhé poloze krycí desky 346, která - není znázorněna, je - krycí deska 346 posunuta - na obr. 18 směrem vpravo tak daleko, že její pravý konec přijde pod rám 302, takže část zadní strany obrázku, která je jinak přístupná vybráním 329 a která se nenachází pod zadní stranou rámu 302, je zcela zakryta. Tímto způsobem se zabrání tomu, aby na - obrázku uloženém v nosiči 301 obrázků, zejména tehdy, je-li podpěra 304- ze - zadní stěny 303 vyklopena, vznikly „světelné skvrny“, které by jinak vznikly, pokud by - na nosič 391 obrázků přicházelo zezadu silnější světlo než - - zepředu, což nastává například v případech, kdy je nosič- 301 -obrázků postaven na psacím stole a svou zadní stranou k oknu.
Pro posuvné vedení -a pro uložení neprůhledné krycí desky 346 je v přední straně zadní stěny 303 přivrácené k obrázku, vytvořena prohlubeň 347. Hloubka této prohlubně 347- je- -s výhodou - rovna tloušťce neprůhledné krycí desky 346.- Jak je částečně patrné - z obr. 19, přesahuje tato prohlubeňs výhodou na všech stranách okraje vybrání - 329, takže krycí deska 346, jejíž šířka je rovna šířce prohlubně .347 v obr. 19 a - jejíž délka je rovna nebo s výhodou poněkud větší než délka L vybrání 329, zabraňuje ve své druhé poloze přístupu světla -k zadní straně obrázku.
Neprůhledná krycí deska 346 může - - být provedena také jako přesouvací - šoupátko 322 — - obr. 20. Transportní váleček 342 je v tomto případě samozřejmě vypuštěn, protože - - jeho funkci - plní -přesouvací·· - šoupátko 322. Toto přesouvací šoupátko 322 sestává z desky 323, která je tvořena jazýčkem nebo jiným členem uloženým posuvně ve- směru posuvu obrázku, a na které jsou pro její - uložení vytvořena vedení 324, která zapadají do odpovídajících neznázorněných vedení, která - jsou vytvořena v zadní stěně 303 nebo v podpěře 304, nebo, pokud přesouvací šoupátko -322 tvoří celá zadní stěna 303, v rámu 302. Přesouvací šoupátko 322 je na své straně přivrácené k zadní straně obrázku opatřeno přilnavým členem 325, - například pryžovou -destičkou, která slouží k unášení obrázků. Tloušťka přilnavého členu 325 je na obr. 20 z důvodů názornosti silně -přehnána, neboť tento přilnavý člen -325 - může být samozřejmě velmi tenký, - takže může být tvořen například tenkou nanesenou vrstvou pryže nebo umělé hmoty.
Aby přilnavý -člen 325 nepůsobil v- nežádoucím směru, je přesouvací - šoupátko - 322 konstruováno nebo posuvně uloženo tak, že k - dosednutí přilnavého členu 325 na zadní stranu obrázku je -třeba určitého minimálního tlaku, takže uživatel může střídavým vyvozováním silnějšího a ' slabšího tlaku na pře souvací šoupátko 322 posouvat obrázek v požadovaném směru.
V příkladu provedení znázorněném na obr, 21 je na zadní stěně 303 nosiče 301 obrázků uspořádán zásobník 326, který může být součástí zadní stěny 303 a v jehož vnitřním, prostoru 327 mohou být uloženy další obrázky. Vybrání 329 zde zůstává v zadní stěně 3θ3, zatímco podpěra 304 s transportním válečkem 342 je uložena ve vybrání 329 v krytu 333, který je pomocí čepu 328 uložen výkyvné. Tento kryt 333, který zde tvoří vlastní, zadní stěnu nosiče 301 obrázků je v klidu zablokován západkovým spojem 348 v uzavřeném stavu. Před otáčením transportního· válečku jsou další obrázky nacházející se v zásobníku 326 z tohoto zásobníku 326 vyjmuty a podpěra je po uzavření krytu 333 vykloněna směrem k zadní stěně 303, takže transportní váleček 342 dosedne na obrázek. Tímto způsobem může uživatel v určitých časových odstupech nahrazovat obrázek nacházející se v mezeře 313 jinými obrázky ze zásobníku 326.
Nosič 301 obrázků podle vynálezu · má podle provedení všechny nebo alespoň část následujících výhod:
a) Konstrukce nosiče obrázků je jednoduchá a nosič má estetický vzhled, přičemž výhodné provedení mezery usnadňuje a zjednodušuje zasouvání obrázků do tohoto nosiče.
b) Nosič obrázků pracuje spolehlivě, obrázek je v tomto nosiči obrázků uložen tak, že nemůže sám vypadnout a současně může být pomocí transportního válečku nebo přesouvacího šoupátka snadno zasunut nebo vyjmut.
c) Obsluha nosiče obrázků je velmi snad ná a jednoduchá, protože obrázek postačí zasunout bočním směrem · do mezery a může ♦být kýmkoliv vyměňován.
d) Nosič obrázků je všestranně použitelný, neboť umožňuje uložení obrázků jak na výšku, tak i na šířku, a to jak ve stolním, tak i v nástěnném provedení. K postavení nosiče obrázků na podložku, například na stůl, slouž.í samosvěrná podpěra, kterou lze plně zasunout do zadní stěny, čímž je zase umožněno zavěšení nosiče obrázků na stěnu. K tomuto zavěšení slouží otvory v zadní stěně nosiče obrázků, které umožňují zavěšení tohoto nosiče na hlavu hřebíku jak na šířku, tak i na výšku. K všestranné použitelnosti nosiče obrázků přispívá také to, že nosič lze vyrábět pro všechny používané formáty obrázků.
e) Výrobní náklady nosiče obrázků podle vynálezu jsou nízké, protože nosič nemusí nutně mít krycí sklo, může být vyroben · z jednoho kusu a jestliže je podpěra 304 vyráběna zvlášť, pak ze dvou kusů a spotřeba materiálu je přitom velmi malá. Také pracnost při výrobě je malá, neboť při sestavování nosiče obrázků zapadne podpěra svými čepy snadno do odpovídajících prohlubní v zadní stěně. Rám může být po celé své ploše nebo částečně potištěn, takže představuje ozdobný prvek.
f) Nosič obrázků podle vynálezu je navíc snadno přenosný a zvláště v provedení pro normální fotografie může být zasílán jako dopis nebo v dopisu, přičemž je odstraněno nebezpečí rozbití krycího skla, které zde není použito. Ke snadné přenosnosti nosiče obrázků přispívá i zasouvání podpěry 304 do zadní stěny, což usnadňuje i zasílání nosiče v dopisu.
Claims (26)
1. Zařízení pro postupné oddělování jednotlivých listů · ze stohu listů, zejména měnič pro prohlížení fotografií, sestávající z dosedací plochy pro hrany listů, vytvořené na jedné straně stohu listů a z přístupu nebo posouvacího ústrojí pro posouvání posledního listu stohu listů rovnoběžně s jeho plochou, vyznačující se tím, že dosedací plocha (11] pro hrany listů svírá alespoň v oblasti, na kterou přiléhá hrana (12) posledního listu (13) stohu (1) listů, ostrý úhel (a) s plochou tohoto posledního listu (13) obrácenou ke stohu · (1) listů a nejméně na jednom místě, s výhodou po celé délce hrany (12) listu, je opatřena prodloužením (18), které probíhá nejméně k okraji (12a) hrany (12) listů odvráceném od stohu (1) listů a s výhodou tento okraj (12a) hrany (12) listu směrem ke stohu (1) listů přesahuje.
2 319 6'1 listů a/nebo vyjímaného listu ze šoupátka a/nebo z pouzdra.
66. Zařízení podle některého z bodů 26 až
65 vyznačující se tím, že v kladce nebo . válečku (4) je po celé délce vytvořena, štěrbina (4d), probíhající rovnoběžně s osou válečku (4), přičemž tato štěrbina (4d) probíhá ve směru otáčení tangenciálně od axiálního. otvoru (4a) k obvodové ploše (4c) válečku (4) a umožňuje nasazení válečku. (4.)· na hřídel.
67. Zařízení podle některého z bodů 1 až
66 vyznačující se tím, že dosedací plocha. (11) pro hrany listů je vytvořena na pružném otočném členu (39c) s klínovým nebo· trojúhelníkovým průřezem, který je před vstupem zaváděného listu (39f) pomocí ovládacího prvku uspořádaného na šoupátku, zejména pomocí vačkového· výstupku (39a), natočen tak, že vodicí plocha (39g)· vytvořená na členu (39c),. která je po· otočení členu (39c) přivrácena k zaváděnému listu (3-9f),· odchýlí přední hranu tohoto· zaváděného listu (39f) z oblasti vyjímací štěrbiny do· oblasti zaváděcí štěrbiny.
68. Zařízení pro postupné exponování jednotlivých listů ze stohu listů, zejména měnič pro prohlížení fotografií, podle některého z bodů 1 až 67, sestávající z pouzdra pro· uložení stohu listů, jehož dno je rovnoběžné s plochami listů a jehož boční stěny přiléhají na boční strany stohu listů, přičemž· kryt pouzdra je uspořádán na šoupátku a lze ho spolu s· tímto šoupátkem rovnoběžně s plochami listů na jedné straně· pouzdra z tohoto pouzdra vysunout tak daleko, že kryt ve· zcela vysunuuté poloze ještě zůstává na· pouzdru a přesahuje stoh listů o· určitou délku, nebo· je stoh listů při zcela vysunutém šoupátku na straně pouzdra, ze které se šoupátko vysouvá, částečně překryt, přičemž na boční straně ležící proti šoupátku je vytvořen nejméně jeden výstupek přesahující stoh listů nebo tato boční · strana sama tento· stoh listů přesahuje, vyznačující se tím,· že boční strana (105-) pouzdra (101) ležící proti šoupátku je vytvořena na· pomocném šoupátku (107), které je pomocí blokovacího ústrojí (108, 109)· přidržováno v pouzdru · (101), a které lze z pouzdra. (101) · vytáhnout více, než činí délka, kterou je stoh listů ve zcela vysunuté poloze šoupátka na straně· šoupátka překryt.
69. Zařízení podle bodu 68 vyznačující se tím, že blokovací ústrojí sestává z přídržné západky (108), uspořádané na· pomocném· šoupátku · (107), která dosedá na doraz (109).
70. Zařízení podle bodu 69 vyznačující se tím, že přídržná západka (108)· je· uspořádána- na jazýčku (110) a vykloněním- tohoto jazýčku (110) · může být odkloněna od dorazu (109), vytvořeného na krytu (101).
71. Zařízení podle bodu 70· vyznačujícíbse tím, že přídržná západka (108)· pružně, například v důsledku vlastní pružnosti jazýčku (110) dosedá na doraz (109), vytvořený na pouzdru (101), jestliže je· pomocné šoupátko· (107) do pouzdra (101) zcela zasunuto,· přičemž přídržná západka (108) může být tlakem na jazýček (110·), směřujícím do pouzdra (101) od dorazu (109) oddálena.
72. Zařízení podle bodu 70 nebo 71 vyznačující se· tím,· že strana jazýčku (110) přivrácená· ke· stohu listů při svém vykývnutí na tento stoh listů dosedá.
73. · Zařízení podle· bodu 72· vyznačující se tím, že jazýček (110·) je· v místě dosedajícím na stoh listů opatřen záchytnou plochou (112) o· vysokém koeficientu tření.
74. Zařízení· podle bodu 73· vyznačující se tím, že· záchytná plocha (112) s vysokým koeficientem tření je tvořena třecím členem (113) uspořádaným na jazýčku · (110), například destičkou z · pryže.
75. Zařízení podle některého z bodů 70 až ·74 vyznačující se tím, že· v jazýčku (110) je · vytvořeno· vybrání (114) pro. prst, které slouží k vyklonění tohoto jazýčku (110).
76. Zařízení podle některého z bodů 70 až 75 vyznačující se· tím, · že jazýček· (110) je vůči záchytné; ploše· (115), která slouží k přidržování pouzdra (101) při zasouvání a· vysouvání šoupátka, uspořádán · směrem ke středu tohoto pouzdra (101).
77. Zařízení podle· bodu 75 nebo 76 vyznačující se tím, že vybrání (114) pro prst je vytvořeno vedle záchytné plochy (115), s· výhodou bezprostředně vedle této záchytné plochy (115).
78. Zařízení podle některého· z bodů 73 až 77 vyznačující se tím, . . že jazýček (110) svým volným koncem, na kterém . je· uspořádána záchytná plocha . (112.),· přesahuje ve směni šoupátka střed pouzdra.
79. · Zařízení podle · některého z bodů 70 až 78 vyznačující se tím, že jazýček· (110·) je vytvořen v jazýčkovitém·· vodicím členu (116) pomocného · šoupátka (107), který je · ve směru pohybu · pomocného šoupátka (107) posuvný podél vodicích ploch (118), vytvořených v pouzdru (101),. zejména ve dně· (1.04.) tohoto pouzdra. (101).
80. Zařízení podle bodu 79 vyznačující se tím, že na jazýčkovitém vodicím čtenu (116) je vytvořen. doraz (120) vymezující pohyb pomocného šoupátka (107)· z. pouzdra (101), přičemž doraz (120) dosedá na protidoraz (121) vytvořený v pouzdru (101), zejména ve dně (104)· tohoto pouzdra (101).
81. Zařízení podle bodu 51 vyznačující se tím,. že přísavné ústrojí je vytvořeno v první části (43a) šoupátka (43), . přičemž ovládací prvek (73) tohoto přísavného· ústrojí je připojen k druhé· části (43b·)· ' šoupátka· (43), · která se ve směru vytahování šoupátka (43)· v první části (43a) šoupátka (43) · posouvá o · předem danou vzdálenost· (E).
82. Zařízení · podle bodu. · 81 vyznačující se tto, že' ·ovládací prvek je tvořen pístní tyčí· (73), · jejíž. jeden · konec je spojen s· druhou částí (43b) šoupátka (43) a jejíž druhý konec je spojen s pístem (74), který je posuvně uložen ve válci [75] vytvořeném v první části (43a) šoupátka (43), přičemž tento válec (75) · je · opatřen přísavným otvorem (78) ústícím bezprostředně nad horním listem (15) stohu (1) listů.
83. Zařízení podle bodu 82 vyznačující se tím, že kolem přísavného otvoru (78) je vytvořena plochá prohlubeň (80), ve které je zapuštěně uspořádáno těsnění (79) obklopující přísavný otvor (78).
84. Zařízení podle bodu 82 nebo 83 vyznačující se · tím, že pohyb druhé části (43b) šoupátka (43) vůči první části (43a) je vymezen dorazem pístu (74) přísavného ústrojí, přičemž pohyb druhé části (43b) směrem k první části · (43a) šoupátka (43) je vymezen dosedací plochou (71), vytvořenou na druhé Části (43b), na kterou dosedá doraz (72) vytvořený na první části (43a).
85. Zařízení podle alespoň některého z bodů 1 až 80 vyznačující se tím, že · ve vybrání (220), vytvořeném v krytu pouzdra (42) je uspořádán unášeč (219·), který se může pohybovat kolmo k rovině listů stohu (1) listů, přičemž · je směrem ke stohu (1) listů přitlačován pružinou (227), takže přilnavý člen (228) uspořádaný ve vybírání (229) v unášeči (219) je v zasunuté poloze šoupátka (43) nebo při šoupátku (43) vysunutém z pouzdra (42) ve styku s horním listem-stohu (1) listů.
86. Zařízení podle bodu 85 vyznačující se tím, že na unášeči (219) je ve směru vytahování šoupátka (43) za přilnutým členem (228) vytvořen hákovitý výstupek (231) přesahující směrem ke stohu (1) listů tento přilnavý člen (228).
87. Zařízení podle bodu 85 nebo 86 vyznačující se tím, že v šoupátku (43) je uložena zásuvka (212), kterou lze při vyjímání · celého stohu (1) listů vysunout ze šoupátka (43), které zůstává · v pouzdru (42), ve směru opačném ke směru vysouvání šoupátka (43).
88. Zařízení podle alespoň jednoho z bodů 1 až 80, zejména podle bodu 50 vyznačující se tím, že záběrný · člen je tvořen unášečem (223), který je na straně přivrácené ke stohu (1) listů opatřen vypuklou plochou, ve které, popřípadě na které jsou ve směru vytahování šoupátka za sebou uspořádány hákovitý výstupek (234), přilnavý člen (235) a kluzná plocha (241), přičemž unášeč (233) je v šoupátku uložen otočně na hřídeli (237) a je opatřen vačkou (238), která dosedá na řídicí kulisu (239), uspořádanou na pouzdru, takže horní list stohu (1) listů je při vytahování šoupátka napřed poněkud posunut přilnavým členem (235), načež unášeč (233) vykoná otočný pohyb kolem hřídele (237), v důsledku čehož hákovitý výstupek (234) zachytí ve směru pohybu · šoupátka zadní hranu horního listu (15), · zatímco při zasouvání šoupátka se unášeč (233) otočí kolem hřídele (237) v opačném směru, takže na stoh (1) listů dosedne jeho kluzná plocha (241).
89. Zařízení podle bodu 88 vyznačující se tím, že unášeč (233) na stoh · (1) listů dosedá pružně.
90. Zařízení podle nejméně jednoho z bodů 1 až 80, zejména podle bodů 26, 27 nebo 28 vyznačující se tím, že kladka nebo váleček (4), který případně slouží pouze k posouvání listů, to jest přídavně k jednomu nebo více oddělovacím dorazům, je uspořádán na opere (202), uspořádané výkyvné na dně pouzdra (2), přičemž opěru · (202) lze po zasunutí do dna pouzdra (2) v této poloze aretovat, k čemuž slouží výstupky (203) na opěře (202), které pružně dosedají na hrany (204) dna pouzdra (2).
91. Zařízení podle alespoň jednoho z bodů 1 až 90, zejména podle bodů 1 až 40 vyznačující se tím, že je opatřeno zásuvkou (201), kterou lze za účelem vyjmutí stohu listů z pouzdra (2) vysunout.
92. Zařízení podle bodu 91 vyznačující se tím, že ve stranách a ve dnu zásuvky (201) jsou vytvořena vybrání (205), která umožňují boční uchopení stohu listů.
93. Zařízení podle bodu 92 vyznačující se tím, že vybrání (205) jsou vytvořena v přední části zásuvky (201) ve směru jejího vytahování.
94. Zařízení podle bodu 92 nebo 93 vyznačující se tím, že na zásuvce (201) je vytvořen výstupek tvořící · doraz (210), který s · protidorazy na pouzdru (2) spolupůsobí tak, že zásuvka (201) zasunutá zcela do pouzdra (2) je v této poloze vůči pouzdru (2) pružně zablokována, přičemž zásuvku (201) nelze z pouzdra (2) zcela vytáhnout.
95. Zařízení podle některého z bodů 1 až 94 vyznačující se tím, že kryt (2a, 49) šoupátka (43) nebo pouzdra (2) je tvořen příklopným krytem.
96. Zařízení podle bodu 95 vyznačující ·se tím, že na příklopném krytu (49) je za účelem jeho aretace v normální poloze vytvořen výstupek (243), který pružně zapadá do vybrání (244) v šoupátku (43) nebo v pouzdru (2), nebo naopak.
97. Zařízení podle bodu 95 nebo 96 vyznačující se tím, že příklopný kryt (49) je pomcí kloubu (2d) z umělé hmoty vyrobeného vcelku s pouzdrem (2) nebo šoupátkem spojen s pouzdrem · (2) nebo se šoupátkem.
ya. zařízeni podle bodu 97 vyznačující se tím, že je jako celek vyrobeno z umělé hmoty, příklopný kryt (2a), pouzdro (2) a příčka (2b), na které je vytvořena dosedací plocha (11) pro hrany listů, jsou vyrobeny z jednoho kusu.
99. Zařízení podle nejméně jednoho z bodů 1 až 97, zejména podle bodu 98 vyznačující se tím, že vyjímací štěrbina · (10) je tvořena otvorem ve dně pouzdra (2).
1UU. Zařízení podle bodu 99 vyznačující se tím, že vyjímací štěrbina přechází ve výřez (2e) směřující ke středu pouzdra (2)
57 58 a vytvořený ve dně tohoto pouzdra (2), hu (1) listů, což umožňuje vysunutí spodskrze který je přístupná spodní strana sto- ního listu rukou.
2. Zařízení podle bodu 1 vyznačující se tím, že na straně posledního listu (13) · odvrácené od stohu (1) · listů je poblíž prodloužení (18) v určité vzdálenosti vytvořen nejméně jeden oddělovací doraz (20), který je uspořádán nebo nastavitelný tak, že prodlou vynalezu žení plochy (23) dorazu (20) rovnoběžné s plochou posledního listu (13), spočívající v oblasti mezi, oddělovacím dorazem (20) a prodloužením (18) tímto prodloužením (18) prochází, přičemž v oblasti mezi oddělovacím dorazem (20) a prodloužením . (18) je vytvořen oddělovací prostor (19), do kterého se může ohnout hrana (12) posledního listu (13) a tímto způsobem oddělit od sousedního listu (33).
3. Zařízení podle bodu 2 vyznačující se tím, že vzdálenost mezi prodloužením (18) a přivráceným koncem plochy (23) dorazu (20) je menší než strana listu probíhající kolmo k dosedací ploše (11) pro hrany listů, popřípadě že třecí síla přenášená mezi odsouvaným posledním listem (13) a na něj přiléhajícím dalším listem (33) je malá ve srovnání s ohybovou silou potřebnou pro ohnutí hrany (12) listu do oddělovacího prostoru (19) u dosedací plochy (11) pro hrany listů.
4. Zařízení podle bodů 1, 2 nebo 3 vyznačující se tím, že prodloužení (18) přechází ve vyjímací otvor tvořený s výhodou vyjímá cí štěrbinou (10), jejíž šířka je poněkud větší než tloušťka jednoho listu a jejíž délka je poněkud větší než délka s touto vyjímací' štěrbinou (10) rovnoběžně probíhajících hran (12, 35) listů (13, 33).
5. Zařízení podle některého z bodů 1 až 4 vyznačující se tím, že je opatřeno dosedací plochou (3) rovnoběžnou s plochami listů, na kterou lze stoh (1) listů přitlačit.
6. Zařízení podle některého z bodů 1 až 5 vyznačující se tím, že v oblasti nebo místo oddělovacího dorazu (20) je vytvořeno volné vybrání (7), skrze které lze na poslední list (13) vyvozovat tlak, například prstem.
7. Zařízení podle některého z bodů 1 až 6 vyznačující se tím, že je opatřeno ústrojím pro zavádění listu do stohu (1) listů, zejména pro zpětné zavádění listu vyjmutého ze stohu (1) listů.
8. Zařízení podle bodu 7 vyznačující se tím, že dosedací plocha (11) pro hrany listů je alespoň v oblasti, u které se nachází hrana (14) listu (15) stohu (1) listů, opatřena na jednom nebo více místech, s výhodou podél celé délky hrany (14) horního listu (15), prodloužením (24), které probíhá až k okraji (14a) hrany (14) horního listu (15) ‘ odvrácenému od stohu (1) listů a tento okraj (14a) směrem ke stohu (1) listů s výhodou přesahuje, přičemž na tento okraj (14a) a přilehlou vnější stranu stohu (1) listů navazuje zaváděcí prostor (25), jehož pomocí lze do stohu (1) listů bez překážek zasunout přední hranu (26) listu (27) zasouvaného do stohu (1) listů.
9. Zařízení podle bodu 8 vyznačující se tím, že na straně horního listu (15) odvrácené od stohu (1) listů a poblíž prodloužení (24) vytvořeného v této oblasti je v určité vzdálenosti od tohoto prodloužení vytvořen nejméně jeden zaváděcí výstupek (28), který je uspořádán nebo nastavitelný tak, že prodloužení (29) plochy (28a) zaváděcího výstupku (28) rovnoběžné s plochou horního listu (15) spočívající v oblasti mezi zaváděcím výsutpkem (28) a přilehlým prodloužením (24) prochází tímto prodloužením (24).
10. Zařízení podle bodu 9 ' vyznačující se tím, že vzdálenost mezi prodloužením (24) u horního listu (15) a přivráceným koncem plochy (28a) zaváděcího výstupku (28) je menší než délka, popřípadě šířka listu probíhající kolmo k dosedací ploše (11) pro hrany listů.
11. Zařízení podle bodů 8, 9 nebo 10 vyznačující se tím, že prodloužení (24) u horního listu (15) přechází v zaváděcí otvor tvořený s výhodou zaváděcí štěrbinou (16), jejíž šířka je poněkud větší než tloušťka jednoho listu a jejíž délka je poněkud větší než délka hran listů probíhajících rovnoběžně s touto zaváděcí štěrbinou (16).
12 vyznačující se tím, že na straně stohu (I) listů odvrácené od dosedací plochy (11) pro hrany listů je uspořádána protilehlá dosedací plocha (30) pro hrany listů, která s plochou horního listu (15) u zaváděcí štěrbiny (16) odvrácenou od stohu (1) listů svírá ostrý úhel (χ).
12. Zařízení podle některého z bodů 8 až 11 vyznačující se tím, že dosedací plocha (11) pro hrany listů svírá alespoň v oblasti prodloužení (24) na straně zaváděcí štěrbi ny (16) ostrý úhel (/3) s plochou horního listu (15) odvrácenou od stohu (1) listů.
13 vyznačující se tím, že ostré úhly (α, β, χ) leží v rozsahu mezi 30 až 60°, s výhodou v rozsahu 40 až 60°.
13. Zařízení podle některého z bodů 1 až
14. Zařízení podle některého z bodů 1 až
15 vyznačující se tňx, že délka prodloužení (18, 24) na straně vyjímací štěrbiny (10) nebo zaváděcí štěrbiny (16) je nastavitelná.
15. Zařízení podle bodu 14 vyznačující sé tím, že ostré úhly . (α, β, χ) leží v rozsahu 40 až 45° a . s výhodou činí 42°.
16 vyznačující se tím, že nejméně jeden z ostrých úhlů ·(«, β, χ), zejména ostrý úhel (a) dosedací plochy (11) pro hrany listů u vyjímací štěrbiny (10), je nastavitelný.
16. Zařízení podle . některého z bodů 1 až
17 vyznačující se tím, že dosedací plocha (II) pro hrany listů včetně svých prodloužení (18, 24) a/nebo protilehlá dosedací plocha (30) pro hrany listů je rovinná.
17. Zařízení podle některého z bodů 1 až
18 vyznačující se tím, že dosedací plocha (11) pro hrany listů a protilehlá dosedací plocha (30) pro hrany listů jsou navzájem komplementární.
18. Zařízení podle některého z bodů 1 až
19 vyznačující se tím, že protilehlá dosedací plocha (30) pro hrany listů je vytvořena na otočném klínu (63), který je výkyvný na hřídeli (64) rovnoběžném s hranami listů a jehož plocha odvrácená od protilehlé dosedací plochy (30) pro hrany listů s výhodou tvoří boční stěnu pouzdra (42)pro uložení listů.
19. Zařízení podle některého z bodů 13 až
20. Zařízení podle některého z bodů 13 až
21. Zařízení podle bodu 20 vyznačující se tím, že otočný klín (63) je na svém zužujícím se konci zasahujícím pod stoh (1) listů a zvedajícím tento stoh (1) listů při vyklonění z normální polohy opatřen ostrým výběžkem (65).
22. Zařízení podle bodů 20 nebo 21 ' vyznačující se tím, že je opatřeno aretačním ústrojím pro aretování otočného klínu (63) v jeho normální poloze.
23. Zařízení podle bodu 22 vyznačující se tím, že aretační ústrojí je tvořeno rovnou plochou (66), která je s výhodou tvořena plochou dna pouzdra (42), ve kterém je stoh (1) listů uložen, přičemž na přilehlé straně otočného klínu (63) je vytvořena protilehlá rovná plocha (67), která ve směru opačném ke směru natáčení otočného klínu (63) z jeho normální polohy přechází v zakřivenou · plochu (68), jejíž poloměr zakřivení klesá až na poloměr (r), který je roven vzdále
SO nosti mezi hřídelem (64) otočného klínu (63) a rovnou plochou (66).
24. Zařízení podle bodů 21 a 23 vyznačující se tím, že protilehlá rovná plocha (67) přechází ve směru otáčení otočného klínu (63) z jeho normální polohy v ostrý výběžek (65j.
25. Zařízení podle některého z bodů 20 až 23 vyznačující se tím, že otočný klín (63) je opatřen nejméně jedním jazýčkem (52), který v normální poloze otočného klínu (63) přesahuje přilehlý okraj stohu (1) listů.
26. Zařízení podle některého z bodů 1 až 25 vyznačující se tím, že oddělovací doraz (20) je tvořen kladkou nebo válečkem (4), zejména pryžovou kladkou nebo válečkem, který je součástí posouvacího ústrojí pro posouvání posledního listu (13) u vyjímací štěrbiny (10).
27. Zařízení podle bodu 26 vyznačující se tím, že kladkou nebo válečkem (4) lze na straně odvrácené od stohu (1) listů ručně otáčet.
28. Zařízení podle bodu 26 nebo 27 vyznačující se tím, že hřídel kladky nebo válečku (4) probíhající rovnoběžně s vyjímací štěrbinou (10) lze vůči stohu (1) listů kolmo nebo šikmo posouvat.
29. Zařízení podle bodů 26, 27 nebo 28 vyznačující se tím, že koeficient tření mezi povrchem kladky nebo válečku (4) a přivrácenou stranou listu je větší než koeficient tření mezi sousedními listy (13, 33, 34).
30. Zařízení podle bodu 28 nebo 29 vyznačující se tím, že kladka nebo váleček (4) je uložen na třmenu (5). který je výkyvný kolem osy (6) otáčení rovnoběžné s vyjímací štěrbinou (10).
31. Zařízení podle bodu 30 vyznačující se tím, že třmen (5) je uspořádán zásuvně do dna pouzdra (2), ve kterém je uložen stoh (1) listů.
32. Zařízení podle některého z bodů 26 až 31 vyznačující se tím, že hřídel kladky nebo válečku (4) je ve směru posuvu vyjímaných listů a v opačném směru posuvný a je proveden jako volnoběžná kladka nebo váleček, který je v protisměru otočný a ve směru posuvu vyjímaných listů je zablokován, přičemž tato kladka nebo váleček, který popřípadě netvoří oddělovací doraz, je po vyjmutí listu pomocí vratné pružiny vracen do své klidové polohy.
33. Zařízení podle některého z bodů 26 až 31 vyznačující se tím, že je použito nejméně jednoho oddělovacího dorazu (20) a kladka nebo váleček (4) je uspořádán u zadní oblasti vyjímaného listu ve směru posouvání vyjímaných listů.
34. Zařízení podle některého z bodů 30 až 33 vyznačující se tím, že třmen (5) tvoří opěru pro šikmé postavení stohu (1) listů, popřípadě krytu (2), ve kterém je tento stoh (1) listů uložen, přičemž třmen (5) lze natočit do dvou poloh, ve kterých lze tento třmen (5) s výhodou aretovat, a ve kterých tento třmen (5) se stohem (1) listů svírá ostrý, popřípadě pravý úhel.
35. Zařízení podle některého z bodů 1 až
34 vyznačující se tím, že na dosedací ploše je vytvořen nejméně jeden oddělovací doraz (20) a na protilehlé dosedací ploše, která je uspořádána na straně stohu (1) listů odvrácené od dosedací plochy, je vytvořen nejméně jeden zaváděcí výstupek (28), nebo obráceně.
36. Zařízení podle některého z bodů 1 až
35 vyznačující se tím, že dosedací plocha (3) je vytvořena na vnitřní straně v podstatě průhledného krytu (38) pouzdra (2), ve kterém je uložen stoh (1) listů, nebo je tvořena touto vnitřní stranou, nebo je uspořádána na šoupátku.
37. Zařízení podle bodu 36 vyznačující se tím, že protilehlá dosedací plocha je vytvořena na dnu (8) pouzdra (42) nebo je tímto dnem (8) tvořena.
38. Zařízení podle bodu 36 vyznačující se tím, že protilehlá dosedací plocha je vytvořena na přítlačné desce (59) přitlačující stoh (1) listů pružně к dosedací ploše (3), přičemž na straně přítlačné desky (59) odvrácené od stohu (1) listů je s výhodou uspořádána spirálová pružina (60).
39. Zařízení podle bodu 36 vyznačující se tím, že protilehlá dosedací plocha a/nebo zaváděcí výstupek a/nebo na něj navazující zaváděcí výstupek (58) jsou tvořeny pružnou podpěrou, která je s výhodou vytvořena z jednoho kusu (58, 59a, 60a) drátu nebo pružné umělé hmoty.
40. Zařízení podle některého z bodů 1 až 39 vyznačující se tím, že je opatřeno nejméně jedním pružným oddělovacím dorazem (20) a/nebo nejméně jedním pružným zaváděcím výstupkem (28, 58).
41. Zařízení podle bodů 1 až 40 vyznačující se tím, že je opatřeno šoupátkem (39, 43), které je kolmo к vyjímací štěrbině (10) posuvné tak daleko, že list vystupující právě z vyjímací štěrbiny (10) je zcela přesunut na přepravní plochy (45).
42. Zařízení podle bodu 41 vyznačující se tím, že šoupátko (39, 43 j je v zařízení pro uložení stohu (1) listů nebo v pouzdru pro stoh (1) listu, které je tímto zařízením tvořeno nebo na tomto zařízení uspořádáno, uloženo posuvně v obou směrech.
43. Zařízení podle bodu 42 vyznačující se tím, že šoupátko (39, 43) je tvořeno rámem, který ve směru posuvu šoupátka (39, 43) probíhá podél postranních hran posledního listu stohu (1) listů u vyjímací štěrbiny (10) a/nebo u zaváděcí štěrbiny (16).
44. Zařízení podle bodu 43 vyznačující se tím, že na šoupátku (39, 43) jsou v oblastí bočních hran vyjímaného listu uspořádány pružiny (41, 56), zejména listové pružiny, které probíhají ve směru posuvu šoupátka (39, 43), a které list vystupující z vyjímací štěrbiny (10) přitlačují do roviny přepravních ploch (45) šoupátka (39, 43).
45. Zařízení · podle bodu 44 vyznačující se tím, že pružiny (56) uspořádané na šoupátku (43) tvoří v blízkosti vyjímací štěrbiny (10) oddělovací doraz, s výhodou tak, že jsou na nich vytvořeny oblouky (57), které tvoří pružné oddělovací dorazy.
46. Zařízení podle bodu 44 nebo 45 vyznačující se tím, že pružiny (56) jsou vedeny ve vybrání, které je vytvořeno v ploše vymezující vyjímací štěrbinu (10).
47. Zařízení podle některého z bodů 43 až 46 vyznačující se tím, že vyjímací štěrbina (10) a/nebo zaváděcí štěrbina (16) je vytvořena mezi stěnou (55) vymezující vyjímací štěrbinu (10) nebo zaváděcí štěrbinu (16) · v zařízení · pro uložení stohu (1) listů nebo v pouzdru (42) pro uložení tohoto stohu (1) listů a druhou součástí (49, 47) · vymezující druhou stranu vyjímací štěrbiny (10) nebo zaváděcí štěrbiny (16) a · uspořádanou na šoupátku (43).
48. Zařízení podle bodu 47 vyznačující se tím, že první součást (55, 2b, · 216), vymezující vyjímací štěrbinu (10), popřípadě zaváděcí štěrbinu (16), je opatřena · dosedací plochou (11) pro hrany listů a má s výhodou tvar klínu.
49. Zařízení podle bodu 47 nebo 48 vyznačující se tím, že druhá součást (49) vymezující vyjímací štěrbinu (10) je · tvořena deskou uspořádanou · v· šoupátku, s výhodou průhlednou krycí deskou, která v zasunuté poloze šoupátka (43) tvoří kryt pouzdra (42), ve kterém je uložen stoh (1) · listů, · přičemž druhá součást (47) vymezující zaváděcí štěrbinu (16) je tvořena nejméně jednou součástí šoupátka (43) probíhající ve směru pohybu tohoto šoupátka (43), nebo naopak.
50. Zařízení podle některého z bodů 41 až 49 vyznačující se tím, že šoupátko (43) je opatřeno unášečem (61) pro · · zachycení posledního listu · stohu (1) listů nacházejícího se uvnitř vyjímací štěrbiny (10).
51. Zařízení podle bodu 50 vyznačující se tím, že unášeč obsahuje · prísavné · ústrojí (90), které je připojeno k vakuovému čerpadlu (91) ovládanému a řízenému pohybem šoupátka.
52. Zařízení podle bodu 50· vyznačující · se tím, že unášeč je tvořen výstupkem (61), který dosedá na zadní hranu posledního listu stohu (1) listů u vyjímací štěrbiny (10) v· oblasti protilehlé dosedací plochy · (30) pro hrany listů, přičemž ve směru vytahování šoupátka je v dosedací ploše (49b) pro · listy vytvořeno vybírání (62) navazující na unášeč, přičemž délka tohoto vybrání (62) · je ve směru pohybu tak malá, že druhý sousední list nacházející se u unášeče se do tohoto vybírání (62) nemůže ohnout, přičemž ve · vybírání (62) je s výhodou uspořádán přilnavý člen (62a) a hrana unášeče tento přilnavý · člen (62a) přesahuje o vzdálenost, která je menší než tloušťka listu.
53. Zařízení podle bodu 52 vyznačující se tím, že protilehlá · dosedací · plocha · (30). · -pro hrany listů je v oblasti zadní hrany posled ního · listu u vyjímací štěrbiny (10) opatřena dvěma stupňovitými osazeními · (100, 99), jejichž výšky jsou přibližně rovny tloušťce jednoho listu.
54. Zařízení podle bodu ·53, a některého z bodů 12 až 17 vyznačující· se · tím, že stupňovitá osazení (100, 99) jsou vytvořena · na otočném klínu (63).
55. Zařízení podle bodu 39 a některého z bodů 1 až 5 vyznačující se · tím, že spirálová pružina (60) je uspořádána a/nebo vytvořena tak, že tlak na konec přítlačné desky (59), nacházející se u protilehlé dosedací plochy (30) pro hrany listů, je větší než tlak působící ma opačný konec této přítlačné desky (59).
56. Zařízení podle · bodů 1 až · 55 vyznačující se tím, že obsahuje pouzdro (2, 40, 42) pro uložení stohu (1) listů.
57. Zařízení podle bodu 56 vyznačující · se tím, že kryt (38, 49) pouzdra je za účelem vkládání · stohu listů (1) výklopný nebo posuvný.
58. Zařízení podle bodu 56 nebo 57 vyznačující se tím, že kryt pouzdra (2, · 40) je za účelem pozorování a/nebo čtení listů zcela nebo · alespoň zčásti · průhledný.
59. Zařízení podle bodů 56, 57 nebo 58 vyznačující se tím, že pouzdro (2, 40, 42) je opatřeno prostředky pro stohování většího počtu shodných pouzder.
60. Zařízení podle bodu 59 vyznačující se tím, že pouzdro (2, 40, 42) je opatřeno · žlábky a výstupky pro stohování.
61. Zařízení podle některého z · bodů 1 až 60 vyznačující · se tím, že vyjímací štěrbina (10) ргоЬШа nebo j skloněna v ostrém úhlu k prodloužení strany posledního listu (13) u vyjímací štěrbiny · (10) přivrácené ke. stohu (1) listů.
62. Zařízení podle bodu 61 vyznačující se tím, že ostrý úhel (5) je v rozsahu 1 až 10°, s výhodou v rozsahu 2 až · 4°.
63. Zařízení podle bodu 56 a některého · z bodů 41 až 53 vyznačující se tím, že šoupátko (39, 43) je · na své ve směru vytahování přední horní a/nebo spodní straně opatřeno záchytnou plochou, která má popřípadě tvar patky (53), která v zasunuté poloze šoupátka · zapadá do komplementárního vybrání (54) v pouzdru, přičemž · šoupátko je případně opatřeno také postranními záchytnými plochami.
64. Zařízení podle některého z bodů 56 až
63 vyznačující se tím, že pouzdro (2, 40, · 42) je opatřeno nejméně jedním závěsným ústrojím a/nebo nejméně jedním otvorem · vytvořeným na zadní straně pouzdra ' (2, · 40, 42) a sloužícím k zavěšení tohoto · pouzdra · (2, 40, 42).
65. Zařízení podle některého z bodů · 56 až
64 vyznačující se tím, že na šoupátku (39, 43) a/nebo na pouzdru (2, 40, 42) jsou vytvořeny dosedací plochy pro listy a/nebo pro vyjímaný list, které ve · všech polohách · zařízení · zabraňují vyklouznutí · · nebo ^ур/Ь^Н
26· listů výkresů
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE2742351A DE2742351C3 (de) | 1977-09-20 | 1977-09-20 | Bildbetrachtungsgerät |
DE2745214A DE2745214C3 (de) | 1977-10-07 | 1977-10-07 | Vorrichtung zum wechselweisen Exponieren einzelner Blätter aus einem Blattstapel, insbesondere Photobetrachtungswechsler |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS231961B2 true CS231961B2 (en) | 1985-01-16 |
Family
ID=25772762
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS786073A CS231961B2 (en) | 1977-09-20 | 1978-09-20 | Equipment for geadual separation of individual from the stack |
Country Status (26)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4259802A (cs) |
JP (1) | JPS6032597B2 (cs) |
AT (1) | AT389955B (cs) |
AU (1) | AU519261B2 (cs) |
BE (1) | BE870626A (cs) |
BR (1) | BR7806176A (cs) |
CA (1) | CA1107102A (cs) |
CH (1) | CH634665A5 (cs) |
CS (1) | CS231961B2 (cs) |
DD (1) | DD138375A5 (cs) |
DK (1) | DK150418C (cs) |
ES (1) | ES473518A1 (cs) |
FR (1) | FR2403207B1 (cs) |
GB (1) | GB2005638B (cs) |
GR (1) | GR66050B (cs) |
HK (1) | HK33482A (cs) |
IE (1) | IE47343B1 (cs) |
IL (1) | IL55599A (cs) |
IN (1) | IN151509B (cs) |
IT (1) | IT1109560B (cs) |
MX (1) | MX145420A (cs) |
NL (1) | NL7809572A (cs) |
NO (2) | NO155907C (cs) |
PT (1) | PT68570A (cs) |
SE (1) | SE430873B (cs) |
YU (1) | YU221278A (cs) |
Families Citing this family (27)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE2914351A1 (de) * | 1979-04-09 | 1980-10-30 | Licinvest Ag | Bildbetrachtungsgeraet |
FR2503390A2 (fr) * | 1981-04-07 | 1982-10-08 | Licinvest Ag | Boitier pour vues de formats identiques |
DE3236643A1 (de) * | 1982-10-04 | 1984-04-05 | Licinvest AG, 7002 Chur | Behaelter zur aufbewahrung eines bilderstapels |
DE3236641A1 (de) * | 1982-10-04 | 1984-04-05 | Licinvest AG, 7002 Chur | Halter fuer einen bilderstapel |
DE3236644A1 (de) * | 1982-10-04 | 1984-04-05 | Licinvest AG, 7002 Chur | Behaelter fuer einen bilderstapel |
DE3246101A1 (de) * | 1982-12-13 | 1984-06-14 | Licinvest Ag, Chur | Bildwechsler |
GB2131570B (en) * | 1982-12-13 | 1987-06-17 | Licinvest Ag | Picture viewer |
DE3441481A1 (de) * | 1984-11-13 | 1986-08-28 | Licinvest Ag, Chur | Vorrichtung zum zyklischen umschichten eines blattstapels |
US4939860A (en) * | 1984-11-13 | 1990-07-10 | Licinvest Ag | Cyclic rearrangement device for stacked rectangular sheets |
DE3441482A1 (de) * | 1984-11-13 | 1986-08-21 | Licinvest Ag, Chur | Vorrichtung zum zyklischen umschichten eines blattstapels |
DE3441489A1 (de) * | 1984-11-13 | 1986-08-21 | Licinvest Ag, Chur | Vorrichtung zum zyklischen umschichten eines blattstapels |
DE3441454A1 (de) * | 1984-11-13 | 1986-10-02 | Licinvest Ag, Chur | Vorrichtung zum zyklischen umschichten eines blattstapels |
DE3441449A1 (de) * | 1984-11-13 | 1986-08-28 | Licinvest Ag, Chur | Vorrichtung zum zyklischen umschichten eines blattstapels |
DE3441456A1 (de) * | 1984-11-13 | 1986-09-04 | Licinvest Ag, Chur | Vorrichtung zum zyklischen umschichten eines blattstapels |
DE3441463A1 (de) * | 1984-11-13 | 1986-09-25 | Licinvest Ag, Chur | Blattwechsler |
DE3441488A1 (de) * | 1984-11-13 | 1986-08-21 | Licinvest Ag, Chur | Vorrichtung zum zyklischen umschichten eines blattstapels |
DE3441464A1 (de) * | 1984-11-13 | 1986-10-02 | Licinvest Ag, Chur | Vorrichtung zum zyklischen umschichten eines blattstapels |
DE3441448A1 (de) * | 1984-11-13 | 1986-08-28 | Licinvest Ag, Chur | Vorrichtung zum zyklischen umschichten eines blattstapels |
DE3543390A1 (de) * | 1985-12-07 | 1987-06-11 | Bernd Dipl Ing Blaudszun | Verfahren zur verfluessigung oder verfestigung von bei normaltemperatur in der gasphase befindlichen kondensierbaren stoffen, anwendung des verfahren und vorrichtung zur durchfuehrung des verfahrens |
SE451274B (sv) * | 1985-12-11 | 1987-09-21 | Svenska Rotor Maskiner Ab | Sett att styra drenering av vetska och vetskedreneringsventil |
FR2592058B1 (fr) * | 1985-12-19 | 1990-05-04 | Migros Federation Cooperatives | Procede de desalcoolisation partielle ou totale du vin et/ou du cidre et dispositif pour la mise en oeuvre de ce procede |
AT389183B (de) * | 1986-10-15 | 1989-10-25 | Thompson Elmer Otis Jr | Sichtpackung fuer fotobilder |
DE3636640A1 (de) * | 1986-10-28 | 1988-05-11 | Licinvest Ag | Bildwechsler |
GB2243457A (en) * | 1990-04-27 | 1991-10-30 | Brilliant Enterprise Corp | A picture display frame |
JPH0682210U (ja) * | 1992-05-25 | 1994-11-25 | 敏一 大松 | 伸縮継手装置 |
DK1806359T3 (da) * | 2005-09-05 | 2010-06-14 | Immatics Biotechnologies Gmbh | Tumorassocierede peptider, der bindes promiskuøst til Humant Leukocyt-Antigen (HLA) klasse II molekyler |
CN113640996B (zh) * | 2021-07-22 | 2023-12-01 | 祐樘(南京)软件科技有限公司 | 一种骨科用x光片观看装置 |
Family Cites Families (11)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE179675C (cs) * | ||||
DE224700C (cs) * | ||||
DE873908C (de) * | 1951-03-04 | 1953-04-20 | Ulrich Hofmann | Wechselvorrichtung fuer Bilder od. dgl. |
DE864759C (de) * | 1951-10-18 | 1953-01-26 | Fotohaus Weizsaecker Foto Und | Stereobetrachter |
US3377727A (en) * | 1966-06-01 | 1968-04-16 | John H. Weggeland | Picture viewer |
US3495345A (en) * | 1967-05-12 | 1970-02-17 | John H Weggeland | Picture viewer |
BE761533A (fr) * | 1971-01-13 | 1971-06-16 | Crousse S | Visionneuse semi ou entierement automatique. |
FR2134724A5 (cs) * | 1971-04-19 | 1972-12-08 | Naguet Pierre | |
FR2265116A1 (en) * | 1974-03-18 | 1975-10-17 | Gaillard Jacques | Publicity type portable slide viewer - has spring strip forcing slides from slide holder to selector |
US4057920A (en) * | 1975-11-24 | 1977-11-15 | Weggeland John H | Picture viewer with successive feed means |
JPS53113722A (en) * | 1977-03-16 | 1978-10-04 | Kubota Ltd | Internal chill method of material in steel |
-
1978
- 1978-09-06 GR GR57174A patent/GR66050B/el unknown
- 1978-09-11 IE IE1827/78A patent/IE47343B1/en not_active IP Right Cessation
- 1978-09-14 FR FR7826456A patent/FR2403207B1/fr not_active Expired
- 1978-09-15 DD DD78207862A patent/DD138375A5/xx unknown
- 1978-09-15 SE SE7809734A patent/SE430873B/sv not_active IP Right Cessation
- 1978-09-18 PT PT68570A patent/PT68570A/pt unknown
- 1978-09-18 US US05/943,368 patent/US4259802A/en not_active Expired - Lifetime
- 1978-09-19 NO NO783168A patent/NO155907C/no unknown
- 1978-09-19 IT IT69159/78A patent/IT1109560B/it active
- 1978-09-19 YU YU02212/78A patent/YU221278A/xx unknown
- 1978-09-19 AT AT0675078A patent/AT389955B/de not_active IP Right Cessation
- 1978-09-19 IL IL55599A patent/IL55599A/xx unknown
- 1978-09-19 CA CA311,560A patent/CA1107102A/en not_active Expired
- 1978-09-19 MX MX174937A patent/MX145420A/es unknown
- 1978-09-20 CS CS786073A patent/CS231961B2/cs unknown
- 1978-09-20 BE BE190598A patent/BE870626A/xx not_active IP Right Cessation
- 1978-09-20 GB GB7837536A patent/GB2005638B/en not_active Expired
- 1978-09-20 IN IN1043/CAL/78A patent/IN151509B/en unknown
- 1978-09-20 BR BR7806176A patent/BR7806176A/pt unknown
- 1978-09-20 NL NL7809572A patent/NL7809572A/xx not_active Application Discontinuation
- 1978-09-20 ES ES473518A patent/ES473518A1/es not_active Expired
- 1978-09-20 DK DK417278A patent/DK150418C/da not_active IP Right Cessation
- 1978-09-20 AU AU39993/78A patent/AU519261B2/en not_active Expired
- 1978-09-20 CH CH982378A patent/CH634665A5/de not_active IP Right Cessation
- 1978-09-20 JP JP53114723A patent/JPS6032597B2/ja not_active Expired
-
1982
- 1982-07-22 HK HK334/82A patent/HK33482A/xx unknown
-
1985
- 1985-02-06 NO NO850441A patent/NO850441L/no unknown
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CS231961B2 (en) | Equipment for geadual separation of individual from the stack | |
US4241529A (en) | Picture viewer | |
CS231962B2 (en) | Magazine for stacking of variable numer of photographs | |
TW381056B (en) | Binding machine using a tape and a bonding tape | |
US4780976A (en) | Container for accommodating a pile of pictures | |
CA1116445A (en) | Viewer for photographic prints | |
GB2185208A (en) | Paper punch | |
JPS6021557B2 (ja) | 写真ビユ−ア | |
CA1108446A (en) | Viewing carrier for photographic sheets | |
US4939860A (en) | Cyclic rearrangement device for stacked rectangular sheets | |
US4787162A (en) | Device for the cyclic rearrangement of a pile of rectangular or square sheets | |
US4879825A (en) | Cyclic rearrangement apparatus for stacked rectangular sheets | |
EP0386626A2 (en) | Supply magazine for a sheet stack | |
JPS62500814A (ja) | 長方形または正方形のシ−トの束の循環再配列装置 | |
US5044101A (en) | Device for the cyclic rearrangement of a pile of rectangular or square sheets | |
US4650175A (en) | Microfiche feeding mechanism | |
US4974825A (en) | Envelope feeder with separator shuttle assembly | |
US4860473A (en) | Device for the cyclic rearrangement of a pile of rectangular or square sheets | |
US4777748A (en) | Device for the cyclic rearrangement of a pile of rectangular or square sheets | |
JPH01501053A (ja) | 写真交換器 | |
KR830000013B1 (ko) | 그 림 틀 | |
CA1307109C (en) | Device for the cyclic rearrangement of a pile of rectangular or square sheets | |
KR830000012B1 (ko) | 그 림 틀 | |
JPH0732089Y2 (ja) | 背貼り装置に於けるテープ送り出し装置 | |
JPH024027Y2 (cs) |