CS223801B2 - Method of making the fibres from thermoplastic dielectric material - Google Patents

Method of making the fibres from thermoplastic dielectric material Download PDF

Info

Publication number
CS223801B2
CS223801B2 CS745706A CS570674A CS223801B2 CS 223801 B2 CS223801 B2 CS 223801B2 CS 745706 A CS745706 A CS 745706A CS 570674 A CS570674 A CS 570674A CS 223801 B2 CS223801 B2 CS 223801B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
filaments
molten
fibers
thermoplastic
layer
Prior art date
Application number
CS745706A
Other languages
English (en)
Inventor
Claude Guinard
Original Assignee
Battelle Memorial Institute
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Battelle Memorial Institute filed Critical Battelle Memorial Institute
Publication of CS223801B2 publication Critical patent/CS223801B2/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01DMECHANICAL METHODS OR APPARATUS IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS
    • D01D5/00Formation of filaments, threads, or the like
    • D01D5/0007Electro-spinning
    • D01D5/0015Electro-spinning characterised by the initial state of the material
    • D01D5/0023Electro-spinning characterised by the initial state of the material the material being a polymer melt
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01DMECHANICAL METHODS OR APPARATUS IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS
    • D01D5/00Formation of filaments, threads, or the like
    • D01D5/0007Electro-spinning
    • D01D5/0061Electro-spinning characterised by the electro-spinning apparatus
    • D01D5/0069Electro-spinning characterised by the electro-spinning apparatus characterised by the spinning section, e.g. capillary tube, protrusion or pin
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H4/00Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques
    • D01H4/28Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques using electrostatic fields
    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04HMAKING TEXTILE FABRICS, e.g. FROM FIBRES OR FILAMENTARY MATERIAL; FABRICS MADE BY SUCH PROCESSES OR APPARATUS, e.g. FELTS, NON-WOVEN FABRICS; COTTON-WOOL; WADDING ; NON-WOVEN FABRICS FROM STAPLE FIBRES, FILAMENTS OR YARNS, BONDED WITH AT LEAST ONE WEB-LIKE MATERIAL DURING THEIR CONSOLIDATION
    • D04H1/00Non-woven fabrics formed wholly or mainly of staple fibres or like relatively short fibres
    • D04H1/70Non-woven fabrics formed wholly or mainly of staple fibres or like relatively short fibres characterised by the method of forming fleeces or layers, e.g. reorientation of fibres
    • D04H1/72Non-woven fabrics formed wholly or mainly of staple fibres or like relatively short fibres characterised by the method of forming fleeces or layers, e.g. reorientation of fibres the fibres being randomly arranged
    • D04H1/728Non-woven fabrics formed wholly or mainly of staple fibres or like relatively short fibres characterised by the method of forming fleeces or layers, e.g. reorientation of fibres the fibres being randomly arranged by electro-spinning
    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04HMAKING TEXTILE FABRICS, e.g. FROM FIBRES OR FILAMENTARY MATERIAL; FABRICS MADE BY SUCH PROCESSES OR APPARATUS, e.g. FELTS, NON-WOVEN FABRICS; COTTON-WOOL; WADDING ; NON-WOVEN FABRICS FROM STAPLE FIBRES, FILAMENTS OR YARNS, BONDED WITH AT LEAST ONE WEB-LIKE MATERIAL DURING THEIR CONSOLIDATION
    • D04H13/00Other non-woven fabrics

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Nonwoven Fabrics (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Artificial Filaments (AREA)
  • Spinning Methods And Devices For Manufacturing Artificial Fibers (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)
  • Application Of Or Painting With Fluid Materials (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby vláken z termoplastického dielektrického materiálu, který má pro první danou teplotu viskozitu dovolující vytvoření vláken z tohoto materiálu a nabývá pevné konzistence pro druhou danou teplotu.
Problém je podle vynálezu řešen tím, že se vytvoří na povrchu podkladu vrstva uvedeného termoplastického dielektrického materiálu při první dané teplotě, načež se tento termoplastický materiál vystaví působení elektrostatického pole, jehož silokřivky jsou orientovány kolmo k povrchu podkladu, čímž jsou z termoplastického dielektrického materiálu odtrhovány skupiny shlukových molekul, načež se na termoplastický dielektrický materiál působí tahem podle uvedených silokrivek za. účelem vytvoření vláken za jeho současného uvádění na druhou danou teplotu.
Vynález se týká způsobu výroby vláken z termoplastického dielektrického materiálu, který má pro první danou teplotu viskozitu dovolující vytvoření vláken z tohoto materiálu a nabývá pevné konzistence pro druhou danou teplotu.
Bylo již navrženo, zejména ve francouzském pat. spisu č. 707 191 a USA pat. spisu č. 1 975 504, vyrábět poměrně krátká vlákna pomocí asi 10% dielektrických roztoků odebíraných ve velmi malých množstvích pohybujícím se tělesem ponořeným částečně v zásobě roztoku tak, aby jím byl smáčen jeho povrch. Toto pohybující se těleso tvoří elektrodu, proti které je uspořádána alespoň jedna protielektroda. Připojí-li se potenciální rozdíl mezi elektrodou a protielektrodou, vyvolá elektrické pole na hladině dielektrického roztoku, smáčejícího povrch elektrody, elektrostatické síly, jež ženou kapalinu, unášenou ven ze zásoby roztoku, vynořenou částí pohybujícího se tělesa, к protielektrodě,přičemž vytvářejí drobná vlákna. Účinek elektrostatického pole na kapalinu vyvolává cosi na způsob přeměny této kapaliny na prášek.
Podle shora uvedených spisů sestává pohybující se těleso z ozubeného kola, přičemž vlákna vznikají na koncích zubových hrotů v důsledku koncentrací elektrostatického pole na těchto hrotech.
Dále je ze švýcarského patent, spisu číslo 537 205 známo, že pohybující se těleso sestává z prstence o průměru 1 metru, unášeného rotační rychlostí 30 ot/min, což odpovídá rychlosti 1,5 m/s. Se zřetelem к tekutosti používaných roztoků lze se domnívat, že odstředivá síla přispívá к vstřikování kapaliny do elektrického pole vytvářeného mezi elektrodami.
Kromě toho je používání těchto pracovních pochodů velmi omezené a vytváří v praxi četné problémy. Tato omezení pocházejí z několika činitelů. Především má být použitelný materiál schopen transformace do roztoku.
Skutečnost používání roztoku vede ke dvěma protichůdným problémům. Roztok má být dostatečně tekutý, aby se za jeho přepravy pohybujícím se tělesem nevypařovalo rozpouštědlo dříve, než se roztok přivede do elektrického pole. Od okamžiku, kdy se vlákno odpojuje od pohybujícího se tělesa, je vrháno к protielektrodě takovým způsobem, že vzdálenost oddělující od sebe elektrody musí být dostatečná, aby umožňovala vypaření rozpouštědla v mezeře mezi elektrodami, jinak by vlákno vytvořilo znovu kapku při dotyku s protielektrodou, čímž by docházelo к přepravě kapaliny od jedné elektrody ke druhé. Nutná vzdálenost, jež má od sebe oddělovat elektrody, znamená používání napětí 50 a 200 kV. Tato omezení v pracovním postupu se vztahují i na získaný výrobek, jenž může být vytvářen jenom poměrně krátkými vlákny.
Bylo navrženo vyrábět touto metodou vý robky mající vzhled tkaniny, jakož i filtry. Avšak se zřetelem na délku vláken a na skutečnost, že tato vlákna musí být suchá dříve, než přicházejí do vzájemného styku, je soudržnost výrobku nedostatečná pro vytvoření netkané textilie.
Cílem tohoto vynálezu je zabránit, alespoň částečně, nevýhodám zmíněných roztoků takovým způsobem, aby mohla být vytvářena vlákna a aby zde nedocházelo к problémům, s nimiž se setkáváme u známých pracovních postupů.
Za tím účelem se podle vynálezu vytvoří na povrchu podkladu vrstva uvedeného termoplastického dielektrického materiálu při první dané teplotě, načež se tento termoplastický dielektrický materiál vystaví působení elektrostatického pole, jehož silokřivky jsou orientovány kolmo к povrchu podkladu, čímž jsou z termoplastického dielektrického materiálu odtrhovány skupiny shluklých molekul, načež se na termoplastický dielektrický materiál působí tahem podle uvedených silokřivek, za účelem vytvoření vláken za jeho současného uvádění na druhou danou teplotu.
Podle výhodného provední vynálezu se vlákna postupující podél silokřivek zachycující v podobě netkaného výrobku na podkladu, protínajícím tyto silokřivky.
Podle dalšího provedení vynálezu se podklad pokrývá termoplastickým dielektrickým materiálem o viskozitě alespoň 70 TI, za účelem získávání vláken se stromkovitou strukturou.
Podle jiného provedení vynálezu se vytvoří homogenní vrstva roztaveného termoplastického dielektrického materiálu, jehož viskozita je nanejvýše 70 TI, vystaví se účinku elekrostatického pole a ochlazuje se, zatímco vlákna jsou ještě ve spojení s vrstvou uvedeného materiálu.
Podle ještě jiného provedení vynálezu se termoplastický dielektrický materiál odebírá ve fólii, jejíž viskozita v roztaveném stavu je nanejvýše 70 TI, povrchově se roztaví, vystaví se účinku elektrostatického pole a nechá se ztuhnout, když vytažená vlákna dosáhnou stanovené délky a jsou ještě ve spojení se zmíněnou fólií.
Podle účelného provedení vynálezu se roztaveným termoplastickým dielektrickým materiálem pokryje nitková elektroda, která se osově zavede do trubkové protielektrody a mezi těmito elektrodami se vytvoří elektrostatické pole pro radiální tažení vláken proti trubkové protielektrodě.
Podle ještě dalšího provedení vynálezu se před vystavením podkladu pokrytého roztaveným termoplastickým dielektrickým materiálem účinku elektrostatického pole vytvoří na povrchu roztaveného termoplastického dielektrického materiálu řada nerovností pro základy vláken, na nichž se elektrostatické pole koncentruje.
Další provedení vynálezu záleží v tom, že před vystavením podkladu pokrytého roztaveným termoplastickým dielektrickým materiálem účinku elektrostatického pole se na povrch roztaveného materiálu nasypou zrnka termoplastického dielektrického materiálu k vytvoření základů vláken, na nichž se pak elektrostatické pole koncentruje.
Viskozita používaného termo^astickoho dielektrického materiálu umožňuje vytahovat vlákna vycházející z vrstvy tohoto materiálu, jež vytvářejí na povrchu podkladu cosi na způsob zásoby, jejíž kapacita stačí k tomu, aby mohla být vytvářena vlákna v délce několika metrů. Právě existence této zásoby, jakož i skutečnost, že se pracuje s termoplastickým dielektrickým materiálem ve stavu viskózně pružném, umožňuje získávat t vlákna.
Kromě toho, i když tato vlákna přicházejí do vzájemného styku dříve, než jsou suchá, zachovají si svůj vzhled tím, že se místně * svařují, což není možné u vláken pocházejících z nějakého roztoku.
Vynález bude nyní blíže popsán na několika příkladech provedení v souvislosti s připojenými výkresy, kde obr. 1 znázorňuje pohled se strany na jeden příklad provedení způsobu podle vynálezu, obr. 2 je pohled se strany, částečně v řezu, na jiné provedení způsobu podle obr. 1, obr. 3 je nárys v řezu podle čáry III—III na obr. 2, obr. 4 je pohled se strany na jiné provedení způsobu podte obr. 1 obr. 5 je pohled se strany na další provední způsobu podle obr. 1, obr. 6 a 7 znázorňují dva zvětšené detaily výrobků získaných pomocí instalace podle obr. 5, obr. 8 z;názorňuje pohled se strany na jiný způsob provedern zarizern pro jmé provedení způsobu podle vynálezu, obr. 9 je průřez přenosným zařízením k provádění způsobu podle obr. 1, obr. 10 je nárys zařízení použitelného u jednoho nebo druhého z předchozích způsobů provedení, obr. 11 je nárys výrobku získaného způsobem provedení podle obr. 8, obr. 12 je nárys provedení použitelného u jednoho nebo druhého z předchozích způsobů provedení a obr. 13 a 14 » jsou fotografické snímky ve zvětšení 1050 X, resp. 2200 X výrobku získaného pomocí způsobu provedení podle obr. 1.
♦ Princip provedení vynálezu je založen na elektrostatických silách, jež jsou vyvolávány elektrostatickým polem vytvářeným mezi dvěma eleMrotem^ z nichž jedna je najena generátorem vysokého napětí, zatímco druhá je spojena se zemí. Tento princip, sám o sobě známý, byl již používán k tvoření prášku nebo vloček. Rovněž tak byl tento princip využíván při vytváření plošného· útvaru netkané textilie elektrickým nabíjením vláken, aby elektrické náboje, jejichž jsou nositeli, vyvolávaly jejich vzájemné odpuzování před jejich zachycením na podkladu.
V případě tohoto vynálezu se nechává na podkladu roztavit termoplastický dielektrický materiál a tento roztavený materml se nabíjí elektricky tím, že se uvede na potenciál přívodní elektrody napájené proudem o vysokém napětí. Jessiiže se proti přívodní elektrodě umístí druhá elektroda spojená se zemí, roztavený termoplastický dielektrický materiál usiluje o sledování silokřivek elektrostatického pole, jež bylo takto vytvořeno. Skupiny shluklých molekul jsou odtrhovány z hmoty termoplastického dielektrického materiálu a jsou hnány ke druhé elektrodě, přičemž protahují tento materiál v té míře, jak se shluklé molekuly vzdalují od přívodní elektrody. V podstatě je délka vlákna omezena pouze zásobou materiálu, jíž vytváří roztavená vrstva. Tato· vlákna se mohou ovšem náhodně přetrhnout, avšak v tomto· případě utržený konec připojený k vrstvě materiálu vytváří opět ihned jiné vlákno, a to až do· vyčerpání vrstvy termoplastického dielektrického· materiálu.
K obzvláště zajímavému úkazu dochází u každého druhu materiál jehož viskozita činí 70 až 200 TI. V takovém případě jsou vlákna protahována účinkem elektrostatického pole a rozvětvují se tou měrou, že vytvářejí vlákna stromkovitá, složená z jednoho vlákna hlavního a vláken vedlejších, jež jsou jemnější obzvláštnímu zájmu při výrobě netkaných textilií, jichž je čím dále tím více používáno.
Jeden z problémů u netkaných textilií spočívá v získání výrobku o rovnoměrné neprůhlednosti. Jinak řečeno, dá se tato rovnoměrnost nesnadno získat používanými výrobními metodami. Stromkovitá struktura vláken a rozdU v jemnosti mezí vtákny Mavrnmi a vedlejštai zsobují, že zachycený nedaný výrobek je homogennější.
Jiný problém u těchto výrobků spočívá ve vyvolání dostatečné soudržnosti. To je důvod pro to, že vlákna bývají často mezi sebou slepena. Použití způsobu podle vynálezu dovoluje řešit tento problém jednodušeji. Když jsou vlákna tažena z roztaveného materiálu, stačí ustálit vzdálenost mezi podkladem nesoucím na sobě vrstu roztaveného termoplastického dielektrického materiálu, a mezi podkladem, jenž zachycuje vlákna, takovým způsobem, aby vlákna nebyla ještě zcela zchlazena, když přicházejí na podklad, jenž je přijímá. Tato vlákna když přicházejí do vzájemného styku, se místně svářejí.
Kromě uvedeného rozmezí viskozity, v jehož rámci je roztavený termoplastický dielektrický materiál tažen ve formě stromkovitých vláken pod účinkem elektrostatického pole, lze vytvářet ta monofilm vtókna, při viskozitě mezi 20 a 70 TI.
V dalším popisu bude ještě zmínka o zajímavém použití monofilních vláken takto vyráběných.
První zařízení k provádění způsobu výroby podle tohoto vynálezu je znázorněno·· na obr.
1. Sestává z prvního kovového dopravního pásu 1 namontovaného na dvou válcích 2,
2a, znichž válec 2a je spojen se zdrojem proudu ΗΊ o vysokém napětí. Druhý kovový dopravní pás 4 je namontován na dvou válcích 3, 3a z nichž válec 3a je spojen se zemí. Tyto dva dopravní pásy 1, 4 mají dvě větve, jež jsou navzájem rovnoběžné, ale jsou posunovány podélně. Násypka 6 dodává termoplastický dielektrický materiál v prášku k jednomu konci horní větve dopravního· pásu 1. Topné t^ěíR^s^o 7, připojené na neznázorněný zdroj proudu, je uspořádáno za násypkou 6 proti -směru postupu dopravního pásu 1 vyznačenému šipkou F. Oba dopravní pásy 1, 4 jsou poháněny nevyobrazeným mechanismem.
Termoplastický dielektrický materiál, vyklápěný násypkou 6, se při procházení pod topným tělesem 7 roztavuje a vytvoří viskózní vrstvu. Teplota se zvolí ve funkci používaného termoplastického dielektrického materiálu a má být podstatně vyšší než bod tání · tohoto materiálu. Tento roztavený termoplastický materiál proniká do elektrostatického pole vytvářeného mezi oběma částmi dopravních pásů 1, 4, umístěnými jedna proti druhé, díky potenciálnímu rozdílu, na který jsou uvedeny.
Tou měro^ jak roztavený termoplastmký materiál prochází elektrostatickým polem, síly vyvíjené přitažlivostí půsoWcí na tento materiál odpojují skupiny molekul a táhnou materiál k dopravnímu pásu 4, jenž vlákna zachycuje v podobě netkanéto výrobu 5. Podle obr. 1 lze konstatovat, že byl zvolen takový termoplastický dielektrický materiál, aby vytvářel stromkovitá vlákna za podmínek jež byly již předtím vysvěttenyu
Rychlost každého z dopravních pásů 1, 4 je volena tak, aby v případě dopravního pásu 1 vrstva termoplastického dielektrického materiálu byla obnovována bez přerušování, a v případě dopravního pá-su 4 podle žádoucí Uou^ty vrstvy netkané textilie, Jak je patrno, vrstva termoplastického dielektrického materiálu se postupně zmenšuje a rychlost dopravního pásu 1 má být zvolena tak, aby prakticky veškerá vrstva uvedeného materiálu zmizela z dopravního pásu 1 při výstupu z elektrostatického pole.
Vzdálenost mezi elektrodami může kolísat ve funkci povahy termoplastického dielekfrickéiho materiáto jakož i podle stadm ochlazení, v němž je požadováno zachycování vláken. Jak již bylo předtím naznačeno, může být velmi zajímavé, jestliže jsou zachycována vlákna ještě lepkavá takže se k sobě navzájem lokálně přilepují.
Jako příklad byly vytvářeny netkané výrobky o tloušťce 1 mm ze stromkovitých vláken, mezi sebou svařených, pomocí dvou elektrod vzdálený^ od sebe 2° m. Wfrodrn elektroda, tj. dopravní pás 1, byla napájena generátorem proudu o napětí 10 kV a intenzitě 100 μΑ, zatímco přijímací elektroda byla spojena se zemí. Použitým materiálem byly termoplastické dielektrické materiály, jepchž vteko-zha se pohybovala mezi 70 a 200 TI.
Zařízení podle druhého způsobu provedení je určeno k výrobě bezešvých trubkových prvků, například filtračních členů.
Toto .zanzem sestává ze · čt ·vodicích ktádek 8a, 8b, Sc, 8d uspořádaných v obdélníku, okolo nichž je natažen kovový drát 9, jehož oba konce jsou uvolnitelně zahákovány pomocí vhodného .spínacího zařízení 10. Tento drát 9, unášený ve směru šipky F3 hnací kladkou 8b, prochází nádrží 11 a termoplastickým dielektrickým materiálem zahřívaným topným odporem 12, a postupuje dále do trubkového tělesa 13 vytvořeného kovovou mrzkou spojenou se zemí pomom kartáče 14 a vedenou prostřednictvím izolačního kroužku 13a, v tomto případě z plastické hmoty, přitavené ke konci mřížky 13 třemi kladkami 15a, 15b, 15c, přičemž kladka 15a je poháněna motorem 16 k přenášení rotace na trubkové těleso 13 ve směru šipky Fi.
Násypka 17 sype termoplastický dielektrický materiál v podobě prášku na kovový pás 18, napnutý mezi dvěma kladkami 19, 20, z nichž kladka 19 je hnací a druhá kladka 20 je zapojena na · zdroj HT proudu o vysokém napětí, jenž napájí rovněž kladku 8a. Tento kovový pás 18 probíhá pod trubkovým tělesem 13. Topné těleso 21, umístěné u výstupu násypky 17 nad kovovým pásem 18, roztavuje termoplastický dielektrický materiál tou měrou, jak postupuje kovový pás 18 ve směru šipky F2.
Potenciálový rozdíl mezi trubkovým tělesem 13 a elektrodami, tvořenými kovovým drátem 9 a kovovým pásem 18 a zapojenými na zdroj HT proudu o vysokém napětí, vytváří dvě elektrostatická pole, z nichž jedno je radiální mezi drátem 9 a trubkovým tělesem 13, a druhé, vně tohoto trubkového ' tělesa 13, takovým způsobem, že se vytvářejí dvě vrstvy netkaného materiáhi na vHUpních respetlve vnějíších plochách trubkového tělesa 13.
Je též možno tátové ^oveden^ že se vytváří pouze jedna vrstva netkaného materiálu, bud uvnitř, nebo venku na trubkovém tětásu 13, a které je pak tvořeno trut^ou s plnými stěnami. Takto získaný netkaný výrobek se pak o-dpojí od podkladu tvořeného touto trubkou, jež může být k tomu účelu složena ze dvou poloválcových částí.
Provedení podle obr. 4 ukazuje, jak lze tímto způsobem podle vynálezu obalovat nevodivé rotáčrn těle^ napnkkad za Metem., aby byl kolem takového transportu vytvořen ochranný obal.
K tomu účelu je umístěna proti kovovému pásu 22, napájenému zdrojem HT proudu o vysom na^tk elektroda 23, jež může být v tomto případě pevná. Předmět 24, určený k obalení, v tomto· případě láhev, je uložen otáčivě okolo osy rovnoběžně s pásem 22. Termoiplastický dielektrický materiál se předtím roztaví a potem natávíl na kovový pás 22. Elektrostatické pole, vytvářené potenciálovým rozdílem · mezi kovovým pásem a elektrodou 23 spojenou se zemí, vyvolává znovu tvoření vláken, jež jsou částečně zachycována předmětem 24 umístěným v tomto poli.
Podle jiného provedení lze obalovat předmět z vodivého materiálu tak, že se připojí na masu.
Obr. 5 znázorňuje zanzení k výrobě jiného druhu materiálu. Toto zařízení se skládá ze dvou nekonečných pásů 25, 26 vytvářejících dvě smyčky, ležící jedna v prodloužení druhé. Dvě pevné elektrody 27, 28 jsou umístěny pod horními větvemi techte smyček a jsou připojeny na zdroj HT proudu o vysokém napětí. Třetí kovový pás 29 probíhá rovnoběžně nad oběma přechozími pásy 25, ‘26 a je připojen na masu.
Mezi pásem 26 a pásem 29 je umístěno řezací ústrojí 30 na vlákno. Pás 25 je zásobován termoplastickým dielektrickým materiálnem, jenž byl přetím roztaven a jeho viskozita se pohybuje mezi 70 a 200 TI, zatímco pás 26 je zásobován předtaveným termoplastickým dielektrickým materiálem o viskozitě mezi 20 a 70 TI. Elektrostatické pole vytvořené mezi třetím kovovým pásem 29 a elektrodami 27, 28, vytvoří nejdříve stromkovitá vlákna, jež, jakmile byla jednou zachycena pásem 29, vytvářejí netkaný výrobek. Totéž elektrostatické pole vytváří monofily z edtaveného materiáhi navaného na pás 26, na základě větší viskosity výrobku. Řezací ústrojí 30 dělí tyto monofily na vlákna.
Podle obr. 7 lze také získávat pás vláknitého výrobě, sktatojítfho se z nedaného podkladu z roztaveného materiálu pokládaného na pás 25 a z vrstvy vytvářené z vláken z roztaveimho materiáíu pokládaného na pás 26. Tato vlákna jsou spojována do netkaného výrobku, jenž má velurovou strukturu a jeho vlastnosti a vzhled mohou být co neprůznější podle povahy a barvy zvolených výrobků. Lze také provádět doplňující úkony, .například kalandrování krátkých vláken, k vytváření výrobku připomínajícího vzhledem plsť (obr. 6). Tímto pracovním postupem lze také získávat papír tím, že se vytváří první vrstva netkaného výrobku z roztaveného polyetylénu ina pásu 25, a do ní jsou přidávána vlákna celulózy, buď povločkováním, nebo dávkováním roztoku ' celulózy. Získaný produkt je potom podrobován kalandrování, aby byl získán výrobek schopný .nahrazovat papír, což představuje významnou úsporu dřeva.
Obr. 8 znázorňuje jiné provedení způsobu podle vynálezu. K tomu účelu se zařízení, vyobrazené ina obr. 8, skládá ze dvou pásů 31, 32, vytvářejících dvě smyčky ve vzájemném prodloužení. Horní větev prvního pásu 31 prochází nad pevnou elektrodou 33 zapojenou na generátor HT vysokého napětí. Tato elektroda 33 se nalézá proti druhé elektrodě 34 umístěné nad horní větví prvního pásu 31.
Řezací ústrojí 35 je umístěno nad horní všiví druhého pásu 32, zatímco topné těleso
3f je umístěno nad prvním pásem 31 před elektrodami 33, 34 proti směru posuvu zhotoveného výrobku, jenž postupuje odleva doprava.
Termoplastický dielektrický materiál, používaný v tomto případě, je přiváděn v podobě pásu 37, jenž je povrchově taven při procházení pod topným tělesem 36. Jakmile se pás 37 dostane do elektrostatického pole vytvářeného elektrodami 33, 34, vytvářejí se pod účinkem tohoto pole vlákna a jsou protahována ve směru elektrody 34. Jelikož je v daném případě žádoucí, aby vlákna zůstávala ve spojení s pásem 37, je zapotřebí přerušit jejich protahování, dříve než se dotknou elektrody 34. K tomu účelu lze použít chladicích prostředků, například proudu chladicího vzduchu.
Je možno použít řezacího zařízení 35, které slouží k zredukování všech vláken na stejnou délku. Je možno rovněž vlákna netéza^ takže výrobek: má vzhled kožešiny. Monofily, získávané elektrostatickým protahováním, mají tu významnou vlastnost, že vytvářejí značně protáhlý kužel, který odpovídá zvtfecímu cMu^ takže ténté způsob provedení se hodí zejména k výrobě kožešinových imitací.
Přístroj znázorněný na obr. 9 je přenosný přístroj pro vytváření netkaného povlaku výrobku in sítu. Skříň 33 tohoto přístroje, která je opatřena držadlem 39, obsahuje komoru 40, ve ktéré je umístén vodivý válec 41, který je poháněn neznázorněnými . prostředky ve smyslu šipky F a je kartáčem 42 spojen .s generátorem HT vysokého napětí. Tento válec 41 je umístěn proti okénku 43, které prochází skříní 38 naproti rukojeti 39. Komora 40 je ve spojení se základnou násypky 44, přes kterou prochází · válec 41. Topné těleso 45 slouží pro tak dostatečné zvýšení téploty válce, aby granuté termoplastického dielektrického materiálu, zavedené do násypky 44, se roztavovaly ve styku s válcem 41 a tak vytvářely vrstvu termoplastického viskóziního materiálu, vedenou na vnější stranu skříně 38 otáčením válce 41 ve smyslu šipky F.
Jelikož válec je najen negativímm napěm, zatímco předmět 46 je připojen na masu, vytvoří se elektrostatické pole mezi válcem 41 a edměte.m 46, takže vtakna jsou vytahována z vrstvy roztaveného materiálu vytvořeného na povrchu válce 41. Tato vlákna, která jsou stromkovitá v důsledku viiskozity zvoleného termoplastického dielektrického materiálu, tvoří netkaný povlak na povrchu předmětu 4°, jehož Houstíka z^isí na rychlosti, kterou se přístrojem pohybuje.
Před popisem dalšího provedení způsobu podle vynálezu je zapotřebí poznamenat, že pro lokální vytrhnutí materiálu z více nebo méně viskózní vrstvy materiálu, rozprostřené na rovinném podkladu, je třeba vyvolat koncentrace elektrostatického pole. Právě roz223801 díl síly vyvolané těmito koncentracemi pole a ' pásmy obklopujícími tyto koncentrace, vyvolává oddělení skupin molekul na místech těchto koncentrací. Každá nepravidelnost vytvořená na povrchu vrstvy termoplastického viskózního materiálu vyvolá koncentraci elektrostatického pole. V důsledku toho je účelem níže ppisovaných provedení způsobu podle vynálezu vytvořit tyto koncentrace pole a především řídit hustotu vláken, která mají být získána, a dokonce v určité míře také tloušťku těchto vláken.
К tomu ťoelu představuje zarizem znázorněné na obr. 10 jednoduchý a účinný prostředek k vytváření výtrysků vláken na povrchu roztaveného1 termoplastického dielektrického materiálu.
Toto zařízení sestává z dopravního pásu 47, z plnicí násypky 48 termopasUck^o dielektrického materiálu v zrnkách nebo prášku, z topného tělesa 49, ze dvojice válců 50 uspořádaných po obou stranách dopravního pásu 47, jejichž osy otáčení jsou příčné vůči směru postupu tohoto pásu 47, ze dvou elektrod 51, 52 připojených jednak na generátor* o vysokém napětí a jednak na masu, a i i konečně — případně — z řezacího ústrojí 53.
Termoplastický . dielektrický materiál je taven topným tělesem 49 a prochází potom mezi oběma válci. 50, z nMž Jeden podpírá dopravní pás 47, zatímco druhý ise lehce dotýká povrchu roztaveného termoplastického dielektrického materiálu. Oba tyto válce 50 jsou poháněny nevyobrazenými prostředky rychlostí ω ve směru šipek takovým způsobem, že přilnavost mezi roztaveným materiálem a válcem, jenž se lehce dotýká jehoi povrchu, vytváří velký počet nerovností.
Dopravní pás 47 postupuje dále ve směru šipky F a přitom proczí elektrostatmkým polem vytvářeným mezi elektrodami 51, 52 takovým způsobem, že z každé nerovnosti vyjde jedno vlákno.
Ve znázorněném příkladu se předpokládá, že je vyráběn výrobek na způsob umělé kožešiny tím, že se přerušuje tvoření vláken jejich prudkým ochlazováním během vytahování. Nicméně není tento způsob buzení vzniku vláken vyhrazen jedině pro výrobu takového výrobku, nýbrž dá se ho využít prospěšně k výrobě inetkanéto výrobky jaký se například získává prováděním 'způsobu podle obr. L Obr. 11 znázorňuje huňatý výro-be^ u néhož volné konce chtopů vyhvářejí zvtoě.nL jež vyplývá ze změny intenzity pole.
Obr. 12 znázorňuje jiné provedení způsobu podté vyn^ez^ určené k získ^rá koncentrace elektrostatického pole. К tomu účelu zahrnuje toto zařízení opět dva kovové nekonečné pásy 56, 57 tvořící dvě protáhlé smyčky s rovnoběžnými větvemi. Násypka 58 zásobuje horní větev dolního pásu 56 torraoptestmkým dielektrickým materiálem ve tvaru prášku. Topné těleso 59, umístěné za násypku 58, tento termopastt^ý di elektrický materiál roztavuje. Druhá inásypka 60 následuje za topným télesem 59 a má za úkol sypat na vrstvu roztéven^o materiálu zrnka prášku _ o určené granulometrii s přihlédnutím k požadované jemnosti vláken, přičemž hustota na plošnou jednotku je stanovena podle hustoty chlupů, jež mají být zísny. Tato .zrnka prášku nemají kdy k tomu, aby se dokonale roztavila, takže se spojí s roztaveným materiálem a vytvoří na povrchu vrstvy nerovností, jež vyvolají koncentrace elektrostatického pole. Tato zrnka prášku mají tedy úlohu míst vzniku vláken, popřípa zdrojů vtáken.
Jsou však možné ještě jiné. prostředky '' k vytvoření takovýchto zdrojů. Napříkla-d lze roztavený termoplastický dielektrický materiál vystavit vibracím o vhodné fretoenci.
Třeba si rovněž povšimnout, že povaha přijímacího pásu, jenž tvoří podklad, ' na němž se hromadí vlákna, má určhý význam, pokud jde o vzhled získaného vlákenného výrobku. Takto při .použití přijímacího podkladu, vytvářeného drátěným pletivem, .se získává vlákenný výrobek jenž má „sítový“ vzhled, protože reprodukuje strukturu přijímacího podkladu. Změnou struktury přijímacího . podkladu, napřklad naznačením vzorců pomocí drátů, desek, tablet, atd., .položených na podklad, i pomocí perforací, lze získat vlákenný výrobek reprodukující tyto nákresy zcela nebo alespoň . jejich části.
Fotografie podle obr. _ 13 a 14 jsou zvětšeniny 1050' X, respektive 2200 X netkaného výrobku získaného způsobem výroby podle vynálezu. Fotografie podle obr. . 11 ukazuje dobře propletení vláken, jakož i jejich 'spájení. Lze ta vit rozv^ven^ jakož i rozdíly v jemnosti mezi různými vlákny. Tyto posléze uváděné zvláštnosti vynikají ostatně jesté lépe na ^tografii podle obr. 14, na níž lze vidět dobře zejména hlavní vlákno. přispívající ke zrodu několika vláken vedlejších jež jsou mnohem jemn^sí
Skála dielektrických termoplastických výrobků v roztaveném stavu, kterého lze použít, je v praxi vymezena pouze viskozitou chto výrobků podl.e toho, zda jsou požadována stnomkovitá vtékn^ jak . je tomu téměř u všech netkaných výroby nebo monofily, hlavně v tom případě, kdy tato vlákna zůstávají ve spojení s materiálem, odkud jsou tažena. Mezi těmito výrobky lze uvádět polyamidy (nyl·ony), potyetyté^ polyvinyl· ctoorid^ akrylátové pryskyřice, polystyrény, polyuretany, atd., lze však používat i takových výrobků, jako je dehet nebo cukr.
Možnosti upotřebení získávaných výrobků jsou velmi. rozsáhlé a možno zde některé uvést an je jejmh výčet: v^er^vajfch podlahoviny, obklady 'stěn, obaly, koberce, vnitřní architektura, nábytek, vycpávky, obložení automobilových karosérií, ' tepelná nebo/a zvuková izolace, elektrická izolace, spodní stavba silnic (spodní vrstva zabraňuji vystupovárn tomyt potéhy a umělé kožešiny, umělá kůže, cukrářství (vláknité výrobky z čokolády, cukru atd.), potravinářství (vytlačování umělých proteinů), filtrace, papírnictví (jmenovitě jak popsáno podle obr. 6).
TaCní vtéken v elektrostatická poH umožňuje dosahovat průměrů mikronového řádu, což je zvlášť významná · vlastnost ze jména v cčoru umělých koží. Jemnost zfekaných výrobků je rovněž významná pro zlepšování neprůhlednosti netkaných útvarů, které mohou být vyráběny ve ste^fch tloušťkách, k vůli poskytování vizuálního· účinku, což vše má za ná$ledek chelrá smCrn jejich ceny ve srovnání s podobnými výrobky, jež jsou získávány jinými způsoby výroby.

Claims (8)

1. Způsob .·výroby vláken ·z termoptastfck^ ho dielektrického materiálu, který má pno první danou teplotu viskozitu dovolující vytvoření vláken z tohoto materiálu a nabývá pevné konzistence pro druhou danou teplotu, vyznačutfd se že se vytvoří na povrchu podkladu vrstva termoplastického dielektrického materiálu při první dané teplotě, načež se tento termoplastický dielektrický materiál vystaví působení elektrostatického pole, jehož silokřivky jsou orientovány kolmo k povrchu podkladu, čímž jsou z termoplastického dielektrického materiálu odtrhávány skupiny shluklých molekul, načež se na termoplastický dielektrický materiál půsoM tahem podte uvedených silokrivek za účelem vytvoření vláken za jeho současného uvádění na druhou danou teplotu.
2. Způsob podle bodu 1 vyznačuji se tím, že se vlákna postupující podél siliokřivek zachycují v podobě netkaného výrobku na podklaC, protínajícím tyto stíokrivky.
3. Způsob podle bodů 1 a 2, vyznačuji se tmj že se podklad pokrývá termoptestíckým dieletorickým matemtem o viskozttě alespoň 70 TI za účelem získávání vláken se stromkovitou strukturou.
4. Způsob · podle bodu 1, · vyznačující se tím, že se vytvoří homogenní vrstva roztaveného termoptestického. dtetektricicého. , materiálu . jehož viskozita · ' jé nanejvýše · 70 vystaví · ·se · účinku eleltírostatíckého pote a ochlazuje se, zatímco · vtekna jsou ješ ve spojení s · vrstvou ' · ·uvedenCo materiáte.
5. Způsob podle bodu 1 vyznačujím se tím, že se termoplastický dielektrický materiál odebírá ve fólii, jejíž viskozita v roztaveném stavu je nanejvýše 70 TI, povrchově se roztaví, vystaví se účinku elektrostatického pole a nechá se ztuhnout, když vytažená vlákna dosáhnou •stanovené délky a jsou ještě ve spojení se zmíněnou fólií.
6. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se roztaveným termoplastickým dielektrickým materiálem pokryje nitková elektroda, která se osově zavede do trubkiové protiéléktrody a mezi těmito elektrodami se vytvoří elektrostatické pole pro radiální tažení vláken proti trubkové protielektrodě.
7. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že před vystavernm podktedu pokrytého roztaveným termoplastickým dielektrickým materiálem . účinku elektrostatického pole se vytvoří na povrchu roztaveného termoplasttekCo dtetektricketeo materiálu řada nerovností pro základy vláken, na nichž se etektrostatícké polLe koncentruje.
8. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že před vystavením podkladu pokrytého roztaveným termoplastickým dielektrickým materiálem účinku elektrostatického pole se na povrch roztaveného materiálu nasypou zrnka termoplastického · dielekrického · materiálu k · vytvoření vláken, na nichž se pak elektrostatické pole koncentruje.
CS745706A 1973-08-16 1974-08-14 Method of making the fibres from thermoplastic dielectric material CS223801B2 (en)

Applications Claiming Priority (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH1179373A CH570493A5 (cs) 1973-08-16 1973-08-16
CH1559273 1973-11-06
CH1738073A CH584769A5 (cs) 1973-08-16 1973-12-12
CH108274A CH586775A5 (cs) 1973-08-16 1974-01-28

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS223801B2 true CS223801B2 (en) 1983-11-25

Family

ID=27428082

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS745706A CS223801B2 (en) 1973-08-16 1974-08-14 Method of making the fibres from thermoplastic dielectric material

Country Status (22)

Country Link
US (1) US4230650A (cs)
JP (1) JPS5622983B2 (cs)
AR (1) AR201959A1 (cs)
AT (1) AT343779B (cs)
BE (1) BE818914A (cs)
BR (1) BR7406402D0 (cs)
CA (1) CA1099870A (cs)
CH (3) CH570493A5 (cs)
CS (1) CS223801B2 (cs)
DD (1) DD114107A5 (cs)
DE (1) DE2439178C2 (cs)
DK (1) DK146009C (cs)
ES (1) ES429307A1 (cs)
FR (1) FR2324766A1 (cs)
GB (1) GB1484584A (cs)
IE (1) IE41322B1 (cs)
IN (1) IN140451B (cs)
IT (1) IT1019995B (cs)
LU (1) LU70733A1 (cs)
NL (1) NL173192C (cs)
PL (1) PL98125B1 (cs)
SE (1) SE408067B (cs)

Families Citing this family (55)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH620483A5 (cs) * 1977-12-22 1980-11-28 Battelle Memorial Institute
EP0009941B2 (en) * 1978-10-10 1987-05-27 Imperial Chemical Industries Plc Production of electrostatically spun products
EP0090062B1 (de) * 1982-03-29 1987-02-04 Rhodia Ag Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Elektret-Filamenten, -Spinnfasern oder dergleichen
GB2121286B (en) * 1982-06-02 1985-11-06 Ethicon Inc Improvements in synthetic vascular grafts, and methods of manufacturing such grafts
US5192638A (en) * 1984-12-10 1993-03-09 Spectrum Sciences B.V. Toner for use in compositions for developing latent electrostatic images, method of making the same, and liquid composition using the improved toner
GB2189738B (en) * 1986-03-24 1989-11-15 Ethicon Inc Apparatus for producing fibrous structures electrostatically
MY143286A (en) * 1996-05-21 2011-04-15 Panasonic Corp Thin film, method and apparatus for forming the same, and electronic component incorporating the same
IL119809A (en) * 1996-12-11 2001-06-14 Nicast Ltd A device for the production of a complex material for filtration and a method for its application
EP1035239B1 (en) 1999-03-08 2005-05-11 The Procter & Gamble Company Absorbent, flexible, structure comprising starch fibers
ATE417660T1 (de) 1999-10-29 2009-01-15 Hollingsworth & Vose Co Filtermaterial
US6746517B2 (en) * 2000-09-05 2004-06-08 Donaldson Company, Inc. Filter structure with two or more layers of fine fiber having extended useful service life
US7115150B2 (en) * 2000-09-05 2006-10-03 Donaldson Company, Inc. Mist filtration arrangement utilizing fine fiber layer in contact with media having a pleated construction and floor filter method
US6740142B2 (en) 2000-09-05 2004-05-25 Donaldson Company, Inc. Industrial bag house elements
US6800117B2 (en) 2000-09-05 2004-10-05 Donaldson Company, Inc. Filtration arrangement utilizing pleated construction and method
US6673136B2 (en) 2000-09-05 2004-01-06 Donaldson Company, Inc. Air filtration arrangements having fluted media constructions and methods
US6743273B2 (en) 2000-09-05 2004-06-01 Donaldson Company, Inc. Polymer, polymer microfiber, polymer nanofiber and applications including filter structures
US6716274B2 (en) 2000-09-05 2004-04-06 Donaldson Company, Inc. Air filter assembly for filtering an air stream to remove particulate matter entrained in the stream
US20020092423A1 (en) * 2000-09-05 2002-07-18 Gillingham Gary R. Methods for filtering air for a gas turbine system
US7270693B2 (en) 2000-09-05 2007-09-18 Donaldson Company, Inc. Polymer, polymer microfiber, polymer nanofiber and applications including filter structures
DE10109474C1 (de) * 2001-02-28 2002-06-20 Sandler Helmut Helsa Werke Filtermaterialien mit bipolarer Beschichtung
RU2300543C2 (ru) 2001-05-31 2007-06-10 Дональдсон Компани, Инк. Составы тонкого волокна, способы их получения, способ изготовления тонковолокнистого материала
AU2004220079A1 (en) * 2003-03-07 2004-09-23 Philip Morris Products S.A. Apparatuses and methods for electrostatically processing polymer formulations
US7134857B2 (en) * 2004-04-08 2006-11-14 Research Triangle Institute Electrospinning of fibers using a rotatable spray head
US7592277B2 (en) * 2005-05-17 2009-09-22 Research Triangle Institute Nanofiber mats and production methods thereof
US7762801B2 (en) * 2004-04-08 2010-07-27 Research Triangle Institute Electrospray/electrospinning apparatus and method
US7297305B2 (en) * 2004-04-08 2007-11-20 Research Triangle Institute Electrospinning in a controlled gaseous environment
US7390760B1 (en) 2004-11-02 2008-06-24 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Composite nanofiber materials and methods for making same
US8770959B2 (en) * 2005-05-03 2014-07-08 University Of Akron Device for producing electrospun fibers
US20070148365A1 (en) * 2005-12-28 2007-06-28 Knox David E Process and apparatus for coating paper
TWI306909B (en) * 2006-12-21 2009-03-01 Taiwan Textile Res Inst Electrostatic spinning apparatus
EP2111486A2 (en) * 2007-02-14 2009-10-28 Dow Global Technologies Inc. Polymer or oligomer fibers by solvent-free electrospinning
CZ17577U1 (cs) * 2007-03-08 2007-06-11 Elmarco S. R. O. Zarízení pro výrobu nanovláken a/nebo nanocástic z roztoku nebo tavenin polymeru v elektrostatickémpoli
CN101680118A (zh) * 2007-05-30 2010-03-24 陶氏环球技术公司 高输出溶剂基静电纺纱
CZ2007485A3 (cs) * 2007-07-17 2009-04-22 Elmarco, S. R. O. Zpusob zvláknování kapalné matrice, zarízení pro výrobu nanovláken elektrostatickým zvláknováním kapalné matrice a zvláknovací elektroda pro takové zarízení
US7815427B2 (en) * 2007-11-20 2010-10-19 Clarcor, Inc. Apparatus and method for reducing solvent loss for electro-spinning of fine fibers
US7967588B2 (en) * 2007-11-20 2011-06-28 Clarcor Inc. Fine fiber electro-spinning equipment, filter media systems and methods
WO2009067365A2 (en) * 2007-11-20 2009-05-28 Clarcor Inc. Filtration medias, fine fibers under 100 nanofibers, and methods
US20090266759A1 (en) * 2008-04-24 2009-10-29 Clarcor Inc. Integrated nanofiber filter media
US20100041296A1 (en) * 2008-08-13 2010-02-18 Lopez Leonardo C Electroblowing of fibers from molecularly self-assembling materials
US20100084791A1 (en) * 2008-10-08 2010-04-08 Xingtao Wu Methods of manufacturing fibers
US20100127434A1 (en) * 2008-11-25 2010-05-27 Rene Broos Extruding organic polymers
US8172092B2 (en) * 2009-01-22 2012-05-08 Clarcor Inc. Filter having melt-blown and electrospun fibers
CZ2009149A3 (cs) * 2009-03-09 2010-09-22 Elmarco S.R.O. Zpusob ukládání funkcní vrstvy polymerních nanovláken na povrch podkladu
US20110210081A1 (en) * 2010-02-26 2011-09-01 Clarcor Inc. Fine fiber liquid particulate filter media
CZ306438B6 (cs) 2011-04-12 2017-01-25 Elmarco S.R.O. Způsob a zařízení pro nanášení kapalné polymerní matrice na zvlákňovací struny
CN103194806B (zh) * 2013-04-25 2015-06-17 杨宝麟 聚合物溶液静电纺丝组件、装置和方法
CN103215665B (zh) * 2013-04-27 2015-06-17 青岛大学 一种复式环形电极静电纺丝装置
CN103469319B (zh) * 2013-09-23 2015-09-09 北京化工大学 一种金属网带式熔体静电纺丝装置及工艺
CN104689641B (zh) * 2013-12-09 2017-04-12 纳米及先进材料研发院有限公司 交织的过滤屏障
CN105369366B (zh) * 2015-10-10 2017-06-23 北京化工大学 一种多孔柔性管无针静电纺丝装置
CN106012050B (zh) * 2016-07-15 2018-08-31 佛山轻子精密测控技术有限公司 一种批量制备纳米纤维的静电纺丝装置
CN108382812B (zh) * 2018-02-09 2019-12-03 上海飞为智能系统股份有限公司 用于智能生产线中的物料上料机构
CN108166080A (zh) * 2018-03-22 2018-06-15 北京化工大学 一种蘸液式静电纺丝装置
CN108411385A (zh) * 2018-05-03 2018-08-17 东华大学 一种顺重力鸭嘴形静电纺丝装置及方法
CN109695063A (zh) * 2019-01-31 2019-04-30 吉林农业大学 一种无针式静电纺丝装置

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1975504A (en) * 1929-12-07 1934-10-02 Richard Schreiber Gastell Process and apparatus for preparing artificial threads
US2048651A (en) * 1933-06-23 1936-07-21 Massachusetts Inst Technology Method of and apparatus for producing fibrous or filamentary material
DE661204C (de) * 1934-12-01 1938-09-23 Anton Formhals Dipl Ing Vorrichtung zur Herstellung von kuenstlichen Fasern
DE896402C (de) * 1941-11-06 1953-11-12 Alkor Werk Karl Lissmann K G Vorrichtung zur Herstellung von Wirrvliesen
US2336745A (en) * 1941-12-20 1943-12-14 Fred W Manning Method and apparatus for making unwoven and composite fabrics
DE898144C (de) * 1943-02-11 1953-11-26 Lissmann Alkor Werk Verfahren zur Erzeugung von UEberzuegen, insbesondere nahtlosen UEberzuegen
BE534423A (cs) * 1953-12-24
US3280229A (en) * 1963-01-15 1966-10-18 Kendall & Co Process and apparatus for producing patterned non-woven fabrics
DE1266441B (de) * 1966-11-21 1968-04-18 Karlheinz Seiffert Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Fasern aus thermoplastischem Kunststoff
US3366503A (en) * 1967-01-23 1968-01-30 Eagle Picher Ind Inc Process of embedding flock in a polyethylene substrate
US4069026A (en) * 1970-06-29 1978-01-17 Bayer Aktiengesellschaft Filter made of electrostatically spun fibres
JPS5140630Y2 (cs) * 1971-05-22 1976-10-04
US3994258A (en) * 1973-06-01 1976-11-30 Bayer Aktiengesellschaft Apparatus for the production of filters by electrostatic fiber spinning
GB1527592A (en) * 1974-08-05 1978-10-04 Ici Ltd Wound dressing

Also Published As

Publication number Publication date
NL173192C (nl) 1983-12-16
SE408067B (sv) 1979-05-14
JPS5048207A (cs) 1975-04-30
IN140451B (cs) 1976-11-13
AT343779B (de) 1978-06-12
DE2439178C2 (de) 1983-10-06
CH586775A5 (cs) 1977-04-15
ES429307A1 (es) 1977-04-01
SE7410400L (cs) 1975-02-17
CH570493A5 (cs) 1975-12-15
LU70733A1 (cs) 1975-06-11
CH584769A5 (cs) 1977-02-15
BR7406402D0 (pt) 1975-06-03
CA1099870A (en) 1981-04-28
DE2439178A1 (de) 1975-02-27
IE41322L (en) 1975-02-16
FR2324766A1 (fr) 1977-04-15
AR201959A1 (es) 1975-04-30
ATA665974A (de) 1977-10-15
BE818914A (fr) 1975-02-17
AU7210274A (en) 1976-02-12
NL7410874A (nl) 1975-02-18
JPS5622983B2 (cs) 1981-05-28
DK146009B (da) 1983-05-16
US4230650A (en) 1980-10-28
IE41322B1 (en) 1979-12-05
DK146009C (da) 1983-10-17
DD114107A5 (cs) 1975-07-12
PL98125B1 (pl) 1978-04-29
IT1019995B (it) 1977-11-30
NL173192B (nl) 1983-07-18
FR2324766B1 (cs) 1979-05-11
GB1484584A (en) 1977-09-01
DK435974A (cs) 1975-04-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS223801B2 (en) Method of making the fibres from thermoplastic dielectric material
US5418031A (en) Combination cellulosic/thermoplastic batt insulation and a method of production for such insulation
CN103458715A (zh) 具有卷有结构纤维的烟草的织物
US9011981B2 (en) Method for making a textile covering and textile covering
GB1324661A (en) Nonwoven fabrics and process for preparing same
KR970706424A (ko) 합성스트랜드 형성 방법 및 장치(method and apparatus for forming composite strads)
CN104544779B (zh) 用于维可牢搭扣的构成圈的搭扣元件以及用于制造搭扣元件的方法
US3673048A (en) Apparatus for making non-woven pile material
EP3250740A1 (en) Needling fibrous webs
JPH0646819A (ja) シガレットフイルタ用のフイラメントから成る帯状フイルタ材料を処理するための方法および装置
JP2001519488A (ja) 複数成分繊維をインラインで分割するための方法と装置並びに不織布の形成
US3917498A (en) Method of producing plastic resin lawn-like objects
DE2166714B2 (de) Verfahren und vorrichtung fuer die herstellung von erzeugnissen mit plueschoberflaeche
CA2257514C (en) Method of and apparatus for producing a composite web
DE2702926A1 (de) Verfahren und vorrichtung zum herstellen von material mit schmelzbarer rueckseite
KR800000694B1 (ko) 정전력을 이용한 부직물(不織物)제조방법
DE2040500C3 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen von verstärkten nichtgewebten Flächengebilden
US3360414A (en) Manufacture of hard-surfaced coverings and decorative clips therefor
US3701710A (en) Adhesively laminated flexible webs
JPH0476080A (ja) ホットメルト接着材
US403295A (en) Machine for coating or impregnating bags with wax
EP0657572B1 (en) Method for producing a woven/non-woven thermoadhesive product particularly for interfacings comprising dots melting at differential temperature, and a plant for implementing the method
US3687791A (en) Apparatus for adhesive lamination of flexible webs
KR102280456B1 (ko) 필터 로드를 형성하기 위한 장치 및 방법
JPH0137509B2 (cs)