CS212314B2 - Means for regulation of the plant growth - Google Patents
Means for regulation of the plant growth Download PDFInfo
- Publication number
- CS212314B2 CS212314B2 CS788291A CS829178A CS212314B2 CS 212314 B2 CS212314 B2 CS 212314B2 CS 788291 A CS788291 A CS 788291A CS 829178 A CS829178 A CS 829178A CS 212314 B2 CS212314 B2 CS 212314B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- days
- sowing
- height
- dpc
- weight
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01N—PRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
- A01N57/00—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic phosphorus compounds
- A01N57/18—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic phosphorus compounds having phosphorus-to-carbon bonds
- A01N57/20—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic phosphorus compounds having phosphorus-to-carbon bonds containing acyclic or cycloaliphatic radicals
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01N—PRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
- A01N57/00—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic phosphorus compounds
- A01N57/18—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic phosphorus compounds having phosphorus-to-carbon bonds
- A01N57/22—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic phosphorus compounds having phosphorus-to-carbon bonds containing aromatic radicals
Landscapes
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Agronomy & Crop Science (AREA)
- Pest Control & Pesticides (AREA)
- Plant Pathology (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Dentistry (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Wood Science & Technology (AREA)
- Zoology (AREA)
- Environmental Sciences (AREA)
- Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
Description
Vynález se týká prostředku k regulaci růstu rostlin, který obsahuje směs účinných látek.
Je známo, že kvartérní amoniové sloučeniny, například Ν,Ν-dimethylpiperidiniové soli (DOS 2 207 575), nebo deriváty fosfonové kyseliny, například 2-chlorethanfosfonová kyselina (DAS 1 667 968), se používají k regulaci růstu rostlin. Dále je známo používat směsí N,N,N-trimethyl-N-2-chlorethylamoniumchloridu a 2-chlorethanfosfonové kyseliny k regulaci růstu rostlin (DOS 2 361 410). Dále je známo používat soli, například N,N-dimethylpiperidiniovou sůl 2-chlcrethanfosfoncvé kyseliny, k regulaci růstu rostlin (DOS 2 422 807)·
Nyní se zjistilo, že směsi
a) Ν,Ν-dimethylpiperidinicvých solí nebo Ν,Ν-dimethylhexahydrcpyridaziniových solí,
b) 2-chlcrethanfosfoncvé kyseliny nebo esterů nebo amidů této kyseliny, se dobře hodí k regulaci růstu rostlin.
Předmětem vynálezu je tedy prostředek k regulaci růstu rostlin, který se vyznačuje tím, že obsahuje směs
a) Ν,Ν-dimethylpiperidinicvých solí nebo Ν,Ν-dimethylhexahydropyridaziniových solí
b) 2-chlorethanfcsfcnové kyseliny nebo jejích esterů nebo amidů, přičemž účinné látky jsou ve směsi přítomny v poměru a:b=1:10 až 10:1 dílu hmotnostního.
Solemi se rozumějí zejména halogenidy (chloridy, bromidy), a zvláště chloridy.
Regulací růstu rostlin je například:
Potlačení růstu buněk, například zkrácení stébel a zkrácení interkonidiálních vzdáleností, zesílení stěny stébla a tím zlepšení pevnosti jako předpokladu pro zajištění sklizně u obilovin 'a dalších travin pěstovaných za účelem sklizně zrnin, popřípadě semen, u vláknitých rostlin za účelem získání textilních vláken.
Kompaktní růst u okrasných rostlin za účelem hospodárnější produkce rostlin s vyšší kvalitou.
Podpoření lepších výnosů plodů, například zvětšeným nasazením plodů u ovoce s jádry, peckovin a bobulovin, vinné révy, citrusovníků, mandlovníků, olivovníků, kakaovníků a kávovníků.
Záměrná diferenciace pohlaví s cílem zvýšení výnosů, například u tykvovitých plodů a papeyi.
Podpoření žádoucího zasýchání, popřípadě vytváření dělivé tkáně s cílem absoise, například ke snížení pevnosti uchycení plodů k usnadnění mechanické sklizně citrusovníků, peckovin, plodů s jádry a bobulovin, oliv a mandlí, kávy a plodů v luskách.
Defoliace bavlníků a okrasných dřevin za účelem zasílání do obchodů na podzim.
Defoliace stromů za účelem potlačení infekcí způsobovaných parazity, například □^esporium heveae u Hevea brasiliensis.
Stimulace zrání, například u rajských jablíček, citrusových plodů, ananasů a kávy s cílem programovatelné sklizně a.lepšího vybarvení nebo u bavlníků s cílem zhuštění intervalu sklizně a přerušení výživy pro škodlivý hmyz.
Tyto nové směsi vykazují zejména u obilovin synergický účinek, tzn, že účinek směsi je lepší, než se dá vypoččtat z účinků jednotlivých složek. Kromě toho jsou směsi lépe snášeny kulturními rostlinami než známé účinné látky a u obilovin způsobují lepší stabilitu stébla, takže bylo pozorováno snížené pclehávání rostlin.
Zejména směsi Ν,Ν-dimethylpiperidinuumchloridu nebo NN-^(^imet^t^j^y-he:^i^]^;^(^]?o]^2^iridaz:^nimbromidu s 2-chloret.hanfosfonovou kyselinou, Z-cih.orethyl-O-^^-aminoethyDfosonnovou kysslinou, Ν,Ν-dimethylamideo 2-chlorethanfosfonové kyseliny nebo s O-( 2 '-amino-mbuiyl)esterem C-coiereansrsosnonévé kyseliny vykazuj dobrý účinek při regulaci růstu rostlin.
Poměr účinných látek ve může kolísat v širokých mezích, například od 1O:1 až do 1:1O hmoonnotních dílů, zejména 4:1 až 1:4, výhodně 3:1 až 1,3:1.
Prostředky podle vynálezu se pouuívají například ve formě přímo rozstгikovatelnýce roztoků, prášků, suspenzí, s také vysoceprocentníéh vodných, olejových nebo jiných suspenzí nebo disperzí, emuuzí, olejových disperzí, past, poppaší, posypů, granulátů, a to ·postřikem, zamlžováním, posypem, poprašováním nebo zaléváním. Appikační formy se řídí účély pouužií; aplikační formy mají v každém případě zajistit pokud možno co nejemnnjší rozptýlení prostředků podle vynálezu.
Pro výrobu přímo rozstřikovatelxýce roztoků, emuuzí, past a olejových disperzí přicházejí v úvahu frakce minerálního oleje o střední až vysoké teplotě varu, jako je kerosin nebo Hej pro naftové motory, dále dehtové oleje atd., jakož i oleje rozstlinného i živočišného původu, jako je například benzen, toluen, xylen, parafin, tetraeldronaftelen, alkylované ialtaleil nebo jejich deriváty, například meehanol, ethano!, propanoo, butanol, chloroform, tetrachlormethan, cyklohexanol, cyklohexanon, chlorbenzen, isoforon atd., silně polární rozpouštědla, jako například dioethylforoaoid, čioeehylsuUffxič, N-methhlporrcOidon, voda atd.
Vodné aplikační formy se mohou připravovat z ernuuzních ^η^η^έ^, past nebo ze srnááčtelných prášků (smášitelné prášky, olejové disperze) přísadou vody. Pro výrobu em^u.sí, past nebo olejových disperzí se mohou látky jako takové nebo rozpuštěny v oleji nebo v rozpouštědle homooeenzovat pomocí smááeddl, adhezív, dispergátorů nebo emuugátorů ve vodě.Mohou se vyrábět také koncentráry složené z účinné látky, jakož i ze soOáčdla, adhezívá, dispergátorů nebo emuugátoru a popřípadě rozpouštědla nebo oleje, kteréžto koncentráty jsou vhodné k ředění vodou.
Jako povrchově aktivní látky přicházejí v úvahu: Soli ligninsulfonové kyseliny s alkalickými kovy, s kovy alkalických zemin a soli amooiové, naltaleisulfonovš kyselina, fenolsulfonové kyseliny, jliylarllsilffnátl, alky^uJ-fáty, jlkylsilloiátl, soli, dibutyli!altjleisulfonové kyseliny s alkaickkými kovy a s kovy alkalických zemin, laurylethe^lfá't, suHatované mostné alkoholy, soli mmatných kyselin s alkjlCikýoi kovy a s kovy alkalických zemin, soli sillaOovarlýce hexadekanolů, eeptadekaiolů, oktadekanolů, soli sulfatovaných glykoletherů mastných alkoholů, kondenzační produkty sulfonovaného nabalenu a derivátů naftalenu s formaldehydeo, kondenzační produkty ialtaleii, popřípadě naltalensulfnnovýce kyselin s fenolem a formaldehydem, polyoxχleh<ellenOiylfennfethery, ethoxylfvaiý isoo ktyHenoo, oktylfenol, допуИепо!, jlilllenolpollglykofethery, ^уЬ^^Г enllpollgllif 1ζ4-ζγ], jliyljrylpolyeteeralioeoly, isotrddecylalkohol, kondenzační produkty mastného alkoholu s etelleifxidem, zthoxylfvaný ricňnový olej, polloxχlthelezijkklethery, ethoxylovaný oolyoxypropyleiJ ljirylalife.olpolyglykifeehe'zaceeal, estery sozbitu, lignin, sulfidové odpadní, louhy a oethylcelulóza.
Práškové, posypové a poprašovací prostředky sz mohou vyrábět smísením nebo společiým rozemletím látek s pevnou nosnou látkou.
Granuláty, například obalované granuláty, impregnované granuláty a homogenní granuláty, se mohou vyrábět vázáním účinných látek na pevné nosné látky. Pevnými nosnými látkami jsou například minerální hlinky, jako silikagel, křemičité kyseliny, silikagely, křemičitany, mastek, kaolin, attaclay, vápenec, vápno, křída, bolus, spraš, jíl, dolomit, diatomit, síran vápenatý a síran hořečnatý, kysličník hořečnatý, rozemleté plastické hmoty, hnojivá, jako například síran amonný, fosforečnan amonný, dusičnan amomý, močoviny a rostlinné produkty, jako obilná mouka, moučka z kůry stromů, dřevná moučka a moučka ze skořápek ořechů, prášková celulóza a další pevné nosné látky.
Prostředky obsahují hmotnostně mezi 0,1 a 95 % účinné látky, výhodně mezi 0,v a 90 % účinné látky.
Ke směsím se mohou dále přidávat oleje různého typu, herbicidy, fungicidy, oeooSocidy, insekticidy, baktericidy, stopové prvky, hřejivá, smmččedQ, látky se synergickým účinkem, látky proti pěnění (například бНШоу), růstové regulátory nebo protijedy.
Dále popisované příklady polních pokusů ilustrují lepší biologický účinek směsi oproti jedootliýýo účinným látkám.
Směsi se používají výhodně ve formě svých vodných roztoků. Aplikace síí^:í se provádí obvyklým způsobem, postřikem, zamlžováním, zaléváním nebo mořením.
Přiklad 1
RojSlina: jarní ječmen, druh Villa
Ošetření se provádí vodnými roztoky účinných látek 74 dnů po zasetí, 101 dnů po zasetí se změří výška rostlin (průměrná hodnota zjištěná vídy ze 100 měřřen).
Pevnost (tuhost) rostlin se měří 124 dnů po zasetí, přičemž se hodnocení provádí podle stupnice od 1 do 9, přičemž 1 znamená nejlepší tuhost a 9 znamená žádnou tuhost.
Visledky tohoto | testu jsou uvedeny v následnicí | tabulce: | |||
a b u 1 k a | |||||
účinná | pouuité | výška | snížení tuhost | zlepšení | |
látka | mnnoítví | vzrůstu | výšky růstu | tuhooti | |
g/ha | cm | cm | |||
neošetřeno - | 85,5 | 3,5 | |||
DPC | 920 | 83,4 | 2,1 | 2,5 | 1,0 |
CEPA | 442 | 80,8 | 4,7 | 2,5 | 1,0 |
DPC + | 920 1 | 77,4 | 8,1 | ||
CEPA | 1 ,0 | 2,5 | |||
+ 442 / | |||||
DPC + | 920 1 | 76,4 | 9,1 | ||
CEPA | + 884) |
DPC = Ν,Ν-dioethУ-piperidinžιmchlorid CEPA = 2-chlorethanfosfonová kyselina
Visledek tohoto poklusu prokazuje . synergický účinek oproti jednotivvým účinným lákkám při snížení výšky vzrůstu.
Příklad 2
RoosIíos: ozimý ječmen, druh Birgit
OOetření se provádí vodnými roztoky účinné látky 219 dnů po zasetí. Sklizeň.se provádí 281 dnů po zasetí.
Výsledky testu jsou uvedeny v následující tabulce:
Tabulka
účinná látka | použité množství g/ha | výnos zrna | |
dt/ha | 100 % | ||
neošetřeno | - | 72,4 | 100 |
DPC | 920 | 72,5 | 100 |
СЕРА | 442 | 78,3 | 108 |
DPC + | 9201 | 80,0 | 110 |
СЕРА | + 442) |
Také pomocí tohoto příkladu se ilustruje, že směs má ve srovnání s jednotlivými účinnými látkami synergický účinek při zvýšení výnosu.
Příklad j
Rostlina: oves, druh Flamingskrone
Ošetření vodnými roztoky účinných látek se provádí 72 dnů po zasetí. Pevnost (tuhost) se hodnotí 131 dnů po zasetí.
Tabulka
účinná látka | použité množství g/ha | pevnost (tuhost) | zlepšení tuhosti |
neošetřeno | - | 7,0 | |
DPC | 460 | 6,7 | 0,3 |
СЕРА | 221 | 7,0 | 0 |
DPC + | 460 i | 6,3 | 0,7 |
СЕРА | + 221 J |
I za podmínek silnějšího polehávání neošetřených rostlin má směs synergický účinek při zlepšení tuhosti rostlin.
Příklad 4
Rostlina: oves, druh borrus
Ošetření se provádí vodnými roztoky účinných dlátek 80 dnů po zasetí. Měření výšky vzrůstu se provádí 105 dnů po zasetí. Sklizeň se provádí 4 měsíce po zasetí.
Výsledky testu jsou uvedeny v následující tabulce:
Tabulka
účinná látka | použité množství g/ha | výška vzrůstu cm | snížení výšky cm | výnos dt/ha | zrna % |
neošetřeno | - | 83,9 | 42,1 | 100 | |
DPC | 460 | 83,9 | 0 | 38,3 | 91 |
СЕРА | 221 | 83,4 | 0,5 | 38,1 | 90 |
DPC + | 4601 | 83,1 | 0,8 | 45,2 | 107 |
СЕРА | 4· 221 / |
pokračování tabulky
účinná látka | použité množství g/ha | výška vzrůstu cm | snížení výšky cm | výnos zrna | |
dt/ha | % | ||||
DPC + | 4601 | ||||
СЕРА | + 442) | 83,0 | 0,9 | 40,8 | 97 |
Výsledky tohoto pokusu ukazují zřetelně synergický účinek směsí ve srovnání s jednotlivými účinnými látkami.
Příkladě
Rostlina: ozimé žito, druh Carokurz
Ošetření se provádí vodnými roztoky účinných látek 196 dnů po zasetí. Měření výšky vzrůstu se provádí 235 dnů po zasetí.
Výsledky testu jsou uvedeny v následující tabulce:
tabulka
účinná látka | použité množství g/ha | výška vzrůstu cm | snížení výšky vzrůstu cm |
neošetřeno | - | 142,7 | |
DPC | 460 | 140,2 | 2,5 |
СЕРА | 221 | 141,0 | 5,7 |
DPC + | 460Ί | 134,5 | 8,2 |
СЕРА | + 221Í |
Tak jako u jiných obilovin vede i zde použití směsi к synergickému snížení výšky V2TŮSÍU.
Příklad 6
Rostlina: ozim* žito, druh Kustro
Ošetření vodnými roztoky účinných látek se provádí vádí 262 dnů po zasetí.
209 dnů po zasetí. Sklizeň ae proVýsledky testu jsou uzděny v následující tabulce:
tabulka
účinná látka | použité množství g/ha | výnos zrna | |
dt/ha | % | ||
neošetřeno | - | 40,5 | 100 |
DPC | 1 380 | 42,9 | 106 |
СЕРА | 1 440 | 38,6 | 95 |
DPC + | 690 | | <13,9 | 108 |
СЕРА | + 240 J |
Na příkladu ozimého žita druhu Kustro bylo prokázáno, v poměru asi 3:1 má dobrý vliv na zvýšení výnosu zrna.
Příklad 7
Rostlina: kUctUice druh Limac
Ošetření vodnými roztoky účinných látek se provádí 60 dnů po zasetí. Měření výšky vzrůstu se provádí 90 dnů po zasetí. Sklizeň se provádí 167 dnů po zasetí.
Výsledek testu je uveden v následující tabulce:
Tabulka
účinná | použité | výška | snížení | 2 palice na m |
látka | mnnožtví | vzrůstu výšky vzrůstu | ||
g/ha | cm | cm | počet % |
neoSe^eno | - | 168,0 | 9,1 | 100 | |
DPC | 920 | 1 64,6 | 3,1 | 9,2 | 101 |
CEPA | 721 | 136,1 | 31,9 | 8,9 | 98 |
DPC + | 9201 | 1'29,4 | 38,6 | 9,4 | 103 |
CEPA | + 721 J |
Směs má co do snížení výšky vzrůstu a co do počtu nasazených palic synergický účinek ve srovnání s příljušrými jednotlivými účinnými látkami. Višinou nežádoucí růst rostlin se příznivě omezuje ve prospěch zvýšení výnosu.
Příklad 8 ncosii-na: ozimý ječmen, druh Mirra
OOetření vodnými roztoky účinných látek se provádí 200 dnů po zasetí. Výška vzrůstu se měří 227 dnů po zasetí. Tuhost se hodnnoí 270 dnů po zasetí.
Výsledky testu jsou uvedeny v následnicí tabulce:
Tabulka
účinná látka | pouuité mnooství g/ha | výška vzrůstu cm | snížení výšky vzrůstu cm | tuhost | zlepšení tuhosti | |
1. | ^ošetřeno | 94,0 | 6,5 | 0 | ||
2, | N,N-dimetOylOexahydrspyridaznnjmmbromid | 920 | 90,2 | 3,8 | 4,0 | 2,5 |
3. | 0-(2'-aminoon-bbuyl)ester 2-cOlsretOanfssíS:)nsvé kyseliny | 960 | 89,3 | 4,7 | 4,5 | 2,0 |
2. 3. | + | 920) + 480 J | 78,0 | 16,0 | 1 ,5 | 5,0 |
Testovaná s jednotlivými | směs má co do snížení výšky vzrůstu a co do zlepšené tuhcdi ve srovnán:! složkami synergic^ký účinek. |
Příklad | 9 |
Rostlina; ozimý ječmen, druh Ogra.
Ošetření se provádí vodnými roztoky účinných látek 213 dnů po zasetí. Vyhc^nncení výšky vzrůstu a tu^c^o^1^:L se provádí 232 popřípadě 288 dnů po zasetí. Sklizeň se provádí 244 dnů po zasetí.
Výsledek testu je uveden v následující tabulce:
T a b u 1 k a
účinná látka | pouuité mnnoitví g/ha | výška vzrůstu cm | snížení výšky vzrůstu cm | tuhost | zlepšení tuhosti | výnos zrna | ||
dt/he | % | |||||||
1. | neošetřeno | - | 129,0 | 4,0 | ’58, 1 | 100 | ||
2. | DJC | 920 | 126,4 | 2,6 | 3,7 | 0,3 | 57,5 | 99 |
3. | 0-(2'-aminoe thh Dester | |||||||
2-chlsrethanfssfonsvé kyse- | ||||||||
liny | 480 | 127,7 | 1,3 | 2,7 | 1,3 | 59,5 | 102 | |
4. | 2 + | 920) | ||||||
í | 122,6 | 6,4 | 1 ,3 | 2,7 | 60,9 | 105 | ||
3 | + 4-80 > |
Také tato směs vykazuje ve srovnání s jednotlivými složkami synergismus. Výška vzrůstu, pevnost (tuhost) a výnos zrna se zřetelně zlepšily.
Příklad 10
Rostlina: ozimý ječmen, druh Důra
Ošetření se provádí vodnými roztoky účinných látek 124 dnů po zasetí. Sklizeň se provádí 185 dnů po
Výsledky testu jsou uvedeny v následující tabulce:
Tabulka
účinná látka | pouuité mnnoitví g/ha | výnos zrna | |
dt/ha | % | ||
1. ^ošetřeno | - | 47,5 | 100 |
2. DPC | 920 | 51,4 | 108 |
3, Ν,Ν-dimethylamid 2-chlorethan- | |||
fosfonové kyseliny | 240 | 49,1 | 103 |
4. 2 + | 920) | 53,7 | 113 |
3 | + 480J |
Tento příklad dokumentuje vysoké zvýšení výnosu za použití směi..
Příklad 11
Rostlita: jarní iito, druh “iteacon”
OOetření vodnými roztoky účinných látek se provádí 59 dnů po zaseeí. Výška vzrůstu se méě-í 100 dnů po zasetí.
Výsledky testu jsou uvedeny v následující tabulce:
Tabulka
účinná látka | pouuité mnnožtví g/ha | výška vzrůstu cm | snížení výšky vzrůstu cm |
1. neošetřeno | - | 66 | |
2. DPC | 515 | 65 | 1 |
3. CEPA | 134 | 67 | -1 |
4. (2) + (3) | 515 + 134 | 62 | 4 |
Tento příklad ukazuje, že i při poměru složek 4:1 ve sm^íL se dosahuje ve srovnání s jednotlivými složkami synergického účinku.
p г íkl. a d 12 .
Rootlina: ozimé žito, druh Kuutro
Ošetření vodnými roztoky účinných látek se provádí 24 dnů po zasetí. Výška vzrůstu se mmří 232 dnů po zasetí a sfclizeň se provádí 285 dnů po zasetí.
VVsledky testu jsou uvedeny v následnici tabulce:
Tabulka
účinná látka | použité mnnožtví g/ha | výška vzrůstu cm | snížení výšky vzrůstu cm | výnos zrna | |
dt/ha | % | ||||
1. neoeetřeno | - | 154,2 | 55,70 | 100 | |
2. A | 1 840 | 143,2 | 11,0 | 55,02 | 99 |
3. DPC + CEPA | 1 220 + 620} | 134,8 | 19,4 | 56,74 | 102 |
A = Ν,Ν-dimethylpiperidiniová sůl 2-chlorethanfosfonové kyseliny
Snížená výška vzrůstu a zvýšený výnos zrna demonssruuí zřetelně převaanící účinek sm^£^;L (3) vůči známé soli (a).
Příklad 13
Rootlina: ozimé žito, druh Kuutro
Ošetření vodnými roztoky účinných látek se provádí 206 dnů po zasetí. Hodnocení tuhosti se provádělo 261 dnů po zasetí a sklizeň se prováděla 288 dnů po zasetí.
VVýledky testu jsou shrnuty v následnici tabulce:
Tabulka
účinná látka | pouužté . mnnožtví g/ha | tuhost | zlepšení tuho s ti | výnos #rna | |
dt/ha | % | ||||
1.. neceetřenc | - | 6,8 | 53,1 | 100 | |
2 . A | 1 380 | 3,8 | .,o | 54,6 | 103 |
j. DPC + CEPA | 915 + 465} | 2,3 | 4,9 | 56,4 | 106 |
A ~ NiNdimethylliperidiniová sůl 2-c.nlcretn.зnfcsfonové kyseliny
Také zde má směs (3) ve srovnání se soli A zřetelná lepší účinek při zlepšení tuhosti a výnosu zrna.
Příklad 14
Rostlina: jarní Žito, druh Somro
Ošetření vodnými roztoky účinných látek se provádí 85 dnů po zasetí· Měření výšky vzrůstu se provádělo 100 dnů po zasetí a sklizeň se prováděla 153 dnů po zasetí.
Výsledky testu jsou shrnuty v následující tabulce:
Tabulka
účinná | látka | použité množství g/ha | výška vzrůstu cm | snížení výšky vzrůstu cm | výnos zrna | |
dt/ha | % | |||||
1. neošetřeno | - | 196,3 | 34,4 | 100 | ||
2. A | 920 | 184,9 | 4,4 | 34,0 | 99 | |
3. DPC | + СЕРА | 610 + 310 | 183,4 | 12,9 | 36,1 | 105 |
A = Ν,Ν-dimethylpiperidinová sůl 2-chlorethanfosfonové kyseliny
Snížená výška vzrůstu, jakož i zvýšený výnos zrna dokládají i u jarního žita převažující účinek směsi (3) vůči soli (A).
Příklad 15
Rostlina: ozimý ječmen, druh Ago”
Ošetření vodnými roztoky účinných látek se provádí 208 dnů po zasetí. Hodnocení tuhosti se provádí 271 dnů po zasetí a sklizeň se provádí 279 dnů po zasetí.
Výsledky testu jsou shrnuty v následující tabulce:
Tabulka
účinná látka | použité množství g/ha | tuhost | zlepšení tuhosti | výnos dt/ha | zrna % |
1. neošetřeno | - | 7,5 | 58,6 | 100 | |
2, A | 1 840 | 7,0 | 0,5 | 50,5 | 86 |
3. DPC + СЕРА | 1 220 + 620} | 5,0 | 2,5 | 64,5 | 110 |
A = Ν,Ν-dimethylpiperidiniová sůl 2-chlorethanfosfonové kyseliny
Ošetření směsí 3 vede ve srovnání s ošetřením solí A ke značně vyšší tuhosti a způsobuje v důsledku lepší snášitelnosti rostlinami zřetelné zlepšení výnosu*
Příklad 16
Rostlina: tráva druhu Phleum pratense, var. Holea”
Ošetření se provádí vodnými roztoky účinných látek asi 2 roky po zasetí. Hodnocení tuhosti se provádí 90 dnů po ošetření.
4.2
4,0
3,8
3.2
0,2
0,4 ,0
Výsledky testu jsou uvedeny v následující tabulce:
'Tabulka použité tuhost zlepšení účinná látka mnnOství tuhosti g/ha (1 - 9)*
1. neošetřeno 0
2. NNdimeehylhexahydropyrida- zinímbromid 5 520
O-(2 '-aminooehyDester
Ž-ohiorethanfos-fonové kyseliny 17 280
4. 2 · 3 680 + 3 + 12 960 * 1 = nedochází k poléhání = úplné poléhání
Příklad 17
Rootlina: tráva*, druhu Festuca pratensis (kostřava), var. Cosmos 11
Ošetření. vodnými roztoky účinných látek se provádí :-?7O dnů po zasetí,, . uklízen se pro· vád! 45 dnů po ošetřeni.
Výsledek testu patrný z následuíící tabulky;
účinná látka | použité mnnoství g/ha | výnos ; kg/he. | vemeno: ’Г, | zlepšení výnosu | |
1. | neošetřeno | 0 | . 306 | Ю0 | 0 |
2. | N N-d ime thyIhexahydro- | ||||
pyridazinímbromid | 5 520 | 351 | 1 15 | + 4 b | |
3. | 0-(2 '-aminoethyDester | ||||
2-chlore · t.hanf osfonové | |||||
kyseliny | 17 280 | 375 | 123 | + 69 | |
4, | 2 | 3 680 | |||
:· 3 + | 12 960 | 4 25 | 1 3ú | + 119 |
Příklad 18
Rostlina: trávai druhu Irise tun fiavescens, var, Irisett ре’
Ošetření vodnými roztoky účinných látek se provádí sol 4 roky zasetí, uklizen se provádí 30 dnň po ošetření.
Výsledek testu je patrny z následující tabulky:
Tabulka
účinná látka | použité mnntství g/ha | výots semena | zlepšení výnosu semena | |
kg/ha | % | |||
1. netšetřeno | 0 | 224 | 100 | 0 |
2. N,N-diuethylhexahydrt- | ||||
pyridazOnšumbromid | 5 520 | 294 | 131 | + 70 |
3. 0—(2 '-auinotehy^ester | ||||
2-chltrethanfosfonové | ||||
kyseliny | 17 280 | 229 | 102 | + 5 |
4. 2 | 3 680 | |||
320 | 143 | + 96 | ||
+ 3 + | 12 960 | |||
Příklad 19 | ||||
RotSlina: tráva druhu Triseuuu flavesceos, var. | Trísett 51' | |||
OOeeřeoí vodnými roztoky účinných | látek se | provádí asi | 4 rtky | po zaseti. |
provádí asi 30 doů pt ošetření. | ||||
Výsledky testu jsou shrnuty v následnicí | tabulce: | |||
Tabulka | ||||
použité | výots semena | zlepšení | ||
účinná látka | unotství | výnosu | ||
semena | ||||
• | g/ha | kg/ha | % | |
1. neošetřent | 0 | 224 | 100 | 0 |
2. DPC | 5 520 | 280 | 125 | + 56 |
3. 0—(2 '-auinoothyDester | ||||
2-chlorethanfosí’onové | ||||
ky^<^^Li^oiy | 17 280 | 229 | 102 | + 5 |
4. 2 | 3 680 | |||
286 | 128 | + 62 | ||
+ 3 + | 12 960 |
Sklizen se
Příklad 20 hmotnostních dílů sm^í^i z příkladu 2 se smísí s 30 hmotnostními díly vody a získá se roztok, který je vhodný k aplikaci ve formě uiniuOlnich kapek.
Příklad 21
JmotnooStOch dílů ss^OsS z ppíkladu 3 se rozzpstt ve smOst, které seetává z 80 hrnutnostních dílů vtdy, 10 h^ott^o^tt^i^JLch dílů edičního prtduktu 8 až 10 mol ethylentxidu s 1 mol N-mototehanolamidu olejové kyseliny, 5 hmotnottních dílů vápenaté soli dtdecylbenzensulftnové kyseliny a 5 hmotnottních dílů adičního produktu 40 mol ethylentxidu s 1 mol ricinového oleje. Vylitím a jemným rozptýlením roztoku ve 100 000 hmotnottních dílech vody se získá roztok, který obsahuje 0,02 hmotnottoíht procenta účinné látky.
Příklad 22 hmotnottních dílů z příkladu 2 se rozpuutí ve směsi, která se skládá ze 'hmottooSních dílů vody, 20 hmoti-notních dílů adičoíht produktu 7 mol ethylentxidu s 1 mol isooktylfenolu a z 1ύ hmotnostních dílů adičního produktu 40 mol ethylenoxidu s 1 mol ricinového oleje. Vylitím a jemným rozptýlením tohoto roztoku ve 100 000 hmotnostních dílech vody se získá vodný roztok, který obsahuje 0,02 hmotnostního % účinné látky.
Příklad 23 hmotnostních dílů směsi z příkladu 3 se rozpustí ve směsi, která se skládá z 90 hmotnostních dílů vody a 10 hmotnostních dílů adičního produktu 40 mol ethylenoxidu s 1 mol ricinového oleje. Vylitím a jemným rozptýlením tohoto roztoku ve 100 000 hmotnostních dílech vody se získá vodný roztok, který obsahuje 0,02 hmotnostního % účinné látky.
Claims (4)
1. Prostředek к regulaci růstu rostlin, vyznačující se tím, že obsahuje зтёэ
a) Ν,Ν-dimethylpiperidiniových solí nebo N,N-dimethylhexahydropyridaziniových solí,
b) 2-chlorethanfosfonové kyseliny nebo jejích esterů nebo amidů, přičemž účinné látky jsou ve směsi přítomny v poměru a:b = 1:10 až 10:1 dílu hmotnostního.
2. Prostředek podle bodu 1, vyznačující se tím, že obsahuje účinné látky v poměru a:b = 1:4 až 4:1 dílu hmotnostního.
3. Prostředek podle bodu 1, vyznačující se tím, že obsahjuje jako účinnou složku směs N,N-dimethylpiperidiniumchloridu a 2-chlorethanfosfonové kyseliny.
4. Prostředek podle bodu 3, vyznačující se tím, že obsahuje vodný roztok účinných látek.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE2755940A DE2755940C2 (de) | 1977-12-15 | 1977-12-15 | Mittel zur Regulierung des Pflanzenwachstums |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS212314B2 true CS212314B2 (en) | 1982-03-26 |
Family
ID=6026220
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS788291A CS212314B2 (en) | 1977-12-15 | 1978-12-13 | Means for regulation of the plant growth |
Country Status (31)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4447255A (cs) |
JP (1) | JPS5486621A (cs) |
AR (1) | AR222981A1 (cs) |
AT (1) | AT361018B (cs) |
AU (1) | AU522162B2 (cs) |
BE (1) | BE872682A (cs) |
BG (1) | BG33271A3 (cs) |
BR (1) | BR7808232A (cs) |
CA (1) | CA1122810A (cs) |
CH (1) | CH638374A5 (cs) |
CS (1) | CS212314B2 (cs) |
DD (1) | DD140534A5 (cs) |
DE (1) | DE2755940C2 (cs) |
DK (1) | DK156688C (cs) |
FI (1) | FI61787C (cs) |
FR (1) | FR2411564A1 (cs) |
GB (1) | GB1597686A (cs) |
GR (1) | GR65602B (cs) |
HU (1) | HU184602B (cs) |
IE (1) | IE47690B1 (cs) |
IL (1) | IL56024A (cs) |
IT (1) | IT1101521B (cs) |
LU (1) | LU80649A1 (cs) |
NL (1) | NL189442C (cs) |
NO (1) | NO148137C (cs) |
PL (1) | PL109486B2 (cs) |
RO (1) | RO75106A (cs) |
SE (1) | SE446495B (cs) |
SU (1) | SU1111674A3 (cs) |
TR (1) | TR20696A (cs) |
ZA (1) | ZA787034B (cs) |
Families Citing this family (11)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR2460111B2 (fr) * | 1979-06-29 | 1985-06-21 | Gaf Corp | Composition a base d'un melange aqueux de n-methyl-2-pyrrolidone et d'acide 2-halogenethylphosphonique et son application au traitement de plantes |
DE3007224A1 (de) * | 1980-02-27 | 1981-09-10 | Basf Ag, 6700 Ludwigshafen | Verfahren zur regulierung des wachstums von pflanzen |
HU192890B (en) * | 1984-09-21 | 1987-07-28 | Borsodi Vegyi Komb | Plant growth regulating composition containing 3-iso-nonyl-oxy-propyl-ammonium-methyl-phosphonate as active ingredient |
IL77243A (en) * | 1984-12-21 | 1996-11-14 | Procter & Gamble | Pharmaceutical compositions containing geminal diphosphonic acid compounds and certain such novel compounds |
DE3709806A1 (de) * | 1987-03-25 | 1988-10-06 | Basf Ag | Mittel zur regulierung des pflanzenwachstums |
US5668085A (en) * | 1987-04-29 | 1997-09-16 | Monsanto Company | Glyphosate formulations comprising alkoxylated amine surfactants |
EP0535415A1 (en) * | 1991-10-04 | 1993-04-07 | Basf Corporation | Plant growth regulator compositions |
JP2815081B2 (ja) * | 1993-02-18 | 1998-10-27 | 矢崎総業株式会社 | バッテリ間接続用コネクタ装置 |
US6288009B1 (en) | 1998-04-10 | 2001-09-11 | Basf Corporation | Plant growth regulator compositions |
JP4606412B2 (ja) † | 2003-08-08 | 2011-01-05 | ビーエーエスエフ ソシエタス・ヨーロピア | 梨果類果実の処理のためのアシルシクロヘキサンジオン誘導体並びにエテフォンの使用 |
DE102005062269A1 (de) * | 2005-12-24 | 2007-06-28 | Bayer Materialscience Ag | Neue rizinusölbasierende Polyolemulsionen |
Family Cites Families (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
BE795534A (fr) * | 1972-02-18 | 1973-08-16 | Basf Ag | Agents pour la regulation de la croissance des plantes, contenant comme principe actif un sel azote |
JPS4966832A (cs) * | 1972-10-24 | 1974-06-28 | ||
DE2361410A1 (de) * | 1973-12-10 | 1975-06-19 | Basf Ag | Wachstumsregulierende mittel |
DE2422807C3 (de) * | 1974-05-10 | 1979-05-23 | Basf Ag, 6700 Ludwigshafen | Salze von Phosphonsäuren |
JPS5295612A (en) * | 1976-02-05 | 1977-08-11 | Basf Ag | Phosphonic acid salts |
DE2609105A1 (de) * | 1976-03-05 | 1977-09-15 | Basf Ag | Ammonium- und sulfoniumsalze |
-
1977
- 1977-12-15 DE DE2755940A patent/DE2755940C2/de not_active Expired
-
1978
- 1978-04-17 GB GB14922/78A patent/GB1597686A/en not_active Expired
- 1978-10-31 GR GR57545A patent/GR65602B/el unknown
- 1978-11-22 IL IL56024A patent/IL56024A/xx unknown
- 1978-11-23 NO NO783955A patent/NO148137C/no unknown
- 1978-11-23 BG BG041504A patent/BG33271A3/xx unknown
- 1978-11-24 CA CA316,801A patent/CA1122810A/en not_active Expired
- 1978-11-24 FI FI783598A patent/FI61787C/fi not_active IP Right Cessation
- 1978-11-28 AR AR274597A patent/AR222981A1/es active
- 1978-12-01 US US05/965,263 patent/US4447255A/en not_active Expired - Lifetime
- 1978-12-04 JP JP14917278A patent/JPS5486621A/ja active Granted
- 1978-12-04 IT IT30528/78A patent/IT1101521B/it active
- 1978-12-05 FR FR7834222A patent/FR2411564A1/fr active Granted
- 1978-12-07 AU AU42289/78A patent/AU522162B2/en not_active Expired
- 1978-12-11 NL NLAANVRAGE7812035,A patent/NL189442C/xx not_active IP Right Cessation
- 1978-12-12 BE BE192257A patent/BE872682A/xx not_active IP Right Cessation
- 1978-12-12 SE SE7812746A patent/SE446495B/sv not_active IP Right Cessation
- 1978-12-12 RO RO7895886A patent/RO75106A/ro unknown
- 1978-12-12 TR TR20696A patent/TR20696A/xx unknown
- 1978-12-12 CH CH1264078A patent/CH638374A5/de not_active IP Right Cessation
- 1978-12-13 DD DD78209725A patent/DD140534A5/de unknown
- 1978-12-13 HU HU78BA3737A patent/HU184602B/hu unknown
- 1978-12-13 CS CS788291A patent/CS212314B2/cs unknown
- 1978-12-13 PL PL1978211704A patent/PL109486B2/pl unknown
- 1978-12-13 LU LU80649A patent/LU80649A1/de unknown
- 1978-12-14 BR BR7808232A patent/BR7808232A/pt unknown
- 1978-12-14 DK DK561378A patent/DK156688C/da active
- 1978-12-14 IE IE2468/78A patent/IE47690B1/en unknown
- 1978-12-14 SU SU782701455A patent/SU1111674A3/ru active
- 1978-12-14 AT AT893678A patent/AT361018B/de not_active IP Right Cessation
- 1978-12-15 ZA ZA00787034A patent/ZA787034B/xx unknown
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
PT1962604E (pt) | Composições de reguladores de crescimento de plantas e fungicidas | |
PL152195B1 (en) | Plant growth controlling agent | |
EP0795269A1 (en) | Herbicidal combinations | |
PL199182B1 (pl) | Kompozycja selektywna herbicydowo oraz sposób selektywnego zwalczania chwastów i traw w uprawach roślin użytkowych | |
CS212314B2 (en) | Means for regulation of the plant growth | |
RU2054869C1 (ru) | Средство для регулирования роста зерновых и злаковых культур | |
BG61021B1 (bg) | Хербицидно средство и метод за борба с нежелана растителност | |
EP0595842B1 (en) | Herbicidal composition for paddy fields | |
SE468193B (sv) | Fungicid innefattande en 1,2,4-triazol och metylbensimidazol- 2-ylkarbamat (karbendazim) samt saett att bekaempa svampsjukdomar hos vaexter daermed | |
US5627134A (en) | Plant growth regulating compositions and methods | |
KR920002223B1 (ko) | 제초 조성물 | |
KR920003208B1 (ko) | 이식된 벼 또는 물에 파종되어 자라는 벼에 있어서 선택적으로 잡초를 방제할 수 있는 조성물 | |
KR920002219B1 (ko) | 제초 조성물 | |
US4936899A (en) | Abscission of parts of plants | |
JPS5867609A (ja) | 除草剤 | |
EP0281120B1 (en) | Plant growth regulant | |
CS276154B6 (en) | Agent for plant growth regulation | |
JPH0459706A (ja) | 畑作用除草剤組成物及び除草方法 | |
WO1998047356A2 (de) | Dicamba und safener enthaltende herbizide mittel | |
DE2941658A1 (de) | Praeparat mit wachstumsregulierender wirkung und anwendung dieses praeparats im acker- und gartenbau, sowie neue hexahydropyrimidine und imidazolidine | |
RU2035141C1 (ru) | Гербицидная композиция и способ уничтожения сорняков | |
JPH0617283B2 (ja) | イネ科作物増収方法 | |
CS201518B2 (en) | Means for regulation of the plants growth | |
KR800000244B1 (ko) | 옥심에테르의 제조방법 | |
PL99328B1 (pl) | Srodek do stabilizowania zdzbel roslin zbozowych |