CS205149B2 - Herbicide,insecticide,fungicide or nematocide means and method of making the active substance - Google Patents
Herbicide,insecticide,fungicide or nematocide means and method of making the active substance Download PDFInfo
- Publication number
- CS205149B2 CS205149B2 CS795021A CS502179A CS205149B2 CS 205149 B2 CS205149 B2 CS 205149B2 CS 795021 A CS795021 A CS 795021A CS 502179 A CS502179 A CS 502179A CS 205149 B2 CS205149 B2 CS 205149B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- align
- carboxylic acid
- triazole
- isomeric mixture
- methyl
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07D—HETEROCYCLIC COMPOUNDS
- C07D249/00—Heterocyclic compounds containing five-membered rings having three nitrogen atoms as the only ring hetero atoms
- C07D249/02—Heterocyclic compounds containing five-membered rings having three nitrogen atoms as the only ring hetero atoms not condensed with other rings
- C07D249/04—1,2,3-Triazoles; Hydrogenated 1,2,3-triazoles
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01N—PRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
- A01N47/00—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom not being member of a ring and having no bond to a carbon or hydrogen atom, e.g. derivatives of carbonic acid
- A01N47/08—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom not being member of a ring and having no bond to a carbon or hydrogen atom, e.g. derivatives of carbonic acid the carbon atom having one or more single bonds to nitrogen atoms
- A01N47/28—Ureas or thioureas containing the groups >N—CO—N< or >N—CS—N<
- A01N47/38—Ureas or thioureas containing the groups >N—CO—N< or >N—CS—N< containing the group >N—CO—N< where at least one nitrogen atom is part of a heterocyclic ring; Thio analogues thereof
Landscapes
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Environmental Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Dentistry (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Wood Science & Technology (AREA)
- Zoology (AREA)
- Plant Pathology (AREA)
- Pest Control & Pesticides (AREA)
- Agronomy & Crop Science (AREA)
- Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
- Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
- Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
Description
Vynález se týká herbicidních, insekticidních, fungicidních nebo nematocidních prostředků, které ve směsi s nosiči a/nebo pomocnými látkami jako účinnou složku obsahují amidy kyselin 1,2,3-triazolkarboxylových óbeteného vzorce I
S(OWi (I) ve kterém
Ri značí alkyl s 1 až 4 atomy uhlíku, allyl, propinyl, kýanethyl nebo benzyl,
R2 značí vodík nebo alkyl s 1 až 4 atomy uhlíku,
R3 značí vodík, alkyl s 1 až 6 atomy uhlíku, allyl, chlorethyl nebo kyanethyl,
Ri značí alkyl s 1 až 6 atomy uhlíku, cyklohexyl, allyl, chlorethyl, benzyl, fenyl, methylfenyl nebo chlorfenyl nebo
Rs a R4 spolu se sousedním atomem dusíku představují skupinu pyrrolidinovou, pi>peridinovou, morfolinovou nebo hexamethyleniminovou, n značí čísla 0, 1 nebo 2 a jejich isomerní směsi.
Dále se vynález týká způsobu výroby účinných látek, tj. amidů kyselin 1,2,3-triaizolkarboxylových obecného vzorce I.
Deriváty 1,2,4-triazolu s herbiciidním účinkem jsou již známé (US patentní spis 3 952 001). Z těchto se N-ethyl-N-propyl-3(propylsulfonyil )-lH-l,2,4-triazol-l-kairboxamid vyznačuje účinkem proti travinatým plevelům, jeho nedostatkem však je nedostačující snášenlivost se zemědělskými kulturami, jako je kukuřice a bavlna.
Deriváty 1,2,3-triazolu s dříve uvedeným účinkem a z toho resultující možnosti použití nebyly dosud známé.
Úkolem vynálezu je poskytnout nové triazolové deriváty a způsob jejich výroby, které otvírají široké možnosti použití, zejména v oblasti ochrany rostlin. Tento úkol je řešen amidy kyselin 1,2,3-triazolkarboxylových obecného vzorce I podle vynálezu.
Sloučeniny podle vynálezu jsou účinné v širokém smyslu, vyznačující se účinkem herbicidním, insekticídním, funglcidním a/nebo nematocidním, čímž dávají různé možnosti použití v oblasti ochrany rostlin.
Vždy podle speciálního významu substituentů naskýtají se tím klíčové oblasti použití, při kterých sloučeniny vyvíjejí - vynikající účinek. Mohou se používat jako selektivní herbicidy, regulátory růstu, insekticidy, fungicidy nebo' nematocidy.
Tak se ze sloučenin podle vynálezu herbicidním účinkem vyznačují zejména ty, u kterých v obecném vzorci I značí zbytek Ri alkyl s 1 až 4 atomy uhlíku, například methyl, ethyl, propyl, isopropyl, butyl, sek.butyl, isobutyl, benzyl, zbytek R2 vodík, -methyl, ethyl, propyl, isopropyl, . butyl nebo terč.butyl, zbytek R3 alkyl s 1 až 6 atomy uhlíku, například methyl, ethyl, propyl, isopropyl, butyl, sek. butyl, isobutyl, pentyl, Isopentyl, hexyl, allyl, 2-chlorethyl, zbytek R4 alkyl s 1 až 6 atomy uhlíku, například methyl, ethyl, propyl, isopropyl, butyl, sek.butyl, isobutyl, pentyl, isopentyl, hexyl, allyl, cyklohexyl, -chlorethyl, benzyl, fenyl, 4-methylfenyl nebo 4-chlorfenyl, nebo R3 a R4 spolu s atomem dusíku skupinu morfolinovou, piperidinovou, pyrrolidinovou nebo hexamethyleniminovou a n značí číslo 2.
Tyto- sloučeniny mají oproti známému prostředku tohoto druhu tu výhodu, že mimo vynikající účinek proti jednoděložným a některým dvouděložným plevelům mají široké spektrum selektivity vůči kulturním rostlinám.
Vykazují -mimoto široký půdněherbicidní účinek a mohou se používat k ničení jednodeložných a dvouděložných plevelů postupem před vzejitím a po vzejití.
Sloučeninami se ničí plevele jako oves hluchý (Avena- fatua), psárka polní (Alopecurus myosuroídes), ježatka kuří noha (Echinochloa crus galii), rosička brvitá (Digitaria sanguinalis), šáchor jedlý [Cyperus esculentus), Sorghum halepense, lipnice- luční (Poa annua), ptačinec - (Stellaria media), straček obecný (Senecio vulgaris), laskavec (Amaranthus retroflexus), Polygonům lapathifolium a jiné plevele.
K ničení plevele se zpravidla používá množství 0,6 kg účinné látky/ha až 5 kg účinné látky/ha. Přitom jsou vyznačené sloučeniny selektivní v kulturách užitkových rostlin jako v kukuřici, bavlně, - bramborách, sóje, hrachu a fazolích.
Mimo -to mají tyto sloučeniny jakož i jiné sloučeniny obecného· - vzorce I vlastnosti regulující vzrůst.
Visuálně pozorovatelné morfologické změny předpokládají - vždy změnu fyziologických a biochemických procesů v rostlině. Příkladně je možno- jmenovat následující vývojové změny rostliny způsobené sloučeninami podle vynálezu:
Potlačení vertikálního růstu
Potlačení vývoje kořenů
Intenzifikace - vzniku - rostlinných barviv
Indukce a podpora -shozu listí
Sloučeniny podle vynálezu se mohou používat buď -samotné, ve vzáje'mné směsi nebo s jinými účinnými - látkami, · popřípadě se mohou přidávat jiné prostředky -k ochraně rostlin -nebo prostředky k ničení škůdců, vždy podle žádaného účelu.
Pokud je v úmyslu rozšíření spektra účinnosti, -mohou se přidávat i jiné herbicidy. Například -se jako herbicidně účinní -směsní partneři hodí účinné látky ze skupiny triazinů, aminotriazolů, anilidů, diazinů, uracilů, -alifatických karboxylových kyselin a halogenkarboxylových kyselin, substituovaných kyselin benzoových a kyselin aryloxykarboxylových, hydrazidů, - amidů, nitrilů, esterů těchto kyselin, esterů kyselin karbamových a esterů kyselin thiokarbamových, močovin, 1,3,6-trichlorbenzyloxypropanilu - a rhodan obsahujících prostředků. Mezi -ostatními přísadami- je -například možno rozumět také -nefytotoxické přísady, které u herbicidů působí synergistické zvýšení účinku, jako jsou -smáčedla, emulgátory, rozpouštědla a -olejové přísady.
Insekticidním a/nebo -akaricidním účinkem se vyznačují zejména ty -sloučeniny, ve kterých v obecném vzorci I představuje zbytek Ri methyl, ethyl, propyl, allyl, nebo propin-2-yl, zbytek - R2 vodík, methyl, ethyl, propyl, butyl nebo terč, butyl, zbytek R3 vodík nebo methyl, zbytek R4 methyl a -n číslo 0.
Tyto sloučeniny mají široký insekticidní a/nebo akaricidní - účinek. Zvláštní výhodu je možno vidět v -jejich počátečním účinku.
Sloučeninami podle vynálezu je možno ničit velký počet hospodářsky významných škůdců, zejména- ze systematických druhů Diptera, Coleqptera, Rhynchota -a Orthoptera.
Jmenované -sloučeniny působí velmi- dobře v praxi obvykle používaných koncentracích účinné látky 0,5 % až 0,01 °/o.
Význačné postavení mezi ostatními sloučeninami podle vynálezu zaujímá -dimethylamid kyseliny 4-methyl-5-methylthio-l,2,3-triazol-1- (2,3) -karboxylové.
Také tyto sloučeniny podle vynálezu se mohou používat bud samotné, navzájem smíchané nebo s jinými účinnými látkami ve směsi. Popřípadě se mohou přidávat jiné prostředky k ochraně rostlin, vždy podle žádaného účelu jakožto i přísady zvyšující- účínek, jako rozpouštědla, -smáčedla -a -oleje.
Nematocidní účinek mají zejména ty -sloučeniny, u kterých - v obecném vzorci - I představují zbytek Ri alkyl s 1 až 4 atomy - uhlíku, například methyl, ethyl, propyl, isopropyl, butyl, sek. butyl, - isobutyl, terč, butyl, allyl, propin-2-yl, benzyl, zbytek R2 vodík, methyl, ethyl, propyl, isopropyl, butyl, sek. butyl, isobutyl nebo terč, butyl, zbytek R3 vodík, alkyl s 1 až 6 atomy uhlíku, například methyl, ethyl, propyl, isopropyl, butyl, sek. butyl, terč, butyl, allyl, zbytek R4 -alkyl · s 1 až 6 - atomy uhlíku, například - methyl, ethyl, propyl, isopropyl, butyl, -sek. butyl, isobutyl, terč, butyl, allyl a číslo -n značí O.
5149
Tyto sloučeniny v použitelných množstvích přicházejících prakticky v úvahu překvapivě nepůsobí fytotoxicky, takže jsou vyloučena negativní ovlivňování růstu rostlin.
Při nasazení proti nematodům se přípravky výhodně stejnoměrně rozptylují v množství 10 až 50 kg účinné látky na ha a potom se zapracují do půdy.
K fytopatogenním nematodům, které se podle vynálezu mohou ničit, počítají se například druhy putovních kořenových nematodů Tylenchorhynchus, Pratylenchus, Paratylenchus, Heliocotylenchus, Xiphinema, Trichodorus a Longidorus; nematodů kořenových, jako například Meloidogyne incognita, Meloidogyne hapla, Meloidogyne arenaria; cysty tvořící kořenové nematody, jako například Globodera rostochiensis a Heterodera · schachtii.
K tomuto účelu se účinné látky .mohou používat jako takové, ve formě svých směsí nebo z nich připravených použivatelných forem, jako jsou roztoky hotové k použití, emulgovatelné koncentráty, emulse, suspense, popraše, pasty a granuláty. Používání se provádí obvyklým způsobem, například litím, postřikem, zplynováním, zakuřováním, rozptylováním, rozprašováním.
Fungicidní účinek je konečně vlastní všem sloučeninám obecného vzorce I a to. jak ' při ošetřování rostlin, tak také při použití na semena rostlin. Technickému pokroku slouží sloučeniny · podle vynálezu zcela zvlášť tím, že jako nové látky otvírají nové možnosti v případech, kdy známý fungicid buď již nepůsobí (resistence hub] nebo z jiných důvodů se již nemůže nasadit.
Účelně se sloučeniny podle vynálezu nebo jejich směsi používají ve formě přípravků, jako prášků, popráší, granulátů, roztoků, .emulsí nebo, suspensi za přídavku kapalných a/nebo. pevných nosičů popřípadě zřeďovadel a popřípadě prostředků smáčecích, zvyšujících přilnavost, emulgačních a/nebo dispergačních,.
Vhodné kapalné · nosné látky jsou například voda, alifatické a aromatické uhlovodíky, jako· benzen, toluen, xylen, cyklohexanon, isoforon, dimethylsulfoxid, dimethylformamid, dále frakce minerálních olejů.
Jako pevné nosiče· se hodí minerální zeminy, například tonsil, sili.kag.el, mastek, kaolin, attaclay, vápenec, kyselina křemičitá a rostlinné produkty, například mouky.
Jako povrchově .aktivní látky je možno jmenovat: Například kalciumligninsu-lfonát, polyoxyethylenalkylfenylether, kyseliny naftalensulfonové a. jejich soli, kyseliny fenolsulfonové a jejich soli, kondensáty formaldehydu, sulfáty mastných alkoholů jakož i substituované kyseliny benzensulfonové a jejich soli.
Mají-li se účinné látky používat k moření osiva, mohou se také přimíchat barviva, aby se mořenému osivu dodalo dobře viditelné zbarvení.
Podíl účinných látek (účinné látky) v různých přípravcích se může měnit v širokém rozmezí. Například prostředky obsahují .asi 10 až 80 hmotnostních procent účinné látky, asi 90 až 20 hmotnostních procent kapalných nebo pevných nosných látek jakož i popřípadě až 20 hmotnostních procent povrchově aktivních látek.
Rozptyl prostředků se může provádět obvyklým způsobem, například s · vodou jako nosičem jako stříkací břečka v množství asi 100 až 1000 litrů/ha. Je rovněž možné .použití prostředků postupem tak zvaného· „malého objemu“ nebo „ultra malého objemu“ a aplikace ve formě tak zvaných mikrogranulátů.
Sloučeniny obecného vzorce I, .dosud v literatuře nepopsané, se podle vynálezu . vyrábějí tím způsobem, žs se 1,2,3-triazoly obecného vzorce II n/n'n
H tlil ve kterém
Ri, Rz a n mají význam uvedený u obecného vzorce I nechají reagovat s karbamoylhalogenidy obecného vzorce III
R3 \
N—CO—X /
Rd (HI), ve kterém
R3 a Ri mají význam uvedený u obecného vzorce I,
X představuje atom halogenu, výhodně atom chloru v přítomnosti prostředků vázajících kyselinu, nebo s isokyanáty obecného vzorce IV
R3—N = C = O (IV), kde R3 má význam uvedený u obecného vzorce I, popřípadě v přítomnosti katalysátoru, účelně organické base, jako například triethylaminu.
Reakce se provádí mezi 0 a 120 °C, obvykle však při teplotě místnosti. K synthese sloučenin podle vynálezu se reakční složky používají asi v ekvimolárním množství. Jako reakční prostředí se hodí polární organická rozpouštědla. Volba rozpouštědel, popřípadě suspensních prostředků se řídí podle nasazení odpovídajících karbamoylhalogenidů, použitých akceptorů kyselin a odpovídajících isokyanátů. Jako rozpouštědla popřípadě suspensní prostředky je možno pří205149
Ί kladně jmenovat: nitrily kyselin, jako acetonltril, ethery, jako tetrahydrofuran a dioxan, amidy kyselin, jako dimethylformamid, ketony, jako aceton, chlorované uhlovodíky, jako chloroform a tetrachlormethan.
Jako akceptory kyselin se hodí organické base, jako například triethylaniin, N,N-dimethylamin a pyridin, nebo anorganické base, jako oxidy, hydroxidy a uhličitany kovů alkalických zemin nebo alkalických kovů. Kapalné base jako pyridin se současně mohou používat jako rozpouštědlo.
Kapalné nebo pevné amidy kyselin 1,2,3-triazQlkarboxylových vyrobené způsobem podle vynálezu se mohou z reakční směsi isolovat obvyklými způsoby, například oddestilováním použitého rozpouštědla při atmosférickém nebo sníženém tlaku nebo vysrážením vodou.
I když se tímto způsobem získají sloučeniny podle vynálezu velmi čisté, mohou se dále čistit například překrystalováním nebo chromatograficky.
Sloučeniny obecného vzorce I je možné vyrábět 1 jinými postupy, například tím, že se
a) kovové sloučeniny obecného vzorce
nechají reagovat s karbamoylhalogeinidy obecného vzorce
R3 \
N—СО—X
Rd (ΠΙ), nebo s isokyanáty obecného vzorce IV
Rs—N = C = 0 (IV), nebo
b) halogenidy kyselin 1,2,3-triazolkarboxylových obecného vzorce и co-x se nechají reagovat s aminy obecného vzorce
R3 /
Η—N \
Rd (VII) v přítomnosti prostředků vázajících kyselinu nebo
c) tím, že se karbonylbis-l,2,3-tríazoly obecného vzorce
nechají reagovat s aminy obecného vzorce VII
R3 / Η—N \
Rd (VII) přičemž v uvedených vzorcích mají Ri, R2, R3, Rd a n dříve uvedený význam a
X představuje atom halogenu, výhodně atom chloru,
В představuje jednomocný ekvivalent kovu, výhodně atom sodíku, draslíku nebo lithia.
Výchozí látky používané při způsobu podle vynálezu se mohou vyrábět o sobě známými způsoby. Tak je například možné 1,2,3-triazoly obecného vzorce II vyrábět tím způsobem, že se příslušné 4-merkaptotriazoly alkylují a potom se popřípadě známými způsoby postupně oxidují.
Výroba výchozích látek
A. Alkylthio-l,2,3-triazoly
4-Methyl-5-methylthio-l,2,3-triazol
H
К roztoku 13,8 g (0,12 mol) 5-menkapto-4-methyl-l,2,3-triazolu v 60 ml ethanolu se při teplotě místnosti přikape 4,79 g (0,12 mol) hydroxidu sodného, rozpuštěných ve 20 ml ethanolu. Potom se při 30 °C přidá 19,85 g (0,14 mol) methyljodidu a po stání přes noc při teplotě místnosti se ve vakuu zahustí při 40 °C.
0 5 1 4 9
10
Ke zbytku se přidá 150 ml vody a extrahuje se etherem. Organická fase se suší síranem hořečnatým, filtruje a zahustí. Zbylé krystaly -se· překrystalují z cyklohexanu. | Analogickým způsobem· je možno vyrobit následující výchozí látky. | |
Výtěžek: 14,6 g = 94,3 ·% teorie Teplota tání: 71 až 71,5 °C C4H7N3S MH: 129,19 | ||
Jméno | Fysikální konstanty | |
4-me!thylthio-l,2,3-triazol | 1 t. 47 °C | |
4-ethylthio-l,2,3-triazol | nD20 : 1,5449 | |
4-propy lthio- 1,2,3-triazol | nDM :1,5375 | |
4-^:sopl^u^]^τ^lt^l^ii^-^l,2,3-triaz‘O·i | nn20 : 1,5331 | |
4-butylthto-l, 2,3-triazol | nD20 : 1,5280 | |
4- (ТтеШу^горуИЫо)-1,2,3-triazol | nD20 : 1,5281 | |
4-a'llylthio-1,2,3-triazol | iV1: 1,5561 | |
4-isobutylt!hio-l,2,3-triazol | пь2> : 1,5244 | |
4- (2-propiny lthio) -1,2,3-triazol | polokrystalický | |
4-benzylthío-l,2,3-tria'zol | 11. 61,5—63,5 °C | |
B. Alkylsulfinyl-l^.S-triazoly | C. Alkylsulfonyl-l,2,3-triazoly | |
4-methylsulf,i^nyl·l,2,3-tιriazol | 4-PropyllullDnyl-l,2,3-triazol |
S0A-C3H,
Roztok 57,5 g (0,5 mol) 4-methylthio-l,2,3-triazolu ve 200 ml kyseliny octové se během 10 miinut přikape do· 61,1 ml (0,6 mol) 30%ního peroxidu vodíku.
Míchá se 30 minut při 40—45 °C. Po· stání přes noc se ještě 30 minut zahřívá na 80 °C, ochladí •se na teplotu místnosti a tmavě červený reakční roztok se odbarví 0,2 g disulfitu sodného. Potom se reakční roztok při 40 C ve vakuu zahustí. Olejovitý zbytek se digerováním diisopropyletherem· přivede ke krystaUsaci.
K roztoku 103,2 · g (0,72 mol) 4-propylthio-1,2,3-triazolu ve 320· ml kyseliny octové a 420 ml vody •se během 30 minut při 45 až 55 °C po částech dá 170,5 g (1,08 mol) permanganátu draselného. Míchá se· 10· minut při 45 °C a při 20 °C se přidá roztok 159,8 g (0,84 mol) disulfitu sodného v 500 ml vody až do úplného odbarvení. Potom se · 4krát extrahuje 250 ml ' ethylacetátu. Organická fáze se suší síranem hořečnatým, filtruje a zahustí ve vakuu.
Výtěžek 119 g (94,5 % teorie ) nD20 :1,5085
Výtěžek: 62,3 g = 95 % teorie
Teplota tání: 66 až 67 °C
CSH5N3OS MH: 131,16
Jméno
4-methy Isulfony lll,2,3-triazol
4-isopropylsulfonylll,2,3-triazol
44^'th;^]^'^i^]^l^'oj^;^lll,2,3-triazol
4ibutylsulionylll,2,3-tria'zol
4- (l-methylpropylsulfonyl) -1,2,3-triazol
4-ksobutylsullonyl-l,2,3-triazol
C5H9N3O2S MH: 175,21
Analogickým způsobem se nechají vyrobit následující výchozí látky.
Fysikální konstanty
t. t. 101 až 103 °C nD20 : · 1,5067
t. t. 163 až 166 OC
t. t. 46 až 48 °C
Ud20 : 1,4948 n©20: 1,4858
t. t. 71 až 73 °C
Dále uvedené příklady vysvětlují . výrobu podle vynálezu amidů kyselin 1,2,3-triazolkarboxy lových.
Příklad 1
Dipropylamid kyseliny 4-propylsulfonyl-l,2,3-triazolll(2.)3]-karboxylové (sloučenina č. 1)
K 8,75 g · (0,05 mol) 4-propylsulfonyl-l,2,3-triazolu rozpuštěných v 75 ml acetonitrílu se při teplotě místnosti přidá 5,55 g (0,055 mol) triethylaminu. ' Za míchání se při 70 °C během 10 iminut přikape 8,18 g (0,05 mol) dipropylkarbamoylchloridu. Míchá se 2 hodiny při 70 °C a nechá se stát přes noc. Potom se při 40 °C ve vakuu zahustí, zbytek se . doplní 100 ml ledové vody a extrahuje se etherem. Organická fáze se pak promyje 1% roztokem hydrogenuhličitanu. sodného, suší síranem horečnatým, filtruje a. zahustí se. Výtěžek 12,6 g (83,4 ' % teorie) •nD20 : 1,4964
Je pravděpodobně přítomna isomerní směs z produktů N1 a N2 karbamoylisacc.
P ř í k 1 ad 2
Dimethylamid kyseliny 4-methyl-5-methylthio-l,2,3ltriazol-l·(2,3-karboxyl·ové (sloučenina číslo. 2)
Příklad 3
Methylamid kyseliny 4-methylthio-l,2,3-triazol-l(2)3)-karboxylové ' (sloučenina č. 3)
t SCH5 N
Q=C-NH-CH5
Ve 100 ml tetrahydrofuranu se rozpustí
11.5 g . (0,1 mol) 4-.methylthio-l,2,3-tríaziolu a během 3 minut se při 5 °C přidá 6,27 g (0,11 mol) methylisokyanátu. Mimo to se ještě přidá 0,1 ml triethylaminu jako katalysátor. Potom se hodinu míchá při 5 °C a pak ještě
1.5 hodiny při teplotě místnosti. Pak se zahustí ve vakuu při 40 °C a vzniklý zbytek (isomerní směs) se za dobrého· míchání překrystaluje z 500 ml vody.
Výtěžek 8,7 g (50,5 % teorie)
Teplota tání 107 až 109 °C (rozklad)
Je přítomen jednotný isomer, pravděpodobně ' N2 karbamoylační produkt.
Příklad 4
Methylamid kyseliny 4-m.ethylthio!-l,2,3-triazořl( 2,3)karboxylové (sloučenina č. 4)
SCH 'N
O=C-N(CHJ
=C-NH-CCb
K 16,4 g (0,127 mol) á-methyl^-methylthio-l,2,3-triazolu rozpuštěných ve 160 ml tetrahydrofuranu ' se při teplotě místnosti přidá 15,35 g (0,152 mol) triethylaminu. Potom se za míchání při 50 °C, během 5 minut přikape 16,3 g (0,152 mol] dimethylkarbamoylchloridu. Potom, se 4 hodiny míchá při 50 °C a nechá se 1 den stát při teplotě místnosti. Potom se zahustí ve· vakuu při 40 °C, ke zbytku se přidá 150 ml vody a ..2krát se extrahuje vždy 75 ml chloroformu. Organická fáze .se. pak promyje 1% 'roztokem hydrogenuhličitanu sodného, suší síranem hořecnatým, filtruje a zahustí se.
Výtěžek 23,5 . g (92,5 % teorie) nD20 : 1,5370
Je přítomen jednotný isomer, pravděpodobně N2 karbamoylační produkt.
11,5 g (0,1 mol) 4-methylthio-l,2,3-triazolu se' rozpustí ve 125 ml tetrachlormethanu a během 10 minut se při teplotě místnosti přidá 6,27 g (0,11 mol) methylisokyanátu. Po stání přes noc se. krystaly odsají a . promyjí se malým množstvím tetrachlormethanu. Krystaly se překrystalují ze směsi benzen/ /cyklohexan.
Výtěžek 12,2 g (70,9 . % teorie)
Teplota tání 109 až 110 °C (rozklad)
Je přítomen jednotný isomer, pravděpodobně N1 karbamoylační produkt.
Analogickým způsobem je možné vyrábět další sloučeniny podle vynálezu:
Sloučenina číslo
Jméno
Fyzikální konstanty
5 | M-ethy-amid kyseliny 4-methylthio-1,2,3-triazO'l-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | t. t. 93 °C (rozklad) |
6 | Anilid kyseliny 4-methylthio-1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | ť. t. 86,5 až 89 °C (rozklad) |
7 | Ethy-amld kyseliny 4-methylthio-1,2,3-triazol-1 (2,3) -ka rboxy-ové (isomerní směs) | poiokrystalický |
8 | Propylamid kyseliny 4-methylthio-1,2,3--г1ам)Ы (2,3 ] -karboxylové (isomerní směs) | Td20 : 1,5482 |
9 | Bu.ty-amid kyseliny 4-methylthio- ЛДЗ-МагоМ (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | nD20 : 1,5400 |
10 | Cyklohe-xylamid kyseliny 4-methylthl·o-1,2,3--г1(Кий-1 (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | t. t. 63 až 71 °C |
11 | Aniiid kyseliny 4^i™et^j^ltliio^ДЗ-'-пазоИ ( 2,3) -karboxylové (N1 isomer) | t. t. 98 až 100 °C |
12 | Aniiid kyseliny ^meehylthio^ДЗ-МагоМ ( 2,3) -karboxylové (N2 isomer) | t. t. 93 až 95 °C |
13 | (2-Methylaniiid) kyseliny-4-methyl· thio-1,2,3-(2,3) karboxylové (N2 isomer) | t. t. 80 až 88 °C |
14 | (2-CtilOraTiTlid) kyseliny 4-m^et^:^lthio-1,2,3-tгiazolll ( 2,3') karboxylové (N2 isomer) | t. t. 110 ac (rozk-ad) |
15 | ('-ιηθ^^πΐΜ) kyseliny 4-methyb thio-l,2,3-triaaol-l (2,3) karboxylové (N1 isomer) | t. t. 91 až 92,5 °C (rozk-ad) |
10 | (4^011^301^) kyseliny 4-methy-thio-l,2,3-triazol-l (2,3)-karboxylové (N1 isomer) | t. . t. 108,5 až 109,5 °C (rozk-ad) |
17 | (--Chlooanil-d) kyseliny 4-methylthio- -ИДЗ-ШагоМ (2,3) karboxylové (N1 isomer) | t. t. 106 až 107 °C (rozklad) |
18 | (4-Chtoraniiid) kyseliny 4-meehylthio- --.,2,3•ШтеоМД 2,3) karboxylové (N1 isomer) | t. t. 109 až 110 °C (rozklad) |
19 | AHy-amid kyseliny 4-m^íť^)^lthio-12^,3- -triazo--1 (2,3) -karboxylové (N1 isomee) | t. t. 50 až 55 °C |
20 | Dímiethylamid kyseliny 4-methy-ťhio-1,2,3-trIazoi-l (2,3) -karboxy-ové (isom-erní směs) | ^2»: 1,5569 |
Sloučenina číslo | Jméno | Fyzikální konstanty |
21 | Methylamid kyseliny 4-ethylthio-1,2,3-triazol-l (2,3) karboxylové (isomenní směs) | nD 20 : 1,5571 |
22 | Methylamid kyseliny 4-propylthio-1,2,3-triazol-l (2,3 Jkarboxylové (isomemí směs) | t. t. 35 až 38 °C |
23 | Methylamid kyseliny 4-isopropyIthio-1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (isomemí směs) | nD 20 : 1,5432 |
24 | Methylamid kyseliny 4-butylthío-1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (isomemí směs) | nD 20 : 1,5408 |
25 | Methylamid kyseliny 4-(l-methylpropylthio) -l,2,3-triazol-l( 2,3) -karboxylové (isomemí směs) | nD 20:1,5390 | 4 |
26 | Methylamid kyseliny 4-allylthio-1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (isomemí směs) | polokrystalický | |
27 | Methylamid kyseliny 4-butylthio-l,2,3-triazol-li( 2,3) -karboxylové (N1 iisomer) | t. t. 75 až 77 °C | |
28 | Methylamid kyseliny 4- (1-methylpropylthio) -1,2,3-trlazol-l (2,3) -karboxylové (N1 isomer) | 1.1. 66 až 69 °C | |
29 | Methylamid kyseliny 4-allylthio-l,2,3-trlazol-l(2,3-kiarboxylové (N1 isameir) | t. t. 84 až 85 °C | |
30 | Methylamid kyseliny 4-ethylthio-1,2,3-triazol-l (2,3)-karboxylové (N1 isomeir) | 1.1. 84,5 až 86 °C | |
31 | Methylamid kyseliny 4-propylthio-1,2,3-trlazol-l (2,3) -karboxylové (N1 isomer) | t. t. 75 až 78 °C | |
32 | Methylamid kyseliny 4-isopropylthio-1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (N1 isomer) | t. t. 91 až 92,5 °C | |
33 | Methylamid kyseliny 4-isobutylthio-1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (isomemí směs) | η0 2θ: 1,5382 | 1 |
34 | Methylamid kyseliny 4- (2-propiinylthió) -1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (isomemí směs) | polokrystalický | i |
35 | Methylamid kyseliny 4-benzylthio-1,2,3-triazol-l (2,3)-karboxylové (isomemí směs) | t. t. 50 až 54 °C | |
36 | Methylamid kyseliny 4-isobutylthio-1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (N1 isomeir) | 1.1. 82 až 83,5 °C |
Sloučenina číslo | Jméno | Fyzikální konstanty | |
37 | Meth-ylamid kyseliny 4-(2-propinylthio) -1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (N1 iiMoímer) | 1 t. 101 až 102 °C | |
38 | Methylamid kyseliny 4-benzylthio-1,2,3- triazol-1 (2,3) -karboxylové (N1 · isome*) | t. t. 84 -až 85 °C | |
39 | Dimethylamid kyseliny 4-methylsulřonyl-1,2,3-triazoM (2,3)-karboxylové (isomerní směs) | t. t. 73 až 83 °C | |
V | 40 | Methylamid kyseliny 4-methylsulfonyl- -^^--п^оМ (2,:3) -karboxylové (isomerní směs) | t. t. 132 až 134 °C |
41 | Ethylamid kyseliny 4-m^^ei^]^lsi^lfoinyl- -1,2,3-triaz(>l-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | 11. 110 až 111 °C | |
42 | Propylamid kyseliny 4-^^et^;^ls^lfonyl-1,2,3-triazO'l-l (2,3)-karboxylové (isomerní směs) | t. t. 66 až 72 °C | |
43 | Butylamid kyseliny 4-methyl·sulfonyl· -^^-СпжоМ (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | t. t. 70 až 72 °C | |
44 | Methylamíd kyseliny 4-methylsulfinylt ^Дб-й^нго!-! (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | t. t. 95 až 97 °C | |
45 | Ethylamid kyseliny 4-methylsulfinyl-1,2,3-Ιγ18ΖΟ1-1 (2,:3) -karboxylové (isomerní směs) | 1Ъ20 : 1,5370 | |
46 | Propylamid kyseliny 4^^ť^et^h^ll^i^ll^Í^'nyl-1,2,3-triazol-1 (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | Od20 : 1,5288 | |
47 | Anílid kyseliny 4-methylsulfonyl-1,2,3-triazDlll (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | t. t. 134 až 137 °C |
48 | Cyklohexylamid kyseliny 4-methylsulfonyl-t,2,3-tria'zol-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | t. t. 96 až 103 °C |
49 | (4-Chlooanilid) kyseliny 4^ο^1·81!-f·o·nyltt,2,3-triazolll (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | t. t. 170 až 171 °C |
50 | (4-Methylanilid) kyseliny 4-methylsulfony 1-1,2,34^01-1 (2,3 )-karboxy love (isomerní směs) | t. t. 156 až 158 °C |
51 | Allylamid kyseliny 4^^^^e]^^^^&i^]^:fonyl-t,2,3--riazolll (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | t. t. 91 -až 92,5 °C |
52 | Methylamíd kyseliny 4-methyl-5-methyl- Ш1ю-1,2,34то1-1 (2,3)-kaírboxylové (N2 isomer) | t. t. 102 až 106 °C |
Sloučenina číslo | Jméno | Fyzikální konstanty |
53 | Butylamid kyseliny 4-methylsulflyyl-1,2,3-ίΓίύζο1-1 (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | nD20 : 1,5128 |
54 | (4-Methylanilid) kyseliny 4-methylsulfinyl-l,2,3-triaaolil (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | t. t. 122 až 123 °C |
55 | (4-Chloranilid) kyseliny 4-methylsulfiyyl-l,2,3-triazol-l [ 2,3)-kar boxylové (isomerní směs) | t. t. 150 °C (rozklad) |
56 | Allylamid kyseliny 4-methylsulfinyl-1,2,3-tr lazol-1 (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | nD20 : 1,5365 |
57 | Dimethylamid kyseliny 4-methylsulfinyl- -1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | mDao; 1,5391 |
58 | Dimethylamid kyseliny 4-methylsulfonyl-1,2,3-Шаао1-1 (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | Уп20 : 1,5065 |
59 | Methylami-d kyseliny 4-isopropylsulfonyl-1,2,3-triazol-1 (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | t. t. 141 až 149 °C |
60 | Dimethylamid kyseliny 4-isopropylsulfoyyl-1,2,3-tria,z(>l-l (2,3) -karboxylové (N1 Isomer) | t. t. 112 až 113 °C |
61 | Dimethylamid kyseliny 4-isopropylsulfonyl-1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (N2 isomer) | Уо20 : 1,50'61 |
G2 | Diethylamid kyseliny 4-isopropylsulfony 1-1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | nD 20: 1,4909 |
63 | Me-thylamid kyseliny 4-propylsulfonyl-1,2,3-Ма201-1 (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | t. t. 99 až 109 °C |
64 | Dimethylamid kyseliny 4-propylsulfonyl- -1,2,3-1γϊ3μ>1ι1(2,3) -karboxylové (isomerní směs) | nD 20 : 1,5131 |
65 | Diethylamid kyseliny . 4-propylsulfoyyl- -1,2,3-tгl·a!;zol-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | Уо20 : 1,4992 |
66 | Ethylamid kyseliny 4-propylsulfoyyl- -1,2,3-tr řazoM (2,3-karboxylové (isomerní směs) | t. t. 48 až 60 °C |
67 | (N-ethyl-N-propyl)amid kyseliny ' 4- -propylsulfonyl-l,2,3-triazol- -1 (2,3-karboxylové (isomerní směs) | Уп20 : 1,5031 |
68 | (N-ethyl-N-propyl)amid kyseliny 4-methylsulfoyyl-1,2,3-triazol-l (2,3 J-karbo xylové (isomerní směs) | no20: 1,5081 |
Sloučemna číslo | Jméno | Fyzikální konstanty | |
69 | N-Ethylainilid kyseliny 4-methylsulfonyl- -1,2,3-tTÍazol-l (2,3) -karboxylové (isoimerní směs) | nD 20 : 1,5489 | |
70 | N-Ethylanilid kyseliny 4-isopropylsulfonyl-1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs] | np20 ; 1,5384 | |
71 | N-Ethylanilid kyseliny 4-propylsulfonyl-1,2,3-triazol-l (2,3 ) -karboxylové (isoimerní směs ) | nD 20 : 1,5406 | |
к | 72 | (N-ethyl-N-propyl)amid kyseliny 4-isopropylsulfonyl-l,2,3-triazol-l (2,3)karboxylové (isomerní směs) | nD 20: 1,5028 |
1 | 73 | Dimethylamid kyseliny 4-butylthio-l,2,3-triazol-1 (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | nD 20 : 1,5439 |
74 | Dimethylamid kyseliny 4-isobutylthio-1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | ηπ 2θ :1,5321 | |
75 | Dimethylamid kyseliny 4-butylsulfonyl-1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | nD 2»: 1,5119 | |
76 | Diethylamid kyseliny 4-butylsulfonyl-l,2,3-tria'zol-l (2,3) -karboxylové (isoimerní směs) | nD 20 : 1,5010 | |
77 | Dimethylamid kyseliny 4-isobutylsulfonyl-1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | nD 20: 1,5107 | |
78 | Diethylamid kyseliny 4-isobutylsulfonyl-1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | nD 20: 1,4999 | |
79 | Dimethylamid kyseliny 4-ethylsulfonyl-1,2,3-tria.zol-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | t. t. 79 až 82 °C | |
80 | Diethylamid kyseliny 4-ethylsulfonyl-1,2,3-triazol-l (2,3)-karboxylové (isomerní .směs) | По20 : 1,5080 | |
t | 81 | Dimethylamid kyseliny 4-(l-methylpropylsulfonyl )-1,2,3-triazol-l (2,3-karboxylo-vé (isomerní směs) | По20 : 1,5110 |
4 | 82 | Diethylamid kyseliny 4-benzylsulfonyl-1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | t. t. 90 až 91 °C |
83 | Diethylamid kyseliny 4-butylthio-l,2,3-triazol-1 (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | nD 20 : 1,5242 | |
84 | Diethylamid kyseliny 4-(1-methylpropylsulf onyl) -1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (isoimerní směs) | nD 20 : 1,5019 |
Sloučenina číslo
Jméno
Fyzikální konstanty
Dimethylamid kyseliny 4-benzylsulfonyl-1,2,3-triazo1-l (2,3) -kar boxy lové (isomerní směs) | nD 20 : 1,5538 | |
Dimethylamid kyseliny 4-ethylthfo-1,2,,--11000111 (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | nu 20: 1,5458 | |
Diethylamid kyseliny 4-ethylthio-1,2,3t -triazol-1 (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | nD20 : 1,5351 | |
Diethylamid kyseliny 4-isobutylthio-1,2-,3--ria0Ol-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | no20 : 1,5210 | ♦ |
Dimethylamid kyseliny 4-(1-methylpropylthio) -1,2,3--η&ζο1-1 (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | nD 20 : 1,5331 | ♦ |
Diethylamid kyseliny 4- (1-methylp.ropylthio) -1,2,3-та0О1-1 (2.3) -karboxylové (isomerní směs) | nn20 : 1,5235 | |
Dimethylamid kyseliny 4-benzylthio-1,2,3-tria.zol-l (2,3)-karboxylové (isomerní směs) | no20 : 1,5988 | |
Diethylamid kyseliny 4'bemzyltlro-1,2,3-triazolll (2,3) -karboxylové (isomerní 1 směs) | nD20 : 1,5760 | |
Propylamid kyseliny 4-propylsulfonyl-1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | t. t. 67 až 69 °C | |
Butylamid kyseliny 4-propylsulfonyl-1.,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (isomerní · · směs) | t. t. 76 až 79 °C | |
Isopropylamid kyseliny 4-prapylsulíonyl-1,2,3-triiazo1il (2.3) -karboxylové (isomerní směs ] | t. t. 68 až 72 0C | |
Dibutylamid kyseliny 4-propylsulfonyl-1,2,3-triazol-l· (2,3)-karboxylové (isomerní směs) | n02>: 1,4909 | |
Pyrrolidid kyseliny 4-propylsulfony--1,2,3--ria0O1-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | nD20 : 1,5305 | |
Piperidid kyseliny 4-propylsulfanyl-1,2,3-t riazol-l (2,3)-karboxylové (isomerní směs) | nD20 :1,5270 | * |
Di>allylamíd kyseliny 4-propylsulfonyl- -1,2,3-triazoJ-l (2,.3) -karboxylové (isomerní · směs) | no20 : 1,5176 | |
Morfalid kyseliny 4-prapylsulfonyl-1,2,34^0001-1( 2,3) -karboxylové (isomerní směs) | no2»: 1,5251 |
Sloučenina číslo
101
102
103
104
105
106
107
108
109
110
111
112
113
114
115
116
Jméno (N-ethyl-N-propylJami-d kyseliny 4-butylsulfonyl-1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs) (N-ethyl-N-propyl)amid kyseliny 4-isobutylsulfonyl-1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs) (N-ethyl-N-propyl)amid kyseliny 4-(1-methy lprop у lsu Ilony 1) -1,2,3-tria2ol· -1(2,3)-ka:rboxylové (isomerní směs) (N-ethyl-N-butyl)amid kyseliny-4-propylsulfony1-l,2,3-triazolll·( 2,3)-karboxylové (isomerní směs)
Dipentylamid kyseliny 4-propylsulfonyl-1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs) (N-ethyl-N-cyklohexyl)amid kyseliny 4-propylsulfonyl-l,2,3-triaz:>l-l(2,3)-karboxylové (isomerní směs)
Diisopropylamid kyseliny 4-propylsulfoпу1-1,2,3-·-^;»:!-! (2,3) -karboxylové (isomerní směs) (N-ethyl-N-propyl)amid kyseliny 4-ethylsulfonyl-1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs)
Dipropylamid kyseliny 4-^e^t^:^lsi^lfony--1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs)
Dibutylaunid .kyseliny 4-6^13^^011-1,2,3-triazl-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs)
Dipropylamid kyseliny 4-butylsulfonyl-1,2,3--riazol-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs)
Dibutylamid kyseliny 4-butylsulfonyl-1,2,3-triazol-l'( 2,3)-karboxylové (isomerní směs)
Dibutylaimid kyseliny 4-(l-methylpropylsulfonyl) -l,2,3-triazol-l( 2,3) -karboxylové (isomerní směs)
Dipropylamid kyseliny 4-isobutylsulfonyl-1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs)
Dibutylamid kyseliny 4-isobutylsulfoпу1-1,2,3--·!^^-! (2,3) -karboxylové (isomerní směs)
Dipropylamid kyseliny 4-(l-methylpropyl) -sulfony 1-1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs)
Fyzikální konstanty no20: 1,4990 nD20 : 1,4972 nD20 : 1,4990 nD20 : 1,4971 nnM : 1,4880 nD20 : 1,5161 nD»): 1,5010 nD20 : 1,4998
t. t. 60 až 61 °C nn20 : 1,4931 nD20 : 1,4949 nu20 : 1,4900 nD20 : 1,4910 nD20 : 1,4920 nn20 : 1,4887 nn20: 1,4946
Sloučenina číslo | Jméno | Fyzikální konstanty |
117 | D^lsopropylamid kyseliny 4-(l-methylpropyl) -sulfonylll^^-triíasol-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | no2® : 1,4971 |
118 | (N-ethyl-N-butyl)amid kyseliny 4-butylsu lfony 1- 1,2,3-trřazol-1 (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | no20 : 1,4951 |
119 | (N-ethyl-N-butyl)amid kyseliny 4-isobutylsulfony 1-1,2,3-triazol-l (2,3) karboxylové (isomerní směs) | no20 : 1,4943 |
120 | (N-ethyl-N-butyl)amid kyseliny 4-(l--methylpropy!) -sulfonyl- 1,2,3-triazoI-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | no20: 1,4968 |
121 | (N-ethyl-N-cyklohexyl) amid kyseliny 4-ethy lsulfony 1-1,2,3-triazo!-l (2,3)-karboxylové (isomerní směs) | no20: 1,5160 |
122 | Dibutylamid kyseliny 4-isopropylsulfonyl-l,2,3-triaOTl-l(2,3)-karboxylové (isomerní směs) | •no20·:. 1,4950 |
123 | Dipropyiaimid kyseliny 4-isopropylsulfonyl-1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | t. t. 58 až 60 °C |
124 | (N-ethyl-N-cyklohexyl)amid kyseliny 4-butylsulfonylll,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | no20: 1,5111 |
125 | (N-ethyl-N-cyklohRxyl) amid kyseliny 4- ( ) -sulfonyl-l,2,3-triazol- -1(2,3)-karboxylové (isomerní směs) | no20: 1,5100 |
126 | DUsobutylamid kyseliny 4-propylsulfonyl-1,2,3Чпаго!-1 (2,3) -karboxylové ( isomerní směs) | no20: 1,5011 |
127 | Dihexylamid kyseliny 4-propylsulfonyl-1,2,3-í^j^í«^^(^1-1 ) 2,3) -karboxylové (isomerní směs) | no2®: 1,4891 |
128 | (N-ethyl-N-benzyl)amid kyseliny 4-propylsulfony 1- 1,2,3-triiazol·· 1 (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | no20: 1,5444 |
129 | (N-ethyl-N-isoipropyl)amid kyseliny 4-propylsulfonyl-1,2,3-triazoi-l (2,3 )-karboxylové (isomerní směs) | noM: 1,5055 |
130 | N,N-Hexamethylenamid kyseliny 4-propylsulfonyl-1,2,3-triazol-l (2,3 )-karboxylové (isomerní směs) | nn 20: 1,5272 |
131 | N-(2-kyanethyl)aniUd kyseliny 4-propylsulfony 1-1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | t. t. 124 OC |
132 | №те111у1ап1М kyseliny 4-propylsu-fonyl-1,2,3--tr (2,3) -k ar boxy lové (isomerní směs) | no20: 1,5509 |
Sloučenina číslo | Jméno | Fyzikální konstanty | |
133 | (N-ethyl-N-butyl')amid kyseliny 4-eth-ylsulfonyl-1,2,3-triazol-1 (2,3) -karboxylové (isomerní směs ) | nD 20· : 1,5002 | |
134 | (N-ethyl-N-butyl)amíd kyseliny 4-isopropylsulf onyl-1,2,3-triazolll (2,3-karboxylové (isomerní směs) | rozplývavé · krystaly | |
135 | (Ntethyl-NtcyklO'hexyl)amid kyseliny 4-isobutylslιlfonylt1,2,3-triazDl-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | nD 20 : .1,5078 | |
136 | (N-ethyl-N-isopropyl)amid kyseliny 4-butylsulfony 1-1,2,3-triazobl' [2,3 )-karboxylové ' (isomerní směs) | nD20 : 1,4962 | |
137 | N-ethyl-N-isopropyl)amid kyseliny 4-isobutylsulfonyl-1,2,3-triazol-l (2,3)-ka^boxylové (isomerní směs) | i1d20 : 1,4970 | |
138 | Diethylamid kyseliny ^ргору^Ш^^Ь -1,2,3-trtaa>l-l [ 2,3) -karboxylové (isomerní směs) | nD20 : 1,5192 | |
139 | Bis ^-chlwethyl) amid kyseliny 4-propylsulfoιnyl-1,2,3-tгiazΌlll (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | nD>20 : 1,5238 | |
140 | (N-ethyl-N-beinzy^amid kyseliny 4-butylsuifonylt1,2,3-triazolll (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | nD20 : 1,5429 | |
141 | (N-ethyl-N-benzyl)amid kyseliny 4-(1-methylpropyl) sulfony 1-1,2,34^8^041(2,3)-karboxylové (isomerní směs) | nD2° : 1,5392 | |
142 | (N-ethyl-N-benzynamid kyseliny 4-isobuty lsulfonyl-1,2,3-triazol-l (2,3 )-karboxylové (isomerní směs) | nD2° : 1,5361 | |
143 | (N-ethyl-N-butyl)amid kyseliny 4-methylsulfonyl-1,2,3--riaz(o-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | t. t. 60 až 62 °C | |
144 | (Dimethyl)-amid kyseliny 4-ethylthio-5-methyl-1,2,3--riazol-l (2,3) -karboxylové (isomerní .směs) | : 1,5333 | |
♦ | 145 | Dipropylamid kyseliny 4-prO'pylsulfoιnylt -5-methy 1-1,2,3-triazol-l (2,3)-karboxylové (isomerní směs) | nD20 : 1,4967 |
f | 146 | (Ntet·hyitN-i·sopropyl)amid kyseliny 4-propyisulfoi]yli5-methyl·l Д3--nazo·lil-(2,3)t -karboxylové (isomerní směs) | nD20 : 1,4973 |
147 | Dimethylamid kyseliny 4(2tpro.pinyithiю)-5-methylll,2,3-triazo·lil (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | »d20 : 1,5568 | |
148 | (N-ethyi-Ntisopropyl)amid kyseliny 4-methylsulfony 14,2,34riazol·! (2,3) -karboxylové (isomerní ·směs) | ^20 : 1,4989 |
Sloučenina číslo | Jméno | Fyzikální konstanty | |
149 | (N-ethyl-N-iSOpropyl)amid kyseliny 4-ethylsulfonyl-l,2,3-triazoTl, (2,3)-karboxylové (isomerní směs) | nD 20 : 1,5000 | |
150 | (N-ethyl-N-isopropy 1) amid kyseliny 4- (1-methylpropyl) -sulf oinyl-l, 2,3-triazol-1 (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | nD 20 :1,4959 | |
151 | Diisopropylamid kyseliny 4-ethylsulfonyl-1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | nD 20 : 1,4952 | |
152 | Diisopropylamid kyseliny 4-isobutylsulfonyl-1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (Isomerní směs) | nD 20 : 1,4925 | « |
153 | Diisopropylamid kyseliny 4-butylsulfonyl-1,2,3-ťriazol-l (2,3)-karboxylové (isomerní siměs) | По20 : 1,4935 | |
154 | Diisopropylamid kyseliny 5-methyl-4-propylsulf ony 1-1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | nD 20 : 1,4911 | |
155 | Dimethylamid kyseliny 4-isopropylthio-5-imethyl-l,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové (isomerní směs) | По2® : 1,5254 | |
156 | Dimethylamid kyseliny 4-allylthio-5-methyl-1,2,3-triazol-l (2,3)-karboxylové (isomerní směs) | no20 :1,5439 | |
157 | Dimethylamid kyseliny 4-(2-kya:nethylthio) -5-methyl-l,2,3-triazol-l (2,3)-karboxylové (isomerní směs) | По20 : 1,5400 | |
158 | Dimethylamid kyseliny 4-methylthio-5-propy 1-1,2,3-triazol-l [ 2,3) -karbo/ylové | По20 : 1,5292 | |
159 | Dimethylamid kyseliny 5-ethyl-4-methylthio-1,2,3-triazol-l (2,3) -karboxylové | По20 : 1,5370 | |
160 | Dimethylamid kyseliny 5-isopropyl-4-methylthio-1,2,3-triazol-l (2,3 )-karboxylové | по2® : 1,5263 | |
161 | Dimethylamid kyseliny 5-terc.butyl-4-methylthio-l,2,3-triazol-l (2,3 )-ikarboxylové | nD 20 : 1,5271 | 4 |
Sloučeniny podle vynálezu představují zpravidla bezbarvé oleje bez zápachu, nebo· také krystalická tělíska, středně až dobře rozpustná v alifatických uhlovodících, v halogenovaných uhlovodících jako v chloroformu a tetrachlormethanu, ketonech jako acetonu, amidech karboxylový-ch kyselin jako v dimethylformamidu, sulfoxidech jako v dimethylsulfoxidu, nitrilech karboxylových kyselin jako v acetonitrilu, nízkých alkoholech jako v methanolu a ethanolu a podmíněně ve vodě.
Sloučeniny podle vynálezu obecného vzorce I, se mohou vyskytovat v následujících isomeirních strukturách:
ve kterých Ri, R2, R3, R4 a n mají dříve uvedený význam.
Při výrobě vzniká — pokud R? je atom vodíku — možná směs dvou isomerů A a C.
Sloučeniny výhradně struktury A vznikají možná pak, když R2 představuje alkylový zbytek.
Poněvadž však struktura není ještě plně osvětlena, označují se sloučeniny podle vynálezu v rámci předloženého· vynálezu účelně jako aimidy kyselin l,2,3-triazo-l(2,3)-karboxylových, přičemž se však vždy může jednat o jednu ze struktur А, В nebo C nebo o jejich isomerní směsi..
Tyto směsi se popřípadě mohou rozdělit stávajícími metodami, jako například chromatograficky, přičemž je možné ovlivnit vznik jednoho nebo druhého isomerů volbou speciálních rozpouštědel.
Poněvadž však jsou . isomerní směsi biocidně zvlášť účinné, nepřináší dělení isomerů žádnou výhodu.
Dále uvedené prováděcí příklady slouží к vysvětlení možností použití sloučenin podle vynálezu.
P ř í к 1 a d 5
Ve skleníku byly sloučeniny podle vynálezu uvedené v tabulce, v množství 5 kg účinné látky/ha v 500 Virech vody/ha nastříkány na Digitaria s., Sorghum h., bavlnu a kukuřici. Stříkání bylo provedeno postupem před vzejitím. 3 týdny po ošetření byl výsledek ošetření vyhodnocen, přičemž 0 = žádny účinek 4 = zničení rostlin.
Jak vyplývá z tabulky, bylo dosaženo znP čení plevelů. Kulturní rostliny nebyly sloučeninami podle vynálezu poškozeny. Naproti tomu srovnávací prostředek ničil kultury.
Sloučenina б. | Kukuřice | Bavlna | Digitaria s. | Sorghum h. | |
1 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
58 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
61 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
62 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
64 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
65 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
67 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
68 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
69 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
70 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
71 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
72 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
75 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
76 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
77 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
78 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
79 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
80 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
81 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
82 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
84 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
85 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
96 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
99 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
101 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
102 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
103 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
104 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
105 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
106 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
107 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
108 | о | 0 | 4 | 4 | |
109 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
110 | Q | 0 | 4 | 4 | |
111 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
112 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
113 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
114 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
115 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
116 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
117 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
118 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
119 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
120 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
121 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
122 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
123 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
124 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
125 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
126 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
127 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
128 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
129 | 0 | 0 | 4 | 4 | f |
130 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
131 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
132 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
133 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
134 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
135 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
136 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
137 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
138 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
140 | О | 0 | 4 | 4 | |
141 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
142 | 0 | 0 | 4 | 4 |
Sloučenina č. | Kukuřice | Bavlna | Digitaria s. | $orghum |
143 | 0 | 0 | 4 | 4 |
144 | 0 | 0 | 4 | 4 |
145 | 0 | 0 | 4 | 4 |
146 | 0 | 0 | 4 | 4 |
147 | 0 | 0 | 4 | 4 |
148 | 0 | 0 | 4 | 4 |
149 | 0 | 0 | 4 | 4 |
150 | 0 | 0 | 4 | 4 |
151 | 0 | 0 | 4 | 4 |
152 | 0 | 0 | 4 | 4 |
153 | 0 | 0 | 4 | 4 |
154 | 0 | 0 | 4 | 4 |
155 | 0 | 0 | 4 | 4 |
156 | 0 | 0 | 4 | 4 |
157 | 0 | 0 | 4 | 4 |
Srovnávací prostředek N-Ethyl-4-propyl-3-propylsulfonyl)-lH-l,2,4-tri.azol-l-karboxamid | 3 | 3 | 4 | 4 |
Neošetřeno | 0 | 0 | 0 | 0 |
г ř 1 к 1 a d 6
Ve skleníku byly uvedené rostliny ošetřeny před vzejitím uvedenými prostředky v množství 3 kg účinné látky/ha. 3 týdny po ošetření ukazovaly prostředky podle vynálezu vysokou selektivitu při vynikajícím účinku na plevel. Srovnávací prostředek tyto selektivní vlastnosti neukázal.
uinqgjos snjadÁo
BiJuqiSia вощэощцэя b<M uijBias •oioauas cntoj виэлу sapiojnsoiÁui snjnoadoiv ЦЭРЩ ецояв'Л вщлид e{os οοιαπψΊΜ
>ó «ti •rH
>Q
O
Ájoquipjg
P.rí k1 a d 7 · . -átkami. Použité množství stříkací . břečky čiio to 500 Htrů/ha. Po · několika dnech byloM-adé rost-iny bavlníku by-y ve stadiu 5 zjišťováno procento odhozených Hstů. Výaž 7 -istů ošetřeny dá-e uvedenými účinnými sledky jsou patrné v následující tabulce.
Sloučenina Dávka v g Dtfo--act v % podte vyná-ezu č. účinné -átky/ha
500 | 48,0 |
500 | 12,0 |
2000 | 50,0 |
500 | 13,6 |
500 | 28,0 |
Příklad 8 ......................
. v . - - - ·- '··· ‘
M-adé rostliny bavlníku byty ve stadiu 5 až Ί Hstů ošetřeny dá-e uvedenými účinnými -átkami. K ošetření byty vždy brány čtyři rostliny s celkem 24 až 25 -isty. Použité množství stříkací břečky činilo 500 Utrů/ha. Po několika dnech byio· zjišťováno procento odhozených hstů. Výsledky jsou uvedené v následující · tabulce.
* | Sloučenina pod-e vynátezu č. | Dávka v g účinné -átky/ha | DetoHace v % |
2 | 500 | 40,0 | |
Srovnávací prostředek | 500 | 4,7 | |
Tr^-i-^-bbtyl-trithiofosfát | 2000 | 4,7 |
Příklad 9
Zakořeněné vrbové sazenice ve stadiu 11 až 14 -istů byty ošetřeny dá-e uvedenými účinný.mi -átkami podobně jako v příkladu 8. Pro každé ošetření byty vzaty tři rostliny s celkem 24 až 25 ИбГу.
Dávka v g účinné -átky/ha
DetoHace v ·%
Sloučenina č.
2 | 500 | 15,4 |
67 | 2000 | 61.5 |
68 | 2000 | 61,5 |
Srovnávací prostředek Trl-n-buty--tilttlilotβsfát | 500 | 7,7 |
P řík-Td 10
Rostliny bavlníku ve stadiu 6 až 8 vyvinutých Hstů byty -χίθ^ηι dá-e uvedenými účinnými -átkami. Rozptýlené množství stříkací břečky odpovídalo 500 -itrům/hT. Ke každému ošetření byty použity 4 rostHny S celíkem·· 28 hsty. Po· několika dnech by-o· zjištěno procento odhozených -istů.
Výsledky jsou patrné z následující tabulky.
Sloučenina č.
Dávka v g účinné -átky/ha
Deto-iace v ·%
71,4
59,3
55,6
2000
2000
2000
Příklad И
Na baviníkové rostliny ve stadiu 6 až 7 vyvinutých listů byly aplikovány dále uvedené účinné látky. К Ošetření byly vzaty vždy 4 rostliny s celkem 25 až 26 listy. Rozptýlené množství stříkací břečky odpovídalo 500 litrů/ha. Po několika dnech bylo zjištěno procento odpadlých listů.
Výsledky vyplývají z následující tabulky.
Sloučenina č.
Dávka v g účinné látky/ha
Defoliace v %
2 | 2000 | 72 |
58 | 2000 | 76 |
73 | 2000 | 88 |
84 | 2000 | 72 |
88 | 2000 | 80 |
Příklad 12
Sloučeniny podle vynálezu byly použity jako vodné emulse nebo suspense s koncentrací účinné látky 0,04 °/o.
Těmito přípravky byla postříkána víčka Petriho misek dávkami 4 mg stříkací břečky/cm2). Těmito nastříkanými vrstvami bylo v laboratoři za podmínek dlouhého dne v f uzavřených Petriho mlskách 24 hodin exponováno vždy 25 jedinců Ceratitis capitata. Kritériem pro vyhodnocení účinku byla úmrtinost much v % po 24 hodinách. Násle- , dující tabulka uvádí zjištěná procenta úmrtnosti.
Tabulka
Sloučenina číslo Koncentrace Úmrtnost v % účinné látky v % po 24 hodinách
2 | 0,04 | 100 |
3 | 0,04 | 100 |
4 | 0,04 | 68 |
5 | 0,04 | 95 |
20 | 0,04 | 100 |
21 | 0,04 | 90 |
22 | 0,04 | 52 |
23 | 0,04 | 90 |
24 | 0,04 | 45 |
25 | 0,04 | 80 |
26 | 0,04 | 75 |
27 | 0,04 | 95 |
28 | 0,04 | 75 |
29 | 0,04 | 80 |
30 | 0,04 | 56 |
31 | 0,04 | 52 |
32 | 0,04 | 20 |
52 | 0,04 | 100 |
57 | 0,04 | 79 |
73 | 0,04 | 100 |
74 | 0,04 | 100 |
86 | 0,04 | 100 |
87 | 0,04 | 100 |
89 | 0,04 | 100 |
144 | 0,04 | 100 |
147 | 0,04 | 100 |
158 | 0,04 | 100 |
159 | 0,04 | 100 |
160 | 0,04 | 100 |
NeoŠetřeno | 0 |
Příklad 13
Sloučeniny . podle vynálezu byly použity jako . vodné emulse .nebo suspense s koncentrací účinné látky 0,04 %.
Těmito přípravky účinných látek byla postříkána. víčka a dna Petriho misek v dávkách 4 mg stříkací břečky/cm2. Těmito postřiky bylo. v laboratoř! v uzavřených РеШho miskách za . podmínek dlouhého dne exponováno vždy 10, dvanáct až sedmnáct dní starých jedinců Blattella germanica.
Kritériem pro vyhodnocení účinku byla. úmrtnost švábů v -% po 48 hodinách. Následující tabulka udává zjištěná procenta úmrtnosti.
Tabulka
Sloučenina číslo | Koncentrace účinné látky v % | Úmrtnost v % po 48 hodinách |
2 | 0,04 | 100 |
3 | 0,04 | 100 |
4 | 0,04 | 100 |
5 | 0,04 | 100 |
20 | 0,04 | 100 |
21 | 0,04 | 100 |
22 | 0,04 | 100 |
23 | 0,04 | 100 |
24 | 0,04 | 20 |
25 | 0,04 | inn |
26 | 0,04 | 100 |
27 | 0,04 | 80 |
28 | 0,04 | 100 |
29 | 0,04 | 100 |
30 | 0,04 | 100 |
31 | 0,04 | 100 |
32 | 0,04 | 100 |
52 | 0,04 | 100 |
57 | 0,04 | 100 |
73 | 0,04 | 100 |
74 | 0,04 | 100 |
86 | 0,04 | 100 |
87 | . 0,04 | 100 |
89 | 0,04 | 100 |
144 | 0,04 | 100 |
147 | 0,04 | 100 |
155 | 0,04 | 100 |
156 | 0,04 | 100 |
157 | 0,04 | 100 |
158 | 0,04 | 100 |
159 | 0,04 | 100 |
160 | 0,04 | 100 |
ra postříkané. Potom byly rostliny na 48 hodin umístěny za podmínek dlouhého dne v laboratoři.
Kritériem pro vyhodnocení účinku byla úmrtnost Aphis fabae v % po 48 - hodinách. Pro srovnání uvádí následující tabulka zjištěná procenta úmrtnosti.
Příklad 14
Sloučeniny podle vynálezu byly aplikovány jako- vodné emulse - nebo suspense s koncentrací účinné látky 0,04 - °/o.
Těmito přípravky účinných látek byly v květináčích vsazené a -silnou populací Aphis fabae napadené rostliny Vicia faba do mok205149
Úmrtnost v % po 48 hodinách
Koncentrace účinné látky v %
Tabulka
Sloučenina číslo
2 | 0,04 | 100 |
3 | 0,04 | 100 |
4 | 0,04 | 100 |
5 | 0,04 | 100 |
20 | 0,04 | 100 |
21 | 0,04 | 100 |
22 | 0,04 | 60 |
23 | 0,04 | 90 |
24 | 0,04 | 90 |
25 | 0,04 | 100 |
26 | 0,04 | 90 |
27 | 0,04 | 95 |
28 | 0,04 | 90 |
29 | 0,04 | 100 |
30 | 0,04 | 100 |
31 | 0,04 | 100 |
32 | 0,04 | 100 |
52 | 0,04 | 100 |
57 | 0,04 | 100 |
73 | 0,04 | 100 |
74 | 0,04 | 100 |
86 | 0,04 | 100 |
87 | 0,04 | 100 |
89 | 0,04 | 100 |
144 | 0,04 | 100 |
147 | 0,04 | 100 |
155 | 0,04 | 100 |
156 | 0,04 | 100 |
157 | 0,04 | 100 |
158 | 0,04 | 100 |
159 | 0,04 | 100 |
160 | 0,04 | 100 |
Příklad 15
Sloučeniny podle vynálezu jakož i srovnávací prostředek byly aplikovány jako vodné suspense s koncentrací účinné látky 0,0012 o/o. Těmito přípravky účinných látek byla postříkána dna a víčka Petriho .misek v dávce 4 mg stříkací břečky/cm2. Těmito postřiky bylo. v laboratoři v . uzavřených Petriho miskách exponováno 48 hodin vždy 10, dvanáct až sedmnáct dnů starých jedinců německého švába (Blattella germainica). Kritériem pro vyhodnocení účinku byla úmrtnost švábů v % po 48 hodinách. Dále uvedená tabulka znázorňuje zjištěná procenta úmrtnosti.
Tabulka | ||
Sloučenina. čísio | Koncentrace účinné látky | Úmrtnost v % po 48 hodinách |
2 | 0,0012 | 100 |
Srovnávací prostředek o-Isopropoxyfenylmethylkarbamát | 0,0012 | 90 |
2,2-Dimethyl-l,3-benzodioxol-4-yl-methylkaírbiamát | 0,0012 | 90 |
příklad 16
Sloučeniny podle vynálezu jakož i srovnávací prostředek byly po-užity jako· vodné suspenze s koncentrací účinné látky 0,00025 · %.
Těmito přípravky účinné látky byla postříkána víčka a dma Petriho misek dávkami 4 mg stříhací břečky na cm2. Těmito postřiky
Tabulka
Sloučenina číslo bylo v laboratoři v uzavřených Petriho miskách exponováno 48 hodin vždy 10 jedinců (ve 3. stadiu svlékání kůže] Dysdercus cingulatus.
Kritériem pro vyhodnocení účinku byla úmrtnost Dysdercus cingulatus v % po· 48 hodinách. Dále uvedená tabulka udává procento úmrtnosti zjištěné po· provedení pokusu.
Koncentrace účinné látky v %
Úmrtnost v % po 48 hodinách
0,00025
Srovnávací prostředek
1-Naftyl-methylkarbamát 0,00025 příklad 17
Sloučeniny podle vynálezu jakož i .srovnávací prostředek byly •aplikovány jako· vodné emulse se žádanou koncentrací účinné látky.
Těmito přípravky účinné látky byla postříkána víčka a dna Petriho misek dávkou 4 mg stříkací břečky pro cm2. Těmito· pokřiky bylo· v laboratoři v uzavřených Peeriho miskách 42 hodin exponováno vždy 10· jedinců Dysdercus cingulatus ve 3. stadiu svlékání kůže.
Kritériem pro vyhodnocení účinku byl Knock-Dówn-účinek v % po 1, 30 a 60 •minutách jakož i úmrtnost po 42 hodinách.
Tabulka
Sloučenina podle vynálezu č.
Koncen- Kinock-Dow.n-účinek v % Úmrtnost trace po v ' · % účinné 1 min. 30 min. 60 min. po 42 hod.
látky
V'%
2 | 0,01 | 100 | 100 | 100 | 100 |
0,005 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
52 | 0,01 | — | 100 | 100 | 100 |
0,005 | — | — | 100 | 100 | |
Srovnávací prostředek | |||||
2-MethcoχУarbonyl-l-methyl-nolnyl- | 0,01 | 100 | 100 | 100 | 100 |
dimethylřosfát | 0,005 | — | 100 | 100 | 100 |
5-Benzyl-3-f'urylmethyl ( + ) | 0,01 | — | 95 | 95 | 85 |
-cis, trans-chrysanthemát | 0,005 | — | — | 30 | 85 |
příklad 18 popřípadě jak uvedeno v tabulce po ošetření, zaseta do· květináčů se zemí a ponechána klíčit při teplotě pod j 16 °C. Po vzejití byly rostliny 12 hodin denně osvětlovány. Po asi 5 týdnech byly napadené rostliny spočítány a rovněž tak celkem vzešlé rostliny každého· pokusného členu. Fungicidní účinek se vypočítal následovně:
Ošetření semen proti Helminthospurium spec, na ječmeni.
Ječmenová satba napadená přirozeně Helmintosporium gramineum byla bez ošetření, )
109 . napadení v ošetřených napadení v neušetřených = *% účinku
Sloučenina, číslo g aktivní substance/100 kg % Účinku
2 | 20 | — |
50 | 100 | |
4 | 20 | 69 |
50 | 94 | |
7 | 20 | 54 |
50 | 90 | |
19 | 20 | — |
50 | 90 | |
20 | 20 | 97 |
50 | 100 | |
21 | 20 | 82 |
50 | 93 | |
25 | 20 | 67 |
50 | 90 | |
28 | 20 | - · — |
50 | 70 | |
29 | 20 | — |
50 | 70 | |
30 | 20 | 87 |
50 | 98 | |
31 | 20 | . 56 |
50 | 79 | |
32 | ' 20 | - . · . — |
50 | 58 | |
33 | 20 | ' I.-·.·- -- |
50 | 70 | |
34 | 20 | — |
50 | 87 | |
35 | 20 | — |
50 | 90 | |
37 | 20 | — |
50 | 94 | |
38 | 20 | — |
50 | 77 | |
39 | 20 | 100 |
50 | 100 | |
52 | 20 | — |
50 | 70 | |
57 | 20 | 100 |
50 | — | |
58 | 20 | 95 |
50 | 100 | |
59 | 20 | — |
50 | 70 | |
60 | ' 20 | — |
50 | 100 | |
61 | 20 | — |
50 | 100 | |
64 | 20 | — |
50 | 100 | |
143 | 20 | 76 |
50 | 87 |
udáno ošetřená -zrna - byla svým vousatým koncem zatlačena do Petrlho misek s vlhkou zemí a inkubována 3 dny při teplotě pod + 12 °C. Potom byla zrna z Petriho misek vyjmuta a zbylé spory mazlavé sněti byly dále inkubovány při -cca 12 °C. Po 10 dnech byly spory vyšetřeny na klíčení. Fungicidní účinek se -vypočítal následovně:
P ř í k 1 a d 19
Ošetření semen proti Tílletia caries η-a pšenici.
Každý kg pšeničné satby byl kontaminován 3 g spor Tilletia caries původce mazlavé sněti. Neošetřená, popřípadě jak v tabulce
285149
100
100 . procento, klíčení v ošetřených procento klíčení v neošetřených = % účinku
Sloučenina číslo | g aktivní substance/100 lig | % Účinku |
4 | 10 · | 78 |
20 | 93 | |
19 | 10 | — |
20 | 90 | |
28 | 10 | — |
20 | 90 | |
29 | 10 | — |
20 | 90 | |
30 | 10 | — |
20 | 90 | |
31 | 10 | 68 |
20 | 100 | |
32 | 10 | 27 |
20 - | 100 | |
33 | 10 | — |
20 | 70 | |
34 | 10 | — |
20 | 72 | |
35 | 10 | — |
20 | 87 | |
36 | 10 | — |
20 | 87 | |
37 | 10 | — |
20 | 82 | |
38 | 10 | 85 |
. 20 | 94 | |
40 | 10 | — |
20 | 90 | |
59 | 10 | — |
20 | 90 | |
61 | 10 | — |
20 | 70 | |
74 | 10 | — |
20 | 90 | |
82 | 10 | — |
. 20 | 90 | |
83 | 10 | — |
20 | 90 | |
88 | 10 | — |
20 | 90 | |
89 | 10 | — |
20 | 90 | |
90 | 10 | — |
20 | 90 | |
91 | 10 | — |
20 | 90 | |
92 | 10 | — |
20 | 90 | |
95 | 10 | — |
20 | 90 | |
96 | 10 | — |
20 | 90 | |
97 | 10 | — |
20 | 90 | |
127 | 10 | — |
20 | 90 | |
128 | 10 | — |
20 | 90 | |
129 | 10 | — |
20 | 90 |
29 | 30 | ||
Sloučenina číslo | g aktivní substance/100 kg | % Účinku | |
130 | 10 | — | |
20 | 90 | ||
133 | 10 | — | |
20 | 90 | ||
134 | 10 | — | |
20 | 90 | ||
135 | 10 | — | |
20 | 90 | ||
136 | 10 | — | |
20 | 90 | ||
137 | 10 | — | |
20 | 90 | ||
138 | 10 | — | |
20 | 90 | ||
144 | 10 | 50 | 4 |
20 | 90 | ||
145 | 10 | 92 | |
20 | 90 | ||
146 | 10 | 12 | |
20 | 90 | ||
147 | 10 | 53 | |
20 | 90 | ||
149 | 10 | — | |
20 | 90 | ||
150 | 10 | — | |
20 | 90 |
Příklad 20
Ošetření semenáčků rýže proti Piricularia oryzae postřikem.
Mladé rostliny rýže byly do mokra postříkány koncentracemi účinné látky uvedenými v tabulce. Po uschnutí postřiku byly ošetřené rostliny jakož i neošetřené inokulovány navlhčením suspensí spor (asi 200 000/ml) Pbrioularla o<ryzae původce septorlosy a vlhké byly Lnkubovány ve skleníku pH + 25 až + 27 °C. Po 5 dnech bylo zjištěno, kolik procent liistové plochy bylo napadeno. Z těchto počtů napadení byl. vypočítán účinek následovně:
100
100 . napadení v ošetřených napadení v neošetřených = % účinku
Sloučenina číslo % aktivní substance % účinku (mokrý postřik)
2 | 0,1 | 91 |
0,02 | 66 | |
0,004 | — | |
16 | 0,1 | 80 |
0,02 | — | |
0,004 | — | |
20 | 0,1 | 85 |
0,02 | — | |
0,004 | — | |
33 | 0,1 | 65 |
0,02 | — | |
0,004 | — | |
35 | 0,1 | 65 |
0,02 | — | |
0,004 | — | |
52 | 0,1 | 90 |
0,02 | — | |
0,004 | — | |
60 | 0,1 | 70 |
0,02 | — | |
0,004 | — | |
61 | 0,1 | 91 |
0,02 | 58 | |
0,004 | — |
Sloučenina číslo | % aktivní substance (mokrý postřik) | % účinku |
65 | 0,1 | 92 |
0,02 | 57 | |
0,004 | — | |
67 | 0,1 | 100 |
0,02 | 60 | |
0,004 | — | |
68 | 0,1 | 90 |
0,02 | — | |
0,004 | — | |
69 | 0,1 | 93 |
0,02 | 45 | |
0,004 | — | |
70 | 0,1 | 89 |
0,02 | — | |
0,004 | — | |
71 | 0,1 | 93 |
0,02 | 55 | |
0,004 | — | |
72 | 0,1 | 87 |
0,02 | — | |
0,004 | — | |
73 | 0,1 | 98 |
0,02 | 80 | |
0,004 | 45 | |
74 | 0,1 0,02 | 97 |
75 | ||
0,004 | 45 | |
75 | 0,1 | 97 |
0,02 | 87 | |
0,004 | 73 | |
76 | 0,1 | 93 |
0,02 | 80 | |
0,004 | 65 | |
77 | 0,1 | 98 |
0,02 | 87 | |
0,004 | 60 | |
78 | 0,1 | 93 |
0,02 | 75 | |
0,004 | 45 | |
79 | 0,1 | 90 |
0,02 | — . | |
0,004 | — | |
80 | 0,1 | 90 |
0,02 | — | |
0,004 | — | |
81 | 0,1 | 90 |
0,02 | — | |
0,004 | — | |
82 | 0,1 | 90 |
0,02 | — | |
0,004 | — | |
83 | 0,1 | 90 |
0,02 | — | |
0,004 | — | |
85 | 0,1 | 99 |
0,02 | 87 | |
0,004 | 80 | |
86 | 0,1 | 96 |
0,02 | 20 | |
0.004 | 10 | |
88 | 0,1 | 80 |
0,02 | 35 | |
0,004 | 20 | |
89 | 0,1 | 87 |
0,02 | . — | |
0,004 | — |
Sloučenina číslo | % aktivní substance (mokrý postřik) | % účinku |
91 | 0,1 | 94 |
0,02 | 87 | |
0,004 | 62 | |
92 | 0,1 | 91 |
0,02 | 73 | |
0,004 | 31 | |
96 | 0,1 | 100 |
0,02 | 89 | |
0,004 | 54 | |
100 | 0,1 | 75 |
0,02 | 69 | |
0,004 | — | |
101 | 0,1 | 94 |
0,02 | 62 | |
0,004 | 12 | |
128 | 0)1 | 98 |
0,02 | 65 | |
0,004 | 30 | |
129 | 0,1 | 98 |
0,02 | 50 | |
0,004 | 25 | |
132 | 0,1 | 99 |
0,02 | 50 | |
0,004 | 57 | |
133 | 0,1 ’ | 100 |
0,02 | 89 | |
0,004 | 65 | |
134 | 0,1 | 100 |
0,02 | 85 | |
0,004 | 78 | |
135 | 0,1 | 100 |
0,02 | 100 | |
' 0,004 | 93 | |
136 | 0,1 | 100 |
0,02 | 80 | |
0,004 | 70 | |
137 | 0,1' | 100 |
0,02 | 80 | |
0,004 | 30 | |
138 | 0,1 | 99 |
0,02 | 86 | |
0,004 | 75 | |
140 | 0,1 | 83 |
0,02 | — | |
o;004 | — | |
141 | 0,1 | 67 |
0,02 | — | |
'0)004 | — | |
142 | 0,1' | 71 |
0)02 | 17 | |
0,004 | — | |
143 | 0,1 | 90 |
0,02 | — | |
0,004 | — | |
144 | 0,1 | 90 |
0)02 | — | |
'0,004 | — | |
145 | 0,1 | 90 |
0,02 | — | |
0)004 | — | |
146 | 0,1 | 90 |
0,02 | — | |
0,004 | — |
295149
32
Sloučenina číslo °/o aktivní substance % účinku (mokrý postřik)
155 | 0,1 | 90 | |
0,02 | — | ||
0,004 | — | ||
156 | 0,1 | 90 | |
0,02 | • | —· | |
0,004 | — |
Příklad 21
Ošetření semenáčků rajčat proti Botrytis cinerea postřikem.
Mladé rostliny rajčat byly do mokra postříkány koncentracemi účinné látky uvedenými v tabulce. Po zaschnutí postřiku byly ošetřené jakož i neošetřené rostliny inokulovány o vlhčením suspensi spor (asi 1 milion na ml roztoku ovocné šťávy) Botryris cinerea původce šedé plísně a vlhké byly inkubovány ve skleníku při asi 20 °C. Po zhroucení neošetřených rostlin ( = 100 % poškození) byl stanoven stupeň poškození a fungiciidiní účinek vypočítán následovně:
1 100 — | 100 . poškození v ošetřených | = % účinku |
poškození v neošetřených | ||
Sloučenina číslo | % aktivní substance | % účinku |
(mokrý postřik) | ||
20 | 0,025 | 50 |
59 | 0,025 | 72 |
64 | 0,025 | 78 |
Příklad 22
Test mezní koncentrace s kořenovými nematody (Meloidogyne sp.)
201% práškové přípravky účinné látky byly stejnoměrně smíchány s půdou, která byla silně zamořená kořenovými nematody. Po době čekání 3 dny byla ošetřená půda naplněna do dvou 0,5 litrových hliněných misek a do každé misky bylo uloženo 10 okurkových semen druhu Guntruud“. Při teplotě 24 až 27 °C následovalo ve skleníku pěstování po dobu 28 dinů. Potom byly okurkové ko řeny vymyty ve vodní lázni, vyšetřeny na poškození nematody a bylo stanoveno snížení poškození účinnou látkou oproti neošetřené kontrole v %.
Sloučeniny podle vynálezu, použité množství a snížení poškození jsou uvedené v následující tabulce.
Výpočet nematocidní účinnosti:
A = poškození v neošetřené kontrole В = poškození po ošetření
Test mezní koncentrace
Testované .nematody: Meloidogyne sp.
Sloučenina číslo | Koncentrace účinné látky v mg/litr půdy | ||
200 mg | 100 mg | 50 mg | |
3 | 100 | 100 | 92 |
4 . | 100 | 100 | 98 |
21 | 100 | 100 | 100 |
22 | 100 | 100 | 100 |
23 | 100 | 100 | 93 |
24 | 100 | 100 | 100 |
25 | 100 | 98 | 50 |
26 | 100 | 97 | 96 |
27 | 100 | 100 | 98 |
28 | 100 | 93 | 63 |
29 | 100 | 99 | 57 |
30 | 100 | 100 | 71 |
31 | 100 | 97 | 93 |
32 | 99 | 98 | — |
33 | 100 | 100 | 95 |
34 | 92 | 69 | 42 |
35 | 95 | 95 | 64 |
36 | 100 | 99 | 93 |
37 | 100 | 99 | — |
38 | 97 | 53 | — |
44 | 100 | 100 | — |
52 | 93 | 97 | 81 |
59 | 100 | 95 | — |
63 | 100 | 42 | — |
Příklad 23
Ošetření listů vinné révy proti Plasmopara Vítlcola
Mladé rostliny vinné révy s asi 5 až 8 listy byly do mokra postříkány uvedenými koncentracemi, po zaschnutí postřiku byly ovlhčeny na spodní straně listů vodnou emulsí sporangií houby (asi 20 000 pro· ml) a ihned inikubovány ve skleníku při 22 až 24 °C v pokud možno vodními parami nasycené atmosféře. Od druhého dne byla vlhkost vzduchu na 3 až 4 dny snížena na normální výši (30 až 70 % nasycení) a potom jeden den byla udržována na nasycenost vodní páry. Nakonec byl z každého listu zaznamenán procentuální podíl houbou napadené plochy a byl vypo^č^l^tá^n. průměr každého ošetření ke zjištění fungicidního účinku:
-_n 100 . zasazeni v ošetřených ft/ .x. , zasazeni v neošetřených
Sloučenina číslo % aktivní substance % účinku
71 | 0,025 | 48 |
128 | 0,025 | 100 |
130 | 0,025 | 75 |
132 | 0,025 | 92 |
133 | 0,025 | 77 |
134 | 0,025 | 83 |
139 | 0,025 | 91 |
140 | 0,025 | 99 |
141 | 0,025 | 98 |
142 | 0,025 | 99 |
po zaschnutí postřiku poprášením inokulovány suchými sporami padlí Erysiphe cichoracearum, iinkubovány při 24 °C a po týdnu byla napadená plocha padlí odhadnuta v % celkové plochy listů.
Fiugicidní účinlek se spočítal následovně:
Příklad 24
Ošetření listů na rostlinách tykve proti Erysiphe· Oich-oracearum.
Mladé rostliny tykve do mokra postříkané udanými koncentracemi účinné látky byly
100. poškozeni v ošetřených %
100---------—.---7—= % u-cmku ·.
poškozeni v neosetrených Sloučenina číslo % -aktivní substance % účinku
67 | 0,025 | 97 |
68 | 0,025 | 85 |
72 | 0,025 | 90 |
74 | 0,025 | 100 |
78 | 0,025 | 90 |
103 | 0,025 | 70 |
146 | 0,025 | 92 |
147 | 0,025 | 94 |
154 | 0,025 | 90 |
P ř í k 1 a d 25
Ojšetření semene ovsa proti Ustilago· -avenae na poli.
Semeno ovsa bylo ponořeno do suspense spor prašné -snětí ovesné Ustilago- avenae -a ve vakuovém exikátoru bylo střídavě vysta veno normálnímu tlaku a podtlaku. Po usušení - bylo semeno ošetřeno sloučeninami podle vynálezu uvedenými v tabulce, které byly použity jako práškové přípravky. 10 týdnů - po· vysetí byly - spočítány nemocné laty a z toho vypočítán účinek podle vzorce
100- | 100. poškození v - ošetřených _ 0/θ | |
poškození v -neosetřených | ||
Sloučenina číslo | % aktivní substance/100 kg | % účinku |
29 | 10 | 55 |
20 | — | |
59 | 10 | 82 |
20 | — | |
63 | 10 | 70 |
20 | . — |
PŘEDMĚT VYNALEZU
Claims (5)
1. Herbicidní, insekticidní, fungicidní nebo nemiatocidní prostředky, vyznačené tím, že ve -směsi -s nosiči -a/nebo pomocnými látkami jako účinnou látku -obsahují -amidy kyselin 1,2,3-triazolkarb.oxylových obecného vzorce I n značí čísla 0, 1 nebo 2 a jejch isomerní -směsi.
2. Prostředky podle bodu 1, vyznačené tím, že jako účinnou látku obsahují amidy kyselin 1,2,3-tríazolkarboxylových -obecného vzorce I, ve kterém představují zbytek Ri alkyl -s -až 4 atomy uhlíku, benzyl, zbytek R2 vodík, -methyl, ethyl, propyl, isopropyl, butyl nebo- terč, butyl, zbytek R3 alkyl -až se 6 -atomy uhlíku, chlorethyl, cyklohexyl, benzyl, zbytek R4 alkyl -až se 6 atomy uhlíku, chlorethyl nebo cyklohexyl, benzyl,
R3 a R4 -spolu -s atomem dusíku skupinu morfolinovou, piperidinovou, pyrrolidrnovou nebo hexamethyleniminovou, n značí číslo 2.
3. Prostředky podle bodu 1, vyznačené tím, že jakoo· účinnou látku obsahují -amidy kyselin 1,2,3-triazolkarboxylových obecného vzorce I, ve kterém značí
Ri methyl, ethyl, propyl, allyl -nebo· propint2-yl,
R2 vodík, methyl, ethyl, propyl, butyl nebo terč.butyl,
Rs vodík -nebo methyl,
R4 methyl, ve kterém
Ri značí alkyl s 1 až 4 atomy uhlíku, allyl, propinyl, kyanethyl nebo benzyl,
R2 značí vodík nebo alkyl s 1 až 4 atomy uhlíku,
R3 značí vodík, alkyl s 1 až 6 atomy uhlíku, allyl, chlorethyl nebo kyanethyl,
Ri značí -alkyl s 1 až 6 atomy uhlíku, cyklohexyl, -allyl, chlorethyl, benzyl, fenyl, methylfenyl nebo chlorfenyl nebo
Rí a R4 -spolu s atomem -dusíku představují skupinu pyrrolidinovou, piperidinovou, morfoltoovou nebo hex-amethyleniminovou, n číslo 0.
4. Prostředky podle bodu 1, vyznačené tím, že jako účinnou látku obsahují amidy kyselin 1,2,3-triazolkarboxylových obecného vzorce I, ve kterém značí
Ri alkyl s 1 až 4 atomy uhlíku, allyl, propin-2-yl nelbo benzyl,
R2 vodík, methyl, ethyl, propyl, isopropyl, butyl, sek. butyl, isobutyl nebo terč, butyl,
R3 vodík, alkyl až se 6 atomy uhlíku,
R4 alkyl až se 6 atomy uhlíku, n číslo 0.
5. Způsob výroby amidů kyselin 1,2,3-triazolkarboxylových jako účinné látky podle bodů 1 až 4, vyznačený tím, že se 1,2,3-triazoly obecného vzorce II
H (II) ve kterém Ri, R2 a n mají dříve uvedený význam, při teplotě 0 až 120 °C, výhodně při teplotě místnosti, za přítomnosti polárního organického rozpouštědla, nechají reagovat s karbamoylhalogenidy obecného vzorce III
R3 \
N—СО—X
Z
R4 (III), kde R3, R4 mají dříve uvedený význam а X značí atom halogenu, výhodně chloru, , v přítomnosti prostředků vázajících kyseliny nebo s isokyanáty obecného vzorce IV
R3—N = C = O [IV], ( kde R3 má dříve uvedený význam, popřípadě v přítomnosti katalysátoru, účelně organické base.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE19782834879 DE2834879A1 (de) | 1978-08-07 | 1978-08-07 | 1,2,3-triazolcarbonsaeureamide, verfahren zur herstellung dieser verbindungen sowie diese enthaltende biozide mittel |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS205149B2 true CS205149B2 (en) | 1981-04-30 |
Family
ID=6046591
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS795021A CS205149B2 (en) | 1978-08-07 | 1979-07-18 | Herbicide,insecticide,fungicide or nematocide means and method of making the active substance |
Country Status (38)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4233059A (cs) |
JP (1) | JPS5524179A (cs) |
AR (1) | AR222039A1 (cs) |
AT (1) | AT365892B (cs) |
AU (1) | AU523909B2 (cs) |
BE (1) | BE878127A (cs) |
BR (1) | BR7905011A (cs) |
CA (1) | CA1129425A (cs) |
CH (1) | CH640518A5 (cs) |
CS (1) | CS205149B2 (cs) |
DD (1) | DD145364A5 (cs) |
DE (1) | DE2834879A1 (cs) |
DK (1) | DK301879A (cs) |
EG (1) | EG14370A (cs) |
ES (1) | ES483115A1 (cs) |
FI (1) | FI792423A (cs) |
FR (1) | FR2433018A1 (cs) |
GB (1) | GB2028319B (cs) |
GR (1) | GR72718B (cs) |
IE (1) | IE48787B1 (cs) |
IL (1) | IL57927A (cs) |
IN (1) | IN152609B (cs) |
IT (1) | IT1122324B (cs) |
LU (1) | LU81578A1 (cs) |
MA (1) | MA18557A1 (cs) |
MX (1) | MX5623E (cs) |
NL (1) | NL7904611A (cs) |
NO (1) | NO792575L (cs) |
NZ (1) | NZ191185A (cs) |
PH (1) | PH16769A (cs) |
PL (1) | PL118237B1 (cs) |
PT (1) | PT69999A (cs) |
RO (2) | RO81505B (cs) |
SE (1) | SE7906602L (cs) |
SU (1) | SU929008A3 (cs) |
TR (1) | TR20593A (cs) |
YU (1) | YU149179A (cs) |
ZA (1) | ZA794084B (cs) |
Families Citing this family (9)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4280831A (en) * | 1980-08-04 | 1981-07-28 | Gulf Oil Corporation | Benzylsulfonyl diethylcarbamyl triazole and use as a selective herbicide |
US4596597A (en) * | 1985-06-21 | 1986-06-24 | Stauffer Chemical Company | Esters of 1,2 and 3-N,N-dialkylcarbamyl-5-substituted-1H-1,2,3-triazole-4-carboxylic acid |
US4596596A (en) * | 1985-06-21 | 1986-06-24 | Stauffer Chemical Company | 1-,2-,and 3-N,N-dialkylcarbamyl-1-H-1,2,3-triazoles |
JPH0559017A (ja) * | 1990-10-26 | 1993-03-09 | Ube Ind Ltd | 1,2,3−トリアゾール誘導体、その製法及び有害生物防除剤 |
PL375353A1 (en) * | 2002-08-22 | 2005-11-28 | Syngenta Participations Ag | Chemical compounds |
NZ593418A (en) * | 2008-12-24 | 2013-10-25 | Bial Portela & Ca Sa | Imidazole compounds for use as enzyme inhibitors |
CA2830958A1 (en) * | 2011-04-06 | 2012-10-11 | The Scripps Research Institute | N1- and n2-carbamoyl-1,2,3-triazole serine hydrolase inhibitors and methods |
CN102775361B (zh) * | 2012-07-27 | 2014-11-12 | 浙江工业大学 | 一种1,2,4-三唑类衍生物、其制备方法及用途 |
US11085342B2 (en) | 2018-06-20 | 2021-08-10 | Ngk Insulators, Ltd. | Honeycomb filter |
Family Cites Families (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3952001A (en) | 1970-07-01 | 1976-04-20 | The Boots Company Limited | 1-Carbamoyl-1,2,4-triazoles |
-
1978
- 1978-08-07 DE DE19782834879 patent/DE2834879A1/de not_active Withdrawn
-
1979
- 1979-06-12 NL NL7904611A patent/NL7904611A/nl not_active Application Discontinuation
- 1979-06-25 YU YU01491/79A patent/YU149179A/xx unknown
- 1979-07-13 AR AR277299A patent/AR222039A1/es active
- 1979-07-13 IN IN507/DEL/79A patent/IN152609B/en unknown
- 1979-07-18 DK DK301879A patent/DK301879A/da not_active Application Discontinuation
- 1979-07-18 CS CS795021A patent/CS205149B2/cs unknown
- 1979-07-25 IT IT24631/79A patent/IT1122324B/it active
- 1979-07-30 CA CA332,838A patent/CA1129425A/en not_active Expired
- 1979-07-30 PT PT69999A patent/PT69999A/pt unknown
- 1979-07-30 GB GB7926412A patent/GB2028319B/en not_active Expired
- 1979-07-31 IL IL57927A patent/IL57927A/xx unknown
- 1979-08-01 US US06/062,795 patent/US4233059A/en not_active Expired - Lifetime
- 1979-08-01 NZ NZ191185A patent/NZ191185A/xx unknown
- 1979-08-02 MX MX798297U patent/MX5623E/es unknown
- 1979-08-02 DD DD79214769A patent/DD145364A5/de unknown
- 1979-08-03 ES ES483115A patent/ES483115A1/es not_active Expired
- 1979-08-03 MA MA18755A patent/MA18557A1/fr unknown
- 1979-08-03 FI FI792423A patent/FI792423A/fi not_active Application Discontinuation
- 1979-08-06 FR FR7920083A patent/FR2433018A1/fr active Granted
- 1979-08-06 PH PH22864A patent/PH16769A/en unknown
- 1979-08-06 EG EG476/79A patent/EG14370A/xx active
- 1979-08-06 RO RO103432A patent/RO81505B/ro unknown
- 1979-08-06 SE SE7906602A patent/SE7906602L/xx unknown
- 1979-08-06 PL PL1979217595A patent/PL118237B1/pl unknown
- 1979-08-06 LU LU81578A patent/LU81578A1/de unknown
- 1979-08-06 BR BR7905011A patent/BR7905011A/pt unknown
- 1979-08-06 CH CH721279A patent/CH640518A5/de not_active IP Right Cessation
- 1979-08-06 SU SU792797788A patent/SU929008A3/ru active
- 1979-08-06 NO NO792575A patent/NO792575L/no unknown
- 1979-08-06 TR TR20593A patent/TR20593A/xx unknown
- 1979-08-06 RO RO7998383A patent/RO77561A/ro unknown
- 1979-08-06 GR GR59781A patent/GR72718B/el unknown
- 1979-08-06 AT AT0536579A patent/AT365892B/de not_active IP Right Cessation
- 1979-08-06 AU AU49594/79A patent/AU523909B2/en not_active Ceased
- 1979-08-07 JP JP9993379A patent/JPS5524179A/ja active Pending
- 1979-08-07 ZA ZA00794084A patent/ZA794084B/xx unknown
- 1979-08-07 BE BE0/196637A patent/BE878127A/fr not_active IP Right Cessation
- 1979-08-08 IE IE1488/79A patent/IE48787B1/en unknown
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
HU185881B (en) | Herbicide composition and process for preparing azolyloxy-carboxylic acid amide derivatives applied as active substances | |
HU185231B (en) | Pesticide composition and process for preparing new pyridyl-aniline derivatives applicable as the active substances of the composition | |
HU180986B (en) | Herbicide compositions for determining growth of plants containing 1,2,3-thiadiazole-5-carboxylic acid derivatives and process for producing the active agents | |
US4927824A (en) | Fungicidal trisubstituted 1,3,5-triazine-2,4,6-triones | |
RU2010524C1 (ru) | Гербицидная композиция | |
US5863951A (en) | N-(ortho-substituted benzyloxy) imine derivatives and their use as fungicides, acaricides or insecticides | |
CS205149B2 (en) | Herbicide,insecticide,fungicide or nematocide means and method of making the active substance | |
JPH01275572A (ja) | 置換されたトリアゾール | |
HU188758B (en) | Fungicide and/or bactericide compositions containing new nitro-thiophene derivatives and process for preparing the new nitro-thiophene derivatives | |
EP0836595B1 (en) | Triazoline and isoxazoline bis-oxime derivatives and their use as pesticides | |
DE19605903A1 (de) | Pyridyl-phenyl- und -benzylether, Verfahren und Zwischenprodukte zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung | |
JP2000095612A (ja) | 殺虫、殺ダニ剤組成物 | |
JP3208773B2 (ja) | イミノスルホニルウレア誘導体及び除草剤 | |
EP0301613B1 (en) | Thiazole compounds having fungicidal activity | |
JPS6365069B2 (cs) | ||
JPS6326757B2 (cs) | ||
DK170374B1 (da) | 1-Carbamoyl-2-pyrazolinderivater, fremgangsmåde til fremstilling heraf, middel med herbicid og/eller plantevækstregulerende virkning indeholdende et sådant derivat, og fremgangsmåde til fremstilling af midlet, samt fremgangsmåde til bekæmpelse og/eller forebyggelse af uønsket plantevækst hermed | |
JPS63270660A (ja) | 1−アミノメチル−3−アリール−4−シアノ−ピロール類 | |
JPH11335364A (ja) | 新規な酸アニリド誘導体およびこれを有効成分とする植物病害防除剤 | |
KR101032834B1 (ko) | 1,2,4-티아디아졸 화합물 및 그를 함유하는 유해 생물 방제조성물 | |
JP3158905B2 (ja) | オキサゾリン誘導体、その製法及び農園芸用の有害生物防除剤 | |
HU184696B (en) | Pesticides comprising 1,2,3-triazolecarboxylic acid amide derivatives and process for producing 1,2,3-triazolecarboxylic acid amid derivatives | |
JP2003137876A (ja) | 新規カルバモイルテトラゾリノン化合物および除草剤 | |
JPH06234763A (ja) | 環状アミド系化合物、それらの製造方法及びそれらを含有する除草性組成物 | |
HU187307B (en) | Fungicide compositions containing derivatives of 2-sulphinyl-5-sulphonyl-1,3,4-thiadiazole derivatives |