CS195302B2 - Process for the polymerization of vinylchloride - Google Patents
Process for the polymerization of vinylchloride Download PDFInfo
- Publication number
- CS195302B2 CS195302B2 CS758885A CS888575A CS195302B2 CS 195302 B2 CS195302 B2 CS 195302B2 CS 758885 A CS758885 A CS 758885A CS 888575 A CS888575 A CS 888575A CS 195302 B2 CS195302 B2 CS 195302B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- polymerization
- compound
- compounds
- solution
- black
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C08—ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
- C08F—MACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
- C08F2/00—Processes of polymerisation
- C08F2/002—Scale prevention in a polymerisation reactor or its auxiliary parts
- C08F2/004—Scale prevention in a polymerisation reactor or its auxiliary parts by a prior coating on the reactor walls
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Polymers & Plastics (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Polymerisation Methods In General (AREA)
- Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
Description
Vynález se týká způsobu polymerace vinylchioridu, samotného, monomeru nebo smí-. šeného s kopolymerovatelným monomerem nebo monomery v přítomnosti iniciátoru polymerace.
Při jakýchkoli známých druzích polymerace, jako je suspenzní polymerace, emulzní polymerace, roztoková polymerace, palymerace v plynné fázi a bloková polymerace, je usazování nánosu polymeru na vnitřní stěně polymerační nádoby a jiných površích ve styku s monomerem nebo· monomery vážným problémem z následujících důvodů.
Za prvé nános polymerní usazeniny způsobuje snížení výtěžku polymerního produktu a účinnosti chlazení polymerační nádoby.
Za druhé, jakýkoli nános, který odpadne od povrchů, se pravděpodobně přimísí к polymeračnímu produktu, což má za následek zhoršení jeho kvality.
Za třetí, odstranění nánosu z povrchů vyžaduje mnoho práce a času, což má za následek snížení produktivity.
Konečně, a jako· věc značné důležitosti v pozdější době, odstraňování nánosu ob- , vykle prováděné po každé polymerací představuje zdravotní problém pro pracovníky vlivem určitého množství nezreagovaného monomeru nebo monomerů, které jsou ad......sorbovány na .nánosu. .
Pro zabránění usazování nánosu v poly' meru na různých površích bylo navrhováno mnoho způsobů, které zahrnují povlékání těchto povrchů polárními organickými sloučeninami, jako jsou aminové sloučeniny, chinonové sloučeniny a aldehydové sloučeniny, barviva a pigmenty. (Viz japonské patentové spisy č. 30 343/1970 a 30 385/ /1970). Ovšem známé postupy nejsou efektivní při polymeračním postupu, ve kterém vinylchlorid se polymeruje za přítomnosti emulgátorů nebo spolu s komonomerem nebo komonomery, nebo polymerační směs obsahuje acylperoxldy, jako je benzaylperoxid, lauroylperoxid a podobně, nebo vyšší karboxylové kyseliny, jako je kyselina laurová a kyselina stearová nebo· její soli.
Dále známými postupy zabraňování nánosu se stěží může tato prevence udržovat při opakovaných polymeracích.
Hlavním úkolem tohoto· vynálezu je zajištění způsobu polymerace vinylchioridu nebo monornerní směsi tvořené hlavně vinylchloridem, při němž se může v podstatě zabránit usazení nánosu polymeru na vnitřních stěnách polymerační nádoby nebo jiných površích ve styku s monomerem nebo monomery při všech druzích polymerace.
. Dále je úkolem vynálezu zajistit způsob polymerace vinylchloridu nebo monomerické směsi tvořené hlavně vinyle hloridém, jímž se může značně zvýšit produktivita výroby vinylchloridu.
Dalším úkolem vynálezu je zajistit způsob polymerace vinylchloridu nebo směsi monomerů tvořené hlavně vinylchloridem, jímž se může snadno' vyrábět vinylový polymer vysoké kvality.
Předmětem vynálezu je způsob polymerace vinylchloridu, samotného monomeru nebo smíšeného . s kopolymerovatelným mono;merem nebo monomery v přítomnosti iniciátoru polymerace, jehož podstata spočívá v tom,, že se před polymerací povrchy vnitřních stěn a jiných částí polymeračního reaktoru přicházejícího do styku s monomerem nebo monomery podrobí zpracování alespoň jednou organickou sloučeninou (a) vybíranou . ze skupiny zahrnující nigrosino- vou čerň, lihovou čerň, olejovou čerň, threnovou šeď K, anilinovou čerň, alizarinovou žluť, alizarinovou žluť R, trvanlivou světlou žluť G, threnovou zlatou žluť RK, pyrazoilonovou červeň, trvanlivou oranž ' GTR, ftalocyaninovou modř, naftolovou žluť S, Súdán B, nigrosln, nigrosinovou bázi, diaminonaftalen, dinatriummethylendiaminotetraacetát, fytovou kyselinu, alfanaftylamin, indulin, p-toluensulfon-ovou kyselinu, olejovou hněď BB a daitofor AN s alespoň jednou sloučeninou . (b) vybranou ze skupiny zahrnující křemičitan sodný, dusitan draselný, kyselinu boritou, kyselinu křemičitou, dvojchroman draselný, kyselinu trlfosforečnou, kyselinu polýfosforečnou, uhličitan hořečnatý, kyselinu cíničitou, molybdenan sodný, kyselinu titaničitou, kyselinu ’ manganistou, boritan sodný, dusitan sodný, kyselinu fosforečnou, křemičitan draselný, boritan sodný, hydrogenuhličitan sodný, tetrahydrogendifosforečnan ' vápenatý, octan sodný, chlorid železnatý, síran draselný a síran hlinítodraselný, přičemž se povrchy „vniirních stěn upraví operací ze skupiny zahrnující: . pokrytí povrchů roztokem . nebo disperzí sloučeniny (a) a uvedení takto pokrytých povrchů dO styku s roztokem nebo . disperzí sloučeniny (b), pokrytí povrchů roztokem nebo disperzí sloučenin ' (a) a (b), přičemž hmotnostní poměr sloučenin (a) a (b) je v rozmezí 0,01 : : 1 až 50 : 1, rozpuštěných nebo, rozptýlených v rozpouštědle a zahřátých na teplotu v rozmezí od 50 °C do . . 100 °C po dobu delší než 10 minut, a pokrytí těclíto povrchů střídavě roztokem nebo disperzí sloučeniny (a] a roztokem nebo disperzí sloučeniny (b), přičemž hmotnostní poměr, sloučenin (a) a .(b) je v rozmezí od 0,01 : . ·1 do· 50 : 1 tak, že se získá celkový povlak sloučenin· (a) a (b) o hmotnosti alespoň 0,001 g/m2.
Při popisování předmětu vynálezu jsou uváděny všeobecně používané triviální názvy barviv. Odpovídající názvy, uváděné v Colour Indexu, jsou .uvedeny v následující tabulce A.
Triviální název
Tabulka A
Odpovídající název v Colour Indexu γ methylenová modř nigrosinová čerň olejová čerň .. . <
lihová čerň · brilantní Indigo B threnová . červená violeť RH threnová tisková čerň . B sirná· modř FBB slrná čerň B Sudan B brilantní žluť G kyselá světlá žluť 2G Levafix žluť 4G
Procion. brilantní oranž G . . přímá trvanlivá . červeň GS přímá bordó NS brilantní červeň 3R kyselá alizarinová červeň B přímá turecká modř GL cibacron modř 3G blankofor B .
nigrosin sirius G chrysamin G přímá trvanlivá žluť GG chromová žluť G chromová žluť ME eosin G .
zásaditá modř 9 rozpouštědlová čerň 7 rozpouštědlová čerň 3 rozpuštčdlová čerň 5 kypová modř · 1 .
kypová violeť 2 ..
kypová violeť 13 sirná modř 7.
sirná čerň 1 rozpouštědlová čerň · 3.
reaktivní žluť 14 kyselá žluť 17 reaktivní žluť 10 .· reaktivní žluť 1 .. .
přímá červeň . 4· přímá červeň 229 kyselá červeň 18' mořidlová červeň 9.
přímá modř.. 86 .
reaktivní modř 2 fluorescen-tní zjasňovačí činidlo . 121 kyselá čerň 2 přímá čerň 74 přímá žluť 24 přímá žluť 26 mořidlová žluť 1 mořidlová žluť 30 .
kyselá . červeň '....
s
19S362
Triviální název zásaditý flavin 8G astrazon žluť 3G phodamin 6 GCP safranin T phodamin B daitofon AN auramin konc. chrysoldin ‘ Bsmarckova hněď BG nigrosinová čerň liliová'- čerň olejov'. Čerň threnóvá šeď K anitinová čerň alizarínová žluť R trvanlivá světlá žlúť G threnóvá zlatá žluť RK pýrazoloncvá červeň trvanlivá oranž G, TR ftalokyamnová modř naftolová žluť S
Výše uvedené polární ' organické sloučeniny a organická barviva mohou být použity samostatně nebo· v kombinaci.
Při - provádění způsobu tohoto vynálezu je výhodné, aby sloučeniny (a) a (b) byly rozpuštěny nebo dispergovány odděleně nebo společně v rozpouštědle před použitím. Jako rozpouštědlo, se obvykle používá voda, alkoholická rozpouštědla, esterová rozpouštědla, ketonová rozpouštědla, uhlovodíková rozpouštědla a chlorovaná uhlovodíková rozpouštědla.·,
Dále Jsou uvedena tři výhodná provedení způsobu podle tohoto vynálezu. ’
Zaprvé, sloučenina (a) se rozpustí nebo disperguje v jednom z výše uvedených rozpouštědel a výsledný roztok nebo disperze se nanese na povrchy; vnitřní stěny a jiných částí polymeračního' ' reaktoru · přicházející do styku s monomerem nebo monomery. Pak se pokryté povrchy uvedou do styku a upraví sloučeninou (b) zavedením jejího roztoku nebo disperze do reaktoru, zahříváním roztoku nebo^ disperze výhodně při 50 až 100 stupních C po· dobu 10 minut nebo více a pak odebráním roztoku nebo· disperze z reaktoru, načež následuje konvenční polymerační postup v témž· reaktoru.
V tomto případě, ovšem, jestliže je ' polymerační ’ směs vodná, jako například při suspenzní nebo^ emulzní polymeraci, a je-li rozpouštědlem použitým pro vytvoření roztoku nebo disperze sloučeniny (b) voda, pak není vždy třeba odebírat zahřátý vodný roztok nebo disperzi.
Za druhé, sloučenina (a) se rozpustí nebo disperguje ve vodném rozpouštědle, zatímco· sloučenina (b) se rozpustí v témže nebo rozdílném rozpouštědle. Roztok nebo disperze sloučeniny (a) se přidá p^o kapkách t k roztoku nebo disperzi sloučeniny (b), následuje zahřátí, výhodně na 50 až 100 °C. Výsledná směs se nanese na povrchy vnitřOdpovídající název v Colour Indexu zásaditá žluť 1 zásaditá žluť 11 zásaditá červeň 1 zásaditá červeň 2 , zásaditá violeť 10 fluorescentní zjasňovací činidlo 122 zásaditá žluť 2 zásaditá oranž 2 . ..
zásaditá hněď 1 ... .
rozpouštědlová čerň 7 rozpouštědlová čerň 5 rozpouštědlová čerň 3 kypová čerň 28 pigmentová čerň 1 mořidlová oranž 1 kyselá žluť' 11 .
kypová žluť 4, pigmentová červeň 38 pigmentová oranž. 24..
pigmentová modř 15 .' kyselá žluť 1 ' ·:
.ní stěny a jiné části polymeračního reaktoru přicházejícího do styku s monomerem nebo» monomery.
Takto pokryté .povrchy se omyjí vodou, je-li to třeba. Pak se zahájí polymerace známým postupem.
Za třetí, oddělené roztoky nebo disperze sloučenin (a) a (b) se připraví v témže nebo různých rozpouštědlech, (a) roztoky nebo disperze a (b) roztoky nebordisperze jsou střídavě, jednou nebo vícekrát, naneseny na povrchy přicházející do^ styku s monomerem nebo^ monomery.
Takto pokryté povrchy se podrobí tepelnému zpracování průchodem horké vody pláštěm nebo foukáním horkého vzduchu do гeaktoru. Je výhodné pi^ovést nanesení krycích roztoků nebo disperzí, zatímco se vnitřní stěna ; udržuje asi při 50 až 100°С průchodem horké vody pláštěm.
Výhodnější je dokončit nanesení roztoků nebo disperzí průchodem horké vody pláštěm a současně profukováním horkého· vzduchu do réaktoru v každém intervalu nanášení nebo povlékání.
V kterémkoliv z výše uvedených provedení je výhodné, aby sloučeniny (a) a (b) byly přivedeny do styku jedna s druhou při zvýšené teplotě, vyšší než 50 °C. Jestliže je teplota nižší, nezíská se dostatečný výsledek a více než 10 hodin je třeba pro úpravu.
Poměr sloučeniny (bJ k sloučenině (a) použitý ve způsobu tohoto vynálezu může kolísat v závislosti na druhu použitých' sloučenin a typu polymerace, které se to týká. Specificky při výše uvedeném prvním provedení, ve kterém sloučenina (b) má nízkou koncentraci ve vodné fázi, a ve třetím provedení, ve kterém sloučeniny (aJ a (bj se jedna s druhou dobře nemísí, je výhodné, aby hmotnostní (hm.j poměr sloučeniny
19'5'302 (b) k sloučenině . (a) byl relativně rozsáhlý, obvykle . 'od 0,1 : 1 až 500 .·. 1.
V druhém provedení, ve kterém se použije zahřátá směs sloučenin (a) a (b) může být hm. poměr sloučeniny (b) ke sloučenině (a) relativně malý, např. od 0,01 : 1 až 50 : 1.
V souhlase s vynálezem množství sloučeniny (a) nebo (b) nebo jejich směsi, které se má použít pro pokrytí povrchů vnitřní stěny a jiných částí reaktoru, může být menší nebo' větší, než je použité množství v případě, kde se použijí známé povlakové materiály v souhlase . se známými postupy. Například dostatečné prevence usazení polymerního nánosu může být dosaženo s množstvím alespoň 0,001 g/m2.
Ve spojení s výše uvedenými třemi provedeními může být dodáno, že je optimální použít kterékoliv z nich ne jednoduše, ale v kombinaci. Například povrchy se nejdříve pokryjí směsným roztokem sloučenin (a) a (b), následuje zahřátí jako v druhém provedení a takto pokryté povrchy jsou překryty roztokem sloučeniny [a] a roztokem sloučeniny (b) po sobě, načež následuje zahřátí jako v třetím provedení.
Když se použijí dva druhy sloučeniny ' (a) společně, je možné získat lepší . výsledky vybráním jedné nebo . dvou sloučenin z rozpustných ve vodě a ostatních ze sloučenin rozpustných v organickém rozpouštědle.
Dále je výhodné, pro dosažení lepší zábrany tvorby nánosu, přidat do polymerační směsi, které se to týká, roztok nebo disperzi . sloučeniny (a) nebo (b) ' nebo smíšený . a zahřátý roztok nebo disperzi sloučenin (a) . a (b). V tomto případě množství takových přídavků by mělo být omezeno' do. rozmezí od několika ppm do 100 ppm, počítáno na monomer nebo monomery, protože přebytečná množství ' mohou mít . nepříznivé účinky na výsledný polymerní produkt.
Aby se dále zvýšila zábrana usazování nánosu v souhlase s tímto. vynálezem, navrhuje .se přidat k polymerační směsi alkalickou látku, byť nesouhlasící s definicí sloučeniny (b), jako jsou oxidy, hydroxidy, uhličitany, fosforečnany, dvojuhličitany, křemičitany a acetáty alkalických kovů, kovů alkalických zemin a amonia. Je však důležité, aby alkalické látky nebyly přidávány v množství takovém·, že by způsobilo zhoršení výsledného polymeru. Vhodné 'množství je například až do 1 % hm., počítáno na monomer nebo směs monomerů.
Způsob podle tohoto vynálezu může být použit na všechny typy polymerace, to je suspenzní polymeraci, emulzní polymeraci, roztokovou polymeraci a blokovou polymeraci vinylchloridového monomeru nebo směsi monomerů hlavně z vinylchloridu. Dále způsob podle vynálezu neomezuje výběr různých aditiv, jako' jsou suspenzní prostředky, emulgátory, přenášeče řetězce ' a iniciátory polymerace, polymerační teploty a rychlosti míchání.
Způsob vynálezu může být účinně aplikován nejen při hom-opolymeraci vinylchloridu, ale také při kopolymeraci vinylchloridu s kopolymerovatelným monomerem nebo monomery.
Jako kopolymer.ovatelný monomer lze uvést například vinylestery, vinylethery, kyselinu akrylovou a methakrylovou, ' jejich estery, kyselinu maleinovou a fumarovou, jejich estery, maleinanhydrid, aromatické vinylové monomery, vinylhalogenidy jiné než je vinylchlorid, vinylidenhalogenldy, olefiny, akrylonitril a ' methakrylonitril.
Vynález je dále znázorněn následujícími příklady.
Příklad 1 .
Pro tento příklad byly zajištěny dvoulitrové autoklávy. z antikorozní oceli, přičemž každý byl vybaven turbínovým míchadlem. Povrchy vnitřní stěny každého autokiávu a lopatky míchadla . byly pokryty 0,1% roztokem v toluenu, každým z různých organických barviv, jak je uvedeno. pod záhlavím „‘sloučenina A“ v tabulce I, v množství asi 0,05 g/m2 (jako> pevná látka) a pokryté povrchy byly vysušeny při 70 °C po dobu 60. minut, načež byl ' na pokryté a vysušené po·vrchy nanesen 1% ' vodný roztok každé z různých. oxokyselín. nebo jejich solí, jak je .uveleno pod záhlavím „sloučenina B“ v téže tabulce, v množství asi 0,05' g/m2 (jako pevná látka), načež následovalo· vysušení při 70°C po dobu 60 minut. Pak bylo do každého' takto pokrytého ' autoklávu napuštěno 900 g vody, 0,4 g methylcelulosy a 0,8 g polyvinylalkoholu. Pak byl z autokiávu odstraněn vzduch a byl zaveden dusík, dále bylo dávkováno 600 g vinylchloridového monomeru a 21 g ^a-azobisvaleronitrilu a směs byla polymerována v suspenzi při otáčkách 1000 min-1 a teplotě 57 °C po dobu asi 6 hodin.
Polymerační běhy byly stále opakovány s každým autoklávem, dokud usazený nános nepřekročil 1 g/m2 přičemž počet těchto opakovaných polymeračních běhů je uveden v ' tabulce I pod ' záhlavím . „Počet běhů“. Počet běhů znamená, že usazení nánosu bylo účinně zabráněno během těchto opakovaných polymeračních běhů. Detaily a výsledky jsou shrnuty v tabulce I.
Pro porovnání, zkoušky používající sloučeninu A nebo B samotnou, ne v kombinaci, byly prováděny podobným způsobem a za podobných podmínek, přičemž získané výsledky jsou shrnuty v téže tabulce.
1:95302 ;·9
TABULKA I
Sloučenina А
Sloučenina В
Sloučeni- Sloučeni-. Sloučenina А а В na A na В zk. počet zk. počet zk. počet č. běhů č. běhů č. běhů
nigrosinová čerň | křerriičitan sodný | 1 | 18 | 13 | 12 | 25 | 2 |
lihová čerň | dusitan draselný | 2 | 12 | 14 | 9 | 26 | 2 |
olejová čerň | kyselina boritá | 3 | 10 | 15 | 7 | 27 | 1 |
threnová šeď К | kyselina křemičitá | 4 ~ | 5 | 16 | 3 | 28 | 2 |
anilinová čerň | dvojchroman draselný | 5 | 6 | 17 | 4 | 29 | 1 |
alizarinová žluť R | trifosforečná kyselina | 6 | 6 | 18 | 2 | 30 | 2 |
trvanlivá světlá žluť G | uhličitan hořečnatý | 7 | 4 | 19 | 3 | 31 | 1 |
threnové zlatá žluť RK | kyselina cíničitá | 8 | 3 | 20 | 2 | 32 | 1 |
pyrazolonová červeň | molybdenan sodný | 9 | 3 | 21 | 2 | 33 | 2 |
Stálá oranž GTR | kyselina titaničitá | 10 | 3 | 22 | 2 | 34 | 1 |
ftalocyaninová modř | kyselina manganistá | 11 | 2 | 23 | 1 | 35 | 1 |
naftolová žluť | boritan sodný | 12 | 3 | 24 | 2. | 36 | . 1 |
Pozn.: Zkoušky označené 13 až 36 jsou kontrolní.
P ř í к 1 a d 2
Tytéž autoklávy,. jako byly použity v příkladu 1, byly pokryty sloučeninami А а В v kombinaci, která je uvedena v tabulce II, a pro porovnání, se sloučeninou A nebo В samotnou, jak je uvedeno v téže tabulce, tým, způsobem a za týchž podmínek, jako v příkladu 1. Do každého z pokrytých autoklávů. bylo dávkováno 900 g vody, 6 g laurylsulfonátu sodného, 1 g persíranu draselného a 600 g vinylchioridu, pro provedení emulzní polymerace při 48 °C po dobu 10 hodin. Podrobnosti a výsledky těchto zkoušek jsou uvedeny v tabulce II.
TABULKA II
Zkouška č.
Sloučenina A
Sloučenina В
Počet běhů
37 | nigrosinová čerň |
38 | lihová čerň |
39 | olejová čerň |
40 | nigrosinová čerň |
41 | lihová čerň |
42 | nigrosinová čerň |
43 | lihová čerň |
44 | — . |
45 | |
46 | — |
trifosforečná kyselina | 5 |
molybdenan sodný | 3 |
dusitan sodný | 2 |
křemlčitan sodný | .5: |
kyselina boritá | 3. '3 |
křemlčitan. sodný | 2 1 |
dusitan sodný | 1 |
kyselina fosforečná | i- |
Pozn.: Zkoušky č. 42 až 46 byly kontrolní.
Příklad 3
Byly použity tytéž autoklávy jako v příkladu 1 a byly pokryty sloučeninami А а В v kombinaci uvedené v tabulce III a pro porovnání se sloučeninou А а В samotnou, jak je uvedeno v téže tabulce, stejným způsobem a za stejných podmínek jako v příkladu 1.
Do každého z pokrytých autoklávů bylo dávkováno 900 g vody, 0,4 g methylcelulózy, 0,8 g polyvinylalkoholu, 600 g vinylchioridu, 600 g komonomeru, to jest vinylacetátu nebo vinylidenchloridu, a 0,21 g isopropylperoxydikarbonátu bylo dávkováno pro provedení suspenzní polymerace při 52 °C po dobu asi 6 hodin.
Podrobnosti a výsledky jsou shrnuty v tabulce III.
TABULKA IÍI
Zkouška č. | Komonomer | Sloučenina A | Sloučenina В | Počet běhů |
47 | vinylacetát | nigrosinová čerň | kyselina křemičitá | 8 |
48 | vinylacetát | olejová čerň | trifosforečná kyselina | 5 |
49 | vinylacetát | nigrosinová čerň | dusitan draselný | 7 |
50 | vinylacetát | olejová čerň | kyselina boritá | 4 |
51 | vlnylidenchlorld | nigrosinová čerň | kyselina fosforečná | 8 |
52 | vinylidenchlorid | lihová čerň | molybdenan sodný | 5 |
53 | vinylidenchlorid | nigrosinová čerň | křemičitan sodný | 8 |
54 | vinylacetát | nigrosinová čerň | — | 5 |
55 | vinylacetát | olejová čerň | — | 3 |
56 | vinylacetát | — | kyselina křemičitá | 1 |
57 | vinylacetát | — | trifosforečná kyselina | 1 |
58 | vinylidenchlorid | nigrosinová čerň | — | 5 |
59 | vinylidenchlorid | lihová čerň | — | 3 |
60 | vlnylidenchlorld | — | molybdenan sodný | 1 |
Pozn.: Zkoušky číslo 54—60 jsou kontrolní.
Příklad 4
Tytéž autoklávy jako v příkladu 1 byly pokryty 0,05% roztokem nebo disperzí směsi složené ze sloučenin ve stejných množstvích, ale v různých kombinacích, jak je uvedeno v tabulce IV, v množství 0,1 g/m2 (pevné látky) a pokryté povrchy byly vysušeny při teplotě 70 °C po dobu 60 minut. Pak byla provedena suspenzní polymerace vinylchloridu stejným způsobem a za stejných podmínek jako v příkladu 1 pro zkoušení usazení nánosu. Detaily a výsledky jsou shrnuty v tabulce IV.
TABULKA IV
Zkouška č. | Sloučenina A | Sloučenina В | Počet běhů |
61 | nigrosinová čerň | boritan sodný | 16 |
62 | lihová čerň | dusitan sodný | 12 |
83 | olejová čerň | kyselina křemičitá | 11 |
64 | threnová šeď К | kyselina boritá | 5 |
65 | anilinová čerň | kyselina trifosforečná | 6 |
66 | alizarlnová žluť R | dvojchroman draselný | 5 |
67 | trvanlivá světlá žluť G | kyselina cíničitá | 3 |
68 | threnová zlatá žluť RK | křemičitan sodný | 3 |
69 | pyrazolonová červeň | kyselina titaničitá | 3 |
70 | stálá oranž GTR | kyselina manganistá | 2 |
71 | ftalocyaninová modř | kyselina fosforečná | 4 |
72 | naftolová žlufť S | molybdenan sodný | 3 |
Příklad 5
Tytéž autoklávy, které byly použity v příkladu 1, byly pokryty sloučeninami А а В v kombinaci uvedené v tabulce V a stejným způsobem a za stejných podmínek jako v příkladu 4. V každém pokrytém autoklávu byla prováděna emulzní polymerace podobně jako v příkladu 2. Podrobnosti a výsledky těchto zkoušek jsou uvedeny v tabulce V.
TABULKA V
Zkouška č. Sloučenina A Sloučenina В Počet běhů
73 | nigrosinová čerň | trifosforečná kyselina | 4 |
74 | lihová čerň | molybdenan sodný | 2 |
75 | olejová čerň | dusitan sodný | 2 |
76 | nigrosinová čerň | křemičitan sodný | 4 |
77 | lihová čerň | kyselina boritá | 2 |
193302
Příklad6
Tytéž autoklávy jako v příkladu 1 byly pokrývány sloučeninami A a B v kombinaci, jak je uvedeno v tabulce VI za stejných podmínek a stejným způsobem jako v příTABULKA VI
Zkouška č. Sloučenina A Sloučenina B Počet běhů
78 | nigrosinová čerň | kyselina křemičitá | 7 |
79 | olejová čerň | kyselina trífosforečná | 5 |
80 | nigrosinová čerň | dusitan draselný | 7 |
81 | olejová čerň | kyselina boritá | 4 |
82 | nigrosinová čerň | kyselina fosforečná | 6 |
83 | lihová čerň | molybdenan sodný | 5 |
84 | nigrosinová čerň | křemičitan draselný | 6 |
Pozn.: Zkoušky č. | 78—81 jsou z homopolymerace | vinylchloridu. |
Zkoušky č. 82—84 jsou z kopolymerace vinylchloridu a vinylidenchlorid^.
Příklad 7
Tytéž autoklávy, které byly použity v příkladu 1, byly pokryty roztokem nigrosinové černi v · ethanolu nebo v toluenu v různých množstvích, jak je uvedeno v tabulce VII, pak byly sušeny při teplotě 70 °C po dobu 60 minut a pak . byl na pokryté a vysušené povrchy nanesen 1% roztok křemičitanu kladu 4. V každém z . pokrytých autoklávů byla provedena suspenzní polymerace nebo kopolymerace v · podstatě stejně .jako v příkladu 3.
Podrobnosti a výsledky zkoušek jsou uvedeny v tabulce VI.
sodného v množství 0,05 g/m2 (pevná látka), načež následovalo sušení při . teplotě 70 °C po dobu 60 minut. Pak byla v každém pokrytém autoklávu provedena suspenzní polymerace vinylchloridu stejným způsobem a za týchž podmínek jako v příkladu 1 pro vyzkoušení usazování nánosu.
Podrobnosti a výsledky jsou shrnuty v tabulce VII.
TABULKA VII
Zkouška číslo
Množství nanesené nigrosinové černi g/m2
Počet běhů
85 | 10 | 2 |
86 | 2 | 3 |
87 | 1 | 4 |
88 | 0,5 | 5 |
89 | 0,05 | 5 |
90 | 0,005 | 3 |
91 | 0,0005 | 2 |
92 | 0,5 | 2 |
93 | 0,5 | 6 |
94 | 0,01 | 3 |
Poznámky:
1. Roztoky nigrosinové černí použité ve zkouškách č. 85—91 byly ethanolické, zatímco roztoky použité ve zkouškách č. 92 až 94 byly v toluenu.
2. Ve zkoušce č. 93 povrchy povlaků nigrosinové černi byly lehce utřeny kouskem ethanolem napuštěné bavlněné gázy po vysušení.
Příklad 8
Stejné pokrytí a polymerační postup jako ve zkoušce č. 88 z příkladu 7 byly opakovány s výjimkou, že bylo přidáno 5 % hmot., 0,1 '% hmot, nebo 0,0001 % hmot., vztaženo na vlnylchlorid, křemičitanu . sodného k polymerační směsi před zahájením polymerační reakce. Po 9, 7 a 5 polymeračních bězích bylo zabráněno usazování nánosu.
Příklad 9
Tentýž postup · jako ve zkoušce č. · 61 příkladu 4 byl opakován · s výjimkou toho, že pokryté povrchy byly dodatečně pokryty nigrosinovou černí . a křemičitanem sodným stejným způsobem ·a · za podmínek jako v příkladu 1. Počet běhů polymerace, při nichž bylo zabráněno nánosu, byl 25.
Příklad 10
Pro tento příklad byly použity lOOOlitrové polymerační nádoby z nerezivějící oceli, vybaveny míchadly lopatkového typu s lopatkami o průměru 600 mm. · Povrchy vnitřní stěny nádob a lopatky míchadla a hřídel byly pokryty 0,5% roztokem směsi Sudanu B a Nigrosinu v methanolu v různých směšovacích hmotnostních poměrech, jak je uvedeno v tabulce VIII, v množství 0,05 g/ /m? (pevné látky), přičemž pokryté povrchy měřily celkem 4 - m2. Do každé z takto pokrytých polymeračních nádob bylo dávkováno 500 kg vody, do které byla k rozpuštění - dávkována jedna z různých kovových solí, jak je uvedeno v - tabulce VIII, pak následovalo zpracování při teplotě uvedené v téže tabulce za míchání při otáčkách 110 min-1 po dobu 50 minut a chlazení.
Pak byly přidány 2,2 kg laurylsíranu sodného, - 3 kg cetylalkoholu, 200 g dimethylvaleronitrilu a 200 kg vinylchloridu pro provedení suspenzní polymerace při teplotě 50 °C po dobu 7 hodin, jako při známém postupu. Po skončení reakce byly - pokryté povrchy omyty vodou a vysušeny a pak - bylo určeno množství usazeného nánosu, jak je - uvedeno v tabulce VIII. '
Pro porovnání byly prováděny - podobné zkoušky se Súdánem B nebo Nigrosinem samotným, - a ne v kombinaci nebo bez jakékoliv soli kovu. Výsledky jsou uvedeny v tabulce VIII. '
Tabulka VIII
Zkouška | směšovací poměr | teploaa | kovová sůl | množství |
č. | Sudan B/Nigrosin | °C | nánosu g/m2 |
95*] . | 100/0 | 90 | křemičitan -sodný 10 g | 520 |
96 | 100710 | 90 | křem-ičltan sodný 10 g | 5 |
-97 | 100/50 | . 90 | křemičitan sodný 10 g | 0 |
98 | 100/100 | 90 | křemičitan sodný 10 g | 0 |
99 | 100/500 | 90 | křemičitan sodný 10 g | 0 |
100 | 100/1000 | 90 | křemičitan sodný 10 g | 20 |
101*) | 0/100 | 90 | křemičitan sodný 10 g | 780 |
102 | 100/100 | 70 | křemičitan sodný 10 g | 3 |
103 | 100/100 | 50 | křemičitan sodný 10 g | 10 |
104 | 100/100 | 90 | kyselý uhličitan sodný 20 g | 0 |
105 | 100/100 | 90 | primární fosforečnan vápenatý 20 g | 0 |
106 | 100/100 | 90 | octan sodný 20 g | 0 |
107 | 100/100 | 90 | chlorid železnatý-20 g | 0 |
108 | 100/100 | 90 | chlorid vápenatý 20 g | 0 |
109 | 100/100 | 90 | síran draselný 20 g | 0 |
110 | 100/100 | 90 | kamenec 20 g . | 0 |
111 | 100/100 | 90 | uhličitan sodný, 10 g | 0 |
.112*) | 0/0 | 1 1 j | žádná | 1,800 |
113*) | 100/0 | 1 1 j | žádná | 960 |
114*) | 0/100 | 1 1 j | žádná ' | . 1,250 |
Pozn.: *) Kontrola, *') Žádná tepelná úprava.
Příklad 11
Tytéž polymerační nádoby, jaké byly použity v příkladu 10, byly pokryty podobným způsobem 1% roztokem nebo. disperzí jednoho z rozpouštědel uvedených v tabulce IX, polární organické sloučeniny nebo organického barviva samotného nebo v kombinaci a kovovou solí, jak je uvedeno v téže tabulce, které byly zahřátý - na teplotu -90 °C po dobu 30 minut. Pak byly pokryté povrchy omyty vodou, bylo nadávkováno 100 kg vinylchloridu, 200 kg vody, 0,05 kg diisopropylperoxodikarbonátu, 1 kg dodecylbenzensulfonátu a 1,5 kg cetylalkoholu do každé polymerační nádoby, pak následovala emulzní polymerace při zvýšené teplotě 45 °C, za míchání při 110 otáčkách za minutu po dobu 8 hodin. - Po skončení reakce bylo zkoušeno a . určováno množství usazeného nánosu. - Výsledky jsou shrnuty v tabulce IX.
Tabulka IX
Zkouška číslo | Polární organ, slouč./barvivo/ /kovová sůl | .směšovací poměr | rozpouštědlo | množství nánosu g/m2 |
115*) | žádná . | — | žádné | 1,600 |
116*) | Sudan В | — | toluen | 550 |
117*) | diaminonaftalen | — | methanol | 630 |
118*) | nigrosinová báze | — | směsné**) | 480 |
119*) | EDTA.2Na | — | voda | 1100 |
120*) | kyselina fytová | .— - | methanol | 980 |
121*) | methylenová modř | — | methanol | 690 |
122*) | nigrosin | — | voda | 1300 |
123 | Sudan B/Nigrosin/NazSiOá | 100/5/100 | ethanol | 23 |
124 | Sudan B/Nigrosin/NažSiOd | 100/50/100 | ethanol | 0 |
125 | Sudan B/Nigrosin/NazSiOi | 100/100/100 | ethanol | 0 |
126 | Sudan B/Nigrosin/Na2SiO4 | 100/1000/100 | ethanol | 10 |
127 | diaminonaftalen/Nigro- sin/NaHCO3 | 100/100/100 | ethanol | 0 |
128 | nigrosinová báze/nigrosin/NaHCO3 | 100/100/100 | ethanol | 0 |
129 | methlyenpvá modr/nigrosin/FeClz | lOQ/100/100 | ethanol | 30 |
130 | Sudan B/kysélina fytová/ /ЫаНСОз | loO/ioo/ioo | ethanol | 63 |
131 | α-naftylamin/EDTA. . 2Na/Na2SO4 | 100/100/100 | voda | 81 . |
132 | indulin/p-toluensulfonová kys./NaCl | 100/100/100 | směsné***) | 53 |
.133 | olejová hněď ВВ/ /Daitofor AN/СаСОз | 100/100/100 | ‘ směsné***) | 49 |
134 | lihová čerň/Rochelská sůl/NazSiO4 | 100/100/100 | směsné***) | 0 |
Ραζη.: *) Kontrola, “) toluen a methanol, ”‘) ethanol a methylenchlorid.
Příklad 12
Tytéž polymerační nádoby, jako byly použity v příkladu 1, byly pokryty.,podobným způsobem, týmž materiálem, jehož bylo použito ve zkoušce č. 125 příkladu 11, v množství 0,1 g/m2 (pevné látky). Do každé z pokrytých nádob bylo nadávkováno 100 kg vinylchloridu, 200 kg vody spolu s různými iniciátory, suspenzními činidly a/nebo jinými aditivy nebo komonomery, jak je uvedeno v tabulce X, pak následovala suspenzní polymerace při zvýšené teplotě, 57 °C, za míchání při 100 otáček za minutu po dobu hodin. Po skončení reakce bylo zkoušeno a určováno množství usazeného nánosu. Výsledky jsou shrnuty v tabulce X.
Pro kontrolu byla provedena podobná polymerace za použití týchž aditiv nebo komonomerů, jak bylo výše uvedeno, s polymeračními nádobami jedním barvivém, nigrosinovou bází nebo vůbec nepokryty. Výsledné usazení nánosu je uvedeno v téže tabulce X.
V tabulce X znamená PVA polyvinylacetát, HMPC hydroxypropylmethylcelulosu, 1PP diisopropylperoxydikarbonát, LPO lauroylperoxid a BPO benzoylperoxid.
Tabulka X
Zkouška. Polymerační číslo Iniciátor
Suspenzní Činidlo
Aďittvum/komonomer množství nánosu tento vynález . kontrola g/m2 g/m2
135 | dimethylvaler^onitril, 0,03 kg | zčásti zmýdelněný PVA, 0,1 kg | vinylacetát, 15 kg | 0 | 190 |
136. | dimethylvaleronitril, 0,03 kg | zčásti zmýdelněný PVA, 0,1 kg | vinylacetát, 5 kg | 0 | 130 |
137 | dimethylvaleronitril, 0,03 kg | HPMC, 0,1. kg | Sorbltanmonolaurát, 0,1 kg 2-ethylhexylsulfojantaran sodný 0,1 kg | 0 | 230 |
138 | dimethylvaleronitril, 0,03 kg | HPMC, 0,1 kg | 0 | 290 | |
139 | IPP, 0,02 kg | zčásti zmýdelněný PVA, 0,1 kg | (žádné) | 0 | 210 |
140 | LPO, 0,5 kg | zčásti zmýdelněný PVA, 0,1 kg | (žádné) | 0 | 330 |
141 | BPO, 0,7 kg | zčásti zmýdelněný PVA, 0,1 kg | . (žádné) | 0 | .310 |
142*) | dimethylvaleronitril, 0,3 kg | zčásti zmýdelněný PVA, 0,1 .kg | (žádné) .. | 1200 |
Poznámka: *) kontrola. Žádné pokrytí.
-Příklad 13
Tytéž povlakové látky, jako byly použity ' ve zkoušce č. 127 příkladu 11, byly · naneseny na povrchy vnitrní stěny a jiné · části ve sdružených nádobách pro. blokovou polymeraci, přičemž první nádoba byla dvoulitrová z antikorozní oceli vertikálního typu a druhá nádoba byla álitrová z antlkorózní oceli horizontálního typu. Pak byly všechny pokryté povrchy omyty vodou a osušeny. Do první nádoby bylo nadávkováno 800 g vinylchloridu a 0,4 g dimethylvaleronitrílu, načež následovala polymerace při 60 °C, za míchání rychlostí 900 otáček za minutu po dobu 2 hodin.
Reakční směs byla převedena do druhé nádoby, která · byla naplněna 800 g vinylchloridu a 0,4 g · dimethylvaleronitrilu. Polymerace byla provedena při 50 °C za . míchání při · 100 otáčkách za · minutu po dobu 10 hodin. Po skončení polymerace byl zkoušen usazený nános s ohledem na · · každou polymerační nádobu.
Pro porovnání byly provedeny podobné zkoušky · bez pokryvné · úpravy nebo s pokrytím jen nigrosinovou bází.
Výsledky výše · uvedených zkoušek jsou shrnuty v tabulce XI.
Tabulka XI
Zkouška pokryvná látka množství nánosu číslo 1. nádoba 2. nádoba g/m2 g/m2
143 | stejně | jako ve zkoušce | č. | 124 | 0 | 0 |
144 | stejně | jako ve zkoušce | č. | 127 | 0 | 0 |
145 | stejně | jako ve zkoušce | č. | 134 | 0 | 0 |
146*) | žádná | 1400 | 2040 | |||
147*) | nigrosinová báze | 70 | 180 |
Poznámka: .*) kontrola.
Příklad 14
Ve stejné polymerační nádobě, která byla povlékána a používána ve zkoušce č. 125 příkladu 11, byla provedena suspenzní polymerace, týmž způsobem a se stejnými aditivy jako při zkoušce č. 135 příkladu 12, po dobu 10 hodin, s výjimkou toho, že v některých zkouškách byly pokrývači látky ze zkoušky č. 125 odděleně přidávány do po lymerační směsi v různých množstvích, jak je uvedeno v tabulce XII, a v ostatních zkouškách byly přidány alkalické látky, hydroxid sodný, hydroxid vápenatý, octan sodný, jak je uvedeno v tabulce XII. Tento polymerační běh byl opakován pro zjištění usazení nánosu očima nebo stejným způsobem jako v příkladu 1. Výsledky jsou uvedeny v tabulce XII.
Zkouška číslo | 21 přidané množství pokryv, materiálu (p.p.m.j | 195302 Tabulka XII alkalická látka a přidané množ. % | 22 doba přidání | počet běhů |
148 | žádné | žádné | _______________ | 3 |
149 | 10 | žádné | — | 4 |
150 | 50 | žádné | — | 6 |
151 | 100 | žádné | — | 8 |
152 | žádné | NaOH 0,01 | 0 | 8 |
153 | žádné | NaOH 0,01 | 1 hod. | 6 |
154 | žádné | NaOH 0,01 | 2 hod. | 5 |
155 | žádné | NaOH 0,01 | 3 hod. | 4 |
156 | žádné | NaOH 0,05 | 0 | 10 |
157 | žádné | NaOH 0,1 | 0 | 13 |
158 | žádné | Ca(OH)2 0,05 | 1 hod. | 8 |
159 | 50 | CH3COONa 0,1 | 1 hod. | 16 |
Poznámky: | množství v ppm nebo | % jsou vztažena na hmotnost | vinylchloridového | mo- |
nomeru.
*) Počet hodin uplynulých od začátku každého polymeračního běhu.
Claims (6)
- PŘEDMĚT1. Způsob polymerace vinylchloridu, samotného monomeru nebo smíšeného s kopolýmerovatelným monomerem nebo monomery v přítomnosti iniciátoru polymerace, vyznačený . tím, že před polymerací se povrchy vnitřních stěn a jiných částí polymeračního reaktoru přicházejícího do styku s monomerem nebo monomery podrobí zpracování alespoň jednou organickou sloučeninou (a) vybranou ze skupiny zahrnující nigrosinovou čerň, lihovou čerň, ' olejovou čerň, threnovou šeď K, anilinovou čerň, alizarinovou žluť, alizarinovou žluť R, trvanlivou světlou žluť G, threnovou zlatou žluť RK, pyrazolonovou červeň, trvanlivou oranž GtR, ftalocyaninovou modř, .naftolovoů žluť S, Sudan B, nigrosin, nigrosinovou bázi, ’ diaminonaftalen, dinatriumethylendiaminotetraacetát, ' fytovou kyselinu, alfanaftylamin, indulin, p-toluensulfonovou kyselinu, olejovou hněď BB a daitofor AN a alespoň jednou sloučeninou (b) vybranou ze skupiny zahrnující křemičitan sodný, dusitan draselný, kyselinu boritou, kyselinu křemičitou, dvojchroman draselný, kyselinu trifosforečnou, kyselinu polyfosforečnou, uhličitan horečnatý, kyselinu cíničitou, molybdenan sodný, kyselinu titaničitou, kyselinu manganistou, boritan sodný, dusitan sodný, kyselinu fosforečnou, křemičitan draselný, boritan sodný, hydrogenuhličitan sodný, tetrahydrogendifosforečnan vápenatý, octan sodný, chlorid železnatý, síran draselný a síran hlinitodraselný, přičemž se povrchy vnitřních stěn upraví operací ze skupiny zahrnující pokrytí povrchů roztokem nebo disperzí sloučeniny (a) a uvedení takto pokrytých povrchů do styku s roztokem nebo disperzí sloučeniny (bj;vynalezu .pokrytí povrchů roztokem nebo disperzí sloučenin (a) a (b), přičemž hmotnostní poměr sloučenin (a) a (b) je v rozmezí 0,01:1 až 50:1, rozpuštěných nebo rozptýlených v rozpouštědle a zahřátých na teplotu v rozmezí od 50 °C do 100 °C po dobu delší než 10 minut; a pokrytí těchto povrchů střídavě roztokem nebo disperzí sloučeniny (a) a roztokem nebo disperzí sloučeniny (b), přičemž hmotnostní poměr sloučenin (a) a (b) je v rozmezí od 0,01:1 do 50:1, tak, že . se získá celkový povlak sloučenin (a) a (bj o hmotnosti alespoň 0,001 g/m2.
- 2. Způsob podle ·bodu 1 vyznačený tím, že povrchy pokryté roztokem nebo disperzí organické sloučeniny (a) se zahřívají na teplotu v rozmezí od 50 do 100 °C po dobu delší než 10 minut při styku s roztokem nebo disperzí sloučeniny (bj.
- 3. Způsob podle bodu 1 vyznačený tím, že povrchy pokryté roztokem sloučenin (a) a (b) se zahřívají na teplotu 50 °C až 100 °C po dobu delší než 10 minut.
- 4. Způsob podle bodu 1 vyznačený tím, že se povrchy zpracují pokrytím alespoň dvěma organickými sloučeninami (a), z nichž jedna je . rozpustná ve vodě a druhá nebo ostatní jsou ve vodě nerozpustné.
- 5. Způsob podle bodu 1 vyznačený tím, že alespoň jedna ze sloučenin (a) a (b) se přidá k polymerační směsi.
- 6. Způsob podle bodu 1 vyznačený tím, že sloučenina (a) nebo (bj nebo smíšený a zahřátý roztok nebo disperze sloučenin (a) nebo (b) se přidávají k polymerační směsi v množství nepřevyšujícím 100 ppm, vztaženo na hmotnost monomeru nebo monomerů.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
JP75157A JPS5224953B2 (cs) | 1974-12-27 | 1974-12-27 |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS195302B2 true CS195302B2 (en) | 1980-01-31 |
Family
ID=11466193
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS758885A CS195302B2 (en) | 1974-12-27 | 1975-12-27 | Process for the polymerization of vinylchloride |
Country Status (30)
Country | Link |
---|---|
JP (1) | JPS5224953B2 (cs) |
AR (1) | AR216895A1 (cs) |
AT (1) | AT345555B (cs) |
AU (1) | AU502319B2 (cs) |
BE (1) | BE837056A (cs) |
BR (1) | BR7508670A (cs) |
CA (1) | CA1118943A (cs) |
CH (1) | CH631187A5 (cs) |
CS (1) | CS195302B2 (cs) |
DD (1) | DD125352A5 (cs) |
DE (1) | DE2557788A1 (cs) |
DK (1) | DK150524C (cs) |
ES (1) | ES443892A1 (cs) |
FI (1) | FI58782C (cs) |
FR (1) | FR2295971A1 (cs) |
GB (1) | GB1536160A (cs) |
HU (1) | HU174511B (cs) |
IE (1) | IE42459B1 (cs) |
IL (1) | IL48717A (cs) |
IN (1) | IN143739B (cs) |
IT (1) | IT1051915B (cs) |
NL (1) | NL174357C (cs) |
NO (1) | NO754343L (cs) |
NZ (1) | NZ179652A (cs) |
PH (1) | PH11096A (cs) |
RO (1) | RO71577A (cs) |
SE (1) | SE7514509L (cs) |
TR (1) | TR19219A (cs) |
YU (1) | YU39120B (cs) |
ZA (1) | ZA757968B (cs) |
Families Citing this family (16)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JPS5213592A (en) * | 1975-07-23 | 1977-02-01 | Shin Etsu Chem Co Ltd | Polymerization of vinyl chloride |
US4068052A (en) * | 1976-06-23 | 1978-01-10 | Continental Oil Company | Reducing PVC polymer buildup in polymerization reactors with dithioxamides and alumina |
GR64894B (en) * | 1977-01-25 | 1980-06-07 | Shinetsu Chemical Co | Method for the polymerization of a vinyl menomer |
JPS548690A (en) * | 1977-06-20 | 1979-01-23 | Goodrich Co B F | Method of preventing polymer from adhering on inner surface of polymerization reactor |
US4359560A (en) | 1978-06-13 | 1982-11-16 | Air Products And Chemicals, Inc. | Method for reducing wall fouling in vinyl chloride polymerization |
CA1147098A (en) * | 1979-04-30 | 1983-05-24 | Louis Cohen | Coating polymerization reactors with the reaction products of thiodiphenols and a bleach |
US4272622A (en) * | 1979-05-22 | 1981-06-09 | Shin-Etsu Chemical Co., Ltd. | Method for preventing polymer scale deposition in the polymerization of an ethylenically unsaturated monomer in an aqueous medium |
JPS58210902A (ja) * | 1982-05-31 | 1983-12-08 | Shin Etsu Chem Co Ltd | ビニル系単量体の重合方法 |
JPS59170102A (ja) * | 1983-03-17 | 1984-09-26 | Shin Etsu Chem Co Ltd | ビニル系単量体の重合方法 |
JPS60233103A (ja) * | 1984-05-07 | 1985-11-19 | Shin Etsu Chem Co Ltd | ビニル系単量体の重合方法 |
US4659791A (en) * | 1984-09-11 | 1987-04-21 | The B.F. Goodrich Company | Internally coated reaction vessel for use in olefinic polymerization |
JPS6220509A (ja) * | 1985-07-18 | 1987-01-29 | Shin Etsu Chem Co Ltd | ビニル系単量体の重合方法 |
JPS63180849U (cs) * | 1987-05-13 | 1988-11-22 | ||
CA1289297C (en) * | 1987-12-08 | 1991-09-17 | Toshihide Shimizu | Method of preventing polymer-scale formation |
EP0805168B1 (en) * | 1996-04-30 | 2000-11-08 | Shin-Etsu Chemical Co., Ltd. | Vinyl chloride polymer |
CN115197351A (zh) * | 2022-07-06 | 2022-10-18 | 新疆中泰化学托克逊能化有限公司 | 一种氯乙烯树脂材料及其制备方法 |
Family Cites Families (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE2044259C2 (de) * | 1970-09-07 | 1985-08-22 | Shinetsu Chemical Co., Tokio/Tokyo | Verfahren zur Suspensions-Polymerisation von Vinylchlorid |
US3962202A (en) * | 1973-08-27 | 1976-06-08 | The B. F. Goodrich Company | Process for polymerizing olefinic monomers which substantially eliminates polymer buildup |
US3849179A (en) * | 1973-08-27 | 1974-11-19 | Goodrich Co B F | Internally coated reaction vessel and process for coating the same |
-
1974
- 1974-12-27 JP JP75157A patent/JPS5224953B2/ja not_active Expired
-
1975
- 1975-12-19 CA CA000242161A patent/CA1118943A/en not_active Expired
- 1975-12-19 NL NLAANVRAGE7514844,A patent/NL174357C/xx active Search and Examination
- 1975-12-22 DK DK585075A patent/DK150524C/da not_active IP Right Cessation
- 1975-12-22 FI FI753618A patent/FI58782C/fi not_active IP Right Cessation
- 1975-12-22 DE DE19752557788 patent/DE2557788A1/de not_active Withdrawn
- 1975-12-22 SE SE7514509A patent/SE7514509L/xx unknown
- 1975-12-22 NO NO75754343A patent/NO754343L/no unknown
- 1975-12-23 IT IT7530709A patent/IT1051915B/it active
- 1975-12-23 HU HU75SI1504A patent/HU174511B/hu unknown
- 1975-12-23 IE IE2819/75A patent/IE42459B1/en unknown
- 1975-12-23 ZA ZA757968A patent/ZA757968B/xx unknown
- 1975-12-23 GB GB52622/75A patent/GB1536160A/en not_active Expired
- 1975-12-23 PH PH17914A patent/PH11096A/en unknown
- 1975-12-23 NZ NZ179652A patent/NZ179652A/xx unknown
- 1975-12-23 AT AT978675A patent/AT345555B/de not_active IP Right Cessation
- 1975-12-24 CH CH1680075A patent/CH631187A5/de not_active IP Right Cessation
- 1975-12-24 FR FR7539658A patent/FR2295971A1/fr active Granted
- 1975-12-24 YU YU03289/75A patent/YU39120B/xx unknown
- 1975-12-24 BE BE163092A patent/BE837056A/xx not_active IP Right Cessation
- 1975-12-24 IL IL7548717A patent/IL48717A/xx unknown
- 1975-12-25 TR TR19219A patent/TR19219A/xx unknown
- 1975-12-26 BR BR7508670*A patent/BR7508670A/pt unknown
- 1975-12-26 ES ES75443892A patent/ES443892A1/es not_active Expired
- 1975-12-27 RO RO197584335A patent/RO71577A/ro unknown
- 1975-12-27 CS CS758885A patent/CS195302B2/cs unknown
- 1975-12-29 AR AR261781A patent/AR216895A1/es active
- 1975-12-29 DD DD190610A patent/DD125352A5/xx unknown
- 1975-12-30 AU AU87939/75A patent/AU502319B2/en not_active Expired
-
1976
- 1976-01-05 IN IN36/CAL/76A patent/IN143739B/en unknown
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CS195302B2 (en) | Process for the polymerization of vinylchloride | |
CA1118144A (en) | Method for polymerizing ethylenically unsaturated monomers | |
JPS5918404B2 (ja) | ハロゲン化ビニル重合体の製法 | |
SU791249A3 (ru) | Способ получени карбоцепных полимеров | |
GB2052302A (en) | Method for preventing polymer scale deposition in the preventing polymer scale deposition in the polymerization of an ethylenically unsaturated monomer in an aqueous medium | |
US4612354A (en) | Method for preventing polymer scale deposition in the polymerization of a vinylic monomer | |
NO790432L (no) | Fremgangsmaate for polymerisering av vinylhalogenid-monomerer i vandig dispersjon | |
AU612873B2 (en) | Method of preventing polymer scale formation | |
US4256854A (en) | Polymerization of vinylic monomer in presence of benzothiazol-hydrazones | |
PL102539B1 (pl) | Sposob polimeryzacji chlorku winylu | |
US4143097A (en) | Process for the manufacture of vinyl chloride polymers | |
HUE029754T2 (en) | Additive, composition containing it, and its use | |
GB2049472A (en) | A method for preventing polymer scale deposition in the polymerization of an ethylenically unsaturated monomer in an aqueous medium | |
EP0006418B1 (en) | Prevention of pvc polymer buildup in polymerization reactors using oxalyl bis(benzylidenehydrazide) and alumina | |
EP0164883A2 (en) | A method for the polymerization of a vinylic monomer | |
JPS59170102A (ja) | ビニル系単量体の重合方法 | |
EP0482593B1 (en) | Polymer scale preventive agent, polymerization vessel for preventing polymer scale deposition, and process of producing polymer using said vessel | |
JPH0129484B2 (cs) | ||
KR800000387B1 (ko) | 염화비닐의 중합법 | |
SU1023771A1 (ru) | Способ получени поливинилхлорида | |
JPH02292304A (ja) | 重合体スケールの付着防止方法 | |
JPS63156802A (ja) | ビニル系重合体の製造方法 | |
JPH0333181A (ja) | 重合体スケールの防止剤およびそれでコーティングされた重合用反応器 | |
JPS63156803A (ja) | ビニル系重合体の製造法 | |
JPS61181808A (ja) | ビニル系単量体の重合方法 |