BG64138B1 - Саксия за растения - Google Patents

Саксия за растения Download PDF

Info

Publication number
BG64138B1
BG64138B1 BG105153A BG10515301A BG64138B1 BG 64138 B1 BG64138 B1 BG 64138B1 BG 105153 A BG105153 A BG 105153A BG 10515301 A BG10515301 A BG 10515301A BG 64138 B1 BG64138 B1 BG 64138B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
space
vertical wall
plant pot
pot according
plant
Prior art date
Application number
BG105153A
Other languages
English (en)
Other versions
BG105153A (bg
Inventor
Peter H. Van Den Ende
Original Assignee
Peter H. Van Den Ende
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Peter H. Van Den Ende filed Critical Peter H. Van Den Ende
Publication of BG105153A publication Critical patent/BG105153A/bg
Publication of BG64138B1 publication Critical patent/BG64138B1/bg

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01GHORTICULTURE; CULTIVATION OF VEGETABLES, FLOWERS, RICE, FRUIT, VINES, HOPS OR SEAWEED; FORESTRY; WATERING
    • A01G9/00Cultivation in receptacles, forcing-frames or greenhouses; Edging for beds, lawn or the like
    • A01G9/02Receptacles, e.g. flower-pots or boxes; Glasses for cultivating flowers
    • A01G9/028Multi-compartmented pots
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01GHORTICULTURE; CULTIVATION OF VEGETABLES, FLOWERS, RICE, FRUIT, VINES, HOPS OR SEAWEED; FORESTRY; WATERING
    • A01G27/00Self-acting watering devices, e.g. for flower-pots
    • A01G27/04Self-acting watering devices, e.g. for flower-pots using wicks or the like
    • A01G27/06Self-acting watering devices, e.g. for flower-pots using wicks or the like having a water reservoir, the main part thereof being located wholly around or directly beside the growth substrate

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до саксия за растение, намираща приложение в растениевъдството и по-специално в оранжерийното отглеждане на растения в големи и по-малки мащаби. В частност саксията за растение намира приложение и за отглеждане на декоративни растения, използвани за украса на жилища и обществени сгради.
Предшестващо състояние на техниката
Известна е саксия за растение от РСТ/ СА/00243, публикувана под номер WO 96/ 32834. Разкрита е саксия за растение, състояща се от първо и второ пространство, които са разделени едно от друго чрез пореста плоча. Първото пространство на такава саксия за растение е напълнено с торна смес, в която впоследствие са разположени растенията, докато второто пространство е запълнено с вода. По време на развитието на растението, в торната смес се развива коренова система, чрез която растението приема вещества от нея. Освен това корените проникват през порестата плоча във второто пространство така, че да приемат влага. При това саксията за растения съдържа отвори за снабдяване с въздух и вода.
Неудобството при тази саксия за растение е, че корените, които прорастват през порестия материал и които непрекъснато са потопени във вода, са много податливи на загниване. Напълненото с вода пространство се замърсява много по-бързо, така че в него лесно могат да се развиват бактерии и фунги, които поразяват растението в саксията. Известната саксия за растение не съдържа и достатъчно средства, чрез които да се осигури задоволителна циркулация на въздух, което е от съществено значение на здравословното развитие на растението.
Техническа същност на изобретението
Целта на изобретението е да се осигури саксия за растение, която е с усъвършенствана конструкция, спомагаща за осигуряване на силно подобрен растеж на растението, без заг ниване на корените и появяване на култури от бактерии и/или фунги, оказващи вредно влияние върху растението.
Тази цел се постига чрез саксия за рас5 тение, която се състои от първо пространство, ограничено от първа вертикална стена, и от второ пространство, ограничено от втора вертикална стена и от дъно. Първото и второто пространство са разделени едно от друго чрез 10 пореста плоча. Съгласно изобретението е предвидено трето пространство, ограничено от трета вертикална стена и дъно, което обхваща второто пространство. Втората вертикална стена и/или дъното са пригодени за преминаване 15 на вода и/или въздух от третото към второто пространство, вътре в което е разположен хидратиращ, пропускащ въздуха и поглъщащ влагата материал.
Третото пространство, обхващащо вто20 рото пространство, не само създава подобрена циркулация на въздуха, което е съществено за развитието на растението, но в допълнение на това, чрез прорастването на корените през порестия, поглъщащ влагата материал във вто25 рото пространство, растението се развива във влага и в пространство, пропускащо въздух, което по този начин го предпазва от загниване на корените и/или от развиване на култури от бактерии и/или фунги. Осигурено е идеал30 но развитие на растението, което подобрява както качеството му, така и неговия добив.
В едно примерно изпълнение на саксията за растение съгласно изобретението, порестата плоча може да бъде гъвкава.
За предпочитане е изпълнение на саксията за растение, при което най-малко един опорен елемент е предвиден за поддържане на порестата плоча. Тогава саксията за растение може да бъде изпълнена така, че поддържа40 щият опорен елемент да е свързан осово към първата или към втората вертикална стена.
Възможно е саксията за растение да е с такава конструкция, че поддържащият опорен елемент е поддържан от първата или втората 45 вертикална стена. Това осигурява опора за растението, което расте в първото пространство.
В едно специфично примерно изпълнение саксията за растение съгласно изобретение50 то съдържа най-малко един индикаторен елемент, разпрострян извън втората и/или третата вертикална стена, който индикаторен еле2 мент е предвиден да показва съдържанието на влага в поглъщащия влагата материал.
Индикаторният елемент може да представлява част от опорния елемент или част от порестата плоча.
Поради хидратиращите свойства на поглъщащия влагата, но пропускащ въздуха материал, разположен във второто пространство, обемът на този материал зависи от количеството влага, което той абсорбира. По време на извличане на влагата от кореновата система на растението, съдържанието й, и вследствие на това обемът на поглъщащия влагата материал, намаляват. Поради това, че порестата плоча е с гъвкава конструкция, растението, намиращо се в първото пространство, а също така и торната смес, се преместват в резултат на промяната на обема на поглъщащия влагата материал. Вследствие на преместването торната смес започва да се променя, с което се подобрява нейната структура, снабдяването с въздух и съответно средата на сместа. Това спомага за подобряване растежа на растението.
Конструкцията на индикаторните елементи позволява лесно да се отчита съдържанието на влага в поглъщащия влагата материал, намиращ се във второто пространство.
В още едно примерно изпълнение на саксията за растение съгласно изобретението, втората вертикална стена е снабдена с голям брой отвори.
Това не само стимулира циркулацията на въздух около корените на растението, но също така позволява лесно преминаване на влагата към второто пространство.
Саксията за растение съгласно изобретението се характеризира и с това, че първата и втората вертикална стена лежат на една линия. Третата вертикална стена може да обхваща и първото пространство. Първата и третата вертикална стена могат да са в една линия една спрямо друга.
Конструкциите на саксията за растение от този вид не само оказват положителен ефект върху развитието на растението, но осигуряват и възможност да се произвеждат саксии в големи партиди, например чрез метода за леене под налягане.
Саксията за растение съгласно изобретението е изпълнена и така, че са осигурени един или повече периферно разпределени от вори за подаване на вода, въздух и хранителни вещества, които са разположени между горната страна на третата вертикална стена и долната страна на първата вертикална стена.
В друго предпочитано примерно изпълнение на саксията за растение съгласно изобретението третата вертикална стена поне частично е прозрачна.
Това ще направи възможно третата вертикална стена да се използва като индикатор на нивото на влажност в третото пространство.
Съгласно друг аспект на изобретението, саксията за растение може да бъде характеризирана с това, че първото дъно на второто пространство оформя интегрална част с второто дъно на третото пространство.
В друго примерно изпълнение на саксията за растение съгласно изобретението първото дъно на второто пространство може да бъде свързано към дъното на третото пространство чрез средствата за захапващи или затягащи връзки.
Това прави възможно комплектът, включващ първото и второто пространство, да се премества заедно с растението, например при неговото пресаждане.
Предвиден е и предпочитан вариант на изпълнение на саксията за растение, при който първата вертикална стена е отстранима, за да бъде възможно пресаждане на растението в поголям съд за осигуряване на условия за развитието му по време на неговия растеж.
В още едно примерно изпълнение на саксията за растение съгласно изобретението долната страна на втората вертикална стена може да бъде независимо свързана към първото дъно на второто пространство и/или към второто дъно на третото пространство посредством захапващи или затягащи връзки.
Саксията за растение съгласно изобретението се характеризира и с това, че първото дъно в долната страна на второто пространство е снабдено с отвори.
За предпочитане е и изпълнение на саксията за растение съгласно изобретението, при което една или повече вертикални стени и/или дъна на първото пространство, и/или на второто пространство, и/или на третото пространство са направени от или осигурени с водонепропусклив, но пропускащ въздуха материал.Предвиден е и вариант на изпълнение на саксията за растение, съгласно който първото и второто пространство са с форма на пластмасова торба, в която е разположена гъвкавата пореста плоча и която е поставена в контейнер, оформен от третото пространство, ограничено от вертикалната стена.
Описание на приложените фигури
Изобретението е обяснено по-подробно чрез посочените фигури, от които:
Фигура la-Id показват различни примерни изпълнения на саксията за растение съгласно изобретението;
Фигури 2а и 2Ь - едно примерно изпълнение на саксията за растение съгласно изобретението, при което са осигурени индикаторни елементи за съдържанието на влага;
Фигура 3 - едромащабно използване на саксията за растение съгласно изобретението;
Фигура 4 - друго примерно изпълнение на едромащабно използване на саксията за растения съгласно изобретението;
Фигури 5А и 5В - друго примерно изпълнение на едромащабно използване на саксията за растение съгласно изобретението;
Фигура 6 - друго примерно изпълнение на едромащабно използване на саксията за растение съгласно изобретението;
Фигура 7 - още едно примерно изпълнение на едромащабно използване на саксията за растение съгласно изобретението; и
Фигура 8 - друго примерно изпълнение на саксията за растение съгласно изобретението.
Примери за изпълнение на изобретението
На фигури от 1а до Id са показани различни примерни изпълнения на саксията за растение съгласно изобретението. В различните примерни изпълнения подобните части са означени с еднакви номера.
Саксията за растение, както е показано на фигура 1а, съдържа пространство 1, което е ограничено от вертикална стена 4. Саксията за растение съдържа и второ пространство 2, което е ограничено от втора вертикална стена 5 и дъно 7. Двете пространства 1 и 2 са разделени едно от друго чрез пореста плоча 9. Порестата плоча 9 е поддържана от опорен елемент 10, който може да е или да не е присъединен осово към вертикалните стени 4 и 5. Опорният елемент 10 може също така да бъде поддържан свободно от вертикалната стена 4 или 5, при което, за да бъде поддържан в определено положение, той може да се или да не се простира през отвори във вертикалната стена 4 или 5.
По време на използване на саксията за растение, пространството 1 е запълнено с торна смес 11, в която е посадена част от растението (не показано), за да бъде вкоренено в нея.
Както е показано на фигура 1а и понататък, второто пространство 2 е обхванато от трето пространство 3, което е оформено от вертикална стена 6 и дъно 8.
Използването на саксията за растение е както следва. В третото пространство 3, през отвор 14, който е предвиден в него, може да се сипе вода, например с маркуч или лейка. Вертикалната стена 5 на второто пространство 2 е с множество отвори (непоказани). Водата, която е налята в третото пространство 3, преминава през отворите във второто пространство 2, където се абсорбира и задържа от поглъщащ влагата материал 12, разположен в него. Поемащият влагата материал 12 се хидратира, което предизвиква увеличаване на обема му и той заема по същество цялото второ пространство 2. Непоетата от поглъщащия влагата материал 12 вода остава в третото пространство 3.
По време на израстването си, посадената част от растението развива коренова система в торната смес 11 на саксията. Частите на кореновата система са разположени в торната смес 11 и изсмукват хранителни вещества и/ или минерали от сместа 11 за растежа на растението.
Кислородът, от който се нуждае растението, лесно може да достигне до корените във второто пространство 2 през отвора 14, третото пространство 3 и отворите, оформени във втората вертикална стена 5. Въздухопропускливостта на поглъщащия влагата материал 12 и това, че третото пространство 3 обхваща напълно второто пространство 2, позволяват да се осъществи идеална циркулация на въздуха. Така са създадени и се запазват аеробни външни условия, които са съществени за развитието на растението.
При това изпълнение съгласно изобре тението не е нужно водата да се подава директно към торната смес 11, отгоре в пространството 1 на саксията за растение. Така торната смес 11 в пространството 1 на саксията за растение се предпазва от свиване, а хранителните вещества и минералите, които присъстват в торната смес 11, се предпазват от това да бъдат отмити и по този начин да бъдат загубени за растението. Тъй като свиването на торната смес 11 в съда е предотвратено, структурата на торната смес lie проветрива, стойността на pH, а така също и аеробните външни условия се запазват постоянни. Всички тези фактори осигуряват оптимално развитие на растежа на растението.
В това примерно изпълнение вертикалната стена 5 на второто пространство 2 и вертикалната стена 4 на пространството 1 лежат на една линия и така оформят едно цяло. В допълнение саксията за растение е осигурена със захапващи или затягащи връзки 13, предвидени за закрепване на вертикалната стена 5 към дъното 8 на третото пространство 3. Това осигурява възможност комплектът, съставен от пространствата 1 и 2, да се извади от третото пространство 3 при пресаждане на растението в саксията.
Фигура lb показва едно незначително различаващо се примерно изпълнение на саксията за растение съгласно изобретението. Пространството 1 е по-широко от второто пространство 2, а третата вертикална стена 6 на пространството 3 лежи на една линия с вертикалната стена 4 на пространството 1.
Двете пространства 1 и 3 не са свързани, а разделени едно от друго чрез отвора 14, който включва отвор 14а и отвор за вода 14Ь или прорез, и който отвор 14 е разположен около саксията за растение. Освен това отворът 14 е изпълнен така, че осигурява осъществяване на циркулация на въздуха около пространството 2. Водата може да бъде подавана по прост начин през отвора за вода 14Ь, който се затваря с капак 15, закрепен върху ос.
Въпреки, че саксията за растение в това си изпълнение е снабдена със захапващи или затягащи връзки 13, предвидени за отстраняване на пространствата 1 и 2 от третото пространство 3, посочените захапващи или затягащи връзки 13 не са задължителни. В този случай дъното 7 на второто пространство 2 и дъното 8 на третото пространство 3 заедно офор мят една интегрална част, а саксията за растение образува една независима конструкция. Контурът на вертикалната стена 6 следва контура на вертикалната стена 4.
Фигура 1с показва саксия за растение, чиято конструкция повече или по-малко съответства на конструкцията, показана на фигура 1а, с тази разлика, че пространството 1 от фигура 1с е по-широко от второто пространство 2 и контурът на вертикалната стена 6 следва контура на вертикалната стена 4. Показаната саксия за растение е от вид, който е удобен за осъществяване на пресаждане, поради присъствието и в този вариант на захапващи или затягащи връзки 13, които свързват дъното 7 на второто пространство 2 с дъното 8 на третото пространство.
За целите на пресаждане на растението, което е поставено в торната смес 11, вертикалната стена 4 на първото пространство 1 в този вариант на изпълнение на саксията за растение може лесно да бъде отстранена от саксията. Като цяло пространствата 1 и 2 могат да бъдат отстранени от третото пространство 3 чрез освобождаване на захапващите или затягащите връзки 13. Вертикалната стена 4 е осигурена с подгънат ръб 4а, който зацепва под фланец 5а на вертикалната стена 5.
Чрез преместване на вертикалната стена 4 надолу, грудката на корена на растението, която е оформена в торната смес 11, се освобождава. За да бъде пресадена, грудката на корена, която е запазена заедно с кореновата система на растението, лесно може да бъде поставена в по-голям комплект от пространства 1 и 2, образуван от нова вертикална стена 4, която е по-широка и по-голяма. В този случай новата, по-широка вертикална стена 4, също трябва да има подгънат ръб 4а, който да зацепва под фланеца 5а на вертикалната стена 5. След това по-големият комплект от пространства 1 и 2 може да бъде върнат обратно в третото пространство 3, при което захапващите или затягащи връзки 13 закрепват отново дъното 7 към дъното 8. Така, след приключване на пресаждането, се оформя една по-голяма саксия за растението, която осигурява по-нататъшното му развитие.
Предимството на такава конструкция със захапващи или затягащи връзки 13 и отстраняваща се вертикална стена 4 е, че операцията за пресаждане на растението може да бъде повторена няколко пъти, докато то порасне до необходимия размер. В илюстрираното на фигура 1с примерно изпълнение, въпреки че вертикалната стена 4 чрез огънатия ръб 4а зацепва под фланеца 5а на вертикалната стена 5, връзката между вертикалната стена 4 и вертикалната стена 5 може да бъде осъществена също така и чрез захапващо или чрез затягащо свързване.
В това примерно изпълнение вертикалната стена 4 е снабдена с фланцов ръб 4Ь, чрез който вертикалната стена 4 може да бъде подпряна върху ръба на друг съд или на друга декоративна саксия, а също така фланцовият ръб 4Ь може да служи за прикрепване на върви или телове 4с, чрез които саксията може да бъде окачена.
Фигура Id показва друга конструкция за растение съгласно изобретението. В това примерно изпълнение, вертикалната стена 5 на пространството 2 лежи на една линия с вертикалната стена 4 на пространството 1, а третата вертикална стена 6 на пространството 3 обхваща напълно пространствата 1 и 2. По този начин е получена саксия за растение с двойна стена, в която третото пространство 3 може да бъде напълнено с вода. Вертикалната стена 6 на пространството 3 може да бъде частично прозрачна, например оформена от материал на прозрачни ленти 6а, който следва описаната линия от вертикалната стена 6. Прозрачните ивици от материала на прозрачни ленти 6а изпълняват ролята на деления за отчитане на нивото 16а на водата 16, която е налична в пространството 3. Така по прост начин може да бъде проверявано дали растението в саксията е сухо и навреме да се допълни вода.
Фигури 2а и 2Ь показват саксия за растение, подобна на тази от фигура 1а, в която саксията е снабдена с индикаторни елементи 21 за показване на процентното съдържание на влагата в поглъщащия влагата материал 12, поместен във второто пространство 2. Както е обяснено по-горе, второто пространство 2 е запълнено с поглъщащия влагата материал 12, който е не само абсорбиращ влагата и пропускащ въздуха, но неговият обем зависи изцяло от съдържанието на влага в него, със следенето на което се осигурява правилното използване на саксията за растение съгласно изобретението. В края на напояването с вода, поглъщащият влагата материал 12 практически на пълно ще запълни пространството 2.
Пример за поглъщащ влагата материал 12, който е най-подходящ за тази цел, е гранулиран полимерен продукт, обозначен с търговската марка Broadleaf Р4. По време на развитието на растението, корените му прорастват в пространството 1 и през порестата плоча 9 навлизат навътре в пространството 2, където получават както въздух, така и влага от поглъщащия влагата материал 12. Съдържанието на влага в пропускащия въздух и поглъщащ влагата материал 12 се поддържа от водата, която присъства в пространството 3 и която може да достига до пространството 2 през отворите, оформени във вертикалната стена 5, в което второ пространство 2 водата може да се абсорбира от поглъщащия влагата материал 12.
Тъй като конструкцията на саксията позволява растението само да регулира погълнатата от него вода, поемана чрез корените му, саксията за растение съгласно изобретението може да функционира дълъг период от време без външна намеса. От момента, в който цялата вода, присъстваща в пространството 3, е абсорбирана от поглъщащия влагата материал 12, през отворите във вертикалната стена 5 съдържанието на влагата в поглъщащия влагата материал 12 ще намалява поради изсмукването и от корените на растението. Последващото намаляване на обема на поглъщащия влагата материал 12 в пространството 2 ще бъде по-малко.
За предпочитане порестата плоча 9 е изпълнена във вид на гъвкава плоча, както и поддържащият я опорен елемент 10, който е включен в конструкцията на саксията по описания по-горе начин, също е гъвкав. Опорният елемент 10 е снабден с индикаторни елементи 21, които са разпрострени на разстояние А, извън вертикалната стена 5 или 6. Близо до средата или центъра на второто пространство 2, поддържащият опорен елемент 10 е снабден с гърбица 22, простираща се към дъното 7. Индикаторните елементи 21 могат да бъдат оформени чрез удължаване на опорния елемент 10, както това е показано на фигури 2а и 2Ь. Също така те могат да бъдат оформени от отделни елементи, които се простират извън вертикалната стена 5 или 6 и които са свързани с гърбицата 22, преминаваща през пространството 2.
Както беше казано по-горе, обемът на поглъщащия влагата материал 12, разположен в пространството 2, ще намалява поради последващо изсмукване на влагата от него. Растението ще спада надолу под въздействие на неговото собствено тегло и това на торната смес 11, както това е показано на фигура 2Ь. Това придвижване на растението под въздействието на теглото предизвиква огъване на гъвкавата пореста плоча 9 и на гъвкавия опорен елемент 10, което продължава, докато гърбицата 22 опре в дъното 7 на второто пространство 2. След това по-нататъшното огъване става невъзможно. Когато опорният елемент 10 е подпрян свободно, например във вертикалната стена 5, индикаторните елементи 21 ще се придвижат на определено разстояние, което се дължи на огъването и деформацията на опорния елемент 10, тъй като те са разположени в пространството 2 и пространството 3.
Когато гърбицата 22 опре дъното 7, индикаторните елементи 21 се позиционират на разстояние А’, което е по-малко издадено извън вертикалната стена 6. По този начин, чрез осигуряване на цветен код или градуировка върху индикаторните елементи 21, е възможно да се определи съдържанието на влага в поглъщащия влагата материал 12 по време преминаване на влагата от него към корените на растението.
Когато е достигната показаната на фигура ЗЬ ситуация, разстоянието А’ (или друг знак) показва, че влагата в саксията за растение трябва да бъде възстановена от обслужващия персонал. Всяка липса на влага в саксията за растение може да бъде открита навреме чрез използване на подходящ код или друг знак, намиращ се върху индикаторните елементи 21.
В това примерно изпълнение съдържанието на влага в поглъщащия влагата материал 12 е свързано с преместване на индикаторните елементи 21 по отношение на ръба на вертикалната стена 5 или 6.
Когато опорният елемент 10 е свързан осово към вертикалната стена 5 или 6, изместването му и това на индикаторните елементи 21, дължащо се на огъването, е невъзможно, то индикаторните елементи 21 ще се завъртат около оста на окачване. Ъгловото изместване на индикаторния елемент 21 ще осигури информация за съдържанието на влага в поглъща щия влагата материал 12.
Намаляването на обема на поглъщащия влагата материал 12, предизвикано от намаляване на съдържанието на влага в него, както и последващото огъване на порестата плоча 9, спадането на растението и на торната смес 11 в съда има допълнително предимство, дължащо се на това, че по този начин се нарушава структурата на торната смес 11 в саксията за растение. Огъването води до формиране на пукнатини в торната смес 11, намираща се в саксията, което има положителен ефект по отношение на аерирането й. След като влагата или водата се достави през отворите 14, водата се абсорбира чрез поглъщащия влагата материал 12 през пространството 3 и отворите, оформени във вертикалната стена 5, предизвиквайки увеличаване на обема на поглъщащия влагата материал 12. В резултат на това набъбването на поглъщащия влагата материал 12, той избутва опорния елемент 10, порестата плоча 9, заедно с торната смес 11 и растението нагоре, докато се възстанови ситуацията, показана на фигура 2а.
При това положение поглъщащият влагата материал 12 отново практически запълва изцяло пространството 2. Също така по време на набъбването на поглъщащия влагата материал 12 се оформят пукнатини и разкъсвания в торната смес 11, които спомагат за аерирането му. По този начин се запазват аеробните условия, което е задължително на определен етап от растежа на растението, без какъвто и да е риск от развитие на бактериална култура и/или фунги.
В резултат на използването на посочените по-горе индикаторни елементи 21, рискът от липса на вода в пространството 2 е отстранен и излишъкът от вода може да изтече навън от ръба на вертикалната стена 6 или през отворите между вертикалната стена 6 и вертикалната стена 4.
Фигура 3 показва индустриално приложение н използвана схема от няколко саксии за растение съгласно изобретението. Фигурата показва голямо по размери пространство 3, което е ограничено от дъно 8 и вертикална стена 6. Няколко комплекта от пространство 1 и 2 са разположени в пространството 3, при което комплектите са свързани към дъното 8 на пространството 3 чрез средства, осъществяващи захапващи или затягащи връзки 13.
Чрез запълване на пространството 3 с вода, растенията могат да бъдат отгледани в поредица от различни по големина саксии по описания по-горе начин. Захапващите или затягащи връзки 13 правят възможно растенията да се преместват и/или пресаждат.
Установено е, че както е посочено погоре, пространството 2 на всяка от саксиите за растение може да има свое собствено дъно 7, което може да бъде перфорирано така, както е показано за двете саксии от лявата страна, но е възможно също така пространството 3 да няма свое собствено дъно, както е показано за двете саксии от дясната страна. В последния случай съдържанието на пространството 2 се поддържа директно от дъно 8а, представляващо част от дъното 8 на пространството 3.
Към водата могат да бъдат добавени хранителни вещества или поглъщащият влагата материал 12 може да е съставен от хранителна среда, която не доставя единствено само влага, но и минерали към корените на растението.
Фигура 4 показва друго примерно изпълнение за едромащабно използване на саксията за растение съгласно изобретението. Предпочитано е изпълнение в сравнение с примерното изпълнение от фигура 3, при което няколко саксии са разположени в голямо по размери пространство 3, което обхваща едно уголемено по размери второ пространство 2, в което е разположен поглъщащият влагата материал 12, който абсорбира влагата от пространството 3.
Пространствата 2 и 1 са разделени чрез една или повече големи порести плочи 9, които могат да бъдат или да не бъдат гъвкави. Гъвкавата пореста плоча или плочи 9 могат да бъдат поддържани от опорен елемент 10. Няколко растения са разположени едно до друго в хранителната торна среда 11, запълваща пространството 1. Конструкцията от този вид е много подходяща за градинари, които отглеждат растения в големи мащаби.
Фигура 5 показва два изгледа А и В на едно друго примерно изпълнение на едромащабно използване на саксията за растение съгласно изобретението. Използването на саксията при това примерно изпълнение е характерно с използването на напоителни канали 20а, които са налични върху пода 20 на оранжерии. Тези напоителни канали 20а могат също така да бъдат разположени на определена височина над пода 20 на оранжерията. В напоителния канал 20а е разположен комплект от първо 1 и второ пространство 2, където първата вертикална стена 4 на първото пространство 1 е снабдена с ръб 4а, оформен като фланец, който е опрян върху пода 20. Комплектът от първото 1 и второто пространство 2 е окачен в напоителния канал 20а чрез ръба 4а. Възможно е комплектът от първото 1 и второ пространство 2 да се разположи директно върху дъното на напоителния канал 20а. По този начин напоителният канал 20а оформя третото пространство 3, което обхваща първото 1 и второто пространство 2 на саксията за растение.
Във второто пространство 2 е разположен поглъщащият влагата материал 12, който е разделен от торовата смес 11, представляваща хранителна среда за растенията 23, които са разположени в първото пространство 1 чрез пореста плоча 9, която може да бъде както гъвкава, така и твърда, при това растенията 23 (виж фигура 5В) са разположени в дълга редица в напоителния канал 20а. Водата 16, която е налична в напоителния канал 20а, може да бъде абсорбирана чрез поглъщащия влагата материал 12 през отворите, оформени във вертикалната стена 5 или в дъното 7 на второто пространство 2.
Фигура 6 показва друго едромащабно използване на саксията за растение съгласно изобретението. В това примерно изпълнение първото и второто пространство 1 и 2 на саксията за растение са оформени от пластмасова торба 24, която е отворена от едната страна и в която е разположена гъвкавата пореста плоча 9, която служи да се отделят едно от друго първото 1 и второто 2 пространство. Пластмасовата торба 24 е снабдена с голям брой перфорации 25, оформени близо до затворената й долна страна, които перфорации 25 служат да пропускат влага и въздух.
Второто пространство 2 служи за поемане на поглъщащия влагата материал 12, а първото пространство 1 служи за поемане на хранителната среда, включена в торната смес 11. Пластмасовата торба 24 може да бъде разположена на големи серии в контейнер, формиращ третото пространство 3, оформено от вертикалните стени 6. Контейнерът, оформен от третото пространство 3, може да бъде голям съд или пространство 3, което е създадено в пода 20 на оранжерията 26.
Фигура 7 показва още едно едромащаб8 но използване на саксията за растение съгласно изобретението. В него са използвани няколко напоителни канала 20а, които са осигурени в пода 20 на оранжерията 26. Между надлъжните напоителни канали 20а са осигурени островчета за транспортиране 26а, които се използват от обслужващия персонал в оранжерията 26.
Комплектованите първо и второ пространство 2 на саксията за растение съгласно изобретението са разположени в каналите 20а, които по същество оформят третото пространство 3. По този начин каналите 20а обхващат първото 1 и второто пространство 2. Обозначенията в това примерно изпълнение са еднакви с тези на съпътстващите елементи, използвани в предишните фигури.
Влагата, съдържаща хранителни вещества, може да намери път от напоителните канали 20а до второто пространство 2 през отвори 2а, където тя ще бъде абсорбирана от поглъщащия влагата материал 12, който освен това има хидратиращи и пропускащи въздуха свойства.
Саксията за растения съгласно изобретението е направена за предпочитане от пластичен материал. Този материал не само осигурява конструкция с малко тегло, но позволява също така осъществяването на масово производство, например по метода на леене под налягане, при ниски производствени разходи.
Саксията за растение съгласно изобретението може да има цилиндрична форма, но също така са възможни за изпълнението й и други форми, например квадратна, правоъгълна или форма на торба.
Предпочитан пластичен материал, който е подходящ за производство в големи количества и във всички форми и размери на саксията за растение съгласно изобретението, е полиестерът.
От друга страна е възможно да се произведе много евтина и лека саксия за растение чрез използване на растителни влакна като материал за оформянето й, например кокосови влакна. Скалната вата е също така много подходящ материал, който може да се използва като хранителна среда или подложка от торна среда 11 за растенията в първото пространство 1.
Фигура 8 показва едно примерно изпълнение, в което е използвана скална вата като торна смес 11. Комплектът от първото 1 и второто пространство 2 е разположен в пространство 3, което е ограничено от дъно 8 и вертикална стена 6. Пространството 3 е предназначено да бъде запълнено с вода, за предпочитане съдържаща хранителни вещества. В пространството 1 е поместен блок от скална вата, заместваща торната смес 11, в който блок пространство 1 може да бъде оформено от фолио 4, обхващащо скалната вата. Растението 23 е разположено върху блока от скална вата, заместващ торната смес 11. Гъвкавата пореста плоча 9 също така може да бъде направена от скална вата.
В пространството 2 е разположен поглъщащият влагата материал 12, който също може да бъде обхванат от фолио, оформящо вертикалната стена 5. Влагата може да навлезе в пространството 2 от пространството 3 през отворите 2а, оформени към вертикалната стена 5 или дъното 7. Поглъщащият влагата материал 12 също може да се осъществи от скална вата.
По-нататък поглъщащият влагата материал 12 може да бъде композиран от един или повече задържащи водата продукти и от един или повече продукта, пропускащи въздух, например такива като скална вата, съдържаща минерални глинени частици или друг задържащ влагата, хидратиращ и пропускащ въздуха материал.
Въпреки че в илюстрираните примерни изпълнения, дъното 7 на второто пространство 2 е свързано към дъното 8 на третото пространство 3 чрез средства от типа на захапващи или затягащи връзки 13, възможно е за тази цел да се използват и други средства, осъществяващи различни видове връзки. Може да бъде обмислено използването на осови връзки между отделни елементи, като капак на саксията или използването на друго средство за разглобяемо свързване.
Освен това втората вертикална стена 5 и/или първото дъно 7 са снабдени с отвори 2а, които осигуряват възможност запасът от вода и въздух от третото пространство 3 да премине във второто пространство 2. Също така е възможно вертикалните стени 4, 5 и 6 и дъната 7 и 8 да са направени от водонепропусклив, но пропускащ въздуха или порьозен материал или тази стена 5 и дъно 7 да се осигурят с тези функции след това.
Като едно допълнително изпълнение, вертикалната стена 5 и дъното 7 са направени от такъв материал, чрез който могат да функционират като мембрана.

Claims (20)

  1. Патентни претенции
    1. Саксия за растение, състояща се от първо пространство (1), ограничено от първа вертикална стена (4) и от второ пространство (2), ограничено от втора вертикална стена (5) и от дъно (7, 8а), като първото пространство (1) и второто пространство (2) са разделени едно от друго чрез пореста плоча (9), характеризираща се с това, че едно трето пространство (3), ограничено от трета вертикална стена (6) и дъно (8, 20), обхваща второто пространство (2), при което втората вертикална стена (5) и/или дъното (7) са пригодени за преминаване на вода и/или въздух от третото пространство (3) към второто пространство (2), вътре в което е разположен хидратиращ, пропускащ въздуха и поглъщащ влагата материал (12).
  2. 2. Саксия за растение съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че порестата плоча (9) е гъвкава плоча.
  3. 3. Саксия за растение съгласно всяка една от предходните претенции 1 и 2, характеризираща се с това, че най-малко един опорен елемент (10, 22) е предвиден за поддържане на порестата плоча (9).
  4. 4. Саксия за растение съгласно претенция 3, характеризираща се с това, че поддържащият опорен елемент (10, 22) е свързан осово към първата (4) или към втората (5) вертикална стена.
  5. 5. Саксия за растение съгласно претенция 3, характеризираща се с това, че поддържащият опорен елемент (10) е поддържан от първата (4) или втората (5) вертикална стена.
  6. 6. Саксия за растение съгласно всяка една от предходните претенции от 1 до 5, характеризираща се с това, че съдържа най-малко един индикаторен елемент (21), разпрострян извън втората (5) и/или третата (6) вертикална стена, който индикаторен елемент (21) е предвиден да показва съдържанието на влага в поглъщащият влагата материал (12).
  7. 7. Саксия за растение съгласно претенция 6, характеризираща се с това, че индикаторният елемент (21) оформя част от опорния елемент (10).
  8. 8. Саксия за растение съгласно всяка една от предходните претенции от 1 до 7, характеризираща се с това, че втората вертикална стена (5) е снабдена с голям брой отвори.
  9. 9. Саксия за растение съгласно всяка една от предходните претенции от 1 до 8, характеризираща се с това, че първата (4) и втората (5) вертикална стена лежат на една линия.
  10. 10. Саксия за растение съгласно всяка една от предходните претенции от 1 до 9, характеризираща се с това, че третата вертикална стена (6) обхваща и първото пространство (1).
  11. 11. Саксия за растение съгласно всяка една от предходните претенции от 1 до 8, характеризираща се с това, че първата (1) и третата вертикална стена (6) са в една линия една спрямо друга.
  12. 12. Саксия за растение съгласно претенция 11, характеризираща се с това, че един или повече периферно разпределени отвори (14а и 14Ь) за подаване на вода, въздух и хранителни вещества са оси1урени между горната страна на третата вертикална стена (6) и долната страна на първата вертикална стена (4).
  13. 13. Саксия за растение съгласно всяка една от предходните претенции от 1 до 12, характеризираща се с това, че третата вертикална стена (6) поне частично е прозрачна.
  14. 14. Саксия за растение съгласно всяка една от предходните претенции от 1 до 13, характеризираща се с това, че първото дъно (7) на второто пространство (2) оформя интегрална част с второто дъно (8) на третото пространство (3).
  15. 15. Саксия за растение съгласно всяка една от предходните претенции от 1 до 12, характеризираща се с това, че първото дъно (7) на второто пространство (2) може да бъде свързано към дъното (8) на третото пространство (3) чрез средствата на захапващи или затягащи връзки (13).
  16. 16. Саксия за растение съгласно всяка една от предходните претенции от 1 до 15, характеризираща се с това, че първата вертикална стена (4) е отстранима.
  17. 17. Саксия за растение съгласно всяка една от предходните претенции от 1 до 16, характеризираща се с това, че долната страна на втората вертикална стена (5) е отделящо се свързана към първото дъно (7) на второто пространство (2) и/или към второто дъно (8) на третото пространство (3) посредством средствата на захапващи или затягащи връзки (13).
  18. 18. Саксия за растение съгласно всяка една от предходните претенции от 1 до 17, характеризираща се с това, че първото дъно (7) в долната страна на второто пространство (2) е снабдено с отвори (2а, 25).
  19. 19. Саксия за растение съгласно всяка една от предходните претенции от 1 до 18, характеризираща се с това, че една или повече вертикални стени (4, 5, 6) и/или дъна (7, 8) на първото пространство (1), и/или на второто пространство (2), и/или на третото прос- транство (3) са направени от и осигурени с водонепропусклив, но пропускащ въздуха материал.
  20. 20. Саксия за растение съгласно всяка 5 една от предходните претенции от 1 до 19, характеризираща се с това, че първото (1) и второто (2) пространство са във форма на пластмасова торба (24), в която е разположена гъвкавата пореста плоча (9) и която е поставена в контейнер, оформен от третото пространство (3), ограничено от вертикалната стена (6).
BG105153A 1998-07-31 2001-01-15 Саксия за растения BG64138B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL1009780A NL1009780C2 (nl) 1998-07-31 1998-07-31 Plantpot.
PCT/NL1999/000465 WO2000005939A2 (en) 1998-07-31 1999-07-19 Plant pot

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG105153A BG105153A (bg) 2001-09-28
BG64138B1 true BG64138B1 (bg) 2004-02-27

Family

ID=19767590

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG105153A BG64138B1 (bg) 1998-07-31 2001-01-15 Саксия за растения

Country Status (24)

Country Link
US (1) US6536159B1 (bg)
EP (1) EP1139716B1 (bg)
JP (1) JP2002521038A (bg)
KR (1) KR20010072129A (bg)
CN (1) CN1168374C (bg)
AT (1) ATE241261T1 (bg)
AU (1) AU753321B2 (bg)
BG (1) BG64138B1 (bg)
BR (1) BR9912617A (bg)
CA (1) CA2338669A1 (bg)
CZ (1) CZ2001309A3 (bg)
DE (1) DE69908410T2 (bg)
DK (1) DK1139716T3 (bg)
ES (1) ES2200537T3 (bg)
HU (1) HU222442B1 (bg)
IL (1) IL140933A (bg)
MX (1) MXPA01000975A (bg)
NL (1) NL1009780C2 (bg)
NO (1) NO315961B1 (bg)
NZ (1) NZ509274A (bg)
PL (1) PL346362A1 (bg)
PT (1) PT1139716E (bg)
TR (1) TR200100323T2 (bg)
WO (1) WO2000005939A2 (bg)

Families Citing this family (29)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB0026669D0 (en) * 2000-11-01 2000-12-13 Univ Strathclyde Watering system
DK1427273T3 (da) * 2001-09-07 2007-08-13 Gartneriet Pkm Aps Kapillarstyret vanding af planter
DE10252865A1 (de) * 2002-11-12 2004-05-27 Kronotec Ag Verfahren zum Erzeugen eines strukturierten Dekors in einer Holzwerkstoffplatte
US20060207170A1 (en) * 2003-07-15 2006-09-21 Smith Gerald M Hair felt
US20050252080A1 (en) * 2004-05-14 2005-11-17 Wright Paul L System and method for promoting growth of multiple root systems in a hydroponic environment
US20060032132A1 (en) * 2004-07-22 2006-02-16 Liffers Steven W Container with interlocking base
MX2007008059A (es) 2004-12-30 2007-07-17 Pf Medicament Dispersion solida estable de un derivado de alcaloide de pervinca y procedimiento para fabricarlo.
US20090307972A1 (en) * 2008-06-11 2009-12-17 Ottevanger Rene Substrate for plants in an aquarium, terrarium and the like
JP2010124743A (ja) * 2008-11-27 2010-06-10 Niigata Univ 挿し木・挿し芽による育苗方法
TWM369027U (en) * 2009-07-02 2009-11-21 Univ Far East Watering-hint flower pots by utilizing humidity sensing material
JP5788366B2 (ja) * 2012-07-31 2015-09-30 ニラサワ製販株式会社 給水式プランター装置
NL2010420C2 (nl) 2013-03-11 2014-09-15 Peter Hubertus Elisabeth Ende Pad voor het vasthouden van water en/of voedingsstoffen in een plantpot of in de grond, alsmede werkwijze voor vormen van een watervasthoudende, hydraterende en luchtdoorlatende laag onder in een plantpot of in de grond.
ES2544356B1 (es) * 2014-02-28 2016-06-23 Jose Manuel CABERO DIEGUEZ Maceta con sifon de riego.
WO2016068696A1 (en) 2014-09-03 2016-05-06 Ende Van Den Peter Hubertus Elisabeth Plant pot having drain opening
CN104488586B (zh) * 2014-11-21 2017-01-11 温州大学瓯江学院 无人自控浇水花盆
PL226238B1 (pl) 2014-12-22 2017-06-30 Wojciech Gackowski Sposob i system wertykalnej uprawy roslin w doniczkach, urzadzenie do wertykalnej uprawy roslin w doniczkach oraz specjalna doniczka
CN107114136B (zh) * 2015-08-07 2020-04-21 福州绿榕园林工程有限公司 园林盆栽容器
US10334791B2 (en) 2015-09-08 2019-07-02 Michael Newton Container systems and methods for controlling plant growth
US11617309B2 (en) 2017-05-08 2023-04-04 Urban Planter, Llc Automated vertical plant cultivation system
US10524433B2 (en) * 2017-05-08 2020-01-07 Daniel S. Spiro Automated vertical plant cultivation system
US11122748B2 (en) 2017-05-08 2021-09-21 Daniel S. Spiro Automated outdoor modular vertical plant cultivation system
WO2018208686A1 (en) 2017-05-08 2018-11-15 Spiro Daniel S Automated vertical plant cultivation system
US11304390B2 (en) 2017-05-08 2022-04-19 Urban Planter, Llc Automated vertical plant cultivation system
US11147215B2 (en) 2017-05-08 2021-10-19 Daniel S. Spiro Automated outdoor modular vertical plant cultivation system
US11622510B2 (en) 2017-05-08 2023-04-11 Urban Planter, Llc Automated vertical plant cultivation system
CN107232048B (zh) * 2017-06-01 2020-06-26 深圳春沐源控股有限公司 管式栽培装置
US11778955B2 (en) 2017-11-29 2023-10-10 Urban Planter, Llc Automated vertical plant cultivation system
CN108401727A (zh) * 2018-05-11 2018-08-17 广西壮族自治区农业科学院农业资源与环境研究所 一种可获得作物完整根系及实现土壤温湿度无线测报的栽培系统
FR3107806A1 (fr) * 2020-03-03 2021-09-10 C E P Dispositif favorisant l’apport d’air et d’eau aux racines des végétaux en culture hors-sol

Family Cites Families (28)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US910905A (en) * 1908-10-13 1909-01-26 John Clements Flower-pot support for jardinieres.
US2722779A (en) * 1952-09-09 1955-11-08 Harry E Allderdice Pot for growing plants under water culture
US3220144A (en) * 1964-03-06 1965-11-30 Evert S Green Planter
GB1173421A (en) * 1965-06-28 1969-12-10 B R C Patents Ltd Watering Potted Plants
FR1480584A (fr) * 1966-05-12 1967-05-12 Garntiure spongieuse à réserve d'eau conditionnée pour bacs, pots, rampes de cultures, et autres
FR1596692A (bg) * 1968-11-28 1970-06-22
CH637264A5 (en) * 1978-10-17 1983-07-29 Werner Feller Device for adjustable and continuous supply of water to a porous material
DE2925150A1 (de) * 1979-06-22 1981-01-08 Ind Wert Beteiligungsgesellsch Uebertopf fuer blumentoepfe mit wasserspeichernder masse
US4344251A (en) * 1979-07-13 1982-08-17 The Board Of Regents Of The University Of Nebraska Self-irrigating pot for plants
US4265050A (en) * 1979-10-01 1981-05-05 Buescher Theodore H Flower pot with controlled moisture
US4287682A (en) * 1980-03-07 1981-09-08 Browne Christopher R Planter
DE3211985A1 (de) * 1982-03-31 1983-10-13 Esto-Klinker Ebersdorfer Schamotte- und Tonwerke GmbH, 8624 Ebersdorf Pflanzenbehaelter oder -topf
CA1272601A (en) * 1984-07-13 1990-08-14 Michael Lenke Culturing plants with a dwarfed habit
GB2163335A (en) * 1984-08-23 1986-02-26 Dennis William Clarke Plant pot
FR2618297A1 (fr) * 1987-07-20 1989-01-27 Veillat Jean Claude Dispositif a reserve de liquide pour l'alimentation automatique notamment pot pour plante
US4885870A (en) * 1988-05-17 1989-12-12 Hanry Fong Plant container
JPH0669326B2 (ja) * 1989-07-20 1994-09-07 サニー株式会社 植木鉢栽培用マットを用いた栽培方法
US5189835A (en) * 1989-07-31 1993-03-02 Evert Green Device for continuously irrigating soil of plants growing in individual pots
NL9001748A (nl) * 1989-08-31 1991-03-18 Young Kyu Kang Bloempot en watertoevoerorgaan voor bloempot.
US5269094A (en) * 1992-01-29 1993-12-14 Wolverton Billy C Apparatus for purifying waste water and air in an indoor environment
JP2961476B2 (ja) * 1992-08-08 1999-10-12 信越化学工業株式会社 鉢植え栽培用土壌ブロック及びそれを用いた鉢植え植物の栽培方法
JPH06181639A (ja) * 1992-12-17 1994-07-05 Toshiharu Mihashi 植木鉢
JP2724431B2 (ja) * 1992-12-17 1998-03-09 松司 小林 草花用プランタ
JPH0847344A (ja) * 1994-08-04 1996-02-20 Tokuichi Mori 植木鉢
CA2147222A1 (en) 1995-04-18 1996-10-19 Marc Andre Valiquette Container for plants
GB2333684B (en) * 1996-11-04 2001-03-21 Matthew Murfin Two-part plant pot having a transparent internal plant-growing vessel
US6058647A (en) * 1997-10-03 2000-05-09 Emalfarb; Bradley S. Moisture content indicator system for growing medium
US6070359A (en) * 1998-05-26 2000-06-06 Liu; Shan Pu Flower pot structure with a natural water supply system

Also Published As

Publication number Publication date
MXPA01000975A (es) 2005-07-25
NL1009780C2 (nl) 2000-02-01
BG105153A (bg) 2001-09-28
CN1168374C (zh) 2004-09-29
HUP0105424A3 (en) 2002-06-28
DK1139716T3 (da) 2003-09-29
ATE241261T1 (de) 2003-06-15
EP1139716B1 (en) 2003-05-28
BR9912617A (pt) 2001-06-26
NO315961B1 (no) 2003-11-24
JP2002521038A (ja) 2002-07-16
HUP0105424A2 (en) 2002-05-29
TR200100323T2 (tr) 2001-11-21
AU753321B2 (en) 2002-10-17
PT1139716E (pt) 2003-10-31
ES2200537T3 (es) 2004-03-01
NZ509274A (en) 2002-09-27
IL140933A0 (en) 2002-02-10
US6536159B1 (en) 2003-03-25
PL346362A1 (en) 2002-02-11
AU5198699A (en) 2000-02-21
HU222442B1 (hu) 2003-07-28
KR20010072129A (ko) 2001-07-31
CN1325263A (zh) 2001-12-05
WO2000005939A3 (en) 2001-07-12
DE69908410D1 (de) 2003-07-03
CA2338669A1 (en) 2000-02-10
DE69908410T2 (de) 2004-05-06
EP1139716A2 (en) 2001-10-10
WO2000005939A2 (en) 2000-02-10
IL140933A (en) 2006-08-20
CZ2001309A3 (cs) 2001-08-15
NO20010526D0 (no) 2001-01-30
NO20010526L (no) 2001-01-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG64138B1 (bg) Саксия за растения
CN201069941Y (zh) 一种新型水培花盆
US6247269B1 (en) System for plant growing
JP3559896B2 (ja) 底面灌水法を用いた植物栽培装置
KR102080750B1 (ko) 인삼재배용 수경재배 화분
CN87207429U (zh) 植物栽培容器
JP2799663B2 (ja) 水耕栽培用装置
AU683210B2 (en) Method and apparatus for integrated pre-cultivation and ultimate cultivation of plants
JP2004267181A (ja) 植物自在棒固定鉢
CN211982807U (zh) 一种植物种植装置
CN212065019U (zh) 一种可回收利用雨水的环保雨水种植容器
CN208370567U (zh) 一种植物快速繁殖装置
CN215122468U (zh) 一种新型方便使用的育苗盆
JPH06178625A (ja) 陸生植物の水上園芸施設
KR200365118Y1 (ko) 연꽃화분
KR200273611Y1 (ko) 배지셀을 이용한 셀성목 재배관리기
JPH055881Y2 (bg)
JP3026081U (ja) 鉢植用給水器及びそれを用いた鑑賞用植木鉢
JPH071958Y2 (ja) 簡易植物栽培装置
CN111108960A (zh) 一种植物种植装置
CN111386903A (zh) 一种可回收利用雨水的环保雨水种植容器及种植方法
JPH0965784A (ja) 水耕栽培方法と水耕栽培用の容器
KR100458305B1 (ko) 식재 꽃탑용 보습매트 화분
JP3166111U (ja) 植物栽培容器
KR20010000065A (ko) 저면관수법을 이용한 식물재배장치와 그 장치를 이용한식물재배법