PL226238B1 - Sposob i system wertykalnej uprawy roslin w doniczkach, urzadzenie do wertykalnej uprawy roslin w doniczkach oraz specjalna doniczka - Google Patents
Sposob i system wertykalnej uprawy roslin w doniczkach, urzadzenie do wertykalnej uprawy roslin w doniczkach oraz specjalna doniczkaInfo
- Publication number
- PL226238B1 PL226238B1 PL410695A PL41069514A PL226238B1 PL 226238 B1 PL226238 B1 PL 226238B1 PL 410695 A PL410695 A PL 410695A PL 41069514 A PL41069514 A PL 41069514A PL 226238 B1 PL226238 B1 PL 226238B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- water
- pot
- plants
- housing
- irrigation
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01G—HORTICULTURE; CULTIVATION OF VEGETABLES, FLOWERS, RICE, FRUIT, VINES, HOPS OR SEAWEED; FORESTRY; WATERING
- A01G9/00—Cultivation in receptacles, forcing-frames or greenhouses; Edging for beds, lawn or the like
- A01G9/02—Receptacles, e.g. flower-pots or boxes; Glasses for cultivating flowers
- A01G9/022—Pots for vertical horticulture
- A01G9/025—Containers and elements for greening walls
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01G—HORTICULTURE; CULTIVATION OF VEGETABLES, FLOWERS, RICE, FRUIT, VINES, HOPS OR SEAWEED; FORESTRY; WATERING
- A01G9/00—Cultivation in receptacles, forcing-frames or greenhouses; Edging for beds, lawn or the like
- A01G9/02—Receptacles, e.g. flower-pots or boxes; Glasses for cultivating flowers
- A01G9/022—Pots for vertical horticulture
- A01G9/023—Multi-tiered planters
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y02—TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
- Y02P—CLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
- Y02P60/00—Technologies relating to agriculture, livestock or agroalimentary industries
- Y02P60/20—Reduction of greenhouse gas [GHG] emissions in agriculture, e.g. CO2
Landscapes
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Environmental Sciences (AREA)
- Cultivation Receptacles Or Flower-Pots, Or Pots For Seedlings (AREA)
Description
Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy sposobu i systemu wertykalnej uprawy roślin w doniczkach w układzie modularnym. Przedmiotem wynalazku jest również urządzenie do wertykalnej uprawy roślin w doniczkach w układzie modularnym, nadające się do uprawy roślin ozdobnych i jadalnych oraz specjalna doniczka do wykorzystania w urządzeniu, sposobie i systemie według wynalazku.
Znanych jest wiele systemów modularnych i sposobów uprawy roślin doniczkowych. Wyposażone w układy nawadniania i naświetlania systemy te realizowane są zarówno w układach poziomych, jak i wertykalnych.
Z chińskiego zgłoszenia patentowego nr CN 103 250 588 (A) znany jest sposób uprawy roślin obejmujący ogrzewanie roślin w doniczkach, ich naświetlanie i zraszanie. Parametry ogrzewania, naświetlania i zraszania w połączeniu z wilgotnością powietrza w bezpośrednim sąsiedztwie uprawianych roślin są regulowane, przy czym sposób wykorzystuje inteligentną doniczkę, która została w tym opisie zgłoszona do ochrony patentowej również w kategorii urządzenia. Jednak w przypadku znacznej liczby doniczek z roślinami uprawa taka staje się skomplikowana ponieważ każda doniczka jest traktowana indywidualnie. Liczba czujników i urządzeń naświetlających i zraszających jest również znaczna, co zwiększa prawdopodobieństwo ich awarii, a ponadto rozrasta się system doprowadzania wody i okablowanie związane z naświetlaniem roślin.
Z kolei chiński wzór użytkowy nr CN 2 663 591 (Y) opisuje wielopoziomowy pionowy moduł ścienny do uprawy kwiatów, gdzie każdy poziom modułu zawiera zbiornik z wodą oraz przewód doprowadzający wodę do każdej doniczki danego poziomu.
W opisie chińskiego wzoru użytkowego nr CN 203 762 001 (U) ujawniono pionowy pojemnik na rośliny, wykonany w postaci modułowej z tworzywa ABS, wyposażony w wodo-przepuszczalne porty, służące również do wentylacji roślin. Do nawadniania służą dwa przewody z wodą umieszczone na górnym i dolnym poziomie modułu.
Znana jest także z polskiego opisu zgłoszenia wynalazku, nr zgłoszenia P 346 362, doniczka zawierająca pierwszą przestrzeń ograniczoną przez pierwszą pionową ściankę i drugą przestrzeń ograniczoną przez drugą pionową ściankę oraz dno. Przestrzenie pierwsza i druga są oddzielone od siebie porowatą płytką. Trzecia przestrzeń ograniczona przez trzecią pionową ściankę i dno otacza drugą przestrzeń. Druga przestrzeń służy do pomieszczenia w niej zatrzymującego wilgoć materiału, nawadniającego się, ale przepuszczalnego dla powietrza.
Znane jest także z polskiego opisu zgłoszenia wynalazku nr P 314 272 urządzenie do automatycznego nawadniania, zwłaszcza doniczek z kwiatami. Urządzenie składa się z aparatu programującego i aparatu rozdzielczego, który ma wbudowane w poszczególne obwody nawadniania zawory elektromagnetyczne połączone elektrycznie poprzez przekaźniki z aparatem programującym, w którym układ elektroniczny składa się z jednostki sterującej, połączonej z pulpitem sterującym oraz pamięcią cykli włączania i wyłączania, jak również wyświetlaczem czasu nawadniania i czasu pracy poszczególnych obwodów nawadniania.
Celem niniejszego wynalazku jest zrealizowanie alternatywnego sposobu uprawy roślin doniczkowych w układzie modularnym w strukturze pionowej, który będzie niezawodny, prosty w obsłudze, dopasowany do potrzeb uprawianych roślin, a przy tym na tyle elastyczny, aby mógł być wykorzystywany do uprawy różnych roślin ozdobnych i jadalnych.
Celem wynalazku jest także dostarczenie urządzenia do wertykalnej uprawy roślin w doniczkach, które zapewnia dogodne warunki do uprawy roślin zgodnie ze sposobem według wynalazku i które wykorzystuje zarówno doniczki specjalnie opracowane na potrzeby tego urządzenia, jak i doniczki uniwersalne, które są jedynie przystosowane do wymagań uprawy w tym urządzeniu.
Celem wynalazku jest ponadto dostarczenie specjalnej doniczki dopasowanej w szczególności do opracowanego urządzenia i umożliwiającej najlepszą realizację sposobu według niniejszego wynalazku.
Celem wynalazku jest również opracowanie takiego systemu uprawy roślin, który umożliwiałby eksponowanie roślin w różnych, dogodnych konfiguracjach i który będzie na tyle elastyczny, aby można go było dopasować do istniejących uwarunkowań przestrzennych i lokalowych.
Sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że nawadnianie roślin realizowane jest grawitacyjnie z wykorzystaniem włókninowego wodoprzepuszczalnego pasa transmisyjnego i polega na doprowadzeniu wody do najwyższego piętra roślin, tak aby woda swobodnie dostawała się do doniczki kanałkiem nawadniającym. Następnie, woda wnika do doniczki, nawilżając również część włókniPL 226 238 B1 nową doniczki i przepuszczając nadmiar wody do kanałku przelewowego pod doniczką. Woda kierowana jest do kanałku nawadniającego poniższego piętra roślin i w ten sam sposób nawadnia kolejne piętra roślin znajdujące się poniżej. Z ostatniego najniżej umieszczonego piętra roślin woda przedostaje się do zbiornika z wodą, skąd jest ponownie pompowana pompą po uprzednim przefiltrowaniu na najwyższe piętro roślin. Woda ze wspomnianego zbiornika doprowadzana jest również do zraszaczy. Poziom wody w zbiorniku jest kontrolowany z wykorzystaniem dolnego i górnego czujnika poziomu wody, które sygnalizują na panelu kontrolnym odpowiednio niedobór i nadmiar wody w zbiorniku. Przewody doprowadzające wodę są cyklicznie przepłukiwane w obiegu zamkniętym, a ponadto naświetlanie roślin jest realizowane okresowo, z wykorzystaniem źródła światła o widmie dopasowanym do potrzeb roślin i ich skuteczności fotosyntetycznej i energetycznej, z możliwością nastawiania kąta padania promieni na liście uprawianych roślin. Kanałek nawadniający doprowadza wodę do doniczki od góry, a włókninowy pas transmisyjny każdej doniczki przepuszcza wodę w kierunku z góry na dół, od kanałku nawadniającego do kanałku przelewowego.
Alternatywnie, do doniczki doprowadza się wodę od dołu ze zbiorniczka przelewowego za pomocą pochłaniającego wodę pasma połączonego z dnem doniczki, które nasiąka wodą i kapilarnie nawilża włókninowy pas transmisyjny, przepuszczając wodę w kierunku z dołu do góry i nawilżając system korzeniowy roślin w doniczce od dołu. Regulacja kąta padania promieni świetlnych padających na rośliny jest realizowana poprzez przemieszczanie ruchomej ramki z umieszczonym na niej źródłem światła, względem obudowy z roślinami. Przemieszczanie ramki względem obudowy polega na jej obracaniu się względem osi równoległej do jednego z boków obudowy. Podlewanie roślin realizowane jest w obiegu zamkniętym, a uzupełnianie wody w zbiorniku wykonywane jest manualnie.
Alternatywnie, podlewanie roślin realizowane jest w obiegu otwartym z podłączeniem do sieci wodnokanalizacyjnej.
Urządzenie według wynalazku wyróżnia się tym, że pionowa obudowa zawiera co najmniej jedną komorę, w której znajduje się doniczka oraz co najmniej jeden kanałek nawadniający i kanałek przelewowy, które rozmieszczone są w taki sposób, że kanałek nawadniający znajduje się nad komorą, natomiast kanałek przelewowy - pod komorą. Oś wzdłużna doniczki nachylona jest do płaszczyzny czołowej pionowej obudowy pod kątem od 80 do 25°, korzystnie 13°. Dno doniczki po umieszczeniu w komorze skierowane jest w stronę kanałku napowietrzającego znajdującego się w dnie komory i otwartego na zewnątrz. W urządzeniu każda doniczka zawiera wodoprzepuszczalną włókninę, która stanowi pas transmisji wody, i/lub ma dodatkową włókninę magazynującą wodę. Obudowa zamocowana jest do konstrukcji wsporczej w kształcie ramy, która na co najmniej jednym jej boku ma środki do naświetlania i środki do dodatkowego zraszania roślin. Do dolnego boku ramy zamocowany jest pojemnik zawierający zbiornik wody, do którego spływa woda z kanałów przelewowych i z którego pobierana jest woda do nawadniania i zraszania. W widocznym miejscu na przedniej stronie obudowy umieszczony jest panel kontrolny zawierający sygnalizator poziomu wody w zbiorniku oraz włącznik obwodu dostarczającego wodę do roślin i środki do regulowania ilości wody doprowadzanej do uprawianych roślin.
Korzystnie, bok ramy ma część ruchomą w postaci co najmniej jednej ramki, zamocowanej obrotowo względem osi obrotu, która jest równoległa do boku ramy.
Korzystnie bok ramy zakryty jest pokrywą, która jest zamocowana obrotowo do wspomnianego boku ramy.
Oś obrotu pokrywy korzystnie jest równoległa do osi wzdłużnej wspomnianego boku ramy.
Korzystnie, dwie ramki obrotowe oraz pokrywa boku ramy są wprawiane w ruch obrotowy z wykorzystaniem elektrycznych silników napędowych.
Znajdujące się na boku ramy środki do naświetlania i środki do dodatkowego zraszania roślin włączane są okresowo, korzystnie z wykorzystaniem elektronicznych środków sterujących, zgodnie z wymaganymi przez rośliny warunkami naświetlania i z wymaganą wilgotnością powietrza.
Korzystnie, ruchome ramki mają taki sam kształt i wymiar i w położeniu spoczynkowym umieszczone są między odpowiednim bokiem ramy i bokiem obudowy.
Alternatywnie, środki do naświetlania i dodatkowego zraszania roślin znajdują się na ruchomej pokrywie. Układ nawadniania zawiera wysokowydajną pompę, co najmniej jeden filtr wodny, co najmniej jeden czujnik poziomu wody w zbiorniku na wodę, oraz co najmniej jeden sygnalizator dostarczający informacje o poziomie wody w pojemniku na wodę, korzystnie w postaci diody LED. Środkiem zraszającym jest co najmniej jeden atomizer, zasilany w wodę z układu nawadniania. Środki naświe4
PL 226 238 B1 tlające są wyposażone w źródło światła, które jest dopasowane pod względem składu widma oraz skuteczności fotosyntetycznej i energetycznej do potrzeb uprawianych roślin.
Korzystnie, źródłem zasilania służącym do dostarczania energii elektrycznej do środków nawadniających, naświetlających, sterujących i sygnalizacyjnych jest źródło prądu stałego.
Alternatywnie, źródłem zasilania służącym do dostarczania energii elektrycznej do środków nawadniających, naświetlających, sterujących i sygnalizacyjnych jest źródło prądu przemiennego. Środki zraszające zawierają układ regulacji strumienia zraszającego i jego zasięgu, który dopasowany jest do wzrostu roślin.
Układ regulacji strumienia zraszającego i jego zasięgu zawiera zespół do nastawiania wielkości zadanej strumienia zraszania i jego zasięgu korzystnie w postaci potencjometru.
Korzystnie, jeden sygnalizator diodowy sprzężony jest z dwoma czujnikami poziomu wody, przy czym pierwszy czujnik poziomu wody jest umieszczony u dołu zbiornika z wodą, a drugi czujnik poziomu wody jest umieszczony przy krawędzi górnej zbiornika z wodą.
Korzystnie, obudowa utworzona jest z modułów poziomych, łączonych kształtowo, a także zbiornik z wodą jest połączony z obudową kształtowo.
Alternatywnie, obudowa utworzona jest z modułów pionowych, łączonych kształtowo.
Wariantowo, obudowa zawiera moduły pionowe, połączone ze sobą za pomocą giętych łączników, które umożliwiają dowolne formowanie i dopasowanie kształtu przestrzennego urządzenia do uprawy roślin w doniczkach.
Wariantowo, obudowa utworzona jest z pojedynczych modułów doniczkowych łączonych kształtowo.
Alternatywnie, obudowa utworzona jest z pojedynczych modułów doniczkowych i giętych łączników, które umożliwiają dowolne dopasowanie kształtu przestrzennego urządzenia do uprawy roślin w doniczkach.
Korzystnie, obudowa przystosowana jest do zawieszania.
Alternatywnie, obudowa jest wolnostojąca. Wszystkie komory umożliwiają włożenie doniczki tylko z jednej strony obudowy.
Alternatywnie, część komór umożliwia włożenie doniczek z jednej strony obudowy, a część komór umożliwia włożenie doniczek z drugiej strony obudowy.
Korzystnie, obudowa jest wykonana z ABS w technologii termoforowania.
Alternatywnie, obudowa jest wykonana z PCV w technologii termoforowania.
Alternatywnie, obudowa jest wykonana z EPP w technologii wtrysku.
Wariantowo, obudowa jest wykonana z EPS w technologii wtrysku.
Wariantowo, obudowa jest wykonana z XPS w technologii wtrysku.
Specjalna doniczka według wynalazku charakteryzuje się tym, że w górnej części wykonana jest z gumy uszczelniającej tworzącej również górną krawędź, w części środkowej ze szczelnej osłonki, a w dolnej części z wodoprzepuszczalnej włókniny transmisyjnej. Guma uszczelniająca jest tak rozłożona, że z jednej strony doniczki kończy się w sąsiedztwie krawędzi górnej doniczki, a na przeciwległej stronie zajmuje powierzchnię rozciągającą się w dół, korzystnie do jednej czwartej wysokości doniczki, zaś poniżej rozciąga się pas szczelnej osłonki o szerokości stanowiącej korzystnie połowę wysokości doniczki. W szczelnej osłonce doniczki wykonany jest otwór wlewowy do dostarczania wody i otwór przelewowy do eliminowania nadmiaru wody z doniczki. Dolna część oraz dno doniczki wykonane są z wodoprzepuszczalnej włókniny transmisyjnej. Otwór wlewowy znajduje się po przeciwległej stronie i powyżej otworu przelewowego. Szczelna osłonka wyłożona jest od wewnątrz wodoprzepuszczalną włókniną transmisyjną, która rozciąga się od górnej krawędzi szczelnej osłonki i kończy się nad otworem wlewowym i otworem przelewowym. Przylegająca do włókniny transmisyjnej od środka włóknina magazynująca jest tak rozmieszczona, że zaczyna się w połowie wysokości wodoprzepuszczalnej włókniny transmisyjnej i zachodzi częściowo na otwór wlewowy i otwór przelewowy. Korzystnie specjalna doniczka ma kształt ściętego stożka.
Alternatywnie, specjalna doniczka ma kształt ściętego walca. Krawędź górna specjalnej doniczki jest korzystnie z gumy ozdobnej, albo kauczuku, albo tworzywa wodoszczelnego ABS, zaś szczelna osłonka specjalnej doniczki jest korzystnie z tworzywa sztucznego lub PCV. Część dolna specjalnej doniczki z wodoprzepuszczalnej włókniny transmisyjnej umieszczona jest w osłonie korzystnie z tworzywa sztucznego lub PCV, i połączona jest z osłonką.
Wariantowo, dno doniczki specjalnej ma rozciągające się w dół pasmo wodoprzepuszczalnej włókniny transmisyjnej do czerpania wilgoci z dołu. Wspomniana doniczka jest zbudowana od 30%
PL 226 238 B1 do 85%, korzystnie w 45% z włókniny, przy czym włóknina transmisyjna wypełniająca wewnętrzną szczelną osłonkę jest mieszanką ciętych włókien polipropylenowych i poliestrowych, zaś włóknina wypełniająca część dolną, dno oraz pasmo jest z włókna polipropylenu.
Modularny system wertykalnej hodowli roślin w doniczkach wyróżnia się tym, że pionowa obudowa zawiera co najmniej jedną komorę, w której umieszczana jest specjalna doniczka w ten sposób, że u góry znajduje się kanałek nawadniający, a na dole - kanałek przelewowy. Oś wzdłużna doniczki nachylona jest do płaszczyzny czołowej pionowej obudowy pod kątem od 8° do 25°, korzystnie 13°. Dno doniczki po umieszczeniu w komorze skierowane jest w stronę kanałku napowietrzającego znajdującego się w dnie komory i otwartego na zewnątrz. Obudowa zamocowana jest do konstrukcji wsporczej w kształcie ramy, która przystosowana jest do tego, aby na co najmniej jednym jej boku umieścić środki do naświetlania i dodatkowego zraszania roślin. Do dolnego boku ramy mocowany jest pojemnik zawierający zbiornik wody, do którego spływa grawitacyjnie woda z kanałów przelewowych. Modularny system wertykalnej hodowli roślin w doniczkach wykorzystuje sposób i urządzenie według niniejszego wynalazku.
Korzystnie system zawiera specjalną doniczkę według niniejszego wynalazku.
Sposób według wynalazku umożliwia nawilżanie różnych roślin w doniczkach zarówno tych, które potrzebują dostarczania wody na warstwę podłoża z glebą od góry, jak i tych, które wymagają dostarczania wody do systemu korzeniowego od dołu. Natomiast w obu przypadkach woda spływa grawitacyjnie do każdego rzędu uprawianych roślin.
Urządzenie do wertykalnej uprawy roślin w doniczkach według wynalazku wykorzystuje pionowo i poziomo połączone gniazdowe jednostki roślinności, umożliwiając dowolną aranżację różnoskalowych przestrzeni zielonych we wnętrzach jak i na zewnątrz. Uniwersalność tego rozwiązania daje pełną swobodę wyboru stylistyki, funkcji i kształtu zarówno doświadczonym użytkownikom, jak i osobom które stykają się z takim systemem po raz pierwszy.
Rozmieszczenie kanałków nawadniających i przelewowych dopasowanie jest do doniczek wykonanych w części z tworzywa wodoszczelnego, a w części z wodoprzepuszczalnych włóknin, co umożliwia równomiernie rozprowadzanie wody do wszystkich roślin, nie powodując zalania i zaduszenia korzeni, bądź ich przesuszenia. Dno doniczki wykonane z włókniny umożliwia poprzez kanałek napowietrzający w pionowej obudowie dostęp powietrza do dolnej części doniczki i zapewnia jej wentylowanie.
System według wynalazku przystosowany jest do w pełni autonomicznej uprawy roślin w doniczkach, z wykorzystaniem własnego źródła zasilania w energię oraz wodę. Może jednak wykorzystywać zewnętrzne źródła energii oraz być zasilany w wodę z istniejących sieci wodno-kanalizacyjnych.
Stosowanie doniczek według wynalazku daje możliwość uprawiania roślinności o różnych wymaganiach siedliskowych. Możliwe jest również wykorzystanie strefy przewietrzającej do wentylowania i oczyszczania powietrza przez bryłę korzeniową. Stosowanie w doniczkach włóknin o różnych parametrach daje możliwość bardziej optymalnego nawadniania roślinności i napowietrzania bryły korzeniowej roślin, odpowiednio do ich zapotrzebowania ale niezależnie od parametrów substratu glebowego w jakim rośliny były produkowane.
Niniejszy wynalazek będzie w pełni zrozumiały i doceniony na podstawie następującego dalej szczegółowego opisu wraz z rysunkiem, na którym: fig. 1 pokazuje urządzenie do uprawy wertykalnej roślin w widoku rozstrzelonym ze sztywnym modułem obudowy o piętnastu komorach, fig. 2 - urządzenie z fig. 1 w widoku z przodu, fig. 3 - urządzenie z fig. 1 w widoku perspektywicznym z tyłu, fig. 4 - panel kontrolny umieszczony na obudowie z fig. 1, fig. 5 i 6 - urządzenie z fig. 1 w widoku z boku, fig. 7 - przekrój obudowy z fig. 1 z umieszczonymi doniczkami w komorach, fig. 8 - ramę z obudową o piętnastu komorach rozmieszczonych w trzech rzędach i pięciu kolumnach, fig. 9 - ramę z obudową o sześciu komorach rozmieszczonych w trzech rzędach i dwóch kolumnach, fig. 10 - obudowę o szesnastu komorach umieszczonych w czterech rzędach i czterech kolumnach, fig. 11 - obudowę o czterdziestu dwóch komorach z jednej strony, rozmieszczonych w siedmiu rzędach i sześciu kolumnach w widoku z przodu w postaci wolnostojącej, fig. 12 - obudowę z fig. 11 w widoku perspektywicznym, fig. 13 - obudowę z fig. 11 w widoku z góry, fig. 14 i fig. 15 - obudowę w dwóch wariantach wykonania o trzech rzędach i pięciu kolumnach komór połączonych ze sobą za pomocą giętkich łączników w widoku z przodu, fig. 16 - obudowę z fig. 15 w widoku perspektywicznym, fig. 17 - obudowę z fig. 16 w widoku z góry, fig. 18 - obudowę z fig. 14 w widoku z góry, fig. 19 - obudowę z fig. 14 w widoku perspektywicznym, fig. 20 - obudowę o pięciu rzędach i czterech kolumnach komór z dwie6
PL 226 238 B1 ma ruchomymi ramkami do oświetlania i zraszania w widoku z przodu, fig. 21 - obudowę z fig. 20 w widoku z boku, fig. 22 - obudowę z fig. 20 w widoku z góry, fig. 23 - obudowę z fig. 20 w widoku perspektywicznym, fig. 24 - obudowę z fig. 10 w widoku perspektywicznym z przodu, fig. 25 - obudowę z fig. 10 w widoku perspektywicznym z tyłu, fig. 26 - specjalną doniczkę w przekroju poprzecznym, fig. 27 - specjalną doniczkę z fig. 26 w widoku z boku, fig. 28 - specjalną doniczkę z pasmem do kapilarnego nawadniania roślin od dołu w przekroju poprzecznym, fig. 29 - specjalną doniczkę z fig. 15 w widoku z boku.
Poniżej w niniejszym opisie przedstawiono przykłady realizacji sposobu i systemu wertykalnej uprawy roślin w doniczkach w układzie modularnym oraz przykłady wykonania urządzenia do wertykalnej uprawy roślin w doniczkach w układzie modularnym, nadające się do uprawy roślin ozdobnych i jadalnych oraz przykłady wykonania specjalnej doniczki do wykorzystania w urządzeniu, sposobie i systemie według wynalazku. Należy jednak stanowczo podkreślić, że przykłady opisane poniżej nie mają na celu ograniczenia zakresu ochrony, a jedynie zilustrowanie jednego z wielu możliwych zastosowań niniejszego wynalazku. Niniejszy wynalazek ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagana jest uprawa roślin umożliwiając dowolną aranżację różnoskalowych przestrzeni zielonych we wnętrzu wszelakich pomieszczeń, jak również na zewnątrz.
Na figurze 1 przedstawiono urządzenie do wertykalnej uprawy roślin w specjalnych doniczkach według wynalazku, przy czym urządzenie pokazano w pierwszym przykładzie wykonania. Urządzenie o szerokości 935 mm i wysokości 739 mm ma pionową obudowę 1, która stanowi moduł do gniazdowej uprawy roślin. Obudowa 1 ma głębokość 130 mm i jest zamocowana do ramy 1a. Górny bok i dwa ramiona boczne ramy la mają szerokość 80 mm, natomiast dolny bok rozciąga się na szerokości 182 mm. Obudowa 1 zawiera piętnaście komór 2, rozmieszczonych symetrycznie w trzech rzędach i pięciu kolumnach, w których umieszcza się specjalne doniczki 3. Wszystkie komory 2 mają kształt ściętego stożka o wysokości 110 mm i zwrócone są w tą samą stronę. Dno każdej komory 2 ma średnicę 100 mm. W dnie komory 2 znajduje się strefa przewietrzającą z otworem wentylacyjnym. U nasady komora 2 ma średnicę wynoszącą 120 mm. Nad każdą komorą 2 znajduje się kanałek nawadniający 4, a pod komorą 2 kanałek przelewowy 5. Urządzenie wyposażone jest w układ nawilżania roślin o obiegu zamkniętym. Woda pobierana jest ze zbiornika 7, który mocowany jest kształtowo do dolnej części ramy 1a. Tam też wraca jej nadmiar po przebyciu całego cyklu podlewania. Woda uzupełniana jest manualnie. Zbiornik 7 mieści 10,7 litra wody. Ilość wody w obiegu nawadniającym jest monitorowana, a przekroczenie poziomu minimalnego lub maksymalnego sygnalizowane jest na panelu kontrolnym 8, który umiejscowiony jest na przedniej ścianie obudowy 1, niedaleko pionowego boku ramy 1a, jak pokazano na fig. 2. Zbiornik 7 wody zaopatrzony jest w dolny czujnik poziomu wody i górny czujnik poziomu wody. Górny czujnik poziomu wody sygnalizuje minimalny poziom wody w układzie. Gdy poziom wody przekroczy minimalną dopuszczalną wartość progową, na panelu kontrolnym 8 uaktywniany jest sygnalizator diodowy 9, informujący, że należy uzupełnić wodę w zbiorniku.
Analogicznie, przy uzupełnianiu wody drugi czujnik umieszczony nad czujnikiem dolnym i przy górnej krawędzi zbiornika z wodą generuje sygnał elektryczny uaktywniający sygnalizator diodowy 9. Dioda 9 świeci wówczas pulsacyjnie informując, że poziom wody w zbiorniku został przekroczony. Dodatkowo, na panelu 8 uwidocznionym w powiększeniu na fig. 4 znajduje się również włącznik 10 obwodu podlewania, zraszania i naświetlania oraz potencjometr 11 służący do regulacji wydajności nawadniania. Obieg wody realizowany jest za pomocą pompy 12 sterowanej elektronicznie. Dysza poboru wody wyposażona jest w filtr (nie został zilustrowany) o znanych parametrach przepuszczalności, eliminujący większość zanieczyszczeń. Podzespoły elektryczne zasilane są ze źródła prądu stałego w postaci zespołu baterii stałonapięciowych 13. Źródło zasilania 13 i pompa 12 umieszczone są na pionowym boku ramy 1a i zamknięte pokrywą 14. Podlewanie odbywa się cyklicznie z utrzymaniem pożądanego poziomu wilgotności bryły korzeniowej oraz przepłukiwaniem wszystkich przewodów zasilających rośliny w wodę. Zapewnia to długotrwałą drożność systemu pracującego w obiegu zamkniętym bez konieczności serwisowania dzięki eliminacji ryzyka rozwoju kultur biologicznych i osadzania kamienia wewnątrz przewodów wodnych. Woda dawkowana jest na pasek transmisyjny z włókniny 3e przez kanałek nawadniający 4. W tym przypadku następuje wodoprzepuszczalność prostopadła do płaszczyzny przekroju doniczki 3, którą zilustrowano w dalszej części na fig. 26 i 27. Nadmiar wody jest przenoszony przez wodoprzepuszczalność w płaszczyźnie przekroju doniczki 3 i przez kanałek przelewowy 5 jest przekazywany do doniczki znajdującej się poniżej. Zadaniem włókniny transmisyjnej 3e jest zarówno oddawanie wody do podłoża glebowego i korzeni rośliny, jak i równoczesne drenowanie podłoża w celu niedopuszczenia do gromadzenia się w nim zbyt dużej ilości
PL 226 238 B1 wody. Dla zapewnienia uprawianym roślinom optymalnych warunków wegetacji system wyposażony jest w dodatkowy układ doświetlająco nawilżający ukryty w bocznym ramieniu pionowej ramy 1a. W czasie pracy systemu z doświetlaniem i nawilżaniem, sterowany elektronicznie układ napędowy otwiera pokrywę 14 na określony czas wymagany dla efektywnego naświetlania i nawilżania roślin. Źródło światła jest dobrane pod względem składu widma i skuteczności fotosyntetycznej i energetycznej. Nawilżanie odbywa się poprzez układ atomizerów zasilanych w wodę z układu nawadniania. Całe urządzenie wyposażone jest w zaczepy do wieszania go na ścianie.
Figury 5, 6 i 7a pokazują rozmieszczenie doniczek 3 w urządzeniu. Osie wzdłużne doniczek nachylone są do płaszczyzny czołowej pionowej obudowy 1 pod kątem 13°. Po umieszczeniu doniczki 3 w komorze 2, co najlepiej zilustrowano na fig. 7b, dno 3d doniczki 3 skierowane jest w stronę otwartego na zewnątrz kanałku napowietrzającego 6, znajdującego się w dnie komory 2. Kanałek nawadniający 4 znajduje się bezpośrednio na wysokości dolnej krawędzi szczelnej osłonki 3b doniczki 3. Woda wnika grawitacyjnie do doniczki i za pośrednictwem włóknin znajdujących się w doniczce 3 nawilża system korzeniowy rośliny. Nadmiar wody jest odprowadzany również grawitacyjnie za pośrednictwem kanałka odprowadzającego 5 znajdującego się w sąsiedztwie krawędzi 3a i części dolnej 3c doniczki 3.
Urządzenie do wertykalnej uprawy roślin w doniczkach nie jest ograniczone wyłącznie do przedstawionego przykładu wykonania. Przykładowo, na fig. 3 przedstawiono urządzenie w widoku perspektywicznym z tyłu, w kolejnej postaci wykonania. W tym wykonaniu kanałki napowietrzające 6 znajdują się obok wyprofilowanych komór 2 i również zapobiegają przed zachodzeniem procesów beztlenowych w nawodnionej doniczce oraz umożliwiają oczyszczanie powietrza przez doniczkę 3. W innym przykładzie wykonania w celu sygnalizacji przekroczenia dolnego albo górnego poziomu wody w zbiorniku stosuje się niezależne sygnalizatory diodowe 9, o różnych kolorach albo pulsujące z charakterystyczną częstotliwością. Ponadto, woda do nawilżania roślin może być alternatywnie pobierana ze źródła zewnętrznego i po wykonaniu cyklu nawadniającego dostarczana do systemu kanalizacyjnego. Zazwyczaj obieg otwarty stosowany jest w urządzeniach o większych powierzchniach. Dodatkowo, ilość i rozmieszczenie komór 2 nie jest ograniczone do zilustrowanego wcześniej przykładu wykonania, schematycznie przedstawionego na fig. 8, gdzie pokazano urządzenie do uprawy wertykalnej roślin z modułem wertykalnym o piętnastu komorach rozmieszczonych w trzech rzędach i pięciu kolumnach. Przykładowo na fig. 9 pokazano urządzenie do uprawy wertykalnej roślin o sześciu komorach rozmieszczonych w trzech rzędach i dwóch kolumnach.
Na figurze 10 zilustrowano obudowę o szesnastu komorach 2 rozmieszczonych symetrycznie w czterech rzędach i czterech kolumnach, natomiast na fig. 11 urządzenie z dwoma zestawami po czterdzieści dwie komory 2 rozmieszczone w siedmiu rzędach i sześciu kolumnach po każdej stronie urządzenia.
Figury 11, 12 i 13 prezentują przykład wykonania urządzenia w postaci wolnostojącej. Jak najlepiej widać na fig. 13, rośliny można umieszczać w komorach obudowy po obu jej stronach.
Figury 14-19 prezentują warianty wykonania obudowy w postaci giętkiej. Możliwe jest wówczas wyginanie kolumn, tak aby eksponować uprawiane rośliny w najbardziej efektowny sposób. Jednakże, urządzenie według wynalazku nie jest ograniczone do pokazanych przykładów wykonania.
Z kolei fig. 20 do 23 przedstawiają urządzenie według przykładu wykonania wynalazku z dwiema ruchomymi ramkami 1b i 1c. Oś obrotu ramek 1b i 1c jest równoległa do dłuższego ramienia 1a obudowy 1 i umiejscowiona jest w połowie szerokości obudowy 1. Możliwe jest wówczas przemieszczanie środków naświetlających i zraszających, umieszczonych na obudowach 1b, 1c.
Na figurach 24 i 25 przedstawiono przykład wykonania urządzenia z obudową o szesnastu komorach rozmieszczonych w czterech rzędach i czterech kolumnach, przy czym woda do doniczek 3 umieszczonych w komorach 2 podawana jest kapilarnie od dołu. Jak pokazano najlepiej na fig. 7b w powiązaniu z fig. 25, woda spływa grawitacyjnie kanałkiem 5a do zbiorniczka 5b, skąd czerpana jest przez pasmo 3i do doniczki specjalnej. Specjalna doniczka najbardziej odpowiednia do tego przykładu wykonania urządzenia została przedstawiona na fig. 28 i 29. Na fig. 28 zilustrowano postać wykonania doniczki 3 doprowadzającej wodę do uprawianej rośliny od dołu. Doniczka jest wyłożona włókniną transmisyjną 3e w dolnej części, tworzącej również dno z wystającym do dołu pasmem 3i.
Z kolei na fig. 26 i 27 przedstawiono specjalną doniczkę umożliwiającą doprowadzanie wody do uprawianej rośliny od góry. Doniczka 3 ma kształt ściętego stożka o wysokości 125 mm i zawiera krawędź górną 3a, szczelną osłonkę 3b oraz część dolną 3c. Dolna podstawa stożka doniczki 3 ma średnicę równą 95 mm, natomiast średnica górna stożka doniczki 3 wynosi 125 mm. W szczelnej osłonce 3b znajduje się kanałek nawadniający oraz przeciwległe umieszczony kanałek przelewowy 5. Ka8
PL 226 238 B1 nałek nawadniający 4 pozwala na doprowadzenie do doniczki 3 wody w równych dawkach. Do szczelnej osłonki 3b przylega od wewnątrz wodoprzepuszczalna włóknina transmisyjna 3e i włóknina magazynująca 3f wodę. Zastosowanie włókniny magazynującej 3f w specjalnej doniczce. 3 pozwala na optymalne nawadnianie i napowietrzenie bryły korzeniowej roślin w specjalnych doniczkach 3. Krawędź górna 3a doniczki 3 wykonana jest z gumy ozdobnej, natomiast szczelna osłonka 3b oraz część dolna 3c doniczki 3 wykonana jest z PCV. Włóknina 3e wypełniająca wewnętrzną szczelną osłonkę 3b jest mieszanką ciętych włókien polipropylenowych i poliestrowych, zaś włóknina wypełniająca część dolną 3c oraz dno 3d jest z włókna polipropylenu. Włóknina magazynująca 3f, jest tak usytuowana, że zachodzi częściowo z jednej strony na kanałek nawadniający 4, zaś z drugiej strony na kanałek przelewowy 5. Do części dolnej doniczki 3c przylega włóknina transmisyjna 3e. Zastosowanie włóknin 3e i 3f w doniczkach 3 powoduje przepuszczanie wody w płaszczyźnie, magazynowanie wody oraz zdolność podsiąkania kapilarnego, które dostosowuje się do wybranych grup roślin i sposobów ich uprawy. Włókniny 3e i 3f zajmują łącznie 30% powierzchni doniczki 3 i pozwalają na rozprowadzanie wody do całej doniczki 3 nie powodując zalania, zaduszenia korzeni bądź ich przesuszenia. Część dolna 3c zamknięta jest dnem 3d z włókniny transmisyjnej 3e. Budowa części dolnej 3c zamkniętej dnem 3d wykonanym z włókniny 3e umożliwia dostęp powietrza do dolnej części specjalnej doniczki 3 i możliwość jej wentylowania.
Taka osłona bryły korzeniowej mechanicznie zapobiega wypadaniu substratu glebowego ze specjalnej doniczki 3 oraz zapobiega przed wydostawaniem się z podłoża zarodników bakterii i grzybów namnażających się w środowisku glebowym.
W sposobie wertykalnej uprawy roślin w specjalnych doniczkach, według wynalazku, nawadnianie roślin realizowane jest poprzez wodny pas transmisyjny. W pierwszym przykładzie realizacji sposobu według wynalazku na początku woda doprowadzana jest za pomocą pompy do najwyższego piętra roślin nad każdą doniczkę 3 z rośliną. Następnie, woda swobodnie dostaje się do doniczki 3 kanałkiem nawadniającym 4, wnikając do doniczki i nawilżając jej część włókninową 3e i 3f. Nadmiar wody przepuszczany jest do kanałku przelewowego 5 pod doniczką i grawitacyjnie przemieszcza się do kanałku nawadniającego 4 poniższego piętra roślin, nawadniając w ten sposób kolejne piętra roślin znajdujące się poniżej. Z ostatniego najniżej umieszczonego piętra roślin woda przedostaje się grawitacyjnie do zbiornika 7 z wodą, skąd jest ponownie pompowana pompą 12 po uprzednim przefiltrowaniu na najwyższe piętro roślin do kanałków nawadniających najwyżej umieszczonych roślin.
W drugim przykładzie realizacji sposobu według wynalazku, na początku woda doprowadzana jest za pomocą pompy do najwyższego piętra roślin pod każdą doniczkę 3 z rośliną, co najlepiej uwidoczniono na fig. 25. Następnie, zgodnie z fig. 29 woda kapilarnie dostaje się do doniczki 3 pasmem nawadniającym 3i, wnikając do doniczki i nawilżając jej część włókninową 3e i 3f. Jednocześnie woda przedostaje się spod doniczki 3 górnego rzędu do przestrzeni pod doniczką 3 poniższego rzędu. W tym rzędzie woda analogicznie dostaje się do doniczek 3 z wykorzystaniem pasm nawadniających 3i. Z ostatniego najniżej umieszczonego piętra roślin woda przedostaje się grawitacyjnie do zbiornika 7 z wodą, skąd jest ponownie pompowana pompą 12 po uprzednim przefiltrowaniu na najwyższe piętro roślin do kanałków nawadniających najwyżej umieszczonych roślin.
Ze zbiornika 7 woda doprowadzana jest również do zraszaczy. Strumienie nawadniający i zraszający podlegają regulacji, a brak i nadmiar wody w zbiorniku 7 jest sygnalizowany na panelu kontrolnym 8. Przewody doprowadzające wodę są cyklicznie przepłukiwane w obiegu zamkniętym, gdy urządzenie pracuje w trybie serwisowym. Oświetlanie roślin jest realizowane okresowo z wykorzystaniem źródła światła o widmie dopasowanym do potrzeb roślin i ich skuteczności fotosyntetycznej i energetycznej.
Wykaz oznaczeń na rysunku
- obudowa,
1a - rama,
1b, 1c - ruchoma ramka,
- komora,
- doniczka,
3a - krawędź górna doniczki,
3b - szczelna osłonka doniczki,
3c - część dolna doniczki,
3d - dno doniczki,
3e - włóknina transmisyjna,
PL 226 238 B1
3f - włóknina magazynująca,
3g - otwór wlewowy,
3h - otwór przelewowy,
3i - pasmo nawadniające,
- kanałek nawadniający,
5, 5a - kanałek przelewowy,
5b - zbiorniczek przelewowy,
- kanałek napowietrzający,
- zbiornik z wodą,
- panel kontrolny,
- sygnalizator diodowy,
- wyłącznik,
- potencjometr,
- pompa,
- źródło zasilania w energię elektryczną,
- pokrywa.
Claims (48)
1. Sposób wertykalnej uprawy roślin w doniczkach obejmujący nawadnianie, zraszanie i naświetlanie uprawianych roślin oraz zapewniający wentylację systemu korzeniowego, gdzie parametry nawadniania, zraszania i naświetlania podlegają kontroli i regulacji, znamienny tym, że nawadnianie roślin realizowane jest grawitacyjnie z wykorzystaniem włókninowego wodoprzepuszczalnego pasa transmisyjnego i polega na doprowadzeniu wody do najwyższego piętra roślin, tak aby woda swobodnie dostawała się do doniczki (3) kanałkiem nawadniającym (4), następnie wnikała do doniczki, nawilżając również część włókninową doniczki (3), przepuszczając nadmiar wody do kanałku przelewowego (5), (5a) pod doniczką, umożliwiając aby woda przechodziła do kanałku nawadniającego (4) poniższego piętra roślin i w ten sam sposób nawadniała kolejne piętra roślin znajdujące się poniżej, przy czym z ostatniego najniżej umieszczonego piętra roślin woda przedostaje się do zbiornika (7) z wodą, skąd jest ponownie pompowana pompą (12) po uprzednim przefiltrowaniu na najwyższe piętro roślin, a ponadto woda z tego zbiornika (7) doprowadzana jest również do zraszaczy, gdzie poziom wody w zbiorniku (7) jest kontrolowany z wykorzystaniem dolnego i górnego czujnika poziomu wody, które sygnalizują na panelu kontrolnym (8) odpowiednio niedobór i nadmiar wody w zbiorniku (7), natomiast przewody doprowadzające wodę są cyklicznie przepłukiwane w obiegu zamkniętym, a ponadto naświetlanie roślin jest realizowane okresowo, z wykorzystaniem źródła światła o widmie dopasowanym do potrzeb roślin i ich skuteczności fotosyntetycznej i energetycznej, z możliwością nastawiania kąta padania promieni na liście uprawianych roślin.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że kanałek nawadniający (4) doprowadza wodę do doniczki od góry, a włókninowy pas transmisyjny (3e) każdej doniczki przepuszcza wodę w kierunku z góry na dół od kanałku nawadniającego (4) do kanałku przelewowego (5).
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do doniczki (3) doprowadza się wodę od dołu ze zbiorniczka przelewowego (5b) za pomocą pochłaniającego wodę pasma (3i) połączonego z dnem (3d) doniczki (3), które nasiąka wodą i kapilarnie nawilża włókninowy pas transmisyjny (3e), przepuszczając wodę w kierunku z dołu do góry i nawilżając system korzeniowy roślin w doniczce od dołu.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że regulacja kąta padania promieni świetlnych padających na rośliny jest realizowana poprzez przemieszczanie ruchomej ramy (1b) z umieszczonym na niej źródłem światła, względem obudowy (1) z roślinami.
5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że przemieszczanie ramy (1 b) względem obudowy (1) polega na jej obracaniu się względem osi równoległej do jednego z boków obudowy (1).
6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że podlewanie roślin realizowane jest w obiegu zamkniętym, a uzupełnianie wody w zbiorniku (7) wykonywane jest manualnie.
7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że podlewanie roślin realizowane jest w obiegu otwartym z podłączeniem do sieci wodnokanalizacyjnej.
8. Urządzenie do wertykalnej uprawy roślin w doniczkach, zawierający obudowę z komorami i z układem nawadniania w postaci kanałków nawadniających i przelewowych oraz z kanałkami napo10
PL 226 238 B1 wietrzającymi, w którym obudowa z komorami jest zamocowana do pionowej ramy, przy czym w komorach obudowy znajduje się co najmniej jedna doniczka z rośliną, przy czym doniczka wyposażona jest we włókninowy pojemnik na rośliny, który ma odrębną górną przestrzeń i dolną przestrzeń służącą do pomieszczenia w niej zatrzymującego wilgoć materiału nawadniającego, ale przepuszczającego powietrze, które to urządzenie wyposażone jest w elektroniczny układ sterowania obwodami nawadniania, znamienne tym, że pionowa obudowa (1) zawiera co najmniej jedną komorę (2), w której znajduje się doniczka (3) oraz co najmniej jeden kanałek nawadniający (4) i kanałek przelewowy (5) rozmieszczone w taki sposób, że kanałek nawadniający (4) znajduje się nad komorą (2), natomiast kanałek przelewowy (5) pod komorą (2), przy czym oś wzdłużna doniczki (3) nachylona jest do płaszczyzny czołowej pionowej obudowy (1) pod kątem od 8° do 25°, korzystnie 13°, natomiast dno doniczki (3) po umieszczeniu w komorze (2) skierowane jest w stronę kanałku napowietrzającego (6) znajdującego się w dnie komory (2) i otwartego na zewnątrz, w którym to urządzeniu każda doniczka (3) zawiera wodoprzepuszczalną włókninę (3e), która stanowi pas transmisji wody, i/lub ma dodatkową włókninę (3f) magazynującą wodę, a ponadto obudowa (1) zamocowana jest do konstrukcji wsporczej w kształcie ramy (1a), która na co najmniej jednym jej boku ma środki do naświetlania i środki do dodatkowego zraszania roślin, przy czym do dolnego boku ramy (1a) zamocowany jest pojemnik (7) zawierający zbiornik wody, do którego spływa woda z kanałów przelewowych (5) i z którego pobierana jest woda do nawadniania i zraszania, natomiast w widocznym miejscu na przedniej stronie obudowy (1) umieszczony jest panel kontrolny (8) zawierający sygnalizator (9) poziomu wody w zbiorniku (7) oraz włącznik (10) obwodu dostarczającego wodę do roślin i środki (11) do regulowania ilości wody doprowadzanej do uprawianych roślin.
9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że bok ramy (1 a) ma część ruchomą w postaci co najmniej jednej ramki (1b), zamocowanej obrotowo względem osi obrotu, która jest równoległa do boku ramy (1a).
10. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że bok ramy (1 a) zakryty jest pokrywą (14), która jest zamocowana obrotowo do wspomnianego boku ramy (1a), przy czym oś obrotu pokrywy korzystnie jest równoległa do osi wzdłużnej wspomnianego boku ramy.
11. Urządzenie według zastrz. 9 albo 10, znamienne tym, że ramki obrotowe (1b), (1c) oraz pokrywa (14) boku ramy (1a) są wprawiane w ruch obrotowy z wykorzystaniem elektrycznych silników napędowych.
12. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że znajdujące się na boku ramy (1 a) środki do naświetlania i środki do dodatkowego zraszania roślin włączane są okresowo, korzystnie z wykorzystaniem elektronicznych środków sterujących, zgodnie z wymaganymi przez rośliny warunkami naświetlania i z wymaganą wilgotnością powietrza.
13. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że ruchome ramki (1b), (1 c) mają taki sam kształt i wymiar i w położeniu spoczynkowym umieszczone są między odpowiednim bokiem ramy (1a) i bokiem obudowy (1).
14. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że środki do naświetlania i dodatkowego zraszania roślin znajdują się na ruchomej pokrywie (14).
15. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że układ nawadniania zawiera wysokowydajną pompę (12), co najmniej jeden filtr wodny, co najmniej jeden czujnik poziomu wody w zbiorniku (7) na wodę oraz co najmniej jeden sygnalizator (9) dostarczający informacje o poziomie wody w pojemniku na wodę, korzystnie w postaci diody LED.
16. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że środkiem zraszającym jest co najmniej jeden atomizer, zasilany w wodę z układu nawadniania.
17. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że środki naświetlające są wyposażone w źródło światła, które jest dopasowane pod względem składu widma oraz skuteczności fotosyntetycznej i energetycznej do potrzeb uprawianych roślin.
18. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że źródłem (13) zasilania służącym do dostarczania energii elektrycznej do środków nawadniających, naświetlających, sterujących i sygnalizacyjnych jest źródło prądu stałego.
19. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że źródłem (13) zasilania służącym do dostarczania energii elektrycznej do środków nawadniających, naświetlających, sterujących i sygnalizacyjnych jest źródło prądu przemiennego.
20. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że środki zraszające zawierają układ regulacji strumienia zraszającego i jego zasięgu, który dopasowany jest do wzrostu roślin.
PL 226 238 B1
21. Urządzenie według zastrz. 20, znamienne tym, że układ regulacji strumienia zraszającego i jego zasięgu zawiera zespół (11) do nastawiania wielkości zadanej strumienia zraszania i jego zasięgu w postaci potencjometru.
22. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że jeden sygnalizator diodowy (9) sprzężony jest z dwoma czujnikami poziomu wody, przy czym pierwszy czujnik poziomu wody jest umieszczony u dołu zbiornika (7) z wodą, a drugi czujnik poziomu wody jest umieszczony przy krawędzi górnej zbiornika (7) z wodą.
23. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że obudowa (1) utworzona jest z modułów poziomych, łączonych kształtowo.
24. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że zbiornik (7) z wodą jest połączony z obudową (1) kształtowo.
25. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że obudowa (1) utworzona jest z modułów pionowych, łączonych kształtowo.
26. Urządzenie według zastrz. 25, znamienne tym, że obudowa (1) zawiera moduły pionowe, połączone ze sobą za pomocą giętych łączników, które umożliwiają dowolne formowanie i dopasowanie kształtu przestrzennego urządzenia do uprawy roślin w doniczkach.
27. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że obudowa (1) utworzona jest z pojedynczych modułów doniczkowych łączonych kształtowo.
28. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że obudowa (1) utworzona jest z pojedynczych modułów doniczkowych i giętych łączników, które umożliwiają dowolne dopasowanie kształtu przestrzennego urządzenia do uprawy roślin w doniczkach.
29. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że obudowa (1) przystosowana jest do zawieszania.
30. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że obudowa (1) jest wolnostojąca.
31. Urządzenie według dowolnego zastrz. 8 do 30, znamienne tym, że wszystkie komory (2) umożliwiają włożenie doniczki (3) tylko z jednej strony obudowy (1).
32. Urządzenie według dowolnego zastrz. 8 do 30, znamienne tym, że część komór (2) umożliwia włożenie doniczek (3) z jednej strony obudowy (1), a część komór (2) umożliwia włożenie doniczek (3) z drugiej strony obudowy (1).
33. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że obudowa (1) jest wykonana z ABS w technologii termoforowania.
34. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że obudowa (1) jest wykonana z PCV w technologii termoforowania.
35. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że obudowa (1) jest wykonana z EPP w technologii wtrysku.
36. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że obudowa (1) jest wykonana z EPS w technologii wtrysku.
37. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że obudowa (1) jest wykonana z XPS w technologii wtrysku.
38. Specjalna doniczka do wertykalnej uprawy roślin zawierająca część włókninową oraz przestrzenie ułatwiające przepływ powietrza lub wody, znamienna tym, że w górnej części wykonana jest z gumy uszczelniającej tworzącej również górną krawędź (3a), w części środkowej (3b) ze szczelnej osłonki, a w dolnej części (3c) z wodoprzepuszczalnej włókniny transmitującej (3e), przy czym guma uszczelniająca jest tak rozłożona, że z jednej strony doniczki kończy się w sąsiedztwie krawędzi górnej (3a), a na przeciwległej stronie zajmuje powierzchnię rozciągającą się w dół, korzystnie do jednej czwartej wysokości doniczki, poniżej rozciąga się pas szczelnej osłonki o szerokości stanowiącej korzystnie połowę wysokości doniczki, w której wykonany jest otwór wlewowy (3g) do dostarczania wody i otwór przelewowy (3h) do eliminowania nadmiaru wody, natomiast dolna część (3c) oraz dno (3d) doniczki wykonane są z wodoprzepuszczalnej włókniny transmisyjnej (3e), a ponadto otwór wlewowy (3g) znajduje się po przeciwległej stronie i powyżej otworu przelewowego (3h), natomiast szczelna osłonka (3b) wyłożona jest od wewnątrz wodoprzepuszczalną włókniną transmisyjną (3e), która rozciąga się od górnej krawędzi szczelnej osłonki (3b) i kończy się nad otworem wlewowym (3g) i otworem przelewowym (3h), natomiast przylegająca do włókniny transmitującej (3e) od środka włóknina magazynująca (3f), jest tak rozmieszczona, że zaczyna się w połowie wysokości wodoprzepuszczalnej włókniny transmitującej (3e) i zachodzi częściowo na otwór wlewowy (3g) i otwór przelewowy (3h).
39. Specjalna doniczka według zastrzeżenia 38, znamienna tym, że ma kształt ściętego stożka.
PL 226 238 B1
40. Specjalna doniczka według zastrz. 38, znamienna tym, że ma kształt ściętego walca.
41. Specjalna doniczka według zastrz. 38, znamienna tym, że krawędź górna (3a) specjalnej doniczki (3) jest korzystnie z gumy ozdobnej, albo kauczuku, albo tworzywa wodoszczelnego ABS, zaś szczelna osłonka (3b) specjalnej doniczki (3) jest korzystnie z tworzywa sztucznego lub PCV.
42. Specjalna doniczka według zastrz. 38, znamienna tym, że jej część dolna (3c) z wodoprzepuszczalnej włókniny transmitującej (3g) umieszczona jest w osłonie, korzystnie z tworzywa sztucznego lub PCV i połączona jest z osłonką (3b).
43. Specjalna doniczka według zastrz. 38, znamienna tym, że dno doniczki ma rozciągające się w dół pasmo (3i) wodoprzepuszczalnej włókniny transmitującej (3e) do czerpania wilgoci z dołu.
44. Specjalna doniczka według zastrz. 38 albo 43, znamienna tym, że jest zbudowana od 30% do 85%, korzystnie w 45% z włókniny, przy czym włóknina transmisyjna (3e) wypełniająca wewnętrzną szczelną osłonkę (3b) jest mieszanką ciętych włókien polipropylenowych i poliestrowych, zaś włóknina wypełniająca część dolną (3c), dno (3d) oraz pasmo (3i) jest z włókna polipropylenu
45. Modularny system wertykalnej uprawy roślin w doniczkach, zawierający obudowę z komorami, która to obudowa jest zamocowana do pionowej ramy, przy czym w komorach obudowy umieszcza się co najmniej jedną doniczkę z rośliną, natomiast doniczka ma odrębną górną przestrzeń i dolną przestrzeń służącą do pomieszczenia w niej zatrzymującego wilgoć materiału nawadniającego, ale przepuszczalnego dla powietrza, zawierający elektroniczny układ sterowania obwodami nawadniania, naświetlania i napowietrzania, znamienny tym, że pionowa obudowa (1) zawiera co najmniej jedną komorę (2), w której umieszczana jest specjalna doniczka (3) w ten sposób, że u góry znajduje się kanałek nawadniający (4), a na dole kanałek przelewowy (5), przy czym oś wzdłużna doniczki (3) pod kątem od 8° do 25°, korzystnie 13°, natomiast dno doniczki (3) po umieszczeniu w komorze (2) skierowane jest w stronę kanałku napowietrzającego (6) znajdującego się w dnie komory (2) i otwartego na zewnątrz, a ponadto obudowa (1) zamocowana jest do konstrukcji wsporczej w kształcie ramy, która przystosowana jest do tego, aby na co najmniej jednym jej boku umieścić środki do naświetlania i dodatkowego zraszania roślin, natomiast do dolnego boku ramy mocowany jest pojemnik zawierający zbiornik (7) wody, do którego spływa grawitacyjnie woda z kanałów przelewowych (5).
46. System według zastrz. 45, znamienny tym, że obejmuje sposób według dowolnego zastrz. 1 do 7.
47. System według zastrz. 45, znamienny tym, że obejmuje urządzenie według dowolnego zastrz. 8 do 35.
48. System według zastrz. 45, znamienny tym, że zawiera specjalną doniczkę (3) według dowolnego zastrz. 38 do 44.
Priority Applications (3)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL410695A PL226238B1 (pl) | 2014-12-22 | 2014-12-22 | Sposob i system wertykalnej uprawy roslin w doniczkach, urzadzenie do wertykalnej uprawy roslin w doniczkach oraz specjalna doniczka |
EP15840998.7A EP3253193B1 (en) | 2014-12-22 | 2015-12-22 | Method for vertical cultivation of plants in plant pots, a device for vertical cultivation of plants in plant pots and a special plant pot |
PCT/PL2015/000205 WO2016105222A1 (en) | 2014-12-22 | 2015-12-22 | Method and system for vertical cultivation of plants in plant pots, a device for vertical cultivation of plants in plant pots and a special plant pot |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL410695A PL226238B1 (pl) | 2014-12-22 | 2014-12-22 | Sposob i system wertykalnej uprawy roslin w doniczkach, urzadzenie do wertykalnej uprawy roslin w doniczkach oraz specjalna doniczka |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL410695A1 PL410695A1 (pl) | 2016-07-04 |
PL226238B1 true PL226238B1 (pl) | 2017-06-30 |
Family
ID=55485254
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL410695A PL226238B1 (pl) | 2014-12-22 | 2014-12-22 | Sposob i system wertykalnej uprawy roslin w doniczkach, urzadzenie do wertykalnej uprawy roslin w doniczkach oraz specjalna doniczka |
Country Status (3)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP3253193B1 (pl) |
PL (1) | PL226238B1 (pl) |
WO (1) | WO2016105222A1 (pl) |
Cited By (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
PL424268A1 (pl) * | 2018-01-14 | 2019-07-15 | Duszyński Grzegorz Subito Advising | Wertykalny system do uprawy roślin ozdobnych i użytkowych |
PL442535A1 (pl) * | 2022-10-16 | 2024-04-22 | Muke Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością | Urządzenie do wieżowej uprawy roślin |
Families Citing this family (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN106818279B (zh) * | 2017-01-12 | 2020-06-30 | 深圳市大众金设施农业有限责任公司 | 一种植物墙 |
CN108211776B (zh) * | 2018-03-27 | 2024-04-26 | 武恩泽 | 一种植物型空气净化装置 |
SI25616A (sl) * | 2018-04-25 | 2019-10-30 | Veselic Ziga | Panel za vertikalno vzgojo rastlin |
CN108732808B (zh) * | 2018-07-24 | 2020-02-14 | 武汉华星光电技术有限公司 | 液晶显示屏色度优化方法及液晶显示装置 |
US11672215B2 (en) | 2020-01-12 | 2023-06-13 | Sentient Design, Inc. | Aeroponic plant growing system |
IT202100016973A1 (it) * | 2021-06-29 | 2022-12-29 | Aura System S R L | Contenitore da parete per filtro biologico |
Family Cites Families (14)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US5555676A (en) * | 1994-11-03 | 1996-09-17 | A.C.T., Inc. | Vertical planter apparatus and method |
PL314272A1 (en) | 1996-05-14 | 1996-11-12 | Mariusz Lejer | Apparatus for automatically watering plants especially those in flower pots |
NL1009780C2 (nl) | 1998-07-31 | 2000-02-01 | Peter Hubertus Elisabeth Van D | Plantpot. |
CN2663591Y (zh) | 2003-12-01 | 2004-12-15 | 左长明 | 多层花壁墙 |
US7877927B2 (en) * | 2004-12-16 | 2011-02-01 | Mario Roy | Modular aeroponic/hydroponic container mountable to a surface |
WO2007026417A1 (ja) * | 2005-08-31 | 2007-03-08 | Maruwa Biochemical Co., Ltd. | 花卉植栽構造 |
ITMI20052495A1 (it) * | 2005-12-27 | 2007-06-28 | Ecology S R L | Dispositivo per la coltivazione di piante |
CN101507398A (zh) * | 2009-03-23 | 2009-08-19 | 邱正伟 | 省力省时环保型盆花种植装置 |
CN101524038B (zh) * | 2009-04-13 | 2011-05-11 | 南京绿色组合环保有限公司 | 一种整体式立面绿化模块 |
WO2011136842A1 (en) * | 2010-04-26 | 2011-11-03 | Baker Richard L | Vertical planter |
FI20110247A0 (fi) * | 2011-07-22 | 2011-07-22 | Niko Rainer Jaervinen | Kasvipohjainen biosuodatin ilmapohjaisten haihtuvien orgaanisten yhdisteiden ja mikrobien poistamiseen |
US20150059244A1 (en) * | 2012-04-24 | 2015-03-05 | Suntory Holdings Limited | Planting device |
CN103250588A (zh) | 2013-05-29 | 2013-08-21 | 岳振飞 | 智能花盆及智能化植物养殖方法 |
CN203762001U (zh) | 2014-03-31 | 2014-08-13 | 贵州润辰科技有限责任公司 | 垂直绿化植物墙种植盒 |
-
2014
- 2014-12-22 PL PL410695A patent/PL226238B1/pl unknown
-
2015
- 2015-12-22 WO PCT/PL2015/000205 patent/WO2016105222A1/en active Application Filing
- 2015-12-22 EP EP15840998.7A patent/EP3253193B1/en active Active
Cited By (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
PL424268A1 (pl) * | 2018-01-14 | 2019-07-15 | Duszyński Grzegorz Subito Advising | Wertykalny system do uprawy roślin ozdobnych i użytkowych |
PL442535A1 (pl) * | 2022-10-16 | 2024-04-22 | Muke Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością | Urządzenie do wieżowej uprawy roślin |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
EP3253193B1 (en) | 2020-07-15 |
EP3253193A1 (en) | 2017-12-13 |
WO2016105222A1 (en) | 2016-06-30 |
PL410695A1 (pl) | 2016-07-04 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
PL226238B1 (pl) | Sposob i system wertykalnej uprawy roslin w doniczkach, urzadzenie do wertykalnej uprawy roslin w doniczkach oraz specjalna doniczka | |
US10694684B2 (en) | Apparatus for the growing of plants and a growing device | |
KR100785930B1 (ko) | 실내공기 정화를 위한 자동 온실시스템 | |
KR100771486B1 (ko) | 조경용 화분 집합구조물 | |
KR100858993B1 (ko) | 이끼벽과 실내식물을 이용한 공기청정용 실내정원 시스템 | |
US8291639B2 (en) | Growing system for hydroponics and/or aeroponics | |
KR101479977B1 (ko) | 가정용 수족관 겸용 수경재배장치 | |
US20030150394A1 (en) | Self-contained tropical rainforest vivarium system | |
KR100377569B1 (ko) | 공기정화기능을 갖는 실내정원 | |
AU2008337673A1 (en) | Live plant box | |
KR101460596B1 (ko) | 공기정화용 식물포트 및 이를 갖춘 공기정화시스템 | |
KR20190089481A (ko) | 가정용 식물재배를 위한 스마트 식물재배장치 | |
KR20210108647A (ko) | 식물과 미스트를 결합한 공기정화장치 | |
KR101466179B1 (ko) | 수족관 겸용 식물재배장치 | |
KR20120126832A (ko) | 다기능 화분장치 | |
KR101882196B1 (ko) | 분무 수경 재배 시스템 | |
KR102577141B1 (ko) | 이끼생육을 통한 스마트 공기질개선장치 | |
KR100377570B1 (ko) | 공기정화기능을 갖는 실내정원 | |
RU2402200C1 (ru) | Фитостена с полихроматическими стимуляторами роста растений | |
CN111343859A (zh) | 自动化竖直植物栽培系统 | |
KR20130004600U (ko) | 식물재배기가 결합된 어항 | |
CN207948453U (zh) | 植物栽培箱及使用该植物栽培箱的植物生长器 | |
KR20100129974A (ko) | 수경재배용 화분유닛 및 이를 이용하는 모듈형 화분 | |
KR20090087193A (ko) | 초음파 관수 새싹재배기 | |
KR100825823B1 (ko) | 가습기 기능이 구비된 철망화분 |