BG64002B1 - Метод за термично регенериране на отработена киселина - Google Patents

Метод за термично регенериране на отработена киселина Download PDF

Info

Publication number
BG64002B1
BG64002B1 BG102992A BG10299298A BG64002B1 BG 64002 B1 BG64002 B1 BG 64002B1 BG 102992 A BG102992 A BG 102992A BG 10299298 A BG10299298 A BG 10299298A BG 64002 B1 BG64002 B1 BG 64002B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
spent acid
furnace
melting furnace
fed
acid
Prior art date
Application number
BG102992A
Other languages
English (en)
Other versions
BG102992A (bg
Inventor
Jaakko Poijaervi
Antti Jalonen
Johannes Holmi
Jari Ojala
Original Assignee
Outokumpu Oyj
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Outokumpu Oyj filed Critical Outokumpu Oyj
Publication of BG102992A publication Critical patent/BG102992A/bg
Publication of BG64002B1 publication Critical patent/BG64002B1/bg

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/34Chemical or biological purification of waste gases
    • B01D53/96Regeneration, reactivation or recycling of reactants
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01BNON-METALLIC ELEMENTS; COMPOUNDS THEREOF; METALLOIDS OR COMPOUNDS THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASS C01C
    • C01B17/00Sulfur; Compounds thereof
    • C01B17/48Sulfur dioxide; Sulfurous acid
    • C01B17/50Preparation of sulfur dioxide
    • C01B17/501Preparation of sulfur dioxide by reduction of sulfur compounds
    • C01B17/503Preparation of sulfur dioxide by reduction of sulfur compounds of sulfuric acid
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P20/00Technologies relating to chemical industry
    • Y02P20/10Process efficiency
    • Y02P20/129Energy recovery, e.g. by cogeneration, H2recovery or pressure recovery turbines

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Sustainable Development (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Treating Waste Gases (AREA)
  • Waste-Gas Treatment And Other Accessory Devices For Furnaces (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Изобретението се отнася до метод за термично регенериране на отработена киселина, която се получавапри пречистването на носещи серен двуокис отходнигазове, отделяни при пирометалургичното получаване на метали. По метода отработената киселина се концентрира и подава в газовото пространство на първичната пещ за топене, така че енергията, необходима за термичното й регенериране, се получава от топлинното съдържание на горещите газове, отделени при процеса на топене.

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до метод за термично регенериране на отработена киселина, която се получава при пречистването на серен двуокис, носещ отходни газове, отделяни при пирометалургичното получаване на метали. Съгласно метода отработената киселина се концентрира и подава в газовото пространство на първичната пещ за топене, където енергията, необходима за термично регенериране на отработената киселина, се получава от топлинното съдържание на газовете, получени при процесите на топене.
Предшестващо състояние на техниката
Горещите газове, получени при процесите на топене на сулфидни руди и концентрати, съдържат главно серен двуокис, тежки метали, арсен, халогени и други съединения. Важно е, концентратът да изгаря по възможност пълно и кислородното съдържание на получените отходни газове при процеса на топене да е по възможност нисък, тъй като високото съдържание на кислород в отходните газове води до повишаване на отделянето на серен триокис и по-нататък до получаване на отработена киселина при етапа на пречистване на газа. Намерено е, че прах и по-специално прахта, носеща мед, катализира образуването на 8О3. Най-вероятно 8О3 се образува в котелутилизатора, поради което е важно кислородното съдържание на отходните газове да е ниско и количеството на отходен въздух да е възможно малко.
Пречистването на получените газове може да бъде проведено чрез сухо и мокро разделяне. Методите за сухо разделяне са свързани с топителя, като отходните газове от газовото пространство на пещта се отвеждат в котел-утилизатора, където топлинното съдържание на газа се възстановява. След това газовете се отвеждат към електрически филтър. Значителна част от съдържащите се в газовете съединения на тежки метали, като се изключи живакът и неговите съединения, са вече отделени при охлаждането. Полученият газ често се вкарва в производството на сярна киселина и при този случай мокрото отделяне на газове намира място в заводите за производство на сярна киселина, при пречистване, пречиствателни колони и мокри електрически филтри.
Целта на мокрото пречистване на газове е по-нататъшното им охлаждане до подходяща температура чрез пряко водно охлаждане и едновременно отделяне от газовете на твърдите и летливи онечиствания, такива като тежки метали, халогени, арсен и селен. Също така при мокрото пречистване съдържащият се в газовете 5О3 при контакт с вода се отмива като отработена киселина. Количеството на отработената киселина е от порядъка на 2-4% от количеството серен двуокис, включен в мокрото пречистване и съдържанието на Н24 е от порядъка на 10 до 30%.
Отработената киселина се разглежда като опасен страничен продукт, тъй като съдържа тежки метали и арсен от отходните газове. Ако отработената киселина не може да бъде вкарана в други процеси, като получаването на цинк, торове или минерални концентрати, тя обикновено се неутрализира с вар и вкарва в басейни, но неутрализацията на отработена киселина и съхранението на гипса са скъпи методи за решаване на проблема. Дори по-нататък съхранението на този разтвор е ограничено от нови и построги изисквания за опазване на околната среда.
Един от използваните методи за обработка на отработена киселина е нейното регенериране в отделна, специално построена за целта пещ. Този избор, приложен особено в химическото инженерство, но също и в металургичната индустрия, е описан в статията “Ке§епегайп£ 8реФ АсИ”, Зрапбег, и., ЦагаЛтоз, 0., СЬет. Еп£. Рго£. (1978), 74, р. 57-67. В статията се обяснява, че регенерирането на отработена киселина в серен двуокис и вода е крайна ендотермична реакция, която изисква поне 275 Ш/шо1 и работи най-добре при температура над 1000°С. Температурата в регенериращата пещ се покачва до достатъчно ниво с някакво гориво. В статията също се твърди, че концентрирането на отработената киселина до 70% съдържание на Н24 преди горенето има предимство.
Техническа същност на изобретението
Съгласно настоящия метод отработената киселина за разделяне от отходните газове, получени при топенето на сулфидни руди нли концентрати, се концентрира и подава обратно в първичната пещ за топене, в газовото й пространство, където се регенерира обратно до серен двуокис, вода и кислород съгласно следната реакция:
Н24—> Н2О + 1/2 О2 + 8О2 (1)
Както се вижда от това уравнение, отработената киселина се регенерира обратно в серен двуокис, вода и кислород. Така полученият при регенерирането на отработената киселина серен двуокис се възстановява и в допълнение към остатъка от серен двуокис се използва за получаване или на сярна киселина, или на елементна сяра.
Съществена черта на метода е, че отработената киселина се подава в газовото пространство на първичната пещ за топене, в който случай се използва високото топлинно съдържание на газа. Когато отработената киселина се подаде в газовото пространство, откъдето газовете по-нататък се прехвърлят към котелутилизатора, температурата на газовете е висока, обикновено от порядъка на 1000 до 1 бОО^С. Подаването на отработената киселина към отходните газове понижава газовата температура и от гледна точка на котел-утилизатора това е полезно, тъй като по-ниската температура удължава времето за използване на котела и намалява деформацията му. Понятието първична пещ за топене се отнася до пещ, в която се подава рудата или концентрата. Например, при топенето на меден и никелов концентрат това е суспензиониа пещ за топене, като пещ за мигновено суспензионно топене, отражателна пещ или конвертор. В суспензионната пещ за топене е предимство отработената киселина да се подаде през вертикална шахта, през която горещите отходни газове се отвеждат в котел-утилизатора, но газовете могат също да бъдат подадени в газовото пространство на долната пещ или в изключителни случаи дори в реакционната шахта. Съществените нови черти на изобретението са очевидни от приложените претенции.
Изобщо може да се твърди, че ако отработената киселина е подадена в подходящото реакционно пространство на пещта за топене, където концентратът и кислородът реагират, отделно трябва да бъде подадена енергия, необходима за регенерирането на отработената киселина, защото например топлинното съдържание на медния и никелов концентрат се изразходва при взаимодействието на концентрата и кислорода и е недостатъчно за регенериране на отработена киселина. В особени случаи, когато топлинното съдържание на концентрата е високо, е възможно да се подава концентрирана отработена киселина към реакционната шахта и при този случай съществено може да се повиши степента на кислородно обогатяване на получения газ. В този случай се намалява количеството на отстранения от суспензионната пещ за топене газ и определеният капацитет по отношение на котел-утилизатора и продуктивността на газовата пречистваща линия се повишава.
Оказа се, че подаването на отработена киселина в газовото пространство на първичната пещ - пещта за топене - води до преимуществения резултат, че тръбата, т.е. гьрловината на пещта, водеща от пещта до котелутилизатора, се поддържа по-чиста, отколкото преди това, защото при по-ниска температура количеството прах, който се наслагва, остава по-малко. Експериментално беше намерено, че подаването на отработена киселина в газовото пространство понижава температурата на газа, преминаващ в котела средно с 30 до 100°С. Единственият недостатък, причинен от по-ниската температура, е намаленото количество пара, получено в котел-утилизатора, т.е. намалено с количество, съответстващо на температурното понижение, но предимствата на този метод са многократни в сравнение със споменатия недостатък. Подаването на отработена киселина към отходните газове не повишава количеството на 8О3, получен в котела, тъй като е намерено, че почти цялата отработена киселина се регенерира при температурата в газовото пространство.
Подробно описание на изобретението
Изобретението е по-нататък описано чрез отнасяне към приложената фигура 1, на която първичната пещ за топене 1 е суспензиониа пещ за топене, към която последователно е свързан котел-утилизатор 2 и електрически филтър 3. Концентратът, реакционният газ и необходимите допълнителни материали се подават в реакционната шахта 4, откъдето разтопените частици попадат в по-долна пещ 5.
Отходните газове и димни прахове се отстраняват през възходяща шахта към утаителния котел. Съгласно схемата, представена на фигурата, концентрираната отработена киселина се подава по посоката на стрелката 7 към газовото пространство на първичната пещ за топене, в този случай в горния край на вертикалната шахта 6 на суспензионната пещ за топене, където веднага се регенерира съгласно описаната по-горе реакция.
Както вече беше отбелязано във връзка с описанието на предшестващото състояние на техниката, преимущество е, че отработената киселина се концентрира преди да бъде подадена към пространството на пещта. Концентрацията на отработената киселина обикновено се провежда първо чрез изпаряване на киселината чрез непряко изпарение под вакуум, при което се постига киселинна концентрация около 50% Н24 и следващо пряко имерсионно изпарение, при което се постига желаната киселинна концентрация от 70 до 80% Н24. При концентрирането съдържащите се в отработената киселина халогени и арсен се изпаряват към отходните газове и се очистват оттам в кондензатите, а сулфатите на тежките метали (Си, Ζη и Сд) кристализират като монохидрати. Отработената киселина се отстранява от утаителен съд, като се отдекантира слоят над кристалите от метални сулфати, при което отработената киселина за регенериране е до голяма степен пречистена от онечиствания. Общото съдържание на тежки метали в концентрираната киселина е от порядъка на няколко грама за литър, а халогенното съдържание е от порядъка на няколко десетки милиграма за литър.
Тежките метали и халогени, съдържащи се в концентрираната отработена киселина, остават в цикъла, но те само слабо повишават нивото на онечистване на газовете и димния прах, идващи за газово пречистване от пещта за топене. Ако димните прахове не се подават към пещта за топене, а се обработват отделно, се получава отделен начин за извличане на тежки метали и арсен. В други случаи кашата от кристали от монохидрат на метален сулфат и матерните луги се използват за извличане на тежки метали и частично за арсен, а кондензатите от изпарението - за извличане на халогените и остатъка от арсен. Например кашата от кристали на металния сулфат (Си, Ζη, Сд и др.) може да бъде използвана като суров материал при електролитния цинков процес.
Примери за изпълнение на изобретението
Изобретението е по-нататък описано с помощта на приложените примери, в които термичното регенериране на отработена киселина е изследвано при производствен опит, проведен с медна и никелова пламъкова пещ за топене. Методът обаче може да бъде приложен също и при процеси на други метали, като например при пирометалургичния цинков процес.
Пример 1. Концентрирана отработена киселина (72% Н24) се подава във вертикалната шахта на медна пещ за мигновено суспензионно топене със скоростта на образуване на отработена киселина на целия топител, т.е. около 20 1/ιπϊη. Отработената киселина се нагнетява през киселинноустойчива дюза чрез използване на въздух под налягане, като фина струя във вертикалната шахта на пещта за мигновено суспензионно топене. Налягането на киселината е 5 Ьаг, налягането на впръсквания въздух е 3 Ьаг. Продължителността на опита е 4 Ь. Подаването на материал към пещта за мигновено суспензионно топене е 80 ί/Ь и отходният газов поток към котел-утилизатора е около 20 000 пт3/Ь. Съдържанието на 5О3 в газа е измерено след електрически филтър, последователно свързан към котела. Температурата на газа в котела се понижи до около 25°С. Степента на регенерация на 8О3 е 90%.
Пример 2. Подобна организация на опита, както по-горе е приложена при никелова пещ за мигновено суспензионно топене. Опитът протече за 55 Ь. Подаването на материал към пещта за мигновено суспензионно топене е 25 ΐ/Ь и отходният газов поток към котел-утилизатора е около 12000 пт3/Ь. Температурата на газа в котела се понижи до около 60°С.
Резултатите от опита са показани в таблица 2.
3 съдържание, 8/пш3 (средно) Степен на регенерация, %
Преди опита 10
По време на опита 10 100
Както е очевидно от опитните резултати на горните примери, съдържанието на 8О3 не нараства съществено при подаването на отработена киселина; ако отработената киселина не е регенерирана, това би трябвало да води до нарастване от около 50 §/пт3 на съдържанието на 8О3 в отходния газов поток от медната пещ за мигновено суспензионно топене, измерено след електрическия филтър и до нарастване от около 60 β/ηιη3 на съдържанието на 8О3 в отходния газов поток от никеловата пещ за мигновено суспензионно топене.
От техническа гледна точка, подаването на отработена киселина във вертикалната шахта на пещта за мигновено суспензионно топене се провежда плавно и не са забелязани белези на износване или корозия на дюзата.

Claims (8)

  1. Патентни претенции
    1. Метод за термично регенериране на отработена киселина, която се получава при пречистването на серен двуокис, носещ газове, отделяни при пирометалургичното получаване на метали, като преди регенерирането тази отработена киселина се концентрира и основната част от тежки метали, халогени и арсен, съдържащи се в нея, се отстраняват, характеризиращ се с това, че термичното регенериране на отработената киселина се постига чрез подаването й в газовото пространство на първичната пещ за топене, по-специално суспензионна пещ за топене.
  2. 2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че отработената киселина
    5 се подава във вертикалната шахта на суспензионната пещ за топене.
  3. 3. Метод съгласно претенции 1 и 2, характеризиращ се с това, че отработената киселина се подава в газовото пространство на [ θ по-долна пещ на суспензионната пещ за топене.
  4. 4. Метод съгласно претенции 1 и 2, характеризиращ се с това, че отработената киселина се подава в реакционна шахта на суспензионната пещ за топене.
  5. 5. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че първичната пещ за топене е пещ за мигновено суспензионно топене.
  6. 6. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че отработената киселина е концентрирана до 70-80% съдържание на Н24.
  7. 7. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че енергията, необходима за регенериране на отработената киселина, се получава от топлинното съдържание на горещите газове, отделяни при процеса на топене.
  8. 8. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че температурата в първичната пещ за топене е от 1000 до 1600°С.
    Приложение: 1 фигура
    Пор. № 41972
    Тираж: 40 ВК
    Издание на Патентното ведомство на Република България
    1113 София, бул. Д-р Γ. М. Димитров 52-Б
    Експерт: Св. Йорданова Редактор: Р. Николова
BG102992A 1997-12-09 1998-12-04 Метод за термично регенериране на отработена киселина BG64002B1 (bg)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI974456A FI103517B (fi) 1997-12-09 1997-12-09 Menetelmä pesuhapon termiseksi hajottamiseksi

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG102992A BG102992A (bg) 1999-07-30
BG64002B1 true BG64002B1 (bg) 2003-09-30

Family

ID=8550080

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG102992A BG64002B1 (bg) 1997-12-09 1998-12-04 Метод за термично регенериране на отработена киселина

Country Status (19)

Country Link
US (1) US6180078B1 (bg)
JP (1) JP4187330B2 (bg)
KR (1) KR100432551B1 (bg)
CN (1) CN1116916C (bg)
AR (1) AR017806A1 (bg)
AU (1) AU749609B2 (bg)
BG (1) BG64002B1 (bg)
BR (1) BR9805233A (bg)
CA (1) CA2255812C (bg)
DE (1) DE19857015B4 (bg)
ES (1) ES2154998B1 (bg)
FI (1) FI103517B (bg)
ID (1) ID21440A (bg)
PE (1) PE20000122A1 (bg)
PL (1) PL330140A1 (bg)
RO (1) RO120256B1 (bg)
RU (1) RU2213046C2 (bg)
SE (1) SE519099C2 (bg)
ZA (1) ZA9810767B (bg)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI109364B (fi) 2000-12-20 2002-07-15 Outokumpu Oy Menetelmä pesuhapon väkevöimiseksi
JP4574884B2 (ja) * 2001-03-27 2010-11-04 住友重機械工業株式会社 排ガス処理システムの硫酸回収方法及び硫酸回収装置
FI110874B (fi) * 2001-12-13 2003-04-15 Outokumpu Oy Menetelmä ja laitteisto metallurgisen sulatusuunin jätelämpökattilan kapasiteetin nostamiseksi
US7592290B2 (en) * 2004-04-08 2009-09-22 Sulzer Metco(Canada) Inc. Supported catalyst for stream methane reforming and autothermal reforming reactions
FI20106156A (fi) 2010-11-04 2012-05-05 Outotec Oyj Menetelmä suspensiosulatusuunin lämpötaseen hallitsemiseksi ja suspensiosulatusuuni
FI124714B (en) * 2013-10-25 2014-12-15 Outotec Finland Oy PROCEDURE AND ARRANGEMENTS FOR SUPPLYING GAS PROCESS FROM A SUSPENSION MIXTURE TO A REMOVAL HEATER
CN107010598B (zh) * 2017-04-24 2023-08-11 鞍山创鑫环保科技股份有限公司 一种高浓酸洗废液再生工艺及系统
CN107814361A (zh) * 2017-09-30 2018-03-20 东营方圆有色金属有限公司 一种废硫酸的处理回收方法及装置

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA544488A (en) * 1957-08-06 Badische Anilin- And Soda-Fabrik Aktiengesellschaft Production of gases containing sulfur dioxide
GB642128A (en) * 1940-10-26 1950-08-30 United Chemical And Metallurg Improvements relating to methods of decomposition of waste sulphuric acid to sulphurdioxide
AT184921B (de) * 1950-08-08 1956-03-10 Basf Ag Verfahren zur Aufarbeitung schwefelsäurehaltiger Massen auf schwefeldioxydreiche Gase
GB739483A (en) * 1951-03-20 1955-11-02 Wikdahl Lennart Method of carrying out exothermic chemical reactions in the gaseous phase
FI49845C (fi) * 1972-10-26 1975-10-10 Outokumpu Oy Sulfidimalmien tai -rikasteiden liekkisulatuksessa käytettävä menetelm ä ja laite.
DE2339859A1 (de) * 1973-08-07 1975-02-27 Metallgesellschaft Ag Verfahren zur aufarbeitung waessriger abfallschwefelsaeure
DE2417005A1 (de) * 1974-04-08 1975-10-09 Metallgesellschaft Ag Verfahren zur herstellung von kontaktschwefelsaeure
DE2432250A1 (de) * 1974-07-05 1976-01-29 Metallgesellschaft Ag Verfahren zur aufarbeitung waessriger, organische verunreinigungen enthaltender abfallschwefelsaeure
US4155749A (en) * 1978-05-31 1979-05-22 Dravo Corporation Process for converting non-ferrous metal sulfides
DE2839794C3 (de) * 1978-09-13 1981-05-14 Norddeutsche Affinerie, 2000 Hamburg Verfahren zur Verarbeitung hüttenmännischer Zwischenprodukte, sulfidischer Erze und/oder Erzkonzentrate
SU865782A2 (ru) * 1980-01-10 1981-09-23 Предприятие П/Я В-8830 Способ сульфатизирующего обжига сульфидных материалов

Also Published As

Publication number Publication date
ZA9810767B (en) 1999-05-31
RO120256B1 (ro) 2005-11-30
SE9804131D0 (sv) 1998-11-30
JP4187330B2 (ja) 2008-11-26
KR19990062893A (ko) 1999-07-26
AU749609B2 (en) 2002-06-27
AR017806A1 (es) 2001-10-24
CA2255812C (en) 2009-02-10
ES2154998A1 (es) 2001-04-16
ID21440A (id) 1999-06-10
ES2154998B1 (es) 2001-12-01
JPH11235515A (ja) 1999-08-31
RU2213046C2 (ru) 2003-09-27
DE19857015B4 (de) 2012-03-08
FI103517B1 (fi) 1999-07-15
BR9805233A (pt) 2001-03-20
PE20000122A1 (es) 2000-03-03
BG102992A (bg) 1999-07-30
SE519099C2 (sv) 2003-01-14
DE19857015A1 (de) 1999-06-10
SE9804131L (sv) 1999-06-10
CA2255812A1 (en) 1999-06-09
FI103517B (fi) 1999-07-15
FI974456A0 (fi) 1997-12-09
CN1223168A (zh) 1999-07-21
AU9413998A (en) 1999-07-01
PL330140A1 (en) 1999-06-21
KR100432551B1 (ko) 2004-09-04
US6180078B1 (en) 2001-01-30
CN1116916C (zh) 2003-08-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPH0642942B2 (ja) プロセスガスを処理する方法及び装置
RU2079562C1 (ru) Способ переработки полиметаллических руд и концентратов, содержащих благородные металлы, мышьяк, углерод и серу
IE44311B1 (en) Method of extracting and recovering mercury from gases
FI69105C (fi) Saett att ur metalloxidhaltiga material utvinna ingaoende laettflyktiga metaller eller koncentrat av dessa
PL213990B1 (pl) Sposób rafinacji koncentratu miedzi
EA004622B1 (ru) Обогащение концентратов сульфидов металлов
BG64002B1 (bg) Метод за термично регенериране на отработена киселина
RU2109077C1 (ru) Способ обработки сульфида цинка или других цинксодержащих материалов, способ частичного окисления материалов, содержащих оксид цинка, сульфид цинка и сульфид железа, способ обработки исходного материала, содержащего сульфид цинка и сульфид железа
US4519836A (en) Method of processing lead sulphide or lead-zinc sulphide ores, or sulphide concentrates, or mixtures thereof
CN101403041A (zh) 一种脱除难处理金精矿中砷硫元素的方法
US3306708A (en) Method for obtaining elemental sulphur from pyrite or pyrite concentrates
US4391632A (en) Process for the separation of lead from a sulfidic concentrate
US20100107820A1 (en) Method for drying copper sulfide concentrates
US5356455A (en) Process for recovering lead from lead-containing raw materials
MXPA98010370A (en) Method for thermal regeneration of acid agot
US4421552A (en) Dead roast-oxide flash reduction process for copper concentrates
JP4044981B2 (ja) 廃酸からの不純物除去方法
CN1177645A (zh) 锌的硫化矿的复合催化氧化直接浸出工艺
RU2055922C1 (ru) Способ переработки сульфидного сурьмяного сырья, содержащего благородные металлы
RU2100459C1 (ru) Способ переработки сульфидного сурьмяного сырья, содержащего благородные металлы
FR2532660A1 (fr) Procede de traitement des minerais galeneux ou plomb-zinc sulfures ou des concentres sulfures ou de leurs melanges
RU2465196C2 (ru) Способ выделения серы
JPH1089601A (ja) 廃熱ボイラーへのダスト付着防止方法及び該方法を適用した自溶炉
JPS58161734A (ja) 硫化物精鉱から金属鉛を生成する方法
CN1389584A (zh) 高效实现脆硫铅锑矿中主要有价金属分离的工艺及装置