BG63980B1 - Сушилня - Google Patents
Сушилня Download PDFInfo
- Publication number
- BG63980B1 BG63980B1 BG104350A BG10435000A BG63980B1 BG 63980 B1 BG63980 B1 BG 63980B1 BG 104350 A BG104350 A BG 104350A BG 10435000 A BG10435000 A BG 10435000A BG 63980 B1 BG63980 B1 BG 63980B1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- drying
- air
- compartment
- drying compartment
- dryer according
- Prior art date
Links
Classifications
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F26—DRYING
- F26B—DRYING SOLID MATERIALS OR OBJECTS BY REMOVING LIQUID THEREFROM
- F26B21/00—Arrangements or duct systems, e.g. in combination with pallet boxes, for supplying and controlling air or gases for drying solid materials or objects
- F26B21/02—Circulating air or gases in closed cycles, e.g. wholly within the drying enclosure
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F26—DRYING
- F26B—DRYING SOLID MATERIALS OR OBJECTS BY REMOVING LIQUID THEREFROM
- F26B21/00—Arrangements or duct systems, e.g. in combination with pallet boxes, for supplying and controlling air or gases for drying solid materials or objects
- F26B21/06—Controlling, e.g. regulating, parameters of gas supply
- F26B21/08—Humidity
- F26B21/086—Humidity by condensing the moisture in the drying medium, which may be recycled, e.g. using a heat pump cycle
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F26—DRYING
- F26B—DRYING SOLID MATERIALS OR OBJECTS BY REMOVING LIQUID THEREFROM
- F26B2210/00—Drying processes and machines for solid objects characterised by the specific requirements of the drying good
- F26B2210/16—Wood, e.g. lumber, timber
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Drying Of Solid Materials (AREA)
- Chemical And Physical Treatments For Wood And The Like (AREA)
- Adjustment And Processing Of Grains (AREA)
Abstract
Сушилнята се прилага в дърводобива. Тя е адаптивна, икономична и с повишен кпд при използване на енергията. Сушилнята има пещно отделение (1), което може да се използва за сушене на всички видове дървесина, независимо от размерите, с възможност за контролиране на сушенето при прехвърляне на влагатаот дървесината в циркулиращия въздух при специфични атмосферни условия, в резултат на което се постига оптимално качество на изсушената дървесина. Сушилнята включва товарен обем (6), в който на стелажи (5) е подредена дървесината. Чрез вентилатори (25, 41, 42, 43 и 71), вентилационен блок (40), нагревателно-кондензационен блок (2) и нагревателни елементи (430 и 440) се осигурява подходяща въздушна циркулация и ефективно подсушаване на дървесината.
Description
Изобретението се отнася до сушилня, $ по-специално за сушене на дървен материал и полуготови изделия от дървен материал като фурнир, нарязано дърво и други, приложима в дърводобива и дървообработката.
Предшестващо състояние на техниката
Дърветата като многогодишни растения имат относително голямо съдържание на вода, вариращо в зависимост от съответния им вид, а тази вода остава в тях, след като се отсекат. Дървесината има капиляри в клетките си, съдържащи абсорбирани молекули вода и свободно преминаваща течност, определящи съдържанието на влага. То трябва 20 да се намали при обработката до определено ниво, за да може дървесината да се използва по подходящ начин в индустрията. Затова дървесината се изсушава до определена крайна стойност на съдържанието на влага. Важ- 25 но е процесът на сушене да не води до каквито и да било дефекти в дървесината. Сушенето има изключително значение в икономически аспект.
Известно е сушене на дървесина в естествени условия на открито - въздушно сушене, ако климатичните условия са подходящи и ако впоследствие се произвежда задоволително количество изсушена нарязана дървесина. Въздушното сушене е продължителен процес, който може да продължи няколко години. Когато дървесината се изсуши, тя трябва да се съхранява при подходящи условия, например с естествена циркулация на топъл въздух и др. Освен това абсорбираната в дървесината влага може да излиза на повърхността и да се изпарява с помощта на околния въздушен поток, но само в случай, че повърхността не е в контакт с дъждовна вода, сняг и др. Технологията за въздушно сушене чрез вентилационно въздействие помага до известна степен, но съществува постоянен риск дървесината да бъде нападната от микроорганизми, гъбички, насекоми и плесенясване, както и риск от неравномерно изсушаване, което влошава качествата на дървесината. Съществува потен циална опасност и от деформации във формата. Те се пораждат от непредвидими условия при естественото въздушно сушене и не могат да се предотвратят чрез каквито и да било контролиращи технологични процеси или наблюдение. Крайното съдържание на влага се определя от продължителността на въздушното сушене, която зависи от климатичните условия, а това означава, че варирането на продължителността трябва да се има предвид при планирането. От това възникват допълнителни проблеми, свързани с по-висока себестойност, повече бракуван материал поради лошо качество и др. От друга страна има и положителни ефекти, например намален разход на енергия, обширни площи за сушене, хранилища, предпазни мерки. Проведени са експерименти за намаляване продължителността на въздушното сушене чрез аксиални вентилатори. Но има много параметри, като относителна влажност и други, върху които аксиалните вентилатори не оказват въздействие.
Известни са различни видове сушилни, целящи да понижат продължителността на сушене и себестойността при оптимално качество, които се отличават със следното: първият тип сушилни са с отделение, а вторият - с тунелна пещ. И двете сушилни са стационарни. При първия тип дървесината се поставя в подходящо отделение, в което могат да се генерират различни видове физични условия като: температура, влага, капацитет на въздушния поток. При втория тип дървесината се вкарва в сушилнята с помощта на хоризонтална транспортираща единица, където след това се подлага на обработка при различни физични условия. Така се осъществява постепенно протичане на сушилния процес. Сушилните тип отделение са по-евтини, но са с по-малка продуктивност от сушилните тип тунелна пещ, при които се изискват много повече инвестиции.
Известните технологични процеси за сушене на дървесина протичат при ниска температура - между 15 и 45°С, при средна температура между 45 и 90°С или при висока температура - между 90 и 130°С, като има възможност за постигане на посочените температури на базата на диелектрични принципи, конвекция, проводимост или излъчване.
При определени видове сушилни дървесината се поставя в отделение чрез подходящи транспортиращи вагонетки. Вентилаторите са поставени на тавана на отделението или по-рядко на други места. Създава се въздушен поток, който в някои случаи се движи напречно, в други хоризонтално и напречно, а при други варианти и надлъжно.
Транспортиращите единици на всички известни устройства за сушене са с различна конструкция и размери, които позволяват натоварването на максимално голямо количество дървесина в тунелната пещ. Дървесината се нарежда покрай вентилаторите така, че въздушният поток да преминава поне през една хоризонтална равнина. Трябва да се достигне до компромисен вариант относно големината на въздушната пролука между отделните парчета дървесина, необходима за движението на въздушния поток в пещта. Горещият въздух се вкарва вътре през въздушните пролуки, за да се засили интензитетът на сушене. След като горещият въздух влезе в контакт с дървесината с високо съдържание на влага, той я абсорбира до възможно най-висока степен, а това предизвиква абсорбиране и на влагата в дълбочина. Впоследствие вентилаторите увличат влагата чрез достатъчно силен въздушен поток, който обаче има завишена стойност на влажността и за неговото изсушаване се губи електроенергия.
Друг недостатък е, че поради високото съдържание на влага във въздуха тя може да кондензира на по-хладните места, например около стените, и да предизвика повреди. Кондензираната течност, която остава в пещта, оказва изключително вредно влияние както върху самата нея, така и върху сушенето.
Известна е и сушилня (FR-A-2644855) със сушилно отделение, което има множество реверсивни електрически вентилатори за създаване на редуваща се в двете посоки въздушна циркулация вътре в него. В пещното отделение се реализира и изстудяващ цикъл. Въздухоотражател е разположен над сушилния обем в отделението и се разпростира от нагревателно-кондензационния блок над сушилния обем така, че между него и горната стена на сушилнята се образува тунелообразен въздухопровод, който чрез съ ответен проход е свързан със сушилния обем. При това нагревателно-кондензационният блок е разположен на известно разстояние от предната стена и близо до пода на сушилнята.
При тази сушилня са възможни много малко модификации във въздушната циркулация. Коефициентът на полезно действие кпд, при тази технология на сушене е нисък.
Следователно всички известни сушилни имат нисък кпд, високи изисквания по отношение на заемана площ, силна зависимост от енергийни източници, опасност от дефекти, недостатъчна или липса на адаптивност поради факта, че повечето сушилни са стационарни и с ограничен капацитет по отношение на количеството дървесина и технологията за нейното сушене.
Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е да се създаде компактна адаптивна сушилня с повишен кпд, намалена зависимост от енергийни източници и повишено качество на сушенето на дървесината.
Задачата се решава, като се създава сушилня, състояща се от сушилно отделение, което има множество реверсивни електрически вентилатори, и е снабдено с нагревателно-кондензационен блок, включващ кондензатор и нагревател, които са разположени в сушилното отделение за създаване на редуваща се в двете посоки въздушна циркулация вътре в него. Въздухоотражател е разположен над сушилния сушилен обем в отделението и се разпростира от нагревателно-кондензационния блок над сушилния обем така, че между него и горната стена на сушилнята се образува тунелообразен въздухопровод, който чрез съответен проход е свързан със сушилния обем. При това нагревателно-кондензационният блок е разположен на известно разстояние от предната стена и близо до пода на сушилнята. Има и поне един вентилатор и поне една врата за товарене в сушилното отделение на дървесината или на друг материал за сушене чрез стелажни вагонетки. Поне една стена може да служи и за врата. Има системна клапа, свързана с въздухоотражателя над сушилния обем в сушилното отделение. Нагревателно-кондензационният блок свършва на определено разстояние от предната стена на сушилното отделение и в близост до долната част на сушилното отделение, докъдето се простира и въздухоотражателят. Близо до нагревателно-кондензационния блок има поне една са- 5 морегулираща се клапа и въздухоотражател, простиращ се между сушилния обем и горната част на сушилното отделение по посока на системната клапа и прохода между въздухоотражателя и системната клапа, монтира- 10 на на задната стена на сушилното отделение. При това се образува тунелообразна шахта, в която е поставен вентилационен блок. Системната клапа е поставена около стената или съответно на задната стена на 15 сушилното отделение така, че когато е затворена за вътрешна циркулация, въздушният поток да може да преминава от тунелообразната шахта в района между горната част на сушилното отделение и въздухоотражателя, 20 през прохода между въздухоотражателя и стената, или съответно задната стена, през сушилния обем по посока на саморегулиращата се клапа под въздухоотражателя и към нагревателно-кондензационния блок. При отво- 25 рена системна клапа въздухът може да преминава от тунелообразната шахта поне през две пролуки, образувани чрез отворената системна клапа, и да излиза навън от сушилното отделение в отвореното пространство на 30 горната част, през поне една от пролуките, а едновременно с това има директно навлизане на свеж и сух въздух вътре в сушилния обем поне през една долна пролука. И за двата отходни въздухопровода има една и съ- 35 ща микроклиматична клапа, разположена в близост до предната стена на сушилното отделение така, че излизащият от сушилното отделение въздухопровод е свързан с външната атмосфера под горна част на сушилното 40 отделение, а другият въздухопровод е свързан с външната атмосфера над долната част на сушилното отделение.
Възможно е в сушилния обем да е инсталиран поне един вентилационен блок, със- 45 тоящ се поне от един вентилатор, разположен на регулируема опора за ъглова дисперсия на въздушния поток, така че вентилаторът да е изключен, ако е успореден на страничната стена на сушилното отделение, и да 50 е включен, когато е завъртян в друга посока.
Възможно е вентилационният възел да се състои поне от няколко вентилатора, снабдени с подходящи нагревателни елементи за допълнително нагряване на въздуха в тунелообразната шахта.
Възможно е в стелажните вагонетки за нареждане на дървесината за сушене да има вертикални разделители и хоризонтални разделители.
Възможно е поне една от стелажните вагонетки да има колела за придвижване вътре в сушилнята.
Възможно е стелажните вагонетки да са наредени една върху друга с помощта на вертикалните разделители.
Възможно е нагревателно-кондензационният блок да има изход за конденза, кондензатор, нагревател, компресор и регулатор, свързвани в електрическа верига заедно с вентилатора.
Възможно е сушилното отделение да е пригодено за използване на стандартни контейнери.
Възможно е клапата на въздухоотражателя да е саморегулираща се.
Възможно е в сушилното отделение да има монтиран излъчвател близо до двата отходни въздухопровода.
Възможно е излъчвателят да е за ултравиолетови лъчи.
Възможно е в сушилното отделение да има поне два магнита.
Възможно е магнитите да са постоянни.
Възможно е в сушилното отделение създаденото двуполюсно магнитно поле чрез двата постоянни магнита да е в съседство с двата отходни въздухопровода и въздухоотражателя.
Възможно е разстоянието между съседните вертикални разделители в хоризонтална равнина да е винаги по-малко от това при страничните вертикални опори.
Възможно е стелажите, освен вертикални разделители, да имат и хоризонтални разделители, образуващи пролука за преминаване на въздуха между наредените вертикално една върху друга трупи и между вертикалните разделители и трупите.
Възможно е микроклиматичната клапа при високо съдържание на влага да е активирана близо до горната част на сушилното отделение и да е свързана със сушил ния обем чрез единия въздухопровод, а другият въздухопровод да е за влизане на свеж въздух при различия в налягането от външната атмосфера и в зоната на сушене, а при изключена микроклиматична клапа сушилното отделение да е изолирано от външния атмосферен въздух.
Предимство на сушилнята е, че тя е компактна, адаптивна, с повишен кпд, с намалена зависимост от енергийни източници и повишено качество на сушенето на дървесината.
Описание на приложените фигури
По-подробно изобретението е описано с едно примерно изпълнение на сушилня, показана на приложените фигури, от които:
фигура 1 е надлъжно сечение на сушилнята спрямо вертикална равнина;
фигура 2 - напречно сечение на сушилнята спрямо вертикална равнина;
фигура 3 - надлъжно сечение на сушилнята спрямо хоризонтална равнина;
фигура 4 е надлъжно сечение на сушилнята спрямо вертикална равнина по време на работа, когато се съчетава изсушаване и конвекция, а дървесината е наредена за надлъжна вентилация;
фигура 5 - напречно сечение на сушилнята, съгласно фиг. 4, във вертикална равнина;
фигура 6 - надлъжно сечение на сушилнята от фиг. 1-3, но при работа, когато се ускорява естественото въздушно сушене на наредената дървесина;
фигура 7 - напречно сечение на сушилнята съгласно фиг. 5;
фигура 8 - кондензационният блок на сушилнята;
фигура 9 - стелажът за нареждане на дървесината в сушилнята.
Примерно изпълнение на изобретението
На фиг. 1-3 е показана сушилня, предназначена за сушене на дървен материал и други влажни материали. Тя се състои от сушилно отделение 1, което отговаря на всички установени стандарти и изисквания за осигуряване на транспорта в него и позволява да се използват стандартни контейнери за всички видове транспорт в него. Про порциите на сушилното отделение 1 имат известни предимства в сравнение с всички известни такива досега, както и някои ограничения. По такъв начин е възможно сушилнята да бъде едновременно стационарна и подвижна и освен това да се инсталира на съответно подходящо място бързо и лесно.
На поне една от страничните стени 13, 14, задната стена 11 и предната стена 12 от сушилното отделение 1, в случая надлъжната странична стена 13 има врата 131, през която се влиза в сушилното отделение 1. Операторите на сушилнята също могат да използват тази врата 131. Освен това в показания вариант при задната стена 11 има повдигаща се товарна врата, към която е закрепена поне една системна клапа 111, която обикновено се поставя около задната стена
11. Съгласно изобретението ролята на системната клапа 111 се пояснява по-подробно.
На противоположната страна на сушилното отделение 1, върху горната част на предната стена 12, са прикрепени свързани микроклиматични клапи 1211, които имат фуниеобразни вентилационни отводи 1210 и 1220, съответно свързани с отходни въздухопроводи 121 и 122. Те свързват вътрешността на сушилното отделение 1 с външната атмосфера. Чрез микроклиматичната клапа 1211 въздухопроводът 121 свързва или отделя външната атмосфера от вътрешната зона 10’ близо до горна част 100 на сушилното отделение 1. Аналогично, въздухопроводът 122 се свързва чрез микроклиматична клапа 121 с външната атмосфера и вътрешната зона 10” близо до долната част 101 на сушилното отделение 1 и на определено разстояние от предната стена 12. Близо до нея се поставя нагревателно-кондензационният блок 2. Микроклиматичната клапа 1211 създава големи предимства при автоматично сушене.
Нагревателно-кондензационният блок 2 е схематично представен на фиг. 8. Състои се от следните елементи: тяло 20 с изход 201 за конденза, кондензатор 21, нагревател 22, компресор 23 и регулатор 24. Компресорът 23 и регулаторът 24 се свързват в електрическа верига 26 заедно с кондензатора 21, нагревателя 22 и вентилатор 25. Така въздушният поток минава от кондензатора
21, през нагревателя 22 и продължава в същата посока към вътрешността на сушилното отделение 1. Нагревателно-кондензационният блок 2 намалява съдържанието на влага в топлия въздух в кондензатора 21, като образуваният конденз излиза навън през тръба 201. Въздухът се нагрява в нагревателя 22 с около 2°С повече от температурата на постъпващия в сушилния обем въздух от околната среда.
В сушилното отделение 1 е поставена дървесината. Преградна стена с въздухоотражател 3 е в съседство с нагревателно-кондензационния блок 2 и на определено разстояние от предната стена 12. Тя е свързана с долната част 101 на сушилното отделение 1. Въздухопроводите 121 и 122 и нагревателно-кондензационният блок 2 са разположени между предната стена 12, горната част 100 и въздухоотражателя 3. Последният се намира на определено разстояние под горната част 100 на сушилното отделение 1 и се простира до задната стена 11 със системната клапа 111 на сушилното отделение 1. Участъкът от горната част 100, където е въздухоотражателят 3, се свързва с участъка от горната част 100, където е задната стена 11 със системната клапа 111 на сушилното отделение 1 по такъв начин, че затварят проход 30 между горната част 100, предната стена 12 и горната част на въздухоотражателя 3. Системната клапа 111 може да работи автоматично.
Формата и разположението на въздухоотражателя 3, намиращ се под горната част 100, са такива, че се образува тунелообразна шахта 1000. В нея е разположен вентилаторен блок 40, включващ два вентилатора 41 и 42, които са подходящо инсталирани в близост до въздухопроводите 121 и 122. В средата на сушилното отделение 1 се поставят още два вентилатора 43 и 44 с нагревателни елементи 430 и 440.
Под горната част 100 и въздухоотражателя 3 се образува голямо пространство между долната част 101 на отделението, системната клапа 111 и стената, и между задната стена 11 и останалата част от сушилния обем 6, което дава възможност за натоварване на поне още една стелажна вагонетка 5 с допълнителни стелажи за сушене на дървесина. Конструкцията на стелажните вагонетки 5 се обяснява по-подробно по-нататък съгласно изобретението.
В сушилнята се инсталира поне още един вентилационен блок 7, състоящ се от вентилатор 71 с регулируема опора 72, позволяваща ъглова дисперсия на въздушния поток. Когато вентилаторът 71 е прибран успоредно на съседна стена на сушилното отделение 1, той е изключен. Обратно, когато вентилаторът 71 е завъртян в друга посока, той е включен. Вентилаторът 71 трябва да е прибран, когато не действа, например когато стелажните вагонетки 5 се придвижват в сушилния обем 6. На фиг. 3 са показани два вентилатора 71’ и 71”. Те са поотделно разположени върху подходящи регулируеми опори 72’ и 72”, всяка от които се допира до една от надлъжните странични стени 13 и 14 на сушилното отделение 1.
Стелажните вагонетки 5 за нареждане на дървесината, показани на фиг. 9, имат колела и се поставят в сушилния обем 6. Стелажните вагонетки 5 съгласно изобретението са изградени по такъв начин, че дървесината може да се нарежда вертикално чрез вертикални разделители 51, а това от своя страна позволява вертикално нареждане 52 с подсигуряващо нареждане на дървесина по широчината на определени места. Поне един стелаж 5 има колела 50, показани на фиг. 4, като за предпочитане е да има повече стелажи. По този начин става възможно нареждането на снабдените с колела 50 отделни стелажи 5 един върху друг на нужната височина. Както е показано схематично на фиг. 5 и 7, така се постига вертикално и хоризонтално нареждане на дървесината в сушилния обем 6, а това впоследствие подобрява увличащата способност на въздуха.
Най-удобно е стелажите 5 за дървесина да се нареждат в сушилния обем 6 така, че основните повърхности на дървесината да са позиционирани вертикално. Трупите с по-малка широчина трябва да се нареждат в стелажа 5 вертикално едни до други, а между тях да се остави пролука за преминаване на въздуха, което става чрез подходящ хоризонтален разделител 5Г.
В сушилното отделение 1, по-точно в зоната 10’, се монтира ултравиолетов излъчвател 8, който е предназначен да излъч ва ултравиолетови лъчи към влагата и така да премахва опасността от образуване на плесен, гъбички и други микроорганизми.
В сушилното отделение 1 на сушилнята, по-точно в зоната 10’, са разположени два двуполюсни магнита 9. Магнетизирането оказва влияние на всички процеси - химични, физични и биологични, както и на влагата в сушилното отделение 1.
Сушилнята на фиг. 4 и 5 е пригодена за цялостно сушене чрез кондензационноконвекционен метод, обяснен по-горе. Дървесината се нарежда в сушилния обем 6 през отворената повдигаща се задна стена 11 чрез стелажните вагонетки 5. В тях се нарежда дървесина с помощта на приспособления 52 и ако е необходимо с вертикални разделители 51 и хоризонтални разделители 5Г. В тази фаза на сушене се образува тънък слой от влага, пропит в грубата повърхност на нарязаната дървесина, който я предпазва от понататъшна загуба на влажно съдържание. След като дървесината е наредена в сушилния обем 6, задната стена 11 се затваря и започва сушенето, при което се включват вентилаторите 41, 42, 43 и 44, вентилационният блок 40, вентилаторът 25, закрепен за нагревателно-кондензационен блок 2 и вентилаторите 71. Системната клапа 111 при задната стена 11 е затворена. Нагревателно-кондензационният блок 2 е включен. Така се създава подходяща въздушна циркулация и стойност на температурата, която се постига чрез нагревателните елементи 430 и 440 на вентилационния блок 40. След като се създадат необходимите условия, нагревателните елементи 430 и 440 се изключват, а необходимата топлина се набавя чрез включения нагревателно-кондензационен блок 2. За да се ускори сушенето, е необходимо да има циркулация на подходящо нагрят въздух. След като влагата в дървесината е увлечена от въздуха, тя се извежда от нагревателно-кондензационния блок 2 чрез кондензатор 21, показани на фиг. 8, а впоследствие се извежда и от сушилнята чрез изходната тръба 201. В тази фаза сушилното отделение 1 може да влиза в контакт с външния атмосферен въздух чрез въздухопроводите 121 и 122. При преминаване през нагревателно-кондензационния блок 2 въздухът се нагрява до определена стойност, задвиж ва се кръгово от вентилаторите 25, 41, 42, 43 и 44, преминава през тунелообразната шахта 1000, където се нагрява допълнително при необходимост чрез нагревателните елементи 430 и 440. След това въздухът минава през прохода 30, през системната клапа 111 и въздухоотражателя 3, постъпва в сушилния обем 6, а там се придвижва от вентилаторите 71 в зависимост от конфигурацията на нареждане на дървесината в стелажните вагонетки 5.
Условията, при които протича сушенето, осигуряват интензивно прехвърляне на влагата от дървесината в циркулиращия въздух. Влагата от сушилния обем 6 и от сушилното отделение 1 излиза във външната атмосфера през въздухопровода 122. Както е известно в науката, хладният и влажен въздух се движи надолу, в случая към долната част 101 на сушилното отделение 1. Поради разликите в налягането обаче, потокът от влажен въздух във въздухопровода се замества чрез микроклиматичната клапа 1211 със сух и свеж въздух от въздухопровода 121.
Останалата част от въздуха, намиращ се в сушилния обем 6, преминава през нагревателно-кондензационния блок 2. Там влажният въздух се освобождава частично от влагата чрез кондензатора 21 и частично се изсушава чрез нагряване с нагревателя 22 до желаната температура. Оттам въздухът преминава чрез всички вентилатори през тунелообразната шахта 1000 и започва нов циркулационен кръг, като влиза в сушилния обем 6. Описаният начин за сушене, особено началното сушене, при което в дървесината има голямо количество влага, е ефективен, протича без нагряване до високи температури и не води до каквито и да било дефекти в дървесината.
За да се постигне предварително дефинираната и контролируема стойност на влагата в сушилното отделение 1 и сушилния обем 6, в съответствие с описаната сушилня, е необходимо да се променят условията на сушене. Както е известно дървесината има капиляри в клетките си, съдържащи абсорбирани молекули вода и свободно преминаваща течност, определящи съдържанието на влага. То се намалява до определено ниво при сушенето, а това става при подходящи климатични условия, вариращи значи телно в зависимост от вида на дървесината. Циркулиращият въздух трябва винаги да намалява съдържанието на влага, която непрекъснато излиза от дървесината.
Чрез посочения начин и чрез новата 5 сушилня е възможно много по-бързо и опростено сушене в сушилния обем 6, без да се ангажират каквито и да е допълнителни приспособления, пренареждане на дървесината или допълнително нагряване на въздуха. Как- 10 то е показано на фиг. 6 и 7, въздухът преминава през прохода 30, в близост до въздухоотражателя 3, а системната клапа 111 е отворена, тъй като се взема предвид, че в повечето случаи няма нужда от допълнително 15 нагряване на въздуха. Дори когато при осъществяването на този нов начин на сушене, някой от съставните елементи е напълно изключен, сушенето може да се проведе. При осъществяването на този нов начин за суше- 20 не микроклиматичната клапа 1211 и въздухопроводите 121 и 122 са в затворено положение.
Следователно, сушилнята се различава от известните начини за сушене с това, че 25 физично предотвратява повторна циркулация на въздуха и смесването на сухия с наситения с влага въздух, предизвикващо ниска ефективност. Включените вентилатори 41, 42, 43 и 44 от вентилационния блок 40, вентила- 30 торът 25 от нагревателно-кондензационния блок 2 и вентилаторите 71 създават подходяща циркулация на въздуха. Въздухът от външната атмосфера постъпва в сушилното отделение 1, след това в сушилния обем 6, пре- 35 минава през отворената системна клапа 111, след което се извежда от сушилния обем 6, преминава през саморегулиращата се клапа 31 и през нагревателно-кондензационния блок 2, включващ нагревателя 22. Последни- 40 ят в повечето случаи е изключен. Въздухът се изтласква чрез вентилатора 25 и преминава от тунелообразната шахта 1000 в прохода 30. Когато системната клапа 111 е отворена, въздухът, идващ от прохода 30, не 45 може повторно да се върне в сушилния обем 6, а се изхвърля от сушилното отделение 1 във външната атмосфера. По този начин в контакт с дървесината, която се суши, може да влиза само свеж и сух въздух. На специа- 50 листите в тази област трябва да е известно, че в случаи на екстремни климатични усло вия новопостъпилият свеж въздух трябва допълнително да се третира, а това може да става чрез приспособления, които не оказват отрицателно влияние върху принципите на изобретението.
Claims (17)
1. Сушилня, състояща се от сушилно отделение, което има множество реверсивни електрически вентилатори, снабдено е с нагревателно-кондензационен блок, включващ кондензатор и нагревател, разположени в сушилното отделение за създаване на редуваща се в двете посоки въздушна циркулация вътре в него, а въздухоотражател е разположен над сушилния обем в отделението и се разпростира от нагревателно-кондензационния блок над сушилния обем така, че между него и горната стена на сушилнята се образува тунелообразен въздухопровод, който чрез съответен проход е свързан със сушилния обем, като при това нагревателно-кондензационният блок е разположен на известно разстояние от предната стена и близо до пода на сушилнята, като има и поне един вентилатор и поне една врата за товарене в сушилното отделение с дървесината или друг материал за сушене чрез стелажни вагонетки, като поне една стена може да служи и за врата, имаща системна клапа, свързана с въздухоотражател над сушилния обем в сушилното отделение, а нагревателно-кондензационният блок свършва на определено разстояние от предната стена на сушилното отделение и в близост до долната част на сушилното отделение, докъдето се простира и въздухоотражателят, близо до нагревателно-кондензационния блок, който също има поне една саморегулираща се клапа и въздухоотражателят се простира между сушилния обем и горната част на сушилното отделение по посока на системната клапа и прохода между въздухоотражателя и системната клапа, монтирана на задната стена на сушилното отделение, като има и образувана тунелообразна шахта, в която е поставен вентилационен блок, характеризираща се с това, че системната клапа (111) е поставена около стената или съответно на задната стена (11) на сушилното отделение (1) така, че когато системната клапа (111) е затворена за вътрешна циркулация въздушният поток да може да преминава от тунелообразната шахта (1000), в района между горната част (100) на сушилното отделение (1) и въздухоотражателя (3), през прохода (30), между въздухоотражателя (3) и стената, или съответно задната стена (11), през сушилния обем (6) по посока на саморегулиращата се клапа (31) под въздухоотражателя (3) и към нагревателно-кондензационния блок (2), а при отворена системна клапа (111) въздухът да може да преминава от тунелообразната шахта (1000) поне през две пролуки, образувани чрез отворената системна клапа (111), и да излиза навън от сушилното отделение (1), в отвореното пространство на горната му част, през поне една от пролуките, а едновременно с това да има директно навлизане на свеж и сух въздух вътре в сушилния обем (6), поне през една долна пролука, като и за двата отходни въздухопровода (121, 122) има предвидена една и съща микроклиматична клапа (1211), разположена в близост до предната стена (12) на сушилното отделение (1) така, че излизащият от сушилното отделение (1) въздухопровод (121) да е свързан с външната атмосфера под горна част (100) на сушилното отделение (1), а другият въздухопровод (122) да е свързан с външната атмосфера над долната част (101) на сушилното отделение (1).
2. Сушилня съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че в сушилния обем (6) има инсталиран поне един вентилационен блок (7), състоящ се от поне един вентилатор (71), разположен на регулируема опора (72) за ъглова дисперсия на въздушния поток така, че вентилаторът (71) да е изключен, ако е успореден на страничната стена на сушилното отделение (1), и да е включен, когато е завъртян в друга посока.
3. Сушилня съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че включва няколко вентилатора (41, 42, 43, 44), снабдени с подходящи нагревателни елементи (430, 440) за допълнително нагряване на въздуха в тунелообразната шахта (1000).
4. Сушилня съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че в стелажните вагонетки (5) за нареждане на дървесината за сушене има вертикални разделители (51) и хоризонтални разделители (5Г).
5. Сушилня съгласно претенция 4, характеризираща се с това, че поне една от стелажните вагонетки (5) има колела (50) за преместване вътре в сушилнята.
6. Сушилня съгласно претенции 4 или 5, характеризираща се с това, че стелажните вагонетки (5) са наредени една върху друга с помощта на вертикалните разделители (51).
7. Сушилня съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че нагревателно-кондензационният блок (2) има изход (201) за конденза, кондензатор (21), нагревател (22), компресор (23) и регулатор (24), свързани в електрическа верига (26) заедно с вентилатора (25).
8. Сушилня съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че сушилното отделение (1) е пригодено за използване на стандартни контейнери.
9. Сушилня съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че клапата (31) на въздухоотражателя (3) е саморегулираща се.
10. Сушилня съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че в сушилното отделение (1) има монтиран излъчвател (8) близо до двата отходни въздухопровода (121, 122).
11. Сушилня съгласно претенция 10, характеризираща се с това, че излъчвателят (8) е за ултравиолетови лъчи.
12. Сушилня съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че в сушилното отделение (1) има поне два магнита (9).
13. Сушилня съгласно претенция 12, характеризираща се с това, че магнитите (9) са постоянни.
14. Сушилня съгласно претенция 13, характеризираща се с това, че в сушилното отделение (1) е създадено двуполюсно магнитно поле чрез двата постоянни магнита (9), което е в съседство с двата отходни въздухопровода (121, 122) и въздухоотражателя (3).
15. Сушилня съгласно претенция 4, характеризираща се с това, че разстоянието между съседни вертикални разделители (51), относно една хоризонтална равнина, е винаги по-малко от това при страничните вертикални опори (52).
16. Сушилня съгласно претенции 4 и
15, характеризираща се с това, че стелажните вагонетки (5), освен вертикални разделители (51), имат и хоризонтални разделители (5Г), образуващи пролука за преминаване на въздуха между наредените вертикално едни 5 върху други трупи и между вертикалните разделители (51) и трупите.
17. Сушилня съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че микроклиматичната клапа (1211) при високо съдържание 10 на влага е активирана близо до горната част (100) на сушилното отделение (1) и е свързана със сушилния обем (6) чрез въздухопровода (122), а въздухопроводът (121) е за влизане на свеж въздух при различия в налягането от външната атмосфера в зоната (10’), а при изключена микроклиматична клапа (1211) сушилното отделение (1) е изолирано от външния атмосферен въздух.
Applications Claiming Priority (3)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SI9700284A SI9700284B (sl) | 1997-11-04 | 1997-11-04 | Susilna naprava |
SI9800094A SI9800094B (sl) | 1998-03-27 | 1998-03-27 | Susilna naprava |
PCT/SI1998/000008 WO1999023430A1 (en) | 1997-11-04 | 1998-03-30 | A drying device |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG104350A BG104350A (bg) | 2000-12-29 |
BG63980B1 true BG63980B1 (bg) | 2003-08-29 |
Family
ID=26665265
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG104350A BG63980B1 (bg) | 1997-11-04 | 2000-04-18 | Сушилня |
Country Status (27)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP1029211B1 (bg) |
JP (1) | JP3955729B2 (bg) |
KR (1) | KR100481454B1 (bg) |
CN (1) | CN1139777C (bg) |
AP (1) | AP2000001792A0 (bg) |
AT (1) | ATE231605T1 (bg) |
AU (1) | AU765744B2 (bg) |
BG (1) | BG63980B1 (bg) |
CA (1) | CA2308245C (bg) |
CZ (1) | CZ298942B6 (bg) |
DE (1) | DE69810955T2 (bg) |
DK (1) | DK1029211T3 (bg) |
EA (1) | EA002122B1 (bg) |
EE (1) | EE04246B1 (bg) |
ES (1) | ES2191285T3 (bg) |
HU (1) | HU224255B1 (bg) |
IL (1) | IL135930A (bg) |
IS (1) | IS5459A (bg) |
NO (1) | NO325868B1 (bg) |
NZ (1) | NZ504078A (bg) |
OA (1) | OA11405A (bg) |
PL (1) | PL340367A1 (bg) |
PT (1) | PT1029211E (bg) |
SK (1) | SK286566B6 (bg) |
TR (1) | TR200001236T2 (bg) |
WO (1) | WO1999023430A1 (bg) |
YU (1) | YU49487B (bg) |
Families Citing this family (16)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
KR100445256B1 (ko) * | 2002-03-14 | 2004-08-21 | (주)뉴-그린 | 열풍건조장치 |
TR200601074A2 (tr) * | 2006-03-08 | 2007-10-22 | Elmotek Elektromekani̇k Otomasyon Taahhüt Dan. Eği̇ti̇m Ve Yazilim Tek San. Ve Ti̇c. Ltd.Şti̇. | Kurutma fırınlarında yenilik |
DE102007057237A1 (de) * | 2007-11-26 | 2009-05-28 | Umicore Ag & Co. Kg | Tunnelofen für die Temperaturbehandlung von Waren |
CN102087070B (zh) * | 2009-12-07 | 2012-07-18 | 承逸工业有限公司 | 木板材的电热炉 |
CN102445056B (zh) * | 2011-11-16 | 2014-04-02 | 西安银马实业发展有限公司 | 湿坯制品室式干燥二次码烧方法及其码烧系统 |
CN102564091B (zh) * | 2012-01-30 | 2014-08-13 | 曹树梁 | 注浆成型中空陶瓷太阳板基体素坯的干燥方法 |
CN105627706B (zh) * | 2016-03-18 | 2018-08-24 | 浙江安吉双虎竹木业有限公司 | 一种全方位循环供热烘箱系统 |
CN105651016B (zh) * | 2016-03-18 | 2018-10-16 | 浙江安吉双虎竹木业有限公司 | 一种板材干燥装置 |
CN106123539A (zh) * | 2016-06-25 | 2016-11-16 | 安徽省申运木业有限公司 | 一种木材干燥器 |
CN106247762B (zh) * | 2016-08-30 | 2019-05-10 | 北京五洲木国际实业有限公司 | 一种顶风机型船舱木材干燥装置及干燥方法 |
CN106288671B (zh) * | 2016-08-31 | 2019-05-10 | 北京五洲木国际实业有限公司 | 一种侧风机型船舱木材干燥装置及干燥方法 |
CN107398955A (zh) * | 2017-08-15 | 2017-11-28 | 广西河池市宜州梦若天蓝信息科技有限公司 | 一种木棍切片机 |
CN109737703A (zh) * | 2018-11-29 | 2019-05-10 | 颍上县陈家工艺家具有限公司 | 一种木材烘干装置 |
CN110686470A (zh) * | 2019-09-23 | 2020-01-14 | 珠海格力电器股份有限公司 | 一种热泵烘干设备及其除湿控制方法和除湿控制装置 |
CN115289784A (zh) * | 2022-08-02 | 2022-11-04 | 安徽九洲华隆实木家俬有限公司 | 一种实木家具烘干方法 |
CN117854883B (zh) * | 2024-01-31 | 2024-07-09 | 山东金辉电气有限公司 | 一种干式变压器 |
Family Cites Families (16)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US2370422A (en) * | 1942-09-22 | 1945-02-27 | Claude R Wickard | Dehydrator |
FR1247859A (fr) * | 1959-02-14 | 1960-12-02 | Svenska Flaektfabriken Ab | Procédé pour régler la force du séchage dans les sécheurs à contre-courant |
GB1229987A (bg) * | 1967-05-01 | 1971-04-28 | ||
USRE28226E (en) * | 1970-05-18 | 1974-11-05 | Circulating air dryer | |
CH585379A5 (en) * | 1974-08-23 | 1977-02-28 | Felber Norbert Felix | Timber drying plant with combined operating system - dries timber with heat pump air and air circulation to required dryness |
DE2441855A1 (de) * | 1974-08-31 | 1976-03-11 | Niels Valdemar Vest Joergensen | Anlage zum lufttrocknen von holz |
USRE31633E (en) * | 1979-02-21 | 1984-07-24 | Lumber conditioning kiln | |
SE423931B (sv) * | 1980-10-15 | 1982-06-14 | Nils Oskar Tore Loof | Sett att torka treprodukter |
AT385840B (de) | 1984-07-26 | 1988-05-25 | Leisser Josef | Verfahren zur trocknung von empfindlichen guetern, z. b. holz |
DK59286D0 (da) | 1986-02-06 | 1986-02-06 | Steen Ole Moldrup | Fremgangsmaade og anlaeg til fjernelse af vaeske fra trae |
FR2644588B2 (fr) * | 1987-02-04 | 1993-06-04 | Nosley Heritiers Jacques | Capteur electromagnetique pour mesurer la vitesse d'ecoulement d'un fluide conducteur de l'electricite |
US4955146A (en) * | 1988-09-01 | 1990-09-11 | Boldesigns, Inc. | Lumber drying kiln |
IT1232009B (it) * | 1989-03-21 | 1992-01-22 | C E A F Convertitori En Altern | Impianto di essiccazione, particolarmente per legname |
DK0505586T3 (da) * | 1991-03-23 | 1996-03-04 | Brunner Reinhard | Indretning til tørring af træ |
SE505655C2 (sv) * | 1994-02-11 | 1997-09-29 | Flaekt Ab | Förfarande för torkning av virke |
CZ279668B6 (cs) * | 1994-06-15 | 1995-05-17 | Els, S.R.O. | Zařízení k sušení a ochraně dřeva |
-
1998
- 1998-03-30 AT AT98911351T patent/ATE231605T1/de active
- 1998-03-30 EP EP98911351A patent/EP1029211B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1998-03-30 PT PT98911351T patent/PT1029211E/pt unknown
- 1998-03-30 CN CNB988106035A patent/CN1139777C/zh not_active Expired - Fee Related
- 1998-03-30 ES ES98911351T patent/ES2191285T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1998-03-30 SK SK631-2000A patent/SK286566B6/sk not_active IP Right Cessation
- 1998-03-30 NZ NZ504078A patent/NZ504078A/en not_active IP Right Cessation
- 1998-03-30 IL IL13593098A patent/IL135930A/xx not_active IP Right Cessation
- 1998-03-30 AU AU65317/98A patent/AU765744B2/en not_active Ceased
- 1998-03-30 KR KR10-2000-7004830A patent/KR100481454B1/ko not_active IP Right Cessation
- 1998-03-30 WO PCT/SI1998/000008 patent/WO1999023430A1/en active IP Right Grant
- 1998-03-30 DK DK98911351T patent/DK1029211T3/da active
- 1998-03-30 CZ CZ20001472A patent/CZ298942B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1998-03-30 EA EA200000480A patent/EA002122B1/ru not_active IP Right Cessation
- 1998-03-30 YU YU25800A patent/YU49487B/sh unknown
- 1998-03-30 PL PL98340367A patent/PL340367A1/xx unknown
- 1998-03-30 JP JP2000519252A patent/JP3955729B2/ja not_active Expired - Fee Related
- 1998-03-30 DE DE69810955T patent/DE69810955T2/de not_active Expired - Lifetime
- 1998-03-30 TR TR2000/01236T patent/TR200001236T2/xx unknown
- 1998-03-30 CA CA002308245A patent/CA2308245C/en not_active Expired - Fee Related
- 1998-03-30 HU HU0100543A patent/HU224255B1/hu not_active IP Right Cessation
- 1998-03-30 EE EEP200000261A patent/EE04246B1/xx not_active IP Right Cessation
- 1998-03-30 AP APAP/P/2000/001792A patent/AP2000001792A0/en unknown
-
2000
- 2000-04-18 IS IS5459A patent/IS5459A/is unknown
- 2000-04-18 BG BG104350A patent/BG63980B1/bg unknown
- 2000-04-27 OA OA1200000122A patent/OA11405A/en unknown
- 2000-05-04 NO NO20002349A patent/NO325868B1/no not_active IP Right Cessation
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
BG63980B1 (bg) | Сушилня | |
US4196526A (en) | Drying plant, particularly for timber | |
US3337967A (en) | Low temperature, high humidity lumber drying kiln | |
KR101255073B1 (ko) | 제습식 농산물 건조기 | |
KR20110023450A (ko) | 농산물 건조장치 | |
GB2147400A (en) | Drying plant | |
KR102529948B1 (ko) | 좁은 공간에서도 건조효율을 높일 수 있는 구조를 포함하는 유기물 수분 증발기 | |
US3262216A (en) | Process for artificially drying lumber | |
US7089683B1 (en) | Drying device | |
KR100578030B1 (ko) | 정치식 원적외선 건조기 | |
CA3216375A1 (en) | Oven ventilation for convective cooking and drying of food | |
WO2006130072A1 (en) | Method and means for drying using microwaves | |
US2050226A (en) | Apparatus for drying lumber | |
US20160273837A1 (en) | Heat Treatment of Firewood | |
KR102716308B1 (ko) | 건조기 | |
KR840000976B1 (ko) | 목재 건조장치 | |
KR100997221B1 (ko) | 농수산물 건조기용 댐퍼 | |
US822481A (en) | Lumber-drying kiln. | |
RU41848U1 (ru) | Сушильная камера | |
KR950001515Y1 (ko) | 식기 건조기 | |
UA73079C2 (en) | Drying unit | |
TWM277516U (en) | Room temperature drying system device | |
JPH05123050A (ja) | 穀物貯蔵施設 | |
SI9800094A1 (sl) | Sušilna naprava | |
KR20000063123A (ko) | 농수산물 건조 시스템 |