BG63744B1 - Използване на аналог на валпроева киселина за лечение и профилактика на мигрена и афективни заболявания - Google Patents

Използване на аналог на валпроева киселина за лечение и профилактика на мигрена и афективни заболявания Download PDF

Info

Publication number
BG63744B1
BG63744B1 BG105163A BG10516301A BG63744B1 BG 63744 B1 BG63744 B1 BG 63744B1 BG 105163 A BG105163 A BG 105163A BG 10516301 A BG10516301 A BG 10516301A BG 63744 B1 BG63744 B1 BG 63744B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
propyl
acid
compound
hexic
migraine
Prior art date
Application number
BG105163A
Other languages
English (en)
Other versions
BG105163A (bg
Inventor
Heinz Nau
Emer Leahy
Alan O'connell
Original Assignee
American Biogenetic Sciences, Inc.
Heinz Nau
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by American Biogenetic Sciences, Inc., Heinz Nau filed Critical American Biogenetic Sciences, Inc.
Publication of BG105163A publication Critical patent/BG105163A/bg
Publication of BG63744B1 publication Critical patent/BG63744B1/bg

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/185Acids; Anhydrides, halides or salts thereof, e.g. sulfur acids, imidic, hydrazonic or hydroximic acids
    • A61K31/19Carboxylic acids, e.g. valproic acid
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P25/00Drugs for disorders of the nervous system
    • A61P25/06Antimigraine agents
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P25/00Drugs for disorders of the nervous system
    • A61P25/18Antipsychotics, i.e. neuroleptics; Drugs for mania or schizophrenia

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Neurosurgery (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Neurology (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Psychiatry (AREA)
  • Pain & Pain Management (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Изобретението се отнася до подобрен метод за лечение и профилактика на мигрена и афективни заболявания през прилагане на ефективно количество аналог на валпроевата киселина 2-n-пропил-4-хексинова киселина. Съединението е ефективно антимигренозно и противоафективно средство с намалени странични ефекти като невротоксичност и тератогенност.

Description

Област на приложение
Изобретението се отнася до аналога на валпроевата киселина 2-п-пропил-4-хексинова киселина и до неговото използване за лечение и профилактика на мигрена и афективни разстройства. Аналогът на валпроевата киселина съгласно настоящото изобретение вероятно е ефективно антимигренозно лекарствено средство и средство срещу афективни разстройства при значително намаляване на страничните ефекти, включващи невротоксичност и тератогенен потенциал, сравнено с валпроева киселина. Изобретението предлага подобрен метод за лечение и профилактика на мигрена и заболявания, свързани с афективни разстройства.
Предшестващо ниво на техниката
Мигрената представлява периодично появяващо се съдово главоболие, характеризиращо се с болка в главата (обикновено едностранно), повдигане и повръщане, фотофобия, фонофобия, вертиго и обща слабост. Мигрената е най-общият тип от съдовото главоболие и се проявява при 15% от световното население. От различните типове мигрена, класическата и общата мигрена са най-широко разпространени. Най-важната разлика между двата типа мигрена е, че класическите мигрени протичат с прояви на неврологични симптоми преди атаката, докато общите мигрени не включват такива симптоми. Мигрената се предизвиква от пулсиращи дисфункции на главния мозък. Въпреки това прецизният патофизиалогичен механизъм не е достатъчно изяснен. Болката в главата вероятно включва разширение на кръвоносен съд и намаляване на мозъчните болкоуспокояващи химически медиатори.
Аналгетиците са често използвани за лечение на редките и средни мигрени. Те намаляват болката от мигрена и в сучай на приемане на аспирин се предотвратява покачване на кръвонапълването. Въпреки това за овладяване на силни мигрени е необходима по-силна медикация като ерготамин и валпроинова киселина. Ерготаминовият тартарат е съдосвиващо средство, което противодейства на билковия дилатиращ стадий на главоболието. Когато се приеме през ранните стадии на атаката, ерготамин тартаратьт помага на класически и общи мигреноз ни симптоми. Валпроинова киселина показва ефективност едновременно при лечението и профилактиката на мигрена, обаче механизмът на антимигренозното действие е неясен. Вероятно валпроевата киселина повишава нивата нау-аминобутирова киселина (GABA) на главния мозък, което може да доведе до активиране на GABA-рецептора и супресира мигренозависимите прояви.
Известна е зависимостта между мигрената, афективните разстройства и епилепсията. Въпреки това трите разстройства са отделни, те всички са пароксимални дисрегулации на нервната система, които частично се покриват в тяхната фармакология. Някои лекарствени средства като валпроиновата киселина са ефективни при лечението на всичките три синдрома, предполагащи присъствие на теменна патофизиология. Например βблокери, които са ефективни срещу мигрена, не се използват при лечение на другите два синдрома и дори могат да предизвикат депресия.
Модел на запалване за комплекс - частични пристъпи се основава на прогресивно развитие на пристъпи, комбинирани с електроенцефалографични (ЕЕГ) пароксизмални модели, индуцирани чрез повторена начална субконвулсивна електрическа стимулация на лимбични структури, например базолатерални ядра на амигдалата. Един път установен, феноменът съществува месеци. Тъй като запалващите (възбуждащите) пристъпи на амигдалата при животни споделят голям брой характеристики с комплексни частични пристъпи при хора, понастоящем това е най-добрият животински модел комплекс на частични пристъпи (Goddard et al. 1969; Loscher and Schmidt 1988; Loscher 1993). Едно голямо предимство на използвания амигдала запалващ метод е това, че могат да бъдат измерени едновременно поддържащи и ЕЕГ параметри на частични и генерализирани пристъпи. Освен това амигдала запалващ модел е споменат за подходящ за изследване на заболявания, като мигрена, афективни разстройства и епилепсия, които повишават силата си през цялото време и по начин, който е съответен на броя на епизодите със симптоми.
Досега аналогът на валпроевата киселина, 2п-пропил-4-хексинова киселина е показан като подобрено антиепилептично средство по отношение на валпроевата киселина чрез субкутанен пенетразолов конвулсивен тест (PTZ тест). Експериментални проучвания от различни изследвания, които се прилагат заедно в PTZ тест и амигдала запалващ тест показват, че лекарствените средства, които са ефективни срещу PTZ индуцирани пристъпи, не са задължително ефективни срещу амигдала запалващи пристъпи и обратно (Loscher, W. and Honack, Dagmar., Eur. J. Pharmacol. (1993), 232:147-158; Johnson, D. et al., Epilepsy Res. (1991), 8:64-70). Освен това не всички антиконвулсивни средства са ефективни срещу амигдала запалващи пристъпи. В този смисъл лекарствените средства, които са антиепилептични, не са обезателно ефективни при лечението на мигрена или афективни разстройства.
Последни публикации сочат, че амигдала запалващ модел е подходящ за изследване на разпределителните механизми, подчертаващи повишаването на силата по време на симптоматичните епизоди при епилепсия, мигрена и афективни разстройства (R. Post and S. Silberstein. Neurology (1994), 44:S37-S47; R. Post and Weiss, Molecular Neurobiology (1996) 13:33-60). При амигдала запалваща пулсираща електрическа стимулация на амигдалата на главния мозък отначало няма ефект, но евентуално при следващите повторени стимулации се появява повишаване на биохимичните и биофизиологични отговори, кумулиращи в напълно разгърната конвулсия. Следва продължено моделиране на пристъпи, след което пристъпите започват да се появяват спонтанно. Тази последователност на засилване на симптоми включва дълго продължаваща смяна в собствеността на неврона. Експерименталните проучвания показват, че индуцирано запалване при животни включва много признаци на човешки афективни разстройства, мигрена и епилепсия, като последователност от предизвикани и спонтанни промени в моделите на настроение по време на пристъпите и реакция към противопристъпни лекарствени средства. Освен това, амигдала запалване може да бъде представено като модел за изучаване на подобни основни механизми за памет - подобни процеси, които могат да се включат при мигрена, афективни разстройства и епилепсия.
Патент US 4 942 182 отразява стадия на зависима чувствителност към лекарствено третиране на пристъпи, индуцирани чрез амигдала запалване. В този модел карбамазепин подтиска напълно амигдала запалващи пристъпи при плъхове, но е ефективен при профилактика на тяхното развитие. Диазепам обаче, който е ефективен при инхибирането на по-ранни стадии на развитието на пристъп, не е ефективен по време на късни стадии, когато пристъпите се проявяват спонтанно. Фенитоин - друго антиконвулсивно средство, има активност, противоположна на диазепама, и е ефективен за блокиране на спонтанни пристъпи, но не и на пристъпи, проявени по време на ранните стадии на запалване.
Моделът на амигдала запалване също е ва жен модел за измерване на потенциалната полезност на лекарствените средства, защото той доставя информация, различна от тази на другите модели на пристъпи. Например, карбамазепинът е ефективен антиконвулсант в някои пристьпни модели, включващи модел на амигдала запалване, но той е по-малко ефективен при пристъпи, индуцирани от пентилентетразол и висока доза пикротоксин. Валпроевата киселина е ефективно лекарствено средство за лечение и профилактика на епилепсия, мигрена и афективни разстройства. Въпреки това тя има кратък срок на действие и проявява сериозни странични ефекти, като седация, потенциална фатална хепатотоксичност и тератогенност. Търсят се аналози на валпроевата киселина, които са еднакво ефективни, но имат дълъг период на активно действие и повисока граница на безопасност. Едно изследване демонстрира, че аналогът на валпроева киселина 2-ппропил-4-хексинова киселина е ефективен антиепилептик с удължено активно действие и значително намален седативен и тератогенен ефект, сравнен с валпроиновата киселина US 08/344 810 А. Съединението 2-п-пропил-4-хексинова киселина е подобрен антиепилептик. Въпреки това, докато съединението е било само проучвано при подкожен пентетразален конвулсионен тест (PTZ тест), който е създаден за измерване на ефективностите на лекарствени средства срещу епилепсия, ефикасността на съединението за лечение на мигрена или афективни разстройства не е известно.
Техническа същност на изобретението
Изобретението се отнася до съединението 2п-пропил-4-хексинова киселина, фармацевтични състави, съдържащи това съединение, и до тяхното използване за лечение и профилактика на мигрена и афективни разстройства. Съединението за използване съгласно това изобретение вероятно ще бъде ефективно при лечение и профилактика на мигрена и афективни разстройства. С него се намаляват страничните ефекти и се удължава продължителността на активността, в сравнение с валпроева киселина.
Настоящото изобретение включва също метод за лечение и/или профилактика на мигрена и афекти разстройства (включващи ендополарни, биполарни разстройства и остро маниакално състояние), предизвикани от различни причини, чрез прилагане на терапевтично или профилактично ефективно количество на 2-п-пропил-4-хексинова киселина.
Изобретението включва и фармацевтични състави за лечение и/или профилактика на мигрена и афективни разстройства, които имат по3 продължително активно действие, намалени странични ефекти и нямат тератогенна токсичност, в сравнение с валпроинова киселина.
Подробно описание на изобретението
Изобретението се отнася до използване на аналога на валпроева киселина 2-п-пропил-4-хексинова киселина за лечение и профилактика на мигрена и афективни разстройства.
Изобретението осигурява метод за лечение и профилактика на мигрена или афектни заболявания при индивиди чрез прилагане на 2-п-пропил-4-хексинова киселина. Синтезирането и желаните метабалитни свойства на 2-п-пропил-4-хексинова киселина са разкрити в US 5 786 380 (примери 708 и 10-11). Методът е приложим за бозайници, включително хора, страдащи от повторни главоболия, по-специално съдови и такива, които са средни или силни. Методът съгласно изобретението включва прилагане към пациент на терапевтично ефективно количество от 2-п-пропил-4-хексинова киселина, което е достатъчно да намали или предотврати мигрена или афективни заболявания.
За разлика от валпроевата киселина, съединението съгласно изобретението намалява значително страничните ефекти и тератогенност и има по-продължително активно действие.
Както валпроевата киселина, така и 2-ппропил-4-хексинова киселина може да бъде ефективна срещу амигдала избухващи пристъпи. Освен това тя показва странични действия само при високо дозово тестване и тези ефекти са много послаби от тези при валпроевата киселина. Следователно, с 2-п-пропил-4-хексиновата киселина се подобрява методът за лечение и профилактика на мигрена и афективни разстройства.
Съединението 2-п-пропил-4-хексинова киселина е ефективно за лечение на остри маниакални състояния с биполарни разстройства. Типичен маниакален симптом включва напрежение на речта, моторна хиперактивност, намалена нужда от сън, наплив на идеи, грандомания, агресивност и възможна враждебност.
Съединението 2-п-пропил-4-хексинова киселина е ефективно също за профилактика и лечение на мигренно главоболие.
Съединението 2-п-пропил-4-хексинова киселина, използвано съгласно изобретението, може да съществува в енантиомерни форми. Чисти енантиомери могат да се отделят от рацемата чрез методи, известни от нивото на техника. Алтернативно, енантиомерни форми могат да се получат по специална синтеза. Отделни R и S енантиомери, рацемати и нерацематни смеси на енантиомери на 2-п-пропил4-хексинова киселина са всички в обхвата на това изобретение. Когато се използват отделните енантиомери, S енантиомерът на 2-п-пропил-4-хексинова киселина е предпочитан, ако е необходимо да се постигне предимство на очаквания висок фармакокинетичен профил на S енантиомера. В случай, че се цели максимално избягване на тератогенен страничен ефект, тогава се предпочита R енантиомерна форма.
Дозата на съединението, използвано за лечението на такива заболявания, варира в зависимост от сериозността на заболяването, теглото и метаболитното състояние на пациента. Предпочитана начална доза за общия случай може да бъде определена чрез рутинно-дозови изследвания, проведени по време на клинични опити. Терапевтично ефективните дози за отделните пациенти могат да бъдат определени чрез титриране на количествата на лекарствено средство, приемано от индивидите до постигане на желан терапевтичен или профилактичен ефект, като се намалят страничните ефекти. Дозите могат да бъдат подобни на тези на валпроинова киселина, въпреки че те могат да се уточнят, основавайки се на силата и кинетичните параметри, разкрити тук или определени по рутинни методи. Подходяща начална доза на това съединение е приблизително от 1 до 60 mg/kg дневно, за препоръчване е между 10-20 mg/ kg/дневно. Препоръчителната плазмена концентрация за пациенти, приемащи 2-п-пропил-4-хексинова киселина, е между 50-100 pg/ml.
Съединението съгласно изобретението може да се прилага орално, парентерално, интравенозно, интрамускулно, субкутанно или ректално.
Това изобретение осигурява фармацевтични състави за лечение на мигрена. То включва съединението 2-п-пропил-4-хексинова киселина или негова сол, или негово предварително лекарство. Фармацевтичният състав може също да съдържа помощни вещества, като консерванти, ексципиенти, пълнители, овлажняващи агенти, свързващи вещества, разграждащи вещества, буфери и/или носители. Подходящи помощни вещества могат да бъдат, например магнезиев и калциев карбонат, карбоксиметилцелулоза, нишесте, захари, гуми, магнезиев или калциев стеарат, оцветители или ароматизатори и други. Могат да присъстват известни фармацевтично приемливи добавки за фармацевтични дозирани форми.
Фармацевтичните състави могат да бъдат под формата на таблетки, капсули, прахове, гра4 нули, лозенги, супозитории, възстановяващи се прахове или течни препарати, като орални или стерилни парентерални разтвори или суспензии. За да се получи устойчивост на прилагане, е препоръчително съставът съгласно изобретението да бъде в единична доза. Единични дозирани форми за орална употреба са таблетки, капсули и други, които могат да съдържат известни ексципиенти като свързващи агенти, например сироп, акация, желатин, сорбитол, таракант или поливинилпиролидон; и носители или пълнители, например лактоза, захар, царевично нишесте, калциев фосфат, сорбитол или глицерин. Добавките могат да включват разграждащи вещества, например нишесте, поливинилпиролидон, натриево нишесте глюколат или микрокристална целулоза, консерванти и фармацевтично приемливи овлажняващи вещества като натриев лаурил сулфат.
Освен единичните дозирани форми, мултидозираните форми също се включват в обхвата на изобретението. Забавено действащи състави, например такива, приготвени с бавно освобождаващи покрития, чрез микрокапсулиране и/или бавно разтварящи се известни полимерни носители, също са включени в обхвата на изобретението.
Твърдите орални състави могат да бъдат приготвени по конвенционални методи на смесване, пълнене, таблетиране или други. Повторно смесващи операции могат да се използват за разпределение на активния агент в тези състави, съдържащи голямо количество пълнители. Такива операции са известни в областта на приложение. Таблетките могат да бъдат обвити с ентеронеразтворими покрития.
Оралните течни препарати могат да са под формата на емулсии, сиропи или еликсири, или могат да присъстват като сух продукт за разтваряне във вода или друг подходящ вехикул преди употреба. Такива течни препарати могат да съдържат добавки като суспендиращи агенти, например сорбитол, метил целулоза, желатин, хидроксиметилцелулоза, карбоксиметилцелулоза, алуминиево стеаратен гел и хидрогенирани мазнини, годни за ядене; емулгиращи агенти, например лецитин, сорбитан моноолеат или акация; неводни вехикули (които могат да включват годни за ядене масла), например бадемово масло или фракционирано кокосово масло, мастни естери, като естери на глицерина, пропилен гликол или етил алкохол; консерванти, като метил или пропил р-хидроксибензоат или сорбинова киселина; и желани конвенционални ароматизиращи или оцветяващи агенти.
Течни единични дозирани форми за парен терално приложение се приготвят чрез използване на съединението и стерилен вехикул и в зависимост от концентрацията, могат да бъдат суспендирани или разтворени във вехикула. При приготвяне на разтвори съединението може да бъде разтворено във вода или инжекционен разтвор, стерилизирано чрез филтруване преди пълнене в подходящи стъкла или ампули и запечатано. Предимство е, че добавки като локални анестетици, консерванти и буферни агенти могат да бъдат разтворени във вехикула. Подходящи буферни агенти са фосфатни и цитратни соли. За повишаване стабилността съставът може да бъде замразен след пълнене в стъклата и водата да се отстрани чрез вакуум. Парентералните суспензии се приготвят по същество, по същия метод, с изключение на това, че съединението се суспендира във вехикула. вместо да бъде разтворено и стерилизацията не може да бъде извършена чрез филтруване. Съединението може да се стерилизира по конвенционални методи, например чрез радиация или обработка с етилен оксид, преди да се суспендира в стерилни стъкла. Повърхностно активните вещества или овлажняващите агенти са включени в състава с цел да улеснят унифицираното разпределение на съединението.
Примери за изпълнение на изобретението
Пример 1.
Сравняват се антимигренозни и противоафективни профили на 2-п-пропил-4-хексинова киселина и валпроева киселина в амигдала (бадемовидно тяло в главния мозък) запалващ (възбуждащ) модел.
Материали и методи
Използват се женски плъхове Вистар (Harlan-Winkelman, Borchen. Germany) на възраст 1112 седмици (живо тегло 180-200 g), за които е известно, че елиминират лекарствата по-бавно в сравнение с мъжките, което е предимство при изследване на лекарствено действие. Плъховете се поставят отделно в пластмасови клетки при контролирана температура (23°С) и влажност (около 50%) с 12-часов светлинен цикъл, започващ от 7 h сутрин. Те получават стандартна диета (Altromin: Lage, F.R.G.) и течаща вода. Всички лекарствени инжекции се поставят след обяд при стайна температура от 23-25°С. Режимният протокол започва с вземането на плъховете от техните индивидуални клетки, претеглянето им и присъединяването им към другите върху маса с шест отворени пластмасови клетки, за по-добро наблюде ние на състоянието. Така животните са способни да се движат от клетка в клетка и да осъществяват социален контакт или да го избягват. След кратка адаптация от приблизително 15 min, се измерва ректалната температура, след което се прилага лекарственото средство или плацебото.
Амигдала запалване при плъхове. За имплантацията на стимулиращи и записващи елект-роди плъховете се анестезират с хлорал хидрат (360 mg/ kg i.p.), след това се извършва стехиометрично имплантиране (съгласно хирургични методи, описани в Paxinos & Watson, 1986) на един биполарен електрод в дясната базолатерална амигдала. Координатите на електродната имплантация са АР-2,2 mm, L4,8 mm, V-8,5 mm. Всички координати са оразмерени от брегма. Черепните винтове се използват като индеферентен реферативен електрод. Електродният набор се прикрепя към черепа чрез стоматологичен акрилен цимент. След постоперативен период от 2 седмици, постоянно текущи стимулации (500 μΑ, 1 ms) монофазови квадратно-вълнови импулси 50/стим. за 1 s се провеждат към амигдалата на интервали от веднъж на ден до проявяване на 10-ти стадий на 5 пристъпа. Електрическите положителни резултати на стимулираната област (праг за индукция на реакция след прекратяване) се отчитат на първия ден от експеримента (начален праг на реакция след прекратяване), както и след придобиването на информация след умъртвяването (на интервал от поне 4 дни след десетия стадий на 5 пристъпа), чрез повишаваща стълбовидна процедура. Началният текущ интензитет е 10 μΑ и текущият интензитет се повишава на стъпки от 20% от предишния на интервали от 1 min до появяване на реакция след прекратяване дразненето на поне 3 пристъпа, докато почти всички напълно възбудени животни проявят генерализирани пристъпи (стадий 4-5) при текущ праг на реакция след прекратяване. Необходимо е да се определи прагът за генерализирани пристъпи поотделно. В допълнение на прага на реакцията след прекратяване, следващите параметри на възбудени пристъпи се измерват при напълно възбудени плъхове след стимулиране с текуща реакция след прекратяване: силата на пристъпа се класифицира съгласно Racine (1972): 1 - обездвижване, разтваряне на очите, треперене на вибриса, бръчкане, лицев клонус (бързо ритмично мускулно съкращение); 2-главово уплътнение, свързано с по-силен фациален клонус; 3-клонус на предното тяло на черепа; 4-тилен, често придружен от билатерален клонус; 5-тилен, със загуба на равновесие и падане, придружен от генерализирани клонични пристъпи. Продължителността на пристъп 1 (SD1) е продължителност на лимбичен (стадий 1-2) и/или моторни пристъпи (стадий
3- 5). Продължителността на пристъп 2 (SD2) включва времето на лимбични и/или моторни пристъпи плюс средното време на неподвижност. Продължителността на реакцията след прекратяване 1 (ADD1) е времето на пиковете в ЕЕГ, записани от мястото на стимулацията с честота от поне 1 s. Продължителността на реакцията след прекратяване 2 (ADD2) е общото време на пиковете, наблюдавани в ЕЕГ, включващо тези, които следват ADD 1 с пониска честота и амплитуда.
Противопристъпните ефекти на 2-пропил-
4- хексинова киселина и валпроат в напълно възбудени плъхове са определени в група от 8-9 плъха (№ 784, 785, 787, 789, 790 [изваден от опита, заради загуба на електродите], 791, 792, 793) с пристъпи в репродуктивен стадий 5.
Лекарствените средства се инжектират 15 min преди интраперитонеална стимулация. Контролните експерименти винаги се провеждат 2-3 дни преди всеки лекарствен експеримент. За контролно определяне плъховете получават i.p. инжекции от вехикул (физиологичен разтвор) предварително по време в сравнение със съответния лекарствен експеримент. При всички лекарствени експерименти има поне 4 дни почивка между 2 лекарствени инжекции, за да се избегнат изменения в лекарственото действие във връзка с кумулация или отклонение.
Значимостта на различията между резултатите от преди лекарственото прилагане и състоянието след лекарствената инжекция се изчислява по рангово означаващ тест на Вилкинсон за двойни репликати (SigmaStar за Windows, ver. 1.0).
Тестове, използвани за класификация за странични ефекти
В допълнение на записите от антиконвулсивни параметри, възбудените плъхове се наблюдават за странични ефекти, за да се измери терапевтичният индекс. Включените тестове отварят поле на наблюдения, ротационен тест и телесна температура. Тестовете винаги се провеждат по един и същ начин в контролните и лекарствените експерименти през две различни времена, точно преди прилагане на лекарственото средство или вехикула и 13 min след прилагането.
Ротационният тест се провежда върху плоскост с диаметър 6 cm и ротация от 8 завъртания/min. Неврологичният дефицит се определя по неспособността на животните да запазят равновесие за 1 min върху въртящата се плоскост. Плъховете трябва да привикнат с лекарствените експерименти, за да запазят равновесие върху плоскостта. След лекарствено или плацебо третиране, плъхове, които не могат да запазят равновесие върху плоскостта за 1 min, се поставят два пъти отново върху плоскостта. Счита се, че само животни, неспособни да запазят равновесие при три последователни опита, проявяват неврологичен дефицит.
В допълнение на тези количествени измервания на неврологичен дефицит, се наблюдават и промените в състоянието след прилагане на 2-пропил-4-хексинова киселина и валпроат, в клетка и чрез поставяне на животните на открито място с диаметър 90-100 cm. Измерва се мускулният тонус чрез палпиране на стомаха. Увеличението на дефицита в състоянието след прилагане на съединенията се измерва чрез рангова система (Loscer et al., 1987). Накратко, животните се вземат от клетката, поставят се на открито място, наблюдават се за 1 min и се определят за атаксия, отсъствието на заден лимб, намалено нормално реагиране, легнало положение на тялото, въртене, опашка на Straub, пилорекция, намалено придвижване и повишено придвижване (коремният мускулен тонус се измерва чрез палпиране на края на периода на наблюдение). Всички други параметри, освен атаксията, се означават от 0 до 3: - отсъствие; 1- съмнително; 2 - наличие; 3 - интензивно. За атаксия (0-6): 1 - слаба атаксия в задните крака (треперене на задната четвърт); 2 - по-забележима атаксия с усилие на задните крака; 3 - допълнително увеличение на атаксията и по-силно усилие на задните крака; 4 - забележима атаксия, животните губят равновесие по време на продължаващи движения; 5 - силно забележима атаксия с честа загуба на равновесие при движение; 6 - непрекъсната загуба на нормални рефлекси, но животните все още се опитват да се движат. Ректалната телесна температура се измерва един път дневно чрез електронен термометър. Телесното тегло на животните се записва един път дневно преди лекарственото инжектиране. Значенията на разликите в поведението между, преди лекарствените и след лекарствените данни, определени в една и съща група от животни, се изчисляват чрез рангово разпределящ тест на Вилкинсон за двойка репликанти и за телесната температура чрез Студентска двойка tn тест (SigmaStar за Windows, ver. 1.0). Разликите в телесната температура винаги се сравняват само в експерименталния ден с преди лекарственото време като контрола към след лекарственото време.
Лекарствен тест. Съединението 2-пропил4-хексинова киселина (MW 154) се стапя на водна баня при температура 40°С за приблизително 30 min и след това се премества към еквимоларен обем на 1 moi NaOH при същата температура. След получаването на натриевата сол, тя се разтваря във физиологичен разтвор при обем 2,5 ml/kg при плъхове и съответно 10 ml/kg при мишки. Валпроат (разтворен във вода като натриева сол) е даден от Desitin Arzneimittel GmbH, Hamburg, Germany. Количеството разтвор има концентрация 100 ml/kg (изчислено като киселина) и след това се разтваря във физиологичен разтвор до получаване на еквивалентен инжекционен обем като за 2-пропил-4-хексинова киселина. Всички лекарствени средства, използвани при това изследване, се отнасят до свободна (киселина) форма. Доколкото са налице различия в силата между две съединения, плазмата е получена от плъхове, третирани веднага след третирането и запалваща стимулация по време на един дозов експеримент.
Резултати
Амигдала запалване и странични ефекти при плъхове
Две съединения са изследвани при следните дози при напълно амигдала възбудени плъхове: 50, 75, 100 и 200 ml/kg, и.п. след 15 min непрекъснато по време. За валпроата значимите ефекти срещу амигдала запалени пристъпи (таблици 1-4) се наблюдават при всички изследвани дози. По-ниската доза от 50 и 75 ml/kg и.п. повишава значително прага до значения, съответно 109% и 77%. При 100 ml/kg и.п. значими ефекти се наблюдават при всички параметри на запалване. Средният електрически праг за индукция на реакции след прекратяване се повишава до 319% (таблица 3). Ако всички плъхове се стимулират само при 20% над техния индивидуален праг (които няколко групи се използват като възбуждащи стимули), всички плъхове ще бъдат напълно предпазени срещу пристъпи. Силата на пристъпа се понижава значително от 5,0 до 3,0. Продължителността на пристъпа се намалява от приблизително 81 до 18 s и общата продължителност на реакцията след прекратяване (ADD2) се намалява от 95 до 20 s. Не се наблюдава промяна в настроението и телесната температура.
С 200 ml/kg валпроат отговорът към запалващите параметри се повишава с прагово повишаване от 970%, понижаване на силата на пристъпа от 4,9 до 1,6, редукция на пристъпната продължителност от 73 до 9 s и редукция на продължителността на реакцията след прекратяване от 106 до 9 s (таблица 4). Както се очаква от по-ранни експерименти, тази доза се комбинира с няколко странични ефекти, като вероятна атаксия (среден резултат 2,8 след 13-минутно непрекъснато прилагане, хиполокомодация (1,0), мускулна релаксация (2,0) и шок. От друга страна, ротационният тест се провежда без грешка. Телесната температура се повишава до 39,2°С.
Противоприсгьпна активност и странични ефекти на валпроат при 50 mg/kg
|стартов знак | s § 0.002 У) E n. s. |n. 8. (Л c 1Л c t-test контрол v> c контрол n. S.
2 ш ώ co CN rt rt σ> o o o N N 6 «0 CD ID 3 CD b· rt o CN brt rt o CM 3 a> rt o CM X 3 0) 8 ο Ю o o CD O o 8 6
X σ> co GO CN 3 s o o in rt rt N CO b· cd co CM CM CN b- rCN CM r* <p Т“ rt CM co bco b- bCO cd b* CD 00 oi b· bCD cd b- co co 3 b* ad rt CD b- co rt CN CO CO rt
co CD b- in CM co rt lO ID CO CO CO CO 3 CN o Ν’ CN co co co co co co 00 CO σ> cd rt bco co co cd rt Ю ad rt
CN CD b- o <0 ID Ю 3 in CD Ш n CN Ш N CN 3 ID CD 3 in CD o d co b* cd rt bcd c*> o CD rt
CD b- CM Ν’ o co Ю ID CM ID rt CO rt CM ω 0) CN in rt co CN 1П rt co σ> cd co o oi rt ad rt o CD rt
o cd b* o CM in h- ID ID r- rt b* CN N CN o co CN Tb- rt b- b* rt b· bco co co cd co co ad rt b. cd rt
CD CO b* 3 CM n ID Ю 1П CO co co O in CN CO <0 CN Ю CO co CO in co co CD co cd rt b> cd co CD rt co 3
co CO b- in 1П b· Ю Ν' O CO in CD n co CM T— rt o co ro o CO b* o CD rt o cd cd rt oi rt o CD rt
b· co b- o rt 3 Ю o rt CO CM CM CD o rt co o rt CD ID cd co bad co in cd rt b. cd rt
in co b- o CN o Ю ID b- 3 Ν’ N CM Ν' CN co co rt CO co b- rt co o CD rt co cd rt CD rt o CD rt
3 b. O rt o in ID ΤΓ o (0 co to o bCN o CN rt CD bco Т“ <0 V bco co co rt bco rt co cd rt bco rt
[Животно 1 Ф z s s e <3 1 § 5 K X 5 Ш ra z q> ra 2. m ra f X n> is 2Λ C c 0) X Σ Φ z X 5 5 1 Q < C o £ 2 « e β X Q. C (0 X Φ G X O Φ X z Φ X X 5 δ s I m 21 coco § a »X 2 φ X b o X c Φ J- X = 5 If Φ X X Φ X X s δ c o Q. K X o Ж CN E £ X Q. C a z g A f c Φ X X Φ z X 5 δ G o Q. X 2 5 δ X X J ьс Φ Φ o. 0 Ζ T- * a C c φ X X Φ X X fe 2 5 Q ¥ (0 Φ Q. « X CN R ® Φ X X Φ ! o 0 < 0. g a. Ш c 2 Ρ < X а 5 Η § Q. C X c G X Q. E ct Φ G υ rt ▼- z Φ GC X Φ c £ o X Q. I E П 5 ( j c a c § a c □ 3 a c c X a c 5 5 CO 3 i i L 3 I ) 9 : i
(резултат) ι ._... ·· .......
ί
.._ £ ο
- --- . +
+
+ + +
......
.... ---
+ + + ,
cn
СП СП <№ σΐ c*i cn Т“ СП Ί— <π 4— 05
Ю
S s 'a? Φ Ρ
с a a X X ζ
S z £ , S ΖΓ υ Έ5
щ g A A л E s § Я >* CL
К X л (В X α S tJ Μ > ч. Η ra X И Ii a a> CL X <7 I o e; Q X i_ Ш *? 4) t ХЧ 7 3 a e o Λ a s XV. <? X X & o «V o> ο 2 3 ο 5 С χν. <? & σ X R XV η ш § § Φ α X X
к 4 •С s •ν Z, S ώ Ξ. to r— C ♦— X ΣΣ. 2 С £ «ϊ
Противопристьпна активност и странични ефекти на валпроат при 75 mg/kg
iSignifikanz I § 1 § βεοοο ώ c ώ c ώ с П. s. vi c t-Test контрол (0 c контрол S U
S ο Ο CO CD σ> CD CD
ш co co s ο co 0) 04 0) 04 tn co 1“
ώ ό ч- 04 CM in ο in in »n :in T o V“
o ό CD 4“ 04 ν- co 00 o ό d o
Ю in
Ш CO O O b. ь- co Ю co tn 8.84 co tn
C4 CO QOS co 68.5 o 0) os CD 04 CM b2 CD 04 CM r< co co CO in cd
X ’Τ N. ’Μ* in 04 04 co CD CO CD co CO CO co
CO o O tn CO CO Ш o — co b*
σ> Ο in 04 o o <0 04 O CM o CD d cd cd
b* co b- Ю ιη 0) ▼“ 0) 0> co co co co
CM ο o t8 CM 04 CM 04 V
0> co IO Ш o o 0) 04 o CM o CO co cd co
Κ τ· CD 04 co CO CO CO co co CO
O 0i co 04
ο Ο o Ю C0 V CO 04 co r* co co ao 0) cd 0>
b* Ю CD 'ЧГ v- 5“ co co CO CO
σ> o CO co 0) co чг
00 ο V 3 s CD N- co cd N
0* ιη in CM CO 0) 0) 0) co 0> co co co CO
co b* co 04 co 0) 4-
co ιη in to in 04 3 3 3 o r< co CO cd
r*. τ- 04 Ю ю co 0) CO Т“ co co co co
ь- CM o in in co 0> T” co
CO m O 84 o o 04 in 04 in co co cd cd
b- 04 (D in CD CM co T- 0) ▼” 0) co co co co
in 00 in 04 co CM o
co Ο m CO Ю b- b- b- co co cd d
b* C0 b* in in CD CD CM •3· b* CO N. co co co co co
3 Ο o b- O CD N· o 94 o 94 o in co r* led co CO Nco
04 in m V CM CM co CM 04 co co (O CO
X X
X X X
<1) 0) Φ Φ Φ Ф q q
X s X X X X c c
X z z z X X £ co £ (0
q & Η Φ z X 8 Q. Ф z X § Q. Φ z X рол Φ z X 5 Q. Φ z X § Q. Ф z X CO X 4 Φ q co X § q
s h Jjl E 5 Jjt H Я Ь s o J5 o •j£ υ
ζ η X n 5 z o 5 n Jfi z o J X o I Q g co S. co
2 O 2 o 2 b X b X b X b < e c Г“
Q_
c£ Φ q Г· Φ q υ 5 £ (0 l·X
ϋ (0 X Ш Ф
κ c c [Продълж. на pea (J c s
[Животно (Запалване Праг на реакци прекр. (ΑΟΤ,μΑ) |Сила на присть (SS; резултат) Прод.на приета Прод. на приет прекр. 1 X CO 8. Ш X E CL X & e s Ш 1- < X a H Контролен ден X Q. Ф c У Ф co z z Ф Ct
Таблица 3
Противопристъпна активност и странични ефекти на валпроат при 100 mg/kg
|стартов знак | c c 1 0.0020 0.0039 0.0039 j 0.0039 0.0039 0.0039 | Hast контрол | ώ e контрол .0.0013 j
2 CO CM Ο СМ h* CM
ш ώ in co o JO CO CD r* co см V“ cm o CM 5
ό o CO CO co M- CO co co о ό τ· ο
CN ό ό CO X- co o ό ό ό
N CD
CM co 3 CM 00 V о o o CO co b-
CM _; .00 o V CM М“ о o o co co σ>
co Ю T- co Λ ¢6 4— ό in o CO co co co
X co V— in co CO r- CM co см CD CM CO co co co
o co o co σ> co
Ю co in co o co m co co oi co co co
Ь» CM ▼“ in co co Т“ co co co τ— co co CO co
см o o o о o CO co CM O)
cn o b* co b* о b- o CO co co co
CD CM m in b- co CM co b- b- co co co co
V“ o co co co co o σ> in CM
σ> O co co co co co co O)
r- CD CM in CM CO CM CD Т“ co co co co co CO
ο o co CD co 00 ,-
cd o co Т“ ь· oo bi oi
ь- 4^· in M CD Ю CM in CD in CD in co co co co
cd o co m o
co 8 co CM in CM (NJ 00 oo CO σ>
N V“ in CM σ> co t— co 0) co CD co co co co co
CO o Т“ co b- in co o
co Ю o in co M- co m co Ю co b^ co σί
b- CM tn co co ▼— CM 4— co Т“ CO co co co co
b* co b- CO m o O)
co o o o o o CO co CO co
b- CM <0 Ю co b. Ю CM in b- in in CO co co co
in o in CD o in co
cn o co m o Ю co σί co
b- in co in in CM in Ш in Ш tn co CO co CO
o in ЯГ o co М“ O)
co o in o CM co CM n CM CM oo on oo
co b* in CM co CM CM CN co CM CM co co co co
X X
£ X q X £ X q X
Ф X X Φ X X Φ X X Φ X X Ф X X Φ X X Ц c ro q E ro
q o a Ф X s s q o Q. t Φ X X 5 s Q. 1- Φ X X ί q a b X Φ X X 9 нтрол Ф X X ί i. H X Φ X X 5 ««•>4 o ro X 5 ’ след ro X 5 3’ след
o o J* o n J* n Π Q. CO Q.
2 5 £ o 2 o X O £ o £ o < C C V
Q
s r CM ci 2 ro Ϊ
d ra UJ Ф
oc e di δ δ c z
x £ F h s X :
ΖΓ X (0 Ф Б X ro o s Q. o X Q. еак ф £ ro Φ Φ £ Ф Ct Q. Ф e
o X 5 ffl s 0) X ГО s q ro c par на ре z 1 K 9 ила на nF E S' <u Q. от u> c ro X 5 Q. D1; sec. род. на π 8 (0 CM Q ш m ГО ° ro 2 φ X g W ί«α < X u Ш R Ш онтролен он на екс
£ co c c O c OT tz OT с с < C c < l·-
лен на експеримента
Противопристьпна активност и странични ефекти на валпроат при 200 mg/kg
(стартов знак 1 § I § 0.0039 0.0039 6Ε00Ό a> co o o o 0.0039 0.0039 t-Test контрол n. s. контрол S U
5 ID
CO co it? 05 b*
ш 0) 4 co CN V CO T CN b- CO CN o
co CN Т“ CO CO in si CO in CN in o Т“ Т“
o d rV 4— τ- o o o Ο
CO co CO an
CN co co cn co m o CO
CO co $ co co .63 co in N· CO 05 CO in b- Τ- Ο .75 in o .75 CD cd co b* CO 05
X V V“ b- CN cd τ— CO V“ CO co co co CO
CO 05 50 s Ю co tn 05 v- 00 o o 05 r< tn co 05 an CO d
CN 05 CN 4— ▼— co CO co co
CN o O CO Ш in CN co 05
σ> co CO CO 05 Ш o o as co co CO
b- co Ш CO Ш CN in η co co co CO
o CN CN b*. 05 CO
σ> o 3 o CO o o cd co co 05
ь* co V tn tn CN in in in in in co co cn CO
0) П CO CO ’T”
co m o Ш co CO co cd od co 0)
b* CN CN •V“ 05 CD CO CD 05 CD os CD co co co CO
co O CN CD CD
co O 3 Ю 10 to cd CO cd cd
b- CN I- b- CO CN CO b. CO co CO co co co
b- o CO CN ГМ b- b-
co 05 in o CO b* fV co CT) 05
b- CN IO CO 05 0) CO 05 OS 0) co cn co CO
in o OS o o in b*
co <n 3 in O co CN CO co co co 00 co 05 co 05
b- CN CO CO CN b- V b- co CO co CO
’T o co CO σ) 05 CN
co CO co CO CN co CO b- rV co 05
b- CO in CN O’ 'CO CO CO co ▼— CO co CO co CO
£ £
£ 3 3
Ф Ф Ф Φ Ф Φ c £ q
s 3 3 X 3 3 E E
X X X X X X q Я E co
E o Q. 0) X 3 5 S Q. Ф X 3 q a Ф z 3 § Q. Φ X 3 рол Ф X 3 8 a. Φ X 3 CQ 3 s q JB Hl 5 c
>F У »z 5 IX of H X 1- X o 5 o Ф o
o o Г5 fi o β o a Λ co Λ co
o £ o £ υ Q X o £ o < c Е T
a.
Ct Φ _G s £ a I
CN Ф Ф Q.
u (0 5 5 Ш φ
cc J) A j·*- c :
s £ f- (- -J CN 2 2
UJ d co tn G u 3 Q. o s a CO χ Ф Ш CO Ф φ ζ Ш H Φ Q. Φ Е
o 1 £ < par на ре рекъсван ? <3 c co X <0 q 3 s. n 8. W <л e co X DI; sec. E co X 5 CL 8 fit) ST □ Q.g a E 1 5 H DD1;sec. род. на ρ а ί а DD2; sec < X ω Ш X Φ ί l·· X ii φ φ X X φ
£ CO C е o c ω LL ¢0 C c < c Е < 1- s
ден на експеримента
При сравнение 2-пропил-4-хексинова киселина не показва значими ефекти при доза 50 mg/kg i.p. (таблица 5). При 75 mg/kg прагът е повишен до 109% и силата на пристъпа се понижава значително от приблизителен резултат от 5,0 5 до 2,3 (таблица 6). Продължителността на пристъпа се намалява от 66 до 16 и продължителността на реакцията след прекратяване се редуцира от 86 до 16 s. Дозата от 100 mg/kg (таблица 7) повишава прага със 160%. Намалението на силата на пристъпа от 5,0 до 3,0 е по-малко от това с по-ниска доза. Същият е резултатът на продължителност на пристъпа, който се редуцира от 83 до 47 s. Максималните ефекти при амигдала запалващи пристъпи са постигнати с най-високата изследвана доза от 200 mg/kg (таблица 8), повишаваща прага с 209%. Силата на пристъпа се понижава значително от 4,6 до 1, 8
Продължителността на пристъпа се намалява от приблизително 62 до 19 s. И общата продължителност на реакцията след прекратяване (ADD2) се намалява от 77 до 24 s.
Странични ефекти се наблюдават само при най-високата доза от 200 mg/kg и са по-меки, отколкото с валпроат със слаба атаксия (резултат 1,5), намалено придвижване (1,4) и мускулно отпускане (1,4). Телесната температура се поддържа на физиологично ниво и ротационният тест се провежда успешно при всички индивиди.
Противопристъпна активност и странични ефексти на 2-пропил-4-хексинова при 50 mg/kg
X га X η I га ь c o 1 § |П. s. (/) E in. S. (Л c n. s. t-Test контрол vi E контрол n. s.
2 ο CO in co in co
ш ώ CM co V“ У co 10 o CD co cn •M· см CO 10 cn
co чТ Ol co У o ч-l b- cm ЧГ у ό y ό у o У 4-
o у Ol у У У У Ο ό ό o
У CO
b- co у 3 y CO ΟΙ χ— CM y co co <0
CO co ro ro у CM y CM co y cn in 4
b- eq co CO co X X cn co co <9 co co
X CO co v co b- Ol CM σι ГО CD ГО cO co co cn
o CD CD co co
10 CO in O CO co ГО ο CM o CM CO CO co co
CM co Ю ГО CD CM Ol ГО ro ro ro CO co co co
co cn 3 co CM cn <0
Ol o Ol Ol ГО го CM CD 04 co co co CO
ь- in tn tn b- IO CM CD Ю ГО 10 cn co co co
см Ol o b- οι Ol 10 co b;
σ> ro o O. 3 co b~ X b* 3 co cri CO CO
b* cn in m in У CM Ol У co co co co
ТГ co o co tn
0) o o in b- b- CM ю y Ю V“ co 0) CO co
b- Ol co Ю 10 CO b- T- CM co 0) co ГО co co co cn
го CO o co b- CM co
co cn Ol CM co Ю b- CM b- Ol ib- co co CO co
b- CO Tfr Ю ГО ro Ol CM ГО ГО CD ГО co co CO cn
co in CD b- O’ bs co cn CD
co tn o co co co co У CO y CO co
b- У Ol m m CD co co CM y CO У co cn co co co
b- CM co Μ1 Tt y co co co 00 co
CO to o CO y co ГО cn Φ CD
h- Ol co 10 4f CO co CM T- co y CO y co CO cn co
Ю o to co in 0> co
CO o co CD CD CM o CD 0) CD O) co
b- Ol CO tn to b- CM Ю in co CO co co
3 Ol Ol b* ГО co 3 CO y co CO y CO o 00 Ю co 4 r< <0 b·'
b- ЧТ 10 in co b- CM CM CO У CO co co ¢0 co
X X
X X c X X X c X
ra x X ra s X ra s X ние Φ s X Φ X X c; E ra c e co
c o CL £ n ra X X 5 β q O a. o ra X s a ra ,0 5 a. t o ra z X c o Q. k X o ъедине E o Q, o 8 I E o £ 5 Φ z X 5 β o 0 ra 1 X 3 Q. 3’ след co 8. 3’ след
£ o s Q X o X υ £ o < C y c
5 CL >
5 c 04 5 re Ci ra E i 1
U a ra e c β E J) K s Q K LU C £
III x 0 X £ k b X b x s? co У X X Ш X ra X Q. Φ
o z X 3 q ra <u φ x Q. ra га Я r W 1 Q. E ra X ra >s <*) Φ a e ra X ϋ (Λ Q. c co X 8 ra ra Q. X co 5 1 8 d ra (Λ 21 re X ra X re 8 DD2; sec. l·· < X ω z ra § C У ra co
o co s < c < L. (0 a ί (ADT, ra Ц s a ω ω ί s f όί Q § Q. ra n y Q a 5 a & Ш 5 ez o z X Φ
X co c c o c. v> L- ω c c < c c < 1- ct
(1-6)
L__
Абдукция на а. Лимб !ден на експеримента
Противопристъпна активност и странични ефекти на 2-пропил-4-хексинова киселина при 75 mg/kg
|стартов знак | c o X 8 § 0.0157 6C00 0 0.0039 0.0039 6Ε00Ό 0.0039 t-Test контрол n. s. контрол 0.0133
2
ID co
ui γ— CN o Y~ co CO Ν’ co Ν’ CO Ν’ CO co 0)
o Ν’ co o o CN o CN o o o o
и 4- d O CO Ν’ CO CO aS Ν’ o d o d
Ш
ID o tn in CN m CO m co in Ν’ co co 0)
CN ID g .25 CN CN co CN CD CN CD CN 05 b* Ν’
CN co* <0 CO Ν’ CO in co in CO 00 cd co cd
X Ν’ 00 IO CN co CN co co co CO co co
co a CN b- Ν’ co
CD CD o in in CD in in Ш in Ю 05 co aS cd
Ь- co <0 in V co CN CN CN co CN co CN CO CO V) co
CN o co o CN CD CN
σ> o CO 3 CO 0) CD co CD <n co d co b^ co
h- 0) m Ν' CN co CN CD CN a> CN CO co co co
Т“ co CN b- co <0
σ> o co CN Ю co Ю CN ID CN in id co co od
ь- CD CD tn CO Ν’ co CN CO Ν’ CO Ν’ co co co co co
ο O o CD CO 05 o ID ID cd
co O (N CN O o co d co
ь- CO 4— in x— 0) CO f co CO co co co co co
co CO b^ ID 05 <0
co o CO in co Ю co aS b^ co
b- a> in CO CO Ю Т“ in CD in CO in co co CO co
o r- b. o co o co
co co o CO o o d co co co
b- co o in co co b- CN b- X“ b~ b- co co co co
ID O 05 o CN co
co o o 64 N1 05 σι co d cd 00
h- T* 05 in CN CO CN co b- co b. co CO co co co
3 CD co CO CO 00 Ν’ co 08 co 00 Q CO co CO CN d co b·’ co cd
b- CO in T- Ν’ CO T- y— V* co co cO co
2
X X
Φ X X Φ X X Φ X X ние Φ S X Φ s X X X c c ra X c c X ra
i 1? Φ X X s § a. H x Φ X X 5 δ Q. b X Φ X X 5 § X φ X s 5 § a K Φ X 3 et Φ § eT Φ X 3 Ct Φ o ra 3 i’ след ra X Г след
n ί o ,0 o n £ 2 <3 r> CD Q.
2 u 2 Q 2 υ Q o 2 0 < E
0_ >»
Φ 5 c 5 c ξ ra
c CN υ 0 :
0 a ra c c C A X X K CN LU C Φ 3
X z—s t- F σ ГТ 5 3
o 5 LU X < m ς J X TO s. ra CD Z ra ra υ 1 на приел g D на прие d Φ ъ X Q. C ra z D2;sec. ra φ CL ra X Φ X ra CD x >ra s <л * 2 & ra X Φ X ra CD X H ra υ Φ ω Ш 1- < X o & X Ф Φ c S φ ra
2 X < c < Праг i прекъ (ADT, ra C X a. co co 5 Q. co Q ί i О.Ч- IS | a cn IS LU 5 o X z Φ
co ω c ω c ω c c < c c < >- 4
(1-6}
Абдукция на зад.лимб
ден на експеримента
Таблица 7
Противопристьпна активност и странични ефекти на 2-пропил-4-хексииова киселина при 100 mg/kg
{стартов знак | s § 0.0039 0.0313 0.0274 0.0039 U> e V) c t-Test контрол n. s. контрол 0.0236
2 O) CD 84 Т“ CO CD σ>
ui o r- o CO 00 CO co m O) m CD o o 00
ώ CO 0> o ό n· ό b· Ю CO CO o 4” co o o o
V“ V- 4— Ν' in CM Ν’ CN o o o ό
Ю o m co
o CM O b> <0 co tn co m in CN
in co o rp o tn co in o b- co b* N- m b- ro
oo CM co CO tn o co CM cn CN co co co od
χ Ν' ▼“ lO co co TT CM Т“ 2 co co CO co co co co
го co in tn CN Ю CD Ν'
cd o Ш o tn in co CD CD in CO co co cd
r* co b- tn in cn oo CM CM 00 Φ 00 at co co co <o
см o o o in b- r* CN Ν' co o
σ> co <0 84 Ю 00 b- 3 o Ν’ o co oo 00 co
r* ▼“ in b- CM CM 4— co 3“ co co co ro
Т“ o o co o o · o in co N* in
cd in o b. co CO CO b- co b- co co co cd CO
h* CM in co (0 V“ CO V co co co co ro
σ> o N- o co CD ,-
co o Г“ o co o o Ν' o σ» CO od
r* <0 Т“ ID CM V“ r— CM 4— Т“ co co co co
00 e co co co σ> r· od
CO in o CD ro co co co od
b- CM CM Ш co b* tn CO in CD in <D tn co CO co co
b- o CN Т“ b- Ν'
00 o Ш o O n o 00 co od od
ь- CM b- tn CM co Ю CM tn co tn co m co CO co co
m o o •4* CP r-
co s co o CO o n 00 co od co
ь· 4— in Ν' cd m CM in O) m CD in ro co ¢0 ro
3 o o in tn tn Ν' Ν’ co
CM o n b- Т“ co 4- N* cn N* co co co 00
b- Ν' (0 m m co <n co b- co co ro ro
Φ X Φ X φ X Φ s Φ X Φ X £ X 3 rc E X_ 3 rc E
X X X X X X CQ J3
c a £ o Φ X X a Φ A § Q. b X o Φ I c o Q. H X o φ X X 5 rD онтрол ъедине rc o Q. £ n ъедине rc o Q. H X n Φ X X 3 .D o o (0 I 3' след co X 3’ след
£ o £ £ X υ Ж u £ O < E E
rc Φ E 5 rc Ф c Q. > £ (0
CM o 8 CL
O ГС CO c E β E Λ rc X c A Ul c Φ s
X £ F F T F 2 3
* G b X b X X (0 V“ b X UJ Ф Q. Φ
Φ X s (V Q. Q. Ф Φ Q. 1— C
o £ & 01 X CD CD (j ΐ E CO X S' E CO X сек. E co X Φ Ο. Z (0 m τ ID 1 O ;сек на n CM X _8 < X o X Ф E O Φ (0
s X (0 c u. CO Q. £ 8. H Q CD C X Q. ω ω 3 CL SD1; 3 ex D2;c fig a. ΛΟ ί ГС <N rag ω Q UJ 5 £ o 3 3 a j
ω c E υ c E и c £ < c a.< H Ct
ПОВЕДЕНИЕ (резултат)
Таблица 8
Противоприсгьгша активност и странични ефекти на 2-пропил-4-хексинова киселина при 200 mg/kg
стартов знак | § § 0.0039 0.0078 [0Ό039 L 0.0039 J 0.0117 j 6.0117 I t-Test j контрол 0.0266 j [контрол 0.0050 j
2 ш (Л 21.87 24.74 0.26 0.53 9.34 8.73 nt co CO [25.63 1— 11.83 I 12.87 18.73 12.87 016 0.11 0.14 0.14
X 57.88 178.75 4.63 1.75 61.63 19.25 L__ CO co ▼ Φ Т“ 36.38 10 CM N K 23.50 88.13 Ί 23.50 38.84 | __________________________________________________________1 ^8.36 ! I i 38.68 37.94
co 0) N 36 200 tn Т“ 90 L (0 Т“ a CO t 68 CO Т“ 89 i <0 № 38.8 38.4J 39.4 37.8 j
СМ ν· 90 I 160 to CO 62 25 o 0) CM to CM ,99 1 25 99 I 25 38.9 38.1 I ________________________________I СМ co co 38.0 |
σ> b- 200 330 co о CO o Т“ o O CO CO 05 CO 38.5 39.1 38.4
0) CO b- 30 o 47 co o CM Т“ oo 47 co N NT co 38.7 37.9 I 38.4 1 37.4
co co N to 200 10 см co 10 o CM to CM co ю CM 00 ΙΟ 39.1 38.2 38.5 38.0
N co N- 30 160 i 10 10 ьco 178 L nT CM CM 215 107 CM bo 112 38.9 I 38.3 38.4 38.0
10 CO N- 20 I I_____________________________________________ |16O I___________________________________________________________________________________________ IO Т“ I65 I o NT CM NT N N. чт 77 I . . O’ 38.6 K38.7 38.7 38.5
s N- 04 NT o T— 10 50 i ------1 Ο Τ’ CO Φ CM o 107 o T— 194 I .. . o 38.4 CO cd co 38.7 NT Ν CO
контрол I съединение контрол съединение контрол съединение контрол съединение контрол I съединение контрол съединение o o < 0. преди аплик. 13'след аплик. преди аплик. 1 13’след аплик.
o X 5 0 X X [ЗАПАЛВАНЕ 5 5 X X 3 Я £ 0 X u <0 c 0 X Ш <a u ί & E (ADT.pA) Сила на пристъпа о ОТ от Прод. на пристъп 1 8 <0 a от Прод. на пристъп 2 SD2;sec. Прод. на реакция след прекъсване 1 ADD1;sec. Прод. на реакция след прекъсване 2 ADD2;sec. Ш c s Ш t< X a 5 h- Контролен ден t ф ζ 3 Q. Ф Е Ф (0 X Z S
ден на експеримента
Както е показано в таблица 9, плазмените лекарствени нива след прилагане на еднакви дози на валпроинова киселина и 2-пропил-4-хексинова киселина са сравними. В допълнение, тестът за лекарствена стабилност показва, че концентрациите на валпроинова киселина и 2-пропил-4-хексинова киселина са 20 mg/ml и съответно 18,5 mg/ml. Освен това няма отбелязана разлика в лекарствените концентрации на двете съединения в разтвора. Предполага се, че разликите в силата на дей5 ствие на двете съединения нямат отношение към разликата в разтворимостта.
ТАБЛИЦА 9
Плазмени лекарствени нива (mg/ml)
Валпроинова киселина 2-п-пропил-4-хексинова киселина
784 173.37 154.89
785 205.44 220.70
787 174.06 180.10
788 157.83 170.68
789 190.82 225.95
791 197.82 209.31
792 189.87 201.34
793 168.89 218.87
средно 182.26 198.37

Claims (22)

  1. Патентни претенции
    1. Метод за лечение и профилактика на мигрена и афективни заболявания при бозайници, характеризиращ се с това, че се прилага терапевтично ефективно количество 2-п-пропил-4-хексинова киселина или нейна фармацевтично приемлива сол, в който 2-п-пропил-4-хексинова киселина е под формата на рацемат, единичен енантиомер или нерацемична смес от енантиомери.
  2. 2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че съединението е (R)-2-npoпил-4-хексинова киселина.
  3. 3. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че съединението е (S)-2-nponwi4-хексинова киселина.
  4. 4. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че съединението е фармацевтично приемлива сол на 2-пропил-4-хексинова киселина.
  5. 5. Метод съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че съединението е фармацевтично приемлива сол на (К)-2-пропил-4-хексинова киселина.
  6. 6. Метод съгласно претенция 3, характеризиращ се с това, че съединението е фармацевтично приемлива сол на (S)-2-пропил-4-хексинова киселина.
  7. 7. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че 2-п-пропил-4-хексиновата киселина се прилага по поне един от методите, избрани от групите на парентерално, орално, интравенозно, интрамускулно, субкутанно и ректално прилагане.
  8. 8. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че афективното заболяване е биполарно заболяване.
  9. 9. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че афективното заболяване е остра фаза на маниакално заболяване.
  10. 10. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че 2-п-пропил-4-хексиновата киселина се използва за профилактика на мигрена.
  11. 11. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че 2-п-пропил-4-хексиновата киселина се прилага в доза, приблизително от 1 до 60 mg/kg на ден.
  12. 12. Метод съгласно претенция 11, характеризиращ се с това, че 2-п-пропил-4-хексиновата киселина се прилага в доза около 10-20 mg/kg на ден.
  13. 13. Метод съгласно претенция 11, характеризиращ се с това, че 2-п-пропил-4-хексиновата киселина се използва за лечение на маниакал но заболяване.
  14. 14. Метод съгласно претенция 1, характери- зиращ се с това, че 2-п-пропил-4-хексиновата киселина се използва за лечение и/или профилактика на мигрена. 5
  15. 15. Фармацевтичен състав за лечение и профилактика на мигрена и афективни заболявания, характеризиращ се с това, че съдържа терапевтично ефективно количество 2-п-пропил-4-хексинова киселина или нейна фармацевтично приемлива сол, в който 2-п-пропил-4-хексинова киселина е под формата на рацемат, единичен енантиомер или нерацемична смес от енантиомери.
  16. 16. Фармацевтичен състав съгласно претенция 15, характеризиращ се с това, че съединението е (Ю-2-пропил-4-хексинова киселина.
  17. 17. Фармацевтичен състав съгласно претенция 15, характеризиращ се с това, че съединението е (Б)-2-пропил-4-хексинова киселина.
  18. 18. Фармацевтичен състав съгласно претенция 15, характеризиращ се с това, че съединението е фармацевтично приемлива сол на (R)-2-n-npo пил-4-хексинова киселина.
  19. 19. Фармацевтичен състав съгласно претенция 15, характеризиращ се с това, че съединението е фармацевтично приемлива сол на (S)2-п-пропил-4-хексинова киселина.
  20. 20. Фармацевтичен състав съгласно всяка една от претенциите от 15 до 19, характеризиращ се с това, че съставът е под формата на твърда орална дозирана форма, орална течна форма, сух препарат за разтваряне, парентерален разтвор или суспензия и супозитории.
  21. 21. Фармацевтичен състав съгласно всяка една от претенциите от 15 до 20, характеризиращ се с това, че 2-п-пропил-4-хексиновата киселина се прилага в доза, приблизително от 1 до 60 mg/kg на ден.
  22. 22. Фармацевтичен състав съгласно всяка една от претенциите от 15 до 20, характеризиращ се с това, че 2-п-пропил-4-хексиновата киселина се прилага в доза около 10-20 mg/kg на ден.
BG105163A 1998-06-22 2001-01-17 Използване на аналог на валпроева киселина за лечение и профилактика на мигрена и афективни заболявания BG63744B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US9028198P 1998-06-22 1998-06-22
PCT/US1999/014081 WO1999066920A1 (en) 1998-06-22 1999-06-22 The use of valproic acid analog for the treatment and prevention of migraine and affective illness

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG105163A BG105163A (bg) 2002-03-29
BG63744B1 true BG63744B1 (bg) 2002-11-29

Family

ID=22222101

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG105163A BG63744B1 (bg) 1998-06-22 2001-01-17 Използване на аналог на валпроева киселина за лечение и профилактика на мигрена и афективни заболявания

Country Status (19)

Country Link
US (2) US6268396B1 (bg)
EP (1) EP1089725A1 (bg)
JP (1) JP2002518442A (bg)
KR (1) KR20010071572A (bg)
CN (1) CN1310622A (bg)
AU (2) AU752192B2 (bg)
BG (1) BG63744B1 (bg)
BR (1) BR9911421A (bg)
CA (1) CA2335641A1 (bg)
CZ (1) CZ20004833A3 (bg)
HU (1) HUP0102456A3 (bg)
IL (1) IL140415A0 (bg)
MX (1) MXPA00012808A (bg)
NO (1) NO20006506L (bg)
PL (1) PL345364A1 (bg)
SK (1) SK19992000A3 (bg)
TR (2) TR200003800T2 (bg)
WO (1) WO1999066920A1 (bg)
ZA (1) ZA200007652B (bg)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6104802A (en) 1997-02-10 2000-08-15 Genesys Telecommunications Laboratories, Inc. In-band signaling for routing
EP1181012B1 (en) 1999-05-04 2004-09-15 Keith R. Edwards Intravenous valproate for acute treatment of migraine headache
CZ2004266A3 (cs) 2000-07-21 2005-02-16 Teva Pharmaceutical Industries, Ltd. Použití derivátů amidů kyseliny valproové a kyseliny 2-valproenové pro léčbu mánie při bipolární poruše
AU8830801A (en) * 2000-08-17 2002-02-25 Teva Pharma Use of derivatives of valproic acid amides and 2-valproenic acid amides for the treatment or prevention of pain and/or headache disorders
US20020103110A1 (en) * 2001-01-26 2002-08-01 Spitzer A. Robert System and method for rectal administration of medication for treatment of migraines
US7968569B2 (en) * 2002-05-17 2011-06-28 Celgene Corporation Methods for treatment of multiple myeloma using 3-(4-amino-1-oxo-1,3-dihydro-isoindol-2-yl)-piperidine-2,6-dione
US20060247216A1 (en) * 2002-10-25 2006-11-02 Haj-Yehia Abdullah I Steroid compounds comprising superoxide dismutase mimic groups and nitric oxide donor groups, and their use in the preparation of medicaments
WO2004050084A2 (en) * 2002-11-29 2004-06-17 Yissum Research Development Company Of The Hebrew University Of Jerusalem Ace-inhibitors having antioxidant and nitricoxid-donor activity
WO2004054957A2 (en) * 2002-12-16 2004-07-01 The University Of British Columbia Valproic acid analogues and pharmaceutical compositions thereof
EP1543831A1 (en) * 2003-12-18 2005-06-22 Pfizer GmbH Arzneimittelwerk Gödecke Pregabalin composition
WO2006012603A2 (en) * 2004-07-22 2006-02-02 Nps Pharmaceuticals, Inc. Analogs of isovaleramide, a pharmaceutical composition including the same, and a method of treating central nervous system conditions or diseases
EP1928807A4 (en) * 2005-09-02 2011-05-04 Picobella Llc ONCOGENIC REGULATORS RNA FOR DIAGNOSIS AND THERAPY
US7459280B2 (en) * 2006-02-27 2008-12-02 Picobella, Llc Methods for diagnosing and treating kidney cancer
US20080267977A1 (en) * 2007-04-26 2008-10-30 Friedrich-Alexander University Of Erlangen-Nuremberg Combined immunological agent and sensitizing agent for the treatment of cancer
AU2013257710B2 (en) * 2012-05-08 2016-10-20 Cellixbio Private Limited Compositions and methods for the treatment of neurological disorders

Family Cites Families (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2442M (fr) 1962-10-17 1964-04-06 Henry Eugene L'acide dipropylacétique et ses dérivés en tant que nouveuax médicaments dépresseurs du systeme nerveux central.
US3701729A (en) 1970-06-01 1972-10-31 Tenneco Chem Oil-soluble mixed copper soap products
US3847956A (en) 1973-04-06 1974-11-12 Us Agriculture 2-hydroperoxycarboxylic acids and their preparation
US3932285A (en) 1973-10-03 1976-01-13 Tenneco Chemicals, Inc. Chromium salt compositions and a process for their production
US4025649A (en) 1974-08-19 1977-05-24 Labaz Acetic acid derivatives having pharmacological activity and compositions containing the same
US4129599A (en) 1975-04-28 1978-12-12 The Board Of Trustees Of Leland Stanford Jr. University A-Norsteroids
JPS5680116A (en) 1979-12-05 1981-07-01 Sanyo Electric Co Ltd Manufacture of substrate for magnetic bubble
JPH0233704B2 (ja) 1982-10-07 1990-07-30 Takeda Chemical Industries Ltd Chikanbinirukarubonsanjudotai
FR2599737B1 (fr) 1986-06-10 1989-05-19 Sanofi Sa Procede pour la fixation de groupes alkyles, alkenyles, cycloalkyles ou aralkyles sur une chaine carbonee portant un groupement fonctionnel
JPH01135740A (ja) 1987-11-24 1989-05-29 Nippon Mining Co Ltd 光学活性を有する2―アルキル―1―アルカン酸の製造方法
US5021398A (en) 1989-10-26 1991-06-04 Amp Incorporated Method of forming patterned oxide superconducting films
US5102913A (en) * 1991-07-01 1992-04-07 Halikas James A Treatment for cocaine use employing valproic acid
DE4231085A1 (de) 1992-09-12 1994-03-17 Desitin Arzneimittel Gmbh VPA-analoge Antiepileptika
JPH08501314A (ja) 1992-09-16 1996-02-13 ジェネンテク,インコーポレイテッド Hgfによる肝臓障害に対する保護
WO1994012608A1 (en) 1992-11-30 1994-06-09 The Procter & Gamble Company High sudsing detergent compositions with specially selected soaps
JP3304459B2 (ja) 1992-12-18 2002-07-22 松下電器産業株式会社 電解コンデンサ駆動用電解液およびそれを用いた電解コンデンサ
TW248552B (bg) 1993-06-01 1995-06-01 Onoda Yakuhin Kogyo Kk
US5503830A (en) 1993-09-10 1996-04-02 Petrovax, L.L.C. Compounds having immunostimulating activity and methods of use thereof
WO1995033044A1 (en) 1994-05-27 1995-12-07 The Procter & Gamble Company Liquid laundry detergent compositions comprising specially selected soaps
US5681854A (en) 1995-11-22 1997-10-28 Alcon Laboratories, Inc. Use of aliphatic carboxylic acid derivatives in ophthalmic disorders
IT1283489B1 (it) 1996-07-23 1998-04-21 Chiesi Farma Spa Ammidi di alfa-amminoacidi,loro preparazione e loro impiego terapeutico

Also Published As

Publication number Publication date
PL345364A1 (en) 2001-12-17
WO1999066920A1 (en) 1999-12-29
CA2335641A1 (en) 1999-12-29
HUP0102456A3 (en) 2003-07-28
IL140415A0 (en) 2002-02-10
CN1310622A (zh) 2001-08-29
HUP0102456A2 (hu) 2001-10-28
MXPA00012808A (es) 2002-04-24
US20010031789A1 (en) 2001-10-18
BG105163A (bg) 2002-03-29
US6268396B1 (en) 2001-07-31
AU5207199A (en) 2000-01-24
JP2002518442A (ja) 2002-06-25
SK19992000A3 (sk) 2001-08-06
AU752192B2 (en) 2002-09-12
KR20010071572A (ko) 2001-07-28
NO20006506L (no) 2001-02-21
BR9911421A (pt) 2001-03-27
EP1089725A1 (en) 2001-04-11
CZ20004833A3 (cs) 2002-01-16
TR200003800T2 (tr) 2001-06-21
AU4707199A (en) 2000-01-10
NO20006506D0 (no) 2000-12-20
ZA200007652B (en) 2002-03-19
US6458840B2 (en) 2002-10-01
TR200103249T2 (tr) 2002-05-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3693258B2 (ja) イソブチルgabaまたはその誘導体を含有する鎮静剤
CA2498260C (en) Pharmaceutical formulations of modafinil
KR100785182B1 (ko) 수면 장애를 위한 가바펜틴 유사체
KR100557852B1 (ko) 이통증 또는 다른 여러가지 타입의 만성동통 또는 환상통을 치료하는데 쓰이는 의약 조성물
BG63744B1 (bg) Използване на аналог на валпроева киселина за лечение и профилактика на мигрена и афективни заболявания
US20020058656A1 (en) Triple drug therapy for the treatment and prevention of acute or chronic pain
US20040029941A1 (en) Zonisamide use in obesity and eating disorders
CA2586975A1 (en) Method for treatment of movement disorders
AU2008220668A1 (en) Treatment of anxiety disorders with minocycline
CZ297284B6 (cs) Farmaceutiký prostredek pro lécbu syndromu neklidných nohou
HUE033180T2 (en) Peptide compounds for the treatment of difficult to cure epileptic diseases
RU2166318C2 (ru) Флюпиртин - действующее вещество медицинских и фармакологических средств с активностью антагониста эксайторных аминокислот
EA019354B1 (ru) Применение димирацетама для лечения хронической боли
PT1274414E (pt) Administração nasal de metoclopramida para o tratamento de gastroparesia
ES2390225T3 (es) Combinación del analéptico modafinilo y de un antidepresivo para el tratamiento de la depresión
US7915262B2 (en) Combination preparations comprising SLV308 and a dopamine agonist
MXPA06015196A (es) Tratamiento del dolor neuropatico, la fibromialgia o la artritis reumatoide.
TW200528098A (en) Treatment of insomnia in human patients
EP2035002A1 (en) Combination preparations comprising slv308 and a l-dopa
EP2891491A1 (en) Use of (r)-phenylpiracetam for the treatment of sleep disorders
CN118286197A (zh) 瑞替加滨与(+)-冰片的组合物在抗癫痫中的应用
JPH0645539B2 (ja) 鎮痛剤
JP2003525241A (ja) 機能性胃腸疾患治療用トラマドール
US20100152231A1 (en) Compositions Useful For Treating Irritable Bowel Syndrome