BG61050B1 - Механизъм за автоматичен прекъсвач - Google Patents

Механизъм за автоматичен прекъсвач Download PDF

Info

Publication number
BG61050B1
BG61050B1 BG98224A BG9822493A BG61050B1 BG 61050 B1 BG61050 B1 BG 61050B1 BG 98224 A BG98224 A BG 98224A BG 9822493 A BG9822493 A BG 9822493A BG 61050 B1 BG61050 B1 BG 61050B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
lever
contact
spring
arm
dead point
Prior art date
Application number
BG98224A
Other languages
English (en)
Other versions
BG98224A (bg
Inventor
Helmut Heindorf
Dietmar Hillebrand
Original Assignee
Licentia Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Licentia Gmbh filed Critical Licentia Gmbh
Publication of BG98224A publication Critical patent/BG98224A/bg
Publication of BG61050B1 publication Critical patent/BG61050B1/bg

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H71/00Details of the protective switches or relays covered by groups H01H73/00 - H01H83/00
    • H01H71/10Operating or release mechanisms
    • H01H71/50Manual reset mechanisms which may be also used for manual release
    • H01H71/52Manual reset mechanisms which may be also used for manual release actuated by lever
    • H01H71/526Manual reset mechanisms which may be also used for manual release actuated by lever the lever forming a toggle linkage with a second lever, the free end of which is directly and releasably engageable with a contact structure

Landscapes

  • Mechanical Control Devices (AREA)
  • Breakers (AREA)
  • Mechanisms For Operating Contacts (AREA)
  • Driving Mechanisms And Operating Circuits Of Arc-Extinguishing High-Tension Switches (AREA)
  • Rotary Switch, Piano Key Switch, And Lever Switch (AREA)
  • Footwear And Its Accessory, Manufacturing Method And Apparatuses (AREA)
  • Steering Devices For Bicycles And Motorcycles (AREA)

Abstract

Механизмът намира приложение в конструкциите на защитните прекъсвачи. Той е с точно определена и постоянно възпроизвеждана крива на задействане и с равномерни задействащи сили и незначителни загуби, независимо от състоянието на контакта. Механизмът се състои от лагеруван в корпуса (20) и пружинно натоварван в посока на изключване ръчнозадействащ се въртящ лост (10), към който е свързан шарнирно колянов лост, съставен от изтеглящ лост (30) и заоблена скоба (40). Върху неподвижна, фиксирана към корпуса (20) ос (24), е лагеруван контактен лост (50), контактуващ с неподвижен контакт (60) и самозадържащ се в затворено положение срещу силата на пружина (70). По време на процеса на включване и във включено положение коляновият лост функционира като твърд лост. Чрез натоварване почти под прав ъгъл на шарнирната става (32/41) в коляновия лост (30,40) от изключващ лост (90) и обратното завъртане на контактния лост (50) под действие на силата на пружината (70) коляновият лост (30/40) скокообразно преминава в лабилно положение. Така се отстранява твърдата връзка между ръчния лост (10) и контактния лост (50) и контактното рамо (53) заема отворено положение.

Description

ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Изобретението се отнася до механизъм за автоматичен прекъсвач и намира приложение в конструкциите на защитните прекъсвачи.
ПРЕДШЕСТВУВАНО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Известен β механизъм за електромагнитен максималнотоков прекъсвач, при който коляноволостовата механика се състои от много шарнирни планки, притискащи при включващо движение на ръчния лост един пружиниращ лост към неподвижен контакт. Шарнирните планки, образуващи коляновия лост, са взаимно регулирани посредством винт, за да спазват точно положението над мъртвата точка. В областта на шарнирната ос върху една от планките директно е оформена или е монтирана като отделна част неравна повърхност, върху която действува бутало на освобождаващ орган. Твърде разнообразната кривина на повърхността трябва да е на еднакво разстояние от буталото по време на включващо движение, за да може то при свръхток веднага след осъществяване на контакт да притисне ставното съединение /1/.
При този механизъм кривата много трудно се пригажда към линията на движение на шарнира в процеса на включване и в зависимост от нагара на контакта и от различните отклонения при изпълнението на детайлите значително се отдалечава от идеалното положение. Затова е необходим голям задействуващ ход на буталото, та дори и при неблагоприятни условия да се достигне положението над мъртвата точка на
I коляновия лост и прекъсвачът да изключи. При модерните токоограничаващи защитни прекъсвачи, с техните кратки изключващи времена, не е подходящ такъв дълъг ход на задействуващите органи. Освен това точката на задействувано е твърде неточна. Друг недостатък представлява регулирането на положението над мъртва точка на двете шарнирни рамена. При масовото производство на автоматичните прекъсвачи едва ли е възможно да се организира такова допълнително място за настройка.
Освен увеличените разходи, лостовете стават големи и тежки с такъв настройващ винт.
За ускоряване на тези колянови лостове трябва да бъдат по-големи задействуващите сили което отново води до по-тежки магнитни и термични задействуващи органи.
Известен е друг механизъм за прекъсвач, съдържащ пружиниращ контактен лост, взаимодействуващ посредством няколко шарнирно свързани планки с ръчен лост. В една от тези планки, в шлиц е разположен надлъжно воден щифт, който от своя страна е с възможност за фиксиране зад въртящо лагеруван палец. Така се блокира целият механизъм. Двураменен лост е воден напречно по шлиц около фиксирана ос и е с възможност за въртене около нея. На отдалечената от мястото за контакт страна към контактния/ лост е захваната пружина, която в положение на включване натяга целия механизъм и създава контактен натиск /2/.
Недостатък на този механизъм е, че са необходими много шарнирни рамена, които допълнително се блокират с фиксиращ механизъм. Следователно, тук малки деблокиращи сили се постигат само с голям брой конструктивни елементи.
Известен е превключващ механизъм за електрически микропревключвател, съдържащ ръчнозадействуван лост и .1
II свързан с него въртящ се предавателен прът, образуващи първо коляново шарнирно съединение. На другия си край предавателният прът е свързан в център на въртене с фиксиращ палец, който е лагеруван на ос в носеща шайба. Предавателният прът, заедно с фиксиращия палец, образуват второ шарнирно звено. Лагеруваната с възможност за въртене върху шарнирна шийка носеща шайба за подвижен контактен лост, взаимодействуващ с неподвижния контакт, носи освен това и освобождаващ лост, лагеруван с възможност за въртене на друга ос. Освобождаващият лост действува заедно с фиксиращ издадък на фиксиращия палец, така че лостовата връзка между предавателния прът и фиксиращия палец може да се блокира, респ. деблокира. Фиксиращият палец е захванат с неговата ос към контактното рамо не директно, а към носещата шайба, която от своя страна само завърта чрез опорен лост подвижния контактен лост във включено положение/3/ .
Недостатък на този превключващ механизъм е, че второто шарнирно звено, образуващо лостово съединение между предавателния прът и фиксиращия палец, е винаги в едно неустойчиво състояние. Независимо от позицията на превключвателя на механизма, образуваният ъгъл от двете шарнирни рамена (а) е винаги положителен*като се колебае от една минимална стойност от около 10° до максимална стойност от 50°. Същинската стабилност на второто шарнирно звено следователно. се постига единствено от зацепващите издатъци между фиксиращия палец и освобождаващия лост.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Задачата на изобретението е да се опрости описаният в началото коляноволостов механизъм и така да сс усъвършествува за модерен автоматичен прекъсвач, по5 специално за управляващ или защитен прекъсвач, че да се постигне стабилно положение над мъртвата точка на коляновия лост без настройка, автоматично и независимо от мястото, където се монтира прекъсвачът, при това необходимите за деблокиране компоненти сила и път да могат да се определят съвсем точно и да се запазват продължително, само с незначителни отклонения при серийно производство, като във всяка точка от включващото движение, от първия допир на контактите до пълното включено положение, да се постига равномерна и точно определена, независимо от мястото на контакт, постоянно възпроизвеждана крива на задействуване.
Тази задача се решава с механизъм за автоматичен прекъсвач, съдържащ ръчнозадействуван въртящ лост и свързан с него шарнирно въртящ колянов лост, намиращ се в стабилно положение над мъртва точка с почти изправени шарнирни рамена. Въртящ контактен лост е лагеруван около закрепена неподвижно в корпуса ос и опиращ се в процеса на включване в коляновия лост срещу силата на пружина е завъртян с неговото контактно рамо в затворено положение с неподвижен контакт, където самозадържащо е обтегнат . Механизмът има специално въртящо лагеруван изключващ лост, чрез който посредством оформената на едното шарнирно рамо изключваща гърбица е предизвиквано почти под прав ъгъл натоварване на колянната става в посока към мъртвата точка и може да бъде преодоляно опорното действие на коляновия лост, така че чрез силата на пружината контактният лост с неговото контактно рамо може да бъде завъртян в отворено положение. В ръчнозадействувания лост е лагеруван изтеглящ лост и U-образна заоблена скоба, образуващи коляновия лост в неговото стабилно положение над мъртва точка, задържан от захванатата към контактния лост пружина и от разположената в изтеглящия лост ограничителна повърхност, особено точно съответствуваща на двете места на лагеруване на изтеглящия лост и на закръглената скоба.При това ограничителната повърхност, едностранно ограничаваща пътя над мъртва точка на коляновия лост в свободното стебло на скобата, е разположена в паралелна равнина спрямо изключващата гърбица, директно до нея, и над мъртва точка валцованата изключваща гърбица, осово съвпадайки с действуващото върху контактния лост свободно рамо на заоблената скоба, така е разположена в изтеглящия лост, че в процеса на включване и също и при изключване на ръчния лост изключващата гърбица и рамото са водени заедно от контактния лост около неговата ос по точно определена кръгова линия с голям радиус. Изключващият лост около същия център има концентрично разположен на тази кръгова линия дъгов изключващ контур.
В предпочитан вариант на изпълнение двете шарнирни рамена на коляновия лост са натоварени чрез момента на опъвателна пружина в посока на тяхното положение над мъртва точка и в почти изправено стабилно положение са обтегнати взаимно опрени.
За предпочитане е лагеруваният в ръчнозадействувания въртящ лост изтеглящ лост чрез тангенциално въздействуващата му опъвателна пружина, едновременно изтегляща ръчнозадействувания въртящ лост в посока на изключване, да е натоварен в посока на положението над мъртва точка на коляновия лост
За предпочитане също така ограничителната повърхност за стеблото на скобата, във функционалната равнина на автоматичния прекъсвач,да е оформена между
I контактния лост и изключващата гърбица върху изтеглящия лост, при което изключващата гърбица и стеблото на скобата да са разположени с еднакъв радиус, съосно една зад друга.
Целесъобразно е контактният лост да е твърд лост, лагеруван с издължен отвор върху фиксираната в корпуса ос, като срещуположно на мястото на контактуване да има кулиса, съответствуваща на диаметъра на заоблената скоба и на превключващото движение, в която да е водено рамото на скобата, въздействуващо на контактния лост и прилягащо там със своето стебло при процеса на включване, така както и стабилизирано във включено положение срещу силата на пружината.
Към изключващия лост може да е свързан термичен, магнитен или друг изключващ орган на автоматичния прекъсвач за прекратяване на стабилното положение на двете шарнирни рамена, като въздействието му е предавано от изключващия лост на изключващата гърбица. При това, пълзящото отварящо движение е прекратявано едва след изминаване на целия път над мъртва точка ,в шарнирната точка между скобата и изтеглящия лост, и коляновият лост е в състояние да заеме под действието на отворения контактен лост неговото лабилно положение, докато при едно частично отварящо движение, близо до мъртва точка, двете шарнирни рамена, чрез действието на опъвателната пружина са връщани обратно в тяхното първоначално положение над мъртва точка.
Предимствата на механизма съгласно изобретението са, че коляновият лост в своето стабилно положение над мъртвата точка действува на практика като твърд лост и двете му шарнирни рамена се опират взаимно без допълнителни части. При това поради особеното изпълнение на изтеглящия лост и
I заоблената скоба в серийно производство може точно да се спази пътят, само с малки отклонения, при всички прекъсвачи. Всички шарнирно свързани части имат постоянно високо качество, така че в ставите и особено в коляновата става се получава само слабо триене в лагерите. Освен това механизмът е устойчив на сътресения, а ставните точки са нечувствителни спрямо прах или частици от нагара на контактите. Чрез точния път на задействуване може да се определи и силата на задействуване, тъй като тя зависи предимно от резултиращато от пътя движение до положение в мъртва точка срещу силата на пружината на контактния лост. И напротив, намалява влиянието на пружината, която опъва двете шарнирни рамена в посока на положението над мъртва точка, поради нейното особено разположение във включено положение и с това също при освобождаване може да се пренебрегне.
Едно особено предимство на изобретението се състои в това, че по време на процеса на включване гърбицата на изтеглящия лост и стеблото на заоблената скоба описват заедно точно определена от контактния лост изключително плавно закривена кръгова линия. По този начин, независимо от положението на контактуване, което се променя от нагара, по време на процеса на включване, от първото докосване на контакта до пълното самофиксиране във включено положение, се дефинира точна, постоянна крива на задействуване. Особено при така нареченото последващо комутиране веднага и още преди достигане на крайна позиция на въртящия лост се осъществява задействуване без проблеми.
Предимство представлява също и това, че едва при преминаване на мъртвата точка коляновият лост попада в неговото лабилно положение и по този начин освобождава контактния лост за
I
61050 изключващо движение, докато той при едно недостатъчно задействуващо движение, например след краткотрайно термично натоварване, отново се връща в определеното от механизма първоначално стабилно положение над мъртва точка.
ОПИСАНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
Изобретението се разяснява по-подробно с представеното примерно изпълнение на фигурите, на които във Функционален план:
Фиг. 1 показва механизма с необходимите за разбиране на изобретението детайли във включено положение}
Фиг. 2 показва механизма по време на процеса на изключване, малко след преминаване на мъртвата точка}
Фиг. 3 показва механизма в изключено положение, с готов за включване ръчно задействуван въртящ лост;
Фиг. 4 показва в увеличен мащаб схематично положението над мъртва точка на коляновия лост съгласно фиг. 1/
Фиг. 5 показва диаграма в увеличен мащаб на движението на коляновия лост по задействуващата крива в процеса на включване}
Фиг. 6 показва в още по-голям мащаб лагеруването на закръглената скоба в изтеглящия лост и неговото разположение спрямо изключващата гърбица.
Показаният във функционален план механизъм съгласно фигури 1 до 3 притежава ръчнозадействуван въртящ лост 10, който в по-голямата си част е разположен вътре в само загатнат в чертежа корпус 20 на автоматичния прекъсвач и е лагеруван с възможност за въртене върху неподвижна ос 21 между неподвижните ограничители 22, 23. Почти диаметрално противоположно на издадената от корпуса 20 ръчка 11 ръчният
61050 лост е снабден с отвор 12, в който посредством ос 31 е свързан шарнирно изтеглящ лост 30. Той, заедно с и-образно извитата заоблена скоба 40, явяваща се като спомагателен лост, образуват коляновия лост, който по-долу ще бъде описан по-подробно и представлява същността на изобретението.
Изтеглящият лост 30 е пластмасова формована част, с определящ ставата лагерен отвор 32 за едното рамо 41 на скобата 40, чието друго рамо, опиращо се едностранно на ограничителна повърхност 35, попада в кулиса 51 на твърд контактен лост 50. В средатата си той се държи посредством издължен отвор 52 върху друга, закрепена към корпуса ос 24, като може да се придвижва и върти около нея, така че неговото рамо да се довежда в затворено положение с неподвижния контакт 60. Пружина 70, закрепена за корпуса с халка 71 и с кука 72 между кулисата 51 и издължения отвор 52, въздействуваща върху контактния лост 50, го опъва във включено положение (фиг.1) срещу скобата 40 на коляновия лост, намираща се заедно с лоста 30 в своето стабилно положение над мъртва точка. При това стеблото на рамо 42 подпира надеждно овхващащата го кулиса 51, така че пружина 70 притиска изпълнения преимуществено като плоска част и придвижващ се по ос 24 контактен лост 50 по посока на часовниковата стрелка срещу неподвижния контакт 60 и създава контактен натиск.
Друга една, значително по-слаба опъвателна пружина 80, въздействува върху лост 30. Тази пружина е закрепена за издадък 33, както и към вътрешната страна на корпуса по такъв начин , че въз основа на посоката на опъване, особено в изключено състояние (фиг. 3), върху лост 30 се упражнява въртящ момент по посока на часовниковата стрелка, а с това и
I в посока на положението над мъртва точка. В комутиращите положения съгласно фиг. 2 и фиг. 3 определеното предварително от линията на въздействие на пружината 80 рамо на лоста около мястото на лагеруване на лост 30 (при 12/31) е значително по-голямо отколкото на фиг.1, както се вижда от чертежите. Във включено положение (фиг.1), въз основа на избора на приложните точки на действие на пружината 80, посоката на дейното действие почти съвпада с линията, свързваща точката на окачване (при 71) в корпуса и оста 31, така че въртящият момент е почти нула и не влияе на задействуващата сила. В това положение обаче, пружината 80 натоварва по-нататък ръчния лост 10 в посока на изключване, като упражнява върху него въртящ момент надясно около оста 21, над мястото за лагеруване на изтеглящия лост 30 (при 12/31).
На друга неподвижна ос 25 е лагеруван обхващащият контактния лост 50 изключващ лост 90, който например при защитен прекъсвач се завърта от термичен или магнитен задействуващ орган, непоказан тук, по посока на часовниковата стрелка по познат начин. Изключващият лост 90 има на външния си ръб приспособена към превключващите движения,както и към изключването,зона с изключващ контур 91 и така въздействува върху специално разположена изключваща гърбица 34 на лост 30 (фиг.1,фиг. 5,фиг. 6). Той от своя страна, във функционалната равнина на механизма, под изключващата гърбица 34 с полукръгла форма, е снабден със споменатата в началото прецизна ограничителна повърхност 35, към която стеблото 42.1 на скобата 40 приляга в положение над мъртва точка по такъв начин, че това стебло и изключващата гърбица, закръглени с еднакъв радиус, са
I разположени в посока на оста с припокриване, една зад друга (фиг. 1 и 6). По този начин в процеса на включване те описват заедно кръг с голям радиус около оста на контактния лост 24. Особено този точно определен кръг на гърбица 34 и стеблото 42.1, както е представен принципно на фиг. 5 в поважните фази по време на процеса на включване чрез завъртане на ръчния лост 10 от положение 0 в положение I, опростява значително приспособяването на изключващия контур 91 на лост 90. Същински важният за функционирането изключващ контур 91 преминава също кръгообразно около средната точка на оста 24 на контактния лост, концентрично спрямо линията* която описва гърбицата, така че от първоначалното контактуване (положение В) до окончателното включване (положение I) винаги и без забавяне може да последва изключване при еднакви условия. Затова, особено при така нареченото последващо превключване, механизмът се деблокира веднага след докосване на контактите 53, 60, независимо от тяхното състояние и степента на нагар.
От фиг. 5 се вижда също, че шарнирната точка 32/41, между лост 30 и заоблената скоба 40 описва твърде непостоянна крива в процеса на включване. Особено в последната фаза на включващото движение, когато другата става (отвор 12/ос 31) на ръчния лост 10 премине през линиятаjсвързваща ос 21 и стеблото 42.1, загатната с тънка прекъсната линия, и механизмът се самонатегне, шарнирна точка 32/41 на коляновия лост се връща назад от максималната точка по една крива. Тази силно начупена крива в шарнирна точка 32/41, за разлика от почти линеаризираната кръгова линия на изключващата гърбица 34, много трудно може да бъде възпроизведена с изключващия лост и във всички случай води ,1 до значителен празен ход на задействуващия орган до натискане на коляновия лост.
Съществено значение има освен това намиращата се под деблокиращата гърбица, особено точно напасната към двете места за лагеруване 31, 32, ограничителна повърхност 35, тъй като тя в стабилното полжение на образувания от лоста 30 и скобата 40 колянов лост точно определя пътя над мъртва точка
X (дължината на отсечката X на фиг.
е представена схематично ). Този път определя поведението на механизма при задействуване в зависимост от силите на пружините различните по дължина рамена на лоста, така че съответствие с дадените сили необходимо внимателно напасване на пътя
X. И накрая серийното производство може да се спазва точната мярка, тъй като освен металните осови части (ос 31 , стеблата 41.1 , 42.1 на скобата), които трябва да се произвеждат съвсем прецизно с точен диаметър, трябва да се спази размерът само на една част на лост 30. Всички останали отклонения в размерите на механизма и корпусните части, ако са в рамките на обичайните производствени толеранси, не оказват практически никакво влияние върху това положение над мъртва точка.
Коляновият лост, който в положение на включване (фиг. 1 , фиг. 4) функционира като твърд лост, се върти над мъртвата точка със своята, образуваща втора колянна става, ос 31 на ръчния лост 10, отнесено към непоказаната свързваща линия между оста 21 и въздействуващото върху контактния лост стебло 42.1. По такъв начин целият механизъм е натегнат от успоредната спрямо изтеглящия лост 30 и перпендикулярна на контактния лост пружина 70, при което корпусният ограничител 22 и неподвижният контакт 60 образуват насрещен лагер.
I
I!
Обратно на това, влиянието на пружина 80 има второстепенно значение.
Ако в положение на включване, съгласно фиг. 1, изключващият лост 90 има дясновъртящ момент - плавен, обусловен от термичен или скокообразен, обусловен от магнитен задействуващ орган - неговият изключващ контур 91 упражнява натиск срещу изключващата гърбица 34 и изтеглящият лост 30 описва въртеливо движение в посока обратна на часовниковата стрелка около своята ос 31. По същия начин се движи и лагеруваното в лост 30 стебло на заоблената скоба 41.1, докато стеблото 42.1, опиращо се в контактния лост 50, минава свободно ограничителната повърхност 35. Когато изтеглящият лост 30 се е завъртял около изключващата гърбица толкова, че съставляващото коляновата става стебло 41.1 е изминало разстоянието X до мъртва точка, при което силата, въздействуваща върху изключващия лост 90, трябва да преодолее по-голямото натягане на пружина 70, стабилното положение е нарушено и коляновият лост преминава скокообразно в лабилно положение
Така цялото натягане на механизма се прекъсва и контактният лост 50 се завърта около оста 24 в посока обратна на часовниковата стрелка под влияние на пружина 70, която осигурява силата на отваряне. При това рамото 53 на лоста се отделя от неподвижния контакт 60 и достига изключено положение (фиг. 3).
Когато ръчнозадвижваният въртящ лост 10 не е твърдо задържан, той се издърпва от опъвателна пружина 80, която въздействувайки на изтеглящия лост 30^го опъва в положението съгласно фиг. 3, при което ръчният лост сега се опира до срещуположния ограничител 23. При това оста 31 се придвижва

Claims (6)

  1. ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ
    1. Механизъм за автоматичен прекъсвач, съдържащ ръчнозадействуван въртящ лост (10) и свързан с него шарнирно въртящ колянов лост (30, 40), намиращ се в стабилно положение над мъртва точка с почти изправени шарнирни рамена (30, 40), въртящ контактен лост (50), лагеруван около закрепена неподвижно в корпуса ос (24) и опиращ се в процеса на включване в коляновия лост (30, 40) срещу силата на пружина (70) и завъртан с неговото контактно рамо (53) в затворено положение с неподвижен контакт, където самозадържащо е обтегнат така както и специално въртящо лагеруван изключващ лост (90), чрез който , посредством оформената на едното шарнирно рамо (30) изключваща гърбица (34),е предизвиквано почти под прав ъгъл натоварване на колянната става в посока към мъртвата точка и С преодоляно опорното действие на коляновия лост (30, 40), така че чрез силата на пружината (70) контактният лост (50) с неговото контактно рамо .· β завъртян в отворено положение, характеризиращ се с това, че в ръчнозадействувания лост (10) е лагеруван изтеглящ лост (30) и U-образна заоблена скоба (40), образуващи коляновия лост в неговото стабилно положение над мъртва точка, задържан от захванатата към контактния лост (50) пружина (70) и от разположената в изтеглящия лост (30) ограничителна повърхност (35), особено точно съответствуваща на двете места на лагеруване (31, 32) и на закръглената скоба (40), като ограничителната повърхност (35), едностранно ограничаваща пътя над мъртва точка (X) на коляновия лост (30, 40) в свободното стебло на скобата (42.1), е
    I
    II по кръгова линия около оста 21 на въртящия лост, а с това и приложната точка, в която пружината въздействува върху куката 33, до такава степен, че един силен дясновъртящ момент издърпва изтеглящия лост 30, ас това и заоблената скоба 40 в стабилно положение. Стеблото 42.1, водено в кулисата 51 на контактния лост с достатъчна хлабина, но странично тясно, може само толкова да се отклони, че изтеглящият лост 30, със своята ограничителна повърхност 35, сигурно приляга срещу стеблото 42.1 и коляновият лост веднага заема отново своето почти изпънато положение над мъртва точка (фиг. 3).
    Така механизмът отново е готов за включване. Едно съответно, за предпочитане ръчно, лявозавъртащо движение на ръчка 11 тласка тогава въртящия се в обратна посока около оста 31 изтеглящ лост 30, заедно със заоблената скоба 40, като практически твърд лост в посока към контактния лост 50, който^тласкан по неговата кулиса 51 от стеблото 42.1, накрая достига описаното вече включено положение съгласно фиг. 1, доколкото преди това вече изключващият лост 90 по време на включващо движение, например при едно последващо комутиране, не деблокира механизма.
    I разположена в паралелна равнина спрямо изключващата гърбица (34), директно до нея, и че над мъртва точка валцованата изключваща гърбица (34), осово съвпадайки с действуващото върху контактния лост (50) свободно рамо (42) на заоблената скоба (40), така е разположена в изтеглящия лост (30), че в процеса на включване и също и при ръчно изключване на лоста (10) изключващата гърбица (34) и рамото (42) са водени заедно от контактния лост (50) около неговата ос (24) по точно определена кръгова линия с голям радиус, и изключващият лост (90) около същия център (ос 24) има концентрично разположен на тази кръгова линия дъгов изключващ контур (91) .
  2. 2. Механизъм според претенция 1, характеризиращ се с това, че двете шарнирни рамена (30, 40) на коляновия лост са натоварени чрез момента на опъвателна пружина (80) в посока на тяхното положение над мъртва точка и в стабилното им положение са обтегнати взаимно опрени.
  3. 3. Механизъм според претенции 1 и 2, характеризиращ се с това, че лагерувания?в ръчнозадействувания въртящ лост (10) изтеглящ лост (30) чрез тангенциално въздействуващата му опъвателна пружина (80), едновременно изтегляща ръчнозадействувания въртящ лост (10) в посока на изключване, е натоварен в посока на положението над мъртва точка на коляновия лост (30, 40).
  4. 4. Механизъм според претенция 1, характеризиращ се с това, че ограничителната повърхност (35) за стеблото на скобата (42.1), във функционалната равнина на автоматичния прекъсвач, е оформена между контактния лост (50) и изключващата гърбица (34) върху изтеглящия лост (30), заедно с изключващата гърбица (34), при което изключващата
    I гърбица (34) и стеблото на скобата (42.1) са разположени с еднакъв радиус, съосно една зад друга.
  5. 5. Механизъм съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че контактният лост (50) е твърд лост, лагеруван с издължен отвор (52) върху фиксираната в корпуса ос (24),като срещуположно на мястото на контактуване (53, 60) е монтирана кулиса (51), съответствуваща на диаметъра на скобата (40) и на превключващото движение, в която е водено рамото (42) на скобата (40), въздействуващо на контактния лост (50) и прилягащо там със своето стебло (42.1) при процеса на включване, така както и стабилизирано във включено положение срещу силата на пружината (70).
  6. 6. Механизъм съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че към изключващия лост (90) е свързан термичен, магнитен или друг изключващ орган на автоматичния прекъсвач за прекратяване на стабилното положение на двете шарнирни рамена (30, 40), като въздействието му е предавано от изключващия лост (90) на изключващата гърбица (34), в дадения случай пълзящото отварящо движение е прекратявано едва след изминаване на целия път над мъртва точка (отсечка X”) в шарнирната точка (32, 41) и коляновият лост е в състояние да заеме под действието на отворения контактен лост (50) неговото лабилно положение, докато при едно частично отварящо движение, близо до мъртва точка, двете шарнирни рамена (30, 40), чрез действието на опъвателната пружина (80),са връщани обратно в тяхното първоначално положение над мъртва точка.
BG98224A 1991-05-18 1993-11-16 Механизъм за автоматичен прекъсвач BG61050B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4116454A DE4116454A1 (de) 1991-05-18 1991-05-18 Mechanismus fuer einen selbstschalter
PCT/DE1992/000370 WO1992021134A1 (de) 1991-05-18 1992-05-06 Mechanismus für einen selbstschalter

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG98224A BG98224A (bg) 1994-09-30
BG61050B1 true BG61050B1 (bg) 1996-09-30

Family

ID=6432045

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG98224A BG61050B1 (bg) 1991-05-18 1993-11-16 Механизъм за автоматичен прекъсвач

Country Status (17)

Country Link
EP (1) EP0585261B1 (bg)
AR (1) AR247457A1 (bg)
AT (1) ATE124570T1 (bg)
BG (1) BG61050B1 (bg)
CZ (1) CZ284710B6 (bg)
DE (2) DE4116454A1 (bg)
EG (1) EG19578A (bg)
ES (1) ES2075697T3 (bg)
HK (1) HK41996A (bg)
HU (1) HU213962B (bg)
IE (1) IE69031B1 (bg)
IL (1) IL101844A (bg)
PL (1) PL168428B1 (bg)
PT (1) PT100474A (bg)
RU (1) RU2105376C1 (bg)
TR (1) TR27254A (bg)
WO (1) WO1992021134A1 (bg)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19507605C1 (de) * 1995-03-04 1996-08-22 Abb Patent Gmbh Verklinkungseinrichtung für elektrische Schalter
DE19609407A1 (de) * 1996-02-29 1997-09-04 Siemens Ag Leistungsschalter mit einem Federspeicher
DE19701470C1 (de) * 1997-01-17 1998-01-02 Geyer Ag Verklinkungseinrichtung für einen elektrischen Schalter
DE19735408B4 (de) * 1997-08-14 2008-04-10 Siemens Ag Schaltmechanismus für einen Schutzschalter
DE19922852C1 (de) * 1999-05-19 2001-04-19 Eti Elektroelement Dd Schalter
DE19944824C1 (de) * 1999-09-18 2001-02-01 Geyer Ag Verklinkungseinrichtung für einen elektrischen Schalter
DE10133878B4 (de) 2001-07-12 2004-07-08 Siemens Ag Schaltgerät mit einem Schaltschloss
DE10211905A1 (de) * 2002-03-18 2004-04-15 Eti Elektroelement D.D. Leitungsschutzschalter mit zweipoliger Unterbrechung
DE50306740D1 (de) * 2003-04-03 2007-04-19 Siemens Ag Antriebsvorrichtung für Installationsgeräte und entsprechendes Verfahren
DE102004012919A1 (de) * 2004-03-17 2005-10-20 Abb Patent Gmbh Schaltwerk für ein elektrisches Installationsschaltgerät
NL1027340C2 (nl) * 2004-10-26 2006-04-27 Eaton Electric Nv Mechanisme voor beveiligingsschakelaar.
DE102004055565A1 (de) * 2004-11-18 2006-05-24 Abb Patent Gmbh Installationsschaltgerät
DE102007046356B4 (de) * 2007-09-27 2009-12-10 Siemens Ag Schaltmechanik einer Fehlerstromschutzeinrichtung, Fehlerstromschutzeinrichtung sowie System mit einer Fehlerstromschutzeinrichtung und einem Leitungsschutzschalter
DE102011087651A1 (de) * 2011-12-02 2013-06-06 Siemens Aktiengesellschaft Schaltgeräteauslöseeinrichtung
WO2016173464A1 (zh) * 2015-04-28 2016-11-03 上海电科电器科技有限公司 断路器的操作机构的二级锁扣机构
DE102015116493B4 (de) 2015-09-29 2021-10-07 Eaton Intelligent Power Limited Schutzschaltgerät
CN106960768B (zh) * 2016-01-11 2019-10-11 浙江正泰电器股份有限公司 小型断路器的操作机构

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1049484B (bg) * 1959-01-29
DE589921C (de) * 1933-12-19 Wilhelm Leyhausen Elektromagnetischer UEberstromschalter mit Kniegelenkkontakt
DE500098C (de) * 1926-10-09 1930-06-18 Wilhelm Leyhausen Elektromagnetischer UEberstromschalter mit Kniehebelkontaktvorrichtung
DE1904731C3 (de) * 1969-01-31 1975-11-20 Joseph Dipl.-Ing. 8500 Nuernberg Westermeyer Elektrischer Kleinselbstschalter
DE2336222A1 (de) * 1973-07-17 1975-01-30 Baco Const Elect Schaltmechanismus fuer selbstschalter
DE3200325C2 (de) * 1982-01-08 1986-08-21 Licentia Patent-Verwaltungs-Gmbh, 6000 Frankfurt Mechanismus für einen Selbstschalter
DE3339401A1 (de) * 1983-10-29 1985-05-09 Sursum Elektrizitätsgesellschaft Leyhausen GmbH & Co, 8500 Nürnberg Selbstschalter zum aufsetzen auf schienen
JPH0755797Y2 (ja) * 1986-09-09 1995-12-20 三菱電機株式会社 回路しや断器
JPH0532922Y2 (bg) * 1986-09-09 1993-08-23
DE3802184A1 (de) * 1988-01-26 1989-08-03 Licentia Gmbh Niederspannungsschalter mit sperrlaschen
FR2649826B1 (fr) * 1989-07-11 1995-11-24 Merlin Gerin Mecanisme de commande pour disjoncteur electrique

Also Published As

Publication number Publication date
ATE124570T1 (de) 1995-07-15
TR27254A (tr) 1994-12-21
IE69031B1 (en) 1996-08-07
IL101844A (en) 1995-03-15
CZ284710B6 (cs) 1999-02-17
IE921561A1 (en) 1992-11-18
EG19578A (en) 1995-06-29
PT100474A (pt) 1994-04-29
PL168428B1 (pl) 1996-02-29
IL101844A0 (en) 1992-12-30
HUT65284A (en) 1994-05-02
WO1992021134A1 (de) 1992-11-26
DE4116454A1 (de) 1992-11-19
DE59202748D1 (de) 1995-08-03
DE4116454C2 (bg) 1993-04-01
HU213962B (en) 1997-11-28
EP0585261A1 (de) 1994-03-09
ES2075697T3 (es) 1995-10-01
BG98224A (bg) 1994-09-30
RU2105376C1 (ru) 1998-02-20
AR247457A1 (es) 1994-12-29
CZ245593A3 (en) 1994-06-15
HK41996A (en) 1996-03-15
HU9303269D0 (en) 1994-03-28
EP0585261B1 (de) 1995-06-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG61050B1 (bg) Механизъм за автоматичен прекъсвач
US4165453A (en) Switch with device to interlock the switch control if the contacts stick
JP3352743B2 (ja) 配線用遮断器の操作機構
EP0452230B1 (fr) Mécanisme de commande d'un disjoncteur électrique
US5264673A (en) Circuit interrupter with center trip position and alarm
EP0205361B1 (fr) Mécanisme de fermeture manuelle brusque d'un disjoncteur miniature
EP0164380B1 (en) A front piece for a safety ski-binding
DK166932B1 (da) Elektrisk afbryder til manuel betjening
RU93058452A (ru) Механизм для автоматического выключателя
US4580021A (en) Circuit breaker
FI95850B (fi) Rajoitinkytkimen lukitusmekanismi
US4763096A (en) Device for adjusting the thermal current of a thermal bimetallic strip trip and a protection switch including such a device
US4048599A (en) Electric switching device
JPH0828171B2 (ja) 回路しや断器
WO1988008614A1 (fr) Appareil interrupteur de protection a mecanisme de declenchement simplifie
US5172294A (en) Protection switch
JPH0748339B2 (ja) 圧力作動スイッチを機械的に強制操作する操作装置
EP3996123A1 (en) Operating mechanism for operating at least one contact
JPS61200637A (ja) 熱形過負荷継電器
JPH036612B2 (bg)
CZ299994B6 (cs) Spouštový mechanismus jistice
JPH0817066B2 (ja) 遮断器の操作装置
RU2000127024A (ru) Переключатель с быстрым замыканием
JPS6363088B2 (bg)
EP0373018A1 (fr) Mécanisme de commande manuelle à rupture brusque pour interrupteur électrique