UA70314C2 - Спосіб одержання адипінової кислоти - Google Patents

Спосіб одержання адипінової кислоти Download PDF

Info

Publication number
UA70314C2
UA70314C2 UA2000085113A UA00085113A UA70314C2 UA 70314 C2 UA70314 C2 UA 70314C2 UA 2000085113 A UA2000085113 A UA 2000085113A UA 00085113 A UA00085113 A UA 00085113A UA 70314 C2 UA70314 C2 UA 70314C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
catalyst
carried out
fact
oxidation
distillation
Prior art date
Application number
UA2000085113A
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Мішель Константіні
Ерік Фаше
Філіпп Леконте
Original Assignee
Родіа Файбер Енд Резін Інтермедіейтс
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Родіа Файбер Енд Резін Інтермедіейтс filed Critical Родіа Файбер Енд Резін Інтермедіейтс
Publication of UA70314C2 publication Critical patent/UA70314C2/uk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/42Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • C07C51/43Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by change of the physical state, e.g. crystallisation
    • C07C51/44Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by change of the physical state, e.g. crystallisation by distillation
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/42Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/42Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • C07C51/43Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by change of the physical state, e.g. crystallisation
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/42Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • C07C51/487Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by treatment giving rise to chemical modification

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Crystallography & Structural Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Abstract

Спосіб одержання адипінової кислоти шляхом окислення циклогексану молекулярним киснем в органічному розчиннику в присутності каталізатора.

Description

Опис винаходу
Даний винахід стосується обробки реакційних сумішей, які одержують при проведенні реакції окислення 2 циклогексанону до адипінової кислоти, зокрема, виділення різних складових вказаних сумішей та очищення адипінової кислоти.
Пряме окислення циклогексану до адипінової кислоти є способом, який використовувався протягом тривалого часу, зокрема, внаслідок незаперечних переваг, які мають бути при одностадійному перетворенні циклогексанону на адипінову кислоту без використання окисника, такого як азотна кислота, оскільки ця сполука утворює оксиди нітрогену, які потребують подальшої обробки для запобігання забрудненню.
Патент УУО-А-94/07834 описує окислення циклічних вуглеводнів до відповідних дикислот у рідкій фазі, яка включає розчинник, з використанням газу, який включає кисень, в присутності каталізатора окислення, такого як сполука кобальту, причому вказаний розчинник включає органічну кислоту, яка має лише первинні чи вторинні атоми гідрогену. Цей патент описує більш детально стадії обробки кінцевої реакційної суміші. Ця обробка 19 полягає у виділенні дикислоти, що утворилась, шляхом охолодження суміші для того, щоб спричинити осадження вказаної дикислоти, та у відокремленні дикислоти шляхом фільтрації від двох рідких фаз - неполярної, яка рециркулює, та полярної яка також рециркулює після необов'язкового гідролізу та відокремлення додаткової кількості дикИслоОти.
Цей патент пропонує рішення, яке дозволяє проведення окислення циклогексанону до адипінової кислоти в одну стадію з промислово прийнятною селективністю, але не дає промислово прийнятного рішення щодо обробки реакційної суміші, одержаної в результаті окислення, маючи на увазі відокремлення різних продуктів реакції та побічних продуктів, неперетвореного матеріалу та каталізатора.
Крім того, на практиці виявляється, що такий поверховий спосіб обробки не дозволяє одержати адипінову кислоту з чистотою, потрібною в дуже багатьох галузях застосування цього надзвичайно важливого вихідного с матеріалу. Ге)
Це пов'язане з тим, що чистота адипінової кислоти, що використовується для виготовлення поліаміду-6,6 або в інших галузях використання, таких як одержання деяких поліуретанів, має бути надзвичайно високою як за вмістом органічних побічних продуктів, які можуть призвести до появи небажаного забарвлення, так і за вмістом залишкових кількостей металів, зокрема, слідових кількостей каталізатора, що використовується. М
Отже, даний винахід стосується удосконаленого способу обробки реакційної суміші, одержаної внаслідок «- прямого окислення циклогексану до адипінової кислоти молекулярним киснем в органічному розчиннику в присутності каталізатора, який відрізняється тим, що вказаний спосіб включає: о - розділення на дві рідкі фази шляхом відстоювання: верхню фазу, яка по суті є циклогексаном, і нижню Га») фазу, яка по суті складається з розчинника, дикислот, що утворились, каталізатора та частки інших продуктів 3о реакції і неперетвореного циклогексану, в - дистиляцію вказаної нижньої фази, яка дає змогу розділити, з одного боку, дистилят, який включає принаймні частину найбільш летких сполук, таких як органічний розчинник та вода, а також неперетворений циклогексан, циклогексанон, циклогексанол, циклогексилові складні ефіри та лактони, що можуть бути « присутніми, а з іншого боку, залишки від дистиляції, які включають дикислоти, що утворились, та каталізатор, З - відокремлення каталізатора від залишків від дистиляції шляхом кристалізації з води, електродіалізу або с пропускання над іонообмінною смолою після розчинення вказаних залишків від дистиляції у воді, або, за іншим
Із» варіантом, шляхом промивання водою чи рідинно-рідинної екстракції, - очищення адипінової кислоти у водному розчині шляхом відновлення та/або окислення, - кристалізацію, яка проводиться до очищення чи після нього, якщо кристалізація не проводилась раніше для відокремлення каталізатора, і - перекристалізацію адипінової кислоти з води. ав! Фазу циклогексану, одержану на стадії розділення шляхом відстоювання, звичайно повертають до процесу окислення циклогексану. о Органічний розчинник, що використовується для окислення циклогексану, краще обирають з аліфатичних -к 70 карбонових кислот. Звичайно це оцтова кислота.
Каталізатор краще включає кобальт, манган або суміш кобальту з одним чи кількома іншими металами,
Т» такими як манган, хром, ферум, цирконій, гафній чи купрум. Найбільш придатними каталізаторами з сумішей на основі кобальту є ті, що включають кобальт та хром, або кобальт, хром та цирконій, або кобальт та ферум або кобальт та манган, або кобальт та цирконій та/або гафній. Цей каталізатор використовується для окислення 29 циклогексану в формі сполук цих металів, які є розчинними в реакційній суміші.
ГФ) Стадія дистиляції нижньої фази проводиться таким чином, щоб більша частина неперетвореного юю циклогексану, а наскільки це можливо, практично весь, що ще може бути присутнім в цій нижній фазі, та розчинника, зокрема, карбонової кислоти, що краще використовується, були відокремлені від адипінової кислоти.
Ця стадія дає можливість відокремити легкі органічні сполуки (більш леткі, ніж дикислоти), які доцільно 60 повернути до стадії окислення циклогексану, необов'язково після обробки, яка має видалити з них воду.
Як приклади таких легких органічних сполук можна вказати адипогенні сполуки (здатні до перетворення на адипінову кислоту), такі як циклогексанол, циклогексанон чи циклогексилацетат, та інші сполуки, такі як лактони (переважно бутиролактон та валеролактон).
Стадія дистиляції звичайно проводиться при температурі від 257С до 2507С під абсолютним тиском від 10Па бо до атмосферного тиску. Температурна суміші під час дистиляції краще підтримується у межах від 707С до 15070.
Дистиляція може, якщо потрібно, бути проведена в кілька послідовних стадій, зокрема, в кращому варіанті втілення винаходу, коли бажано видалити більшу частину, наприклад, більш ніж 9095, і навіть більш ніж 9995, розчинника, такого як аліфатична карбонова кислота.
З метою забезпечення відокремлення легких органічних сполук, згаданих вище, для проведення дистиляції може бути використаний інертний азеотропоутворювач, який може бути водою у формі пари або інертним газом, таким як азот.
Стадія дистиляції може необов'язково бути завершена екстракцією залишку від дистиляції з використанням органічного розчинника, який не змішується з водою. Ця екстракція може бути використана для відокремлення /о бкладних ефірів, зокрема, циклогексилових складних ефірів, які можуть бути присутніми в залишку від дистиляції. Можуть бути використані, як необмежувальні приклади таких органічних розчинників, аліфатичні, циклоаліфатичні чи ароматичні вуглеводні, складні ефіри аліфатичних, циклоаліфатичних чи ароматичних карбонових кислот або кетони Оскільки краще уникати, наскільки це можливо, введення нових сполук до способу за винаходом, як розчинник для екстракції доцільно використовувати циклогексан Екстракт може бути /5 рециркульованим до нової реакції окислення, негайно або після гідролізу складних ефірів.
Дистилят, одержаний в результаті описаної вище операції дистиляції, включає різні леткі сполуки та воду.
Ці леткі сполуки мають економічну цінність | тому рециркулюються до нової реакції окислення циклогексану після принаймні часткового видалення води будь-якими відомими засобами, зокрема, азеотропною дистиляцією.
Залишки від дистиляції, одержані наприкінці дистиляції, які були, якщо треба, піддані операції екстракції, обробляють з метою відокремлення каталізатора, який вони включають.
Це відокремлення може бути проведене, за першим альтернативним варіантом втілення, шляхом використання способу кристалізації, який складається по суті з розчинення вказаного залишку від дистиляції у мінімальній кількості води, звичайно ще в гарячому стані, і потім кристалізації переважно адипінової кислоти.
Після цього водний розчин, що включає каталізатор, може бути оброблений з метою виділення вказаного с ов каталізатора, який може бути рециркульований до нової операції окислення.
Відокремлення може бути також здійснене шляхом використання інших відомих методик, наприклад, після і) розчинення вказаного залишку від дистиляції у воді, шляхом проведення електродіалізу одержаного розчину або шляхом пропускання вказаного розчину над іонообмінною смолою. Електродіаліз може бути проведений у спосіб, описаний в патентній заявці УУО-А-97/36673. Іонообмінні смоли є смолами, здатними зв'язувати катіони «г зо металу каталізатора. Вони звичайно мають функціональні групи кислотної природи або функціональні групи, здатні до комплексоутворення. Функціональні групи кислотної природи є звичайно групами сульфонової кислоти (87 чи карбонової кислоти. Функціональні групи, здатні до комплексоутворення, є звичайно групами типу со імінодіоцтового чи амінофосфонового типу.
Відокремлення може бути також здійснене, за іншим варіантом втілення, шляхом проведення однієї чи о кількох операцій промивки залишку від дистиляції водою. При такій операції промивки розчиняється, зокрема, ї- каталізатор, а також частина дикислот, зокрема, глутарова кислота та, у меншому ступеню, бурштинова кислота.
Для того, щоб запобігти чи в значному ступеню обмежити розчинення адипінової кислоти, використовують таку кількість води або води, насиченої адипіновою кислотою, яка становить, за вагою, від 195 до 10095 від ваги залишку від дистиляції, краще від 1095 до 50905. «
За стадією відокремлення каталізатора йде операція очищення адипінової кислоти, яку було поміщено до з с водного розчину.
Це очищення може бути здійснене шляхом гідрування та/або обробки азотною кислотою та/або окислення ;» молекулярним киснем або будь-яким іншим окисником, таким як озон та гідропероксиди (включаючи перекис водню).
Гідрування краще проводять з використанням водню в присутності каталізатора. Як необмежувальні -І приклади каталізаторів можуть бути згадані ті, що включають принаймні один метал з МІ! групи періодичної системи елементів, такий як паладій, платина, рутеній, осмій, родій, іридій, нікель чи кобальт. Ці метали о краще знаходяться в металевій формі і краще нанесені на твердий носій. Як твердий носій можуть бути 2) використані, без обмеження, вугілля, глини, цеоліти або оксиди, такі як оксиди силіцію, оксиди алюмінію, 5р оксиди силіцію/алюмінію чи оксид магнію. Каталізатор може використовуватись у вигляді нерухомого шару або - зрідженого чи рухомого шару. Гідрування може бути проведене в безперервному режимі чи періодично, але ї» безперервний режим є кращим для установки промислового типу.
Обробка азотною кислотою може бути проведена з використанням водного розчину, який звичайно включає від 2095 до 809омас. чистої азотної кислоти від ваги розчину. Ця обробка звичайно здійснюється шляхом ов Нагрівання суміші при температурі від 2572 до 120"С, краще від 40"С до 100"С, протягом періоду часу від кількох хвилин до кількох годин. Нагрівання доцільно може бути проведене з кількома послідовними
Ф) стаціонарними фазами при температурі в межах діапазону значень, вказаного вище. Кількість азотної кислоти, ка що використовується, може змінюватись в широких межах. З одного боку, вона, зрозуміло, має бути достатньою для бажаного окислення, а з іншого боку, бути не надто високою як з технічних, так і з економічних міркувань. во Звичайно використовують від 0,8моль до 4моль, краще від Тмоль до 2моль, азотної кислоти на 100г розчину адипінової кислоти, що підлягає обробці. Ця обробка звичайно здійснюється без використання каталізатора.
Вона може бути також проведена в присутності каталізатора, який включає одну чи кілька сполук кобальту, купруму та/або ванадію. Оскільки обробка може привести до утворення азотистих парів, вона краще завершується видаленням, у ще гарячому стані, вказаних азотистих парів, що утворились, шляхом пропускання 65 скрізь рідку суміш інертного газу, такого як азот.
Окислення молекулярним киснем краще здійснюється повітрям, повітрям, збагаченим на кисень, або повітрям із зниженим вмістом кисню, в присутності каталізатора. Описані вище каталізатори для проведення гідрування є придатними для цієї обробки молекулярним киснем. Краще використовують метал, обраний з паладію, платини, рутенію, осмію, родію чи іридію.
Окислення гідропероксидами, яке краще здійснюється з використанням перекису водню, може бути некаталізованим або може бути каталізованим каталізаторами, які звичайно використовуються з окисником цього типу. Зокрема, перевага надається гетерогенним каталізаторам типу молекулярних сит. Можна зробити посилання, наприклад, на каталізатори, описані в патентній заявці М/О-А-96/31455 чи в патенті ЕК-А-2744719.
Зокрема, доцільно можуть бути використані такі, що включають титан. 70 До чи після очищення гідруванням та/або азотною кислотою та/або окисленням з використанням молекулярного кисню, озону чи гідропероксиду може бути проведена обробка з метою адсорбції домішків тонкодисперсними твердими речовинами, такими як, наприклад, вуглецева сажа чи оксид алюмінію. Ця обробка принципово включає додання вуглецевої сажі чи оксиду алюмінію до гарячого водного розчину, який включає адипінову кислоту, та фільтрацію в ще гарячому стані вказаного розчину для відокремлення вуглецевої сажі та 7/5 адсорбованих домішок. Ця обробка може бути також здійснена в безперервному режимі на нерухомому шарі.
Після обробки гідруванням та/або обробки азотною кислотою та/або обробки окисленням з використанням молекулярного кисню, озону чи гідропероксиду звичайно проводять операцію кристалізації адипінової кислоти з води, яка дає змогу, зокрема, відокремити присутні глутарову та бурштинову кислоти, а потім перекристалізацію вказаної адипінової кислоти з метою досягнення потрібної чистоти. Якщо відокремлення каталізатора було 20 проведене шляхом кристалізації, то звичайно достатньо буде провести перекристалізацію.
Ця кристалізація та/або ця перекристалізація може бути проведена за описаних вище умов. Вони по суті складаються з розчинення адипінової кислоти в мінімальній кількості води, звичайно в ще гарячому стані, і подальшої кристалізації чи перекристалізації вказаної адипінової кислоти шляхом охолодження розчину за звичайних умов проведення кристалізації (наприклад, програмоване поступове зниження температури, внесення сч ов Затравки кристалів адипінової кислоти, якщо потрібно).
Наведені далі приклади ілюструють винахід. (8)
Приклади 1 та 2
До футерованого титаном та обладнаного шестилопатевою турбінною крильчаткою автоклава на 1,5л, який має різні отвори для завантажування реактивів та рідин та для вивантажування продуктів реакції та рідин, «г зо продутого заздалегідь азотом, при кімнатній температурі завантажують такі матеріали: - тетрагідрат ацетату кобальту: 4,Ог (1бммоль) со оцтова кислота 357г (5,9Бмоль) циклогексан 292,5г (3,48моль) (ав) 35 циклогексанон 3,2г (32,7ммоль) М
Після закриття автоклава тиск азоту доводять до 20бар, починають перемішування зі швидкістю 1000бобертів/хв. і доводять температуру до 1057С протягом 20хв. Потім азот замінюють повітрям із зниженим вмістом кисню при тиску 20бар (595 кисню). Встановлюють величину об'ємної витрати газу на вхідному отворі « дю 250 літрів/годину. з
Після індукційного періоду протягом приблизно 1ТОхв., під час якого витрати кисню не спостерігається, с температура підвищується на 2-3"С і кисень починає витрачатись. Вміст кисню у повітрі на вході до автоклава :з» поступово доводять до 2195 у відповідності до витрати на окислення.
Вміст кисню на виході з реактора протягом всього тесту залишається нижче 595. Температура в автоклаві коливається від 104,9 до 105,17. - Після витрати 50л кисню (ступінь перетворення циклогексану приблизно 2095) починають безперервну подачу рідкої фази: подачу розчину оцтової кислоти, який містить 1,190омас. тетрагідрату ацетату кобальту з (ав) витратою З,7мл/хв, та подачу циклогексану з витратою 4, 1мл/хв. Рідкий продукт збирається у безперервномуй с режимі до відстійника на 7л при 707С.
Після 400 хвилин з початку реакції повітря поступово замінюють азотом і вміст автоклава переносять до - 70 відстійника. Вміст відстійника є двофазною сумішшю Верхню фазу, яка є по суті циклогексаном і містить
ГТ» невеличку кількість продуктів реакції та кобальту, відокремлюють. Нижня фаза оцтової кислоти (2340г) включає основну кількість продуктів окислення та кобальту. Оцтову фазу піддають двостадійній дистиляції за таких умов: а) дистиляція - стадія 1 - тиск: бОкПа - температура: 1356
ГФ) Одержані результати зведені в Таблиці нижче. 7 Кількість дистиляту становить 1830г, а залишку від дистиляції - приблизно 510Гг.
Б) дистиляція - стадія 2 во Залишки від дистиляції, одержані на стадії 1), звільняють від летких органічних сполук, які входять до їх складу, шляхом продування пари при 1507С та тиску 10кПа (743г пари протягом 7год.).
Одержані результати зібрані в Таблиці нижче. бо циклогексанон 183,Зммоль 7бБммоль о)
чиклоткситецетат | 0пебммоле 00 00000збзмють 00100000 вільний циклотнсаняя| бллимею о 0|00000бббмють 11111110 бутмрслятон 000000 0000000 бю 00000000 о валеролятоно 00000озиммольо 00000000бмюь 01000000
До залишків від дистиляції зі стадії 2 додавали 1000г води. Об'єднану суміш нагрівали до 707 і потім поступово охолоджували до кімнатної температури за Таким температурним режимом: 12"С/год. від 707С до 60 С, 5"С/год. від 607С до 557, 117С від 5572 до 447С, 247С від 447С до 20760.
Після операцій фільтрації та промивки водою одержували 200г неочищеної адипінової кислоти, яка має середній розмір частинок З0Омкм і включає (у ваговому співвідношенні): бурштинова кислота 0,200095 глутарова кислота 0,003095 кобальт 0,010095.
Перекристалізація з води 6б5г цієї сирової адипінової кислоти дає адипінову кислоту (А), яка має середній с 29 розмір частинок ЗООмкм і включає (у ваговому співвідношенні): ге) бурштинова кислота 0,000295 глутарова кислота /«0,000195 кобальт «0,000295. - «-
Кобальтовий каталізатор був знайдений у водному розчині від кристалізації. б5г сирової адипінової кислоти було піддано обробці гідруванням за такою методикою. (зе) б5г сирової адипінової кислоти, одержаної із залишку від дистиляції зі стадії 2, 152г води та 2,8г каталізатора Ра/С, який включав 1090омас. Ра, завантажували до автоклава на 500мл, який перемішували о розгойдуванням і нагрівали за допомогою електричної печі. Після продувки автоклава при кімнатній температурі ї- азотом тиск в ньому доводили до 20бар воднем.
Нагрівання здійснювали протягом 2год. при 135"С. Охолоджували до 70"С. тиск обережно скидали і каталізатор відокремлювали на фільтрі при цій температурі. Адипінову кислоту згодом перекристалізовували, як « описано вище для кислоти (А). Таким чином одержували очищену адипінову кислоту (В), яка має характеристики, дуже близькі до адипінової кислоти (А) за показниками вмісту бурштинової кислоти, Футарової - с кислоти га кобальту. и б5г сирової адипінової кислоти піддавали обробці азотною кислотою за такою методикою. є» 158г азотної кислоти з концентрацією 5290 мас. нагрівали до 657"С. Протягом 1Охв. додавали 32г сирової адипінової кислоти, одержаної, як описано вище, із залишку від дистиляції на стадії 2. Потім додавали 7Омг нітриту натрію. Температура підвищувалась до 757С. Підтримуючи цю температуру, протягом 10хв. додавали -| ЗЗг сирової адипінової кислоти, одержаної, як описано вище, із залишку від дистиляції на стадії 2. Реакційну о суміш витримували при цій температурі протягом Тгод., а потім азотисті пари, що утворились, видаляли барботуванням азоту протягом ЗОхв. (95) Адипінову кислоту згодом перекристалізовували, як описано вище для кислоти (А), а потім промивали водою шу 50 доти, доки промивна рідина не ставала нейтральною. Таким чином одержували очищену адипінову кислоту (С), характеристики якої щодо вмісту бурштинової кислоти, глутарової кислоти та кобальту були дуже близькими до чз» адипінової кислоти (А).
Порції (А), (В) та (С) адипінової кислоти були піддані термічним випробуванням. Цей тест полягає в нагріві 50 г кожного матеріалу при 21573 протягом 205хв. з подальшим їх поміщенням до 415мл 595-вого водного розчину аміаку. о Згодом вимірювали оптичне поглинання при 454нм (жовта область) одержаних адипатів амонію.
Були одержані такі результати, виражені як відносна поглинальна здатність, де еталонній адипіновій ко кислоті (А) відповідає значення 1: 6о адипінова кислота (А) 1 адипінова кислота (В). 0,08 адипінова кислота (С) 0,12.
Адипінові кислоти (В) та (С), очищені згідно з даним винаходом, є значно слабше забарвленими, ніж 65 адипінова кислота (А), яка не входить до обсягу винаходу. Оптичне поглинання при 454нм для (В) та (С) є, відповідно, в 12 та в 8 разів менше ніж для (А), яка хоч | має чудові показники чистоти щодо вмісту нижчих дикислот або каталізатору (Со), але, як виявляється, містить більш значні слідові кількості інших забарвлених домішок.

Claims (20)

2 Формула винаходу
1. Спосіб одержання адипінової кислоти шляхом прямого окислення циклогексану молекулярним киснем в органічному розчиннику в присутності каталізатора, який відрізняється тим, що вказаний спосіб включає: 70 - розділення шляхом відстоювання на дві рідкі фази, а саме верхню фазу, яка є циклогексаном, і нижню фазу, яка складається з розчинника, дикислот, що утворились, каталізатора та частки інших продуктів реакції і неперетвореного циклогексану, - дистиляцію вказаної нижньої фази, яка дає змогу розділити, з одного боку, дистилят, який включає принаймні частину найбільш летких сполук, таких як органічний розчинник та вода, неперетворений циклогексан, /5 Зиклогексанон, циклогексанол, циклогексилові складні ефіри та лактони, що можуть бути присутніми, а з іншого боку, залишки дистиляції, які включають дикислоти, що утворились, та каталізатор, - відокремлення каталізатора від залишків дистиляції, що були одержані вище, шляхом кристалізації з води, електродіалізу або пропускання над іонообмінною смолою після розчинення вказаних залишків дистиляції у воді, або, за іншим варіантом, шляхом промивання водою чи рідинно-рідинної екстракції, - очищення адипінової кислоти у водному розчині шляхом відновлення та/або окислення, - кристалізацію, яка проводиться до очищення чи після нього, якщо кристалізація не проводилась раніше для відокремлення каталізатора, - перекристалізацію адипінової кислоти з води.
2. Спосіб за п.1, який відрізняється тим, що фазу циклогексану, одержану на стадії розділення шляхом сч ов Відстоювання, повертають до процесу окислення циклогексану.
3. Спосіб за будь-яким з пп. 1 та 2, який відрізняється тим, що органічний розчинник, який використовують (о) для окислення циклогексану, вибирають з аліфатичних карбонових кислот, і кращою є оцтова кислота.
4. Спосіб за будь-яким з пп. 1-3, який відрізняється тим, що каталізатор включає кобальт, манган або суміш кобальту з одним чи кількома іншими металами, вибраними з мангану, хрому, феруму, цирконію, гафнію чи «т зо Купруму.
5. Спосіб за будь-яким з пп. 1-4, який відрізняється тим, що стадію дистиляції нижньої фази проводять таким ьо чином, щоб відокремити більшу частину, а краще практично весь неперетворений циклогексан, що ще со залишився в нижній фазі, та розчинник від адипінової кислоти.
6. Спосіб за будь-яким з пп. 1-5, який відрізняється тим, що стадію дистиляції проводять при температурі від («в») 257С до 250"С та при абсолютному тиску від 10 Па до атмосферного тиску, а краще при температурі в межах від чн 70"С та 15076.
7. Спосіб за будь-яким з пп. 1-6, який відрізняється тим, що стадію дистиляції завершують екстракцією залишку від дистиляції з використанням органічного розчинника, який не змішується з водою.
8. Спосіб за п. 7, який відрізняється тим, що екстракцію проводять з використанням органічного розчинника, « 20 вибраного з аліфатичних, циклоаліфатичних чи ароматичних вуглеводнів, складних ефірів аліфатичних, з с циклоаліфатичних чи ароматичних карбонових кислот та кетонів, краще циклогексану.
9. Спосіб за будь-яким з пп. 1-8, який відрізняється тим, що залишки дистиляції, одержані наприкінці :з» дистиляції, які були піддані, при необхідності, процесу екстракції, обробляють з метою відокремлення каталізатора, який вони містять, шляхом кристалізації або електродіалізу, або пропускання вказаного розчину над іонообмінною смолою, або однієї чи кількох операцій промивки водою. -І
10. Спосіб за будь-яким з пп. 1-9, який відрізняється тим, що очистку проводять шляхом гідрування та/або обробки азотною кислотою, та/або окислення з використанням молекулярного кисню, озону чи гідропероксиду. («в
11. Спосіб за п. 10, який відрізняється тим, що очистку гідруванням здійснюють з використанням водню в с присутності каталізатора.
12. Спосіб за будь-яким з пп. 10 та 11, який відрізняється тим, що каталізатор включає принаймні один метал -й з МІЇЇ групи Періодичної системи елементів, такий як паладій, платина, рутеній, осмій, родій, іридій, нікель Ї» та кобальт, краще нанесений на твердий носій.
13. Спосіб за п. 10, який відрізняється тим, що очистку обробкою азотною кислотою здійснюють з використанням водного розчину, який містить від 20 мас. 95 до 80 мас. 95 чистої азотної кислоти.
14. Спосіб за п. 13, який відрізняється тим, що обробку азотною кислотою ведуть при температурі від 257С до 120"С, краще від 407С до 100"С, протягом періоду від кількох хвилин до кількох годин. (Ф)
15. Спосіб за будь-яким з пп. 13 та 14, який відрізняється тим, що обробку азотною кислотою ведуть без ГІ каталізатора або в присутності каталізатора, який включає одну чи кілька сполук кобальту, купруму та/або ванадію. во
16. Спосіб за п. 10, який відрізняється тим, що очистку шляхом окислення проводять з використанням повітря, повітря, збагаченого на кисень, або повітря, збідненого на кисень, в присутності каталізатора.
17. Спосіб за п. 16, який відрізняється тим, що каталізатор є металом з МІІЇ групи Періодичної системи елементів, вибраним з паладію, платини, рутенію, осмію, родію чи іридію.
18. Спосіб за п. 10, який відрізняється тим, що очистку окисленням з використанням гідропероксиду де проводять з використанням перекису водню.
19. Спосіб за будь-яким з пп. 1-18, який відрізняється тим, що після очистки відновленням та/або окисленням проводять операцію кристалізації та/або перекристалізації адипінової кислоти з води.
20. Спосіб за будь-яким з пп. 1-19, який відрізняється тим, що до чи після очистки відновленням та/або окисленням проводять обробку з метою адсорбції домішок на тонкодисперсній твердій речовині.
5 . Кк К-4 . . . нов Офіційний бюлетень "Промислоава власність". Книга 1 "Винаходи, корисні моделі, топографії інтегральних мікросхем", 2004, М 10, 15.10.2004. Державний департамент інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України. с щі 6) « «- (зе) «в)
м. -
с . и? -І («в) (95) - 50 с» іме) 60 б5
UA2000085113A 1998-03-05 1999-02-24 Спосіб одержання адипінової кислоти UA70314C2 (uk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9802928A FR2775685B1 (fr) 1998-03-05 1998-03-05 Procede de separation et de purification de l'acide adipique
PCT/FR1999/000420 WO1999044980A1 (fr) 1998-03-05 1999-02-24 Procede de separation et de purification de l'acide adipique

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA70314C2 true UA70314C2 (uk) 2004-10-15

Family

ID=9523876

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA2000085113A UA70314C2 (uk) 1998-03-05 1999-02-24 Спосіб одержання адипінової кислоти

Country Status (18)

Country Link
US (1) US6787669B1 (uk)
EP (1) EP1060157B1 (uk)
JP (1) JP3938843B2 (uk)
KR (1) KR100489490B1 (uk)
CN (1) CN1173920C (uk)
AR (1) AR016182A1 (uk)
BR (1) BR9908395B1 (uk)
CA (1) CA2322701A1 (uk)
DE (1) DE69909063T2 (uk)
ES (1) ES2196841T3 (uk)
FR (1) FR2775685B1 (uk)
ID (1) ID28021A (uk)
PL (1) PL342734A1 (uk)
RU (1) RU2214392C2 (uk)
SK (1) SK13112000A3 (uk)
TW (1) TW506966B (uk)
UA (1) UA70314C2 (uk)
WO (1) WO1999044980A1 (uk)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2784099B1 (fr) * 1998-09-14 2000-11-24 Rhone Poulenc Fibres Procede de separation et de purification de l'acide carboxylique issu de l'oxydation directe d'un hydrocarbure
FR2810904B1 (fr) * 2000-06-28 2002-12-20 Rhodia Polyamide Intermediates Procede d'oxydation d'hydrocarbures, d'alcools et/ou de cetones
FR2846651B1 (fr) * 2002-10-30 2006-06-16 Rhodia Polyamide Intermediates Procede de fabrication d'acides carboxyliques
FR2887248B1 (fr) * 2005-06-17 2007-08-03 Rhodia Chimie Sa Procede de fabrication d'acides carboxyliques
FR2946646B1 (fr) * 2009-06-16 2012-09-21 Rhodia Operations Procede de production de cristaux d'acide adipique
SG176970A1 (en) 2009-07-02 2012-02-28 Verdezyne Inc Biological methods for preparing adipic acid
FR2953830B1 (fr) * 2009-12-14 2012-01-20 Arkema France Procede de fabrication d'acroleine et/ou d'acide acrylique a partir de glycerol
CN102757332B (zh) * 2011-04-27 2015-07-01 中国石油化工集团公司 一种环己烷氧化产物的处理方法
US8343752B2 (en) 2011-05-03 2013-01-01 Verdezyne, Inc. Biological methods for preparing adipic acid
US8728798B2 (en) 2011-05-03 2014-05-20 Verdezyne, Inc. Biological methods for preparing adipic acid
CN106478404B (zh) * 2016-09-23 2019-04-05 重庆华峰化工有限公司 精己二酸的大规模工业化连续生产方法
CN108084012B (zh) * 2016-11-22 2019-12-31 中国科学院大连化学物理研究所 一种氧化环己酮制备己二酸的方法

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE764488C (de) * 1940-07-17 1953-06-15 Ig Farbenindustrie Ag Verfahren zum Reinigen von Adipinsaeure und ihren Homologen
FR1266886A (fr) * 1959-09-08 1961-07-17 Chemstrand Corp Perfectionnements apportés à la fabrication d'acide adipique
JPS49812B1 (uk) * 1970-04-03 1974-01-10
US3933930A (en) * 1975-03-06 1976-01-20 Celanese Corporation Hexanediol from cyclohexane
DE2624472C3 (de) * 1976-06-01 1980-01-17 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zur Reinigung von Adipinsäure
DE2721858C3 (de) * 1977-05-14 1979-11-08 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zur Gewinnung von Adipinsäure
TW238299B (uk) * 1992-09-25 1995-01-11 Bayer Ag
FR2722783B1 (fr) * 1994-07-21 1996-08-30 Rhone Poulenc Chimie Procede de preparation d'acide adipique par oxydattion directe du cyclohexane et recyclage du catalyseur
DE4428977A1 (de) * 1994-08-16 1996-02-22 Bayer Ag Verfahren zur Aufarbeitung eines Nebenproduktstroms
FR2746671B1 (fr) * 1996-04-02 1998-09-25 Rhone Poulenc Fibres Procede de separation d'un catalyseur par electrodialyse membranaire
FR2757155B1 (fr) * 1996-12-12 1999-11-12 Rhone Poulenc Fibres Procede de traitement de melanges reactionnels issus de l'oxydation du cyclohexane

Also Published As

Publication number Publication date
KR100489490B1 (ko) 2005-05-16
FR2775685B1 (fr) 2000-12-29
ID28021A (id) 2001-05-03
TW506966B (en) 2002-10-21
JP2002505314A (ja) 2002-02-19
WO1999044980A1 (fr) 1999-09-10
FR2775685A1 (fr) 1999-09-10
PL342734A1 (en) 2001-07-02
KR20010034546A (ko) 2001-04-25
CN1173920C (zh) 2004-11-03
CN1291971A (zh) 2001-04-18
US6787669B1 (en) 2004-09-07
JP3938843B2 (ja) 2007-06-27
EP1060157B1 (fr) 2003-06-25
EP1060157A1 (fr) 2000-12-20
AR016182A1 (es) 2001-06-20
ES2196841T3 (es) 2003-12-16
DE69909063T2 (de) 2004-04-29
BR9908395B1 (pt) 2009-08-11
RU2214392C2 (ru) 2003-10-20
CA2322701A1 (fr) 1999-09-10
SK13112000A3 (sk) 2001-02-12
DE69909063D1 (de) 2003-07-31
BR9908395A (pt) 2000-10-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101004211B1 (ko) 조질 카복실산 슬러리의 정제 방법
KR100390560B1 (ko) 시클로헥산으로부터아디프산으로의직접산화를포함하는반응에서의촉매의재순환방법
RU2004134339A (ru) Способ удаления железосодержащих загрязняющих веществ из жидких потоков в процессе производства и/или очистки ароматических кислот
UA70314C2 (uk) Спосіб одержання адипінової кислоти
US7276625B2 (en) Process for production of a carboxylic acid/diol mixture suitable for use in polyester production
RU2177937C2 (ru) Способ обработки реакционных смесей, образующихся при окислении циклогексана
JP2006509045A (ja) テレフタル酸の酸化精製方法
TW460452B (en) Process for the crystallization of carboxylic acid and process for manufacturing crystalline carboxylic acid
KR20130038287A (ko) 테레프탈산 제조공정
RU2000125108A (ru) Способ выделения и очистки адипиновой кислоты
RU2186054C2 (ru) Способ получения алифатических дикислот, в частности адипиновой кислоты
JP2001226323A (ja) 安息香酸ベンジルの回収方法
RU2208604C2 (ru) Способ выделения и очистки дикарбоновой кислоты, образующейся при прямом окислении циклического углеводорода с3-с20
RU2341512C2 (ru) Способ очистки суспензии сырой карбоновой кислоты
CZ20003082A3 (cs) Způsob separace a čištění kyseliny adipové
JPH04279549A (ja) 精製テレフタル酸の製造方法
KR810001466B1 (ko) 테레프탈산의 제조법
JPH04279550A (ja) テレフタル酸の精製母液の処理方法
JPH04169549A (ja) 桂皮酸類の製造方法