UA140590U - Спосіб корекції ранніх стадій неалкогольної жирової хвороби печінки у хворих на цукровий діабет 2 типу та хронічну хворобу нирок - Google Patents

Спосіб корекції ранніх стадій неалкогольної жирової хвороби печінки у хворих на цукровий діабет 2 типу та хронічну хворобу нирок Download PDF

Info

Publication number
UA140590U
UA140590U UAU201906911U UAU201906911U UA140590U UA 140590 U UA140590 U UA 140590U UA U201906911 U UAU201906911 U UA U201906911U UA U201906911 U UAU201906911 U UA U201906911U UA 140590 U UA140590 U UA 140590U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
patients
fatty liver
type
disease
alcoholic fatty
Prior art date
Application number
UAU201906911U
Other languages
English (en)
Inventor
Оксана Святославівна Хухліна
Альона Андріївна Антонів
Олександра Ігорівна Рощук
Олена В'ячеславівна Каушанська
Святослава Василівна Юрнюк
Original Assignee
Вищий Державний Навчальний Заклад України "Буковинський Державний Медичний Університет" Моз України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Вищий Державний Навчальний Заклад України "Буковинський Державний Медичний Університет" Моз України filed Critical Вищий Державний Навчальний Заклад України "Буковинський Державний Медичний Університет" Моз України
Priority to UAU201906911U priority Critical patent/UA140590U/uk
Publication of UA140590U publication Critical patent/UA140590U/uk

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Спосіб корекції ранніх стадій неалкогольної жирової хвороби печінки у хворих на цукровий діабет 2 типу та хронічну хворобу нирок шляхом призначення дієтотерапії, причому додатково призначають сублінгвальну форму препарату S-аденозилметіонін (агепта) у дозі 400 мг 2 рази на добу упродовж 30 днів до одержання клінічного ефекту.

Description

Корисна модель належить до галузі медицини, а саме до внутрішньої медицини та гастроентерології, і може бути застосована для корекції ранніх стадій неалкогольної жирової хвороби печінки у хворих на цукровий діабет 2 типу та хронічну хворобу нирок.
Важливою проблемою внутрішньої медицини є проблема коморбідності неалкогольної жирової хвороби печінки (НАЖХП) з ожирінням та цукровим діабетом 2 типу на фоні хронічної хвороби нирок (ХХН), яка має істотне загальномедичне та соціальне значення (В.Т. Ивашкин, 2016; Ю.М. Степанов, 2014). Спектр захворювань, які входять у поняття НАЖХП, передбачає неалкогольний стеатоз печінки (НАСП), стеатогепатит (НАСГ), який може супроводжуватись фіброзом печінки (ФП) та трансформуватись у цироз печінки (ЦП) (Г.Д. Фадеенко, 2018; Н.В.
Харченко, 2016). Поширеність НАЖХП у популяції становить 10-33 95 (Н.В. Харченко, Г.А.
Анохина, 2011). Перше місце серед причин розвитку НАСГ займає синдром інсулінорезистентності, що виникає на тлі ожиріння та цукрового діабету 2 типу.
Розвиток НАЖХП у хворих на ожиріння та цукровий діабет зумовлено низкою доведених чинників: інсулінорезистентність, хронічна постпрандіальна гіперглікемія, глюкозотоксичність, глікозилювання структурних та транспортних білків, гіперліпідемія, дисліпідемія, гепатотоксичність гіполіпідемічних засобів тощо) (О.Я. Бабак, Е.А. Лапшина, 2016; С.М. Ткач,
Т.Л. Чеверда, 2016) та низкою ще не встановлених чинників, вивчення яких є актуальним.
Аналогом корисної моделі є спосіб лікування неалкогольної жирової хвороби печінки у хворих на цукровий діабет типу 2 (Спосіб лікування неалкогольної жирової хвороби печінки у хворих на цукровий діабет типу 2: пат. 80978 Україна. Мо и201301169; заявл. від 31.01.2013; опубл. 10.06.2013, бюл. Мо 11), в якому призначають етіотатогенетичне лікування та лікарські засоби, а саме: до початку лікування оцінюють функціональний стан печінки, визначають рівні загального холестерину і тригліцеридів та призначають мультипробіотик симбітер ацидофільний концентрований по 1 пакетику (маса 10 г) 1 раз на добу під час або після їжі впродовж 30 діб.
Недоліками аналога є те, що при використанні вказаного способу стабілізація фіброзування печінки досягається лише в половини хворих на НАСГ, що може сприяти подальшому прогресуванню НАСГ до цирозу печінки.
Найближчим аналогом є спосіб корекції ранніх стадій неалкогольної жирової хвороби
Зо печінки у хворих на цукровий діабет 2 типу української популяції (Спосіб корекції ранніх стадій неалкогольної жирової хвороби печінки у хворих на цукровий діабет 2 типу української популяції: пат. 120032 Україна. Мо и201702409; заявл. від 15.03.2017; опубл. 25.10.2017, бюл. Мо 20), у якому призначають дієтотерапію та за рівнем Ме-карбоксиметилізину визначають вміст кінцевих продуктів глікування у середньодобовій нормі споживання продуктів, що призначена хворому, і, якщо цей вміст перевищує (147002580) кілобд/добу, проводять корекцію раціону харчування.
Недоліками найближчого аналога є те, що дана схема корекції включає в себе використання дієтотерапії, що не може призвести до досягнення стійкої ремісії неалкогольного стеатогепатиту як форми прогресування неалкогольної жирової хвороби печінки.
В основу корисної моделі поставлено задачу удосконалити спосіб корекції ранніх стадій неалкогольної жирової хвороби печінки у хворих на цукровий діабет 2 типу та хронічну хворобу нирок шляхом додатково до дієтотерапії призначення сублінгвальної форми препарату 5- аденозилметіонін (агепта).
Спільними ознаками корисної моделі та прототипу є призначення дієтотерапії.
Відмінними ознаками корисної моделі від найближчого аналога є те, що додатково призначають сублінгвальну форму препарату 5-аденозилметіонін (агепта) у дозі 400 мг 2 рази на добу упродовж 30 днів до одержання клінічного ефекту.
Теоретичні передумови здійснення корисної моделі
З-аденозилметіонін (агепта) - натуральна амінокислота, що присутня практично у всіх тканинах і рідких середовищах організму. Адеметіонін, перш за все, діє як коензим та донор метальної групи у багатьох реакціях трансметилювання, що є важливим метаболічним процесом у людини і у тварин. Перенесення метильних груп (трансметилювання) адеметіоніну також є важливим метаболічним процесом при будуванні фосфоліпідної мембрани клітин та відіграє роль у текучості мембран. Адеметіонін здатний проникати через гематоенцефалічний бар'єр. Високі концентрації адеметіоніну впливають на процеси трансметилювання, які є дуже важливими у мозковій тканині, завдяки впливу на метаболізм катехоламінів (допаміну, адреналіну, норадреналіну), індоламінів (серотоніну, мелатоніну) та гістаміну. Адеметіонін є попередником в утворенні фізіологічних сульфурованихсполук (цистеїну, таурину, глютатіону, коензиму А та ін.) у реакціях транссульфурування. Глутатіон, найпотужніший антиоксидант, є важливим компонентом другої фази печінкової детоксикації. Адеметіонін підвищує рівень глутатіону у пацієнтів з ураженням печінки як алкогольного, так і неалкогольного генезу.
Визначення термінів, які використовуються при описі корисної моделі:
Неалкогольна жирова хвороба печінки (НАЖХП) - самостійне захворювання печінки, яке характеризується гістологічними, сонографічними та іншими ознаками ожиріння печінки.
Хронічна хвороба нирок - це захворювання, яке характеризується тривалими (не менше 3 місяців) структурними та/або функціональними нирковими змінами за даними клінічних, лабораторних, інструментальних, морфологічних досліджень, які водночас дають підставу для виключення гострого характеру патологічного процесу в нирках.
Цукровий діабет 2 типу - порушенням метаболізму, для якого характерний високий рівень глюкози в крові за умови резистентності до інсуліну та відносної недостатності інсуліну.
Агепта (5-аденозилметіонін) - гепатопротекторний препарат.
Корисна модель здійснюється наступним чином.
З метою корекції ранньої стадії неалкогольної жирової хвороби печінки хворому на цукровий діабет 2 типу та хронічну хворобу нирок призначають дієтотерапію з додаванням препарату 5- аденозилметіонін (агепта) у дозі по 400 мг 2 рази на добу до одержання клінічного ефекту.
Приклад використання корисної моделі.
Госпіталізований М., 56 років. Діагноз: Неалкогольна жирова хвороба печінки. ХНН 18:
Хронічний пієлонефрит, стадія ремісії. Цукровий діабет типу 2. Звернувся зі скаргами на біль та дискомфорт у правій підреберній ділянці, гіркоту в роті, нудоту, зниження апетиту, загальна слабкість, швидка втомлюваність.
Дані анамнезу. Хворіє упродовж 7-8 років. Періодично лікувався за місцем проживання.
Госпіталізованому було проведено ряд обстежень, що включало клінічні аналізи крові та сечі, біохімічні тести (загальний білірубін, вміст кон'югованого та некон'югованого білірубіну, тимолова проба, протеїнограма, коагулограма, ліпідний спектр крові, активність амілази крові, електроліти, активність ферментів: аланінамінотрансферази (АлАТ), аспартатамінотрансферази (АсАТ), лужної фосфатази (ЛФ), у-глутамілтрансферази (у-ГП), вміст у крові сечовини, креатиніну. Комплексне ультрасонографічне дослідження (УСД) виконували на ультразвуковому сканері "АО-4 Ідеа" (Віотедіса, Італія). Стадію фіброзування
Зо печінкової тканини вивчали за допомогою ФіброТесту, ступінь жирової дистрофії печінки вивчали за допомогою СтеатотТесту (ВіоРгедісіїме, Франція). Вміст у крові гомоцистеїну (Ахів-
Зпівід, ОК) здійснювали методом імуноферментним (ІФА).
Дані об'єктивного обстеження: Загальний стан хворого умовно задовільний. Свідомість ясна.
Положення в ліжку активне. Шкіра бліда, нееластична, без висипань, суха. Обидві половини грудної клітки приймають однакову участь в акті дихання. Частота дихальних рухів 18 за хвилину. Над легенями вислуховується везикулярне дихання, побічні дихальні шуми не прослуховуються. Ділянка серця не змінена, пульсація судин шиї помітна, яремні вени не набухлі в сидячому положенні. Тони серця чисті, ритмічні. Судинний пучок не виходить за краї грудини. Частота серцевих скорочень (ЧСС) - 84/хв, пульс ритмічний, задовільних властивостей, АТ-140/90 мм рт. ст. Живіт при пальпації м'який, чутливий в правому підребер'ї.
Печінка 3 см з-під краю реберної дуги. Край заокруглений, чутливий при пальпації.
Ультразвукове дослідження (УЗД) органів черевної порожнини: контур печінки рівний, нечіткий, нижній край заокруглений, капсула не змінена. Ехоструктура паренхіми підвищеної ехогенності з нечітким зернистим малюнком, неоднорідна. Звукопровідність тканини суттєво знижена (дорзальне згасання УЗ сигналу). Судинний малюнок збіднений. З метою дообстеження печінки було виконано наступні дослідження: глікозильований Нв (НбБАЇс) - 11,2 95; маркери вірусних гепатитів В та С - негативні.
З приводу цього було призначене лікування згідно з запропонованим способом.
Через 30 днів після проведеного лікування отримані наступні дані: поліпшення самопочуття пацієнта, зменшення ознак астенізації, диспепсичних і больових проявів, гепато- та спленомегалії. Пояснити це явище можна наступним чином: препарат Агепта є сублінгвальною формою 5-аденозилметіоніну, який вивільняється і всмоктується уже в порожнині рота і потрапляє безпосередньо до печінки, реалізуючи всі очікувані ефекти.
Отже, запропонований спосіб корекції ранніх стадій неалкогольної жирової хвороби печінки у хворих на цукровий діабет 2 типу та хронічну хворобу нирок сприяє усуненню ознак загострення клінічних синдромів даної патології: корекції основних клінічних та біохімічних синдромів основного захворювань, швидкому зниженню ступеня стеатозу гепатоцитів, гальмуванню фіброзування печінкової тканини та покращенню печінкового кровообігу.
Технічний результат. Запропонований спосіб дозволяє ефективно корегувати ранні стадії бо неалкогольної жирової хвороби печінки у хворих на цукровий діабет 2 типу та хронічну хворобу нирок шляхом застосування дієтотерапії та призначення сублінгвальної форми 5- аденозилметіонін (агепта) як антиоксиданта, мембранастабілізатора та гепатопротектора, який гальмує прогресування фіброзу печінки за коморбідності даних патологій.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб корекції ранніх стадій неалкогольної жирової хвороби печінки у хворих на цукровий діабет 2 типу та хронічну хворобу нирок шляхом призначення дієтотерапії, який відрізняється тим, що додатково призначають сублінгвальну форму препарату 5-аденозилметіонін (агепта) у дозі 400 мг 2 рази на добу упродовж 30 днів до одержання клінічного ефекту.
UAU201906911U 2019-06-20 2019-06-20 Спосіб корекції ранніх стадій неалкогольної жирової хвороби печінки у хворих на цукровий діабет 2 типу та хронічну хворобу нирок UA140590U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201906911U UA140590U (uk) 2019-06-20 2019-06-20 Спосіб корекції ранніх стадій неалкогольної жирової хвороби печінки у хворих на цукровий діабет 2 типу та хронічну хворобу нирок

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201906911U UA140590U (uk) 2019-06-20 2019-06-20 Спосіб корекції ранніх стадій неалкогольної жирової хвороби печінки у хворих на цукровий діабет 2 типу та хронічну хворобу нирок

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA140590U true UA140590U (uk) 2020-03-10

Family

ID=70108816

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201906911U UA140590U (uk) 2019-06-20 2019-06-20 Спосіб корекції ранніх стадій неалкогольної жирової хвороби печінки у хворих на цукровий діабет 2 типу та хронічну хворобу нирок

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA140590U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
WO2016173486A1 (zh) 曲美他嗪在制备防治肝病的药物中的用途
CN101969974A (zh) 对于肺部病症的治疗
CN111346081B (zh) 包含正戊酸、吲哚丙酸和正丁酸钠的药物组合物的新用途
Yang et al. Successful treatment of severe lactic acidosis caused by a suicide attempt with a metformin overdose
KR20100017183A (ko) 체온 저하 억제제
RU2293572C1 (ru) Способ лечения хронического вирусного гепатита с генотип-2 с умеренной активностью
UA140590U (uk) Спосіб корекції ранніх стадій неалкогольної жирової хвороби печінки у хворих на цукровий діабет 2 типу та хронічну хворобу нирок
UA139440U (uk) Спосіб корекції гіпергомоцистеїнемії у хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки та хронічну хворобу нирок
UA139441U (uk) Спосіб корекції неалкогольної жирової хвороби печінки
UA135848U (uk) Спосіб корекції механізмів прогресування та розвитку неалкогольного стеатогепатиту у хворих на ожиріння і-іі ступенів за коморбідності з хронічною хворобою нирок
UA142940U (uk) Спосіб корекції ліпідного дистрес-синдрому у хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки та хронічну хворобу нирок
UA126122U (uk) Спосіб лікування інсулінорезистентності у хворих на цукровий діабет типу 2 із супровідним неалкогольним стеатогепатитом
UA120212U (uk) Спосіб лікування хворих на неалкогольний стеатогепатит та цукровий діабет типу 2
UA132989U (uk) Спосіб корекції механізмів прогресування неалкогольного стеатогепатиту на тлі ожиріння та хронічної хвороби нирок
UA126123U (uk) Спосіб корекції ендотеліальної дисфункції у хворих на неалкогольний стеатогепатит та хронічну хворобу нирок
UA126125U (uk) Спосіб корекції стану компонентів позаклітинного матриксу та інтенсивності фіброзування печінки у хворих на неалкогольний стеатогепатит за коморбідності з хронічною хворобою нирок
UA140755U (uk) Спосіб лікування фіброзу печінки у хворих на неалкогольний стеатогепатит за коморбідності з ожирінням та остеоартрозом
RU2721605C1 (ru) Фармацевтическая композиция для парентерального капельного введения
UA126070U (uk) Спосіб лікування неалкогольного стеатогепатиту
UA131177U (uk) Спосіб корекції ліпідного спектра крові у хворих на неалкогольний стеатогепатит та цукровий діабет типу 2
RU2496512C1 (ru) Способ лечения вирусного гепатита с
CN106983742A (zh) 一种2型糖尿病的多药联用康复冲剂及其应用
UA144265U (uk) Спосіб корекції ендогенної інтоксикації у хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки на тлі ожиріння та хронічної хвороби нирок
UA131175U (uk) Спосіб корекції ліпідного спектру крові при неалкогольному стеатогепатиті за коморбідності з остеоартрозом
UA140752U (uk) Спосіб корекції прогресування порушень гомеостазу глюкози у хворих з неалкогольним стеатогепатитом