UA140752U - Спосіб корекції прогресування порушень гомеостазу глюкози у хворих з неалкогольним стеатогепатитом - Google Patents

Спосіб корекції прогресування порушень гомеостазу глюкози у хворих з неалкогольним стеатогепатитом Download PDF

Info

Publication number
UA140752U
UA140752U UAU201908670U UAU201908670U UA140752U UA 140752 U UA140752 U UA 140752U UA U201908670 U UAU201908670 U UA U201908670U UA U201908670 U UAU201908670 U UA U201908670U UA 140752 U UA140752 U UA 140752U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
patients
progression
glucose homeostasis
correction
alcoholic
Prior art date
Application number
UAU201908670U
Other languages
English (en)
Inventor
Оксана Святославівна Хухліна
Оксана Дмитрівна Ляхович
Галина Іванівна Шумко
Ірина Валентинівна Трефаненко
Original Assignee
Вищий Державний Навчальний Заклад України "Буковинський Державний Медичний Університет" Моз України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Вищий Державний Навчальний Заклад України "Буковинський Державний Медичний Університет" Моз України filed Critical Вищий Державний Навчальний Заклад України "Буковинський Державний Медичний Університет" Моз України
Priority to UAU201908670U priority Critical patent/UA140752U/uk
Publication of UA140752U publication Critical patent/UA140752U/uk

Links

Landscapes

  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)

Abstract

У способі корекції прогресування порушень гомеостазу глюкози у хворих з неалкогольним стеатогепатитом шляхом призначення комплексного етіопатогенетичного лікування неалкогольного стеатогепатиту додатково призначають препарат гуарем по 1 саше 2 рази на добу - до одержання клінічного ефекту.

Description

Корисна модель належить до галузі медицини, а саме до гастроентерології, терапії та інших галузей клінічної медицини, і може бути використана для корекції прогресування порушень гомеостазу глюкози у хворих з неалкогольним стеатогепатитом.
На сьогоднішній день неалкогольна жирова хвороба печінки (НАЖХП) є одним з найпоширеніших захворювань в гепатології, яке призводить до погіршення якості життя, зменшення його тривалості. Це зумовлено, насамперед, високим ризиком прогресування неалкогольного стеатогепатиту (НАСГ);) з розвитком печінкової недостатності (БІ гепатоцелюлярної карциноми. Максимальний ризик розвитку НАЖХП відмічено в групі осіб з ожирінням, гіпертриацилгліцеролемією (Нагау 0.5., Єгаїїїпав О.Т., Сагміп 9.Т., Хи Н., Васене 5.В., 2017). Етіологія НАЖХП різноманітна, хоча й відзначається її тісний зв'язок з інсулінорезистентністю (ІР). Печінка - основна мішень ураження при станах, які характеризуються ІР, що є фактором ризику прогресування стеатозу печінки в НАСГ, з притаманним йому ризиком прогресування до цирозу.
ІР більш виражена у хворих на абдомінальний тип ожиріння. Ці відмінності зумовлені генетично неоднаковою експресією генів адипоцитів в абдомінальній і підшкірній жировій клітковині (Кравченко Н.А., Клименко Н.Н., 2012). Гіперглікемія та гіперінсулінемія мають важливе прогностичне значення у хворих на НАЖХП. Доведено, що порушення толерантності до вуглеводів та цукровий діабет (ЦД) типу 2 стимулюють ліпогенез (Сіоба! Неайй ОБзегчаюгу (СНО) даїга: Обрезйу, 2018). Зростання кількості осіб з надлишковою масою тіла (НМТ) та ожирінням (ОЖ) сьогодні є однією з найважливіших проблем охорони здоров'я в усіх країнах, що пов'язано з величезною кількістю захворювань, котрі асоційовані з підвищеною масою тіла (Дралова О.В., 2012).
Добре відомо, що НАЖХП часто зустрічається в контексті метаболічного синдрому (МС).
Поширеність МС у пацієнтів з НАЖХП збільшується із зростанням індексу маси тіла (ІМТ) (Ва!тег М.Г.., допеїї У., Зспоерієга А., БіісКеї! Е., Тпоптапп МУ., Оитоиг У.Р., 2010).
Як найближчий аналог вибрано спосіб лікування інсулінорезистентності у хворих на цукровий діабет 2 типу із супровідним неалкогольним стеатогепатитом (Спосіб лікування інсулінорезистентності у хворих на цукровий діабет 2 типу із супровідним неалкогольним стеатогепатитом: пат. 70026 Україна. Мо 20031212151 від 23.12.2003; опубл. 15.09.2004, бюл. Мо
Зо 9), в якому призначають метформін у дозі 500 мг 2 рази на добу, додатково у комплекс базисного лікування включають глутаргін при низькому ступені активності стеатогепатиту по 50 мл 4 95 розчину внутрішньовенно крапельно на 200 мл 0,9 95 розчину натрію хлориду впродовж 5 днів, при помірному ступені активності стеатогепатиту - впродовж 10 днів, а у подальшому - ентерально по 2 таблетки (500 мг) З рази на добу протягом 2 місяців.
Недоліками найближчого аналога є те, що при використанні вказаного способу можуть відмічатися побічні дії глутаргіну, а саме загальні порушення: задишка, біль за грудниною, підвищення температури тіла, озноб, зміни у місці введення, флебіт; з боку серцево-судинної системи: миготлива аритмія, зниження артеріального тиску, тахікардія; з боку травної системи: нудота, біль в епігастральній ділянці; з боку імунної системи: реакції гіперчутливості, включаючи шкірні висипання, свербіж, гіперемію, кропив'янку, ангіоневротичний набряк.
В основу корисної моделі поставлена задача удосконалити спосіб корекції прогресування порушень гомеостазу глюкози у хворих з неалкогольним стеатогепатитом шляхом додаткового до комплексного етіопатогенетичного лікування неалкогольного стеатогепатиту призначення препарату гуарем.
Спільними ознаками корисної моделі та найближчого аналога є призначення комплексного етіопатогенетичного лікування неалкогольного стеатогепатиту.
Відмінними ознаками корисної моделі від найближчого аналога є те, що додатково призначають препарат гуарем по 1 саше (5 г) 2 рази на добу - до одержання клінічного ефекту.
Визначення термінів, які використовуються при описі корисної моделі: порушення гомеостазу глюкози, неалкогольний стеатогепатит, етіопатогенетичне лікування, препарат гуарем.
Теоретичні передумови здійснення корисної моделі.
Інсулінорезистентність - це недостатня біологічна відповідь клітин на дію інсуліну при достатній його концентрації в крові. Відіграє суттєву роль в патогенезі порушень вуглеводного обміну, що проявляється розвитком порушення толерантності до глюкози та цукрового діабету 2 типу.
Неалкогольна жирова хвороба печінки - це синдромокомплекс взаємопов'язаних нозологій, складовими якого є: стеатоз печінки, тобто накопичення триацилгліцеридів та жирових включень у печінці понад 5 95 її маси.
Стеатогепатит - запальна інфільтрація печінки на фоні жирової дистрофії гепатоцитів та фіброз, що можуть сприяти розвитку стеатогенного цирозу печінки. На даний момент залишається бо актуальним розподіл на стадії розвитку жирового ураження печінки.
Смола гуарова є харчовою клітковиною, яку одержують з ендосперму насіння Суаторзвів
Івігтадопоїорив, містить до 70 95 вищого полісахариду галактоманану. Вона не абсорбується з травного тракту, частково розкладається бактеріями та приблизно на 20 95 збільшує об'єм калових мас. Це продукт рослинного походження, тому натуральний лікарський препарат смоли гуарової можна використовувати у звичайному раціоні під час їжі, розчиняючи в будь-якій рідині (сік, вода, молоко), або додавати в будь-яку їжу. Оскільки він не має системної дії, а впливає лише на рівні травного тракту, препарат смоли гуарової можуть вживати діти, вагітні і жінки в період лактації тривалий час.
Препарат, завдяки гелеутворюючій здатності, значно збільшує в'язкість рідкої їжі і за рахунок потовщення дифузійного шару вуглеводів біля ворсинок слизової оболонки тонкої кишки уповільнює їх всмоктування. Збільшуючи обсяг хімусу й уповільнюючи спорожнення шлунка, гуар забезпечує швидке відчуття насичення. Таким чином, препарат знижує відчуття голоду і кількість спожитої їжі. Зменшення абсорбції вуглеводів у тонкому кишечнику призводить до зниження піків гіперглікемії та концентрації інсуліну.
Використання препарату гуарем на тлі низькокалорійної дієти призводить до ефективнішого зниження глікемії, НрАїЇс, маси тіла. Крім того, відзначається тенденція до зниження постпрандіальної глікемії, зменшення об'єму талії та стегон.
Для контролю лікування хворий обстежується комплексно перед початком корекції, через 30 та 90 днів після корекції.
Корисна модель здійснюється наступним чином.
Хворому на неалкогольний стеатогепатит з порушенням гомеостазу глюкози призначають комплексне етіопатогенетичне лікування неалкогольного стеатогепатиту та додатково призначають препарат гуарем по 1 саше (5 г) 2 рази на добу - до одержання клінічного ефекту.
Приклад використання корисної моделі.
Хвора М., 54 роки. Звернулася зі скаргами на тяжкість та дискомфорт у правому підребер'ї, здуття живота, загальну слабкість та швидку втомлюваність. Хворіє упродовж 7-9 років.
Періодично лікувалася за місцем проживання. Хворій було проведено ряд обстежень: загальні клінічні аналізи крові та сечі, біохімічні дослідження крові вміст загального холестеролу (ХС), ХО ліпопротеїдів високої густини (ЛПВГ) та триацилгліцеролів (ТГ).
Зо Комплексне ультрасонографічне дослідження (УСД) виконували на ультразвуковому сканері "АО-4 Ідеа" (Віотедіса, Італія) конвексним датчиком з частотою 3,5 МГц, яке включало ультразвукове дослідження (УЗД) у реальному масштабі часу в В-режимі.
Дані об'єктивного обстеження: Загальний стан хворої умовно задовільний. Свідомість ясна.
Положення в ліжку активне. Будова тіла правильна. Конституція гіперстенічна. Зріст - 179 см.
Вага - 83 кг. Шкіра звичайного кольору, еластична, без висипань, суха. Доступні огляду слизові блідо-рожевого кольору, без висипань і крововиливів. Підшкірно-жирова клітковина розвинена надмірно, більше на животі. М'язи розвинуті добре, тонус їх збережений. Набряки відсутні.
Обидві половини грудної клітки приймають однакову участь в акті дихання. Тип дихання змішаний, з перевагою грудного. Частота дихальних рухів 18 за хвилину. Грудна клітка при пальпації не болюча, еластична, голосове тремтіння проводиться однаково на симетричних ділянках. Над легенями везикулярне дихання, побічні дихальні шуми не прослуховуються, бронхофонія, шепітна мова проводиться нечітко однаково над симетричними ділянками легень.
Ділянка серця не змінена, пульсація судин шиї не помітна, яремні вени не набухлі в сидячому положенні. Тони серця чисті, ритмічні. Судинний пучок не виходить за краї грудини. Талія серця у вигляді прямого кута. Частота серцевих скорочень (ЧСС) - 80 уд./хв., пульс ритмічний, АТ 135/80 мм рт. ст. Живіт при пальпації м'який, чутливий в правому підребер'ї. Печінка - -3-4 см з3- під краю реберної дуги. Край щільний, заокруглений, чутливий при пальпації.
Ультразвукове дослідження органів черевної порожнини. Печінка оглянута повністю з правого підребер'я, у положенні на спині. Розміри: лівої частки: передньо-задній - 82 мм (збільшена); хвостова частка: товщина -35 мм (збільшена); права частка: передньо-задній - 136 мм (збільшена). Контур печінки рівний, нечіткий, нижній край заокруглений, капсула не змінена.
Ехоструктура паренхіми підвищеної ехогенності однорідна. Судинний малюнок збіднений.
Заключний діагноз: Неалкогольний стеатогепатит, помірна активність, у стадії загострення.
Порушення толерантності до глюкози.
З приводу цього було призначене комплексне етіопатогенетичне лікування неалкогольного стеатогепатиту. До основного лікування було додано препарат гуарем по 1 саше (5 г) 2 рази на добу - до одержання клінічного ефекту.
Протягом дослідження випадків побічної дії ліків не було встановлено. Динаміка корекції представлена у наступній таблиці. (510)
Таблиця
Показники гомеостазу глюкози та ступеня інсулінорезистентності у пацієнтки
М., хворої на неалкогольний стеатогепатит, у динаміці корекції препаратом гуарем
Показники Нормативні До корекції Через 30 днів Через 90 днів
Глюкоза натще
Глюкоза ч-з 2 год. 10,35
Інсулін, мкОД/мл 26,87 15,54 11,03
НБА!С, 96
НОМАЇВ
З таблиці видно, що застосування комплексного етіопатогенетичного лікування із включенням препарату гуарем було ефективним, так як показники після корекції наближаються до нормативних. Препарат довів спроможність досягнення стабільної нормалізації показників вуглеводного обміну на тривалий термін часу; смола гуарова сприяє швидкій компенсації вуглеводного обміну при порушеній толерантності до вуглеводів, ресенситизації інсулінових рецепторів та усуненню синдрому ІР.
Отже, спосіб, що заявляється, призводить до усунення чинників ризику розвитку неалкогольного стеатогепатиту, сприяє швидкій компенсації вуглеводного обміну при порушеній толерантності до вуглеводів, ресенситизації інсулінових рецепторів та усуненню синдрому периферичної
ІР тканин (внаслідок зменшення всмоктування вуглеводів, продуктів бродіння в кишці, токсинів кишкових бактерій із посиленням їх виведення, зниженням ступеня ендогенної інтоксикації, оксидативного стресу) і, таким чином, усуває загрозу декомпенсації процесу.
Технічний результат. Запропонований спосіб дозволяє ефективно корегувати прогресування порушень гомеостазу глюкози у хворих з неалкогольним стеатогепатитом шляхом усунення ознак загострення клінічних синдромів даної патології.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб корекції прогресування порушень гомеостазу глюкози у хворих з неалкогольним стеатогепатитом шляхом призначення комплексного етіопатогенетичного лікування неалкогольного стеатогепатиту, який відрізняється тим, що додатково призначають препарат гуарем по 1 саше 2 рази на добу - до одержання клінічного ефекту.
UAU201908670U 2019-07-18 2019-07-18 Спосіб корекції прогресування порушень гомеостазу глюкози у хворих з неалкогольним стеатогепатитом UA140752U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201908670U UA140752U (uk) 2019-07-18 2019-07-18 Спосіб корекції прогресування порушень гомеостазу глюкози у хворих з неалкогольним стеатогепатитом

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201908670U UA140752U (uk) 2019-07-18 2019-07-18 Спосіб корекції прогресування порушень гомеостазу глюкози у хворих з неалкогольним стеатогепатитом

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA140752U true UA140752U (uk) 2020-03-10

Family

ID=70108645

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201908670U UA140752U (uk) 2019-07-18 2019-07-18 Спосіб корекції прогресування порушень гомеостазу глюкози у хворих з неалкогольним стеатогепатитом

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA140752U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Williams et al. Observations on induced thiamine (vitamin B1) deficiency in man
Eastwood et al. Effects of dietary supplements of wheat bran and cellulose on faeces and bowel function
UA140752U (uk) Спосіб корекції прогресування порушень гомеостазу глюкози у хворих з неалкогольним стеатогепатитом
Yahya et al. Thyroid heart disease presenting thyrotoxic crisis with jaundice
Suzuki et al. Fasting therapy for psychosomatic disorders in Japan
UA140755U (uk) Спосіб лікування фіброзу печінки у хворих на неалкогольний стеатогепатит за коморбідності з ожирінням та остеоартрозом
UA144265U (uk) Спосіб корекції ендогенної інтоксикації у хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки на тлі ожиріння та хронічної хвороби нирок
Schlatter ŒSOPHAGO-ENTEROSTOMY AFTER TOTAL EXTIRPATION OF THE STOMACH.
UA121497U (uk) Спосіб лікування хворих при коморбідному перебігу неалкогольного стеатогепатиту та ішемічної хвороби серця (дифузного кардіосклерозу)
CN112336830B (zh) 一种治疗脂肪肝的中药组合物及其应用
UA131175U (uk) Спосіб корекції ліпідного спектру крові при неалкогольному стеатогепатиті за коморбідності з остеоартрозом
RU2452523C1 (ru) Способ лечения метаболического синдрома
UA140753U (uk) Спосіб лікування хворих на неалкогольний стеатогепатит за коморбідності з ожирінням та остеоартрозом
UA123026U (uk) Спосіб лікування та профілактики прогресування фіброзу печінки у хворих на неалкогольний стеатогепатит
RU2058136C1 (ru) Способ лечения аллергических дерматозов
Cureton Physical training helps to regulate and improve glandular functions: a review of research
Khimich et al. Role of the family physician in the treatment of patients with polytrauma on the obesity background on an ambulatory stage
UA133075U (uk) Спосіб комплексного лікування хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки
Batrak WOMEN'S REPRODUCTIVE FUNCTION AND METABOLIC SYNDROME
Boruah et al. Effective Ayurvedic management of Madhumeha (Diabetes Mellitus): A Case Study
UA142940U (uk) Спосіб корекції ліпідного дистрес-синдрому у хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки та хронічну хворобу нирок
RU2594439C1 (ru) Способ лечения избыточной массы тела у пациентов старше 30 лет
Staіkov et al. The first experience of surgical treatment of obesity and metaboli desorders with using of minimally invasive technology
Dadabaev et al. POSTCHOLECYSTECTOMY SYNDROME. A CLINICAL CASE FROM PRACTICE
UA126070U (uk) Спосіб лікування неалкогольного стеатогепатиту