UA126070U - Спосіб лікування неалкогольного стеатогепатиту - Google Patents

Спосіб лікування неалкогольного стеатогепатиту Download PDF

Info

Publication number
UA126070U
UA126070U UAU201710747U UAU201710747U UA126070U UA 126070 U UA126070 U UA 126070U UA U201710747 U UAU201710747 U UA U201710747U UA U201710747 U UAU201710747 U UA U201710747U UA 126070 U UA126070 U UA 126070U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
treatment
liver
alcoholic steatohepatitis
alcoholic
complex
Prior art date
Application number
UAU201710747U
Other languages
English (en)
Inventor
Оксана Святославівна Хухліна
Альона Андріївна Антонів
Віра Олександрівна Шупер
Ірина Борисівна Горбатюк
Світлана Юріївна Каратеєва
Original Assignee
Вищий Державний Навчальний Заклад України "Буковинський Державний Медичний Університет" Моз України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Вищий Державний Навчальний Заклад України "Буковинський Державний Медичний Університет" Моз України filed Critical Вищий Державний Навчальний Заклад України "Буковинський Державний Медичний Університет" Моз України
Priority to UAU201710747U priority Critical patent/UA126070U/uk
Publication of UA126070U publication Critical patent/UA126070U/uk

Links

Landscapes

  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Спосіб лікування неалкогольного стеатогепатиту шляхом призначення комплексного етіопатогенетичного лікування неалкогольного стеатогепатиту, причому додатково призначають гепатопротекторний препарат агепта (адеметіонін сублінгвально) в дозі по 400 мг по одній таблетці 2 рази на добу за 30-60 хвилин до прийому їжі, утримуючи під язиком не менше 15-20 хвилин до повного розчинення, упродовж 30 днів - до одержання клінічного ефекту.

Description

Корисна модель належить до галузі медицини, а саме до гастроентерології, терапії та інших галузей клінічної медицини, та може бути використана для лікування неалкогольного стеатогепатиту.
Актуальність даної корисної моделі пов'язана з тим, що проблема неалкогольної жирової хвороби печінки є в даний час однією з ведучих медико-соціальних проблем сучасного суспільства. Неалкогольна жирова хвороба печінки (НАЖХП) - це поліетіологічний дифузний дисметаболічний процес, що триває понад б місяців та передбачає жирову дистрофію гепатоцитів із гістіолімфоцитарною інфільтрацією печінкових часточок, гіперплазією перисинусоїдальних зірчастих клітин та фіброзом зі збереженням архітектоніки печінки (Е.М.
Вгипі, 2004). НАЖХП охоплює спектр патологій печінки: жирову дистрофію, жирову дистрофію із запаленням та ушкодженням гепатоцитів -неалкогольний стеатогепатит та фіброз із можливістю прогресії до цирозу і навіть за результатами деяких досліджень - до гепатоцелюлярної карциноми.
Згідно з епідеміологічними дослідженнями поширеність НАЖХП у популяції становить 10- 4095, та встановлено, що кількість хворих зростає з віком. Ріст захворюваності на неалкогольний стеатогепатит (НАСГ) відбувається на фоні збільшення частоти ожиріння, метаболічного синдрому, цукрового діабету (ЦД) (В.В. Харченко, 2013, Т.М. Руденко, 2013).
НАСГ є найагресивнішою формою НАЖХП (А.С. Свінціцький, О.Г. Курик, 2012). Неалкогольний стеатогепатит (НАСГ) є однією із стадій неалкогольної жирової хвороби печінки та передує розвитку фіброзу та цирозу. За даними літератури у 7 956 хворих з компенсованим цирозом печінки, який розвивається внаслідок неалкогольної жирової хвороби печінки, протягом 10 років розвивається гепатоцелюлярна карцинома, причому близько 5095 з них або потребують трансплантації печінки або вмирають внаслідок печінкових ускладнень.
У зв'язку багатофакторним характером розвитку та прогресування неалкогольного стеатогепатиту терапевтичні підходи мають бути комплексними.
Аналогом корисної моделі є спосіб лікування неалкогольного стеатогепатиту (Спосіб лікування хворих на неалкогольний стеатогепатит, поєднаний з цукровим діабетом 2-го типу: пат. 58755 Україна. Мо и201011372; заявл. 24.09.2010; опубл. 26.04.2011, бюл. Мо 8), в якому вводять есенціальні фосфоліпіди, зокрема ессенціале форте Н, додатково вводять комбінацію
Зо метаболічно активних антигомотоксичних препаратів, а саме гепаркомпозитум та лімфоміозот.
Недоліками аналога-способу є те, що при його використанні відмічається досягнення стійкої ремісії НАСГ, та при цьому стабілізація фіброзування печінки досягається лише в половини хворих на НАСГ, тоді як в іншої частини хворих на НАСГ має місце або активний НАСГ або нестійка ремісія стеатогепатиту, та залишаються чітко виражені зсуви обміну білково- протеїнових компонентів позаклітинного матриксу та їх регуляції, зокрема суттєво підвищений рівень прозапальних цитокінів (ІЇ/-18, І/-2, ФНІПоО тощо), що може сприяти подальшому прогресуванню НАСГ до цирозу печінки.
Прототипом корисної моделі є спосіб лікування неалкогольного стеатогепатиту (Спосіб лікування неалкогольного стеатогепатиту: пат. 95037 Україна. Мо ци201406708; заявл. 16.06.2014; опубл. 10.12.2014, бюл. Мо 23), в якому застосовують комплексне етіопатогенетичне лікування неалкогольного стеатогепатиту, а саме гепатопротекторний препарат гепадиф у дозі 2 капсули З рази на добу (457,2 мг карнітину), додатково застосовують препарат актовегін розчин для інфузій 10 95 (1000 мг) 250 мл в ізотонічному розчині протягом 10 діб, з наступним переходом на прийом препарату внутрішньо у дозі 1 таблетка З рази на добу (600 мг"), та призначають фолієву кислоту у дозі 1 таблетка 2 рази на добу (10 мг), курс терапії становить 1 місяць.
Недоліками прототипу-способу є те, що при призначенні гепадифу може спостерігатися певна кількість побічних реакцій у вигляді клінічних симптомів з боку різних органів, а саме з боку нервової системи: головний біль; з боку шкіри та підшкірної клітковини: шкірні висипання, свербіж, кропив'янка, ангіоневротичний набряк; з боку травного тракту: диспепсія, біль та дискомфорт у животі, нудота, блювання, діарея, запор; а іноді при застосуванні в осіб з індивідуальною підвищеною чутливістю до будь-якого компонента препарату можуть спостерігатися реакції гіперчутливості.
В основу корисної моделі поставлено задачу удосконалити спосіб лікування неалкогольного стеатогепатиту шляхом додаткового до комплексного етіопатогенетичного лікування неалкогольного стеатогепатиту призначення гепатопротекторного препарату агепта (адеметіоніну).
Спільними ознаками корисної моделі та прототипу є призначення комплексного етіопатогенетичного лікування неалкогольного стеатогепатиту.
Відмінними ознаками корисної моделі від прототипу є те, що додатково до комплексного етіопатогенетичного лікування неалкогольного стеатогепатиту призначають препарат агепта (адеметіонін сублінгвально) в дозі по 400 мг по одній таблетці 2 рази на добу за 30-60 хвилин до прийому їжі, утримуючи під язиком не менше 15-20 хвилин до повного розчинення, упродовж 30 днів - до одержання клінічного ефекту.
Визначення термінів, які використовуються при описі корисної моделі.
Неалкогольна жирова хвороба печінки - це синдромокомплекс взаємопов'язаних нозологій, складовими якого є: стеатоз печінки, тобто накопичення триацилгліцеридів та жирових включень у печінці понад 5905 її маси. Неалкогольний стеатогепатит - це хронічний та прогресуючий гепатит, що виникає у осіб, які не зловживають алкоголем, з гістопатологічними змінами, які нагадують алкогольну хворобу печінки. Стеатогепатит - запальна інфільтрація печінки на фоні жирової дистрофії гепатоцитів та фіброз, що можуть сприяти розвитку стеатогенного цирозу печінки. На даний момент залишається актуальним розподіл на стадії розвитку жирового ураження печінки.
Агепта - препарат, що застосовуються при захворюваннях печінки. Гепатопротекторний засіб.
Теоретичні передумови здійснення корисної моделі.
Агепта - препарат, що застосовуються при захворюваннях печінки, гепатопротекторний засіб, який виготовлено на основі адеметіоніну в формі сублінгвальних таблеток (які розсмоктуються під язиком), та використовується для покращення функції печінки при порушеннях харчування, вживанні алкоголю, впливу шкідливих чинників довкілля.
Сублінгвальна форма таблетки забезпечує повноцінне і пряме надходження адеметіоніну до плазми крові без зниження активності, від якого "страждають" звичайні таблетки та капсули, які проходять через шлунково-кишковий тракт. Адеметіонін бере участь у трьох типах біохімічних реакцій: трансметилюванні, транссульфіруванні й синтезі поліамінів. Завдяки вказаним реакціям метіонін бере участь у синтезі фосфоліпідів, глутатіону, поліамінів, служить попередником таких важливих речовин, як цистеїн, таурин, коензим А. Таким чином, лікувальний ефект адеметіоніну обумовлений впливом великої кількості біологічно активних речовин, що позитивно впливають на численні процеси в печінці, нервовій системі, сполучній тканині та ін. 5-аденозилметіонін -
Зо основний біологічний донор метильних радикалів, синтезується з метіоніну, АТФ у реакції, що каталізується метіонін-аденозилтрансферазою. Реакції метилування ДНК регулюються в першу чергу ферментами та проміжними сполуками, що являють собою так званий однокарбоновий метаболізм. Це складний біохімічний шлях (також відомий як цикл гомоцистеїну), що регулюється наявністю вітамінів групи В (фолієва кислота, Вб, В12) і холіну. Підвищення в крові гомоцистеїну асоціюється з підвищеним розвитком атеросклерозу, тромбоваскулярних ускладнень, дегенеративних захворювань. Аденозилметіонін має позитивний вплив на печінку завдяки його здатності перетворюватися в холін і брати участь у синтезі фосфатидилхоліну та глутатіону. Холін також є джерелом синтезу ацетилхоліну - важливого нейромедіатора синапсів нервової системи.
Для контролю лікування хворий обстежується комплексно перед початком лікування, через 10 днів та 1 місяць після лікування.
Корисна модель здійснюється наступним чином.
Хворому на неалкогольний стеатогепатит призначають комплексне етіопатогенетичне лікування неалкогольного стеатогепатиту та додатково призначають препарат агепта (адеметіонін сублінгвально) в дозі по 400 мг по одній таблетці 2 рази на добу за 30-60 хвилин до прийому їжі, утримуючи під язиком не менше 15-20 хвилин упродовж 30 днів - до одержання клінічного ефекту.
Приклади використання корисної моделі.
Хворий М., 68 р. Звернувся зі скаргами на тяжкість та дискомфорт у правому підребер'ї, гіркоту в роті, здуття живота, загальна слабкість та швидка втомлюваність.
Хворіє упродовж 4-5 років. Періодично лікувався за місцем проживання. Хворому було проведено ряд обстежень, що включало загальні клінічні аналізи крові та сечі, біохімічні дослідження крові вміст загального холестеролу (ХС), ХС ліпопротеїдів високої густини (ЛІВГ) та триацилгліцеролів (ТТГ).
Комплексне ультрасонографічне дослідження (УСД) виконували на ультразвуковому сканері "АИ-4 Ідеа" (Віотедіса, Італія) конвексним датчиком з частотою 3,5 МГц, яке включало УЗД у реальному масштабі часу в В-режимі.
Стадію фіброзування печінкової тканини вивчали за величиною швидкості зсувної хвилі (м/с) методом ультразвукової еластографії зсувної хвилі АВР (Асоивіїс Надіайоп Рогсе Ітриїве) - 60 МТО (Міпца! Тоисйи Тіззце Опапійісайоп) з оцінкою ступеня фіброзу за шкалою МЕТАМІВ.
Кількість успішних вимірювань становила не менше 10 для кожного пацієнта. В залежності від швидкості зсувної хвилі виділяли такі стадії фіброзу за шкалою МЕТАМІВ: Е1 - 1,23-1,37 м/с, Е2 - 1,38-2,0 м/с, ЕЗ - 2,01-2,64 м/с, Г4 - понад 2,64 м/с.
Дані об'єктивного обстеження: Загальний стан хворого умовно задовільний. Свідомість ясна.
Положення в ліжку активне. Будова тіла правильна. Конституція гіперстенічна. Постава сутула.
Зріст - 170 см. Вага - 79 кг. Обвід талії 104 см, обвід стегон 100 см. Шкіра звичайного кольору, нееластична, без висипань, суха. Доступні огляду слизові блідо-рожевого кольору, без висипань і крововиливів. Обидві половини грудної клітки приймають однакову участь в акті дихання. Тип дихання змішаний, з перевагою грудного. Частота дихальних рухів 18 за хвилину. Грудна клітка при пальпації не болюча, еластична, голосове тремтіння проводиться однаково на симетричних ділянках. Над легенями везикулярне дихання, побічні дихальні шуми не прослуховуються, бронхофонія, шепітна мова проводиться нечітко однаково над симетричними ділянками легень.
Ділянка серця не змінена, пульсація судин шиї не помітна, яремні вени не набухлі в сидячому положенні. Тони серця чисті, ритмічні. Судинний пучок не виходить за краї грудини. Талія серця у вигляді прямого кута. Частота серцевих скорочень (ЧСС) - 86 уд./хв, пульс ритмічний, АТ - 130/70 мм рт. ст. Живіт при пальпації м'який, чутливий в правому підребер'ї. Печінка - «3 см з3- під краю реберної дуги. Край щільний, заокруглений, чутливий при пальпації.
За даними лабораторного та інструментального обстеження виявлено й інші ознаки МС (тільки патологічні зміни): глюкоза крові - 5,5 ммоль/л; АлАТ - 95 од. (М до 41 од.); АСАТ - 67 од. (М до 37 од.); загальний холестерин (ЗХ) - 7,33 ммоль/л; тригліцериди - 2,7 ммоль/л (М до 2,3 ммоль/л); ЛЛИВЩ - 0,97 ммоль/л (М від 1,45 ммоль/л); ЛЛНЩ - 5,37 ммоль/л (М до 2,59 мМоль/л); ліпопротеїди дуже низької щільності (ЛІДНЩ) - 0,99 ммоль/л (М до 1,0 ммоль/л); коефіцієнт атерогенності (КА) - 6,56 (М до 3,0);
Ультразвукове дослідження (УЗД) органів черевної порожнини. Печінка оглянута повністю з правого підребер'я, у положенні на спині. Розміри: лівої частки: передньо-задній - 80 мм (збільшена); хвостова частка: товщина - 30 мм (збільшена); права частка: передньо-задній - 129 мм (збільшена). Контур печінки рівний, нечіткий, нижній край заокруглений, капсула не змінена.
Дані ультразвукової еластрографії печінки методом зсувної хвилі АВР: швидкість зсуної хвилі - 1,32 м/с, ступінь фіброзу ЕїЇ за МЕТАМІВ. З метою дообстеження печінки було виконано наступні дослідження: глікозилований Нв (НБ АЇїс) - 6,2 90; індекс НОМА - 2,72 (індекс визначення інсулінорезистентності, М до 2,5); маркери вірусних гепатитів В та С - негативні. На ЕКГ відзначаються дифузні зміни міокарда, при цьому уражається в основному правий шлуночок.
ЕхоКГ: ознаки незначного пролапсу МК; стулки МК та АК незначно ущільнені; незначний аортосклероз; скоротлива здатність міокарду ЛШ задовільна. Заключний діагноз:
Неалкогольний стеатогепатит, помірна активність, у стадії загострення.
З приводу цього було призначене комплексне етіопатогенетичне лікування неалкогольного стеатогепатиту. До основного лікування було додано препарат агепта (адеметіонін сублінгвально) в дозі по 400 мг по одній таблетці 2 рази на добу за 30-60 хвилин до прийому їжі, утримуючи під язиком не менше 15-20 хвилин упродовж 30 днів - до одержання клінічного ефекту.
Протягом дослідження випадків побічної дії ліків не було встановлено. Динаміка лікування представлена у наступній таблиці.
Таблиця
Біохімічні показники ліпідного спектру крові у хворих на неалкогольний стеатогепатит у динаміці лікування препаратом агепта (Мет)
Таким чином, застосування комплексного етіопатогенетичне лікування із включенням препарату агепта є ефективним та дозволяє зменшити інтенсивність прогресування фіброзу печінки шляхом гальмування розвитку сполучної тканини у печінці та активізації її резорбції.
У порівнянні з прототипом, спосіб, що заявляється, призводить до вірогідного усунення чинників ризику розвитку неалкогольного стеатогепатиту, призводить до нормалізації процесів обміну сполучної тканини у печінці, сприяє зворотному розвитку фіброзу печінки і, таким чином, усуває загрозу декомпенсації процесу.
Технічний результат.
Запропонований спосіб дозволяє ефективно лікувати хворих на неалкогольний стеатогепатит шляхом усунення ознак загострення клінічних синдромів.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
    Спосіб лікування неалкогольного стеатогепатиту шляхом призначення комплексного етіопатогенетичного лікування неалкогольного стеатогепатиту, який відрізняється тим, що додатково призначають гепатопротекторний препарат агепта (адеметіонін сублінгвально) в дозі по 400 мг по одній таблетці 2 рази на добу за 30-60 хвилин до прийому їжі, утримуючи під язиком не менше 15-20 хвилин до повного розчинення, упродовж З0 днів - до одержання клінічного ефекту.
UAU201710747U 2017-11-06 2017-11-06 Спосіб лікування неалкогольного стеатогепатиту UA126070U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201710747U UA126070U (uk) 2017-11-06 2017-11-06 Спосіб лікування неалкогольного стеатогепатиту

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201710747U UA126070U (uk) 2017-11-06 2017-11-06 Спосіб лікування неалкогольного стеатогепатиту

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA126070U true UA126070U (uk) 2018-06-11

Family

ID=62540573

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201710747U UA126070U (uk) 2017-11-06 2017-11-06 Спосіб лікування неалкогольного стеатогепатиту

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA126070U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
UA126070U (uk) Спосіб лікування неалкогольного стеатогепатиту
UA140753U (uk) Спосіб лікування хворих на неалкогольний стеатогепатит за коморбідності з ожирінням та остеоартрозом
RU2428158C1 (ru) Способ восстановительного лечения больных бронхиальной астмой и/или хронической обструктивной болезнью легких
UA123026U (uk) Спосіб лікування та профілактики прогресування фіброзу печінки у хворих на неалкогольний стеатогепатит
RU2639124C1 (ru) Способ профилактики и лечения у детей нарушений физического развития, ассоциированных с комплексным низкоуровневым загрязнением среды обитания свинцом, марганцем, никелем, хромом и кадмием
UA121497U (uk) Спосіб лікування хворих при коморбідному перебігу неалкогольного стеатогепатиту та ішемічної хвороби серця (дифузного кардіосклерозу)
RU2632443C1 (ru) Способ лечения билиарного сладжа у больных хроническим билиарнозависимым панкреатитом
UA140755U (uk) Спосіб лікування фіброзу печінки у хворих на неалкогольний стеатогепатит за коморбідності з ожирінням та остеоартрозом
RU2523386C1 (ru) Способ иммунотерапии вирусного гепатита с
Tikhonov et al. Obesity, non-alcoholic fatty liver disease, COVID-19: dangerous liaisons
UA140590U (uk) Спосіб корекції ранніх стадій неалкогольної жирової хвороби печінки у хворих на цукровий діабет 2 типу та хронічну хворобу нирок
RU2703723C1 (ru) Способ коррекции тревожно-депрессивных расстройств у больных с системными заболеваниями соединительной ткани
UA140752U (uk) Спосіб корекції прогресування порушень гомеостазу глюкози у хворих з неалкогольним стеатогепатитом
UA144265U (uk) Спосіб корекції ендогенної інтоксикації у хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки на тлі ожиріння та хронічної хвороби нирок
UA139441U (uk) Спосіб корекції неалкогольної жирової хвороби печінки
UA131175U (uk) Спосіб корекції ліпідного спектру крові при неалкогольному стеатогепатиті за коморбідності з остеоартрозом
UA139440U (uk) Спосіб корекції гіпергомоцистеїнемії у хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки та хронічну хворобу нирок
UA135848U (uk) Спосіб корекції механізмів прогресування та розвитку неалкогольного стеатогепатиту у хворих на ожиріння і-іі ступенів за коморбідності з хронічною хворобою нирок
UA135845U (uk) Спосіб комплексного лікування неалкогольної жирової хвороби печінки при наявності стеатогепатиту за коморбідності з хронічною хворобою нирок
UA131177U (uk) Спосіб корекції ліпідного спектра крові у хворих на неалкогольний стеатогепатит та цукровий діабет типу 2
Liubchak et al. STRUCTURAL DISTRIBUTION OF PLASMAPHERESIS SESSIONS’AMOUNT IN THE COURSE OF TREATMENT INFECTIOUS NOSOLOGIES ON THE BASIS OF SUMY REGIONAL CLINICAL HOSPITAL OF INFECTIOUS DISEASES AFTER ZY KRASOVYTSKYI
UA142940U (uk) Спосіб корекції ліпідного дистрес-синдрому у хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки та хронічну хворобу нирок
UA126122U (uk) Спосіб лікування інсулінорезистентності у хворих на цукровий діабет типу 2 із супровідним неалкогольним стеатогепатитом
Kiro et al. THE EFFECT OF COGNITIVE-BEHAVIORAL THERAPY ON INDICATORS OF LIPID AND CARBOHYDRATE METABOLISM IN PATIENTS WITH NON-ALCOHOLIC FATTY LIVER DISEASE ON THE BACKGROUND OF ABDOMINAL OBESITY
UA126123U (uk) Спосіб корекції ендотеліальної дисфункції у хворих на неалкогольний стеатогепатит та хронічну хворобу нирок