UA131177U - Спосіб корекції ліпідного спектра крові у хворих на неалкогольний стеатогепатит та цукровий діабет типу 2 - Google Patents

Спосіб корекції ліпідного спектра крові у хворих на неалкогольний стеатогепатит та цукровий діабет типу 2 Download PDF

Info

Publication number
UA131177U
UA131177U UAU201806801U UAU201806801U UA131177U UA 131177 U UA131177 U UA 131177U UA U201806801 U UAU201806801 U UA U201806801U UA U201806801 U UAU201806801 U UA U201806801U UA 131177 U UA131177 U UA 131177U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
patients
blood
type
diabetes
alcoholic
Prior art date
Application number
UAU201806801U
Other languages
English (en)
Inventor
Оксана Святославівна Хухліна
Альона Андріївна Антонів
Ольга Євгенівна Мандрик
Тетяна Миколаївна Данилишин
Микола Петрович Антофійчук
Original Assignee
Вищий Державний Навчальний Заклад України "Буковинський Державний Медичний Університет" Моз України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Вищий Державний Навчальний Заклад України "Буковинський Державний Медичний Університет" Моз України filed Critical Вищий Державний Навчальний Заклад України "Буковинський Державний Медичний Університет" Моз України
Priority to UAU201806801U priority Critical patent/UA131177U/uk
Publication of UA131177U publication Critical patent/UA131177U/uk

Links

Landscapes

  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)

Abstract

Спосіб корекції ліпідного спектра крові у хворих на неалкогольний стеатогепатит та цукровий діабет типу 2 шляхом призначення комплексного етіопатогенетичного лікування. Додатково призначають проведення 6 сеансів дискретного плазмаферезу, за один з яких вилучають близько 800 мл плазми із адекватним заміщенням кристалоїдними розчинами, багатоатомними спиртами (реосорбілакт та ізотонічний розчин натрію хлориду 0,9 %), загалом близько 4800 мл або 1,14 об'єму циркулюючої плазми.

Description

Корисна модель належить до галузі медицини, а саме до внутрішньої медицини та гастроентерології, і може бути застосована для корекції ліпідного спектра крові у хворих на неалкогольний стеатогепатит із супутнім цукровим діабетом типу 2.
Проблема неалкогольного стеатогепатиту (НАСГ, набуває все більшої актуальності в сфері охорони здоров'я, насамперед через значну поширеність і тісний зв'язок з пандеміями цукрового діабету й ожиріння. Якщо стеатоз печінки в більшості випадків перебігає доброякісно, то НАСГ характеризується пошкодженням гепатоцитів, запаленням і фіброзом печінки, що може призвести до розвитку цирозу та печінкової недостатності. Дисліпідемія дуже характерна для пацієнтів з неалюогольною жировою хворобою печінки (НАЖХП) та метаболічним синдромом.
Ефективне лікування дисліпідемії вкрай необхідне при терапії НАЖХП для зниження кардіоваскулярного ризику в пацієнтів та попередження прогресування стеатозу в стеатогепатит із фіброзом. Складаючи за частотою більшість хронічних захворювань печінки, НАЖХП, як очікується, в майбутньому здійснюватиме значний вплив на витрати охорони здоров'я. На жаль, лікувальних рекомендацій щодо ведення хворих НАЖХП, що базуються на великих рандомізованих контрольованих дослідженнях, практично немає.
Літературні дані свідчать про ефективність еферентних методів лікування захворювань печінки, зокрема, плазмаферезу. Один з варіантів плазмаферезу - дискретний, досить широко використовується в неспеціалізованих відділеннях терапевтичного профілю та кабінетах екстракорпоральної детоксикації багатопрофільних лікарень. У той же час в літературі практично відсутні дані про застосування даного методу лікування у хворих на неалкогольний стеатогепатит на тлі цукрового діабету типу 2.
Аналогом корисної моделі є спосіб лікування хворих на неалкогольний стеатогепатит на тлі ожиріння (Пат. на корисну модель Мо 48702 Україна. МПК АбІіІР 1/00, АбІР 3/00. Спосіб лікування хворих на неалкогольний стеатогепатит, сполучений з ожирінням /Прудникова І.В.,
Фролов В.М., Андросов Є.Д.; заявник і патентовласник Прудникова І.В., Фролов В.М., Андросов
Є.Д. - Мо заявки и200911219; заявл. 05.11.2009; опуб. 25.03.2010, бюл. Мо 6), в якому проводять комплексне етіопатогенетичне лікування, що включає введення гепатопротекторних препаратів, зокрема антралю та додатково вводять гепалін.
Недоліками аналога-способу є те, що при використанні вказаного способу відмічається
Зо досягнення стійкої ремісії неалкогольного стеатогепатиту, та при цьому стабілізація фіброзування печінки і оптимізація ліпідного спектра крові досягається лише в половини хворих на НАСГ, що перебігає на тлі ожиріння, тоді як в іншої частини хворих на НАСГ має місце або активний НАСГ або нестійка ремісія стеатогепатиту.
Найбільш близьким аналогом корисної моделі є спосіб корекції дисліпідемії у хворих на інфаркт міокарда у поєднанні з неалкогольним стеатогепатитом (Пат. на корисну модель Мо 101141 Україна. МПК АЄТК 31/00. Спосіб корекції дисліпідемії у хворих на інфаркт міокарда у поєднанні з неалкогольним стеатогепатитом /Скрипник І.М., Люлька Н.О., Дубровінська Т.В.; заявник і патентовласник Українська медична стоматологічна академія. - Мо заявки и201502636; заявл. 23.03.2015; опуб. 25.08.2015, бюл. Мо 16) в якому на фоні комплексного етіопатогенетичного лікування в залежності від рівнів показників ліпідограми призначають аторвастатин перорально по 40 мг/добу після вживання їжі на ніч та урсодезоксихолеву кислоту перорально у дозі 15 мг/кг на добу у 2 прийоми протягом 9 місяців.
Недоліками найбільш близького аналогу-способу є те, що не враховують поєднану коморбідну патологію та те, що при використанні даних лікарських засобів в окремих хворих на
НАСГ на тлі ЦД 2-го типу виникає токсичний вплив на коморбідну патологію, що зумовлює загострення або прогресування захворювання.
В основу корисної моделі поставлена задача удосконалити спосіб корекції ліпідного спектра крові у хворих на НАСГ із ЦД типу 2 шляхом додаткового до комплексного етіопатогенетичного лікування призначення проведення дискретного плазмаферезу.
Спільними ознаками корисної моделі та найбільш близького аналога є призначення комплексного етіопатогенетичного лікування гіперліпідемії та неалкогольного стеатогепатиту.
Відмінними ознаками корисної моделі від найбільш близького аналога є те, що додатково до комплексного етіопатогенетичного лікування призначають проведення б сеансів дискретного плазмаферезу, за один з яких вилучають близько 800 мл плазми із адекватним заміщенням кристалоїдними розчинами, багатоатомними спиртами (реосорбілакт та ізотонічний розчин натрію хлориду 0,9 95), загалом близько 4800 мл або 1,14 об'єму циркулюючої плазми.
Теоретичні передумови здійснення корисної моделі.
Плазмаферез - це процедура, яка призначена для очищення крові. Плазмаферез поділяють на лікувальний і донорський. Різниця між ними в тому, що при лікувальному методі кров людини 60 після обробки повертається, і таким чином чужа кров не використовується. При донорському плазмаферезі бере участь кров іншої людини. Згідно з організацією та методами обробки крові плазмаферез також поділяють на групи: центрифужний (додаткові назви - гравітаційний, дискретний, переривчастий) - в цьому випадку в методиці проведення беруть участь центрифуги; фільтраційний - кров очищується за допомогою спеціальних фільтрів; мембранний плазмаферез - використовуються мембрани, які поділяють камери збору плазми і камери для крові; один з найпопулярніших методів на сьогоднішній день; каскадний плазмаферез - використовується з 1980 року, і його особливістю є фільтрація крові за допомогою мікропористого фільтра, який затримує високомолекулярні білки і пропускає низькомолекулярні.
Визначення термінів, які використовуються при описі корисної моделі.
Неалкогольний стеатогепатит (НАСГ) - самостійна нозологічна одиниця, для якої характерні підвищення активності ферментів печінки в крові та морфологічні зміни в біоптатах печінки, подібні до змін при алкогольному гепатиті - жирова дистрофія гепатоцитів (накопичення нейтрального жиру в гепатоцитах більше 5 95 її маси) і запальна реакція, що виникає у хворих, що не вживають алкоголь токсичних дозах, здатних викликати пошкодження печінки. Термін "неалкогольний" підкреслює відособленість цієї нозологічної одиниці від алкогольної хвороби.
Стеатогепатит - запальна інфільтрація печінки на тлі жирової дистрофії гепатоцитів та фіброз, що можуть сприяти розвитку стеатогенного цирозу печінки.
Цукровий діабет типу 2 - хронічне ендокринне захворювання з порушенням вуглеводного обміну, для якого характерний підвищений рівень глюкози в крові за умови резистентності до інсуліну та відносної недостатності інсуліну.
Плазмаферез - це процедура, яка призначена для очищення крові.
Корисна модель здійснюється наступним чином.
Хворому на неалкогольний стеатогепатит із супутнім цукровим діабетом типу 2 призначають комплексне етіопатогенетичне лікування, до якого додатково призначають проведення 6 сеансів дискретного плазмаферезу. За один сеанс вилучалося близько 800 мл плазми із адекватним заміщенням кристалоїдними розчинами (реосорбілакт, ізотонічний розчин натрію хлориду 0,9 95); загалом близько 4800 мл або 1,14 об'єму циркулюючої плазми.
Приклади використання корисної моделі.
Хворий Г., 54 роки. Діагноз: неалкогольний стеатогепатит, м'якої активності. Цукровий діабет
Зо типу 2, середнього ступеня важкості, субкомпенсований. Ожиріння І ступеня (ІМТ-30,1 кг/м).
Хворіє упродовж 5 років. Періодично лікувався за місцем проживання. Хворому було проведено ряд обстежень, що включало клінічні аналізи крові та сечі, біохімічні тести (загальний білірубін, вміст кон'югованого та некон'югованого білірубіну, тимолова проба, протеїнограма, коагулограма, ліпідний спектр крові, активність амілази крові, електроліти, активність ферментів: аланінамінотрансферази (АлАТ), аспартатамінотрансферази (АсАТ), лужної фосфатази (ЛФ), у-глутамілтрансферази (у-ГТ), вміст у крові сечовини, креатиніну. Комплексне ультрасонографічне дослідження (УСД) виконували на ультразвуковому сканері "АО-4 Ідеа" (Віотеаіса, Італія). Ліпідний спектр крові вивчали за вмістом у крові загальних ліпідів, загального холестеролу (ХС), триацилгліцеролів (ТТГ), ліпопротеїнів низької густини (ЛПНГ) та ліпопротеїнів високої густини (ЛІПВГ) за допомогою діагностичних стандартних наборів фірми "Фапивзи Це" (м. Львів). Рівень ЛІДНГ у крові обчислювали через застосування математичної формули: вміст ТГ/2,2. Розраховували також індекс атерогенності (ІА) за співвідношенням умісту загального ХС/ЛИВЩ.
Дані об'єктивного обстеження: Загальний стан хворого умовно задовільний. Свідомість ясна.
Положення в ліжку активне. Ріст - 178 см. Маса - 98 кг. ІМТ-30,1 кг/м. Доступні огляду слизові блідо-рожевого кольору, без висипань і крововиливів. Обидві половини грудної клітки приймають однакову участь в акті дихання. Тин дихання змішаний, з перевагою грудного.
Частота дихальних рухів 18 за хвилину. Над легенями вислуховується везикулярне дихання.
Ділянка серця не змінена, пульсація судин шиї помітна, яремні вени не набухлі в сидячому положенні. Тони серця чисті, ритмічні. Частота серцевих скорочень (ЧСС) - 86б/хв, пульс ритмічний, задовільних властивостей, АТ-135/85 мм рт. ст. Живіт при пальпації м'який, чутливий в правому підребер'ї. Печінка 2 см з-під краю реберної дуги. Край заокруглений, чутливий при пальпації.
Ультразвукове дослідження (УЗД) органів черевної порожнини. Права частка печінки - 172 мм, ліва - 112 мм. Контур печінки рівний, нечіткий, нижній край заокруглений, капсула не змінена. Судинний малюнок збіднений. Ехоструктура паренхіми підвищеної ехогенності з нечітким зернистим малюнком, неоднорідна. Звукопровідність тканини суттєво знижена (дорзальне згасання УЗ сигналу). Гепаторенальний індекс 3,5.
З приводу цього було призначене лікування згідно з запропонованим способом. Хворому бо проводили 6 сеансів дискретного плазмаферезу (ПФ). За один сеанс вилучалося близько 800 мл плазми із адекватним заміщенням колоїдними та кристалоїдними розчинами (розчин реосорбілакт та ізотонічний розчин натрію хлориду); загалом близько 4800 мл або 1,14 об'єму циркулюючої плазми. Всі процедури ПФ пацієнт переніс добре.
Хворий обстежувався комплексно до, після корекції та через 12 тижнів, клінічне обстеження проводилося кожні 2 тижні. Після проведеного лікування стан хворого дещо покращився: купований диспепсичний та астено-вегетативний синдром, покращилося загальне самопочуття, зменшилась загальна втомлюваність. Розміри печінки: права частка 155 мм, ліва 68 мм, АлАТ - 0,5 мкмоль/лххв, АСАТ - 0,4 мкмоль/луххв, ГГ - 2,1 мкмоль/лххв, білірубін заг. - 17,3 мкмоль/л, тимолова проба - 2,3 од.
Таблиця
Показники ліпідного спектра крові у хворих на неалкогольний стеатогепатит із коморбіднісним цукровим діабетом типу 2 у динаміці лікування плазмаферезом (Мет)
Коефіцієнт атерогенності (К), ОД
Отже, запропонований спосіб корекції ліпідного спектра крові при неалкогольному стеатогепатиті із цукровим діабетом типу 2 сприяв зменшенню інтенсивності прогресування
НАСГ шляхом усунення ознак загострення клінічних синдромів даної патології: корекції основних клінічних та біохімічних синдромів основного та коморбідного захворювань, нормалізації ліпідного спектра крові, нормалізації рівня загального ХС, ЛПНГ в сироватці крові.
Проведення сеансів дискретного плазмаферезу суттєвим чином не змінювало значення показників еритроцитарного та тромбоцитарного паростків кровотворення, доводячи тим самим ефективність та безпечність зазначеного методу екстракорпоральної детоксикації. У порівнянні з найбільш близьким аналогом, спосіб, що заявляється, призводить до вірогідного усунення чинників ризику розвитку неалкогольного стеатогепатиту у хворих на цукровий діабет типу 2 та усуває загрозу ускладнень.
Технічний результат. Запропонований спосіб дозволяє ефективно корегувати стан ліпідного спектра крові у хворих на неалкогольний стеатогепатит із супутнім цукровим діабетом типу 2 шляхом усунення ознак загострення клінічних синдромів за коморбідності даних патологій.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб корекції ліпідного спектра крові у хворих на неалкогольний стеатогепатит та цукровий Зо діабет типу 2 шляхом призначення комплексного етіопатогенетичного лікування, який відрізняється тим, що додатково призначають проведення б сеансів дискретного плазмаферезу, за один з яких вилучають близько 800 мл плазми із адекватним заміщенням кристалоїдними розчинами, багатоатомними спиртами (реосорбілакт та ізотонічний розчин натрію хлориду 0,9 95), загалом близько 4800 мл або 1,14 об'єму циркулюючої плазми.
UAU201806801U 2018-06-15 2018-06-15 Спосіб корекції ліпідного спектра крові у хворих на неалкогольний стеатогепатит та цукровий діабет типу 2 UA131177U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201806801U UA131177U (uk) 2018-06-15 2018-06-15 Спосіб корекції ліпідного спектра крові у хворих на неалкогольний стеатогепатит та цукровий діабет типу 2

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201806801U UA131177U (uk) 2018-06-15 2018-06-15 Спосіб корекції ліпідного спектра крові у хворих на неалкогольний стеатогепатит та цукровий діабет типу 2

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA131177U true UA131177U (uk) 2019-01-10

Family

ID=65577372

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201806801U UA131177U (uk) 2018-06-15 2018-06-15 Спосіб корекції ліпідного спектра крові у хворих на неалкогольний стеатогепатит та цукровий діабет типу 2

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA131177U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Sánchez-Aguilar et al. Effect of rosuvastatin on cytokines after traumatic head injury
Martinez-Diaz et al. Altered mental status from acyclovir
Çamsari et al. Psychosexual function in CAPD and hemodialysis patients
Albert et al. Acute hepatitis B with pancreatitis and Cholecystitis leading to acute liver failure and death
UA131177U (uk) Спосіб корекції ліпідного спектра крові у хворих на неалкогольний стеатогепатит та цукровий діабет типу 2
Papacostas et al. Use of continuous renal replacement therapy in salicylate toxicity: a case report and review of the literature
Lyon et al. Amiodarone-Induced Epididymitis: A Case Report and Review of the Literature
RU2527348C1 (ru) Способ комплексного лечения некротического энтероколита у новорожденных и детей младшего грудного возраста
Kapadia et al. Is “Less be More” Still a Valid Concept in Intensive Care? A Review of Critical Care Randomized Clinical Trials from the New England Journal of Medicine
RU2815160C1 (ru) Способ профилактики поражения печени при остром панкреатите
UA144265U (uk) Спосіб корекції ендогенної інтоксикації у хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки на тлі ожиріння та хронічної хвороби нирок
RU2414895C2 (ru) Способ лечения поражения печени у больных лепрой
UA113417C2 (xx) Механізм перестановки барабана
RU2389499C1 (ru) Способ лечения больных с гипербилирубинемией
Hooda et al. Metformin-associated lactic acidosis precipitated by liraglutide use: adverse effects of aggressive antihyperglycaemic therapy
Levy Overwhelming Salicylate Intoxication in an Adult: Acid-Base Changes During Recovery With Hemodialysis
UA139440U (uk) Спосіб корекції гіпергомоцистеїнемії у хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки та хронічну хворобу нирок
Le et al. Application Value of High-Quality Nursing Intervention in Patients with Cirrhotic Ascites
UA131175U (uk) Спосіб корекції ліпідного спектру крові при неалкогольному стеатогепатиті за коморбідності з остеоартрозом
UA140590U (uk) Спосіб корекції ранніх стадій неалкогольної жирової хвороби печінки у хворих на цукровий діабет 2 типу та хронічну хворобу нирок
UA139441U (uk) Спосіб корекції неалкогольної жирової хвороби печінки
UA126125U (uk) Спосіб корекції стану компонентів позаклітинного матриксу та інтенсивності фіброзування печінки у хворих на неалкогольний стеатогепатит за коморбідності з хронічною хворобою нирок
Yudha et al. Systemic Lupus Erythematosus with Lupus Nephritis, Community-Acquired Pneumonia, Bilateral Pleural Effusion, Pericardial Effusion, and Hypoalbuminemia in a 20-Year-Old Male Patient: A Case Report
UA141031U (uk) Спосіб корекції артеріальної гіпертензії на фоні неалкогольної жирової хвороби печінки
UA135845U (uk) Спосіб комплексного лікування неалкогольної жирової хвороби печінки при наявності стеатогепатиту за коморбідності з хронічною хворобою нирок