UA141031U - Спосіб корекції артеріальної гіпертензії на фоні неалкогольної жирової хвороби печінки - Google Patents

Спосіб корекції артеріальної гіпертензії на фоні неалкогольної жирової хвороби печінки Download PDF

Info

Publication number
UA141031U
UA141031U UAU201906931U UAU201906931U UA141031U UA 141031 U UA141031 U UA 141031U UA U201906931 U UAU201906931 U UA U201906931U UA U201906931 U UAU201906931 U UA U201906931U UA 141031 U UA141031 U UA 141031U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
per day
liver disease
correction
arterial hypertension
fatty liver
Prior art date
Application number
UAU201906931U
Other languages
English (en)
Inventor
Оксана Святославівна Хухліна
Альона Андріївна Антонів
Олександра Ігорівна Рощук
Олена В'ячеславівна Каушанська
Святослава Василівна Юрнюк
Original Assignee
Вищий Державний Навчальний Заклад України "Буковинський Державний Медичний Університет" Моз України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Вищий Державний Навчальний Заклад України "Буковинський Державний Медичний Університет" Моз України filed Critical Вищий Державний Навчальний Заклад України "Буковинський Державний Медичний Університет" Моз України
Priority to UAU201906931U priority Critical patent/UA141031U/uk
Publication of UA141031U publication Critical patent/UA141031U/uk

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)

Abstract

Спосіб корекції вторинної артеріальної гіпертензії на фоні неалкогольної жирової хвороби печінки шляхом призначення лізиноприлу 10 мг на добу, аторвастатину 10-20 мг на добу, омега-3-поліненасиченої жирної кислоти 2 г на добу та урсодезоксихолевої кислоти 10 мг/кг на добу курсом 12 місяців. Додатково призначають вазонат - мельдоній 250 мг по 1 капсулі 2 рази на добу упродовж 30 днів до одержання клінічного ефекту.

Description

Корисна модель належить до галузі медицини, а саме до внутрішньої медицини та гастроентерології, і може бути застосована для корекції вторинної артеріальної гіпертензії на фоні неалкогольної жирової хвороби печінки.
Актуальність оптимізації лікування хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки (НАЖХП) у осіб з метаболічним синдромом (МС), компонентом якої є артеріальна гіпертензія (АГ), визначається істотним збільшенням у останній час захворюваності на МС, високого рівня інвалідизації та смертності внаслідок розвитку широкого спектру ускладнень, які часто бувають фатальними. Синдром взаємного обтяження за коморбідного перебігу МС, АГ та НАЖХП вимагає істотної корекції лікування як у відношенні усунення гіперліпідемії - при тривалому вживанні статинів зростає активність амінотрансфераз, що не бажано при супровідній НАЖХП, так і у відношенні контролю артеріального тиску (АТ) при АГ: метаболізм більшості базових антигіпертензивних препаратів з проліків до активної діючої речовини проходить у печінці, а за умов її дисфункції - контролю АТ можна не досягти.
Аналогом корисної моделі є спосіб лікування хворих на неалкогольний стеатогепатит, сполучений з ожирінням (Спосіб лікування хворих на неалкогольний стеатогепатит, сполучений з ожирінням: пат. 48702 Україна. Мо Ш200911219; заявл. від 05.11.2009; опубл. 25.03.2010, бюл.
Мо 6), в якому проводять комплексне етіопатогенетичне лікування, яке включає введення гепатопротекторних препаратів, зокрема антралю та додатково вводять гепалін.
Недоліками аналогу-способу є те, що при використанні даних лікарських засобів в окремих хворих на неалкогольний стеатогепатит зберігаються зміни з боку показників цитокінового профілю крові (ЦПК) та не враховується наявність супутньої артеріальної гіпертензії.
Близьким аналогом є спосіб лікування пацієнтів з коморбідністю неалкогольної жирової хвороби печінки та гіпертонічної хвороби (Спосіб лікування пацієнтів з коморбідністю неалкогольної жирової хвороби печінки та гіпертонічної хвороби: пат. 115639 Україна. Мо и201610633; заявл. від 24.10.2016; опубл. 25.04.2017, бюл. Мо 8), в якому пацієнтам призначають лізиноприл 10 мг на добу та додатково аторвастатин 10-20 мг на добу, омега-3- поліненасичену жирну кислоту 2 г на добу та урсодезоксихолеву кислоту 10 мг/кг на добу, курсом 12 місяців.
Недоліками близького аналогу є те, що при його використанні не відмічається досягнення
Зо стійкої ремісії НАЖХП та корекції функціонального стану ендотелію за коморбідності даних патологій.
В основу корисної моделі поставлена задача удосконалити спосіб корекції вторинної артеріальної гіпертензії на фоні неалкогольної жирової хвороби печінки шляхом додаткового до лізиноприлу, аторвастатину, омега-З-поліненасиченої жирної кислоти та урсодезоксихолевої кислоти призначення препарату вазонат (мельдоній).
Поставлена задача вирішується у способі корекції вторинної артеріальної гіпертензії на фоні неалкогольної жирової хвороби печінки шляхом призначення лізиноприлу 10 мг на добу, аторвастатину 10-20 мг на добу, омега-З-поліненасиченої жирної кислоти 2 г на добу та урсодезоксихолевої кислоти 10 мг/кг на добу курсом 12 місяців, згідно з корисною моделлю, додатково призначають вазонат (мельдоній) 250 мг по 1 капсулі 2 рази на добу упродовж 30 днів до одержання клінічного ефекту.
Визначення термінів, які використовуються при описі корисної моделі.
Артеріальна гіпертензія (АГ) - хронічне захворювання, при якому головною діагностичною ознакою (симптомом) є стійке підвищення гідравлічного тиску у артеріальних судинах великого кола кровообігу. Підвищення артеріального тиску примушує серце працювати з більшим навантаженням через підвищений загальний периферичний судинний опір для забезпечення нормальної циркуляції крові у кровоносних судинах великого кола кровообігу. Вторинну АГ також називають симптоматичною вторинною артеріальною гіпертензією, чим підкреслюється її вторинність по відношенню до інших захворювань та станів.
Неалкогольна жирова хвороба печінки (НАЖХП) - самостійне захворювання печінки, яке характеризується гістологічними, сонографічними та іншими ознаками ожиріння печінки.
Вазонат (мельдоній) є попередником карнітину, структурним аналогом гама-бутеробетаїну (ГББ).
Теоретичні передумови здійснення корисної моделі.
Вазонат (мельдоній) є попередником карнітину, структурним аналогом гама-бутеробетаїну (ГББ), в якого один атом вуглецю заміщений на атом нітрогену. Мельдоній, оборотно інгібуючи гама-бутеробетаїн гідроксилазу, знижує біосинтез карнітину і тому перешкоджає транспортування довголанцюгових жирних кислот крізь оболонки клітин, таким чином запобігаючи накопиченню в клітинах сильного детергента - активованих форм недоокислених 60 жирних кислот. Отже, попереджається пошкодження клітинних мембран. У свою чергу, при збільшенні біосинтезу попередника карнітину, тобто ГББ, активується ендотеліальна МО- синтаза, в результаті чого покращуються реологічні властивості крові та зменшується периферичний опір судин. При зменшенні концентрації мельдонію біосинтез карнітину знову посилюється, і у клітинах поступово збільшується кількість жирних кислот. Вважається, що основою ефективності дії мельдонію є підвищення толерантності до глюкози і зростає її клітинна утилізація з депонуванням у вигляді глікогену (при зміні кількості жирних кислот). В організмі існує система передачі нейрональних сигналів - ГББ-ергічна система, яка забезпечує передачу нервового імпульсу між клітинами. Медіатором цієї системи є останній попередник карнітину - ГББ-ефір. У результаті дії ГББ-естерази медіатор віддає клітині електрон, таким чином переносячи електричний імпульс, перетворюється у гідролізовану форму ГББ, яка активно транспортується в печінку, нирки та яєчники, де перетворюється у карнітин. У соматичних клітинах у відповідь на подразнення знову синтезуються нові молекули ГББ, забезпечуючи поширення сигналу.
Корисна модель здійснюється наступним чином.
Хворому на вторинну артеріальну гіпертензію на фоні неалкогольної жирової хвороби печінки призначають комплекс препаратів лізиноприл 10 мг на добу, аторвастатин 10-20 мг на добу, омега-3З-поліненасичену жирну кислоту 2 г на добу та урсодезоксихолеву кислоту 10 мг/кг на добу курсом 12 місяців та додатково призначають вазонат (мельдоній) 250 мг по 1 капсулі 2 рази на добу упродовж 30 днів до одержання клінічного ефекту.
Приклад використання корисної моделі.
Хворий М, 44 роки. Діагноз: НАЖХП, помірної активності. ВАГ, Ії стадії, 2 типу. Звернувся зі скаргами на дискомфорт та періодичний ниючий біль у правій підреберній ділянці, нудоту, підвищення артеріального тиску, серцебиття, загальна слабкість, порушення сну, швидка втомлюваність.
Хворіє упродовж 5-6 років. Періодично лікувався за місцем проживання. Хворому було проведено ряд обстежень, що включало клінічні аналізи крові та сечі, біохімічні тести (загальний білірубін, вміст кон'югованого та некон'югованого білірубіну, тимолова проба, протеїнограма, коагулограма, ліпідний спектр крові, активність амілази крові, електроліти, активність ферментів: аланінамінотрансферази (АлАТ), аспартатамінотрансферази (АсАТ), лужної
Зо фосфатази (ЛФ), у-глутамілтрансферази (у-ГТ), вміст у крові сечовини, креатиніну. Дані об'єктивного обстеження: Загальний стан умовно задовільний. Свідомість ясна. Положення в ліжку активне. Будова тіла правильна. Конституція астенічна. Ріст - 170 см. Вага - 78 кг. Шкіра бліда, нееластична, без висипань, суха. Доступні огляду слизові блідо-рожевого кольору, без висипань і крововиливів. Обидві половини грудної клітки приймають однакову участь в акті дихання. Тип дихання змішаний, з перевагою грудного. Частота дихальних рухів 18 за хвилину.
Над легенями вислуховується везикулярне дихання, побічні дихальні шуми не прослуховуються. Ділянка серця не змінена, пульсація судин шиї помітна, яремні вени не набухлі в сидячому положенні. Тони серця чисті, ритмічні. Судинний пучок не виходить за краї грудини. Частота серцевих скорочень (ЧСС) - 86б/хв, пульс ритмічний, задовільних властивостей, АТ-160/80 мм рт ст. Живіт при пальпації м'який, чутливий в правому підребер'ї.
Печінка « З см з-під краю реберної дуги. Край заокруглений, чутливий при пальпації.
Були визначені біохімічні показники пошкодження та функціонального стану печінки у хворого М: загальний білірубін 26,5 мкмоль/л, прямий білірубін 8,6 мкмоль/л, ГТТ 7,20 ммоль/годхл, ЛФ 2,65 ммоль/годхл, альбуміни 47 95. Ультразвукове дослідження (УЗД) органів черевної порожнини: контур печінки рівний, нечіткий, нижній край заокруглений, капсула не змінена. Ехоструктура паренхіми підвищеної ехогенності з нечітким зернистим малюнком, неоднорідна. Звукопровідність тканини суттєво знижена (дорзальне згасання УЗ сигналу).
Судинний малюнок збіднений. З метою до обстеження печінки було виконано наступні дослідження: маркери вірусних гепатитів В та С - негативні.
З приводу цього було призначене лікування згідно запропонованого способу.
Через 30 днів після проведеного лікування загальний стан хворого покращився, зник дискомфорт та періодичний ниючий біль у правій підреберній ділянці, підвищилась розумова та фізична активність, нормалізувався сон. За лабораторними даними отримані наступні біохімічні показники: загальний білірубін 24,2 мкмоль/л, прямий білірубін 7,5 мкмоль/л, АсАТ 0,36 ммоль/годхл, ГТ 6,53 ммоль/годхл, ЛФ 1,87 ммоль/годхл, альбуміни 42 95. Комплексна дія досліджуваних препаратів призвела до нормалізації АТ без будь-яких побічних ефектів, нормотензія настала м'яко, але стабільно.
Отже, запропонований спосіб корекції вторинної артеріальної гіпертензії на фоні неалкогольної жирової хвороби печінки за умов нормалізації системного АТ, усунення процесів бо стеатозу гепатоцитів, запалення у печінковій тканині, гальмування її фіброзування та нормалізації печінково-селезінкового кровообігу призводить до нормалізації кількісних показників тромбоцитарної ланки гемостазу та їх агрегаційної здатності.
Технічний результат. Запропонований спосіб дозволяє ефективно корегувати вторинну артеріальну гіпертензію на фоні неалкогольної жирової хвороби печінки шляхом призначення комбінації препаратів: лізиноприл, аторвастатин, омега-З-поліненасичена жирна кислота, урсодезоксихолева кислота та вазонат (мельдоній), за допомогою чого досягають швидкого усунення основних клінічних та біохімічних синдромів, гепатомегалії, зниження ступеня стеатозу гепатоцитів, гальмування фіброзування печінкової тканини, покращення печінкового кровообігу, а саме зниження гемодинамічних показників, що вказують на підвищений тиск у системі ворітної вени, відновлення нормотензії, функціонального стану ендотелію, показників тромбоцитарної ланки гемостазу та стабільності мембран червонокрівців.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб корекції вторинної артеріальної гіпертензії на фоні неалкогольної жирової хвороби печінки шляхом призначення лізиноприлу 10 мг на добу, аторвастатину 10-20 мг на добу, омега- З-поліненасиченої жирної кислоти 2 г на добу та урсодезоксихолевої кислоти 10 мг/кг на добу курсом 12 місяців, який відрізняється тим, що додатково призначають вазонат - мельдоній 250 мг по 1 капсулі 2 рази на добу упродовж 30 днів до одержання клінічного ефекту.
UAU201906931U 2019-06-20 2019-06-20 Спосіб корекції артеріальної гіпертензії на фоні неалкогольної жирової хвороби печінки UA141031U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201906931U UA141031U (uk) 2019-06-20 2019-06-20 Спосіб корекції артеріальної гіпертензії на фоні неалкогольної жирової хвороби печінки

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201906931U UA141031U (uk) 2019-06-20 2019-06-20 Спосіб корекції артеріальної гіпертензії на фоні неалкогольної жирової хвороби печінки

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA141031U true UA141031U (uk) 2020-03-25

Family

ID=71114956

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201906931U UA141031U (uk) 2019-06-20 2019-06-20 Спосіб корекції артеріальної гіпертензії на фоні неалкогольної жирової хвороби печінки

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA141031U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
UA141031U (uk) Спосіб корекції артеріальної гіпертензії на фоні неалкогольної жирової хвороби печінки
Reusch Investigation and management of cardiovascular disease in rabbits
Savilov On the possibility of using hyperbaric oxygenation in the treatment of SARS-CoV-2-infected patients
Schumer Dexamet hasone in Oligemic Shock: Physiochemical Effects in Monkeys
Wan et al. A comparison of 4% succinylated gelatin solution versus normal saline in stable normovolaemic sheep: global haemodynamic, regional blood flow and oxygen delivery effects
RU2365390C2 (ru) Способ лечения нейрогенной дисфункции мочевого пузыря у детей
UA139441U (uk) Спосіб корекції неалкогольної жирової хвороби печінки
UA126123U (uk) Спосіб корекції ендотеліальної дисфункції у хворих на неалкогольний стеатогепатит та хронічну хворобу нирок
UA135848U (uk) Спосіб корекції механізмів прогресування та розвитку неалкогольного стеатогепатиту у хворих на ожиріння і-іі ступенів за коморбідності з хронічною хворобою нирок
UA142940U (uk) Спосіб корекції ліпідного дистрес-синдрому у хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки та хронічну хворобу нирок
UA132989U (uk) Спосіб корекції механізмів прогресування неалкогольного стеатогепатиту на тлі ожиріння та хронічної хвороби нирок
UA135845U (uk) Спосіб комплексного лікування неалкогольної жирової хвороби печінки при наявності стеатогепатиту за коморбідності з хронічною хворобою нирок
UA120212U (uk) Спосіб лікування хворих на неалкогольний стеатогепатит та цукровий діабет типу 2
RU2817988C1 (ru) Способ восстановления функционального состояния печени при тяжёлом остром панкреатите
RU2815160C1 (ru) Способ профилактики поражения печени при остром панкреатите
UA144265U (uk) Спосіб корекції ендогенної інтоксикації у хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки на тлі ожиріння та хронічної хвороби нирок
RU2803057C1 (ru) Способ лечения пациентов с лучевым ректитом с помощью препарата альфазокс
UA139440U (uk) Спосіб корекції гіпергомоцистеїнемії у хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки та хронічну хворобу нирок
UA140590U (uk) Спосіб корекції ранніх стадій неалкогольної жирової хвороби печінки у хворих на цукровий діабет 2 типу та хронічну хворобу нирок
UA126122U (uk) Спосіб лікування інсулінорезистентності у хворих на цукровий діабет типу 2 із супровідним неалкогольним стеатогепатитом
UA121497U (uk) Спосіб лікування хворих при коморбідному перебігу неалкогольного стеатогепатиту та ішемічної хвороби серця (дифузного кардіосклерозу)
RU2593007C1 (ru) Способ лечения циррозов печени различной этиологии
UA126125U (uk) Спосіб корекції стану компонентів позаклітинного матриксу та інтенсивності фіброзування печінки у хворих на неалкогольний стеатогепатит за коморбідності з хронічною хворобою нирок
RU164770U1 (ru) Способ лечения неалкогольной жировой болезни печени
RU2348405C2 (ru) Способ лечения обострения хронического холецистита