UA132989U - Спосіб корекції механізмів прогресування неалкогольного стеатогепатиту на тлі ожиріння та хронічної хвороби нирок - Google Patents

Спосіб корекції механізмів прогресування неалкогольного стеатогепатиту на тлі ожиріння та хронічної хвороби нирок Download PDF

Info

Publication number
UA132989U
UA132989U UAU201808570U UAU201808570U UA132989U UA 132989 U UA132989 U UA 132989U UA U201808570 U UAU201808570 U UA U201808570U UA U201808570 U UAU201808570 U UA U201808570U UA 132989 U UA132989 U UA 132989U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
obesity
progression
mechanisms
correction
disease
Prior art date
Application number
UAU201808570U
Other languages
English (en)
Inventor
Оксана Святославівна Хухліна
Альона Андріївна Антонів
Зоряна Ярославівна Коцюбійчук
Володимир Васильович Вівсянник
Марта Романівна Матущак
Original Assignee
Вищий Державний Навчальний Заклад України "Буковинський Державний Медичний Університет" Моз України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Вищий Державний Навчальний Заклад України "Буковинський Державний Медичний Університет" Моз України filed Critical Вищий Державний Навчальний Заклад України "Буковинський Державний Медичний Університет" Моз України
Priority to UAU201808570U priority Critical patent/UA132989U/uk
Publication of UA132989U publication Critical patent/UA132989U/uk

Links

Landscapes

  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Спосіб корекції механізмів прогресування неалкогольного стеатогепатиту на тлі ожиріння та хронічної хвороби нирок шляхом призначення комплексного етіопатогенетичного лікування неалкогольного стеатогепатиту. Додатково призначають сублінгвальну форму препарату агепта (S-аденозил-L-метіонін) та вазонат (мельдоній) на день упродовж 30 днів.

Description

Корисна модель належить до галузі медицини, а саме до внутрішньої медицини та гастроентерології і може бути використана для корекції механізмів прогресування неалкогольного стеатогепатиту на тлі ожиріння та хронічної хвороби нирок.
Неухильне зростання частоти випадків коморбідного перебігу неалкогольного стеатогепатиту (НАСГ) на тлі ожиріння та хронічної хвороби нирок (ХХН) у осіб працездатного віку в Україні та у світі зумовлює потребу в проведенні досліджень механізмів взаємообтяження та пошуку нових чинників патогенезу прогресування даної коморбідної патології. На роль гідрогену сульфіду (Н25) у розвитку фіброзу звернули увагу лише нещодавно. Дослідження показали, що Н»5 дозозалежно відіграє роль у розвитку фіброзу в легенях, печінці, нирках і міокарді. Результати досліджень демонструють, що процеси фіброзування органів у сильній взаємозалежності корелюють з порушенням ендогенного синтезу Н25, зниженням активності
Но5 - генеруючих ферментів у плазмі крові і безпосередньо в тканинах (Бап Н.М., Умапду Н...,
Уапа-бап С.К.).
Фіброз печінки - це динамічний процес, що виникає у відповідь на різні стимули, що призводить до руйнування архітектоніки паренхіми печінки, з подальшим надмірним відкладенням компонентів позаклітинного матриксу (ПКМ), формуванням фіброзної тканини, і патологічної регенерації із формуванням цирозу (кінцева патологічна стадія фіброзу печінки) (Скибчик В.А., Войтович М.О.). На підставі встановлених даних потребує обгрунтування шляхів корекції встановлених розладів за коморбідності даних патологій.
Аналогом корисної моделі є спосіб лікування хворих на неалкогольний стеатогепатит на тлі ожиріння (Спосіб лікування хворих на неалкогольний стеатогепатит, сполучений з ожирінням: пат. 48702 Україна. Мо и200911219; заявл. 05.11.2009; опубл. 25.03.2010, бюл. Мо б), в якому проводять комплексне етіопатогенетичне лікування, що включає введення гепатопротекторних препаратів, зокрема антралю та додатково вводять гепалін.
Недоліками аналогу-способу є те, що при використанні вказаного способу відмічається досягнення стійкої ремісії неалкогольного стеатогепатиту, та при цьому стабілізація фіброзування печінки досягається лише в половини хворих на НАСГ, що перебігає на тлі ожиріння, тоді як в іншої частини хворих на НАСГ має місце або активний НАСГ або нестійка ремісія стеатогепатиту.
Зо Найближчий аналог корисної моделі є спосіб лікування неалкогольного стеатогепатиту (Спосіб лікування неалкогольного стеатогепатиту: пат. 95037 Україна. Мо ци201406708; заявл. 16.06.2014; опубл. 10.12.2014, бюл. Мо 23), в якому на фоні комплексного етіопатогенетичного лікування застосовують гепатопротекторний засіб гепадиф у дозі 2 капсули З рази на добу (457,2 мг карнітину), додатково застосовують препарат актовегін розчин для інфузій 10 о (1000 мг) 250 мл в ізотонічному розчині протягом 10 діб, з наступним переходом на прийом препарату внутрішньо у дозі 1 таблетка З рази на добу (600 мг), та призначають фолієву кислоту у дозі 1 таблетка 2 рази на добу (10 мг), курс терапії становить 1 місяць.
Недоліками прототипу-способу є те, що при використанні вказаного способу можуть відмічатися побічні дії гепадифу, а саме диспепсія, біль та дискомфорту животі, нудота, блювання, діарея, запор.
В основу корисної моделі поставлена задача удосконалити спосіб корекції механізмів прогресування неалкогольного стеатогепатиту на тлі ожиріння та хронічної хвороби нирок шляхом додаткового до комплексного етіопатогенетичного лікування призначення комбінації препаратів агепта (5-аденозил-і -метіоніном) та вазонат (мельдоній).
Поставлена задача вирішується тим, що спосіб корекції механізмів прогресування неалкогольного стеатогепатиту на тлі ожиріння та хронічної хвороби нирок шляхом призначення етіопатогенетичного лікування згідно з корисною моделлю, додатково до комплексного етіопатогенетичного лікування призначають сублінгвальну форму препарату агента (5- аденозил-їі -метіонін) по 1 таблетці 2 рази на день та вазонат (мельдоній) по 1 капсулі 2 рази на день упродовж 30 днів до одержання клінічного ефекту.
Теоретичні передумови здійснення корисної моделі.
Агепта (5-аденозил-ї! -метіонін) - натуральна амінокислота, що присутня практично у всіх тканинах і рідких середовищах організму. Адеметіонін, перш за все, діє як коензим та донор метальної групи у багатьох реакціях трансметилювання, що є важливим метаболічним процесом у людини і у тварин. Перенесення метильних груп (трансметилювання) адеметіоніну також є важливим метаболічним процесом при будуванні фосфоліпідної мембрани клітин та відіграє роль у текучості мембран. Адеметіонін здатний проникати через гематоенцефалічний бар'єр.
Вазонат (мельдоній) є попередником карнітину, структурним аналогом гама-бутеробетаїну бо (ГББ), в якого один атом вуглецю заміщений на атом нітрогену. Мельдоній, оборотно інгібуючи гама-бутеробетаїн гідроксилазу, знижує біосинтез карнітину і тому перешкоджає транспортування довголанцюгових жирних кислот крізь оболонки клітин, таким чином запобігаючи накопиченню в клітинах сильного детергента - активованих форм недоокислених жирних кислот. Отже, попереджається пошкодження клітинних мембран. У свою чергу, при збільшенні біосинтезу попередника карнітину, тобто ГББ, активується ендотеліальна МО- синтаза, в результаті чого покращуються реологічні властивості крові та зменшується периферичний опір судин.
Отже у корисній моделі препарат агепта (5-аденозил-і -метіонін) призначають у якості антиоксиданта, мембраностабілізатора та гепатопротекторного засобу, який гальмує прогресування фіброзу печінки, а препарат вазонат (мельдоній) з метою регулювання процесів
В-окиснення вільних жирних кислот, зниження ступеня інсулінорезистентності, активування процесів енергозабезпечення гепатоцитів за рахунок аеробного гліколізу.
Визначення термінів, які використовуються при описі корисної моделі.
Неалкогольний стеатогепатит (НАСГ) - самостійна нозологічна одиниця, для якої характерні підвищення активності ферментів печінки в крові та морфологічні зміни в біоптатах печінки, подібні до змін при алкогольному гепатиті - жирова дистрофія і запальна реакція, а проте хворі з
НАСГ не вживають алкоголь в кількостях, здатних викликати пошкодження печінки.
Хронічна хвороба нирок - це захворювання, яке характеризується тривалими (не менше 3 місяців) структурними та/або функціональними нирковими змінами за даними клінічних, лабораторних, інструментальних, морфологічних досліджень, які водночас дають підставу для виключення гострого характеру патологічного процесу в нирках.
Агепта (5-аденозилч-і -метіонін) - гепатопротекторний препарат.
Вазонат (мельдоній) є попередником карнітину, структурним аналогом гама-бутеробетаїну (ГББ).
Корисна модель здійснюється наступним чином.
Хворому на неалкогольний стеатогепатит на тлі ожиріння та хронічної хвороби нирок з метою корекції механізмів його прогресування призначають комплексне етіопатогенетичне лікування, до якого додатково призначають препарат агепта (5-аденозил-і -метіонін) по 1 таблетці 2 рази на день та вазонат (мельдоній) по 1 капсулі 2 рази на день до одержання
Зо клінічного ефекту.
Приклад використання корисної моделі.
Хвора В., 45 років. Діагноз: неалкогольний стеатогепатит, м'якої активності. Ожиріння |І ступеня (ІМТ-30,1 кг/м2). ХНН ІВ: Хронічний пієлонефрит, фаза загострення. Звернулася зі скаргами на дискомфорт та періодичний ниючий біль у правій підреберній ділянці, нудоту, зниження апетиту, здуття живота, гіркоту в роті, неможливість виконання звичного фізичного навантаження, порушення сну.
Хворіє упродовж 5-6 років. Періодично лікувалася за місцем проживання. Хворій було проведено ряд обстежень, що включало клінічні аналізи крові та сечі, біохімічні тести (загальний білірубін, вміст кон'югованого та некон'югованого білірубіну, тимолова проба, протеїнограма, коагулограма, ліпідний спектр крові, активність амілази крові, електроліти, активність ферментів: аланінамінотрансферази (АлАТ), аспартатамінотрансферази (АсАТ), лужної фосфатази (ЛФ), у-глутамілтрансферази (у-ГТ), вміст у крові сечовини, креатиніну. Комплексне ультрасонографічне дослідження (УСД) виконували на ультразвуковому сканері "АО-4 Ідеа" (Віотедіса, Італія). Зміни метаболізму компонентів позаклітинного матриксу визначали за вмістом у крові вільного (ВОП) за С.С. Тетянець (1985) та білковозв'язаного оксипроліну (БЗОП) за М.С. Осадчуком (1979), гексозамінів (ГА) за О.Г. Архіповою (1988), серомукоїдів (СМ), сіалових кислот (СК) за допомогою наборів фірми ,Даниш Ца" (м.Львів), церулоплазміну (ЦРП) за методом М.Р. Ревіна (1976). Вміст у крові Не5 визначали спектрофотометричним методом.
Стан протеолітичної активності плазми крові вивчали за сумарною активністю протеїназ сироватки крові - за М. Кунітцом (1975), інтенсивністю лізису низькомолекулярних білків (азоальбуміну), високомолекулярних білків (азоказеїну) та колагену (лізис азоколу);) за допомогою реактивів фірми "Даниш І" (Львів). Стан протеїназоїінгібіторної системи вивчали за вмістом у сироватці крові са2-МГ, вмістом в плазмі крові «1-0 ("Даниш а", Львів).
Функціональний стан ендотелію вивчали за вмістом у крові метаболітів монооксиду нітрогену (МО) (нітритів/нітратів), ендотеліну-1, гомоцистеїну методом ІФА.
Дані об'єктивного обстеження: Загальний стан умовно задовільний. Свідомість ясна.
Положення в ліжку активне. Будова тіла правильна. Конституція астенічна. Ріст - 167 см. Вага - 72 кг. Шкіра бліда, нееластична, без висипань, суха. Доступні огляду слизові блідо-рожевого кольору, без висипань і крововиливів. Обидві половини грудної клітки приймають однакову бо участь в акті дихання. Тип дихання змішаний, з перевагою грудного. Частота дихальних рухів 19 за хвилину. Над легенями вислуховується везикулярне дихання, побічні дихальні шуми не прослуховуються. Ділянка серця не змінена, пульсація судин шиї помітна, яремні вени не набухлі в сидячому положенні. Тони серця чисті, ритмічні. Судинний пучок не виходить за краї грудини. Частота серцевих скорочень (ЧСС) - 72/хв, пульс ритмічний, задовільних властивостей, АТ-110/70 мм. рт. ст. Живіт при пальпації м'який, чутливий в правому підребер'ї.
Печінка 3 см з-під краю реберної дуги. Край заокруглений, чутливий при пальпації.
Ультразвукове дослідження (УЗД) органів черевної порожнини. Печінка оглянута повністю з правого підребер'я, у положенні на спині. Розміри: лівої частки: передньо-задній - 83 мм (збільшена), вертикальний 94 мм (збільшена); хвостова частка: товщина - 33 мм (збільшена); права частка: передньо-задній - 132 мм, вертикальний - 178 мм (збільшена). Контур печінки рівний, нечіткий, нижній край заокруглений, капсула не змінена. Ехоструктура паренхіми підвищеної ехогенності з нечітким зернистим малюнком, неоднорідна. Звукопровідність тканини суттєво знижена (дорзальне згасання УЗ сигналу). З приводу цього було призначена корекція згідно запропонованого способу. Хвора обстежувалася комплексно після корекції та через 12 тижнів, оглядалася кожні 2 тижні. Дані лабораторних методів дослідження представлені в таблиці до і після корекції.
Таблиця
Показники стану компонентів сполучної тканини, протеолізу, ліпідного спектру крові, функціонального стану ендотелію у хворої В. в динаміці корекції мкг/мл
Лізис АА, ж ж
Примітка: " - достовірність результатів р«е0,05
Після проведеної корекції стан хворої покращився: купований диспепсичний синдром, абдомінально-больовий синдром в правому підребір'ї, відновлення апетиту, зникла гіркота в роті.
Отже, запропонований спосіб корекції механізмів прогресування неалкогольного стеатогепатиту на тлі ожиріння та хронічної хвороби нирок дозволяє зменшити інтенсивність прогресування неалкогольного стеатогепатиту шляхом усунення ознак загострення клінічних синдромів даної патології: корекції основних клінічних та біохімічних синдромів основного та коморбідного захворювань, сприяло досягненню балансу гомеостазу компонентів позаклітинного матриксу печінки шляхом стабілізації мембран гепатоцитів, гальмування активності інгібіторів колагенолізу, протеолізу, зниженню деградації фукоглікопротеїнів, секреції фактора росту фібробластів і гомоцистеїну, відновленню пулу гідрогену сульфіду і монооксиду
Зо нітрогену, що сприяло істотному зниженню індексу фіброзування печінки та попередило прогресування коморбідних захворювань. У порівнянні з найближчим аналогом спосіб, що заявляється, призводить до вірогідного усунення чинників ризику розвитку неалкогольного стеатогепатиту на тлі ожиріння та хронічної хвороби нирок та усуває загрозу ускладнень.
Технічний результат. Запропонований спосіб дозволяє ефективно коригувати механізми прогресування неалкогольного стеатогепатиту на тлі ожиріння та хронічної хвороби нирок шляхом усунення ознак загострення клінічних синдромів даної патології.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
    Спосіб корекції механізмів прогресування неалкогольного стеатогепатиту на тлі ожиріння та хронічної хвороби нирок шляхом призначення комплексного етіопатогенетичного лікування неалкогольного стеатогепатиту, який відрізняється тим, що додатково призначають сублінгвальну форму препарату агепта (5З-аденозилч-їі -метіонін) по 1 таблетці 2 рази на день та вазонат (мельдоній) по 1 капсулі 2 рази на день упродовж 30 днів до одержання клінічного ефекту.
UAU201808570U 2018-08-08 2018-08-08 Спосіб корекції механізмів прогресування неалкогольного стеатогепатиту на тлі ожиріння та хронічної хвороби нирок UA132989U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201808570U UA132989U (uk) 2018-08-08 2018-08-08 Спосіб корекції механізмів прогресування неалкогольного стеатогепатиту на тлі ожиріння та хронічної хвороби нирок

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201808570U UA132989U (uk) 2018-08-08 2018-08-08 Спосіб корекції механізмів прогресування неалкогольного стеатогепатиту на тлі ожиріння та хронічної хвороби нирок

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA132989U true UA132989U (uk) 2019-03-25

Family

ID=65859157

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201808570U UA132989U (uk) 2018-08-08 2018-08-08 Спосіб корекції механізмів прогресування неалкогольного стеатогепатиту на тлі ожиріння та хронічної хвороби нирок

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA132989U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20210322407A1 (en) Use of Trimetazidine in Preparation of Drugs for Preventing and Treating Liver Diseases
JP2010539078A (ja) ジメチルフマレートの新規な用途
CN111346081B (zh) 包含正戊酸、吲哚丙酸和正丁酸钠的药物组合物的新用途
UA132989U (uk) Спосіб корекції механізмів прогресування неалкогольного стеатогепатиту на тлі ожиріння та хронічної хвороби нирок
US9636343B2 (en) Composition for preventing and treating acetaminophen inducing hepatotoxicity containing TNP(N2-(m-Trifluorobenzyl), N6-(p-nitrobenzyl)purine) as an effective ingredient
UA126125U (uk) Спосіб корекції стану компонентів позаклітинного матриксу та інтенсивності фіброзування печінки у хворих на неалкогольний стеатогепатит за коморбідності з хронічною хворобою нирок
UA135848U (uk) Спосіб корекції механізмів прогресування та розвитку неалкогольного стеатогепатиту у хворих на ожиріння і-іі ступенів за коморбідності з хронічною хворобою нирок
UA135845U (uk) Спосіб комплексного лікування неалкогольної жирової хвороби печінки при наявності стеатогепатиту за коморбідності з хронічною хворобою нирок
UA120212U (uk) Спосіб лікування хворих на неалкогольний стеатогепатит та цукровий діабет типу 2
UA141031U (uk) Спосіб корекції артеріальної гіпертензії на фоні неалкогольної жирової хвороби печінки
UA139441U (uk) Спосіб корекції неалкогольної жирової хвороби печінки
UA139440U (uk) Спосіб корекції гіпергомоцистеїнемії у хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки та хронічну хворобу нирок
UA142940U (uk) Спосіб корекції ліпідного дистрес-синдрому у хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки та хронічну хворобу нирок
UA126122U (uk) Спосіб лікування інсулінорезистентності у хворих на цукровий діабет типу 2 із супровідним неалкогольним стеатогепатитом
UA140590U (uk) Спосіб корекції ранніх стадій неалкогольної жирової хвороби печінки у хворих на цукровий діабет 2 типу та хронічну хворобу нирок
US9693982B2 (en) Composition for amelioration of hypoalbuminemia
UA126123U (uk) Спосіб корекції ендотеліальної дисфункції у хворих на неалкогольний стеатогепатит та хронічну хворобу нирок
US20240165067A1 (en) Antiviral therapeutic compounds and compositions for use in treatment of coronavirus and influenza virus
UA131175U (uk) Спосіб корекції ліпідного спектру крові при неалкогольному стеатогепатиті за коморбідності з остеоартрозом
UA131177U (uk) Спосіб корекції ліпідного спектра крові у хворих на неалкогольний стеатогепатит та цукровий діабет типу 2
UA144265U (uk) Спосіб корекції ендогенної інтоксикації у хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки на тлі ожиріння та хронічної хвороби нирок
UA126070U (uk) Спосіб лікування неалкогольного стеатогепатиту
Marjanovi HEMOSIDEROSIS IN A PATIENT WITH Hb YOKOHAMA β 31 (B13) Leu—Pro HEMOGLOBINOPATHY
UA121497U (uk) Спосіб лікування хворих при коморбідному перебігу неалкогольного стеатогепатиту та ішемічної хвороби серця (дифузного кардіосклерозу)
UA144360U (uk) Спосіб корекції інсулінорезистентності у хворих на неалкогольний стеатогепатит на тлі ожиріння за коморбідності з хронічним обструктивним захворюванням легень