UA120212U - Спосіб лікування хворих на неалкогольний стеатогепатит та цукровий діабет типу 2 - Google Patents

Спосіб лікування хворих на неалкогольний стеатогепатит та цукровий діабет типу 2 Download PDF

Info

Publication number
UA120212U
UA120212U UAU201704190U UAU201704190U UA120212U UA 120212 U UA120212 U UA 120212U UA U201704190 U UAU201704190 U UA U201704190U UA U201704190 U UAU201704190 U UA U201704190U UA 120212 U UA120212 U UA 120212U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
treatment
patients
liver
alcoholic
diabetes
Prior art date
Application number
UAU201704190U
Other languages
English (en)
Inventor
Альона Андріївна Антонів
Оксана Святославівна Хухліна
Ольга Євгенівна Мандрик
Original Assignee
Вищий Державний Навчальний Заклад України "Буковинський Державний Медичний Університет" Моз України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Вищий Державний Навчальний Заклад України "Буковинський Державний Медичний Університет" Моз України filed Critical Вищий Державний Навчальний Заклад України "Буковинський Державний Медичний Університет" Моз України
Priority to UAU201704190U priority Critical patent/UA120212U/uk
Publication of UA120212U publication Critical patent/UA120212U/uk

Links

Landscapes

  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Спосіб лікування хворих на неалкогольний стеатогепатит та цукровий діабет типу 2 включає призначення комплексного етіопатогенетичного лікування. При цьому призначають адеметіонін по 400 мг 3 рази на день сублінгвально та одночасно мельдоній 250 мг по 1 капсулі 2 рази на день упродовж 30 днів - до одержання клінічного ефекту.

Description

Корисна модель належить до медицини, а саме до внутрішньої медицини та гастроентерології, і може бути застосована для лікування неалкогольного стеатогепатиту у хворих на цукровий діабет типу 2 та ожиріння.
Проблема діагностики та лікування неалкогольного стеатогепатиту (НАСГ) є однією із важливих проблем внутрішньої медицини, має загальномедичне та соціальне значення. НАСГ - це захворювання, для якого характерне накопичення жиру більше ніж у 5 95 гепатоцитів, що виникає за відсутності регулярного споживання токсичних доз алкоголю (більше 40 г на день для чоловіків і більше 20 г на день для жінок), контамінації вірусів гепатиту В, С, О або будь- якого іншого специфічного ураження печінки, із формуванням запалення на тлі дифузного стеатозу гепатоцитів. Розрізняють випадки первинного та вторинного НАСГ (Мозеїєу В.Н., 2003). Первинний НАСГ найчастіше асоційований з ендогенними порушеннями ліпідного та вуглеводного обміну (ожиріння, цукровий діабет (особливо синдром резистентності до інсуліну), гіперліпідемія). Вторинний НАСГ індукується зовнішнім впливом і розвивається в результаті деяких метаболічних розладів (лікарські препарати: аміодарон, глюкокортикоїди, синтетичні естрогени, тамоксіфен, тетрациклін, нестероїдні протизапальні засоби, ніфедипін, дилтіазем та ін.), синдром мальабсорбції (як наслідок накладання ілеоєюнального анастомозу, біліарно- панкреатичної стоми, гастропластики з приводу ожиріння, розширеної резекції тонкої кишки та ін.), швидке схуднення, тривале (більше 2 тижнів) парантеральне харчування (особливо те, що не містить жирів або не збалансоване по вмісту вуглеводів та жирів), змішані порушення (синдром надлишкового бактеріального обсіменіння кишечнику: на фоні дивертикульозу тонкої кишки та ін.), ліподистрофія кінцівок, хвороба Вільяма-Крісчена, хвороба Коновалова-Вільсона) генетичні чинники (Кравченко Н.А., Виноградова С.В., 2005).
Схематично розвиток НАСГ можна представили в декілька етапів: жирова інфільтрація печінки, окиснювальний стрес, ТМЕ/ендотоксин - опосередковане пошкодження. НАСГ супроводжують різні стадії фіброзу печінки (ФП), починаючи від його відсутності (стадія ЕО) до цирозу печінки (ЦП) (стадія Е4). Незважаючи на те, що серед різних патологічних процесів у внутрішніх органах, які виникають - НАСГ є найбільш поширеним захворюванням, це залишається визначною проблемою сьогодення та потребує достатнього вивчення. У зв'язку з багатофакторним, гетерогенним характером неалкогольної жирової хвороби печінки терапевтичні підходи також мають бути комплексними.
Аналогом корисної моделі є спосіб лікування хворих на НАСГ (Спосіб лікування хворих на неалкогольний стеатогепатит, поєднаний з цукровим діабетом 2-го типу: пат. 58755 Україна. Мо и201011372; заявл. 24.09.2010; опубл. 26.04.2011, бюл. Мо 8.), в якому вводять есенціальні фосфоліпіди, зокрема Ессенціале форте Н, додатково вводять комбінацію метаболічно активних антигомотоксичних препаратів, а саме Гепаркомпозитум та Лімфоміозот.
Недоліками аналогу-способу є те, що здійснюється недостатній вплив на патогенетичні ланки розвитку НАСГ, зокрема корекцію обміну Г-карнітину та гіпергомоцистеїнемії, пов'язаних з порушенням синтезу метіоніну, дефіцитом фолієвої кислоти, корекцію ліпотоксичного стресу і, як наслідок розвиток гіпоксії гепатоцитів та їх апоптозу.
Найближчим аналогом корисної моделі є спосіб лікування хворих на неалкогольний стеатогепатит, сполучений з ожирінням (Спосіб лікування хворих на неалкогольний стеатогепатит, сполучений з ожирінням: пат. 48702 Україна. Мо ц200911219; заявл. 05.11.2009; опубл. 25.03.2010, бюл. Мо 6.|Ї, в якому проводять комплексне етіопатогенетичне лікування, яке включає введення гепатопротекторних препаратів, зокрема антралю та додатково вводять гепалін.
Недоліками найближчого аналога є те, що при його використанні відмічається досягнення стійкої ремісії НАСГ та при цьому стабілізація фіброзування печінки досягається лише в половини хворих на НАСГ, що перебігає на тлі ожиріння, тоді як в іншої частини хворих на НАСГ має місце або активний НАСГ або нестійка ремісія стеатогепатиту, та залишаються чітко виражені зсуви обміну білково-протеїнових компонентів позаклітинного матриксу та їх регуляції, зокрема суттєво підвищений рівень прозапальних цитокінів (І -1р, 1/-2, ФНПса тощо), що може сприяти подальшому прогресуванню НАСГ до цирозу печінки.
В основу корисної моделі поставлено задачу удосконалити спосіб лікування хворих на неалкогольний стсатогепатит та цукровий діабет типу 2 шляхом призначення мельдонію та адеметіоніну.
Поставлена задача вирішується тим, що у способі лікування, що включає комплексне етіопатогенетичне лікування, згідно з корисною моделлю, як комплексне етіопатогенетичне лікування призначають адеметіонін по 400 мг З рази на день сублінгвально та одночасно мельдоній 250 мг по 1 капсулі 2 рази на день упродовж 30 днів - до одержання клінічного бо ефекту.
Теоретичні передумови здійснення корисної моделі.
Мельдоній є попередником карнітину, структурним аналогом гамма-бутеробетаїну (ГББ), в якого один атом вуглецю заміщений на атом нітрогену. Мельдоній, обернено інгібуючи гамма- бутеробетаїнгідроксилазу, знижує біосинтез карнітину і тому перешкоджає транспортування довголанцюгових жирних кислот крізь оболонки клітин, таким чином запобігаючи накопиченню в клітинах сильного детергента активованих форм недоокислених жирних кислот. Отже, попереджається пошкодження клітинних мембран.
При зменшенні концентрації карнітину в умовах ішемії затримується бета-оксидація жирних кислот та оптимізується споживання кисню у клітинах, стимулюється окислення глюкози та відновлюється транспортування АТФ від місць його біосинтезу (мітохондрії) до місць споживання (цитозоль). По суті, клітини забезпечуються поживними речовинами та киснем, а також оптимізується споживання цих речовин.
У свою чергу, при збільшенні біосинтезу попередника карнітину, тобто ГББ, активується ендотеліальна МО-синтаза, в результаті чого покращуються реологічні властивості крові та зменшується периферичний опір судин. При зменшенні концентрації мельдонію біосинтез карнітину знову посилюється і у клітинах поступово збільшується кількість жирних кислот.
Вважається, що основою ефективності дії мельдонію є підвищення толерантності до глюкози і зростає її клітинна утилізація з депонуванням у вигляді глікогену (при зміні кількості жирних кислот). В організмі існує система передачі нейрональних сигналів - ГББ-ергічна система, яка забезпечує передачу нервового імпульсу між клітинами. Медіатором цієї системи є останній попередник карнітину - ГББ-ефір. У результаті дії ГББ-естерази медіатор віддає клітині електрон, таким чином переносячи електричний імпульс, перетворюється у гідролізовану форму ГББ, яка активно транспортується в печінку, нирки та яєчники, де перетворюється у карнітин. У соматичних клітинах у відповідь на подразнення знову синтезуються нові молекули
ГББ, забезпечуючи поширення сигналу. При зменшенні концентрації карнітину стимулюється синтез ГББ, у результаті чого збільшується концентрація ефіру ГББ.
Мельдоній, як зазначено раніше, є структурним аналогом ГББ та може виконувати функції "медіатора". На противагу цьому, ГББ-гідроксилаза "не впізнає" мельдоній, тому концентрація карнітину не збільшується, а зменшується. Таким чином, мельдоній, замінюючи "медіатор" і
Зо сприяючи приросту концентрації ГББ, призводить до розвитку відповідної реакції організму. У результаті зростає загальна метаболічна активність також у інших системах, наприклад у центральній нервовій системі (ЦНО).
З-аденозил-і -метіонін (адеметіонін) - натуральна амінокислота, що присутня практично у всіх тканинах і рідких середовищах організму. Адеметіонін, перш за все, діє як коензим та донор метильної групи у багатьох реакціях трансметилювання, що є важливим метаболічним процесом у людини і у тварин. Перенесення метильних груп (трансметилювання) адеметіоніну також є важливим метаболічним процесом при будуванні фосфоліпідної мембрани клітин та відіграє роль у текучості мембран.
Адеметіонін здатний проникати через гематоенцефалічний бар'єр. Високі концентрації адеметіоніну впливають на процеси трансметилювання, які є дуже важливими у мозковій тканині, завдяки впливу на метаболізм катехоламінів (допаміну, адреналіну, норадреналіну), індоламінів (серотоніну, мелатоніну) та гістаміну.
Адеметіонін є попередником в утворенні фізіологічних сульфурованих сполук (цистеїну, таурину, глютатіону, коензиму А та ін.) у реакціях транссульфурування. Глутатіон, найпотужніший антиоксидант, є важливим компонентом другої фази печінкової детоксикації.
Адеметіонін підвищує рівень глутатіону у пацієнтів з ураженням печінки як алкогольного, так і неалкогольного генезу.
Отже, адеметіонін призначають як антиоксидант, мембрано стабілізатор, гепатопротектор, засіб, який гальмує прогресування фіброзу печінки, а мельдоній є структурним аналогомгама- бутеробетаїну (ГББ), який регулює процеси ВД-окиснення вільних жирних кислот, знижує ступінь інсулінорезистентності, активує процеси енергозабезпечення гепатоцитів за рахунок аеробного гліколізу, покращує мікроциркуляцію в міокарді, печінці, нирках і судинах нижніх кінцівок.
Визначення термінів, які використовуються при описі корисної моделі.
Неалкогольний стеатогепатит (НАСГ) - самостійна нозологічна одиниця, для якої характерні підвищення активності ферментів печінки в крові та морфологічні зміни в біоптатах печінки, подібні до змін при алкогольному гепатиті - жирова дистрофія і запальна реакція, а проте хворі з
НАСГ не вживають алкоголь в кількостях, здатних викликати пошкодження печінки. Термін "неалкогольний" підкреслює відособленість цієї нозологічної одиниці від алкогольної хвороби.
Стеатогепатит - запальна інфільтрація печінки на тлі жирової дистрофії гепатоцитів та фіброз, 60 що можуть сприяти розвитку стеатогенного цирозу печінки.
Адеметіонін - гепатопротекторний засіб.
Мельдоній - попередник карнітину, структурний аналог гамма-бутеробетаїну.
Корисна модель здійснюється наступним чином.
Хворому на неалкогольний стеатогепатит та цукровий діабет типу 2 як комплексне етіопатогенетичне лікування призначають адеметіонін по 400 мг З рази на день сублінгвально та одночасно мельдоній 250 мг по 1 капсулі 2 рази на день протягом 30 днів - до одержання клінічного ефекту.
Приклади використання корисної моделі.
Хвора Н., 43 роки. Діагноз: Неалкогольний стеатогепатит помірної активності. Цукровий діабет типу 2, середньої важкості, субкомпенсований. ХХН І! ст. Діабетична нефропатія.
Хронічний двобічний пієлонефрит, ремісія. Звернулася зі скаргами на дискомфорт та періодичний ниючий біль у правій підреберній ділянці, нудоту, зниження апетиту, здуття живота, гіркоту в роті, неможливість виконання звичного фізичного навантаження, порушення сну.
Хворіє упродовж 4-5 років. Періодично лікувалася за місцем проживання. Хворій було проведено ряд обстежень, що включало клінічні аналізи крові та сечі, біохімічні тести (загальний білірубін, вміст кон'югованого та некон'югованого білірубіну, тимолова проба, протеїнограма, коагулограма, ліпідний спектр крові, активність амілази крові, електроліти, активність ферментів: аланінамінотрансферази (АлАТ), аспартатамінотрансферази (АсАТ), лужної фосфатази (ЛФ), у-глутамілтрансферази (у-Г7Т), вміст у крові сечовини, креатиніну. Комплексне ультрасонографічне дослідження (УСД) виконували на ультразвуковому сканері "АО-4 Ідеа" (Віотеадіса, Італія). Стадію фіброзування печінкової тканини вивчали за допомогою ФібротТесту, ступінь жирової дистрофії печінки вивчали за допомогою СтеатоТесту (ЕВіоР'єдісіїме, Франція).
Дані об'єктивного обстеження: Загальний стан умовно задовільний. Свідомість ясна. Положення в ліжку активне. Будова тіла правильна. Конституція астенічна. Ріст - 170 см. Вага - 76 кг. Шкіра бліда, нееластична, без висипань, суха. Доступні огляду слизові блідо-рожевого кольору, без висипань і крововиливів. Підшкірно-жирова клітковина зниженого відживлення і недостатньо розвинена. М'язи розвинуті слабо, тонус їх понижений. Набряки на правій і лівій гомілці помірно виражені. Обидві половини грудної клітки приймають однакову участь в акті дихання. Тип дихання змішаний, з перевагою грудного. Частота дихальних рухів 18 за хвилину. Над легенями
Зо вислуховується везикулярне дихання, побічні дихальні шуми не прослуховуються. Ділянка серця не змінена, пульсація судин шиї помітна, яремні вени не набухлі в сидячому положенні.
Тони серця чисті, ритмічні. Судинний пучок не виходить за краї грудини. Талія серця у вигляді прямого кута. Частота серцевих скорочень (ЧСС) - 86б/хв., пульс ритмічний, задовільних властивостей, АТ 130/70 мм. рт. ст. Живіт при пальпації м'який, чутливий в правому підребер'ї.
Печінка «3 см з-під краю реберної дуги. Край заокруглений, чутливий при пальпації.
За даними лабораторного та інструментального обстеження, що вказані у наступній таблиці, спостерігається: (тільки патологічні зміни): глюкоза крові 6,7 ммоль/л; АлАТ 110 од. (М до 41 од.); АСАТ 64 од. (М до 37 од.); загальний холестерол 7,33 ммоль/л; тригліцериди 2,7 ммоль/л (М до 2,3 ммоль/л); ЛЛИВЩ - 0,97 ммоль/л (М від 1,45 ммоль/л); ЛЛДНЩЦ 5,37 ммоль/л (М до 2,59 мМмМоль/л); ліпопротеїни дуже низької щільності (ЛЛДНЩ) - 0,99 ммоль/л (М до 1,0 ммоль/л); коефіцієнт атерогенності 6,56 (М до 3,0).
Ультразвукове дослідження (УЗД) органів черевної порожнини. Печінка оглянута повністю з правого підребер'я, у положенні на спині. Розміри: лівої частки: передньо-задній 82 мм (збільшена), вертикальний 95 мм (збільшена); хвостова частка: товщина 33 мм (збільшена); права частка: передньо-задній 132 мм, вертикальний 178 мм (збільшена). Контур печінки рівний, нечіткий, нижній край заокруглений, капсула не змінена. Ехоструктура паренхіми підвищеної ехогенності з нечітким зернистим малюнком, неоднорідна. Звукопровідність тканини суттєво знижена (дорзальне згасання УЗ сигналу). Судинний малюнок збіднений. Для дообстеження печінки було виконано наступні дослідження: глікозильований І їв (НБАЇс) 7,8 95; індекс НОМА - 2,92 (індекс визначення інсулінорезистентності, М до 2,5); маркери вірусних гепатитів В та С негативні; ступінь насичення трансферину залізом (діагностика гемохроматозу) 28 95.
З приводу цього було призначене лікування згідно з запропонованим способом. Хвора обстежувалася комплексно після лікування та через 12 тижнів, оглядалася кожні 2 тижні.
Після проведеного лікування стан хворої покращився: купований диспепсичний синдром, абдомінально-больовий синдром в правому підребер'ї, відновлення апетиту, зникла гіркота в роті.
Отже, запропонований спосіб дозволяє зменшити інтенсивність прогресування неалкогольного стеатогепатиту шляхом усунення ознак загострення клінічних синдромів даної патології: корекції основних клінічних та біохімічних синдромів основного та комор бідного бо захворювань (ЦД нормоглікемія, зниження 95 глікозильованого гемоглобіну), швидке зниження ступеня стеатозу гепатоцитів, гальмування фіброзування печінкової тканини, покращення печінкового кровообігу: зниження гемодинамічних показників, що вказують на тиск у системі ворітної вени. У порівнянні з найближчим аналогом спосіб, що заявляється, призводить до вірогідного усунення чинників ризику розвитку неалкогольного стеатогепатиту у хворих на ЦД типу 2 та усуває загрозу ускладнень.
Таблиця
Показники функціонального стану печінки, ступеня стеатозу та фіброзування печінкової тканини, стану печінкового кровообігу у хворих на неалкогольний стеатогепатит у динаміці лікування адеметіоніном та мельдонієм
Еірго Гезві, у.о. 0,18:0,01 0,30-0,02 7 0,2750,01 7 зіваютевзві, у.о. 0,1920,02 0,38-0,037 0,25:20,02 /х
Діаметр ворітної вени (Ов.в.), тт. 9,450,51 11,6:20,347 10,5:50,15х
Конгетивний індекс ворітної вени (КІ) 0,02320,0019 0,032-0,0037 | 0,02920,002 77/77
Колагенолітична активність плазми крові жк як
Ки Ки (КЛА), мкМ/лхгод 0,84-0,016 0,6820,029 0,86--0,017
АлАТ, мкмоль/лхгод 2552,5 46,22,97 20,55-1,277
Непрямий білірубін, 14,7-0,43 233,74" 152,08: мкмоль/л
Загальний білірубін, мкмоль/л 19,22-1,15 3552,317 21,33 7
Прямий білірубін, 4,5ж0,27 121,42 вза ив мкмоль/л
Примітка: 7 - різниця показників вірогідна у порівнянні з показником у ПЗО (р«е0,05); «х - різниця показників вірогідна у порівнянні з показником до лікування (р«0,05).
Технічний результат. Запропонований спосіб дозволяє ефективно лікувати хворих на неалкогольний стеатогепатит за коморбідності з цукровим діабетом типу 2 шляхом усунення ознак загострення клінічних синдромів даної патології.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб лікування хворих на неалкогольний стеатогепатит та цукровий діабет типу 2, що включає призначення комплексного етіопатогенетичного лікування, який відрізняється тим, що призначають адеметіонін по 400 мг З рази на день сублінгвально та одночасно мельдоній 250 мг по 1 капсулі 2 рази на день упродовж 30 днів - до одержання клінічного ефекту.
UAU201704190U 2017-04-27 2017-04-27 Спосіб лікування хворих на неалкогольний стеатогепатит та цукровий діабет типу 2 UA120212U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201704190U UA120212U (uk) 2017-04-27 2017-04-27 Спосіб лікування хворих на неалкогольний стеатогепатит та цукровий діабет типу 2

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201704190U UA120212U (uk) 2017-04-27 2017-04-27 Спосіб лікування хворих на неалкогольний стеатогепатит та цукровий діабет типу 2

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA120212U true UA120212U (uk) 2017-10-25

Family

ID=60118607

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201704190U UA120212U (uk) 2017-04-27 2017-04-27 Спосіб лікування хворих на неалкогольний стеатогепатит та цукровий діабет типу 2

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA120212U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN104739841A (zh) 合成三萜类化合物及用以治病之方法
US9144570B2 (en) Method to enhance delivery of glutathione and ATP levels in cells
Wang et al. L-leucine stimulates glutamate dehydrogenase activity and glutamate synthesis by regulating mTORC1/SIRT4 pathway in pig liver
Fowden et al. Equine uteroplacental metabolism at mid‐and late gestation
CN111346081A (zh) 包含正戊酸、吲哚丙酸和正丁酸钠的药物组合物的新用途
CN114522158B (zh) 用于制备治疗肝癌药物的代谢物及其应用
Shi et al. Hydrogen treatment: a novel option in liver diseases
UA120212U (uk) Спосіб лікування хворих на неалкогольний стеатогепатит та цукровий діабет типу 2
CN104415023A (zh) 预防或/和治疗胰岛素抵抗及相关病症的组合物
UA139441U (uk) Спосіб корекції неалкогольної жирової хвороби печінки
UA126122U (uk) Спосіб лікування інсулінорезистентності у хворих на цукровий діабет типу 2 із супровідним неалкогольним стеатогепатитом
CN107698639A (zh) 一类吉西他滨磷酸酯的n‑甲酸酯乏氧活化前药及其应用
UA132989U (uk) Спосіб корекції механізмів прогресування неалкогольного стеатогепатиту на тлі ожиріння та хронічної хвороби нирок
UA141031U (uk) Спосіб корекції артеріальної гіпертензії на фоні неалкогольної жирової хвороби печінки
UA140590U (uk) Спосіб корекції ранніх стадій неалкогольної жирової хвороби печінки у хворих на цукровий діабет 2 типу та хронічну хворобу нирок
UA139440U (uk) Спосіб корекції гіпергомоцистеїнемії у хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки та хронічну хворобу нирок
UA126123U (uk) Спосіб корекції ендотеліальної дисфункції у хворих на неалкогольний стеатогепатит та хронічну хворобу нирок
UA142940U (uk) Спосіб корекції ліпідного дистрес-синдрому у хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки та хронічну хворобу нирок
UA135848U (uk) Спосіб корекції механізмів прогресування та розвитку неалкогольного стеатогепатиту у хворих на ожиріння і-іі ступенів за коморбідності з хронічною хворобою нирок
JP2020100601A (ja) 一酸化窒素合成酵素活性化剤
RU2720134C1 (ru) Фармацевтическая композиция для парентерального капельного введения
UA126125U (uk) Спосіб корекції стану компонентів позаклітинного матриксу та інтенсивності фіброзування печінки у хворих на неалкогольний стеатогепатит за коморбідності з хронічною хворобою нирок
RU2709502C1 (ru) Фармацевтическая композиция для парентерального капельного введения
UA135845U (uk) Спосіб комплексного лікування неалкогольної жирової хвороби печінки при наявності стеатогепатиту за коморбідності з хронічною хворобою нирок
UA126070U (uk) Спосіб лікування неалкогольного стеатогепатиту