SK285846B6 - Nopková doska - Google Patents

Nopková doska Download PDF

Info

Publication number
SK285846B6
SK285846B6 SK322-2002A SK3222002A SK285846B6 SK 285846 B6 SK285846 B6 SK 285846B6 SK 3222002 A SK3222002 A SK 3222002A SK 285846 B6 SK285846 B6 SK 285846B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
studs
plate according
stud plate
side surfaces
stud
Prior art date
Application number
SK322-2002A
Other languages
English (en)
Other versions
SK3222002A3 (en
Inventor
Patrice Nagel
Original Assignee
Rehau Ag + Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=9549152&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SK285846(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Rehau Ag + Co filed Critical Rehau Ag + Co
Publication of SK3222002A3 publication Critical patent/SK3222002A3/sk
Publication of SK285846B6 publication Critical patent/SK285846B6/sk

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24DDOMESTIC- OR SPACE-HEATING SYSTEMS, e.g. CENTRAL HEATING SYSTEMS; DOMESTIC HOT-WATER SUPPLY SYSTEMS; ELEMENTS OR COMPONENTS THEREFOR
    • F24D3/00Hot-water central heating systems
    • F24D3/12Tube and panel arrangements for ceiling, wall, or underfloor heating
    • F24D3/14Tube and panel arrangements for ceiling, wall, or underfloor heating incorporated in a ceiling, wall or floor
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24DDOMESTIC- OR SPACE-HEATING SYSTEMS, e.g. CENTRAL HEATING SYSTEMS; DOMESTIC HOT-WATER SUPPLY SYSTEMS; ELEMENTS OR COMPONENTS THEREFOR
    • F24D3/00Hot-water central heating systems
    • F24D3/12Tube and panel arrangements for ceiling, wall, or underfloor heating
    • F24D3/14Tube and panel arrangements for ceiling, wall, or underfloor heating incorporated in a ceiling, wall or floor
    • F24D3/141Tube mountings specially adapted therefor
    • F24D3/142Tube mountings specially adapted therefor integrated in prefab construction elements
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F28HEAT EXCHANGE IN GENERAL
    • F28FDETAILS OF HEAT-EXCHANGE AND HEAT-TRANSFER APPARATUS, OF GENERAL APPLICATION
    • F28F2210/00Heat exchange conduits
    • F28F2210/10Particular layout, e.g. for uniform temperature distribution
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02BCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO BUILDINGS, e.g. HOUSING, HOUSE APPLIANCES OR RELATED END-USER APPLICATIONS
    • Y02B30/00Energy efficient heating, ventilation or air conditioning [HVAC]

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Floor Finish (AREA)
  • Central Heating Systems (AREA)
  • Steam Or Hot-Water Central Heating Systems (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Lock And Its Accessories (AREA)
  • Polishing Bodies And Polishing Tools (AREA)

Abstract

Vynález sa týka nopkovej dosky na inštaláciu vedenia na vykurovacie alebo chladiace zariadenia integrované v podlahe alebo v stenách s radom nopkov, ktoré vyčnievajú v podstate z doskovitého základného telesa a medzi ktorými sú uložené vedenia. Aby sa pri takýchto doskách jednak zvýšila voľnosť tvarovania pri inštalácii vykurovacieho vedenia a jednak sa zlepšila skladovateľnosť, je podľa vynálezunavrhnuté, že nopky (2) sú usporiadané v skupinách (3) majúcich vzájomné odstupy, a tým vytvárajú voľné priestory (5), ktorých rozmery medzi skupinami zodpovedajú najmenej vonkajším rozmerom skupín.

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka nopkovej dosky na inštaláciu vedenia na vykurovacie alebo chladiace zariadenia integrované v podlahe alebo v stenách s radom nopkov, ktoré vyčnievajú z v podstate doskovitého základného telesa a medzi ktorými sú uložené vedenia.
Doterajší stav techniky
Takéto nopkové dosky sú známe napríklad z DE 302 42 08. Nopky sú tu rovnomerne rozdelené cez celé doskovité základné teleso. V pôdoryse majú nopky tvar rovnoramenného trojuholníka, pričom základne týchto trojuholníkov dvoch susedných nopkov sú vzájomne privrátené. Týmto usporiadaním nopkov vznikajú medzi nopkami priechody, do ktorých je možné uložiť priechody v podstate rovnobežne so základňami obdĺžnikového základného telesa alebo pod uhlom 45° k nim. Vedenia potom môžu byť vložené do priechodov, pričom je možné na základe vytvorenia nopkov uložiť vedenia aj oblúkovito, aby boli vytvorené napríklad špirály alebo meandrové slučky. Na ten účel sú vytvorené v podobe pružných hadíc.
Na inštaláciu napríklad podlahového vykurovania sú nopkové dosky uložené na podlahu a následne je do priechodov na nopkovej doske vložené pružné vykurovacie vedenie. Na dokončení podlahy je potom na nopkovú dosku a v nej vložené vykurovacie vedenie nanesený poter.
Usporiadaním nopkov na doskovitom základnom telese nopkovej dosky je síce možné inštalovať vykurovacie vedenie alebo špirálovito, alebo dokonca meandrovito, na druhej strane sú však usporiadaním nopkov vnesené vykurovaciemu vedeniu určité polomery krivosti. Týmto je pri inštalácii vykurovacieho vedenia obmedzená sloboda jeho vytvorenia. Môže to viesť k tomu, že v priestoroch neobvyklých tvarov nie je inštalácia vykurovacieho vedenia s týmito nopkovými doskami vôbec možná alebo je možná iba čiastočne.
Ďalší problém pri takýchto nopkových doskách vzniká vysokou potrebou priestoru pri ich doprave a skladovaní. Nopkové dosky síce obvykle pozostávajú z veľmi ľahkých plastov, ako je napríklad styrpor, ale na druhej strane sú objemné a potrebujú patrične veľký dopravný a skladovací priestor.
Podstata vynálezu
Úlohou vynálezu je preto zdokonaliť nopkovú dosku zhora uvedeného druhu tak, aby mohla byť flexibilne použitá a zároveň poskytovala aj výhody pri doprave a použití.
Úloha je podľa vynálezu vyriešená pri nopkovej doske zhora uvedeného druhu, ktorej podstata spočíva v tom, že nopky sú usporiadané v skupinách, majúcich vzájomné odstupy a tým vytvárajúcich voľné priestory, ktorých rozmery medzi skupinami zodpovedajú najmenej vonkajším rozmerom skupín.
Toto riešenie je jednoduché a má tú výhodu, že prostredníctvom vytvorených voľných priestorov je možné inštalovať vykurovacie vedenie s takmer ľubovoľným polomerom krivosti. Je možné uskutočňovať aj neobvyklé vedenia vykurovacích vedení v priechodoch medzi nopkami, ktoré sa odlišujú od obvyklých schém inštalácie vykurovacích vedení. Vykurovacie vedenia tak už nie sú pridržiavané prostredníctvom nopkov po celej nopkovej doske, ale iba vnútri skupín nopkov. Medzi skupinami nopkov leží vykurovacie vedenie vo voľne voliteľnom usporiadaní. Súčasne umožňujú voľné priestory redukciu dopravného objemu nopkových dosák. Na základe zvoleného dimenzovania je možné uložiť dve nopkové dosky na seba, pričom nopky obidvoch susedných dosák sa spolu zložia. Skupiny jednej z nopkových dosák sú pritom uložené medzi skupinami druhej nopkovej dosky vo voľných priestoroch. Tým sa značne zredukuje stohovacia výška.
V ďalšom výhodnom uskutočnení vynálezu môžu byť na základnom telese vytvorené rebrovité výstupky, ktoré proti základnému telesu vyčnievajú menej ako nopky a na tieto výstupky je možné potom uložiť vedenie. Prostredníctvom týchto výstupkov neleží vykurovacie vedenie umiestnené medzi nopkami úplne na základnom telese, ale iba na výstupkoch. Týmto je potom pre nanášaný poter ľahšie dostať sa pod vykurovacie vedenie, aby mohlo byť vykurovacie vedenie poterom celkom obklopené. Týmto úplným zaliatím je možné zlepšiť prenos tepla od vykurovacieho vedenia na poter a tým zlepšiť aj účinnosť podlahového vykurovania.
Tiež je výhodné, keď sú skupiny nopkov v pravidelných odstupoch rozdelené po celom základnom telese. Týmto pravidelným usporiadaním je možné nopkovú dosku univerzálne použiť. Tiež môže byť pritom výhodné, keď sú voľné priestory rozdelené v pravidelných odstupoch po celej ploche povrchu základného telesa. Týmto pravidelným usporiadaním sa zlepšuje stohovateľnosť nopkových dosák. V princípe môžu mať skupiny a voľné priestory tiež rozdielne rozmery a byť na základnom telese rozdelené nepravidelne. Potom by však muselo byť zaistené, že skupiny a voľné priestory budú dimenzované a usporiadané tak, že bude možné uloženie nopkových dosák vzájomne na seba so vzájomne privrátenými nopkami.
Je výhodné, keď sú nopky vnútri skupiny usporiadané tak, že medzi sebou vzhľadom na smery hlavných osi obdĺžnikovej nopkovej dosky tvoria pozdĺžne prebiehajúce priechody a priečne prebiehajúce priechody na uloženie vedení. Inštalácia vedenia je týmto zjednodušená.
Tiež sa ukázalo ako výhodné, keď nopky susedných skupín tvoria medzi sebou priechody, ktoré prebiehajú v smere hlavných osí základného telesa. Tiež tým je možné zjednodušiť inštaláciu, a to najmä priamych vykurovacích vedení.
Ďalej je potom výhodné, keď nopky susedných skupín tvoria medzi sebou priechody, ktoré prebiehajú šikmo, výhodne sú o 45° sklonené proti smerom hlavných osi základného telesa. Tiež toto opatrenie uľahčuje inštaláciu priamych vykurovacích vedení.
Tiež je výhodné, keď každá skupina má párny počet nopkov. Potom je vždy možné usporiadať nopky párovo, čím môže byť inštalácia uľahčená.
V ďalšom výhodnom uskutočnení vynálezu môžu byť výstupky vytvorené ako rebrá. Tieto rebrá potom môžu prechádzať medzi susednými skupinami. Funkciu rebier a nopkov je potom možné oddeliť. Tým môžu byť vykurovacie vedenia vnútri nopkov inštalované v odstupe od základného telesa, a na rebrách, respektíve na základnom telese, ležia potom iba vonku skupín nopkov.
Na to sa ukázalo ako výhodné, keď rebrá zvierajú s bočnou hranou obdĺžnikového základného telesa uhol 60°. Tým je možné tiež pri diagonálne nainštalovaných vykurovacích vedeniach na obdĺžnikovej základnej doske zaistiť doľahnutie vykurovacích vedení na základnom telese, respektíve na rebrách.
Ďalej môže byť výhodné, keď rebrá tvoria križovo mriežkový vzor. Tiež takto je možné zaistiť, že vykurovacie vedenia budú na rebrách podporené.
Skupiny nopkov môžu byť výhodne rebrami orámované. Tiež týmto opatrením je možné funkcie nopkov a rebier oddeliť.
Výhodne je mriežkový vzor vytvorený rebrami v podstate kosoštvorcový. Takýmto kosoštvorcovým usporiadaním rebier je možné pri početných usporiadaniach vykurovacích vedení realizovať spoľahlivo doľahnutie vykurovacích vedení na rebrách.
Rebrá sa môžu výhodne krížiť vo voľných priestoroch. Tiež takto je možné zlepšiť spoľahlivé doľahnutie vykurovacích vedení na rebrách.
V ďalšom výhodnom uskutočnení vynálezu môže mať základné teleso obvodový okraj, ktorý v podstate vyčnieva oproti základnému telesu s rovnakou výškou ako rebrá. Týmto spôsobom je možné zaistiť doľahnutie vykurovacích vedení tiež na priechodoch k susedným nopkovým doskám.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia vynálezu môžu byť nopky v podstate prizmatické s piatimi bočnými plochami, pričom majú prednú bočnú plochu, na ktorej obojstranne nadväzujú spojovacie bočné plochy, pričom obidve spojovacie bočné plochy sú v podstate vzájomne rovnobežné, a na spojovacie bočné plochy potom nadväzujú zadné bočné plochy, ktoré sú vzájomne spojené. Takéto päťplošné vytvorenie nopku umožňuje individuálnu inštaláciu vykurovacích vedení.
Výhodné môže byť tiež to, že predné strany a/alebo spojovacie strany a/alebo zadné strany dvoch susedných nopkov majú na konci nopku odvrátenom od základného telesa väčší odstup ako medzi týmto koncom a základným telesom. Tým je možné realizovať v podstate konkávne vytvorenie bočných plôch. Prostredníctvom dvoch vzájomne protiľahlých konkávnych bočných plôch je možné vytvoriť vybranie na vykurovacie vedenie. Tieto vybrania môžu byť pritom zvolené také, že najväčší odstup bočných plôch zodpovedá v podstate priemeru rúrkových vykurovacích vedení, a odstup na hornom konci je zvolený taký, že pružnosť materiálu nopkov alebo nopkovej dosky pripúšťa pretlačenie vykurovacieho vedenia bez poškodenia nopkov a zabraňuje tým samovoľnému vypadnutiu vykurovacieho vedenia z vybrania tvoreného nopkami.
Pri takto vytvorených nopkoch sa ukázalo ako výhodné, keď alebo zadné bočné plochy, alebo predné bočné plochy párovo usporiadaných nopkov sú vzájomne privrátené. Takto dôjde jednoduchým spôsobom ku vzniku priechodov.
Flexibilitu pri inštalácii vykurovacích vedení je tiež možné zvýšiť tým, že zadné bočné plochy zvierajú uhol 90°.
Ďalej je možné flexibilitu pri inštalácii najmä priamych vedení zvýšiť vtedy, keď zadné bočné plochy a/alebo spájacie bočné plochy, a/alebo predné bočné plochy susedných párov nopkov vzájomne lícujú.
Inštalácia najmä priamych vedení sa dá tiež zjednodušiť, keď zadné bočné plochy a/alebo spájacie plochy, a/alebo predné bočné plochy nopkov susedných skupín vzájomne lícujú.
V ďalšom výhodnom vytvorení vynálezu môžu byť usporiadané dva rozdielne typy nopkov, ktoré sa líšia vo vytvorení prednej bočnej plochy, pričom pri nopkoch prvého typu je usporiadaný rebrovitý výstupok, ktorý oproti prednej bočnej ploche prečnieva a pri nopkoch druhého typu je usporiadané drážkovité vybranie, ktoré je oproti prednej bočnej ploche zaskočené dozadu. Pri takomto usporiadaní nopkov je možné prostredníctvom rebier zlepšiť zovretie vykurovacích vedení medzi susednými nopkami. Predné bočné plochy susedných nopkov tak vytvárajú jednak priechod, ktorý vykurovacie vedenie vedie, a jednak vytvárajú rebrovitý výstupok a vybranie zvieracie zariadenie na vykurovacie vedenie.
Pritom môže byť výhodné, keď sú vytvorené skupiny z najmenej jedného páru nopkov, ktorých predné bočné plochy a jedného páru nopkov, ktorých zadné bočné plochy sú vzájomne privrátené. Takto sú vytvorené skupiny s najmenej štyrmi nopkami. Na základe usporiadania nopkov je možné vykurovacie vedenie inštalovať v ľubovoľných vzoroch.
Tiež sa ukázalo ako výhodné, keď sú vytvorené skupiny z jedného páru nopkov, ktorých predné strany sú vzájomne privrátené, a z jedného páru nopkov, ktorých zadné strany sú vzájomne privrátené. Týmto je umožnená symetrická konštrukcia nopkových dosák, uľahčujúca prehľad pri inštalácii vykurovacích vedení.
Na to je výhodné, keď sú najmenej nopky z elastického materiálu. Je tým možné vtlačiť vykurovacie vedenie medzi nopky a s určitým predpätím.
Ak je nopková doska vytvorená z plastu, výhodne zo styropóru, môže mať dobré izolačné vlastnosti.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález je ďalej bližšie vysvetlený pomocou príkladu uskutočnenia, znázorneného na výkresoch, kde značí:
obr. 1 pôdorys nopkovej dosky podľa vynálezu;
obr. 2 výrez z nopkovej dosky podľa vynálezu podľa obr. 1 s vloženými kusmi vykurovacieho vedenia;
obr. 3 pohľad z obr. 2 s vloženými kusmi vedenia vedenými do oblúka;
obr. 4 znázornenie z obr. 2 s vloženým kusom vedenia, ktorý má rôzne polomery krivosti a rovné úseky, prebiehajúce rôznymi smermi;
obr. 5 nopková doska podľa vynálezu s úsekom steny, pozdĺž ktorej nopková doska prebieha, ako aj s vloženým vykurovacím vedením;
obr. 6 pôdorys vykurovacej dosky podľa vynálezu s vloženým vykurovacím vedením;
obr. 7 nopková doska v znázornení podľa obr. 6 s vloženým vykurovacím vedením;
obr. 8 bokorys dvoch na sebe ležiacich nopkových dosák;
obr. 9 perspektívne znázornenie výrezu nopkovej dosky podľa vynálezu, pričom je znázornená skupina nopkov;
obr. 10 perspektívny pohľad na skupinu nopkov;
obr. 11 druhý perspektívny pohľad na skupinu nopkov z obr. 10;
obr. 12 pôdorys skupiny nopkov nopkovej dosky podľa vynálezu s kusom vedenia usporiadaným medzi nopkami;
obr. 13 pohľad z obr. 12 s kusom vedenia väčšieho priemeru;
obr. 14 schematické znázornenie skupiny nopkov so schematickým naznačením priechodov vytvorených medzi nopkami;
obr. 15 schematické znázornenie šikmo prebiehajúcich priechodov;
obr. 16 príklad inštalácie vykurovacieho vedenia v priestore a obr. 17 druhý príklad inštalácie vykurovacieho vedenia v priestore.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Nopková doska 1 je tvorená základným telesom la s radom nopkov 2. Pozostáva z tepelne izolačného, pružného a stlačiteľného materiálu, napríklad z vypeneného alebo extrudovaného polystyrolu.
Nopky 2 sú sústredené vo vzájomne oddelených skupinách 3, pričom tieto skupiny 3 sú rovnomerne rozdelené po celom povrchu 4 nopkovej dosky 1. Medzi skupinami 3 vznikajú voľné priestory 5. Tiež tieto voľné priestory 5 sú usporiadané rovnomerne rozdelené po celom povrchu 4 nopkovej dosky 1, respektíve jej základného telesa la. Vzdialenosti medzi skupinami 3 sú pritom zvolené tak, že vytvárajú voľné priestory s rozmermi, ktorc sú prinajmenšom také veľké ako vonkajšie rozmery skupín.
Základné teleso je v podstate obdĺžnikové s kolmo vzájomne prebiehajúcimi bočnými hranami. Na bočných hranách má doskovité základné teleso la zvýšený okraj 6, na ktorom sa nachádzajú izolované rady 7 nopkov 2. Tieto skupiny sú neúplné a môžu byť vzájomným zostavením jednotlivých nopkových dosák opäť doplnené.
Na obr. 1 sú zanesené vzdialenosti 8 medzi skupinami 3 nopkov 2. Rozmery týchto vzdialeností sú zvolené také, že umožňujú inštaláciu bežných väčšinou pružných vykurovacích vedení, najmä na podlahové vykurovanie. Vzdialenosť uvedená ako príklad predstavuje 50 mm. Sú však tiež možné väčšie vzdialenosti, ako napríklad 200 mm medzi jednotlivými skupinami vo vertikálnom smere v znázornení podľa obr. 1 a 120 mm v smere naň kolmom. Rozmery 120 x 200 mm pre voľný priestor zodpovedajú pritom vonkajším rozmerom skupiny nopkov. Toto je z obr. 1 dobre zrejmé.
Skupiny 3 vykazujú párové usporiadanie nopkov 2. Nopky tvoria pritom rady rovnobežne so stranami nopkovej dosky 1. Týmto usporiadaním nopkov vznikajú medzi susednými nopkami pozdĺžne a naprieč prebiehajúce priechody 10 a 11. Súčasne vznikajú šikmo prebiehajúce priechody
12.
Ako príklad sú na obr. 2 na ilustráciu do takto vytvorených priechodov vložené časti 9 rovného vedenia. Ako je dobre zrejmé, môže byť časť 9 vedenia nainštalovaná buď rovnobežne s bočnými hranami nopkovej dosky, alebo tiež šikmo k nim. Šikmo prebiehajúce časti 9 vedenia zvierajú pritom s jednou z oboch bočných hrán nopkovej dosky 1 uhol 45°. Na druhej strane neumožňuje skupinové usporiadanie nopkov ľubovoľnú inštaláciu tiež zakrivených častí 9 vedenia, ako je napríklad znázornené na obr. 3.
Ďalšia možnosť inštalácie časti vedenia je znázornená na obr. 5, pričom nopková doska je nainštalovaná na stene
13. Na tento účel musi byť nopková doska vopred príslušne odrezaná. Predsa len umožňuje usporiadanie nopkov tiež pozdĺž takejto šikmej steny inštaláciu vykurovacej rúrky blízko k tejto stene.
V predkladanom príklade uskutočnenia sú jednotlivé skupiny 3 tvorené prostredníctvom ôsmich nopkov 2. Tiež je ale možné vytvoriť skupiny zo štyroch nopkov. Tiež prichádza do úvahy vytvoriť tieto skupiny z väčšieho počtu nopkov. Usporiadanie nopkov, respektíve skupín nopkov, je pritom výhodne prísne symetrické, dokonca každá skupina má rovnaký počet nopkov.
Nopky samé majú v podstate rovnakú základnú podobu. V predkladanom príklade majú nopky 2 takmer identické vytvarovanie. Líšia sa iba v strednej oblasti jednej zo svojich strán.
Nopky 2 majú teleso 14 s tvarom, ktorý· zodpovedá čapu s rovnými stranami, čím nopky získavajú tvar podobný šampiňónu. Presnejšie povedané, každý nopok 2 má kužeľovito rozšírenú základňu 15, na ktorej nopok vystupuje zo základného telesa dosky a cez ktorú je spojený s povrchom 4 základného telesa. Teleso 14 každého nopku prebieha ako čap 16 a je na stranách konkávne. Tým sa čapu alebo nopku prepožičia istá tvárniaca schopnosť kolmo na ich pozdĺžny rozmer.
Na základe kužeľovitého vytvorenia telesa 14 každého nopku 2 tvorí koniec telesa 14 odvrátený od základného telesa úsek 17, ktorý tvorí obvodový okraj ako prídržok. Vzdialenosť susedných nopkov je pritom zvolená taká, že v podstate zodpovedá vonkajšiemu priemeru vykurovacieho vedenia. Vzdialenosť v oblasti konca 17 má menší rozmer, čo jednak umožňuje pridŕžanie vykurovacieho vedenia medzi nopkami, a jednak to umožňuje vykurovacie vedenie medzi nopky vtlačiť.
V podstate disponuje nopková doska dvoma typmi nopkov. Obidva typy majú v podstate prizmatickú základnú formu s prednými bočnými plochami VS, na nich nadväzujúcimi spojovacími bočnými plochami VB, ktoré z oboch strán nadväzujú na predné bočné plochy, a zadnými bočnými plochami RS, ktoré nadväzujú na spojovacie bočné plochy a sú navzájom spojené. V pôdoryse povrchu 4 základného telesa la sú tak nopky 2 päťuholníkové.
Sú pritom symetrické pozdĺž čiary kolmej na predné bočné plochy a prostredníctvom spájacieho úseku oboch zadných bočných plôch. Obidve spájacie bočné plochy VB prebiehajú vzájomne rovnobežne. Všetky bočné plochy, teda predné bočné plochy VS, spájacie bočné plochy VB a zadné bočné plochy RS sú vytvorené konkávne. Každý z týchto bokov tak tvorí prehĺbenie 21.
Je potrebné rozlíšiť dva typy predných bočných plôch, a síce predný bok 18 s tlakovými stranami 22 s rebrovitým nákružkom 23, ktorý sa rozkladá vo vertikálnom smere, a predný bok 25, ktorý má drážkovité vybranie 26, čím sú vytvorené dva prizmatické nákružky 27 a 28, ktoré prebiehajú smerom na vonkajšiu stranu telesa nopku. Tieto nákružky tvoria dve nosné zóny s vybraním 26, ktoré zvyšujú tlak, ktorý pôsobí prostredníctvom rebrovitého nákružku 24 druhého nopku na prednú hranu, keď obidva boky 22 a 25 tvoria priechody 10.
Nopky 2 tvoria medzi sebou rovný a pozdĺžny priechod, keď sú predné boky 22 a 25 usporiadané tak, že tvoria podobu šachty. Časť 9 vykurovacieho vedenia vložená ako príklad je oboma prednými bokmi pridržiavaná.
Základné usporiadanie vnútri rovnakej skupiny nopkov je znázornené na obr. 9, 10, 14 a 15. Ide o skupinu ôsmich nopkov, ako bude vysvetlené v ďalšom opise. Skupiny však môžu mať tiež menší počet nopkov, napríklad 4 alebo 6, alebo iný párny počet nopkov, podľa potreby.
Podľa výhodného uskutočnenia je prednostne použitý párny počet nopkov. Každý pár má nopky s rozdielnymi prednými bokmi 22 a 25. Nopky sú usporiadané vedľa seba v jednej pozdĺžne prebiehajúcej línii a to buď tak, že sú si ich predné bočné plochy protiľahlé, alebo v opačnom usporiadaní, t. j. že sú si ich zadné bočné plochy protiľahlé. Páry sú na priečne prebiehajúcich líniách usporiadané vždy striedavo.
Nopky nachádzajúce sa na rohoch skupiny 3 sú obchádzajúce nopky 29 a v tomto prípade sú usporiadané tak, že ich predné boky smerujú dovnútra skupiny, alebo vodiace nopky 30, ktoré sú v tomto prípade usporiadané tak, že ich predná bočná plocha smeruje k vonkajšku skupiny. Predné bočné plochy oboch týchto typov nopkov, ak sú usporiadané tak, že tvoria šachtu, tvorí nielen vedenie časti 9 vykurovacieho vedenia 31, ale predovšetkým umožňujú vertikálne upevnenie zovretím tejto časti vedenia.
Ako je z výkresov dobre zrejmé, lícujú nielen predné boky 22 a 25, respektíve predné bočné plochy VS, jednotlivých nopkov, ale tiež zadné bočné plochy RS susedných párov nopkov vnútri skupiny. Tiež lícujú spájacie bočné plochy VSB susedných nopkov. Na to lícujú tiež zadné bočné plochy RS a predne bočné plochy VS nopkov rôznych skupín.
Na obr. 4 sú na to schematicky čiarkovanými čiarami znázornené inštalačné smery vedení vnútri skupiny.
Medzi jednotlivými skupinami nopkov prebiehajú rebrovité výstupky 32. Tieto rebrovíté výstupky 32 vyčnievajú oproti základnému telesu, ale podstatne menej ako nopky samé. Rebrovité výstupky tvoria kosoštvorcový vzor, pričom jednotlivé kosoštvorce obklopujú skupiny nopkov. Tieto rebrovité výstupky slúžia ako podklad pre vykurovacie vedenie na základnom telese.
Následne bude bližšie opísaná funkcia vynálezu.
K inštalácii podlahového vykurovania je najskôr na podlahu v určitom priestore položená nopková doska. Obvykle sa to uskutočňuje v štádiu hrubej stavby budovy. Podlaha je nopkovými doskami úplne pokrytá. Nopkové dosky pritom ležia svojimi bočnými hranami na sebe. V súlade s vytvorením priestoru musia byť nopkové dosky ešte patrične zrezané, napríklad podľa znázornenia na obr. 5.
Potom čo je podlaha pokrytá nopkovými doskami, môže byť inštalované vykurovacie vedenie 31. Väčšinou pritom ide o pružné plastové vedenia. Bežné vykurovacie vedenia môžu mať rôzne priemery, ako napríklad 12 mm, 14 nm, 16 mm, 18 mm a 20 mm alebo medziľahlé rozmery, ako aj rozmery pochádzajúce z iných jednotkových sústav. Na základe kužeľovitého vytvorenia bočných plôch je možné potom v priechodoch medzi nopkami inštalovať vykurovacie vedenia s rôznymi priemermi. Pri inštalácii sú vykurovacie vedenia vtlačené medzi nopky, pričom je to možné na základe pružnosti nopkov, respektíve nopkových dosák. Vtlačenie môže byť uskutočnené napríklad nohou, aby sa vedenie zatlačilo medzi nopky a v požadovanej polohe zostalo.
Inštalácia vykurovacích vedení môže byť uskutočnená v ľubovoľných dráhach. Je možné inštalovať vykurovacie vedenie buď iba medzi predné bočné plochy nopkov, alebo medzi spojovacími bočnými plochami susedných nopkov, alebo tiež medzi zadnými bočnými plochami susedných nopkov. Tým, že zadné bočné plochy, spojovacie bočné plochy a predné bočné plochy nopkov rôznych skupín nopkov spolu lícujú, môžu byť premostené tiež väčšie rovné vzdialenosti. Súčasne je možné z dôvodu voľných priestorov inštalovať vykurovacie vedenia s takmer ľubovoľnými polomermi krivosti. Rôzne možnosti inštalácie sú dobre zrejmé najmä z obr. 2, 3, 4, 5, 6 a 7. Na obr. 4 sú smery inštalácií naznačené čiarkovanými čiarami.
Tiež na obr. 16 a obr. 17 je možné vidieť príklady priestorových inštalácii. Pritom je vedľa seba poukladaných viac dosák.
Rôzne možnosti inštalácie približujú tiež obr. 12 až obr. 15. Na obr. 12 a obr. 13 je znázornené, ako môžu byť v nopkovej doske nainštalované vykurovacie vedenia s rôznymi priemermi. Na obr. 14 a obr. 15 sú čiarkovanými čiarami znázornené smery, v ktorých môžu byť vykurovacie vedenia nainštalované.
Možnosť ľubovoľnej inštalácie vychádza najmä z voľných priestorov medzi jednotlivými skupinami nopkov. Až týmto je umožnená voľba takmer ľubovoľných smerov inštalácii pre vykurovacie vedenia. Táto skutočnosť predstavuje rozdielny pokrok proti obvyklým nopkovým doskám, kde je na inštaláciu vnútený určitý vzor.
Keď sú vykurovacie vedenia vložené do priechodov, podoprú sa kolmo na povrch základného telesa nopkové dosky na rebrách 32. Tým je umožnené, že vykurovacie vedenia sa dostanú do styku s vlastným základným telesom nopkovej dosky iba v oblasti rebier. Medzi rebrami sú vykurovacie vedenia na základe svojej tuhosti nesenc voľne, čo znamená, že majú odstup proti základnému telesu. V alternatívnych riešeniach prichádza tiež do úvahy spojiť vzájomne páry nopkov jednotlivými rebrami. Tieto rebrá majú tú výhodu, že počas nanášania poteru tento poter vykurovacie vedenia celkom obklopí. Nanášanie poteru nasleduje po inštalácii vykurovacieho vedenia ako krok na dohotovenie podlahy.
Ďalšia výhoda vynálezu vyplývajúca z existencie voľných priestorov sa týka skladovateľnosti a dopravy nopkových dosák. Z obr. 8 je zrejmé, ako môžu byť nopkové dosky podľa vynálezu skladované. Na základe vytvorenia skupín nopkov a medzi nimi usporiadaných voľných priestorov je totiž možné skladovať nopkové dosky tak, že nopky vzájomne na sebe naskladaných nopkových dosák sú vzájomne privrátené, pričom skupiny nopkov jednej nopkovej dosky zapadnú do voľných priestorov druhej nopkovej dosky. Tým je naskladaná výška citeľne znížená.

Claims (27)

1. Nopková doska na inštaláciu vedenia na vykurovacie alebo chladiace zariadenie integrované v podlahe alebo v stenách s radom nopkov (2), ktoré vyčnievajú z v podstate doskovitého základného telesa (la) a medzi ktorými je uložené vedenie, vyznačujúca sa tým, že nopky (2) sú usporiadané v skupinách (3), majúcich vzájomné odstupy a tým vytvárajúcich voľné priestory (5), ktorých rozmery medzi skupinami zodpovedajú najmenej vonkajším rozmerom skupín.
2. Nopková doska podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že skupiny nopkov sú rozdelené v pravidelných odstupoch po celej ploche povrchu (4) základného telesa.
3. Nopková doska podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že voľné priestory (5) sú rozdelené v pravidelných odstupoch po celej ploche povrchu (4) nopkovej dosky.
4. Nopková doska podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že nopky (2) vnútri skupiny (3) sú usporiadané tak, že medzi sebou vzhľadom na smer hlavných osí obdĺžnikovej nopkovej dosky tvoria pozdĺžne prebiehajúce priechody (10) a priečne prebiehajúce priechody (11) na vloženie vedenia.
5. Nopková doska podľa jedného z predchádzajúcich nároky, vyznačujúca sa tým, že nopky susedných skupín tvoria medzi sebou priechody (10, 11), ktoré prebiehajú v smere hlavných osí základného telesa.
6. Nopková doska podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že nopky susedných skupín tvoria medzi sebou priechody (12), ktoré prebiehajú šikmo, výhodne sú o 45° sklonené proti smerom hlavných osí základného telesa.
7. Nopková doska podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že každá skupina (3) má párny počet nopkov (2).
8. Nopková doska podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že nopky sú v podstate prizmatické s piatimi bočnými plochami, pričom majú prednú bočnú plochu (VS), na ktorú obojstranne nadväzujú spájacie bočné plochy (VBS), ktoré prebiehajú vzájomne rovnobežne, a dve zadné bočné plochy (RS), ktoré nadväzujú na spájacie bočné plochy a sú vzájomne spojené.
9. Nopková doska podľa nároku 8, vyznačujúca sa tým, že predné bočné plochy a/alebo spájacie bočné plochy, a/alebo zadné bočné plochy dvoch susedných nopkov majú na konci nopku odvrátenom od základného telesa väčší odstup ako medzi týmto koncom a základným telesom.
10. Nopková doska podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že buď zadné bočné plochy alebo predné bočné plochy párovo usporiadaných nopkov sú vzájomne privrátené.
11. Nopková doska podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že zadné bočné plochy zvierajú uhol 90°.
12. Nopková doska podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že zadné bočné plochy, predné bočné plochy a spájacie bočné plochy susedných párov nopkov vzájomne lícujú.
13. Nopková doska podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že zadné bočné plochy, predné bočné plochy a spájacie bočné plochy nopkov susedných skupín vzájomne lícujú.
14. Nopková doska podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že obsahuje dva rozdielne typy nopkov, ktoré sa líšia vo vytvorení prednej bočnej plochy, pričom nopky prvého typu majú usporiadaný rebrovitý výstupok, ktorý oproti prednej bočnej ploche prečnieva a nopky druhého typu majú usporiadané drážkovité vybranie, ktoré je oproti prednej bočnej ploche zaskočené dozadu.
15. Nopková doska podľa nároku 14, vyznačujúca sa tým, žesú vytvorené skupiny z najmenej jedného páru nopkov, ktorých predné bočné plochy a jedného páru nopkov, ktorých zadné bočné plochy sú vzájomne privrátené.
16. Nopková doska podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že sú vytvorené skupiny z najmenej jedného páru nopkov, ktorých predné bočné plochy a jedného páru nopkov, ktorých zadné bočné plochy sú vzájomne privrátené.
17. Nopková doska podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že na základnom telese sú vytvorené rebrovité výstupky (32), ktoré oproti základnému telesu vyčnievajú menej ako nopky a na tieto výstupky je uložené vedenie.
18. Nopková doska podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že výstupky (32) sú vytvorené ako rebrá (32).
19. Nopková doska podľa nároku 18, vyznačujúca sa tým, že rebrá prechádzajú medzi susednými skupinami.
20. Nopková doska podľa jedného z nárokov 18 alebo 19, vyznačujúca sa tým, že rebrá zvierajú s bočnou hranou základného telesa (la) uhol výhodne 60°.
21. Nopková doska podľa jedného z nárokov 18 až 20, vyznačujúca sa tým, že rebrá tvoria krížovo mriežkový vzor.
22. Nopková doska podľa jedného z nárokov 18 až 21, vyznačujúca sa tým, že skupiny nopkov sú orámované rebrami.
23. Nopková doska podľa jedného z nárokov 18 až 22, vyznačujúca sa tým, že mriežkový vzor vytvorený rebrami je v podstate kosoštvorcový.
24. Nopková doska podľa jedného z nárokov 18 až 23, vyznačujúca sa tým, že rebrá sa križujú vo voľných priestoroch.
25. Nopková doska podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že základné teleso má obvodový okraj, ktorý proti základnému telesu prečnieva v podstate do rovnakej výšky ako rebrá.
26. Nopková doska podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že najmenej nopky sú z elastického materiálu.
27. Nopková doska podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že je vyrobená z plastu, výhodne z polystyrolu.
SK322-2002A 1999-08-12 1999-11-05 Nopková doska SK285846B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9910503A FR2797492B1 (fr) 1999-08-12 1999-08-12 Plaque a plots comportant une pluralite de groupes independants de plots pour le chauffage par le sol
PCT/EP1999/008473 WO2001013044A1 (de) 1999-08-12 1999-11-05 Noppenplatte

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK3222002A3 SK3222002A3 (en) 2003-05-02
SK285846B6 true SK285846B6 (sk) 2007-09-06

Family

ID=9549152

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK322-2002A SK285846B6 (sk) 1999-08-12 1999-11-05 Nopková doska

Country Status (15)

Country Link
EP (1) EP1208332B2 (sk)
KR (1) KR100700305B1 (sk)
AT (1) ATE262147T1 (sk)
AU (1) AU1504400A (sk)
CZ (1) CZ300241B6 (sk)
DE (1) DE59908920D1 (sk)
ES (1) ES2217838T5 (sk)
FR (1) FR2797492B1 (sk)
HR (1) HRPK20020216B3 (sk)
HU (1) HUP0203219A2 (sk)
PL (1) PL356959A1 (sk)
RU (1) RU2220378C2 (sk)
SK (1) SK285846B6 (sk)
TR (1) TR200200595T2 (sk)
WO (1) WO2001013044A1 (sk)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2883314B1 (fr) * 2005-03-18 2008-10-03 Rehau Sa Plaque isolante pour le chauffage par le sol comportant une pluralite de groupes de plots definissant entre eux des espaces libres pour le positionnement des pieds.
DE202009011156U1 (de) * 2009-08-18 2011-01-05 Viega Gmbh & Co. Kg Klimabodenplatte
USD813421S1 (en) 2009-08-28 2018-03-20 Progress Profiles Spa Floor underlayment
US9188348B2 (en) 2009-08-28 2015-11-17 Progress Profiles Spa Method and apparatus for positioning heating elements
CA3073535C (en) 2014-08-18 2021-03-09 Progress Profiles Spa Method and apparatus for positioning heating elements
US10215423B2 (en) 2014-08-18 2019-02-26 Progress Profiles S.P.A. Method and apparatus for positioning heating elements
DE202014008401U1 (de) * 2014-10-21 2014-10-29 Hirsch Porozell Gmbh Montageplatte für ein Flächenheiz- und kühlsystem
USD806911S1 (en) 2015-03-17 2018-01-02 Silcart S.P.A. Floor underlayment
US9726383B1 (en) 2016-06-17 2017-08-08 Progress Profiles S.P.A. Support for radiant covering and floor heating elements
US10859274B2 (en) 2016-04-01 2020-12-08 Progress Profiles S.P.A. Support for radiant covering and floor heating elements
USD971449S1 (en) 2016-04-13 2022-11-29 Progress Profiles S.P.A. Floor underlayment

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2851383A1 (de) * 1978-11-28 1980-06-04 Artus Feist Fussbodeneinheit
DE2853043A1 (de) * 1978-12-08 1980-06-19 Nordrohr Werke Kg Montageplatte mit oberseitigen haltenoppen fuer die heizrohre einer fussbodenheizung
DE3024208C2 (de) * 1980-06-27 1983-04-21 Fränkische Rohrwerke Gebrüder Kirchner GmbH & Co, 8729 Königsberg Verlegeplatte - insbesondere aus Kunststoff - mit Noppen, die ein Heiz- oder Kühlmedium führende Rohrleitungen zwischen sich halten
DE3318694C2 (de) 1983-05-21 1985-09-12 Franz-Josef 4434 Ochtrup Hagemann Verfahren zum Herstellen einer aus modulartig zu verlegenden Platten bestehenden Bodenauflage
DE3346998A1 (de) * 1983-12-24 1985-08-14 Perobe GmbH & Co, 4792 Bad Lippspringe Traegerplatte aus hartschaumstoff zum verlegen von waermetauscherrohren fuer fussbodenheizungen
FR2746426B1 (fr) * 1996-03-21 1998-06-05 Isobox Technologies Dalle moulee thermiquement isolante et son procede de fabrication

Also Published As

Publication number Publication date
ES2217838T5 (es) 2008-03-16
ATE262147T1 (de) 2004-04-15
HRP20020216A2 (en) 2004-02-29
CZ300241B6 (cs) 2009-03-25
FR2797492A1 (fr) 2001-02-16
HUP0203219A2 (en) 2003-01-28
EP1208332A1 (de) 2002-05-29
FR2797492B1 (fr) 2001-10-05
KR100700305B1 (ko) 2007-03-29
EP1208332B2 (de) 2007-09-12
CZ2002749A3 (cs) 2003-04-16
RU2220378C2 (ru) 2003-12-27
ES2217838T3 (es) 2004-11-01
PL356959A1 (en) 2004-07-12
TR200200595T2 (tr) 2002-11-21
SK3222002A3 (en) 2003-05-02
KR20020027620A (ko) 2002-04-13
AU1504400A (en) 2001-03-13
EP1208332B1 (de) 2004-03-17
DE59908920D1 (de) 2004-04-22
HRPK20020216B3 (en) 2005-06-30
WO2001013044A1 (de) 2001-02-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK285846B6 (sk) Nopková doska
US8752346B1 (en) Rotable heat transfer tubing retention panels
CZ283171B6 (cs) Způsob výroby plošného topného nebo chladicího tělesa a deska pro vytvoření obkladu stěny
GB2525936A (en) A pipe retention device for a liquid based floor, wall, or ceiling heating or cooling assembly
RU202342U1 (ru) Панель для теплого водяного пола
JP4093896B2 (ja) 床暖房パネル用熱媒ヘッダ
WO1995017567A1 (en) Floor heating system and a method to lay such a floor heating system upon load-carrying beams
JP2006207863A (ja) 床暖房システム用の曲管敷設用補助部材
RU201812U1 (ru) Панель для теплого водяного пола
EP3650760B1 (en) A pipe retention device
JP2009063248A (ja) 床暖房用温水マット
JP5482087B2 (ja) ヘッダーアッセンブリ及び温調マット
JP3601638B2 (ja) 床暖房用パネル又は暖房畳用パネル
JPH10238793A (ja) 床暖房パネル
JP2005291681A (ja) 床暖房用温水マット
JP2007032978A (ja) 流体分岐ヘッダーの下地への取り付け構造
JPH0893201A (ja) 床暖房用パネル
JP5227585B2 (ja) 床構造
KR20230110965A (ko) 건식 온수 온돌 패널
JP2002310444A (ja) 床暖房パネル
KR20150056427A (ko) 온수 패널 및 온수 패널용 덮개
JP2010255956A (ja) ヘッダー及び温調マット
KR200238391Y1 (ko) 온돌 배관용 블록
JP2019105349A (ja) ダクトの連結構造
JP3001434U (ja) 温水式床暖房パネル構造

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20121105