CZ2002749A3 - Nopková deska - Google Patents

Nopková deska Download PDF

Info

Publication number
CZ2002749A3
CZ2002749A3 CZ2002749A CZ2002749A CZ2002749A3 CZ 2002749 A3 CZ2002749 A3 CZ 2002749A3 CZ 2002749 A CZ2002749 A CZ 2002749A CZ 2002749 A CZ2002749 A CZ 2002749A CZ 2002749 A3 CZ2002749 A3 CZ 2002749A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
studs
stud plate
plate according
side surfaces
groups
Prior art date
Application number
CZ2002749A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ300241B6 (cs
Inventor
Patrice Nagel
Original Assignee
Rehau Ag + Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=9549152&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ2002749(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Rehau Ag + Co filed Critical Rehau Ag + Co
Publication of CZ2002749A3 publication Critical patent/CZ2002749A3/cs
Publication of CZ300241B6 publication Critical patent/CZ300241B6/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24DDOMESTIC- OR SPACE-HEATING SYSTEMS, e.g. CENTRAL HEATING SYSTEMS; DOMESTIC HOT-WATER SUPPLY SYSTEMS; ELEMENTS OR COMPONENTS THEREFOR
    • F24D3/00Hot-water central heating systems
    • F24D3/12Tube and panel arrangements for ceiling, wall, or underfloor heating
    • F24D3/14Tube and panel arrangements for ceiling, wall, or underfloor heating incorporated in a ceiling, wall or floor
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24DDOMESTIC- OR SPACE-HEATING SYSTEMS, e.g. CENTRAL HEATING SYSTEMS; DOMESTIC HOT-WATER SUPPLY SYSTEMS; ELEMENTS OR COMPONENTS THEREFOR
    • F24D3/00Hot-water central heating systems
    • F24D3/12Tube and panel arrangements for ceiling, wall, or underfloor heating
    • F24D3/14Tube and panel arrangements for ceiling, wall, or underfloor heating incorporated in a ceiling, wall or floor
    • F24D3/141Tube mountings specially adapted therefor
    • F24D3/142Tube mountings specially adapted therefor integrated in prefab construction elements
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F28HEAT EXCHANGE IN GENERAL
    • F28FDETAILS OF HEAT-EXCHANGE AND HEAT-TRANSFER APPARATUS, OF GENERAL APPLICATION
    • F28F2210/00Heat exchange conduits
    • F28F2210/10Particular layout, e.g. for uniform temperature distribution
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02BCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO BUILDINGS, e.g. HOUSING, HOUSE APPLIANCES OR RELATED END-USER APPLICATIONS
    • Y02B30/00Energy efficient heating, ventilation or air conditioning [HVAC]

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Floor Finish (AREA)
  • Central Heating Systems (AREA)
  • Steam Or Hot-Water Central Heating Systems (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Lock And Its Accessories (AREA)
  • Polishing Bodies And Polishing Tools (AREA)

Description

Nopková deska
Oblast techniky
Vynález se týká nopkové desky k instalaci vedeni pro vytápěcí nebo chladicí zařízení integrovaná v podlaze nebo ve stěnách s řadou nopků, které vyčnívají z v podstatě deskovitého základního tělesa a mezi nimiž jsou uložena vedení.
Dosavadní stav techniky
Takovéto nopkové desky jsou známy například z DE 302 42 08. Nopky jsou zde rovnoměrně rozděleny přes celé deskovité základní těleso. V půdorysu mají nopky tvar rovnoramenného trojúheníku, přičemž základny těchto trojúhelníků dvou sousedních nopků jsou vzájemně přivráceny. Tímto uspořádáním nopků vznikají mezi nopky průchody, do nichž lze uložit vedení. Na základě uspořádání a vytvoření nopků procházejí průchody v podstatě rovnoběžně se základnami obdélníkového základního tělesa nebo pod úhlem 45° k nim. Vedení pak mohou být vložena do průchodů, přičemž je možné na základě vytvoření nopků uložit vedení i obloukovitě, aby byly vytvořeny například spirály nebo meandrovité smyčky. Za tím účelem jsou vedení vytvořena v podobě pružných hadic.
K instalaci například podlahového topení jsou nopkové desky uloženy na podlahu a následně je do průchodů na nopkové desce vloženo pružné vytápěcí vedení. K dokončení podlahy je pak na nopkovou desku a v ní vložené vytápěcí vedení nanesen potěr.
Uspořádáním nopků na deskovitém základním tělese nopkové desky je sice možné instalovat vytápěcí vedení buď spirálovitě nebo dokonce meandrovítě, na druhé straně jsou však uspořádáním nopků vneseny vytápěcímu vedení určité poloměry křivosti. Tímto je při instalaci vytápěcího vedení omezena svoboda jeho vytvoření. Může to vést k tomu, že v prostorách neobvyklých tvarů není instalace vytápěcího vedení s těmito nopkovými deskami vůbec možná nebo je možná jen částečně.
Další problém u takovýchto nopkových desek vzniká vysokou potřebou prostoru při jejich dopravě a skladování. Nopkové desky sice obvykle sestávají z velmi lehkých umělých hmot, jako je například styropor, avšak na druhé straně jsou objemné a potřebují patřičně velký dopravní a skladovací prostor.
Podstata vynálezu
Úlohou vynálezu je proto zdokonalit nopkovou desku shora uvedeného druhu tak, aby mohla být flexibilně použita a zároveň skýtala i výhody při dopravě a použití.
Úloha je podle vynálezu' vyřešena u nopkové desky shora uvedeného druhu, jejíž podstata spočívá v tom, že nopky jsou uspořádány ve skupinách, majících vzájemné odstupy a tím vytvářejících volné prostory, jejichž rozměry mezi skupinami odpovídají nejméně vnějším rozměrům skupin.
• · · · · · · · · · ·«·· * · · · · · · »· ·
Toto řešení je jednoduché a má tu výhodu, že prostřednictvím vytvořených volných prostor je možné instalovat vytápěcí vedení s téměř libovolným poloměrem křivosti. Lze realizovat i neobvyklé vedení vytápěcích vedení v průchodech mezi nopky, která se odlišují od obvyklých schémat instalace vytápěcích vedení. Vytápěcí vedení tak již nejsou přidržována prostřednictvím nopků po celé nopkové desce, nýbrž pouze uvnitř skupin nopků. Mezi skupinami nopků leží vytápěcí vedení ve volně volitelném uspořádání. Současně umožňují volné prostory redukci dopravního objemu nopkových desek. Na základě zvoleného dimenzování je možné uložit dvě nopkové desky na sebe, přičemž nopky obou sousedních desek se spolu složí. Skupiny jedné z nopkových desek jsou přitom uloženy mezi skupinami druhé nopkové desky ve volných prostorách. Tím se značně zredukuje stohovací výška.
V dalším výhodném vytvoření vynálezu mohou být na základním tělese vytvořeny žebrovité výstupky, které vůči základnímu tělesu vyčnívají méně než nopky a na kteréžto výstupky lze pak uložit vedení. Prostřednictvím těchto výstupků neleží vytápěcí vedení umístěné mezi nopky úplně na základním tělese, nýbrž pouze na výstupcích. Tímto je pak pro nanášený potěr snazší dostat se pod vytápěcí vedení, aby mohlo být vytápěcí vedení potěrem zcela obklopeno. Tímto úplným zalitím lze zlepšit přenos tepla od vytápěcího vedení na potěr a tím zlepšit i účinnost podlahového vytápění.
Rovněž je výhodné, když jsou skupiny nopků v pravidelných odstupech rozděleny po celém základním tělese. Tímto pravidelným uspořádáním lze nopkovou desku univerzálně použít. Rovněž může být přitom výhodné, když jsou volné prostory rozděleny v pravidelných odstupech po celé ploše povrchu základního tělesa. Tímto pravidelným uspořádáním se zlepšuje stohovatelnost nopkových desek. Z principu mohou skupiny a volné prostory také vykazovat rozdílné rozměry a být na základním tělese rozděleny nepravidelně. Pak by ovšem muselo být zajištěno, že skupiny a volné prostory budou dimenzovány a uspořádány tak, že bude možné uložení nopkových desek vzájemně na sebe se vzájemně přivrácenými nopky.
Je výhodné, když jsou nopky uvnitř skupiny uspořádány tak, že mezi sebou vzhledem k směrům hlavních os obdélníkové nopkové desky tvoří podélně probíhající průchody a příčně probíhající průchody k uložení vedení. Instalace vedení je tímto zjednodušena.
Rovněž se ukázalo jako výhodné, když nopky sousedních skupin tvoří mezi sebou průchody, které probíhají ve směru hlavních os základního tělesa. Také tím lze zjednodušit instalaci, a to zejména přímých vytápěcích vedení.
Dále je pak výhodné, když nopky sousedních skupin tvoří mezi sebou průchody, které probíhají šikmo, s výhodou o 45° skloněné vůči směrům hlavních os základního tělesa. Rovněž toto opatření ulehčuje instalaci přímých vytápěcích vedení.
Rovněž je výhodné, když každá skupina vykazuje sudý počet nopků. Potom je vždy možno uspořádat nopky párově, čímž může být instalace ulehčena.
V dalším výhodném vytvořeny jako žebra, sousedními skupinami, oddělit. Tím mohou instalována v odstupu provedení vynálezu mohou být výstupky Tato žebra pak mohou procházet mezi Funkce žeber a nopků je potom možno být vytápěcí vedení uvnitř nopků od základního tělesa, a na žebrech,
respektive na základním tělese, leží pak pouze vně skupin nopků.
K tomu se ukázalo jako výhodné, když žebra svírají s boční hranou obdélníkového základního tělesa úhel 60°. Tím je možno také při diagonálně nainstalovaných vytápěcích vedeních na obdélníkové základní desce zajistit dolehnutí vytápěcích vedení na základním tělese, respektive na žebrech.
Dále může být výhodné, když žebra tvoří křížově mřížkový vzor. Rovněž takto je možno zajistit, že vytápěcí vedení budou na žebrech podepřena.
Skupiny nopků mohou být s výhodou žebry orámovány. Rovněž tímto opatřením lze funkce nopků a žeber oddělit.
S výhodou je mřížkový vzor vytvořený žebry v podstatě kosočtvercový. Takovýmto kosočtvercovým uspořádáním žeber lze při četných uspořádáních vytápěcích vedení realizovat spolehlivé dolehnutí vytápěcích vedení na žebrech.
Žebra se mohou s výhodou křížit ve volných prostorách. Rovněž takto je možno zlepšit spolehlivé dolehnutí vytápěcích vedení na žebrech.
V dalším výhodném provedení vynálezu může základní těleso vykazovat obvodový okraj, který v podstatě vyčnívá oproti základnímu tělesu o stejnou výšku jako žebra. Tímto způsobem je možno zajistit dolehnutí vytápěcích vedení také na přechodech k sousedním nopkovým deskám.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu mohou být nopky v podstatě prizmatické s pěti bočními plochami, přičemž • -9 · ·
vykazují přední boční plochu, na níž oboustranně navazují spojovací boční plochy, přičemž obě spojovací boční plochy jsou v podstatě vzájemně rovnoběžné, a na spojovací boční plochy pak navazují zadní boční plochy, které jsou vzájemně spojeny. Takovéto pětiplošné vytvoření nopku umožňuje individuální instalaci vytápěcích vedení.
Výhodné může být rovněž to, že přední strany a/nebo spojovací strany a/nebo zadní strany dvou sousedních nopků vykazují na konci nopku odvráceném od základního tělesa větší odstup než mezi tímto koncem a základním tělesem. Tím lze realizovat v podstatě konkávní · vytvoření bočních ploch. Prostřednictvím dvou vzájemně protilehlých konkávních bočních ploch lze vytvořit vybrání pro vytápěcí vedení. Tato vybrání mohou být přitom zvolena tak, že největší odstup bočních ploch odpovídá v podstatě průměru trubkových vytápěcích vedení, a odstup na horním konci je zvolen tak, že pružnost materiálu nopků nebo nopkové desky připouští protlačení vytápěcího vedení bez poškození nopků a zabraňuje tím samovolnému vypadnutí vytápěcího vedení z vybrání tvořeného nopky.
U takto vytvořených nopků se ukázalo jako výhodné, když buď zadní boční plochy nebo přední boční plochy párově uspořádaných nopků jsou vzájemně přivráceny. Takto dojde jednoduchým způsobem ke vzniku průchodů.
Flexibilitu při instalaci vytápěcích vedení je rovněž možno zvýšit také tím, že zadní boční plochy svírají úhel 90°.
Dále je možno flexibilitu při instalaci zejména přímých vedení zvýšit tehdy, když zadní boční plochy a/nebo spojovací boční plochy a/nebo přední boční plochy sousedních párů nopků vzájemně lícují.
Instalace zejména přímých vedení se nechá také zjednodušit, když zadní boční plochy a/nebo spojovací boční plochy a/nebo přední boční plochy nopků sousedních skupin vzájemně lícují.
V dalším výhodném vytvoření vynálezu mohou být uspořádány dva rozdílné typy nopků, které se liší ve vytvoření přední boční plochy, přičemž u nopků prvního typu je uspořádán žebrovitý výstupek, který oproti přední boční ploše přečnívá a u nopků druhého typu je uspořádáno drážkovité vybrání, které je oproti přední boční ploše zaskočeno dozadu. U takovéhoto vytvoření nopků lze prostřednictvím žeber zlepšit sevření vytápěcích vedení mezi sousedními nopky. Přední boční plochy sousedních nopků tak vytvářejí jednak průchod, který vytápěcí vedení vede, a jednak vytváří žebrovitý výstupek a vybrání svěrné zařízení pro vytápěcí vedení.
Přitom může být výhodné, když jsou vytvořeny skupiny z nejméně jednoho páru nopků, jejichž přední boční plochy a jednoho páru nopků, jejichž zadní boční plochy jsou vzájemně přivráceny. Takto jsou vytvořeny skupiny s nejméně čtyřmi nopky. Na základě uspořádání nopků je možno vytápěcí vedení instalovat v libovolných vzorech.
Rovněž se ukázalo jako výhodné, když jsou vytvořeny skupiny z jednoho páru nopků, jejichž přední strany jsou vzájemně přivráceny, a z jednoho páru nopků, jejichž zadní strany jsou vzájemně přivráceny. Tímto je umožněna symetrická
konstrukce nopkových desek, ulehčující přehled při instalaci vytápěcích vedení.
K tomu je výhodné, když jsou nejméně nopky z elastického materiálu. Je tím možno vtlačit vytápěcí vedení mezi nopky s určitým předpětím.
Je-li nopková deska vytvořena z umělé hmoty, výhodně ze styroporu, může vykazovat dobré izolační vlastnosti.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je dále blíže vysvětlen s pomocí příkladu provedení, znázorněného na výkresech, kde značí:
obr. 1 půdorys nopkové desky podle vynálezu;
obr. 2 výřez z nopkové desky podle vynálezu podle obr. 1 s vloženými kusy vytápěcího vedení;
obr. 3 vedenými do pohled z obr oblouku; 2 se vloženými kusy vedení,
obr. 4 znázornění z obr. 2 s vloženým kusem vedení,
který vykazuje různé poloměry křivosti a rovné úseky,
probíhající různými směry;
obr. 5 nopková deska podle vynálezu s úsekem i stěny,
podél níž nopková deska probíhá, jakož i se vloženým
vytápěcím vedením;
obr. 6 půdorys topné desky podle vynálezu s vloženým vytápěcím vedením;
obr. 7 nopková deska ve znázornění podle obr. 6 se vloženým vytápěcím vedením;
obr. 8 bokorys dvou na sobě ležících nopkových desek;
obr. 9 perspektivní znázornění výřezu nopkové desky podle vynálezu, přičemž je znázorněna skupina nopků;
obr. 10 perspektivní pohled na skupinu nopků;
obr. 11 druhý perspektivní pohled na skupinu nopků z obr. 10;
obr. 12 půdorys skupiny nopků nopkové desky podle vynálezu s kusem vedení uspořádaným mezi nopky;
obr. 13 pohled z obr. 12 s kusem vedení většího průměru;
obr. 14 schematické znázornění skupiny nopků se schematickým naznačením průchodů vytvořených mezi nopky;
obr. 15 schematické znázornění šikmo probíhajících průchodů;
obr. 16 příklad instalace vytápěcího vedení v prostoru; a obr. 17 druhý příklad instalace vytápěcího vedení v prostoru.
• » * · · · »
Příklady provedení vynálezu
Nopková deska _1 je tvořena základním tělesem la s řadou nopků 2. Sestává z tepelně izolačního, pružného a stlačitelného materiálu, například z vypěněného nebo extrudovaného polystyrolu.
Nopky 2 jsou soustředěny ve vzájemně oddělených skupinách 3, přičemž tyto skupiny 3 jsou rovnoměrně rozděleny po celém povrchu £ nopkové desky 1_. Mezi skupinami 3 vznikají volné prostory 5. Také tyto volné prostory 5 jsou uspořádány rovnoměrně rozděleně po celém povrchu 4 nopkové desky 1, respektive jejího základního tělesa la. Vzdálenosti mezi skupinami 2 jsou přitom zvoleny tak, že vytvářejí volné prostory o rozměrech, které jsou přinejmenším tak velké, jako vnější rozměry skupin.
Základní těleso je v podstatě obdélníkové s kolmo vzájemně probíhajícími bočními hranami. Na bočních hranách vykazuje deskovité základní těleso la zvýšený okraj _6, na němž se nalézají izolované řady ]_ nopků .2. Tyto skupiny jsou neúplné a mohou být vzájemným sesazením jednotlivých nopkových desek opět doplněny.
Na obr. 1 jsou zaneseny vzdálenosti £3 mezi skupinami 3 nopků 2. Rozměry těchto vzdáleností jsou zvoleny tak, že umožňují instalaci běžných většinou pružných vytápěcích vedení, zejména pro podlahové vytápění. Vzdálenost uvedená jako příklad představuje 50 mm. Jsou však také možné větší vzdálenosti, jako například 200 mm mezi jednotlivými skupinami ve vertikálním směru ve znázornění podle obr. 1 a 120 mm ve směru k němu kolmém. Rozměry 120x200 mm pro volný prostor odpovídají přitom vnějším rozměrům skupiny nopků. Toto je z obr. 1 dobře patrné.
Skupiny 3 vykazují párové uspořádání nopků 2. Nopky tvoří přitom řady rovnoběžně se stranami nopkové desky JI. Tímto uspořádáním nopků vznikají mezi sousedními nopky podélně a napříč probíhající průchody 10 a 11. Současně vznikají šikmo probíhající průchody 12.
Jakožto příklad jsou na obr. 2 pro ilustraci do takto vytvořených průchodů vloženy části 9 rovného vedení. Jak je dobře patrné, může být rovná část 9 vedení nainstalována buď rovnoběžně s bočními hranami nopkové desky, nebo také šikmo k nim. Šikmo probíhající části 9 vedení svírají přitom s jednou z obou bočních hran nopkové desky _1 úhel 45°. Na druhé straně neumožňuje skupinové uspořádání nopků libovolnou instalaci také zakřivených částí 9 vedení, jak je například znázorněno na obr. 3.
Další možnost instalace části vedení je znázorněna na obr. 5, přičemž nopková deska je nainstalována na stěně 13. Za tím účelem musí být nopková deska předem příslušně odříznuta. Nicméně umožňuje uspořádání nopků také podél takovéto šikmé stěny instalaci vytápěcí trubky co možná blízko k této stěně.
V předkládaném příkladu provedení jsou jednotlivé skupiny 3 tvořeny prostřednictvím osmi nopků 2. Rovněž je ale možné vytvořit skupiny ze čtyř nopků. Rovněž přichází v úvahu vytvořit tyto skupiny z většího počtu nopků. Uspořádání nopků, respektive skupin nopků je přitom s výhodou přísně symetrické, dokonce každá skupina vykazuje stejný počet nopků.
• ···· ·· > ·« ···· ·♦ · · · ·· · · « • · · · · · · · · · ··· ·· · · · · · ··· ·* ·· ··· «· »·
Nopky samotné vykazují v podstatě stejnou základní podobu. V předkládaném příkladu vykazují nopky 2 téměř identické vytvarování. Liší se pouze ve střední oblasti jedné ze svých stran.
Nopky 2 vykazují těleso 14 o tvaru, který odpovídá čepu s rovnými stranami, čímž nopky získávají tvar podobný žampionu. Přesněji řečeno vykazuje každý nopek 2 kuželovité rozšířenou základnu 15, na níž nopek vystupuje ze základního tělesa desky a přes níž je spojen s povrchem 4 základního tělesa. Těleso 14 každého nopku probíhá jako čep 16 a je na stranách konkávní. Tím je čepu nebo nopku propůjčena jistá tvářecí schopnost kolmo k jejich podélnému rozměru.
Na základě kuželovitého vytvoření tělesa 14 každého nopku 2 tvoří konec tělesa 14 odvrácený od základního tělesa úsek 17, který tvoří obvodový okraj jakožto přídržku. Vzdálenost sousedních nopků je přitom zvolena tak, že v podstatě odpovídá vnějšímu průměru vytápěcího vedení. Vzdálenost v oblasti konce 17 vykazuje menší rozměr, což jednak umožňuje přidržení vytápěcího vedení mezi nopky, a jednak to umožňuje vytápěcí vedení mezi nopky vtlačit.
V podstatě disponuje nopková deska dvěma typy nopků. Oba typy nopků mají v podstatě prizmatickou základní formu s předními bočními plochami VS, na ně navazujícími spojovacími bočními plochami VB, které z obou stran navazují na přední boční plochy, a zadními bočními plochami RS, které navazují na spojovací boční plochy a jsou navzájem spojeny. V půdorysu povrchu 4_ základního tělesa la jsou tak nopky 2 pětiúhelníkové.
• *··« «· · • · · · · · • * ·
♦ · 4 « ··
• · · · · • « · ·
·· 99 ·· • ·· »9 9 9
Jsou přitom symetrické podél čáry kolmé k předním bočním plochám a prostřednictvím spojovacího úseku obou zadních bočních ploch. Obě spojovací boční plochy VB probíhají vzájemně rovnoběžně. Veškeré boční plochy, tedy přední boční plochy VS, spojovací boční plochy VB a zadní boční plochy RS jsou vytvořeny konkávně. Každý z těchto boků tak tvoří prohloubení 21.
Je třeba rozlišit dva typy předních bočních ploch, a sice přední bok 18 s tlakovými stranami 22 s žebrovitým nákružkem 23, který se rozkládá ve vertikálním směru, a přední bok 25, který vykazuje drážkovité vybrání 26, čímž jsou vytvořeny dva prizmatické nákružky 27 a 28, které probíhají směrem k vnější straně tělesa nopku. Tyto nákružky tvoří dvě nosné zóny s vybráním 26, které zvyšují tlak, který působí prostřednictvím žebrovitého nákružku 24 druhého nopku na přední hranu, když oba přední boky 22 a 25 tvoří průchody 10.
Nopky 2 tvoří mezi sebou rovný a podélný průchod, když jsou přední boky 22 a 25 uspořádány tak, že tvoří podobu šachty. Část 9 vytápěcího vedení vložená jako příklad je oběma předními boky přidržována.
Základní uspořádání uvnitř stejné skupiny nopků je znázorněno na obr. 9, 10, 14 a 15. Jedná se o skupinu osmi nopků, jak bude vysvětleno v dalším popisu. Skupiny však mohou vykazovat také menší počet nopků, například 4 nebo 6, nebo jiný sudý počet nopků, podle potřeby.
Podle výhodného provedení je přednostně použit sudý počet nopků. Každý pár vykazuje nopky s rozdílnými předeními boky 22 a 25. Nopky jsou uspořádány vedle sebe v jedné ·*·* ·· · ·· ···· • · · ·· * · · » · · · « · · • t · · » » · « · • · · » · · · · · • ·· ·· · ·· ·· ·· podélně probíhající linii a to buď tak, že jsou si jejich přední boční plochy protilehlé, nebo v opačném uspořádání, tzn. že jsou si jejich zadní boční plochy protilehlé. Páry jsou na příčně probíhajících liniích uspořádány vždy střídavě.
Nopky nacházející se na rozích skupiny 3 jsou obchozí nopky 29 a v tomto případě jsou uspořádány tak, že jejich přední boky směřují dovnitř skupiny, nebo vodicí nopky 30, které jsou v tomto případě uspořádány tak, že jejich přední boční plocha směřuje k vnějšku skupiny. Přední boční plochy obou těchto typů nopků, jsou-li uspořádány tak, že tvoří šachtu, tvoří nejen vedení části j? vytápěcího vedení 31, nýbrž především umožňují vertikální upevnění sevřením této části vedení.
Jak je z výkresů dobře patrné, lícují nejen přední boky 22 a 25 respektive přední boční plochy VS, jednotlivých nopků, nýbrž také zadní boční plochy RS sousedních párů nopků uvnitř skupiny. Rovněž lícují spojovací boční plochy VBS sousedních nopků. K tomu lícují také zadní boční plochy RS a přední boční plochy VS nopků různých skupin.
Na obr. 4 jsou k tomu schematicky čárkovanými čarami znázorněny instalační směry vedení uvnitř skupiny.
Mezi jednotlivými skupinami nopků probíhají žebrovité výstupky 32. Tyto žebrovité výstupky 32 vyčnívají oproti základnímu tělesu, ale podstatně méně, než nopky samotné.
výstupky tvoří kosočtvercový vzor, přičemž kosočtverce obklopují skupiny nopků. Tyto žebrovité výstupky slouží jako podklad pro vytápěcí vedení na základním tělese.
Žebrovité j ednotlivé • «··· ·» 4« ···· ·· · · · ·· · · · • · · · 4 · · · > · F · · · * « -» * • · · · · · ···· <»1*· ·< *· ♦ ·· ·· ··
Následně bude blíže popsána funkce vynálezu.
K instalaci podlahového vytápění je nejprve na podlahu v určitém prostoru položena nopková deska. Obvykle se to provádí ve stadiu hrubé stavby budovy. Podlaha je nopkovými deskami úplně pokryta. Nopkové desky přitom leží svými bočními hranami k sobě. V souladu s vytvořením prostoru musí být nopkové desky ještě patřičně seříznuty, například podle znázornění na obr. 5.
Potom co je podlaha pokryta nopkovými deskami, může být instalováno vytápěcí vedení 31. Většinou se přitom jedná o pružná umělohmotná vedení. Běžná vytápěcí vedení mohou vykazovat různé průměry, jako například 12 mm, 14 mm, 16 mm, 18 mm a 20 mm nebo mezilehlé rozměry, jakož i rozměry pocházející z jiných jednotkových soustav. Na základě kuželovitého vytvoření bočních ploch lze pak v průchodech mezi nopky instalovat vytápěcí vedení různých průměrů. Při instalaci jsou vytápěcí vedení vtlačena mezi nopky, přičemž je to možné na základě pružnosti materiálu nopků, respektive nopkových desek. Vtlačení může být provedeno například nohou, aby se vedení zatlačilo mezi nopky a v požadované poloze zůstalo.
Instalace vytápěcích vedení může být prováděna v libovolných drahách. Je možné instalovat vytápěcí vedení buď pouze mezi přední boční plochy nopků, nebo mezi spojovacími bočními plochami sousedních nopků, nebo také mezi zadními bočními plochami sousedních nopků. Tím, že zadní boční plochy, spojovací boční plochy a přední boční plochy nopků různých skupin nopků spolu lícují, mohou být přemostěny také větší rovné vzdálenosti. Současně je možné z důvodu volných prostor instalovat vytápěcí vedení s téměř libovolnými poloměry křivosti. Různé možnosti instalace jsou dobře zřejmé zejména z obr. 2, 3, 4, 5, 6 a 7. Na obr. 4 jsou směry instalací naznačeny čárkovanými čarami.
Také na obr. 16 a obr. 17 lze spatřit příklady prostorových instalací. Přitom je vedle sebe pokládáno více desek.
Různé možnosti instalace přibližují také obr. 12 až obr.
15. Na obr. 12 a obr. 13 je znázorněno, jak mohou být v nopkové desce nainstalována vytápěcí vedení různých průměrů. Na obr. 14 a obr. 15 jsou čárkovanými čarami znázorněny směry, v nichž mohou být vytápěcí vedení nainstalována.
Možnost libovolné instalace vychází zejména z volných prostor mezi jednotlivými skupinami nopků. Teprve tímto je umožněna volba téměř libovolných směrů instalací pro vytápěcí vedení. Tato skutečnost představuje rozdílný pokrok vůči obvyklým nopkovým deskám, kde je pro instalaci vnucen určitý vzor.
Když jsou vytápěcí vedení vložena do průchodů, podepřou se kolmo k povrchu základního tělesa nopkové desky na žebrech 32. Tím je umožněno, že vytápěcí vedení se dostanou do styku s vlastním základním tělesem nopkové desky pouze v oblasti žeber. Mezi žebry jsou vytápěcí vedení na základě své tuhosti nesena volně, což znamená, že mají odstup vůči základnímu tělesu. V alternativních řešeních přichází rovněž v úvahu spojit vzájemně páry nopků jednotlivými žebry. Tato žebra mají tu výhodu, že během nanášení potěru tento potěr vytápěcí vedení zcela obklopí. Nanášení potěru následuje po instalaci vytápěcího vedení jakožto krok k dohotovení podlahy.
Další výhoda vynálezu vyplývající z existence volných prostor se týká skladovatelnosti a dopravy nopkových desek. Z obr. 8 je zřejmé, jak mohou být nopkové desky podle vynálezu skladovány. Na základě vytvoření skupin nopků a mezi nimi uspořádaných volných prostor je totiž možné skladovat nopkové desky tak, že nopky vzájemně na sobě naskládaných nopkových desek jsou vzájemně přivráceny, přičemž skupiny nopků jedné nopkové desky zapadnou do volných prostor druhé nopkové desky. Tím je naskládaná výška citelně snížena.

Claims (21)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Nopková deska k instalaci vedeni pro vytápěcí nebo chladicí zařízení integrovaná v podlaze nebo ve stěnách s řadou nopků (2), které vyčnívají z v podstatě deskovitého základního tělesa (la) a mezi nimiž jsou uložena vedení, vyznačující se tím, že nopky (2) jsou uspořádány ve skupinách (3), majících vzájemné odstupy a tím vytvářejících volné prostory (5), jejichž rozměry mezi skupinami odpovídají nejméně vnějším rozměrům skupin.
  2. 2. Nopková deska podle nároku 1, vyznačující se tím, že skupiny nopků jsou rozděleny v pravidelných odstupech po celé ploše povrchu (4) základního tělesa.
  3. 3. Nopková deska podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že volné prostory (5) jsou rozděleny v pravidelných odstupech po celé ploše povrchu (4) nopkové desky.
  4. 4. Nopková deska podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že nopky (2) uvnitř skupiny (3) jsou uspořádány tak, že mezi sebou vzhledem k směrům hlavních os obdélníkové nopkové desky tvoří podélně probíhající průchody (10) a příčně probíhající průchody (11) k vložení vedení.
  5. 5. Nopková deska podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že nopky sousedních skupin tvoří mezi sebou průchody (10, 11), které probíhají ve směru hlavních os základního tělesa.
    • · · · • · · · • · · • · * • · 9 # • fc » *
  6. 6. Nopková deska podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že nopky sousedních skupin tvoří mezi sebou průchody (12), které probíhají šikmo, s výhodou o 45° skloněné vůči směrům hlavních os základního tělesa.
  7. 7. Nopková deska podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že každá skupina (3) vykazuje sudý počet nopků (2) .
  8. 8. Nopková deska podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že nopky jsou v podstatě prizmatické s pěti bočními plochami, přičemž vykazují přední boční plochu (VS), na níž oboustranně navazují spojovací boční plochy (VBS),které probíhají vzájemně rovnoběžně, a dvě zadní boční plochy (RS), které navazují na spojovací boční plochy a jsou vzájemně spojeny.
  9. 9. Nopková deska podle nároku 8, vyznačující se tím, že přední boční plochy a/nebo spojovací boční plochy a/nebo zadní boční plochy dvou
    sousedních nopků základního tělesa základním tělesem. vykazují na větší odstup konci nopků odvráceném od než mezi tímto koncem a 10. Nopková deska podle nároků, vyznačuj ící boční plochy nebo přední boční nopků jsou vzájemně přivráceny. jednoho z předcházejících se tím, že buď zadní plochy párově uspořádaných 11. Nopková deska podle jednoho z předcházej ících
    nároků, vyznačující se tím, že zadní boční plochy svírají úhel 90°.
    • · • · · · • · · • * • · · * * · » *
    • t
  10. 12. Nopková deska podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že zadní boční plochy a přední boční plochy a spojovací boční plochy sousedních párů nopků vzájemně lícují.
  11. 13. Nopková deska podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že zadní boční plochy a přední boční plochy a spojovací boční plochy nopků sousedních skupin vzájemně lícují.
  12. 14. Nopková deska podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že obsahuje dva rozdílné typy nopků, které se liší ve vytvoření přední boční plochy, přičemž u nopků prvního typu je uspořádán žebrcvitý výstupek, který oproti přední boční ploše přečnívá a u nopků druhého typu je uspořádáno drážkovité vybrání, které je oproti přední boční ploše zaskočeno dozadu.
  13. 15. Nopková deska podle nároku 14, vyznačující se tím, že jsou vytvořeny skupiny z nejméně jednoho páru nopků, jejichž přední boční plochy a jednoho páru nopků, jejichž zadní boční plochy jsou vzájemně přivráceny.
  14. 16. Nopková deska podle jednoho z předcházejících nároků 14 a 15, vyznačující se tím, že jsou vytvořeny skupiny z nejméně jednoho páru nopků, jejichž přední boční plochy a jednoho páru nopků, jejichž zadní boční plochy jsou vzájemně přivráceny.
  15. 17. Nopková deska podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že na • · • · * t b · • b · · b b · b základním tělese jsou vytvořeny žebrovité výstupky (32), které oproti základnímu tělesu vyčnívají méně než nopky a na tyto výstupky je uloženo vedení.
  16. 18. Nopková deska podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že výstupky jsou vytvořeny jako žebra (32).
  17. 19. Nopková deska podle nároku 18, vyznačující se tím, že žebra procházejí mezi sousedními skupinami.
    20. Nopková deska podle jednoho z nároků 18 nebo 19, vyznačuj ící se tím, že žebra svírají s boční hranou základního tělesa (la) úhel , s výhodou 60°. 21. Nopková deska podle jednoho z nároků 18 až 20, vyznačuj ící se tím, že žebra tvoří křížově mřížkový vzor. 22. Nopková deska podle jednoho z nároků 18 až 21, vyznačuj ící se tím, že skupiny nopků jsou orámovány žebry. 23. Nopková deska podle jednoho z nároků 18 až 22, vyznačuj ící se tím, že mřížkový vzor
    vytvořený žebry je v podstatě kosočtvercový.
  18. 24. Nopková deska podle jednoho z nároků 18 až 23, vyznačující se tím, že žebra se kříží ve volných prostorách.
    ·«··
  19. 25. Nopková deska podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že základní těleso vykazuje obvodový okraj, který vůči základnímu tělesu přečnívá v podstatě do stejné výšky jako žebra.
  20. 26. Nopková deska podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že nejméně nopky jsou z elastického materiálu.
  21. 27. Nopková deska podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že je vyrobena z umělé hmoty, s výhodou z polystyrolu.
CZ20020749A 1999-08-12 1999-11-05 Nopková deska CZ300241B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9910503A FR2797492B1 (fr) 1999-08-12 1999-08-12 Plaque a plots comportant une pluralite de groupes independants de plots pour le chauffage par le sol

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2002749A3 true CZ2002749A3 (cs) 2003-04-16
CZ300241B6 CZ300241B6 (cs) 2009-03-25

Family

ID=9549152

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20020749A CZ300241B6 (cs) 1999-08-12 1999-11-05 Nopková deska

Country Status (15)

Country Link
EP (1) EP1208332B2 (cs)
KR (1) KR100700305B1 (cs)
AT (1) ATE262147T1 (cs)
AU (1) AU1504400A (cs)
CZ (1) CZ300241B6 (cs)
DE (1) DE59908920D1 (cs)
ES (1) ES2217838T5 (cs)
FR (1) FR2797492B1 (cs)
HR (1) HRPK20020216B3 (cs)
HU (1) HUP0203219A2 (cs)
PL (1) PL356959A1 (cs)
RU (1) RU2220378C2 (cs)
SK (1) SK285846B6 (cs)
TR (1) TR200200595T2 (cs)
WO (1) WO2001013044A1 (cs)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2883314B1 (fr) * 2005-03-18 2008-10-03 Rehau Sa Plaque isolante pour le chauffage par le sol comportant une pluralite de groupes de plots definissant entre eux des espaces libres pour le positionnement des pieds.
DE202009011156U1 (de) * 2009-08-18 2011-01-05 Viega Gmbh & Co. Kg Klimabodenplatte
USD813421S1 (en) 2009-08-28 2018-03-20 Progress Profiles Spa Floor underlayment
US9188348B2 (en) 2009-08-28 2015-11-17 Progress Profiles Spa Method and apparatus for positioning heating elements
US10215423B2 (en) 2014-08-18 2019-02-26 Progress Profiles S.P.A. Method and apparatus for positioning heating elements
CA3073535C (en) 2014-08-18 2021-03-09 Progress Profiles Spa Method and apparatus for positioning heating elements
DE202014008401U1 (de) * 2014-10-21 2014-10-29 Hirsch Porozell Gmbh Montageplatte für ein Flächenheiz- und kühlsystem
USD806911S1 (en) 2015-03-17 2018-01-02 Silcart S.P.A. Floor underlayment
US9726383B1 (en) 2016-06-17 2017-08-08 Progress Profiles S.P.A. Support for radiant covering and floor heating elements
US10859274B2 (en) 2016-04-01 2020-12-08 Progress Profiles S.P.A. Support for radiant covering and floor heating elements
USD971449S1 (en) 2016-04-13 2022-11-29 Progress Profiles S.P.A. Floor underlayment
USD1036979S1 (en) 2020-04-06 2024-07-30 Progress Profiles S.P.A. Floor underlayment
USD1036242S1 (en) 2020-04-22 2024-07-23 Progress Profiles S.P.A. Floor underlayment
USD1036243S1 (en) 2020-10-09 2024-07-23 Progress Profiles S.P.A. Floor underlayment

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2851383A1 (de) * 1978-11-28 1980-06-04 Artus Feist Fussbodeneinheit
DE2853043A1 (de) * 1978-12-08 1980-06-19 Nordrohr Werke Kg Montageplatte mit oberseitigen haltenoppen fuer die heizrohre einer fussbodenheizung
DE3024208C2 (de) * 1980-06-27 1983-04-21 Fränkische Rohrwerke Gebrüder Kirchner GmbH & Co, 8729 Königsberg Verlegeplatte - insbesondere aus Kunststoff - mit Noppen, die ein Heiz- oder Kühlmedium führende Rohrleitungen zwischen sich halten
DE3318694C2 (de) 1983-05-21 1985-09-12 Franz-Josef 4434 Ochtrup Hagemann Verfahren zum Herstellen einer aus modulartig zu verlegenden Platten bestehenden Bodenauflage
DE3346998A1 (de) * 1983-12-24 1985-08-14 Perobe GmbH & Co, 4792 Bad Lippspringe Traegerplatte aus hartschaumstoff zum verlegen von waermetauscherrohren fuer fussbodenheizungen
FR2746426B1 (fr) * 1996-03-21 1998-06-05 Isobox Technologies Dalle moulee thermiquement isolante et son procede de fabrication

Also Published As

Publication number Publication date
SK285846B6 (sk) 2007-09-06
EP1208332B2 (de) 2007-09-12
ATE262147T1 (de) 2004-04-15
KR20020027620A (ko) 2002-04-13
FR2797492B1 (fr) 2001-10-05
CZ300241B6 (cs) 2009-03-25
EP1208332B1 (de) 2004-03-17
HRP20020216A2 (en) 2004-02-29
KR100700305B1 (ko) 2007-03-29
FR2797492A1 (fr) 2001-02-16
DE59908920D1 (de) 2004-04-22
ES2217838T3 (es) 2004-11-01
RU2220378C2 (ru) 2003-12-27
SK3222002A3 (en) 2003-05-02
TR200200595T2 (tr) 2002-11-21
HRPK20020216B3 (en) 2005-06-30
HUP0203219A2 (en) 2003-01-28
WO2001013044A1 (de) 2001-02-22
EP1208332A1 (de) 2002-05-29
ES2217838T5 (es) 2008-03-16
PL356959A1 (en) 2004-07-12
AU1504400A (en) 2001-03-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ2002749A3 (cs) Nopková deska
JP6072828B2 (ja) 床暖房用パネル及び床暖房用パネルアセンブリー
US7490443B1 (en) Modular flooring system
US8752346B1 (en) Rotable heat transfer tubing retention panels
US8028742B2 (en) Radiant heating/cooling tubing substrate with in plane bus
EP4087976B1 (en) Tile system and method of assembling a tile system
CN1294385C (zh) 折叠式热辐射板
US20030115809A1 (en) Accessory for modular elements for the support and ventilation of crawl spaces, floor structures , floors or similar articles in the building field
US20070017656A1 (en) Heating system with heat transmission fluid distributed in finished floor boards
CZ283171B6 (cs) Způsob výroby plošného topného nebo chladicího tělesa a deska pro vytvoření obkladu stěny
EP3497373B1 (en) Heat transfer panel
GB2525936A (en) A pipe retention device for a liquid based floor, wall, or ceiling heating or cooling assembly
EP0116395A1 (en) A panel assembly and a method of installing same
WO1995017567A1 (en) Floor heating system and a method to lay such a floor heating system upon load-carrying beams
GB2574337A (en) A pipe rentention device for a liquid based heating or cooling assembly
EP3650760B1 (en) A pipe retention device
KR102474421B1 (ko) 난방 효율이 우수하고 조립이 간편한 건식 복합 난방 시스템
JP5482087B2 (ja) ヘッダーアッセンブリ及び温調マット
JP2009063248A (ja) 床暖房用温水マット
JP2002310444A (ja) 床暖房パネル
JPH0893201A (ja) 床暖房用パネル
KR930016619A (ko) 타일형 건축부재와 이 건축부재로 형성된 바닥을 갖춘 건축물
JP6428469B2 (ja) 床暖房用パネル
US10190322B2 (en) Interlocking arch tile
JP2000186823A (ja) 床暖房の施工方法

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20131105