SK284931B6 - Spôsob úpravy vlasov, predovšetkým ich predlžovanie a/alebo zahusťovanie, pramienok prídavných vlasov a spôsob jeho výroby - Google Patents

Spôsob úpravy vlasov, predovšetkým ich predlžovanie a/alebo zahusťovanie, pramienok prídavných vlasov a spôsob jeho výroby Download PDF

Info

Publication number
SK284931B6
SK284931B6 SK442-2000A SK4422000A SK284931B6 SK 284931 B6 SK284931 B6 SK 284931B6 SK 4422000 A SK4422000 A SK 4422000A SK 284931 B6 SK284931 B6 SK 284931B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
hair
strand
heat
additional
solid
Prior art date
Application number
SK442-2000A
Other languages
English (en)
Other versions
SK4422000A3 (en
Inventor
Petr Stříbrný
Original Assignee
Petr Stříbrný
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Petr Stříbrný filed Critical Petr Stříbrný
Publication of SK4422000A3 publication Critical patent/SK4422000A3/sk
Publication of SK284931B6 publication Critical patent/SK284931B6/sk

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A41WEARING APPAREL
    • A41GARTIFICIAL FLOWERS; WIGS; MASKS; FEATHERS
    • A41G5/00Hair pieces, inserts, rolls, pads, or the like; Toupées
    • A41G5/004Hair pieces
    • A41G5/0053Fastening thereof
    • A41G5/006Fastening thereof by threading with the remaining hair of the user
    • A41G5/0066Fastening thereof by threading with the remaining hair of the user using deformable connecting sleeves

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Hair Curling (AREA)
  • Lining Or Joining Of Plastics Or The Like (AREA)

Abstract

Spôsob predlžovania a/alebo zahusťovania vlasov je založený na princípe spájania pramienka (6) vlastných vlasov a pramienka (1) prídavných vlasov pomocou teplom zmrštiteľnej plastovej rúrky (7). Na každom z pramienkov (1) prídavných vlasov sa vytvorí pevné teliesko (3) z tvárneho, tepelne odolného materiálu. Pred pretiahnutím teplom plastovej rúrky (7) sa pevné teliesko (3) na svojom povrchu vybaví zdrsnením, ktoré zachytáva vlastné vlasy, pritlačené k povrchu pevného telieska (3) pri zmrštení plastovej rúrky (7). Pevné teliesko (3) môže byť tvorené tepelne odolnou tvárnou hmotou, do ktorej boli zatlačené pevné zrná (4) s hranami alebo môže byť tvorené kovovou rúrkou (8) z tenkého plieška, zatlačenou do pramienka (1) prídavných vlasov a potiahnutou brúsnym prachom. Pramienok (1) prídavných vlasov je vybavený telieskom z tepelne odolného materiálu, ktorý je na svojom povrchu vybavený zdrsnením. Opisuje sa tiež spôsob výroby takýchto pramienkov (1) prídavných vlasov.

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu úpravy vlasov, predovšetkým ich predlžovania a/alebo zahusťovania, ktorý je založený na princípe spájania pramienka vlastných vlasov a pramienka prídavných vlasov pomocou teplom zmrštiteľnej plastovej rúrky. Na každom z pramienkov prídavných vlasov sa vytvorí pevné teliesko z tvárneho, tepelne odolného materiálu, ktoré potom predstavuje jeho zosilnenú časť a v ktorom sú prídavné vlasy zachytené. Pripájaný pramienok prídavných vlasov sa takto vytvoreným koncom zasunie do pramienka vlastných vlasov a plastová rúrka sa premiestni po vlasoch tak, že obklopuje pevné teliesko a na obidvoch koncoch ho presahuje. Po zahriatí a následnom zmrštení plastovej rúrky sa jej plášť vytvaruje podľa tvaru pevného telieska, ktoré tesne obopne a súčasne stiahne všetky vlasy, prečnievajúce po jej oboch koncoch. Vynález sa týka aj pramienka prídavných vlasov a spôsobu jeho výroby.
Doterajší stav techniky
Na kozmetické, ale aj medicínske účely sa používajú najrôznejšie metódy predlžovania, prípadne zahusťovania prirodzene vyrastených vlasov. Sú známe systémy, kedy sa vlastné vlasy spájajú s umelými alebo s pravými vlasmi pomocou najrôznejších techník viazania, lepenia alebo uzlovania.
Je známy spôsob predlžovania vlasov podľa britskej patentovej prihlášky č. GB 2 271 057, ktorý je však relatívne namáhavý a zložitý. Prídavné vlasy sa tu prehnú a vložia do pomocnej plastovej rúrky, ktorá sa teplom zmrští a celok sa ďalej vkladá spoločne s pramienkom vlastných vlasov do ďalšej teplom zmrštiteľnej rúrky.
Americký patentový spis č. US 4 934 387 opisuje spôsob spájania vlastných a prídavných vlasov lepením a prípravu sfarbeného termoplastického lepidla, predovšetkým farbenie lepidla pomocou farebných práškov. Tento spôsob je taktiež pomerne namáhavý a nie je vhodný na bežné použitie.
Z patentovej prihlášky PCT/EP95/04396 je známy postup predlžovania vlasov, pri ktorom sa na prameni vlastných vlasov vytvorí uzlík, priloží sa prameň umelých vlasov, na konci ktorého je pevné teliesko z tepelne odolnej hmoty, predstavujúce zosilnenie tohto vlasového pramienka a cez spojované miesto sa pretiahne teplom zmrštiteľná plastová rúrka. Tá kopíruje tvar pevného telieska a súčasne stiahne obidva pramene k sebe a polohovo zaisťuje spoj. Vytváranie uzlíkov na vlastných vlasoch, a teda na hlave klienta, je zdĺhavé a pochopiteľne nie je možné pripraviť ich vopred. Napriek tomu, že toto spojenie sa dá uvoľniť po opätovnom nahriatí prievlakovej plastovej rúrky, jeho nevýhodou je to, že veľmi často dochádza k takému utiahnutiu uzlíka, že jeho uvoľnenie je obťažné a namáhavé a niekedy nezostáva iné, ako ho odstrihnúť. Nevýhodou tohto spoja je aj jeho pomerne malá pevnosť v ťahu.
Iný druh spájania vlasov, ktorý je najbližší riešeniu podľa vynálezu, je opísaný v americkom patentovom spise č. US 5 107 867. Ide o lepený spoj, kedy sa na prameni prídavných vlasov vytvorí teliesko z tepelne stabilnej hmoty. Po jeho zatvrdnutí sa vytvorí taktiež pevné teliesko, na ktoré sa nanesie vrstva termosetického lepidla. Na pramienok vlastných vlasov sa nasunie teplom zmrštiteľná plastová rúrka, do ktorej sa ďalej vloží zlepený koniec prameňa prídavných vlasov. Spoj sa pretiahne cez plastovú rúrku s tvarovou pamäťou. Po aplikácii tepla sa plastová rúrka zmrští a stiahne obidva pramienky k sebe; tým, že súčasne kopí ruje tvar pevného telieska, tvoriaceho zosilnenú časť vlasového pramienka, istí tiež spoj proti posunutiu. Tento polohu zaisťujúci účinok je ešte posilnený tým, že sa teplom súčasne roztaví lepidlo a presýti aj prameň priložených vlastných vlasov a následne sa vrstva lepidla vytvrdí. Po opätovnom zahriatí plastovej rúrky je možné spoj uvoľniť, vytvrdená vrstva lepidla sa napríklad vymrví a prídavné vlasy sa môžu odstrániť. Nevýhodou tohto spôsobu je, že na vlastných vlasoch prilipnú po odstránení prídavných vlasov zvyšky lepidla, ktoré je potrebné odstrániť vhodnými rozpúšťadlami alebo zastrihnutím vlasov.
Účelom tohto vynálezu je dosiahnuť takú úpravu vlasov, pri ktorej je spoj vlastných a prídavných vlasov spoľahlivý, pevný a časovo stály a jeho vytváranie je rýchle a efektívne. Ďalším cieľom vynálezu je, aby spojenie vlasov bolo úhľadné a čo najmenšie a aby vlastné vlasy zostávali i v prípade dlhodobého spojenia s prídavnými vlasmi nenarušené.
Podstata vynálezu
Uvedený cieľ vynálezu sa dá dosiahnuť spôsobom úpravy vlasov, predovšetkým ich predlžovania a/alebo zahusťovania, ktorého podstata spočíva v tom, že pred pretiahnutím teplom zmrštiteľnej plastovej rúrky sa pevné teliesko na svojom povrchu vybaví zdrsnením, ktoré zachytáva vlastné vlasy, pritláčané k povrchu pevného telieska pri zmrštení prievlakovej plastovej rúrky, do plášťa ktorej, kopírujúceho nielen tvar pevného telieska, ale aj povrchové zdrsnenie pevného telieska, sa súčasne vtláčajú vrcholčeky tohto zdrsnenia.
Pevné teliesko si uchováva svoj tvar i konzistenciu aj pri zahrievaní, takže spoj je po opätovnom zahriatí prievlakovej rúrky uvoľniteľný, ale vlastné vlasy zostávajú čisté a nepoškodené. Spojenie pramienkov má pritom, v porovnaní s inými doteraz známymi spôsobmi, vysokú pevnosť v ťahu. To je dané tiež tým, že pevné teliesko má pri svojom povrchovom zdrsnení nielen zväčšenú styčnú plochu, ale prievlaková rúrka pri svojom zmrštení kopíruje, spolu so základným tvarom pevného telieska, aj výstupky zdrsnenia, na ktorých sa plášť rúrky zachytáva. Medzi výstupkami zdrsnenia a priliehajúcim plášťom zmrštiteľnej rúrky sú potom pevne prichytené vlasy. To všetko umožňuje vytvoriť pevnejší spoj s veľmi dobrým polohovým zaistením. Oblasť spoja je pritom pomerne malá a tak svojím vzhľadom neruší, prídavné vlasy splývajú s vlastnými. Dôležité je, že tento spôsob úpravy je veľmi šetrný k vlastným vlasom a môže sa používať i na vlasy odfarbené a poškodené. Nie je potrebné náročné rozmotávanie rôznych uzlíkov a čas úpravy vlasov sa výrazne skracuje.
Pevné teliesko sa môže vytvoriť tak, že najskôr sa každý z pramienkov prídavných vlasov vybaví v oblasti pripájaného konca telieskom z tepelne odolnej spojovacej hmoty v tvárnom stave. Pramienok prídavných vlasov, prichytený po obidvoch stranách predpokladanej spojovacej oblasti, sa po nanesení tepelne odolnej spojovacej hmoty skrúti medzi prichytnými bodmi, čim sa vlasy premiešajú so spojovacou hmotou pri súčasnom zhutnení vlasov v pramienku a tým jeho stenčení v tejto oblasti. Teliesko sa potom ešte pred úplným stuhnutím uvedie do kontaktu so sypkým zrnitým materiálom, kde pevné zrná majú na svojich vrcholčekoch hrany, ktoré môžu byť výhodne ostré, a potom sa zrná, prilipnuté aspoň na časti jeho vonkajšieho povrchu, do neho mechanicky zatláčajú a súčasne sa tuhnúce teliesko dotvarováva do valcovitého tvaru.
Použitie tvárneho plastu na vytvorenie telieska je veľmi rýchle a pohotové. Okrem toho umožňuje skrúcanie pramienkov prídavných vlasov, čím sa vlasy premiešajú so spojovacou hmotou pri ich súčasnom zhutnení a tým dochádza k stenčeniu pramienka v tejto oblasti. Čím je tento pramienok tenší, tým je jeho spojenie s vlastnými vlasmi úhľadnej šie. Použitie plastu tiež umožňuje vyrobiť pohotovo a ľahko na povrchu pevného telieska zdrsnenie prostredníctvom pevných zŕn, ktoré sa môžu zatlačiť do telieska tak, že vyčnievajú iba vrcholčekmi svojich ostrých hrán a prakticky nedochádza k ďalšiemu zosilneniu telieska a tak k nežiaducemu zhrubnutíu konca pripájaného pramienka prídavných vlasov.
Zrná môžu byť z korundu alebo zo skla s veľkosťou 50 až 220 pm, výhodne 120 až 180 gm. Ostré hrany zŕn výrazne prispievajú k polohovému zaisteniu spoja.
Pevné teliesko sa môže tiež vytvoriť pomocou kovovej rúrky, ktorá sa navlečie na pramienok prídavných vlasov v oblasti pripájaného konca a potom sa na ňu zvonka pôsobí tlakom z niekoľkých strán, čím sa v jej plášti vytvárajú bodovo priehlbiny, a to po výške tejto kovovej rúrky nad sebou, navzájom presadené, ktoré zasahujú do vnútorného priestoru zatláčanej kovovej rúrky až medzi vlasy.
Vytvorenie pevného telieska pomocou kovovej rúrky prináša ako výhodu ešte jednoduchšie a rýchlejšie vytváranie spoja, zatláčanie rúrky pomocou špeciálnych klieští je rýchle a účinné. Rúrka môže byť výhodne z tenkého plieška z pocínovanej medi s dĺžkou 4 až 10 mm a s východiskovým priemerom 1,3 až 3,5 mm.
V oboch uskutočneniach pevného telieska sa prídavné vlasy, prečnievajúce cez koniec pevného telieska, ešte pred zasunutím medzi vlastné vlasy odstrihnú, čím sa vytvorí vopred pripravený pramienok prídavných vlasov s pevným zavádzacím koncom.
V alternatívnom uskutočnení sa môže plastová rúrka na aspoň časti svojej vnútornej plochy vybaviť zdrsnením. Toto zdrsnenie jej vnútornej plochy v kombinácii so zdrsnením povrchu pevného telieska pramienka prídavných vlasov prispieva k zvýšeniu pevnosti spoja vlastných a prídavných vlasov.
Predmetom vynálezu je i pramienok prídavných vlasov, určený na spojenie s pramienkom vlastných vlasov na ich predĺženie a/alebo zahustenie. Ten je v oblasti svojho pripájaného konca vybavený pevným telieskom z tvárneho, tepelne odolného materiálu, v ktorom sú prídavné vlasy upevnené. Pevné teliesko je na svojom povrchu vybavené zdrsnením. Zdrsnenie je tvorené pevnými zrnami, zakotvenými v povrchovej ploche pevného telieska, ktorého vrcholčeky majú hrany, ktoré môžu byť výhodne ostré. Môžu to byť brúsne zmá. Pramienok môže byť vyhotovený vopred, čo veľmi urýchli prácu kaderníka aj čas klienta. Môže sa predávať aj ako samostatný výrobok.
Predmetom vynálezu sú aj dva samostatné spôsoby výroby pramienkov prídavných vlasov, určených na spájanie s pramienkami vlastných vlasov na ich predĺženie a/alebo zahustenie, pri ktorom sa postupne na každom z nich vytvorí pevné teliesko z tvárneho, tepelne odolného materiálu, ktoré potom predstavuje jeho zosilnenú časť a v ktorom sú prídavné vlasy zachytené.
Podľa prvej možnosti sa na pramienok prídavných vlasov najskôr v oblasti pripájaného konca nanesie tepelne odolná spojovacia hmota v tvárnom stave, pramienok prídavných vlasov, prichytený po obidvoch stranách predpokladanej spojovanej oblasti, sa po nanesení tepelne odolnej spojovacej hmoty medzi príchytnými bodmi skrúti, čím sa vlasy so spojovacou hmotou premiešajú pri súčasnom zhutnení vlasov v tomto pramienku a tým jeho stenčení v tejto oblasti. Koniec, vybavený tepelne odolnou hmotou sa ešte pred jej úplným stuhnutím uvedie do kontaktu so sypkým zrnitým materiálom, kde pevné zmá majú na svojich vrcholčekoch hrany, a potom sa pevné zmá, prilipnuté na vonkajšom povrchu tepelne odolnej hmoty do nej zatláčajú a súčasne sa táto tuhnúca hmota dotvarováva do pevného telieska.
Podľa druhej možnosti sa pevné teliesko vytvorí pomocou kovovej rúrky, ktorá sa navlečie na pramienok prídavných vlasov v oblasti pripájaného konca, a potom sa na ňu zvonku pôsobí tlakom z niekoľkých strán tak, že sa kovová rúrka zatláča a v jej plášti sa vytvárajú bodovo priehlbiny, a to po výške tejto rúrky nad sebou, navzájom presadené, ktoré zasahujú do vnútorného priestoru zatláčanej kovovej rúrky až medzi vlasy.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález bude bližšie vysvetlený pomocou výkresov v spojení s nasledujúcim opisom konkrétnych príkladov uskutočnenia. Na obrázkoch 1 až 4 je vyobrazená príprava pramienkov prídavných vlasov na ich spájanie s vlastnými vlasmi. Na obrázku 1 je pramienok prídavných vlasov, ktorý sa vybaví v oblasti pripájaného konca tepelne odolnou spojovacou hmotou v tvárnom stave, ktorá po čiastočnom stuhnutí vytvorí pevné teliesko. Na obrázku 2 je znázornené, ako sa po nanesení tepelne odolnej spojovacej hmoty pramienok v oblasti pripájaného konca skrúti, čím sa vlasy premiešajú so spojovacou hmotou pri súčasnom zhutnení vlasov a tým stenčení pramienka v tejto oblasti. Na obrázku 3 je vyobrazená ďalšia fáza prípravy pramienka prídavných vlasov, kedy sa vlasy, prečnievajúce cez koniec pevného telieska, odstrihnú. Na obrázku 4 je pramienok prídavných vlasov s pevným telieskom po vložení ešte pred jeho úplným stuhnutím do sypkého zrnitého materiálu so zmámi prilipnutými na jeho vonkajšom povrchu, ktoré sa mechanicky doň zatlačia a súčasne sa tak pevné teliesko dotvaruje. Na obrázkoch 5 až 7 je postupne po sebe vyobrazený priebeh spájania vlastných vlasov s pramienkom prídavných vlasov. Na obrázku 5 je na pramienok vlastných vlasov tesne pri hlave nasunutá teplom zmrštiteľná plastová rúrka s tvarovou pamäťou. Na obrázku 6 je medzi vlastné vlasy do rúrky zasunuté pevné teliesko pramienka prídavných vlasov. Napokon, na obrázku 7 je znázornené, ako po zahriatí a následnom zmrštení prievlakovej rúrky jej plášť pritlačí vlastné vlasy k zdrsnenému vonkajšiemu povrchu pevného telieska a zaisťuje tak spoj proti vzájomnému posunutiu. Pre názornosť je spoj vyobrazený vo zväčšenom uskutočnení, v skutočnosti ide o subtílny, úhľadný a tenký spoj.
Na obrázkoch 8, 9 a 10 sú potom vyobrazené alternatívne uskutočnenia pevného telieska na pramienku prídavných vlasov, kde toto teliesko je tvorené kovovou rúrkou, ktorá je na niekoľkých miestach bodovo zatlačená dovnútra medzi vlasy. Na obrázku 8 je znázornená kovová rúrka s vloženým pramienkom prídavných vlasov pred zatlačením, na obrázku 9 po zatlačení a na obrázku 10 detail kovovej rúrky po zatlačení a po vybavení jej povrchu zdrsnením s vyčnievajúcimi výstupkami.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Pri spôsobe zahusťovania a/alebo predlžovania vlasov sa najskôr pripravia pramienky prídavných vlasov, umelých alebo prirodzených. Podľa základného variantu sa každý pramienok 1 prídavných vlasov prichytí po obidvoch stranách predpokladanej spojovanej oblasti 2 a na miesto, kde má dôjsť ku spojeniu, sa nanesie v potrebnom množstve tepelne stabilné lepidlo, napríklad epoxidová živica, tepelne odolná do 200 °C (pozri obrázok 1, na ktorom je lepidlo schematicky vyobrazené ako obdĺžnik). Po nanesení tepelne odolnej spojovacej hmoty (lepidla) a po jej čiastočnom zatuhnutí sa pramienok 1 prídavných vlasov v spojovanej oblasti 2 medzi bodmi prichytenia skrúti (pozri obrázok 2), čím sa vlasy premiešajú so spojovacou hmotou pri súčasnom zhutnení vlasov a tým stenčení pramienka v tejto oblasti. V budúcom spojovanom mieste sa tak vytvorí pevné teliesko 3, ktoré predstavuje miestne zosilnenie. Vlasy prečnievajúce cez koniec pevného telieska 3 sa odstrihnú (na obrázku 2 je miesto odstrihnutia schematicky vyznačené čiarkované, na obrázku 3 je zobrazený pramienok 1 prídavných vlasov po odstrihnutí prečnievajúcich vlasov).
Pramienok 1 prídavných vlasov sa ešte pred úplným stuhnutím pevného telieska 3 vloží týmto koncom do sypkého zrnitého materiálu s pevnými ostrými hranami zŕn a zrná 4, prilipnuté na jeho vonkajšom povrchu, sa doň mechanicky zatlačia, najlepšie pomocou prstov. Súčasne sa tak pevné teliesko 3 dotvarujc, výhodne do valcovitého tvaru. Pevné zrná 4 sú napríklad z korundu alebo zo skla s veľkosťou 50 až 220 pm, výhodne 120 až 180 pm, a ich vrcholčeky, mierne vyčnievajúce po ich zatlačení, vytvárajú na povrchu pevného telieska 3 zdrsnenie.
Pevné teliesko 3 môže byť vytvorené alternatívne tiež pomocou kovovej rúrky 8 (obrázky 8, 9 a 10), ktorá sa navlečie na pramienok 1 prídavných vlasov (prípadne sa pramienok 1 prídavných vlasov do nej zasunie, napríklad pomocou tvarovaných klieští). Kovová rúrka 8 je z tenkého plieska z pocínovanej medi a má dĺžku 6 mm a východiskový priemer 2,5 mm. Aby sa z nej vytvorilo pevné teliesko 3, v ktorom je upevnený pramienok 1 prídavných vlasov a ktoré tvoria jeho pevný zavádzači koniec, pôsobí sa zvonka tlakom na rúrku 8, a to súčasne z ôsmich strán okolo kovovej rúrky 8 tak, že sa v stene tejto rúrky 8 vytvárajú bodovo priehlbiny 9. Priehlbiny 9 sú po výške kovovej rúrky 8 nad sebou a sú navzájom presadené, pričom svojimi vrcholčekmi striedavo proti sebe zasahujú do vnútorného priestoru zatlačenej rúrky 8 až medzi vlasy, ktoré sú v nej takto upevnené. Kovová rúrka sa môže pri zatláčaní aj trocha zdeformovať a tak celkovo zmenšiť svoj priemer. Výsledné pevné teliesko 3 predstavujúce miestne zosilnenie, má valcovitý charakter a jeho povrch je vybavený najmenej na svojej časti vrstvičkou pevných zŕn 4 s ostrými hranami. Vrstva môže byť napríklad tvorená brúsnym prachom, ktorý sa nabalí na povrch, vybavený lepidlom.
S pramienkami 1 prídavných vlasov, vytvorenými tak podľa prvej, ako aj podľa druhej alternatívy, sa pri spôsobe predlžovania a/alebo zahusťovania vlasov pracuje ďalej rovnako. Čo najbližšie k hlave 5 klienta, vo vzdialenosti asi 0,5 až 1,5 cm, sa na pramienok 6 vlastných vlasov nasunie prievlaková, teplom zmrštiteľná plastová rúrka 7 (napríklad z polyetylénu) s tvarovou pamäťou (pozri obrázok 5), ktorá má dĺžku približne 10 mm a vonkajší priemer pred zmrštením asi 2,4 mm. Jej rozmer musí byť taký, aby sa dala pretiahnuť cez pevné teliesko 3. Vnútorná plocha tejto rúrky 7 môže byť aspoň na svojej časti vybavená zdrsnením (nie je znázornené), napríklad mechanickým narušením hladkého povrchu, čo zvyšuje efekt prichytenia. Medzi vlasy pripájaného pramienka 6 vlastných vlasov sa potom zasunie pevné teliesko 3 s pramienkom 1 prídavných vlasov a to tak, že vlastné vlasy cez pevné teliesko 3 aspoň čiastočne presahujú (obrázok 6). Prievlaková rúrka 7 sa potom premiestni tak, aby obklopovala pevné teliesko 3, cez ktoré obidvoma svojimi koncami presahuje približne o 2 mm (obrázok 6). Po zahriatí na teplotu približne 120 až 150 °C a následnom zmrštení plastovej rúrky 7 (približne na polovičný priemer) zachytáva nepravidelne zdrsnený povrch pevného telieska 3 pod tlakom plášťa zmrštenej plastovej rúrky 7 vlasy, pritlačené k povrchu pevného telieska 3, a súčasne sa vrcholčeky zŕn svojimi ostrými hranami zatlačia do plášťa plastovej rúrky 7, čo dostatočne zaisťuje spoj vlastných a prídavných vlasov proti vzájomnému posunutiu, spoje sa nekížu po dĺžke vlasov. Pri obopnutí pevného telieska 3 plášťom zmrštenej plastovej rúrky 7 dochádza k stiahnutiu všetkých vlasov, prečnievajúcich po obidvoch ich koncoch.
Spoje vlastných a prídavných vlasov podľa tohto vynálezu sú rozmerovo malé, úhľadné a pritom pevné, dochádza k veľmi dobrému splynutiu. Je dôležité, že v mieste spoja nedochádza k prilepeniu vlastných vlasov, spôsob ich spojenia je k nim šetrný a zostávajú nenarušené i v prípade, že spojenie trvá aj niekoľko mesiacov. Nie je potrebné časovo náročné rozmotávanie uzlíkov na vlastných vlasoch, ktoré sa vplyvom vyšších teplôt, ktoré sa doteraz pri spojovaní používali, (až 220 °C), nachádzali po uvoľnení spoja v zhoršenom stave. Nový spôsob je teda k vlastným vlasom šetrný, rýchlejší a menej nákladný, spoje sú veľmi pevné. Pretože vlastné vlasy dokonale splývajú s prídavnými vlasmi, neprejavuje sa takto ani známy a nežiaduci efekt viditeľne rozdvojených pramienkov.
Priemyselná využiteľnosť
Spôsob úpravy vlasov podľa tohto vynálezu je široko využiteľný pri predlžovaní alebo zahusťovaní vlasov, je vhodný i pre vlasy odfarbené a inak chemicky poškodené.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob úpravy vlasov, predovšetkým ich predlžovanie a/alebo zahusťovanie, založený na princípe spájania pramienka (6) vlastných vlasov a pramienka (1) prídavných vlasov pomocou prievlakovej, teplom zmrštiteľnej plastovej rúrky (7), kde na každom z pramienkov (1) prídavných vlasov sa vytvorí pevné teliesko (3) z tvárneho, tepelne odolného materiálu, ktoré potom predstavuje jeho zosilnenú časť a v ktorom sú prídavné vlasy zachytené, pričom následne sa pripájaný pramienok (1) prídavných vlasov takto vytvoreným koncom zasunie do vlasov pramienka (6) vlastných vlasov a plastová rúrka (7) sa premiestni tak, že obklopuje pevné teliesko (3) a na obidvoch koncoch ho presahuje, pričom po zahriatí a následnom zmrštení prievlakovej plastovej rúrky (7) sa jej plášť vytvaruje podľa tvaru pevného telieska (3), ktoré tesne obopne a zároveň stiahne všetky vlasy, prečnievajúce po obidvoch jej koncoch, vyznačujúci sa tým, že pred pretiahnutím teplom zmrštiteľnej plastovej rúrky (7) sa pevné teliesko (3) na svojom povrchu vybaví zdrsnením, ktoré zachytáva vlastné vlasy, pritlačené k povrchu pevného telieska (3) pri zmrštení plastovej rúrky (7), pričom do jej plášťa, kopírujúceho povrchové zdrsnenie pevného telieska (3), sa súčasne vtláčajú vrcholčeky tohto zdrsnenia.
  2. 2. Spôsob úpravy vlasov podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že na vytvorenie pevného telieska (3) sa každý z pramienkov (1) prídavných vlasov vybaví v oblasti (2) pripájaného konca telieskom z tepelne odolnej spojovacej hmoty v tvárnom stave, pramienok (l) prídavných vlasov, prichytený po obidvoch stranách predpokladanej spojovanej oblasti (2) sa po nanesení tepelne odolnej spojovacej hmoty medzi bodmi prichytenia skrúti, čim sa vlasy premiešajú so spojovacou hmotou pri súčasnom zhutnení vlasov v pramienku (1) a tým jeho stenčení v tejto oblasti, teliesko sa potom ešte pred úplným stuhnutím uvedie do kontaktu so sypkým zrnitým materiálom, kde pevné zrná (4) majú na svojich vrcholčekoch hrany, a potom sa pevné zrná (4), prilipnuté na jeho vonkajšom povrchu, doň zatláčajú a súčasne sa tuhnúce teliesko dotvarováva
  3. 3. Spôsob úpravy vlasov podľa nároku 2, v y z n a čujúci sa tým, že pevné zrná (4), ktorých hrany sú ostré, sú z korundu alebo zo skla s veľkosťou 50 až 220 pm, výhodne 120 až 180 pm, a spojovaciu hmotu tvorí epoxidová živica, tepelne odolná do 200 °C.
  4. 4. Spôsob úpravy vlasov podľa nároku 1, v y z n a čujúci sa tým, že pevné teliesko (3) je vytvorené pomocou kovovej rúrky (8), ktorá sa navlečie na pramienok (1) prídavných vlasov v oblasti (2) pripájaného konca, a potom sa na ňu zvonku pôsobí tlakom z niekoľkých strán, čím sa v jej plášti vytvárajú bodovo priehlbeniny (9), a to po výške tejto rúrky (8) nad sebou, navzájom presadené, ktoré zasahujú do vnútorného priestoru zatlačenej kovovej rúrky (8) až medzi vlasy.
  5. 5. Spôsob úpravy vlasov podľa nároku 4, v y z n a čujúci sa tým, že kovová rúrka (8) je z pocínovanej medi s dĺžkou 4 až 10 mm a s východiskovým priemerom 1,3 až 3,5 mm, pričom sa na povrchu vybaví zdrsnenim, napríklad sa potiahne brúsnym prachom.
  6. 6. Spôsob úpravy vlasov podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa t ý m , že prievlaková plastová rúrka (7) sa aspoň na časti svojej vnútornej plochy vybaví zdrsnením.
  7. 7. Pramienok prídavných vlasov, určený na spájanie s pramienkom (6) vlastných vlasov na ich predĺženie a/alebo zahustenie, ktorý je v oblasti (2) svojho pripájaného konca vybavený pevným telieskom (3) z tvárneho, tepelne odolného materiálu, v ktorom sú prídavné vlasy zachytené, vyznačujúci sa tým, že pevné teliesko (3) je na svojom povrchu vybavené zdrsnením.
  8. 8. Pramienok podľa nároku 7, vyznačujúci sa t ý m , že zdrsnenie je tvorené pevnými zrnami (4), zakotvenými v povrchovej ploche pevného telieska (3), ktorých vrcholčeky majú ostré hrany.
  9. 9. Spôsob výroby pramienka (1) prídavných vlasov, určeného na spájanie s pramienkom (6) vlastných vlasov, na ich predĺženie a/alebo zahustenie, pri ktorom sa na ňom vytvorí pevné teliesko (3) z tvárneho, tepelne odolného materiálu, ktoré potom predstavuje jeho zosilnenú časť a v ktorom sú prídavné vlasy zachytené, vyznačujúci sa t ý m , že na pramienok (1) prídavných vlasov sa najskôr v oblasti (2) pripájaného konca nanesie tepelne odolná spojovacia hmota v tvárnom stave, pramienok (1) prídavných vlasov, prichytený po obidvoch stranách predpokladanej spojovanej oblasti (2), sa po nanesení tepelne odolnej spojovacej hmoty medzi bodmi prichytenia skrúti, čím sa vlasy so spojovacou hmotou premiešajú pri súčasnom zhutnení vlasov v pramienku (1) a tým jeho stenčení v tejto oblasti, koniec, vybavený touto hmotou, sa ešte pred jej úplným stuhnutím uvedie do kontaktu so sypkým zrnitým materiálom, kde pevné zrná (4) majú na svojich vrcholčekoch hrany, a potom sa pevné zrná (4), prilipnuté na vonkajšom povrchu tepelne odolnej hmoty, do nej zatláčajú a súčasne sa táto tuhnúca hmota dotvarováva do pevného telieska (3).
  10. 10. Spôsob výroby pramienka (1) prídavných vlasov, určeného na spájanie s pramienkom (6) vlastných vlasov na ich predĺženie a/alebo zahustenie, pri ktorom sa na ňom vytvorí pevné teliesko (3) z tvárneho, tepelne odolného materiálu, ktoré potom predstavuje jeho zosilnenú časť a v ktorom sú prídavné vlasy zachytené, vyznačujúci sa t ý m , že pevné teliesko (3) sa vytvorí pomocou kovovej rúrky (8), ktorá sa navlečie na pramienok (1) prídavných vlasov v oblasti (2) pripájaného konca, a potom sa na ňu zvonku pôsobí tlakom z niekoľkých strán tak, že sa v jej plášti vytvárajú bodovo priehlbiny (9), a to po výške tejto rúrky (8) nad sebou, navzájom presadené, ktoré zasahujú do vnútorného priestoru zatlačenej kovovej rúrky (8) až medzi vlasy.
SK442-2000A 1999-03-25 2000-03-24 Spôsob úpravy vlasov, predovšetkým ich predlžovanie a/alebo zahusťovanie, pramienok prídavných vlasov a spôsob jeho výroby SK284931B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19991066A CZ289550B6 (cs) 1999-03-25 1999-03-25 Způsob úpravy vlasů, zejména jejich prodluľování a/nebo zahuą»ování, pramínek přídavných vlasů a způsob jeho výroby

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK4422000A3 SK4422000A3 (en) 2000-10-09
SK284931B6 true SK284931B6 (sk) 2006-02-02

Family

ID=5462704

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK442-2000A SK284931B6 (sk) 1999-03-25 2000-03-24 Spôsob úpravy vlasov, predovšetkým ich predlžovanie a/alebo zahusťovanie, pramienok prídavných vlasov a spôsob jeho výroby

Country Status (3)

Country Link
CZ (1) CZ289550B6 (sk)
DE (1) DE10014202A1 (sk)
SK (1) SK284931B6 (sk)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10053254C2 (de) * 2000-10-26 2002-07-11 Zeki Pascalis Karabacak Verfahren zum Verlängern von Haaren und Verbindung der Haare
DE102005033189A1 (de) * 2005-07-13 2007-01-25 Renata Stevlova Verfahren zum Verlängern und/oder Verdichten von Haaren
BE1017068A3 (nl) * 2006-04-19 2008-01-08 Easy Hair Group Holding Ltd Haarlok en werkwijze voor het bevestigen ervan.
ITVI20090282A1 (it) * 2009-11-25 2011-05-26 Marcella Ermenegilda Pan Acconciatura di tipo perfezionato comprendente elementi ornamentali
CZ2009838A3 (cs) * 2009-12-11 2010-12-01 Sommerová@Jirina Zpusob prodlužování a/nebo zahuštování vlasu a pramínek prídavných vlasu
DE102012024043A1 (de) * 2012-12-08 2014-06-12 Renata Steflova Verfahren zur Anbringung einer Haarsträhne
DE202021106612U1 (de) 2021-12-03 2022-01-14 Dörthe Bayer Haarverlängerung

Also Published As

Publication number Publication date
DE10014202A1 (de) 2000-10-19
CZ9901066A3 (en) 2001-06-13
SK4422000A3 (en) 2000-10-09
CZ289550B6 (cs) 2002-02-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5107867A (en) Process for extending human hair
US10874157B2 (en) Method and device for extending strands of a person's own
KR100688127B1 (ko) 모발과의 결합력을 증대시키기 위한 이중의 유도고리를갖는 이음모
US20090272396A1 (en) Scalp Hair Strand/Supplemental Hair Fiber Strand Attachment Structure and Method
SK284931B6 (sk) Spôsob úpravy vlasov, predovšetkým ich predlžovanie a/alebo zahusťovanie, pramienok prídavných vlasov a spôsob jeho výroby
JP3711133B2 (ja) 付け毛用毛束ユニット及びその毛束固着方法
CZ20001019A3 (cs) Způsob úpravy vlasů, zejména jejich prodluľování a/nebo zahuą»ování a pramínek přídavných vlasů a způsob jeho výroby
JP3805264B2 (ja) 付毛の取付け方法
JP2007262646A (ja) 自毛束・毛髪用繊維束結合構造及び自毛束・毛髪用繊維束結合方法
JP2004353119A (ja) 毛束の頭髪への取り付け方法
JP2007039830A (ja) 付け毛用毛束ユニット及びその毛束固着方法
WO2009128595A1 (en) Hair extension instrument and method for manufacturing the same
GB2271057A (en) Hair lengthening/thickening
JP2601415B2 (ja) 増毛方法
AU2009100144B4 (en) A method of attaching hair extensions
JP6574929B1 (ja) ヘアエクステンションの装着方法
JPS61240812A (ja) 電線ケ−ブルの分岐部及びその成形方法
JPH11505954A (ja) 電気配線ジョイント用側方エントリーエンクロージャー
JP2004027402A (ja) エクステンション取付具及びエクステンションの取付方法
KR200421720Y1 (ko) 모발과의 결합력을 증대시키기 위한 이중의 유도고리를갖는 이음모
JP3542126B2 (ja) 熱収縮チューブを使用したエクステンション方法
JPS58216214A (ja) フアイバ接続方法
KR200346495Y1 (ko) 붙임머리 이음구조
KR200270362Y1 (ko) 탈리방지 이음부를 구성한 머리묶음용 밴드(끈)
JPS61191496A (ja) 人形等用植毛部材の製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20170324