SK283205B6 - Použitie selegilínu na ošetrovanie epileptických ochorení - Google Patents

Použitie selegilínu na ošetrovanie epileptických ochorení Download PDF

Info

Publication number
SK283205B6
SK283205B6 SK199-97A SK19997A SK283205B6 SK 283205 B6 SK283205 B6 SK 283205B6 SK 19997 A SK19997 A SK 19997A SK 283205 B6 SK283205 B6 SK 283205B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
selegiline
epileptic
treatment
action
convulsions
Prior art date
Application number
SK199-97A
Other languages
English (en)
Other versions
SK19997A3 (en
Inventor
Wolfgang L�Scher
Original Assignee
Viatris Gmbh & Co. Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Viatris Gmbh & Co. Kg filed Critical Viatris Gmbh & Co. Kg
Publication of SK19997A3 publication Critical patent/SK19997A3/sk
Publication of SK283205B6 publication Critical patent/SK283205B6/sk

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/13Amines
    • A61K31/135Amines having aromatic rings, e.g. ketamine, nortriptyline
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P25/00Drugs for disorders of the nervous system
    • A61P25/08Antiepileptics; Anticonvulsants

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Pain & Pain Management (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Neurology (AREA)
  • Neurosurgery (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Použitie selegilínu (L-N-(1-fenylizopropyl)-N-metyl-N-propinylamínu) alebo jeho farmaceuticky vhodných solí na výrobu farmaceutického prostriedku na ošetrovanie epileptických ochorení, najmä na potláčanie kŕčov a na spomaľovanie vývoja ochorení.ŕ

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka použitia selegilínu, čo je označenie pre L-N-(l-fenylizopropyl)-N-metyl-N-propinylamín alebo jeho farmaceutický vhodných solí vo farmaceutických prostriedkoch na ošetrovanie epileptických ochorení.
Doterajší stav techniky
Je známe, že selegilín je blokátor monoaminoxidázy typu B. Tento enzým odbúrava v bunkách podporné nervové tkanivá monoamínergové neuromediátory (predovšetkým dopamín), čo vedie ku skončeniu pôsobenia dopamínu. Blokovaním enzýmu sa zvyšuje hladina dopaminu v mozgu. Na základe tohto pôsobenia sa selegilín používa ako prídavné ošetrenie spolu s levodopa v terapii Parkinsonovej choroby (napríklad vo forme obchodného prostriedku Deprenyl).
V literatúre sú opísané ďalšie pôsobenia L-N-(l-fenylizopropyl)-N-metyl-N-propinylamínu, prípadne jeho L-formy (selegilínu).
Vo svetovom patentovom spise číslo WO 92/17 169 Al sa opisuje neuroprotektívny vplyv s doteraz nedefinovaným mechanizmom pôsobenia. Preto sa navrhuje jeho použitie ako neuroprotektíva (zabránenie straty nervových buniek pri ochorení centrálneho nervového systému, najmä pri Parkinsonovej chorobe, pri traume mozgu a pri podobných ochoreniach).
Okrem toho sú patentovo chránené nasledujúce pôsobenia selegilínu prípadne v kombinácii s ďalšou účinnou látkou, pre ktorú však nie je známy žiaden jednoznačný mechanizmus pôsobenia:
Terapia
a) dysfunkcie imúnneho systému,
b) Cushingovho syndrómu,
c) psychických symptómov odvykania od kokaínu, alkoholu a závislosti od opiátov,
d) javov starnutia,
e) Alzheimerovej choroby,
f) psychických syndrómov odvykania od tabaku,
g) schizofrénie,
h) psychických symptómov pri premenštruačnom syndróme,
i) kinetózy,
j) vysokého krvného tlaku,
k) depresií v kombinácii s ďalšími farmaceutickými prostriedkami (americký patentový spis číslo 5 192808, 4 861800, 4 868218, 4 579870, patentový spis číslo CA 1 322530, svetový patentový spis číslo WO 92/2333 Al, WO 91/18592 Al, WO 90/04387, WO 90/01928, WO 88/04552 a európsky patentový spis číslo EP 252290 Al).
Ako ďalšie použitia sa uvádzajú značenia glióz pri degeneratívnych ochoreniach značeným selegilínom ako signálnym znakom pre bunky podporného nervového tkaniva (americký patentový spis 7052921 a 6 853119). Pri tejto indikácii sa tiež pripomína diagnóza glikotických centier pri chirurgickom odstraňovaní týchto zjazvení z mozgu osôb trpiacich epilepsiou. Ide však výhradne o diagnostické použitie. Autori uvádzajú, že nie sú žiadne znaky patogenetického podielu monoaminoxidázy B pri epilepsii a selegilín sa hodí iba na značenie buniek podporného nervového tkaniva (Kumlien, E. a kol., Epilepsia, 33, číslo 4, od str. 610, 1992).
Na ošetrovanie epilepsie sú obchodne dostupné prostriedky proti kŕčom. Ako dôležití zástupcovia týchto prostriedkov sa uvádzajú Fenytoin a Carbamazepin. Doterajšie na terapiu používané prostriedky proti kŕčom vedú k potla čeniu kŕčov, nemajú však žiaden vplyv na vývoj vlastného epileptického ohniska.
Úlohou vynálezu je vyvinúť farmaceutický prostriedok s dobrým protikŕčovým a antiepileptickým pôsobením.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu je použitie selegilínu alebo jeho farmaceutický vhodných solí na výrobu farmaceutického prostriedku na ošetrovanie epileptických ochorení.
Obzvlášť sa vynález týka použitia selegilínu alebo jeho farmaceutický vhodných solí na výrobu farmaceutického prostriedku na potláčanie kŕčov a na spomaľovanie vývoja ochorení.
S prekvapením sa totiž zistilo, že selegilín má vysoké protikŕčové a antiepileptické pôsobenie. Prah na utíšenie miestnych a generalizovaných kŕčov sa podobne silne prejaví ako pri použití štandardných protikŕčovo pôsobiacich prostriedkov Fenytoin a Carbamazepin.
Prah kŕča sa pokladá za dôležité kritérium protikŕčového pôsobenia. Epilepsia je prahový jav a kŕč sa u ľudí vyvolá prekročením prahu endogénnym alebo exogénnym podráždením. Lieky prvej voľby na ošetrovanie epilepsie zvyšujú prah, lieky druhej voľby ovplyvňujú často nie tento prah, ale iba silu kŕčov jednotlivých príhod. Tiež v klasickom modeli epilepsie, v maximálnom elektrickom šoku, by bolo možné dokázať pôsobenie selegilínu na tento prah.
Na základe farmakologických výskumov má selegilín podobné pôsobenie ako lieky prvej voľby.
U epileptických ľudí časom dochádza často k pokračovaniu ochorení, prípady sa stávajú vážnejšie a človek má horšiu reakciu na ošetrenie.
Preto je obzvlášť významné, že je selegilín schopný spomaľovať vývoj epileptického stavu, a tak brzdiť postup ochorenia.
Antiepileptické pôsobenie L-N-(l-fenylizopropyl)-N-metyl-N-propinylamín je silne stereošpecifické. Iba L forma (selegilín) pôsobí antiepilepticky. D-forma je neúčinná. V dávkach, pri ktorých je L-forma bez vedľajších účinkov, vyvíja D-forma silné vedľajšie účinky podobné ako amfetamín.
Farmakologické skúšky
Východiskovým bodom na výskum selegilínu v podráždení amygdala ako modelu fokálnej epilepsie a ako modelu epileptogenézy boli poznatky o neuroprotektívnom pôsobení selegilínu.
V podráždení amygdala sa opakovanými veľmi slabými stimuláciami oblasti mozgu krysy cez hĺbkové elektródy navodilo epileptické ohnisko. Toto ohnisko je permanentné a zvieratá sa označujú ako epileptické. Na takýchto modeloch sa môžu skúmať protikŕčovo pôsobiace činidlá. Keď sa podajú plne epileptickým zvieratám a vyvinú sa kŕče, môže sa prah na vývoj kŕčov zvýšiť (musia byť silnejšie stimulácie na vývoj kŕča) a napriek tomu môžu byť vyvinuté kŕče slabšie.
V rámci tohto modelu sa tiež môžu skúmať lieky, ktoré nezávisle od svojho pôsobenia proti vyvinutým kŕčom potláčajú epileptické ohniská. Protikŕčové pôsobenie je nezávislé od pôsobenia proti vývoju epileptického ohniska.
Hodnoty protikŕčového pôsobenia
Používa sa spôsob, ktorý opísal Freemann F. G. a kol. (Brain Res. Bull. 7, str. 629 až 633, 1981) a modifikoval Rundfeld C. a kol. (Neuropharmacology 29, str. 845 až 851, 1990).
Podráždenie amygdala, zvýšenie prahu vývoja fekálnych kŕčov plne podráždených krýs
Zvýšenie prahu kŕčov v percentách L-forma selegilínu mg/kg i.p.0 mg/kg i.p. +130 ±250 mg/kg i.p.+70 mg/kg i.p.+41
D-forma selegilínu mg/kg i.p.-12
Ovplyvnenie vývoja epileptického ohniska v podráždení
Používa sa spôsob, ktorý opísal Racine a kol. (Electroencephalograph Clin. Neurophysiol. 38, str. 355 až 365, 1975, Silver J. M. a kol. (Ann. Neurol. 29, str. 356 až 363,1991).
Pri vzniku epileptického ohniska v podráždení dochádza k plastickým zmenám mozgu. Kvôli plnému zvýrazneniu epileptického ohniska sú nutné epileptické vybitia určitého celkového času trvania.
Na ošetrenie selegilinom (5 a 10 mg/kg, lx za deň) je potrebná o 35 % a 53 % väčšia stimulácia k nástupu prvého generalizovaného kŕča. Na to sú potrebné výrazne dlhšie epileptické vybitia na etablovanie ohniska (52 % a 117 %). To poukazuje na to, že selegilín spomaľuje k etablovaniu ohniska potrebné plastické zmeny mozgu.
Po prerušení ošetrovania je trvanie epileptického vybitia, ktoré môže byť uvoľnené u plne podráždených zvierat, výrazne kratšie ako u zvierat kontrolných. Z toho vyplýva, že epileptické ohnisko je menej silne výrazné ako pri kontrolnej skupine zvierat.
Selegilín sa preto môže nasadzovať ako vysoko špecificky pôsobiaci liek na ošetrovanie epileptických ochorení. Pritom sa nielen potláčajú kŕče, ale tiež sa spomaľuje vývoj ochorenia.
Používané zlúčeniny a spôsob ich prípravy sú známe a opísané. Zlúčeniny sa môžu známymi spôsobmi spracovávať na bežné ťarmaceutické prostriedky, ako sú tabletky, kapsuly, dražé, pilulky, granuláty, sirupy, emulzie, suspenzie a roztoky' s použitím inertných, netoxických, ťarmaceuticky vhodných nosičov alebo rozpúšťadiel. Denná dávka selegilínu pri orálnom alebo parenterálnom podaní je 5 až 20 mg. Podľa telesnej hmotnosti a špecifického spôsobu podania sa však toto množstvo môže upravovať.
Priemyselná využiteľnosť
Použitie selegilínu alebo jeho farmaceutický vhodných solí na výrobu farmaceutického prostriedku na ošetrovanie epileptických ochorení, najmä na potláčanie kŕčov a na spomaľovanie vývoja ochorenia.

Claims (2)

1. Použitie selegilínu alebo jeho farmaceutický vhodných solí na výrobu liečiva na ošetrovanie epileptických ochoreni.
2. Použitie selegilínu alebo jeho farmaceutický vhodných solí podľa nároku 1 na výrobu liečiva najmä na potlačenie kŕčov a na spomaľovanie vývoja ochorenia.
SK199-97A 1994-08-11 1995-07-27 Použitie selegilínu na ošetrovanie epileptických ochorení SK283205B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4428444A DE4428444A1 (de) 1994-08-11 1994-08-11 Verwendung von Selegilin zur Behandlung von epileptischen Erkrankungen
PCT/DE1995/000981 WO1996004897A1 (de) 1994-08-11 1995-07-27 Verwendung von selegilin zur behandlung von epileptischen erkrankungen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK19997A3 SK19997A3 (en) 1997-08-06
SK283205B6 true SK283205B6 (sk) 2003-03-04

Family

ID=6525440

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK199-97A SK283205B6 (sk) 1994-08-11 1995-07-27 Použitie selegilínu na ošetrovanie epileptických ochorení

Country Status (23)

Country Link
US (1) US5952388A (sk)
EP (1) EP0774961B1 (sk)
JP (1) JP3922307B2 (sk)
CN (1) CN1081918C (sk)
AT (1) ATE239458T1 (sk)
AU (1) AU691316B2 (sk)
BR (1) BR9508531A (sk)
CA (1) CA2197176C (sk)
CZ (1) CZ285681B6 (sk)
DE (2) DE4428444A1 (sk)
DK (1) DK0774961T3 (sk)
EE (1) EE04176B1 (sk)
ES (1) ES2199252T3 (sk)
HU (1) HU223529B1 (sk)
MY (1) MY116362A (sk)
NO (1) NO314684B1 (sk)
PL (1) PL188040B1 (sk)
PT (1) PT774961E (sk)
RU (1) RU2155584C2 (sk)
SK (1) SK283205B6 (sk)
TR (1) TR199500984A2 (sk)
TW (1) TW448044B (sk)
WO (1) WO1996004897A1 (sk)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19630035A1 (de) * 1996-07-25 1998-01-29 Asta Medica Ag Tramadol Multiple Unit Formulierungen
DE19716905C1 (de) * 1997-04-22 1998-08-27 Iip Inst Fuer Ind Pharmazie Fo Stabile, wäßrige Lösung auf der Grundlage von Selegilin und Vorrichtung zu ihrer Verabreichung
DE19743323C2 (de) * 1997-09-30 2000-05-25 Iip Inst Fuer Ind Pharmazie Fo Feste Arzneimittelzusammensetzung auf der Grundlage von Selegilin
WO2003039525A1 (en) 2001-11-05 2003-05-15 Krele Pharmaceuticals Llc Compositions and methods for increasing compliance with therapies using aldehyde dehydrogenase inhibitors and treating alcoholism
GB201715919D0 (en) * 2017-09-29 2017-11-15 Gw Res Ltd use of cannabinoids in the treatment of epilepsy

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5192808A (en) * 1990-08-31 1993-03-09 Deprenyl Animal Health, Inc. Therapeutic effect of L-deprenyl in the management of pituitary-dependent hyperadrenocorticism (cushing's disease)
EP0578687A1 (en) * 1991-04-04 1994-01-19 The University Of Toronto Innovations Foundation Use of deprenyl to maintain, prevent loss, or recover nerve cell function
US5648087A (en) * 1993-03-09 1997-07-15 Sanofi Sante Nutrition Animale Anaesthetic pharmaceutical composition comprising a general anaesthetic and selegiline
US5462740A (en) * 1993-09-17 1995-10-31 Athena Neurosciences, Inc. Rectally-administered, epileptic-seizure-inhibiting composition

Also Published As

Publication number Publication date
PT774961E (pt) 2003-09-30
JP3922307B2 (ja) 2007-05-30
MY116362A (en) 2004-01-31
MX9701031A (es) 1998-05-31
ATE239458T1 (de) 2003-05-15
EP0774961B1 (de) 2003-05-07
HU223529B1 (hu) 2004-08-30
AU2976095A (en) 1996-03-07
NO970607D0 (no) 1997-02-10
CZ285681B6 (cs) 1999-10-13
US5952388A (en) 1999-09-14
PL188040B1 (pl) 2004-11-30
WO1996004897A1 (de) 1996-02-22
NO314684B1 (no) 2003-05-05
AU691316B2 (en) 1998-05-14
EP0774961A1 (de) 1997-05-28
BR9508531A (pt) 1998-12-01
NO970607L (no) 1997-02-10
CA2197176A1 (en) 1996-02-22
EE04176B1 (et) 2003-12-15
RU2155584C2 (ru) 2000-09-10
DE4428444A1 (de) 1996-02-15
TW448044B (en) 2001-08-01
CA2197176C (en) 2007-06-26
HUT77175A (hu) 1998-03-02
DK0774961T3 (da) 2003-09-01
JPH10504029A (ja) 1998-04-14
TR199500984A2 (tr) 1996-06-21
ES2199252T3 (es) 2004-02-16
SK19997A3 (en) 1997-08-06
CN1155241A (zh) 1997-07-23
CN1081918C (zh) 2002-04-03
PL318292A1 (en) 1997-06-09
DE59510674D1 (de) 2003-06-12
EE9700068A (et) 1997-10-15
CZ40797A3 (en) 1997-07-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3020808B2 (ja) 精神病治療薬としての4−フェニル−1,2,3,4−テトラヒドロ−1−ナフタレンアミン誘導体の使用
AU723047B2 (en) Deprenyl compounds for treatment of glaucoma
US4988710A (en) Aryl-cycloalkyl-alkanolamines for treatment of cholinergic neurotoxins
EP1093369B1 (de) Mittel mit antidepressiver wirkung, enthaltend pramipexol und sertralin
JPH08501297A (ja) Nmda受容体媒介性神経障害の防止法
US4496545A (en) Nonapeptide for treating addictive drug withdrawal conditions
Bonta et al. 1-Hydroxy-3-amino-pyrrolidone-2 (HA-966): a new GABA-like compound, with potential use in extrapyramidal diseases
DE19539861A1 (de) Verwendung von 4-Amino-4-(4-fluorbenzylamino)-1-ethoxy-carbonylaminobenzen zur Prophylaxe und Behandlung der Folgen der akuten und chronischen zerebralen Minderdurchblutung sowie neurodegenerativer Erkrankungen
EP0284621A1 (en) PSYCHOSTIMULATING AGENT.
AU2002340971B2 (en) Use of 2-oxo-1-pyrrolidine derivatives for the treatment of dyskinesia and movement disorders
CA2320992A1 (en) Use of deprenyl compounds to treat viral infections and reduce tissue damage associated therewith
SK283205B6 (sk) Použitie selegilínu na ošetrovanie epileptických ochorení
US4945097A (en) Aryl-cycloalkyl-alkanolamines for treatment of neurotoxic injury
DE69921137T2 (de) Pharmazeutische zusammensetzungen enthaltend gaba-analogen und ein antivirales mittel zur behandlung von herpes zoster
Stefko et al. Experimental investigation of nine antitussive drugs
JP3865450B2 (ja) パーキンソニズム治療剤
RU2184542C2 (ru) Гидрохлорид 1-фенил-1-циклопентил-4-пиперидино-2-бутин-1-ола (пентифин), обладающий активностью при лечении и предупреждении паркинсонизма
SU1703110A1 (ru) Средство дл лечени отравлений, вызванных м-холинолитическими средствами
MXPA97001031A (en) Utilization of selegiline for the treatment of epilepti diseases
Arora et al. A biochemical approach to the mechanism of action of Jatamansone
Leszkovszky et al. The central nervous effects of bis-(4-aminophenyl)-alkyl derivatives
AU2003268857A1 (en) Deprenyl compounds for treatment of glaucoma
WO2000066105A9 (en) Treatment of epilepsy with imino sugars
KR20000013110A (ko) 뇌기능 저하 예방 및 치료제 조성물
WO1998025607A1 (de) Verwendung von hemmstoffen der monoaminoxidase typ a zur behandlung von epileptischen erkrankungen

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20100727