HU223529B1 - Szelegilin alkalmazása epilepsziás betegségek kezelésére használható gyógyszerkészítmények előállítására - Google Patents

Szelegilin alkalmazása epilepsziás betegségek kezelésére használható gyógyszerkészítmények előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU223529B1
HU223529B1 HU9700405A HU9700405A HU223529B1 HU 223529 B1 HU223529 B1 HU 223529B1 HU 9700405 A HU9700405 A HU 9700405A HU 9700405 A HU9700405 A HU 9700405A HU 223529 B1 HU223529 B1 HU 223529B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
selegiline
treatment
epileptic
selegilin
epilectic
Prior art date
Application number
HU9700405A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT77175A (hu
Inventor
Wolfgang Löscher
Original Assignee
Viatris Gmbh Co. Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Viatris Gmbh Co. Kg filed Critical Viatris Gmbh Co. Kg
Publication of HUT77175A publication Critical patent/HUT77175A/hu
Publication of HU223529B1 publication Critical patent/HU223529B1/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/13Amines
    • A61K31/135Amines having aromatic rings, e.g. ketamine, nortriptyline
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P25/00Drugs for disorders of the nervous system
    • A61P25/08Antiepileptics; Anticonvulsants

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Pain & Pain Management (AREA)
  • Neurology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Neurosurgery (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

A találmány szelegilin – vagyis L-N-(1-fenil-izopropil)-N-metil-N-propinil-amin – és farmakológiai szempontból elfogadható szelegilinsókepilepsziaellenes gyógyszerkészítmények előállítását célzóalkalmazására vonatkozik. A találmány szerint alkalmazottgyógyszerkészítmények nemcsak az epilepsziás görcsök megszüntetésére,hanem az epilepsziás betegség kifejlődésének a késleltetésére isfelhasználhatók. ŕ

Description

A leírás terjedelme 4 oldal
HU 223 529 B1
HU 223 529 Β1
A találmány szelegilin - vagyis L-N-(l-fenil-izopropil)-N-metil-N-propinil-amin - és farmakológiai szempontból elfogadható szelegilinsók epilepsziaellenes gyógyszerkészítmények előállítását célzó alkalmazására vonatkozik.
Ismeretes, hogy a szelegilin olyan vegyület, amely blokkolja a B típusú monoamino-oxidáz-enzim működését. Ez az enzim bontja le a gliasejtekben lévő monoaminerg neurotranszmittereket, mindenekelőtt a dopamint, aminek eredményeként megszűnik a dopamin hatása. Ennek az enzimnek a blokkolása esetén az agyvelőbeli dopaminszint emelkedik. Ennek a hatásnak az alapján használják fel a szelegilint a levodopával együtt a Parkinson-kórban szenvedő betegek gyógykezelésére (példaként a Deprenil áruvédjeggyel forgalmazott készítményt említjük meg).
A szakirodalom beszámol az N-(l-fenil-izopropil)N-metil-N-propinil-amin L-formájának - vagyis a szelegilinnek - további hatásairól is:
- a WO 92/17 169 számú nemzetközi közrebocsátási iratban mindeddig nem tisztázott mechanizmusú neuroprotektív hatásról adnak hírt, és ennek alapján a szelegilint neuroprotektív hatóanyagként ajánlják a központi idegrendszer megbetegedésével - mindenekelőtt a Parkinson-kórral, az agysérüléssel és a gerincvelő sérüléseivel - járó idegsejtpusztulás megakadályozása céljából;
- a szelegilint önmagában vagy más hatóanyaggal kombinálva a szabadalmi szakirodalom szerint 5 192 808 számú, 4 861 800 számú, 4 868 218 számú és 4 579 870 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírások; 1 322 530 számú kanadai szabadalmi leírás; WO 92/21333 számú, WO 91/18592 számú, WO 90/04387 számú, WO 90/01928 számú és WO 88/04552 számú nemzetközi közrebocsátási iratok és 252 290 számú európai közrebocsátási irat - eddig még ugyancsak nem tisztázott mechanizmusú hatásainak köszönhetően fel lehet használni a következő betegségek kezelésére:
a) az immunrendszer rendellenes működése;
b) Cushing-szindróma;
c) kokainos, alkoholos és ópiátos szenvedélybetegeknél elvonáskor jelentkező pszichikai tünetegyüttes;
d) öregedési tünetek;
e) Alzheimer-kór;
I) nikotinelvonáskor jelentkező pszichikai tünetegyüttes;
g) tudathasadás;
h) menstruáció előtt jelentkező pszichikai tünetek;
i) mozgásbetegség (kinetózis);
j) magas vérnyomás; és
k) depresszió (más készítményekkel kombinálva); továbbá
- elfajulással járó betegségeknél gliózok szabadalmaztatott markírozása a gliasejtek markereként használt markírozott szelegilinnel (7 052 921 számú és 6 853 119 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírások).
Az utóbbi alkalmazási javaslattal kapcsolatban megemlítik azt is, hogy diagnosztizálni lehet a gliotikus központokat, mielőtt a hegeket az epilepsziában szenvedő betegek agyából sebészi beavatkozással eltávolítják. Ez azonban mégiscsak diagnosztikai alkalmazás. A szerzők megállapítják, hogy semmilyenjei nem mutat arra, hogy az epilepsziánál a B típusú monoaminooxidáz-enzimnek patogenetikai szempontból valamilyen szerepe lenne, a szelegilin csak a gliasejtek markírozására szolgál [Rumlién E. és munkatársai: Epilepsia, 33, 4., 610. és következő oldalak (1992)].
A különböző epilepsziás betegségek gyógykezeléséhez egy sor görcsoldó gyógyszerkészítmény van forgalomban. A görcsoldó hatóanyagok legfontosabb képviselőiként a fenitoint és a karbamazepint nevezzük meg. Az ez ideig gyógykezelésre használt görcsoldó gyógyszerkészítmények megszüntetik a görcsöket, de a tulajdonképpeni epileptikus gócok kialakulására semmilyen hatást nem gyakorolnak.
A találmány kidolgozásakor olyan gyógyszerkészítmény kifejlesztését tűztük ki célul, amely jó görcsellenes hatás mellett antiepileptogén hatással is rendelkezik.
Meglepetéssel tapasztaltuk, hogy a szelegilin erős görcsellenes és antiepileptogén hatást mutat. A gócra lokalizált, és az egész testre kiterjedő görcsök kiváltásához tartozó küszöbérték sokkal magasabb lesz. A küszöbértéknél hasonló növekedést tapasztaltunk, mint a görcsoldó szerként szokásosan használt karbamazepin és fenitoin alkalmazásakor.
A görcs küszöbértéke a görcsellenes hatás legfontosabb jellemzője. Az epilepszia küszöbérték-jelenség, és az embereknél a küszöbértéket átlépő endogén vagy exogén ingerek váltanak ki görcsöt. Az epilepszia gyógykezeléséhez használt gyógyszerek első csoportja növeli a küszöbértéket, a gyógyszerek második csoportja pedig gyakran nem befolyásolja a küszöbértéket, csak az egyes rohamoknál jelentkező görcsök erősségét csökkenti.
Még egy klasszikus epilepsziamodellnél, a maximális mértékű elektrosokk alkalmazásakor is ki lehetett mutatni a szelegilin küszöbértéket befolyásoló hatását.
A farmakológiai vizsgálatok eredményei azt mutatják, hogy a szelegilinnek hasonló hatása van, mint az első csoportba tartozó gyógyszereknek.
Epilepsziás betegeknél gyakran előfordul a betegség súlyosbodása: a rohamok erősebbekké válnak, és a beteg rosszabbul reagál a gyógykezelésre.
Az előbb említett lehetőség miatt különös jelentősége van annak, hogy a szelegilin képes lassítani az epilepsziagócok kifejlődését, és ezáltal fékezni tudja a betegség előrehaladását.
Az N-( 1 -fenil-izopropil)-N-metil-N-propinil-amin epilepsziaellenes hatása teljesen sztereospecifikus: csak az L-izomemek - vagyis a szelegilinnek - van antiepileptikus aktivitása.
A D-izomer hatástalan. Ez az izomer erős, az amfetaminéhoz hasonló mellékhatásokat vált ki már olyan dózisokban alkalmazva is, amely dózisokban az Lforma nem fejt ki mellékhatásokat.
HU 223 529 Β1
Farmakológiai vizsgálatok
A szelegilinnek a fokális epilepsziát és az epileptogenezist modellező, az amigdala ingerlésével végzett vizsgálatához kiindulópontként szolgáltak a szelegilin neuroprotektív hatására vonatkozó ismeretek. 5
Az előző bekezdésben említett kísérleti modell szerint epilepsziás gócot hozunk létre olyan módon, hogy a patkányagy egy bizonyos régióját mélyen elhelyezett elektródák segítségével többször egymás után igen mérsékelten ingereljük. A létrehozott góc állandósul, és 10 a teljesen felingerelt állatok epilepsziás állapotban levőknek tekinthetők. Ez a kísérleti modell alkalmas a görcsoldó szerek vizsgálatára. Az állatok teljes felingerlése és a görcsös állapot létrehozása után növelni lehet a görcs kiváltásához rendelhető küszöbértéket (na- 15 gyobb küszöbérték esetén a görcsök erősebb ingerléssel válthatók ki, és az így kiváltott görcs gyengébb is lehet).
Ennek a modellnek a keretében vizsgálhatók azonban olyan gyógyszerek is, amelyek - a már kiváltott görccsel szembeni hatásuktól függetlenül - megakadályozzák az epilepsziás gócok kialakulását. A görcsoldó hatás független az epilepsziás góc kialakulásával szemben kifejtett hatástól.
A görcsoldó hatásra vonatkozó adatok
A görcsoldó hatást a Rundfeldt C. és munkatársai által módosított [Neuropharmacology, 29, 845-851 (1990)], Freemann F. G. és munkatársai által kidolgozott [Brain Rés. Bull., 7, 629-633 (1981)] módszer 30 szerint határoztuk meg.
Amigdalaingerlés, a fokális görcsök kiváltásához szükséges küszöbértékek növekedése teljesen felingerelt patkányoknál:
A görcs kiváltásához tartozó küszöb növekedése %-ban
L-forma (szelegilin)
5 mg/kg ip. 0
10 mg/kg ip. + 130-+250
20 mg/kg ip. + 70
40 mg/kg ip. + 41
D-forma
10 mg/kg -12
Epilepsziás gócok kialakulásának befolyásolása ingerléssel
A vizsgálatot Racine R. és munkatársai módszerével végeztük [Electroencephalograph Clin. Neurophysiol., 38, 355-365 (1975)]. Ezzel kapcsolatban felhívjuk a figyelmet egy másik szakirodalmi helyre is [Silver J. M. és munkatársai: Ann. Neurol., 29, 356-363 (1991)].
Az agyban plasztikus változások mennek végbe, amikor az epilepsziás góc az ingerlés hatására kialakul. Az epilepsziás góc teljes kifejlődéséhez összességükben egy bizonyos ideig tartó epilepsziás rohamok szükségesek. Ha a szelegilint naponta egyszer 5 mg/kg testtömeg, illetve 10 mg/kg testtömeg dózisban alkalmazzuk, az említés sorrendjében 35%-kal, illetve 53%-kal kell növelni az ingerlést ahhoz, hogy az első, az egész testre kiterjedő görcs jelentkezzék. Ráadásul az epilepsziás rohamoknak összességükben lényegesen - az említés sorrendjében 52%-kal, illetve 117%-kal hosszabb ideig kell tartaniuk ahhoz, hogy az epilep20 sziás góc kialakuljon. Ebből arra lehet következtemi, hogy a szelegilin késlelteti az agyban az említett gócok kialakulásához szükséges plasztikus változások végbemenetelét.
A gyógykezelés szüneteltetése után a teljesen felin25 gerelt állatoknál kiváltható epilepsziás rohamok időtartama sokkal rövidebb, mint a kontrollállatok esetében mérhető hasonló időtartam. Ez azt mutatja, hogy az epilepsziás góc a gyógykezelt állatoknál nem fejlődött ki olyan mértékben, mint a kontrollcsoportba tartozó állatoknál.
A szelegilin tehát mint rendkívül specifikus, hatásos gyógyszer használható epilepsziás betegségben szenvedők gyógykezelésére. Ezenkívül azt is meg kell említeni, hogy a szelegilin nemcsak a görcs megszüntetésére 35 alkalmas, hanem a betegség kifejlődését is lassítja.
A találmány szerinti vegyület és az előállítására szolgáló eljárás ismert.
A szelegilinből inért, nem mérgező, farmakológiai szempontból megfelelő hordozóanyagok vagy oldószerek felhasználásával ismert módon, szokásos formálási műveletekkel tablettákat, kapszulákat, drazsékat, pirulákat, granulátumokat, szirupokat, emulziókat, szuszpenziókat és oldatokat lehet előállítani.
A szelegilin napi dózisa orális vagy parenterális alkalmazás esetén 5-20 mg.
Az említett dózisoktól szükség esetén el lehet térni, mégpedig a testtömegtől függően és speciális alkalmazási módok esetén.

Claims (2)

1. Szelegilin vagy farmakológiai szempontból elfő- 55 gadható szelegilinsók alkalmazása epilepsziás betegségek kezelésére használható gyógyszerkészítmények előállítására.
2. Szelegilin vagy farmakológiai szempontból elfogadható szelegilinsók 1. igénypont szerinti alkalmazása olyan gyógyszerkészítmények előállítására, amelyek elsősorban az epilepsziás görcsök megszüntetésére és az epilepsziás betegségek kifejlődésének a késleltetésére használhatók.
HU9700405A 1994-08-11 1995-07-27 Szelegilin alkalmazása epilepsziás betegségek kezelésére használható gyógyszerkészítmények előállítására HU223529B1 (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4428444A DE4428444A1 (de) 1994-08-11 1994-08-11 Verwendung von Selegilin zur Behandlung von epileptischen Erkrankungen
PCT/DE1995/000981 WO1996004897A1 (de) 1994-08-11 1995-07-27 Verwendung von selegilin zur behandlung von epileptischen erkrankungen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT77175A HUT77175A (hu) 1998-03-02
HU223529B1 true HU223529B1 (hu) 2004-08-30

Family

ID=6525440

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9700405A HU223529B1 (hu) 1994-08-11 1995-07-27 Szelegilin alkalmazása epilepsziás betegségek kezelésére használható gyógyszerkészítmények előállítására

Country Status (23)

Country Link
US (1) US5952388A (hu)
EP (1) EP0774961B1 (hu)
JP (1) JP3922307B2 (hu)
CN (1) CN1081918C (hu)
AT (1) ATE239458T1 (hu)
AU (1) AU691316B2 (hu)
BR (1) BR9508531A (hu)
CA (1) CA2197176C (hu)
CZ (1) CZ285681B6 (hu)
DE (2) DE4428444A1 (hu)
DK (1) DK0774961T3 (hu)
EE (1) EE04176B1 (hu)
ES (1) ES2199252T3 (hu)
HU (1) HU223529B1 (hu)
MY (1) MY116362A (hu)
NO (1) NO314684B1 (hu)
PL (1) PL188040B1 (hu)
PT (1) PT774961E (hu)
RU (1) RU2155584C2 (hu)
SK (1) SK283205B6 (hu)
TR (1) TR199500984A2 (hu)
TW (1) TW448044B (hu)
WO (1) WO1996004897A1 (hu)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19630035A1 (de) * 1996-07-25 1998-01-29 Asta Medica Ag Tramadol Multiple Unit Formulierungen
DE19716905C1 (de) * 1997-04-22 1998-08-27 Iip Inst Fuer Ind Pharmazie Fo Stabile, wäßrige Lösung auf der Grundlage von Selegilin und Vorrichtung zu ihrer Verabreichung
DE19743323C2 (de) * 1997-09-30 2000-05-25 Iip Inst Fuer Ind Pharmazie Fo Feste Arzneimittelzusammensetzung auf der Grundlage von Selegilin
ATE427745T1 (de) * 2001-11-05 2009-04-15 Krele Pharmaceuticals Llc Zusammensetzungen und verfahren zur erhíhung der compliance mit therapien unter verwendung von aldehyddehydrogenase-hemmern und zur behandlung von alkoholsmus
GB201715919D0 (en) * 2017-09-29 2017-11-15 Gw Res Ltd use of cannabinoids in the treatment of epilepsy

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5192808A (en) * 1990-08-31 1993-03-09 Deprenyl Animal Health, Inc. Therapeutic effect of L-deprenyl in the management of pituitary-dependent hyperadrenocorticism (cushing's disease)
WO1992017169A1 (en) * 1991-04-04 1992-10-15 The University Of Toronto Innovations Foundation Use of deprenyl to maintain, prevent loss, or recover nerve cell function
US5648087A (en) * 1993-03-09 1997-07-15 Sanofi Sante Nutrition Animale Anaesthetic pharmaceutical composition comprising a general anaesthetic and selegiline
US5462740A (en) * 1993-09-17 1995-10-31 Athena Neurosciences, Inc. Rectally-administered, epileptic-seizure-inhibiting composition

Also Published As

Publication number Publication date
CA2197176C (en) 2007-06-26
EE9700068A (et) 1997-10-15
PL188040B1 (pl) 2004-11-30
WO1996004897A1 (de) 1996-02-22
US5952388A (en) 1999-09-14
NO314684B1 (no) 2003-05-05
ATE239458T1 (de) 2003-05-15
TW448044B (en) 2001-08-01
TR199500984A2 (tr) 1996-06-21
DE4428444A1 (de) 1996-02-15
PT774961E (pt) 2003-09-30
HUT77175A (hu) 1998-03-02
AU2976095A (en) 1996-03-07
DK0774961T3 (da) 2003-09-01
SK283205B6 (sk) 2003-03-04
PL318292A1 (en) 1997-06-09
MX9701031A (es) 1998-05-31
CZ40797A3 (en) 1997-07-16
CN1155241A (zh) 1997-07-23
DE59510674D1 (de) 2003-06-12
NO970607L (no) 1997-02-10
NO970607D0 (no) 1997-02-10
JP3922307B2 (ja) 2007-05-30
ES2199252T3 (es) 2004-02-16
BR9508531A (pt) 1998-12-01
SK19997A3 (en) 1997-08-06
MY116362A (en) 2004-01-31
RU2155584C2 (ru) 2000-09-10
AU691316B2 (en) 1998-05-14
EP0774961A1 (de) 1997-05-28
CA2197176A1 (en) 1996-02-22
JPH10504029A (ja) 1998-04-14
EE04176B1 (et) 2003-12-15
CN1081918C (zh) 2002-04-03
CZ285681B6 (cs) 1999-10-13
EP0774961B1 (de) 2003-05-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2201943B1 (en) Novel use of a peptide class of compounds for treating diabetic neuropathic pain
Wei et al. Lithium suppresses excitotoxicity-induced striatal lesions in a rat model of Huntington’s disease
JP5542291B2 (ja) 注意不足機能亢進障害および多発性硬化症疲労の治療のためのモダフィニルを含む組成物
JP2008260782A (ja) 神経細胞機能の維持、その消失の防止又は回復のためのデプレニル化合部を利用した器具
Löscher et al. High doses of memantine (1-amino-3, 5-dimethyladamantane) induce seizures in kindled but not in non-kindled rats
Carrillo et al. (-) Deprenyl increases activities of superoxide dismutase and catalase in certain brain regions in old male mice
Kaur et al. Differential effects of intrastriatal and intranigral injections of glutamate antagonists on motor behaviour in the reserpine-treated rat
HU223529B1 (hu) Szelegilin alkalmazása epilepsziás betegségek kezelésére használható gyógyszerkészítmények előállítására
Chew et al. The Role of Monoamine Oxidase B Inhibitors in the Treatment of Parkinson’s Disease-An Update
JPH07505608A (ja) インターロイキン−1阻害化合物による神経病学的状態の治療
JP2002541110A (ja) 神経変性疾患の処置を目的とする医薬を得るためのチアネプチンの使用
Shimizu et al. 1, 2-Benzisoxazole-3-acetamidoxime hydrochloride, a new psychotropic agent
HU213112B (en) Process for preparing antidepressive pharmaceutical preparations
US20200121644A1 (en) Methods of treating sepsis with synaptic vesicle 2a and/or 2b binding chemical entities
Gallus et al. Environmental determinants of parachloroamphetamine toxicity in rats
Arora et al. A biochemical approach to the mechanism of action of Jatamansone
MXPA97001031A (en) Utilization of selegiline for the treatment of epilepti diseases
Ka Studies on the pharmacology of α-methyl-3, 4-dihydroxyphenylalanine (α-methyl-DOPA) and α-methylnorepinephrine Part II
Borlongan et al. Age-dependent neurobehavioral responses by young and mature adult rats to systemic kainic acid
Asher The role of CNS dopamine pathways in the mediation of amphetamine induced stereotyped behavior in rats: behavioral and histochemical investigations and clinical relevance

Legal Events

Date Code Title Description
DGB9 Succession in title of applicant

Owner name: ASTA MEDICA AG, DE

DGB9 Succession in title of applicant

Owner name: VIATRIS GMBH CO. KG, DE

HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20040601

GB9A Succession in title

Owner name: MEDA PHARMA GMBH & CO. KG, DE

Free format text: FORMER OWNER(S): ARZNEIMITTELWERK DRESDEN GMBH., DE; ASTA MEDICA AG, DE; ASTA MEDICA HEALTH PRODUCTS GMBH & CO. KG, DE; VIATRIS GMBH CO. KG, DE; VIATRIS GMBH CO. KG, DE

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees