SK21497A3 - Process for preparing refined acrylic acid esters - Google Patents

Process for preparing refined acrylic acid esters Download PDF

Info

Publication number
SK21497A3
SK21497A3 SK214-97A SK21497A SK21497A3 SK 21497 A3 SK21497 A3 SK 21497A3 SK 21497 A SK21497 A SK 21497A SK 21497 A3 SK21497 A3 SK 21497A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
distillation
acrylic ester
ppmw
acrylic
distillation column
Prior art date
Application number
SK214-97A
Other languages
English (en)
Inventor
Peter Arnoldy
Eric Kragtwijk
Antoon P M Kremers
Original Assignee
Shell Int Research
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Shell Int Research filed Critical Shell Int Research
Publication of SK21497A3 publication Critical patent/SK21497A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C69/00Esters of carboxylic acids; Esters of carbonic or haloformic acids
    • C07C69/52Esters of acyclic unsaturated carboxylic acids having the esterified carboxyl group bound to an acyclic carbon atom
    • C07C69/533Monocarboxylic acid esters having only one carbon-to-carbon double bond
    • C07C69/54Acrylic acid esters; Methacrylic acid esters
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C67/00Preparation of carboxylic acid esters
    • C07C67/48Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • C07C67/52Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by change in the physical state, e.g. crystallisation
    • C07C67/54Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by change in the physical state, e.g. crystallisation by distillation
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C67/00Preparation of carboxylic acid esters
    • C07C67/36Preparation of carboxylic acid esters by reaction with carbon monoxide or formates
    • C07C67/38Preparation of carboxylic acid esters by reaction with carbon monoxide or formates by addition to an unsaturated carbon-to-carbon bond
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S203/00Distillation: processes, separatory
    • Y10S203/22Accessories

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Crystallography & Structural Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu prípravy rafinovaných esterov kyseliny akrylovej destiláciou zmesi obsahujúcej ester kyseliny akrylovej v prítomnosti fenolického inhibítora. Estery kyseliny akrylovej možno predstaviť všeobecným vzorcom CH2CR1COOR2, kde R1 predstavuje atóm vodíka alebo voliteľne substituovanú hydrokarbylovú skupinu, najlepšie vodíkový atóm alebo metylovú skupinu a R2 predstavuje voliteľne substituovanú hydrokarbylovú skupinu, typicky alkylovú skupinu ako napríklad metylovú skupinu. Vynález sa osobitne týka rafinovaného metylakrylátu a konkrétnejšie metylmetakrylátu (ďalej len MMA).
Doterajší stav techniky
Estery kyseliny akrylovej sú cenné zlúčeniny, ktoré ľahko polymerizujú alebo kopolymerizujú so širokým radom iných monomérov. Je však ťažké pripraviť estery kyseliny akrylovej dostatočnej čistoty, napr. neobsahujúce príslušnú kyselinu akrylovú, alkohol alebo vodu bez toho, aby sa časť esterov kyseliny akrylovej nekonvertovala na oligoméry, polyméry alebo iné nežiaduce produkty počas ich prípravy.
Rôzne metódy na prípravu esterov kyseliny akrylovej sú podrobne opísané v zväzku 1 štvrtého vydania Kirk-Othmerovej Encyklopédie chemickej technológie (strany 287-314, osobitne obr. 1 na str. 296). Ten istý odkaz uvádza typický postup na prípravu esterov kyseliny akrylovej esterifikáciou (strany 301-302, obr. 4), kde sa do esterifikačného reaktora pridáva kyselina akrylová, alkohol a katalyzátor. Produkty esterifikácie, ester kyseliny akrylovej, nadbytok alkoholu a esterifikačná voda sa odoberajú z destilačnej kolóny. Postup využíva dodatočné prepláchnutie a destilačné kolóny na získanie rafinovaného esteru kyseliny akrylovej. Aby sa minimalizovala tvorba oligomérov, polymérov a iných produktov esterov kyseliny akrylovej, v oddeľovacích častiach sa udržiavajú mierne podmienky. Okrem toho sa do každej destilačnej kolóny pridávajú konvenčné inhibítory polymerizácie voľných radikálov. Nakoniec sa do konečného produktu pridá monometyléter hydrochinónu (10-100 ppmw, ďalej len MEHQ) ako inhibítor polymerizácie a estery sa používajú v tejto forme vo väčšine priemyselných polymerizácií. Uvedený zdroj tiež diskutuje alternatívne cesty k esterom kyseliny akrylovej na základe acetylénu atd’., z ktorých každá obsahuje destiláciu na (sérii) destilačných kolón na oddelenie rafinovaného esteru kyseliny akrylovej. Keďže alternatívne postupy sú sprevádzané vznikom množstva rôznych vedľajších produktov, destilácia na oddelenie rafinovaného esteru kyseliny akrylovej je podstatná.
Správa programu ekonomiky procesov č. 11D s názvom KYSELINA AKRYLOVÁ A ESTERY od SRI International z januára 1993 poskytuje dôkladný prehľad ciest k MMA a tiež kyseline metakrylovej. Čo sa týka čistenia MMA, medzi navrhované spôsoby patrí destilácia, extrakcia a spracovanie nad iónovýmennými živicami alebo v karbónových reaktoroch. Aby sa zabránilo polymerizácii počas čistenia, MMA sa nesmie vystaviť vysokým teplotám a destilácia sa všeobecne robí za vákua a v prítomnosti inhibítorov polymerizácie (ss. 5-4 až 5-5). V časti 9 správy (MMA z propínu) sa navrhuje destilácia za vákua, aby sa teploty udržali na nízkych hodnotách a aby sa minimalizoval rozklad alebo polymerizácia. V správe sa navrhuje pridať okolo 600 ppmw MEHQ ako inhibítora polymerizácie (s. 9-5).
US-A-4,518,562 uvádza dvojkolónový destilačný proces na odstránenie vody, metanolu a metylizobutyrátu z MMA pomocou n-hexánu ako nosiča. V príkladoch sa používa 0,02 % hydrochinónu a 0,03 % fenotiazínu ako inhibítory polymerizácie v prvej destilačnej kolóne a 5 % hydrochinónu sa používa v druhej destilačnej kolóne.
V Japan Kokai 2-17151 (1990, abstrakt) sa popisuje destilácia nečistého MMA v prítomnosti 200 ppmw 4-benzochinónu plus 800 ppmw fenotiazínu.
Žiaden z týchto dokumentov neukazuje ani neposkytuje tipy na opatrenia na zlepšenie efektívnosti fenolických inhibítorov, ani neidentifikuje inhibítory s najvýhodnejším použitím v prípade, kedy zmes obsahujúca ester kyseliny akrylovej obsahuje aj (zvyšky) katalytického systému použitého na prípravu esteru kyseliny akrylovej.
Vynálezcovia si stanovili za cieľ určiť optimálne podmienky pre destiláciu esteru kyseliny akrylovej s umožnením vysokej priepustnosti destilovaním pri vysokých teplotách bez významnej straty esteru kyseliny akrylovej. Osobitne sa hľadal postup, ktorý umožňuje destiláciu zmesi produktov karbonylačnej reakcie ďalej obsahujúcej (i) (zvyšok) homogénneho katalytického systému použitého na prípravu esteru kyseliny akrylovej a (ii) voliteľne alkoholu zodpovedajúceho alkoholickému zvyšku esteru kyseliny akrylovej. Konkrétnejšie sa hľadal postup, ktorý umožňuje destiláciu zmesi produktov karbonylačnej reakcie katalyzovanej katalytickým systémom založeným na: (a) kove VIII. skupiny, najlepšie Pd; (b) ligande, najlepšie fosfín mono- alebo bidentátny ligand a (c) zdroji aniónov (Reppeho reakcie, pozrite kapitolu 3 publikácie New Syntheses with Carbon Monoxide, J. Falbe, ISBN 3-540-09674-4). Také destilácie komplikuje prítomnosť týchto katalytických komponentov, keďže tieto môžu indukovať tvorbu nežiaducich oligomérov, polymérov, atď.
Podstata vynálezu
Podstata spôsobu prípravy rafinovaných esterov kyseliny akrylovej destiláciou zmesi obsahujúcej ester kyseliny akrylovej v prítomnosti fenolického inhibítora spočíva podľa vynálezu v tom, že destilácia sa vykonáva za prítomnosti kyslíka.
Zistilo sa, že najmenšia miera vzniku oligomérov, polymérov a iných produktov esterov kyseliny akrylovej sa dosiahne, ak je kyslík prítomný v množstve 0,001 až 1,0%-obj. (v plynnej fáze). Ak je prítomné menšie ako preferované množstvo, stále dochádza k určitej polymerizácii, zatiaľ čo použitie kyslíka vo vyššej koncentrácii je nežiaduce z bezpečnostných a ekonomických dôvodov.
Vhodné fenolické inhibítory sú v tejto oblasti známe a patrí medzi ne napríklad hydrochinón (ďalej len HQ) alebo 2,4,6-trimetylfenol; substituované hydrochinóny ako 2,5-di-tercbutylhydrochinón, 2,5-dimetylhydrochinón, 2metylhydrochinón alebo alkylétery (najlepšie metylétery) uvedených (substituovaných) hydrochinónov. Ďalšie príklady sú uvedené v JP-A-05,320,095, kde je popísaný postup prípravy esteru kyseliny (met)akrylovej reakciou kyseliny (met)akrylovej s alkoholom v prítomnosti kyselinového katalyzátora a rozpúšťadla, pričom sa ako inhibítor polymerizácie použije aromatická zlúčenina s najmenej jednou alkylovou skupinou a najmenej dvoma hydroxylovými skupinami na benzénový kruh. Vhodnosť prípravy rafinovaných esterov kyseliny akrylovej zahŕňajúcej destiláciu zmesi obsahujúcej ester kyseliny akrylovej v prítomnosti fenolického inhibítora a kyslíka sa však neuvádza.
Benzochinón alebo podobné (karbonylové) zlúčeniny, hoci sú známymi inhibítormi, sa nepovažujú za fenolické inhibítory v rámci definície predloženej patentovej prihlášky. US-A-3,794,567 skutočne ilustruje použitie inhibítorov polymerizácie benzochinónu a hydrochinón monometyléteru ako takých alebo v prímesi v prítomnosti vzduchu (alebo kyslíka) pri destilácii nenasýtených kyselín (kyseliny akrylovej a metakrylovej). Predkladatelia tejto prihlášky však zistili, že benzochinón je nevhodným inhibitorom pre destiláciu esterov kyseliny akrylovej, obzvlášť v prítomnosti kyslíka (porovnajte tabuľku 1 supra), čo je v rozpore so zisteniami tohoto patentu. Zdá sa, že estery kyseliny akrylovej reagujú inak ako kyselina akrylová na inhibitory polymerizácie počas ich destilácie.
Fenolický inhibítor sa používa s preferenciou pre koncentráciu v rozmedzí 200 až 5000 ppmw, najlepšie v rozsahu 500 až 1500 ppmw (na základe esteru kyseliny akrylovej). Použitie fenolického inhibítora mimo preferovaného rozsahu buď zvyšuje tvorbu nežiaducich produktov alebo iba zvyšuje celkové náklady.
Postup je osobitne vhodný na prípravu rafinovaného MMA. MMA a iné estery kyseliny akrylovej sa s výhodou môžu pripraviť z acetokyánhydrinu, eténu, kyseliny propiónovej, propiónaldehydu, metylpropionátu alebo propínu pomocou homogénneho katalytického systému (porovnajte správu SRI uvedenú vyššie).
Hydrochinón a substituované hydrochinóny sú uprednostňovaným fenolickým inhibitorom v prípade, keď je katalytický systém založený na: (a) kove VIII. skupiny, najlepšie Pd; (b) ligande, najlepšie mono- alebo bidentátny fosfínový ligand; a (c) zdroji aniónov (vhodné katalytické systémy a postupy na prípravu takých esterov kyseliny akrylovej pozrite napríklad v európskych patentových prihláškach č. 0,186,228; 0,190,473; 0,194,707; 0,218,283; 0,218,284; 0,386,833; 0,386,834; 0,392,601; 0,441,446; 0,441,447; 0,489,472; 0,495,547; 0,499,329; 0,521,578; 0,565,199; a 0,571,044).
Pozoruje sa, že optimálna koncentrácia fenolického inhibítora závisí na množstve prítomného kyslíka a naopak. Čím vyššia, resp. nižšia je koncentrácia fenolického inhibítora, tým nižšie, resp. vyššie je potrebné množstvo kyslíka.
Destiláciu možno vhodne vykonať za vákua alebo (nad)atmosferického tlaku pomocou destilačnej kolóny pracujúcej pri dolnej teplote 60-140 °C, najlepšie pri teplote v rozmedzí 80-110 °C.
Fenolický inhibítor sa najvhodnejšie zavádza do destilačnej kolóny spolu so zmesou obsahujúcou ester kyseliny akrylovej. Okrem toho alebo namiesto toho môže byť zavádzaný pri vrchole destilačnej kolóny. Kyslík sa môže zavádzať výhodne v dolnej časti destilačnej kolóny buď osobitným vstupom alebo cez kapiláru v prípade vákuových destilačných kolón.
V prípade, že zmes obsahujúca ester kyseliny akrylovej ďalej obsahuje (i) homogénny katalytický systém a (ii) alkohol zodpovedajúci alkoholickému zvyšku esteru kyseliny akrylovej, je vhodnú vykonať proces v dvoch krokoch. Napríklad v kroku (1) sa cez prvú destilačnú kolónu odstráni azeotrop alkoholu (metanolu) a esteru kyseliny metakrylovej (ktorý sa bude recyklovať, ak je postup súčasťou integrovaného procesu, ktorý ďalej zahŕňa reaktor, kde sa vyrába ester kyseliny akrylovej). Prvý destilačný zvyšok sa v kroku 2 zavedie do druhej destilačnej kolóny, kde sa odstráni ťažký zvyšok (oligoméry a polyméry) a (zvyšok) katalytického systému od rafinovaného esteru kyseliny akrylovej, ktorý sa odoberá cez destilačnú kolónu. Iné konfigurácie, zmena poradia odoberania azeotropu a ťažkých frakcií budú zrejmé človeku so skúsenosťami z danej oblasti.
Predložený vynález pokrýva aj použitie kaskády destilačných kolón (v sérii a/alebo paralelne) namiesto použitia jednej destilačnej kolóny. Osobitne vhodný proces na odstraňovanie azeotropu je uvedený v európskej patentovej prihláške č. 0,571,044 a (ako súčasť celkového procesu) na obrázku 9.1 správy SRI, strana E25.
Vynález sa ďalej týka postupu na prípravu rafinovaných esterov kyseliny akrylovej karbonyláciou acetylenicky nenasýtenej zlúčeniny, najlepšie etínu alebo propínu, s oxidom uhličitým a zodpovedajúcim alkoholom, najlepšie metanolom, za prítomnosti katalytického systému na báze: (a) kovu VIII. skupiny, najlepšie Pd; (b) ligandu, najlepšie mono- alebo bidentátny fosfínový ligand; a (c) zdroja aniónov, ktorý sa vyznačuje tým, že zmes produktov karbonylačnej reakcie sa spracúva, ako je uvedené vyššie. Preferuje sa integrácia oboch procesov, aby sa azeotropická zmes zachytená v stupni 1 dvojstupňového destilačného usporiadania znova použila. Voliteľne možno opätovne použiť aj katalytický systém izolovaný ako ťažká frakcia na druhej destilačnej kolóne dvojstupňového destilačného procesu.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Vynález bude ilustrovaný na nasledujúcich modelových príkladoch.
Príklad 1
MMA, do ktorého sa pridalo 500 ppmw inhibítora, bol udržiavaný pri 80 °C pod prúdom plynného dusíka alebo vzduchu (modelovanie podmienok destilácie). MMA bol analyzovaný na prítomnosť ppmw PMMA (limit vizuálnej detekcie 500 ppmw PMMA pozorovaním zákalu pomocou 2 %-hm. MMA v metanole, určením počtu dní potrebných na to, aby sa dal zistiť PMMA). Výsledky sú uvedené v tabuľke 1. Na základe týchto výsledkov možno konštatovať, že v prítomnosti kyslíka vykazovali fenolické inhibítory zlepšený výkon, zatiaľ čo účinok p-b'enzochinónu v prítomnosti kyslíka klesal. Najvýraznejšie zlepšenia sa zistili pre 2,4,6-trimetylfenol, HQ a MEHQ, hoci “lONOL-K a lONOL-CP (ochranné známky pre 4-metyl-2,6-ditercbutylfenol a 2,4-dimetyl-6-tercbutylfenol) tiež mali v prítomnosti kyslíka dobrú účinnosť.
Príklad 2
Syntetická navážka (modelujúca surový produkt získaný v MMA zpropínového výrobného procesu) obsahujúca MMA, 100 alebo 1000 ppmw inhibítora a katalytický systém obsahujúci, ak je prítomný, 40 ppmw Pd, Pd/PN/MeSA v rnolárnom pomere 1:10:5 alebo 1:10:20 (PN znamená 2pyridyldifenylfosfín; MeSA znamená metánsulfónovú kyselinu) bola udržiavaná pri 80 °C pod prúdom 0,1 %-obj. O2/N2 (modelujúc destilačné podmienky). Navážka bola analyzovaná na ppmw PMMA (limit detekcie 10 ppmw PMMA GPC analýzou). Výsledky sú uvedené v tabuľke 2. Na základe týchto výsledkov možno skonštatovať, že v neprítomnosti katalytického systému “lONOL-CP” a “IONOL-K” majú podobnú účinnosť ako HQ a podstatne lepšie ako MEHQ. V prítomnosti katalytického systému je však HQ podstatne účinnejší ako iné fenolické inhibítory.
Tabuľka 1
Inhibítor Stabilita pri 80 °C pod dusíkom v dňoch Stabilita pri 80 °C na vzduchu v dňoch
HQ 1 29
4-tercbutylkatechol 6 14
2,4-ditercbutylfenol 1 16
4-metyl-2,6-ditercbutylfenol 2-4 19
2,4-dimetyl-6-tercbutylfenol 13 43
2,4,6-trimetylfenol 1 >55
MEHQ 1 26
p-benzochinón 8 2-4
Tabuľka 2
typ inhibítora
Kone. Pd Pd/PN/M Kone. HQ MEHQ “IONOL- “IONOL-
(ppmw) eSA Inhibítora CP‘ K”*
(molárny (ppmw)
pomer)
(dni s < 10 ppmw alebo ppmw PMM A po 1 dni)
0 žiadne 100 > 7 dní 2 dni > 6 dní > 11 dní
prísady
40 1:10:5 100 4 800 29 000 17 000 12 000
40 1:10:20 1000 640 len tuhý 16 000 19 000
* ochranné známky
Príklad 3
Syntetická navážka obsahujúca MMA, 100 ppmw HQ a katalytický systém pozostávajúci, ak je prítomný, zo 40 ppmw Pd, Pd/PN/MeSA v molárnom pomere 1:10:5 bola udržiavaná pri 80 °C pod prúdom 0,1 %-obj. O2/N2. Navážka bola znova analyzovaná na ppmw PMMA. Výsledky sú uvedené v tabuľke 3. Na základe týchto výsledkov možno konštatovať, že problém tvorby PMMA je osobitne závažný v prítomnosti úplného katalytického systému.
Príklad 4
Syntetická navážka obsahujúca MMA, rôzne množstvá HQ a katalytický systém pozostávajúci zo 40 ppmw Pd, Pd/PN/MeSA v molárnom pomere 1:30:35 bola udržiavaná pri 80 °C pod prúdom 0,1 %-obj. alebo 20 %-obj. O2. Navážka bola analyzovaná na ppmw PMMA (limit detekcie 10 ppmw PMMA GPC analýzou). Výsledky sú uvedené v tabuľke 3. Na základe týchto výsledkov možno skonštatovať, že prítomnosť O2 aj HQ je potrebná, a aby sa dosiahol rovnaký výsledok zníženia tvorby PMMA, možno použiť buď (relatívne) veľké množstvo O2 alebo (relatívne) veľké množstvo HQ.
Príklad 5
Použila sa syntetická navážka obsahujúca 83,8 %-hm. MMA, 15,1 %-hm. MeOH, 1,0 %-hm. metylkrotonátu, katalytický systém pozostávajúci z 10 ppmw Pd (pridávaný ako octan paládnatý), Pd/PN/MeSA v molárnom pomere 1:30:35 a 500 alebo 1000 ppmw HQ.
Navážka bola podrobená dvojstupňovému destilačnému procesu s dvoma destilačnými kolónami v sérii pracujúcimi za nasledujúcich podmienok: 80-100 °C teplota dolnej časti; prietok vzduchu v oboch dolných častiach približne 0,3 NL (NL je liter pri 1 bar, 20 °C) za hodinu (0,05-0,1 %-obj. O2 v plynnej fáze); vstupný tok 105 mililitrov za hodinu (obsahujúci azeotrop 25; MMA 70; ťažké frakcie 10); a čas zotrvania v prvej destilačnej kolóne 3-4 hodiny a 25-50 hodín v druhej destilačnej kolóne.
Na základe výsledkov (tabuľka 5) možno skonštatovať, že tvorba PMMA sa môže znížiť pri kontinuálnej destilácii na prijateľnú úroveň. Vyššie hladiny PMMA sa nachádzajú v druhom destilačnom zvyšku vzhľadom na nakoncentrovanie. Je tu len malý efekt teploty na tvorbu PMMA.
Príklad 6
Príklad 5 sa zopakoval, ale s tým rozdielom, že namiesto syntetickej navážky sa použil surový produkt prípravy MMA propínovým výrobným procesom. Táto navážka, do ktorej sa pridalo 500 ppmw HQ, obsahovala 72,7 %-hm. MMA, 25,5 %hm. MeOH, 0,8 %-hm. metylkrotonátu a katalytický systém (10 ppmw Pd, Pd/PN/MeSA v molárnom pomere 1:30:30).
Vstupný tok predstavoval 140 mililitrov za hodinu (obsahujúci azeotrop 55; MMA 75; ťažké frakcie 10). Výsledky (tabuľka 6) ilustrujú vhodnosť tohoto procesu.
Tabuľka 3
prítomnosť: reakčný čas (dni) kone. PMMA (pmmw)
Pd PN ligand MeSA
- - - 7 <10
+ - - 7 <10
- + - 7 <10
- - + 7 <10
+ + - 3 50
- + + 10 <10
+ - + 10 <10
+ + + 1 4 800
Tabuľka 4
Koncentrácia PMMA (ppmw)
HQ (ppmw) 0,1 %-obj. O2 20 %-obj. O2
50 7100 1 600
100 7 100 40
250 890 <10
750 80 <10
1000 100 <10
1500 <10 <10
Tabuľka 5
Kone. HQ (ppmw/navážka) Kone. PMMA v 1./2. destilačnom zvyšku (ppmw/ppmw)
500 1000 80 30 20 °C 3 100 520 90 <10 <10 °C 1 100 710 10C 30 40 )°C 12 500 740
Tabuľka 6
teplota v dest. banke prietok vzduchu Kone. PMMA v 1./2. destilačnom zvyšku (ppmw/ppmw)
(°C) (NL za hod.) navážka 1. zvyšok 2. zvyšok
80 0,5 820 1 460 17 600
100 3,0 820 1 060 8 900
100 1.5 820 1 200 11 000
bilancia hmoty* 820 1 250 . 10 500
* vypočítané množstvo PMMA prítomné v destilačnom zvyšku, ak sa netvorí žiaden PMMA, len sa nakoncentruje.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob prípravy rafinovaných esterov kyseliny akrylovej destiláciou zmesi obsahujúcej ester kyseliny akrylovej v prítomnosti fenolického inhibítora a kyslíka vyznačujúci sa tým, že:
    (1) zmes obsahujúca ester kyseliny akrylovej ďalej obsahuje (i) homogénny katalytický systém, vyznačujúci sa tým, že katalytický systém je založený na: (a) kove VIII. skupiny, najlepšie Pd; (b) ligande, najlepšie mono- alebo bidentátnom fosfínovom ligande; a (c) zdroji aniónov a (ii) voliteľne alkohol zodpovedajúci alkoholickému zvyšku esteru kyseliny akrylovej; a (2) vyznačujúci sa tým, že fenolickým inhibítorom je hydrochinón,
  2. 2. Spôsob podlá nároku 1 vyznačujúci sa tým, že kyslík je prítomný v množstve 0,001 až 1,0 %-obj. (na plynnú fázu).
  3. 3. Spôsob podľa nároku 1 alebo 2 vyznačujúci sa tým, že fenolický inhibítor sa použije v koncentrácii v rozsahu 200 až 5000 ppmw, najlepšie v rozsahu 500 až 1500 ppmw vztiahnuté na ester kyseliny akrylovej.
  4. 4. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3 vyznačujúci sa tým, že sa destilácia vykonáva v destilačnej kolóne pracujúcej v rozsahu 60 až 140 °C, najlepšie pri teplote v rozsahu 80 až 110 °C.
  5. 5. Spôsob podľa nároku 4 vyznačujúci sa tým, že fenolický inhibítor je zavedený do destilačných kolón spolu so zmesou obsahujúcou ester kyseliny akrylovej.
  6. 6. Spôsob podľa nároku 4 alebo 5 vyznačujúci sa tým, že fenolický inhibítor sa zavádza v hornej časti destilačnej kolóny alebo blízko nej.
  7. 7. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 4 až 6 vyznačujúci sa tým, že kyslík sa zavádza v dolnej časti destilačnej kolóny alebo blízko nej.
  8. 8. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 7 vyznačujúci sa tým, že zmes obsahujúca ester kyseliny akrylovej ďalej obsahuje (i) homogénny katalytický systém na výrobu metylmetakrylátu z acetokyánhydrínu, eténu, kyseliny propiónovej, propiónaldehydu, metylpropionátu alebo propínu a (ii) voliteľne alkoholu zodpovedajúceho alkoholickému zvyšku esteru kyseliny akrylovej, a destilácia sa vykonáva v dvoch stupňoch, pričom v stupni (1) sa odstráni azeotrop alkoholu a esteru kyseliny akrylovej cez prvú destilačnú kolónu, prvý destilačný zvyšok sa zavedie do druhej destilačnej kolóny, vyznačujúci sa tým, že sa odstránia ťažké frakcie a (zvyšok) katalytického systému oddestilovaním rafinovaného esteru kyseliny akrylovej cez túto destilačnú kolónu.
  9. 9. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 8 vyznačujúci sa tým, že destilácia alebo každý stupeň dvojstupňového destilačného procesu je vykonaný na kaskáde destilačných kolón.
  10. 10. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 9 vyznačujúci sa tým, že ester kyseliny akrylovej je metylmetakrylát alebo metylakrylát, s výhodou metylmetakrylát.
SK214-97A 1994-08-18 1995-08-15 Process for preparing refined acrylic acid esters SK21497A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP94202354 1994-08-18
PCT/EP1995/003246 WO1996006066A1 (en) 1994-08-18 1995-08-15 Process for preparing refined acrylic esters

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK21497A3 true SK21497A3 (en) 1997-11-05

Family

ID=8217104

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK214-97A SK21497A3 (en) 1994-08-18 1995-08-15 Process for preparing refined acrylic acid esters

Country Status (13)

Country Link
US (1) US5968322A (sk)
EP (1) EP0804407B1 (sk)
JP (1) JPH10504553A (sk)
KR (1) KR970704662A (sk)
AU (1) AU3384395A (sk)
BR (1) BR9508592A (sk)
CA (1) CA2197666A1 (sk)
DE (1) DE69514839T2 (sk)
ES (1) ES2143067T3 (sk)
MX (1) MX9701236A (sk)
SK (1) SK21497A3 (sk)
TW (1) TW360637B (sk)
WO (1) WO1996006066A1 (sk)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19746689A1 (de) * 1997-10-22 1999-04-29 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von (Meth)acrylsäure
JP4143218B2 (ja) * 1999-04-23 2008-09-03 株式会社日本触媒 薄膜式蒸発装置における重合防止方法および薄膜式蒸発装置
FR2801306B1 (fr) 1999-11-24 2001-12-28 Atofina Procede de purification des monomeres (meth) acryliques par distillation
EP1201641B1 (en) * 2000-10-23 2013-08-14 Nippon Shokubai Co., Ltd. Composition of vinyl ether group containing (meth)acrylic acid ester and production method thereof
TWI288756B (en) * 2001-12-24 2007-10-21 Ind Tech Res Inst Catalyst composition for living free radical polymerization and process for polymerizing (meth)acrylic, vinyl, vinylidene, and diene monomers using the catalyst composition
RU2350598C2 (ru) * 2003-11-28 2009-03-27 Мицубиси Кемикал Корпорейшн Способ очистки (мет)акриловой кислоты
WO2005102984A1 (ja) * 2004-04-26 2005-11-03 Daikin Industries, Ltd. 含フッ素アクリル酸エステルの製造方法
KR100601392B1 (ko) 2004-11-09 2006-07-13 한국화학연구원 에틸렌글리콜디(메타)아크릴레이트의 제조방법
US20080021241A1 (en) * 2004-11-12 2008-01-24 Carlson Curtis I Jr Process for production of methacrylic acid
CN104557539A (zh) * 2014-12-23 2015-04-29 安徽助成信息科技有限公司 一种丙烯酸甲酯(ma)与丙酸甲酯(mp)的分离方法
WO2016163553A1 (ja) * 2015-04-09 2016-10-13 ダイキン工業株式会社 アクリル酸誘導体含有組成物、及びアクリル酸誘導体の安定化方法
BR112023022355A2 (pt) 2021-04-28 2023-12-26 Mitsubishi Chem Corp Composição contendo metacrilato de metila e método de produção de polímero de metacrilato de metila
JPWO2022230915A1 (sk) 2021-04-28 2022-11-03
WO2022230596A1 (ja) 2021-04-28 2022-11-03 三菱ケミカル株式会社 メタクリル酸メチル含有組成物
CN117203245A (zh) 2021-04-28 2023-12-08 三菱化学株式会社 含有甲基丙烯酸甲酯的组合物和甲基丙烯酸甲酯聚合物的制造方法
WO2022230914A1 (ja) 2021-04-28 2022-11-03 三菱ケミカル株式会社 メタクリル酸メチル含有組成物及びメタクリル酸メチル重合体の製造方法
CN117355501A (zh) 2021-11-30 2024-01-05 三菱化学株式会社 含有甲基丙烯酸甲酯的组合物、含有甲基丙烯酸甲酯的组合物的保存方法和甲基丙烯酸甲酯聚合物的制造方法
WO2023143974A1 (de) * 2022-01-28 2023-08-03 Basf Se Lagerung und/oder transport ethylenisch ungesättigter verbindungen

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA768651A (en) * 1967-10-03 J. Humphrey William Process for the preparation of acrylic acid esters
US908001A (en) * 1908-05-12 1908-12-29 Wilhelm Herbst Fireproof floor construction.
GB920353A (en) * 1959-12-10 1963-03-06 Knapsack Ag Process for stabilizing acrylic acid alkyl esters
US3666794A (en) * 1969-01-22 1972-05-30 Toyo Soda Mfg Co Ltd Stabilization of acrylic acid or esters thereof
JPS4915153B1 (sk) * 1969-06-06 1974-04-12
GB1307582A (en) * 1969-06-10 1973-02-21 Rohm & Haas Inhibition of polymerization of acrylic acids
US3812175A (en) * 1970-01-26 1974-05-21 Nat Lead Co Multiple stage carbonylation process
BE787750A (fr) * 1971-08-20 1973-02-19 Union Carbide Corp Procede pour inhiber la polymerisation d'acrylates et methacrylates pendant leur distillation
US3988213A (en) * 1972-09-25 1976-10-26 Nippon Shokubai Kagaku Kogyo Co., Ltd. Method of distilling vinyl compounds
FR2201275A1 (en) * 1972-09-29 1974-04-26 Nippon Catalytic Chem Ind Distillation of (meth)acrylic monomers - in presence of polymerisation inhibitor in column with perforated plates, and without overflow tube
US4021310A (en) * 1972-12-22 1977-05-03 Nippon Shokubai Kagaku Kogyo Co., Ltd. Method for inhibiting the polymerization of acrylic acid or its esters
JPS52125116A (en) * 1976-04-12 1977-10-20 Mitsubishi Rayon Co Ltd Stabilization of methyl methacrylate
JPS59219252A (ja) * 1983-05-30 1984-12-10 Nippon Oil & Fats Co Ltd アクリル酸エステルまたはメタクリル酸エステルの精製法
GB8432376D0 (en) * 1984-12-21 1985-02-06 Shell Int Research Carbonylation of acetylenically unsaturated compounds
DE3543115A1 (de) * 1985-12-06 1987-06-11 Degussa Verfahren zur herstellung von tetrahydrofurfuryl-(2)-methacrylat und dazu geeigneter katalysator
EP0539628B1 (en) * 1991-10-30 1996-01-03 Shell Internationale Researchmaatschappij B.V. Process for the preparation of methacrylate esters
EP0571044B1 (en) * 1992-05-20 1997-04-09 Shell Internationale Researchmaatschappij B.V. Recovery of carboxylate ester reaction products
JP3684582B2 (ja) * 1993-08-09 2005-08-17 三菱化学株式会社 (メタ)アクリル酸又は(メタ)アクリル酸エステルの重合防止方法

Also Published As

Publication number Publication date
ES2143067T3 (es) 2000-05-01
MX9701236A (es) 1997-05-31
TW360637B (en) 1999-06-11
CA2197666A1 (en) 1996-02-29
BR9508592A (pt) 1997-12-23
DE69514839T2 (de) 2000-06-15
US5968322A (en) 1999-10-19
EP0804407B1 (en) 2000-01-26
JPH10504553A (ja) 1998-05-06
DE69514839D1 (de) 2000-03-02
KR970704662A (ko) 1997-09-06
AU3384395A (en) 1996-03-14
WO1996006066A1 (en) 1996-02-29
EP0804407A1 (en) 1997-11-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK21497A3 (en) Process for preparing refined acrylic acid esters
TWI633082B (zh) 製備甲基丙烯醛及其調理/去水以進行直接氧化性酯化的方法
US8686181B2 (en) Method for producing ethylene glycol dimethacrylate
US8049030B2 (en) Method for producing (meth)acrylates
KR20010012468A (ko) 부틸 아크릴레이트의 정제 공정
AU2008271503A1 (en) Method for synthesizing allyl methacrylate
US20070270606A1 (en) process for the manufacture of c1 -c4 alkyl (meth)acrylates
JPH09183752A (ja) (メタ)アクリル酸のエステル化法
JP2005506958A (ja) (メタ)アクリル酸エステルの製造法
JPH04500078A (ja) 低級アクリル酸エステルの連続的製造方法
MXPA96006243A (en) Esterification of acid (met) acrylic with an ftaa
US8039664B2 (en) Method for producing butanediol dimethacrylates
JPH09183753A (ja) (メタ)アクリル酸のエステル化方法
US20240124382A1 (en) Improved process for manufacturing high-purity alkyl acrylates
CN118139838A (zh) 改进的生产高纯度丙烯酸丁酯的方法
US7244863B2 (en) Process for producing (meth)acrylic acid compound
JP4573325B2 (ja) メタクリル酸メチルの製造方法
EP0295000B1 (en) Inhibition of polymerization fouling during distillation of monomers in the presence of sulfur oxides
JP2022533439A (ja) 高純度アルキルアクリレートを製造するための改良された方法
KR20240050334A (ko) 고순도 부틸 아크릴레이트의 개선된 제조 방법
KR20240093492A (ko) 고순도 부틸 아크릴레이트의 개선된 제조 방법
EP0571044B1 (en) Recovery of carboxylate ester reaction products
CN1155273A (zh) 精制丙烯酸酯的制备方法
JP2004010551A (ja) ビニルエーテル基含有(メタ)アクリル酸エステル類の製造方法
EP0806407A2 (en) Reduction of carbonyl impurities in alpha, beta-unsaturated acids and esters