SK20598A3 - Pigment stabilisation - Google Patents

Pigment stabilisation Download PDF

Info

Publication number
SK20598A3
SK20598A3 SK205-98A SK20598A SK20598A3 SK 20598 A3 SK20598 A3 SK 20598A3 SK 20598 A SK20598 A SK 20598A SK 20598 A3 SK20598 A3 SK 20598A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
pigment
natural
formula
weight
light
Prior art date
Application number
SK205-98A
Other languages
English (en)
Inventor
Gilbert Ligner
Klaus Stoll
Andreas Thuermer
Joseph R Webster
Original Assignee
Clariant Finance Bvi Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Clariant Finance Bvi Ltd filed Critical Clariant Finance Bvi Ltd
Publication of SK20598A3 publication Critical patent/SK20598A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K5/00Use of organic ingredients
    • C08K5/16Nitrogen-containing compounds
    • C08K5/34Heterocyclic compounds having nitrogen in the ring
    • C08K5/3412Heterocyclic compounds having nitrogen in the ring having one nitrogen atom in the ring
    • C08K5/3432Six-membered rings
    • C08K5/3435Piperidines
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D211/00Heterocyclic compounds containing hydrogenated pyridine rings, not condensed with other rings
    • C07D211/04Heterocyclic compounds containing hydrogenated pyridine rings, not condensed with other rings with only hydrogen or carbon atoms directly attached to the ring nitrogen atom
    • C07D211/06Heterocyclic compounds containing hydrogenated pyridine rings, not condensed with other rings with only hydrogen or carbon atoms directly attached to the ring nitrogen atom having no double bonds between ring members or between ring members and non-ring members
    • C07D211/36Heterocyclic compounds containing hydrogenated pyridine rings, not condensed with other rings with only hydrogen or carbon atoms directly attached to the ring nitrogen atom having no double bonds between ring members or between ring members and non-ring members with hetero atoms or with carbon atoms having three bonds to hetero atoms with at the most one bond to halogen, e.g. ester or nitrile radicals, directly attached to ring carbon atoms
    • C07D211/40Oxygen atoms
    • C07D211/44Oxygen atoms attached in position 4
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K5/00Use of organic ingredients
    • C08K5/0008Organic ingredients according to more than one of the "one dot" groups of C08K5/01 - C08K5/59
    • C08K5/0041Optical brightening agents, organic pigments

Description

Použitie zlúčenín piperidínu všeobecného vzorca (I), v ktorom R1 je vodík, hydroxyl, nižší alkyl, nižší alkoxy alebo acyl, R2 je substituovaný alebo nesubstituovaný mono- alebo bicyklický radikál aromatického typu, r3 je kyslík, -NH- alebo -N(C]-4-alkyl) a r8 sú nezávisle od seba vodík alebo metyl, na stabilizáciu prírodných alebo syntetických, organických alebo anorganických pigmentov alebo zmesí pigmentov v prírodných alebo syntetických, polymérnych alebo prepolymémych substrátoch na ochranu proti nepriaznivým vplyvom tepla alebo svetla na stabilitu farieb, predovšetkým proti zmenám odtieňa alebo svetlom vyvolanému vybieľovaniu. Vynález sa tiež týka zloženia predzmesi, ktorá obsahuje aspoň jednu zlúčeninu piperidínu všeobecného vzorca (I), ak je to vhodné, aspoň jeden organický alebo anorganický pigment a prírodný alebo syntetický materiál, ktorý je identický alebo zlučiteľný s prírodným alebo syntetickým, polymémym alebo prepolymémym substrátom, ktorý sa má pigmentovať.
(I) φψ 205'^ τ'1'
Stabilizácia pigmentu
Oblasť techniky
Predložený vynález sa týka použitia určitých zlúčenín piperidínu podlá nižšie uvedeného vzorca I, na stabilizáciu prírodných alebo syntetických, organických alebo anorganických pigmentov alebo zmesí pigmentov v prírodných alebo syntetických, polymérnych alebo prepolymérnych substrátoch, na ochranu proti nepriaznivým vplyvom tepla na stálofarebnosť alebo svetla na stabilitu farieb, predovšetkým proti zmenám odtieňu alebo svetlom vyvolanému vybielovaniu. Vynález sa taktiež týka zloženia predzmesi, ktorá obsahuje aspoň jednu zlúčeninu piperidínu podlá nižšie uvedeného vzorca I, aspoň jeden organický alebo anorganický pigment a prírodný alebo syntetický materiál, ktorý je identický alebo zlučiteľný s prírodným alebo syntetickým, polymérnym alebo prepolymérnym substrátom, ktorý sa má pigmentová!. Vynález sa ďalej týka spôsobu stabilizácie organických alebo anorganických pigmentov alebo zmesí pigmentov v prírodných alebo syntetických, polymérnych alebo prepolymérnych substrátoch na ochranu proti nepriaznivým vplyvom tepla na stálofarebnosť alebo svetla na stabilitu farieb, predovšetkým proti zmenám odtieňa alebo svetlom vyvolanému vybielovaniu, a to pridaním pre stabilizáciu účinného množstva aspoň jednej zlúčeniny piperidínu podlá nižšie uvedeného vzorca I, a to ako také alebo v zložení predzmesi, do pigmentu alebo zmesi pigmentov, ktorá sa má stabilizovať alebo k prírodnému alebo syntetickému, polymérnemu alebo prepolymérnemu substrátu, ktorý obsahuje pigment alebo zmes pigmentov.
Doterajší stav techniky
Pigmenty sú farbivá, ktoré sú nerozpustné alebo velmi málo rozpustné. Farbivá všeobecne obsahujú skupiny atómov, ktoré sú známe ako chromofórne skupiny, ktoré spôsobujú farbu molekúl a auxochrómne skupiny, ktoré síce samotné nevyvolávajú farbu, ale zosilňujú jej intenzitu a hĺbku. Tieto skupiny atómov môže poškodiť energia vo forme tepla alebo svetla. Preto hovoríme o stálofarebnosti pigmentov. Napríklad pri finálne sfarbenom výrobku, ktorý bol počas používania vystavený vplyvu tepla alebo svetla, prírodného alebo umelého, predovšetkým jeho ultrafialovej zložky, dochádza k zmene jeho pôvodného odtieňa alebo sa znižuje jeho intenzita, t.j. hĺbka farby.
Predmetom tohto vynálezu je teda zlepšenie stálofarebnosti a farebnej hĺbky pigmentov a doby použiteínosti výrobkov sfarbených týmito pigmentami.
Tento ciel sa dosiahne technickým použitím patentových nárokov 1 a 9, resp. 11.
Prekvapujúco sa zistilo, že prítomnosť určitých zlúčenín piperidínu z nižšie uvedeného vzorca I podstatne zlepšuje stálofarebnosú pigmentov a zmesí pigmentov.
Je známe, že zlúčeniny typu HALS (HALS = hindered amine light stabilizer, svetelný stabilizátor s blokovanými amínmi) pôsobia ako čističe voľných radikálov a môžu sa teda použiť na stabilizáciu polymérnych substrátov. Tieto komerčne dostupné zlúčeniny HALS však nepôsobia špecificky na svetelnú stabilizáciu pigmentov.
Podstata vynálezu
Predložený vynález ponúka využitie zlúčenín piperidínu všeobecného vzorca I ,ch2r* (I)
kde
R1 je vodík, hydroxyl, nižší alkyl, nižší acyl, alkoxy alebo
R2 je substituovaný alebo nesubstituovaný bicyklický radikál aromatického typu, mono- alebo
R3 a je kyslík, -NH- alebo -N(C1_4alkyl)-
R8 sú nezávisle od seba vodík alebo metyl,
na stabilizáciu prírodných alebo syntetických, organických
alebo anorganických pigmentov alebo zmesí pigmentov v prírodných alebo syntetických, polymérnych alebo prepolymérnych substrátoch na ochranu proti nepriaznivým vplyvom tepla na stálofarebnosť alebo svetla na stabilitu farieb, predovšetkým proti zmenám odtieňu alebo svetlom vyvolanému vybielovaniu.
Nižšie alkyly znamenajú najvýhodnejšie radikály, ktoré majú 1 až 8 atómov uhlíka, predovšetkým 1 alebo 2; vhodnými acylovými radikálmi sú najvýhodnejšie radikály kyseliny mravčej, octovej alebo propiónovej.
Všetky radikály R1 sú najvýhodnejšie vodík, hydroxyl, metyl alebo C1_Qalkoxy, predovšetkým metyl.
Medzi mono- a bicyklickými radikálmi, ktoré sú aromatického typu, sú vhodnými príkladmi benzén, naftalén a päť- alebo šesťčlenné kruhy obsahujúce dusík alebo síru, spojené s benzénovým kruhom alebo bez neho, ktoré nesú priestorovo blokovaný hydroxyl, napríklad ako substituent (3,5-di~terc.butyl-4hydroxyf enyl ) , alebo tienylový radikál. Uprednostňujú sa šesťčlenné aromatické kruhy. Príkladom substituentov, ktoré môžu byť prítomné v týchto kruhoch, sú hydroxyl, nižší alkyl alebo alkoxy, najmä metyl, terc.butyl, metoxy, etoxy, hydroxyl a jedna alebo dve skupiny vzorca
Všetky radikály R8 sú najvýhodnejšie vodík.
Na svetelnú stabilizáciu pigmentov sú predovšetkým vhodné nižšie uvedené zlúčeniny všeobecného vzorca la a Ib.
(Ia) kde R1' = H, CH3, OC8H17(n), C(O)CH3
R4 = H, OCH3
-H,c o' H.C í? /*3
R?-N —o-c- — OCH —011=0 - -οο-ζ~ N-R
i H/ ^CHj
(Ib) kde R3 = H, CH3.
Substrát je zvolený predovšetkým zo skupiny pozostávajúcej z plastov a farbív a ďalších náterov.
V substrátoch sa, okrem zlúčenín piperidínu všeobecného vzorca I, môžu ďalej využiť komerčne dostupné aditíva, ako sú napríklad fenolové antioxidanty, sekundárne aromatické amíny, tioétery, zlúčeniny fosforu, biocídy, pasivátory kovov, ďalšie zlúčeniny typu HALS, absorbéry ultrafialového žiarenia, antistatické činidlá a podobne, a taktiež rôzne pomocné zložky náterov alebo inertné plnidlá, napríklad mastenec, krieda, sklo, baryt, atď.
Konečné produkty, ktorých pigmentácia je stabilizovaná podľa tohto vynálezu, vynikajú v porovnaní s predchádzajúcimi produktami tohto druhu podstatne predĺženou životnosťou.
Vynález taktiež zahrňuje predzmes, ktorá obsahuje aspoň jednu zlúčeninu piperidínu všeobecného vzorca I, a tiež, ak je zvolený, aspoň jeden anorganický alebo organický pigment a prírodný alebo syntetický nosný materiál, ktorý je identický alebo zlučiteľný s prírodným alebo syntetickým, polymérnym alebo prepolymérnym substrátom, ktorý sa má pigmentovať.
Zlúčeniny piperidínu všeobecného vzorca I alebo predzmes, ktorá obsahuje zlúčeninu piperidínu, sa môžu do substrátu pridať pred, počas alebo po pridaní pigmentu alebo zmesi pigmentov.
Koncentrácia zlúčenín piperidínu všeobecného vzorca I je aspoň 0,01 %, výhodne od 0,05 % do 3 % hmotnostné, najvýhodnejšie od 0,1 % do 1,7 % hmotnostných z celkovej hmotnosti zmesi, ktorá sa má spracovať na konečný produkt, vrátane polymérneho a prepolymérneho substrátu, a hmotnostný podiel k celkovému pigmentu je od najmenej 1 : 100 do 100 : 1, výhodne od 1 : 50 do 50 : 1 a najvýhodnejšie od 1 : 20 do 20 : 1. V súlade so zvyčajnými metódami môže byť pigmentácia pridaná v čistej forme, ako tzv. objemový pigment; vo vopred rozptýlenej forme, ako sú koncentráty, predzmesi a podobne; alebo v kombinácii s ďalšími aditívami do plastov, farbív a iných náterov.
V nasledujúcich príkladoch, ktoré ilustrujú vynález, sa uvádzajú hmotnostné podiely a percentá. Teploty sa uvádzajú v stupňoch Celzia.
Príklady uskutočnenia vynálezu
I. Použitý materiál
Použila sa nasledujúca zlúčenina piperidínu všeobecného vzorca (1), kde R1 = CH3, R2 = p-metoxyfenyl, R3 = kyslík a R8 = H, ktorá sa stručne uvádza ako stabilizátor 1:
- C « CH — OCH, (D
Použili sa nasledujúce komerčné pigmenty a zmesi pigmentov:
Pigmentácia 1.1: 1 diel Graphtol Echtgelb 3GP (= C.I. Pigment
Yellow 155), azopigment od firmy Clariant, v zmesi s 2 dielmi oxidu titaničitého (rutilu)(= C.I. Pigment White 6).
Pigmentácia 1.2: toto farbivo je dostupné ako predzmes (masterbatch, MB) od firmy Clariant pod označením Sanylen Blau 39-93 (C.I. Pigment Blue 29). Je to polysulfid s obsahom sódium-alumínium silikátu.
Pigmentácia 1.3: toto farbivo je dostupné ako predzmes (masterbatch, MB) od firmy Clariant pod označením Sanylen Grau AU 604/S5 a skladá sa z:
71,7 % Sanylen Blau 39-93 (C.I. Pigment Blue 29) ako MB60 V LDPE
14.2 % Sanylen Schwarz EMA (uhlová čerň) (C.I. Pigment Black 7) ako MB30 v LDPE
10.2 % Sanylen Weiss 39-93 (rútil (C.I. Pigment White 6) ako MB60 V LDPE
3,8 % Sanylen Braun 3RLP (Fe2O3) (C.I. Pigment Red 101) ako MB50 v LDPE
Nasledujúce polyméry sa použili ako nosný materiál pre skúšky svetelnej stability týchto pigmentácií:
Polymér 2.1: homopolymér polypropylénu index tavenia = 4,8 g/10 min (23O’C/2,16 kg) stabilizácia základu:
0,1 % stearát vápenatý
0,05 % SandostabR P-EPQ (Clariant)
0,05 % IrganoxR 1010 (Ciba-Geigy)
Polymér 2.2: homopolymér polyetylénu (HDPE, Zieglerov typ) index tavenia = 2,0 g/10 min (190°C/2,16 kg) stabilizácia základu:
0,08 % stearát vápenatý
0,15 % IrganoxR B-215 (Ciba-Geigy)
Polymér 2.3: polypropylén modifikovaný EPDM, blokový kopolymér index tavenia = 10,0 g/10 min (230°C/2,16 kg) stabilizácia základu:
0,08 % stearát vápenatý
0,1 % SandostabR P-EPQ
0,08 % IrganoxR 1010, kde
SandostabR P-EPQ je stabilizátor procesu od firmy Clariant, ktorého základom je priestorovo blokovaný fosfonit.
IrganoxR 1010 je antioxidant firmy Ciba-Geigy, ktorého základom je priestorovo blokovaný fenol a
IrganoxR B-225 je antioxidant firmy Ciba-Geigy, ktorého základom je IrganoxR 1010 a IrgafosR 168, fosfonitom blokovaný stabilizátor.
V porovnávacích príkladoch sa prednostne použili nasledujúce zlúčeniny typu HALS:
HALS-1: CimassorbR 944 FL, oligomérna zlúčenina HALS, výrobca Ciba-Geigy
HALS-2: SanduvorR 3944, oligomérna vysokomolekulárna hmota typu HALS, výrobca Clariant
HALS-3: TinuvinR 770, nízkomolekulárna zlúčenina HALS, výrobca Ciba-Geigy
HALS-4: UvasorbR HA-88, oligomérna vysokomolekulárna hmota typu HALS, výrobca 3V France, S.A.
Príprava skúšobných vzoriek
Spracovanie spočíva v dôkladnom miešaní práškovítého objemového pigmentu alebo, ak sa použijú pigmenty vo forme predzmesi, miešaní granúl pigmentu a granúl predzmesi a následnej homogenizácii zmesi v tavenine pomocou pretláčania pri podmienkach zvyčajných pri spracovaní patričného polyméru. Začlenenie nových zlúčenín piperidínu alebo zlúčenín HALS použitých v porovnávacích pokusoch sa uskutočňuje podobne tak, že sa pridávajú výlučne k práškovitým zložkám alebo, ak sa použili predzmesi, ich pridaním do ako je MB20, t. j. ako predzmes alebo zlúčeniny HALS v rovnakom podobne granulovanej zmesi obsahujúca 20 % piperidínu nosnom polymére ako pri konečnom použití. Pigmentovaný východiskový materiál získaný týmto spôsobom, po ochladení a peletizácii po prameňoch sa následne spracováva konvenčným vstrekovaním do formy, čím vznikajú skutočné skúšobné dosky s hrúbkou 1 až 3 mm, ktoré sa použijú pri meraní stálofarebnosti pigmentácie.
III. Skúšobné metódy
Expozícia alebo urýchlené zvetrávanie pigmentových skúšobných dosiek sa uskutočňovalo pri nasledujúcich podmienkach:
3.1 Q-U-V Accelerated Weathering Tester (prístroj na skúšky urýchleného zvetrávania) vyrobený firmou Q-Panel Company, uskutočnené pri vlnovej dĺžke 340 mm v súlade s normami ASTM G 53 a ASTM D. 5208/91
3.2 Atlas Weather-O-Meter Ci 65 vyrobený spoločnosťou Atlas, v súlade s normou SAE-J-1885
3.3 NATAC 200 test (urýchlený prirodzený test) uskutočnený v lokalite Bandol, Francúzsko
Poznámka: 3000 hodín NATAC 200 zodpovedá jednému roku zvetrávania v prirodzených podmienkach (podlá francúzskej normy NF-T 54-405).
Zatial čo podmienka 3.1 je všeobecne rozšírená laboratórna metóda zrýchlenej expozície, podmienky 3.2 a 3.3, predovšetkým 3.2, používajú mnohí výrobcovia dopravných prostriedkov a ich dodávatelia s cielom uskutočnenia vhodných testov, predovšetkým s pigmentovanými substrátmi.
Porovnávacie meranie stálofarebnosti rôznych vzoriek sa uskutočňovalo po uplynutí zodpovedajúcich expozičných časov stanovených tak, že dosky sa podrobili kolorimetrickým meraniam a stanovila sa tzv. hodnota delta E, ktorá zjednodušene vyjadruje odchýlku celkovej vnímanej farby (odtieň, intenzita) a delta C, ktorá zjednodušene vyjadruje sýtosť farby v porovnaní s neexponovanou porovnávacou vzorkou. Stálofarebnosť je dobrá, pokým ako delta E, tak delta C sú po expozícii blízke nule. Čím viac sa výsledok líši od nuly, tým zrejmejšie sú pre oko odchýlky farby. Vyššie uvedené parametre sú zložky tzv. sústavy CIELAB (pozri JSDC, október 1976, str. 337 až 338); ďalšie podrobnosti o kolorimetrii sú opísané v normách ISO 7724/3 a DIN 6174.
IV. Nové a porovnávacie príklady
Vstrekovaním vytvorené dosky s hrúbkou 1,5 m sú vyrobené s použitím 0,3 % pigmentácie 1.1 a polyméru 2.1 a vyššie uvedených stabilizátorov, a ihneď po vyrobení boli charakterizované kolorimetricky.
kontrola 0,25% HALS 1 0,5% HALS 1 0,25% stabilizátor 1 0,5% stabilizátor 1
delta C 0 -1,6 -1,8 0,2 -0,2
delta E 0 2,5 2,3 0,8 1,0
Hodnoty delta C a delta E merané vzhľadom ku kontrolnej vzorke (bez zlúčeniny HALS) ukazujú, že po začlenení nového stabilizátora 1 dochádza k výrazne menším odchýlkam od požadovaných odtieňov, než v porovnávacej vzorke používajúcej HALS.
Príklad 2
Vstrekovaním vytvorené dosky vyrobené rovnako ako v príklade 1 boli vystavené podmienkam 3.1 počas 600 hodín a potom boli charakterizované kolorimetricky.
kontrola 0,25% HALS 1 0,5% HALS 1 0,25% stabilizátor 1 0,5% stabilizátor 1
delta C -1,3 -1,3 -1,2 -0,6 -0,7
delta E 1,7 2,1 1,5 1,1 1,2
Porovnanie výsledkov testu jasne ukazuje vplyv nového stabilizátora 1 na stabilizáciu farby. Zatial čo komerčná zlúčenina HALS-1 nemala prakticky žiadny vplyv na stálofarebnosť pigmentácie, použitím stabilizátora 1 sa dosiahlo výrazné zlepšenie; inými slovami, odchýlka farby ako dôsledok expozície, meraná porovnaním s pôvodným stavom, je podstatne znížená, pričom v tomto príklade je postačujúca účinná koncentrácia stabilizátora 1 v množstve 0,25 %. Vplyv stabilizátora 1 ukazujú hodnoty delta C i delta E blízke nule.
Príklad 3
Vstrekovaním vytvorené dosky vyrobené rovnako ako v príklade 1 boli vystavené podmienkam 3.2 intenzívneho ultrafialového žiarenia počas 636 hodín (čas skutočnej expozície) a potom boli charakterizované kolorimetricky.
kontrola 0,25% HALS 1 0,5% HALS 1 0,25% stabilizátor 1 0,5% stabilizátor 1
delta C -3,7 -3,2 -2,6 -2,0 -2,70
delta E 4,0 4,2. 2,9 2,5 2,5
Porovnanie znova ukazuje, že konvenčná zlúčenina HALS-1 spôsobuje iba mierne zlepšenie stálofarebnosti pigmentácie. Len pri vyššej koncentrácii 0,5 % HALS-1 sa zistil určitý rozdiel v porovnaní s kontrolnou vzorkou (bez stabilizátora HALS). Na rozdiel od toho sa zistilo, že i pri týchto expozičných podmienkach zabezpečuje použitie nového stabilizátora 1 výrazne lepšiu stálofarebnosť a stabilitu farby pigmentu.
Príklad 4
Postup na zlepšenie stálofarebnosti nového stabilizátora sa skúšal pri použití 1,2 % pigmentácie 1.2 vo forme 60 % koncentrátu v LDPE (t.j. 2 % predzmesi MB60) začleneného do polyméru 2.2, v porovnaní s inými konvenčnými zlúčeninami HALS, a to HALS-2 a HALS-4, na 3 mm vstrekovaním vytvorených doskách. Ku zrýchlenému starnutiu dochádzalo pri sčasti prirodzených a sčasti umelých podmienkach 3.3 v lokalite Bandol, Francúzsko.
Hodnoty delta E uvedené v tabuľke, namerané vo vzťahu k neexponovaným referenčným vzorkám, sa získali po 9000 hodinách vystavenia poveternostným vplyvom.
0,15% 0,15% 0,15%
HALS 4 HALS 2 stabilizátor 1
delta E H,9 9,1 5,0
Stabilizujúci vplyv nového stabilizátora 1 je zrejmý predovšetkým po dlhšej expozícii jestvujúcej vzorky. Zmeraná farebná odchýlka pigmentácie je približne polovičná v porovnaní s konvenčnými vzorkami stabilizovanými pomocou HALS-2 alebo HALS-4, inými slovami, prítomnosť stabilizátora 1 bola schopná výrazne zredukovať vyblednutie farby, čo je zrejmé dokonca i pri vizuálnej kontrole.
Príklad 5
Pri použití 2 % pigmentácie 1.3 a polyméru 2.3 a vyššie uvedených stabilizátorov boli vstrekovaním vytvorené 1 mm dosky. Tieto dosky boli potom vystavené podmienkam 3.3 a charakterizované kolorimetricky po 3000 a 4500 hodinách.
0,3% HALS-2 + 0,3% HALS-3 0,6% HALS-3 0,6% stabilizátor 1
delta E (po 3000 hodinách) 0,36 0,21 0,08
delta E (po 4500 hodinách) 0,68 0,59 0,45
Zlúčenina HALS-3 s nízkou molekulárnou hmotnosťou alebo jej kombinácie s oligomérnou, relatívne vysokomolekulárnou HALS-2 sa používa velmi často v tomto polymére 2.3 a môže sa považovať za doterajší stav techniky. I tu nové použitie stabilizátora 1 v rovnakej koncentrácii spôsobí výrazné zvýšenie farebnej stability použitej pigmentácie, a tým zlepšuje úžitkové vlastnosti príslušných farebných výrobkov alebo udržiava ich pôvodné zafarbenie počas dlhšieho času používania.
7/ 2.05~'<% ?<!Τ

Claims (14)

1. Použitie zlúčenín piperidínu všeobecného vzorca I kde
R1 je vodík, hydroxyl, nižší alkyl, nižší alkoxy alebo acyl,
R2 je substituovaný alebo nesubstituovaný mono- alebo bicyklický radikál aromatického typu,
R3 je kyslík, -NH- alebo -N(C1_4alkyl)a g
R sú nezávisle od seba vodík alebo metyl, na stabilizáciu organických alebo anorganických pigmentov alebo pigmentových zmesí v prírodných alebo syntetických, polymérnych alebo prepolymérnych substrátoch voči negatívnym vplyvom tepla na stálofarebnosť alebo svetla na stabilitu farieb.
2. Použitie zlúčenín podľa nároku 1, kde vo vzorci I
R1 je vodík, hydroxyl, C-^g-alkyl, Cj^.g-alkoxy, formylový, acetylový alebo propionylový radikál, najvýhodnejšie metylový radikál,
R je benzenový alebo naftalenovy kruh, výhodne p-C1_g-alkoxy substituovaný benzénový kruh, päť- alebo šesťčlenný kruh obsahujúci dusík alebo síru s pripojeným benzénovým kruhom alebo bez neho,
R3 je kyslík, -NH- alebo -N(C1_4-alkyl)-,
R8 je vodík.
3. Použitie zlúčenín všeobecného vzorca la podlá nároku 1 alebo 2 kde R1· = H, CH3, OC8H17(n), C(O)CH3,
R4 = H, OCH3.
4. Použitie zlúčenín všeobecného vzorca Ib podlá nároku 1 alebo 2 (Ib) kde R3 = H, CH3.
5. Použitie podlá jedného z nárokov 1 až 4, kde množstvo zlúčeniny piperidínu v substráte je minimálne 0,01 % hmotnostných, výhodne od 0,05 do 3,0 % hmotnostných, predovšetkým výhodne od 0,1 do 1,7 % hmotnostných, z celkovej hmotnosti zmesi, ktorá sa má spracovať, na konečný produkt, vrátane polymérneho a prepolymérneho substrátu.
6. Použitie podlá jedného z nárokov 1 až 5, kde hmotnostný pomer aspoň jednej zlúčeniny piperidínu voči celkovej pigmentácii je v pomere 1 : 100 až 100 : 1, výhodne 1 : 50 až 50 : 1, predovšetkým výhodne 1 : 20 až 20 : 1.
7. Použitie podlá jedného z nárokov 1 až 6, kde substrát je vybraný zo skupiny pozostávajúcej z plastov, farbív a iných náterov.
8. Použitie podlá jedného z nárokov 1 až 7, kde substrát obsahuje aditíva vybrané zo skupiny pozostávajúcej z antioxidantov, prídavných pomocných materiálov a ďalších stabilizátorov svetla, plnidiel, zosilňujúcich činidiel a prídavných materiálov.
9. Predzmes, vyznačujúca sa tým, že sa skladá minimálne z jednej zlúčeniny piperidínu všeobecného vzorca I podlá nároku 1, s alebo bez aspoň jedného organického alebo anorganického pigmentu a prírodného alebo syntetického materiálu, ktorý je identický alebo zlučiteľný s prírodným alebo syntetickým, polymérnym alebo prepolymérnym substrátom, ktorý sa má pigmentovať.
10. Predzmes podlá nároku 9, vyznačujúca sa tým, že hmotnostný pomer zmesi piperidínu voči celkovej pigmentácii predstavuje od 1 : 100 do 100 : 1, výhodne od 1 : 50 do 50 : 1, predovšetkým výhodne od 1 : 20 do 20 : 1.
11. Spôsob stabilizácie organických alebo anorganických pigmentov alebo pigmentových zmesí v prírodných alebo syntetických, polymérnych alebo prepolymérnych substrátoch voči negatívnym vplyvom tepla na stálofarebnosť alebo svetla na stabilitu farieb vyznačujúci sa tým, že sa pridá určité množstvo účinné na stabilizáciu, minimálne jednej zlúčeniny piperidínu všeobecného vzorca I podlá nároku 1, ako takej alebo vo forme predzmesi, k pigmentu alebo zmesi pigmentov, ktorá sa má stabilizovať, alebo k prírodnému alebo syntetickému, polymérnemu alebo prepolymérnemu substrátu, ktorý obsahuje pigment alebo zmes pigmentov.
12. Spôsob podľa nároku 11, vyznačujúci sa tým, že hmotnostný podiel zlúčeniny piperidínu v substráte predstavuje minimálne 0,01 % hmotnostných, výhodne od 0,05 do 3,0 % hmotnostných, predovšetkým výhodne od 0,1 do 1,7 % hmotnostných,vzhľadom k celkovej zmesi, ktorá sa má spracovať na konečný produkt, vrátane polymérneho alebo prepolymérneho substrátu.
13. Spôsob podľa nároku 11 alebo 12, vyznačujúci sa tým, že hmotnostný pomer aspoň jednej zlúčeniny piperidínu k celkovej pigmentácii je v pomere 1 : 100 až 100 : 1, výhodne 1 : 50 až 50 : 1, predovšetkým výhodne 1 : 20 až 20 : 1.
14. Spôsob podľa jedného z nárokov 11 až 13, vyznačujúci sa tým, že substrát je vybraný zo skupiny pozostávajúcej z plastov a farieb alebo iných náterov.
SK205-98A 1995-08-18 1996-08-16 Pigment stabilisation SK20598A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US253195P 1995-08-18 1995-08-18
PCT/EP1996/003623 WO1997007160A1 (de) 1995-08-18 1996-08-16 Stabilisierung von pigmenten

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK20598A3 true SK20598A3 (en) 1998-09-09

Family

ID=21701204

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK205-98A SK20598A3 (en) 1995-08-18 1996-08-16 Pigment stabilisation

Country Status (10)

Country Link
US (1) US6126736A (sk)
EP (1) EP0851892A1 (sk)
JP (1) JPH0952975A (sk)
KR (1) KR19990037646A (sk)
AU (1) AU722470B2 (sk)
BR (1) BR9609927A (sk)
CZ (1) CZ46598A3 (sk)
HU (1) HU219759B (sk)
SK (1) SK20598A3 (sk)
WO (1) WO1997007160A1 (sk)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19530468A1 (de) * 1995-08-18 1997-02-20 Sandoz Ag Verwendung von Piperidinverbindungen
GB9800935D0 (en) 1998-01-17 1998-03-11 Clariant Int Ltd Improvements in or relating to organic compounds
JPH11295932A (ja) * 1998-04-16 1999-10-29 Kao Corp イエロートナー
GB2377703B (en) * 1998-12-14 2003-06-18 Ciba Sc Holding Ag Sterically hindered amine compounds
GB0003326D0 (en) * 1999-02-25 2000-04-05 Ciba Sc Holding Ag Hydroxy-Substituted N-Alkoxy hindered amines
US6376584B1 (en) * 1999-02-25 2002-04-23 Ciba Specialty Chemicals Corporation Hydroxy-substituted N-alkoxy hindered amines and compositions stabilized therewith
US6538056B1 (en) * 2000-10-10 2003-03-25 Clariant International Ltd. Polyolefin articles with long-term elevated temperature stability
DE10106147A1 (de) * 2001-02-10 2002-08-14 Clariant Gmbh Saure Pigmentdispergatoren und Pigmentzubereitungen
DE10109483A1 (de) * 2001-02-28 2002-09-05 Clariant Gmbh Oxalkylierungsprodukte hergestellt aus Epoxiden und Aminen und deren Verwendung in Pigmentpräparationen
KR100388955B1 (ko) * 2001-05-30 2003-06-25 엘지전자 주식회사 정전시 무선전화기의 통화시간 연장 장치 및 방법
US7081213B2 (en) 2002-05-14 2006-07-25 Clariant Finance (Bvi) Limited Stabilizer mixtures for the protection of polymer substrates
JP4615309B2 (ja) 2002-05-17 2011-01-19 オセラ・ホールディング・インコーポレイテッド 白内障および他の眼球疾患の進行の改善
EP1462478A1 (en) * 2003-03-26 2004-09-29 Clariant International Ltd. Improved long term dimensional stability of pigmented polymer articles
US7825134B2 (en) 2003-05-19 2010-11-02 Othera Holding, Inc. Amelioration of cataracts, macular degeneration and other ophthalmic diseases
DE102005026278A1 (de) * 2005-06-08 2005-10-13 Clariant Gmbh Kosmetische, pharmazeutische und dermatologische Zubereitungen enthaltend Homo- und/oder Copolymerwachse aus den Monomeren Ethylen und/oder Propylen
JP5086556B2 (ja) * 2006-03-31 2012-11-28 エスケー化研株式会社 塗料組成物
JP2008231269A (ja) 2007-03-20 2008-10-02 Fujifilm Corp 有機顔料微粒子及びその分散物、並びに有機顔料微粒子分散物の製造方法
US8961682B2 (en) * 2012-07-26 2015-02-24 Empire Technology Development Llc Hydrophilic paints using pigments coated with anti-oxidants

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3412227A1 (de) * 1983-04-11 1984-10-11 Sandoz-Patent-GmbH, 7850 Lörrach Neue piperidinverbindungen
JPH0615657B2 (ja) * 1986-02-19 1994-03-02 東レ・デュポン株式会社 ブロツクポリエ−テルエステル共重合体組成物
US5190710A (en) * 1991-02-22 1993-03-02 The B. F. Goodrich Company Method for imparting improved discoloration resistance to articles
FR2694761B1 (fr) * 1992-08-17 1996-06-14 Sandoz Sa Amines steriquement encombrees, leur preparation et leur utilisation comme stabilisants des matieres polymeres.
DE19530468A1 (de) * 1995-08-18 1997-02-20 Sandoz Ag Verwendung von Piperidinverbindungen

Also Published As

Publication number Publication date
US6126736A (en) 2000-10-03
AU722470B2 (en) 2000-08-03
HUP9802451A3 (en) 1999-03-29
EP0851892A1 (de) 1998-07-08
HU219759B (hu) 2001-07-30
MX9801267A (es) 1998-05-31
HUP9802451A2 (hu) 1999-02-01
JPH0952975A (ja) 1997-02-25
AU6822396A (en) 1997-03-12
WO1997007160A1 (de) 1997-02-27
BR9609927A (pt) 1999-06-08
CZ46598A3 (cs) 1998-07-15
KR19990037646A (ko) 1999-05-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK20598A3 (en) Pigment stabilisation
US6569927B1 (en) Thermoplastic resins stabilized by blends of sterically hindered phenols, secondary amines, and lactones
US11168217B2 (en) Coated bismuth oxy halide-based pigment
US20150353710A1 (en) Resin composition
JP2009102556A (ja) 合成樹脂組成物及び自動車内外装材
BE1012828A5 (fr) Melange stabilisant pour polyolefines, composition le contenant et son procede d&#39;utilisation.
SK287438B6 (sk) Skrutkovací uzáver a použitie kompozície na výrobu tohto uzáveru
JP3061308B2 (ja) ホトクロミック活性を有する化合物のための安定剤混合物
US5874493A (en) Stabilization of polyolefins
HUT76987A (hu) 3-Aril-akrilsav-észterek alkalmazása nem élő szerves anyagok fényvédő szereként és stabilizátoraként
JP4462867B2 (ja) 耐候性の改善された合成樹脂組成物及び内外装材
JP2006342257A (ja) アルミニウム顔料配合樹脂組成物
US5658973A (en) Compositions for the stabilization of synthetic polymers
JPS61500123A (ja) 安定化した熱可塑性ポリマ−組成物
JPH04225050A (ja) くすんだ着色のアクリルガラスおよびその製造方法
JP2005048077A (ja) 耐候性の改善された硫化亜鉛配合合成樹脂組成物
MXPA98001267A (en) Stabilization of pigmen
EP1081184B1 (en) Pigment for warpage-free polyolefins coloration
GB2285627A (en) Powder coatings
ITMI980377A1 (it) Composizioni fotocromatiche dotate di resistenza a fatica alla luce ed articoli fotocromatici che le contengono
EP0271235A2 (en) Polypropylene stabilized against oxidative degradation with mixtures of aralkyl-substituted diarylamines and sterically hindered phenols
MXPA03001995A (es) Composiciones polimericas pigmentadas estabilizadas.
EP2710071B1 (en) Colouring composition for thermoplastic polymers and process of preparing and using same
EP0382294B1 (en) Photochromic composition endowed with light fatigue resistance and photochromic articles which contain it
MXPA03001994A (es) Composiciones polimericas pigmentadas estabilizadas.