CZ46598A3 - Stabilizace pigmentu - Google Patents

Stabilizace pigmentu Download PDF

Info

Publication number
CZ46598A3
CZ46598A3 CZ98465A CZ46598A CZ46598A3 CZ 46598 A3 CZ46598 A3 CZ 46598A3 CZ 98465 A CZ98465 A CZ 98465A CZ 46598 A CZ46598 A CZ 46598A CZ 46598 A3 CZ46598 A3 CZ 46598A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
pigment
natural
formula
substrate
light
Prior art date
Application number
CZ98465A
Other languages
English (en)
Inventor
Gilbert Ligner
Klaus Stoll
Andreas Thuermer
Joseph Reni Webster
Original Assignee
Clariant Finance (Bvi) Limited
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Clariant Finance (Bvi) Limited filed Critical Clariant Finance (Bvi) Limited
Publication of CZ46598A3 publication Critical patent/CZ46598A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K5/00Use of organic ingredients
    • C08K5/16Nitrogen-containing compounds
    • C08K5/34Heterocyclic compounds having nitrogen in the ring
    • C08K5/3412Heterocyclic compounds having nitrogen in the ring having one nitrogen atom in the ring
    • C08K5/3432Six-membered rings
    • C08K5/3435Piperidines
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D211/00Heterocyclic compounds containing hydrogenated pyridine rings, not condensed with other rings
    • C07D211/04Heterocyclic compounds containing hydrogenated pyridine rings, not condensed with other rings with only hydrogen or carbon atoms directly attached to the ring nitrogen atom
    • C07D211/06Heterocyclic compounds containing hydrogenated pyridine rings, not condensed with other rings with only hydrogen or carbon atoms directly attached to the ring nitrogen atom having no double bonds between ring members or between ring members and non-ring members
    • C07D211/36Heterocyclic compounds containing hydrogenated pyridine rings, not condensed with other rings with only hydrogen or carbon atoms directly attached to the ring nitrogen atom having no double bonds between ring members or between ring members and non-ring members with hetero atoms or with carbon atoms having three bonds to hetero atoms with at the most one bond to halogen, e.g. ester or nitrile radicals, directly attached to ring carbon atoms
    • C07D211/40Oxygen atoms
    • C07D211/44Oxygen atoms attached in position 4
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K5/00Use of organic ingredients
    • C08K5/0008Organic ingredients according to more than one of the "one dot" groups of C08K5/01 - C08K5/59
    • C08K5/0041Optical brightening agents, organic pigments

Description

Předkládaný vynález se týká použití určitých sloučenin piperidinu podle níže uvedeného vzorce I pro stabilizaci přírodních nebo syntetických, organických nebo anorganických pigmentů nebo směsí pigmentů v přírodních nebo syntetických, polymemích nebo prepolymemích substrátech na ochranu proti nepříznivým vlivům tepla na stálobarevnost nebo světla na stabilitu barev, zvláště proti změnám odstínu nebo světlem vyvolanému vybělování. Vynález se rovněž týká složení předsměsi, která obsahuje alespoň jednu sloučeninu piperidinu podle níže uvedeného vzorce I, alespoň jeden organický nebo anorganický pigment a přírodní nebo syntetický materiál, který je identický nebo slučitelný s přírodním nebo syntetickým, polymemím nebo prepolymemím substrátem, který má být pigmentován. Vynález se dále týká metody stabilizace organických nebo anorganických pigmentů nebo směsí pigmentů v přírodních nebo syntetických, polymemích nebo prepolymemích substrátech na ochranu proti nepříznivým vlivům tepla na stálobarevnost nebo světla na stabilitu barev, zvláště proti změnám odstínu nebo světlem vyvolanému vybělování, a to přidáním pro stabilizaci účinného množství alespoň jedné sloučeniny piperidinu podle níže uvedeného vzorce I, a to jakožto takové nebo ve složení předsměsi, do pigmentu nebo směsi pigmentů, která má být stabilizována nebo k přírodnímu nebo syntetickému, polymemímu nebo prepolymemímu substrátu, který obsahuje pigment nebo směs pigmentů.
Pigmenty jsou barviva, která jsou nerozpustná nebo velmi málo rozpustná. Barviva obecně obsahují skupiny atomů, které jsou známy jako chromofomí skupiny, které způsobují barvu molekul, a auxochromní skupiny, které sice samy nevyvolávají barvu, ale zesilňují její intenzitu a hloubku. Tyto skupiny atomů může poškodit energie ve formě tepla nebo světla. Proto mluvíme o stálobarevnost! pigmentů. Například u konečně zbarveného výrobku, který byl během používání vystaven vlivu tepla nebo světla, přírodního nebo umělého, zvláště jeho .·;··. - - r · · .: : : . -......
• · · · · · ultrafialové složky, dochází ke změně jeho původního odstínu nebo se snižuje jeho intenzita, tj. hloubka barvy.
Předmětem tohoto vynálezu je tedy zlepšení stálobarevnosti a barevné hloubky pigmentů a doby použitelnosti výrobků zbarvených těmito pigmenty.
Tohoto cíle je dosaženo technickým použitím patentových nároků 1 a 9, respective 11.
Překvapivě bylo zjištěno, že přítomnost určitých sloučenin piperidinu z níže uvedeného vzorce I podstatně zlepšuje stálobarevnost pigmentů a směsí pigmentů.
Je známo, že sloučeniny typu HALS (HALS = hindered amine light stabilizer, světelný stabilizátor s blokovanými aminy) působí jako čističe volných radikálů a mohou tedy být použity pro stabilizaci polymemích substrátů. Tyto komerčně dostupné sloučeniny HALS však nepůsobí specificky na světelnou stabilizaci pigmentů.
Předkládaný vynález tedy nabízí využití sloučenin piperidinu podle vzorce I
C=CH-Rj
0) kde Ri je vodík, hydroxyl, nižší alkyl, nižší alkoxy nebo acyl,
R2 je substituovaný nebo nesubstituovaný mono- nebo bicyklický radikál aromatického typu,
R3 je kyslík, -NH- nebo -N (CM alkyl)a
Rgjsou nezávisle na sobě vodík nebo metyl, • · pro stabilizaci přírodních nebo syntetických, organických nebo anorganických pigmentů nebo směsí pigmentů v přírodních nebo syntetických, polymerních nebo prepolymerních substrátech na ochranu proti nepříznivým vlivům tepla na stálobarevnost nebo světla na stabilitu barev, zvláště proti změnám odstínu nebo světlem vyvolaného vybělování.
Nižší alkyly znamenají nejlépe radikály, které mají 1 až 8atomů uhlíku, zvláště 1 nebo 2; vhodné acylové radikály jsou nejlépe radikály mravenčí, octové nebo propionové kyseliny.
Všechny radikály Rt jsou nejlépe vodík, hydroxyl, metyl nebo Cis alkoxy, zvláště metyl.
Mezi mono- nebo bicyklickými radikály, které jsou aromatického typu, jsou vhodnými příklady benzén, naftalén a pěti- a šestičlenné kruhy obsahující dusík nebo síru, spojené s benzénovým kruhem nebo bez něj, které nesou prostorově blokovaný hydroxyl, například jako substituent (3,5-di-tert-butyl-4-hydroxyfenyl), nebo thienylový radikál. Preferovány jsou šestičlenné aromatické kruhy. Příkladem substituentů, které mohou být přítomny v těchto kruzích, jsou hydroxyl, nižší alkyl nebo alkoxy, nejspíš metyl, tert-butyl, methoxy, ethoxy, hydroxyl a jedna nebo dvě skupiny ze vzorce
Všechny radikály Rs jsou nejlépe vodík.
Pro světelnou stabilizaci pigmentů jsou zvláště vhodné níže uvedené sloučeniny ze vzorců Ia a Ib.
kde R\ = H, CH3, OCsH17(n), C(O)CH3
R4 = H, OCH3
V /· 0' —o-c— —OCH —CH=C - H.C H.R,
- ^CHj 1 CH,
kde R3 = H, CH3.
Substrát je vybrán zvláště ze skupiny skládající se z plastů a barviv a dalších nátěrů.
V substrátech je možno využít, kromě sloučenin piperidinu ze vzorce I, dále komerčně dostupná aditiva, jako jsou například fenolové antioxidanty, sekundární aromatické aminy, thioétery, sloučeniny fosforu, biocidy, pasivátory kovů, další sloučeniny typu HALS, absorbátory ultrafialového záření, antistatická činidla a podobně, a rovněž různé pomocné složky nátěrů nebo inertní plniva, například mastek, křída, sklo, baryt atd.
Konečné produkty, jejichž pigmentace je stabilizována podle tohoto vynálezu, vynikají ve srovnání s předchozími produkty tohoto druhu podstatně prodlouženou životností.
Vynález rovněž pokrývá předsměs, která obsahuje alespoň jednu sloučeninu piperidinu podle vzorce I, a rovněž, pokud je vybrán, alespoň jeden anorganický nebo organický pigment a přírodní nebo syntetický nosný materiál, který je identický nebo slučitelný s přírodním nebo syntetickým, polymemím nebo prepolymemím substrátem, který má být pigmentován.
Sloučeniny piperidinu podle vzorce I nebo předsměs, která obsahuje sloučeninu piperidinu, mohou být do substrátu přidány před, během nebo po přidání pigmentu nebo směsi pigmentů.
Koncentrace sloučenin piperidinu ze vzorce I je alespoň 0,01%, doporučujeme od 0,05% do 3,0% hmotnostních, nejlépe od 0,1% do 1,7% hmotnostních z celkové hmotnosti směsi, která má být zpracována na konečný produkt, včetně polymemího a prepolymemího substrátu, a hmotnostní podíl k veškerému pigmentuje od nejméně 1:100 do 100:1, doporučujeme od 1:50 do 50:1, a nejlépe od 1:20 do 20:1. V souladu s obvyklými metodami může být pigmentace přidána v čisté formě, jako tzv. objemový pigment; v předem rozptýlené formě, jako jsou koncentráty, předsměsi a podobně; nebo v kombinaci s dalšími aditivy do plastů, barviv a jiných nátěrů.
V následujících příkladech, které ilustrují vynález, jsou uváděny hmotnostní podíly a procenta a teploty jsou ve stupních Celsia.
PŘÍKLADY
I. Použitý materiál
Je použita následující sloučenina piperidinu podle vzorce (1), kde Ri = CH3, R2 = pmethoxyfenyl, R3 = kyslík a R« = H, která je stručně uváděna jako stabilizátor 1:
«,c ctt,
H,C
O-CO·
C«CH— OCH,
O)
Jsou použity následující komerční pigmenty a směsi pigmentů:
Pigmentace 1.1: 1 díl Graphtol Echtgelb 3 GP (= C.I. Pigment Yellow 155), azopigment od firmy Clariant, ve směsi s 2 díly oxidu titaničitého (rutilu) (= C.I. Pigment White 6).
Pigmentace 1.2: toto barvivo je dostupné jako předsměs (masterbatch, MB) od firmy Clariant pod označením Sanylen Blau 39-93 (C.I. Pigment Blue 29). Je to polysulfid s obsahem sodium-aluminium silikátu.
Pigmentace 1.3: toto barvivo je dostupné jako předsměs (masterbatch, MB) od firmy Clariant pod označením Sanylen Grau AU 604/S5 a skládá se z:
71,7% Sanylen Blau 39-93 (C.I. Pigment Blue 29) jako MB60 v LDPE
14,2% Sanylen Schwarz EMA (uhelná čerň) (C.I. Pigment Black 7) jako MB30 v LDPE
10,2% Sanylen Weiss 39-93 (rutil) (C.I. Pigment White 6) jako MB60 v LDPE
3,8% Sanylen Braun 3RLM (Fe2O3) (C.I. Pigment Red 101) jako MB50 v LDPE
Následující polymery jsou použity jako nosný materiál pro zkoušky světelné stability těchto pigmentací:
Polymer 2.1: homopolymer polyprolylenu index tavení = 4,8 g / 10 min (230°C/2,16 kg) stabilizace základu:
0,1% stearát vápníku
0,05% Sandostab® P-EPQ (Clariant)
0,05% Irganox® 1010 (Ciba-Geigy)
Polymer 2.2: homopolymer polyetylénu (HDPE, Zieglerův typ) index tavení - 2,0 g /10 min (190°C/2,16 kg) stabilizace základu:
0,08% stearát vápníku
0,15% Irganox® B-215 (Ciba-Geigy)
Polymer 2.3: polypropylén modifikovaný EPDM, blokový kopolymer index tavení = 10,0 g /10 min (230°C/2,16 kg) stabilizace základu:
0,08% stearát vápníku
0,1% Sandostab® P-EPQ
0,08% Irganox® 1010, kde
Sandostab® P-EPQ je stabilizátor procesu od firmy Clariant, jehož základem je prostorově blokovaný fosfonit.
Irganox® 1010 je antioxidant firmy Ciba-Geigy, jehož základem je prostorově blokovaný fenol, a
Irganox® B-225 je antioxidant firmy Ciba-Geigy, jehož základem je Irganox® 1010 a Irgafos® 168, fosforitem blokovaný stabilizátor.
Ve srovnávacích příkladech byly přednostně použity následující sloučeniny typu HALS.
HALS-1: Cimassorb® 944 FL, oligomemí sloučenina HALS, výrobce Ciba-Geigy
HALS-2. Sanduvor® 3944, oligomemí vysokomolekulámí hmota typu HALS, výrobce Clariant
HALS-3: Tinuvin® 770, rizkokomolekulámí sloučenina HALS, výrobce Ciba-Geigy
HALS-4. Uvasorb® HA-88, oligomemí vysokomolekulámí hmota typu HALS, výrobce 3V France, S.A.
II. Příprava zkušebních vzorků
Zpracování spočívá v důkladném míchání práškovitého objemového pigmentu nebo, pokud jsou užity pigmenty ve formě předsměsi, míchání granulí pigmentu a granulí předsměsi a následné homogenizací směsi v taverině pomocí protlačování za podmínek obvyklých pro zpracování patřičného polymeru. Začlenění nových sloučenin piperidinu nebo sloučenin HALS použitých ve srovnávacích pokusech probíhá podobně, tak, že jsou přidávány k výlučně práškovitým složkám nebo, pokud jsou užity předsměsi, jejich přidáním do podobně * * granulované směsi jako je MB20, tj. jako předsměs obsahující 20% piperidinu nebo sloučeniny HALS ve stejném nosném polymeru jako při konečném použití. Pigmentovaný výchozí materiál získaný tímto způsobem, po zchlazení a peletizaci po pramenech [strand pelletization], je následně zpracován konvenčním vstřikováním do formy, čímž vznikají skutečné zkušební desky o tloušťce 1-3 mm, které jsou použity při měření stálobarevnosti pigmentace.
III. Zkušební metody
Expozice nebo urychlené zvětrávání pigmentovaných zkušebních desek probíhalo za následujících podmínek:
3.1 Q-U-V Accelerated Weathering Tester (Přístroj pro zkoušky urychleného zvětrávání) vyrobený firmou Q-Panel Company, provedené na vlnové délce 340 mm v souladu s normami ASTM G 53 a ASTM D 5208/91
3.2 Atlas Weather-O-Meter Ci 65 vyrobený společností Atlas, v souladu s normou SAE-J1885
3.3 NATAC 200 test (urychlený přirozený test) provedený v lokalitě Bandol, Francie
Poznámka: 3000 hodin NATAC 200 odpovídá jednomu roku zvětrávání venku za přirozených podmínek (podle francouzské normy NF-T54-405).
Zatímco podmínka 3.1 je obecně rozšířená laboratorní metoda zrychlené expozice, podmínky
3.2 a 3.3, zvláště 3.2, jsou používány mnoha výrobci dopravních prostředků a jejich dodavateli za účelem provedení vhodných testů, zvláště s pigmentovanými substráty.
Srovnávací měření stálobarevnosti různých vzorků byla prováděna po uplynutí odpovídajících expozičních časů stanovených tím, že zkušební desky byly podrobeny kolorimetrickým měřením a stanovena tzv. hodnota delta E, která zjednodušeně vyjadřuje odchylku celkové vnímané barvy (odstín, intenzita) a delta C, která zjednodušeně vyjadřuje sytost barvy ve srovnání s neexponovaným srovnávacím vzorkem. Stálobarevnost je dobrá, pokud jak delta E, tak delta C jsou po expozici blízké k nule. Čím víc se výsledek liší od nuly, tím zřejmější jsou • » * pro oko odchylky barvy. Výše uvedené parametry jsou složky tzv. soustavy CIELAB (viz JSDC, září 1976, str. 337-338); další podrobnosti o kolorimetrii jsou popsány v normách ISO 7724/3 a DIN 6174.
IV. Nové a srovnávací příklady
Příklad 1
Vstřikováním vytvořené desky o tloušťce 1,5 mm jsou vyrobeny s použitím 0,3% pigmentace 1.1a polymeru 2.1a výše uvedených stabilizátorů, a ihned po vyrobení byly charakterizovány kolorimetricky.
kontrola 0,25% HALS 1 0,5% HALS 1 0,25% stabilizátor 1 0,5% stabilizátor 1
delta C 0 -1,6 -1,8 0,2 -0,2
delta E 0 2,5 2,3 0,8 1,0
Hodnoty delta C a delta E měřené vzhledem ke kontrolnímu vzorku (bez sloučeniny HALS) ukazují, že po začlenění nového stabilizátoru 1 dochází k výrazně menším odchylkám od žádaných odstínů, než ve srovnávacím vzorku používajícím HALS-1.
Příklad 2
Vstřikováním vytvořené desky vyrobené stejně jako v příkladu 1 byly vystaveny podmínkám 3.1 po dobu 600 hodin a poté byly charakterizovány kolorimetricky.
r 9 * » r- 9 9 9 9 9 9 9 r r » r · » 9 » 9 9 9 ( ‘ f 9 9 9 9 9 9 9» ř t --- 9 9 9 9 »99 r r r - - r 9 9 9 9 · 9 9 9
kontrola 0,25% HALS 1 0,5% HALS 1 0,25% stabilizátor 1 0,5% stabilizátor 1
delta C -1,3 -1,3 -1,2 -0,6 -0,7
delta E 1,7 2,1 1,5 1,1 1,2
Srovnání výsledků testu jasně ukazuje vliv nového stabilizátoru 1 na stabilizaci barvy. Zatímco komerční sloučenina HALS-1 neměla prakticky žádný vliv na stálobarevnost pigmentace, použitím stabilizátoru 1 bylo dosaženo výrazného zlepšení; jinými slovy, odchylka barvy jako důsledek expozice, měřená srovnáním s původním stavem, je podstatně snížena, přičemž v tomto příkladě je dostatečná efektivní koncentrace stabilizátoru 1 v množství 0,25%. Vliv stabilizátoru 1 ukazují hodnoty delta C i delta E blízké nule.
Příklad 3
Vstřikováním vytvořené desky vyrobené stejně jako v příkladu 1 byly vystaveny podmínkám
3.2 intenzivního ultrafialového záření po dobu 636 hodin (doba skutečné expozice) a poté byly charakterizovány kolorimetricky.
kontrola 0,25% HALS 1 0,5% HALS 1 0,25% stabilizátor 1 0,5% stabilizátor 1
delta C -3,7 -3,2 -2,6 -2,0 -2,70
delta E 4,0 4,2 2,9 2,5 2,5
ř*»» • ♦ ♦ * '*»»» 4 * * 4 · 4 e * · * 4 » · ♦ 4 * · * f r * · 4 · ► · 4 4 f e* ♦ * f» · · rr
Srovnání znovu ukazuje, že konvenční sloučenina HALS-1 způsobuje pouze mírné zlepšení stálobarevnosti pigmentace. Pouze při vyšší koncentraci 0,5% HALS-1 byl zjištěn určitý rozdíl ve srovnání s kontrolním vzorkem (bez stabilizátoru HALS). Naproti tomu bylo zjištěno, že i za těchto expozičních podmínek zajišťuje použití nového stabilizátoru 1 výrazně lepši stálobarevnost a stabilitu barvy pigmentu.
Přiklad 4
Postup pro zlepšení stálobarevnosti nového stabilizátoru 1 byl zkoušen s použitím 1,2% pigmentace 1.2 ve formě 60% silného koncentrátu v LDPE (tj. 2% předsměsi MB60) začleněného do polymeru 2.2, v porovnání s jinými komerčními sloučeninami HALS, a to HALS-2 a HALS-4, na 3 mm vstřikováním vytvořených deskách. Ke zrychlenému stárnutí docházelo při zčásti přirozených a zčásti umělých podmínkách 3.3 v lokalitě Bandol, Francie.
Hodnoty delta E uvedené v tabulce, naměřené ve vztahu k neexponovaným referenčním vzorkům, byly získány po 9000 hodinách vystavení povětrnostním vlivům.
0,15% HALS 4 0,15% HALS 2 0,15% stabilizátor 1
delta E 9,1 5,0
Stabilizující vliv nového stabilizátoru 1 je zřetelný především po delší expozici stávajícího vzorku. Změřená barevná odchylka pigmentace je přibližně poloviční ve srovnáni s konvenčními vzorky stabilizovanými pomocí HALS-2 nebo HALS-4, jinými slovy přítomnost stabilizátoru 1 byla schopna výrazně zredukovat „vyblednutí“ barvy, což je zřejmé dokonce i při vizuální kontrole.
• P p » p p r • * < · * P P **· * «-· řppp p • · P P P PPP * P r * p * p r
Příklad 5
S použitím 2% pigmentace 1.3 a polymeru 2.3 a výše uvedených stabilizátorů byly vstřikováním vytvořeny 1 mm desky. Tyto desky byly poté vystaveny podmínkám 3.3 a charakterizovány kolorimetricky po 3000 a 4500 hodinách,
0,3% HALS-2 + 0,3% HALS-3 0,6% HALS-3 0,6% stabilizátor 1
delta E 0,36 0,21 0,08
(po 3000 hodinách)
delta E 0,68 0,59 0,45
(po 4500 hodinách)
Sloučenina HALS-3 s nízkou molekulární hmotností nebo její kombinace s olígomemí, relativně vysokomolekulámí HALS-2 se používá velice často v tomto polymeru 2.3 a je možno ji považovat za dosavadní techniku. I zde nové použití stabilizátoru 1 ve stejné koncentraci způsobí výrazné zvýšení barevné stability použité pigmentace, a tím zlepšuje užitné vlastností příslušných barvených výrobků nebo udržuje jejich původní zabarvení po delší dobu používání.

Claims (14)

  1. Patentové nároky
    1. Použití sloučenin piperidinu ze vzorce I
    C=CH-R, <0 v němž Ri je vodík, hydroxyl, nižší alkyl, nižší alkoxy nebo acyl,
    R2 je substituovaný nebo nesubstituovaný mono- nebo bicyklický radikál aromatického typu,
    R3 je kyslík, -NH- nebo -N(Ci^-alkyl)a
    Rg nezávisle na každém výskytu je vodík nebo metyl, pro stabilizaci organických nebo anorganických pigmentů nebo pigmentových směsí v přírodních nebo syntetických, polymemích nebo prepolymemích substrátech vůči negativním vlivům tepla na stálobarevnost nebo světla na stabilitu barev.
  2. 2. Použití sloučenin podle nároku 1, v němž ve vzorci I
    Ri je vodík, hydroxyl, Ci^- alkyl, Ci_g- alkoxy, formylový, acetylový nebo propionylový radikál, nejlépe metylový radikál
    R2je benzenový nebo naftalénový kruh, nejlépe p-Ci.g-alkoxy-substituovaný benzenový kruh, pěti nebo šestičlenný kruh obsahující dusík nebo síru s připojeným benzenovým kruhem nebo bez něj.
    R3 je kyslík, -NH- nebo -N(Ci-i-alkyl)r * - >
    • · » ♦ p • · · p • · · · · · r • · » P « * * *
    Re ve vodík.
  3. 3. Použití sloučenin ze vzorce Ia podle nároku 1 nebo 2 kde R’i= H, CH3, OCgHiXn), C(O)CH3
    R, = H, OCH3
  4. 4. Použití sloučenin ze vzorce Ib podle nároku 1 nebo 2
    Ϊ ift) kde R3 = H, CH3.
  5. 5. Použití podle jednoho z nároků 1 až 4, kde množství sloučeniny piperidinu v substrátu je minimálně 0,01% hmotnostních, raději od 0,05 do 3,0% hmotnostních, zvláště doporučujeme od 0,1 do 1,7% hmotnostních, na základě celkové směsi, která má být zpracována na konečný produkt, včetně polymemího nebo prepolymemího substrátu.
  6. 6. Použití podle jednoho z nároků 1 až 5, v němž hmotnostní poměr alespoň jedné sloučeniny piperidinu vůči celkové pigmentaci je v poměru l: 100 až 100:1, raději 1:50 až 50:1, zvláště pak doporučujeme 1:20 až 20:1.
    f r • 0 0 ·
    0 0 0 0 0 0 0» • · * · ·
    0 0 0 • 0 ·♦
  7. 7. Použití podle jednoho z nároků 1 až 6, kde je substrát vybrán ze skupiny sestávající z plastů, barviv a jiných nátěrů.
  8. 8. Použití podle jednoho z nároků 1 až 7, kde substrát obsahuje aditiva vybraná ze skupiny skládající se z antioxidantů, přídavných pomocných materiálů a dalších stabilizátorů světla, plniv, zesilujících činidel a přídavných materiálů.
  9. 9. Složení předsměsi skládající se minimálně z jedné sloučeniny piperidinu ze vzorce I z nároku 1, s nebo bez alespoň jednoho organického nebo anorganického pigmentu a přírodního nebo syntetického materiálu, který je identický nebo slučitelný s přírodním nebo syntetickým, polymemím nebo prepolymemím substrátem, který má být pigmentován.
  10. 10. Složení předsměsi podle nároku 9, v níž hmotnostní poměr směsi piperidinu vůči celkové pigmentaci činí od 1; 100 do 100; 1, raději od 1:50 do 50:1, a zvláště doporučujeme od 1:20 do 20:1.
  11. 11. Proces pro stabilizaci organických nebo anorganických pigmentů nebo pigmentových směsí v přírodních nebo syntetických, polymemích nebo prepolymemích substrátech vůči negativním vlivům tepla na stálobarevnost nebo světla na stabilitu barev přidáním jistého množství, účinného pro stabilizaci, minimálně jedné sloučeniny piperidinu podle vzorce I z nároku 1, jako takové nebo ve formě předsměsi, k pigmentu nebo směsi pigmentů, která má být stabilizována, nebo k přírodnímu nebo syntetickému, polymemímu nebo prepolymemímu substrátu, který obsahuje pigment nebo směs pigmentů.
  12. 12. Proces podle nároku 11, ve kterém hmotnostní podíl sloučeniny piperidinu v substrátu činí minimálně 0,01% hmotnostních, raději od 0,05 do 3,0% hmotnostních, zvláště doporučujeme od 0,1 do 1,7% hmotnostních, na základě celkové směsi, která má být zpracována na konečný produkt, včetně polymemího nebo prepolymemího substrátu.
  13. 13. Proces podle nároku 11 nebo 12, v němž hmotnostní poměr alespoň jedné sloučeniny piperidinu vůči celkové pigmentaci je v poměru 1:100 až 100:1, raději 1:50 až 50:1, zvláště pak doporučujeme 1:20 až 20:1.
    r ř » • 9 99 r · 9
    9 9 · e e * * · 9
  14. 14. Proces podle jednoho z nároků 11 až 13, kde substrát je vybrán ze skupiny skládající se z plastů a barev nebo jiných nátěrů.
CZ98465A 1995-08-18 1996-08-16 Stabilizace pigmentu CZ46598A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US253195P 1995-08-18 1995-08-18

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ46598A3 true CZ46598A3 (cs) 1998-07-15

Family

ID=21701204

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ98465A CZ46598A3 (cs) 1995-08-18 1996-08-16 Stabilizace pigmentu

Country Status (10)

Country Link
US (1) US6126736A (cs)
EP (1) EP0851892A1 (cs)
JP (1) JPH0952975A (cs)
KR (1) KR19990037646A (cs)
AU (1) AU722470B2 (cs)
BR (1) BR9609927A (cs)
CZ (1) CZ46598A3 (cs)
HU (1) HU219759B (cs)
SK (1) SK20598A3 (cs)
WO (1) WO1997007160A1 (cs)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19530468A1 (de) * 1995-08-18 1997-02-20 Sandoz Ag Verwendung von Piperidinverbindungen
GB9800935D0 (en) 1998-01-17 1998-03-11 Clariant Int Ltd Improvements in or relating to organic compounds
JPH11295932A (ja) * 1998-04-16 1999-10-29 Kao Corp イエロートナー
GB2377703B (en) * 1998-12-14 2003-06-18 Ciba Sc Holding Ag Sterically hindered amine compounds
GB0003326D0 (en) * 1999-02-25 2000-04-05 Ciba Sc Holding Ag Hydroxy-Substituted N-Alkoxy hindered amines
US6376584B1 (en) * 1999-02-25 2002-04-23 Ciba Specialty Chemicals Corporation Hydroxy-substituted N-alkoxy hindered amines and compositions stabilized therewith
US6538056B1 (en) * 2000-10-10 2003-03-25 Clariant International Ltd. Polyolefin articles with long-term elevated temperature stability
DE10106147A1 (de) * 2001-02-10 2002-08-14 Clariant Gmbh Saure Pigmentdispergatoren und Pigmentzubereitungen
DE10109483A1 (de) * 2001-02-28 2002-09-05 Clariant Gmbh Oxalkylierungsprodukte hergestellt aus Epoxiden und Aminen und deren Verwendung in Pigmentpräparationen
KR100388955B1 (ko) * 2001-05-30 2003-06-25 엘지전자 주식회사 정전시 무선전화기의 통화시간 연장 장치 및 방법
US7081213B2 (en) 2002-05-14 2006-07-25 Clariant Finance (Bvi) Limited Stabilizer mixtures for the protection of polymer substrates
JP4615309B2 (ja) 2002-05-17 2011-01-19 オセラ・ホールディング・インコーポレイテッド 白内障および他の眼球疾患の進行の改善
EP1462478A1 (en) * 2003-03-26 2004-09-29 Clariant International Ltd. Improved long term dimensional stability of pigmented polymer articles
US7825134B2 (en) 2003-05-19 2010-11-02 Othera Holding, Inc. Amelioration of cataracts, macular degeneration and other ophthalmic diseases
DE102005026278A1 (de) * 2005-06-08 2005-10-13 Clariant Gmbh Kosmetische, pharmazeutische und dermatologische Zubereitungen enthaltend Homo- und/oder Copolymerwachse aus den Monomeren Ethylen und/oder Propylen
JP5086556B2 (ja) * 2006-03-31 2012-11-28 エスケー化研株式会社 塗料組成物
JP2008231269A (ja) 2007-03-20 2008-10-02 Fujifilm Corp 有機顔料微粒子及びその分散物、並びに有機顔料微粒子分散物の製造方法
US8961682B2 (en) * 2012-07-26 2015-02-24 Empire Technology Development Llc Hydrophilic paints using pigments coated with anti-oxidants

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3412227A1 (de) * 1983-04-11 1984-10-11 Sandoz-Patent-GmbH, 7850 Lörrach Neue piperidinverbindungen
JPH0615657B2 (ja) * 1986-02-19 1994-03-02 東レ・デュポン株式会社 ブロツクポリエ−テルエステル共重合体組成物
US5190710A (en) * 1991-02-22 1993-03-02 The B. F. Goodrich Company Method for imparting improved discoloration resistance to articles
FR2694761B1 (fr) * 1992-08-17 1996-06-14 Sandoz Sa Amines steriquement encombrees, leur preparation et leur utilisation comme stabilisants des matieres polymeres.
DE19530468A1 (de) * 1995-08-18 1997-02-20 Sandoz Ag Verwendung von Piperidinverbindungen

Also Published As

Publication number Publication date
US6126736A (en) 2000-10-03
AU722470B2 (en) 2000-08-03
HUP9802451A3 (en) 1999-03-29
EP0851892A1 (de) 1998-07-08
HU219759B (hu) 2001-07-30
MX9801267A (es) 1998-05-31
HUP9802451A2 (hu) 1999-02-01
JPH0952975A (ja) 1997-02-25
AU6822396A (en) 1997-03-12
WO1997007160A1 (de) 1997-02-27
SK20598A3 (en) 1998-09-09
BR9609927A (pt) 1999-06-08
KR19990037646A (ko) 1999-05-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ46598A3 (cs) Stabilizace pigmentu
US11168217B2 (en) Coated bismuth oxy halide-based pigment
EP2949697A1 (en) Resin composition
JP5283153B2 (ja) 合成樹脂組成物及び自動車内外装材
BE1012828A5 (fr) Melange stabilisant pour polyolefines, composition le contenant et son procede d&#39;utilisation.
JPH0616875A (ja) 安定剤系を含むポリオレフィン組成物
JPH0280438A (ja) 安定化された合成樹脂組成物
US5874493A (en) Stabilization of polyolefins
JPH04225050A (ja) くすんだ着色のアクリルガラスおよびその製造方法
US3708457A (en) Pigmented polyolefin compositions containing phthalocyanine compounds
JP4154339B2 (ja) 弱黄変スコーチ抑制組成物
MXPA98001267A (en) Stabilization of pigmen
EP1458800B1 (de) Stabilisatorzusammensetzung ii
JP2020037603A (ja) ポリオレフィン系樹脂組成物およびその成形品
Marzec et al. Novel dyed ethylene-norbornene composites with enhanced aging resistance
US20140088227A1 (en) Colouring composition for thermoplastic polymers and process of preparing and using same
CA2420836A1 (en) Stabilized pigmented polymer compositions
MXPA03001995A (es) Composiciones polimericas pigmentadas estabilizadas.
Solera et al. New High Performance Light Stabilizer Systems for Molded-in Color TPOs: An Update
CA2064606A1 (en) Uv light stable polyamide fibre
SK295692A3 (en) Polypropylene colourable composition for the production of fibers and foils
JPH0892430A (ja) ポリオレフィン系樹脂組成物

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic