HU219759B - Eljárás pigmentstabilizációra piperidinvegyületek alkalmazásával és a vegyületeket tartalmazó készítmény - Google Patents

Eljárás pigmentstabilizációra piperidinvegyületek alkalmazásával és a vegyületeket tartalmazó készítmény Download PDF

Info

Publication number
HU219759B
HU219759B HU9802451A HUP9802451A HU219759B HU 219759 B HU219759 B HU 219759B HU 9802451 A HU9802451 A HU 9802451A HU P9802451 A HUP9802451 A HU P9802451A HU 219759 B HU219759 B HU 219759B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
pigment
natural
formula
compound
weight
Prior art date
Application number
HU9802451A
Other languages
English (en)
Inventor
Gilbert Ligner
Klaus Stoll
Andreas Thuermer
Joseph Reni Webster
Original Assignee
Clariant Finance (Bvi) Limited
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Clariant Finance (Bvi) Limited filed Critical Clariant Finance (Bvi) Limited
Publication of HUP9802451A2 publication Critical patent/HUP9802451A2/hu
Publication of HUP9802451A3 publication Critical patent/HUP9802451A3/hu
Publication of HU219759B publication Critical patent/HU219759B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K5/00Use of organic ingredients
    • C08K5/16Nitrogen-containing compounds
    • C08K5/34Heterocyclic compounds having nitrogen in the ring
    • C08K5/3412Heterocyclic compounds having nitrogen in the ring having one nitrogen atom in the ring
    • C08K5/3432Six-membered rings
    • C08K5/3435Piperidines
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D211/00Heterocyclic compounds containing hydrogenated pyridine rings, not condensed with other rings
    • C07D211/04Heterocyclic compounds containing hydrogenated pyridine rings, not condensed with other rings with only hydrogen or carbon atoms directly attached to the ring nitrogen atom
    • C07D211/06Heterocyclic compounds containing hydrogenated pyridine rings, not condensed with other rings with only hydrogen or carbon atoms directly attached to the ring nitrogen atom having no double bonds between ring members or between ring members and non-ring members
    • C07D211/36Heterocyclic compounds containing hydrogenated pyridine rings, not condensed with other rings with only hydrogen or carbon atoms directly attached to the ring nitrogen atom having no double bonds between ring members or between ring members and non-ring members with hetero atoms or with carbon atoms having three bonds to hetero atoms with at the most one bond to halogen, e.g. ester or nitrile radicals, directly attached to ring carbon atoms
    • C07D211/40Oxygen atoms
    • C07D211/44Oxygen atoms attached in position 4
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K5/00Use of organic ingredients
    • C08K5/0008Organic ingredients according to more than one of the "one dot" groups of C08K5/01 - C08K5/59
    • C08K5/0041Optical brightening agents, organic pigments

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Hydrogenated Pyridines (AREA)
  • Pigments, Carbon Blacks, Or Wood Stains (AREA)

Abstract

A találmány bizonyos (I) általános képletű piperidinvegyületekalkalmazására vonatkozik – a képletben R1 jelentése hidroxilcsoport,metilcsoport, 1–6 szénatomos alkoxicsoport vagy acilcsoport, R2jelentése helyettesített vagy helyettesítetlen aromás jellegű mono-vagy biciklusos csoport, R3 jelentése oxigénatom, –NH– vagy –N(1–4szénatomos alkil)-csoport és R8 jelentése egymástól függetlenülhidrogénatom vagy metilcsoport – természetes vagy szintetikus, szervesvagy szervetlen pigmentek vagy pigmentkeverékek természetes vagyszintetikus, polimer vagy prepolimer szubsztrátumokban a hő és/vagyfény által a fényállóságra és a szín- stabilitásra kifejtett károshatás elleni stabilizálás céljából. A találmány tárgyát képezi olyanmesterkeverék is, amely legalább egy (I) általános képletűvegyületből, legalább egy szerves vagy szervetlen pigmentből és egytermészetes vagy szintetikus anyagból áll, amely azonos vagykompatibilis a pigmentálandó természetes vagy szintetikus polimer vagyprepolimer szubsztrátummal. ŕ

Description

A találmány bizonyos (I) általános képletű piperidinvegyületek alkalmazására vonatkozik természetes vagy szintetikus szerves vagy szervetlen pigmentek vagy pigmentkeverékek természetes vagy szintetikus, polimer vagy prepolimer szubsztrátumokban a hő és/vagy fény fényállóságra és színstabilitásra kifejtett káros hatása elleni, különösen az ámyalatváltozással vagy a fény által kiváltott fakulással szembeni stabilizálására. A találmány tárgyát képezi olyan mesterkeverék is, amely legalább egy (I) általános képletű piperidinvegyületből, legalább egy szerves vagy szervetlen pigmentből és egy természetes vagy szintetikus anyagból áll, amely azonos vagy kompatibilis a festendő természetes vagy szintetikus, polimer vagy prepolimer szubsztrátummal. A találmány oltalmi köre kiterjed továbbá szerves vagy szervetlen pigmentek vagy pigmentkeverékek természetes vagy szintetikus, polimer vagy prepolimer szubsztrátumokban a hő és/vagy fény fényállóságra és színstabilitásra kifejtett káros hatása ellen, különösen az ámyalatváltozással vagy a fény által kiváltott fakulással szemben való stabilizálására alkalmas eljárásra is, amely abban áll, hogy legalább egy alábbi, (I) általános képletű vegyületet önmagában vagy mesterkeverék formájában a stabilizálás szempontjából hatásos mennyiségben a stabilizálni kívánt pigmenthez vagy pigmentkeverékhez vagy a pigmentet vagy pigmentkeveréket tartalmazó természetes vagy szintetikus, polimer vagy prepolimer szubsztrátumhoz adjuk.
A pigmentek olyan színezőanyagok, amelyek oldhatatlanok vagy rendkívül kis mértékben oldódnak. A színezőanyagok általában kromofor csoportként ismert atomcsoportokból - amelyek a molekulákban színt indukálnak - és auxokróm csoportokból állnak, amelyek maguk nem indukálnak ugyan színt, azonban a szín erősségét és mélységét erősítik. Ezeket az atomcsoportokat a hő- vagy fényenergia károsíthatja. Ezért beszélünk a pigmentek színtartósságáról. Például egy színezett végtermékben, amely a használat során hő és/vagy a természetes fény, különösen az utóbbi UV komponense hatásának van kitéve, a kialakított árnyalat megváltozik, vagy intenzitása, azaz a szín mélysége csökken.
A találmány célja ezért pigmentek fényállóságának és színintenzitásának, valamint a pigmentált végtermékek használati idejének a javítása.
Ezt a célt az 1. és 9., illetve all. igénypontokban adott műszaki kitanítással étjük el.
Meglepő módon azt találtuk, hogy bizonyos (I) általános képletű piperidinvegyületek jelenléte lényegesen javítja a pigmentek vagy pigmentkeverékek színtartósságát.
Ismeretes, hogy a HALS típusú (HALS=Aindered amin /ight .stabilizer) vegyületek szabadgyök-befogóként reagálnak, és ezért ezeket a vegyületeket polimer szubsztrátumok stabilizálására használják. Ezek a kereskedelemben kapható HALS vegyületek azonban nem fejtenek ki a pigmentekre speciális fénystabilizáló hatást.
A találmány ennek megfelelően (I) általános képletű piperidinvegyületek alkalmazására vonatkozik - a képletben
Rj jelentése hidrogénatom, hidroxilcsoport, rövid szénláncú alkilcsoport, rövid szénláncú alkoxicsoport vagy acilcsoport,
R2 jelentése helyettesített vagy helyettesítetlen aromás jellegű mono- vagy biciklusos csoport,
R3 jelentése oxigénatom, -NH- vagy -N(l-4 szénatomos alkil)-csoport és
Rg jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom vagy metilcsoport — a természetes vagy szintetikus szerves vagy szervetlen pigmentek és/vagy pigmentkeverékek természetes vagy szintetikus, polimer vagy prepolimer szubsztrátumokban a hő és/vagy fény fényállóságra és színstabilitásra kifejtett káros hatása elleni, különösen az ámyalatváltozással vagy a fény által kiváltott fakulással szembeni stabilizálására.
A rövid szénláncú alkilcsoport előnyösen 1-8, különösen 1-2 szénatomos; a megfelelő acilcsoport előnyösen a formil-, az acetil- vagy a propionilcsoport.
Minden Rj csoport jelentése előnyösen hidrogénatom, hidroxilcsoport, metilcsoport vagy 1-8 szénatomos alkoxicsoport, különösen metilcsoport.
Az aromás jellegű mono- vagy biciklusos R2 csoportok közül példaként a benzolt, a naftalint és a nitrogénés/vagy kéntartalmú öt- vagy hattagú, benzolgyűrűvel kondenzált vagy nem kondenzált gyűrűket említjük, amelyek szterikusan gátolt hidroxilcsoportot, például helyettesítőként [3,5-di(terc-butil)-4-hidroxi-fenil-csoportot] vagy tienilcsoportot hordoznak. A hattagú aromás gyűrűk előnyösek. A helyettesítőkre, amelyek ezeken a gyűrűkön jelen lehetnek, példaként a hidroxilcsoportot, a rövid szénláncú alkil- vagy alkoxicsoportokat említjük; előnyös a metil-, a terc-butil-, a metoxi-, az etoxi- vagy a hidroxilcsoport és egy vagy két (a) általános képletű csoport.
Minden Rg csoport előnyösen hidrogénatomot jelent.
A következő (la) általános képletű (a képletben R’,=H, CH3, OCgH17(n), C(O)CH3 és R4=H vagy OCH3] és (Ib) általános képletű [a képletben R3=H, CH3] vegyületek különösen alkalmasak a pigmentek fénystabilizálására.
A szubsztrátumot főként műanyagok és festékek, valamint más bevonatok közül választjuk.
A szubsztrátumok az (I) általános képletű piperidinvegyületek mellett a kereskedelemben kapható szokásos adalékokat, így például fenolos antioxidánsokat, szekunder aromás aminokat, tioétereket, foszforvegyületeket, biocidokat, fémpasszivátorokat, más HALS vegyületeket, UV abszorbereket, antisztatikus szereket és hasonlókat, valamint különféle bevonat-segédanyagokat vagy közömbös töltőanyagokat, például talkumot, mészkövet, üveget, baritokat és hasonlókat tartalmazhatnak.
Azoknak a végtermékeknek a használhatósági ideje, amelyek pigmentálását a találmány szerint stabilizáljuk, a technika állása szerinti termékekéhez képest jelentősen meghosszabbodik.
A találmány hasonlóképpen mesterkeverékekre is vonatkozik, amelyek legalább egy (I) általános képletű piperidinvegyületet és, ha választjuk, legalább egy szer2
HU 219 759 Β vés vagy szervetlen pigmentet és egy természetes vagy szintetikus hordozóanyagot tartalmaznak, amely utóbbi a pigmentálandó természetes vagy szintetikus, polimer vagy prepolimer szubsztrátummal azonos vagy kompatibilis.
Az (I) általános képletű piperidinvegyületek vagy a piperidinvegyületet tartalmazó mesterkeverékek a pigment vagy pigmentkeverék hozzáadása előtt, alatt vagy után adhatók a pitmentálandó szubsztrátumhoz.
Az (I) általános képletű piperidinvegyületek koncentrációja legalább 0,01%, előnyösen 0,05 és 3,0 tömeg% közötti, különösen előnyösen 0,1 és 1,7 tömeg% közötti a végtermékké feldolgozandó, a polimer vagy prepolimer szubsztrátumot magában foglaló egész keverék tömegére vonatkoztatva, és az összes pigmentre vonatkoztatott tömegaránya legalább 1:100 és 100:1, előnyösen 1:50 és 50:1, és különösen előnyösen 1:20 és 20:1 közötti érték. A szokásos pigmentálási módszerekkel összhangban a pigment tiszta formában, úgynevezett ömlesztett pigmentként; előre diszpergált formában koncentrátumként, mesterkeverékként stb.; vagy további adalékokkal együtt adható a műanyagokhoz, a festékekhez vagy más bevonatokhoz.
A %-értékek mindenütt tömeg%-okat jelentenek.
Példák
I. Alkalmazott anyagok
Olyan (I) képletű piperidinvegyületet alkalmazunk, amelynek képletében R! =CH3, R2=p-metoxi-fenil-csoport, R3=oxigénatom és R8=H. A vegyületre a továbbiakban az egyszerűség kedvéért 1. stabilizátorként utalunk.
A következő, kereskedelemben kapható pigmenteket és pigmentkeverékeket alkalmazzuk:
1.1. pigmentált termék: 1 rész Graphtol Echtgelb 3 GP [=C. I. Pigment Yellow 155], amely egy, a Clariant cégtől származó azofesték, két rész titán-dioxiddal (rutilpigment) [=C. I. Pigment White 6] alkotott keverék formájában,
1.2. pigmentált termék: a termék mesterkeverék (MB) formájában kapható a Clariant cégtől Sanyién Blau 39-93 néven [C. I. Pigment Blue 29]. Ez egy poliszulfídot tartalmazó nátrium-alumínium-szilikát.
1.3. pigmentált termék: ez a termék a Clariant cégtől mesterkeverék (MB) formájában kapható Sanyién Grau AU 604/S5 néven, és az alábbi komponensekből áll:
71,7% Sanyién Blau 39-93 [C. I. Pigment Blue 29] MB60-ként LDPE-ben
14,2% Sanyién Schwarz EMA (korom) [C. I. Pigment Black 7] MB30-ként LDPE-ben
10,2% Sanyién Weiss 39-93 (rutil) [C. I. Pigment White 6] MB60-ként LDPE-ben
3,8% Sanyién Braun 3RLM (Fe2O3) [C. I. Pigment Red 101] MB 50-ként LDPE-ben.
A következő polimereket használjuk hordozóanyagként a festékek fényállóságának vizsgálatához:
2.1. polimer: polipropilén homopolimer
- folyási mutatószám=4,8 g/10 perc (23072,16 kg)
- alapstabilizálás:
- 0,1% kalcium-sztearát
- 0,05% Sandostab® P-EPQ (Clariant)
- 0,05% Irganox® 1010 (Ciba-Geigy)
2.2. polimer: polietilén homopolimer (HDPE, Ziegler típusú)
- folyási mutatószám=2,0 g/10 perc (19072,16 kg)
- alapstabilizálás:
- 0,08% kalcium-sztearát
- 0,15% Irganox® B-215 (Ciba-Geigy)
2.3. polimer: EPDM-módosított polipropilén blokk kopolimer
- folyási mutatószám=10,0 g/10 perc (23072,16 kg)
- alapstabilizálás:
- 0,08% kalcium-sztearát
- 0,1% Sandostab®
- 0,08% Irganox® 1010, ahol a
Sandostab® P-EPQ egy feldolgozási stabilizátor a Clariant cégtől, amely szterikusan gátolt foszfoniton alapul, az
Irganox® 1010 egy antioxidáns a Ciba-Geigy cégtől, amely szterikusan gátolt fenolon alapul, és az
Irganox® B-225 egy antioxidáns a Ciba-Geigy cégtől, amely Irganox® 1010-en és Irgafos® 168-on alapul, egy foszfítfeldolgozási stabilizátor.
- Az összehasonlító példákban a technika állásához tartozó következő HALS vegyületeket alkalmazzuk:
HALS-1: Chimassorb® 944 FL, egy oligomer HALS vegyület a Ciba-Geigy cégtől
HALS-2: Sanduvor® 3944, egy oligomer, nagy molekulatömegű HALS vegyület a Clariant cégtől
HALS-3: Tinuvin® 770, egy kis molekulatömegű HALS vegyület a Ciba-Geigy cégtől
HALS-4: Uvasorb® HA-88, egy oligomer, nagy molekulatömegű HALS vegyület a 3V Francé S. A. cégtől.
II. A vizsgálandó minták előállítása A feldolgozás úgy történik, hogy a por alakú polimert a hasonlóképpen por alakú pigmenttel, vagy ahol a pigmenteket mesterkeverék formájában használjuk, a polimer granulátumot és a mesterkeverék-granulátumot összekeverjük, és azután a keveréket az olvadékban a polimerek feldolgozásánál szokásos körülmények között végzett extrudálással homogenizáljuk. Az új piperidinvegyületek vagy az összehasonlító példákban használt HALS vegyületek bekeverése hasonlóképpen történik, a kizárólag por alakú komponensekhez adjuk, vagy
- ha mesterkeveréket alkalmazunk - hasonlóképpen granulált formában, így MB20-ként, azaz olyan mesterkeverék formájában adagoljuk, amely 20 tömeg% piperidint vagy HALS vegyületet tartalmaz a végül használttal azonos hordozó polimerben. Az ily módon kapott pigmentált kiindulási anyagot lehűtés és szemcsézés után hagyományos fröccsöntéssel dolgozzuk fel, így a megfelelő próbalapokat kapjuk, amelyek vastagsága 1-3 mm, és amelyeket azután a pigmentált termék színállóságának mérésére használunk.
HU 219 759 Β
III. Vizsgálati módszerek
A pigmentált próbalapok időjárás-állóságát a következő normál- vagy gyorsított körülmények között vizsgáljuk:
3.1. Q-U-V Accelerated Weathering Tester a Q-Panel Company cégtől, amelyet 340 nm-en végzünk az ASTM G53 és az ASTM D 5208/91 szabványnak megfelelően.
3.2. Atlas Weather-O-meter Ci 65 az Atlas cégtől, a SAE-J 1885 szabványnak megfelelően.
3.3. NATAC 200 teszt (natural accelerated test), amelyet Bandolban, Franciaországban végzünk. Megjegyzés: a NATAC 200 3000 órája egyéves, a szabadban, természetes körülmények között végzett időjárásállóság-vizsgálatnak felel meg (az NF-T 54-405 számú francia szabvány szerint).
Amíg a 3.1. szerinti körülmények alkalmazása a gyorsított vizsgálat széles körben elterjedt laboratóriumi módszere, a 3.2. és 3.3. körülményeket, különösen a
3.2. körülményeket számos gépkocsigyártó és azok szállítója alkalmazza annak érdekében, hogy - különösen a pigmentált anyagokra vonatkozóan - megfelelő teszteket végezzenek.
A különféle minták színállóságának összehasonlító mérése úgy történik, hogy a megadott expozíciós idő eltelte után a próbalapokat kolorimetriás mérésnek vetjük alá, és meghatározzuk az úgynevezett delta E és delta C értékeket, amelyek egyszerűen megfogalmazva a megmaradt szín (árnyalat, intenzitás) és színtelítettség eltérését fejezik ki a vizsgálati körülményeknek ki nem tett minták színéhez viszonyítva. A színállóság akkor jó, ha delta E és delta C értéke az expozíció után a 0 közelében van. Minél jobban különböznek a teszteredmények a O-tól, annál nyilvánvalóbb lesz a színeltérés a szem számára. A fentebb említett paraméterek az úgynevezett ClELAB-rendszer komponensei (lásd JSDC, September 1976, pp. 337-338); a kolorimetriás méréssel kapcsolatos további részletek az ISO 7724/3 és a DIN 6174 számú szabványokban vannak leírva.
IV. Új és összehasonlító példák
1. példa
1,5 mm-es fröccsöntött lapokat állítunk elő 0,3 tömeg% 1.1. pigmentált termék és 2.1. polimer, valamint a fentebb említett stabilizátorok alkalmazásával, és a lapokat az előállítás után azonnal kolorimetriás mérésnek vetjük alá.
Kontroll 0,25% Hals 1 0,5% Hals 1 0,25% 1. stabilizátor 0,5% 1. stabilizátor
delta C 0 -1,6 -1,8 0,2 -0,2
delta E 0 2,5 2,3 0,8 1,0
A delta C és delta E mért értékeinek a kontroll (HALS vegyületek nélküli) mintákéhoz való hasonlítása azt mutatja, hogy az új 1. stabilizátor alkalmazása 35 esetében jelentősen kisebbek az eltérések a kívánt árnyalatoktól a HALS-1 vegyületet tartalmazó összehasonlító mintákhoz viszonyítva.
2. példa
Az 1. példa szerint előállított fröccsöntött lapokat a
3.1. szerinti körülmények hatásának tettük ki 600 órán át, majd kolorimetriás meghatározást végeztünk.
Kontroll 0,25% Hals 1 0,5% Hals 1 0,25% 1. stabilizátor 0,5% 1. stabilizátor
delta C -1,3 -1,3 -1,2 -0,6 -0,7
delta E 1,7 2,1 1,5 1,1 1,2
A vizsgálat eredményeinek összehasonlítása világosan mutatja az új 1. stabilizátor színstabilizáló hatását.
Míg a kereskedelmi HALS-1 vegyület lényegében nem befolyásolta a pigmentált termék színállóságát, az 1. stabilizátor használatakor jelentős javulást kaptunk; más 50 szavakkal, az eredeti állapothoz viszonyítva mért színeltérés, ami az expozíció következménye, lényegesen csökkent, és ehhez a jelen esetben az 1. stabilizátor 0,25%-os hatásos koncentrációja elegendő volt. Az 1.
stabilizátor hatása 0-hoz közeli delta C és delta E értékeket eredményez.
3. példa
Az 1. példa szerint előállított fröccsöntött lapokat 636 órán át (a tényleges expozíciós idő) a 3.2. körülmények között intenzív UV sugárzás hatásának tettük ki, és azután kolorimetriás mérésnek vetettük alá.
Kontroll 0,25% Hals 1 0,5% Hals 1 0,25% 1. stabilizátor 0,5% 1. stabilizátor
delta C -3,7 -3,2 -2,6 -2,0 -2,70
delta E 4,0 4,2 2,9 2,5 2,5
HU 219 759 Β
Az összehasonlítás ismét azt mutatja, hogy a hagyományos HALS-1 vegyület csak csekély mértékű javulást idéz elő a festés színállóságában. A HALS-1 vegyületnek csak egy nagyobb, 0,5%-os koncentrációja idéz elő észlelhető különbséget a (HALS stabilizátort nem tartalmazó) kontrollmintához képest. Ezzel szemben azt találtuk, hogy az új 1. stabilizátor alkalmazásával még ilyen expozíciós körülmények között is jelentős javulás érhető el a pigmentált termék színállóságában és színstabilitásában.
4. példa
1,2 tömeg% 1,2 pigmentált terméket 60 tömeg%-os koncentrációban LDPE-ben (azaz 2%-os MB60 mesterkeverék formájában) a 2.2-es polimerbe foglalva, 3 mm-es fröccsöntött lap alakjában vizsgáltuk az új 1. stabilizátor színállóságot javító hatását a kereskedelemben kapható más HALS vegyületekkel, a HALS-2 és a HALS-4 vegyülettel szemben. A gyorsított időjárásállósági vizsgálatot a részben természetes, részben mesterséges 3.3. körülmények között Bandolban, Franciaországban végeztük.
A táblázatban feltüntetett, a körülmények hatásának ki nem tett referenciamintákhoz viszonyított delta E értékeket 9000 órás időjárás-állósági vizsgálat után kaptuk.
0,15% HALS-4 0,15% HALS-2 0,15% 1. stabilizátor
delta E 11,9 9,1 5,0
Az új 1. stabilizátor stabilizáló hatása teljesen nyilvánvaló, különösen a jelen példában választott hosszú expozíciós idő után. A pigmentált termék mért színeltérése körülbelül csak fele annak, amit a hagyományos, HALS-2 vagy HALS-4 vegyülettel stabilizált minták esetében mértünk; más szavakkal, az 1. stabilizátor jelenléte képes volt szignifikánsan csökkenteni a szín fakulását, ami még a szabad szemmel történő vizsgálat esetén is teljesen nyilvánvaló.
5. példa
2% 1.3. pigmentált termék, a 2.3. polimer és a fentebb említett stabilizátorok alkalmazásával 1 mm-es fröccsöntött lapokat készítettünk. Ezeket a lapokat azután a 3.3. alatti körülmények hatásának tettük ki, és 3000 és 4500 óra eltelte után kolorimetriásan vizsgáltuk.
0,3% HALS-2 ΊΟ,3% HALS-3 0,6% HALS-3 0,6% 1. stabilizátor
delta E (3000 óra elteltével 0,36 0,21 0,08
delta E (4500 óra elteltével 0,68 0,59 0,45
A kis molekulatömegű HALS-3-at vagy annak az oligomer, aránylag nagy molekulatömegű HALS-2-vel való kombinációját nagyon gyakran használják a jelen
2.3. polimerben, és így a technika állásához tartozónak tekinthető. Itt ismét az új 1. stabilizátor alkalmazása ugyanabban a koncentrációban jelentős növekedést idéz elő a pigmentált termék színstabilitásában, és ily módon javítja a megfelelő színezett termékek használhatósági tulajdonságait és/vagy fenntartja azok eredeti színét egy hosszabb használati időn át.

Claims (14)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1 .(I) általános képletű piperidinvegyületek - a képletben
    Rj jelentése hidroxilcsoport, metilcsoport, 1-6 szénatomos alkoxicsoport vagy acilcsoport,
    R2 jelentése helyettesített vagy helyettesítetlen aromás jellegű mono- vagy biciklusos csoport,
    R3 jelentése oxigénatom, -NH- vagy -N(l-4 szénatomos alkil)-csoport és
    Rg jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom vagy metilcsoport alkalmazása szerves vagy szervetlen pigmentek vagy pigmentkeverékek természetes vagy szintetikus, polimer vagy prepolimer szubsztrátokban a hő és/vagy fény fényállóságra és színstabilitásra kifejtett káros hatásával szembeni stabilizálására, ahol legalább egy piperidinvegyület tömegaránya az összes pigmentált termékhez viszonyítva 1:100 és 100:1 közötti.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti alkalmazás, ahol az (I) általános képletben
    R, jelentése hidroxilcsoport, metilcsoport vagy
    1-8 szénatomos alkoxicsoport, előnyösen metilcsoport,
    R2 jelentése benzolgyűrű vagy naftalingyűrű, előnyösen p-(l-8 szénatomos alkoxicsoporttal helyettesített) benzolgyűrű, nitrogén- és/vagy kéntartalmú ötvagy hattagú gyűrű, amely benzolgyűrűvel kondenzálva lehet,
    R3 jelentése oxigénatom, -NH- vagy -N(l-4 szénatomos alkil)-csoport és
    R8 jelentése hidrogénatom.
  3. 3. Az (la) általános képletű vegyületek 1. vagy 2. igénypont szerinti alkalmazása, ahol a képletben R’!=CH3 vagy OCgH17(n) és
    R4=H vagy OCH3.
  4. 4. Az (Ib) általános képletű vegyületek 1. vagy 2. igénypont szerinti alkalmazása, ahol a képletben R3=CH3.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti alkalmazás, ahol a piperidinvegyület mennyisége legalább 0,01 tömeg%, előnyösen 0,05 és 3,0 tömeg% közötti, különösen 0,1 és 1,7 tömeg% közötti a végtermékké feldolgozandó teljes, a polimert vagy prepolimert magában foglaló keverékre vonatkoztatva.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti alkalmazás, ahol legalább egy piperidinvegyület tömegaránya az összes pigmentált termékhez viszonyítva 1:50 és 50:1 közötti, előnyösen 1:20 és 20:1 közötti.
    HU 219 759 Β
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti alkalmazás, ahol a szubsztrátumot műanyagok, festékek és más bevonatok közül választjuk.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti alkalmazás, ahol a szubsztrátum antioxidánsok, feldolgozási segédanyagok és további fénystabilizátorok, töltőanyagok, erősítőszerek és segédanyagok közül választott adalékot tartalmaz.
  9. 9. Mesterkeverék-készítmény, amely legalább egy 1. igénypont szerinti (I) általános képletű vegyületből, szerves vagy szervetlen pigmenttel vagy a nélkül, és egy természetes vagy szintetikus anyagból áll, amely azonos vagy kompatibilis a pigmentálandó természetes vagy szintetikus, polimer vagy prepolimer szubsztráttal, amelyben a piperidinvegyület tömegaránya az összes pigmentált termékhez viszonyítva 1:100 és 100:1 közötti.
  10. 10. A 9. igénypont szerinti mesterkeverék, amelyben a piperidinvegyület tömegaránya az összes pigmentált termékhez viszonyítva 1:50 és 50:1 közötti, előnyösen 1:20 és 20:1 közötti.
  11. 11. Eljárás szerves vagy szervetlen pigmentek vagy pigmentkeverékek természetes vagy szintetikus, polimer vagy prepolimer szubsztrátumokban a hő és fény fényállóságra és színstabilitásra kifejtett káros hatásával szembeni stabilizálására, azzal jellemezve, hogy legalább egy 1. igénypont szerinti (I) általános képletű vegyületet önmagában vagy mesterkeverék formájában a stabilizálás szempontjából hatásos mennyiségben a stabilizálni kívánt pigmenthez vagy pigmentkeverékhez vagy a pigmentet vagy pigmentkeveréket tartalmazó természetes vagy szintetikus, polimer vagy prepolimer szubsztrátumhoz adunk.
  12. 12. A 11. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a piperidinvegyület mennyisége a szubsztrátumban legalább 0,01 tömeg%, előnyösen 0,05 és 3,0 tömeg%, különösen 0,1 és 1,7 tömeg% közötti a végtermékké feldolgozandó teljes, a polimer vagy prepolimer szubsztrátumot magában foglaló keverékre vonatkoztatva.
  13. 13. A 11. vagy a 12. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a piperidinvegyület tömegaránya az összes pigmentált termékhez viszonyítva 1:100 és 100:1, előnyösen 1:50 és 50:1, különösen 1:20 és 20:1 közötti.
  14. 14. A 11-13. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szubsztrátumot műanyagok és festékek, valamint más bevonatok közül választjuk.
HU9802451A 1995-08-18 1996-08-16 Eljárás pigmentstabilizációra piperidinvegyületek alkalmazásával és a vegyületeket tartalmazó készítmény HU219759B (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US253195P 1995-08-18 1995-08-18
PCT/EP1996/003623 WO1997007160A1 (de) 1995-08-18 1996-08-16 Stabilisierung von pigmenten

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP9802451A2 HUP9802451A2 (hu) 1999-02-01
HUP9802451A3 HUP9802451A3 (en) 1999-03-29
HU219759B true HU219759B (hu) 2001-07-30

Family

ID=21701204

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9802451A HU219759B (hu) 1995-08-18 1996-08-16 Eljárás pigmentstabilizációra piperidinvegyületek alkalmazásával és a vegyületeket tartalmazó készítmény

Country Status (10)

Country Link
US (1) US6126736A (hu)
EP (1) EP0851892A1 (hu)
JP (1) JPH0952975A (hu)
KR (1) KR19990037646A (hu)
AU (1) AU722470B2 (hu)
BR (1) BR9609927A (hu)
CZ (1) CZ46598A3 (hu)
HU (1) HU219759B (hu)
SK (1) SK20598A3 (hu)
WO (1) WO1997007160A1 (hu)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19530468A1 (de) * 1995-08-18 1997-02-20 Sandoz Ag Verwendung von Piperidinverbindungen
GB9800935D0 (en) 1998-01-17 1998-03-11 Clariant Int Ltd Improvements in or relating to organic compounds
JPH11295932A (ja) * 1998-04-16 1999-10-29 Kao Corp イエロートナー
GB2377703B (en) * 1998-12-14 2003-06-18 Ciba Sc Holding Ag Sterically hindered amine compounds
GB0003326D0 (en) * 1999-02-25 2000-04-05 Ciba Sc Holding Ag Hydroxy-Substituted N-Alkoxy hindered amines
US6376584B1 (en) * 1999-02-25 2002-04-23 Ciba Specialty Chemicals Corporation Hydroxy-substituted N-alkoxy hindered amines and compositions stabilized therewith
US6538056B1 (en) * 2000-10-10 2003-03-25 Clariant International Ltd. Polyolefin articles with long-term elevated temperature stability
DE10106147A1 (de) * 2001-02-10 2002-08-14 Clariant Gmbh Saure Pigmentdispergatoren und Pigmentzubereitungen
DE10109483A1 (de) * 2001-02-28 2002-09-05 Clariant Gmbh Oxalkylierungsprodukte hergestellt aus Epoxiden und Aminen und deren Verwendung in Pigmentpräparationen
KR100388955B1 (ko) * 2001-05-30 2003-06-25 엘지전자 주식회사 정전시 무선전화기의 통화시간 연장 장치 및 방법
US7081213B2 (en) 2002-05-14 2006-07-25 Clariant Finance (Bvi) Limited Stabilizer mixtures for the protection of polymer substrates
JP4615309B2 (ja) 2002-05-17 2011-01-19 オセラ・ホールディング・インコーポレイテッド 白内障および他の眼球疾患の進行の改善
EP1462478A1 (en) * 2003-03-26 2004-09-29 Clariant International Ltd. Improved long term dimensional stability of pigmented polymer articles
US7825134B2 (en) 2003-05-19 2010-11-02 Othera Holding, Inc. Amelioration of cataracts, macular degeneration and other ophthalmic diseases
DE102005026278A1 (de) * 2005-06-08 2005-10-13 Clariant Gmbh Kosmetische, pharmazeutische und dermatologische Zubereitungen enthaltend Homo- und/oder Copolymerwachse aus den Monomeren Ethylen und/oder Propylen
JP5086556B2 (ja) * 2006-03-31 2012-11-28 エスケー化研株式会社 塗料組成物
JP2008231269A (ja) 2007-03-20 2008-10-02 Fujifilm Corp 有機顔料微粒子及びその分散物、並びに有機顔料微粒子分散物の製造方法
US8961682B2 (en) * 2012-07-26 2015-02-24 Empire Technology Development Llc Hydrophilic paints using pigments coated with anti-oxidants

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3412227A1 (de) * 1983-04-11 1984-10-11 Sandoz-Patent-GmbH, 7850 Lörrach Neue piperidinverbindungen
JPH0615657B2 (ja) * 1986-02-19 1994-03-02 東レ・デュポン株式会社 ブロツクポリエ−テルエステル共重合体組成物
US5190710A (en) * 1991-02-22 1993-03-02 The B. F. Goodrich Company Method for imparting improved discoloration resistance to articles
FR2694761B1 (fr) * 1992-08-17 1996-06-14 Sandoz Sa Amines steriquement encombrees, leur preparation et leur utilisation comme stabilisants des matieres polymeres.
DE19530468A1 (de) * 1995-08-18 1997-02-20 Sandoz Ag Verwendung von Piperidinverbindungen

Also Published As

Publication number Publication date
US6126736A (en) 2000-10-03
AU722470B2 (en) 2000-08-03
HUP9802451A3 (en) 1999-03-29
EP0851892A1 (de) 1998-07-08
MX9801267A (es) 1998-05-31
HUP9802451A2 (hu) 1999-02-01
JPH0952975A (ja) 1997-02-25
AU6822396A (en) 1997-03-12
WO1997007160A1 (de) 1997-02-27
SK20598A3 (en) 1998-09-09
BR9609927A (pt) 1999-06-08
CZ46598A3 (cs) 1998-07-15
KR19990037646A (ko) 1999-05-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU219759B (hu) Eljárás pigmentstabilizációra piperidinvegyületek alkalmazásával és a vegyületeket tartalmazó készítmény
EP2949697A1 (en) Resin composition
JP5283153B2 (ja) 合成樹脂組成物及び自動車内外装材
CA2160574C (en) Low color processing, heat and light stabilizer system for polypropylene fiber
US11168217B2 (en) Coated bismuth oxy halide-based pigment
CN114539675A (zh) 稳定的树脂组合物
EP0430650B1 (en) Nylon molding compositions exhibiting improved protection against UV-light degradation
JPH0616875A (ja) 安定剤系を含むポリオレフィン組成物
JPH0280438A (ja) 安定化された合成樹脂組成物
US4794135A (en) Arylenediamine substituted triazines
JP2006342257A (ja) アルミニウム顔料配合樹脂組成物
EP0892828B1 (en) Stabilization of polyolefins
JP2005054105A (ja) 耐候性の改善された合成樹脂組成物及び内外装材
US3708457A (en) Pigmented polyolefin compositions containing phthalocyanine compounds
JPS61500123A (ja) 安定化した熱可塑性ポリマ−組成物
JPH04225050A (ja) くすんだ着色のアクリルガラスおよびその製造方法
US5047530A (en) Arylenediamine substituted triazines
JP6952445B2 (ja) ポリオレフィン系樹脂組成物およびそれを用いた自動車内外装材
MXPA98001267A (en) Stabilization of pigmen
EP2710071B1 (en) Colouring composition for thermoplastic polymers and process of preparing and using same
JP2020037603A (ja) ポリオレフィン系樹脂組成物およびその成形品
Marzec et al. Novel dyed ethylene-norbornene composites with enhanced aging resistance
JP2637761B2 (ja) ポリオレフイン組成物
Solera et al. New High Performance Light Stabilizer Systems for Molded-in Color TPOs: An Update
SK295692A3 (en) Polypropylene colourable composition for the production of fibers and foils

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee