SI9520064A - Device for transmitting messages in a mobile communication network - Google Patents

Device for transmitting messages in a mobile communication network Download PDF

Info

Publication number
SI9520064A
SI9520064A SI9520064A SI9520064A SI9520064A SI 9520064 A SI9520064 A SI 9520064A SI 9520064 A SI9520064 A SI 9520064A SI 9520064 A SI9520064 A SI 9520064A SI 9520064 A SI9520064 A SI 9520064A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
data
code
message
communication network
terminals
Prior art date
Application number
SI9520064A
Other languages
English (en)
Inventor
Rudolf Ritter
Joachim Hertel
Original Assignee
Eidgenoess Ptt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=8218273&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SI9520064(A) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Eidgenoess Ptt filed Critical Eidgenoess Ptt
Publication of SI9520064A publication Critical patent/SI9520064A/sl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W4/00Services specially adapted for wireless communication networks; Facilities therefor
    • H04W4/12Messaging; Mailboxes; Announcements
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04BTRANSMISSION
    • H04B7/00Radio transmission systems, i.e. using radiation field
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W4/00Services specially adapted for wireless communication networks; Facilities therefor
    • H04W4/12Messaging; Mailboxes; Announcements
    • H04W4/14Short messaging services, e.g. short message services [SMS] or unstructured supplementary service data [USSD]
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W88/00Devices specially adapted for wireless communication networks, e.g. terminals, base stations or access point devices
    • H04W88/02Terminal devices
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W88/00Devices specially adapted for wireless communication networks, e.g. terminals, base stations or access point devices
    • H04W88/18Service support devices; Network management devices
    • H04W88/184Messaging devices, e.g. message centre

Description

PRIPRAVA ZA POSREDOVANJE SPOROČIL V KOMUNIKACIJSKI MREŽI ZA OBDELAVO GOVORA IN PODATKOV
Predmet izuma je priprava za posredovanje sporočil v komunikacijski mreži za obdelavo govora in podatkov s številnimi terminali, ki so dodeljeni določenemu uporabniku ali pa so s pomočjo podatkovnega nosilca, vstavljivega v terminal, lahko dodeljeni določenemu uporabniku, pri čemer lahko najmanj dva terminala vstopata v govorno ali podatkovno komunikacijo med seboj, kakor tudi z najmanj eno centralo za krmiljenje posredovanja sporočil znotraj komunikacijskega omrežja, pri čemer je vsako posredovanje sporočil podatkovna komunikacija, pri kateri se izmenjujejo podatkovni telegrami, pri katerih je v vsakem vsebovan standardiziran podatkovni predložek z mednarodno standardizirano označevalno kodo za določitev identitete naročnika in avtentičnosti sporočila, kakor tudi z najmanj eno v komunikacijskem omrežju vsebovano centralno enoto, pri čemer najmanj en del terminalov in centralna enota izkazujejo sredstva za izdelavo podatkovnega predložka podatkovnih telegramov, pri čemer so podatkovni telegrami posredovani bodisi od centralne enote k najmanj enemu terminalu ali pa od enega terminala k centralni enoti, pri čemer so v centralni enoti in v omenjenem najmanj enem delu terminalov na razpolago ureditve za preizkušanje podatkovnega predložka.
Sedaj mnoge dežele nudijo nacionalna mobilna radijska omrežja, ki uporabljajo številne tehnične standarde. Za promet preko meja pa različna omrežja predstavljajo oviro. Naročnik mobilnega radijskega omrežja pričakuje, da bo svoj terminal lahko uporabljal na različnih krajih v več deželah, na primer v vsej Evropi.
Z uvedbo standarda GSM (Global System for Mobil Communication), ki je oznaka za standard celulamega radijskega mobilnega omrežja, je pot k enotnemu omrežju in s tem k prometu preko meja odprta.
V si.1. je prikazana principielna zgradba mobilnega radijskega omrežja, ki deluje po standardu GSM. Z1 je v tem označeno površinsko območje mobilnega radijskega omrežja. Vsa površina tega omrežja je pri tem prekrita z medsebojno mejujočimi in prekrivajočimi se radijskimi celicami 2, od katerih je v sl.1. vidno le nekaj maloštevilnih. V vsaki radijski celici 2 obstaja bazna postaja 3 (RBS, RadioBase-Station), ki prevzema radijsko oskrbo do terminalov pri naročnikih mobilnega radijskega omrežja. Na vsaki radijski progi med bazno postajo 3 in terminalom 4 se vse govorne in krmilne
-2informacije kakor tudi drugi podatki, na primer sporočila, prenašajo digitalno šifrirano.
S 5 je označen krmilnik (BSC, Base-Station-Controller), s katerim se krmili več baznih postaj. Krmilnik je na primer odgovoren za to, da se prehod enega naročnika oz. naročniku dodeljenega terminala, predvsem mobilnega telefona, od ene radijske celice do druge sosednje celice odvija v radijsko tehničnem smislu nemoteno. Na podlagi avtomatično izvedenih meritev jakosti polja krmilnik odloča, kdaj se bo pričel prehod od ene in do katere sosednje radijske celice. Tak prehod se imenuje Handover.
Krmilniki so po svoji strani povezani do nadrejene mobilne radijske centrale 6 (MSC, Mobil-ServiceSwitching-Center), ki ustvarja prehod k žično povezanem omrežju 7, na primer k omrežju ISDN (ISDN, Integrated Services Digital Network), torej k digitalnem storitveno-integriranem telefonskem omrežju. Na takem telefonskem omrežju se lahko na primer istočasno prenašajo govorne informacije, slikovne informacije, informacije iz naprav za obdelavo podatkov itd.
Z 9 je prikazan nadaljni terminal, na primer osebni računalnik (PC), s katerim se med drugim kot uporaba podatkovne komunikacije lahko prenašajo sporočila do mobilnega radijskega telefona 4. Možnost, da se to dela, je v strokovnem svetu znana kot storitev, imenovana SMS (SMS, Short Message Service). Sporočila pa se lahko posredujejo tudi od enega mobilnega radijskega telefona k drugemu mobilnemu radijskemu telefonu. Zveza se pri tem vedno odvija preko centrale za storitev kratkih sporočil 8, takoimenovane Short Message Service Center 8 (SMS-C). Storitev SMS za posredovanje kratkih sporočil je telekomunikacijska storitev, ki omogoča, da se obvestila pošljejo od Short Message Service Center-a k GSM-naročniku (SMS MT/PP, Mobile Terminated / Point-to-Point), oziroma da se le*ta posredujejo od GSM-naročnika na Short Message Service Center (SMS MO/PP, Mobile Originated / Point-to-Point). Vsako sporočilo je pri tem pakirano v podatkovni telegram, pred katerega je uvrščen podatkovni predbžek, standardizirana glava (header), v katerem je med drugim vsebovana identifikacija naročnika in koda, da gre pri tem za sporočilo.
To dogajanje, ki je definirano v standardu GSM 3.40, je označeno z GSM faza 2. Le-to omogoča prenašanje poljubnih bitnih tokov v transparentnem načinu. Kratka sporočila, kot na primer “Pokliči prosim vendar naročnika xyz” se lahko od naročnika A preko Short Message Service Center-a posredujejo naročniku B. Sporočilo se pri prejemniku pokaže na primer na prikazovalnem zaslonu.
Od GSM faze 2 dalje obstajajo tudi takoimenovana sporočila razreda 2. Pri mobilnih radijskih telefonih ali drugih terminalih, predvidenih za obdelavo sporočil razreda 2, se pri tem predpostavlja, da obstaja pomnilno sredstvo, predvsem naročniški identifikacijski modul (SIM, Subscriber
-3Identification Module) v izvedbi čip kartice. V pomnilnem sredstvu so med drugim vsebovani vsi za identifikacijo uporabnika potrebni podatki. Čip kartice ali procesorske čip kartice so vstavljive v poljuben za uporabo predviden terminal. Prednost take izvedbe je v tem, da npr. ni potrebno, da nosi naročnik mobilnega radijskega telefona s seboj svoj osebni terminal, ampak samo svojo čip kartico.
Sporočila razreda 2 ali na njih zasnovani nadaljni razvojni dosežki, ki lahko sestojijo iz enega ali več sporočil, se v sporočilnem smislu odlagajo v prej omenjeno pomnilno sredstvo. Čim se to zgodi, se pošlje pozitivna potrditev sprejema na Short Message Service Center.
S tem se ponuja možnost, da se podatki ali izvedbene instrukcije na pomnilno sredstvo v terminalu pošiljajo ali pa se od njega sprejemajo.
Naloga predloženega izuma je s tem bila, dalje izgraditi prednostne lastnosti sporočil razreda 2 in s storitvijo SMS ne samo posredovati transparentne bitne tokove, ampak ponuditi za to avtoriziranim naročnikom posebne storitve.
Po izumu je naloga rešena s pripravo za posredovanje sporočil v komunikacijskem omrežju za obdelavo govora in podatkov, izkazano s tem, da lahko podatkovni telegrami vsebujejo nadaljno, od vsakokratnega omrežnega operaterja določljivo označevalno kodo, da centralna enota in imenovani najmanj en del terminalov izkazujejo sredstva za ustvarjanje nadaljne označevalne kode in obsegajo filter za razpoznavanje nadaljne označevalne kode, pri čemer je nadaljna označevalna koda od vsakokratnega omrežnega operaterja določljiva varnostna ureditev za posredovanje določenih sporočil in je v podatkovnem telegramu vsebovana neposredno priključeno k standardiziranem podatkovnem predložku.
Z označevalno kodo po izumu, ki lahko dodatno k standardiziranemu podatkovnemu predložku ali glavi obstaja v podatkovnem telegramu sporočila, je označeno, da so podatki v tem sporočilu podatki, ki jih je treba obdelati po posebnem postopku. Označevalno kodo, ki je prednostno vsebovana priključeno na standardizirani podatkovni predložek ali glavo, ustvarijo bodisi centralna enota ali terminali, ki so za to opremljeni in jo skupaj s podatkovnim telegramom posredujejo nasprotni strani, bodisi terminalu ali centralni enoti. Tako centralna enota kot tudi terminali, ki so za to opremljeni, preizkusijo pri sprejemu vsakega podatkovnega telegrama, ki je razpoznaven po standardiziranem podatkovnem predložku, če sporočilo dodatno vsebuje tudi označevalno kodo. Če to ni primer, se podatki podatkovnega telegrama obravnavajo kot normalno, dosedaj običajno sporočilo po standardu SMS. Če pa to je primer, centralna enota ve, da odpošiljatelj telegrama pošilja sporočilo, ki mu je
-4treba dodeliti posebno, sicer nedostopno storitev ali posebno uporabo. Prav tako v tem primeru centralna enota ve, da v telegramu z razpoznano označevalno kodo vsebovani podatki zajemajo podatke za obdelavo in/ali prikaz informacij določene predhodno izbrane posebne storitve. Z označevalno kodo opremljeni podatkovni telegrami omogočajo prenašanje podatkov in izvedbenih instrukcij na terminale, posebej opremljene s filtrom za razpoznavanje takih podatkovnih telegramov, oziroma njihovo sprejemanje s strani takih terminalov v centralni enoti, ki prav tako obsega ustrezni filter. Izhajajoč Iz tega se lahko med ustrezno opremljenimi terminali in centralno enoto, ki je krmilna centrala, tkim. Service Center, določi protokol uporabe, ki za krmiljeni terminal ureja sporočilno sinhronizacijo, avtentičnost podatkov s pomočjo kriptograma in generiranje izvedbene instrukcije. Na osnovi protokola uporabe je možno definirati nove storitve, ki jih oskrbnik omrežja lahko ponudi ustreznemu naročniku, ki se pojmujejo kot sporočilna izmenjava med terminalom, opremljenim z ustreznim filtrom ter med Service Center-om. Kot primer take posebne storitve so na primer možne krajevno odvisne poizvedbe. Tako je med drugim omogočena poizvedba po krajevno odvisnih telefonskih številkah služb pomoči, kot so cestna služba pomoči, zdravnik, lekarna itd.
Operater omrežja lahko določi označevalno kodo. Ni potrebno, da je le-ta uglašena z mednarodnimi standardi in lahko zajema poljubno razvite varnostne ureditve tako, da je vsak slučajnostni zahtevek po posebnih storitvah s strani neupravičenih naročnikov izključen. Filter je smotrno zgrajen kot programski modul. Ta programski modul mora biti v času določanja začetnih podatkov spravljen v terminalu, ki je naročniku fiksno dodeljen ali pa v podatkovnem nosilcu, predvsem na čip kartici, ki je fiksno dodeljena naročniku in je vstavljiva v množico sicer nedodeljenih terminalov.
Ker je imenovano komunikacijsko omrežje, v katerem prihaja do uporabe priprave, predvsem digitalno delujoče komunikacijsko omrežje, zlasti pa celularno zgrajeno mobilno radijsko omrežje, definirano po standardu GSM ali po standardu DCS1800, so kot terminali predvideni mobilni radijski telefoni. Le-ti so vedno bolj opremljeni tako, da vsebujejo pisalno-bralno pripravo za čip kartico, predvsem za procesorsko čip kartico (SIM Subscriber-ldentification-Modul). Terminal pa je lahko tudi naprava za obdelavo podatkov, kot je na primer osebni računalnik ali ročni računalnik. Lahko pa si je zamisliti, da bodo v prihodnosti take naprave, čeprav do danes to še ni običajno, prav tako izkazovale podatkovno pisalno-bralne priprave za čip kartice. Uporabnikom lastni podatki za elektronsko obdelavo so s pomočjo prenosnih podatkovnih nosilcev kot so diskete, trdi diski ali pomnilniška sredstva v velikosti čip kartice po standardu PCMCIA že danes vstavljivi v razne naprave za obdelavo podatkov.
Po diagramu pretoka predstavlja imenovani filter razvejitveno ureditev, ki predaja sporočila, ki ne vsebujejo označevalne kode, na prvi izhod in ki sporočila, v katerih je bila zaznana označevalna
-5koda, vodi na drugi izhod. Ta predvsem programsko na čip kartici zgrajeni filter je vedno poklican, kadar terminal, zlasti mobilna radijska naprava, kliče čip kartico z obnovljenim “SMS ukazom”, t.j. če naj bo sporočilo ali kratko obvestilo shranjeno na čip kartico. Sporočila, ki se na podlagi korektne označevalne kode vodijo na drugi izhod, se nato preverjajo glede na korektno sporočilno oziroma obvestilno sinhronizacijo. Če le-te ni, se sporočilo ne sprejme. Če pa je ta sporočilna sinhronizacija korektna, bo sporočilo poleg tega preveijeno, če gre za delno ali pa za popolno posamično sporočilo.
Filter je lahko kakršnakoli ureditev, ki je primerna, da podatkovne telegrame, ki vsebujejo označevalno kodo, razpozna in/ali izloči.
Z izumom je predloženo, da je v označevalni kodi vsebovano število delnih sporočil za popolno sporočilo ter informacija o mestu ustreznega delnega sporočila znotraj sporočila. V pomnilnem sredstvu čip kartice bodo posamezna sporočila v zaporedju njihovega prihajanja shranjena vsaj toliko Časa, dokler ni sprejeto celotno sporočilo. Šele tedaj se bo pričela obdelava in sicer v pravilnem zaporedju posamičnih sporočil, ki pa ni treba, da ustreza zaporedju sprejemanja. S strani centrale je predvideno, da centralna enota zajema za posebne storitve še pogonsko centralo, takoimenovan SIM Service Center (SSC). Temu SIM Service Center-u je lahko za vsako posebno storitev dodeljen logični modul (SVL, Servicelogic). Posamični logični moduli so funkcijsko povezani s SIM Service Center-om. SIM Service Center-u je v nadaljnem dodeljena banka podatkov, ki je med drugim določena za upravljanje podatkov o upravičenosti naročnikov, ki so upravičeni do posredovanja sporočil z označevalno kodo. S SIM Service Center-om je prav tako funkcionalno povezana avtentičnostna kontrolna enota (AUC, Authentification Center). To je modul za izračunavanje, šifriranje in kontroliranje v označevalni kodi vsebovane varnostne kode, kriptograma.
O načinu, kako je oblikovana varnostna koda, bo v nadaljnem povedano podrobneje. Vnaprej naj bo samo privzeto, daje vanjo vključeno slučajnostno število, pri čemer je slučajnostno število sSmo funkcija sporočila, predvsem določljiva s strani operaterja komunikacijskega omrežja.
V nadaljnem je izum na podlagi slik primerno podrobneje opisan. Pri tem kažejo
51.1. principielno zgradbo mobilnega radijskega omrežja, delujočega po standardu GSM v skladu s stanjem tehnike,
51.2. po izumu razširjeno mobilno radijsko omrežje, delujoče po standardu GSM,
51.3. mobilni radijski telefon s čip kartico za mobilno radijsko omrežje po sl. 1. in 2.,
51.4. prvi diagram pretoka, ki kaže funkcijo filtra po izumu,
51.5. drugi diagram pretoka, iz katerega je razviden način delovanja filtra,
-651.6. zgradbo podatkovnega telegrama sporočila SMS po standardu GSM,
51.7. zgradbo podatkovnega telegrama sporočila z označevalno kodo za posebne storitve, in
51.8. mobilno radijsko omrežje po sl.2. predstavljeno drugače, za razjasnitev postopka posredovanja sporočila.
Izhajajoč iz prednostno digitalno delujočega celularno zgrajenega mobilnega radijskega omrežja po sl.1ki je definirano po standardu GSM ali standardu DCS 1800, zajema priprava za posredovanje sporočil po izumu razširitve omrežja, navedene v sl.2.
Za oddajanje in sprejemanje sporočil, ki v svojem podatkovnem telegramu vsebujejo označevalno kodo po izumu, so v ta namen predvideni terminali 4,9 opremljeni s filtrom 12.1. Ta filter je predvsem programski modul in je vsebovan bodisi v pomnilniku samega terminala ali pa predvsem na čip kartici, ki jo je mogoče vstaviti v pisalno-bralno pripravo, urejeno na terminalu 4.
Short Message Service Center (SMS-C) 8 vodi od terminalov 4, 9 posredovane podatkovne telegrame na pogonsko centralo za posebne storitve (SSC, SIM Service Center) 10. Tej pogonski centrali je prav tako dodeljen filter 12.2, ki podatkovne telegrame brez označevalne kode neposredno vrača nazaj na Short Message Service Center 8 in obdeluje dalje samo take z označevalno kodo. Pogonski centrali je za vsako posebno storitev, za kar je v uvodu opisa na kratko imenovan primer, odrejen po en logični modul (SVL1, SVL n, Service Logic) 11.1 do 11 .n. Z11.1 je pri tem označen logični modul za prvo posebno storitev ali uporabo, z 11 .n pa logični modul za n-to posebno storitev ali n-to uporabo. Število posebnih storitev ali uporab ni omejeno in je bistveno odvisno od kreativnosti operaterja omrežja.
SIM Service Center 10 deluje skupaj z moduli 14, 15 za upravljanje upravičenostnih podatkov posameznih naročnikov, ki so upravičeni do posredovanja sporočil z označevalno kodo, kakor tudi za izračun, šifriranje in kontrolo varnostne kode, ki je vsebovana v označevalni kodi. Prvi od teh modulov je v bistvu podatkovna banka 14, v katero so vloženi naročniški identifikacijski podatki tistih naročnikov, ki so upravičeni do uporabe posebnih storitev. V drugem modulu 15, Authentification Center-u, se pri sprejemanih sporočilih predvsem kontrolira v označevalni kodi vsebovana varnostna koda, oz. se pri posredovanih sporočilih le-ta izračunava in šifrira. Primer za to je naveden dalje zadaj.
Predvsem je SIM Service Center-u 10 prav tako dodeljena enota za govorjeni odgovor VRU (Voice Respond Unit) 13, ki zlasti naročniku, ki zahteva posebno storitev, z govornimi sredstvi zagotavlja podporo za pristop k želeni posebni storitvi. V posebnih primerih je lahko VRU tudi Help Desk, pri
-7katerem govorjeni tekst nastaja osebno.
Mobilni radijski telefon, kot je pri pripravi za posredovanje sporočil po izumu glede na izvedbeni primer običajno uporabljen, je predstavljen na sl.3. Mobilni radijski telefon obsega pri tem strežno polje oz.tastaturo 16, prikazovalno polje, zlasti v obliki LC-prikaza 17, anteno 18, slušalno odprtino 19, izza katere je nameščena slušalka za izražanje govorne komunikacije, kakor tudi mikrofonska odprtina 20, skozi katero se mikrofonu dovajajo akustični signali, ki jih je treba posredovati. Na mobilnem radijskem telefonu 4 je prav tako predvidena odprtina 21 za vstavljanje čip kartice. Znotraj odprtine ali zareze 21 obstaja pisalno-bralna priprava, preko katere lahko poteka izmenjava podatkov med terminalom in čip kartico 22. Čip kartica 22 potrebuje za delo s posebnimi storitvami najmanj en pomnilnik z 8 Kilobyti EEPROM, katerega pomnilnik je vsebovan na čipu 23 in na sliki ni podrobneje prikazan. Čip 23 je preko kontaktnega polja 24, ki se sestoji iz več posamičnih električnih kontaktov, električno povezljiv s pisalno-bralno pripravo, nameščeno v mobilnem radijskem telefonu. Na čipu 23 je z odnosno označbo 25 označeno področje pomnilnika, ki zajema operacijski sistem čip kartice (COS Card Operating System). S 26 je označeno tisto pomnilniško področje, v katerem je nameščen filter 12.1 po izumu. Nadaljna področja pomnilnika, predvsem za začasno shranjevanje več sporočil celotnega obvestila prav tako obstajajo, vendar na slikah niso posebej razvidna.
Kako je filter 12.1 po izumu za razpoznavanje označevalne kode funkcionalno izveden in kako je lahko vstavljen v operacijski sistem na čipu 23 čip kartice, sledi iz sl. 4 in 5. Operacijski sistem čip kartice 25 je pri tem razdeljen na prvi del 25.1, ki iz informacijskega pretoka, ki prispe do terminala, predvsem razpozna, če v njem obstaja podatkovni telegram s standardiziranim podatkovnim predložkom ali glavo, ki je definiran po GSM 4.08 oziroma GSM 3.40. Če je tak Short Message razpoznan, skrbi prvi del operacijskega sistema 25.1 za to, da bo ustrezni podatkovni telegram prestrežen. S filtrom 12.1 po izumu bo nato vsak razpoznan podatkovni telegram povprašan po obstoju označevalne kode 12.1. Kot že rečeno, predstavlja filter programsko razvejitveno vezje z enim vhodom in dvema izhodoma, pri čemer se podatkovni telegrami, ki ne vsebujejo označevalne kode, vodijo neposredno na prvi izhod, ki je povezan z blokom 25.2, drugim delom operacijskega sistema. Tak podatkovni telegram bo po stanju tehnike shranjen na čip kartici. To se zgodi običajno na podlagi instrukcij, ki so lahko npr. vsebovane v drugem delu 25.2 operacijskega sistema. Če filter zazna označevalno kodo, bo ustrezno sporočilo dovedeno preko drugega izhoda k modulu 27 za dodelavo posebne storitve. V označevalni kodi je med drugim vsebovana informacija, ki naredi izjavo o tem, ali gre pri sprejetem sporočilu za posamično obvestilo, ali pa sledijo še nadaljna sporočila, dokler ni posredovano popolno obvestilo. V vsakem primeru je terminalu sporočeno, katero sporočilo po vrsti od celotnega obvestila je bilo pravkar sprejeto. To je potrebno, ker se sporočila znotraj komunikacijskega omrežja prenašajo po določenih prioritetnih kriterijih, ki tukaj ne bodo podrobneje
-8obravnavani in ki so odgovorni za to, da lahko več sporočil kakega obvestila prispe v kakršnemkoli zaporedju k sprejemni napravi in katerih zaporedje pa ne ustreza nujno tudi pravilnemu zaporedju. Da ne bi s tem nastale težave, je na čipu predvideno pomnilno področje ali skladišče 28, v katerega se shranijo vsa sporočila kakega obvestila, vse dokler ni posredovano celotno obvestilo. Šele tedaj se prične z dodelavo obvestila. Pri obvestilu, ki sestoji le iz enega sporočila, sledi dodelava seveda takoj.
V sl.5. je prikazan nadaljni diagram pretoka, iz katerega je razviden principielni način delovanja filtra po izumu. Čim je ustrezno standardu GSM ugotovljen podatkovni telegram kot sporočilo (blok 29), se v prvem povpraševalnem bloku 30 preveri, če je v podatkovnem telegramu vsebovana pravilna označevalna koda. Če to ni primer, se sporočilo dalje vodi na prvi izhod filtra k bloku 25.2. Pri pravilni razpoznavi, ki se izvede z ponovnim izračunom uvodoma omenjenega kriptograma in s primerjavo s posredovanim kriptogramom, se nadalje v drugem povpraševalnem bloku 31 preveri, če je sinhronizacija pravilna. Le-ta in kriptogram bosta kasneje obravnavana podrobneje. Pri nepravilni sinhronizaciji bo podatkovni telegram preko prvega izhoda predan neposredno bloku 25.2. Pri pravilni sinhronizaciji se v tretjem povpraševalnem bloku 32 ugotavlja, če je pravkar sprejeto sporočilo popolno obvestilo ali pa gre samo za delno obvestilo. Kako se to ugotovi, je prav tako opisano kasneje. Če gre pri sprejetem sporočilu za popolno obvestilo, se le-ta dovede naravnost do modula 27 za neposredno dodelavo. Če pa se nasprotno ugotovi, da je kako sporočilo samo del obvestila, se zaradi prej povedanih vzrokov ne more izvesti dodelava, dokler ni na razpolago celotno obvestilo.
V tem primeru bo delno obvestilo shranjeno v za to predvidenem pomnilnem skladišču 28 najmanj tako dolgo, dokler niso na razpolago vsa delna obvestila in se lahko prične z dodelavo. To se nadzoruje v odločevalnem bloku 34.
Filter 12.2, ki je predvsem prav tako programski modul in je odložen v pomnilniškem področju, ki ga vsebuje pogonska centrala za posebne storitve (SSC), funkcionalno ustreza pravkar opisanem filtru.
Podatkovni telegram za posredovanje kratkega sporočila s standardiziranim Short Message Serviceom (SMS) je predstavljen na sl.6. Podatkovni telegram 35 je po standardu GSM definiran z dolžino 176 bytov. Zajema podatkovni predložek ali glavo 36,37, ki obsega prvi blok 36 dolžine 13 bytov, v katerem so vsebovani podatki naročniškega naslova, ki so, kot že rečeno, definirani po standardu 4.08. Priključeno na omenjeni prvi blok obstaja v glavi drugi blok 37, ki izkazuje dolžino 23 bytov in v katerem so vsebovani podatki, specifični za Short Message Service, ki so definirani po standardu GSM 3.40. Posamezni bloki v tej zvezi ne bodo nadalje obravnavani, ker se ustrezne informacije lahko povzamejo iz omenjenih publikacij.
-9Priključeno k podatkovnem predložku obstaja v standardu ustreznem podatkovnem telegramu 140 bytov, ki v glavnem vsebujejo sporočilne informacije 38; 40,44.
Na si.7. je za razliko od pravkar opisanega podatkovnega telegrama prikazan podatkovni telegram 39, ki zajema označevalno kodo 40 po izumu, imenovano Transport-Protocol-Data-Unit (TP-DU). Podatkovni telegram je po standardu GSM prav tako 176 bytov dolg in vključuje enak, iz blokov 36, 37 se sestoječ podatkovni predložek ali glavo. Predvsem na to priključeno je vsebovana označevalna koda 40. Le-ta je zopet zgrajena iz več blokov 41,42,43. Ti bloki, potrebni za pravilen informacijski pretok sporočil, določenih za posebne usluge, obsegajo z 41 označen prvi blok s podatki o številu sporočil za popolno obvestilo, s podatki o mestu ustreznega sporočila v popolnem obvestilu, kakor tudi s podatki o številu vseh posredovanih sporočil od določenega trenutka tO dalje. Blok 42 zajema podatke o sinhronizaciji sporočil, ki bo podrobneje obravnavana kasneje. Isto velja za blok 43, v katerem je odložena varnostna koda, izračunana iz podatkov bloka 42 kot tudi iz tajnih podatkov, ki so shranjeni tako na oddajni kot na sprejemni strani. Pri m obilni radijski napravi so tajni podatki vsebovani na čip kartici ter pri SIM Service Center-u v njemu dodeljeni podatkovni banki. Nadaljne informacije so prav tako v nadaljnem opisane na podlagi pojasnitve poteka posredovanja sporočil.
Tak potek posredovanja sporočil je razviden iz sl.8. Tam je mobilno radijsko omrežje po sl.2. narisano v prikazu, ki je bolj primeren za razlago prej omenjenega poteka. V izbranem prikazu so radijske celice 2, bazne postaje 3, krmilniki za več baznih postaj 5, mobilna radijska centrala 6 kot tudi s tem povezano žično telefonsko omrežje 7, povzeti v eno samo polje. Izven tega polja sta narisana dva terminala, predvsem mobilna radijska telefona 4 s po eno čip kartico 22. Mobilna radijska telefona 4 naj bosta dodeljena naročniku A in naročniku B. Prav tako je izven skupnega polja narisana centrala za storitve kratkih sporočil SMS-C (Short Message Service-Center) 8. Funkcionalno je na Short Message Service Center 8 priključena pogonska centrala po izumu za posebne storitve (SSC, SIM Service Center) 10 s filtrom 12.2. Pogonski centrali so prirejeni, kot že rečeno, Service Logic Module-i 11.1 do 11 .n, vsak za po eno posebno storitev. V sl.8 sta prav tako izven skupnega polja vidna oba modula 14 in 15 oz. modul banke podatkov 14 in enota za kontrolo avtentičnosti 15. V nadaljnem je vidna enota za govorni odgovor ali Voice Respond Unit (VRU) 13.
Naročnik A, ki je svojo osebno čip kartico 22 vstavil v mobilno radijsko napravo 4 in ki je s to čip kartico označen in identificiran, kliče s tipkami na svojem strežnem polju storitveno številko. Ta je lahko npr. brezplačna telefonska številka. Ta klic a pride preko neprikazane mobilne radijske centrale na Voice Respond Unit 13. Ta z govorno napovedjo zahteva od naročnika A, da izbere storitev.
Po izbiri storitve, ki se izvede spet s tipkami na strežnem polju naročnika A, signalizira Voice
-10Respond Unit 13 SM Service Center-u 10, da je naročnik A na primer izbral storitev SVL1. Pri tem lahko Voice Respond Unit 13 bodisi avtomatično ugotovi številko kličočega naročnika (Calling Number Identification) ali pa ga po njej povpraša ponovno preko govorne napovedi. Ta informacijski pretok je v sliki označen z a, b.
SIM Service Center 10 na podlagi banke podatkov 14 preveri, ali je stranka znana in za storitev SVL 1 upravičena. Če ni, se npr. povpraševanje zavrne z ustrezno napovedjo s strani Voice Respond Unit. Če pa je, se oblikuje prvo sporočilo za želeno storitev SVL 1, in s pomočjo poziva avtentifikacijskega centra 14 se oblikuje varnostna koda, kriptogram. Oblikovanje takega kriptograma ali po določenih pravilih šifrirane besede se lahko na primer izvede po znanem standardu DES.
Le-ta sledi npr. enačbi
SRES = A3 (ki, RAND)
Pri tem pomenijo:
SRES Signed Responds / Sporočilni odgovor,
A3 tajni algoritem, ki je shranjen tako v Authentification Center-u 15 kot tudi na kartici 22, ki tajni ključ, ki prav tako obstaja tako v Authentification Center-u 15 kot tudi na kartici 22 ustreznega naročnika,
RAND Random / slučajnostno število ali preizkusna vsota, ki se npr. pridobi iz vsebine prvega sporočila po izumu kot sledi:
RAND = f (sporočilo)
Funkcija, po kateri se iz sporočila pridobi slučajnostno število ali preizkusna vsota, je lahko na primer določena od samega naročnika ob priliki identifikacijskega postopka pri prvem vstavljenju čip kartice, kar pa tu ne bo podrobneje obravnavano. To je lahko kakršnakoli matematična funkcija, ki je kakorkoli npr. povezana z dolžino sporočila. Slučajnostno število ali preizkusna vsota RAND, ali funkcija, po kateri naj bo izračunano to število, so shranjeni na čip kartici 22 in v Authentification Center-u 15 in se vsakokrat izračunajo na kraju samem.
-11Po že omenjenih obrazcih izaračunani kriptogram SRES se odloži v bloku 43 označevalne kode 40 v podatkovnem telegramu za prvo sporočilo. Preko banke podatkov 14 se določi aktualni sinhronizacijski števec za Čip kartico 22 naročnika A. Vsebina sinhronizacijskega števca je prav tako del označevalne kode in se odloži v blok 42. V blok 41 označevalne kode se vpiše, koliko sporočil zajema zahtevano in naročniku A posredovano obvestilo in katero sporočilo znotraj sporočilnega redosleda je pravkar pripravljeno. Ti postopki so v sl. 8 označeni s črko c.
SIM Service Center 10 pošlje nato na ta način pripravljeno obvestilo, ki se lahko sestoji iz enega ali več sporočil oz. podatkovnih telegramov, naročniku A oziroma na njegovo čip kartico 22, ki je vstavljena v terminal 4. Vsa sporočila se pri tem, kot uvodoma povedano, razpošljejo kot obvestila GSM razreda 2. Razpošiljanje takega obvestila je označeno s črko d. Čim se obvestilo, ki je prestalo preizkusne kriterije filtra na čip kartici, shrani na čip kartico naročnika A, se z njo ustvari pozitivni povratni odgovor, označen z e, ki se pošlje SIM Service Center-u nazaj.
Po standardu GSM se preko Short Message Centra (SMS-C) 8 vsa obvestila tako sprejemajo kot tudi oddajajo.
Filter po izumu 12.1, ki je vsebovan v pomnilniškem področju na čip kartici 22 naročnika A, razpozna prihajajoča obvestila, zbere delna obvestila v skladišču 28 čip kartice in izvede uporabo kartice tedaj, ko so prispela vsa delna obvestila. To se lahko ugotovi na podlagi bloka 41 iz označevalne kode 40.
Kartica lahko npr. kot rezultat sprejetih obvestil ustvarja nova, odhodna obvestila in le-ta pošilja kot kratka sporočila SMS MO-PP (glej tretji odstavek, str. 2) na Short Message Service Center 8, ki obvestila na podlagi označevalne kode dalje vodi na SIM Service Center 10. Tako obvestilo je v sl. 8 označeno s črko f.
Ciklus d, e, f se lahko glede na želeno posebno storitev in glede na izbrani logični modul 11.1 do 11 .n poljubnokrat ponovi. SIM Service Center 10 pri tem z vsakim sporočilom zviša sinhronizacijski števec za vsako kartico in ustvari za vsako obvestilo ustrezen kriptogram, tako da lahko čip kartica naročnika A preveri avtentičnost podatkov. Povratni odgovori od čip kartice naročnika A na SIM Service Center 10 so zlasti prav tako šifrirani po predstoječih formulah.
Redosled blokov 41,42,43 za izum ni bistven in je lahko poljuben.

Claims (9)

  1. Patentni zahtevki
    1. Priprava za posredovanje sporočil v komunikacijskem omrežju za obdelavo govora in podatkov s številnimi terminali (4, 9), ki so dodeljeni določenemu uporabniku ali pa se lahko s pomočjo podatkovnega nosilca (22), vstavljivega v terminal, dodelijo določenemu uporabniku, pri čemer lahko najmanj dva terminala (4, 9) stopata v govorno ali podatkovno komunikacijo medsebojno ali pa z najmanj eno centralo (8) za krmiljenje sporočilnega posredovanja znotraj komunikacijskega omrežja, pri čemer je vsako sporočilno posredovanje podatkovna komunikacija, pri kateri se izmenjujejo podatkovni telegrami (35,39), v katerih je vsebovan po en standardiziran podatkovni predložek (36, 37) z mednarodno standardizirano označevalno kodo za ugotovitev identitete naročnika in avtentičnosti sporočil, kakor tudi z najmanj eno, v komunikacijskem omrežju obstoječo centralno enoto (10), pri čemer najmanj en del terminalov (4,9) in centralna enota (10) izkazujejo sredstva za ustvarjanje podatkovnega predložka (36, 37) podatkovnih telegramov (35, 39), pri čemer se podatkovni telegrami posredujejo bodisi od centralne enote (10) k najmanj enemu terminalu (4, 9) ali od enega terminala k centralni enoti, pri čemer obstajajo v centralni enoti (10) in v omenjenem najmanj enem delu terminalov (4, 9) ureditve za preizkušanje podatkovnega predložka, označene s tem, da lahko podatkovni telegrami vsebujejo nadaljno, od strani vsakokratnega operaterja omrežja določljivo označevalno kodo (40), da centralna enota (10) in omenjeni najmanj en del terminalov izkazujejo sredstva za ustvarjanje nadaljne označevalne kode (40) in zajemajo filter (12.1,12.2) za razpoznavanje nadaljne označevalne kode (40), pri čemer je nadaljna označevalna koda (40) od vsakokratnega operateija omrežja določljiva varnostna ureditev za posredovanje določenih sporočil in je v podatkovnem telegramu vsebovana neposredno priključeno k standardiziranemu podatkovnemu prediožku.
  2. 2. Priprava po zahtevku 1., označena s tem, da je komunikacijsko omrežje digitalno delujoče komunikacijsko omrežje, predvsem celularno zgrajeno mobilno radijsko omrežje (1) po standardu GSM ali DCS1800.
  3. 3. Priprava po zahtevku 1 ali 2, označena s tem, da predstavljajo terminalom (4, 9) dodeljeni filtri (12.1, 12.2) po en programski modul, vsebovan v pomnilnem sredstvu (26), ki je na razpolago v terminalu (4, 9) ali na podatkovnem nosilcu (22).
  4. 4. Priprava po enem od zahtevkov 1 do 3, označena s tem, da so najmanj en del terminalov mobilni radijski telefoni (4), ki zajemajo vsakokratno pripravo (21) za izmenjavo podatkov s podatkovnim nosilcem, predvsem s čip kartico (22), vstavljivo v mobilni radijski telefon.
    -135. Pripravo po enem od zahtevkov 1 do 4, označeno s tem, da so podatkovni telegrami (39), ki vsebujejo nadaljno označevalno kodo (40), samo del obvestila, ki se sestoji iz več podatkovnih telegramov (39), pri čemer je v vsakem podatkovnem telegramu v nadaljni označevalni kodi vsebovano število podatkovnih telegramov za popolno obvestilo ter informacija o položaju ustreznega podatkovnega telegrama znotraj obvestila.
  5. 6. Priprava po zahtevku 5, označena s tem, da je na razpolago kontrolno sredstvo (32), ki učinkuje tako, da se vsak podatkovni telegram, ki pripada kakemu obvestilu, shrani v pomnilno sredstvo (25, 26) ter da sledi nadaljna obdelava podatkovnih telegramov šele tedaj, ko je v pomnilniku na razpolago popolno obvestilo.
  6. 7. Priprava po enem od zahtevkov 1 do 6, označena s tem, da so centralni enoti (10) dodeljeni moduli (14, 15) za upravljanje podatkov o upravičenosti posameznih naročnikov, ki so upravičeni do posredovanja obvestil (39) z nadaljno označevalno kodo (40) ter za izračunavanje, šifriranje in kontroliranje varnostne kode (43), vsebovane v nadaljni označevalni kodi (40).
  7. 8. Priprava po zahtevku 7, označena s tem, da je v varnostno kodo (43) vključena vrednost slučajnostnega števila (RAND), pri čemer je slučajnostno število sSmo predvsem funkcija sporočila, določljiva s strani operaterja komunikacijskega omrežja.
  8. 9. Priprava po enem od zahtevkov 1 do 8, označena s tem, da so z nadaljno označevalno kodo (40) opremljeni podatkovni telegrami (39) sestavni deli posebnih storitev, ponujenih s strani operaterja komunikacijskega omrežja.
  9. 10. Priprava po enem od zahtevkov 1 do 9, označena s tem, da podatkovni telegrami (39), opremljeni z nadaljno označevalno kodo (40), vsebujejo sporočilno informacijo (44) v šifrirani obliki.
SI9520064A 1994-06-20 1995-06-19 Device for transmitting messages in a mobile communication network SI9520064A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP94810363A EP0689368B1 (de) 1994-06-20 1994-06-20 Vorrichtung zur Übermittlung von Meldungen in einem mobilen Kommunikationsnetz

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI9520064A true SI9520064A (en) 1997-04-30

Family

ID=8218273

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI9520064A SI9520064A (en) 1994-06-20 1995-06-19 Device for transmitting messages in a mobile communication network

Country Status (29)

Country Link
US (1) US6085099A (sl)
EP (1) EP0689368B1 (sl)
JP (1) JP3749284B2 (sl)
KR (1) KR960003144A (sl)
CN (1) CN1080071C (sl)
AT (1) ATE153206T1 (sl)
AU (1) AU691271B2 (sl)
BR (1) BR9508091A (sl)
CA (1) CA2152215C (sl)
CZ (1) CZ286559B6 (sl)
DE (1) DE59402759D1 (sl)
DK (1) DK0689368T3 (sl)
ES (1) ES2103557T3 (sl)
FI (1) FI114529B (sl)
GR (1) GR3023908T3 (sl)
HK (1) HK1003587A1 (sl)
HU (1) HU216561B (sl)
IS (1) IS1957B (sl)
MY (1) MY113387A (sl)
NO (1) NO319588B1 (sl)
NZ (1) NZ287390A (sl)
PL (1) PL177570B1 (sl)
RU (1) RU2147794C1 (sl)
SG (1) SG34235A1 (sl)
SI (1) SI9520064A (sl)
SK (1) SK284124B6 (sl)
TW (1) TW369748B (sl)
WO (1) WO1995035635A1 (sl)
ZA (1) ZA955091B (sl)

Families Citing this family (76)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5420910B1 (en) * 1993-06-29 1998-02-17 Airtouch Communications Inc Method and apparatus for fraud control in cellular telephone systems utilizing rf signature comparison
FI102869B1 (fi) * 1996-02-26 1999-02-26 Nokia Mobile Phones Ltd Laite, menetelmä ja järjestelmä eri sovelluksiin liittyvien tietojen lähettämiseksi ja vastaanottamiseksi
US5915225A (en) * 1996-03-28 1999-06-22 Ericsson Inc. Remotely retrieving SIM stored data over a connection-less communications link
DE19618218C1 (de) * 1996-05-07 1997-06-05 Orga Kartensysteme Gmbh Mobilfunknetz
FR2748880A1 (fr) * 1996-05-17 1997-11-21 Gemplus Card Int Message ameliore et procede correspondant de synchronisation et de securisation d'un echange de messages ameliores dans un systeme de radiocommunication cellulaire
US5903726A (en) 1996-06-26 1999-05-11 Mci Communications Corporation System using portion of a short message payload to identify short message service types and delivering the message if user subscribes to the services
AU3592797A (en) * 1996-07-01 1998-01-21 Ericsson Inc. Method and apparatus for communicating information on mobile station position within a cellular telephone network
AU721223B2 (en) * 1996-07-11 2000-06-29 Gemplus S.C.A. Enhanced short message and method of synchronising and securing an exchange of enhanced short messages in a cellular telecommunication system
DK0827119T3 (da) * 1996-08-29 2000-12-18 Swisscom Ag Fremgangsmåde ved lagring og genlagring af et databærende kort med en til et pengebeløb svarende værdi
US6163704A (en) * 1996-11-15 2000-12-19 Telefonaktiebolaget Lm Ericsson (Publ) Delivery of subscriber digital data messages in a dual mode cellular telephone network
FI104937B (fi) * 1997-01-27 2000-04-28 Sonera Oyj Tilaajaidentiteettimoduuli, matkaviestin ja menetelmä älykorttitoiminteen suorittamiseksi
US6125281A (en) * 1997-01-31 2000-09-26 Nokia Mobile Phones Limited Real-time SMS application messaging using an SMSC-linked server
US6023620A (en) * 1997-02-26 2000-02-08 Telefonaktiebolaget Lm Ecrisson Method for downloading control software to a cellular telephone
GB2327567A (en) * 1997-07-17 1999-01-27 Orange Personal Comm Serv Ltd Controlling Access to SMSCB Service
FR2767437B1 (fr) * 1997-08-14 1999-09-17 Alsthom Cge Alcatel Procede ameliore de chargement d'une liste predeterminee d'articles par un terminal mobile pilote par un module d'identification d'abonne, commande, module d'identification d'abonne et terminal mobile correspondants
ATE210909T1 (de) 1997-09-15 2001-12-15 Swisscom Mobile Ag Verrechnungssystem und verrechnungsverfahren in einem telekommunikationsnetz
DE19747438C2 (de) * 1997-10-28 1999-11-18 Ibm Verfahren zum Abrufen von benutzerspezifizierten Informationen mittels eines Mobiltelefons
US6976171B1 (en) 1997-11-07 2005-12-13 Swisscom Mobile Ag Identification card and identification procedure
US6230002B1 (en) * 1997-11-19 2001-05-08 Telefonaktiebolaget L M Ericsson (Publ) Method, and associated apparatus, for selectively permitting access by a mobile terminal to a packet data network
US6230004B1 (en) 1997-12-01 2001-05-08 Telefonaktiebolaget Lm Ericsson Remote procedure calls using short message service
CH693808A5 (de) 1997-12-11 2004-02-13 Swisscom Mobile Ag Verfahren zur Sperrung eines Mobilfunkteilnehmers mittels einer Identifikationskarte sowie eine entsprechende Identifikationskarte.
JP3760097B2 (ja) 1997-12-17 2006-03-29 スイスコム モービル アーゲー Idカードおよびidカードでの決済方法
IL136918A0 (en) 1998-01-09 2001-06-14 Swisscom Ag Method for interactive telecommunication
FI105987B (fi) 1998-01-13 2000-10-31 Nokia Networks Oy Lyhytsanomia välittävä matkaviestinjärjestelmä
US6925568B1 (en) * 1998-01-16 2005-08-02 Sonera Oyj Method and system for the processing of messages in a telecommunication system
MY121817A (en) * 1998-02-19 2006-02-28 Swisscom Mobile Ag Game system, corresponding method and adapted devices
DE19808368B4 (de) * 1998-02-27 2004-12-09 Siemens Ag Verfahren und Anordnung zum Bereitstellen von Leistungsmerkmalen über ein Kommunikationsnetz
DE19810926C2 (de) * 1998-03-13 2002-11-14 Orga Kartensysteme Gmbh Vorrichtung zum Verwalten von Daten
US6119014A (en) * 1998-04-01 2000-09-12 Ericsson Inc. System and method for displaying short messages depending upon location, priority, and user-defined indicators
FR2779603B1 (fr) * 1998-06-08 2000-07-13 Alsthom Cge Alcatel Procede pour l'envoi d'un groupe d'informations a un terminal radiotelephonique en communication et terminaux correspondants
DE19828735A1 (de) * 1998-06-29 1999-12-30 Giesecke & Devrient Gmbh Mobilfunksystem mit dynamisch änderbarer Identität
DE19830333B4 (de) * 1998-07-07 2004-04-08 Siemens Ag Verfahren zum Bereitstellen von Leistungsmerkmalen für mobile Teilnehmer über ein Kommunikationsnetz
EP0986275B1 (de) 1998-09-10 2009-09-09 Swisscom AG Verfahren zum Kaufen von Waren oder Dienstleistungen mit einem Mobiltelefon
US6463293B1 (en) * 1998-09-25 2002-10-08 Alcatel Method for preparing a terminal to be used in a system, and system and terminal
US6470181B1 (en) * 1998-11-20 2002-10-22 Nortel Networks Limited Method and apparatus for simultaneous text and audio for sponsored calls
CN1328757A (zh) * 1998-11-26 2001-12-26 西门子公司 尤其为移动终端的电信终端设备和无线地交换数据组的通信方法
WO2000033264A1 (de) 1998-12-02 2000-06-08 Swisscom Ag Verfahren und system zum aufladen oder nachladen eines kontos mit einem geldbetragswert
DE19856440C2 (de) 1998-12-08 2002-04-04 Bosch Gmbh Robert Übertragungsrahmen und Funkeinheit mit Übertragungsrahmen
DE19856441C5 (de) 1998-12-08 2004-11-18 Robert Bosch Gmbh Verfahren zur Übertragung von Kurznachrichten
FI108502B (fi) * 1998-12-11 2002-01-31 Nokia Corp Menetelmõ ja laitteet lyhytsanomien lõhettõmiseksi
AU1553499A (en) 1998-12-24 2000-07-31 Swisscom Mobile Ag Communication system, communication method and corresponding devices
US7729986B1 (en) * 1999-07-30 2010-06-01 Visa International Service Association Smart card transactions using wireless telecommunications network
AU5405199A (en) 1999-09-07 2001-04-10 Swisscom Ag Ordering method
US6751463B1 (en) 1999-10-04 2004-06-15 Telecommunication Systems, Inc. Intelligent queue for information teleservice messages with superceding updates
US6795711B1 (en) * 1999-10-07 2004-09-21 Nokia Mobile Phones Ltd Multimedia message content adaptation
FI109319B (fi) * 1999-12-03 2002-06-28 Nokia Corp Päätelaitteelle välitettävän elektronisen informaation suodattaminen
JP3709916B2 (ja) * 2000-05-25 2005-10-26 日本電気株式会社 電話端末における文字メッセージ通信方法および装置
FR2810482B1 (fr) * 2000-06-15 2003-05-16 Sagem Procede de gestion d'un module de communication et dispositif comportant un tel module
TW535389B (en) * 2001-07-03 2003-06-01 Wistron Corp Transaction system and method with automatic identification verification
WO2003019903A1 (en) * 2001-08-23 2003-03-06 K Technologies Limited Method of sending data to a wireless information device
US6658260B2 (en) 2001-09-05 2003-12-02 Telecommunication Systems, Inc. Inter-carrier short messaging service providing phone number only experience
FR2832583B1 (fr) * 2001-11-16 2004-02-27 Cit Alcatel Procede d'acces a une application interne d'un terminal de radiocommunication et terminal mettant en oeuvre ce procede
KR100952269B1 (ko) * 2002-09-16 2010-04-09 텔레폰악티에볼라겟엘엠에릭슨(펍) 가입 모듈로의 안전 접근
US7359716B2 (en) * 2003-01-31 2008-04-15 Douglas Rowitch Location based service (LBS) system, method and apparatus for authorization of mobile station LBS applications
CN100527888C (zh) * 2003-01-31 2009-08-12 高通股份有限公司 用于移动台基于位置服务(lbs)应用程序授权的lbs系统、方法和装置
WO2004071126A2 (en) * 2003-01-31 2004-08-19 Qualcomm Incorporated Location based service (lbs) system, method and apparatus for triggering of mobile station lbs applications
US7450937B1 (en) * 2003-09-04 2008-11-11 Emc Corporation Mirrored data message processing
KR100585748B1 (ko) * 2003-11-27 2006-06-07 엘지전자 주식회사 전화번호 싱크 방법 및 시스템
KR100585758B1 (ko) * 2004-01-31 2006-06-07 엘지전자 주식회사 이동 통신 단말기의 메시지 인증 및 인증 표시 방법
DE102004062683A1 (de) * 2004-12-21 2006-06-29 Bosch Rexroth Aktiengesellschaft Verfahren zur Regelung einer Übertragung mit kurzen Datentelegrammen
WO2006086939A1 (de) * 2005-02-17 2006-08-24 Infineon Technologies Ag Verwaltung dynamischer gruppen in einem push-to-talk over cellular kommunikationssystems
US8913983B2 (en) 2005-05-27 2014-12-16 Telecommunication Systems, Inc. Voice over internet protocol (VoIP) E911 metro street address guide (MSAG) validation
US7945026B2 (en) 2005-05-27 2011-05-17 Telecommunications Systems, Inc. Voice over internet protocol (VoIP) E911 metro street address guide (MSAG) validation
US8605878B2 (en) * 2005-06-30 2013-12-10 Emc Corporation Redirecting and mirroring of telephonic communications
US8059805B2 (en) * 2005-06-30 2011-11-15 Emc Corporation Enhanced services provided using communication redirection and processing
US8831194B2 (en) * 2005-06-30 2014-09-09 Emc Corporation Telephonic communication redirection and compliance processing
WO2007047505A2 (en) 2005-10-18 2007-04-26 Telecommunication Systems, Inc. Automatic call forwarding to in-vehicle telematics system
JP2007264780A (ja) * 2006-03-27 2007-10-11 Seiko Epson Corp データ通信を利用した装置制御
GB0606071D0 (en) * 2006-03-27 2006-05-03 Siemens Ag Indication of dtm handover command
US8295862B2 (en) * 2006-08-03 2012-10-23 Telibrahma Convergent Communications Pvt Ltd Method and system to enable communication through SMS communication channel
US9014731B2 (en) * 2006-08-03 2015-04-21 Narasimha Suresh Method and system to enable communication through SMS communication channel
CN101026840A (zh) * 2007-01-18 2007-08-29 华为技术有限公司 控制通信终端内用户信息的方法和执行控制的通信终端
US8171529B2 (en) * 2009-12-17 2012-05-01 Intel Corporation Secure subscriber identity module service
EP2569970A1 (en) 2010-05-10 2013-03-20 TeleCommunication Systems, Inc. Cell-id translation in a location based system (lbs)
US20130128689A1 (en) * 2011-11-23 2013-05-23 Lockheed Martin Corporation Communication device and method for sensing and transmitting data for military sensors
US9282071B1 (en) * 2013-03-15 2016-03-08 Google Inc. Location based message discovery

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5224150A (en) * 1990-07-06 1993-06-29 Simon Neustein Paging system
US5546444A (en) * 1994-03-11 1996-08-13 Bellsouth Corporation Methods and apparatus for communicating data via a cellular network control channel
FI910683A (fi) * 1991-02-12 1992-08-13 Telenokia Oy Foerfarande foer automatisk foermedling av ljudmeddelanden i ett mobiltelefonnaet eller motsvarande.
FI94581C (fi) * 1991-02-12 1995-09-25 Nokia Telecommunications Oy Järjestelmä yhteystietojen välittämiseksi automaattisesti matkapuhelinverkossa tai vastaavassa
DE59207527D1 (de) * 1991-03-05 1997-01-02 Siemens Ag Einrichtung zur Sicherung von Bedienungsvorgängen in einem Mobilfunknetz
FI98183C (fi) * 1992-02-14 1997-04-25 Nokia Mobile Phones Ltd Järjestely data-adapterin kytkemiseksi GSM-solukkopuhelimeen
CH683052A5 (de) * 1992-02-19 1993-12-31 Erika Koechler Verfahren zum Uebertragen langer Nachrichten, insbesondere Bilder, in einem Funkrufnetz.
GB9206679D0 (en) * 1992-03-27 1992-05-13 Hutchison Microtel Limited Mobile terminals and mobile communication networks involving such terminals
FI96731C (fi) * 1992-06-12 1996-08-12 Nokia Telecommunications Oy Menetelmä ja järjestely lyhytsanomien käsittelemiseksi solukkoradioverkossa
US5390252A (en) * 1992-12-28 1995-02-14 Nippon Telegraph And Telephone Corporation Authentication method and communication terminal and communication processing unit using the method
SE500884C2 (sv) * 1993-02-10 1994-09-26 Ellemtel Utvecklings Ab Sätt att vid signalering mellan en MS och MSC/VLR separera hanteringen av för en tilläggstjänst intressanta operationer från informationselement hänförliga till baskoppelfunktioner
US5594740A (en) * 1993-08-27 1997-01-14 Axion Logistics Corporation Wireless communications application specific enabling method and apparatus
US5557655A (en) * 1993-10-26 1996-09-17 Telefonaktiebolaget Lm Ericsson Method for analyzing subscriber data received from an HLR in GSM MSC/VLR

Also Published As

Publication number Publication date
HU9603290D0 (en) 1997-02-28
CN1080071C (zh) 2002-02-27
NO319588B1 (no) 2005-08-29
SK284124B6 (sk) 2004-09-08
NO965315D0 (no) 1996-12-12
CA2152215A1 (en) 1995-12-21
AU2174595A (en) 1996-01-04
KR960003144A (ko) 1996-01-26
NZ287390A (en) 1997-12-19
WO1995035635A1 (de) 1995-12-28
PL317643A1 (en) 1997-04-14
FI965078A (fi) 1996-12-17
MY113387A (en) 2002-02-28
NO965315L (no) 1997-02-18
EP0689368A1 (de) 1995-12-27
SG34235A1 (en) 1996-12-06
EP0689368B1 (de) 1997-05-14
DK0689368T3 (da) 1997-12-08
HUT76397A (en) 1997-08-28
TW369748B (en) 1999-09-11
RU2147794C1 (ru) 2000-04-20
SK161396A3 (en) 1997-11-05
ATE153206T1 (de) 1997-05-15
MX9700074A (es) 1997-12-31
ES2103557T3 (es) 1997-09-16
DE59402759D1 (de) 1997-06-19
GR3023908T3 (en) 1997-09-30
AU691271B2 (en) 1998-05-14
JPH08265843A (ja) 1996-10-11
FI114529B (fi) 2004-10-29
CA2152215C (en) 2004-04-06
CZ351396A3 (en) 1997-05-14
FI965078A0 (fi) 1996-12-17
HU216561B (hu) 1999-07-28
IS1957B (is) 2004-11-15
PL177570B1 (pl) 1999-12-31
US6085099A (en) 2000-07-04
CZ286559B6 (cs) 2000-05-17
BR9508091A (pt) 1997-08-12
HK1003587A1 (en) 1998-10-30
IS4391A (is) 1996-12-21
JP3749284B2 (ja) 2006-02-22
ZA955091B (en) 1996-04-10
CN1128476A (zh) 1996-08-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SI9520064A (en) Device for transmitting messages in a mobile communication network
ES2201057T3 (es) Centro de servicios telefonicos para comunicaciones interurbanas.
US6504932B1 (en) Method of transferring information between a subscriber identification module and a radiocommunication mobile terminal, and a corresponding subscriber identification module and mobile terminal
EP1048180B1 (en) Mobile communication system which transmits short messages
CN1072859C (zh) 利用广域寻呼系统的个人通信系统
CN101889421A (zh) 端对端加密通信
EP1092331B1 (en) Authorization method for operational changes on a mobile phone
EP1376924B1 (en) End-to-end encryption key management in a mobile communications system
JPH11234748A (ja) 移動局情報記憶装置および移動通信システム
US8406387B2 (en) Method for the remote request of information which is stored in a telecommunication entity and a telecommunication entity having remote request functionality for stored information
US6292658B1 (en) Method for forwarding call in high penetration notification mode in satellite communication terminal
MXPA97000074A (en) Device for the transmission of messages in a communications network for the processing of words and da
KR100604744B1 (ko) 이동 통신 시스템의 양방향 정보 서비스를 위한 온라인단문 메시지 서비스 처리 방법
JP2510957B2 (ja) 個人別サ―ビス通信システム
KR100259053B1 (ko) 디지탈 무선전화시스템의 가정용 기지국에서 무선단말기 등록및 인증 방법
JPS62277842A (ja) 課金制御装置
TH18511B (th) อุปกรณ์สำหรับการส่งข้อความในข่ายการสื่อสารสำหรับการประมวลผลเสียงพูดและข้อมูล
TH18875A (th) อุปกรณ์สำหรับการส่งข้อความในข่ายการสื่อสารสำหรับการประมวลผลเสียงพูดและข้อมูล
JPH06153265A (ja) ディジタルコードレス電話機
WO2001026344A1 (en) Identification of the parties in a telecommunication system
JPH11122665A (ja) 無線電話装置
JPH0698011A (ja) 加入者識別電話方式

Legal Events

Date Code Title Description
IF Valid on the event date
KO00 Lapse of patent

Effective date: 20100218