PL218986B1 - Sposób spuszczania żużla z pieca stacjonarnego - Google Patents

Sposób spuszczania żużla z pieca stacjonarnego

Info

Publication number
PL218986B1
PL218986B1 PL399890A PL39989010A PL218986B1 PL 218986 B1 PL218986 B1 PL 218986B1 PL 399890 A PL399890 A PL 399890A PL 39989010 A PL39989010 A PL 39989010A PL 218986 B1 PL218986 B1 PL 218986B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
hole
slag
furnace
clay
tapping
Prior art date
Application number
PL399890A
Other languages
English (en)
Other versions
PL399890A1 (pl
Inventor
Mark Joseph Prince
Mark Kenneth Letchfors
Original Assignee
Xstrata Technologu Pty Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from AU2009905643A external-priority patent/AU2009905643A0/en
Application filed by Xstrata Technologu Pty Ltd filed Critical Xstrata Technologu Pty Ltd
Publication of PL399890A1 publication Critical patent/PL399890A1/pl
Publication of PL218986B1 publication Critical patent/PL218986B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F27FURNACES; KILNS; OVENS; RETORTS
    • F27DDETAILS OR ACCESSORIES OF FURNACES, KILNS, OVENS, OR RETORTS, IN SO FAR AS THEY ARE OF KINDS OCCURRING IN MORE THAN ONE KIND OF FURNACE
    • F27D3/00Charging; Discharging; Manipulation of charge
    • F27D3/15Tapping equipment; Equipment for removing or retaining slag
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F27FURNACES; KILNS; OVENS; RETORTS
    • F27DDETAILS OR ACCESSORIES OF FURNACES, KILNS, OVENS, OR RETORTS, IN SO FAR AS THEY ARE OF KINDS OCCURRING IN MORE THAN ONE KIND OF FURNACE
    • F27D3/00Charging; Discharging; Manipulation of charge
    • F27D3/15Tapping equipment; Equipment for removing or retaining slag
    • F27D3/1509Tapping equipment
    • F27D3/1527Taphole forming equipment, e.g. boring machines, piercing tools
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F27FURNACES; KILNS; OVENS; RETORTS
    • F27DDETAILS OR ACCESSORIES OF FURNACES, KILNS, OVENS, OR RETORTS, IN SO FAR AS THEY ARE OF KINDS OCCURRING IN MORE THAN ONE KIND OF FURNACE
    • F27D3/00Charging; Discharging; Manipulation of charge
    • F27D3/15Tapping equipment; Equipment for removing or retaining slag
    • F27D3/1545Equipment for removing or retaining slag

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Furnace Charging Or Discharging (AREA)
  • Vertical, Hearth, Or Arc Furnaces (AREA)
  • Gasification And Melting Of Waste (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Waste-Gas Treatment And Other Accessory Devices For Furnaces (AREA)

Description

Niniejszy wynalazek dotyczy sposobu spuszczania żużla z pieca stacjonarnego. Bardziej szczegółowo, niniejszy wynalazek dotyczy sposobu spuszczania żużla z pieca stacjonarnego, takiego jak otwarty od góry piec z lancą zanurzoną.
Procesy pirometalurgiczne obejmują zwykle powstawanie warstwy żużla. Często konieczne jest usuwanie żużla z pieców. Istnieje szereg różnych sposobów usuwania żużla z pieców. Przykładowo, w piecach przechylanych lub ruchomych normalne jest zapewnienie otworu w miejscu umieszczonym powyżej poziomu żużla w piecu podczas jego normalnego użytkowania. Piec może następnie zostać przechylony lub obrócony tak, aby żużel wylał się przez otwór.
W piecach stacjonarnych żużel jest zwykle usuwany na jeden z dwóch sposobów.
Z boku pieca zapewniony jest otwór spustowy. Takie otwory zawierają kołowe otwory wykonane w ścianie pieca. Otwór spustowy jest normalnie zamknięty przy użyciu gliny lub szlamu, wtryskiwanego do otworu przez dyszę gliny lub szlamu. Glina lub szlam tworzą efektywną barierę, zapobiegającą wyciekom stopionych produktów powierzchniowych przez otwór spustowy. Gdy konieczne lub pożądane jest usunięcie żużla z pieca, w otworze spustowym przez glinę lub szlam wiercony jest otwór. Wiertło ma zwykle średnicę jedynie nieco mniejszą niż średnica otworu spustowego. Gdy wiertło jest wyjmowane z otworu spustowego żużel może wylać się przez ten otwór. Gdy z pieca zostaje usunięta wystarczająca ilość żużla, otwór spustowy jest zamykany przy użyciu gliny lub szlamu przy pomocy zatykarki. W tej metodzie usuwania żużla z pieca żużel jest usuwany z pieca w sposób przerywany lub okresowy.
W niektórych piecach stacjonarnych w ścianie bocznej pieca zapewniony jest otwór spustowy. Do zewnętrznej powierzchni pieca montowany jest odbiornik żużla, tak że każda ilość żużla przechodząca przez otwór spustowy jest przejmowana przez odbiornik. Gdy żużel napełni odbiornik, przelewa się przez przelew w odbiorniku i jest zbierany lub transportowany do innego miejsca. W tych operacjach spustu żużla może on być spuszczany z pieca w sposób ciągły. Generalnie nie jest konieczne zamykanie otworu spustowego gliną lub szlamem.
Piece otwarte od góry z lancą zanurzoną są stosowane w produkcji metali w procesach pirometalurgicznych. Otwarty od góry piec z lancą zanurzoną zawiera korpus stacjonarnego pieca, zwykle wyłożony materiałem ogniotrwałym. Paliwo i powietrze lub tlen są zwykle wtryskiwane do wsadu pieca przez lancę, wprowadzaną do wsadu od góry. Gdy powietrze lub tlen są wtryskiwane przez lancę, powodują mieszanie wsadu pieca. W ten sposób stopiona zawartość pieca jest gwałtownie mieszana w piecach otwartych od góry z lancą zanurzoną. Przykładem takiego pieca jest piec ISASMELT™. Instalacje pieców ISASMELT™ są obecnie używane w produkcji miedzi i ołowiu. W instalacjach tych można też produkować inne metale.
W międzynarodowym zgłoszeniu patentowym PCT/AU2006/001460, którego cała treść jest tu dołączona poprzez odsyłacze, opisano sposób produkcji ołowiu, w którym ruda lub koncentrat ołowiu są podawane do pieca ISASMELT™. Skutkuje to powstaniem ołowiu sztabkowego oraz żużla ołowianego. Żużel ołowiany jest usuwany z pieca, formowany w bryły (na przykład przez podawanie żużla ołowianego do urządzenia odlewniczego), a bryły żużla są następnie podawane jako materiał załadunkowy do wielkiego pieca. Żużel ołowiany jest przekształcany w ołów sztabkowy i żużel odpadowy w wielkim piecu.
W treści opisu pojęcie „zawiera” lub jego gramatyczne odpowiedniki powinny być traktowane jako mające znaczenie zawierające, chyba że kontekst wskazuje inaczej.
Przedmiotem wynalazku jest sposób spuszczania żużla z pieca stacjonarnego, mającego otwór spustowy do usuwania żużla o zasadniczo prostokątnym kształcie z opcjonalnie zaokrąglonymi narożnikami, obejmujący umieszczenie we wspomnianym otworze spustowym gliny lub szlamu, wiercenie otworu w glinie lub szlamie w celu utworzenia przelotowego otworu, przez który żużel może wypłynąć, gdzie otwór wywiercony w glinie lub szlamie ma średnicę mniejszą niż wielkość otworu spustowego, oraz powiększenie otworu, gdy przepływ żużla jest zbyt mały, lub umożliwienie nagromadzenia się żużla wokół otworu albo umieszczenie dodatkowej ilości gliny lub szlamu w otworze w celu jego zmniejszenia, jeśli przepływ żużla jest zbyt duży, charakteryzujący się tym, że otwór w glinie lub szlamie powiększa się poprzez zwiększenie jego szerokości w poziomie przy zachowanej zasadniczo stałej jego wysokości.
Korzystnie, otwór w glinie lub szlamie powiększa się poprzez usuwanie zestalonego żużla z obrzeża otworu.
PL 218 986 B1
Korzystnie, do powiększenia otworu w glinie lub szlamie, przez który przepływa żużel, stosuje się młot pneumatyczny.
Korzystnie, młot pneumatyczny ustawia się tak, by poruszał się ruchem posuwisto-zwrotnym względem otworu.
Korzystnie, młot pneumatyczny ustawia się tak, by przemieszczał się poziomo w kierunku poprzecznym względem otworu.
W innym korzystnym wariancie młot pneumatyczny ustawia się tak, by poruszał się w poziomie ruchem obrotowym względem otworu, z możliwością nachylenia pionowego.
Korzystnie, średnica otworu wywierconego w glinie lub szlamie wynosi poniżej 50% szerokości otworu spustowego pieca, korzystniej poniżej 40% szerokości otworu spustowego pieca, a najkorzystniej poniżej 30% szerokości otworu spustowego pieca.
W innym korzystnym wariancie średnica otworu wywierconego w glinie lub szlamie jest mniejsza niż wysokość otworu spustowego pieca.
W innym korzystnym wariancie żużel spuszcza się z pieca w sposób ciągły.
Określenie „piec stacjonarny” może obejmować otwarty od góry piec z lancą zanurzoną.
Sposób może obejmować również etap monitorowania przepływu żużla z pieca oraz, jeśli przepływ żużla jest zbyt mały, poszerzenia otworu, a jeśli przepływ żużla jest zbyt duży, umożliwienie nagromadzenia się żużla wokół otworu w celu zwężenia otworu, lub umieszczenie dodatkowej ilości gliny lub szlamu w otworze w celu jego zwężenia.
Przepływ żużla z pieca może być monitorowany poprzez kontrolę wizualną, wykonywaną przez operatora pieca. Alternatywnie przepływ żużla z pieca można monitorować przy użyciu zautomatyzowanych środków monitorowania przepływu.
Rozmiar otworu, przez który przepływa żużel, może być powiększany przy użyciu młota pneumatycznego lub kilofa. Młot pneumatyczny lub kilof mogą być obsługiwane przez operatora znajdującego się z dala od nich. Umożliwia to operatorowi obecność z dala od gorącego i często niebezpiecznego środowiska w bezpośredniej bliskości pieca.
Młot pneumatyczny lub kilof mogą być ustawione tak, że mogą poruszać się wzdłuż pierwszej osi rozciągającej się wzdłuż osi podłużnej młota pneumatycznego lub kilofa, w celu umożliwienia zbliżania lub oddalania od otworu. Młot pneumatyczny lub kilof mogą być ustawione tak, że mogą poruszać się w kierunku poprzecznym, w celu umożliwienia ruchu poziomego względem otworu. Może też występować niewielki ruch pionowy, nazywany wychylaniem. Zrozumiane będzie, że umieszczenie młota pneumatycznego lub kilofa w celu poruszania w ten sposób upraszcza ruch i montaż młota pneumatycznego lub kilofa. Młot pneumatyczny lub kilof mogą być też umieszczone tak, że mogą one obracać się poziomo względem otworu (ruch ten jest nazywany odchyleniem). Może też występować mała wielkość pionowego ruchu obrotowego (ruch ten jest nazywany nachyleniem).
Cechą niniejszego wynalazku jest to, że otwór wywiercony w glinie lub szlamie ma średnicę znacznie mniejszą od rozmiaru otworu spustowego w piecu. Przykładowo, średnica otworu spustowego, wywierconego w glinie lub szlamie może wynosić poniżej 50% szerokości otworu spustowego w piecu, jeszcze korzystniej poniżej 40% szerokości otworu spustowego w piecu, a najkorzystniej poniżej 30% szerokości otworu spustowego w piecu.
Poprzez zapewnienie otworu spustowego w piecu o znacznie większym rozmiarze niż rozmiar otworu wywierconego w glinie lub szlamie, pozostaje wystarczający zakres regulacji przepływu żużla usuwanego z pieca przez otwór spustowy poprzez usunięcie dodatkowej ilości gliny lub szlamu, umieszczonych między wewnętrzną ścianą otworu wywierconego w glinie lub szlamie oraz wewnętrzną ścianą otworu pieca.
Jak wspomniano wyżej, w jednym wariancie otwór spustowy obejmuje zasadniczo prostokątny otwór. Stosowane mogą być jednak również inne kształty. Przykładowo, otwór spustowy może obejmować otwór kolisty, owalny, kwadratowy, trójkątny lub inny. Otwór może mieć zaokrąglone narożniki.
W jednym wariancie sposobu według niniejszego wynalazku, gdy stopiony wsad w znajdzie się w piecu a żużel rozpocznie zbieranie się w piecu, w glinie lub szlamie uszczelniającym otwór spustowy wiercony jest otwór. Otwór spustowy może być wywiercony przy użyciu dowolnego znanego urządzenia wiercącego. Istnieje wielu dostawców takich urządzeń, a znawcy szybko zrozumieją jak takie urządzenie jest zbudowane i obsługiwane. Tak więc nie będzie konieczny dalszy opis urządzenia wiercącego.
Gdy otwór spustowy zostanie wywiercony w glinie lub szlamie, operator pieca może wizualnie monitorować przepływ żużla z pieca. Jeśli operator stwierdzi, że przepływ żużla z pieca jest zbyt mały,
PL 218 986 B1 może użyć urządzenia (takiego jak młot pneumatyczny lub kilof) w celu usunięcia dodatkowej ilości gliny lub szlamu z obrzeża otworu spustowego. Ma to na celu powiększenie rozmiaru otworu spustowego, umożliwiając zwiększenie przepływu żużla przez otwór. W niektórych wariantach rozmiar otworu spustowego jest powiększany przez zwiększanie poziomej szerokości otworu. Jeśli pozioma szerokość otworu spustowego jest zwiększana, wysokość otworu spustowego w piecu pozostaje generalnie stała, co jest ważne dla zapewnienia usuwania przez otwór spustowy żużla a nie metalu.
W niektórych wariantach otwór spustowy ma wysokość znacznie większą niż średnica otworu wywierconego w glinie lub szlamie. W tych zastosowaniach wysokość otworu spustowego można regulować po prostu przez wywiercenie otworu w glinie lub szlamie na wyższym lub niższym poziomie, zależnie od wymagań operacyjnych.
Dalsze opisy korzystnych zastosowań niniejszego wynalazku zostaną teraz podane w odniesieniu do załączonych rysunków.
Figura 1 przedstawia widok z boku otwartego od góry pieca z lancą zanurzoną, względem którego można zastosować sposób według niniejszego wynalazku, figura 2 przedstawia widok z przodu zespołu bloku spustowego używanego w piecu pokazanym na figurze 1, figura 3 przedstawia przekrój poprzeczny zespołu bloku spustowego, pokazanego na figurze 2, wykonany wzdłuż osi A na figurze 2, figura 4 przedstawia przekrój poprzeczny zespołu bloku spustowego, pokazanego przez figurę 2, wykonany wzdłuż osi B w figurze 2, figura 5 przedstawia widok z przodu, pokazujący położenie wywierconego otworu spustowego względem pieca, figura 6 przedstawia widok z przodu, pokazujący położenie młota pneumatycznego względem pieca, zaś figury 7 do 10 przedstawiają różne widoki możliwych otworów spustowych, używanych w zastosowaniach niniejszego wynalazku.
Zrozumiałe będzie, że rysunki zostały przedstawione w celu zilustrowania korzystnych wariantów niniejszego wynalazku. Z tego względu docenione zostanie, że niniejszy wynalazek nie powinien być uważany za ograniczony wyłącznie do cechy pokazanych na rysunkach.
Figura 1 przedstawia widok z boku otwartego od góry pieca z lancą zanurzoną. Piec pokazany w figurze 1 może być piecem ISASMELT™. Takie piece są piecami stacjonarnymi.
Piec 10, pokazany w figurze 1, zawiera zewnętrzną skorupę, generalnie oznaczoną numerem odniesienia 14. Zewnętrzna skorupa będzie zwykle wykonana ze stali lub stali stopowej. Jak zostanie dobrze zrozumiane przez znawców, zewnętrzna skorupa będzie zwykle wyłożona materiałem ogniotrwałym w celu ochrony skorupy zewnętrznej przed intensywnym ciepłem, występującym wewnątrz pieca podczas jego pracy.
Piec 10 ma ścianę boczną 16. Górna część 18 pieca zawiera rozszerzony obszar 20, zapewniający wylot gazowych produktów reakcji wytapiania.
Podczas użytkowania pieca dodawany jest wsad materiałów zasilających. Paliwo i powietrze lub tlen są wtryskiwane przez zanurzoną lancę. Następnie zachodzą reakcje wytapiania, mające na celu utworzenie stopionego metalu lub warstwy kamienia i warstwy żużla. Ze względu na ekstremalne turbulencje, wywoływane przez wtryskiwanie powietrza lub tlenu przez lancę, stopiony materiał w piecu jest energicznie mieszany.
Gdy wytapianie postępuje, ilość żużla w piecu będzie się zwiększać i konieczne stanie się usunięcie żużla z pieca. W celu umożliwienia spustu lub usunięcia żużla z pieca podczas jego pracy piec jest wyposażony w otwór spustowy 28 w bocznej ścianie. Otwór spustowy 28 jest umieszczony w ścianie bocznej na wysokości powyżej wysokości obliczeniowej połączenia żużla/metalu lub żużla/kamienia wewnątrz pieca. W ten sposób przez otwór spustowy 28 z pieca będzie usuwany głównie żużel. Metal lub kamień jest usuwany w innym miejscu pieca przez oddzielną operację spustu.
Figury 2, 3 i 4 przedstawiają dalsze szczegóły otworu spustowego 28. Jak widać na figurze 3, otwór spustowy 28 jest wykonany w zespole bloku spustowego 30, który obejmuje blok spustowy 44 wykonany z miedzi chłodzonej wodą.
Ponownie w odniesieniu do figury 3, miedziany blok spustowy 44 jest przymocowany do powłoki pieca 48.
Zewnętrzna powierzchnia otworu spustowego 28 jest zabezpieczona płytą zewnętrzną 68. Rzeczywisty kształt otworu wykonanego w płycie zewnętrznej 68 jest najlepiej widoczny w figurze 2. Piec
PL 218 986 B1 jest wyłożony warstwami materiału ogniotrwałego 64 i 32. Otwór spustowy przechodzi również przez warstwy 64 i 32. W ten sposób otwory 28, 60 i 66 tworzą otwór od zewnętrznej strony bloku spustowego do wnętrza pieca.
Jak widać na figurze 2, otwór spustowy 28 jest zasadniczo prostokątny.
Podczas pracy pieca otwór utworzony przez odpowiednie otwory 28, 60 i 66 jest początkowo uszczelniony gliną lub szlamem w celu jego zamknięcia. Znawca szybko doceni fakt, iż istnieje wiele dostępnych komercyjnie kompozycji gliny lub szlamu, które można zakupić w tym celu. Poza tym istnieje wiele dostępnych komercyjnie zatykarek dla gliny lub szlamu, które można użyć do umieszczania w otworze spustowym w celu jego zamknięcia. Tak więc nie jest konieczne dalsze omawianie tych kwestii.
W porównaniu ze znanymi otworami spustowymi, stosowanymi powszechnie do spuszczania żużla z pieców stacjonarnych, otwór spustowy 28, przedstawiony w figurach 2, 3 i 4, ma szerokość znacznie większą niż średnica wiertła spustowego używanego do przewiercenia gliny lub szlamu, stosowanych do uszczelniania i zamykania otworu spustowego. Przykładowo, zasadniczo prostokątny otwór 28 może mieć szerokość około 2 do 6 razy większą niż średnica wiertła spustowego.
Figura 5 przedstawia schematyczny widok z przodu wiertła spustowego, używanego do otworu spustowego. Wiertło otworu spustowego 80 jest zamontowane na ramie pomocniczej 82, która z kolei ma zamocowane koła 84, 86. Koła 84, 86 umożliwiają ramie pomocniczej 82 (a więc i wiertłu spustowemu 80) ruch w lewo lub w prawo. Same koła 84, 86 poruszają się na kolejnej ramie 88. Kolejna rama 88 może być uważana za ramę główną. Rama główna 88 ma zamocowane do niej koła 90, 92. Koła 90, 92 są zamontowane obrotowo na szynach 94, 96, tak że rama główna może przybliżać się lub oddalać od pieca.
Gdy pożądane jest spuszczenie stopionych produktów z pieca, wiertło spustowe 80 jest przemieszczane tak, że jego koniec zostaje wyrównany z otworem spustowym 28 (na figurze 5 otwór spustowy 28 jest zasłonięty przez wiertło). Wiertło jest włączane, a jego koniec styka się z gliną lub szlamem uszczelniającymi otwór spustowy 28. Poprzeczne regulowanie położenia spustu do żądanej pozycji jest uzyskiwane poprzez ruch ramy pomocniczej 82. Głębokość wierconego otworu spustowego jest zwiększana przez ruch ramy głównej bliżej w stronę pieca podczas pracy wiertła. Z powyższego opisu wynika, że wiertło otworu spustowego może poruszać się poprzecznie i podłużnie. Rynna spustowa 98 jest umieszczana w taki sposób, że gdy wiertło otwiera otwór spustowy, stopione produkty powierzchniowe wydostają się z otworu spustowego i poruszają wzdłuż rynny spustowej 98.
Jak wspomniano wyżej, otwór spustowy 28, pokazany na figurach 1 do 4, ma szerokość znacznie większą niż średnica końcówki wiertła używanego do wywiercenia otworu w glinie lub szlamie, zamykających otwór spustowy. Gdy pożądane jest zwiększenie przepływu stopionych produktów powierzchniowych przez otwór spustowy, do zwiększenia rozmiaru otworu spustowego można użyć młota pneumatycznego lub kilofa. Figura 6 przedstawia młot pneumatyczny 110 zamontowany na ramie pomocniczej 112 oraz ramie głównej 114, w sposób zbliżony do zamocowania ramy pomocniczej 82 i ramy głównej 88 w figurze 5. Umożliwia to ruch młota pneumatycznego 110 w obie strony bocznie (w kierunku poprzecznym) oraz podłużnie (w kierunku do i od pieca). W ten sposób młot pneumatyczny może poruszać się generalnie prostoliniowo w dwóch wzajemnie prostopadłych kierunkach.
Figury 7 do 10 przedstawiają pewne możliwe wariacje kształtu otworu spustowego. W figurze 7 przedstawiony jest otwór spustowy 28. Otwór spustowy jest uszczelniany szlamem lub gliną 120. W glinie lub szlamie 120, przy użyciu wiertła spustowego został świeżo wywiercony okrągły otwór spustowy. Kołowy otwór spustowy 122 umożliwia wypływ stopionych produktów powierzchniowych z pieca.
Jeśli przepływ stopionych produktów powierzchniowych z pieca przez generalnie okrągły otwór spustowy 122 nie jest dość duży, można użyć młota pneumatycznego 110 do zwiększenia rozmiaru otworu. Przykładowo, jak widać na figurze 8, generalnie okrągły otwór spustowy 122 może zostać poszerzony przez powiększenie stron 124, 126 przy użyciu młota pneumatycznego. To oczywiście zwiększa powierzchnię otworu, pozwalając na większy przepływ stopionych produktów powierzchniowych z pieca. Jeśli przepływ uzyskany przez otwór pokazany w figurze 8 wciąż nie jest dość duży, otwór spustowy można jeszcze bardziej poszerzyć przez dalsze usuwanie krawędzi przy użyciu młota pneumatycznego. Jest to pokazane na figurze 9, gdzie krawędzie 128, 130 otworu spustowego zostały mocniej poszerzone w porównaniu z figurą 8.
Jeśli przepływ stopionych produktów powierzchniowych z pieca stanie się zbyt duży, należy po prostu pozwolić na stwardnienie części tych produktów na brzegach otworu spustowego, w celu
PL 218 986 B1 zmniejszenia jego rozmiaru. Jest to pokazane na figurze 10, gdzie otworowi spustowemu z figury 9 umożliwiono zmniejszenie się do otworu 132 z figury 10, pozwalając na stwardnienie żużla na jego krawędziach.
Warto zauważyć, że otwór spustowy 132 z figury 10 może zostać ponownie powiększony przy użyciu młota pneumatycznego do usunięcia części stwardniałego żużla z otworu.
Możliwość selektywnej zmiany rozmiaru otworu spustowego w celu modyfikacji przepływu stopionych produktów powierzchniowych z pieca (takich jak żużel) przez otwór spustowy jest cechą, która jest uważana za wyjątkową dla niniejszego wynalazku. Cecha ta jest możliwa do realizacji, gdyż rozmiar otworu spustowego jest znacznie większy od rozmiaru otworu wywierconego w glinie lub szlamie, zamykających otwór spustowy. Istniejące do tej pory otwory spustowe były generalnie okrągłe i miały średnicę bardzo zbliżoną do średnicy końcówki wiertła używanego do wywiercenia otworu. Tak więc istniejące otwory spustowe nie pozwalały na możliwość zwiększania przepływu ponad przepływ maksymalny, zapewniony przez rozmiar otworu wykonanego przy użyciu wiertła. W odróżnieniu od tego, w niniejszym wynalazku, gdy otwór zostanie wywiercony, istnieje duży obszar gliny lub szlamu między ścianą otworu spustowego i bokami otworu. Pozwala to na usunięcie części gliny lub szlamu między ścianą otworu spustowego i bokami otworu, w celu zwiększenia rozmiaru otworu spustowego.
Kolejną cechą niniejszego wynalazku jest to, że wysokość lub pionowy rozmiar otworu spustowego również jest znacznie większy niż średnica końcówki wiertła używanego do wywiercenia otworu. Umożliwia to zmianę pionowego położenia otworu spustowego tak, aby znajdował się on zawsze prawidłowo względem zawartości pieca. Przykładowo, jeśli otwór spustowy jest używany do spustu żużla, powinien być pierwotnie wywiercony przez glinę lub szlam uszczelniający otwór na wysokości powyżej połączenia między warstwą żużla i warstwą metalu.
Niniejszy wynalazek umożliwia zmianę przepływu stopionych produktów powierzchniowych z pieca poprzez kontrolę i zmianę (w razie potrzeby) rozmiaru otworu spustowego. Do wdrożenia niniejszego wynalazku można wykorzystać konwencjonalne narzędzia. Wynalazek zapewnia większą kontrolę przepływu stopionych produktów powierzchniowych z pieca przez otwór spustowy. Przepływ może być kontrolowany automatycznie lub poprzez monitorowanie i interwencję operatora.
Niniejszy wynalazek jest szczególnie przydatny do użycia w operacjach, gdzie ciekły produkt powierzchniowy, usuwany z pieca, jest używany jako materiał zasilający w dalszym procesie. Takie rozwiązanie daje możliwość uniknięcia pośrednich zbiorników składowania lub zminimalizowania wymaganego rozmiaru pośrednich zbiorników składowania, które byłyby inaczej potrzebne do przechowania materiału zasilającego dla dalszego procesu w przypadkach, gdy przepływ materiału z otwartego od góry pieca z lancą zanurzoną jest przerywany lub zmienny.
Niniejszy wynalazek minimalizuje powierzchnię zajmowaną przez urządzenie odlewnicze pieca i jest idealny do modernizacji istniejących pieców lub wdrażania w nowych piecach.
Znawcy docenią, iż niniejszy wynalazek może być podatny na zmiany i modyfikacje inne niż opisane tutaj. Zrozumiałe będzie, że niniejszy wynalazek obejmuje takie zmiany i modyfikacje bez odbiegania od swego charakteru i zakresu.

Claims (9)

1. Sposób spuszczania żużla z pieca stacjonarnego, mającego otwór spustowy do usuwania żużla o zasadniczo prostokątnym kształcie z opcjonalnie zaokrąglonymi narożnikami, obejmujący umieszczenie we wspomnianym otworze spustowym gliny lub szlamu, wiercenie otworu w glinie lub szlamie w celu utworzenia przelotowego otworu, przez który żużel może wypłynąć, gdzie otwór wywiercony w glinie lub szlamie ma średnicę mniejszą niż wielkość otworu spustowego, oraz powiększenie otworu, gdy przepływ żużla jest zbyt mały, lub umożliwienie nagromadzenia się żużla wokół otworu albo umieszczenie dodatkowej ilości gliny lub szlamu w otworze w celu jego zmniejszenia, jeśli przepływ żużla jest zbyt duży, znamienny tym, że otwór w glinie lub szlamie powiększa się poprzez zwiększenie jego szerokości w poziomie przy zachowanej zasadniczo stałej jego wysokości.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że otwór w glinie lub szlamie powiększa się poprzez usuwanie zestalonego żużla z obrzeża otworu.
3. Sposób według zastrz. 1 i 2, znamienny tym, że do powiększenia otworu w glinie lub szlamie, przez który przepływa żużel, stosuje się młot pneumatyczny.
PL 218 986 B1
4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że młot pneumatyczny ustawia się tak, by poruszał się ruchem posuwisto-zwrotnym względem otworu.
5. Sposób według zastrz. 3 i 4, znamienny tym, że młot pneumatyczny ustawia się tak, by przemieszczał się poziomo w kierunku poprzecznym względem otworu.
6. Sposób według zastrz. 3 - 5, znamienny tym, że młot pneumatyczny ustawia się tak, by poruszał się w poziomie ruchem obrotowym względem otworu, z możliwością nachylenia pionowego.
7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że średnica otworu wywierconego w glinie lub szlamie wynosi poniżej 50% szerokości otworu spustowego pieca, korzystniej poniżej 40% szerokości otworu spustowego pieca, a najkorzystniej poniżej 30% szerokości otworu spustowego pieca.
8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że średnica otworu wywierconego w glinie lub szlamie jest mniejsza niż wysokość otworu spustowego pieca.
9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że żużel spuszcza się z pieca w sposób ciągły.
PL399890A 2009-11-18 2010-11-09 Sposób spuszczania żużla z pieca stacjonarnego PL218986B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AU2009905643A AU2009905643A0 (en) 2009-11-18 Method for Removing Slag from a Furnace

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL399890A1 PL399890A1 (pl) 2013-01-21
PL218986B1 true PL218986B1 (pl) 2015-02-27

Family

ID=44059104

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL399890A PL218986B1 (pl) 2009-11-18 2010-11-09 Sposób spuszczania żużla z pieca stacjonarnego

Country Status (8)

Country Link
JP (1) JP5721734B2 (pl)
CN (1) CN102686966B (pl)
AU (1) AU2010321669B2 (pl)
BR (1) BR112012011988B1 (pl)
EA (1) EA022456B1 (pl)
MX (1) MX353976B (pl)
PL (1) PL218986B1 (pl)
WO (1) WO2011060483A1 (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103185461A (zh) * 2013-04-09 2013-07-03 泰州振昌工业废渣综合利用有限责任公司 熔分还原改性炉外置式出渣口结构
CN103398589A (zh) * 2013-08-15 2013-11-20 长沙有色冶金设计研究院有限公司 冶金炉打孔放渣装置
PL3204707T3 (pl) * 2014-10-10 2019-09-30 Outotec (Finland) Oy Zespół pieca pirometalurgicznego i modułu przelewowego
JP6423337B2 (ja) * 2015-12-28 2018-11-14 Jx金属株式会社 スラグタップ方法及びスラグホール構造並びに溶融炉の操業方法
CN106051776A (zh) * 2016-07-13 2016-10-26 北京保利洁科技发展有限公司 一种焚烧处理固体废弃物的方法
CN106196080A (zh) * 2016-07-13 2016-12-07 北京保利洁科技发展有限公司 一种固体废弃物资源化的方法

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB985507A (en) * 1964-01-31 1965-03-10 Kaiser Aluminium Chem Corp Improvements in or relating to metal handling apparatus
US4037828A (en) * 1975-10-04 1977-07-26 Nippon Carbide Kogyo Kabushiki Kaisha Automatic tapping machine
LU74398A1 (pl) * 1976-02-20 1976-08-13
JPS62192510A (ja) * 1986-02-19 1987-08-24 Kawasaki Steel Corp 溶融金属反応容器の出湯方法およびその装置
DE3803625A1 (de) * 1988-02-06 1989-08-17 Dango & Dienenthal Maschbau Verfahren und vorrichtung zum oeffnen des stichlochs von oefen
JP2820430B2 (ja) * 1989-05-16 1998-11-05 川崎製鉄株式会社 金属溶解炉からの溶融金属排出制御方法
JP3007264B2 (ja) * 1994-04-22 2000-02-07 新日本製鐵株式会社 高炉の出銑口煉瓦構造
JP3075333B2 (ja) * 1995-03-27 2000-08-14 日本鋼管株式会社 焼却灰溶融炉の溶融スラグ出滓口構造
JPH10273707A (ja) * 1997-03-31 1998-10-13 Kawasaki Steel Corp 高炉出銑口における出銑滓流量の制御方法及び出銑口
JP3535730B2 (ja) * 1998-03-25 2004-06-07 株式会社タクマ プラズマアーク溶融炉及びプラズマアーク溶融炉からの溶融メタルの抜き出し方法
US6299830B2 (en) * 1998-09-22 2001-10-09 Meltran, Inc. Apparatus and method for tapping a furnace
AUPQ630600A0 (en) * 2000-03-16 2000-04-15 Technological Resources Pty Limited Direct smelting plant
FI20030077A (fi) * 2003-01-17 2004-07-18 Outokumpu Oy Laitteisto ja menetelmä sulatusreaktorin laskuaukon avaamiseksi ja sulkemiseksi
PE20060324A1 (es) * 2004-04-07 2006-04-14 Ausmelt Ltd Procesamiento de mata de sulfuro de cobre en cobre blister
JP2006282478A (ja) * 2005-04-04 2006-10-19 Shinagawa Refract Co Ltd 出銑孔閉塞材
JP4980275B2 (ja) * 2008-03-26 2012-07-18 東京窯業株式会社 スライディングノズルプレートの再生方法

Also Published As

Publication number Publication date
WO2011060483A1 (en) 2011-05-26
EA201290206A1 (ru) 2012-11-30
BR112012011988A2 (pt) 2017-02-21
EA022456B1 (ru) 2016-01-29
JP5721734B2 (ja) 2015-05-20
BR112012011988B1 (pt) 2021-02-09
JP2013511690A (ja) 2013-04-04
MX353976B (es) 2018-02-07
CN102686966A (zh) 2012-09-19
MX2012005700A (es) 2012-06-19
PL399890A1 (pl) 2013-01-21
AU2010321669B2 (en) 2014-08-14
CN102686966B (zh) 2014-08-27
AU2010321669A1 (en) 2012-05-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL218986B1 (pl) Sposób spuszczania żużla z pieca stacjonarnego
CN115135943A (zh) 用于生产金属的设备
EP2004865B1 (en) A forehearth
EP3320285B1 (en) An electric arc furnace with an angled eccentric bottom tap-hole and a tapping process using the electric arc furnace
WO2006085789A1 (fr) Procede permettant d'evacuer une majeure partie de metal en fusion d'un reservoir de metal en fusion par une ouverture de sortie situee dans la surface inferieure du reservoir, reservoir de metal en fusion et suite d'operations principales permettant de mettre en oeuvre ce procede
KR101818511B1 (ko) 부착물 제거방법
TWI581878B (zh) 澆桶底部及澆桶
RU2339887C2 (ru) Промежуточное устройство для отсечения шлака от металла при выпуске их в виде расплава из плавильного агрегата
JP7453525B2 (ja) 取鍋内スラグの流出防止方法
RU2101125C1 (ru) Сталевыпускной желоб для смешивания стали с рафинировочным шлаком
RU2288280C1 (ru) Способ воздействия на химический состав жидкой стали и комплекс оборудования для его осуществления
JP6327304B2 (ja) 転炉型精錬炉の遮断扉及び転炉型精錬炉の操業方法
AU2016366805B2 (en) Method of operating a top submerged lance furnace
RU2231560C1 (ru) Способ раскисления и модифицирования металла и устройство для его осуществления
JP2572187B2 (ja) 出銑樋残銑抜き装置およびそのストッパ操作装置
KR101914089B1 (ko) 용융물 처리장치 및 용융물 처리방법
CN108026597B (zh) 利用真空的出钢装置及出钢控制方法
KR101572381B1 (ko) 고로 대탕도의 용융물 배출 장치
KR101708406B1 (ko) 전기로 출탕구 개폐 장치 및 제강 방법
CN116242138A (zh) 减少金属加工过程中废渣生成量的方法及设备
KR20010019061A (ko) 고로 용선 탕도의 스키머 하부 막힘 방지 방법
HU180460B (en) Device for spouting respectively filling the tapping hole of siemens-martin furnaces and method for steelmaking carried out in such furnace
WO2018069753A1 (en) A method of molten metal casting utilizing an impact pad in the tundish
UA38113C2 (uk) Спосіб випуску чавуну та шлаку з доменної печі
JP2008196035A (ja) 溝型誘導加熱装置付き混銑炉における冷鉄源の溶解方法