PL217861B1 - Sposób oczyszczania gleby - Google Patents

Sposób oczyszczania gleby

Info

Publication number
PL217861B1
PL217861B1 PL398873A PL39887310A PL217861B1 PL 217861 B1 PL217861 B1 PL 217861B1 PL 398873 A PL398873 A PL 398873A PL 39887310 A PL39887310 A PL 39887310A PL 217861 B1 PL217861 B1 PL 217861B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
soil
injecting
oxidizing agent
poly
hydroxyacrylate
Prior art date
Application number
PL398873A
Other languages
English (en)
Other versions
PL398873A1 (pl
Inventor
Jean-Claude Setier
Jean-Louis Pornain
Jean-Sebastien Dehez
Frederic Perie
Jean-Marie Blondel
Roger Jacquet
Jean-Christophe Renat
Laurent Clementelle
Wim Plaisier
Original Assignee
Arcadis Esg
Solvay
Total Sa
Traitement Valorisation Decontamination Tvd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Arcadis Esg, Solvay, Total Sa, Traitement Valorisation Decontamination Tvd filed Critical Arcadis Esg
Publication of PL398873A1 publication Critical patent/PL398873A1/pl
Publication of PL217861B1 publication Critical patent/PL217861B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B09DISPOSAL OF SOLID WASTE; RECLAMATION OF CONTAMINATED SOIL
    • B09CRECLAMATION OF CONTAMINATED SOIL
    • B09C1/00Reclamation of contaminated soil
    • B09C1/08Reclamation of contaminated soil chemically
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F1/00Treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F1/72Treatment of water, waste water, or sewage by oxidation
    • C02F1/725Treatment of water, waste water, or sewage by oxidation by catalytic oxidation
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F2101/00Nature of the contaminant
    • C02F2101/30Organic compounds

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Soil Sciences (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Treatment Of Water By Oxidation Or Reduction (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Opis wynalazku
Niniejszy wynalazek dotyczy sposobu oczyszczania gleby zawierającej jeden albo więcej węglowodorów.
Obróbka gleb i wód gruntowych, które są zanieczyszczone polutantami, a zwłaszcza polutantami organicznymi, stanowi rosnące wyzwanie na skutek trudności jej wdrożenia oraz związanych z tym kosztami.
Przekopywanie gleb jest techniką, którą można brać pod uwagę, lecz jest ono nadzwyczaj kosztowne i czasami niemożliwe do wykonania. Z tego powodu trwające badania koncentrują się zasadniczo na obróbce polutantów in situ.
Pierwszym możliwym sposobem in situ jest spopielanie zanieczyszczonych gleb, przy czym ma ono jednak niedogodność polegającą na wytwarzaniu szkodliwych produktów ubocznych, takich jak polichlorowane dibenzo-p-dioksyny (PCDD) i polichlorowane dibenzofurany (PCDF). Drugi sposób polega na obróbce biologicznej in situ albo uzdrawianiu biologicznym. Jednakże drugi sposób jest nieskuteczny w przypadku niektórych polutantów, które są odporne biologicznie albo toksyczne dla drobnoustrojów.
Trzeci sposób polega na obróbce chemicznej in situ. Ten ostatni sposób polega na konwencjonalnym wstrzykiwaniu nadtlenku wodoru albo źródła nadtlenku wodoru do gleby. Nadtlenek wodoru rozpada się tworząc rodniki hydroksylowe zdolne do reagowania z polutantami organicznymi. Do wspomagania tworzenia się rodników hydroksylowych znane jest stosowanie katalizatora, takiego jak jon żelazawy Fe2+, w celu odtworzenia tzw. reakcji Fentona.
Reakcja Fentona ma miejsce jednak zasadniczo przy pH 3-4. Natomiast gleby mają na ogół jednak obojętne albo zasadowe pH, a wstrzykiwanie kwasu w celu uzyskania korzystnego pH jest niepożądane, ponieważ takie wstrzykiwanie prowadziłoby do dalszego zanieczyszczenia gleby nie tylko przez kwas, lecz także przez metale ciężkie rozpuszczone przez kwas. Z tego powodu na ogół stosuje się środek chelatujący w celu ochrony katalizatora oraz aby można było prowadzić reakcję Fentona przy obojętnym, zasadowym albo słabo kwaśnym pH. Najczęściej stosowanym środkiem chelatującym jest kwas etylenodiaminotetraoctowy (EDTA).
Zatem w dokumencie WO 01/02105 opisuje się sposób obróbki in situ substancji zanieczyszczających, w którym do gleby wstrzykuje się przy pH 5-8 środek utleniający i reagent zawierający wodny roztwór zawierający katalizator.
W dokumencie WO 2004/002902 opisuje się sposób utleniania związków organicznych obejmujący doprowadzanie związków organicznych do styczności z kompozycją zawierającą rozpuszczalny związek nadtlenkowy i źródło dwuwartościowego albo trójwartościowego metalu przejściowego w połączeniu ze środkiem chelatującym.
W dokumencie WO 2004/002923 opisuje się sposób utleniania związków organicznych obejmujący doprowadzanie związków organicznych do styczności z rozpuszczalnym związkiem nadtlenowym i środkiem do modyfikacji pH, utrzymującym pH w zakresie 6-10. Dwuwartościowy albo trójwartościowy metal przejściowy może być także zawarty w połączeniu ze środkiem chelatującym.
W dokumencie WO 2005/012181 opisuje się obróbkę in situ zanieczyszczonej gleby obejmujący wstrzykiwanie do gleby nadsiarczanu i nadtlenku wodoru w obecności aktywatora, takiego jak metal przejściowy w połączeniu ze środkiem chelatującym.
W dokumencie WO 2005/081996 opisuje się sposób utleniania związku organicznego obejmujący doprowadzanie tego związku do styczności z kompozycją zawierającą rozpuszczalny w wodzie związek nadtlenowy i modyfikator pH utrzymujący pH kompozycji przy wartości większej niż 10. Dwuwartościowy albo trójwartościowy metal przejściowy może być także zawarty w połączeniu ze środkiem chelatującym.
W dokumencie WO 2005/118170 opisuje się obróbkę in situ zanieczyszczonej gleby, obejmujący wstrzykiwanie nadtlenku wodoru albo nadtlenku wapnia, magnezu albo cynku albo nadwęglanu sodu i chelatu metalu do gleby.
W dokumencie WO 2006/128797 opisuje się sposób utleniania związku organicznego obejmujący doprowadzanie związku do styczności z kompozycją zawierającą nadsiarczan i nadwęglan albo nadtlenek metalu. Dodawać można także aktywator utworzony przez metal przejściowy w połączeniu ze środkiem chelatującym.
W dokumencie WO 2007/047946 opisuje się sposób utleniania substancji zanieczyszczającej obecnej w środowisku, przy czym wymieniony sposób obejmuje doprowadzanie substancji zaniePL 217 861 B1 czyszczającej do styczności z kompozycją zawierającą rozpuszczalny w wodzie związek nadtlenowy i zero-wartościowe żelazo.
W dokumencie WO 2007/138056 opisuje się zastosowanie stałego produktu składającego się z nieorganicznego nadtlenku i nieorganicznego wodorotlenku, tlenku albo węglanu zawierającego ten sam metal, do obróbki zanieczyszczonej wody albo gleby.
Jednakże, EDTA, środek chelatujący stosowany w praktyce w stanie techniki, uważa się za niepodatny na rozkład biologiczny, chociaż w bardzo specyficznych warunkach może czasami rozkładać się biologicznie z wielką trudnością. Zatem już sam EDTA może zanieczyszczać glebę.
Stąd istnieje potrzeba opracowania sposobu oczyszczania in situ, który zapewnia lepszą równowagę ekologiczną, to jest w którym do gleby wstrzykuje się mniejszą ilość produktów chemicznych i/lub w którym podatność na rozkład biologiczny produktów chemicznych wstrzykniętych do gleby jest lepszy i/lub których skuteczność pod względem rozkładu substancji zanieczyszczających jest lepsza.
Zatem zgodnie z wynalazkiem opracowano sposób oczyszczania gleby umożliwiający rozwiązanie problemów ze stanu techniki.
Przedmiotem wynalazku jest sposób oczyszczania gleby zawierającej jeden albo więcej węglowodorów, polegający na tym, że obejmuje doprowadzanie węglowodorów do styczności z co najmniej jednym środkiem utleniającym, jak również ze środkiem katalizującym zawierającym co najmniej jedno źródło jonów dwuwartościowego albo trójwartościowego metalu przejściowego i co najmniej jeden polikwas α-hydroksyakrylowy i/lub poli-a-hydroksyakrylan.
Korzystnie wymienione doprowadzanie do styczności prowadzi się drogą wstrzykiwania do gleby środka utleniającego, jak również środka katalizującego.
Korzystnie środek utleniający wybiera się spośród nadtlenku wodoru, nadsiarczanu sodu, potasu albo amonu, nadwęglanu sodu albo potasu, nadboranu sodu albo potasu, nadtlenku wapnia albo magnezu, i ich mieszanin.
Korzystnie źródłem jonów dwuwartościowego albo trójwartościowego metalu przejściowego jest sól, której kation wybiera się spośród Fe2+, Fe3+, Cu2+, Mn2+ albo Zn2+, a anion wybiera się spośród chlorku, azotanu albo siarczanu, korzystnie siarczan żelaza.
Korzystnie węglowodory wybiera się spośród trichloroetylenu, chlorku winylu, tetrachloroetylenu, chlorku metylenu, 1,2-dichloroetanu, 1,1,1-trichloroetanu, tetrachlorku węgla, chloroformu, chlorobenzenów, benzenu, toluenu, ksylenu, etylobenzenu, metylobenzenu, dibromku etylenu, węglowodorów poliaromatycznych, polichlorobifenyli.
Korzystnie sposób obejmuje kolejno:
1) wstrzykiwanie do gleby środka utleniającego i
2) wstrzykiwanie do gleby środka katalizującego.
Korzystnie sposób obejmuje kolejno:
1) wstrzykiwanie do gleby polikwasu α-hydroksyakryIowego i/lub poli-a-hydroksyakrylanu,
2) wstrzykiwanie do gleby środka utleniającego, i
3) wstrzykiwanie do gleby środka katalizującego.
Korzystnie sposób obejmuje kolejno:
1) wstrzykiwanie do gleby środka katalizującego,
2) wstrzykiwanie do gleby roztworu przemywającego, i
3) wstrzykiwanie do gleby środka utleniającego.
Niniejszy wynalazek umożliwia przezwyciężenie wad rozwiązań znanych ze stanu techniki. Dokładniej, zgodnie z wynalazkiem opracowano sposób oczyszczania gleby, zwłaszcza in situ, który ma lepszy bilans ekologiczny, to jest w którym stosuje się mniejszą ilość produktów chemicznych i/lub w którym podatność na rozkład biologiczny wstrzykniętych produktów chemicznych jest lepsza i/lub którego skuteczność pod względem rozkładu substancji zanieczyszczających jest lepsza.
Dokonuje się tego stosując poli-a-hydroksyakrylan, jako środek chelatujący w ramach zmodyfikowanej reakcji Fentona (to jest reakcji Fentona przy obojętnym, zasadowym albo słabo kwaśnym pH).
Według niektórych szczególnych rozwiązań, niniejszy wynalazek ma także jedną albo korzystnie kilka zebranych niżej korzystnych cech charakterystycznych.
• Wynalazek umożliwia wstrzykiwanie do gleby mniejszej ilości środka utleniającego w celu równoważnej skuteczności pod względem odkażania (to jest ilości potraktowanych związków organicznych) względem stanu techniki.
• Alternatywnie, przy tej samej ilości środka utleniającego, wynalazek umożliwia uzyskanie większej skuteczności odkażania względem stanu techniki.
PL 217 861 B1 • Zastępowanie EDTA przez poli-a-hydroksyakrylan polepsza podatność na rozkład biologiczny związków stosowanych w sposobie.
• Wstrzykiwanie poli-a-hydroksyakrylanu do gleby przed wstrzykiwaniem środka utleniającego umożliwia dalsze zmniejszenie ilości środka utleniającego koniecznej do odkażania, w szczególności przez działanie jako środka chelatującego metale zawarte naturalnie w glebie.
Wynalazek zostanie teraz opisany w sposób niestanowiący ograniczenia, bardziej szczegółowo w poniższym opisie.
Zgodnie z wynalazkiem opisano sposób utleniania jednego albo więcej związków organicznych. Ten sposób utleniania obejmuje z jednej strony doprowadzanie związków organicznych do styczności ze środkiem utleniającym, a z drugiej strony ze środkiem katalizującym zawierającym źródło jonów dwuwartościowego albo trójwartościowego metalu przejściowego i poli-α-hydroksyakrylan (jako środek chelatujący).
Utlenianie zgodnie z wynalazkiem prowadzi się korzystnie przy pH większym niż albo równym 5, albo większym niż albo równym 6, albo większym niż albo równym 7, albo większym niż albo równym 8, albo większym niż albo równym 9, albo większym niż albo równym 10.
Przez „związek organiczny” rozumie się cząsteczkę zawierającą co najmniej jeden atom węgla związany z co najmniej jednym atomem wodoru.
Związki organiczne mogą być zwłaszcza pestycydami albo herbicydami, lotnymi, półlotnymi albo nielotnymi, naturalnymi albo sztucznymi węglowodorami, ewentualnie chlorowanymi, bromowanymi, aromatycznymi albo poliaromatycznymi, propergolem, materiałami wybuchowymi, itd.
Tytułem przykładu związków organicznych można wymienić związki chlorowane obejmujące trichloroetylen, chlorek winylu, tetrachloroetylen, chlorek metylenu, 1,2-dichloroetan, 1,1,1-trichloroetan, tetrachlorek węgla, chloroform, chlorobenzeny i polichlorobifenyle, związki niechlorowane obejmujące benzen, toluen, ksylen, tert-butanol, etylobenzen, metylobenzen, dibromek etylenu, eter metylowotert-butylowy, węglowodory poliaromatyczne (np. naftalen), ftalany, 1,4-dioksan, nitrozodimetyloaminę, nitroaniliny i trinitrotoluen.
Związki organiczne mogą znajdować się w cieku wodnym, wodzie gruntowej, ściekach przemysłowych albo wodzie odpływowej. Przez „wodę odpływową rozumie się wodę zmieszaną z odpadami ludzkimi albo z gospodarstwa domowego, a zwłaszcza ścieki kanalizacyjne. Mogą one być także i korzystnie obecne w glebie. Zatem sposób utleniania zgodnie z wynalazkiem może być sam stosowany bardziej szczególnie w ramach sposobu oczyszczania gleby zawierającej jeden albo więcej związków organicznych. Zatem sposób odkażania gleby obejmuje utlenianie związków organicznych w glebie sposobem według wynalazku.
Określenie „gleba” oznacza tutaj ogólnie warstwę powierzchniową skorupy ziemskiej. W zależności od warunków gleba zawiera osady, gliny, skały, piaski i inne. Określenie „gleba” obejmuje również grunt zawierający wodę, taki jak formacja wodonośna, i wodę gruntową.
Sposób oczyszczania gleby można stosować in situ, w tym przypadku wszystkie albo część materiałów, z których złożona jest gleba, usuwa się, poddaje obróbce na powierzchni sposobem utleniania zgodnie z wynalazkiem, a następnie zawraca na miejsce albo wykorzystuje do celów przemysłowych albo handlowych. Jednakże sposób oczyszczania jest korzystnie sposobem in situ. W tym przypadku sposób utleniania realizuje się w samej glebie drogą odpowiedniego wstrzykiwania do gleby środka utleniającego i środka katalizującego.
Przez „utlenianie” rozumie się reakcję chemiczną pomiędzy środkiem utleniającym i związkiem albo związkami organicznymi, w której suma stopni utleniania atomów węgla związków organicznych wzrasta. To utlenianie jest katalizowane przez środek katalizujący.
Środek utleniający stosowany w ramach wynalazku jest na ogół zawarty w roztworze albo w zawiesinie wodnej. Podobnie jest w przypadku polikwasu α-hydroksyakrylowego i ροΐί-α-hydroksyakrylanu, jak również w przypadku źródła jonów dwuwartościowego albo trójwartościowego metalu przejściowego.
Środkiem utleniającym może być zwłaszcza:
a) nadtlenek wodoru,
b) nadsiarczan sodu, potasu albo amonu, przy czym określenie „nadsiarczan” obejmuje zarówno mono- jak i dinadsiarczan, a korzystny jest nadsiarczan sodu,
c) nadwęglan sodu albo potasu, przy czym korzystny jest nadwęglan sodu,
d) monohydrat albo heptahydrat nadboranu sodu albo potasu,
PL 217 861 B1
e) nadtlenek wapnia, cynku albo magnezu, albo mieszanina powyższych związków.
Nadtlenek wapnia, cynku albo magnezu jest związkiem stałym, który rozkłada się w roztworze przy pH 6-7 dając nadtlenek wodoru. Są one zatem bardziej trwałym źródłem nadtlenku wodoru niż sam nadtlenek wodoru.
Źródłem jonów dwuwartościowego albo trójwartościowego metalu przejściowego, stosowanych w wynalazku, może być zwłaszcza sól, której kation wybiera się spośród Fe2+, Fe3+, Cu2+, Mn2+ albo Zn2+.
Anion wybiera się na ogół spośród chlorku, azotanu albo siarczanu. Tym źródłem jonów jest korzystnie siarczan żelaza.
Możliwe są także mieszaniny powyższych źródeł jonów.
Jako środek chelatujący stosuje się polikwas α-hydroksyakrylowy albo poli-a-hydroksyakrylan.
Określenie „poli-α-hydroksyakrylan” oznacza tu każdą sól metalu alkalicznego albo ziem alkalicznych albo amonową polikwasu α-hydroksyakrylowego albo jej pochodną. Korzystnie jest to sól sodowa polikwasu α-hydroksyakrylowego.
Jeżeli nie podano inaczej, to w dalszym tekście każdy opis rozwiązania dotyczącego poli-α-hydroksyakrylanu obejmuje także postać kwasową.
Poli-α-hydroksyakrylan jest zatem hydroksykarboksylowanym polimerem o strukturze typu [C(R1) (R2)-C(OH) (COOM)]n, w którym R1 i R2 oznaczają atom wodoru albo grupę C1-C3-alkilową, M oznacza atom metalu alkalicznego albo ziem alkalicznych albo grupę amonową, a n oznacza liczbę całkowitą większą niż albo równą 3.
R1 i/lub R2 oznaczają korzystnie atom wodoru albo grupę metylową. Poli-α-hydroksyakrylan jest korzystnie homopolimerem, w którym R1 = R2 = H, a M oznacza korzystnie Na.
Średni ciężar cząsteczkowy poli-α-hydroksyakrylanu stosowanego w ramach wynalazku wynosi korzystnie w przybliżeniu 20000-140000, co w przypadku poli-α-hydroksyakrylanu sodu odpowiada wartości n wynoszącej w przybliżeniu 180-1275. W przypadku optymalnej siły chelatacji ciężar cząsteczkowy jest korzystnie większy niż albo równy 26000 (n większe niż albo równe 236).
W związku z tym należy odnieść się do dokumentu FR 2118627, który przedstawia opisane tu poli-α-hydroksyakrylany, jak również przykłady syntezy tych związków i ich zastosowanie jako „wypełniaczy aktywnych” w kompozycjach detergentowych.
Należy odnieść się także do dokumentów BE 786464 i FR 2237916, w których opisuje się sposoby wytwarzania poIi-α-hydroksyakryIanów.
W dokumencie FR 2193875 opisuje się środki utleniające otrzymane drogą działania nadtlenku wodoru na polikwas α-hydroksyakrylowy. W dokumencie FR 2250821 opisuje się przedmieszki poli-αhydroksyakrylanu i środka powierzchniowo czynnego do kompozycji detergentowych. W dokumentach FR 2338345 i FR 2367858 opisuje się zastosowanie poli-α-hydroksyakrylanów do regeneracji makulatury. W dokumencie EP 0017193 opisuje się zastosowanie poli-α-hydroksyakrylanu w połączeniu ze związkiem nadtlenkowym do powlekania nasion. W dokumencie FR 2457339 wspomina się o możliwości stosowania poli-α-hydroksyakrylanu w ramach sposobu delignifikacji i bielenia chemicznych i półchemicznych miazg celulozowych. W dokumencie FR 2459203 opisuje się cząstki związków nadtlenowych stabilizowanych poli-α-hydroksyakrylanem oraz zastosowanie tych cząstek do bielenia i czyszczenia.
W pewnym wykonaniu sposób oczyszczania gleby in situ tu opisany obejmuje (korzystnie składa się z) kolejno:
1) wstrzykiwanie do gleby poli-α-hydroksyakrylanu,
2) wstrzykiwanie do gleby środka utleniającego, i
3) wstrzykiwanie do gleby środka katalizującego, zawierającego źródło jonów dwuwartościowego albo trójwartościowego metalu przejściowego i poli-α-hydroksyakrylanu, jako środka chelatującego.
Poli-α-hydroksyakrylan w etapie 3) może być taki sam jak w etapie 1). W etapie 1) poli-α-hydroksyakrylan wstrzykuje się bez łączenia ze źródłem jonów dwuwartościowego albo trójwartościowego metalu przejściowego.
To rozwiązanie umożliwia znaczne zmniejszenie ilości środka utleniającego koniecznego do przeprowadzenia oczyszczania. W rzeczywistości, dzięki obecności metali przejściowych w glebie, środek utleniający ulega rozkładowi po wstrzyknięciu do gleby przed osiągnięciem docelowych związków organicznych. W wyniku tego uprzednie wstrzykiwanie poli-α-hydroksyakrylanu umożliwia kompleksowanie metali przejściowych znajdujących się w glebie, a zatem umożliwia ograniczanie rozkładu środka utleniającego przy wstrzykiwaniu.
PL 217 861 B1
W innym wykonaniu sposób oczyszczania gleby in situ tu opisany obejmuje (korzystnie składa się) kolejno:
1) wstrzykiwanie do gleby środka utleniającego, i
2) wstrzykiwanie do gleby środka katalizującego, zawierającego źródło jonów dwuwartościowego albo trójwartościowego metalu przejściowego, i poli-a-hydroksyakrylanu jako środka chelatującego.
To rozwiązanie ma zaletę prostego wdrażania.
W innym rozwiązaniu sposób oczyszczania gleby in situ tu opisany obejmuje (składa się z) kolejno:
1) wstrzykiwanie do gleby środka katalizującego, zawierającego źródło jonów dwuwartościowego, albo trójwartościowego metalu przejściowego, i ροΐί-α-hydroksyakrylanu jako środka chelatującego,
2) wstrzykiwanie do gleby roztworu przemywającego, i
3) wstrzykiwanie do gleby środka utleniającego.
Roztwór przemywający może być wodą albo każdym odpowiednim roztworem wodnym. Wstrzykiwanie roztworu przemywającego umożliwia przenoszenie środka katalizującego do zanieczyszczonego obszaru (część gleby zawierająca poddawane obróbce związki organiczne), unikając jednocześnie niepotrzebnego pozostawiania dużych ilości środka katalizującego pomiędzy miejscem wstrzykiwania i zanieczyszczonym obszarem. W ten sposób jest ograniczona ilość stosowanego środka katalizującego. Co więcej, środek utleniający można wstrzykiwać kolejno i zasadniczo przy braku środka katalizującego pomiędzy miejscem wstrzykiwania i zanieczyszczonym obszarem oraz można unikać rozkładu środka utleniającego pomiędzy miejscem wstrzykiwania i zanieczyszczonym obszarem.
Różne produkty wstrzykuje się do gleby każdą techniką znaną specjaliście w tej dziedzinie, np. za pomocą jednego albo więcej odwiertów do wstrzykiwania.
Produkty stałe wprowadza się na ogół albo rozpuszcza w roztworze wodnym przed ich wstrzykiwaniem w celu umożliwienia ich zdyspergowania w glebie. Jednakże, w przypadku gdy wstrzykiwanie odbywa się bezpośrednio do masy wody gruntowej, to może okazać się możliwe wstrzykiwanie produktów bezpośrednio w postaci stałej. W odniesieniu do produktów ciekłych (np. nadtlenku wodoru), to w celu uzyskania optymalnego stężenia można je mieszać z wodą albo roztworem wodnym przed ich wstrzykiwaniem.
Ilość wstrzykiwanych produktów i/lub szybkość przepływu przy wstrzykiwaniu są określane przez specjalistę w tej dziedzinie, w zależności od cech charakterystycznych miejsca, takich jak wielkość poddawanego obróbce obszaru geograficznego, odległość pomiędzy dwoma sąsiadującymi punktami wstrzykiwania, rodzaj związków organicznych poddawanych obróbce i ich zawartość w glebie, temperatura, obecność wody gruntowej, jeżeli występuje, i szybkość w niej wody.
Wdrożenie sposobu według wynalazku:
- zawartość procentowa masowo środka utleniającego wynosi korzystnie 5-50%, jeszcze korzystniej 5-30%, a jeszcze korzystniej nawet 5-15% roztworu,
- zawartość procentowa masowo źródła jonów dwuwartościowego albo trójwartościowego metalu przejściowego wynosi korzystnie 0,01-1%, a jeszcze korzystniej 0,05-0,2% roztworu,
- zawartość procentowa masowo polikwasu α-hydroksyakryIowego albo ροΐί-α-hydroksyakrylanu wynosi korzystnie 0,01-1%, a jeszcze korzystniej 0,1-0,5% roztworu.
W szczególności, gdy środek utleniający jest nadwęglanem, to jego zawartość procentowa masowo wynosi korzystnie 5-12%.
Gdy środek utleniający jest nadsiarczanem, to jego zawartość procentowa masowo wynosi korzystnie 20-50%, a jeszcze korzystniej 30-45%.
Gdy środek utleniający jest nadtlenkiem wodoru, to jego zawartość procentowa masowo wynosi korzystnie 5-30%, a jeszcze korzystniej nawet 5-15%.
P r z y k ł a d y
Następujące przykłady ilustrują wynalazek,
P r z y k ł a d 1 - próby laboratoryjne
Z miejsca zanieczyszczonego związkami organicznymi zebrano osady. Osady przesiewa się przy gęstości sita 9 mm, przepuszczoną część zatrzymuje się, a następnie osady miesza się i ujednorodnia.
PL 217 861 B1
W dalszym tekście pomiar całkowitej zawartości węglowodorów prowadzi się po filtracji przez filtr o gęstości 0,2-0,8 gm drogą chromatografii gazowej sprzężonej z płomieniowym detektorem jonizacyjnym (GC/FID).
Początkowo całkowita zawartość węglowodorów wynosi 29,5 mg/l.
Frakcję 250 g osadów miesza się z 500 ml wodnego roztworu nadwęglanu sodu o stężeniu 100 g/l. Następnie mieszaninę umieszcza się na 3 godziny na stole wibracyjnym, po czym zbiera się 450 ml produktu ługowania,
Próbkę A (według stanu techniki) otrzymuje się drogą pobierania próbki 200 ml produktu ługowania, mieszania z 0,46 g siedmiowodnego siarczanu żelaza, 0,48 g EDTA i 8,4 ml 30% wodnego roztworu nadtlenku wodoru, a następnie wytrząsania na stole wibracyjnym w ciągu 48 godzin. Pomiar całkowitej zawartości węglowodorów wskazuje na zmniejszenie prawie 100%.
Próbkę B (według wynalazku) otrzymuje się drogą pobierania próbki 200 ml produktu ługowania, mieszania z 0,46 g siedmiowodnego siarczanu żelaza, 0,28 g Interox® Solv-X dostępnego w firmie Solvay (stężenie wagowo w suchym ekstrakcie polihydroksyakryIanu sodowego 10%) i 8,4 ml 30% wodnego roztworu nadtlenku wodoru, i wytrząsania na stole wibracyjnym w ciągu 48 godzin. Pomiar całkowitej zawartości węglowodorów wskazuje na zmniejszenie prawie 80%.
P r z y k ł a d 2 - próby na miejscu pilotowym
Na miejscu, gdzie woda gruntowa jest zanieczyszczona węglowodorami, zwłaszcza benzenem (średnia zawartość 10 mg/l).
Na jedno miejsce pilotowe przypadają dwa odwierty. Próbę prowadzi się w dwóch różnych warunkach:
W pierwszej próbie pilotowej wstrzykiwano 1000 I 50% wodnego roztworu nadtlenku wodoru rozcieńczonego w przybliżeniu za pomocą 9000 I wody, a następnie 200 l Interox® Solv-X i 16 kg siedmiowodnego siarczanu żelaza rozcieńczonego w przybliżeniu za pomocą 1000 l.
W drugiej próbie pilotowej wstrzykiwano 1500 kg nadwęglanu sodu wprowadzonego do roztworu w przybliżeniu 9000 I wody, a następnie 140 l Interox® Solv-X i 14 kg siedmiowodnego siarczanu żelaza rozpuszczonego w przybliżeniu w 1000 l wody.
W każdym przypadku zawartość węglowodorów w wodzie gruntowej mierzono w pięciu odwiertach pomiarowych za odpowiednimi punktami wstrzykiwania (zgodnie z kierunkiem przepływu wody gruntowej).
W pierwszej próbie pilotowej, za punktem wstrzykiwania, odnotowano średnie zmniejszenie całkowitej zawartości węglowodorów, które wynosi po 7 dniach od 50 do 70%, ze stabilizacją po pięćdziesięciu dniach w przybliżeniu 70% dla większości odwiertów pomiarowych. Ponadto, odnotowano zmniejszenie zawartości benzenu, która wynosi w przybliżeniu od 50 do 80% po 5 do 20 dniach po wstrzyknięciu.
W drugiej próbie pilotowej, za punktem wstrzykiwania, odnotowano średnie zmniejszenie całkowitej zawartości węglowodorów, które wynosi po 5 dniach od 10 do 25%, ze stabilizacją po pięćdziesięciu dniach w przybliżeniu 40% dla większości odwiertów pomiarowych. Ponadto, odnotowano zmniejszenie zawartości benzenu, które wynosi po 5 dniach w przybliżeniu od 40 do 60%, ze stabilizacją w przybliżeniu 30% po 20 dniach dla większości odwiertów pomiarowych. Te wyniki wyjaśnia się zdolnością ługowania nadwęglanu sodu, to jest jego zdolnością do desorpcji węglowodorów utrwalonych na cząstkach gleby.
Próby pilotowe pokazują skuteczność obróbek utleniających w obecności Interox® Solv-X (polihydroksyakrylanu sodu) jako środka komplekso-twórczego dla żelaza żelazawego. Wpływ obróbek na całkowity parametr węglowodorów trwa w ciągu okresu czasu co najmniej 50 dni. W porównaniu z okresem odnawiania wody gruntowej w próbach pilotowych (15 do 20 dni), skuteczność po 50 dniach wskazuje na utrzymujący się efekt obróbek.

Claims (3)

1. Sposób oczyszczania gleby zawierającej jeden albo więcej węglowodorów, znamienny tym, że obejmuje doprowadzanie węglowodorów do styczności z co najmniej jednym środkiem utleniającym, jak również ze środkiem katalizującym zawierającym co najmniej jedno źródło jonów dwuwartościowego albo trójwartościowego metalu przejściowego i co najmniej jeden polikwas α-hydroksyakrylowy i/lub ροΐί-α-hydroksyakrylan.
PL 217 861 B1
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wymienione doprowadzanie do styczności prowadzi się drogą wstrzykiwania do gleby środka utleniającego, jak również środka katalizującego.
3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że środek utleniający wybiera się spośród nadtlenku wodoru, nadsiarczanu sodu, potasu albo amonu, nadwęglanu sodu albo potasu, nadboranu sodu albo potasu, nadtlenku wapnia albo magnezu, i ich mieszanin.
4. Sposób według jednego z zastrz. 1-3, znamienny tym, że źródłem jonów dwuwartościowego albo trójwartościowego metalu przejściowego jest sól, której kation wybiera się spośród Fe2+, Fe3+, Cu2+, Mn2+ albo Zn2+, a anion wybiera się spośród chlorku, azotanu albo siarczanu, korzystnie siarczan żelaza.
5. Sposób według jednego z zastrz. 1-4, znamienny tym, że węglowodory wybiera się spośród trichloroetylenu, chlorku winylu, tetrachloroetylenu, chlorku metylenu 1,2-dichloroetanu, 1,1,1- trichloroetanu, tetrachlorku węgla, chloroformu, chlorobenzenów, benzenu, toluenu, ksylenu, etylobenzenu, metylobenzenu, dibromku etylenu, węglowodorów poliaromatycznych i polichlorobifenyli.
6. Sposób według jednego z zastrz. 1-5, znamienny tym, że obejmuje kolejno:
1) wstrzykiwanie do gleby środka utleniającego, i 2) wstrzykiwanie do gleby środka katalizującego.
7. Sposób według jednego z zastrz. 1-5, znamienny tym, że obejmuje kolejno:
1) wstrzykiwanie do gleby polikwasu α-hydroksyakrylowego i/lub poli-a-hydroksyakrylanu,
2) wstrzykiwanie do gleby środka utleniającego, i
3) wstrzykiwanie do gleby środka katalizującego.
8. Sposób według jednego z zastrz. 1-5, znamienny tym, że obejmuje kolejno:
1) wstrzykiwanie do gleby środka katalizującego,
2) wstrzykiwanie do gleby roztworu przemywającego, i
3) wstrzykiwanie do gleby środka utleniającego.
PL398873A 2009-10-09 2010-10-08 Sposób oczyszczania gleby PL217861B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR0904860A FR2951096B1 (fr) 2009-10-09 2009-10-09 Procede d'oxydation de composes organiques

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL398873A1 PL398873A1 (pl) 2012-11-19
PL217861B1 true PL217861B1 (pl) 2014-08-29

Family

ID=42166773

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL398873A PL217861B1 (pl) 2009-10-09 2010-10-08 Sposób oczyszczania gleby

Country Status (9)

Country Link
US (1) US20120187051A1 (pl)
CN (1) CN102834190B (pl)
AP (1) AP3365A (pl)
AU (1) AU2010304666B2 (pl)
CA (1) CA2776869C (pl)
EA (1) EA022452B1 (pl)
FR (1) FR2951096B1 (pl)
PL (1) PL217861B1 (pl)
WO (1) WO2011042884A1 (pl)

Families Citing this family (29)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102198970A (zh) * 2011-04-22 2011-09-28 华北电力大学 一种微波辅助过硫酸钾及还原性铁粉处理偶氮染料废水的方法
CN102633349B (zh) * 2011-12-16 2014-06-11 华南理工大学 非均相硫酸自由基氧化处理水中微量难降解有机物的方法
CN103286125A (zh) * 2013-07-01 2013-09-11 华东理工大学 一种化学氧化法去除土壤中氯代烃的方法
CN103752601B (zh) * 2013-12-31 2015-08-05 北京高能时代环境技术股份有限公司 一种用于修复土壤和/或水中有机化合物污染的方法
CN104607456A (zh) * 2014-12-19 2015-05-13 中国环境科学研究院 一种氯苯类污染土壤的修复方法
CN105710125A (zh) * 2016-04-21 2016-06-29 济南大学 一种有机物污染土壤的化学修复方法
CN107321782A (zh) * 2016-04-29 2017-11-07 上海市环境科学研究院 一种edta络合亚铁离子活化过氧化钙去除土壤中石油烃的方法
CN105884007B (zh) * 2016-05-30 2020-04-10 中北大学 一种催化臭氧化处理酸性硝基苯废水的方法
CN106493162A (zh) * 2016-12-22 2017-03-15 常州大学 一种微波强化过氧化钙修复PAEs污染土壤的方法
CN106914483A (zh) * 2016-12-22 2017-07-04 常州大学 一种螯合剂辅助nZVI/Na2CO4协同修复土壤有机氯农药的方法
CN106513431A (zh) * 2016-12-22 2017-03-22 常州大学 一种Fe(Ⅱ)/过碳酸钠协同降解土壤六六六的方法
CN107497848A (zh) * 2017-09-25 2017-12-22 南京律智诚专利技术开发有限公司 一种土壤中有机氯农药残留修复的方法
CN107442565A (zh) * 2017-09-30 2017-12-08 青岛农业大学 一种原位修复多环芳烃污染农田土壤的方法及装置
CN108160694A (zh) * 2017-12-26 2018-06-15 北京宜为凯姆环境技术有限公司 用于环境修复的过硫酸盐的复合活化方法
CN108160693A (zh) * 2017-12-26 2018-06-15 北京宜为凯姆环境技术有限公司 用于环境修复的过硫酸盐联合加热活化方法
CN108640250A (zh) * 2018-04-19 2018-10-12 济南大学 一种过氧化钙-过硫酸钠双氧化剂去除水中2,4-二氯酚的方法
CN108690632B (zh) * 2018-07-02 2020-11-06 中国石油天然气集团有限公司 一种土壤污染修复组合物及其应用
CN108946908B (zh) * 2018-07-20 2022-02-01 中山大学 一种活化过硫酸盐去除微污染物的水处理方法
CN109290356A (zh) * 2018-09-05 2019-02-01 湖南新九方科技有限公司 一种多氯联苯污染土壤的治理方法
CN109133321A (zh) * 2018-09-12 2019-01-04 北京农学院 活化过硫酸盐体系、降解污染物、应用
CN109354253A (zh) * 2018-11-28 2019-02-19 同济大学 一种同时去除泵站废水中有机物和磷的方法
CN111346909B (zh) * 2020-02-18 2022-03-08 重庆大学 一种基于泡沫强化的石油烃污染土壤原位修复法
WO2021234686A1 (en) * 2020-05-17 2021-11-25 Yissum Research Development Company Of The Hebrew University Of Jerusalem Ltd. Method for water purification and sanitization
CN111545563A (zh) * 2020-05-19 2020-08-18 华东理工大学 一种电活化过硫酸盐耦合微生物处理石油污染土壤的泥浆反应方法
CN112999846B (zh) * 2020-12-10 2024-04-09 福建皓尔宝科技集团有限公司 一种在线实时清除室内空气中二甲苯的组合物溶液及方法
CN114011871A (zh) * 2021-10-20 2022-02-08 上海应用技术大学 一种催化二氧化氯氧化降解土壤中污染物的方法
CN113979530B (zh) * 2021-11-22 2023-03-31 湖南大学 用于去除水中有机污染物的药剂、方法及应用
US12005486B2 (en) 2022-01-13 2024-06-11 Saudi Arabian Oil Company Method to remediate contaminated soil
CN114904909B (zh) * 2022-07-19 2022-11-08 张家口市绿洁环保技术开发有限公司 基于二氧化氯高效降解土壤双对氯苯基三氯乙烷的方法

Family Cites Families (35)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
LU62270A1 (pl) 1970-12-17 1972-08-23
BE786464A (en) 1972-07-19 1972-11-16 Solvay Poly alpha hydroxyacrylic acid - from acrylic acid via chlorination dehydrochlorination polymn and hydrolysis
DE2336108A1 (de) * 1972-07-21 1974-01-31 Interox Oxydationsmittel mit komplexierenden eigenschaften und diese verbindungen enthaltende waschmittelzusammensetzungen
LU68037A1 (pl) 1973-07-18 1975-04-11
US3904685A (en) * 1973-07-20 1975-09-09 Celanese Corp Polyacrylic acid having high chelation value and its production
BE807132A (fr) 1973-11-09 1974-05-09 Solvay Premelanges destines a etre ajoutes par post-addition a des poudres detergentes
IT1074373B (it) 1976-01-16 1985-04-20 Solvay Processo per la rigenerazione di carta vecchia
LU76021A1 (pl) 1976-10-15 1978-05-16
AU531329B2 (en) 1979-04-02 1983-08-18 Interox Societe Anonyme Coating seeds
FR2457339A1 (fr) 1979-05-25 1980-12-19 Interox Procede pour la delignification et le blanchiment de pates cellulosiques chimiques et semi-chimiques
FR2459203A1 (fr) 1979-06-21 1981-01-09 Interox Particules de composes peroxygenes stabilises, procede pour leur fabrication et composition en contenant
FR2655973B1 (fr) * 1989-12-18 1992-03-20 Elf Aquitaine Procede catalytique de degradation oxydative d'effluents aqueux contenant des composes hydrocarbones toxiques.
DE19521695A1 (de) * 1995-06-14 1996-12-19 Sandoz Ag Polymerisate, deren Herstellung und Verwendung
US5741427A (en) * 1996-03-14 1998-04-21 Anesys Corp. Soil and/or groundwater remediation process
DE19620241A1 (de) * 1996-05-20 1997-11-27 Patt R Prof Dr Verfahren zum Delignifizieren von Zellstoffen und Verwendung eines Katalysators
US20030017941A1 (en) * 1997-03-07 2003-01-23 The Procter & Gamble Company Catalysts and methods for catalytic oxidation
US6049021A (en) * 1999-02-11 2000-04-11 Commodore Applied Technologies, Inc. Method for remediating sites contaminated with toxic waste
US6319328B1 (en) 1999-07-01 2001-11-20 Richard S. Greenberg Soil and/or groundwater remediation process
JP3665043B2 (ja) * 2001-08-27 2005-06-29 日本パーオキサイド株式会社 ポリ−α−ヒドロキシアクリル酸塩水溶液の製造方法
AU2003214758B2 (en) * 2002-03-27 2008-06-19 Detox Ab A soil decontamination method
SE0200964D0 (sv) * 2002-03-27 2002-03-27 Pnb Entreprenad Ab A soil decontaminatin method
MXPA04012981A (es) 2002-06-26 2005-10-18 Fmc Corp Oxidacion de compuestos organicos.
AU2004261626B2 (en) 2003-07-29 2009-04-23 Evonik Active Oxygens, Llc Treatment of environmental contaminants
PL1720802T3 (pl) 2004-02-26 2013-12-31 Fmc Corp Utlenianie związków organicznych przy wysokim pH
CA2567338C (en) 2004-05-27 2013-01-08 Solvay (Societe Anonyme) Decontamination using metal chelate and peroxide
US7866638B2 (en) * 2005-02-14 2011-01-11 Neumann Systems Group, Inc. Gas liquid contactor and effluent cleaning system and method
AU2006254250A1 (en) 2005-05-31 2006-12-07 Solvay (Societe Anonyme) Ex situ and in situ remediation with activated persulfate
US20070022519A1 (en) * 2005-07-26 2007-02-01 Dawn South Leg garments for infants
CA2625080C (en) 2005-10-20 2014-08-05 Fmc Corporation Oxidation of organic compounds
WO2007138058A1 (en) 2006-05-30 2007-12-06 Solvay (Société Anonyme) Product and process for treating water bodies, sediments and soils
CN101130169A (zh) * 2007-09-05 2008-02-27 哈尔滨工业大学 络合铁催化剂的制备及其多相光催化过氧化氢的应用
CN101264969A (zh) * 2008-04-17 2008-09-17 武汉科技学院 双催化氧化水处理方法
CN101503241B (zh) * 2009-03-13 2011-05-18 华中科技大学 一种活化双氧水氧化降解废水有机污染物的方法
JPWO2010140561A1 (ja) * 2009-06-01 2012-11-22 ユケン工業株式会社 脱脂組成物およびその製造方法
SI23762A (sl) * 2011-06-17 2012-12-31 Envit D.O.O. Ponovna uporaba edta po pranju onesnaĺ˝enih tal

Also Published As

Publication number Publication date
US20120187051A1 (en) 2012-07-26
AU2010304666B2 (en) 2016-01-07
CN102834190A (zh) 2012-12-19
FR2951096A1 (fr) 2011-04-15
PL398873A1 (pl) 2012-11-19
FR2951096B1 (fr) 2013-03-15
WO2011042884A1 (fr) 2011-04-14
EA201270504A1 (ru) 2012-10-30
EA022452B1 (ru) 2016-01-29
AU2010304666A1 (en) 2012-04-19
AP3365A (en) 2015-07-31
CN102834190B (zh) 2015-01-14
CA2776869A1 (fr) 2011-04-14
CA2776869C (fr) 2018-03-20
AP2012006257A0 (en) 2012-06-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL217861B1 (pl) Sposób oczyszczania gleby
Petri et al. Fundamentals of ISCO using hydrogen peroxide
Gotpagar et al. Reductive dehalogenation of trichloroethylene using zero‐valent iron
AU2006304755B2 (en) Oxidation of organic compounds
US6019548A (en) Chemical oxidation of volatile organic compounds
CA2868203C (en) Environmental remediation process
CA2868171C (en) Organic acid activation of persulfates
US10836648B2 (en) Ex situ ferrate generation
EP2812080A1 (en) Degrading non-volatile halogenated organic compounds
WO2006062803A2 (en) Enhanced oxidation process for removal of water and soil contaminants
US20140116959A1 (en) Manganese-mediated redox processes for environmental contaminant remediation
CA2950755C (en) In-situ subsurface extraction and decontamination
MXPA06009697A (en) Oxidation of organic compounds at high ph