PL207928B1 - Urządzenie regulujące ciśnienie, pojazd transportowy - Google Patents

Urządzenie regulujące ciśnienie, pojazd transportowy

Info

Publication number
PL207928B1
PL207928B1 PL375923A PL37592303A PL207928B1 PL 207928 B1 PL207928 B1 PL 207928B1 PL 375923 A PL375923 A PL 375923A PL 37592303 A PL37592303 A PL 37592303A PL 207928 B1 PL207928 B1 PL 207928B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
container
pressure
compressor
valve
molten metal
Prior art date
Application number
PL375923A
Other languages
English (en)
Other versions
PL375923A1 (pl
Inventor
Hitoshi Mizuno
Narumi Ichikawa
Kazunori Suzuki
Koji Iyoda
Kenji Noguchi
Tsuyoshi Abe
Original Assignee
Hoei Shokai Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from JP2002349281A external-priority patent/JP3491757B1/ja
Application filed by Hoei Shokai Co filed Critical Hoei Shokai Co
Publication of PL375923A1 publication Critical patent/PL375923A1/pl
Publication of PL207928B1 publication Critical patent/PL207928B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D39/00Equipment for supplying molten metal in rations
    • B22D39/06Equipment for supplying molten metal in rations having means for controlling the amount of molten metal by controlling the pressure above the molten metal
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D41/00Casting melt-holding vessels, e.g. ladles, tundishes, cups or the like
    • B22D41/12Travelling ladles or similar containers; Cars for ladles

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Casting Support Devices, Ladles, And Melt Control Thereby (AREA)
  • Refuse-Collection Vehicles (AREA)
  • Mechanically-Actuated Valves (AREA)
  • Filling Or Discharging Of Gas Storage Vessels (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie regulujące ciśnienie, pojazd transportowy. Wynalazek dotyczy urządzenia regulującego ciśnienie stosowanego w układzie do dostarczania, na przykład, stopionego metalu na zewnątrz kontenera magazynującego stopiony metal, taki jak stopione aluminium, poprzez zastosowanie ciśnienia do jego wnętrza, pojazd transportowy i zespół regulujący różnicę ciśnień.
W zakładzie, w którym odlewane jest aluminium przy zastosowaniu wielu urządzeń do odlewania kokilowego, aluminium często dostarczane jest nie tylko z fabryki, ale również z poza fabryki. W takim przypadku, kontener do magazynowania aluminium w stanie stopionym jest transportowany z fabryki dostarczającej materiał do znajdującej się w pobliżu zakładu odlewniczego, w celu dostarczenia go do każdego pieca magazynującego urządzenia do odlewania kokilowego, które utrzymują materiał w stanie stopionym. Zalecanym przykładem wykonania jest układ aplikujący ciśnienie do wnętrza kontenera i dostarczający stopiony metal z kontenera do pieca magazynującego przy zastosowaniu różnicy ciśnień (na przykład, ujawniony w japońskim zgłoszeniu patentowym H03-31063 (pierwsza figura rysunku)).
Technologia zgodna z wyżej wspomnianym zgłoszeniem polega na tym, że dostarczanie stopionego aluminium z kontenera do pieca magazynującego rozpoczyna się w momencie, gdy ciśnienie wzrasta i następnie dostarczanie jest zatrzymywane, gdy aplikowanie gazu z zewnątrz do wnętrza jest przełączane na wydmuchanie go z wnętrza kontenera w celu uzyskania ciśnienia w kontenerze odpowiadającego ciśnieniu atmosferycznemu (strona 10, wiersz 7 do wiersza 11 w ujawnionym japońskim zgłoszeniu patentowym H03-31063).
Gdy tego typu kontener magazynuje stopiony metal w ekstremalnie wysokiej temperaturze, to zachodzi bardzo duże prawdopodobieństwo wyłączenia procesu aplikowania ciśnienia do kontenera ze względu na stan zagrożenia. Zgodnie ze zgłoszeniem, możliwym jest zapobieżenie takiemu zagrożeniu wyłączenia procesu poprzez przełączenie z zasilania gazem na wydmuchiwanie gazu.
Niemniej jednak, w nagłym przypadku, gdy przełączenie nie zadziała prawidłowo na skutek zakłóceń w układzie elektronicznym i tym podobne, wywołanych hałasem w fabryce, lub gdy wydmuchanie nie zostanie wykonane, istnieje bardzo duże ryzyko spowodowania poważnego wypadku. Z tego powodu może być przewidziane, na przykład, dostarczenie ręcznie obsługiwanego zaworu otwartego do atmosfery i zaworu do blokowania drogi przepływu oraz ręczne obsługiwanie tych zaworów w przypadku zagrożenia. Jednakże, występuje problem, gdy w takim przypadku wymagane jest przełączenie dwóch zaworów.
Ponadto, zgodnie z powyższym zgłoszeniem, ciśnienie jest aplikowane do wnętrza kontenera przez zamontowane na podnośniku widłowym urządzenie dostarczające gaz.
Pomimo tego, istnieje problem z takim urządzeniem dostarczającym gaz, polegający na tym, że do wnętrza kontenera nie może być aplikowane ciśnienie w sposób równomierny.
W takim przypadku może być zastosowany, na przykład, sprężony gaz dostarczany przewodami biegnącymi wewnątrz fabryki. Jednakże, w tym przypadku, kontener umieszczony na pojeździe takim jak podnośnik widłowy, powinien być połączony z fabryką poprzez przewód, co negatywnie wpływa na operatywność.
Pos. I jest schematem przedstawiającym konstrukcję typowego zaworu wyciekowego 33 ze stanu techniki. Zawór ten omówiony jest w dalszej części opisu w porównaniu z zaworem według wynalazku.
Urządzenie regulujące ciśnienie do regulowania ciśnienia w kontenerze zdolnym do magazynowania stopionego metalu i do dostarczania stopionego metalu na zewnątrz przy zastosowaniu różnicy ciśnień, składające się z zespołu dostarczającego do dostarczania sprężonego gazu dostarczanego do kontenera, drogi przepływu do dostarczania sprężonego gazu z zespołu dostarczającego do kontenera, według wynalazku charakteryzuje się tym, że pierwszy zawór przełącznikowy wstawiony jest w drogę, który jest ręcznie przełączany na pierwszy tryb, który umożliwia przejście gazu drogą pomiędzy zespołem dostarczającym a kontenerem, i na drugi tryb, który umożliwia przejście gazu drogą pomiędzy kontenerem a stroną zewnętrzną.
Urządzenie ponadto zawiera co najmniej jeden zawór wyciekowy i zawór nadmiarowy przyłączone do drogi przepływu.
Korzystnie część drogi przepływu stanowi przewód powietrzny posiadający część łączącą przyłączoną do kontenera i tym, że filtr jest wstawiony pomiędzy pierwszym zaworem przełącznikowym a częścią łączącą.
PL 207 928 B1
Urządzenie ponadto zawiera sprężarkę napędzaną prądem elektrycznym wytwarzanym przez prądnicę, gdzie prądnica napędzana jest silnikiem do napędzania pojazdu transportowego, dla transportowania kontenera, z zamontowanym na nim urządzeniem regulującym ciśnienie, i zbiornik do magazynowania sprężonego gazu sprężanego przez sprężarkę i dostarczanego z zespołu dostarczającego.
Urządzenie korzystnie zawiera sprężarkę napędzaną prądem elektrycznym z akumulatora dostarczającego prąd elektryczny do silnika, gdzie silnik napędza pojazd transportowy, do transportu kontenera, z zamontowanym na nim urządzeniem regulującym ciśnienie i zbiornik do magazynowania sprężonego gazu sprężanego przez sprężarkę i dostarczanego z zespołu dostarczającego.
Pojazd transportowy do transportu kontenera zdolnego do magazynowania stopionego metalu i do dostarczania stopionego metalu na zewnątrz przy zastosowaniu różnicy ciśnień, składający się z silnika do napędzania pojazdu, akumulatora do dostarczania prądu elektrycznego do silnika, sprężarki napędzanej prądem elektrycznym z akumulatora, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera zbiornik do magazynowania sprężonego gazu sprężanego przez sprężarkę i urządzenie regulujące ciśnienie posiadające część łączącą odłączalnie umieszczoną na kontenerze, dla aplikowania ciśnienia do kontenera przez zespół łączący.
Pojazd transportowy do transportu kontenera zdolnego do magazynowania stopionego metalu i do dostarczania stopionego metalu na zewnątrz przy zastosowaniu różnicy ciś nień, składający się z sprężarki, przewodu powietrznego i rury, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera ponadto zbiornik do magazynowania sprężonego gazu sprężanego przez sprężarkę, przewód powietrzny posiadający część łączącą odłączalnie umieszczoną na kontenerze na jednym zakończeniu, i przyłączonego bezpośrednio do zbiornika, rury stanowiącej drogę przepływu gazu przepływającego pomiędzy zbiornikiem a przewodem powietrznym i pierwszy zawór wyciekowy przyłączony do rury, i filtr umieszczony na rurze i pomiędzy pierwszym zaworem wyciekowym a zespołem łączącym.
Pojazd ponadto zawiera drugi zawór wyciekowy umieszczony pomiędzy pierwszym zaworem wyciekowym a zespołem łączącym i przyłączony do rury, gdzie filtr umieszczony jest pomiędzy drugim zaworem wyciekowym a zespołem łączącym i na rurze.
Urządzenie regulujące ciśnienie według wynalazku może wstrzymywać aplikowanie ciśnienia do kontenera oraz dostarczanie stopionego metalu z kontenera na zewnątrz w przypadku wystąpienia stanu zagrożenia, poprzez natychmiastową prostą czynność, unikając w ten sposób awarii.
Ponadto zespół do regulowania różnicy ciśnień zapewnia równomierne aplikowanie ciśnienia do wnętrza kontenera unikając negatywnego wpływu na operatywność, i dostarczenie pojazdu transportowego.
Pojazd transportowy oraz zespół do regulowania różnicy ciśnień według wynalazku jest wydajny i ma mał e wymiary. W rozwią zaniu wedł ug wynalazku dostarczona jest technologia, w której stosuje się małe ilości sprężonego gazu, i która zużywa niewielką ilość energii i, w której rzadko uzupełnia się sprężony gaz, i o bardzo dobrej operatywności.
W niniejszym wynalazku, w przypadku gdy aplikowanie ciś nienia do wnę trza kontenera powinno zostać wyłączone w stanie zagrożenia, to pierwszy zawór jest ręcznie przełączany z pierwszego trybu na drugi tryb. W takiej konfiguracji, wnętrze kontenera może zostać uwolnione do atmosfery w tym samym czasie, gdy zostanie zatrzymane aplikowanie ciśnienia do kontenera. Umożliwia to zatrzymanie aplikowania ciśnienia do kontenera 100 z większą niezawodnością w stanie zagrożenia i przez bardzo prostą czynność. Innymi słowy, zgodnie z urządzeniem regulującym ciśnienie według wynalazku, pierwszy tryb i drugi tryb mogą być przełączane z jednego trybu na drugi wyłącznie poprzez jedną taką samą czynność, co jest bardzo skuteczne, gdy dostarczanie stopionego metalu powinno zostać zatrzymane w przypadku wystąpienia stanu zagrożenia. Z tego powodu, ze względu na bezpieczeństwo trwałość i niezawodność układu mogą zostać polepszone. Oczywiście, dostarczanie stopionego metalu może zostać zatrzymane w dowolnym czasie, niekoniecznie w przypadku wystąpienia stanu zagrożenia, przy zastosowaniu konstrukcji według wynalazku. Ponadto, ponieważ pierwszy zawór przełącznikowy według wynalazku może być zbudowany, na przykład, jako zawór trójdrogowy, to ilość elementów może zostać zmniejszona.
Wyżej opisany zespół dostarczający jest, na przykład, zbiornikiem do magazynowania sprężonego gazu zamontowanym na pojeździe transportowym wyposażonym w urządzenie regulujące ciśnienie i w drogę przepływu, i tym podobne, przyłączone do zbiornika do dostarczania sprężonego gazu w fabryce. Następnie, do opisanego powyżej zbiornika może zostać przyłączona sprężarka. Oczywiście, sprężarka może być zamontowana na wspomnianym powyżej pojeździe transportowym. W takim przypadku, sprężarka może być zasilana prądem elektrycznym z prądnicy prądu stałego po4
PL 207 928 B1 jazdu transportowego. Ponadto, gdy pojazd transportowy napędzany jest akumulatorem, to również sprężarka może być zasilana prądem elektrycznym z akumulatora.
Droga przepływu według wynalazku może być, na przykład, przewodem powietrznym, giętkim przewodem powietrznym i tym podobnym.
Zgodnie z urządzeniem regulującym ciśnienie według wynalazku, zawór otwarty do atmosfery przyłączony jest do drogi przepływu (mianowicie wstawiony pomiędzy drogą przepływu a zaworem otwartym do atmosfery) i elementy sterujące do sterowania otwieraniem i zamykaniem zaworu. Zawór otwarty do atmosfery i elementy sterujące są odmiennie zbudowane niż elementy wyłączania awaryjnego do wyłączania aplikowania ciśnienia do wnętrza kontenera.
Pojazd transportowy do zamontowania urządzenia regulującego ciśnienie według wynalazku, tak jak opisano powyżej, posiada odcinek drogi przepływu stanowiący giętki przewód powietrzny posiadający część łączącą do połączenia z kontenerem. Na zakończeniu przewodu powietrznego, zaprojektowana jest druga część łącząca, która jest odłączalnie połączona z pierwszą częścią łączącą zaprojektowaną na kontenerze. Pojazd korzystnie następnie posiada zespół widłowy wkładany do i wyjmowany z pary członów kanałowych zaprojektowanych w tylnej spodniej części kontenera.
A zatem, pojazd transportowy z zamontowanym urzą dzeniem regulują cym ciś nienie wedł ug wynalazku, może przenosić wiele kontenerów i może dostarczać stopiony metal do wielu odbiorców. Niniejszy wynalazek różni się od układu przedstawionego w wyżej wspomnianej publikacji tym, że kontener i pojazd są zintegrowane z tego punktu widzenia.
Urządzenie regulujące ciśnienie według wynalazku składa się z zespołu wydmuchowego do wydmuchiwania gazu z kontenera, drugiego zaworu przełącznikowego do przełączania na tryb aplikowania ciśnienia dla aplikowania ciśnienia do kontenera i na tryb wydmuchiwania dla wydmuchiwania gazu z kontenera. Droga przepływu posiada pierwszą drogę do połączenia zespołu dostarczającego i drugiego zaworu przełącznikowego, drugą drogę do połączenia zespołu wydmuchowego i drugiego zaworu przełącznikowego, trzecią drogę do połączenia drugiego zaworu przełącznikowego bezpośrednio do kontenera. Pierwszy zawór przełącznikowy może być wstawiony w trzecią drogę.
Tutaj, zespół wydmuchowy może być, na przykład, pompą próżniową zamontowaną na pojeździe transportowym, może być również częścią łączącą zaprojektowaną w celu połączenia z urządzeniem wydmuchowym fabryki.
Korpus zaworu przełącznikowego generalnie wykonany jest z żywic, jednakże, pojawia się problem, gdy jest on stosowany w układzie takim gdzie poddaje się obróbce stopione metale, w którym zawór narażony jest na środowisko o wysokiej temperaturze, tak jak 700 stopni Celsjusza. Innymi słowy, temperatura sprężonego gazu w kontenerze jest bardzo wysoka w wyniku temperatury stopionego metalu, i gdy sprężony gaz jest uwalniany, zawór prawdopodobnie ulega uszkodzeniu na skutek działania ciepła, zatem jego niezawodność może być wątpliwa. Szczególnie, niezawodność stanowi poważny problem dla zaworów w odniesieniu do bezpieczeństwa, w przypadku takich zaworów jak zawór wyciekowy i zawór nadmiarowy. A zatem, ze względu na niezawodność i koszty, pożądane jest, by w kontenerze nie było zaworów otwartych do atmosfery, jednakże, kontener bez zaworu bezpieczeństwa może być niebezpieczny. Tego typu niebezpieczeństwo może zostać ostatecznie uniknięte poprzez zastosowanie zaworu przełącznikowego według wynalazku. Ponadto, bezpieczeństwo może nawet zostać zwiększone w nowym układzie poprzez zaprojektowanie zaworu otwartego do atmosfery przy urządzeniu regulującym ciśnienie, a nie przy kontenerze.
Pojazd transportowy do transportu kontenera zdolny jest do magazynowania stopionego metalu i do dostarczania stopionego metalu na zewną trz przy zastosowaniu róż nicy ciś nień , posiada silnik do napędzania pojazdu, prądnicę napędzaną przez silnik, sprężarkę napędzaną prądem elektrycznym wytwarzanym przez prądnicę, zbiornik do magazynowania sprężonego gazu sprężanego przez sprężarkę i urządzenie regulujące ciśnienie, posiadające część łączącą odłączalnie umieszczoną na kontenerze, dla aplikowania ciśnienia do kontenera przez część łączącą.
Pojazd transportowy do transportu kontenera zdolny jest do magazynowania stopionego metalu i do dostarczania stopionego metalu na zewną trz przy zastosowaniu róż nicy ciś nień , posiada silnik do napędzania pojazdu, akumulator do dostarczania prądu elektrycznego do silnika, sprężarkę napędzaną prądem elektrycznym z akumulatora, zbiornik do magazynowania sprężonego gazu sprężanego przez sprężarkę i urządzenie regulujące ciśnienie, posiadające część łączącą odłączalnie umieszczoną na kontenerze, dla aplikowania ciśnienia do kontenera przez część łączącą. Zgodnie z wynalazkiem, na przykład, prądnica napędzana jest przez silnik zamontowany na pojeździe transportowym znajdującym się w ruchu i/lub na biegu jałowym, i wytwarzany prąd elektryczny stosowany jest do
PL 207 928 B1 napędzania sprężarki, i sprężony gaz jest magazynowany w zbiorniku. Alternatywnie gaz, sprężany przez sprężarkę napędzaną przez akumulator dostarczający prąd elektryczny do silnika do poruszania pojazdu, zmagazynowany jest w zbiorniku. Następnie, część łącząca zaprojektowana na końcówce przewodu powietrznego prowadzącego do zbiornika przyłączona jest do kontenera, i do wnętrza kontenera aplikowane jest ciśnienie ze zbiornika przez przewód powietrzny powodując wypływ na zewnątrz zmagazynowanego w kontenerze stopionego metalu.
Zgodnie z wynalazkiem, ponieważ gaz jest sprężany przez sprężarkę i chwilowo magazynowany w zbiorniku, to zbiornik pełni rolę tak zwanego „bufora pomiędzy sprężarką a kontenerem. Z tego powodu, ciśnienie może być równomiernie aplikowane do wnętrza kontenera. Ponadto, ponieważ wszystkie elementy do aplikowania ciśnienia są tak zaprojektowane, że znajdują się one na pojeździe transportowym, to pojazd funkcjonuje jako niezależne urządzenie do aplikowania ciśnienia, W takiej konfiguracji, nie jest konieczne, na przykład, połączenie z rurami dostarczającymi sprężony gaz znajdującymi się w fabryce, zatem polepszona jest operatywność.
Ponadto, niniejszy wynalazek może być zastosowany nie tylko do pojazdu napędzanego benzyną, ale również do pojazdu napędzanego prądem elektrycznym, a więc do tak zwanej „hybrydy.
Pojazd transportowy według wynalazku może być wyposażony w filtr na przewodzie łączącym pomiędzy sprężarką a zbiornikiem. Filtr korzystnie przechwytuje kawałki aluminium lub wilgoć w płynie. Filtr zazwyczaj służy, by zapobiegać przepływowi do kontenera cząstek i tym podobnych. W szczególności, gdy filtr przechwyci wilgoć, to do kontenera moż e być dostarczony osuszony gaz i moż e w ten sposób zostać zwiększone bezpieczeństwo.
Pojazd transportowy według wynalazku może być wyposażony w pierwszy zawór zwrotny, który reguluje przepływ gazu ze zbiornika do sprężarki. Poprzez regulację przepływu gazu ze zbiornika do sprężarki przy zastosowaniu pierwszego zaworu zwrotnego, ciśnienie nie jest aplikowane do sprężarki ze zbiornika, tym samym zmniejszając obciążenie sprężarki. W takiej konfiguracji, zastosowana sprężarka może być mniejsza. Ponadto, ze względu na obecność pierwszego zaworu zwrotnego, cząstki nie przepływają w przeciwnym kierunku, mianowicie do sprężarki. Pierwszy zawór zwrotny korzystnie zaprojektowany jest pomiędzy filtrem a sprężarką. W takiej konfiguracji, cząstki i tym podobne nie wpływają do zbiornika lub do sprężarki.
Pojazd transportowy według wynalazku, może zawierać elementy do mierzenia ciśnienia w zbiorniku oraz elementy do sterowania w łączaniem i wyłączaniem sprężarki w oparciu o pomierzone ciśnienie, jak również do uwalniania ciśnienia pomiędzy sprężarką a pierwszym zaworem zwrotnym do ciśnienia atmosferycznego przed włączeniem sprężarki.
Na przykład, urządzenie regulujące uwalnianie ciśnienia pełni funkcję opisanych powyżej środków pomiarowych i środków sterujących.
W związku ze sterowaniem włączaniem i wyłączaniem sprężarki w oparciu o ciśnienie w zbiorniku, ciśnienie w zbiorniku może być utrzymywane jako stałe. W takiej konfiguracji, ciśnienie może być równomiernie aplikowane do wnętrza kontenera. Ponadto, ponieważ ciśnienie pomiędzy sprężarką a pierwszym zaworem zwrotnym przechodzi do ciśnienia atmosferycznego, przed uruchomieniem sprężarki, to znaczy przy uruchamianiu sprężarki, to sprężarka może zostać uruchomiona przy zastosowaniu mniejszej mocy. Przy próbie uruchomienia sprężarki od stanu, gdy aplikuje ona ciśnienie, sprężarka początkowo potrzebuje dodatkowej mocy, by przeciwstawić się aplikowanemu ciśnieniu, co jest powodem tego, że sprężarka musi być większa. W przeciwieństwie, w niniejszym wynalazku, ze względu na to, że moc potrzebna do uruchomienia sprężarki może być mała, to sprężarka również może być mała. Na przykład, funkcja zmniejszania ciśnienia do ciśnienia atmosferycznego, tak jak to opisano powyżej, może być realizowana, gdy elementy sterujące posiadają co najmniej jeden zawór, i gdy jedno zakoń czenie jest przyłączone do ciś nienia atmosferycznego, a drugie zakoń czenie przyłączone jest do przewodu pomiędzy pierwszym zaworem zwrotnym a sprężarką.
Kontener posiada właz otwierany i zamykany na górnej powierzchni kontenera, i gdy część łącząca jest zaprojektowana w sposób odłączalny na włazie.
W wynalazku, ponieważ część łącząca jest zaprojektowana na wł azie jako odłączalna, to przyczepianie się stopionego metalu w położeniu mocującym części łączącej od dolnej strony włazu może być sprawdzane każdorazowo, gdy stopiony metal jest dostarczany do kontenera. Stwarza to możliwość zapobieżenia zatkania się wymienionej uprzednio części.
Pojazd transportowy do transportu kontenera zdolny jest do magazynowania stopionego metalu i do dostarczania stopionego metalu na zewnątrz przy zastosowaniu różnicy ciśnień, posiadający sprężarkę, zbiornik do magazynowania sprężonego gazu sprężanego przez sprężarkę, przewód powietrzny posiada
PL 207 928 B1 część łączącą odłączalnie umieszczoną na kontenerze na jednym zakończeniu oraz pierwszy zawór wyciekowy umieszczony pomiędzy zbiornikiem a częścią łączącą i na jednym z przewodów, pierwszym i trzecim, oraz filtr umieszczony pomiędzy zaworem wyciekowym a częścią łączącą.
Drugi zawór wyciekowy usytuowany jest pomiędzy pierwszym zaworem wyciekowym a częścią łączącą, a filtr pomiędzy drugim zaworem wyciekowym a przewodem powietrznym.
W wynalazku, gdy zawory tego typu zamocowane są pomiędzy zbiornikiem a częścią łączącą, to można zapobiec uszkodzeniu zaworów spowodowanemu przez działanie ciepła i tym podobne oraz zepsuciu się zaworu tak, że stopiony metal może być bezpiecznie poddawany obróbce. Dodatkowo, zawór i tym podobne nie muszą być zaprojektowane na każdym kontenerze, przez co może zostać zmniejszona ilość części kontenera. Ponadto, w wynalazku, ponieważ filtr zaprojektowany jest pomiędzy pierwszym zaworem wyciekowym a częścią łączącą, to nigdy nie dochodzi do oblepienia pierwszego zaworu wyciekowego cząstkami i tym podobnymi od strony kontenera. A zatem, można zapobiec ubytkowi ciśnienia. Dodatkowo, można bardziej skutecznie zapobiec ubytkowi ciśnienia poprzez zaprojektowanie filtra, na przykład, filtra siatkowego umieszczonego dokładnie przed pierwszym zaworem wyciekowym.
Pojazd transportowy do transportu kontenera zdolnego do magazynowania stopionego metalu i do dostarczania stopionego metalu na zewnątrz przy zastosowaniu różnicy ciśnień, posiada sprężarkę, zbiornik do magazynowania sprężonego gazu sprężanego przez sprężarkę, pompę próżniową, przewód powietrzny posiadający część łączącą odłączalnie umieszczoną na kontenerze na jednym zakończeniu, zespół przełącznikowy przełączający na drogę przepływu prowadzącą do zbiornika i na drogę przepływu prowadzącą do pompy próżniowej, oraz rurę umieszczoną pomiędzy zespołem przełącznikowym a drugim zakończeniem przewodu powietrznego.
W wynalazku, pompa próż niowa, jako ś rodek do zmniejszania ciśnienia, przeznaczona jest do zamontowania na pojeździe, gdzie pojazd funkcjonuje jako niezależne urządzenie do zwiększania i zmniejszania ciśnienia. A zatem, na przykład, nie tylko połączenie z rurami dostarczającymi sprężony gaz w fabryce staje się niepotrzebne, ale również połączenie z rurami zapewniającymi podciśnienie staje się niepotrzebne. Podsumowując, pojazd i kontener umożliwiają niezależne dostarczanie stopionego metalu z zewnątrz i również dostarczanie stopionego metalu z kontenera na zewnątrz. Ponadto, zgodnie z wynalazkiem, ponieważ zastosowano zwykły przewód powietrzny zarówno do aplikowania jak i do zmniejszania ciśnienia, to ilość części może zostać zmniejszona.
Pojazd transportowy według wynalazku posiada pierwszy zawór wyciekowy umieszczony pomiędzy zbiornikiem a częścią łączącą oraz filtr umieszczony pomiędzy pierwszym zaworem wyciekowym a częścią łączącą. Ponadto, pojazd transportowy według wynalazku posiada drugi zawór wyciekowy umieszczony pomiędzy zespołem przełącznikowym a jednym zakończeniem przewodu powietrznego oraz filtr umieszczony pomiędzy drugim zaworem wyciekowym a przewodem powietrznym.
Zespół regulujący różnicę ciśnień zamontowany jest na pojeździe transportowym utrzymującym kontener zdolny do magazynowania stopionego metalu i do dostarczania stopionego metalu na zewnątrz przy zastosowaniu różnicy ciśnień, składa się ze sprężarki, zbiornika do magazynowania sprężonego gazu sprężanego przez sprężarkę i z zespołu regulującego ciśnienie, posiadającego część łączącą odłączalnie umieszczoną na kontenerze, do aplikowania ciśnienia do kontenera przez część łączącą ze sprężonym gazem.
Stałe ciśnienie może być aplikowane do wnętrza kontenera bez negatywnego wpływu na operatywność, poprzez umieszczenie zespołu regulującego różnicę ciśnień według wynalazku na pojeździe transportowym, takim jak podnośnik widłowy i tym podobne i poprzez zastosowanie wyżej opisanego kontenera.
Zespół regulujący różnicę ciśnień według wynalazku może mieć tę samą budowę jak opisana powyżej.
Innymi słowy, zaprojektowany jest z filtrem umieszczonym na przewodzie pomiędzy sprężarką a zbiornikiem, i następnie zaprojektowany jest z pierwszym zaworem zwrotnym umieszczonym na przewodzie pomiędzy zbiornikiem a częścią łączącą regulującą przepływ gazu ze zbiornika do sprężarki, gdzie pierwszy zawór zwrotny zaprojektowany jest pomiędzy pierwszym zaworem zwrotnym a sprężarką, następnie zaprojektowany jest z drugim zaworem zwrotnym umieszczonym na przewodzie tak, że filtr znajduje się pomiędzy pierwszym zaworem zwrotnym a drugim zaworem zwrotnym, i również następnie posiada elementy do mierzenia ciśnienia w zbiorniku i elementy sterujące do sterowania włączaniem i wyłączaniem sprężarki oraz do zmniejszania ciśnienia pomiędzy sprężarką a pierwszym zaworem zwrotnym do ciś nienia atmosferycznego przed uruchomieniem sprężarki, i wyPL 207 928 B1 mienione elementy sterujące posiadają co najmniej jeden zawór, którego jeden koniec połączony jest z ciśnieniem atmosferycznym, a drugi koniec połączony jest z przewodem pomiędzy pierwszym zaworem zwrotnym a sprężarką i tak dalej.
Zespół regulujący różnicę ciśnień napędzany jest stałym prądem elektrycznym. W takiej konfiguracji, układ dostarczający prąd elektryczny może być wykonany jako mniejszy w porównaniu z „ukł adem trójfazowym.
Wynalazek posiada zbiornik, jednakże, zamiast zbiornika, jako źródło aplikowania ciśnienia do kontenera, może być zastosowana dmuchawa. Gdy wymagane są, ze względu na wielkość i przestrzeń manewrową pojazdu transportowego, małe wymiary pojazdu transportowego, to zamiast zbiornika może być zastosowana dmuchawa. Oczywiście, może być zastosowana zarówno dmuchawa, jak i zbiornik.
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 jest rzutem pionowym głównym przedstawiającym konstrukcję pojazdu transportowego zgodnie z przykładem wykonania wynalazku, fig. 2 jest widokiem z góry pojazdu transportowego pokazanego na fig. 1, fig. 3 jest schematem przedstawiającym strukturę urządzenia regulującego różnicę ciśnień zgodnie z jednym przykładem wykonania wynalazku, fig. 4 jest schematem przedstawiającym strukturę urządzenia regulującego różnicę ciśnień w odniesieniu do podnośnika widłowego zgodnie z jednym przykładem wykonania wynalazku, fig. 5 jest schematem przedstawiającym zawór wyciekowy zgodnie z przykł adem wykonania wynalazku, fig. 6 jest schematem przedstawiają cym konstrukcję zespołu wyłączania awaryjnego zgodnie z przykładem wykonania wynalazku, fig. 7 przedstawia przekrój poprzeczny zespołu wyłączania awaryjnego w pierwszym trybie (podczas normalnego działania), fig. 8 przedstawia przekrój poprzeczny zespołu wyłączania awaryjnego w drugim trybie (podczas awaryjnego wyłączenia), fig. 9 przedstawia przekrój podłużny kontenera zgodnie z przykładem wykonania wynalazku, fig. 10 przedstawia w widoku z góry kontener pokazany na fig. 9, fig. 11 przedstawia przekrój poprzeczny z fig. 9 przecięty linia A-A, fig. 12 jest schematem przedstawiającym konfigurację systemu dostarczania metalu zgodnie z przykładem wykonania wynalazku.
Fig. 1 jest widokiem z boku przedstawiającym konstrukcję pojazdu transportowego zgodnie z jednym przykł adem wykonania wynalazku. Fig. 2 jest jego widokiem z góry.
Pojazd transportowy 1 jest zasadniczo podnośnikiem widłowym. Pojazd transportowy 1 posiada siedzisko kierowcy 2 zaprojektowane prawie po środku pojazdu, zespół widłowy 3 zaprojektowany z przodu pojazdu oraz urządzenie regulujące ciśnienie 4 zaprojektowane na górze pojazdu 1.
Urządzenie regulujące ciśnienie 4 posiada dwa zbiorniki odbiorcze 5 przeznaczone do magazynowania gazu dostarczanego w celu aplikowania ciśnienia do wnętrza kontenera 100, sprężarkę 6 do dostarczania sprężonego gazu do zbiornika odbiorczego, pompę próżniową 7 do zmniejszania ciśnienia w kontenerze 100, filtr 8 i zespół wyłączania awaryjnego 9.
Zespół wyłączania awaryjnego 9 umieszczony jest z przodu i z jednej strony siedziska kierowcy 2. W takim ustawieniu, kierowca zajmujący siedzisko kierowcy może mieć dostęp do dźwigni 10 wyłączającej działanie w przypadku wystąpienia stanu zagrożenia, znajdującej się w zespole wyłączania awaryjnego 9.
Zespół wyłączania awaryjnego 9 zamontowany jest pomiędzy rurą 11 w urządzeniu regulującym ciśnienie 4 a przewodem powietrznym 12. Gaz stosowany do aplikowania ciśnienia do wnętrza kontenera wydalany jest z końcówki przewodu powietrznego 12 przez rurę 11, zespół wyłączania awaryjnego 9 i przewód powietrzny 12.
Na końcówce przewodu powietrznego 12, na części łączącej 13 zaprojektowanej w kontenerze 100 umieszczona jest w sposób odłączalny część łącząca 14. Następnie, część łącząca 14 końcówki przewodu powietrznego 12 połączona jest z częścią łączącą 13 w kontenerze 100 i do wnętrza kontenera 100 może być aplikowane ciśnienie poprzez dostarczanie gazu do wnętrza kontenera 100 ze zbiornika odbiorczego 5 przez przewód powietrzny 12. Podobnie, część łącząca 14 końcówki przewodu powietrznego 12 połączona jest z częścią łączącą 13 w kontenerze 100 i ciśnienie w kontenerze 100 może być zmniejszane przy użyciu pompy próżniowej 7 urządzenia regulującego ciśnienie 4 przez przewód powietrzny 12. Jako materiał na przewód powietrzny 12 może być zastosowana, na przykład, żywica syntetyczna taka jak kauczuk, lub metal. Zalecane jest, by materiał był termoodporny, ponieważ przewód powietrzny umieszczony jest w pobliżu kontenera 100, w którym temperatura jest wysoka.
Zespół widłowy 3 posiada widły 15 w sposób odłączalny umieszczane w parze członów kanałowych 171, które zaprojektowane są w tylnej spodniej części kontenera 100 oraz mechanizm wznoszący i opuszczający 16 dla wznoszenia i opuszczania wideł 15.
PL 207 928 B1
Fig. 3 jest schematem pokazującym konstrukcję urządzenia regulującego ciśnienie.
Tak jak to pokazano na fig. 3, urządzenie regulujące ciśnienie 4 posiada co najmniej prądnicę 18 napędzaną silnikiem 17 do napędzania pojazdu transportowego 1, która powoduje ruch pojazdu lub jego bieg jałowy i napędzanie sprężarki 6 wytworzonym prądem. Gdy pojazd transportowy 1 napędzany jest akumulatorem i silnikiem, a sprężarka 6 napędzana jest akumulatorem, to w tym przypadku, sprężarka może działać niezależnie od ruchu lub biegu jałowego pojazdu.
Następnie, gaz stosowany do aplikowania ciśnienia do wnętrza kontenera sprężany sprężarką 6, magazynowany jest w zbiorniku odbiorczym 5. Innymi słowy, sprężony gaz magazynowany jest w zbiorniku odbiorczym 5 ze sprężarki 6, podczas gdy pojazd transportowy 1 znajduje się w ruchu lub jest na biegu jałowym. A zatem, zbiornik odbiorczy 5 jest zaprojektowany tak, że stanowi tak zwany „bufor pomiędzy sprężarką 6 a kontenerem 100. W takiej konstrukcji, gdy stopiony metal jest dostarczany z kontenera 100 na zewnątrz, to do wnętrza kontenera 100 może być aplikowane stałe ciśnienie. Ponadto, gaz może być stale ładowany do zbiornika odbiorczego 5 umożliwiając dostarczanie stopionego metalu na zewnątrz w sposób łatwy, w dowolnym czasie, gdziekolwiek.
Aplikowanie stałego ciśnienia do wnętrza kontenera jest niezmiernie ważne, o czym zorientowali się twórcy i tym podobni wynalazku. Gdy ciśnienie aplikowane do wnętrza kontenera 100 jest niestabilne, często zachodzi wtedy taki przypadek, że stopiony metal zawierający gaz raptownie wytryskuje z końcówki rury 144 kontenera 100, rozbryzgując dookoła niej stopiony metal. Ponadto, poprzez dostarczenie zbiornika odbiorczego 5, przepustowość sprężarki 6 może być mała. A zatem, może być zastosowana sprężarka 6 o małym zużyciu prądu elektrycznego i o małych wymiarach.
Pierwszy zawór zwrotny 20, filtr sieciowy 8a i osuszacz gazu 8b oraz drugi zawór zwrotny 21 zaprojektowane są na rurze 19 pomiędzy sprężarką 6 a zbiornikiem odbiorczym 5 umieszczone kolejno począwszy od sprężarki 6. Zarówno pierwszy zawór zwrotny 20, jak i drugi zawór zwrotny 21, zaprojektowane są, by zapobiegać nawracaniu przepływu gazu ze zbiornika odbiorczego 5 do sprężarki 6. Pierwszy zawór zwrotny 20, na przykład, zapobiega nawrotowi przepływu gazu z filtra sieciowego 8a i osuszacza gazu 8b do sprężarki 6, i szczególnie korzystne jest, gdy znajduje się on blisko filtra sieciowego 8a. W takim układzie, rura 19a pomiędzy sprężarką 6 a filtrem sieciowym 8a może być skutecznie uchroniona przed zanieczyszczeniem i/lub przebiciem.
Filtr sieciowy 8a jest filtrem do usuwania wilgoci i tłuszczu z gazu dostarczanego ze sprężarki 6 do zbiornika odbiorczego 5. Osuszacz gazu 8b jest filtrem osuszającym gaz dostarczany ze sprężarki 6 do zbiornika odbiorczego 5.
Drugi zawór zwrotny 21 zaprojektowany jest, by zapobiegać nawrotowi przepływu gazu ze zbiornika odbiorczego 5 do sprężarki 6. Urządzenie regulujące uwalnianie ciśnienia 22 połączone jest z rurą 19b znajdującą się pomiędzy zbiornikiem odbiorczym 5 i drugim zaworem zwrotnym 21.
Urządzenie regulujące uwalnianie ciśnienia 22 posiada czujnik ciśnienia 23 i jednostkę centralną komputera (CPU) 24. Czujnik ciśnienia 23 wykrywa ciśnienie w zbiorniku odbiorczym 5 i steruje „włączaniem (ON) i „wyłączaniem (OFF) sprężarki 6 w oparciu o wykryte dane. Na przykład, sprężarka 6 jest włączana (ON), gdy ciśnienie w zbiorniku odbiorczym 5 jest niższe od określonej wartości. Z drugiej strony, sprężarka 6 jest wyłączana (OFF), gdy ciśnienie w zbiorniku odbiorczym 5 jest wyższe od ustalonej wartości.
Rura 19c połączona jest z rurą 19a znajdującą się pomiędzy sprężarką 6 i pierwszym zaworem zwrotnym 20. Jeden koniec rury 19c jest wypuszczony do atmosfery poprzez zawór wyciekowy 25. Otwieranie i zamykanie zaworu wyciekowego 25 sterowane jest przez jednostkę centralną komputera 24 urządzenia regulującego uwalnianie ciśnienia 22.
Jednostka centralna komputera 24 otwiera zawór wyciekowy 25 od jego stanu zamkniętego przed włączeniem sprężarki 6, gdy ciśnienie w zbiorniku odbiorczym 5 jest niższe od określonej wartości. To powoduje, że ciśnienie w rurze 19a znajdującej się pomiędzy sprężarką 6 a pierwszym zaworem zwrotnym 20 wraca do ciśnienia atmosferycznego. Następnie, jednostka centralna komputera 24 włącza sprężarkę 6 i zamyka zawór wyciekowy 25 po określonym czasie. Mając ciśnienie w rurze 19a tymczasowo zwrócone do ciśnienia atmosferycznego, sprężarka 6 może rozpocząć pracę zużywając mniej energii, co umożliwia zmniejszenie wymiarów sprężarki 6.
W niniejszym wynalazku, rura na górze zbiornika odbiorczego 5 jest węższa w porównaniu do tej od dołu (mianowicie od strony bliższej kontenera 100), na przykład, średnica rury u góry jest węższa o dwie-trzecie. Jest tak dlatego, że gdy jednorazowo uwalniana jest duża ilość sprężonego gazu ze zbiornika odbiorczego 5 do kontenera 100, to gaz jest stopniowo uwalniany ze sprężarki 6 do zbiornika odbiorczego 5. Innymi słowy, natężenie przepływu gazu pomiędzy zbiornikiem odbiorczym 5
PL 207 928 B1 a kontenerem 100 różni się znacznie od natężenia przepływu gazu pomiędzy sprężarką 6 a zbiornikiem odbiorczym 5.
Następnie, w niniejszym wynalazku, filtr sieciowy 8a i osuszacz gazu 8b mogą mieć mniejsze wymiary, gdy są przeznaczone na górę zbiornika odbiorczego 5, a nie na jego spód, to znaczy, w rurze 19 umieszczonej pomiędzy zbiornikiem odbiorczym 5 a sprężarką 6, gdzie rura jest węższa i ma mniejsze natężenie przepływu.
Zbiornik odbiorczy 5 połączony jest z rurą 26 dla sprężonego gazu i rura 26 połączona jest z zaworem przełącznikowym 27 składającym się, na przykład, z zaworu trójdrogowego. Ponadto, pompa próżniowa 7 połączona jest z rurą 28 dla pompowania podciśnienia i rura 28 połączona jest z zaworem przełącznikowym 27. Zawór przełącznikowy 27 przełącza połączenie pomiędzy rurą 26 dla sprężonego gazu a przewodem powietrznym 12, i połączenie pomiędzy przewodem powietrznym 12 a rurą 28 dla pompowania podciśnienia. Zawór przełącznikowy 27 połączony jest z końcówką przewodu powietrznego 12 przez ciśnieniomierz 29, zawór nadmiarowy 30, zawór wyciekowy 31 i zespół wyłączania awaryjnego 9.
Elektroniczny zawór regulacji ciśnienia 32 i zawór wyciekowy 33 połączone są z rurą 26 dla sprężonego gazu na zbiorniku odbiorczym ciśnienia 5 (na górze). Elektroniczny zawór regulacji ciśnienia 34 i zawór wyciekowy 35 połączone są z rurą 28 dla pompowania podciśnienia na pompie próżniowej 7 (u dołu).
Każdy elektroniczny zawór regulacji ciśnienia 32 i elektroniczny zawór regulacji ciśnienia 34 przeznaczony jest do regulacji ciśnienia w rurze 26 dla sprężonego gazu i w rurze 28 dla pompowania podciśnienia.
Filtr 51 zapobiega wnikaniu kurzu i tym podobnych do (filtra) zespołu wyłączania awaryjnego 9 od strony kontenera 100. Tego typu problem pojawia się szczególnie często, gdy dostarczanie stopionego metalu jest zatrzymywane, mianowicie wtedy, gdy ciśnienie powraca ze stanu ciśnienia podwyższonego do ciśnienia atmosferycznego. Filtr 51 może być zaprojektowany na kontenerze 100, jednakże, w tym przypadku, filtr musi być zaprojektowany w każdym kontenerze 100. W niniejszym wynalazku, ilość zastosowanych filtrów i czasochłonność operacji może zostać zmniejszona, gdy filtr 51 zaprojektowany jest od strony pojazdu transportowego 1.
Zgodnie z wiedzą twórców wynalazku, ilość kurzu i zanieczyszczeń przekazywana od kontenera do zbiornika odbiorczego 5 jest większa aniżeli w porównaniu z ilością kurzu i zanieczyszczeń od zbiornika odbiorczego do kontenera. W niniejszym wynalazku, zaprojektowanie filtra 51 poniżej zaworów i zespołu wyłączania awaryjnego 9, chroni zawór nadmiarowy 30 i inne zawory przed przebiciem spowodowanym przez zanieczyszczenia i kurz przenoszony od kontenera 100. Jednakże, filtr 51 może być umieszczony ponad, lub alternatywnie może być również umieszczonych wiele filtrów w różnych miejscach. Na przykład, filtr 51 może być zaprojektowany pomiędzy zaworem przełącznikowym 27 a zaworem nadmiarowym 30, a filtr 51 może być zaprojektowany pomiędzy zaworem przełącznikowym 27 a zaworem wyciekowym 33.
Elektroniczna tablica sterownicza elektronicznie steruje tym elektronicznym zaworem regulacji ciśnienia i układem zaworów (nie pokazane). Różnica ciśnień pomiędzy wnętrzem kontenera 100 a stroną zewnętrzną, może być dostosowywana poprzez manipulowanie panelem sterowniczym (nie pokazanym) zaprojektowanym w pobliżu kierowcy.
Fig. 4 jest schematem objaśniającym inny przykład wykonania wynalazku. W tym przykładzie, dmuchawa 6b zastosowana jest jako źródło ciśnienia zamiast sprężarki 6, i układ jest tak skonstruowany, że sprężony gaz jest dostarczany do kontenera 100 bez zastosowania zbiornika odbiorczego 5. W tej konfiguracji, urządzenie do regulowania ciśnienia 4 może mieć zmniejszone wymiary. Gdy pojazd transportowy 1 jest pojazdem akumulatorowym, prąd elektryczny dla dmuchawy 6b może być otrzymywany z akumulatora.
Fig. 5 jest schematem przedstawiającym zalecany przykład wykonania zaworu wyciekowego 33. Tak jak to pokazano na fig. 5, w tym przykładzie wykonania, filtr siatkowy 33a wstawiony jest w miejscu bezpośrednio przed zaworem wyciekowym 33. Tak jak to pokazano na pos. I, gdy filtr siatkowy, taki jak filtr siatkowy 33a, nie jest wstawiony, to zawór wyciekowy 33 jest zatykany przez element 33b, taki jak kawałki aluminium lub materiały ogniotrwałe i tym podobne przenoszone od kontenera 100. W rezultacie, zawór nie zamyka się, co może powodować straty ciśnienia i może przyczynić się do zatrzymania dostarczania stopionego metalu. Przeciwnie, zgodnie z niniejszym wynalazkiem, ze względu na to, że wstawiony jest filtr siatkowy 33a, można zapobiec stratom ciśnienia i przeprowadzić bezpieczną operację zatrzymania.
PL 207 928 B1
Następnie, zostanie opisany zespół wyłączania awaryjnego 9.
Fig. 6 przedstawia w powiększeniu schemat zespołu wyłączania awaryjnego 9, fig. 7 przedstawia tryb normalnego działania (nie tryb wyłączania awaryjnego) i fig, 8 przedstawia przekrój przez zespół wyłączania awaryjnego 9.
Tak jak to pokazano na fig. 6, zespół wyłączania awaryjnego 9 składa się z rury 38, która rozciąga się od górnej części ku dołowi (pierwszy odcinek 36) i załamuje się ku siedzisku kierowcy w dolnej części (drugi odcinek 37).
Górny i dolny odcinek 39 rury 38 połączone są z rurą 11, a drugi koniec 40 przyłączony jest do przewodu powietrznego 12.
Zawór trójdrogowy 41, jeden przykład wykonania zaworu przełącznikowego, wstawiony jest w drugi odcinek 37 rury 38. Pierwszy otwór zaworu 42 zaworu trójdrogowego 41 połączony jest z rurą 11, a drugi otwór zaworu 43 przyłączony jest do przewodu powietrznego 12, zaś trzeci otwór zaworu 44 jest otwarty do atmosfery. Zawór trójdrogowy 41 może być przełączany pomiędzy pierwszym trybem a drugim trybem poprzez ręczny obrót dźwigni 10. Pierwszy tryb umożliwia przepływ gazu pomiędzy pierwszym otworem zaworu 42 a drugim otworem zaworu 43, natomiast drugi tryb umożliwia przepływ gazu pomiędzy drugim otworem zaworu 43 a trzecim otworem zaworu 44.
W niniejszym wynalazku, na przykład w przypadku, gdy aplikowanie ciśnienia zostaje zatrzymane ze względu na to, że strona odbierająca stopiony metal jest bliska przepełnienia, to zawór trójdrogowy działający jako zawór przełącznikowy jest ręcznie przełączany z pierwszego trybu na drugi tryb. Przy takim działaniu, aplikowanie ciśnienia do kontenera 100 zostaje zatrzymane i jednocześnie wnętrze kontenera 100 jest uwalniane do atmosfery. A zatem, aplikowanie ciśnienia do kontenera 100 może zostać zatrzymane w sposób pewny w stanie zagrożenia i poprzez bardzo prostą czynność. Innymi słowy, zgodnie z niniejszym wynalazkiem, pierwszy i drugi tryb mogą być przełączane z jednego trybu na drugi wyłącznie poprzez jedną i ta samą czynność, która jest bardzo skuteczna podczas wyłączania w stanie zagrożenia.
Ponadto, ponieważ zawór przełącznikowy wynalazku może być skonstruowany, na przykład, jako zawór trójdrogowy, to liczba elementów może zostać zmniejszona.
Rura 45 ze swoim zakończeniem otwartym do atmosfery przyłączona jest do trzeciego otworu zaworu 44. Dolny odcinek rury 45 przyłączony jest do trzeciego otworu zaworu 44, rozciąga się od dolnej części do górnej części, a w górnym odcinku rozciąga się poziomo ku przeciwnej stronie siedziska kierowcy. Rura 38 przecina pierwszy odcinek 36 i rurę 38.
Na końcu rury 45 zaprojektowana jest część łącząca 46 odłączalnie przyłączona do części łączącej 14 przewodu powietrznego 12. Gdy przewód powietrzny 12 nie jest połączony z kontenerem 100, to część łącząca 14 na końcu przewodu powietrznego 12 jest przyłączona do części łączącej 46 rury 45 tak, że przewód powietrzny 12 może być umieszczony w kolejności. Ponadto, przewód powietrzny może być zabezpieczony przed łopotaniem podczas dostarczania sprężonego gazu.
Tak jak to pokazano na fig. 7, zawór trójdrogowy zespołu wyłączania awaryjnego 9 zaprojektowany jest tak, by znajdował się w pierwszym trybie o normalnym działaniu. Taka konstrukcja umożliwia przepływ gazu pomiędzy pierwszym otworem zaworu 42 a drugim otworem zaworu 44, w rezultacie czego możliwym jest dostarczanie gazu w celu aplikowania ciśnienia do wnętrza kontenera i zmniejszanie ciśnienia w kontenerze 100 przy zastosowaniu pompy próżniowej 7 przez przewód powietrzny 12.
Następnie, na przykład, gdy staje się konieczna operacja wyłączenia awaryjnego podczas, gdy ze zbiornika odbiorczego 5 dostarczany jest gaz do aplikowania ciśnienia do wnętrza kontenera 100, to dźwignia 10 jest obracana i zawór trójdrogowy 41 przełączany jest na drugi tryb. W takiej konfiguracji, droga przepływu do pierwszego otworu zaworu 42 z zaworu trójdrogowego 41 jest blokowana tak, że dostarczanie gazu stosowanego do aplikowania ciśnienia do wnętrza kontenera 100 ze zbiornika odbiorczego 5 jest zatrzymane. Jednocześnie, staje się możliwy przepływ gazu pomiędzy drugim otworem zaworu 43 i trzecim otworem zaworu 44, który jest wypuszczony do atmosfery. W takiej konfiguracji, wnętrze kontenera 100 jest otwarte do atmosfery. Innymi słowy, w niniejszym wynalazku, podczas zagrożenia, dostarczanie gazu stosowanego do aplikowania ciśnienia do wnętrza kontenera 100 może zostać zatrzymane i jednocześnie wnętrze kontenera jest otwierane do atmosfery jedną i taką samą czynnością, mianowicie ręcznym przestawieniem dźwigni 10 zaprojektowanej w pobliżu siedziska kierowcy, co powoduje uzyskanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Podobnie, gdy ciśnienie w kontenerze 100 jest zmniejszane przy zastosowaniu pompy próżniowej 7, zmniejszanie ciśnienia
PL 207 928 B1 w kontenerze 100 jest zatrzymywane i, jednocześnie, wnętrze kontenera jest otwierane do atmosfery jedną czynnością, mianowicie ręcznym przestawieniem wyżej wymienionej dźwigni 10.
Następnie zostanie opisany przykład kontenera zastosowanego w innym przykładzie wykonania.
Fig. 9 jest przekrojem podłużnym kontenera, a fig. 10 jest jego widokiem z góry. Kontener 100 jest tak ukształtowany, że duża pokrywa 152 zaprojektowana jest na górnym otworze 151 spoczywając na cylindrycznym korpusie 150. Na zewnętrznym obrzeżu korpusu 150 i dużej pokrywy 151 zaprojektowane są, odpowiednio, kołnierze 153 i 154 tak, że kołnierze te złączone są ze sobą sworzniami 155, by przymocować dużą pokrywę 151 do korpusu 150. Należy zauważyć, że zewnętrzna strona korpusu 150 i dużej pokrywy 151 wykonana jest, na przykład, z metalu, a ich wnętrze wykonane jest z materiałów żaroodpornych z izolacją termiczną umieszczoną pomiędzy metalową ramą a materiałem żaroodpornym.
W jednym miejscu na zewnętrznym obrzeżu korpusu 150, znajduje się przyłączona część rurowa 158, która zaprojektowana jest z kanałem przepływowym 157 biegnącym od wnętrza korpusu 150 i łącząca się z rurą 144.
Fig. 11 przedstawia przekrój poprzeczny wzdłuż linii A-A przecinającej przyłączoną część rurową 158 pokazaną na fig, 9.
Jak pokazano na fig. 11, zewnętrzną stronę kontenera 100 stanowi metalowa rama 100a, a jego wnętrze stanowi element żaroodporny 100b (pierwsza wykładzina) z elementem izolującym termicznie, który ma mniejszą przewodność cieplną (druga wykładzina) 100c, umieszczonym pomiędzy ramą 100a a elementem żaroodpornym 100b. Ponadto, kanał przepływowy 157 utworzony jest tak, by być otoczonym elementem żaroodpornym 100b, który zaprojektowany jest w kontenerze 100. Innymi słowy, kanał przepływowy 157 zaprojektowany jest w elemencie żaroodpornym 100b biegnąc z miejsca bliskiego spodu i wnętrza kontenera 100 do części wystającej górnej powierzchni elementu żaroodpornego 100b. W takiej konfiguracji, kanał przepływowy 157 oddzielony jest od „wnętrza kontenera przez element żaroodporny o dużej przewodności cieplnej. Zastosowanie takiej konfiguracji umożliwia przekazywanie uwalnianego ciepła do kanału przepływowego. Element izolujący termicznie umieszczony jest po zewnętrznej stronie elementu żaroodpornego na zewnątrz kanału przepływowego (po przeciwnej stronie kontenera). Zastosowany jest element żaroodporny o wyższej gęstości właściwej i wyższej przewodności cieplnej niż element izolujący termicznie. Jako element żaroodporny może być przykładowo uznany ognioodporny materiał ceramiczny. Jako element izolujący termicznie może być uznany ceramiczny materiał termoizolacyjny, taki jak materiał warstwowy i powierzchniowy.
Kanał przepływowy 157 w przyłączonej części rurowej 158 biegnie w kierunku górnej części 157b znajdującej się na zewnętrznym obrzeżu korpusu 150, przez otwór 157a zaprojektowany w dolnym obrzeżu korpusu 150 w pobliżu dolnej części 150a korpusu kontenera. Rura 144 przymocowana jest łącząc się z kanałem przepływowym 157 w przyłączonej części rurowej 158. Część końcowa 159 rury 144 skierowana jest ku dołowi.
Ponadto, wokół rury 144 blisko przyłączonej części rurowej 158 umieszczona jest otaczająca rurę 144 izolacja termiczna 44a. W takiej konfiguracji, powierzchnia rury 144 absorbuje ciepło z powierzchni kanału przepływowego i można zapobiec, najbardziej jak jest to tylko możliwe, zmniejszeniu temperatury na powierzchni kanału przepływowego 157. W szczególności, jest prawdopodobne, że stopiony metal ochłodzi się wokół rury 144 w pobliżu przyłączonej części rurowej 158 oraz również, w miejscu gdzie powierzchnia stopionego metalu faluje podczas transportu kontenera, i stopiony metal często krzepnie. Można zapobiec krzepnięciu stopionego metalu w tych miejscach poprzez otoczenie rury 144 izolacją 44a.
Kanał przepływowy 157 i przyłączona do niej rura 144 korzystnie mają taką samą średnicę wewnętrzną wynoszącą około 65 mm do około 85 mm. Konwencjonalnie, tego typu rura ma średnicę wewnętrzną wynoszącą około 50 mm. Wynika to z tego, że podczas dostarczania stopionego metalu z rury poprzez aplikowanie ciśnienia do wnętrza kontenera, wymagane jest zwykle duże ciśnienie. W przeciwieństwie, twórcy i ludzie związani z niniejszym wynalazkiem wywnioskowali, że korzystnie jest, gdy wewnętrzna średnica rury 144 korzystnie jest większa od 50 mm, mianowicie 65 mm do 5 mm, a bardziej korzystnie 70 mm do 80 mm, a jeszcze bardziej korzystnie 70 mm. Innymi słowy, uważa się, że dwa parametry, ciężar stopionego metalu w rurze oraz opór lepkościowy wewnętrznej ściany rury i kanału przepływowego, wpływają w dużej mierze na opór, który zapobiega przepływowi stopionego metalu wewnątrz kanału przepływowego i rurze ku górze. Gdy wewnętrzna średnica jest mniejsza niż 65 mm, to na stopiony metal przepływający w kanale przepływu ma wpływ zarówno ciężar stopionego metalu, jak i opór lepkościowy wewnętrznej ściany, jednakże, gdy wewnętrzna średnica jest większa od 65 mm, to obszar, który nie znajduje się pod wpływem działania oporu lepkościo12
PL 207 928 B1 wego wewnętrznej ściany, zaczyna tworzyć się prawie od środka przepływu, i taki obszar stopniowo rozprzestrzenia się. Wpływ tego obszaru jest tak duży, że opór, który zapobiega przepływowi stopionego metalu, zaczyna zmniejszać się. A zatem, zastosowanie bardzo małego ciśnienia w kontenerze jest wystarczające, by dostarczać z niego stopiony metal. Podsumowując, konwencjonalnie, obecność takiego obszaru nie była brana pod uwagę, a brany był pod uwagę tylko ciężar stopionego metalu jako przyczyna zmian oporu, który tamuje przepływ stopionego metalu i wewnętrzna średnica zwykle wynosi około 50 mm z uwagi na działanie i konserwację. Z drugiej jednak strony, gdy wewnętrzna średnica przekroczy 85 mm, ciężar stopionego metalu, jako opór zapobiegający przepływowi, zaczyna dominować powodując duży opór przepływu stopionego metalu. Według prototypu wykonanego przez twórców wynalazku oraz ludzi z nim związanych, gdy wewnętrzna średnica wynosi 70 mm do 80 mm, to wystarczy bardzo małe ciśnienie, by zaaplikować je do wnętrza kontenera. Szczególnie, najbardziej korzystną, ze względu na standaryzację i utrzymanie, jest wewnętrzna średnica wynosząca 70 mm. Wynika to z tego, że średnica rury jest znormalizowana co 10 mm, mianowicie 50 mm, 60 mm, 70 mm itd., i im średnica rury jest mniejsza, tym łatwiej jest ją uchwycić i łatwiej jest nią manipulować.
Gdy średnica rury jest taka jak opisana powyżej, ciśnienie wymagane do dostarczania stopionego metalu może zostać zmniejszone. Oznacza to, że zastosowanie tego typu kontenera umożliwia skrócenie czasu w jakim stopiony metal będzie utrzymywany bez zmniejszania ilości dostarczanego metalu na jednostkę czasu. Na przykład, w przypadku, gdy wnętrze kontenera jest otwarte do atmosfery poprzez, na przykład, zawór wyciekowy 31 i zespół wyłączania awaryjnego 9, im mniejsze aplikowane ciśnienie (mianowicie im mniejsze ciśnienie w kontenerze), tym krótszy jest czas powrotu do ciśnienia atmosferycznego. Nawet wtedy, gdy aplikowanie ciśnienia zostanie zatrzymane, to kontynuowane jest dostarczanie stopionego metalu na zewnątrz, jeżeli ciśnienie w kontenerze nie zostanie uwolnione. Zastosowanie rury o wyżej opisanej średnicy zwiększa bezpieczeństwo przy zatrzymaniu dostarczania.
W pobliżu środka wymienionej wyżej dużej pokrywy 152 zaprojektowany jest otwór 160, a właz 162 z przymocowanym do niego uchwytem 161 umieszczony jest na otworze 160. Właz 162 zaprojektowany jest nieco ponad górną powierzchnią dużej pokrywy 152. Część zewnętrznego obrzeża włazu 162 przyłączona jest do dużej pokrywy 152 poprzez zawias 163. To powoduje, że właz 162 może swobodnie otwierać i zamykać otwór 160 znajdujący się w dużej pokrywie 152. Ponadto, rygle z uchwytami 164 mocujące właz 162 do dużej pokrywy 152, połączone są do dwóch miejsc zewnętrznego obrzeża włazu 162 w taki sposób, że znajdują się naprzeciwko miejsca, w którym przyłączony jest zawias 163. Poprzez zamknięcie otworu 160 w dużej pokrywie 152 przez właz 162, i obrót rygli z uchwytami 164, właz 162 jest przymocowany do dużej pokrywy 152. Z drugiej strony, poprzez obrót w odwrotną stronę rygli z uchwytami 164 w celu uwolnienia mocowania, właz 162 może zostać otwarty od otworu 160 w dużej pokrywie 152. Następnie, gdy właz 162 jest otwarty, to konserwacja wnętrza kontenera 100 i wprowadzanie palnika gazowego w czasie wstępnego ogrzewania, mogą być wykonywane przez otwór 160.
Następnie, otwór przelotowy 165, do regulowania ciśnienia wewnętrznego w celu zmniejszania i aplikowania ciśnienia w kontenerze 100, zaprojektowany jest w środku lub nieco poza elementem włazu 162. Do otworu przelotowego 165 przyłączona jest rura 66 do aplikowania i zmniejszania ciśnienia. Rura 66 wystaje ku górze od otworu przelotowego 165, zagina się na określonej wysokości i następnie biegnie poziomo. Powierzchnia odcinka rury 66, która jest wsadzona w otwór przelotowy 165, jest nagwintowana, a z drugiej strony, otwór przelotowy 165 również jest nagwintowany. To pewnie łączy śrubowo rurę 66 z otworem przelotowym 165.
Wyżej opisana część łącząca 13 zaprojektowana jest na zakończeniu rury 66. Następnie, możliwe jest wprowadzanie stopionego aluminium do kontenera 100 przez rurę 144 i kanał przepływowy 157 przy zastosowaniu różnicy ciśnień wynikającej ze zmniejszenia ciśnienia, i możliwe jest dostarczanie stopionego aluminium na zewnątrz kontenera 100 przez kanał przepływowy 157 i rurę 144 przy zastosowaniu różnicy ciśnień wynikającej z aplikowania ciśnienia. Należy zauważyć, że zastosowanie gazu obojętnego, na przykład, azotu jako gazu sprężonego, umożliwia bardziej skuteczną ochronę stopionego aluminium przed utlenieniem podczas utrzymywania zwiększonego ciśnienia.
W tym przykładzie wykonania, gdy otwór przelotowy 165 dla aplikowania i zmniejszania ciśnienia zaprojektowany jest we włazie 162, który umieszczony jest prawie w środkowej części dużej pokrywy 152, wymieniona wyżej rura 66 biegnie w kierunku poziomym tak, że połączenie rury 167, dla aplikowania i zmniejszania ciśnienia, z rurą 66, może być wykonane w bezpieczny i łatwy sposób. Następnie, rura 66 biegnie w kierunku poziomym, tak jak to opisano powyżej, a zatem może być obraPL 207 928 B1 cana w stosunku do otworu przelotowego 165 przy użyciu niewielkiej siły tak, że rura 66 wkręcana do otworu przelotowego 165 może być do niego mocowana i odłączana przy użyciu niewielkiej siły, na przykład, bez użycia narzędzi.
Następnie, zawory, takie jak zawór nadmiarowy, zawór wyciekowy i inne zawory, nie są przyłączane do kontenera 100 według wynalazku. To odróżnia tę konstrukcję od konstrukcji konwencjonalnego kontenera.
W dużej pokrywie 152, dwa otwory przelotowe 170, przeznaczone do czujników poziomu, umieszczone są w określonym odstępie od siebie, do których wstawione są w sposób odłączalny dwie elektrody 169 będące czujnikami poziomu. Elektrody 169 umieszczone są w odpowiednich otworach przelotowych 170. Elektrody 169 umieszczone są w kontenerze 100 naprzeciwko siebie, a ich końcówki wystają, na przykład, do położenia na poziomie prawie takim samym jak maksymalna powierzchnia cieczy stopionego metalu w kontenerze 100. A zatem, możliwe jest wykrycie maksymalnego poziomu stopionego metalu w kontenerze 100 poprzez monitorowanie stanu przewodzenia pomiędzy elektrodami 169, w ten sposób zapobiegając nadmiernemu zasileniu stopionym metalem kontenera 100 z większą niezawodnością.
Na dolnej powierzchni części spodniej korpusu 150 umieszczone są, na przykład, równolegle do siebie dwa kanały 171 o przekroju poprzecznym w kształcie prostokąta, w które, na przykład, wkładane są widły podnośnika widłowego (nie pokazane) o określonej długości. Następnie, cała część dolna wnętrza korpusu 150 jest nachylona będąc obniżona po stronie kanału przepływowego 157. To zmniejsza tak zwaną stopioną resztkę, gdy stopione aluminium jest dostarczane na zewnątrz przez kanał przepływowy 157 i rurę 144 pod wpływem sprężenia. Ponadto, gdy kontener 100 jest przechylony, na przykład, podczas konserwacji w celu wylania stopionego aluminium na zewnątrz przez kanał przepływowy 157 i rurę 144, to kąt przechylenia kontenera 100 może być zmniejszony zapewniając większe bezpieczeństwo i polepszoną operatywność.
A zatem, w kontenerze 100 według wynalazku, ponieważ elementy takie jak wymurówki, które są stale narażone na działanie stopionego metalu, nie są potrzebne, nie ma zatem konieczności wymiany tych części. Dodatkowo, ponieważ nie ma elementu takiego jak wymurówka, która przeszkadza we wstępnym ogrzewaniu wykonywanym w kontenerze 100, to czynność wstępnego ogrzewania jest polepszona i wstępne ogrzewanie może być wykonywane w sposób bardziej efektywny. Ponadto, gdy stopiony metal magazynowany jest w kontenerze 100, to operacja taka jak zbieranie substancji utlenionych i tym podobnych na powierzchni stopionego metalu, jest w wielu przypadkach konieczna. Gdy w kontenerze umieszczona jest wymurówka, to taka operacja nie jest łatwa do wykonania, jednakże, kontener 100 nie posiada takiej konstrukcji jak wymurówka, znajdującej się wewnątrz kontenera 100, a zatem wykonywanie takiej czynności może być polepszone. Dalej, ponieważ kanał przepływowy 157 jest tak skonstruowany, że znajduje się wewnątrz elementu żaroodpornego 100b o wysokiej przewodności cieplnej, to ciepło z wnętrza kontenera 100 może być łatwo przekazywane do kanału przepływowego 157. Z tego powodu, można zapobiec, najbardziej jak jest to tylko możliwe, zmniejszeniu temperatury stopionego metalu przepływającego przez kanał przepływowy 157.
Tak jak to opisano powyżej, w kontenerze 100 według tego przykładu wykonania, we włazie 162 zaprojektowany jest otwór przelotowy 165 do regulowania ciśnienia wewnętrznego, a rura 66 do ustalania ciśnienia wewnętrznego przyłączona jest do otworu przelotowego 165 tak, że przyczepianie się metalu do otworu przelotowego 165 do regulowania ciśnienia wewnętrznego, może być sprawdzane każdorazowo, gdy do kontenera 100 dostarczany jest stopiony metal. Zapobiega to zatykaniu się rury 66 i otworu przelotowego 165 stosowanych do regulowania ciśnienia wewnętrznego.
Następnie, w kontenerze 100 według wynalazku, ponieważ otwór przelotowy 165 do regulowania ciśnienia wewnętrznego zaprojektowany jest we włazie 162, a ponadto właz 162 zaprojektowany jest prawie po środku górnej powierzchni czołowej kontenera 100 odpowiadającej położeniu stopionego aluminium, gdzie poziom materiału roztopionego zmienia się i krople materiału roztopionego rozbryzgują się względnie rzadko, skutkuje to mniejszym przyczepianiem się stopionego aluminium do rury 66 i otworu przelotowego 165 stosowanych do regulowania ciśnienia wewnętrznego. Zapobiega to zatykaniu się rury 66 i otworu przelotowego 165 stosowanych do regulowania ciśnienia wewnętrznego.
Ponadto, w kontenerze 100 według tego przykładu wykonania, ponieważ właz 162 zaprojektowany jest w górnej części powierzchni czołowej dużej pokrywy 152, to odległość pomiędzy dolną powierzchnią włazu 162 a powierzchnią cieczy jest powiększona o grubość dużej pokrywy 152 w porównaniu do odległości pomiędzy dolną powierzchnią dużej pokrywy 152 a powierzchnią cieczy. Zmniejsza to możliwość przyczepiania się aluminium do wewnętrznej powierzchni czołowej włazu 162 zaprojek14
PL 207 928 B1 towanego z otworem przelotowym 165, zapobiegając zatykaniu się rury 66 i otworu przelotowego 165 stosowanych do regulowania ciśnienia wewnętrznego.
Następnie, zostanie opisany przykład wykonania systemu dostarczania metalu, w którym zastosowano pojazd transportowy według wynalazku.
Fig. 12 jest rysunkiem przedstawiającym schemat pokazujący kompletny układ systemu dostarczania metalu zgodnie z przykładem wykonania wynalazku.
Jak pokazano na figurze rysunku, pierwsza fabryka 210 i druga fabryka 220 znajdują się w oddaleniu od siebie oddzielone, na przykład, drogą publiczną 230.
W pierwszej fabryce 210, w punktach dostępu rozmieszczonych jest wiele urządzeń do odlewania kokilowego 211. Każde urządzenie do odlewania kokilowego 211 formuje wyroby o pożądanym kształcie poprzez zastosowanie formowania wtryskowego stosując jako surowiec stopione aluminium. Wyrobami mogą być, na przykład, części silników pojazdów i tym podobne. Ponadto, stopiony metal nie ogranicza się tylko do stopu aluminium, ale stopy mogą zawierać również inne metale, takie jak magnez czy tytan, a także inne główne komponenty. W pobliżu urządzeń do odlewania kokilowego 211 znajdują się piece magazynujące (miejscowe piece magazynujące) 212, które tymczasowo przechowują stopione aluminium przed jego wtryśnięciem. Miejscowy piec magazynujący 212 przeznaczony jest do przechowywania stopionego metalu dla wykonywania wielu wtrysków tak, że stopiony metal jest wtryskiwany z pieca magazynującego 212 do urządzenia do odlewania kokilowego 211 przez kadź 213 lub przewód, w celu wykonania każdego wtrysku. Następnie, każdy piec magazynujący 212 zaprojektowany jest z czujnikiem poziomu (nie pokazanym), który pokazuje poziom stopionego aluminium znajdującego się w kontenerze 100, oraz czujnik temperatury (nie pokazany), który pokazuje temperaturę stopionego aluminium. Wskazania tych czujników przekazywane są do panelu kontrolnego każdego urządzenia do odlewania kokilowego 211 lub do centralnego urządzenia kontrolnego 216 znajdującego się w pierwszej fabryce 210.
Kontener 100 odbierany w pierwszej fabryce 210 na stanowisku odbiorczym, przenoszony jest do określonego urządzenia do odlewania kokilowego 211 przez pojazd transportowy 1 i stopione aluminium dostarczane jest z kontenera 100 do pieca magazynującego 212. Kontener 100, po zakończeniu dostarczania, zawracany jest do stanowiska odbiorczego będąc ponownie zamontowanym na pojeździe transportowym 1.
W pierwszej fabryce 210, pierwszy piec 219 zaprojektowany jest w celu stapiania aluminium i napełniania nim kontenera 100, i kontener 100 napełniony stopionym aluminium z pierwszego pieca 219 jest również dostarczany pojazdem transportowym 1 do określonego urządzenia do odlewania kokilowego 211.
W pierwszej fabryce 210, znajduje się ekran 215, który pokazuje stan urządzenia do odlewania kokilowego 211, w którym potrzebne jest dodatkowe stopione aluminium. Bardziej szczegółowo, na przykład, każde urządzenie do odlewania kokilowego 211, posiada niepowtarzalny numer, który jest wyświetlany na ekranie 215 tak, że numer na ekranie 215 odpowiadający określonemu urządzeniu do odlewania kokilowego 211 zapala się w przypadku, gdy zaistnieje potrzeba dostarczenia dodatkowej ilości stopionego aluminium. Bazując na wskazaniach ekranu 215, operator przenosi kontener 100 do urządzenia do odlewania kokilowego 211 odpowiadającego wyświetlonemu numerowi używając do tego celu pojazdu transportowego 1, i dostarcza stopione aluminium. Wskazania ekranu 215 przetwarzane są przez sterownik centralnego urządzenia kontrolnego 216 w oparciu o wyniki wskazań czujnika kontrolującego poziom stopionego aluminium.
W drugiej fabryce 220, drugi piec 221 przeznaczony jest do stopionego aluminium i do dostarczania go do kontenera 100. Przewidziano wiele rodzajów kontenerów 100, które różnią się pojemnością, długością rury, wysokością, szerokością i tym podobne. Na przykład, istnieje wiele rodzajów kontenerów 100 różniących się pojemnością stosownie do pojemności lub tym podobnych właściwości miejscowych pieców magazynujących 212 przeznaczonych dla urządzeń do odlewania kokilowego 211 w pierwszej fabryce 210. Kontenery 100 dostarczane ze stopionym aluminium z drugiego pieca 221, są załadowywane na ciężarówkę 232 w celu przewiezienia środkami w postaci wózka widłowego. Ciężarówka 232 przewozi kontener 100 drogą publiczną 230 do stanowiska odbiorczego pierwszej fabryki. Ponadto, puste kontenery 100 znajdujące się na stanowisku odbiorczym są zawracane ciężarówką 232 do drugiej fabryki 220.
W drugiej fabryce 220, umieszczony jest ekran 222, który pokazuje stan urządzeń do odlewania kokilowego 211 w pierwszej fabryce 210, które informują o zapotrzebowaniu na dodatkową ilość stopionego aluminium. Ekran 222 ma prawie taki sam układ jak ekran 215 znajdujący się w pierwszej fabryce 210. Wskazanie na ekranie 222 jest przetwarzane przez sterownik centralnego urządzenia
PL 207 928 B1 kontrolnego 216 znajdującego się w pierwszej fabryce 210, na przykład, poprzez linię telekomunikacyjną 233. Należy zauważyć, że poza urządzeniem do odlewania kokilowego 211, które potrzebuje dostarczenia stopionego aluminium, urządzenie do odlewania kokilowego 211, które jest oznaczone do zasilenia stopionym aluminium z pierwszego pieca 219 znajdującego się w pierwszej fabryce 210, jest wyświetlane w inny sposób niż inne urządzenia do odlewania kokilowego 211 na ekranie 222 w drugiej fabryce 220. Na przykład pożądane jest, by numery odpowiadające urządzeniom do odlewania kokilowego 211, były pokazywane jako migające. Może to zapobiec ewentualnym pomyłkom w dostarczaniu stopionego aluminium z drugiej fabryki 220 do urządzeń do odlewania kokilowego 211, które przeznaczono do napełnienia stopionym aluminium z pierwszego pieca 219. Ponadto na ekranie 222, dane przekazane z centralnego urządzenia kontrolnego 216 są również wyświetlane dodatkowo na powyższym ekranie.
Następnie, opis będzie obejmował działanie systemu dostarczania metalu zaprojektowanego tak jak to opisano powyżej.
Centralne urządzenie kontrolne 216 monitoruje ilość stopionego aluminium w każdym z pieców magazynujących 212 poprzez czujnik poziomu znajdujący się w każdym miejscowym piecu magazynującym 212. W przypadku, gdy zajdzie potrzeba dostarczenia stopionego aluminium do jednego pieca magazynującego 212, centralne urządzenie kontrolne 216 przesyła do drugiej fabryki 220 przez linię telekomunikacyjną 233 „numer identyfikacyjny ID pieca magazynującego 212, „dane dotyczące temperatury pieca magazynującego 212 wykryte przez czujnik temperatury znajdujący się w piecu magazynującym 212, „dane kształtu uwzględniające rodzaj pieca magazynującego 212, końcowe „dane czasowe pieca magazynującego 212 dotyczące wyczerpania się stopionego aluminium, „dane dotyczące natężenia ruchu na drodze publicznej 230, „dane ilościowe stopionego aluminium potrzebnego dla pieca magazynującego 212, „dane dotyczące temperatury, i tak dalej. W drugiej fabryce 220 dane te są wyświetlane na ekranie 222. Bazując na tych wyświetlonych danych, operator określa w oparciu o swoje doświadczenie, czas przesłania kontenera 100 z drugiej fabryki 220 i temperaturę stopionego aluminium podczas jego przesyłania tak, że kontener 100 jest dostarczany do pieca magazynującego 212 bezzwłocznie przed wyczerpaniem się stopionego aluminium w piecu magazynującym 212, i stopione aluminium ma w tym czasie wymaganą temperaturę. Alternatywnie, dane mogą zostać załadowane do komputera (nie pokazanego) i przy zastosowaniu określonego oprogramowania może być oszacowany i wyświetlony czas przesyłania kontenera 100 z drugiej fabryki 220 i temperatura stopionego aluminium podczas przesyłania tak, że kontener 100 jest dostarczany do pieca magazynującego 212 bezzwłocznie przed wyczerpaniem się stopionego aluminium w piecu magazynującym 212, i stopione aluminium ma w tym czasie wymaganą temperaturę. Alternatywnie, możliwe jest również zastosowanie automatycznej kontroli temperatury w drugim piecu 221 w oparciu o oszacowaną temperaturę. Możliwe jest także określenie ilości stopionego aluminium przeznaczonego do zmagazynowania w kontenerze 100, bazując na wyżej wspomnianych „danych ilościowych.
Gdy ciężarówka 232 z umieszczonym na niej kontenerem 100 wyjedzie, przejedzie drogą publiczną 230 i dotrze do pierwszej fabryki 210, kontener 100 jest odbierany z ciężarówki 232 w stanowisku odbiorczym.
Następnie, odebrany kontener 100 jest dostarczany do ściśle określonego urządzenia do odlewania kokilowego 211 przez pojazd transportowy 1 tak, że stopione aluminium jest wylewane z kontenera 100 do pieca magazynującego 212.
Niniejszy wynalazek nie ogranicza się do żadnego z opisanego powyżej przykładu wykonania, jednakże, może być stosowany w wielu różnych postaciach.
Zastosowanie przemysłowe
Tak jak to zostało objaśnione powyżej, zgodnie z niniejszym wynalazkiem, aplikowanie ciśnienia do kontenera może być zatrzymane z większą niezawodnością, na przykład, w stanie zagrożenia, i poprzez bardzo prostą czynność. Ponadto, czas potrzebny do zatrzymania działania może być skrócony, co prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa.
Ponadto, zgodnie z niniejszym wynalazkiem, ciśnienie w kontenerze może być równomiernie zwiększane bez negatywnego wpływu na operatywność.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie regulujące ciśnienie do regulowania ciśnienia w kontenerze zdolnym do magazynowania stopionego metalu i do dostarczania stopionego metalu na zewnątrz przy zastosowaniu różnicy ciśnień, składające się z zespołu dostarczającego do dostarczania sprężonego gazu dostarczanego do kontenera, drogi przepływu do dostarczania sprężonego gazu z zespołu dostarczającego do kontenera, znamienne tym, że pierwszy zawór przełącznikowy (9) wstawiony jest w drogę (11, 12), który jest ręcznie przełączany na pierwszy tryb, który umożliwia przejście gazu drogą (11, 12) pomiędzy zespołem dostarczającym (5, 6) a kontenerem (100), i na drugi tryb, który umożliwia przejście gazu drogą (11, 12) pomiędzy kontenerem (100) a stroną zewnętrzną.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że ponadto zawiera co najmniej jeden zawór wyciekowy (31, 33) i zawór nadmiarowy (30) przyłączone do drogi przepływu.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że część drogi przepływu stanowi przewód powietrzny 12 posiadający część łączącą przyłączoną do kontenera i tym, że filtr (51) jest wstawiony pomiędzy pierwszym zaworem przełącznikowym (9) a częścią łączącą.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że ponadto zawiera sprężarkę (6) napędzaną prądem elektrycznym wytwarzanym przez prądnicę (18), gdzie prądnica napędzana jest silnikiem (17) do napędzania pojazdu transportowego, dla transportowania kontenera, z zamontowanym na nim urządzeniem regulującym ciśnienie (4), i zbiornik do magazynowania sprężonego gazu (5) sprężanego przez sprężarkę i dostarczanego z zespołu dostarczającego.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że ponadto zawiera sprężarkę napędzaną prądem elektrycznym z akumulatora dostarczającego prąd elektryczny do silnika, gdzie silnik napędza pojazd transportowy, do transportu kontenera, z zamontowanym na nim urządzeniem regulującym ciśnienie (4) i zbiornik do magazynowania sprężonego gazu (5) sprężanego przez sprężarkę (6) i dostarczanego z zespołu dostarczającego.
  6. 6. Pojazd transportowy do transportu kontenera zdolnego do magazynowania stopionego metalu i do dostarczania stopionego metalu na zewnątrz przy zastosowaniu różnicy ciśnień, składający się z silnika do napędzania pojazdu, akumulatora do dostarczania prądu elektrycznego do silnika, sprężarki napędzanej prądem elektrycznym z akumulatora, znamienny tym, że zawiera zbiornik (5) do magazynowania sprężonego gazu sprężanego przez sprężarkę (6) i urządzenie regulujące ciśnienie (4) posiadające część łączącą odłączalnie umieszczoną na kontenerze (100), dla aplikowania ciśnienia do kontenera (100) przez zespół łączący (14).
  7. 7. Pojazd transportowy do transportu kontenera zdolnego do magazynowania stopionego metalu i do dostarczania stopionego metalu na zewnątrz przy zastosowaniu różnicy ciśnień, składający się z sprężarki, przewodu powietrznego i rury, znamienny tym, że zawiera ponadto zbiornik (5) do magazynowania sprężonego gazu sprężanego przez sprężarkę (6), przewód powietrzny (12) posiadający część (14) łączącą odłączalnie umieszczoną na kontenerze (100) na jednym zakończeniu, i przyłączonego bezpośrednio do zbiornika (5), rury (26) stanowiącej drogę przepływu gazu przepływającego pomiędzy zbiornikiem (5) a przewodem powietrznym (12) i pierwszy zawór wyciekowy (33) przyłączony do rury (26), i filtr (51) umieszczony na rurze (26) i pomiędzy pierwszym zaworem wyciekowym (33) a zespołem łączącym (14).
  8. 8. Pojazd według zastrz. 7, znamienny tym, że ponadto zawiera drugi zawór wyciekowy umieszczony pomiędzy pierwszym zaworem wyciekowym (33) a zespołem łączącym (14) i przyłączony do rury (26), gdzie filtr umieszczony jest pomiędzy drugim zaworem wyciekowym (31) a zespołem łączącym (14) i na rurze (26).
PL375923A 2002-11-29 2003-12-01 Urządzenie regulujące ciśnienie, pojazd transportowy PL207928B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP2002349276 2002-11-29
JP2002349281A JP3491757B1 (ja) 2002-11-29 2002-11-29 運搬車輌、溶融金属の供給方法及び溶融金属供給システム

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL375923A1 PL375923A1 (pl) 2005-12-12
PL207928B1 true PL207928B1 (pl) 2011-02-28

Family

ID=32473664

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL375923A PL207928B1 (pl) 2002-11-29 2003-12-01 Urządzenie regulujące ciśnienie, pojazd transportowy

Country Status (7)

Country Link
US (1) US7452498B2 (pl)
AU (1) AU2003302656A1 (pl)
CZ (1) CZ2005236A3 (pl)
DE (1) DE10393607B4 (pl)
GB (2) GB2410712B (pl)
PL (1) PL207928B1 (pl)
WO (1) WO2004050279A1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL379621A1 (pl) * 2004-07-22 2006-10-30 Hoei Shokai Co., Ltd. Układ dostarczania stopionego metalu, kontener i pojazd
DE102012207013A1 (de) * 2012-04-27 2013-10-31 Siemens Aktiengesellschaft Belüftung eines elektrischen Gerätes
IT201900017540A1 (it) * 2019-09-30 2021-03-30 Edim S P A Sistema e metodo per la realizzazione di oggetti metallici tramite pressofusione

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH0331063U (pl) * 1989-07-28 1991-03-26
JP2002316256A (ja) 2000-06-22 2002-10-29 Hoei Shokai:Kk 容 器
JP4149707B2 (ja) * 2001-01-05 2008-09-17 株式会社豊栄商会 金属供給システム及び金属供給方法
JP3734437B2 (ja) 2001-02-14 2006-01-11 株式会社豊栄商会 運搬車輌及び溶融金属供給システム
JP2002316258A (ja) 2001-02-14 2002-10-29 Hoei Shokai:Kk 運搬車輌、圧力調整装置及び溶融金属供給システム
JP3492675B1 (ja) 2002-09-18 2004-02-03 株式会社豊栄商会 運搬車輌、差圧制御ユニット及び溶融金属供給システム

Also Published As

Publication number Publication date
US7452498B2 (en) 2008-11-18
WO2004050279A1 (ja) 2004-06-17
GB0606191D0 (en) 2006-05-10
GB0507571D0 (en) 2005-05-18
GB2421921A (en) 2006-07-12
AU2003302656A1 (en) 2004-06-23
PL375923A1 (pl) 2005-12-12
DE10393607B4 (de) 2013-05-23
CZ2005236A3 (cs) 2005-09-14
GB2410712B (en) 2006-06-07
DE10393607T5 (de) 2005-09-29
GB2421921B (en) 2006-09-06
GB2410712A (en) 2005-08-10
US20060108720A1 (en) 2006-05-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7204954B2 (en) Container
US7481966B2 (en) System for supplying molten metal, container and a vehicle
ZA200600074B (en) System for supplying molten metal, container and a vehicle
JP3492677B1 (ja) 溶融金属供給用容器及び安全装置
PL207928B1 (pl) Urządzenie regulujące ciśnienie, pojazd transportowy
JP4149707B2 (ja) 金属供給システム及び金属供給方法
JP3492675B1 (ja) 運搬車輌、差圧制御ユニット及び溶融金属供給システム
JP3323489B1 (ja) 溶融金属供給用容器
JP3489680B1 (ja) 調圧装置、運搬車輌、溶融金属供給システム及び溶融金属の供給方法
JP2002316258A (ja) 運搬車輌、圧力調整装置及び溶融金属供給システム
JP3491757B1 (ja) 運搬車輌、溶融金属の供給方法及び溶融金属供給システム
JP3489678B2 (ja) 容 器
JP2003290910A (ja) 溶融金属供給システム、溶融金属供給装置及び車輌
JP3621387B2 (ja) 溶融金属供給用容器
JP3610342B2 (ja) 溶融金属供給用容器
JP3621405B2 (ja) 容器
JP2008229636A (ja) 容器保持装置
JP3492680B1 (ja) 安全装置及び溶融金属搬送方法
WO2007091386A1 (ja) 気体供給装置及び気体供給方法
JP4602153B2 (ja) 溶融金属供給容器および溶融金属供給方法
JP3574128B2 (ja) 安全装置及び溶融金属搬送方法
JP2004188425A (ja) 容器
JP3495038B2 (ja) 容 器
WO2007074761A1 (ja) 容器、溶融金属供給システム及び方法
CN100522418C (zh) 运送用车辆及压力差控制单元