PL200519B1 - Przyrząd do zautomatyzowanego łączenia w wiązki przewodów kablowych - Google Patents

Przyrząd do zautomatyzowanego łączenia w wiązki przewodów kablowych

Info

Publication number
PL200519B1
PL200519B1 PL349386A PL34938699A PL200519B1 PL 200519 B1 PL200519 B1 PL 200519B1 PL 349386 A PL349386 A PL 349386A PL 34938699 A PL34938699 A PL 34938699A PL 200519 B1 PL200519 B1 PL 200519B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cable
locking
lock
channel
jaws
Prior art date
Application number
PL349386A
Other languages
English (en)
Other versions
PL349386A1 (en
Inventor
Hans-Jürgen Lesser
Martin Büsch
Original Assignee
Raymond A & Cie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Raymond A & Cie filed Critical Raymond A & Cie
Publication of PL349386A1 publication Critical patent/PL349386A1/xx
Publication of PL200519B1 publication Critical patent/PL200519B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65BMACHINES, APPARATUS OR DEVICES FOR, OR METHODS OF, PACKAGING ARTICLES OR MATERIALS; UNPACKING
    • B65B13/00Bundling articles
    • B65B13/02Applying and securing binding material around articles or groups of articles, e.g. using strings, wires, strips, bands or tapes
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65BMACHINES, APPARATUS OR DEVICES FOR, OR METHODS OF, PACKAGING ARTICLES OR MATERIALS; UNPACKING
    • B65B13/00Bundling articles
    • B65B13/18Details of, or auxiliary devices used in, bundling machines or bundling tools
    • B65B13/24Securing ends of binding material
    • B65B13/34Securing ends of binding material by applying separate securing members, e.g. deformable clips
    • B65B13/345Hand tools

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Basic Packing Technique (AREA)
  • Installation Of Indoor Wiring (AREA)
  • Supports For Pipes And Cables (AREA)
  • Electric Cable Installation (AREA)
  • Processing Of Terminals (AREA)
  • Insulated Conductors (AREA)
  • Weight Measurement For Supplying Or Discharging Of Specified Amounts Of Material (AREA)

Abstract

Przyrz ad do zautomatyzowanego laczenia w wi azki prze- wodów kablowych za pomoc a ta smy kablowej doprowadzanej stale i maj acej na swej powierzchni uz ebienie albo rowkowa- nie, mocuj acy ta sm e kablow a, po otoczeniu przez ni a p etl a przewodów kablowych, w jednym z szeregu doprowadzanych stale zamków rygluj acych, zawieraj acych srodki rygluj ace zaz ebiaj ace si e z uz ebieniem lub rowkowaniem ta smy kablo- wej oraz odcinaj acy pojedyncze odcinki ta sm kablowych za danym zamkiem rygluj acym po zako nczonym otoczeniu i mocowaniu, przy czym przyrz ad zawiera szcz eki prowadz ace z rynn a prowadz ac a ta sm e kablow a, obejmuj ace kleszczowo wi azk e kabli oraz zawiera poruszaj ace si e w przyrz adzie ru- chem posuwisto-zwrotnym sanki z kana lem prowadz acym ta sm e kablow a i z j ezyczkiem wprowadzaj acym podnosz acym srodek rygluj acy blokuj acy kierunek wprowadzania w zamkach rygluj acych, przy czym przy uruchomieniu przyrz adu, za pomo- c a poruszaj acych si e do przodu sanek jeden zamek rygluj acy sytuowany jest w otworze wylotowym przyrz adu stanowi acym wlot do rynny prowadz acej szcz ek prowadz acych, a przesuwa- na do przodu, przy u zyciu silnika, ta sma kablowa przechodz a- ca poprzez ten zamek rygluj acy i poprzez szcz eki prowadz ace prowadzona jest wokó l wi azki kabli z powrotem do zamka rygluj acego, przy czym po zaz ebieniu si e powracaj acego, przesuwanego ko nca ta smy kablowej w zamku rygluj acym, ta sma kablowa wskutek zmiany kierunku obrotu silnika nap e- dowego zostaje napi eta i po ruchu wstecznym j ezyka wprowa- dzaj acego zaz ebia si e ze srodkami rygluj acymi zamka rygluj a- cego, a nast epnie ucinana jest za pomoc a urz adzenia . . . . . PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest przyrząd do zautomatyzowanego łączenia w wiązki przewodów kablowych za pomocą taśmy kablowej doprowadzanej stale i mającej na swej powierzchni uzębienie albo rowkowanie, mocujący taśmę kablową, po otoczeniu przez nią pętlą przewodów kablowych, w jednym z szeregu doprowadzanych stale zamków ryglujących, zawierających środki ryglujące zazębiające się z uzębieniem lub rowkowaniem taśmy kablowej oraz odcinający pojedyncze odcinki taśm kablowych za danym zamkiem ryglującym po zakończonym otoczeniu i mocowaniu.
Tego rodzaju przyrząd znany jest z europejskiego opisu EP 0297337A1. Przyrząd ten ma jednak różne wady. Wyzwalany za pomocą dźwigni uruchamiającej automatycznie przebiegający proces tworzenia wiązki przewodów dokonuje się za pomocą skomplikowanego mechanizmu, przy użyciu wielu poszczególnych elementów dobranych do siebie w celu wykonywania różnych operacji roboczych, co powoduje częste uszkodzenia. Ze względu na skomplikowany układ mechaniczny poszczególne etapy trwają stosunkowo długo. Skokowe doprowadzanie zamków ryglujących za pomocą połączonych ze sobą łańcuchowo żeber przeprowadzane jest od dołu przez mechaniczny napęd połączony z dźwignią uruchamiającą, a więc przeciwnie do siły ciężkości, przy czym zamek znajduje się w poł o ż eniu przejś ciowym, w którym chwytany jest przez poziomo poruszają ce się sanki, które maj ą kanał prowadzący do stałego doprowadzania taśmy kablowej, to znaczy taśmy służącej do opasania wiązki kabli, i usytuowany jest ostatecznie w otworze wylotowym przyrządu przed kanałem prowadzącym dla taśmy kablowej. Ponieważ pierwsze położenie pojedynczego zamka ryglującego przed sankami, przeciwnie do siły ciężkości, jest niepewne gdyż brak jest określonego oparcia, więc nie jest zapewniony również niezakłócony przebieg następnych operacji.
W związku z przyrządem stosowane jest określone wykonanie zamka ryglującego do mocowania taśmy kablowej i dobrane do tego wykonanie taśmy kablowej. Taśma kablowa na swej powierzchni ma dwa przebiegające równolegle lecz przeciwnie skierowane uzębienia. Zamki ryglujące, zasadniczo o kształcie prostopadłościanu, mają przelotowy otwór, z którego naprzeciwległych powierzchni wystają jednakowo skierowane języczki ryglujące, które na połowie swej szerokości mają przesunięte w bok i jednakowo skierowane zęby ryglujące, które zazębiają się z uzębieniem taśmy kablowej. Gdy po uruchomieniu przyrządu zamek ryglujący ustawiony jest prawidłowo w otworze wylotowym i skierowany jest na kanał prowadzący taśmą kablową w sankach, to taśma kablowa przesuwana do przodu za pomocą silnika przesuwana jest poprzez otwór w zamku ryglującym. Jej koniec przesuwa się po szczękach prowadzących zamkniętych wokół wiązki kabli aż do zupełnego otoczenia tej wiązki kabli i do ponownego dojś cia do zamka ryglują cego, przy czym teraz musi być ona przeprowadzona poprzez otwór w zamku ryglującym w kierunku przeciwnym, a języczki ryglujące zazębiają się z przeciwległymi do nich uzębieniami taśmy kablowej. Następnie wskutek zmiany kierunku obrotu, taśma kablowa zostaje naciągnięta, aż do ścisłego otoczenia wiązki kabli, a końce wystające do tyłu z zamka ryglującego, zostają obcięte.
Zakłócenia w pracy mogą wystąpić zwłaszcza wtedy, gdy przedni koniec taśmy kablowej, już po przesunięciu w szczękach prowadzących ma być wsunięty w otwór zamka ryglującego. Taśma kablowa musi otaczać wiązkę kabli to znaczy przebywając kąt 360° a jej koniec silnie zagięty musi być ponownie wprowadzony w otwór zamka ryglującego. To zagięcie musi się dokonać tylko przez to, że taśma kablowa swym przednim końcem, po przebiegu otaczania wiązki, musi pod kątem prostym lub rozwartym trafić sama na siebie przed otworem zamka ryglującego, a przy tym koniec musi zostać tak odchylony, że wsunie się w ten otwór. Ponieważ brak jest ustalonego oporu dla końca taśmy kablowej, więc nie można skontrolować czy koniec rzeczywiście dotarł do otworu i czy wsunął się do niego dostatecznie daleko, aby zapewnione było pewne zazębienie języczków ryglujących z uzębieniem taśmy kablowej lub czy nie wszedł on ponownie aż do kanału prowadzącego taśmę kablową i po obcięciu jako nie usunięty odpadowy element nie spowoduje zakłóceń w pracy przyrządu.
Odcięcie taśmy kablowej za zamkiem ryglującym dokonuje się wtedy, gdy taśma kablowa jest jeszcze napinana podczas operacji mocowania. Praktyka wykazała, że powstaje wtedy niebezpieczeństwo, iż koniec taśmy kablowej obcięty krótko za zamkiem ryglującym może wyskoczyć z zamka tak, że cały proces tworzenia wiązki jest nieudany i musi być powtarzany.
Poza tym istnieje zapotrzebowanie, aby łączone w wiązkę przewody kablowe za pomocą specjalnych środków mocujących zamocowywać w odstępach na przykład na części nośnej lub ścianie budynku. W znanym przyrządzie nie ma możliwości umieszczania takich środków mocujących przy wiązce kabli.
PL 200 519 B1
Zadaniem wynalazku jest opracowanie przyrządu opisanego rodzaju pracującego całkowicie bez zakłóceń i dającego jednocześnie dużą oszczędność czasu. Po opasaniu wiązki kabli taśmą kablową i dociągnięciu tej taśmy musi być zapewnione niezawodne zazębienie języczków ryglujących w zamku ryglują cym z taś m ą kablową , które nie rozluź nia się lub rozłącza po obcię ciu taś my kablowej za zamkiem ryglującym. Poza tym musi być przewidziana możliwość, aby w razie potrzeby, w jednym cyklu roboczym z tworzeniem wiązki przewodów kablowych można było umieszczać przy wiązce kabli środki mocujące za pomocą których wiązkę zakotwia się na części nośnej.
Przyrząd do zautomatyzowanego łączenia w wiązki przewodów kablowych za pomocą taśmy kablowej doprowadzanej stale i mającej na swej powierzchni uzębienie albo rowkowanie, mocujący taśmę kablową, po otoczeniu przez nią pętlą przewodów kablowych, w jednym z szeregu doprowadzanych stale zamków ryglujących, zawierających środki ryglujące zazębiające się z uzębieniem lub rowkowaniem taśmy kablowej oraz odcinający pojedyncze odcinki taśm kablowych za danym zamkiem ryglującym po zakończonym otoczeniu i mocowaniu, przy czym przyrząd zawiera szczęki prowadzące z rynną prowadzącą taśmę kablową, obejmujące kleszczowo wiązkę kabli oraz zawiera poruszające się w przyrządzie ruchem posuwisto-zwrotnym sanki z kanałem prowadzącym taśmę kablową i z języczkiem wprowadzającym podnoszącym środek ryglujący blokujący kierunek wprowadzania w zamkach ryglujących, przy czym przy uruchomieniu przyrządu, za pomocą poruszających się do przodu sanek jeden zamek ryglujący sytuowany jest w otworze wylotowym przyrządu stanowiącym wlot do rynny prowadzącej szczęk prowadzących, a przesuwana do przodu, przy użyciu silnika, taśma kablowa przechodząca poprzez ten zamek ryglujący i poprzez szczęki prowadzące prowadzona jest wokół wiązki kabli z powrotem do zamka ryglującego, przy czym po zazębieniu się powracającego, przesuwanego końca taśmy kablowej w zamku ryglującym, taśma kablowa wskutek zmiany kierunku obrotu silnika napędowego zostaje napięta i po ruchu wstecznym języka wprowadzającego zazębia się ze środkami ryglującymi zamka ryglującego, a następnie ucinana jest za pomocą urządzenia tnącego poruszanego za zamkiem ryglującym, prostopadle do kierunku posuwu, według wynalazku charakteryzuje się tym, że przy przednim końcu sanek ma boczne szczęki uchwytowe, pomiędzy które od góry doprowadzany jest pojedynczy zamek ryglujący, zawierający kanał przepustowy i usytuowany względem niego pod kątem 90° otwarty od dołu kanał wtykowy z umieszczonymi w nich języczkami ryglującymi do zahaczania uzębienia lub rowkowania taśmy kablowej, przy czym kanał wtykowy odgraniczony jest od kanału przepustowego ścianką dzielącą a kanał przepustowy zamka ryglującego w jego położeniu pomiędzy szczękami uchwytowymi, znajduje się w jednej linii z językiem wprowadzającym, przy czym przy końcu ruchu do przodu sanek zamek ryglujący trzymany pomiędzy szczękami uchwytowymi tak jest ustawiony w otworze wylotowym obudowy, że w zamkniętym stanie szczęk prowadzących znajdująca się w nich rynna prowadząca na swym końcu wejściowym znajduje się w jednej linii z kanałem przepustowym, a na swym końcu wyjściowym znajduje się w jednej linii z kanałem wtykowym zamka ryglującego, przy czym język wprowadzający wprowadzony jest do kanału przepustowego dla podniesienia języczka ryglującego tak, że napędzana silnikiem taśma kablowa przesuwana jest pod językiem wprowadzającym poprzez kanał przepustowy i wzdłuż rynny prowadzącej aż do kanału wtykowego i zazębienia się z języczkiem ryglującym.
Korzystnie, w przyrządzie według wynalazku język wprowadzający połączony jest trwale z suwakiem przesuwalnym na sankach.
Kanał prowadzący taśmę kablową przechodzi skośnie poprzez sanki a jego otwór wyjściowy mający wylot na górnej stronie sanek jest przykryty językiem wprowadzającym, natomiast jego otwór wejściowy na dolnej stronie sanek przy ich położeniu przesuniętym do przodu pokrywa się z otworem wyjściowym kanału wprowadzającego w nieruchomej części obudowy.
Od góry do przyrządu prowadzi rura doprowadzająca zamki ryglujące a jej otwór znajduje się bezpośrednio ponad przestrzenią ograniczoną przez szczęki uchwytowe sanek.
W przyrządzie według wynalazku w obudowie po obu stronach otworu wylotowego znajdują się uchwyty, na które nakładane są od góry doprowadzane środki mocujące dla mocowania wiązki kabli na części nośnej, przy czym część wierzchołkowa środka mocującego poprzez uchwyty wystająca do dołu w ścieżkę ruchu sanek ma ucho znajdujące się w jednej linii z kanałem przepustowym zamka ryglującego, a środek mocujący chwytany jest przez sanki przy ich ruchu do przodu i zabierany jest w położenie w otworze wyjś ciowym.
Korzystnie, przy sankach znajduje się zabierak, który przy ruchu do przodu sanek zazębia się z wystają cym koł nierzem ś rodka mocują cego.
PL 200 519 B1
Po obu stronach otworu wylotowego znajduje się pierwsza para klamer uchwytowych do zamka ryglującego i druga para klamer uchwytowych do środka mocującego.
Urządzenie doprowadzające środki mocujące łącznie z kanałem wypychowym pasm transportowych oddzielonych od środków mocujących, umieszczone jest w wymiennym module zdejmowalnym z przyrządu.
Korzystnie, w przyrządzie według wynalazku szczęki prowadzące otaczające łączone w wiązkę kable są otwierane i zamykane ręcznie, a wszystkie kolejne operacje robocze przyrządu po uruchomieniu spustu sterowane są według programu.
Przyrząd według wynalazku w obszarze położenia startowego lub zerowego taśmy kablowej zawiera czujnik fotoelektryczny dla pomiaru długości posuwu taśmy kablowej.
W rozwiązaniu według wynalazku przed obcięciem taśmy kablowej zatrzymuje się napęd taśmy kablowej tak, że taśma kablowa za zamkiem ryglującym staje się nienaprężona. Wskutek tego zapobiega się temu, że przy następującym obcinaniu taśmy kablowej jej koniec przeskoczy ząb środka ryglującego w zamku ryglującym lub całkowicie wyskoczy z zamka ryglującego.
Zmianę kierunku obrotu silnika napędowego taśmy kablowej oraz przerwanie napędu taśmy kablowej przeprowadza się korzystnie zależnie od zmierzonej wartości poboru mocy lub momentu obrotowego silnika napędowego.
Wartość mierzoną służącą do zmiany kierunku obrotu silnika napędowego uzyskuje się także za pomocą pomiaru drogi przy przesuwie taśmy kablowej. Ta druga wartość mierzona może również służyć do celów kontrolnych. W ten sposób pewne jest, że środki ryglujące zamka ryglującego zazębiają się ze żłobkowaniem taśmy kablowej tak, że nie rozluźnia się ona ani nie może się całkowicie uwolnić. Poza tym osiąga się to, że taśma kablowa zostaje odcięta zawsze w określonym miejscu, a nowo powstał y koniec przy nastę pnym przesuwie zostaje pewnie uchwycony w zamku ryglują cym, przy czym zęby ryglujące i żłobkowanie taśmy kablowej nigdy nie znajdą się w położeniu „ząb na zębie”.
W automatycznie pracującym przyrządzie wspomnianego wyżej rodzaju, według wynalazku w obudowie znajdują się sanki poruszane silnikiem ruchem posuwisto-zwrotnym, w których znajduje się kanał prowadzący taśmę kablową mający wylot na górnej stronie sanek, a którego wylot przykryty jest językiem wprowadzającym. Przy przednim końcu sanek znajdują się boczne szczęki uchwytowe, pomiędzy którymi ustawiony może być zamek ryglujący, który w położeniu pomiędzy szczękami mocującymi ma położony w jednej linii z językiem wprowadzającym kanał przepustowy i przesunięty względem niego o kąt 90°, otwarty do dołu kanał wtykowy z umieszczonymi w nich języczkami ryglującymi do zazębienia z uzębieniem lub rowkowaniem taśmy kablowej. Przy końcu ruchu do przodu sanek, zamek ryglujący trzymany pomiędzy szczękami uchwytowymi, ustawiony jest tak w otworze wylotowym obudowy, że w stanie zamkniętym szczęk prowadzących znajdująca się w nich rynna prowadząca swym końcem wejściowym znajduje się w jednej linii z kanałem przepustowym, a swym końcem wyjściowym znajduje się w jednej linii z kanałem wtykowym zamka ryglującego, przy czym język wprowadzający wprowadzany jest w kanał przepustowy w celu podniesienia języczka ryglującego tak, że taśma kablowa za pomocą silnika wprowadzana jest pod językiem wprowadzającym poprzez kanał przepustowy i wzdłuż rynny prowadzącej wprowadzana jest w kanał wtykowy aż do zazębienia z jego języczkiem ryglującym.
W przesunię tym do przodu poł o żeniu sanek ich kanał prowadzą cy pokrywa się z otworem wylotowym kanału wprowadzającego znajdującego się w nieruchomej części obudowy, w którym taśma kablowa trzymana jest w określonym położeniu wyjściowym.
Po dokonanym zazębieniu przedniego końca taśmy kablowej w kanale wtykowym, silnik napędowy taśmy kablowej zostaje przestawiony z posuwu na naciąg i po osiągnięciu ustalonej siły ciągnącej napęd taśmy kablowej zostaje całkowicie przerwany, a następnie uruchomione zostaje urządzenie tnące, którego nóż tuż za zamkiem ryglującym porusza się prostopadle do kierunku ruchu taśmy kablowej. Następnie sanki powracają do swego położenia wyjściowego.
Korzystnie rura doprowadzająca zamki regulujące prowadzi od góry do przyrządu a jej otwór znajduje się bezpośrednio ponad przestrzenią ograniczoną przez szczęki uchwytowe. Zamki ryglujące mogą być w ten sposób ustawiane prawidłowo i nie muszą być transportowane przeciwnie do siły ciężkości.
Według korzystnej postaci wykonania przyrządu według wynalazku, w obudowie po obu stronach otworu wylotowego znajdują się uchwyty, do których przylegają, doprowadzane od góry środki mocujące służące do mocowania wiązki kabli na części nośnej, przy czym część wierzchołkowa tych środków mocujących wystająca poprzez uchwyty do dołu, w drogę poruszania się sanek, ma ucho
PL 200 519 B1 znajdujące się w jednej linii z kanałem przepustowym zamka ryglującego, a środek mocujący chwytany jest przez sanki przy ich ruchu do przodu i zabierany w położenie znajdujące się w otworze wylotowym. Tak więc w jednym cyklu roboczym przeprowadza się tworzenie wiązki kabli i w razie potrzeby, w miejscu tworzenia tej wiązki sytuuje się środek mocujący tę wiązkę.
Aby niezawodnie zabierać środek mocujący podczas ruchu i następnie ustawiać go odpowiednio, przy sankach korzystnie znajduje się zabierak, który przy ruchu do przodu sanek zahacza o wystający kołnierz środka mocującego.
W przyrzą dzie, po obu stronach otworu wylotowego umieszczona jest pierwsza para klamer ustalających zamek ryglujący i druga para klamer ustalających środek mocujący, w celu zapewnienia ich prawidłowego położenia w otworze wylotowym.
Korzystnie urządzenie doprowadzające środki mocujące, łącznie z kanałem wypychowym taśm transportowych oddzielonych od środków mocujących, znajdują się w wymiennym module zdejmowalnym z przyrządu. Jeżeli w przypadku stosowania nie ma potrzeby zakotwiania wiązki kabli na części nośnej, to wymienny moduł zdejmuje się z przyrządu i zastępuje pokrywą.
Korzystnie szczęki prowadzące służące do otaczania kabli przeznaczonych do utworzenia wiązki, są zamykane i otwierane ręcznie, natomiast wszystkie dalsze operacje robocze przyrządu sterowane są programowo po uruchomieniu spustu.
Punkt przełączenia silnika napędowego taśmy kablowej z posuwu na naciąg może być określony także za pomocą mierzenia posuwu taśmy kablowej. W tym celu w przyrządzie, w obszarze startu lub położenia zerowego taśmy kablowej umieszczony jest czujnik fotoelektryczny.
Sposób pracy przyrządu według wynalazku obejmuje korzystnie następujące operacje; wyzwolenie zapoczątkowania cyklu roboczego po rozpoznaniu przez czujnik miejsca łączenia w wiązkę danej wiązki kabli i usytuowanie zamka ryglującego pomiędzy szczękami uchwytowymi sanek, wyzwolenie lub blokada doprowadzania środka mocującego po rozpoznaniu przez czujnik miejsca zamocowania wiązki kabli na części nośnej, ruch do przodu sanek, aż do miejsca montażu zamka ryglującego i ewentualnie ś rodka mocującego, ruch do przodu suwaka na sankach z wsunięciem języka prowadzącego w kanał przepustowy umiejscowionego zamka ryglującego, przesuw taśmy kablowej aż do oparcia się jej w kanale wtykowym i zazębienia ze znajdującymi się tam środkami ryglującymi, a przy tym ciągły pomiar poboru mocy przez silnik napędowy taśmy kablowej, zależna od zmierzonej wartości zmiana kierunku obrotu silnika napędowego, z posuwu na ciągnienie, a przy tym dalszy stały pomiar poboru mocy silnika napędowego, ruch wsteczny suwaka w jego względne położenie wyjściowe na sankach, zależne od zmierzonej wartości zatrzymanie silnika napędowego i odciążenie taśmy kablowej za zamkiem ryglującym, uruchomienie urządzenia tnącego, odcięcie taśmy kablowej za zamkiem ryglującym, cofnięcie taśmy kablowej w jej położenie wyjściowe, ruch wsteczny sanek w ich położenie wyjściowe.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przekrój wzdłużny zamka ryglującego w przyrządzie według wynalazku, fig. 2 - przekrój wzdłużny zamka ryglującego z fig. 1, z wsuniętą taśmą kablową, fig. 3 - połączone w pasmo środki mocujące do zakotwiania wiązki kabli do elementu nośnego, które mogą być stosowane w przyrządzie według wynalazku, fig. 4 - widok zamka ryglującego według fig. 1 ze środkiem mocującym według wynalazku zgodnym z fig. 3 i z taśmą kablową wsuniętą w obie części, fig. 5 - widok z boku korzystnej postaci wykonania przyrządu według wynalazku, w częściowym przekroju, z osadzonym wymiennym modułem do instalowania środków mocujących z fig. 3 do wiązki kabli, fig. 6 - widok z boku według fig. 5 ze zdjętym wymiennym modułem, fig. 7a - 7f - schematyczny widok z boku przedniego obszaru przyrządu z fig. 5 w różnych, kolejnych fazach uruchamiania, fig. 8 - widok z góry urządzenia tnącego w przyrządzie według wynalazku, a fig. 9 przedstawia widok z góry fragmentu przyrządu w obszarze jego otworu wyjściowego.
Za pomocą przyrządu według wynalazku stosuje się korzystnie zamek ryglujący 1 taśmę kablową 2, jak przedstawiono to na fig. 1, 2 i 4. Zamek ryglujący składa się zasadniczo z prostopadłościennej obudowy, w której pod kątem prostym względem siebie usytuowane są, kanał przepustowy 3 i kanał wtykowy 4, przy czym kanał wtykowy 4 oddzielony jest od kanału przepustowego 3 ścianką dzielącą 5. Ścianka dzieląca 5, jak to będzie jeszcze wyjaśnione, tworzy oporę dla przedniego końca taśmy kablowej 2. Zarówno w kanale przepustowym 3 jak i w kanale wtykowym 4 znajdują się języczki ryglujące 6, 7, które zębami zaczepowymi 8, 9 zazębiają się z powierzchnią taśmy kablowej 2 stanowiącą powierzchnię piłokształtną względnie wyposażoną w rowkowania 10.
PL 200 519 B1
Na fig. 5 przedstawiony jest, w częściowym przekroju, widok przyrządu z boku. Jego obudowa 13 ma kształt pistoletu z uchwytem 11 przy którym znajduje się spust 12, za pomocą którego uruchamia się cykl roboczy przyrządu. W tylnej części obudowy 13 znajduje się przekładnia 14 i hamulec 16 do napędu taśmy kablowej 2. W przedstawionej postaci wykonania napęd pochodzi z zewnętrznego silnika elektrycznego, za pośrednictwem giętkiego wałka 17. Jest jednak możliwe wbudowanie silnika w obudowę .
Za pomocą przekładni 14 napędzany jest umieszczony obok niej zębnik 18, na który nałożona jest taśma kablowa 2 doprowadzana bez przerwy z nie przedstawionego krążka zasobnikowego, przy czym uzębienie zębnika 18 zazębia się z uzębieniem lub rowkowaniem 10 taśmy kablowej 2 tak, że za pomocą napędu zębnika taśma kablowa 2 jest transportowana względnie nasuwana. Ponadto w obudowie 13 znajdują się sanki 19 przesuwne w kierunku wzdł u ż nym tam i z powrotem po szynach prowadzących 20. Napęd sanek 19 przeprowadza się w obu kierunkach na przykład za pomocą cięgna Bowdena (nie przedstawione) lub ruch cofania w położenie wyjściowe powodowany jest przez sprężynę cofającą.
W sankach 19 znajduje się skośnie przebiegający, przelotowy kanał prowadzący 21, który w czasie uruchamiania przyrządu (patrz poniżej) pokrywa się z otworem wyjściowym kanału wprowadzającego 60, poprzez który doprowadzona jest taśma kablowa 2 schodząca z zębnika 18. Na górnej stronie sanek 19 zamontowany jest przesuwnie suwak 24, do którego umocowany jest język wprowadzający 22 wykonany korzystnie ze sprężystego materiału, który swym wolnym końcem wybiega ponad otwór wyjściowy kanału prowadzącego 21 w sankach 19, że je przykrywa i przylega sprężyście do górnej strony sanek 19. Suwak 24 poruszany jest na sankach 19 za pomocą elektromagnesu 15.
Na przednim końcu sanek 19 znajdują się boczne szczęki uchwytowe 25. Ponad nimi otwiera się wchodząca do obudowy 13 od góry rura doprowadzająca 23 zamki regulujące 1, według fig. 1.
Przez rurę doprowadzającą 23, zamki regulujące 1 korzystnie wsypane luzem do zasobnika i oddzielone pojedynczo na przykład za pomocą transportera ś limakowego (nie przedstawiony) lub za pomocą innego odpowiedniego urządzenia, doprowadzone są jeden za drugim, ewentualnie za pomocą sprężonego powietrza. Pojedynczy zamek regulujący 1 wpada do przestrzeni pomiędzy szczękami chwytającym 25 i utrzymywany jest przez nie w przejściowym położeniu. Alternatywnie doprowadzenie zamków regulujących 1 można przeprowadzać za pomocą taśmy transportowej, która w celu uniknięcia powstawania odpadów może być korzystnie ponownie stosowana.
Na przednim końcu budowy 13 znajdują się szczęki prowadzące 26, 27, z których jedna 26 korzystnie jest nieruchoma, a druga 27 jest wychylna wokół osi 28 przy obudowie 13 tak, że szczęki prowadzące otwierają się i zamykają na kształt kleszczy, przy czym w stanie zamkniętym tworzą w przybliżeniu kolistą zamkniętą wewnętrzną rynnę prowadzącą 29. Na fig. 5 oba położenia odchylnej szczęki 27 przedstawione są linią o różnej grubości.
W jednej linii z przednim końcem sanek 19, w obudowie 13 przyrzą du znajduje się otwór wyjściowy 30, który ma wylot w przestrzeni obejmowanej przez szczęki prowadzące 26, 27, korzystnie tuż poniżej wychylnej szczęki prowadzącej 27, względnie w jej rynnie prowadzącej 29. Otwór wyjściowy 30 jest tak ukształtowany, że może objąć szczęki uchwytowe 25 sanek 19 razem z utrzymywanym w nich zamkiem regulującym 1. Po obu stronach otworu wyjściowego 30, wewnątrz obudowy 13 znajduje się pierwsza para sprężystych klamer 31, które utrzymywane są w wychylnych szczękach 62 odchylanych wokół osi 61. Przy wsunięciu ryglującego zamka 1 w otwór wyjściowy 30 poprzez sanki 19, odchylne szczęki 62, odchylane są przez skosy usytuowane na przednim końcu sanek tak, że sprężyste klamry 31 przylegają z boków do zamka ryglującego 1 i utrzymują go w tym położeniu (patrz poniżej, oraz fig. 7a do 7f i fig. 9).
W przyrządzie istnieje możliwość, aby w miejscach tworzenia obejmy wiązki kabli, w różnych, programowalnych odstępach umieszczać środki mocujące 32 za pomocą których wiązka kabli może być zaczepiona na części nośnej. Umieszczenie każdego z tego rodzaju środków mocujących 32 można dokonywać w jednym cyklu roboczym z tworzeniem wiązek, to znaczy z umieszczaniem i trwałym zaciśnięciem taśmy kablowej 2. Przyrząd posiada w tym celu specjalny wymienny moduł 33 osadzony w przednim obszarze przyrządu w razie potrzeby. Na fig. 6 przedstawiony jest przyrząd ze zdjętym wymiennym modułem 33. Wybranie w obudowie 13, w którym można osadzić wymienny moduł 33, przykrywa się wtedy korzystnie odpowiednio ukształtowaną pokrywą 34, aby chronić wnętrze przyrządu, a przede wszystkim ruchome części, przed zanieczyszczeniem. Na fig. 6 pokrywa 34 jest częściowo usunięta tak, że widoczna jest rura doprowadzająca 23 zamki ryglujące 1 i przedni koniec sanek 19.
PL 200 519 B1
Przy osadzonym w przyrządzie module wymiennym 33, według fig. 5, środki mocujące 32 doprowadzane są do przyrządu od góry. W położeniu wyjściowym przyrządu są one uplasowane przed sankami 19, do czego w wymiennym module 33 służą uchwyty 35, na które nałożone zostają środki mocujące 32.
Możliwa postać wykonania takich środków mocujących 32 przedstawiona jest, z odpowiednim środkiem transportowym, na fig. 3. Środki mocujące 32 składają się ze sprężynująco wykonanej stopki mocującej 36 służącej do zakotwienia wiązki kabli na elemencie nośnym oraz z części wierzchołkowej 37 wyposażonej w ucho 38 lub szczelinę do przeprowadzenia taśmy kablowej 2. W celu automatycznego doprowadzania środków mocujących 32 są one połączone szeregowo ze sobą za pomocą pasm wtryskowych 39, które podczas procesu odlewania przechodzą wzdłuż osłaniającego kołnierza 40 uformowanego pomiędzy częścią wierzchołkową 37 i stopką mocującą 36. Utworzone najpierw pasma wtryskowe stosuje się jako pasma transportowe 39, aby środki mocujące 32 doprowadzać z krążka zasobnikowego do przyrządu. W tym celu pasma transportowe 39 zaopatrzone są w zęby 45, o które zazębiają się koła zębate 63 umieszczone po obu stronach w wymiennym module 33. W ten sam sposób można doprowadzać również inaczej wykonane środki mocujące. Równolegle do kół zębatych 63, osadzone na tym samych wałkach napędowych 64, umieszczone są tarcze nożowe 66, które przy przesuwie środków mocujących 32 oddzielają je od pasm transportowych 39 w miejscach 65 żądanego oddzielenia (fig. 3) lub te miejsca 65 przynajmniej nacinają.
Jak widać z fig. 5, tak wykonane środki mocujące 32 swym kołnierzem 40 przylegają tak do uchwytów 35, że część wierzchołkowa swym uchem 38 znajduje się na torze ruchu szczęki uchwytowej 25 sanek 19. Jak zostanie to jeszcze dokładnie wyjaśnione na podstawie fig. 7a do 7f, część wierzchołkowa 37 ze swym uchem 38, przy ruchu do przodu sanek 19, pomiędzy szczękami uchwytowymi 25 przylega do zamka ryglującego 1 transportowanego przez sanki 19. Poza tym w sankach 19 znajduje się zabierak 41, który swym karbem 42 zahacza o kołnierz środka mocującego 32 i utrzymuje go w takiej pozycji, że jest on zabierany podczas dalszego ruchu sanek 19. Przy tym dany środek mocujący 32 w nadciętych miejscach żądanego rozdzielenia 65 zostaje oddzielony od pasma wtryskowego służącego jako pasmo transportowe 39. Przy końcu ruchu do przodu sanek 19, gdy zamek ryglujący 1 usytuowany jest w otworze wyjściowym 30 przyrządu, środek mocujący 32, jak to zaznaczono na fig. 5, przesuwa się częściowo poprzez odpowiednio wykonany otwór wyjściowy 30, gdzie uchwycony zostaje dodatkowo przez drugą parę klamer sprężystych 43, która umieszczona jest obok pierwszej pary klamer sprężystych 31 znajdujących się obok otworu wyjściowego 30 w odchylnych szczękach 62 (fig. 9). W odchylnie ułożyskowanym końcu szczęki prowadzącej 27 znajduje się wybranie 44, które stwarza miejsce dla środka mocującego 32 znajdującego się w tym położeniu.
W obrę bie moduł u wymiennego 33 znajduje się kanał wypychowy 46, poprzez który, przy posuwie środków mocujących 32 uwalniane przez nie stopniowo pasma transportowe 39 usuwane są z przyrzą du, po czym mogą być kierowane do recyklingu.
Z boku, w obudowie 13 przyrzą du, obok otworu wyjściowego 30 znajduje się urzą dzenie tną ce 47, które przedstawione jest w widoku z góry na fig. 8. Jest ono w obudowie umieszczone tak, że jego nóż 48 przy końcu cyklu roboczego porusza się poziomo i prostopadle do płaszczyzny fig. 5 względnie 6, bezpośrednio za otworem wyjściowym 30 względnie za umieszczonym za nim zamkiem ryglującym 1 tak, aby taśmę kablową 2 odciąć tuż za zamkiem ryglującym 1. Zużycie taśmy kablowej 2 ograniczone jest do koniecznego minimum tak, że nie powstają żadne odpady.
Zgodnie z postacią wykonania urządzenia tnącego 47 przedstawionego na fig. 8, przy bocznej ścianie 49 obudowy przyśrubowany jest element konstrukcyjny 52 o kształcie litery U. Pomiędzy oboma ramionami U umieszczony jest pręt prowadzący 53, po którym przesuwalna jest zagięta pod kątem część nośna 51 noża 48. Przy tym o stopę części nośnej 54 zahacza dźwignia 56 uruchamiana za pomocą cięgna Bowdena 55. Połączenie pomiędzy dźwignią 56 i stopą części nośnej 54 utworzone jest za pomocą trzpienia 57 i podłużnego otworu 58. Cięgno Bowdena 55 napędzane jest zgodnie z programem przez zewnętrzny silnik.
Poniżej opisany zostanie dokładniej sposób pracy przyrządu w oparciu o fig. 7a do 7f, na których przedstawione są kolejne operacje robocze podczas cyklu uruchomienia przyrządu.
Początkowo taśma kablowa 2 zostaje wprowadzona poprzez szczelinę 67 w obudowie, nałożona na zębnik 18 a jej przedni koniec zostaje wsunięty w kanał wprowadzający 60, oraz uruchomione zostaje doprowadzanie zamków ryglujących 1 oraz środków mocujących 32. Uruchomienie i przebieg operacji roboczych przyrządu są w znacznym stopniu sterowane programowo.
PL 200 519 B1
Najpierw przyrząd z otwartą szczęką prowadzącą 27 zostaje umieszczony przy łączonym w wiązkę i mocowanym do części nośnej łączu kablowym 59. Czujnik w przyrzą dzie za pomocą systemu kodowego identyfikuje tę pozycję i porównuje uzyskany sygnał z danym sygnałem. Jeżeli oba sygnały są zgodne to automatycznie uruchamia się doprowadzanie zamków ryglujących 1 poprzez rurę doprowadzającą 23 oraz transport środków mocujących 32, za pomocą kół zębatych 63, przy użyciu pasm wtryskowych 39 służących jako taśma transportowa tych środków mocujących. Następnie jeden zamek ryglujący 1 znajduje się pomiędzy szczękami uchwytowymi 25 na przednim końcu sanek 19 i jeden środek mocujący 32 przylega swym kołnierzem 40 do uchwytów 35 przed otworem wyjściowym 30 (fig. 7a). Doprowadzenie zamka ryglującego 1 dokonuje się przy tym tak, że jego kanał przepustowy 3 znajduje się w jednej linii z językiem wprowadzającym 22 suwaka 24 przesuwalnego na sankach 19, a jego kanał wtykowy 4 zwrócony jest otworem do dołu.
Jeżeli jednak wspomniane wyżej sygnały nie są zgodne to nie następuje ustawienie zamka ryglującego 1 i środka mocującego 32, a uruchomienie przyrządu zgodnie z programem jest niemożliwe.
Jeżeli położenie przyrządu zostało uznane za właściwe, to szczęki prowadzące 26, 27 wokół łączonych w wiązkę kabli 59 zamyka się i rygluje ręcznie. Następnie uruchamia się spust 12 przyrządu, wskutek czego wyzwolony zostaje sygnał elektryczny uruchamiający działanie zgodne z programem. Według tego programu najpierw sanki 19 poruszają się do przodu przykładowo za pomocą cięgła Bowdena, przy czym zabierają one ze sobą zamek ryglujący 1 utrzymywany przez ich szczęki uchwytowe 25. Sanki 19 osiągają położenie pośrednie według fig. 7b, zgodnie z którym część wierzchołkowa 37 środka mocującego 32 pomiędzy występującymi szczękami uchwytowymi 25 sanek 19 przylega tak do zamka ryglującego 1, że ucho 38 części wierzchołkowej 37 znajduje się na jednej wysokości z kanał em przepustowym 3 zamka rygluj ą cego 1. Poza tym karb 42 przy zabieraku 41 sanek 19 zahacza za obwód kołnierza 40 środka mocującego 32 tak, że ten po następującym teraz oddzieleniu środka mocującego 32 od jego pasm wtryskowych 39, utrzymywany jest w swym położeniu. Sanki 19 poruszają się dalej do przodu aż do chwili gdy, zgodnie z fig. 7c, zamek ryglujący 1 i środek mocujący 32 usytuowane zostaną w otworze wyjściowym 30 przyrządu, w ich położeniu montażowym, w którym zostają uchwycone i trzymane przez boczne klamry 31 względnie 43. Przy tym ruchu sanek 19 przechodzący przez nie skośnie kanał prowadzący 21 pokrywa się z otworem wylotowym kanału wprowadzającego 60 taśmy kablowej 2.
Przy końcu ruchu do przodu sanek 19, zgodnie z programem uruchomiony zostaje elektromagnes 15, wskutek czego suwak 24 porusza się do przodu na sankach 19. Przy tym umocowany na nim język wprowadzający 22 wsuwa się pod pierwszy ząb 8 języczka ryglującego 6 w kanale przepustowym 3 zamka ryglującego 1. Następnie za pomocą zewnętrznego silnika elektrycznego powoduje się, poprzez giętki wałek 17, obrót zębnika 17 i przesuwa się taśmę kablową 2. Jej przedni koniec z kanał u wprowadzającego 60 poprzez kanał prowadzą cy 21 w sankach 19 przesuwa się pod ję zykiem wprowadzającym 22 i poprzez kanał przepustowy 33 oraz ucho 38 w części wierzchołkowej 37 środka mocującego. Koniec ten przechodzi do rynny prowadzącej 29 szczęk prowadzących 26, 27 zamkniętych wokół tworzących wiązkę kabli 59 i przesuwa się dalej do przodu, aż jego koniec przedostanie się do kanału wtykowego 4 zamka ryglującego 1 znajdującego się w jednej linii z wyjściem rynny prowadzącej 29 w szczęce prowadzącej 26, a następnie dotknie ściany 5 znajdującej się pomiędzy kanałem 4 i kanałem przepustowym 3, przy czym swym uzębieniem lub rowkowaniem 10 zazębi się z zębami 9 języczka ryglującego w kanale wtykowym (fig. 7d).
Oparcie się taśmy kablowej 2 w kanale wtykowym 4 ustala się przez ciągły pomiar mocy przez silnik napędowy. Alternatywnie lub dodatkowo jako kontrola może służyć pomiar drogi taśmy kablowej 2 i stwierdzenie w jakim stopniu został on przesuni ę ty. W tym celu z boku obudowy moż e znajdować się komórka fotoelektryczna, korzystnie przy położeniu wyjściowym końca taśmy kablowej w kanale wprowadzającym 60. Droga jaką musi przebyć taśma kablowa 2 od tego punktu poprzez kanał prowadzący 21 sanek 19 i poprzez rynnę prowadzącą 29 szczęk prowadzących 26, 27 aż ponownie do zamka ryglującego 1, jest stała. Z obu tych pomiarów można uzyskać sygnał który wskazuje, że koniec taśmy kablowej 2 zahaczony został w kanale wtykowym 4 zamka ryglującego 1 i nie może być dalej przesuwany. W tym przypadku silnik w swym ruchu obrotowym przestawiany jest z posuwu na ciągnięcie, jednocześnie suwak 24 zostaje cofnięty w swoje względne położenie wyjściowe na sankach, a tym samym język ryglujący 22 zostaje wycofany z kanału przepustowego 3 tak, że następnie język ryglujący 6 zazębia się ze żłobkowaniem 10 taśmy kablowej.
Taśma kablowa 2 poprzez kanał przepustowy 3 zamka ryglującego 1, w kierunku zębów zaczepowych 8, wyciągana jest na tyle, aż mocno zaciśnie się na wiązce kabli 59 (fig. 7e). Również ten
PL 200 519 B1 punkt pracy zostaje stwierdzony przez pobór mocy silnika. Przyporządkowanie żądanej siły pociągowej do żądanej mocy silnika ustala się doświadczalnie i wprowadza do programu sterowania. Po osiągnięciu tak ustalonej siły dociągania napęd zębnika 18 zostaje zatrzymany tak, że taśma kablowa 2 nie znajduje się już pod naciągiem. Tak więc dopiero po odciążeniu taśmy kablowej 2 uruchomiony zostaje proces cięcia w urządzeniu tnącym 47 (fig. 8), a taśma kablowa 2 zostaje ucięta tuż za zamkiem ryglującym 1 za pomocą noża 48 przesuwającego się prostopadle do płaszczyzny fig. 5 względnie 7e.
Podczas gdy taśma kablowa 2, przed ucięciem zostaje odciążona, stwierdza się czy zęby 8 języczka ryglującego 6 zazębiają się pewnie z uzębieniem lub żłobkowaniem 10 taśmy kablowej 2 tak, że utworzone jest niezawodne zaryglowanie. Tak więc nie ma niebezpieczeństwa, że taśma kablowa 2 ze względu na istniejące jeszcze jej rozciąganie po obcięciu przeskoczy ząb języka ryglującego 6 lub całkowicie wyskoczy z zamka ryglującego 1. Poza tym uzyskuje się wskutek tego to, że taśma kablowa 2 zostaje ucięta zawsze w określonym miejscu w odstępie względem czołowej strony języczka ryglującego 6, co z kolei zapewnia to, że przy każdym następnym tworzeniu wiązki kabli przesuwany koniec taśmy kablowej 2 w określonej sytuacji oprze się o ściankę 5 w kanale wtykowym 4 następnego zamka ryglującego 7 i zazębi się oboma zębami 9 języczka ryglującego 7 tak, że za każdym razem uzyskuje się optymalne działanie powstającego zamknięcia.
Po obcięciu taśmy kablowej 2 zostaje ona cofnięta do swej pozycji wyjściowej względnie zerowej w kanale wprowadzającym 60 (fig. 7f), a sanki 19 razem z suwakiem 24 zostają cofnięte w ich położenie wyjściowe. Szczęki prowadzące 26, 27 otwiera się ręcznie i przyrząd przenosi się w następne miejsce tworzenia wiązki.
W opisanym procesie roboczym jednocześ nie i w jednym cyklu pracy razem z tworzeniem wiązki kabli w miejscu jej opasania umieszcza się środek mocujący 32, za pomocą którego wiązka kabli może być zakotwiona na części nośnej. Zwykle nie jest konieczne, aby w każdym miejscu tworzenia wiązki (opasania) umieszczony był tego rodzaju środek mocujący 32. Pozycje, na których powinien zostać umieszczony środek mocujący 32 mogą być zaznaczone kodem rozpoznawanym przez czujnik przyrządu. W sterowaniu programowym przewidziane jest wtedy, że gdy określony znak kodowy nie zostanie zidentyfikowany to doprowadzanie środków mocujących 32 zostaje przerwane i przy dalszych wią zkowaniach zostaje dopiero wtedy wprowadzone, gdy odczytany zostanie dany kod. Tak więc środek mocujący 32 nie może zostać umocowany w niewłaściwym miejscu.
Jeżeli w szczególnym przypadku zastosowania żadne zakotwianie - zawieszanie wiązki kabli nie jest przewidziane lub pożądane, to wymienny moduł 33 zostaje zdjęty z przyrządu, a przyrząd stosuje się do tworzenia wiązek kabli 59 w stanie przedstawionym na fig. 6. Celowe jest wtedy, aby zamiast wymiennego modułu 33 zastosować pokrywę 34 w celu ochrony wnętrza przyrządu przed zabrudzeniem i uszkodzeniem.

Claims (10)

1. Przyrząd do zautomatyzowanego łączenia w wiązki przewodów kablowych za pomocą taśmy kablowej doprowadzanej stale i mającej na swej powierzchni uzębienie albo rowkowanie, mocujący taśmę kablową, po otoczeniu przez nią pętlą przewodów kablowych, w jednym z szeregu doprowadzanych stale zamków ryglujących, zawierających środki ryglujące zazębiające się z uzębieniem lub rowkowaniem taśmy kablowej oraz odcinający pojedyncze odcinki taśm kablowych za danym zamkiem ryglującym po zakończonym otoczeniu i mocowaniu, przy czym przyrząd zawiera szczęki prowadzące z rynną prowadzącą taśmę kablową, obejmujące kleszczowo wiązkę kabli oraz zawiera poruszające się w przyrządzie ruchem posuwisto-zwrotnym sanki z kanałem prowadzącym taśmę kablową i z języczkiem wprowadzającym podnoszącym środek ryglujący blokujący kierunek wprowadzania w zamkach ryglujących, przy czym przy uruchomieniu przyrządu, za pomocą poruszających się do przodu sanek jeden zamek ryglujący sytuowany jest w otworze wylotowym przyrządu stanowiącym wlot do rynny prowadzącej szczęk prowadzących, a przesuwana do przodu, przy użyciu silnika, taśma kablowa przechodząca poprzez ten zamek ryglujący i poprzez szczęki prowadzące prowadzona jest wokół wiązki kabli z powrotem do zamka ryglującego, przy czym po zazębieniu się powracającego, przesuwanego końca taśmy kablowej w zamku ryglującym, taśma kablowa wskutek zmiany kierunku obrotu silnika napędowego zostaje napięta i po ruchu wstecznym języka wprowadzającego zazębia się ze środkami ryglującymi zamka ryglującego, a następnie ucinana jest za pomocą urządzenia tnącego poruszanego za zamkiem ryglującym, prostopadle do kierunku posuwu, znamienny tym, że
PL 200 519 B1 przy przednim końcu sanek (19) ma boczne szczęki uchwytowe (25), pomiędzy które od góry doprowadzany jest pojedynczy zamek ryglujący (1), zawierający kanał przepustowy (3) i usytuowany względem niego pod kątem 90° otwarty od dołu kanał wtykowy (4) z umieszczonymi w nich języczkami ryglującymi (6, 7) do zahaczania uzębienia lub rowkowania (10) taśmy kablowej (2), przy czym kanał wtykowy (4) odgraniczony jest od kanału przepustowego (3) ścianką dzielącą (5) a kanał przepustowy (3) zamka ryglującego (1) w jego położeniu pomiędzy szczękami uchwytowymi (25), znajduje się w jednej linii z językiem wprowadzającym (22), przy czym przy końcu ruchu do przodu sanek (19) zamek ryglujący (1) trzymany pomiędzy szczękami uchwytowymi (25) tak jest ustawiony w otworze wylotowym (30) obudowy (13), że w zamkniętym stanie szczęk prowadzących (26, 27) znajdująca się w nich rynna prowadząca (29) na swym końcu wejściowym znajduje się w jednej linii z kanałem przepustowym (3), a na swym końcu wyjściowym znajduje się w jednej linii z kanałem wtykowym (4) zamka ryglującego (1), przy czym język wprowadzający (22) wprowadzony jest do kanału przepustowego (3) dla podniesienia języczka ryglującego (6) tak, że napędzana silnikiem taśma kablowa (2) przesuwana jest pod językiem wprowadzającym (22) poprzez kanał przepustowy (3) i wzdłuż rynny prowadzącej (29) aż do kanału wtykowego (4) i zazębienia się z języczkiem ryglującym (7).
2. Przyrząd według zastrz. 1, znamienny tym, że język wprowadzają cy (22) połączony jest trwale z suwakiem (24) przesuwalnym na sankach (19).
3. Przyrząd według zastrz. 2 albo 3, znamienny tym, że kanał prowadzący (21) taśmę kablową (2) przechodzi skośnie poprzez sanki (19) a jego otwór wyjściowy mający wylot na górnej stronie sanek (19) jest przykryty językiem wprowadzającym (22), natomiast jego otwór wejściowy na dolnej stronie sanek (19) przy ich położeniu przesuniętym do przodu pokrywa się z otworem wyjściowym kanału wprowadzającego (60) w nieruchomej części obudowy.
4. Przyrząd według zastrz. 1, znamienny tym, że od góry do przyrządu prowadzi rura doprowadzająca (23) zamki ryglujące (1) a jej otwór znajduje się bezpośrednio ponad przestrzenią ograniczoną przez szczęki uchwytowe (25) sanek (19).
5. Przyrzą d wedł ug zastrz. 1 albo 2, albo 4, znamienny tym, ż e w obudowie (13) po obu stronach otworu wylotowego (30) znajdują się uchwyty (35), na które nakładane są od góry doprowadzane środki mocujące (32) dla mocowania wiązki kabli na części nośnej, przy czym część wierzchołkowa (37) środka mocującego (32) poprzez uchwyty (35) wystająca do dołu w ścieżkę ruchu sanek (19) ma ucho (38) znajdujące się w jednej linii z kanałem przepustowym (3) zamka ryglującego (1), a środek mocujący (32) chwytany jest przez sanki (19) przy ich ruchu do przodu i zabierany jest w położenie w otworze wyjściowym (30).
6. Przyrząd według zastrz. 1 albo 2, albo 4, znamienny tym, że przy sankach (19) znajduje się zabierak (4), który przy ruchu do przodu sanek (19) zazębia się z wystającym kołnierzem (40) środka mocującego (32).
7. Przyrzą d według zastrz. 1, znamienny tym, ż e w przyrzą dzie, po obu stronach otworu wylotowego (30) znajduje się pierwsza para klamer uchwytowych (31) do zamka ryglującego (1) i druga para klamer uchwytowych (42) do środka mocującego (32).
8. Przyrzą d wedł ug zastrz. 1, znamienny tym, ż e urzą dzenie doprowadzające ś rodki mocują ce (32) łącznie z kanałem wypychowym (46) pasm transportowych (39) oddzielonych od środków mocujących (32), umieszczone jest w wymiennym module (33) zdejmowalnym z przyrządu.
9. Przyrząd według zastrz. 1 albo 4, znamienny tym, że szczęki prowadzące (26, 27) otaczające łączone w wiązkę kable (59) są otwierane i zamykane ręcznie, a wszystkie kolejne operacje robocze przyrządu po uruchomieniu spustu (12) sterowane są według programu.
10. Przyrząd według zastrz. 1, znamienny tym, że w obszarze położenia startowego lub zerowego taśmy kablowej (2) zawiera czujnik fotoelektryczny dla pomiaru długości posuwu taśmy kablowej (2).
PL349386A 1998-12-23 1999-12-08 Przyrząd do zautomatyzowanego łączenia w wiązki przewodów kablowych PL200519B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19859672A DE19859672C2 (de) 1998-12-23 1998-12-23 Verfahren zum automatisierten Bündeln von Kabelsträngen und automatisch arbeitendes Gerät zur Durchführung des Verfahrens
PCT/EP1999/009642 WO2000038991A1 (de) 1998-12-23 1999-12-08 Verfahren und vorrichtung zum automatisierten bündeln von kabelsträngen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL349386A1 PL349386A1 (en) 2002-07-15
PL200519B1 true PL200519B1 (pl) 2009-01-30

Family

ID=7892393

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL349386A PL200519B1 (pl) 1998-12-23 1999-12-08 Przyrząd do zautomatyzowanego łączenia w wiązki przewodów kablowych

Country Status (18)

Country Link
US (1) US6513555B1 (pl)
EP (2) EP1013554B1 (pl)
JP (2) JP2002533273A (pl)
KR (1) KR100490482B1 (pl)
CN (1) CN1111488C (pl)
AT (2) ATE270221T1 (pl)
AU (1) AU744000B2 (pl)
BR (1) BR9916570A (pl)
CA (1) CA2355329A1 (pl)
CZ (1) CZ297616B6 (pl)
DE (3) DE19859672C2 (pl)
ES (1) ES2263728T3 (pl)
HU (1) HUP0200147A2 (pl)
PL (1) PL200519B1 (pl)
PT (1) PT1295793E (pl)
RU (1) RU2001119991A (pl)
SK (1) SK284876B6 (pl)
WO (1) WO2000038991A1 (pl)

Families Citing this family (42)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE50100795D1 (de) * 2001-02-12 2003-11-20 Hellermann Tyton Gmbh Werkzeuganordnung zum Binden eines Gegenstands, insbesondere eines Kabelbaums
US7086426B2 (en) * 2003-07-07 2006-08-08 Thomas & Betts International, Inc. Ergonomic cable tie installation tool
US7262385B2 (en) * 2004-01-28 2007-08-28 The Boeing Company Material processing device
JP4657750B2 (ja) * 2004-02-13 2011-03-23 トーマス・アンド・ベッツ・インターナショナル・インコーポレーテッド モジュラ・ツール・ヘッドを有するケーブル・タイ・ツール
DE602005015043D1 (de) * 2004-02-13 2009-08-06 Thomas & Betts Internat Inc A Mechanismus zum Spannen und zur Rückschlagvermeidung für ein Kabelbindewerkzeug
SE527816C8 (sv) * 2004-03-19 2006-09-12 Mekanism med varabel transmission
US7334610B2 (en) * 2004-10-13 2008-02-26 Panduit Corp. Harness board fixture
US7908723B1 (en) * 2005-06-01 2011-03-22 Kodi Klip Corporation Bar clip applicator
US20060248844A1 (en) * 2005-05-03 2006-11-09 Kodi Jon R Bar clip with flared legs
US7764377B2 (en) 2005-08-22 2010-07-27 Applied Materials, Inc. Spectrum based endpointing for chemical mechanical polishing
JP4820634B2 (ja) * 2005-12-05 2011-11-24 ヘラマンタイトン株式会社 外部駆動型結束工具及び人力駆動式定置型結束装置
US7891074B2 (en) * 2006-11-21 2011-02-22 Kodi Klip Corporation Bar connecting apparatus
US7963392B2 (en) * 2006-11-21 2011-06-21 Kodi Klip Corporation Bar connecting apparatus
US7587872B2 (en) 2007-02-05 2009-09-15 Kodi Klip Corporation Telescoping chair for supporting bars
US20090301025A1 (en) * 2007-02-05 2009-12-10 Kodi Klip Corporation Telescoping Chair For Supporting Bars
TWI443047B (zh) * 2008-03-27 2014-07-01 Max Co Ltd Bundle device
WO2010006358A1 (en) * 2008-07-16 2010-01-21 Robert Baird Watson Improved cable tie
GB2463499A (en) * 2008-09-16 2010-03-17 Anthony John Schellens Two piece cable tie
US8322006B1 (en) 2009-04-20 2012-12-04 Kodi Klip Corporation Clip gun with pneumatic feed
US8776328B2 (en) 2010-06-18 2014-07-15 Kodi Klip Corporation Rebar clip for joining different size bars
US8622440B2 (en) * 2010-10-05 2014-01-07 Ideal Industries, Inc. Knot tying device and cartridge system for providing tying filament thereto
EP2726229B1 (en) 2011-06-30 2016-05-04 Hellermanntyton Corporation Cable tie tensioning and cut-off tool
USD692738S1 (en) 2011-06-30 2013-11-05 Hellermanntyton Corporation Cable tie tensioning and cut-off tool
TWI461332B (zh) * 2012-01-31 2014-11-21 Tang Yi Huang 紮束帶
DE102013222924A1 (de) * 2013-11-11 2015-05-28 Hellermann Tyton Gmbh Portables Kabelbindewerkzeug
KR101425340B1 (ko) * 2014-02-19 2014-08-04 현대건설주식회사 현수교용 육각단면 와이어 스트랜드 제작장치에 이용되는 캐터필러, 클램프, 및 이를 이용한 현수교용 육각단면 와이어 스트랜드 제작장치
US9797148B2 (en) 2014-09-05 2017-10-24 Kodi Klip, Llc Clip applying apparatus
PL3514072T3 (pl) 2014-12-12 2021-07-12 Hellermanntyton Corporation Mechanizm do naprężania i kalibracji mechanizmu do naprężania i odcinania opasek
JP2016188095A (ja) * 2015-03-30 2016-11-04 住友電装株式会社 電線結束部材
CN107416247B (zh) * 2016-05-24 2019-08-09 桂林电子科技大学 一种线束自动绑扎设备的塑料扎带导向装置
US10457429B1 (en) 2016-09-03 2019-10-29 Johnson International Corporation Pair of jaws for a twist-tying machine
JP6932925B2 (ja) * 2016-12-29 2021-09-08 マックス株式会社 結束機
MX2020008064A (es) * 2018-02-02 2021-01-08 Shenzhen Swift Automation Tech Co Ltd Mecanismo de posicionamiento basado en bloques deslizantes y herramienta para ataduras automática que tiene el mismo.
CN108438296B (zh) * 2018-04-12 2024-03-12 李昕宇 一种扎带自动扎紧切断装置及方法
DE102018110184A1 (de) * 2018-04-27 2019-10-31 A. Raymond Et Cie Scs Bindegerät und Verfahren zum automatisierten Bündeln von Kabelsträngen
CN112171568A (zh) 2019-07-04 2021-01-05 伊利诺斯工具制品有限公司 手持式捆扎工具
CN112706971B (zh) * 2019-10-25 2023-05-26 泰科电子(上海)有限公司 线束绑胶带装置
CN112622585B (zh) * 2020-12-31 2022-08-02 东莞市凯菲特精密制造有限公司 一种半自动天窗水管的管卡安装设备
CN113386992B (zh) * 2021-06-22 2022-09-02 长春工程学院 一种汽车线束波纹管自动捆扎机
CN116054070B (zh) * 2023-01-28 2023-06-27 湖南三湘银行股份有限公司 一种大量线缆集中连接装置
CN117108831B (zh) * 2023-10-23 2023-12-19 潍坊炜桦冷弯机械制造有限公司 一种机电设备管线固定装置
CN117485647B (zh) * 2023-12-29 2024-04-02 太仓戴尔塔医疗科技有限公司 一种扎带机自动穿孔装置

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3391440A (en) * 1966-03-21 1968-07-09 Gardner Denver Co Mechanical tying tool
JPS5136680B2 (pl) * 1973-03-26 1976-10-09
US3865156A (en) * 1973-09-17 1975-02-11 Panduit Corp Powered strap tensioning and severing tool
US4571920A (en) * 1983-11-29 1986-02-25 Apv Burnett & Rolfe, Inc. Beer keg capping machine
JPS6121316A (ja) * 1984-07-10 1986-01-30 株式会社 ニフコ 結束工具
IT1227770B (it) * 1987-07-01 1991-05-06 Rta Italiana Spa Procedimento e attrezzatura per la legatura automatica di fasci di conduttori, per mezzo di una banda continua.
US4862561A (en) * 1988-12-21 1989-09-05 Designs By Master Markets, Inc. Irreversible tie strap with specialized clasp
JPH0754647Y2 (ja) * 1990-11-27 1995-12-18 仁礼工業株式会社 電線等の結束具
DE4212789C1 (pl) * 1992-04-16 1993-09-09 A. Raymond Gmbh & Co. Kg, 7850 Loerrach, De
IT1286370B1 (it) * 1996-10-31 1998-07-08 Thomas & Betts Corp Utensile automatico per la installazione di fascette serracavi
US5769133A (en) * 1997-04-08 1998-06-23 Tyton-Hellermann Corp. Power actuated handheld tensioning and cutoff tool

Also Published As

Publication number Publication date
KR20010093092A (ko) 2001-10-27
US6513555B1 (en) 2003-02-04
ES2263728T3 (es) 2006-12-16
CZ297616B6 (cs) 2007-02-14
EP1013554B1 (de) 2004-06-30
CZ20012050A3 (cs) 2001-09-12
AU744000B2 (en) 2002-02-14
PL349386A1 (en) 2002-07-15
JP2002533273A (ja) 2002-10-08
ATE325039T1 (de) 2006-06-15
PT1295793E (pt) 2006-09-29
WO2000038991A1 (de) 2000-07-06
DE19859672A1 (de) 2000-06-29
JP2005330012A (ja) 2005-12-02
DE19859672C2 (de) 2001-04-12
EP1295793A1 (de) 2003-03-26
SK8402001A3 (en) 2001-11-06
CA2355329A1 (en) 2000-07-06
CN1111488C (zh) 2003-06-18
DE59913398D1 (de) 2006-06-08
HUP0200147A2 (en) 2002-05-29
EP1295793B1 (de) 2006-05-03
DE59909850D1 (de) 2004-08-05
ATE270221T1 (de) 2004-07-15
KR100490482B1 (ko) 2005-05-17
RU2001119991A (ru) 2003-11-10
SK284876B6 (sk) 2006-01-05
BR9916570A (pt) 2001-10-02
AU1863700A (en) 2000-07-31
EP1013554A1 (de) 2000-06-28
CN1331645A (zh) 2002-01-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL200519B1 (pl) Przyrząd do zautomatyzowanego łączenia w wiązki przewodów kablowych
EP0390434B1 (en) Automatic tie gun
JP3642861B2 (ja) 自動ケーブル・タイ取り付け工具
EP0297337B1 (en) Method and apparatus for automatically binding cables, by a continuous strip
JPH0769321A (ja) 物品の結束方法及び結束装置
JP2009512602A (ja) 回転グリッパ及びボールの設定装置を備える金属束ね部材工具
PL191612B1 (pl) Pasmo elementów mocujących do opasek zaciskowych, obwiązujących wiązki przewodów w maszynach do obwiązywania
CN110406720B (zh) 捆扎装置和用于自动捆扎线缆的方法
EP0839717A1 (en) Automatic cable tie installation tool
CN112171568A (zh) 手持式捆扎工具
US4133102A (en) Automatic connector presser
WO2000007919A1 (en) Cable lasher
WO1993006320A1 (en) A method and arrangement for feeding straight wire-sections to a given position
KR200220034Y1 (ko) 결속기
WO1999033702A1 (en) Bale wire tying apparatus and method
JP3206935B2 (ja) 結束装置
JP3346879B2 (ja) 結束装置における被結束体の位置決め具
JPH02168091A (ja) ベルトクランプ及びベルトクランプ結束装置
FR2501925A1 (fr) Procede et installation pour la mise sous gaine d'au moins un element filiforme et notamment de fils electriques
KR20230069156A (ko) 금속 와이어를 결속하는 방법과 장치
JPH043934Y2 (pl)
JPH04339718A (ja) 結束装置
JPH0769319A (ja) 物品の結束方法及び結束装置
JPH06156426A (ja) 結束方法およびその装置
JPH0310774A (ja) 結束工具による結束方法