PL194955B1 - Aparatura łączeniowa - Google Patents

Aparatura łączeniowa

Info

Publication number
PL194955B1
PL194955B1 PL336036A PL33603699A PL194955B1 PL 194955 B1 PL194955 B1 PL 194955B1 PL 336036 A PL336036 A PL 336036A PL 33603699 A PL33603699 A PL 33603699A PL 194955 B1 PL194955 B1 PL 194955B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
indicator
opening
arm
mechanical
energy storage
Prior art date
Application number
PL336036A
Other languages
English (en)
Other versions
PL336036A1 (en
Inventor
Patrick Coudert
Claude Grelier
Eric Pinero
Original Assignee
Schneider Electric Ind Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Schneider Electric Ind Sa filed Critical Schneider Electric Ind Sa
Publication of PL336036A1 publication Critical patent/PL336036A1/xx
Publication of PL194955B1 publication Critical patent/PL194955B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H3/00Mechanisms for operating contacts
    • H01H3/22Power arrangements internal to the switch for operating the driving mechanism
    • H01H3/30Power arrangements internal to the switch for operating the driving mechanism using spring motor
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H3/00Mechanisms for operating contacts
    • H01H3/22Power arrangements internal to the switch for operating the driving mechanism
    • H01H3/30Power arrangements internal to the switch for operating the driving mechanism using spring motor
    • H01H2003/3073Indication of the charge on the spring motor
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H3/00Mechanisms for operating contacts
    • H01H3/22Power arrangements internal to the switch for operating the driving mechanism
    • H01H3/30Power arrangements internal to the switch for operating the driving mechanism using spring motor
    • H01H3/3005Charging means
    • H01H3/3015Charging means using cam devices

Landscapes

  • Driving Mechanisms And Operating Circuits Of Arc-Extinguishing High-Tension Switches (AREA)
  • Switch Cases, Indication, And Locking (AREA)
  • Mechanisms For Operating Contacts (AREA)
  • Breakers (AREA)
  • Patch Boards (AREA)
  • Trip Switchboards (AREA)

Abstract

1. Aparatura laczeniowa majaca, co najmniej jeden biegun, z których kazdy ma, co najmniej jedna pare ele- mentów stykowych a co najmniej jeden element stykowy kazdej pary jest ruchomy, zawierajaca sprezyne otwiera- jaca, uklad magazynowania energii sprzezony mecha- nicznie z mechanizmem obciazajacym przy dowolnym polozeniu par elementów stykowych, zaczep zamykajacy blokujacy uklad magazynowania energii w stanie obcia- zenia, zas uklad kinetyczny obejmujacy uklad magazyno- wania energii, sprezyne otwierajaca i ruchome elementy stykowe zawiera ponadto uklad do przemieszczania par elementów stykowych do polozenia zamkniecia i do ob- ciazania sprezyny otwierajacej po rozladowaniu ukladu magazynowania energii, zas obciazona sprezyna otwiera- jaca ma uklad do ustawiania par elementów stykowych w ich polozenie otwarcia, przy czym z ukladem kinetycz- nym jest sprzezony zaczep otwierajacy, a z mechanizmem obciazajacym jest sprzezony mechanicznie co najwyzej dwupolozeniowy ruchomy wskaznik urzadzenia wskazu- jacego zawierajacego takze wskaznik mechaniczny stanu gotowosci do zamkniecia aparatury laczeniowej, który jest sprzezony mechanicznie z para elementów stykowych i z za- czepem otwierajacym, znamienna tym, ze wskaznik me- chaniczny (30) …………………………………….………….. . PL PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest aparatura łączeniowa.
W opisie patentowym EP A 0 222 645 zostało ujawnione elektryczne urządzenie łączeniowe w postaci wyłącznika automatycznego zawierającego, co najmniej jedną parę styków, z których co najmniej jeden jest ruchomy i może przyjąć względem drugiego położenie zamknięte, odpowiadające połączeniu mechanicznemu i elektrycznemu, oraz położenie otwarte. Wyłącznik automatyczny tego typu jest wyposażony w mechanizm obciążający z elementem magazynowania energii i mechanizmem otwierania. Mechanizm obciążający zawiera sprężynę zamykającą, która może przemieszczać się od stanu obciążenia do stanu spoczynkowego, oraz zawiera zaczep zamykający, który może zablokować sprężynę zamykającą w stanie jej obciążenia. Sprężyna zamykająca jest związana ze stykiem ruchomym w ten sposób, że zwolnienie sprężyny zamykającej przemieszcza styk ruchomy do jego położenia zamknięcia. Mechanizm obciążający zawiera ponadto mechanizm napędu, którego element napędzający, na przykład rączka wahliwa, napędza mechanizm wolnego biegu przewidziany do przemieszczania sprężyny zamykającej do stanu obciążenia. Mechanizm otwierający zawiera sprężynę otwierającą, która może przemieszczać się ze stanu obciążenia do stanu spoczynku i ze stanu spoczynku do stanu obciążenia, oraz zaczep otwierający, który może zablokować sprężynę otwierającą w stanie obciążenia. Sprężyna otwierająca jest związana ze stykiem ruchomym tak, że zwolnienie sprężyny otwierającej przemieszcza styk ruchomy do położenia otwartego, a przemieszczenie styku ruchomego do położenia zamkniętego powoduje obciążenie sprężyny otwierającej.
Wyłącznik automatyczny tego typu może znajdować się w stanie zamkniętym, w stanie otwartym nieobciążonym i w stanie otwartym obciążonym. W stanie obciążonym i otwartym nieobciążonym, zaczep otwierający może znajdować się albo w położeniu nie zatrzaśniętym, które jest zwykle położeniem spoczynkowym, do którego zaczep elastycznie powraca, albo w położeniu zatrzaśniętym. W rzeczywistości zaczep może być przyciągnięty w sposób ciągły do położenia zatrzaśnięcia, na przykład za pomocą urządzenia wyzwalającego, uruchamiającego zaczep z powodu uszkodzenia elektrycznego występującego na linii, lub za pomocą przycisku otwierającego, zatrzaskiwanego przez zaczep zewnętrzny dla umożliwienia przeprowadzenia czynności w aparaturze łączeniowej.
Wyłącznik automatyczny zazwyczaj może być ponownie włączony tylko wtedy, gdy spełnione są trzy warunki: mechanizm obciążający musi być obciążony, drążek przełączający musi znajdować się w położeniu otwartym oraz zaczep otwierający musi znajdować się w położeniu zatrzaśniętym. Trzy powyższe warunki, spełnione jednocześnie, definiują stan wyłącznika automatycznego zwany „gotowy do zamknięcia”.
W katalogu elementów nisko-napięciowych Merlin Gerin'a z 1989 roku została ujawniona aparatura łączeniowa w postaci wyłącznika automatycznego o nazwie handlowej Masterpact, zwierającego wskaźnik stanu gotowości do zamknięcia urządzenia łączeniowego. Działanie tego znanego urządzenia przedstawiono na rysunkach pos. I do pos. III.
Mechanizm obciążający 10 wyłącznika automatycznego 12 zawiera element magazynowania energii ze sprężyną 14 współpracującą z dźwignią obciążającą 16. Dźwignia obciążająca 16 jest zamocowana obrotowo na nieruchomym trzpieniu 18 i zawiera wałek 20 dociśnięty do krzywki obciążającej 22 zamocowanej na wale 24. Wał 24 podpiera drugą krzywkę wskaźnikową 26 wskazującą stan wyłącznika automatycznego 12, dociskaną przez palec 28 wskaźnika 30 zamocowanego obrotowo na nieruchomym trzpieniu 32. Wskaźnik 30 ma ściankę 34 w postaci wycinka walca, widzianego przez okienko 36 w panelu sterowania 38 wyłącznika automatycznego 12. Wskaźnik 30 może przyjmować dwa położenia: jedno przedstawione na pos. II i pos. III, odpowiadające stanowi nieobciążania mechanizmu obciążającego 10, i drugie - przedstawione na pos. I - odpowiadające stanowi obciążenia. W stanie obciążenia mechanizmu obciążającego 10, tzn. gdy sprężyna 14 jest maksymalnie rozciągnięta (pos. I), palec 28 wpada do wycięcia 40 krzywki wskaźnikowej 26, a wskaźnik 30 obraca się do takiego położenia, w którym znak stanu obciążenia wyłącznika automatycznego pojawia się w okienku 36. Gdy mechanizm obciążający 10 jest nieobciążony (pos. II i pos. III), palec 28 dociska do cylindrycznego obrzeża 42 krzywki wskaźnikowej 26, a w okienku 36 pojawia się inna część ścianki 34, z innym odpowiednim znakiem. Wskaźnik 30 zawiera ponadto czwarte ramię 44 działające na ramkę wodzika 46, przesuwając ją w lewo (patrząc na rysunek) tak długo aż wyłącznik automatyczny 12 nie znajdzie się w stanie obciążenia. Ponadto, wyłącznik automatyczny 12 ma wskaźnik otwarcia 48 (pos. III) zamocowany na trzpieniu 50, będącym przedłużeniem trzpienia wskaźnika obciążenia 30, w płaszczyźnie równoległej do pokazanej na pos. I. Wskaźnik otwarcia 48 jest przesunięty do położePL 194 955 B1 nia kątowego, (nie pokazane), co pozwala na to aby znak stanu otwarcia wyłącznika automatycznego 12 ukazywał się w okienku 52 w panelu sterowania 38 wyłącznika automatycznego 12. Wskaźnik otwarcia 48 ma ponadto palec 54, który sprzęga się z krzywką 56 podpieraną przez drążek przełączający 58, gdy osiąga on położenie zamknięte. Powoduje to obrót wskaźnika otwarcia 48 do położenia przedstawionego na pos. III i pokazanie się w okienku 52 znaku stanu zamknięcia wyłącznika automatycznego 12. W tym położeniu, trwale zamocowane do wskaźnika ramię 60 sprzęga się z ramką wodzika 46 i przesuwa ją w lewo (patrząc na rysunek) tak długo, aż wyłącznik automatyczny 12 nie znajdzie się w stanie otwarcia. Ponadto, mechanizm otwierający wyłącznika automatycznego 12 ma zaczep otwierający 64, który może przyjąć położenie zablokowania (pos. II), w którym zapobiega przemieszczaniu drążka przełączającego 58 z jego położenia zamkniętego do położenia otwartego, albo może przyjąć położenie otwarte (pos. I, pos. III), w którym przemieszczenie drążka przełączającego 58 jest możliwe. Zaczep otwierający 64 ma ramię 66 działające na ramkę wodzika 46 i popychające ją w lewo (pos. II), tak żeby zaczep otwierający 64 znalazł się w położeniu odblokowanym. Ramka wodzika 46 jest na rysunku odchylona na prawo, a położenie takie jak na pos. I może osiągnąć jedynie wtedy, gdy spełnione są wszystkie trzy warunki stanu „gotowy do zamknięcia”. W tym położeniu, ramka wodzika 46 uruchamia styk elektryczny (nie pokazano), który uruchamia wskaźnik świetlny na panelu sterowania 38. Ponadto, ramka wodzika 46 tworzy w tym położeniu, i tylko w tym położeniu, sprzężenie mechaniczne między elementem sterowania zamykaniem 68 (przyciskiem zamykającym) a zaczepem zamykającym 70, prze znaczonym do zwolnienia krzywki obciążenia 22 tak, że żaden rozkaz zamykania za pomocą przycisku 68 jest niemożliwy tak długo, aż wyłącznik automatyczny 12 nie znajdzie się w stanie gotowości do zamknięcia. Wadą wyłącznika automatycznego 12 jest brak wskaźnika mechanicznego, tzn. urządzenia czysto mechanicznego, widocznego dla operatora i wskazującego, za pomocą swojego położenia lub swojego stanu, stan gotowości do zamknięcia wyłącznika automatycznego.
W opisie patentowym EP A 0 721 647 ujawniono wskaźnik mechaniczny wskazujący stan gotowości do zamknięcia urządzenia, odbierający informację z części ruchomej, której jedno położenie jest charakterystyczne dla stanu „gotowy do zamknięcia”. Rozwiązanie to jest stosunkowo niewygodne do zastosowania, ponieważ wymaga wielu specyficznych części o specyficznych rozmiarach. Ponadto, rozwiązanie to dostarcza operatorowi bardzo obfitą informację, która nie zawsze okazuje się praktyczna.
Celem niniejszego wynalazku jest zapewnienie operatorowi informacji mechanicznej, reprezentatywnej dla stanu gotowości do zamknięcia urządzenia łączeniowego, w nieskomplikowanej, taniej i praktycznej do odczytania formie.
Aparatura łączeniowa mająca co najmniej jeden biegun, z których każdy ma co najmniej jedną parę elementów stykowych a co najmniej jeden element stykowy każdej pary jest ruchomy, zawierająca sprężynę otwierającą, układ magazynowania energii sprzężony mechanicznie z mechanizmem obciążającym przy dowolnym położeniu par elementów stykowych, zaczep zamykający blokujący układ magazynowania energii w stanie obciążenia, zaś układ kinetyczny obejmujący układ magazynowania energii, sprężynę otwierającą i ruchome elementy stykowe zawiera ponadto układ do przemieszczania par elementów stykowych do położenia zamknięcia i do obciążania sprężyny otwierającej po rozładowaniu układu magazynowania energii, zaś obciążona sprężyna otwierająca ma układ do ustawiania par elementów stykowych w ich położenie otwarcia, przy czym z układem kinetycznym jest sprzężony zaczep otwierający, a z mechanizmem obciążającym jest sprzężony mechanicznie co najwyżej dwupołożeniowy ruchomy wskaźnik urządzenia wskazującego zawierającego także wskaźnik mechaniczny stanu gotowości do zamknięcia aparatury łączeniowej, który jest sprzężony mechanicznie z parą elementów stykowych i z zaczepem otwierającym, według wynalazku jest charakterystyczny tym, że wskaźnik mechaniczny urządzenia wskazującego jest wskaźnikiem trójpołożeniowym i jest sprzężony mechanicznie z ramką wodzika, umieszczoną między elementem sterowania zamykaniem a układem magazynowania energii, przy czym element sterowania zamykaniem jest sprzężony mechanicznie z zaczepem zamykającym.
Korzystnie, wskaźnik mechaniczny jest zamocowany obrotowo na trzpieniu i ma pierwsze ramię, drugie ramię, trzecie ramię i czwarte ramię.
Korzystnie, z ramką wodzika jest sprzężona rozłącznie powierzchnia czynna czwartego ramienia wskaźnika mechanicznego.
Korzystnie, z zaczepem otwierającym jest sprzężona rozłącznie powierzchnia czynna trzeciego ramienia wskaźnika mechanicznego.
Korzystnie, z parą elementów stykowych jest sprzężona rozłącznie powierzchnia czynna drugiego ramienia wskaźnika mechanicznego.
PL 194 955 B1
Korzystnie, z mechanizmem obciążającym jest sprzężona rozłącznie powierzchnia czynna pierwszego ramienia wskaźnika mechanicznego.
Zaletą aparatury łączeniowej, według wynalazku jest to, że zawiera tylko jeden wskaźnik, zamiast dwóch stosowanych w znanych rozwiązaniach. Takie rozwiązanie jest korzystne z ergonomicznego punktu widzenia, ponieważ operator odbiera jedynie istotną informację, a nie bezużyteczne, zbędne informacje, wskazujące operatorowi stany „nieobciążony”, „obciążony gotowy do zamknięcia” i „gotowy do zamknięcia”. Stan „nie gotowy do zamknięcia”, w znanych rozwiązaniach wskaźnika, faktycznie nie zapewnia żadnej dodatkowej informacji, gdy wskaźnik obciążenia znajduje się w położeniu „nieobciążony”.
Wskaźnik, według wynalazku, jest wielofunkcyjny, ponieważ steruje on także dezaktywacją elementu sterowania zamykaniem, a zatem zmniejszona zostaje liczba elementów aparatury. Funkcja rozłączania elementu sterowania zamykaniem jest potrzebna dla zapobiegania zamknięć bez obciążenie, tzn. w aparaturze łączeniowej, której zaczep otwierający znajduje się w położeniu odblokowania. Zamknięcie bez obciążenia faktycznie powoduje znaczne wyładowanie energii, która musi być zaabsorbowana przez końcówki ograniczników przesuwu, przewidziane dla mniejszych udarów.
Przedmiot wynalazku, w przykładach wykonania, został uwidoczniony na rysunku, na którym pos. I przedstawia znany mechanizm obciążający wyłącznika automatycznego w stanie gotowym do zamknięcia; pos. II - mechanizm z pos. I w stanie otwartym nieobciążonym; pos. III - mechanizm z pos. I w stanie zamkniętym nieobciążonym; fig. 1 - schemat funkcjonalny aparatury łączeniowej, według wynalazku, w położeniu otwartym; fig. 2 - schemat funkcjonalny mechanizmu obciążającego układ magazynowania energii aparatury łączeniowej z fig. 1, w położeniu obciążonym; fig. 3 - schemat funkcjonalny aparatury z fig. 1, w stanie zamkniętym i nieobciążonym; fig. 4 - schemat funkcjonalny aparatury z fig. 3, w stanie zamkniętym i obciążonym; fig. 5 - schemat funkcjonalny aparatury z fig. 3, w stanie gotowym do zamknięcia, zaś fig. 6 - schemat funkcjonalny aparatury z fig. 3, w stanie zatrzaśniętym, otwartym i obciążonym.
Aparatura łączeniowa w postaci wyłącznika automatycznego, przedstawiona na fig. 1 i 2, ma po dwa oddzielne elementy stykowe 72 i 74 na każdym biegunie. Ruchomy element stykowy 72 jest połączony, za pomocą pręta 76, z drążkiem przełączającym 58, wspólnym dla wszystkich biegunów. Wyłącznik zawiera ponadto urządzenie robocze do rozwierania i zwierania biegunów, wyposażone w układ magazynowania energii 14. Drążek przełączający 58 jest wałkiem przemieszczającym ruchomy element stykowy 72 wyłącznika automatycznego między położeniem otwartym i położeniem zamkniętym. Ruchomy element stykowy 72 składa się z dwóch części, z których jedna stanowi podparcie zamocowane obrotowo na nieruchomym trzpieniu i odchylone przez pręt 76, a druga część jest zamocowana obrotowo na trzpieniu części pierwszej i zawiera pola stykowe. Urządzenie robocze zawiera układ kinetyczny 62 otwierania i zamykania (fig. 4 i 5), który jest złożony z dźwigni obciążającej 16, pręta łączącego 78, haka otwierającego 84 i zapadki otwierającej 86. Pręt łączący 78 jest dołączony jednym końcem, poprzez oś 80, do ramienia drążka przełączającego 58, podczas gdy drugi koniec 82 pręta łączącego 78 jest zamocowany na obrotowym haku otwierającym 84. Hak otwierający 84 jest podtrzymywany przez zapadkę otwierającą 86, która opiera się o zaczep otwierający 64. Pręt łączący 78 jest zagięty, gdy drążek przełączający 58 znajduje się w położeniu otwartym, natomiast, gdy drążek przełączający 58 znajduje się w położeniu zamkniętym, pręt łączący 78 jest rozwarty. Sprężyna otwierająca 88, w stanie rozciągniętym, łączy oś 80, będącą punktem zamocowania końca pręta łączącego 78, z drążkiem przełączającym 58 i nieruchomym sworzniem, ustawiając drążek przełączający 58 w położeniu otwartym. Gdy bieguny zostają zamknięte sprężyna automatycznie napręża się.
Urządzenie robocze zawiera ponadto mechanizm obciążający 10 (fig. 2) z układem magazynowania energii 14. Obciążenie tego mechanizmu jest przeprowadzane za pomocą krzywki obciążającej 22, zamocowanej klinowo na wałku obciążającym 24. Wałek obciążający 24 jest napędzany zgodnie z ruchem wskazówek zegara (patrząc na rysunek), przez urządzenie zębatki pierścieniowej zapadkowej (nie pokazane). Krzywka obciążająca 22 współpracuje z wałkiem 20 dźwigni obciążającej 16. Dźwignia obciążająca 16 podpiera palec łączący 89 sprężystego układu magazynowania energii 14, zawierającego sprężynę naciskową, zwaną sprężyną zamykającą, prowadzoną w obudowie teleskopowej. Dźwignia obciążająca 16 należy również do układu kinetycznego otwierania i zamykania, ponieważ ma także palec 90 współpracujący z prętem łączącym 78, który obracając dźwignię obciążającą 16, przemieszcza pręt łączący 78 i drążek przełączający 58 do położenia zamkniętego, gdy następuje zwolnienie układu magazynowania energii 14. W położeniu obciążonym (fig. 2), krzywka obciążająca 22 jest stabilizowana przez zapadkę zamykającą 91, która jest zablokowana przez zaczep zamykający 70.
PL 194 955 B1
Przedstawiony na fig. 3-6 panel sterowania 38 wyłącznika automatycznego 12 ma element sterowania zamykaniem 68 i wskaźnik mechaniczny 30 wskazujący stan obciążenia lub brak obciążenia aparatu łączeniowego. Wskaźnik mechaniczny 30 stanowi dźwignia obracająca się wokół trzpienia 32 i pokazująca czoło wizualizacji 34, w postaci wycinka walca, przesuwającego się w okienku 36 w panelu sterowania 38 wyłącznika automatycznego 12. Wskaźnik mechaniczny 30 jest odchylany za pomocą sprężyny rozciąganej 92, w kierunku zgodnym ze wskazówkami zegara (patrząc na rysunek). Wskaźnik mechaniczny 30 ma pierwsze ramię 28 z powierzchnią czynną 29 współpracującą z krzywką wskaźnikową 26, pewnie zamocowaną do wałka obciążającego 24. Krzywka wskaźnikowa 26 ma wycięcie 40, w którym pierwsze ramię 28 może się swobodnie zmieścić, gdy wałek obciążający 24 osiągnie swoje położenie obciążenia (fig. 4-6). Wskaźnik mechaniczny 30 ma drugie ramię 54 z powierzchnią czynną 55 sprzęgającą się z drążkiem przełączającym 58, w położeniu przedstawionym na fig. 4. Wskaźnik mechaniczny 30 ma jeszcze trzecie ramię 94 z powierzchnią czynną 95 sprzęgającą się z ramieniem 96 zaczepu otwierającego 64, gdy ten ostatni znajduje się w po położeniu odblokowanym (fig. 6). Wskaźnik mechaniczny 30 ma również czwarte ramię 44, którego powierzchnia czynna 45 współpracuje z ramką wodzika 46. Ramka wodzika 46 ma podłużną prowadnicę 99 współpracującą z nieruchomą osią 100, dającą jej jednak pewien stopień swobody przesuwu i obrotu. Na fig. 6-9 ramka wodzika 46 jest lekko przesunięty na prawo, do położenia, w którym może współpracować z elementem sterowania zamykaniem 68, tj. przyciskiem zamykającym, aby ręcznie przenosić rozkaz zamknięcia do zaczepu zamykającego 70.
Na fig. 3 jest przedstawiony taki stan wyłącznika automatycznego 12, w którym drążek przełączający 58 znajduje się w położeniu zamknięcia, ale obciążanie układu magazynowania energii 14 jeszcze się nie zaczęło. Pierwsze ramię 28 wskaźnika mechanicznego 30 spoczywa na cylindrycznym obrzeżu 42 krzywki wskaźnikowej 26, a wskaźnik mechaniczny 30 znajduje się w pierwszym położeniu, które umożliwia ukazanie się w okienku 36 części wycinka walca 34 z naniesionym znakiem charakteryzującym stan „nieobciążony” wyłącznika automatycznego 12. W tym położeniu, ramka wodzika 46 jest popychana, przez czwarte ramię 44 wskaźnika mechanicznego 30, poza jej położenie sprzęgające z przyciskiem zamykającym 68 i zaczepem zamykającym 70, co powoduje, że przycisk zamykający 68 jest nieczynny.
Obrót wałka obciążającego 24 (fig. 2), zgodny z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, powoduje obrót krzywki obciążającej 22, a w efekcie obrót dźwigni obciążającej 16 wokół nieruchomego trzpienia 18, powodując ściśnięcie sprężyny zamykającej układu magazynowania energii 14. Przy końcu przesuwu obciążającego, krzywka obciążająca 22 sprzęga się z zapadką zamykającą 91, zablokowaną przez zaczep zamykający 70 mający kształt półksiężyca, co uniemożliwia kontynuowanie obrotu. Położenie to odpowiada strefie sprzęgania między krzywką obciążającą 22 a wałkiem 20 dźwigni obciążającej 16, w której wałek 20 staje się elementem napędzającym krzywkę obciążającą 22.
Przy końcu przesuwu obciążającego, pierwsze ramię 28 wskaźnika mechanicznego 30 jest tak umiejscowione, że napotyka wycięcie 40 krzywki obciążenia 22. Jego obrót jest jednak ograniczony przez sprzężenie drugiego ramienia 54 z drążkiem przełączającym 58 znajdującym się w położeniu zamkniętym. Jednak wskaźnik mechaniczny 30 obraca się dzięki obciążeniu wywieranemu przez jego sprężynę powrotną 92, do położenia przedstawionego na fig. 4. W tym położeniu, ramka wodzika 46 jest ciągle popychana przez czwarte ramię 44 wskaźnika mechanicznego 30 poza jej położenie sprzęgające z przyciskiem zamykającym 68 i zaczepem zamykającym 70 tak, że przycisk zamykający 68 jest ciągle nieczynny. Wskaźnik mechaniczny 30 umożliwia pojawienie się w okienku 36 części wycinka walca 34 ze znakiem charakteryzującym stan „obciążenie rozłączone” wyłącznika automatycznego 12, tzn. stan, w którym zamknięcie wyłącznika automatycznego jest niedopuszczalne, chociaż układ gromadzenia energii 14 w postaci sprężyny obciążającej jest naprężony.
Obrót zaczepu otwierającego 64 od położenia przedstawionego na fig. 4, zwalnia zapadkę otwierającą 86, która z kolei zwalnia hak 84. Hak 84 obracając się powoduje, że pręt łączący 78 przekracza punkt martwy, poza którym gwałtownie się zagina powodując obrót drążka przełączającego 58 do jego położenia otwartego (fig. 5), podczas gdy zaczep otwierający 64 przechodzi do położenia spoczynkowego.
W położeniu tym, żadne z trzech ramion 28, 54, 94 wskaźnika mechanicznego 30 nie bierze udziału. Dlatego wskaźnik mechaniczny 30 jest obracany zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara przez sprężynę powrotną 92, dopóki nie ukaże się w okienku 36 znak charakteryzujący stan „gotowy do zamknięcia” wyłącznika automatycznego 12. Obrót wskaźnika mechanicznego 30 zwalnia również ramkę wodzika 46, która jest popychana na prawo do położenia przedstawionego na fig. 5.
PL 194 955 B1
Jeżeli operator naciśnie przycisk zamykający 68 obróci się on wokół swojego trzpienia, powodując obrót ramki wodzika 46 zgodnie z ruchem wskazówek zegara, dopóki nie sprzęgnie się ona z zaczepem zamykającym 70 i nie przemieści go do położenia odblokowania. Obrót zaczepu zamykającego 70 zwalnia zapadkę zamykającą 91 i dźwignię obciążającą 16, która w wyniku działania siły układu magazynowania energii 14, w postaci sprężyny obciążającej (fig. 2), obraca się gwałtownie jednocześnie przemieszczając krzywkę obciążenia 22 i wałek obciążający 24 z powrotem do położenie nieobciążonego. Palec 90 dźwigni obciążającej 16 powoduje wygięcie pręta łączącego 78 i obrót drążka przełączającego 58 do położenia zamkniętego. Na zakończenie tej fazy, wyłącznik automatyczny 12 znajduje się w położeniu pokazanym na fig. 3.
Jeśli, natomiast przy położeniu przedstawionym na fig. 4, ciągły rozkaz otwarcia będzie przekazywany do zaczepu otwierającego 64, ten ostatni spowoduje otwarcie wyłącznika automatycznego 12, ale pozostanie on w położeniu odblokowanym przedstawionym na fig. 6. W tym położeniu, zaczep otwierający 64 sprzęga się z trzecim ramieniem 94 wskaźnika mechanicznego 30, przemieszczając go do położenia „obciążony rozłączony”.
Można sobie oczywiście wyobrazić różne modyfikacje przedstawionego rozwiązania. W szczególności możliwe jest zapewnienie pośredniego działania zaczepu otwierającego 64 na wskaźnik mechaniczny 30, za pomocą ramki wodzika 46. Aby to zrobić, wystarczy, po pierwsze, zapewnić element oporowy, który będzie współpracował z zaczepem otwierającym 64, odsuwając ramkę wodzika 46 od przycisku zamykającego 68, gdy ten ostatni znajdzie się w położeniu odblokowanym. Po drugie, trzeba zapewnić szczelinę w postaci łuku w ramce wodzika 46, w którą będzie wchodził i, w której będzie się ślizgał palec czwartego ramienia 44 wskaźnika mechanicznego 30. Gdy zaczep otwierający 64 będzie się przemieszczał do położenia odblokowanego, palec wskaźnika przemieści się do położenia zablokowanego. Gdy wskaźnik znajdzie się w położeniu, gotowy do zamknięcia, szczelina w kształcie łuku ramki wodzika 46, z centralnie przesuwającym się czopem, umożliwi obrót ramki wodzika 46, gdy na tę ostatnią działa przycisk zamykający 68.
Ponadto, może być zapewniony, co najmniej jeden styk elektryczny, dający wskazanie różnych stanów wskaźnika. Styki te mogą być uruchamiane w bardzo prosty sposób za pomocą, co najmniej jednej krzywki, trwale scalonej ze wskaźnikiem.
Wynalazek został opisany w odniesieniu do wyłącznika automatycznego. Może być jednak również zastosowany do dowolnego aparatu łączeniowego, z elementami akumulacji energii, na przykład aparatu łączeniowego działającego jako przełącznik. Aparat łączeniowy może być jednobiegunowy albo wielobiegunowy, przy czym drążek przełączający i styk ruchomy mogą być całkowicie połączone ze sobą lub nawet mogą stanowić jedną całość. Aparat łączeniowy może być ograniczający. W tym przypadku istnieje połączenie przegubowe między częścią elementu stykowego podpierającego pole kontaktowe i częścią elementu stykowego połączonego z drążkiem przełączającym. Aparat łączeniowy może być nieograniczający, w którym to przypadku połączenie przegubowe nie jest konieczne.
Wskaźnik może obracać się wokół osi urojonej. Może również przyjmować postać ramki wodzika przemieszczającej się w okienku.
Wynalazek ma zastosowanie zarówno do aparatów niskonapięciowych jak i wysokonapięciowych.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Aparatura łączeniowa mająca, co najmniej jeden biegun, z których każdy ma, co najmniej jedną parę elementów stykowych a co najmniej jeden element stykowy każdej pary jest ruchomy, zawierająca sprężynę otwierającą, układ magazynowania energii sprzężony mechanicznie z mechanizmem obciążającym przy dowolnym położeniu par elementów stykowych, zaczep zamykający blokujący układ magazynowania energii w stanie obciążenia, zaś układ kinetyczny obejmujący układ magazynowania energii, sprężynę otwierającą i ruchome elementy stykowe zawiera ponadto układ do przemieszczania par elementów stykowych do położenia zamknięcia i do obciążania sprężyny otwierającej po rozładowaniu układu magazynowania energii, zaś obciążona sprężyna otwierająca ma układ do ustawiania par elementów stykowych w ich położenie otwarcia, przy czym z układem kinetycznym jest sprzężony zaczep otwierający, a z mechanizmem obciążającym jest sprzężony mechanicznie co najwyżej dwupołożeniowy ruchomy wskaźnik urządzenia wskazującego zawierającego także wskaźnik mechaniczny stanu gotowości do zamknięcia aparatury łączeniowej, który jest sprzężony mechanicznie z parą elementów stykowych i z zaczepem otwierającym, znamienna tym, że wskaźnik mechaPL 194 955 B1 niczny (30) urządzenia wskazującego jest wskaźnikiem trójpołożeniowym i jest sprzężony mechanicznie z ramką wodzika (46) umieszczoną między elementem sterowania zamykaniem (68) a układem magazynowania energii (14), przy czym element sterowania zamykaniem (68) jest sprzężony mechanicznie z zaczepem zamykającym (70).
  2. 2. Aparatura łączeniowa, według zasttz. 1, zni^r^i^r^nća tym, że wskaźnikmechaniczny(30) jest zamocowany obrotowo na trzpieniu (32) i ma pierwsze ramię (28), drugie ramię (54), trzecie ramię (94) i czwarte ramię (44).
  3. 3. Aparatura łączeniowa, według 1 albo 2, znamienna tym, że z ramką wodzika (46) jess sprzężona rozłącznie powierzchnia czynna (45) czwartego ramienia (44) wskaźnika mechanicznego (30).
  4. 4. Aparatura według zastrz. 1 albo 2, znam ienna tym, że z zaczepem otwierającym (64) jest sprzężona rozłącznie powierzchnia czynna (95) trzeciego ramienia (94) wskaźnika mechanicznego (30).
  5. 5. łączeniowa, według zas^z. 1 alt^co 2, znam ienna tym, że z parąelementów ssykowych (72, 74) jest sprzężona rozłącznie powierzchnia czynna (55) drugiego ramienia (54) wskaźnika mechanicznego (30).
  6. 6. Aparatufałączeniowa, wedługzassrz. ł albo 2, znamiennatym, żez mechanizmem obciążającym (10) jest sprzężona rozłącznie powierzchnia czynna (29) pierwszego ramienia (28) wskaźnika mechanicznego (30).
PL336036A 1998-10-30 1999-10-15 Aparatura łączeniowa PL194955B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9813881A FR2785444B1 (fr) 1998-10-30 1998-10-30 Appareillage de coupure comportant un organe mecanique de visualisation a trois positions

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL336036A1 PL336036A1 (en) 2000-05-08
PL194955B1 true PL194955B1 (pl) 2007-07-31

Family

ID=9532359

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL336036A PL194955B1 (pl) 1998-10-30 1999-10-15 Aparatura łączeniowa

Country Status (20)

Country Link
US (1) US6144002A (pl)
EP (1) EP0997919B1 (pl)
JP (1) JP4454734B2 (pl)
KR (1) KR100695635B1 (pl)
CN (1) CN1103489C (pl)
AU (1) AU754416B2 (pl)
BR (1) BR9904986B1 (pl)
CA (1) CA2283991C (pl)
CZ (1) CZ298125B6 (pl)
DE (1) DE69929873T2 (pl)
EA (1) EA001841B1 (pl)
ES (1) ES2258320T3 (pl)
FR (1) FR2785444B1 (pl)
HU (1) HUP9903981A3 (pl)
ID (1) ID25949A (pl)
MY (1) MY125151A (pl)
PL (1) PL194955B1 (pl)
TR (1) TR199902695A2 (pl)
TW (1) TW434623B (pl)
ZA (1) ZA996752B (pl)

Families Citing this family (35)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19826200A1 (de) * 1998-06-10 1999-12-16 Siemens Ag Ein- und ausfahrbares Schaltgerät mit einer von der Schaltstellung abhängigen Einrichtung zum Abschließen
KR100325408B1 (ko) * 1999-10-26 2002-03-04 이종수 회로차단기용 접점개폐장치
DE19957391C1 (de) 1999-11-24 2001-03-29 Siemens Ag Einrichtung zur Steuerung der Einschaltung eines Leistungsschalters
DE10044058C1 (de) * 2000-08-31 2001-12-13 Siemens Ag Elektrischer Schalter
FR2818796B1 (fr) * 2000-12-22 2003-02-07 Schneider Electric Ind Sa Mecanisme d'assistance a la fermeture pour un appareillage electrique de coupure et mecanisme d'entrainement d'un appareillage electrique muni d'un tel mecanisme d'assistance
CN1299308C (zh) * 2004-07-30 2007-02-07 常熟开关制造有限公司(原常熟开关厂) 自动转换开关的指示装置
CZ300138B6 (cs) * 2006-01-25 2009-02-18 Oez, S. R. O. Signalizacní ústrojí stavu termomagnetické spoušte, zvlášte u výkonového jistice
CN101154529B (zh) * 2006-09-29 2010-08-11 希捷爱斯(上海)电气有限公司 一种直动式三工位开关手动操作的位置锁定机构
KR100807546B1 (ko) * 2006-10-17 2008-02-29 엘에스산전 주식회사 기중 차단기 및 그에 사용되는 링크
KR200437402Y1 (ko) * 2006-10-17 2007-11-30 엘에스산전 주식회사 기중 차단기 및 그에 사용되는 차단스프링
US7696447B2 (en) * 2007-06-01 2010-04-13 Eaton Corporation Electrical switching apparatus and stored energy assembly therefor
KR100890754B1 (ko) * 2007-07-12 2009-03-26 엘에스산전 주식회사 기중 차단기용 투입작동 가능 표시장치 및 이를 갖는 기중차단기
KR100882399B1 (ko) * 2007-08-20 2009-02-05 엘에스산전 주식회사 자동 풀림 링크 기구를 구비한 회로 차단기 및 이에사용되는 자동풀림 링크 기구
KR100850422B1 (ko) * 2007-08-20 2008-08-04 엘에스산전 주식회사 기중차단기의 투입스프링 차징장치
EP2109125A1 (en) 2008-04-10 2009-10-14 ABB Technology AG Spring drive unit comprising a spring state indicator, operating device comprising such spring drive unit, and a spring state indicator
US7906740B2 (en) * 2008-04-15 2011-03-15 General Electric Company Readiness for closing indicator for circuit breakers
CN101325135A (zh) * 2008-07-25 2008-12-17 施耐德(陕西)宝光电器有限公司 一种弹簧操动机构
KR101015296B1 (ko) * 2008-12-31 2011-02-15 엘에스산전 주식회사 캠 회전 지연기능을 구비한 회로차단기
US8058580B2 (en) * 2009-09-16 2011-11-15 Eaton Corporation Electrical switching apparatus and linking assembly therefor
US8304672B2 (en) * 2009-12-21 2012-11-06 Schneider Electric USA, Inc. Wireless remote racking mechanism
US8410389B2 (en) * 2009-12-29 2013-04-02 Schneider Electric USA, Inc. Remote drive for disconnector/isolator used in switchgear
US8217291B2 (en) * 2010-03-04 2012-07-10 Eaton Corporation Electrical switching apparatus and status indicating assembly therefor
DE102010011997B4 (de) * 2010-03-18 2023-02-02 Siemens Aktiengesellschaft Antriebsvorrichtung für eine Spannwelle eines Federkraftantriebes eines elektrischen Schalters sowie elektrischer Schalter mit einer derartigen Antriebsvorrichtung
CN102280318A (zh) * 2010-06-12 2011-12-14 上海电科电器科技有限公司 可合闸状态指示装置
DE102010036222B4 (de) * 2010-08-30 2023-08-17 Siemens Aktiengesellschaft Anordnung mit einem elektrischen Schalter
DE102011086694A1 (de) * 2011-11-21 2013-05-23 Siemens Aktiengesellschaft Leistungsschalter für Mittelspannungs-Schaltanlagen
FR2985600B1 (fr) 2012-01-06 2014-11-28 Schneider Electric Ind Sas Disjoncteur electrique de puissance a accumulateur d'energie et a dispositif de signalisation perfectionne de l'etat de fonctionnement
US8809711B2 (en) * 2012-07-31 2014-08-19 Siemens Aktiengesellschaft Electrical contact position indicator apparatus, systems and methods of operation
DE102013207215A1 (de) * 2013-04-22 2014-10-23 Siemens Aktiengesellschaft Elektrischer Schalter, insbesondere Mittelspannungsschalter
CN106328402B (zh) * 2015-06-30 2018-07-03 上海电科电器科技有限公司 电器开关的指示装置
USD842258S1 (en) * 2016-03-29 2019-03-05 Kevin Somers Electrical circuit breaker charge cam
CN105957769A (zh) * 2016-06-15 2016-09-21 西电气有限公司 一种箱型真空断路器
CN110911141A (zh) * 2019-12-12 2020-03-24 百胜电气有限公司 变压器柜内开关指示器及柜体
MX2023009871A (es) 2021-02-25 2023-08-30 Jst Power Equipment Inc Sistema de conmutacion que tiene disyuntor accionado por cadena y metodos asociados.
WO2022178964A1 (en) * 2021-02-25 2022-09-01 Jst Power Equipment, Inc. Switchgear system having truck driven shutter mechanism

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS55108118A (en) * 1979-02-13 1980-08-19 Tokyo Shibaura Electric Co Motorrdriven spring operating device for circuit breaker
DE2932355C2 (de) * 1979-08-09 1982-10-28 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Speicherantrieb
US4301342A (en) * 1980-06-23 1981-11-17 General Electric Company Circuit breaker condition indicator apparatus
DE3342468A1 (de) 1983-11-24 1985-06-05 Brown, Boveri & Cie Ag, 6800 Mannheim Elektrisches schaltgeraet
FR2589626B1 (fr) * 1985-10-31 1989-03-03 Merlin Gerin Mecanisme de commande d'un disjoncteur equipe d'un systeme accumulateur d'energie
JP2646767B2 (ja) * 1989-11-16 1997-08-27 富士電機株式会社 回路遮断器の開閉機構
JP2813098B2 (ja) * 1992-09-02 1998-10-22 三菱電機株式会社 開閉装置の操作機構
FR2701596B1 (fr) * 1993-02-16 1995-04-14 Merlin Gerin Disjoncteur télécommande à came de réarmement.
JP3095590B2 (ja) * 1993-09-24 2000-10-03 株式会社東芝 回路遮断器
US5981887A (en) * 1997-12-23 1999-11-09 General Electric Company Contact position indicator for an industrial-rated circuit breaker
US5981888A (en) * 1998-01-14 1999-11-09 General Electric Company Closing spring lock-out mechanism for an industrial rated circuit breaker

Also Published As

Publication number Publication date
AU754416B2 (en) 2002-11-14
HUP9903981A3 (en) 2000-09-28
EP0997919B1 (fr) 2006-02-15
MY125151A (en) 2006-07-31
ID25949A (id) 2000-11-16
EA199900885A2 (ru) 2000-06-26
FR2785444A1 (fr) 2000-05-05
TR199902695A3 (tr) 2000-07-21
CN1103489C (zh) 2003-03-19
JP4454734B2 (ja) 2010-04-21
EA001841B1 (ru) 2001-08-27
EA199900885A3 (ru) 2000-08-28
KR100695635B1 (ko) 2007-03-15
EP0997919A1 (fr) 2000-05-03
BR9904986B1 (pt) 2013-09-10
ES2258320T3 (es) 2006-08-16
US6144002A (en) 2000-11-07
AU5714199A (en) 2000-05-04
JP2000149726A (ja) 2000-05-30
CA2283991C (en) 2008-05-13
HU9903981D0 (en) 2000-01-28
CA2283991A1 (en) 2000-04-30
PL336036A1 (en) 2000-05-08
CZ382299A3 (cs) 2000-07-12
CZ298125B6 (cs) 2007-06-27
ZA996752B (en) 2000-05-02
DE69929873D1 (de) 2006-04-20
TR199902695A2 (xx) 2000-07-21
TW434623B (en) 2001-05-16
CN1253366A (zh) 2000-05-17
FR2785444B1 (fr) 2000-12-15
HUP9903981A2 (hu) 2000-08-28
BR9904986A (pt) 2000-09-05
KR20000029413A (ko) 2000-05-25
DE69929873T2 (de) 2006-09-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL194955B1 (pl) Aparatura łączeniowa
TW432764B (en) A device for control of discharge and disengagement of an energy storage device when extraction of a plug-in circuit breaker is performed
GB2385887A (en) Sliding door locks
SU1600637A3 (ru) Электромеханическое устройство дл дистанционного управлени открытием замка двери транспортного средства
US7978458B2 (en) Locking device and withdrawable rack provided with said locking device
US4975673A (en) Circuit breaker apparatus including trip display mechanism
JP3711663B2 (ja) 回路しゃ断器の外部操作ハンドル装置
US4916422A (en) Apparatus for electrically operating a circuit breaker
US5032697A (en) Actuating device for an electrical switch
US4220936A (en) Manually operated generator circuit breaker
JPH11120887A (ja) 開閉装置盤の扉インターロック装置
JP3738551B2 (ja) 負荷開閉器の状態表示装置
JP3042644B2 (ja) ガス開閉器のロック機構
JP3678545B2 (ja) 開閉装置操作機構のインターロック装置
CA1136192A (en) Manually operated generator circuit breaker
JP3082584B2 (ja) ばね蓄勢操作装置
US20070175739A1 (en) Locking apparatus
JPH064517Y2 (ja) 回路開閉装置の操作装置
JPH062185Y2 (ja) しや断器の手動投入装置
JP3738554B2 (ja) 開閉器のインターロック装置
JPH076587Y2 (ja) 遮断器の投入バネ蓄勢装置
JPS6364021B2 (pl)
JPH0553091U (ja) 遮断器
MXPA98009122A (en) Lock, in particular locked lock for an exterior door