PL194491B1 - Wagon kontenerowy do transportu kontenerów lub wymiennych pojemników w sieci kolejowej - Google Patents

Wagon kontenerowy do transportu kontenerów lub wymiennych pojemników w sieci kolejowej

Info

Publication number
PL194491B1
PL194491B1 PL331399A PL33139999A PL194491B1 PL 194491 B1 PL194491 B1 PL 194491B1 PL 331399 A PL331399 A PL 331399A PL 33139999 A PL33139999 A PL 33139999A PL 194491 B1 PL194491 B1 PL 194491B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
recesses
wagon according
wagon
containers
carriage
Prior art date
Application number
PL331399A
Other languages
English (en)
Other versions
PL331399A1 (en
Inventor
Wolfram Höhne
Original Assignee
Elze Waggonbau Gmbh & Co Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Elze Waggonbau Gmbh & Co Kg filed Critical Elze Waggonbau Gmbh & Co Kg
Publication of PL331399A1 publication Critical patent/PL331399A1/xx
Publication of PL194491B1 publication Critical patent/PL194491B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D3/00Wagons or vans
    • B61D3/16Wagons or vans adapted for carrying special loads
    • B61D3/20Wagons or vans adapted for carrying special loads for forwarding containers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Handcart (AREA)
  • Packages (AREA)
  • Ship Loading And Unloading (AREA)
  • Warehouses Or Storage Devices (AREA)

Abstract

1. Wagon kontenerowy do transportu konte- nerów lub wymiennych pojemników w sieci kole- jowej, z podwoziem, umieszczonym na dwóch, zaopatrzonych w ko la, wózkach i maj acym dwa zewn etrzne, po laczone ze sob a wspornikami poprzecznymi, wsporniki wzd lu zne, znamienny tym, ze zewn etrzne wsporniki wzd lu zne (5) bie- gn a w obszarze wózków (4) w skierowanych na zewn atrz wyst epach (7), w s asiedztwie których znajduj a si e wybrania (8), w których z kolei osa- dzone s a cz esciami swego obwodu, obrotowo i uchylnie, ko la (3). PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest wagon kontenerowy do transportu kontenerów lub wymiennych pojemników w sieci kolejowej.
Tego typu wagony kontenerowe stosowane są w szerokim zakresie dla zmiany rodzaju transportu pomiędzy samochodami ciężarowymi i frachtami okrętowymi. Tak zwane kontenery ISO podlegają w zakresie swych wymiarów zewnętrznych normom ustalonym w drodze porozumień międzynarodowych. Jednak pojemniki wymienne buduje się coraz większe, aby można było transportować jak najwięcej lekkich towarów o dużej objętości. W przypadku pojazdów szynowych istnieją jednak ograniczenia co do wysokości i szerokości, narzucone przez obowiązujący w skali międzynarodowej profil odniesienia dla tych pojazdów. Z tego też powodu jedyna możliwość polega na jak najniższym usytuowaniu powierzchni załadunkowej dla tych pojemników wymiennych. To z kolei napotyka pewne ograniczenia.
Aby wagon kontenerowy był kompatybilny względem innych wagonów kolejowych, zderzaki i urządzenia cięgłowe są umieszczone na znormalizowanej wysokości. Ze względów statycznych wymagana jest minimalna wysokość zewnętrznych wsporników wzdłużnych, na których umieszczone są pojemniki. Koła i wózki, usytuowane pod podwoziem wagonu kontenerowego, wymagają również minimalnej wysokości, ponieważ obniżenie wysokości poniżej wielkości minimalnej powoduje nieproporcjonalnie duży wzrost oporów tocznych i zużycia kół, a zatem zmniejsza bezpieczeństwo transportu towarów. W znanych wagonach kontenerowych cały ciężar działający na wózek jest poprzez środkową obrotową panewkę wózka i główny wspornik poprzeczny przenoszony na podwozie, przy czym główny wspornik poprzeczny łączy ze sobą oba zewnętrzne wsporniki wzdłużne. Wskutek tego wysokość głównego wspornika poprzecznego sumuje się z wysokościami wózka i zewnętrznego wspornika wzdłużnego, w związku z czym podwozie jest w całości usytuowane nad wózkiem i kołami.
Celem wynalazku jest opracowanie wagonu kontenerowego, który umożliwia bezpieczny i tani transport znacznie wyższych pojemników wymiennych, przy jednoczesnym wyeliminowaniu przedstawionych powyżej wad.
Wagon kontenerowy do transportu kontenerów lub wymiennych pojemników w sieci kolejowej, z podwoziem umieszczonym na dwóch zaopatrzonych w koła wózkach i mającym dwa zewnętrzne, połączone ze sobą wspornikami poprzecznymi wsporniki wzdłużne, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zewnętrzne wsporniki wzdłużne biegną w obszarze wózków w skierowanych na zewnątrz występach, w sąsiedztwie których znajdują się wybrania, w których z kolei osadzone są częściami swego obwodu, obrotowo i uchylnie, koła.
Korzystnie koła usytuowane są w każdym wybraniu jedno za drugim.
Korzystnie koła są swobodnie uchylne w wybraniach.
Korzystnie wybrania mają ograniczniki, zaokrąglone we wzdłużnych kierunkach wybrań.
Korzystnie każde z wybrań rozciąga się pomiędzy ograniczającą w kierunku wzdłużnym podwozie głowicą i usytuowanym z drugiej strony danego wózka wspornikiem poprzecznym.
Korzystnie pomiędzy dwoma przyporządkowanymi jednemu wózkowi wybraniami przebiega wewnętrzny wspornik wzdłużny, połączony z głowicą i sąsiadującym z wózkiem wspornikiem poprzecznym.
Korzystnie wewnętrzny wspornik wzdłużny składa się z kilku połączonych ze sobą, płaskich, skrzynkowych elementów kształtowych, zaś w jego centralnej części znajduje się górna panewka przegubu obrotowego, łączącego z wózkiem.
Korzystnie zaopatrzony w górną panewkę przegubu skrzynkowy element kształtowy ma mniejszą wysokość niż sąsiadujące z nim skrzynkowe elementy kształtowe wewnętrznego wspornika wzdłużnego.
Korzystnie nad każdym z przegubów obrotowych, pomiędzy zewnętrznymi wspornikami wzdłużnymi, znajduje się płaski pomocniczy wspornik poprzeczny, zaopatrzony w sprężyste elementy ślizgowe, wsparte na powierzchniach podporowych wózka.
Korzystnie powierzchnie podporowe znajdują się na górnej powierzchni stanowiącej wózek ramy, na biegnącym w poprzek wózka wsporniku.
Korzystnie podwozie jest zaopatrzone w transportową powierzchnię załadunkową, której płaszczyzna biegnie poniżej płaszczyzny, wyznaczonej przez punkty odbojowe zderzaków.
PL 194 491 B1
Korzystnie zewnętrzne wsporniki wzdłużne biegną pomiędzy powierzchnią załadunkową i głowicami, na których umieszczone są zderzaki i urządzenia sprzęgowe, w skierowanych do góry pochyleniach.
Korzystnie powierzchnia załadunkowa rozciąga się wzdłuż podwozia i osłania w zasadzie całkowicie obszary nad wózkami.
Korzystnie powierzchnia załadunkowa ma w swym środkowym obszarze pomiędzy zewnętrznymi wspornikami wzdłużnymi szerokość, odpowiadającą w przybliżeniu szerokości transportowanych kontenerów lub wymiennych pojemników.
Korzystnie zewnętrzne wsporniki wzdłużne są w obszarze wózka zaopatrzone w podłużny otwór, przyporządkowany kołu uruchamiającemu na wózku.
Rozwiązanie według wynalazku umożliwia takie opuszczenie zewnętrznych wsporników wzdłużnych, otaczających powierzchnię załadunkową wagonu kontenerowego, iż powierzchnia załadunkowa może się znajdować nieznacznie powyżej umieszczonych pod nią kół, przy czym koła mogą zachować wielkość wymaganą do przenoszenia ciężaru oraz dla utrzymania niewielkiego oporu tocznego.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia wagon kontenerowy w schematycznym widoku z boku, fig. 2 - wagon kontenerowy w widoku z góry, zaś fig. 3 - wagon kontenerowy w przekroju wzdłuż linii II-II na fig. 2.
Wagon kontenerowy 1 składa się w zasadzie z podwozia 2 i dwóch, zaopatrzonych w koła 3 wózków 4, przy czym ma od zewnątrz biegnące w kierunku wzdłużnym zewnętrzne wsporniki wzdłużne 5, połączone ze sobą wspornikami poprzecznymi 6 i zaopatrzonymi w obszarze wózków 4 w skierowane na zewnątrz występy 7, w sąsiedztwie których znajdują się wybrania 8, w których z kolei osadzone są częściami swego obwodu, obrotowo i uchylnie, koła 3.
W każdym wybraniu 8 koła 3 są ustawione parami jedno za drugim. Wybrania 8 maja przy tym wymiary dopuszczające dowolny ruch uchylny kół 3 i zaopatrzonych w nie wózków 4. Wybrania 8 mają ograniczniki 9, 10, zaokrąglone we wzdłużnych kierunkach wybrań. Każde z wybrań rozciąga się pomiędzy ograniczającą w kierunku wzdłużnym podwozie 2 głowicą 11 i usytuowanym na odwrotnych względem głowicy 11 stronach każdego z wózków 4 wspornikiem poprzecznym 12. Pomiędzy dwoma przyporządkowanymi jednemu wózkowi 4 wybraniami 8 na podwoziu 2 przebiega wewnętrzny wspornik wzdłużny 13, połączony z głowicą 11 i s ąsiadującym z wózkiem 4 wspornikiem poprzecznym 12.
Wewnętrzny wspornik wzdłużny 13 składa się z kilku, połączonych ze sobą, płaskich, skrzynkowych elementów kształtowych 14, 15, zaś w jego centralnej części znajduje się górna panewka 17 przegubu. Zaopatrzony w górną panewkę 17 przegubu, skrzynkowy element kształtowy 15 ma mniejszą wysokość niż sąsiadujące z nim skrzynkowe elementy kształtowe 14 wewnętrznego wspornika wzdłużnego 13. Nad każdym z przegubów obrotowych znajduje się płaski pomocniczy wspornik poprzeczny 19, który łączy ze sobą oba zewnętrzne wsporniki wzdłużne 5 i jest zaopatrzony w sprężyste elementy ślizgowe 20, wsparte na powierzchniach podporowych 21 wózka 4. Powierzchnie podporowe 21 znajdują się na górnej powierzchni 22 stanowiącej wózek 4 ramy 23, na biegnącym w poprzek wózka 4 wsporniku 24. Podwozie 2 jest zaopatrzone w powierzchnię załadunkową 25, przeznaczoną do umieszczenia wymiennych pojemników 26 lub kontenerów. Płaszczyzna powierzchni załadunkowej 25 biegnie poniżej płaszczyzny, wyznaczonej przez punkty odbojowe 27 zderzaków 28 wagonu kontenerowego. Zewnętrzne wsporniki wzdłużne 5 biegną pomiędzy powierzchnią załadunkową 25 i głowicami 11, na których umieszczone są zderzaki 28 i urządzenia sprzęgowe 29, w biegnących do góry pochyleniach 30. Powierzchnia załadunkowa 25 biegnie przy tym wzdłuż podwozia 2 i rozciąga się na tyle daleko, że obszary 31 nad wózkami 4 są w zasadzie całkowicie osłonięte.
Powierzchnia załadunkowa 25 ma w swym, usytuowanym pomiędzy wózkami 4, środkowym obszarze 32 szerokość, odpowiadającą w przybliżeniu szerokości transportowanych kontenerów lub wymiennych pojemników 26.
Zewnętrzne wsporniki wzdłużne 5 są w obszarze wózka 4 zaopatrzone w podłużny otwór 33, przyporządkowany kołu uruchamiającemu 34 dla (nie przedstawionego) hamulca postojowego.

Claims (15)

1. Wagon kontenerowy do transportu kontenerów lub wymiennych pojemników w sieci kolejowej, z podwoziem, umieszczonym na dwóch, zaopatrzonych w koła, wózkach i mającym dwa zewnętrzne, połączone ze sobą wspornikami poprzecznymi, wsporniki wzdłużne, znamienny tym, że zewnętrzne wsporniki wzdłużne (5) biegną w obszarze wózków (4) w skierowanych na zewnątrz wy4
PL 194 491 B1 stępach (7), w sąsiedztwie których znajdują się wybrania (8), w których z kolei osadzone są częściami swego obwodu, obrotowo i uchylnie, koła (3).
2. Wagon według zastrz. 1, znamienny tym, że koła (3) usytuowane są w każdym wybraniu (8) jedno za drugim.
3. Wagon według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że koła (3) są swobodnie uchylne w wybraniach (8).
4. Wagon według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że wybrania (8) mają ograniczniki (9, 10), zaokrąglone we wzdłużnych kierunkach wybrań.
5. Wagon według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że każde z wybrań (8) rozciąga się pomiędzy ograniczającą w kierunku wzdłużnym podwozie (2) głowicą (11) i usytuowanym z drugiej strony danego wózka (4) wspornikiem poprzecznym (12).
6. Wagon według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że pomiędzy dwoma przyporządkowanymi jednemu wózkowi (4) wybraniami (8) przebiega wewnętrzny wspornik wzdłużny (13), połączony z głowicą (11) i sąsiadującym z wózkiem (4) wspornikiem poprzecznym (12).
7. Wagon według zastrz. 6, znamienny tym, że wewnętrzny wspornik wzdłużny (13) składa się z kilku połączonych ze sobą płaskich, skrzynkowych elementów kształtowych (14, 15), zaś w jego centralnej części znajduje się górna panewka (17) przegubu obrotowego (18), łączącego z wózkiem (4).
8. Wagon według zastrz. 7, znamienny tym, że zaopatrzony w górną panewkę (17) przegubu skrzynkowy element kształtowy (15) ma mniejszą wysokość niż sąsiadujące z nim skrzynkowe elementy kształtowe (14) wewnętrznego wspornika wzdłużnego (13).
9. Wagon według zastrz. 7, znamienny tym, że nad każdym z przegubów obrotowych (18) pomiędzy zewnętrznymi wspornikami wzdłużnymi (5), znajduje się płaski pomocniczy wspornik poprzeczny (19), zaopatrzony w sprężyste elementy ślizgowe (20), wsparte na powierzchniach podporowych (21) wózka (4).
10. Wagon według zastrz. 9, znamienny tym, że powierzchnie podporowe (21) znajdują się na górnej powierzchni (22) stanowiącej wózek (4) ramy (23), na biegnącym w poprzek wózka (4) wsporniku (24).
11. Wagon według zastrz. 1, znamienny tym, że podwozie (2) jest zaopatrzone w transportową powierzchnię załadunkową (25), której płaszczyzna biegnie poniżej płaszczyzny wyznaczonej przez punkty odbojowe (27) zderzaków (28).
12. Wagon według zastrz. 1 albo 11, znamienny tym, że zewnętrzne wsporniki wzdłużne (5) biegną pomiędzy powierzchnią załadunkową (25) i głowicami (11), na których umieszczone są zderzaki (28) i urządzenia sprzęgowe (29), w skierowanych do góry pochyleniach (30).
13. Wagon według zastrz. 11, znamienny tym, że powierzchnia załadunkowa (25) rozciąga się wzdłuż podwozia (2) i osłania w zasadzie całkowicie obszary (31) nad wózkami (4).
14. Wagon według zastrz. 11 albo 13, znamienny tym, że powierzchnia załadunkowa (25) ma w swym środkowym obszarze (32) pomiędzy zewnętrznymi wspornikami wzdłużnymi (5) szerokość odpowiadającą w przybliżeniu szerokości transportowanych kontenerów lub wymiennych pojemników (26).
15. Wagon według zastrz. 1, znamienny tym, że zewnętrzne wsporniki wzdłużne (5) są w obszarze wózka (4) zaopatrzone w podłużny otwór (33), przyporządkowany kołu uruchamiającemu (34) na wózku (4).
PL331399A 1998-02-11 1999-02-11 Wagon kontenerowy do transportu kontenerów lub wymiennych pojemników w sieci kolejowej PL194491B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19805429A DE19805429A1 (de) 1998-02-11 1998-02-11 Behältertragwagen zum Transport von Containern oder Wechselbehältern auf dem Eisenbahnnetz

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL331399A1 PL331399A1 (en) 1999-08-16
PL194491B1 true PL194491B1 (pl) 2007-06-29

Family

ID=7857298

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL331399A PL194491B1 (pl) 1998-02-11 1999-02-11 Wagon kontenerowy do transportu kontenerów lub wymiennych pojemników w sieci kolejowej

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0936123B1 (pl)
AT (1) ATE312741T1 (pl)
CZ (1) CZ291256B6 (pl)
DE (2) DE19805429A1 (pl)
NO (1) NO319564B1 (pl)
PL (1) PL194491B1 (pl)
RO (1) RO117780B1 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102004049721A1 (de) * 2004-10-11 2006-04-20 Steffen Cernohorsky Ladegutbehälter für den fahrweggebundenen Transport und Fahrzeug hierfür
CN104057968B (zh) * 2014-06-25 2017-06-16 中车齐齐哈尔车辆有限公司 一种集装箱平车的车架
DE102016007415B3 (de) * 2016-06-20 2017-09-07 Waggonbau Graaff Gmbh Vorbau in einem Untergestell eines Güterwagens und Verfahren für die Montage eines Vorbaus
AT520110B1 (de) 2017-05-31 2019-08-15 Rail Cargo Wagon Austria Gmbh Untergestell für einen Plattformwagen

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4805539A (en) * 1987-05-07 1989-02-21 Trinity Industries, Inc. Well car end structure having frameless radial truck
FR2627446B1 (fr) * 1988-02-18 1990-07-20 Arbel Fauvet Rail Sa Wagon a plateforme surbaissee
DE4126166A1 (de) * 1991-08-07 1993-02-11 Graaff Gmbh Untergestell fuer einen fuer hohe achslasten ausgelegten eisenbahnkesselwagen
DE29616316U1 (de) * 1996-09-19 1998-01-22 Waggonfabrik Talbot Gmbh & Co Eisenbahngüterwagen zum Transport von Ladebehältern

Also Published As

Publication number Publication date
PL331399A1 (en) 1999-08-16
CZ291256B6 (cs) 2003-01-15
EP0936123A2 (de) 1999-08-18
RO117780B1 (ro) 2002-07-30
DE19805429A1 (de) 1999-08-12
NO990629L (pl) 1999-08-12
ATE312741T1 (de) 2005-12-15
EP0936123B1 (de) 2005-12-14
NO319564B1 (no) 2005-08-29
DE59912907D1 (de) 2006-01-19
NO990629D0 (pl) 1999-02-10
EP0936123A3 (de) 2000-05-17
CZ43899A3 (cs) 1999-09-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4274776A (en) Depressed center spine piggyback/container railcar
RU178602U1 (ru) Сочлененный вагон-платформа
CZ281159B6 (cs) Železniční nákladní vůz
CS261869B2 (en) Hinge connection for town and suburb railway traffic vehicles
US4339996A (en) Articulated railway car
CZ297213B6 (cs) Nízkopodlazní clánkové kolejové vozidlo, zejména tramvajové
HU221835B1 (hu) Vasúti kocsi
PL122717B1 (en) Set of wagons
US3707125A (en) Railway trucks
RU2445220C2 (ru) Вагон для перевозки дорожных автомобилей с подвижными опорными плоскостями между позицией перевозки и позицией движения между вагонами, а также поезд, составленный из таких вагонов
PL194491B1 (pl) Wagon kontenerowy do transportu kontenerów lub wymiennych pojemników w sieci kolejowej
CZ284478B6 (cs) Nákladní vůz na sypký materiál
CZ119994A3 (en) Wagon
US4480554A (en) Articulated rail car for vehicular trailers
DK168369B1 (da) Jernbanetogenhed med gennemgående, lavtliggende vognbund
FR2717435A1 (fr) Procédé et système de chargement et déchargement de wagons pour le transport de véhicules routiers et wagons adaptés.
US5829823A (en) Post carriage for a box-shaped cargo body of a truck
CZ127793A3 (en) Four-wheel wagon
RU2136525C1 (ru) Бимодальная транспортная система
SK120298A3 (en) Articulated wagon for combined transport, especially of road vehicles
PL180361B1 (pl) Wagon skrajny zestawu kolejowego, zwlaszcza do transportu naczep i kontenerów PL
CZ278144B6 (en) Rail-vehicle bogie.
JP4823380B1 (ja) 長尺貨物輸送用の連結車両
RU2267425C1 (ru) Тележка рельсовая
PL184568B1 (pl) Pojazd kolejowy do łączonego transportu szynowo drogowego

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20080211