PL184568B1 - Pojazd kolejowy do łączonego transportu szynowo drogowego - Google Patents

Pojazd kolejowy do łączonego transportu szynowo drogowego

Info

Publication number
PL184568B1
PL184568B1 PL97321129A PL32112997A PL184568B1 PL 184568 B1 PL184568 B1 PL 184568B1 PL 97321129 A PL97321129 A PL 97321129A PL 32112997 A PL32112997 A PL 32112997A PL 184568 B1 PL184568 B1 PL 184568B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
vehicle
railway vehicle
vehicle according
rail
railway
Prior art date
Application number
PL97321129A
Other languages
English (en)
Other versions
PL321129A1 (en
Inventor
Chappet@Philippe
Lambert@Michel
Filhol@Jean@Jacques
Original Assignee
Gec Alsthom Transport Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gec Alsthom Transport Sa filed Critical Gec Alsthom Transport Sa
Publication of PL321129A1 publication Critical patent/PL321129A1/xx
Publication of PL184568B1 publication Critical patent/PL184568B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D3/00Wagons or vans
    • B61D3/10Articulated vehicles
    • B61D3/12Articulated vehicles comprising running gear interconnected by loads
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D3/00Wagons or vans
    • B61D3/04Wagons or vans with movable floors, e.g. rotatable or floors which can be raised or lowered
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D3/00Wagons or vans
    • B61D3/16Wagons or vans adapted for carrying special loads
    • B61D3/18Wagons or vans adapted for carrying special loads for vehicles
    • B61D3/182Wagons or vans adapted for carrying special loads for vehicles specially adapted for heavy vehicles, e.g. public work vehicles, trucks, trailers
    • B61D3/184Wagons or vans adapted for carrying special loads for vehicles specially adapted for heavy vehicles, e.g. public work vehicles, trucks, trailers the heavy vehicles being of the trailer or semi-trailer type

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Platform Screen Doors And Railroad Systems (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)
  • Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)
  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
  • Vehicle Cleaning, Maintenance, Repair, Refitting, And Outriggers (AREA)
  • Railway Tracks (AREA)
  • Handcart (AREA)

Abstract

1. Pojazd kolejowy do laczonego trans- portu szynowo-drogowego, zawierajacy ostoje z ruchomaplatformaoraz wózki rozmieszczo- ne po obu stronach tej platformy, czopy ostoi, które sa umieszczone przed pierwsza osia wózków wagonowych w stosunku do srodka ostoi, która zawiera jednostke przekazujaca obciazenie pomiedzy pierwszaos i druga os wóz- ka, znamienny tym, ze zawiera element (12) do centrowania ostoi (2) pojazdu kolejowego (1) w zadanym wzorcu wymiarów, przy czym element (12) zamocowany jest wokól czopa (6) ostoi (2) pojazdu kolejowego (1) przez co samo- nastawny czop sterowany jest bocznie przez element sterujacy (13). FIG 2 PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem niniejszego wynalazkujest pojazd kolejowy do łączonego transportu szynowo-drogowego, znajdujący zastosowanie w transporcie ciężarówek wagonami kolejowymi.
Pojazd kolejowy do łączonego transportu szynowo-drogowego jest specjalnie przystosowany do pojazdów drogowych, takich jak na przykład ciężarówki, przyczepy i naczepy, aczkolwiek może również utrzymywać wszystkie towary, które mogą być wzdłużnie umieszczane na podłodze pojazdu kolejowego, za pomocą odpowiednich przystosowanych zespołów.
Taki pojazd kolejowy może transportować na przykład kontenery.
Z transportem na wagonach kolejowych pojazdów drogowych, a zwłaszcza ciężarówek i naczep, związane są liczne trudności wynikające z ich wymiarów zewnętrznych.
W rzeczywistości, wymiary różnych pojazdów drogowych uniemożliwiają załadowanie ich na zwykłe wagony, co jest związane z ich gabarytami.
Wzorzec wymiarów B+ powstał z przekształcenia wzorca wymiarów UIC związanego z transportem dużych kontenerów.
184 568
We wzorcu wymiarów B+ wymiary szerokości i wysokości są identycznejak w przypadku wzorca UIC, lecz jest mniej ograniczający na poziomie górnych naroży.
Pojazd kolejowy do łączonego transportu szynowo-kolejowego powinien wpisywać się we wzorzec wymiarów B+, oraz wykorzystywać wózek wagonowy z kołami o klasycznych średnicach.
Pojazd kolejowy do łączonego transportu szynowo-drogowego, zawierający ostoję z ruchomąplatformą, oraz wózki rozmieszczone po obu stronach tej platformy, czopy ostoi, które są umieszczone przed pierwszą osią wózków wagonowych w stosunku do środka ostoi, która zawiera jednostkę przekazującą obciążenie pomiędzy pierwsząoś i drugą oś wózka, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera element do centrowania ostoi pojazdu kolejowego w zadanym wzorcu wymiarów, przy czym element zamocowany jest wokół czopa ostoi pojazdu kolejowego przez co samonastawny czop sterowany jest bocznie przez element sterujący.
Grubość ruchomej platformy jest rzędu 50 mm, a użytkowa długość platform pojazdu kolejowego do łączonego transportu szynowo-drogowego jest ograniczona do 16,9 metrów, zaś rozstaw czopów ostoi jest rzędu 17,4 m.
Ruchoma platforma jest bocznie prowadzona przez pionowe podpory ostoi pojazdu kolejowego.
Pionowe przemieszczanie ruchomej platformy jest uzyskiwane za pomocą lin, łańcuchów lub bezkońcowych śrub, które korzystnie są uruchamiane przez sterowane elektrycznie silniki reduktorowe.
Ponadto pionowe przemieszczanie ruchomej platformy jest uzyskiwane za pomocą podnośników.
Korzystnie czop samonastawny jest przymocowany do ostoi pojazdu kolejowego za pomocą dwóch łożysk i jest umieszczony w przegubie kulistym, który jest umieszczony w poprzecznicy wózka przy końcu ostoi pojazdu kolejowego i promieniowo ślizga się w tej poprzecznicy.
Element sterujący jest podnośnikiem.
Zaletąpojazdu kolejowego do łączonego transportu szynowo-drogowego według wynalazku jest uniwersalność jego zastosowań do załadowywania lub rozładowywania.
Innązaletąpojazdu kolejowego do łączonego transportu szynowo-drogowego według wynalazku jest załadowywanie i rozładowywanie pojazdów przy posiadaniu minimalnej infrastruktury naziemnej.
Inną zaletą pojazdu kolejowego do łączonego transportu szynowo-drogowego według wynalazku jest umieszczenie maksymalnej ilości pojazdów na zadanej długości.
Przykład wykonania wynalazku jest uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia wzorzec wymiarów B+, fig. 2 - ogólny widok pojazdu kolejowego do łączonego transportu szynowo-drogowego według wynalazku, fig. 3 - dokładniejszy rozkład pojazdu kolejowego do łączonego transportu szynowo-drogowego według wynalazku, na poziomie wózków wagonowych, fig. 4 - ostoję pojazdu kolejowego według wynalazku, fig. 5 - sposób uzyskiwania korzystnego przemieszczenia ruchomej platformy pojazdu kolejowego, fig. 6 i 7 - elementy do centrowania ostoi pojazdu kolejowego według wynalazku; fig. 8 - załadunek i rozładunek pojazdów drogowych na/z pojazdów kolejowych do łączonego transportu szynowo-drogowego według wynalazku.
Figura 2 przedstawia ogólny widok pojazdu kolejowego do łączonego transportu szynowo-drogowego według wynalazku.
Pojazd kolejowy do łączonego transportu szynowo-drogowego według wynalazku złożony jest z ostoi 2 spoczywającej przy każdym z końców na wózku 3.
Ruchoma platforma 4 może pionowo ślizgać się wewnątrz ostoi 2 pojazdu kolej owego 1.
Pozycja dolna B ruchomej platformy 4 odpowiada roboczemu ustawieniu jednostki pociągowej, a górna pozycja H ruchomej platformy 4 umożliwia załadunek i rozładunek pojazdów drogowych 5.
Po to, by pojazd kolejowy do łączonego transportu szynowo-drogowego według wynalazku przestrzegał wzorca wymiarów dla załadunku i przechodzenia przez łuk, jego ruchoma
184 568 platforma 4 powinna być jak najcieńsza, na przykład rzędu 50 mm, a wózki 3 są rozmieszczone po obu stronach ruchomej platformy 4.
Połączenie platformy z wózkiem wagonowym jest zrealizowane za pomocą czopów 6, posiadających pionowąoś obrotu P, sztywno zamocowanych do ostoi 2, pojazdu kolejowego 1.
Po to, by nie wychodzić poza wzorzec wymiarów B+ w kierunku poprzecznym w czasie przechodzenia przez łuk, pojazd kolejowy 1 do łączonego transportu szynowo-drogowego według wynalazku posiada ruchome platformy 4 z jak najmniejszym rozstawem E na fig. 3.
W tym celu, długość ruchomych platform 4jest taka, by umożliwiać przyjmowanie jedynie zestawów przegubowych, takich jak ciągniki i naczepy.
Ciężarówki z przyczepami powinny więc być rozdzielone i umieszczone na oddzielnych platformach.
Dla przykładu, ruch drogowy we Francjijest utworzony w 70% z przegubowych zestawów ciągnik-naczepa o długości 16,5 m, tak więc użytkowa długość L platform pojazdu kolejowego do łączonego transportu szynowo-drogowego według wynalazkujest ograniczona do 16,9 metrów.
Ponadto, rozstaw E czopów 6 ostoi 2 jest maksymalnie zmniej szony dzięki temu, że czopy 6 sąumieszczone przed pierwsząosią3A wózka wagonowego 3, przy rozłożeniu obciążenia C pomiędzy pierwszą oś 3A i drugą oś 3B wózka wagonowego 3.
Takie rozmieszczenie jest szczegółowo pokazane na fig. 3.
Zgodnie z korzystnym przykładem wykonania pokazanym na fig. 4, ostoja 2 pojazdu kolejowego 1jest z korzyścią utworzona w wyniku spawania automatycznego i posiada dwie boczne powierzchnie 2A i 2b oraz dwa końce 2C w postaci gniazd.
Dwa końce 2C ostoi 2 pojazdu kolejowego 1 napierająna ostoję wózka wagonowego 3 za pośrednictwem ślizgów 7.
Te dwa końce 2C ostoi 2 są połączone z czopami 6 ostoi 2 pojazdu kolejowego 1.
Ruchoma platforma 4 jest bocznie prowadzona przez boczne podpory 8, wykonane w ostoi 2 pojazdu kolejowego 1 i spoczywa w pozycji dolnej na całej długości górnych brzegów dwóch bocznych powierzchni 2A, 2B ostoi 2 pojazdu kolejowego 1.
Jak pokazano na fig. 5, przemieszczanie pionowe ruchomej platformy 4, a wraz z nią utrzymywanego przez niąpojazdu drogowego 5, jest uzyskiwane za pomocą lin 10, łańcuchów lub bezkońcowej śruby, uruchamianych przez sterowane elektrycznie silniki reduktorowe 11.
Pionowe przemieszczanie ruchomej platformy 4 może być również uzyskiwane za pomocą podnośnika.
W wyniku powyżej opisanego rozmieszczenia, pojazd kolejowy do łączonego transportu szynowo-drogowego według wynalazku nie wykracza poza wzorzec wymiarów B+ tak przy załadunku, jak i przy przechodzeniu przez łuk.
Biorąc pod uwagę dane przedstawione wcześniej, pojazd kolejowy do łączonego transportu szynowo-drogowego według wynalazku jest w stanie przechodzić, również z ładunkiem, przez łuk 500 m.
W górnej części pozostaje margines +/- 50 mm dla absorbowania luzów umieszczenia pojazdów drogowych na platformie, oraz ruchów dynamicznych w czasie jazdy.
Przechodzenie przez wewnętrzne łuki rzędu 500 m wymaga zastosowania elementu 12 do centrowania ostoi 2 pojazdu kolejowego 1 do łączonego transportu szynowo-drogowego według wynalazku względem zadanego wzorca wymiarów.
Figury 6 i 7 przedstawiają element 12 do centrowania ostoi 2 pojazdu kolejowego 1.
Element 12 do centrowania ostoi 2 pojazdu kolejowego 1, i w związku z tym ruchomej platformy 4, jest w taki sposób rozmieszczony wokół czopu 6 ostoi 2 pojazdu kolejowego 1, by umożliwić uzyskanie czopa samonastawnego bocznie sterowanego przez element sterujący 13.
Czop samonastawny 6 jest przymocowany do ostoi 2 pojazdu kolejowego 1 za pośrednictwem dwóch łożysk 14.
Czop samonastawny 6 zajmuje miejsce w przegubie kulistym 15.
Przegub kulisty 15 jest umieszczony w poprzecznicy 16 wózka wagonowego przy końcu ostoi 2 pojazdu kolejowego 1, oraz może promieniowo ślizgać się w tej poprzecznicy.
184 568
Promieniowe przemieszczanie przegubu kulistego 15 jest uzyskiwane, na przykład, za pomocą podnośnika.
Figura 8 pokazuje załadunek i rozładunek pojazdów drogowych 5 na/z pojazdu kolejowego 1 do łączonego transportu szynowo-drogowego według wynalazku.
Załadunek lub rozładunek pojazdów drogowych 5 może odbywać się w sposób równoczesny z, odpowiednio, rampy załadunkowej 17 lub rampy rozładunkowej 18.
Połączenie przynajmniej jednego pojazdu kolejowego 1 do łączonego transportu szynowo-drogowego według wynalazku i pojazdu silnikowego VM tworzy jednostkę pociągową 100 do łączonego transportu szynowo-drogowego.
Taka jednostka pociągową do łączonego transportu szynowo-drogowego może również zawierać przynajmniej jeden wagon pasażerski VT, mogący zawierać kabinę maszynisty.

Claims (12)

1. Pojazd kolejowy do łączonego transportu szynowo-drogowego, zawierający ostoję z ruchomąplatformąoraz wózki rozmieszczone po obu stronach tej platformy, czopy ostoi, które sąumieszczone przed pierwszą osiąwózków wagonowych w stosunku do środka ostoi, która zawierajednostkę przekazującąobciążenie pomiędzy pierwsząoś i drugąoś wózka, znamienny tym, że zawiera element (12) do centrowania ostoi (2) pojazdu kolejowego (1) w zadanym wzorcu wymiarów, przy czym element (12) zamocowany jest wokół czopa (6) ostoi (2) pojazdu kolejowego (1) przez co samonastawny czop sterowany jest bocznie przez element sterujący (13).
2. Pojazd według zastrz. 1, znamienny tym, że grubość ruchomej platformy (4) jest rzędu 50 mm.
3. Pojazd według zastrz. 1, znamienny tym, że użytkowa długość (L) platform pojazdu kolejowego do łączonego transportu szynowo-drogowego jest ograniczona do 16,9 metrów
4. Pojazd według zastrz. 1, znamienny tym, że rozstaw (E) czopów (6) ostoi (2) jest rzędu 17,4 m.
5. Pojazd według zastrz. 1, znamienny tym, że ruchoma platforma (4) jest bocznie prowadzona przez pionowe podpory (8) ostoi (2) pojazdu kolejowego (1).
6. Pojazd według zastrz. 5, znamienny tym, że pionowe przemieszczanie ruchomej platformy (4) jest uzyskiwane za pomocą lin, łańcuchów lub bezkońcowych śrub.
7. Pojazd według zastrz. 6, znamienny tym, że liny (10), łańcuchy i bezkońcowe śruby są uruchamiane przez sterowane elektrycznie silniki reduktorowe (11).
8. Pojazd według zastrz. 5, znamienny tym, że pionowe przemieszczanie ruchomej platformy (4) jest uzyskiwane za pomocą podnośników.
9. Pojazd według zastrz. 1, znamienny tym, że czop samonastawny (6) jest przymocowany do ostoi (2) pojazdu kolejowego (1) za pomocą dwóch łożysk (14).
10. Pojazd według zastrz. 1, znamienny tym, że czop samonastawny (6) jest umieszczony w przegubie kulistym (15).
11. Pojazd według zastrz. 10, znamienny tym, że przegub kulisty (15) jest umieszczony w poprzecznicy (16) wózka przy końcu ostoi (2) pojazdu kolejowego (1) i promieniowo ślizga się w tej poprzecznicy.
12. Pojazd według zastrz. 1, znamienny tym, że element sterujący (13)jest podnośnikiem.
PL97321129A 1996-07-16 1997-07-15 Pojazd kolejowy do łączonego transportu szynowo drogowego PL184568B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9608856A FR2751290B1 (fr) 1996-07-16 1996-07-16 Vehicule ferroviaire pour transport combine rail-route et rame de transport comportant un tel vehicule

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL321129A1 PL321129A1 (en) 1998-01-19
PL184568B1 true PL184568B1 (pl) 2002-11-29

Family

ID=9494083

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97321129A PL184568B1 (pl) 1996-07-16 1997-07-15 Pojazd kolejowy do łączonego transportu szynowo drogowego

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0819592B1 (pl)
AT (1) ATE209585T1 (pl)
CZ (1) CZ293933B6 (pl)
DE (1) DE69708532T2 (pl)
DK (1) DK0819592T3 (pl)
FR (1) FR2751290B1 (pl)
HU (1) HU220903B1 (pl)
PL (1) PL184568B1 (pl)
SK (1) SK284084B6 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2009149729A1 (en) * 2008-06-13 2009-12-17 Market Management Limited Rail wagon for transporting vehicles
FR2999514B1 (fr) * 2012-12-18 2015-01-09 Alain Jean Leonard Procede de chargement et de dechargement de poids lourds sur des wagons de ferroutage a partie centrale surbaissee
ES2427432B1 (es) * 2013-06-18 2014-09-02 Vossloh España, S.A. Vagón de ferrocarril para el transporte de semi-remolques
FR3087735B1 (fr) 2018-10-30 2020-11-20 Viia Vehicule ferroviaire pour le transport d’une semi-remorque et procede de chargement d’un tel vehicule ferroviaire

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3357371A (en) * 1965-04-12 1967-12-12 Pullman Inc Container well car
IT218968Z2 (it) * 1989-11-08 1992-11-12 Costamasnaga Spa Carro ferroviario con piano di carico sollevabile ed abbassabile, particolarmente per il trasporto di veicoli stradali, come autocarri e simili
DE4320583A1 (de) * 1993-06-17 1994-12-22 Deutsche Bahn Ag Fahrgestell für Eisenbahnfahrzeuge

Also Published As

Publication number Publication date
CZ203497A3 (cs) 1998-02-18
DE69708532T2 (de) 2002-06-27
SK94397A3 (en) 1998-02-04
DE69708532D1 (de) 2002-01-10
HU9701210D0 (en) 1997-08-28
HUP9701210A2 (hu) 1999-04-28
ATE209585T1 (de) 2001-12-15
FR2751290A1 (fr) 1998-01-23
CZ293933B6 (cs) 2004-08-18
EP0819592B1 (fr) 2001-11-28
HU220903B1 (en) 2002-06-29
PL321129A1 (en) 1998-01-19
FR2751290B1 (fr) 1999-02-26
DK0819592T3 (da) 2002-04-02
EP0819592A1 (fr) 1998-01-21
SK284084B6 (sk) 2004-09-08
HUP9701210A3 (en) 2000-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4685399A (en) Intermodal transport
RU2374107C2 (ru) Способ перегрузки грузов и соответствующая транспортная система
US2841094A (en) System of transporting highway vehicles by rail
US4773336A (en) Railroad bogie for removably supporting coupled semi-trailers
US6460468B1 (en) Intermodal transport system
JPS5650854A (en) Good wagon carrying trailer* etc*
RU2000101805A (ru) Перегрузочная система
US2144081A (en) Transportation of rolling loads
US2010969A (en) Semitrailer
EP0453537B1 (en) Loading and unloading system for the railway transport of giant containers and semitrailers
YU40391B (en) Open cargo waggons for transporting special loads, particularly road vehicles
US2844108A (en) Trailer train
US4653966A (en) Drop-deck intermodal bogie
RU176836U1 (ru) Сочленённый вагон-платформа для комбинированных перевозок
PL184568B1 (pl) Pojazd kolejowy do łączonego transportu szynowo drogowego
DK168369B1 (da) Jernbanetogenhed med gennemgående, lavtliggende vognbund
US3063385A (en) Combination road and railway vehicle
US2855115A (en) System for transferring vehicles to rail cars
US3033129A (en) Systems of freight transportation
EP0784555B1 (en) A method and device for loading and unloading a goods train
RU165448U1 (ru) Сочленённый вагон-платформа для комбинированных перевозок
JP2000085574A (ja) 車両運搬用貨車
CH673442A5 (en) Bimodal transport wagon coupling device
US4397601A (en) Convertible rail-highway vehicle
RU2002110448A (ru) Железнодорожное транспортное средство, предназначенное для перевозки крупногабаритных грузов