PL193623B1 - Katoda, sposób jej wytwarzania i zastosowanie - Google Patents

Katoda, sposób jej wytwarzania i zastosowanie

Info

Publication number
PL193623B1
PL193623B1 PL99342190A PL34219099A PL193623B1 PL 193623 B1 PL193623 B1 PL 193623B1 PL 99342190 A PL99342190 A PL 99342190A PL 34219099 A PL34219099 A PL 34219099A PL 193623 B1 PL193623 B1 PL 193623B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
titanium
ruthenium
substrate
zirconium
cathode
Prior art date
Application number
PL99342190A
Other languages
English (en)
Other versions
PL342190A1 (en
Inventor
Francoise Andolfatto
Francoise Delmas
Original Assignee
Arkema France
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Arkema France filed Critical Arkema France
Publication of PL342190A1 publication Critical patent/PL342190A1/xx
Publication of PL193623B1 publication Critical patent/PL193623B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25BELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES FOR THE PRODUCTION OF COMPOUNDS OR NON-METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25B11/00Electrodes; Manufacture thereof not otherwise provided for
    • C25B11/04Electrodes; Manufacture thereof not otherwise provided for characterised by the material
    • C25B11/051Electrodes formed of electrocatalysts on a substrate or carrier
    • C25B11/073Electrodes formed of electrocatalysts on a substrate or carrier characterised by the electrocatalyst material
    • C25B11/091Electrodes formed of electrocatalysts on a substrate or carrier characterised by the electrocatalyst material consisting of at least one catalytic element and at least one catalytic compound; consisting of two or more catalytic elements or catalytic compounds
    • C25B11/093Electrodes formed of electrocatalysts on a substrate or carrier characterised by the electrocatalyst material consisting of at least one catalytic element and at least one catalytic compound; consisting of two or more catalytic elements or catalytic compounds at least one noble metal or noble metal oxide and at least one non-noble metal oxide
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25BELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES FOR THE PRODUCTION OF COMPOUNDS OR NON-METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25B1/00Electrolytic production of inorganic compounds or non-metals
    • C25B1/01Products
    • C25B1/02Hydrogen or oxygen
    • C25B1/04Hydrogen or oxygen by electrolysis of water
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25BELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES FOR THE PRODUCTION OF COMPOUNDS OR NON-METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25B15/00Operating or servicing cells
    • C25B15/02Process control or regulation
    • C25B15/021Process control or regulation of heating or cooling

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Automation & Control Theory (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Electrodes For Compound Or Non-Metal Manufacture (AREA)
  • Battery Electrode And Active Subsutance (AREA)
  • Inorganic Compounds Of Heavy Metals (AREA)
  • Electrolytic Production Of Non-Metals, Compounds, Apparatuses Therefor (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Catalysts (AREA)

Abstract

1. Katoda, znamienna tym, ze sk lada si e z pod lo za z tytanu, niklu, tantalu, cyrkonu lub nio- bu, lub ich stopów, które to pod lo ze jest pokryte mi edzywarstw a z mieszanego tlenku na bazie tyta- nu i rutenu i warstw a zewn etrzn a z tlenków metali zawieraj ac a tytan, cyrkon i ruten, i stosunek mo- lowy ruten/tytan w mi edzywarstwie jest zawarty w zakresie mi edzy 0,4 a 2,4. PL PL PL PL PL PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy katody, sposobu jej wytarzania i zastosowania. Katoda przydatna jest do wytwarzania chloranów metali alkalicznych drogą elektrolizy odpowiadającego chlorku sodu.
Chociaż aktywacja katod do elektrolitycznej syntezy chloranu sodu stanowiła przedmiot wielu prac, to niewiele badań poświęcono wytwarzaniu właściwych katod.
Wiadomo jest, że podczas elektrolitycznego wytwarzania chloranu sodu obok reakcji prowadzących do produktu końcowego zachodzi wiele reakcji wtórnych. Tak więc na katodzie oprócz redukcji wody do wodoru zachodzi reakcja redukcji jonu podchlorynowego.
Chloran sodu wytwarza się w skali przemysłowej w ogniwach elektrolitycznych, z których każde zawiera kilka katod ze stali miękkiej i kilka anod tytanowych, pokrytych tlenkiem rutenu. Dostarcza się do nich zwykle roztwór elektrolityczny składający się z chlorku sodu w ilości około 100 g/l, chloranu sodu w ilości około 600 g/l i dichromianu sodu w ilości między 2 a 5 g/l. Dichromian sodu stosuje się w celu zmniejszenia lub nawet wyeliminowania reakcji redukcji jonu podchlorynowego.
Mimo ważnej roli odgrywanej przez dichromian sodu w redukcji jonów podchlorynowych i łatwości jego stosowania, chrom(VI) jest obecnie niewskazany, ponieważ tak otrzymany chloran metalu alkalicznego wymaga etapu oczyszczania, ale przede wszystkim ponieważ zanieczyszcza środowisko. W konsekwencji oczywiste jest, ż e znalezienie rozwiązania zastępczego jest ważne z ekologicznego punktu widzenia.
W opisie patentowym nr US 4295951 zaproponowano zastosowanie katody, której podłoże wykonane z tytanu, żelaza lub stopu tytanu, jest pokryte nieprzewodzącą warstwą ochronną, składającą się z filmu z polimeru halogenowego, takiego jak Teflon®.
Ponadto, we francuskim opisie patentowym nr FR2311108 ujawniono katodę, której podłoże stanowi płyta wykonana z tytanu, cyrkonu, niobu lub stopu składającego się głównie z tych metali, na które naniesiona jest warstwa tlenku metalu, zasadniczo składającego się z tlenku jednego lub więcej niż jednego z metali wybranych z rutenu, rodu, palladu, osmu, irydu i platyny, i ewentualnie tlenku jednego lub więcej niż jednego z metali wybranych z wapnia, magnezu, strontu, baru, cynku, chromu, molibdenu, wolframu, selenu i telluru.
Jednakże, według Lindbergha i Simonsona, Journal of the Electrochemical Society, 1990, vol. 137, nr 10, str. 3094-3099, katody te pozwalają jedynie na spowolnienie kinetyki reakcji redukcji jonu podchlorynowego, ale nie jest możliwe wyeliminowanie tej reakcji.
Obecnie zgłaszający opracował katodę, która umożliwia zahamowanie reakcji redukcji jonu podchlorynowego przy jednoczesnym utrzymaniu dobrych właściwości pod względem reakcji redukcji wody.
Ta szczególna katoda składa się z podłoża z pierwiastka wybranego z grupy składającej się z tytanu, niklu, tantalu, cyrkonu, niobu i ich stopów, które to podłoże jest pokryte międzywarstwą z mieszanego tlenku na bazie tytanu i rutenu i warstwą zewnętrzną z tlenków metali zawierającą tytan, cyrkon i ruten, i stosunek molowy ruten/tytan w międzywarstwie jest korzystnie zawarty w zakresie między 0,4 a 2,4.
Korzystnie, międzywarstwa zawiera mieszany tlenek tytanu i rutenu.
Korzystnie warstwa zewnętrzna z tlenków metali zawiera tytan, cyrkon i ruten.
Jeszcze korzystniej, warstwa zewnętrzna składa się głównie z ZrTiO4 w połączeniu z RuO2 i ewentualnie ZrO2 i/lub TiO2.
Zgodnie z wynalazkiem korzystnie jako podłoże stosuje się tytan lub nikiel lub stopy tytanu lub niklu. Jeszcze korzystniej stosuje się tytan.
Stosunek molowy cyrkon/tytan w warstwie zewnętrznej jest generalnie zawarty w zakresie między 0,25 a 9, korzystnie między 0,5 a 2.
Ruten w warstwie zewnętrznej stanowi od 0,1 do 10% molowych, korzystnie 0,1 do 5% molowych w stosunku do metali wchodzących w skład tej warstwy.
Następnym przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania katody, obejmujący następujące etapy:
a) wstępnej obróbki podłoża z tytanu, niklu, tantalu, cyrkonu lub niobu, lub ich stopów;
b) powlekania podłoża po obróbce wstępnej przy użyciu roztworu A, zawierającego zasadniczo tytan i ruten, następnie suszenia i następnie kalcynowania tak powleczonego podłoża, z wytworzeniem podłoża pokrytego międzywarstwą z mieszanego tlenku na bazie tytanu i rutenu, w której to międzywarstwie stosunek molowy ruten/tytan jest zawarty w zakresie między 0,4 a 2,4;
PL 193 623 B1
c) powlekania podłoża otrzymanego w etapie (b) za pomocą roztworu B, zawierającego tytan, cyrkon i ruten, następnie suszenia i następnie kalcynowania podłoża, z wytworzeniem warstwy zewnętrznej z tlenków metali zawierającą tytan, cyrkon i ruten.
Obróbka wstępna ma na celu nadanie powierzchni cechy chropowatości i generalnie polega na poddaniu podłoża piaskowaniu a następnie wymywaniu kwasem, albo na trawieniu za pomocą roztworu wodnego kwasu szczawiowego, kwasu fluorowodorowego, mieszaniny kwasu fluorowodorowego i kwasu azotowego, mieszaniny kwasu fluorowodorowego i gliceryny, mieszaniny kwasu fluorowodorowego, kwasu azotowego i gliceryny, lub mieszaniny kwasu fluorowodorowego, kwasu azotowego i nadtlenku wodoru, a nastę pnie przemywaniu raz lub kilka razy odgazowaną wodą demineralizowaną.
Podłoże może mieć postać płyty litej, blachy perforowanej, siatki metalowej lub koszyka katodowego wykonanego z siatki metalowej lub blachy perforowanej.
Roztwór A generalnie wytwarza się przez reakcję nieorganicznej lub organicznej soli tytanu i rutenu w temperaturze pokojowej i z mieszaniem, z wodą lub w rozpuszczalniku organicznym, ewentualnie w obecności środka chelatującego. Dla ułatwienia rozpuszczenia soli temperaturę można podnieść nieco powyżej temperatury pokojowej.
Korzystnie, poddaje się reakcji sól nieorganiczną lub organiczną tytanu lub rutenu z wodą lub w rozpuszczalniku organicznym, ewentualnie w obecności środka chelatującego.
Tytan i ruten są korzystnie obecne w roztworze A w stężeniu w zakresie od 0,5 do 10 moli/l każdy.
Roztwór B generalnie wytwarza się przez reakcję nieorganicznej lub organicznej soli tytanu, cyrkonu, rutenu i ewentualnie innych metali w temperaturze pokojowej i z mieszaniem, z wodą lub w rozpuszczalniku organicznym, ewentualnie w obecności ś rodka chelatującego. Jeśli reakcja jest egzotermiczna, do chłodzenia mieszaniny reakcyjnej stosuje się łaźnię lodową.
Korzystnie, poddaje się reakcji sól nieorganiczną lub organiczną tytanu, cyrkonu, rutenu i ewentualnie innych metali z wodą lub w rozpuszczalniku organicznym, ewentualnie w obecności środka chelatującego.
Korzystnymi solami tytanu i rutenu są chlorki, tlenochlorki, azotany, tlenoazotany, siarczany i alkoholany. Korzystnie stosuje się chlorki rutenu, chlorki tytanu i tlenochlorki tytanu.
Jako sole cyrkonu, można stosować chlorki, siarczany, chlorki cyrkonylu, azotany cyrkonylu, oraz alkoholany, takie jak cyrkonian butylu.
Szczególnie korzystnie stosuje się chlorki cyrkonu i cyrkonylu.
Jako rozpuszczalnik organiczny można wymienić alkohole lekkie, korzystnie izopropanol i etanol, a jeszcze bardziej korzystnie absolutny etanol i absolutny izopropanol.
Jakkolwiek do wytwarzania roztworu B można stosować zarówno wodę jak i rozpuszczalnik organiczny, to jednakże kiedy sole metalu są stałe w temperaturze pokojowej, korzystne jest stosowanie rozpuszczalnika organicznego.
Zatem, kiedy jako sól metalu stosuje się chlorek cyrkonu, jako rozpuszczalnik stosuje się absolutny etanol lub absolutny izopropanol.
Tytan i cyrkon są generalnie obecne w roztworze każdy w stężeniu w zakresie od 0,5 do 5 moli/l. Stężenie rutenu w roztworze B jest generalnie zawarte między 10-3 a 10-1 moli/l, korzystnie między 10-3 a 5x10-2 moli/l.
Do osadzenia roztworu A na podłożu poddanym uprzedniej obróbce wstępnej można zastosować różne techniki, takie jak zol-żel, powlekanie elektrochemiczne, osadzanie galwanotechniczne, rozpylanie lub powlekanie. Korzystnie podłoże po uprzedniej obróbce wstępnej powleka się roztworem A na przykład za pomocą pędzla. Tak powleczone podłoże następnie suszy się korzystnie na powietrzu i/lub w suszarce w temperaturze poniżej 150°C. Po wysuszeniu podłoże kalcynuje się korzystnie w atmosferze powietrza w temperaturze mię dzy 300 a 600°C, a najkorzystniej mię dzy 450 a 550°C przez czas w zakresie od 10 minut do 2 godzin.
Dla etapu (c) sposobu według wynalazku można stosować takie same techniki osadzania i takie same warunki robocze suszenia i kalcynowania jak w etapie (b), poza tym że osadza się roztwór B.
Do powlekania międzywarstwą i warstwą zewnętrzną podłoża poddanego uprzedniej obróbce wstępnej odpowiednie są także inne techniki, takie jak chemiczne osadzanie par (CVD), fizyczne osadzanie par (PVD) i rozpylanie plazmowe.
Roztwór A może być osadzony zarówno na jednej stronie podłoża poddanego uprzedniej obróbce wstępnej jak i na obu stronach tego podłoża. Również roztwór B może być osadzony na obu stronach podłoża pokrytego międzywarstwą.
PL 193 623 B1
Zależnie od żądanej grubości międzywarstwy, etap (b) sposobu można powtarzać kilka razy.
Podobnie etap (c) sposobu można powtarzać kilka razy.
Grubość międzywarstwy generalnie odpowiada pokryciu w zakresie między 2 a 60 g/m2 podłoża, korzystnie między 20 a 35 g/m2.
Stężenie roztworu A dobiera się tak, aby korzystną grubość można było uzyskać przez rozsądną ilość powtórzeń etapu (b), korzystnie 1 do 4 razy.
Grubość warstwy zewnętrznej odpowiada pokryciu w zakresie między 5 a 70 g/m2 podłoża, korzystnie między 25 a 50 g/m2. Stężenie roztworu B generalnie powinno pozwalać na uzyskanie korzystnej grubości warstwy zewnętrznej przy liczbie powtórzeń etapu (c) poniżej 10, korzystnie od 2 do 5 razy.
Katoda według wynalazku, określona tak jak powyżej, jest szczególnie odpowiednia do wytwarzania chloranu sodu.
Następnym przedmiotem wynalazku jest zastosowanie katody według wynalazku, składającej się z podłoża z tytanu, niklu, tantalu, cyrkonu lub niobu, lub ich stopów, pokrytego międzywarstwą z mieszanego tlenku na bazie tytanu i rutenu, i warstw ą zewnę trzną z tlenków metali zawierają c ą tytan, cyrkon i ruten, przy czym stosunek molowy ruten/tytan w międzywarstwie jest zawarty w zakresie między 0,4 a 2,4, do wytwarzania chloranu metalu alkalicznego przez elektrolizę odpowiadającego chlorku metalu alkalicznego.
Zastosowanie katody według wynalazku w połączeniu z anodą pozwala na elektrolityczne zsyntetyzowanie chloranu metalu alkalicznego z wysoką wydajnością kulombowską i bez stosowania dichromianu sodu.
Metalem alkalicznym jest w szczególności sód.
Korzystnie, katoda zawiera podłoże z tytanu lub niklu lub stopu tytan-nikiel, szczególnie podłoże z tytanu.
Korzystnie, międzywarstwa zawiera mieszany tlenek tytanu i rutenu.
Korzystnie warstwa zewnętrzna z tlenków metali zawiera tytan, cyrkon i ruten. Jeszcze korzystniej, warstwa zewnętrzna składa się głównie z ZrTiO4 w połączeniu z RuO2 i ewentualnie ZrO2 i/lub TiO2.
Stosunek molowy cyrkon/tytan w warstwie zewnętrznej jest generalnie zawarty w zakresie między 0,25 a 9, korzystnie między 0,5 a 2.
Ruten w warstwie zewnętrznej stanowi od 0,1 do 10% molowych, korzystnie 0,1 do 5% molowych w stosunku do metali wchodzących w skład tej warstwy.
Jako anodę można wymienić anody stałowymiarowe (DSA - Dimensionally Stable Anode), które składają się z podłoża tytanowego pokrytego warstwą z mieszanego tlenku tytanu i rutenu. Stosunek molowy ruten/tytan w tej warstwie jest korzystnie zawarty między 0,4 a 2,4.
Poniższe przykłady ilustrują wynalazek bez ograniczania go.
Część eksperymentalna
I. Wytwarzanie katody
a) Obróbka wstępna i osadzanie międzywarstwy
Płytę tytanową o grubości 2 mm i wymiarach 2 cm x 15 cm piaskowano i następnie przemyto rozcieńczonym roztworem kwasu chlorowodorowego w celu usunięcia wszelkich śladów zanieczyszczeń.
Roztwór A, zawierający równomolowe ilości rutenu i tytanu, wytworzono przez zmieszanie w temperaturze pokojowej i z mieszaniem, 2,45 g RuCl3 o czystości powyżej 98%, 3,64 cm3
TiOCl^2HCl zawierającego 127 g/l Ti i 2,5 cm3 absolutnego izopropanolu.
Następnie koniec jednej strony płyty poddanej obróbce wstępnej, stanowiący obszar o wymiarach 2 cm x 5 cm, pokryto za pomocą pędzla roztworem A i pozostawiono na 30 minut w temperaturze pokojowej. Następnie powleczoną płytę suszono przez 30 minut w suszarce w 120°C, po czym kalcynowano w atmosferze powietrza w piecu w temperaturze 500°C przez 30 minut.
Operacje te (powlekanie, suszenie i kalcynowanie) powtórzono jeszcze 3 razy, otrzymując po tych 4 powlekaniach warstwę mieszanego tlenku Ru-Ti odpowiadającą pokryciu około 30 g/m2 płyty.
b) Osadzanie warstwy zewnętrznej.
Procedura ogólna
Miesza się prekursor cyrkonu, rutenu i tytanu, stosując mieszanie, z wodą lub absolutnym etanolem. Tak utworzony roztwór B ochładza się stosując łaźnię lodową i miesza nieprzerwanie do momentu jego wykorzystania.
PL 193 623 B1
Następnie płytę powleczoną w etapie (a) powleka się roztworem B za pomocą pędzla. Następnie powleczoną płytę suszy się przez 30 minut w suszarce w temperaturze 120°C, po czym kalcynuje w atmosferze powietrza w piecu w temperaturze 500° C przez 30 minut.
Te operacje (powlekania, suszenia i kalcynowania) powtarza się kilka razy aż do uzyskania warstwy zewnętrznej odpowiadającej pokryciu między 30 a 45 g/m2 płyty.
II. - Badanie katody
Do oceny tak wytworzonej szczególnej katody stosuje się poniższe trzy roztwory elektrolityczne:
(i) 1N roztwór NaOH w 25°C, w celu badania wydzielania się wodoru, (ii) 1N roztwór NaOH w 25°C zawierający 5 g/l NaClO, w celu badania redukcji jonów podchlorynowych, i (iii) 1N roztwór NaOH w 25°C zawierający 5 g/l NaClO i 5 g/l Na2Cr2O7^2H2O, w celu badania hamowania redukcji jonów podchlorynowych przez dichromian.
Roztwór elektrolityczny (i) przy zastosowaniu standardowej elektrody kalomelowej (ECS) pozwala na scharakteryzowanie elektrody za pomocą wartości potencjału katodowego, Ekat, dla danej gęstości prądu.
Krzywa prąd/napięcie otrzymana dla roztworu elektrolitycznego (ii) ma plateau prądu między -0,8 a -1,2 V/ECS. Wartość odpowiadająca temu plateau jest prądem granicznym dla redukcji jonu podchlorynowego, ired.
Krzywa prąd/napięcie zarejestrowana podczas badania katod przy użyciu roztworu elektrolitycznego (iii) daje, poprzez pomiar prądu resztkowego między -0,8 a -1,2 V/ECS, prąd graniczny dla redukcji jonu podchlorynowego w obecności dichromianu sodu, ired(Cr).
III - Przykłady
P r z y k ł a d 1
Wytwarza się roztwór B przez zmieszanie przy zastosowaniu mieszania, 5,83 g ZrCl4, 0,01 g RuCl3, 2,74 cm3 TiCl4 i 10 cm3 absolutnego etanolu w pojemniku chłodzonym za pomocą łaźni lodowej.
Następnie blachę powleczoną międzywarstwą powleka się tak wytworzonym roztworem B, po czym suszy i kalcynuje w atmosferze powietrza tak jak wskazano w procedurze ogólnej. Operacje te powtarza się 4 razy. Masa tak otrzymanej warstwy zewnętrznej wynosi po ostatnim kalcynowaniu 30 g/m2. Tak wytworzoną katodę bada się stosując opisane powyżej roztwory elektrolityczne.
Badanie wydzielania się wodoru daje wartość potencjału katody Ekat = -1,28 V/ECS dla gęstości prądu 2 kA/m2 (20 A/dm2).
Wartości prądu granicznego dla redukcji jonu podchlorynowego w obecności dichromianu i pod nieobecność dichromianu podano poniżej w tabeli.
P r z y k ł a d y 2-7
W tabeli tej podano także wartość potencjału katodowego dla gęstości prądu 2 kA/m2 i wartość prądu granicznego dla różnych katod wytworzonych zgodnie z procedurą ogólną, mających inne składy warstwy zewnętrznej niż zastosowane w przykładzie 1.
Przykłady porównawcze 8 i 9
Katodę z miękkiej stali (przykład 8) i blachę tytanową pokrytą międzywarstwą według (I-a) (przykład 9) badano w takich samych warunkach jak katody wytworzone zgodnie z wynalazkiem.
W przypadku przykładu 8 wyznaczano potencjał katody w obecności dichromianu.
Inaczej niż w przypadku katod z przykładów 8 i 9, plateau krzywej prąd/napięcie, obserwowane dla roztworu elektrolitycznego (ii) przy użyciu katod według wynalazku jest znacznie zmniejszone lub nawet nie istnieje.
T a b e l a
Przy- kład Prekursor Rozpuszczalnik Stosunek molowy Zr/Ti Ru/(Zr+Ti+Ru) Ekat (V/ECS) ired (A/m2) ired(Cr) (A/m2) ired/ired (Cr)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1 ZrCl4 TiCl4 RuCla absolutny etanol 1,0 0,001 -1,28 -30 -30 1,00
2 ZrOCl2 TiOCl2 RuCla absolutny etanol 2,0 0,020 -1,27 -30 -25 1,20
PL 193 623 B1
c.d. tabeli
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
3 ZrOCl2 TiOCl2 RuCla absolutny etanol 0,5 0,020 -1,32 -45 -35 1,28
4 ZrOCl2 TiOCl2 RuCla absolutny etanol 1,0 0,020 -1,28 -25 -20 1,25
5 ZrOCl2 TiOCl2 RuCla Woda 1,0 0,020 -1,33 -78 -30 2,60
6 ZrCl4 TiCl4 RuCla absolutny etanol 1,0 0,020 -1,28 -85 -75 1,13
7 ZrCl4 TiCl4 RuCla absolutny etanol 1,0 0,005 -1,25 -70 -40 1,75
8 -1,37 -400 -30 13,30
9 -1,26 -500 -35 14,30
Zastrzeżenia patentowe

Claims (27)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Katoda, znamienna tym, że składa się z podłoża z tytanu, niklu, tantalu, cyrkonu lub niobu, lub ich stopów, które to podłoże jest pokryte międzywarstwą z mieszanego tlenku na bazie tytanu i rutenu i warstw ą zewnętrzną z tlenków metali zawierając ą tytan, cyrkon i ruten, i stosunek molowy ruten/tytan w międzywarstwie jest zawarty w zakresie między 0,4 a 2,4.
  2. 2. Katoda według zastrz. 1, znamienna tym, że zawiera podłoże z tytanu lub niklu lub stopu tytan-nikiel.
  3. 3. Katoda według zastrz. 2, znamienna tym, że zawiera podłoże z tytanu.
  4. 4. Katoda według zastrz. 1, znamienna tym, że międzywarstwę stanowi mieszany tlenek tytanu i rutenu.
  5. 5. Katoda według zastrz. 1, znamienna tym, że warstwa zewnętrzna z tlenków metali zawiera tytan, cyrkon i ruten.
  6. 6. Katoda według zastrz. 5, znamienna tym, że warstwa zewnętrzna składa się głównie z ZrTiO4 w połączeniu z RuO2 i ewentualnie ZrO2 i/lub TiO2.
  7. 7. Katoda według zastrz. 1, znamienna tym, że stosunek molowy cyrkon/tytan w warstwie zewnętrznej jest zawarty w zakresie między 0,25 a 9.
  8. 8. Katoda według zastrz. 7, znamienna tym, że stosunek molowy cyrkon/tytan w warstwie zewnętrznej jest zawarty w zakresie między 0,5 a 2.
  9. 9. Katoda według zastrz. 1, znamienna tym, że ruten w warstwie zewnętrznej stanowi od 0,1 do 10% molowych w stosunku do metali wchodzących w skład tej warstwy.
  10. 10. Katoda według zastrz. 9, znamienna tym, że ruten w warstwie zewnętrznej stanowi od 0,1 do 5% molowych w stosunku do metali wchodzących w skład tej warstwy.
  11. 11. Sposób wytwarzania katody, znamienny tym, że obejmuje następujące etapy:
    a) wstępnej obróbki podłoża z tytanu, niklu, tantalu, cyrkonu lub niobu, lub ich stopów;
    b) powlekania podłoża po obróbce wstępnej przy użyciu roztworu A, zawierającego zasadniczo tytan i ruten, następnie suszenia i następnie kalcynowania tak powleczonego podłoża, z wytworzeniem podłoża pokrytego międzywarstwą z mieszanego tlenku na bazie tytanu i rutenu, w której to międzywarstwie stosunek molowy ruten/tytan jest zawarty w zakresie między 0,4 a 2,4;
    c) powlekania podłoża otrzymanego w etapie (b) za pomocą roztworu B, zawierającego tytan, cyrkon i ruten, następnie suszenia i następnie kalcynowania podłoża, z wytworzeniem warstwy zewnętrznej z tlenków metali zawierającą tytan, cyrkon i ruten.
  12. 12. Sposób według zastrz. 11, znamienny tym, że suszenie w etapie (b) i/lub (c) przeprowadza się w atmosferze powietrza i/lub w suszarce w temperaturze poniżej 150°C.
  13. 13. Sposób według zastrz. 11, znamienny tym, że kalcynowanie w etapie (b) i/lub (c) przeprowadza się w atmosferze powietrza w temperaturze w zakresie między 300 a 600°C.
  14. 14. Sposób według zastrz. 13, znamienny tym, że kalcynowanie przeprowadza się w temperaturze w zakresie między 450 a 550°C.
    PL 193 623 B1
  15. 15. Sposób według zastrz. 11 albo 12, albo 13, znamienny tym, że podłoże przed poddaniem etapowi (c) poddaje się kilka razy etapowi (b).
  16. 16. Sposób według zastrz. 11 albo 12, albo 13, znamienny tym, że podłoże poddaje się kilka razy etapowi (c).
  17. 17. Zastosowanie katody składającej się z podłoża z tytanu, niklu, tantalu, cyrkonu lub niobu, lub ich stopów, pokrytego międzywarstwą z mieszanego tlenku na bazie tytanu i rutenu, i warstwą zewnętrzną z tlenków metali zawierającą tytan, cyrkon i ruten, przy czym stosunek molowy ruten/tytan w międzywarstwie jest zawarty w zakresie między 0,4 a 2,4, do wytwarzania chloranu metalu alkalicznego przez elektrolizę odpowiadającego chlorku metalu alkalicznego.
  18. 18. Zastosowanie według zastrz. 17, w którym metalem alkalicznym jest sód.
  19. 19. Zastosowanie według zastrz. 17 albo 18, w którym katoda zawiera podłoże z tytanu lub niklu lub stopu tytan-nikiel.
  20. 20. Zastosowanie według zastrz. 19, w którym katoda zawiera podłoże z tytanu.
  21. 21. Zastosowanie według zastrz. 17 albo 18, w którym międzywarstwę stanowi mieszany tlenek tytanu i rutenu.
  22. 22. Zastosowanie według zastrz. 17 albo 18, w którym warstwa zewnętrzna z tlenków metali zawiera tytan, cyrkon i ruten.
  23. 23. Zastosowanie według zastrz. 22, w którym warstwa zewnętrzna składa się głównie z ZrTiO4 w połączeniu z RuO2 i ewentualnie ZrO2 i/lub TiO2.
  24. 24. Zastosowanie według zastrz. 17 albo 18, w którym stosunek molowy cyrkon/tytan w warstwie zewnętrznej jest zawarty w zakresie między 0,25 a 9.
  25. 25. Zastosowanie według zastrz. 17 albo 18, w którym stosunek molowy cyrkon/tytan w warstwie zewnętrznej jest zawarty w zakresie między 0,5 a 2.
  26. 26. Zastosowanie według zastrz. 25, w którym ruten w warstwie zewnętrznej stanowi od 0,1 do 10% molowych w stosunku do metali wchodzących w skład tej warstwy.
  27. 27. Zastosowanie według zastrz. 26, w którym ruten w warstwie zewnętrznej stanowi od 0,1 do 5% molowych w stosunku do metali wchodzących w skład tej warstwy.
PL99342190A 1998-03-02 1999-02-11 Katoda, sposób jej wytwarzania i zastosowanie PL193623B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9802485A FR2775486B1 (fr) 1998-03-02 1998-03-02 Cathode specifique, utilisable pour la preparation d'un chlorate de metal alcalin et son procede de fabrication
PCT/FR1999/000304 WO1999045175A1 (fr) 1998-03-02 1999-02-11 Cathode specifique, utilisable pour la preparation d'un chlorate de metal alcalin, et son procede de fabrication

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL342190A1 PL342190A1 (en) 2001-05-21
PL193623B1 true PL193623B1 (pl) 2007-02-28

Family

ID=9523521

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL99342190A PL193623B1 (pl) 1998-03-02 1999-02-11 Katoda, sposób jej wytwarzania i zastosowanie

Country Status (24)

Country Link
US (1) US6352625B1 (pl)
EP (1) EP1060296B1 (pl)
JP (1) JP4279457B2 (pl)
KR (1) KR100577034B1 (pl)
CN (1) CN1147623C (pl)
AT (1) ATE205264T1 (pl)
AU (1) AU741267B2 (pl)
BR (1) BR9908390B1 (pl)
CA (1) CA2322690C (pl)
DE (1) DE69900266D1 (pl)
EA (1) EA002200B1 (pl)
ES (1) ES2163931T3 (pl)
FR (1) FR2775486B1 (pl)
ID (1) ID27559A (pl)
IL (1) IL137167A (pl)
MX (1) MXPA00008615A (pl)
NO (1) NO322407B1 (pl)
NZ (1) NZ506471A (pl)
PL (1) PL193623B1 (pl)
PT (1) PT1060296E (pl)
TR (1) TR200002508T2 (pl)
TW (1) TW580524B (pl)
WO (1) WO1999045175A1 (pl)
ZA (1) ZA991628B (pl)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2797646B1 (fr) * 1999-08-20 2002-07-05 Atofina Cathode utilisable pour l'electrolyse de solutions aqueuses
US20070007146A1 (en) * 2005-07-07 2007-01-11 Severn Trent Water Purification, Inc. Process for producing hypochlorite
TW201012973A (en) * 2008-09-30 2010-04-01 Industrie De Nora Spa Cathode member and bipolar plate for hypochlorite cells
US20110315545A1 (en) * 2009-04-15 2011-12-29 Panasonic Corporation Hydrogen generating device
WO2010130546A1 (en) * 2009-05-15 2010-11-18 Akzo Nobel Chemicals International B.V. Activation of cathode
ITMI20091621A1 (it) * 2009-09-23 2011-03-24 Industrie De Nora Spa Elettrodo per processi elettrolitici con struttura cristallina controllata
CN102029152B (zh) * 2010-11-30 2012-12-26 福州大学 一种Ru-Zr-Ti三元氧化物活性材料及其制备方法
CN102719859A (zh) * 2012-07-07 2012-10-10 西安泰金工业电化学技术有限公司 一种电沉积镍用钛网阳极及其制备方法
KR102260891B1 (ko) * 2016-11-29 2021-06-07 주식회사 엘지화학 전기 분해용 전극 및 전기 분해용 전극의 제조방법
CN107488865A (zh) * 2017-08-22 2017-12-19 安徽唯达水处理技术装备有限公司 一种次氯酸钠发生器的阴极电极涂层
IT201800003533A1 (it) * 2018-03-14 2019-09-14 Industrie De Nora Spa Elettrodo per processi di elettroclorazione
US11668017B2 (en) 2018-07-30 2023-06-06 Water Star, Inc. Current reversal tolerant multilayer material, method of making the same, use as an electrode, and use in electrochemical processes

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5137877A (en) * 1974-09-27 1976-03-30 Asahi Chemical Ind Denkaiyodenkyoku oyobi sonoseizoho
US4075070A (en) * 1976-06-09 1978-02-21 Ppg Industries, Inc. Electrode material
US4100049A (en) * 1977-07-11 1978-07-11 Diamond Shamrock Corporation Coated cathode for electrolysis cells
US4530742A (en) * 1983-01-26 1985-07-23 Ppg Industries, Inc. Electrode and method of preparing same
IL73536A (en) * 1984-09-13 1987-12-20 Eltech Systems Corp Composite catalytic material particularly for electrolysis electrodes,its manufacture and its use in electrolysis
US4589969A (en) * 1984-10-12 1986-05-20 Yurkov Leonid I Electrode for electrolysis of solutions of electrolytes and process for producing same
MX169643B (es) * 1985-04-12 1993-07-16 Oronzio De Nora Impianti Electrodo para procesos electroquimicos, procedimiento para su produccion y cuba de electrolisis conteniendo dicho electrodo
FR2583781A1 (fr) * 1985-06-24 1986-12-26 Atochem Cathode pour electrolyse et un procede de fabrication de ladite cathode
FR2596776B1 (fr) * 1986-04-03 1988-06-03 Atochem Cathode pour electrolyse et un procede de fabrication de ladite cathode
US5314601A (en) * 1989-06-30 1994-05-24 Eltech Systems Corporation Electrodes of improved service life
US5017276A (en) * 1989-12-26 1991-05-21 Chemetics International Company Ltd. Metal electrodes for electrochemical processes
GB9316926D0 (en) * 1993-08-13 1993-09-29 Ici Plc Electrode
US5503663A (en) * 1994-11-30 1996-04-02 The Dow Chemical Company Sable coating solutions for coating valve metal anodes
GB9502665D0 (en) * 1995-02-11 1995-03-29 Ici Plc Cathode for use in electrolytic cell
US5855751A (en) * 1995-05-30 1999-01-05 Council Of Scientific And Industrial Research Cathode useful for the electrolysis of aqueous alkali metal halide solution
US6217729B1 (en) * 1999-04-08 2001-04-17 United States Filter Corporation Anode formulation and methods of manufacture

Also Published As

Publication number Publication date
NZ506471A (en) 2003-03-28
DE69900266D1 (de) 2001-10-11
TW580524B (en) 2004-03-21
PT1060296E (pt) 2002-01-30
EA200000889A1 (ru) 2001-02-26
ID27559A (id) 2001-04-12
FR2775486B1 (fr) 2000-04-07
NO20004332D0 (no) 2000-08-31
IL137167A0 (en) 2001-07-24
US6352625B1 (en) 2002-03-05
KR20010041499A (ko) 2001-05-25
CA2322690A1 (fr) 1999-09-10
NO322407B1 (no) 2006-10-02
EP1060296B1 (fr) 2001-09-05
KR100577034B1 (ko) 2006-05-08
ATE205264T1 (de) 2001-09-15
CN1147623C (zh) 2004-04-28
AU741267B2 (en) 2001-11-29
MXPA00008615A (es) 2002-04-24
TR200002508T2 (tr) 2001-03-21
PL342190A1 (en) 2001-05-21
AU2428899A (en) 1999-09-20
ZA991628B (en) 1999-09-02
CA2322690C (fr) 2009-06-09
NO20004332L (no) 2000-10-25
EA002200B1 (ru) 2002-02-28
EP1060296A1 (fr) 2000-12-20
BR9908390B1 (pt) 2010-05-18
CN1291242A (zh) 2001-04-11
JP4279457B2 (ja) 2009-06-17
IL137167A (en) 2003-10-31
JP2002506120A (ja) 2002-02-26
BR9908390A (pt) 2000-10-31
ES2163931T3 (es) 2002-02-01
FR2775486A1 (fr) 1999-09-03
WO1999045175A1 (fr) 1999-09-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6527924B1 (en) Cathode for electrolyzing aqueous solutions
US3701724A (en) Electrodes for electrochemical processes
KR101645198B1 (ko) 전해 전지용 전극
PL193623B1 (pl) Katoda, sposób jej wytwarzania i zastosowanie
US3990957A (en) Method of electrolysis
US4530742A (en) Electrode and method of preparing same
CA1143698A (en) Electrolysis electrode consisting of platinum and tin dioxide
SE466352B (sv) Elektrod, foerfarande foer dess framstaellning samt anvaendningen vid elektrolys
KR870001769B1 (ko) 전기화학 전해조용 전극 및 그 제조방법
US3986942A (en) Electrolytic process and apparatus
ZA200507825B (en) Method for the formation of a coating of metal oxides on an electrically-conducting substrate, resultant activated cathode and use thereof for the electrolysis of aqueous solutions of alkaline metal chlorides
US4353790A (en) Insoluble anode for generating oxygen and process for producing the same
KR102503040B1 (ko) 복합 금속 인화물을 포함하는 산화 전극 및 이의 제조방법
EP2655693B1 (en) Electrode for electrolytic cell
CN112313368A (zh) 用于电解析出氯的阳极
US20220259062A1 (en) Tin Oxide Forming Composition
WO2024008895A2 (en) Electrode for electrolytic evolution of gas