PL193263B1 - Element kształtowy dla korpusów pojazdów samochodowych - Google Patents

Element kształtowy dla korpusów pojazdów samochodowych

Info

Publication number
PL193263B1
PL193263B1 PL348603A PL34860398A PL193263B1 PL 193263 B1 PL193263 B1 PL 193263B1 PL 348603 A PL348603 A PL 348603A PL 34860398 A PL34860398 A PL 34860398A PL 193263 B1 PL193263 B1 PL 193263B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
longitudinal
main
continuous support
bar
element according
Prior art date
Application number
PL348603A
Other languages
English (en)
Other versions
PL348603A1 (en
Inventor
Paolo Cittadini
Pierpaolo Ferrante
Ralf Laudwein
Original Assignee
Ilpea Ind Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=11332918&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL193263(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Ilpea Ind Spa filed Critical Ilpea Ind Spa
Priority to PL348603A priority Critical patent/PL193263B1/pl
Publication of PL348603A1 publication Critical patent/PL348603A1/xx
Publication of PL193263B1 publication Critical patent/PL193263B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60RVEHICLES, VEHICLE FITTINGS, OR VEHICLE PARTS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60R13/00Elements for body-finishing, identifying, or decorating; Arrangements or adaptations for advertising purposes
    • B60R13/04External Ornamental or guard strips; Ornamental inscriptive devices thereon

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Connection Of Plates (AREA)
  • Vehicle Interior And Exterior Ornaments, Soundproofing, And Insulation (AREA)
  • Injection Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Electric Propulsion And Braking For Vehicles (AREA)
  • Connector Housings Or Holding Contact Members (AREA)
  • Insulation, Fastening Of Motor, Generator Windings (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
  • Moulds For Moulding Plastics Or The Like (AREA)
  • Seats For Vehicles (AREA)

Abstract

1. Element ksztaltowy dla korpusów pojazdów sa- mochodowych zawierajacy glówny pret ksztaltowy o po- dluznej konformacji oraz wspóldzialajace z glównym pretem ksztaltowym elementy mocujace w obszarze zabezpieczajacym korpusu silnika pojazdu, przy czym elementy mocujace maja element podporowy w postaci jednego kawalka, zamocowany do glównego preta ksztaltowego, przy czym element podporowy zawiera okreslona ilosc mocujacych gniazd, usytuowanych na okreslonej wzajemnej odleglosci sprzegajacych sie z odpowiadajacymi im wystepami usytuowanymi w ob- szarze zabezpieczajacym, zas kazde gniazdo okresla co najmniej jeden obszar mocowania wystepów mocu- jacych i co najmniej jeden obszar blokowania wystepów mocujacych w kierunku osiowego ruchu od korpusu, a ponadto glówny pret ma wzdluzne gniazdo dla ele- mentu podporowego, przy czym wzdluzne gniazdo ma w przekroju poprzecznym wzdluzny otwór dostepu do gniazd mocujacych i podciecia sprzegajace z czesciami podtrzymujacymi ciaglego elementu podporowego, znamienny tym, ze podciecia (12) glównego preta ksztaltowego (2) stanowia zabezpieczenie dla elemen- tów mocujacych (6) przed ich wyciagnieciem poprzez wzdluzny otwór. PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest element kształtowy dla korpusów pojazdów samochodowych.
Tego typu element jest stosowany zwłaszcza do takich części pojazdów jak drzwi, zderzaki, obszary krawędziowe dolnych partii korpusu i tym podobnych.
Znane są z opisu patentowego DE 4217513 elementy kształtowe, które zawierają taśmę z tworzywa sztucznego, wyposażoną w odpowiednie środki zabezpieczające dla mocowania do części korpusu pojazdu.
Z opisu patentowego EP 0461576 znane są pojedyncze kawałki elementu kształtowego, wyposażone na swojej powierzchni wewnętrznej w szczeliny dla mocowania występów wystających z korpusu.
Znane są elementy kształtowe wyposażone w taśmę z tworzywa sztucznego, którą mocuje się środkami przylepnymi, a w szczególności taśmę podwójnie przylepną wprowadzoną pomiędzy korpus i jedną ścianę boczną elementu kształtowego.
Są one jednak mało trwałe, mają małą wytrzymałość, są czułe na działanie atmosfery i dynamicznych naprężeń.
Drugim znanym rodzajem jest element kształtowy w postaci wzdłużnego gniazda przeznaczonego do obudowy, mocowanego za pomocą zatrzasku, mający szereg sprzęgających elementów, które są usytuowane we wzdłużnym gnieździe w równej odległości.
Bardziej szczegółowo element kształtowy zawiera wzdłużny korpus, uzyskiwany przez wyciąganie lub kształtowanie, przy czym ukształtowane jest wzdłużne gniazdo. Na bocznej ścianie elementu kształtowego przeznaczonej do orientowania w kierunku korpusu, jest umieszczony otwór lub szczelina z którego wystają sprzęgające elementy. Bardziej szczegółowo, w zależności od otworu lub szczeliny, frezowania lub czyszczenia są kształtowane regularne odstępy, w celu umożliwienia zamocowania każdego ze sprzęgających elementów i w tym samym czasie, w celu określenia osiowych powierzchni podtrzymujących, w których elementy sprzęgające będą zablokowane za pomocą zatrzasku.
Znane są różne elementy sprzęgające, w postaci co najmniej występu wystającego w kierunku prostopadłym do wzdłużnego gniazda, umożliwiają one mocowanie w odpowiednich szczelinach ukształtowanych na korpusie pojazdu.
Takie znane ze stanu techniki rozwiązania w szczególności wymagają frezowania elementów mocujących aby dopasować je do wzdłużnych gniazd oraz wykrawania, co powoduje podwyższenie kosztów.
Ponadto, korpus na którym odbywa się frezowanie jest wykonany w sposób standardowy, z materiału mającego dobre właściwości mechaniczne często z bimetalu, frezowanie nie jest łatwe do przeprowadzenia.
Należy również zauważyć, że frezowanie lub wykrawanie powoduje znaczne osłabienie materiału, co jest przyczyną deformacji i zachwiania tolerancji wymiarów i geometrii zewnętrznej powierzchni elementu kształtowego. Faktycznie, dając ekstremalną sztywność pręta kształtowego, w wielu przypadkach stosuje się metalowy rdzeń, frezowanie może więc zapoczątkować problem usuwania rdzewienia co podwyższa koszty. Ponadto rdzewienie pręta kształtowego jest niebezpieczne dla całego korpusu.
W celu rozwiązania powyższych problemów, trzy rodzaje elementów kształtowych są obecnie w użyciu, w których elementy mocujące zawierają nity lub występy mocujące, na przykład przyspawane do korpusu pojazdu i następnie powlekane materiałem z tworzywa sztucznego, w celu zamocowania przez oddziaływanie lub zatrzaśnięcie na/w odpowiednich gniazdach elementu kształtowego.
W szczególności, każdy nit korpusu jest wyposażony we własny ustalający element w postaci gniazda, w którym umieszcza się, w kierunku pionowym, głowę nitu. Każdy element ustalający jest wyposażony w część prowadzącą w poziomym rozwinięciu, usytuowanym na tym samym elemencie przeciwlegle.
Każda głowa nitu jest zamocowana wraz z elementem ustalającym, zaś C kształtny pręt kształtowy współdziała przez ślizganie się, co mocuje go na częściach prowadzących i sam pokrywa element dystansowy. Za pomocą końcowych korpusów ślizgający ruch osiowy pomiędzy prętem kształtowym i elementami dystansowymi jest zabezpieczony. To ostatnie wykonanie, chociaż eliminuje problemy frezowania, ma również wady. Po pierwsze należy zauważyć, że nie jest możliwe wytwarzanie końcowego produktu bez zespolenia go z korpusem pojazdu. Powodem jest etap zespolenia całkowitego wszystkich elementów dystansowych z nitami. Po drugie jest konieczne zamocowanie,
PL193 263 B1 za pomocą elementów ślizgowych, ciągnionych elementów dla każdego z elementów dystansowych, oraz dodatkowej fazy w której pręt kształtowy jest osiowo usytuowany.
Te środki, które kształtują każdy element kształtowy wymagają wielu kolejnych etapów, a przed zespoleniem z korpusem samochodu, każdy element kształtowy musi mieć ostateczną postać złożoną z wielu oddzielnych elementów.
Należy zauważyć, że połączenie ze sobą szeregu oddzielnych elementów (elementów dystansowych) fizycznie oddziela każdy element od siebie, powodując osłabienie struktury pręta kształtowego, z powodu obszarów pustych i lekkich, osłabiona konstrukcja całego elementu kształtowego jest narażona na deformację.
Element kształtowy dla korpusów pojazdów samochodowych, według wynalazku, zawierający główny pręt kształtowy o podłużnej konformacji oraz współdziałające z głównym prętem kształtowym elementy mocujące w obszarze zabezpieczającym korpusu silnika pojazdu, przy czym elementy mocujące mają element podporowy w postaci jednego kawałka, zamocowany do głównego pręta kształtowego, przy czym element podporowy zawiera określoną ilość mocujących gniazd, usytuowanych na określonej wzajemnej odległości sprzęgających się z odpowiadającymi im występami usytuowanymi w obszarze zabezpieczającym, zaś każde gniazdo określa co najmniej jeden obszar mocowania występów mocujących i co najmniej jeden obszar blokowania występów mocujących w kierunku osiowego ruchu od korpusu, a ponadto główny pręt ma wzdłużne gniazdo dla elementu podporowego, przy czym wzdłużne gniazdo ma w przekroju poprzecznym wzdłużny otwór dostępu do gniazd mocujących i podcięcia sprzęgające z częściami podtrzymującymi ciągłego elementu podporowego, charakteryzuje się tym, że podcięcia głównego pręta kształtowego stanowią zabezpieczenie dlaelementów mocujących przed ich wyciągnięciem poprzez wzdłużny otwór.
Do głównego pręta kształtowego jest wyłącznie i bezpośrednio zamocowany ciągły element podporowy, przy czym ciągłemu elementowi podporowemu, odpowiada tylko wzdłużne gniazdo w którym jest on usytuowany, zaś w pierwszym położeniu działania elementu kształtowego ciągły element podporowy jest oddzielony od korpusu, a w drugim położeniu działania elementu kształtowego, element kształtowy jest całkowicie zespolony i zamocowany do korpusu, przy czym w położeniu zamocowania do głównego pręta kształtowego ciągłego elementu podporowego występy są podtrzymywane w obszarach zabezpieczających, zaś ciągły element podporowy jest wolny od sprzęgnięcia z elementami bezpośredniego zamocowania do korpusu.
Główny pręt kształtowy ma wzdłużne gniazdo, które w przekroju poprzecznym ma postać wzdłużnego otworu dostępu do mocujących gniazd ciągłego elementu podporowego i co najmniej jedno podcięcie stanowiące blokadę sprzęgające części podpierającej ciągłego elementu podporowego stanowiące zabezpieczenie przed wyciągania elementów mocujących poprzez wzdłużny otwór.
Wzdłużne gniazdo ma postać, w odniesieniu do co najmniej jednego końca, otworu mocującego dla ciągłego elementu podporowego.
Pomiędzy głównym prętem kształtowym i elementami mocującymi są umieszczone elementy osiowo blokujące.
Na zewnętrznej ścianie głównego pręta kształtowego jest usytuowana kończąca warstwa powlekająca, przy czym warstwa powlekająca jest uformowana wtryskowo.
Na głównym pręcie kształtowym jest zamocowana część bazowa stanowiąca giętki uszczelniający występ rozciągający się wzdłuż całkowitego rozwinięcia pręta kształtowego.
Główny pręt kształtowy zawiera usztywniający rdzeń metalowy.
Wzdłużne gniazdo stanowi wnętrze przekroju poprzecznego głównego pręta kształtowego, mającego kształt litery C, przy czym gniazdo zawiera dwa podcięcia sprzęgające z częścią przenoszącą ciągłego elementu podporowego i zabezpieczające przed wyciągnięciem elementów mocujących poprzez wzdłużny otwór.
Ciągły element podporowy stanowi określoną liczbę mocujących gniazd ustaloną na co najmniej jednym boku ciągłego elementu podporowego zwróconą do korpusu poprzez obwodowe występy określające zamkniętą linię.
Występy mocujące korpusu zawierają głowę i łączący trzon pomiędzy głową i korpusem, przy czym głowa ma promieniowy wymiar większy niż promieniowy wymiar trzonu.
Obwodowe występy współpracujące z obszarem blokującym stanowią część wystającą określającą co najmniej podcięcie współpracujące z głową występu zabezpieczając oddzielający ruch pomiędzy elementem kształtowym i korpusem pojazdu.
PL 193 263B1
Ciągły element podporowy stanowi określoną liczbę mocujących gniazd ustaloną na co najmniej jednym boku ciągłego elementu podporowego zwróconą do korpusu poprzez obwodowe występy określające linie otworu połączonego z dalszym i poprzedzającym gniazdem.
Obwodowy występ ustalający gniazdo mocujące określa co najmniej obszar mocowania występów mocujących i co najmniej obszar blokowania występów mocujących w kierunku osiowego ruchu elementu kształtowego od korpusu, przy czym występy mocujące korpusu zawierają głowę i trzon łączący głowę i korpus, przy czym głowa ma promieniowy wymiar większy niż promieniowy wymiar trzonu.
Z obszarem blokującym współpracuje obwodowy występ stanowiący część wystającą określającą co najmniej podcięcie współdziałające z częścią wstrzymującą głowę występu zabezpieczającą oddzielny ruch pomiędzy elementem kształtowym i korpusem pojazdu.
Zgodnie z wynalazkiem otrzymuje się gotowy do zamontowania element bardziej wytrzymały.
Element kształtowy według obecnego wynalazku rozwiązuje wszystkie typowe niedogodności znane ze stanu techniki, podczas gdy jednocześnie zapewnia efektywne zamocowanie, wysoką wydajność jak również zmniejsza koszty zarówno wytwarzania jak i zespolenia różnych elementów w nim zawartych.
W szczególności, należy zauważyć, że wszystkie frezowania i/lub działania blokujące konieczne dla odpowiedniego zamocowania elementów mocujących do głównego pręta kształtowego są wyeliminowane.
Ponadto dzięki strukturze ciągłego elementu podporowego wyposażonego w szereg gniazd mocujących, za pomocą pojedynczego działania jest możliwe usytuowanie tych gniazd odpowiednio z wszystkimi występami korpusu ze znaczącym zaoszczędzeniem czasu ich zespalania.
W dodatku do jego ekonomicznego czasu konstruowania i zespalania, przedmiotowy element kształtowy 1 jest ekstremalnie skuteczny także z powodu nieobecności etapu usuwania materiału, który osłabia konstrukcję i ponad wszystko wyklucza się możliwość deformacji i uszkodzenia ostatecznie ukształtowanego kawałka.
Ponadto, szczególna struktura różnych składników pozwala na wstępne złożenie elementu kształtowego przed zamocowaniem go do korpusu, tak, że może być dostarczany do wytwarzania już w postaci zakończonej lub gotowy do zastosowania.
Przedmiot wynalazku jest opisany w przykładach wykonania na podstawie rysunku na którym, fig. 1 jest przekrojem odnoszącym się do ściany współpracującej z korpusem elementu kształtowego według obecnego wynalazku, fig. 2 jest przekrojem wzdłuż linii oznaczonej II-II na fig. 1 i 3, fig. 3 jest widokiem z góry przekroju ciągłego elementu podporowego według wynalazku, fig. 4 przedstawia wzdłużny przekrój według osi IV-IV ciągłego elementu podporowego przedstawionego na fig. 3, fig. 5 jest przekrojem poprzecznym ciągłego elementu podporowego według linii oznaczonej V-V na fig. 3, fig. 6 jest przekrojem poprzecznym ciągłego elementu podporowego według linii VI-VI na fig. 3, fig. 7 przedstawia alternatywny przykład wykonania ciągłego elementu podporowego według obecnego wynalazku, zaś fig. 8 - przekrój poprzeczny ciągłego elementu podporowego z fig. 7 zamocowanego do występu wychodzącego z korpusu samochodu. W odniesieniu do załączonych rysunków, w szczególności do fig. 1i 2, numer 1 oznacza element kształtowy korpusów silnika pojazdu.
Wymieniony powyżej element kształtowy 1 może być wykorzystany jako element zabezpieczający, dla powierzchni i estetycznego zakończenia, dla pokrycia różnych obszarów korpusu silnika pojazdu, na przykład zgodnego z dolną krawędzią korpusu na jego ścianie bocznej, w zgodności z przednim i tylnym zderzakiem, na drzwiach i tym podobne.
Element kształtowy 1 zawiera główny pręt kształtowy 2 wyposażony w metalowy korpus mający wzdłużne ukształtowanie na przykład za pomocą ciągnięcia lub ciągłego prasowania lub innych procesów. Główny pręt kształtowy 2 ma zewnętrzną ścianę boczną 2a z którą współpracuje warstwa powlekająca 3 stanowiąca powierzchnię ostatecznego pokrycia, która musi być sztywno połączona do głównego korpusu i może korzystnie być połączona do niego za pomocą techniki kształtowego wtryskiwania lub współ wpychana z głównym prętem kształtowym. Korzystnie, główny pręt kształtowy 2 może także mieć giętki uszczelniający występ 4 rozciągający się zasadniczo wzdłuż rozwinięcia elementu kształtowego 1 i przedstawia część bazową 4a sztywno zamocowaną do głównego pręta kształtowego 2. Z punktu widzenia wytwarzania, sprzęgnięcie pomiędzy głównym prętem kształtowym 2 i występem uszczelniającym 4 może być uzyskana różnymi technikami, na przykład za pomocą środków współ wyciągania powodującego ciągłość.
PL193 263 B1
W celu zamocowania głównego pręta kształtowego 2 i przez to elementu kształtowego 1 w odpowiednim obszarze zamocowania 5a wyposażonego w występy mocujące 9, przyspawane do korpusu 5 silnika pojazdu, elementy mocujące 6 są zapewnione, skutecznie współdziałające z głównym prętem kształtowym 2 zgodnie z wewnętrzną ścianą boczną 2b, przeciwległą do zewnętrznej ściany bocznej 2a.
W szczególności, występy mocujące 9 zawierają określoną ilość elementów, każdy wyposażony w głowę połączoną do korpusu 5 za pomocą elementów trzpienia mającego mniejszy promieniowy wymiar niż wymiar głowy, podobny kształtem do nitu.
W rzeczywistości, elementy mocujące 6 zawierają ciągły element podporowy 7, rozciągający się zasadniczo ponad całkowitym wzdłużnym rozciągnięciem głównego pręta kształtowego 2 i zamocowanym do niego korzystnie za pomocą elementów mocujących w odpowiadających wzdłużnych gniazdach 8 ukształtowanych na wewnętrznej ścianie bocznej 2b samego głównego pręta kształtowego 2.
Należy zauważyć, że wzdłużne gniazdo 8 jest określone przez główny pręt kształtowy 2, który ma przekrój poprzeczny w kształcie litery C. Gniazdo jest uzyskane na głównym pręcie kształtowym 2 i przedstawia w przekroju poprzecznym wzdłużny otwór 10 także zasadniczo rozwinięty ponad całkowitą długością elementu kształtowego, zapewniający dostęp do ciągłego elementu podporowego 7, gdy jest on umieszczony w gnieździe.
Także w odniesieniu do przekroju poprzecznego, wzdłużne gniazdo 8 przedstawia co najmniej podcięcie 12 ustalające działanie przeciwnie do części podtrzymującej 13 ciągłego elementu podporowego 7 aby zapobiec jego wyciągnięciu poprzez wzdłużny otwór. Należy zauważyć, że w pokazanych przykładach, dla zachowania symetrii, dwa podcięcia 12 są korzystnie zapewnione, współpracujące z odpowiednimi częściami podtrzymującymi 13. W praktyce, obydwa ciągłe elementy podporowe 7 i wzdłużne gniazda 8 przedstawiają co najmniej wstępnie ustalone długości większe poprzeczne rozmiary niż wzdłużnego otworu 10, tak, że ciągły element podporowy 7 może być umieszczony w gnieździe 8 bez wyciągania z niego poprzez wzdłużny otwór 10.
Aby zapewnić sprzęgnięcie elementów mocujących 6z głównym prętem kształtowym 2 podczas etapu zespalania, wzdłużne gniazdo 8 ma otwór mocujący 8a dla co najmniej jednego końca ciągłego elementu podporowego 7 który może przechodzić przez otwór mocujący i może być wykonany w celu ślizgania się w gnieździe 8, ażdo osiągnięcia pożądanego osiowego położenia. Elementy mocujące 6 są usytuowane względem głównego pręta kształtowego 2, zaś ciągły element jest zamocowany osiowo za pomocą osiowo blokujących elementów 14 (fig. 1) wprowadzonych pomiędzy sam główny pręt kształtowy i ciągły element podporowy. Bardziej szczegółowo, takie osiowo blokujące elementy mogą zawierać znane środki blokujące na przykład w postaci gwintowania lub szczeliny, korzystnie czopowe podcięcie, przeznaczone do umieszczenia odpowiadającej części integralnej z głównym prętem kształtowym. Należy zauważyć, że w przypadku przykładu przedstawionym z warstwą powlekającą 3, jedno sztywne współdziałanie z głównym prętem kształtowym 2 będzie przedstawiać część przeznaczoną do zamocowania w osiowo blokującej szczelinie uzyskanej na ciągłym elemencie podporowym w celu zablokowania go osiowo. W odniesieniu do szczegółowej konstrukcji elementów mocujących 6, należy zauważyć, że ciągły element podporowy 7 stanowi określoną ilość mocujących gniazd 11 (w szczególności więcej niż jedno gniazdo i ogólnie ilość równą ilości występów) usytuowanych we wzajemnej określonej odległości. Gniazda 11 są odległe w zależności od odległości pomiędzy występami mocującymi 9 przedstawionymi przez korpus silnika pojazdu i są wyposażone w elementy dla osiowej blokady głowy występów mocujących 9. W pierwszym przykładzie wykonania przedstawionym na fig. 1 do 6, każde gniazdo 11 jest ustalone co najmniej w jednej ścianie bocznej ciągłego elementu podporowego 7 zwróconego w kierunku korpusu, przez obwodowy występ określający zamkniętą linię. Taki obwodowy występ określa co najmniej obszar zamocowania 11a pozwalając na przejście głowy występów 9 obracając ciągły element podporowy 7.
Występ także określa drugi obszar blokujący 11b takich wymiarów, że mogą przechodzić tylko trzpienie nitu 9, zabezpieczający głowę nitu osiowego ruchu od Iw kierunku korpusu.
Głowa nitu 9 została zamocowana w obszarze mocowania 11a zgodnie z kierunkiem oznaczonym na figurach. Pokazany jako osiowy (ale może zbiegać się w innym kierunku), nit jest przemieszczony w obszar blokujący gniazda, w którym element kształtowy jest zabezpieczony co najmniej od ruchu w kierunku osiowym od korpusu.
PL 193 263B1
Zgodnie z obszarem blokującym obwodowe występy przedstawiają część wystającą 15, która stanowi co najmniej podcięcie 16, ustalające działanie w przeciwieństwie do odpowiadającej wstrzymującej części głowy występu 9 w celu zabezpieczenia przed przemieszczeniem.
Z punktu widzenia sposobu postępowania, sprzęgnięcie z pojazdem mechanicznym następuje poprzez jednoczesne zamocowanie wszystkich głów występów mocujących 9 przechodzących poprzez pierwsza strefę 11a mocujących gniazd 11 i następnie zgodnie z kierunkiem równoległym do osi wzdłużnego rozwinięcia 17 pręta kształtowego, doprowadza się głowy występów do sprzęgnięcia z ciągłym elementem podporowym 7 w drugim obszarze 11b gniazd. W tej sytuacji żadne siły, skierowane od ściany pojazdu, nie powodują odłączenia gdyż części podtrzymujące głowy oddziaływają z podcięciem 16 gniazda.
Drugi przykład wykonania, przedstawiony na fig.7 i 8 przedstawia element podporowy 1 gniazda ustalony przez profilowany otwór, dopasowany mocowania w gnieździe i do kolejnego gniazda (wyłączając pierwsze i ostatnie gniazdo).
Także w tej konfiguracji gniazda są wyposażone w dwa obszary blokujące, jeden 11a przeznaczony do zamocowania głowy nitu i jeden 11b przeznaczony do oddzielenia ruchu elementu kształtowego od korpusu.
Obszar blokujący 11b jest także wyposażony w podcięcia 16 przeciwdziałające działaniu głowy nitu 9 po zespoleniu części.
Zespolenie i działanie drugiego rodzaju ciągłego elementu podporowego 1jest porównywalne do opisanego powyżej.
Należy zauważyć, że przedstawienie różnych rodzajów elementów jest związane na przykład z faktem, że czasami występy pojazdu mechanicznego są pokryte zatrzaskami okrywającymi 18 (patrz w szczególności fig. 8) co powoduje wzrost i udoskonalenie wymiarów i geometrii połączeń oraz pozwala na użycie gniazd różnych rodzajów. Oczywistym jest, że pożądane zróżnicowanie wymiarów, także w przypadku pierwszego rodzaju elementów kształtowych może być zastosowane w przypadku użycia zacisków dla pokrycia nitu.
Ostatecznie, z punktu widzenia użycia materiałów ciągły element podporowy 1może być zrealizowany na przykład za pomocą kształtowania lub ciągania oraz zastosowania polioksymetylenu, żywic acetalowych wzmocnionych poliamidów, termoplastycznych lub termoutwardzalnych materiałów wzmocnionych włóknami różnego rodzaju, użytecznych dla tego celu stopu metali.
Główny pręt kształtowy 2 i warstwa powlekająca 3 mogą być zrealizowane odpowiednio z wytłaczanego PCV skomponowanego z metalowego rdzenia lub włókien lub innych termoplastycznych lub termoutwardzalnych materiałów lub wulkanizowanych kauczuków, wzmocnionych włóknami lub niezbyt wzmacnianych, jak również na przykład z miękkiego PCV bardziej odpornego na uderzenia lub inne termoplastyczne lub termoutwardzalne materiały lub wulkanizowanego kauczuku nadający się do tego celu.
Wytwarzanie elementu kształtowego według wynalazku rozpoczyna etap w którym jest wyciśnięty C kształtny pręt kształtowy 2, zawierający wzmacniający rdzeń. Na pręt kształtowy 2 może być nałożona warstwa powlekająca 3 za pomocą kształtowania wtryskowego lub nawet w procesie wyciskania i lub może to być giętki występ uszczelniający 4.
Także jest przygotowany ciągły element podporowy 1(za pomocą kształtowania, poprzez wyciskanie lub dalsze frezowanie lub innymi technikami) wyposażony w gniazda mocujące, który jest zamocowany do głównego pręta kształtowego poprzez umieszczenie w zagłębieniu pręta kształtowego aż do chwili osiągnięcia pożądanego położenia osiowego.
Ostatecznie poprzez użycie elementów osiowego blokowania 14 jest wyeliminowany moment ślizgowy składowych elementów.
Na tym etapie, wyrób według wynalazku jest gotowy do zamocowania do korpusu samochodu.
Wytwarzanie elementu kształtowego według wynalazku jest mało kosztowne, ponadto osiąga się duży stopień jakości zarówno w przypadku geometrii jak również tolerancji wymiarów oraz mechanicznych wytrzymałości co było trudne do osiągnięcia w stanie techniki.

Claims (15)

Zastrzeżenia patentowe
1. Element kształtowy dla korpusów pojazdów samochodowych zawierający główny pręt kształtowy o podłużnej konformacji oraz współdziałające z głównym prętem kształtowym elementy mocujące w obszarze zabezpieczającym korpusu silnika pojazdu, przy czym elementy mocujące mają element podporowy w postaci jednego kawałka, zamocowany do głównego pręta kształtowego, przy czym element podporowy zawiera określoną ilość mocujących gniazd, usytuowanych na określonej wzajemnej odległości sprzęgających się z odpowiadającymi im występami usytuowanymi w obszarze zabezpieczającym, zaś każde gniazdo określa co najmniej jeden obszar mocowania występów mocujących i co najmniej jeden obszar blokowania występów mocujących w kierunku osiowego ruchu od korpusu, a ponadto główny pręt ma wzdłużne gniazdo dla elementu podporowego, przy czym wzdłużne gniazdo ma w przekroju poprzecznym wzdłużny otwór dostępu do gniazd mocujących i podcięcia sprzęgające z częściami podtrzymującymi ciągłego elementu podporowego, znamienny tym, że podcięcia (12) głównego pręta kształtowego (2) stanowią zabezpieczenie dla elementów mocujących (6) przed ich wyciągnięciem poprzez wzdłużny otwór.
2. Element według zastrz. 1, znamienny tym, że do głównego pręta kształtowego (2) jest wyłącznie i bezpośrednio zamocowany ciągły element podporowy (7), przy czym ciągłemu elementowi podporowemu (7), odpowiada tylko wzdłużne gniazdo (8) w którym jest on usytuowany, zaś w pierwszym położeniu działania elementu kształtowego (1) ciągły element podporowy (7) jest oddzielony od korpusu (5), a w drugim położeniu działania elementu kształtowego (1), element kształtowy (1) jest całkowicie zespolony i zamocowany do korpusu (5), przy czym w położeniu zamocowania do głównego pręta kształtowego (2) ciągłego elementu podporowego (7) występy (9) są podtrzymywane w obszarach zabezpieczających (5a), zaś ciągły element podporowy (7) jest wolny od sprzęgnięcia z elementami bezpośredniego zamocowania do korpusu (5).
3. Element według zastrz. 1, znamienny tym, że główny pręt kształtowy (2) ma wzdłużne gniazdo (8), które w przekroju poprzecznym ma postać wzdłużnego otworu (10) dostępu do mocujących gniazd (11) ciągłego elementu podporowego (7) i co najmniej jedno podcięcie (12) stanowiące blokadę sprzęgające części podpierającej (13) ciągłego elementu podporowego (7) stanowiące zabezpiecznie przed wyciąganiem elementów mocujących (6) poprzez wzdłużny otwór.
4. Element według zastrz. 3, znamienny tym, że wzdłużne gniazdo (8) ma postać, w odniesieniu do co najmniej jednego końca, otworu mocującego (8a) dla ciągłego elementu podporowego (7).
5. Element według zastrz. 1, znamienny tym, że pomiędzy głównym prętem kształtowym (2) i elementami mocującymi (6) są umieszczone elementy osiowo blokujące (14).
6. Element według zastrz. 1, znamienny tym, że na zewnętrznej ścianie (2a) głównego pręta kształtowego (2) jest usytuowana kończąca warstwa powlekająca (3), przy czym warstwa powlekająca (3) jest uformowana wtryskowo.
7. Element według zastrz. 1, znamienny tym, że na głównym pręcie kształtowym (2) jest zamocowana część bazowa (4a) stanowiąca giętki uszczelniający występ (4) rozciągający się wzdłuż całkowitego rozwinięcia pręta kształtowego (2).
8. Element według zastrz. 1, znamienny tym, że główny pręt kształtowy (2) zawiera usztywniający rdzeń metalowy.
9. Element według zastrz. 4, znamienny tym, że wzdłużne gniazdo (8) stanowi wnętrze przekroju poprzecznego głównego pręta kształtowego (2), mającego kształt litery C, przy czym gniazdo (8) zawiera dwa podcięcia (12) sprzęgające z częścią przenoszącą (13) ciągłego elementu podporowego(7) i zabezpieczające przed wyciągnięciem elementów mocujących (6) poprzez wzdłużny otwór.
10. Element według zastrz. 9, znamienny tym, że ciągły element podporowy (7) stanowi określoną liczbę mocujących gniazd (11) ustaloną na co najmniej jednym boku ciągłego elementu podporowego (7) zwróconą do korpusu poprzez obwodowe występy określające zamkniętą linię.
11. Element według zastrz. 2, znamienny tym, że występy mocujące (9) korpusu zawierają głowę i łączący trzon pomiędzy głową i korpusem (5), przy czym głowa ma promieniowy wymiar większy niż promieniowy wymiar trzonu.
12. Element według zastrz. 10, znamienny tym, że obwodowe występy współpracujące z obszarem blokującym (11b) stanowią część wystającą (15) określającą co najmniej podcięcie (16) współpracujące z głową występu (9) zabezpieczając oddzielający ruchu pomiędzy elementem kształtowym (1) i korpusem (5) pojazdu.
PL 193 263B1
13. Element według zastrz. 9, znamienny tym, że ciągły element podporowy (7) stanowi określoną liczbę mocujących gniazd (11) ustaloną na co najmniej jednym boku ciągłego elementu podporowego (7) zwróconą do korpusu poprzez obwodowe występy określające linie otworu połączonego z dalszym i poprzedzającym gniazdem.
14. Element według zastrz. 13, znamienny tym, że obwodowy występ ustalający gniazdo mocujące (11) określa co najmniej obszar (11a) mocowania występów mocujących (9) i co najmniej obszar (11b) blokowania występów mocujących (9) w kierunku osiowego ruchu elementu kształtowego od korpusu (5), przy czym występy mocujące (9) korpusu (5) zawierają głowę i trzon łączący głowę i korpus (5), przy czym głowa ma promieniowy wymiar większy niż promieniowy wymiar trzonu.
15. Element według zastrz. 13 albo 14, znamienny tym, że z obszarem blokującym (11b) współpracuje obwodowy występ stanowiący część wystającą (15) określającą co najmniej podcięcie (16) współdziałające z częścią wstrzymującą głowę występu (9) zabezpieczającą oddzielny ruch pomiędzy elementem kształtowym (1) i korpusem (5) pojazdu.
PL348603A 1998-12-23 1998-12-23 Element kształtowy dla korpusów pojazdów samochodowych PL193263B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL348603A PL193263B1 (pl) 1998-12-23 1998-12-23 Element kształtowy dla korpusów pojazdów samochodowych

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PCT/IT1998/000378 WO2000038952A1 (en) 1998-12-23 1998-12-23 Moulding element for motor vehicle bodies and method for the realisation thereof
PL348603A PL193263B1 (pl) 1998-12-23 1998-12-23 Element kształtowy dla korpusów pojazdów samochodowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL348603A1 PL348603A1 (en) 2002-06-03
PL193263B1 true PL193263B1 (pl) 2007-01-31

Family

ID=11332918

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL348603A PL193263B1 (pl) 1998-12-23 1998-12-23 Element kształtowy dla korpusów pojazdów samochodowych

Country Status (13)

Country Link
US (1) US7121060B1 (pl)
EP (1) EP1140562B1 (pl)
AT (1) ATE252468T1 (pl)
AU (1) AU1784099A (pl)
BR (1) BR9816107A (pl)
CA (1) CA2355304A1 (pl)
CZ (1) CZ296956B6 (pl)
DE (1) DE69819212C5 (pl)
DK (1) DK1140562T3 (pl)
ES (1) ES2209234T3 (pl)
HU (1) HU226277B1 (pl)
PL (1) PL193263B1 (pl)
WO (1) WO2000038952A1 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102006003663B4 (de) * 2006-01-26 2007-11-08 A.Raymond Et Cie Vorrichtung zum Befestigen eines mit zungenartigen Vorsprüngen ausgebildeten Anbauteiles an einem Trägerteil
JP5757774B2 (ja) * 2011-04-14 2015-07-29 シロキ工業株式会社 ベルトモール
DE102011056016A1 (de) * 2011-12-05 2013-06-06 Dura Automotive Body & Glass Systems Gmbh Verkleidungsblende
DE102011121416A1 (de) * 2011-12-17 2013-06-20 Gm Global Technology Operations, Llc Fixierelement für eine Schwellerdichtung
US8622445B1 (en) * 2013-01-17 2014-01-07 International Truck Intellectual Property Company, Llc Rub rail assembly

Family Cites Families (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4011635A (en) * 1975-11-26 1977-03-15 Usm Corporation Retainer clip
US4066285A (en) * 1976-12-09 1978-01-03 Trim-Line, Inc. Ornamental protective trim strip for motor vehicles
GB1602690A (en) * 1977-09-05 1981-11-11 United Carr Gmbh Clip
US4386799A (en) * 1981-01-26 1983-06-07 Molnar Industries, Inc. Shock absorbing device having predictable deflection characteristics
JPS60113748A (ja) * 1983-11-24 1985-06-20 Nissan Motor Co Ltd モ−ルデイング
US4642954A (en) * 1985-07-02 1987-02-17 Venturetech Enterprises, Inc. Doorjamb assembly
US4700977A (en) * 1986-12-08 1987-10-20 Chrysler Motors Corporation Movable molding for a vehicle
US4870791A (en) * 1987-11-23 1989-10-03 Season-All Industries, Inc. Alignment clip member for windows and associated method
FR2629878B1 (fr) * 1988-04-12 1990-07-06 Renault Dispositif de fixation
US4875728A (en) * 1988-09-16 1989-10-24 Chrysler Motors Corporation Bumper facia attachment structure
US4873804A (en) * 1988-10-11 1989-10-17 Pioneer Industries, Division Of Core Industries, Inc. Drywall frame compression anchor assembly and frame
US4948637A (en) * 1989-08-04 1990-08-14 Gerald Kessler Rub rail end caps
DE9006548U1 (de) * 1990-06-09 1990-08-16 REHAU AG + Co, 8673 Rehau Zier-, Stoß- oder Einfaßleiste für Fahrzeuge
US5075917A (en) * 1990-10-19 1991-12-31 Wheat George A Bumper mounted shoe cleaner
JPH04166417A (ja) * 1990-10-30 1992-06-12 Kinugawa Rubber Ind Co Ltd 自動車用グラスラン構造
GB9111491D0 (en) * 1991-05-29 1991-07-17 Pebra Inc Mounting of body moulding and related assemblies
US5154462A (en) * 1991-12-23 1992-10-13 Ford Motor Company Method for making a bonded vehicular cross member bumper beam from two materials
US5497306A (en) * 1993-02-01 1996-03-05 Donnelly Corporation Exterior vehicle security light
US5491940A (en) * 1994-10-19 1996-02-20 Andersen Corporation Method and apparatus for mounting window on angled sill
DE29502439U1 (de) * 1995-02-15 1995-03-30 EuWe Eugen Wexler GmbH, 91207 Lauf Kombiniertes Blenden- und Türdichtungsteil zur Anbringung an einem Kraftfahzeug
DE19718531C1 (de) * 1997-05-02 1998-06-25 Daimler Benz Ag Längsträgerverkleidung für einen Personenkraftwagen
ES2164473T3 (es) * 1997-06-25 2002-02-16 Ilpea Ind Spa Un procedimiento para fabricar un elemento de moldeo para carrocerias de vehiculos de motor.
US7165371B2 (en) * 2000-10-13 2007-01-23 Altia Hashimoto Co., Ltd. Automobile molding and fastener therefor

Also Published As

Publication number Publication date
ES2209234T3 (es) 2004-06-16
EP1140562B1 (en) 2003-10-22
HUP0104806A2 (en) 2002-05-29
DE69819212T2 (de) 2004-07-29
DE69819212C5 (de) 2010-10-21
CZ296956B6 (cs) 2006-08-16
HU226277B1 (en) 2008-07-28
DE69819212D1 (de) 2003-11-27
EP1140562A1 (en) 2001-10-10
CZ20012162A3 (cs) 2002-01-16
ATE252468T1 (de) 2003-11-15
CA2355304A1 (en) 2000-07-06
AU1784099A (en) 2000-07-31
US7121060B1 (en) 2006-10-17
DK1140562T3 (da) 2004-02-16
WO2000038952A1 (en) 2000-07-06
BR9816107A (pt) 2001-10-09
PL348603A1 (en) 2002-06-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101952146B1 (ko) 캡슐화된 프로파일된 결합부와 결합부에 부착된 삽입부를 구비한 유리 패널, 유리 패널을 위해 삽입부를 부착하는 요소, 및 유리 패널을 제조하는 방법
EP1658199B1 (en) Vehicle body panel with integral clip
KR101785452B1 (ko) 일체형 모듈 캐리어 플레이트
US7188659B2 (en) Injection-molded plastic guide rail
US5584526A (en) Fixedly installable window pane for motor vehicles
CA2594601A1 (en) Encapsulated fixed window module
US20210276497A1 (en) Stamped Metal Trim Retainer
US4623182A (en) Bumper for vehicle, especially motor vehicles, and method of manufacture
CA2568489A1 (en) Upper reveal molding snap-in four-way locator insert
US11542975B2 (en) Blind assembly fastener system
PL193263B1 (pl) Element kształtowy dla korpusów pojazdów samochodowych
US11519442B2 (en) Blind assembly fastener system
US11821451B2 (en) Blind assembly fastener system
US8628129B2 (en) Connection module
JP4150438B2 (ja) 自動車用内装部品のクリップ取付座
JP4960073B2 (ja) 車両内装部材
JP2577495Y2 (ja) 樹脂製部品
US12123455B2 (en) Pre-captured push retainer
US20230398952A1 (en) Emblem Retainer
US20220341447A1 (en) Pre-Captured Push Retainer
CN109927636B (zh) 交通工具货舱的内部模块、货舱内饰和内部模块制造方法
JP3802217B2 (ja) ドアウェザーストリップの取付構造
KR100419516B1 (ko) 자동차의 도어 트림 밀폐구조
CN117212316A (zh) 徽标固位器
JP2590276Y2 (ja) 自動車用内装部品の接合構造