PL186138B1 - Separator powietrzny odśrodkowy - Google Patents

Separator powietrzny odśrodkowy

Info

Publication number
PL186138B1
PL186138B1 PL97330322A PL33032297A PL186138B1 PL 186138 B1 PL186138 B1 PL 186138B1 PL 97330322 A PL97330322 A PL 97330322A PL 33032297 A PL33032297 A PL 33032297A PL 186138 B1 PL186138 B1 PL 186138B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rotor
channel
blades
air
separator
Prior art date
Application number
PL97330322A
Other languages
English (en)
Other versions
PL330322A1 (en
Inventor
Alain Cordonnier
Danielle Lemaire
Original Assignee
Fcb
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fcb filed Critical Fcb
Priority to PL97330322A priority Critical patent/PL186138B1/pl
Publication of PL330322A1 publication Critical patent/PL330322A1/xx
Publication of PL186138B1 publication Critical patent/PL186138B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B07SEPARATING SOLIDS FROM SOLIDS; SORTING
    • B07BSEPARATING SOLIDS FROM SOLIDS BY SIEVING, SCREENING, SIFTING OR BY USING GAS CURRENTS; SEPARATING BY OTHER DRY METHODS APPLICABLE TO BULK MATERIAL, e.g. LOOSE ARTICLES FIT TO BE HANDLED LIKE BULK MATERIAL
    • B07B7/00Selective separation of solid materials carried by, or dispersed in, gas currents
    • B07B7/08Selective separation of solid materials carried by, or dispersed in, gas currents using centrifugal force
    • B07B7/083Selective separation of solid materials carried by, or dispersed in, gas currents using centrifugal force generated by rotating vanes, discs, drums, or brushes
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B07SEPARATING SOLIDS FROM SOLIDS; SORTING
    • B07BSEPARATING SOLIDS FROM SOLIDS BY SIEVING, SCREENING, SIFTING OR BY USING GAS CURRENTS; SEPARATING BY OTHER DRY METHODS APPLICABLE TO BULK MATERIAL, e.g. LOOSE ARTICLES FIT TO BE HANDLED LIKE BULK MATERIAL
    • B07B11/00Arrangement of accessories in apparatus for separating solids from solids using gas currents
    • B07B11/04Control arrangements

Landscapes

  • Centrifugal Separators (AREA)
  • Combined Means For Separation Of Solids (AREA)
  • Lubricants (AREA)
  • Cyclones (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)

Abstract

1 . Separator powietrzny odsrodkowy, wypo- sazony w wirnik o osi pionowej, z rozmieszczonymi symetrycznie i równomiernie na jego obwodzie lopatkami, oraz w znajdujace sie wokól wirnika kierownice strumienia powietrza, jak równiez w obudowe z otworami wlotowymi dla powietrza i separowanego materialu ziarnistego i z otworami wylotowymi dla powietrza zawierajacego drobna frakcje ziarna oraz dla frakcji grubej ziarna, w której to obudowie jest umieszczony wirnik i kierownice, przy czym strumien powietrza wplywajacy do wne- trza wirnika zostaje podzielony na strumienie czast- kowe, przeplywajace przez kanaly utworzone na jego obwodzie miedzy lopatkami oraz przez wirnik w kierunku otworu wylotowego, znamienny tym, ze jego wirnik (10), podzielony za pomoca promie- niowych scianek dzialowych (24) na sektory, przez które przeplywaja oddzielone od siebie strumienie powietrza, jest wyposazony we wspólpracujace z jego lopatkami (14) elementy konstrukcyjne do regulacji powierzchni przekroju kanalów (15), przez które przeplywa przynajmniej jeden ze strumieni powietrza, a tym samym do regulacji predkosci i ewentualnie natezenia przeplywu tego strumienia. FIG.2 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jzst separator powietrzny odśrodkowy, wyposażony w wirnik o osi pionowej, z rozmieszczonymi symetrycznie i równomiernie na jego obwodzie łopatkami, oraz w znajdujące sie wokół wirnika kierownice strumienia powietrza, jak również w obudowę z otworami wlotowymi dla powietrza i separowanego materiału ziarnistego i z otworami wylotowymi dla powietrza zawierającego drobną frakcję ziarna oraz dla frakcji grubej ziarna, w której to obudowie jest umieszczony wirnik i kierownice. Strumień powietrza wpływający do wnętrza wirnika zostaje podzielony na strumienie cząstkowe, przepływające przez kanały utworzone na jego obwodzie między łopatkami oraz przez wirnik w kierunku otworu wylotowego.
Znane są separatory, w których separowany materiał ziarnisty jest doprowadzany niezależnie od strumienia powietrza dopływającego do wnętrza wirnika od strony jego obwodowej powierzchni ograniczonej kierownicami. Znane są również separatory, w których separowany materiał ziarnisty jest doprowadzany w postaci zawiesiny w strumieniu powietrza, która przepływa przez wirnik separatora i wypływa przez jego otwór wylotowy.
Z francuskiego opisu patentowego nr FR 2 567 777 znany jest cyklonowy separator powietrzny, do którego powietrze wraz z przeznaczonym do separacji materiałem ziarnistym doprowadzane jest za pomocą zewnętrznego wentylatora. Separator ten jest wyposażony w obrotową tarczę odrzutową służącą do zgrubnego podziału ziarna na frakcje, oraz w wieniec łopatkowy, przez który frakcja drobna przedostaje się do górnej części separatora. Między tarczą odrzutową i wieńcem łopatkowym jest umieszczony wirnik turbulencyjny. Wewnątrz obudowy separatora znajdują się ponadto kierownice oraz przegrody, które dzielą strumień powietrza na kilka strumieni cząstkowych. Frakcja gruba jest odprowadzana wzdłuż osi dolnej części separatora, zaś frakcja drobna wydmuchiwana jest z niego wraz z powietrzem i oddzielana za pomocą cyklonów znajdujących się na zewnątrz separatora.
Z niemieckiego opisu wzoru użytkowego nr DE GM 9 0l7 176 znany jest separator powietrzny do separacji materiałów pylastych, zwłaszcza wapna, klinkieru, mączki kwarcowej, cementu itp., wyposażony w obudowę z otworem wlotowym materiału ziarnistego oraz z otworem wylotowym dla ziarna o określonej granulacji. Wewnątrz obudowy separatora znajduje się wieniec łopatkowy i osadzony obrotowo i współosiowo wewnątrz tego wieńca wirnik napędzany silnikiem elektrycznym i złożony z dwóch współosiowych wieńców łopatkowych, pod którymi umieszczone są niezależnie od siebie, dwa kanały wylotowe dla dwóch frakcji separowanego materiału ziarnistego o różnej granulacji. Powietrze doprowadzane jest do zewnętrznego wieńca łopatkowego przez usytuowany stycznie w obudowie króciec wlotowy'.
We wszystkich znanych separatorach strumieniowi powietrza zawierającego separowany materiał ziarnisty nadawany jest ruch obrotowy wokół osi wirnika, w pierścieniowej przestrzeni zawartej . między kierownicami separatora a wirnikiem, przy czym grubsza frakcja ziarna jest odrzucana siłą odśrodkową i przez kierownice separatora zostaje doprowadzona do zbiornika tej frakcji, natomiast drobna frakcja pozostaje w strumieniu powietrza i przepływając przez wirnik jest odprowadzana wraz z powietrzem do centralnego otworu wylotowego.
Po oddzieleniu od powietrza frakcja drobna zawiera ziarna o wymiarze mniejszym od dolnego wymiaru podziału, zaś frakcja grubsza - ziarna o wymiarze większym od górnego wymiaru podziału. Obie frakcje zawierają ponadto pewną ilość ziaren o wielkości zawartej między dolnym i górnym wymiarem podziału. Obrazem dokonanego podziału grahelacyjnego ziarna jest krzywa podziału składająca się z dwóch części poziomych, połączonych częścią nachyloną do osi oznaczającej wielkość ziarna, przy czym kąt nachylenia jest cechą charakteryzującą separator (fig. 7).
Udział ziaren o wielkości zawartej między dolnym i górnym wymiarem podziału w obydwu frakcjach: grubej i drobnej charakteryzuje sprawność podziału gz9nulacyjhego
186 138 separatora. Konstrukcja separatora powinna zapewniać możliwie najdokładniejszy podział granulacyjny doprowadzanego do niego materiału ziarnistego, czyli jak najmniejszą zawartość frakcji drobnej w grubej i grubej w drobnej, co odpowiada odpowiednio dużej wartości kąta nachylenia krzywej podziału.
W pewnych przypadkach otrzymany produkt ziarnisty powinien zawierać nieco odmienny skład granulacyjny frakcji grubej i drobnej niż wynikający z charakteryzującej separator krzywej podziału. Dotyczy to szczególnie procesu separacji cementu wytwarzanego sposobem ciśnieniowego przemiału klinkieru. Dotychczas jedynym sposobem uzyskania takiego pożądanego składu granulacyjnego ziarna cementu było zastosowanie dwóch, dostosowanych do wymaganego składu, separatorów, połączonych ze sobą szeregowo lub równolegle.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji takiego powietrznego separatora odśrodkowego, który umożliwi w prosty sposób regulację podziału ziarna, a tym samym wyeliminuje niedogodności znanych dotychczas separatorów i konieczność stosowania układu dwóch połączonych ze sobą separatorów dla uzyskania takiej granulacji materiału.
Cel ten zrealizowano w powietrznym separatorze odśrodkowym według wynalazku, który charakteryzuje się tym, że jego wirnik, podzielony za pomocą promieniowych ścianek działowych na sektory, przez które przepływają oddzielone od siebie strumienie powietrza, jest wyposażony we współpracujące z jego łopatkami elementy konstrukcyjne do regulacji powierzchni przekroju kanałów, przez które przepływa przynajmniej jeden ze strumieni powietrza, a tym samym do regulacji prędkości i ewentualnie natężenia przepływu tego strumienia.
Wirnik separatora jest zaopatrzony w swej górnej części w osadzone obrotowo na promieniowej osi klapy do zmiany powierzchni przekroju kanału, przez który strumień powietrza przepływa z wirnika do kanału wylotowego separatora.
Wirnik separatora jest podzielony przynajmniej na dwa sektory: górny i dolny za pomocą poziomej ścianki dzielącej z otworem środkowym i połączonej z nią cylindrycznej osłony, przy czym dolny sektor wirnika jest połączony z kanałem wylotowym za pomocą pionowego kanału wewnętrznego, współosiowego z tym kanałem wylotowym, natomiast górny sektor wirnika jest połączony z kanałem wylotowym za pomocą pionowego kanału zewnętrznego, otaczającego cylindryczną osłonę.
Zarówno pionowy kanał wewnętrzny, jak i pionowy kanał zewnętrzny separatora są korzystnie wyposażone w osadzone obrotowo klapy albo też w przesłony do zmiany powierzchni przekroju tych kanałów.
Wirnik separatora jest zaopatrzony w pary przesłon osadzonych obrotowo na wspólnej osi, znajdującej się w środku kanału, których położenie kątowe jest nastawiane za pomocą osadzonej obrotowo między nimi krzywki powodując odpowiednią regulację powierzchni przekroju tych kanałów.
Korzystnie przynajmniej niektóre z łopatek separatora są osadzone obrotowo na osi pokrywającej się z promieniem wirnika, przy czym obrót sąsiadujących ze sobą łopatek zmienia powierzchnię przekroju międzyłopatkowych kanałów.
Korzystnie elementy konstrukcyjne do regulacji powierzchni przekroju kanałów stanowią części ruchome przynajmniej niektórych łopatek wirnika, połączone obrotowo za pomocą osi równoległych do osi wirnika z ich częściami nieruchomymi i zmieniające odpowiednio swój kąt nachylenia.
Korzystnie przynajmniej niektóre łopatki separatora składają się z części nieruchomej, znajdującej się na zewnątrz wirnika, oraz z połączonej z nią obrotowo części ruchomej, skierowanej do wnętrza wirnika, przy czym stykające się ze sobą części ruchome sąsiednich łopatek zamykają znajdujący się między nimi kanał.
Części nieruchome łopatek wirnika są korzystnie usytuowane wzdłuż promienia wirnika.
Badania eksploatacyjne powietrznego separatora odśrodkowego według wynalazku wykazały, że w przypadku gdy prędkość cząstkowych strumieni powietrza doprowadzanych do wirnika separatora jest regulowana, to również opór aerodynamiczny stawiany przez ziarno o określonej masie i średnicy jest zmienny. W tych kanałach wirnika, w których prędkość strumienia powietrza jest mniejsza, równowaga między oporem aerodynamicznym i siłą od186 138 środkową następuje dla ziaren mniejszych szybciej niż w kanałach, w których prędkość strumienia powietrza jest większa. Efekt działania separatora jest więc taki, jak gdyby działały dwa separatory połączone równolegle i nastawione na' dwie różne wartości podziału ziarna. Regulacja prędkości strumieni powietrza przepływającego przez separator umożliwia więc regulację wartości podziału ziarna i uzyskanie dokładniejszej granulacji rzeczywistego podziału ziarna w gotowym produkcie.
Separator powietrzny odśrodkowy według wynalazku jest uwidoczniony w przykładowym rozwiązaniu konstrukcyjnym na rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia wirnik separatora w pionowym przekroju osiowym; fig. 2 - ten sam wirnik po usunięciu połowy górnej tarczy poziomej, w widoku z góry; fig. 3 - łopatki wirnika w widoku z góry; fig. 4 i 5 - inne rozwiązanie konstrukcyjne łopatek wirnika separatora w widoku z góry; fig. 6 - jeszcze inne rozwiązanie konstrukcyjne wirnika separatora w pionowym przekroju osiowym, a fig. 7 - krzywe podziału granulacyjnego ziarna, porównawczo dla znanych separatorów i separatora według wynalazku.
Separator według wynalazku składa się z wirnika 10 o osi pionowej, z kierownic znajdujących się wokół wirnika separatora oraz z obudowy zaopatrzonej przynajmniej w jeden otwór wlotowy dla materiału separowanego i dla powietrza, a także przynajmniej w jeden otwór wylotowy dla frakcji grubej, jak również w środkowy otwór wylotowy dla powietrza zawierającego frakcję drobną.
Wirnik 10 jest zaklinowany na dolnym końcu pionowego wału 11, osadzonego obrotowo w łożyskach tocznych w rurze 12, przymocowanej do górnej części obudowy separatora. Wał 11 i zaklinowany na nim wirnik 10 są napędzane ruchem obrotowym za pomocą nieuwidocznionego na rysunku znanego zespołu napędowego o regulowanej prędkości obrotowej.
Wirnik 10 jest wyposażony w dużą liczbę pionowych łopatek 14, umieszczonych w jednakowych od siebie odległościach na jego obwodzie. Dolne i górne końce łopatek 14 są przymocowane do dolnej płyty 16 i górnej poziomej tarczy 18 wirnika 10. Do wewnętrznej krawędzi tarczy 18 jest ponadto przymocowana cylindryczna osłona 20, wewnątrz której znajduje się otwór wylotowy dla powietrza zawierającego drobną fazę ziarnistą zawierającą ziarna, które przedostały się przez kanały 15 utworzone między łopatkami 14 wirnika 10. Zewnętrzna osłona 20 jest osadzona obrotowo w dolnej części osłony pionowego kanału wylotowego 22, znajdującego się nad wirnikiem 10 i współosiowego względem tego wirnika.
Wnętrze wirnika 10 jest podzielone za pomocą promieniowych, pionowych ścianek działowych 24 na cztery jednakowe sektory. Ścianki działowe 24 są przymocowane do dolnej płyty 16 wirnika 10 oraz do poziomej tarczy 18, a także do wewnętrznej, cylindrycznej osłony 26, otaczającej dolną część rury 12, również przymocowanej do dolnej płyty 16 wirnika 10.
Między cylindryczną osłoną zewnętrzną 20 a cylindryczną osłoną 26 znajduje się otwór wylotowy, częściowo zamknięty za pomocą osadzonych obrotowo klap 28. W rozwiązaniu konstrukcyjnym przedstawionym na rysunku znajdują się po dwie klapy 28 na każdy sektor wirnika 10. Klapa 28 jest przymocowana do wałka lub osi 30, osadzonej obrotowo w otworze występu tarczy 18 oraz w otworze wewnętrznej osłony 26. Klocek osadzony na zewnętrznym końcu osi 30 umożliwia regulację położenia końcowego klapy 10, a tym samym również wielkości przekroju kanału wylotowego odpowiedniego sektora wirnika, zaś układ blokujący położenie klocków umożliwia utrzymanie tych klap 28 w nastawionym położeniu.
W jednym z sektorów wirnika, przedstawionym na fig. 3, co druga (na rysunku środkowa) łopatka 14 składa się z części nieruchomej 31 oraz z połączonej z nią przegubowo części ruchomej 32, obracanej dokoła pionowej, równoległej do osi wirnika, osi 33 znajdującej się w pobliżu czołowej krawędzi łopatki 14. Część , ruchoma 32 jest obracana ze skrajnego położenia (pokazanego na fig. 3 linią ciągłą), w którym jest dociskana do nieruchomej części 31 łopatki i w którym kanał 15 między łopatkami 14 pozostaje otwarty, w przeciwległe skrajne położenie (pokazane na fig. 3 linią osiową), w którym kanał 15 zostaje zamknięty. Położenie ruchomych części łopatek jest regulowane indywidualnie dla każdej łopatki albo też dla ich całej grupy, umożliwiając regulację powierzchni przekroju kanałów 15 odpowiedniego sektora wirnika. Rozmieszczenie łopatek 14 złożonych z części nieruchomej 31 oraz z części ru6
186 138 chomej 32 - na obwodzie wirnika, w jego przeciwległych do siebie sektorach, umożliwia dobre wyważenie wirnika.
Figura 4 przedstawia odmienne rozwiązanie konstrukcyjne łopatek zamykających kanały 15 wirnika, w którym dwie sąsiednie łopatki składają się z dwóch części, a mianowicie z części nieruchomej 31', przymocowanej sztywno do konstrukcji wirnika, oraz z osadzonej obrotowo wokół osi 33' części ruchomej 32'. Nieuwidoczniony na rysunku mechanizm umożliwia obrót części ruchomej 32' łopatki z położenia stanowiącego przedłużenie jej części nieruchomej 31' (pokazanego na fig. 4 linią ciągłą), w którym kanał 15 jest całkowicie otwarty w położenie (pokazane na fig. 4 linią osiową), w którym końce części ruchomych 32' obydwu sąsiednich łopatek stykają się ze sobą zamykając kanał 15.
Figura 5 przedstawia jeszcze inne rozwiązanie konstrukcyjne elementów zamykających kanały 15, utworzone między łopatkami 14 wirnika 10. Elementami tymi są dwie przesłony 40, umieszczone wewnątrz wirnika i osadzone obrotowo wokół wspólnej osi 42, równoległej do osi wirnika i znajdującej się w środku kanału 15. Między tymi przesłonami 40 jest osadzona obrotowo, na osi równoległej do osi 42, krzywka 44, której położenie kątowe regulowane jest za pomocą mechanizmu nieuwidocznionego na rysunku, umożliwiając regulację powierzchni przekroju kanału 15, utworzonego między sąsiednimi łopatkami 14.
W krańcowym położeniu kątowym krzywki 44, przedstawionym na fig. 5, czołowe powierzchnie przesłon 40 stykają się z powierzchnią łopatek 14, całkowicie zamykając kanał 15. Natomiast po obróceniu krzywki 44 w położenie równoległe do osi łopatek 14, siła odśrodkowa działająca na przesłony 40, powoduje ich wzajemne zbliżenie się (pokazane na fig. 5 linią osiową) całkowicie otwierając kanał 15.
W jeszcze innej, nieuwidocznionej na rysunku, odmianie rozwiązania konstrukcyjnego niektóre łopatki 14 są osadzone obrotowo na pionowych osiach znajdujących się w pobliżu ich krawędzi czołowych, wskutek czego ich przeciwległe krawędzie stykają się z sąsiednimi łopatkami stałymi, zamykając kanały 15.
W czasie eksploatacji separator stanowi element instalacji lub węzła przeróbczego, otwartego względnie zamkniętego, przez który przepływa strumień powietrza. Na wlocie do wirnika strumień powietrza dzieli się na strumienie cząstkowe wpływające do poszczególnych kanałów 15, utworzonych między łopatkami 14 poszczególnych sektorów wirnika. W związku z tym, po wypłynięciu z kanałów 15 strumienie cząstkowe grupują się w każdym sektorze wirnika w postaci na przykład czterech strumieni wtórnych, wypływających przez otwór wylotowy ograniczony tarczą 18 i osłoną 26. W przypadku, gdy wszystkie klapy 28 znajdują się w położeniu pionowym, co oznacza, że kanały 15 są otwarte - te cztery strumienie wtórne sąjednakowe (mająjednakowe natężenie przepływu) i ich prędkość jest taka sama.
Działanie separatora według wynalazku jest podobne do opisanego wyżej działania znanego separatora. Jeżeli jednak część kanałów 15 w jednym sektorze wirnika jest zamknięta, a równocześnie klapy 28 w innych sektorach wirnika są częściowo zamknięte, to strumień powietrza dzieli się na dwa różne strumienie cząstkowe, przy czym ilość powietrza przepływającego w jednostce czasu przez sektor, w którym klapy 28 są zamknięte, jest mniejsza od ilości powietrza przepływającego w jednostce czasu przez sektor, w którym klapy 28 są otwarte. Natomiast prędkość strumienia powietrza przepływającego przez otwarte kanały 15 w pierwszym sektorze jest większa od prędkości strumienia powietrza przepływającego przez pozostałe sektory, których kanały 15 są przynajmniej częściowo przymknięte. Ponieważ siła oporu aerodynamicznego i odwrotnie do niej skierowana siła odśrodkowa, działająca na ziarna separowanego materiału w kanałach 15, zależy tylko od prędkości obrotu wirnika, więc wielkość ziaren, dla których siły te się równoważą (równa wartości podziału) jest w pierwszym sektorze większa niż w pozostałych sektorach. Efekt działania separatora według wynalazku jest wówczas taki, jak efekt działania dwóch znanych separatorów pracujących równolegle z podziałem ziarna na dwa wymiary podziału, przy czym frakcje drobne podlegają na wylocie separatora wzajemnemu wymieszaniu. Połączenie otworu wlotowego separatora z jednym lub więcej sektorów wirnika oraz regulacja ilości powietrza krążącego w poszczególnych sektorach wirnika umożliwia odpowiednie dobranie dwóch wartości podziału oraz
186 138 uzyskanie takiej granulacji ziarna, którego wielkość jest zawarta między dwoma wartościami podziału.
Figura 7 przedstawia linią punktową i linią przerywaną krzywe podziału ziarna dla dwóch znanych, połączonych równolegle separatorów oraz - linią ciągłą - dla pojedynczego separatora według wynalazku, umożliwiającego uzyskanie ziarna o wielkości zawartej między dwoma wartościami podziału. Krzywa podziału ziarna oznacza proporcję wagową wyrażoną w procentach zawartości ziaren o określonej wielkości we frakcji grubszej. Nieuwidoczniona na rysunku tak zwana krzywa odwrotna oznacza taką procentową zawartość ziaren o określonej wielkości we frakcji drobnej.
Dla wielkości ziarna mniejszej od 20 jam i większych od 200 pm - przedstawione na fig. 7 trzy krzywe pokrywają się ze sobą. Dla wielkości ziarna od 20 (im do 200 pm krzywa oznaczona linią kreskowaną jest krzywą podziału ziarna dla znanego separatora, pracującego z wartością podziału wynoszącą. 50 pm, zaś krzywa oznaczona linią kropkowaną jest krzywą podziału znanego separatora, pracującego z wartością podziału wynoszącą 105 pm, natomiast krzywa oznaczona linią ciągłą stanowi krzywą podziału ziarna separatora według wynalazku. Jej nachylenie jest mniejsze od krzywych podziału znanych separatorów, co oznacza, że dla wielkości ziarna zawartej w granicach od 20 pm do 200 pm rozrzut wielkości ziaren jest większy.
Jak z powyższego wynika, separator według wynalazku, dzięki regulacji prędkości obrotowej wirnika i regulacji wielkości powierzchni przekroju kanałów 15, umożliwia uzyskanie krzywej podziału ziarna o regulowanym nachyleniu, a tym samym uzyskanie produktu o pożądanym składzie granulacyjnym w określonym zakresie wielkości ziarna.
Zamiast podziału wirnika na sektory za pomocą ścianek dzielących, wirnik przedstawiony na fig. 6 jest podzielony na dwa sektory: górny 46 i dolny 48 przez zastosowanie poziomej ścianki dzielącej 50 umieszczonej przykładowo w połowie wysokości otworu wlotowego, przy czym pionowy kanał zewnętrzny 52 usytuowany w górnej części wirnika, stanowi połączenie jego górnego sektora 46 z otworem wylotowym 22 separatora, zaś cylindryczna osłona 54, ograniczająca od środka pionowy kanał zewnętrzny 52 i połączona z poziomą ścianką dzielącą 50 stanowi równocześnie zewnętrzną ściankę ograniczającą wewnątrz otworu środkowego 56 pionowy kanał wewnętrzny 55, łączący dolny sektor 48 wirnika z otworem wylotowym 22. Wirnik według fig. 6 jest wyposażony w podobne do przedstawionych na fig. 3, 4 i 5 elementy zamykające niektóre z kanałów 15 utworzonych między łopatkami, oraz w klapy 28 regulujące wielkość otworów wylotowych. Oczywiście w podobny sposób, jak na fig. 6, wirnik może zostać podzielony na więcej niż dwie części. Można również uniknąć stosowania poziomych ścianek dzielących, zastępując je współosiową rurą teleskopową dzielącą strumień przepływającego przez wirnik powietrza.
Zamiast stosowania osadzonych obrotowo klap 28 mogą być również stosowane przesłony regulujące wielkość powierzchni otworu wylotowego w poszczególnych sektorach wirnika. Wszystkie tego rodzaju odmiany konstrukcyjne separatora są oczywiście objęte zakresem ochrony wynalazku.
186 138
a.
I § I ί g
186 138
FIG.6
Tr
“ΡΓ
186 138
FIG.4
FIG- 5
186 138
186 138
FIG .1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Separator powietrzny odśrodkowy, wyposażony w wirnik o osi pionowej, z rozmieszczonymi symetrycznie i równomiernie na jego obwodzie łopatkami, oraz w znajdujące się wokół wirnika kierownice strumienia powietrza, jak również w obudowę z otworami wlotowymi dla powietrza i separowanego materiału ziarnistego i z otworami wylotowymi dla powietrza zawierającego drobną frakcję ziarna oraz dla frakcji grubej ziarna, w której to obudowie jest umieszczony wirnik i kierownice, przy czym strumień powietrza wpływający do wnętrza wirnika zostaje podzielony na strumienie cząstkowe, przepływające przez kanały utworzone na jego obwodzie między łopatkami oraz przez wirnik w kierunku otworu wylotowego, znamienny tym, że jego wirnik (10), podzielony za pomocą promieniowych ścianek działowych (24) na sektory, przez które przepływają oddzielone od siebie strumienie powietrza, jest wyposażony we współpracujące z jego łopatkami (14) elementy konstrukcyjne do regulacji powierzchni przekroju kanałów (15), przez które przepływa przynajmniej jeden ze strumieni powietrza, a tym samym do regulacji prędkości i ewentualnie natężenia przepływu tego strumienia.
  2. 2. Separator według zastrz. 1, znamienny tym, że wirnik (10) jest zaopatrzony w swej górnej części w osadzone obrotowo na promieniowej osi (30) klapy (28) do zmiany powierzchni przekroju kanału, przez który strumień powietrza przepływa z wirnika do kanału wylotowego (22) separatora.
  3. 3. Separator według zastrz. 1, znamienny tym, że jego wirnik (10) jest podzielony przynajmniej na dwa sektory: górny (46) i dolny (48) za pomocą poziomej ścianki dzielącej (50) otworem środkowym (56) i połączonej z nią cylindrycznej osłony (54), przy czym dolny sektor (48) wirnika (10) jest połączony z kanałem wylotowym (22) za pomocą pionowego kanału wewnętrznego (55), współosiowego z tym kanałem wylotowym (22) natomiast górny sektor (46) wirnika (10) jest połączony z kanałem wylotowym (22) za pomocą pionowego kanału zewnętrznego (52), otaczającego cylindryczną osłonę (54).
  4. 4. Separator według zastrz. 3, znamienny tym, że zarówno pionowy kanał wewnętrzny (55), jak i pionowy kanał zewnętrzny (52) są wyposażone w osadzone obrotowo klapy (28).
  5. 5. Separator według zastrz. 3, znamienny tym, że zarówno pionowy kanał wewnętrzny (55), jak i pionowy kanał zewnętrzny (52) są wyposażone w przesłony do zmiany powierzchni przekroju tych kanałów (52 i 55).
  6. 6. Separator według zastrz. 1, znamienny tym, że jego wirnik (10) jest zaopatrzony w pary przesłon (40) osadzonych obrotowo na wspólnej osi (42), znajdującej się w środku kanału (15), których położenie kątowe jest nastawiane za pomocą osadzonej obrotowo między nimi krzywki (44) powodując odpowiednią regulację powierzchni przekroju tych kanałów (15).
  7. 7. Separator według zastrz. 1, znamienny tym, że przynajmniej niektóre z jego łopatek są osadzone obrotowo na osi pokrywającej się z promieniem wirnika (10), przy czym obrót sąsiadujących ze sobą łopatek zmienia powierzchnię przekroju międzyłopatkowych kanałów (15).
  8. 8. Separator według zastrz. 1, znamienny tym, że elementy konstrukcyjne do regulacji powierzchni przekroju kanałów (15) stanowią części ruchome (32, 32') przynajmniej niektórych łopatek (14) wirnika (10), połączone obrotowo za pomocą osi (33, 33') równoległych do osi wirnika (10) z ich częściami nieruchomymi (31, 31') i zmieniające odpowiednio swój kąt nachylenia.
  9. 9. Separator według zastrz. 8, znamienny tym, że przynajmniej niektóre jego łopatki składają się z części nieruchomej (31'), znajdującej się na zewnątrz wirnika (10) oraz z połączonej z nią obrotowo części ruchomej (32'), skierowanej do wnętrza wirnika (10), przy czym stykające się ze sobą części ruchome (32') sąsiednich łopatek zamykają znaj dujący się między nimi kanał (15).
    186 138
  10. 10. Separatorwedługzastrz. 9, znamiennytym, że części nieruchome(3r) łopatek (14) wirnika (10) są esyteowenz wzdłuż pzomizhie wirnika.
PL97330322A 1995-11-21 1997-04-15 Separator powietrzny odśrodkowy PL186138B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL97330322A PL186138B1 (pl) 1995-11-21 1997-04-15 Separator powietrzny odśrodkowy

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9513764A FR2741286B1 (fr) 1995-11-21 1995-11-21 Separateur a air a action centrifuge
PCT/FR1997/000678 WO1998046371A1 (fr) 1995-11-21 1997-04-15 Separateur a air a action centrifuge
PL97330322A PL186138B1 (pl) 1995-11-21 1997-04-15 Separator powietrzny odśrodkowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL330322A1 PL330322A1 (en) 1999-05-10
PL186138B1 true PL186138B1 (pl) 2003-10-31

Family

ID=26232337

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97330322A PL186138B1 (pl) 1995-11-21 1997-04-15 Separator powietrzny odśrodkowy

Country Status (14)

Country Link
US (2) US6273269B1 (pl)
EP (1) EP0918573B1 (pl)
JP (1) JP3999278B2 (pl)
AT (1) ATE270159T1 (pl)
AU (1) AU741249B2 (pl)
CA (1) CA2257674C (pl)
CZ (1) CZ292237B6 (pl)
DE (1) DE69729731T2 (pl)
DK (1) DK0918573T3 (pl)
ES (1) ES2224236T3 (pl)
FR (1) FR2741286B1 (pl)
PL (1) PL186138B1 (pl)
UA (1) UA63905C2 (pl)
WO (1) WO1998046371A1 (pl)

Families Citing this family (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2741286B1 (fr) * 1995-11-21 1998-01-23 Fcb Separateur a air a action centrifuge
US6840183B2 (en) * 1999-11-15 2005-01-11 Rickey E. Wark Diffuser insert for coal fired burners
US6588598B2 (en) * 1999-11-15 2003-07-08 Rickey E. Wark Multi-outlet diffuser system for classifier cones
US7506764B2 (en) 2003-02-12 2009-03-24 Michel Couture Apparatus and method for separating/mixing particles/fluids
CN1323805C (zh) * 2003-11-12 2007-07-04 高根树 针轮转子流体输送装置
US7913851B2 (en) * 2004-04-19 2011-03-29 Jin-Hong Chang Separator for grinding mill
US7118055B2 (en) * 2004-04-19 2006-10-10 Jin-Hong Chang Grinding mill
CA2642489C (en) * 2006-02-24 2013-10-08 Taiheiyo Cement Corporation Centrifugal air classifier
DE102008038776B4 (de) * 2008-08-12 2016-07-07 Loesche Gmbh Verfahren zur Sichtung eines Mahlgut-Fluid-Gemisches und Mühlensichter
JP4753387B2 (ja) * 2008-09-17 2011-08-24 日鉄鉱業株式会社 気流分級装置
US8231007B2 (en) * 2009-01-29 2012-07-31 Wark Rickey E Static classifier cage
US8517292B2 (en) * 2011-01-12 2013-08-27 Jin-Hong Chang Particle separator
US8915373B2 (en) 2011-03-24 2014-12-23 Babcock Power Services, Inc. Coal flow distribution controllers for coal pulverizers
CN103846126B (zh) * 2012-11-30 2016-03-30 黄立娜 档板自动调节高效串联双轴向动态分选、回粉碾磨装置
CA2834032A1 (en) * 2012-12-05 2014-06-05 Coal Milling Projects (Pty) Limited A classifier and a method of modifying a classifier for use with a pulveriser
US9073087B2 (en) * 2013-09-03 2015-07-07 Kenneth Abbott Injector mechanism
CN104190621B (zh) * 2014-07-22 2017-05-10 中国中材国际工程股份有限公司 一种风扫式动静结合高效粉尘分离器
CN104353613A (zh) * 2014-11-04 2015-02-18 杭州能云科技有限公司 一种选粉机层流装置
DE112017004019T5 (de) * 2016-08-09 2019-05-02 Mitsugi Inkyo Klassierungsverfahren und -vorrichtung
CN114054223B (zh) * 2021-11-15 2024-05-17 中国石油化工股份有限公司 一种排气管出口面积可调节的旋风分离器及其调节方法

Family Cites Families (34)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1779993A (en) * 1927-10-31 1930-10-28 Sturtevant Mill Co Air separator
US1746686A (en) * 1928-06-23 1930-02-11 Sturtevant Mill Co Air separator
US2109477A (en) * 1928-09-19 1938-03-01 Universal Road Machinery Compa Air separator
US1933604A (en) * 1930-07-14 1933-11-07 Sturtevant Mill Co Air separator
US2030612A (en) * 1934-05-03 1936-02-11 Sturtevant Mill Co Air separator
DE631495C (de) * 1934-05-10 1936-06-22 Benno Schilde Maschb Akt Ges Verfahren und Vorrichtung zum Sichten von feinkoernigem oder pulverfoermigem Gut
US2188430A (en) * 1935-01-10 1940-01-30 Fraser George Holt Air or current separator
DE805840C (de) * 1948-10-02 1951-05-31 Steine Und Erden G M B H Der R Umluftsichter
US2988220A (en) * 1955-10-10 1961-06-13 Microcyclomat Co Turbo-classifier
US3669265A (en) * 1969-07-17 1972-06-13 Kurt H Conley Classifying apparatus with adjustable fines outlet
US3770124A (en) * 1971-12-21 1973-11-06 Combustion Eng Swing back whizzer blades for mechanical air separator
DE2456970C3 (de) * 1974-12-03 1981-06-25 Gebr. Pfeiffer Ag, 6750 Kaiserslautern Durchluftsichter
GB8415190D0 (en) * 1984-06-14 1984-07-18 Smidth & Co As F L Separator
DE3426294A1 (de) * 1984-07-17 1986-01-23 Klöckner-Humboldt-Deutz AG, 5000 Köln Zyklonumluftsichter zur sichtung von gut unterschiedlicher korngroesse, insbesondere von zement
GB2163070A (en) * 1984-08-13 1986-02-19 Smidth & Co As F L Separator for sorting particulate material
GB2176134A (en) * 1985-06-03 1986-12-17 Smidth & Co As F L Separator for sorting particulate material
DE3521638C2 (de) * 1985-06-15 1994-03-31 Kloeckner Humboldt Deutz Ag Streuwindsichter zum Sichten von feinkörnigem Gut
DE3539512A1 (de) * 1985-11-07 1987-05-14 Krupp Polysius Ag Sichter
US4818376A (en) * 1986-04-28 1989-04-04 Onoda Cement Company, Ltd. Leakage prevention apparatus for a classifier
DE3622413C2 (de) * 1986-07-03 1995-08-03 Krupp Polysius Ag Sichter
SU1475734A1 (ru) * 1987-03-24 1989-04-30 Сумской филиал Харьковского политехнического института им.В.И.Ленина Классификатор порошкообразных материалов
DE3808022A1 (de) * 1988-03-10 1989-09-21 Krupp Polysius Ag Sichter
FR2658096B1 (fr) * 1990-02-13 1992-06-05 Fives Cail Babcock Selecteur a air a action centrifuge.
DE9017176U1 (de) * 1990-12-20 1992-04-16 O & K Orenstein & Koppel Ag, 1000 Berlin Windsichter
DE4423815C2 (de) * 1994-07-06 1996-09-26 Loesche Gmbh Mühlensichter
US5411142A (en) * 1993-03-29 1995-05-02 Abbott; Kenneth E. Air-flow control for particle cleaning systems
US5351832A (en) * 1993-03-29 1994-10-04 Stripping Technologies, Inc. Control system for cleaning systems
CA2134456A1 (en) * 1993-03-31 1994-10-13 Mitsuhiro Ito Vortex pneumatic classifier
DK173698B1 (da) * 1993-04-27 2001-07-02 Smidth & Co As F L Separator til sortering af kornformet materiale
AT401741B (de) * 1993-08-19 1996-11-25 Thaler Horst Dipl Ing Windsichter
ATA180793A (de) * 1993-09-07 1994-12-15 Thaler Horst Dipl Ing Zentrifugalkraft-windsichter
JPH08281213A (ja) * 1995-04-14 1996-10-29 Ishikawajima Harima Heavy Ind Co Ltd 分級機
FR2741286B1 (fr) * 1995-11-21 1998-01-23 Fcb Separateur a air a action centrifuge
US5957300A (en) * 1996-01-29 1999-09-28 Sure Alloy Steel Corporation Classifier vane for coal mills

Also Published As

Publication number Publication date
ES2224236T3 (es) 2005-03-01
DE69729731T2 (de) 2005-08-04
PL330322A1 (en) 1999-05-10
US6273269B1 (en) 2001-08-14
WO1998046371A1 (fr) 1998-10-22
JP2000512550A (ja) 2000-09-26
CZ392498A3 (cs) 1999-04-14
FR2741286A1 (fr) 1997-05-23
AU741249B2 (en) 2001-11-29
US6318559B2 (en) 2001-11-20
DK0918573T3 (da) 2004-10-18
ATE270159T1 (de) 2004-07-15
FR2741286B1 (fr) 1998-01-23
CZ292237B6 (cs) 2003-08-13
US20010020597A1 (en) 2001-09-13
EP0918573B1 (fr) 2004-06-30
UA63905C2 (en) 2004-02-16
CA2257674A1 (fr) 1998-10-22
CA2257674C (fr) 2003-01-07
JP3999278B2 (ja) 2007-10-31
EP0918573A1 (fr) 1999-06-02
DE69729731D1 (de) 2004-08-05
AU2643597A (en) 1998-11-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL186138B1 (pl) Separator powietrzny odśrodkowy
US4689141A (en) Separator for sorting particulate material, with a plurality of separately adjustable guide vane sets
EP0172731A2 (en) Classifier and controller for vertical mill
KR890001390B1 (ko) 입상물질 분리기
US4515686A (en) Method for the operation of an air separator, and an air separator for the practice of the method
US5419499A (en) Treatment of particulate material
US2963230A (en) Dry material pulverizer with integral classifier
JPH0462794B2 (pl)
JP2000515604A (ja) 少なくとも2個の吸い込み口を含む、改良された性能遠心型送風装置ならびに関連する送風方法
KR100372961B1 (ko) 분말분급기
JPH0347900B2 (pl)
JPH10323623A (ja) 気流式分級装置
JPH0636871B2 (ja) 竪型粉砕機
JP2000343040A (ja) 遠心選別機
CN220048990U (zh) 分撒与选粉独立控制的复合式选粉机
JPH06134401A (ja) 粉末原料の分級装置
KR100231396B1 (ko) 분류 장치
US2914172A (en) Pneumatic classifier system
RU2179484C2 (ru) Пневматический сепаратор центробежного действия
JPH0760142A (ja) 空気分級機
JPH0259076A (ja) 粉粒体の分級装置
JP3485624B2 (ja) 粉体分級機及びその運転法
KR19990025224A (ko) 정류기능이 강화된 공기 분급기 및 분급방법
JPH0212145B2 (pl)
JPS6044031B2 (ja) 粉末分級装置用分級羽根車の構造

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20080415