PL185525B1 - Sposób i urządzenie do napęczniania tytoniu - Google Patents

Sposób i urządzenie do napęczniania tytoniu

Info

Publication number
PL185525B1
PL185525B1 PL97321535A PL32153597A PL185525B1 PL 185525 B1 PL185525 B1 PL 185525B1 PL 97321535 A PL97321535 A PL 97321535A PL 32153597 A PL32153597 A PL 32153597A PL 185525 B1 PL185525 B1 PL 185525B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tobacco
inlet
outlet
conduit
gaseous medium
Prior art date
Application number
PL97321535A
Other languages
English (en)
Other versions
PL321535A1 (en
Inventor
Dale B. Poindexter
Russell D. Barnes
Hoyt S. Beard
Keith R. Guy
Ricky H. Laurence
Harold E. Richardson
Tony D. Stewart
Douglas E. Wilhelm
Original Assignee
Reynolds Tobacco Co R
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=24791008&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL185525(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Reynolds Tobacco Co R filed Critical Reynolds Tobacco Co R
Publication of PL321535A1 publication Critical patent/PL321535A1/xx
Publication of PL185525B1 publication Critical patent/PL185525B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24BMANUFACTURE OR PREPARATION OF TOBACCO FOR SMOKING OR CHEWING; TOBACCO; SNUFF
    • A24B3/00Preparing tobacco in the factory
    • A24B3/18Other treatment of leaves, e.g. puffing, crimpling, cleaning
    • A24B3/182Puffing

Landscapes

  • Manufacture Of Tobacco Products (AREA)
  • Manufacturing Of Cigar And Cigarette Tobacco (AREA)
  • Carbon And Carbon Compounds (AREA)

Abstract

1. Sposób napeczniania tytoniu impregnowanego stalym CO 2 polegajacy na rozprowadzaniu impregnowa- nego tytoniu w przewodzie od wlotu do wylotu o nic- okraglym przekroju poprzecznym, wprowadzaniu ogrzanego medium gazowego o danym natezeniu i predkosci przeplywu dla napeczniania tytoniu, w którym nastepnie wprowadza sie zasadniczo caly impregnowany tyton do gazowego medium przez wlot, po czym wywoluje sie przeplyw medium gazo- wego zawierajacego tyton w celu sublimacji calego CO2 i napeczniania tytoniu oraz oddzielenia napecznialego tyto- niu od medium gazowego, znamienny tym, ze podczas na- peczniania tytoniu na odcinku od wlotu (34) do wylotu (35) przewodu transportujacego (16) zmniejsza sie predkosc przeplywu medium gazowego i wprowadzonego tytoniu. 7. Urzadzenie do napeczniania tytoniu w medium gazo- wym zawierajace przewód transportujacy o nieokraglym przekroju poprzecznym wyposazonym we wlot i wylot i okreslajacy tor przeplywu dla napeczniania tytoniu wzdluz tego toru, znamienne tym, ze powierzchnia przekroju po- przecznego przewodu (16) transportujacego zwieksza sie od wlotu (34) w kierunku wylotu (35). F I G . 1 PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do napęczniania tytoniu wykorzystywanego przy produkcji papierosów, a w szczególności do objętościowego napęczniania ciętego wypełniacza tytoniu.
Objętościowe napęcznianie surowca tytoniowego, takiego jak ciętego wypełniacza, w celu zwiększenia jego pojemności wypełniającej jest powszechnie znane w przemyśle tytoniowym. Jeden ze sposobów objętościowego napęczniania surowca tytoniowego wykorzystuje nasycanie surowca tytoniowego ciekłym dwutlenkiem węgla (CO2), poddając nasycany CO, surowiec tytoniowy odpowiedniemu działaniu, tak aby całość ciekłego CO, przekształciła się w związek trwały CO2, następnie związek trwały CO2 ulega parowaniu w nasyconym surowcu tytoniowym doprowadzając do pęcznienia tytoniu. W przemyśle tytoniowym proces ten nosi nazwę procesu napęczniania tytoniu stałym dwutlenkiem węgla zwanym procesem „DIET”. Przykład procesu typu „DIET” zamieszczono w patencie amerykańskim nr 5 259 403.
Proces typu „DIET” wykonuje się zwykle wprowadzając cząstki zwane „bryłkami” surowca tytoniowego nasączanego stałym CO2 do ogrzanego strumienia gazu, który jest napędzany przez układ Venturiego. Ogrzany gaz transportuje surowiec tytoniowy przez przewód i sublimuje, czy też ulatnia stałe CO2 powodując napęcznienie surowca tytoniowego. Przewód transportujący, który czasem jest zwany sublimatorem, posiada zwykle kształt pionowy lub przypomina kształtem zakrzywioną ku górze rurę cienkościenną lub grubościenną o cylindrycznym lub prostokątnym przekroju poprzecznym. Cząstki lub bryłki nasączonego surowca tytoniowego są ładowane do sublimatora dopóki stałe CO2 całkowicie nie podda się sublimacji lub odparowaniu. Z sublimatora, surowiec tytoniowy po napęcznieniu jest transportowany do urządzenia separacyjnego, takiego jak separator styczny, odpylacz cyklonowy lub temu podobnego, gdzie surowiec tytoniowy oddziela się od ciepłego strumienia gazu, lotnego tytoniu i pyłu.
Według zasady działania urządzenia, którego opis zamieszczono we wspomnianym patencie amerykańskim nr 5 259 403, przewód transportujący zwany sublimatorem posiada kształt pionowo rozszerzającego się przewodu o okrągłym przekroju poprzecznym, który zwiększa się poczynając od małej średnicy przy swoim wlocie i przybierając większą średnicę w części pośredniej. Konstrukcja taka zapewnia zmniejszenie części prędkościowej sublimatora co zapobiega przesyłaniu dużych bryłek surowca tytoniowego impregnowanego stałym CO2 oraz nienapęczniałego surowca tytoniowego do separatora stycznego.
185 525
Inne konwencjonalne urządzenia do sublimacji wykorzystujące proces „DIET” posiadają szereg ograniczeń lub wad. Na przykład w wielu sublimatorach zawór wlotowy lub korek powietrza, służący do wprowadzania bryłek surowca tytoniowego impregnowanego stałym CO2 do przewodu, często umożliwia przyjęcie nadmiernie dużych porcji surowca do ogrzanego strumienia gazu przy wlocie przewodu, w stosunkowo wolnym tempie, czego wynikiem jest niejednorodne rozmieszczenie surowca tytoniowego w sublimatorze. Złe rozproszenie oraz brak wyrywania cząstek i bryłek impregnowanego tytoniu pod wpływem wnikającego ogrzanego strumienia gazu i sublimatora powoduje różnice w czasie przebywania, oraz zróżnicowanie ilości ogrzanych oraz spęczniatych cząstek tytoniu. W rezultacie, niektóre cząstki przybierają ciemne zabarwienie pod wpływem spalenia a inne są jaśniejsze lecz tylko częściowo spęczniałe. W urządzeniach obecnego stanu techniki problem ten dotyczy szczególnie dużych bryłek surowca tytoniowego, które mają tendencję do opadania na dno przewodu, gdzie przepływ powietrza jest utrudniony a wymiana ciepła ograniczona w urządzeniach obecnego stanu techniki.
Wykorzystanie 90-stopniowych kolanek oraz fragmentów przewodu wygiętych pod innym kątem w celu zminimalizowania przestrzeni zajmowanej przez urządzenie „DIET” powoduje nadmiernie niejednorodny przepływ ogrzanego gazu przez przewód oraz większe rozrywanie cząstek tytoniu spowodowane nagłymi zmianami kierunku w załamaniach oraz poprzez użycie płytek zderzeniowych. Niejednorodny przepływ gazu powoduje „urabianie“ czy też „przelinowanie”, to znaczy, jedna część przepływa z większą szybkością niż inna, powodując znaczne różnice w czasie przebywania i nierównomierne grzanie. Nadmierna szybkość przepływu gazu powoduje również rozrywanie skrętek tytoniu. Niektóre konstrukcje przewodów doświadczają znacznych recyrkulacji strefowych gazu co także wpływa na czas przebywania surowca tytoniowego w sublimatorze.
W celu uzyskania maksymalnej zdolności wypełniającej lub mocy wypełnienia napęczniałego produktu tytoniowego sublimatora, surowiec tytoniowy impregnowany stałym CO2 musi zostać poddany napęcznianiu w stopniu największym z możliwych bez przegrzania czy nadmiernego rozrywania skrętek tytoniu. Dlatego pożądanym byłoby skonstruowanie urządzenia sublimacyjnego oraz opracowanie sposobu napęczniania tytoniu do maksymalnie możliwej zdolności wypełniającej bez przegrzewania i z minimalnym rozrywaniem włókien tytoniu przy zmaksymalizowniu przerobu tytoniu w tym urządzeniu.
Przedmiotem wynalazku jest sposób napęczniania tytoniu impregnowanego stałym CO2 polegający na rozprowadzaniu impregnowanego tytoniu w przewodzie od wlotu do wylotu o nieokrągłym przekroju poprzecznym, wprowadzaniu ogrzanego medium gazowego o danym natężeniu i prędkości przepływu dla napęczniania tytoniu. Następnie wprowadza się zasadniczo cały impregnowany tytoń do gazowego medium przez wlot, po czym wywołuje się przepływ medium gazowego zawierającego tytoń w celu sublimacji całego CO2 i napęczniania tytoniu oraz oddzieleniu napęczniałego tytoniu od medium gazowego.
Istota wynalazku polega na tym, że podczas napęczniania tytoniu na odcinku od wlotu do wylotu przewodu transportującego zmniejsza się prędkość przepływu medium gazowego 1 wprowadzonego tytoniu.
Po zmniejszeniu prędkości przepływu medium gazowego i wprowadzonego tytoniu zwiększa się w kierunku wylotu prędkość przepływu medium gazowego.
Podczas rozprowadzania tytoniu zwiększa się prędkość tytoniu w medium gazowym.
Dokonuje się ciągłej zmiany kierunku przepływu medium gazowego i wprowadzonego tytoniu od wlotu do wylotu w przewodzie transportującym pod kątem 180°.
Przed wprowadzeniem do medium gazowego impregnowanego tytoniu zwiększa się prędkość tego medium.
Po wyjściu medium z wygiętego w łuk przewodu transportującego dokonuje się zmiany prędkości przepływu medium gazowego wraz z rozprowadzonym tytoniem, a przed oddzieleniem tytoniu od medium gazowego.
185 525
Urządzenie do napęczniania tytoniu w medium gazowym według wynalazku zawiera przewód transportujący o nieokrągłym przekroju poprzecznym wyposażonym we wlot i wylot i określający tor przepływu dla napęczniania tytoniu wzdłuż tego toru, charakteryzuje się tym, że powierzchnia przekroju poprzecznego przewodu transportującego zwiększa się od wlotu w kierunku wylotu.
Przewód transportujący zawiera część pośrednią, przy czym powierzchnia przekroju poprzecznego przewodu transportującego zmniejsza się od części pośredniej w kierunku wylotu natomiast zwiększa się stopniowo od wylotu w kierunku części pośredniej.
Również powierzchnia przekroju poprzecznego przewodu transportującego zmniejsza się stopniowo poczynając od części pośredniej w kierunku wylotu.
Część pośrednia ma . maksymalną powierzchnię przekroju poprzecznego równą około podwójnej powierzchni przekroju poprzecznego przewodu transportującego przy wlocie i wylocie.
Część pośrednia przewodu transportującego pomiędzy jego wlotem a wylotem jest w kształcie łuku, przy czym tor przepływu jest w kształcie łuku i kształtuje ciągle zmienny przepływ od wlotu do wylotu.
Przewód transportujący jest w kształcie litery „C” i ma szerokość i głębokość, przy czym szerokość jest zasadniczo stała na całej długości od wlotu do wylotu, że stosunek szerokości do głębokości przewodu transportującego wynosi około 5:2.
Przewód transportujący ma prostokątny lub owalny przekrój poprzeczny i ma środkową linię „C” określoną po pobocznej stronie wzdłużnej przez pierwszy duży promień biegnący od wlotu do części pośredniej i przez drugi duży promień biegnący od części pośredniej do wylotu z tym, że pierwszy promień jest większy od drugiego promienia a zmiana linii kąta przepływu pomiędzy wlotem a wylotem przewodu transportuuącego wynosi 180°.
Przewód transportujący w postaci litery „C” o ogólnym kierunku zasadniczo poziomym pomiędzy wlotem a wylotem w części pośredniej ma kierunek zasadniczo pionowy -wznoszący.
Mając na uwadze powyższe ograniczenia oraz wady urządzeń obecnego stanu techniki jak również inne niedogodności które nie zostały wyszczególnione dotychczas, wciąż istnieje potrzeba udoskonalenia przetwarzania tytoniu w procesie typu DIET. Niniejszy wynalazek poświęcono udoskonaleniu sposobu oraz urządzenia do zwiększenia zdolności wypełniającej wypełniacza ciętego tytoniu dzięki napęcznianiu go w procesie DIET. Sposób oraz urządzenie według niniejszego wynalazku likwiduje większość, jeśli nie wszystkie wady standardowych sposobów i urządzeń wykorzystujących proces DIET, co opisano poniżee.
Urządzenie do napęczniania tytoniu według wynalazku do stosowania sposobu według wynalazku zawiera wygięty zwykle w kształcie litery C przewód sublimacyjny o dużym promieniu wygięcia. Przewód w kształcie litery C posiada nieokrągły przekrój poprzeczny, a korzystnie prostokątny przekrój poprzeczny o dużym stosunku szerokości do głębokości (W/D) wynoszącym około 5 do 2. Duży stosunek W/D korzystnie zmniejsza gradient szybkości wzdłuż wymiaru głębokości prostokątnego przekroju poprzecznego, zapewniając zasadniczo równomierny przepływ przez urządzenie we wszystkich możliwych przekrojach, z kilkoma, jeśli w ogóle, przepływami recyrkulacyjnymi. Przewód w kształcie litery C posiada również stopniowo rozbiegającą się (zwiększającą) następnie stopniowo zbiegającą się (zmnieeszającą) głębokość. Stopniowo zwiększająca się głębokość powoduje, że szybkość przepływu jednorodnie i łagodnie zmniejsza się, poczynając od praktycznie poziomego dolnego fragmentu przewodu przy wlocie do sublimatora i skończywszy na praktycznie pionowym dolnym fragmencie przewodu unikając przenoszenia wielkich bryłek surowca tytoniowego na wyjście sublimatora przed wystąpieniem całkowitej sublimacji stałego CO2. Z części środkowej, przewód zwęża czy też zmniejsza głębokość przechodząc w praktycznie poziomy górny fragment przewodu przy wylocie tak aby napędzać cząstki napęczniałego tytoniu do separatora stycznego. Duży promień fragmentów przewodu sub6
185 525 limacyjnego zapobiega także nagłym zmianom w kierunku przepływu w wygiętych częściach przewodu, w szczególności tym załamującym się pod kątem 90°, co powoduje rozrywanie skrętek tytoniu.
W górnej części przy końcu wlotowym przewodu sublimacyjnego umieszczono fragment Venturiego w celu przyspieszenia strumienia gorącego gazu w sublimatorze. Część Venturiego zawiera długą, płytko-wygiętą rurkę wlotową kształtującą profil przepływu gazu tak aby ogarniał czy obmywał spód dolnego fragmentu przewodu podtrzymując ruch dużych bryłek tytoniu w przewodzie. Rurka wlotowa Venturiego zapewnia również przejście z okrągłego przekroju poprzecznego rurki na nieokrągły, najlepiej prostokątny przekrój poprzeczny przewodu, w którym zachodzi sublimacja.
Wprowadzanie surowca tytoniowego impregnowanego stałym CO2 w głąb przewodu dokonuje się za pośrednictwem urządzenia działającego raczej na zasadzie nawiewania niż pod wpływem działania obrotowego korka powietrznego, jak często miało to miejsce w rozwiązaniach znanych w stanie techniki. Wee^ciowe urządzenie wialne umieszcza się bezpośrednio poniżej gardzieli Venturiego tam, gdzie jej przekrój poprzeczny jest najmniejszy. Zamiast zwykłego wpuszczania impregnowanego surowca tytoniowego w część Venturiego przy wykorzystaniu siły grawitacyjnej, wialnia wiruje ze stosunkowo dużą tak, że jej łopatki napędzają cząstki i bryłki impregnowanego tytoniu poprzecznie wzdłuż praktycznie całej głębokości strumienia gorącego gazu przemieszczającego się przez część Venturiego. Efektem tego jest lepszy rozrzut i rozproszenie surowca tytoniowego w strumieniu gorącego gazu niż ma to miejsce przy jego grawitacyjnym wprowadzaniu przy pomocy obracającego się korka powietrznego. Chociaż większa prędkość obrotowa urządzenia wialnego powoduje obniżenie się jakości surowca tytoniowego, wprowadzanego porcjami do części Venturiego, w porównaniu z obrotowym korkiem powietrznym, to zwiększa ono częstotliwość wprowadzania porcji surowca tytoniowego tak, że ilość objętościową wprowadzanego surowca można utrzymywać na tym samym lub większym poziomie niż przy wykorzystaniu urządzenia z obracającym się korkiem powietrznym.
Z wylotu górnej części przewodu, cząstki tytoniu po napęcznieniu wędnuą do separatora stycznego, gdzie oddziela się strumień gorącego gazu od napęczniałego tytoniu i poddaje recyrkulacji w systemie, po ponownym ogrzaniu do wymaganej temperatury procesu i poddaniu go działaniu wody, powietrza lub innych gazów. W dalszym procesie udoskonalania według wynalazku, przy wlocie do separatora stycznego zastosowano nastawną przegrodę, służącą regulacji prędkości gazu wpływającego do separatora stycznego tak, aby uzyskać maksymalną sprawność oddzielania napęczniałych cząstek tytoniu od strumienia gazu. Nastawna przegroda działa w powiązaniu ze sterowanym wentylatorem lub dmuchawą dostarczającą ogrzany gaz do wejścia fragmentu Venturiego w urządzeniu sublimacyjnym.
Opisane powyżej właściwości niniejszego wynalazku umożliwiają lepsze rozproszenie zaimpregnowanych cząstek tytoniu oraz zapewni ąaą bardziej jednorodny przepływ w przewodzie sublimacyjnym. W rezultacie zastosowania sposobu i urządzenia według nini^eszego wynalazku otrzymuje się lepszą sprawność w napęcznieniu tytoniu i zmniejszenie grzania tytoniu prowadzące do większych wydajności napęczniania tytoniu. Zmniejszony rozpad cząstek tytoniu wynikający ze zlikwidowania gwałtownych zmian w kierunku przepływu w urządzeniu według n^n^ee^zego wynalazku ogranicza powstawanie pyłu tytoniowego oraz powoduje zmniejszenie ryzyka przegrzania cząstek tytoniu co także poprawia wydajność napęczniania produktu tytoniowego tego urządzenia.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia rzut boczny, z częściowym przekrojem urządzenia sublimacyjnego DIET według n^n^^^szego wynalazku, fig. 2 - widok z góry urządzenia sublimacyjnego DIET wzdłuż linii 2-2 z fig. 1, fig. 3 - przekrój poprzeczny przewodu sublimacyjnego według niniejszego wynalazku poprowadzony wzdłuż linii 3-3 z fig. 1, a fig. 4 - przekrój poprzeczny przewodu sublimacyjnego poprowadzony wzdłuż linii 4-4 z fig. 1.
185 525
W przykładzie wykonania na fig. 1 przedstawiono urządzenie sublimacyjne według niniejszego wynalazku, oznaczone liczbą 10. Generalnie, urządzenie 10 zawiera część Venturiego 12, część wprowadżzijącą tytoń 14, przewód sublimacyjny 16 oraz separator styczny 18, których szczegóły opisano poniżej.
W jednym z przykładów realizacji wynalazku, cylindryczna rura wlotowa 20 o średnicy około 71,12 cm doprowadza gaz o wysokiej temperaturze do urządzenia 10. Gaz może składać się z powietrza, wody (pary), CO2 i, jeżeli gaz zawiera cząstki gazu recyrkulowanego i ponownie ogrzanego w separatorze stycznym 18, również drobiny lotnego tytoniu. Szybkość przepływu wysokotemperaturowego gazu w tym przykładzie realizacji może zmieniać się w zakresie od około 0,84 m3/min do około 1,01 m3/min, przy czym najlepiej jeśli wynosi około 0,95 m3/min, przy prędkości gazu na wlocie do części Venturiego 12 wynoszącej około 2,4 m/min.
Jak uwidoczniono najlepiej na fig. 1 i fig. 2, część Venturiego 12 zawiera rurę wlotową Venturiego 22 oraz rurę wylotową Venturiego 24. Rura wlotowa 22 zapewnia przejście z cylindrycznej rury wlotowej 20 do gardzieli Venturiego 26 o prostokątnym przekroju poprzecznym. Prostokątny przekrój poprzeczny gardzieli 26 charakteryzuje się wysokim stosunkiem szerokości do wysokości (W/D) i w omawianym przykładzie realizacji wynosi około 7:1 przy szerokości przewodu wynoszącej około 152,4 cm. Rura wlotowa 22 wydłuża się w kierunku wzdłużnym a powierzchnia spodu 28 rozciąga się w poziomie. Powierzchnia górna 30 rury wlotowej 22 jest wygięta ku dołowi pod kątem około 9° w ten sposób, że gorącym gazom przepływającym przez rurę nadaje się prędkość skierowaną lekko ku dołowi umożliwiając gazom „omiatanie” czy „wymywanie” dolnej części powierzchni 32 wylotowej rury Venturiego 24.
Długość wylotowej rury 24 części Venturiego 12 wynosi około jednej trzeciej długości rury wlotowej 22 i odchyla się od gardzieli 26 części Venturiego w stronę wlotu 34 przewodu sublimacyjnego 16. Dolna powierzchnia 36 rury wylotowej jest płaską powierzchnią poziomą leżącą na wspólnej płaszczyźnie z dolną powierzchnią 28 rury wlotowej 22. Górna powierzchnia 38 rury wylotowej 24 odchyla się w kierunku przewodu sublimacyjnego 34 nachylając się ku górze pod kątem około 8°.
Urządzenie doprowadzające tytoń 14 składa się z koszyka zdawczego 40 do którego doprowadza się zaimpregnowany surowiec tytoniowy podajnikiem 42. W koszyku 40 umieszcza się wiele podłużnych przegródek 44 w celu rozproszenia zaimpregnowanego surowca tytoniowego na całej szerokości koszyka 40. Z koszyka 40, zaimpregnowany surowiec tytoniowy przechodzi do rynny zdawczej 46 wystającej do przodu, która rozchyla się do całej szerokości części Venturiego 12 (fig. 2).
Na spodzie rynny 46 znajduje się urządzenie wialne 48 służące do wprowadzania zaimpregnowanego tytoniu do części Venturiego bezpośrednio za gardzielą 26. Urządzenie wialne 48 zawiera obrotowy wał 50 do którego mocuje się wiele promieniowych łopatek (nie uwidocznione). Silnik napędowy 52 .połączony jest z wałem 50 przy dużej prędkości, to jest około 70 obrotów/min, w porównaniu z obrotowym korkiem powietrznym. Urządzenie wialne 48 otwiera się do części Venturiego 12 za pośrednictwem prostokątnego zamknięcia na jego spodzie.
Gdy zachodzi potrzeba przerwania dopływu impregnowanego tytoniu do części Venturiego 12, wykorzystuje się płytkę rozdzielczą 56 która jest zamocowana przegubowo na wale 58 w górnym końcu rynny 46. Płytka 56 może być ręcznie obracana, przy pomocy uchwytu 60, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara jak wskazuje strzałka rozdzielająca dopływ impregnowanego tytoniu do przewodu wylotowego 62 kierowanego do odzysku i, recyrkulacji jeśli zachodzi taka potrzeba.
Wlot 34 przewodu sublimacyjnego 16 jest połączony z rurą wylotową Venturiego 24 w celu uzyskania przepływu gorącego gazu w którym znajduje się zaimpregnowany tytoń. Przewód sublimacyjny 16 posiada nieokrągły, korzystnie prostokątny przekrój poprzeczny i na ogół ukształtowany jest na podobieństwo litery C po pobocznej stronie wzdłużnej z linią
185 525 środkową C określoną przez dwa duże promienie R, i R2 tworzące zakrzywioną drogę przepływu. W rozpatrywanym przykładzie realizacji, promienie te, odpowiednio R, i R2 wynoszą około 4,58 m i 2,75 m. Przewód 16 zawiera trzy strefy działania czy też sekcje, mianowicie zasadniczo poziomą część wlotową dolną 70, zasadniczo rozciągającą się pionowo część pośrednią 72 i zasadniczo poziomą górną część wylotową 74. Jak najlepiej pokazano na fig. 1, głębokość D przewodu 16 stopniowo zwiększa się (rozbiega) poczynając od wlotu 34 do poziomego połączenia 76 w którym następuje przejście z promienia R, na promień R^. Ta dywergencja głębokości przy stałej szerokości przewodu powoduje zmniejszenie prędkości przepływu z wlotu 34 do połączenia 76. Z części 76 do wylotu 35 przewodu 16 głębokość D przewodu 16 zmniejsza się (zbiega się). Zbiegająca się głębokość od połączenia 76 do wylotu przewodu 35 powoduje zwiększenie prędkości przepływu. Jak przedstawiono na fig. 1, kierunek przepływu w przewodzie zmienia się o 180° od wlotu 34 do wylotu 35.
Wylot 35 przewodu 16 jest połączony z wlotem 78 separatora stycznego 18, który posiada oprawę 79 o szerokości równej szerokości przewodu 16. Separator styczny 18 posiada regulowaną przegrodę 80 zamocowaną w sposób obrotowy przy wlocie do niego i służącą, do dopasowywania prędkości przepływu w separatorze. Przegroda 80 może być ustawiana ręcznie lub automatycznie przy pomocy środków manualnych lub automatycznych (nie przedstawione). Napęczniały surowiec tytoniowy jest kierowany w separatorze promieniowo ku wyjściu i ostatecznie opada na rynnę wyjściową 82 na spodzie separatora 18. Na wyjściu rynny wyjściowej 18, produkt tytoniowy opada na obrotowy korek powietrzny 84 skąd jest odbierany przez obudowany przenośnik 86 w celu jego ochłodzenia. Rynna wyjściowa 82 posiada 45-cio stopniowe pokrętło umożliwiające ukierunkowanie przenośnika 86 tak, aby nie przenosić zakłóceń na przewód sublimacyjny 16.
Gazy odlotowe z separatora stycznego 18 wydostają się z oprawy separatora 79 poprzez zwrotny kanał gazu 88. Zużyty gaz w kanale 88 zawiera lotne związki tytoniu jak również pył tytoniowy czy też jego cząstki. Najlepiej gdy cząstki tytoniu usunie się ze strumienia gazu przed ponownym jego ogrzaniem tak aby zapobiec możliwemu spaleniu się tych cząstek. Po usunięciu tych cząstek, gaz jest ponownie podgrzewany i poddawany recyrkulacji poprzez doprowadzenie go do rury wlotowej gazu 20.
Działanie procesu DIET według niniejszego wynalazku opisano poniżej na przykładzie jednego z wybranych sposobów wykonania urządzenia 10, ale zrozumiałym jest że wynalazek można stosować również w innych okolicznościach dla warunków uwzględniających inne parametry temperatury, natężenia przepływów, szybkości, rozmiarów, etc. Na fig. I przedstawiono ogrzany gaz zawierający parę, powietrze, CO2 i lotne cząstki tytoniu, który jest wprowadzany do rury wlotowej 20 o średnicy 71,12 cm z natężeniem przepływu wynoszącym około 0,95 m3/min i temperaturze około 343,3°C. Prędkość ogrzanego powietrza przy wlocie do części Venturiego 12 wynosi około 2,5 m/min. Wlotowa rura Venturiego 22 ma około 3,4 m długości i zmienia się z wlotowej rury o średnicy 71,12 cm w prostokątny przewód w gardzieli Venturiego 26 charakteryzujący się głębokością 22,9 cm i szerokością 162,4 cm. Prędkość gazu w gardzieli 26 wynosi około 2,8 m/min. Rura wylotowa Venturiego 24 stopniowo zwiększa swój przekrój poprzeczny do głębokości 38,1 cm przy wlocie 34 przewodu sublimacyjnego 34 przy prędkości gazu około 1,71 m/min. Strumień gazu w rurze wlotowej 22 omiata czy też obmywa dolną część wnętrza powierzchni 32 rury wylotowej i zapobiega przed zaleganiem większych bryłek impregnowanego tytoniu w części Venturiego.
Tytoń impregnowany stałym CO2 który rozpadł się na mniejsze cząstki jest przenoszony do kosza samowyładowczego 40 za pośrednictwem transportera 42 gdzie jest równo rozdzielany na rynnie zdawczej 46 skąd przechodzi do urządzenia wialnego 48. Łopatki urządzenia wialnego 48 napędząją cząstki tytoniu formując strumień gazu o dużej prędkości, zapewniając odpowiednią prędkość niezbędną do rozdzielenia cząstek na całej głębokości i szerokości rury wylotowej Venturiego 24 skąd cząstki przedostają się do przewodu sublimacyjnego 16.
185 525
W trakcie gdy cząstki tytoniu przedostają się przez dolną część przewodu 16 następuje stopniowa zmiana kierunku przepływu z zasadniczo poziomego w części 70 w zasadniczo pionowy w części 72 oraz zmniejszenie prędkości przepływu gazu na złączu 76 do około 0,82 m/min. W połączeniu 76 głębokość przewodu wynosi około 78,7 cm lub równa się w przybliżeniu podwójnemu przekrojowi poprzecznemu wlotu 34. To zmniejszenie prędkości w części pośredniej 72 zapobiega wydostaniu się jakichkolwiek nienapęczniałych bryłek zaimpregnowanego tytoniu z przewodu do separatora. Następnie szybkość gazu ulega zwiększeniu na skutek zmniejszenia się głębokości przewodu do około 35,6 cm przy wylocie 35 przewodu 16 i wynosi około 1,83 m/min napędzając napęczniały tytoń wchodzący do separatora stycznego 18. Czas przebywania napęczniałych cząstek tytoniu w przewodzie jest korzystnie mniejszy dzięki zwiększeniu prędkości wylotowej. Minimalizuje się w ten sposób możliwość wydostania się nienapęczniałego tytoniu. Temperatura ogrzanego gazu przy wlocie do separatora stycznego wynosi około 287,8°C.
Dzięki odpowiedniemu sterowaniu nastawną przegrodą 80 w separatorze stycznym, jak również dzięki sterowaniu całkowitą wielkością przepływu w układzie, można regulować czas przebywania surowca tytoniowego w układzie i można sterować w ten sposób wydajnością separatora stycznego.
Z powyższego opisu wynika, że duży promień zakrzywionej drogi przepływu według ninieeszego wynalazku korzystnie eliminuje występowanie gwałtownych zmian w kierunku przepływu surowca tytoniowego minimalizując możliwość rozrywania skrętek tytoniu i minimalizując powstawanie nadmiernych pyłków czy też kurzu tytoniowego. Przewód sublimacyjny w kształcie litery C zmniejsza też powierzchnię zajmowaną przez układ według niniejszego wynalazku. Dodatkowo, ponieważ separator styczny można umieścić w pobliżu urządzenia zdawczego (fig.l), przewód sublimacyjny w kształcie litery C według niniejszego wynalazku zajmuje mniej więcej tyle samo miejsca w porównaniu z przewodami z wygiętymi pod kątem 90° załamaniami, jak zamieszczono w opisie przewodów w patencie amerykańskim nr 4 366 825 i w Publikacji Międzynarodowej nr W096/05742. Pomimo, że przewód 16 przedstawiono i opisano na przykładzie przekroju prostokątnego, możliwe jest wykorzystanie innych nie-okrągłych przekrojów poprzecznych, takich jak owalne zaznaczone linią, przerywaną 90 na fig. 4.
Pomimo, że niektóre obecnie preferowane sposoby realizacji niniejszego wynalazku opisano szczegółowo w powyższym opisie, to oczywiste jest, że dla fachowców z tej branży wynalazek ten dopuszcza zróżnicowania i modyfikacje różnych sposobów realizacji, których przedstawienie i opis nie odbiegają od istoty ninii^eszego wynalazku. W związku z tym wynalazek ogranicza się jedynie do zamieszczonych zastrzeżeń i stosownych przepisów prawnych.
185 525
185 525
FIG. 4
185 525
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (20)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób napęczniania tytoniu impregnowanego stałym CO2 polegający na rozprowadzaniu impregnowanego tytoniu w przewodzie od wlotu do wylotu o nieokrągłym przekroju poprzecznym, wprowadzaniu ogrzanego medium gazowego o danym natężeniu i prędkości przepływu dla napęczniania tytoniu, w którym następnie wprowadza się zasadniczo cały impregnowany tytoń do gazowego medium przez wlot, po czym wywołuje się przepływ medium gazowego zawierającego tytoń w celu sublimacji całego CO2 i napęczniania tytoniu oraz oddzielenia napęczniałego tytoniu od medium gazowego, znamienny tym, że podczas napęczniania tytoniu na odcinku od wlotu (34) do wylotu (35) przewodu transportującego (16) zmniejsza się prędkość przepływu medium gazowego i wprowadzonego tytoniu.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że po zmniejszeniu prędkości przepływu medium gazowego i wprowadzonego tytoniu zwiększa się w kierunku wylotu (3) prędkość przepływu medium gazowego.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że podczas rozprowadzania tytoniu zwiększa się prędkość tytoniu w medium gazowym.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że dokonuje się ciągłej zmiany kierunku przepływu medium gazowego i wprowadzonego tytoniu od wlotu (34) do wylotu (35) w przewodzie transportującym (16) pod kątem 180°.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że zwiększa się prędkość medium gazowego przed wprowadzeniem do tego medium impregnowanego tytoniu.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że dokonuje się zmiany prędkości przepływu medium gazowego wraz z rozprowadzonym tytoniem po wyjściu tego medium z wygiętego w łuk przewodu, a przed oddzieleniem tytoniu od medium gazowego.
  7. 7. Urządzenie do napęczniania tytoniu w medium gazowym zawierające przewód transportujący o nieokrągłym przekroju poprzecznym wyposażonym we wlot i wylot i określający tor przepływu dla napęczniania tytoniu wzdłuż tego toru, znamienne tym, że powierzchnia przekroju poprzecznego przewodu (16) transportującego zwiększa się od wlotu (34) w kierunku wylotu (35).
  8. 8. Urządzenie do według zastrz. 7, znamienne tym, że przewód (16) transportujący zawiera część pośrednią (72), przy czym powierzchnia przekroju poprzecznego przewodu (16) transportuącego zmniejsza się od części pośredniej (72) w kierunku wylotu (35).
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że powierzchnia przekroju poprzecznego przewodu transportującego (16) zwiększa się stopniowo od wlotu (34) do części pośredniej (72) w kierunku wylotu (35).
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że powierzchnia przekroju poprzecznego przewodu transportuj ącego (16) zmniejsza się stopniowo poczynając od części pośredniej (72) w kierunku wylotu (35).
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 7 albo 8, albo 10, znamienne tym, że część pośrednia (72) ma maksymalną powierzchnię przekroju poprzecznego równą około podwójnej powierzchni przekroju poprzecznego przewodu transportuj ącego (16) przy wlocie (34) i wylocie (35).
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że przewód transportujący (16) zawiera pomiędzy wlotem (34) a wylotem (35) część pośrednią (72) w kształcie łuku.
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że przewód transportujący (16) pomiędzy wlotem (34) a wylotem (35) jest w kształcie litery „C”.
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że przewód transportujący (16) ma szerokość i głębokość, przy czym szerokość jest zasadniczo stała na całej długości od wlotu (34) do wylotu (35).
    185 525
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 14, znamienne tym, że stosunek szerokości do głębokości przewodu transportującego (16) wynosi około 5:2.
  16. 16. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że przewód transportujący (16) ma prostokątny lub owalny przekrój poprzeczny.
  17. 17. Urządzenie według zastrz. 13, znamienne tym, że przewód transportujący (16) ma środkową linię „C” określoną po pobocznej stronie wzdłużnej przez pierwszy duży promień (R1) biegnący od wlotu (34) do części pośredniej (72) i przez drugi duży promień (R2) biegnący od części pośredniej (72) do wylotu (35).
  18. 18. Urządzenie według zastrz. 17, znamienne tym, że pierwszy promień (R1) jest większy od drugiego promienia (R2).
  19. 19. Urządzenie według zastrz. 17 albo 18, znamienne tym, że w przewodzie wylotowym (16) zmienna kąta linii przepływu pomiędzy wlotem (34) a wylotem (35) przewodu transportującego (16) wynosi 180°.
  20. 20. Urządzenie według zastrz. 20, znamienne tym, że przewód transportujący w postaci litery „C” o ogólnym kierunku zasadniczo poziomym pomiędzy wlotem (34), a wylotem (35) w części pośredniej (72) ma kierunek zasadniczo pionowy - wznoszący.
    * * *
PL97321535A 1996-08-09 1997-08-08 Sposób i urządzenie do napęczniania tytoniu PL185525B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/694,963 US5908032A (en) 1996-08-09 1996-08-09 Method of and apparatus for expanding tobacco

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL321535A1 PL321535A1 (en) 1998-02-16
PL185525B1 true PL185525B1 (pl) 2003-05-30

Family

ID=24791008

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97321535A PL185525B1 (pl) 1996-08-09 1997-08-08 Sposób i urządzenie do napęczniania tytoniu

Country Status (20)

Country Link
US (1) US5908032A (pl)
EP (1) EP0823220B2 (pl)
JP (1) JP4015723B2 (pl)
KR (1) KR100467206B1 (pl)
CN (1) CN1085513C (pl)
AU (1) AU716804B2 (pl)
BG (1) BG62994B1 (pl)
BR (1) BR9704292A (pl)
CA (1) CA2212652C (pl)
CZ (1) CZ296273B6 (pl)
DE (1) DE69705269T3 (pl)
ES (1) ES2158412T5 (pl)
HK (1) HK1005217A1 (pl)
HU (1) HUP9701368A3 (pl)
MY (1) MY124233A (pl)
PL (1) PL185525B1 (pl)
RU (1) RU2197157C2 (pl)
TR (1) TR199700765A2 (pl)
TW (1) TW340790B (pl)
UA (1) UA44299C2 (pl)

Families Citing this family (112)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2323515B (en) * 1997-03-27 1999-02-10 British American Tobacco Co Tobacco dryers
DE19814030C1 (de) * 1998-03-30 1999-03-18 Kverneland Accord Gmbh & Co Kg Pneumatisch arbeitende Verteilmaschine mit Flachrohrbogen
EP1450122B1 (en) * 2001-11-26 2013-07-24 Japan Tobacco Inc. Air flow dryer for granular material
US7025066B2 (en) * 2002-10-31 2006-04-11 Jerry Wayne Lawson Method of reducing the sucrose ester concentration of a tobacco mixture
US20040173229A1 (en) * 2003-03-05 2004-09-09 Crooks Evon Llewellyn Smoking article comprising ultrafine particles
US7556047B2 (en) * 2003-03-20 2009-07-07 R.J. Reynolds Tobacco Company Method of expanding tobacco using steam
US20060263279A1 (en) * 2005-04-28 2006-11-23 Laurencin Cato T Adjustable path sublimator system and related method of use
US20070137663A1 (en) * 2005-12-01 2007-06-21 R. J. Reynolds Tobacco Company Method of extracting sucrose esters from oriental tobacco
PL378287A1 (pl) * 2005-12-06 2007-06-11 International Tobacco Machinery Poland Ltd Sposób i urządzenie do kondycjonowania materiałów o budowie komórkowej, w szczególności materiałów pochodzenia roślinnego
US7726320B2 (en) 2006-10-18 2010-06-01 R. J. Reynolds Tobacco Company Tobacco-containing smoking article
US8006613B2 (en) * 2008-07-16 2011-08-30 Lyco Manufacturing, Inc. Transfer mechanism for use with a food processing system
US9060530B2 (en) 2008-07-16 2015-06-23 Lyco Manufacturing, Inc. Transfer mechanism for use with a food processing system
US11560276B2 (en) 2008-07-16 2023-01-24 Lyco Manufacturing, Inc. Transfer mechanism for use with a food processing system
CN101856142B (zh) * 2009-04-07 2012-08-01 秦皇岛烟草机械有限责任公司 一种改进的新型烟丝膨胀装置
US8944072B2 (en) 2009-06-02 2015-02-03 R.J. Reynolds Tobacco Company Thermal treatment process for tobacco materials
US8434496B2 (en) 2009-06-02 2013-05-07 R. J. Reynolds Tobacco Company Thermal treatment process for tobacco materials
US20110220130A1 (en) 2009-12-15 2011-09-15 John-Paul Mua Tobacco Product And Method For Manufacture
IT1400928B1 (it) * 2010-07-05 2013-07-02 Comas Costruzioni Macchine Speciali S P A Impianto di espansione del trinciato di lamina/costola di tabacco.
IT1400927B1 (it) * 2010-07-05 2013-07-02 Magg Consulting S R L Metodo di espansione del tabacco ed impianto per attuare il metodo.
US9420825B2 (en) 2012-02-13 2016-08-23 R.J. Reynolds Tobacco Company Whitened tobacco composition
US20130255702A1 (en) 2012-03-28 2013-10-03 R.J. Reynolds Tobacco Company Smoking article incorporating a conductive substrate
US20130269719A1 (en) 2012-04-11 2013-10-17 R.J. Reynolds Tobacco Company Method for treating plants with probiotics
US9485953B2 (en) 2012-07-19 2016-11-08 R.J. Reynolds Tobacco Company Method for treating tobacco plants with enzymes
US9155334B2 (en) 2013-04-05 2015-10-13 R.J. Reynolds Tobacco Company Modification of bacterial profile of tobacco
US9969569B2 (en) 2015-09-22 2018-05-15 Deere & Company Agricultural vehicle pneumatic distribution system
CN106235379B (zh) * 2016-08-08 2018-05-11 江西中烟工业有限责任公司 一种用于烟草生产的风选机
US10470487B2 (en) 2017-04-06 2019-11-12 R.J. Reynolds Tobacco Company Smoke treatment
US11278050B2 (en) 2017-10-20 2022-03-22 R.J. Reynolds Tobacco Company Methods for treating tobacco and tobacco-derived materials to reduce nitrosamines
US20200196658A1 (en) 2018-12-20 2020-06-25 R.J. Reynolds Tobacco Company Method for whitening tobacco
US11213062B2 (en) 2019-05-09 2022-01-04 American Snuff Company Stabilizer for moist snuff
US11161699B2 (en) * 2019-06-18 2021-11-02 Braskem America, Inc. Solids conveying with multi-diameter piping circuit
US12022859B2 (en) 2019-07-18 2024-07-02 R.J. Reynolds Tobacco Company Thermal energy absorbers for tobacco heating products
US20210068446A1 (en) 2019-09-11 2021-03-11 R. J. Reynolds Tobacco Company Oral product with cellulosic flavor stabilizer
MX2022003094A (es) 2019-09-11 2022-04-11 Nicoventures Trading Ltd Metodos alternativos para blanquear el tabaco.
US12063953B2 (en) 2019-09-11 2024-08-20 Nicoventures Trading Limited Method for whitening tobacco
US20210068447A1 (en) 2019-09-11 2021-03-11 R. J. Reynolds Tobacco Company Pouched products with enhanced flavor stability
US11369131B2 (en) 2019-09-13 2022-06-28 Nicoventures Trading Limited Method for whitening tobacco
US11903406B2 (en) 2019-09-18 2024-02-20 American Snuff Company, Llc Method for fermenting tobacco
EP4051020A1 (en) 2019-10-31 2022-09-07 Nicoventures Trading Limited Oral product and method of manufacture
WO2021116916A1 (en) 2019-12-09 2021-06-17 Nicoventures Trading Limited Oral product with multiple flavors having different release profiles
US20210169138A1 (en) 2019-12-09 2021-06-10 Nicoventures Trading Limited Fibrous fleece material
MX2022007085A (es) 2019-12-09 2022-08-19 Nicoventures Trading Ltd Nanoemulsion para uso oral.
MX2022006980A (es) 2019-12-09 2022-08-25 Nicoventures Trading Ltd Productos embolsados con aglutinante termosellable.
EP4072851A1 (en) 2019-12-09 2022-10-19 Nicoventures Trading Limited Layered fleece for pouched product
WO2021116842A1 (en) 2019-12-09 2021-06-17 Nicoventures Trading Limited Oral products with controlled release
US20210169868A1 (en) 2019-12-09 2021-06-10 Nicoventures Trading Limited Oral compositions with reduced water content
US20210169126A1 (en) 2019-12-09 2021-06-10 Nicoventures Trading Limited Oral composition with salt inclusion
WO2021116895A2 (en) 2019-12-09 2021-06-17 Nicoventures Trading Limited Stimulus-responsive pouch
US20210169788A1 (en) 2019-12-09 2021-06-10 Nicoventures Trading Limited Oral product and method of manufacture
WO2021116855A1 (en) 2019-12-09 2021-06-17 Nicoventures Trading Limited Oral compositions and methods of manufacture
WO2021116881A1 (en) 2019-12-09 2021-06-17 Nicoventures Trading Limited Oral product in a pourous pouch comprising a fleece material
US11617744B2 (en) 2019-12-09 2023-04-04 Nico Ventures Trading Limited Moist oral compositions
US20210169784A1 (en) 2019-12-09 2021-06-10 Nicoventures Trading Limited Buffered oral compositions
US20210170031A1 (en) 2019-12-09 2021-06-10 Nicoventures Trading Limited Oral composition with nanocrystalline cellulose
US20210169890A1 (en) 2019-12-09 2021-06-10 Nicoventures Trading Limited Oral composition with polymeric component
US20210169137A1 (en) 2019-12-09 2021-06-10 Nicoventures Trading Limited Pouched products
US11672862B2 (en) 2019-12-09 2023-06-13 Nicoventures Trading Limited Oral products with reduced irritation
US20210169783A1 (en) 2019-12-09 2021-06-10 Nicoventures Trading Limited Oral products with controlled release
US20210169786A1 (en) 2019-12-09 2021-06-10 Nicoventures Trading Limited Oral composition with beet material
WO2021116856A2 (en) 2019-12-09 2021-06-17 Nicoventures Trading Limited Oral products
US20210169785A1 (en) 2019-12-09 2021-06-10 Nicoventures Trading Limited Oral compositions with reduced water activity
JP2023505804A (ja) 2019-12-09 2023-02-13 ニコベンチャーズ トレーディング リミテッド 溶解可能な構成成分を有する口腔用製品
WO2021116919A1 (en) 2019-12-09 2021-06-17 Nicoventures Trading Limited Fleece for oral product with releasable component
WO2021116865A1 (en) 2019-12-09 2021-06-17 Nicoventures Trading Limited Agents for oral composition
US20210169123A1 (en) 2019-12-09 2021-06-10 Nicoventures Trading Limited Pouched products with enhanced flavor stability
US20210169132A1 (en) 2019-12-09 2021-06-10 Nicoventures Trading Limited Oral composition including gels
US11793230B2 (en) 2019-12-09 2023-10-24 Nicoventures Trading Limited Oral products with improved binding of active ingredients
US11712059B2 (en) 2020-02-24 2023-08-01 Nicoventures Trading Limited Beaded tobacco material and related method of manufacture
WO2021250516A1 (en) 2020-06-08 2021-12-16 Nicoventures Trading Limited Effervescent oral composition comprising an active ingredient
CN111765922B (zh) * 2020-07-08 2021-07-06 昆明理工大学 一种基于打叶精细分风的叶片实时监测系统及监测方法
GB202013491D0 (en) 2020-08-27 2020-10-14 Nicoventures Holdings Ltd Oral Product
US11937626B2 (en) 2020-09-04 2024-03-26 Nicoventures Trading Limited Method for whitening tobacco
KR20230068413A (ko) 2020-09-11 2023-05-17 니코벤처스 트레이딩 리미티드 알지네이트-기반 기재
US20240008522A1 (en) 2020-11-18 2024-01-11 Nicoventures Trading Limited Oral products
WO2022162558A1 (en) 2021-01-28 2022-08-04 Nicoventures Trading Limited Method for sealing pouches
IL306021A (en) 2021-03-19 2023-11-01 Nicoventures Trading Ltd Substrates of material in the form of granules for spray delivery facilities
IL305999A (en) 2021-03-19 2023-11-01 Nicoventures Trading Ltd Extractable substrates for spray delivery devices
EP4326095A1 (en) 2021-04-22 2024-02-28 Nicoventures Trading Limited Orally dissolving films
JP2024515701A (ja) 2021-04-22 2024-04-10 ニコベンチャーズ トレーディング リミテッド 発泡性口腔用組成物
WO2022224200A1 (en) 2021-04-22 2022-10-27 Nicoventures Trading Limited Oral compositions and methods of manufacture
US20220354785A1 (en) 2021-04-22 2022-11-10 Nicoventures Trading Limited Oral lozenge products
WO2022229929A1 (en) 2021-04-30 2022-11-03 Nicoventures Trading Limited Oral products with high-density load
US20220354155A1 (en) 2021-04-30 2022-11-10 Nicoventures Trading Limited Multi-compartment oral pouched product
BR112023023129A2 (pt) 2021-05-06 2024-02-06 Nicoventures Trading Ltd Composições orais e métodos relacionados para reduzir a irritação da garganta
EP4355121A1 (en) 2021-06-16 2024-04-24 Nicoventures Trading Limited Pouched product comprising dissolvable composition
CA3223460A1 (en) 2021-06-21 2022-12-29 Nicoventures Trading Limited Oral product tablet and method of manufacture
MX2023015529A (es) 2021-06-25 2024-03-05 Nicoventures Trading Ltd Productos orales y metodo de fabricacion.
CA3225070A1 (en) 2021-07-09 2023-01-12 Caroline W. H. CLARK Extruded structures
KR20240036696A (ko) 2021-07-30 2024-03-20 니코벤처스 트레이딩 리미티드 미세결정질 셀룰로오스를 포함하는 에어로졸 발생 기재
US20230138306A1 (en) 2021-09-30 2023-05-04 Nicoventures Trading Limited Oral product with a basic amine and an ion pairing agent
MX2024003997A (es) 2021-09-30 2024-06-04 Nicoventures Trading Ltd Composicion de goma oral.
US11952224B2 (en) * 2021-10-03 2024-04-09 Louis Handfield Pneumatic conveying venturi for flake ice
CA3238147A1 (en) 2021-11-15 2023-05-19 Christopher Keller Products with enhanced sensory characteristics
US20230148652A1 (en) 2021-11-15 2023-05-18 Nicoventures Trading Limited Oral products with nicotine-polymer complex
KR20240116845A (ko) 2021-12-20 2024-07-30 니코벤처스 트레이딩 리미티드 에어로졸 전달 장치용 비드를 포함하는 기재 물질
US20230309603A1 (en) 2022-03-31 2023-10-05 R.J. Reynolds Tobacco Company Agglomerated botanical material for oral products
WO2023194959A1 (en) 2022-04-06 2023-10-12 Nicoventures Trading Limited Pouched products with heat sealable binder
WO2023242822A1 (en) 2022-06-17 2023-12-21 Nicoventures Trading Limited Tobacco-coated sheet and consumable made therefrom
WO2024069544A1 (en) 2022-09-30 2024-04-04 Nicoventures Trading Limited Reconstituted tobacco substrate for aerosol delivery device
WO2024069542A1 (en) 2022-09-30 2024-04-04 R. J. Reynolds Tobacco Company Method for forming reconstituted tobacco
WO2024079722A1 (en) 2022-10-14 2024-04-18 Nicoventures Trading Limited Capsule-containing pouched products
WO2024089588A1 (en) 2022-10-24 2024-05-02 Nicoventures Trading Limited Shaped pouched products
WO2024095162A1 (en) 2022-11-01 2024-05-10 Nicoventures Trading Limited Method of preparing a pouched product comprising a nicotine salt
WO2024095164A1 (en) 2022-11-01 2024-05-10 Nicoventures Trading Limited Products with spherical filler
WO2024095163A1 (en) 2022-11-01 2024-05-10 Nicoventures Trading Limited Oral composition comprising encapsulated ph adjusting agent
WO2024161256A1 (en) 2023-01-31 2024-08-08 Nicoventures Trading Limited Aerosol generating materials including a botanical material
WO2024161353A1 (en) 2023-02-02 2024-08-08 Nicoventures Trading Limited Capsule-containing aerosol-generating substrate for aerosol delivery device
WO2024171117A1 (en) 2023-02-15 2024-08-22 Nicoventures Trading Limited Oral products with high-density load
WO2024171119A1 (en) 2023-02-17 2024-08-22 Nicoventures Trading Limited Fibrous material for aerosol delivery device
WO2024180481A1 (en) 2023-02-28 2024-09-06 Nicoventures Trading Limited Caffeine-containing oral product
WO2024201343A1 (en) 2023-03-30 2024-10-03 Nicoventures Trading Limited Oral compositions and methods of manufacture
WO2024201346A1 (en) 2023-03-31 2024-10-03 Nicoventures Trading Limited Functionalized fleece material production

Family Cites Families (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4340073A (en) * 1974-02-12 1982-07-20 Philip Morris, Incorporated Expanding tobacco
US4167191A (en) * 1977-09-27 1979-09-11 Brown & Williamson Tobacco Corporation Tobacco drying process
US4146195A (en) * 1978-03-27 1979-03-27 Brooks Donal R Direction changing section of pneumatic tube conveyor
KR820001867B1 (ko) * 1979-01-08 1982-10-16 더블류. 월레스 맥도웰 담배를 팽창시키는 방법
US4366825A (en) * 1979-11-21 1983-01-04 Philip Morris Incorporated Expansion of tobacco
US4301819A (en) * 1980-04-11 1981-11-24 Brown & Williamson Tobacco Corporation Apparatus for prevention of material build-up such as tobacco in a conduit
US4315515A (en) * 1980-04-11 1982-02-16 Brown & Williamson Tobacco Corporation Tobacco drying apparatus
DE3037885C2 (de) * 1980-10-07 1988-03-03 Tamag Basel AG, 4127 Birsfelden Verfahren zur Volumenvergrößerung von zerkleinerten Tabakrippen und Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens
DE3130778C2 (de) * 1981-08-04 1985-09-19 B.A.T. Cigaretten-Fabriken Gmbh, 2000 Hamburg Verfahren zur Erhöhung der Füllfähigkeit von Tabak
DE3147846C2 (de) * 1981-09-05 1984-07-19 B.A.T. Cigaretten-Fabriken Gmbh, 2000 Hamburg Verfahren zur Verbesserung der Füllfähigkeit von Tabakmaterial
US4418706A (en) * 1981-09-21 1983-12-06 Office Of Monopoly Method for expanding tobacco and apparatus therefor
US4528995A (en) * 1983-10-13 1985-07-16 Brown & Williamson Tobacco Corporation Sealed pneumatic tobacco conveying and treating apparatus
GB8515217D0 (en) * 1985-06-15 1985-07-17 British American Tobacco Co Treatment of tobacco
US4915547A (en) * 1987-02-27 1990-04-10 Molins Plc Article transport system
DE3710677A1 (de) * 1987-03-31 1988-10-13 Bat Cigarettenfab Gmbh Vorrichtung zum expandieren von zerkleinertem tabakmaterial
GB8712618D0 (en) * 1987-05-28 1987-07-01 British American Tobacco Co Expansion of tobacco
JP3140039B2 (ja) * 1990-11-07 2001-03-05 日本たばこ産業株式会社 たばこ原料の気流乾燥方法およびその装置
DE4117329A1 (de) * 1991-05-27 1992-12-03 Bat Cigarettenfab Gmbh Trocknungsverfahren zur fuellfaehigkeitssteigerung von tabakmaterial und vorrichtung zur durchfuehrung dieses verfahrens
IL107217A (en) * 1993-10-08 2004-05-12 Hewlett Packard Indigo Bv Development control system
US5259403A (en) * 1992-03-18 1993-11-09 R. J. Reynolds Tobacco Company Process and apparatus for expanding tobacco cut filler
EP0606778B1 (en) * 1992-12-31 1999-08-04 Philip Morris Products Inc. Improvement in cigarette making
US5582193A (en) * 1994-08-24 1996-12-10 Philip Morris Incorporated Method and apparatus for expanding tobacco

Also Published As

Publication number Publication date
AU3323697A (en) 1998-02-12
BG101804A (en) 1998-04-30
KR100467206B1 (ko) 2005-07-12
HUP9701368A2 (hu) 1998-05-28
ES2158412T3 (es) 2001-09-01
US5908032A (en) 1999-06-01
JP4015723B2 (ja) 2007-11-28
HUP9701368A3 (en) 1998-11-30
KR19980018604A (ko) 1998-06-05
TW340790B (en) 1998-09-21
EP0823220A1 (en) 1998-02-11
JPH1066558A (ja) 1998-03-10
DE69705269D1 (de) 2001-07-26
DE69705269T2 (de) 2002-05-16
PL321535A1 (en) 1998-02-16
HK1005217A1 (en) 1998-12-31
EP0823220B1 (en) 2001-06-20
HU9701368D0 (en) 1997-10-28
UA44299C2 (uk) 2002-02-15
DE69705269T3 (de) 2004-09-30
MY124233A (en) 2006-06-30
CZ249797A3 (cs) 1998-02-18
CN1174000A (zh) 1998-02-25
AU716804B2 (en) 2000-03-09
TR199700765A2 (en) 1998-02-21
BG62994B1 (bg) 2001-01-31
ES2158412T5 (es) 2004-10-01
EP0823220B2 (en) 2004-04-14
RU2197157C2 (ru) 2003-01-27
CN1085513C (zh) 2002-05-29
CZ296273B6 (cs) 2006-02-15
CA2212652C (en) 2000-10-31
CA2212652A1 (en) 1998-02-09
BR9704292A (pt) 1998-12-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL185525B1 (pl) Sposób i urządzenie do napęczniania tytoniu
RU2280220C2 (ru) Сушилка мгновенного действия для материала в виде частиц
US4251356A (en) Apparatus for classifying the constituents of a pneumatically conveyed tobacco-containing stream
CA1188592A (en) Method for expanding tobacco with steam at high temperature and velocity
AU643193B2 (en) Apparatus and method for roasting food products
JPH067138A (ja) タバコ材刻み補充料を膨脹させるための方法及び装置
US5105560A (en) Apparatus and process for drying and comminuting matter
US5299583A (en) Method of and apparatus for separating fragments of tobacco ribs from shredded tobacco
JPS58500507A (ja) 巻きたばこ製造機へ気圧式にたばこを供給する装置
US2035716A (en) Hay drier
JPH03505973A (ja) タバコ処理装置における、またはそれに関する改良
NL8004462A (nl) Werkwijze voor het bevochtigen van gepolijste rijst.
JP3181610B2 (ja) 刻みたばこをシガレット製造機に供給するための装填装置
JP2001219082A (ja) 籾摺装置
JPH0259051A (ja) 籾摺機のサンプル粒還元装置

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20090808