PL183630B1 - Urządzenie do wyświetlania obrazu złożonego z obrazu pomocniczego i obrazu głównego - Google Patents

Urządzenie do wyświetlania obrazu złożonego z obrazu pomocniczego i obrazu głównego

Info

Publication number
PL183630B1
PL183630B1 PL97328688A PL32868897A PL183630B1 PL 183630 B1 PL183630 B1 PL 183630B1 PL 97328688 A PL97328688 A PL 97328688A PL 32868897 A PL32868897 A PL 32868897A PL 183630 B1 PL183630 B1 PL 183630B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
signal
picture
sub
sampling
image
Prior art date
Application number
PL97328688A
Other languages
English (en)
Other versions
PL328688A1 (en
Inventor
Steven W. Patton
Mark F. Rumreich
Donald H. Willis
Original Assignee
Thomson Consumer Electronics
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from GBGB9604857.4A external-priority patent/GB9604857D0/en
Priority claimed from GBGB9622193.2A external-priority patent/GB9622193D0/en
Application filed by Thomson Consumer Electronics filed Critical Thomson Consumer Electronics
Publication of PL328688A1 publication Critical patent/PL328688A1/xx
Publication of PL183630B1 publication Critical patent/PL183630B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04NPICTORIAL COMMUNICATION, e.g. TELEVISION
    • H04N5/00Details of television systems
    • H04N5/44Receiver circuitry for the reception of television signals according to analogue transmission standards
    • H04N5/445Receiver circuitry for the reception of television signals according to analogue transmission standards for displaying additional information
    • H04N5/45Picture in picture, e.g. displaying simultaneously another television channel in a region of the screen

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Multimedia (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Studio Circuits (AREA)
  • Controls And Circuits For Display Device (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie do wyswietlania obrazu zlozo- nego z obrazu pomocniczego i obrazu glównego, za- wierajace zródlo sygnalu obrazu glównego, zródlo próbek reprezentujacych sygnal obrazu pomocni- czego, procesor sygnalu wizyjnego pomocniczego do przetwarzania próbek reprezentujacych sygnal obrazu pomocniczego dla wytwarzania sygnalu repre- zentujacego obraz pomocniczy i uklad laczacy syg- naly do laczenia sygnalu obrazu glównego i sygnalu reprezentujacego obraz pomocniczy dla wytwarzania sygnalu reprezentujacego obraz zlozony z obrazu glównego i obrazu pomocniczego, znamienny tym, ze zawiera uklad podpróbkowania (116) typu guin- cunx dolaczony do procesora (113) sygnalu wizyj- nego PIP dla kompresji sygnalu reprezentujacego obraz pomocniczy przez filtrowanie pionowe i pod- próbkowanie poziome sygnalu odfiltrowanego pio- nowo dla wytwarzania wzoru quincunx i uklad laczacy sygnaly, dolaczony do zródla (102) sygnalu obrazu glównego i ukladu podpróbkowania (116) typu quin- cunx dla wytwarzania sygnalu obrazu zlozonego. F I G . 7 PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do wyświetlania obrazu złożonego z obrazu pomocniczego i obrazu głównego w systemie obraz w obrazie, stosującego próbkowanie „quincusx” dla poprawy rozdzielczości linii. Wyrażenie quincunx jest rozumiane jako układ pięciu elementów, z jednym w każdym rogu i jednym w środku kwadratu. W kontekście próbkowania sygnałów wizyjnych każdy element w układzie quincunx oznacza położenie jednej próbki obrazu wizyjnego, gdy obrazjest próbkowany pięcioelementowo. W celu próbkowania obrazu wizyjnego, podstawowy wzór pięcioelementowy jest powtarzany dla zapewnienia wielu próbek umieszczonych w układzie quincunx.
Znane urządzenia do wyświetlania obrazu mają zdolność wyświetlania małego obrazu pomocniczego w uzupełnieniu do większego obrazu głównego. Ten mniejszy obrazjest wyświetlany w granicach większego obrazu głównego, a urządzeniejest wówczas w systemie obraz w obrazie PIP, lub mniejszy obrazjest wyświetlany na zewnątrz, na przykład na lewo lub prawo od obrazu głównego, w systemie obraz na zewnątrz obrazu POP. Obrazy główny i pomocniczy są otrzymywane z tego samego źródła obrazu, takiego jak obraz PIP o zamrożonej ramce obrazu głównego lub z niezależnego źródła, takiego jak system, w którymjeden tuner dostraja się dojednego sygnału wizyjnego, wyświetlanego jako obraz główny, a drugi tuner dostraja się do drugiego sygnału, niezależnie od pierwszego tunera, wyświetlanego jako obraz PIP.
Znane systemy PIP lub POP działają poprzez zapamiętywanie poddanych kompresji danych obrazu, reprezentujących obraz pomocniczy, gdy pojawia się on w pomocniczym sygnale wizyjnym, a następnie zastąpienie tych poddanych kompresji danych obrazu przez sygnał obrazu głównego w części obrazu głównego, która jest przeznaczona do wyświetlania obrazu pomocniczego. System zapewnia pojemność pamięci wystarczającą do pamiętania danych obrazu pomocniczego na podstawie czasu ich występowania w sygnale wizyjnym do czasu wyświetlania ich w obrazie głównym. Znane systemy zapewniają wystarczającą pamięć do utrzymywania albo ramki albo pola pomocniczych danych wizyjnych, a ze względów ekonomicznych jest pożądane zmniejszenie do minimum pojemności wymaganej pamięci. W tym celu znane systemy PIP i POP podpróbkują pomocniczy sygnał wizyjny i zapamiętują tylko pojedyncze pole podpróbkowanych, pomocniczych danych wizyjnych. Sposób wyświetlania, uzupełniający do sposobu podpróbkowania, jest stosowany do wytwarzania sygnału wyświetlanego obrazu dla wstawionego obrazu PIP lub POP.
Znane techniki ćodpróbkowasta polegają na prostej operacji pobierz jedną próbkę, odrzuć N próbek, powtarzanej dla każdej linii w pomocniczym sygnale wizyjnym, co zmniejsza w sposób niepożądany rozdzielczość linii obrazu PIP lub POP i z kolei powoduje pogorszenie jakości wyświetlanego obrazu PIP lub POP.
Znane jest z europejskiego opisu patentowego nr 0 200 330 urządzenie telewizyjne systemu PIP, które zawiera układ redukcji wielkości pamięci potrzebnej do podtrzymania jednego pola obrazu o zmniejszonym wymiarze. W urządzeniu tym próbki cyfrowe reprezentujące sygnały obrazu głównego i obrazu pomocniczego są uzyskiwane z zasadniczo równymi częstotliwościami przez oddzielny układ. Układ podpróbkowania zapamiętuje jedną spośród każdych pięciu próbek reprezentujących linię poziomą obrazu pomocniczego. Te próbki są wyświetlane synchronicznie z obrazem głównym z częstotliwością równą trzem piątym częstotli183 630 wości wyświetlania próbek obrazu głównego dla zapewnienia widocznego zmniejszenia wymiaru w kierunku poziomym.
Urządzenie według wynalazku zawiera układ podpróbkowania typu quincunx dołączony do procesora sygnału wizyjnego PIP dla kompresji sygnału reprezentującego obraz pomocniczy przez filtrowanie pionowe i podpróbkowanie poziome sygnału odfiltrowanego pionowo dla wytwarzania wzoru quincunx i układ łączący sygnały, dołączony do źródła sygnału obrazu głównego i układu podpróbkowania typu quincunx dla wytwarzania sygnału obrazu złożonego.
Korzystnie układ podpróbkowania typu quincunx jest przystosowany do selektywnego podpróbkowania próbek obrazu pomocniczego w pierwszym zespole położeń poziomych i drugim zespole położeń poziomych pośrodku pomiędzy pierwszym zespołem położeń poziomych.
Korzystnie źródło próbek obrazu pomocniczego zawiera źródło sygnału obrazu wizyjnego PIP, mającego składową wizyjną i składową synchronizacji, do którego jest dołączony przetwornik analogowo-cyfrowy obrazu pomocniczego do przetwarzania składowej wizyjnej sygnału obrazu pomocniczego na próbki reprezentujące składową wizyjną pomocniczą, do którego jest dołączony generator taktowania obrazu pomocniczego do przetwarzania składowej synchronizacji sygnału obrazu pomocniczego, dla wytwarzania sygnału synchronizacji próbki pomocniczej.
Korzystnie układ podpróbkowania typu quincunx jest przystosowany do reakcji na sygnał synchronizacji z generatora taktowania obrazu pomocniczego.
Korzystnie generator taktowania obrazu pomocniczego jest przystosowany do wytwarzania sygnału przestawienia synchronizacji linii obrazu pomocniczego i sygnału pola obrazu pomocniczego, mającego pierwszy stan podczas nieparzystych pól obrazu pomocniczego i drugi stan podczas parzystych pól obrazu pomocniczego, a układ podpróbkowania typu quincunx zawiera układ podpróbkowania dołączony do źródła próbkowania pomocniczego i czuły na sygnał synchronizacji podpróbkowania, dołączony do dzielnika sygnału synchronizacji czułego na sygnał synchronizacji próbkowania pomocniczego i sygnał przestawienia i do generatora sygnału przestawienia czułego na sygnał przestawienia synchronizacji linii obrazu pomocniczego i sygnał pola obrazu pomocniczego.
Korzystnie dzielnik sygnału synchronizacji jest przystosowany do wytwarzania jednego sygnału synchronizacji podpróbkowania dla każdej określonej z góry liczby sygnałów synchronizacji próbki pomocniczej i generator sygnału przestawienia jest czuły na sygnał pola obrazu pomocniczego, mający pierwszy stan, dla wytwarzania sygnału przestawienia, i sygnał pola obrazu pomocniczego, mający drugi stan, dla wytwarzania opóźnionego sygnału przestawienia.
Korzystnie generator sygnału przestawienia zawiera układ opóźniający czuły na sygnał przestawienia synchronizacji pola obrazu pomocniczego, dołączony do multipleksera mającego pierwszą końcówkę wejściową danych dołączoną do sygnału przestawienia synchronizacji linii obrazu pomocniczego, drugą końcówkę wejściową danych dołączoną do układu opóźniającego, końcówkę wejściową sterowania dołączoną do sygnału pola obrazu pomocniczego i końcówkę wyjściową do wytwarzania sygnału przestawienia.
Korzystnie układ podpróbkowania jest przystosowany do próbkowania sygnału reprezentującego obraz pomocniczy w pierwszym wzorze próbkowania i do próbkowania sygnału reprezentującego obraz pomocniczy w drugim wzorze próbkowania.
Korzystnie urządzenie zawiera generator sygnału taktowania obrazu głównego, dołączony do źródła sygnału obrazu głównego i układ łączący próbki zawiera generator wyświetlania obrazu wstawionego, dołączony do układu podpróbkowania typu quincunx i czuły na sygnał synchronizacji z generatora głównego sygnału zegarowego, dołączony do multipleksera mającego pierwszą końcówkę wejściowych danych dołączoną do generatora wyświetlania obrazu wstawionego, drugą końcówkę wejściową danych dołączoną do źródła sygnału obrazu głównego oraz końcówkę wyjściową dla sygnału reprezentującego obraz złożony.
Korzystnie generator sygnału taktowania obrazu głównego jest przystosowany do wytwarzania sygnału wyboru mającego pierwszy stan, gdy sygnał z generatora wyświetlania obrazu wstawionego tworzy obraz złożony, i drugi stan, gdy sygnał obrazu głównego tworzy obraz
183 630 złożony, a multiplekser zawiera ponadto końcówkę wej ściową sterowania dołączoną do sygnału wyboru i końcówkę wyjściową dołączoną do sygnału obrazu wstawionego.
Korzystnie generator sygnału taktowania obrazu głównego jest przystosowany do wytwarzania sygnału pola obrazu głównego, mającego pierwszy stan podczas parzystego pola obrazu głównego, a drugi stan podczas nieparzystego pola obrazu głównego i generator wyświetlania obrazu wstawionego jest przystosowany do wytwarzania sygnału obrazu wstawionego przy zastosowaniu pierwszego wzoru wyświetlania i drugiego wzoru wyświetlania.
Korzystnie generator sygnału taktowania obrazu głównego jest przystosowany do wytwarzania sygnału synchronizacji próbkowania obrazu głównego, a generator wyświetlania obrazu wstawionego zawiera układ odzyskiwania próbek, dołączony do układu podpróbkowania typu quincunx dla wytwarzania próbek wyświetlania obrazu wstawionego, zawierających kolejne pary próbek i układ do wytwarzania kolejnych par próbek synchronicznie z sygnałem taktowania próbek obrazu głównego w pierwszym stanie i synchronicznie z sygnałem zegarowym próbkowania obrazu głównego w drugim stanie.
Korzystnie generator wyświetlania obrazu wstawionego zawiera jeden układ opóźniania cyklu sygnału synchronizacji próbek obrazu głównego, dołączony do układu odzyskiwania próbek i multiplekser mający pierwszą końcówkę wejściową danych dołączoną do układu odzyskiwania próbek, drugą końcówkę wejściową danych dołączoną do układu opóźniającego, końcówkę wejściową sterowania dołączoną do sygnału pola obrazu głównego i końcówkę wyjściową do wytwarzania próbek obrazu wstawionego.
Korzystnie układ łączący sygnały zawiera generator wyświetlania obrazu wstawionego, dołączony do układu podpróbkowania typu quincunx i multiplekser mający pierwszą końcówkę wej ściową danych dołączonądo generatora wyświetlania obrazu wstawionego, drugąkońcówkę wejściową danych dołączoną do źródła sygnału obrazu głównego i końcówkę wyjściową do wytwarzania sygnału reprezentującego obraz złożony.
Korzystnie urządzenie zawiera pamięć włączoną pomiędzy układ podpróbkowania typu quincunx i układ łączący sygnały do pamiętania pola próbek.
Korzystnie urządzenie zawiera pamięć czułą na sygnał adresu zapisu i źródło sygnału wizyjnego obrazu pomocniczego, zawierające składową synchronizacji, generator sygnału taktowania obrazu pomocniczego, dołączony do składowej synchronizacji sygnału obrazu pomocniczego, dla wytwarzania sygnału synchronizacji próbek pomocniczych oraz generator adresu zapisu dołączony do sygnału synchronizacji próbek obrazu pomocniczego dla wytwarzania sygnału adresu zapisu dla pamięci.
Korzystnie pamięć jest dołączona do sygnału adresu odczytu i źródło sygnału wizyjnego obrazu głównego, zawierającego składową synchronizacji, jest dołączone do generatora sygnału synchronizacji obrazu głównego, czułego na składową synchronizacji sygnału obrazu głównego oraz do generatora adresu odczytu dołączonego do sygnału synchronizacji próbek obrazu głównego.
Zaletąwynalazkujest zapewnienie podpróbkowania obrazu, które zwiększa rozdzielczość linii obrazu PIP lub POP, bez zwiększania pojemności pamięci potrzebnej do pamiętania danych obrazu PIP lub POP dla dalszego wyświetlania z obrazem głównym.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia wyświetlany obraz przedstawiający obraz główny i obraz pomocniczy według wynalazku, fig. 2 - schemat częściowo w postaci blokowej, częściowo w postaci logicznej, części systemu PIP według wynalazku, fig. 3 - bardziej szczegółowe przedstawienie wyświetlanego obrazu PIP, ilustrującego próbkowanie quincunx, fig. 4 - przebiegi sygnałów wizyjnych obrazu głównego i pomocniczego oraz adresy dostępu pamięci PIP, fig. 5 i 6 - bardziej szczegółowe przedstawienia części obrazu PIP, ilustrujące zastosowanie próbkowania quincunx do obrazu PIP, fig. 7 - schemat, częściowo w postaci blokowej i częściowo w postaci logicznej, kodera do wytwarzania danych PIP dla pamiętania w pamięci pola oraz fig. 8 - schemat, częściowo w postaci blokowej i częściowo w postaci logicznej, dekodera do wytwarzania danych PIP dla wstawiania do obrazu głównego.
183 630
Figura 1 przedstawia obraz w przykładzie wykonania opisanym względem systemu obraz w obrazie PIP, jednak zasady wynalazku są także możliwe do zastosowania w innych systemach wielokrotnych obrazów, takichjak system obraz na zewnątrz obrazu POP, w którym obraz pomocniczy jest umieszczony na zewnątrz, to jest na lewo lub na prawo obrazu głównego.
Figura 1 przedstawia obraz wyświetlania PIP zawierający obraz główny i obraz pomocniczy według wynalazku. Na fig. 1 jest pokazany obraz główny 2 wyświetlany w urządzeniu obrazującym, takim jak odbiornik lub monitor telewizyjny. Obraz główny 2 jest wytwarzany przez znany układ przetwarzania sygnałów, zawierający tuner reagujący na sygnał telewizyjny odbierany z anteny lub kabla. Na fig. 1 jest pokazany także obraz PIP 4 czyli obraz pomocniczy, który jest wstawiony w dolnym, lewym narożu obrazu głównego 2. Obraz PIP 4 w przedstawionym przykładzie wykonania jest obrazem pomocniczym nazywanym obrazem w obrazie PIP. Obraz PIP jest także wytwarzany przez znany układ przetwarzania sygnałów, zawierający ewentualnie drugi tuner reagujący na drugi sygnał telewizyjny odbierany z anteny lub kabla. Alternatywnie drugi tuner jest umieszczony w oddzielnym magnetowidzie kasetowym. Sygnał reprezentujący obraz PIP 4 jest łączony z sygnałem reprezentującym obraz główny 2 w znany sposób, a sygnał złożony jest doprowadzany do urządzenia wyświetlającego.
Figura 2 przedstawia schemat, częściowo w postaci blokowej i częściowo w postaci logicznej, części systemu PIP według wynalazku. Na fig. 2 źródło 102 sygnału reprezentuj ącego główny obraz wizyjny ma końcówkę wyjściową dołączoną do poszczególnych końcówek wejściowych procesora 103 sygnału synchronizacji i procesora 104 sygnału wizyjnego. Końcówka wyjściowa procesora 103 sygnału synchronizacji jest dołączona do generatora 106 głównego sygnału taktowania. Końcówka wyjściowa procesora 104 sygnału wizyjnego jest dołączona do pierwszej końcówki wejściowej danych multipleksera 108. Końcówka wyjściowa multipleksera 108 wytwarza złożony sygnał wizyjny i jest dołączona do urządzenia wyświetlającego (nie pokazanego). Poszczególne końcówki wyjściowe generatora 106 głównego sygnału taktowania są dołączone do wejściowej końcówki zegarowej procesora 104 sygnału wizyjnego i do końcówki wejściowej sterowania multipleksera 108.
Źródło 110 sygnału obrazu wizyjnego PIP jest dołączone do końcówki wejściowej przetwornika analogowo-cyfrowego PIP 112. Końcówka wyjściowa przetwornika analogowo-cyfrowego PIP 112 jest dołączona do poszczególnych końcówek wejściowych procesora 113 sygnału wizyjnego PIP i generatora 114 taktowania PIP. Końcówka wyjściowa procesora 113 sygnału wizyjnego PIP jest dołączona do końcówki wejściowej danych układu podpróbkowania typu quincunx 116 typu quincunx. Końcówka wyj ściowa układu podpróbkowania 116 jest dołączona do końcówki wejściowej danych pamięci 120 pola. Końcówka wyjściowa danych pamięci 120 pola jest dołączona do końcówki wejściowej danych generatora 124 sygnału wyświetlania wstawianego obrazu. Końcówka wyjściowa generatora 124 sygnału wyświetlaniajest dołączona do drugiej końcówki wejściowej danych multipleksera 108.
Poszczególne końcówki wyjściowe generatora 114 sygnału taktowania PIP są dołączone do końcówek wej ściowych układu podpróbkowania 116 i generatora 118 adresu zapisu. Generator 118 adresu zapisu ma końcówkę wyjściową dołączoną do poszczególnych końcówek wejściowych adresu zapisu układu podpróbkowania 116 i pamięci 120 pola. Poszczególne końcówki wyjściowe generatora 106 głównego sygnału taktowania są dołączone do końcówek wejściowych generatora 122 adresu odczytu i generatora 124 wyświetlania. Generator 122 adresu odczytu ma końcówkę wyjściową dołączoną do poszczególnych końcówek wejściowych adresu odczytu układu podpróbkowania 116 i pamięci 120 pola.
Na fig. 1 i fig. 2 sygnał ze źródła 102 sygnału wizyjnego obrazu głównego zawiera składową wizyjną i składową synchronizacji. Procesor 103 sygnału synchronizacji wydziela i przetwarza składowy sygnał synchronizacji. Sygnał synchronizacji jest doprowadzany do generatora 106 głównego sygnału taktowania, który wytwarza sygnał taktowania synchroniczny z sygnałem zegarowym przy częstotliwości podnośnej chrominancji 4.fsc. Ten sygnał taktowania jest doprowadzony do procesora 104 sygnału wizyjnego. Dla przykładu procesor 104 sygnału wizyjnego zawiera separator sygnału luminancji/chrominancji, taki jak filtr grzebieniowy wytwa8
183 630 rzający oddzielne sygnały luminancji i chrominancji. Procesor 104 sygnału wizyjnego może także zawierać demodulator dla sygnału chrominancji i wytwarzać oddzielne sygnały I i Q lub U i V oraz może zawierać ponadto macierz sygnałów koloru i wytwarzać składowe sygnały kolorów R, G i B. W korzystnym przykładzie wykonania procesor 104 sygnału wizyjnego zawiera przetwornik analogowo-cyfrowy i realizuje część przetwarzania, w tym filtrowanie grzebieniowe w układzie cyfrowym. Alternatywnie jest również możliwe, gdy nie stosuje się żadnego przetwarzania sygnałów wizyjnych. W tym przypadku główny sygnał wizyjny jest przepuszczany bez zmian ze źródła 102 głównego sygnału wizyjnego do multipleksera 108.
Generator 106 głównego sygnału taktowania wytwarza również sygnał wskazujący, kiedy urządzenie wyświetlające wybiera część wyświetlanego obrazu, w którym ma być umieszczony wstawiany obraz PIP. Sygnał jest doprowadzany do wejściowej końcówki sterującej multipleksera 108. Wówczas gdy obraz główny ma być wyświetlany, multiplekser 108 jest wprowadzany w stan dołączenia procesora 104 sygnału wizyjnego do jego końcówki wyjściowej, a gdy obraz PIP ma być wyświetlany, multiplekser 108 jest wprowadzany w stan dołączenia generatora 124 wyświetlania do jego końcówki wyjściowej.
Równocześnie sygnał wizyjny PIP jest przetwarzany przez przetwornik analogowo-cyfrowy PIP 112 dla wytwarzania próbek reprezentujących sygnał wizyjny PIP przy częstotliwości 4.fsc. Te próbki sąprzetwarzane przez generator 114 sygnału taktowania PIP i procesor 113 sygnału wizyjnego PIP. Szczególnie generator 114 sygnału taktowania PIP identyfikuje, wydziela i przetwarza składową synchronizacji PIP. Procesor 113 sygnału wizyjnego PIP zawiera układ cyfrowy przetwarzający próbki sygnału wizyjnego PIP z przetwornika analogowo-cyfrowego PIP 112. Podobnie do procesora 104 sygnału wizyjnego w korzystnym przykładzie wykonania układ przetwarzania sygnałów wizyjnych zawiera na przykład filtr grzebieniowy do oddzielania składowych luminancji i chrominancji od sygnału wizyjnego PIP. Procesor 113 sygnału wizyjnego PIP ponadto zawiera demodulator do rozdzielania składowych chrominancji I i Q lub U i V. Alternatywnie procesor 113 sygnału wizyjnego PIP może nie realizować żadnego dalszego przetwarzania próbek sygnału wizyjnego PIP, w którym to przypadku wyjście z przetwornika analogowo-cyfrowego PIP 112 jest dołączone bezpośrednio do końcówki wejściowej układu podpróbkowania typu quincunx 116 typu quincunx.
Ta sekwencja próbek obrazu PIP z procesora 113 sygnału wizyjnego PIP jest podpróbkowana przez układ podpróbkowania 116 typu quincunx w odpowiedzi na sygnał taktowania z generatora 114 sygnału taktowania PIP, a pamięć 120 pola odczytuje i zapisuje adresy. Ogólnie każde pole sekwencji próbek PIP jest podpróbkowane niezależnie w następujący sposób. W kierunku pionowym trzy ustawione pionowo próbki poziome PIP są filtrowane w celu wytwarzania pojedynczej podpróbkowanej próbki PIP. W korzystnym przykładzie wykonania są uśredniane trzy ustawione pionowo próbki. W kierunku poziomym filtrowana sekwencjajest podpróbkowana ze współczynnikiem 6:1, to jest utrzymuje jednąpróbkę, odrzuca pięć próbek w sposób opisany bardziej szczegółowo poniżej. Synchronizacja poziomego podpróbkowania jest sterowana w sposób opisany bardziej szczegółowo poniżej dla zapewnienia podpróbkowania quincunx. Jest możliwe podpróbkowanie quincunx tylko składowej strumienia próbek obrazu PIP. Na przykład w systemie quincunx jest podpróbkowany strumień składowych próbek luminancji.
Jedno pole podpróbkowanych próbek PIP z układu podpróbkowania 116 jest zapamiętane w pamięci 120 pola. Przy sterowaniu generatorem 106 głównego sygnału taktowania, generator 124 wyświetlania wydziela poprzednio zapamiętane podpróbkowane próbki z pamięci 120 pola, gdy jest wyświetlany obraz PIP 4. Generator 124 wyświetlania realizuje odwrotną funkcję do podpróbkowania realizowanego w układzie podpróbkowania 116 typu quincunx dla wytwarzania sekwencji próbek reprezentującej wstawiony obraz pomocniczy. Poza tym generator 124 wyświetlania zawiera przetwornik cyfrowo-analogowy, jeżeli główny sygnał wizyjny 104 jest utrzymywany w zakresie analogowym. Sygnał wyjściowy z generatora 124 wyświetlania odpowiada zatem sygnałowi wyjściowemu z procesora 104 sygnału wizyjnego. Oznacza to, że jeżeli sygnał wyjściowy z procesora 104 sygnału wizyjnego jest analogowym sygnałem luminancji i chrominancji, jak w korzystnym przykładzie wykonania, wówczas syg183 630 nał wyjściowy z generatora 124 wyświetlania jest także analogowym sygnałem luminancji i chrominancji.
W czasie, gdy wstawiony obraz PIP 4 ma być wyświetlany, multiplekser 108 jest wprowadzany w stan przeprowadzania dekodowanych próbek z dekodera 124 na jego końcówkę wyjściową. Wówczas gdy jest wyświetlany obraz główny 2, próbki głównego sygnału wizyjnego z procesora 104 sygnału wizyjnego sąprzepuszczane przez multiplekser 108. Gdy sygnały obrazu głównego i PIP zawierają analogowe sygnały luminancji i chrominancji, multiplekser 108 zawiera dwa przełączniki sygnału analogowego, jeden przełączający analogowe składowe lumisancji sygnału wizyjnego głównego i wizyjnego PIP, a drugi przełączający analogowe składowe chrominancji sygnału wizyjnego głównego i wizyjnego PIP. Jeżeli główny sygnał chrominancji jest demodulowmy w sygnały I i Q lub U i V albo dalej wyprowadzany z macierzy do składowych sygnałów kolorów R, G i B, wówczas są zastosowane trzy multipleksery, jeden dla każdej składowej.
Wówczas gdy jest realizowane próbkowanie poziome, rozdzielczość pozioma obrazu reprezentowanego przez podpróbki ma małą wartość. Zastosowanie podpróbkowania quincunx opisanego poniżej jest metodą pokonania małej rozdzielczości poziomej podpróbkowanego obrazu PIP.
Figura 3 jest bardziej szczegółowym przedstawieniem odbieranego, wyświetlanego obrazu PIP 4, ilustrującym próbkowanie guincunK. Jak opisano powyżej, w korzystnym przykładzie wykonania składowe lummancji i chrominancji sygnału wizyjnego PIP sąrozdzielane na poszczególne strumienie próbek. Górna część fig. 3 przedstawia wzór próbkowania części ramki sekwencji próbek obrazu PIP. Każda linia, na fig. 3, przedstawia wyniki filtrowania pionowego, na przykład uśredniania trzech sąsiednich pionowo linii w każdym polu. Każda linia filtrowanych pionowo próbek, omawianych poniżej dla uproszczenia jako linie, jest reprezentowana przez poziomą linię X lub + omawiane poniżej dla uproszczenia jako próbki. Każda taka próbka jest wytwarzana w okresie sygnału taktowania PIP 4.fsc-PIP CLK, przedstawionego poniżej przez część odbieranego, wyświetlanego obrazu PIP i składa się z jednej części reprezentującej składową lumtsancji tej próbki i jednej części reprezentującej składową chrominancji tej próbki. Każdy X reprezentuje próbkę pobraną w procesie ćadpróbkowania poziomego i każdy - reprezentuje próbkę pominiętą. Ponieważ obraz wizyjny PIP jest przeplatany, sąsiednie filtrowane pionowo linie poziome są przesyłane w kolejnych polach.
W górnej linii, na fig. 3, próbki sąpobierane, próbka X co każdą szóstą próbkę, przy czym najbardziej lewa próbka jest pierwszą pobraną próbką. Pięć próbek jest następnie pomijanych przez +, przed pobraniem następnej próbki X. Ten wzór powtarza się przez pozostałą część linii. Próbki w trzeciej i piątej przedstawionej linii filtrowanej pionowo sąpobierane w tym samym zespole miejsc poziomych, jak pierwsza linia. Ze względu na przeplatanie, te linie są wszystkie z tego samego pola. Zatem każda linia w polu jest próbkowana w identycznym wzorze. Ten wzór jest zaprojektowanym wzorem próbkowania SP1.
W drugiej linii z fig. 3, w następnym polu, czwarta próbka X jest pierwsząćobranąpróbką. Następnie pięć próbek jest pomijanych przez + przed pobraniem następnej próbki. Ten wzór powtarza się przez pozostałą część linii. Próbki w czwartej linii sąpobierane w tym samym zespole miejsc poziomych. Próbki w tym polu są pobierane z miejsc poziomych pośrodku pomiędzy miejscami poziomymi próbek sąsiednich linii z poprzedniego pola. Ten wzór, oznaczony przez wzór próbkowania SP2, może być wytwarzany przez opóźnianie sygnałów synchronizacji podpróbkowania, które wytwarzają wzór próbkowania SP1 przez trzy okresy zegarowe 4.fsc PIP.
Zastosowanie wzorów próbkowania SP1 i SP2 daje w wyniku wzór próbkowania nazywanego próbkowaniem quincunx i zwiększa odbieraną rozdzielczość poziomą obrazu PIP przez zapewnienie próbek z większej ilości miejsc poziomych w obrazie PIP. Pobierane próbki, przedstawione jako X w górnej części fig. 3, są pamiętane w pamięci 120 pola z fig. 2.
Dolna część fig. 3 przedstawia sposób wyświetlania wstawionych próbek PIP poprzednio zapamiętanych w pamięci 120 pola, jak to opisano powyżej. Dolna część z fig. 3 przedstawia część obrazu PIP 4 wyświetlanego w złożonym obrazie przedstawionym na fig. 1. Każda próbka,
183 630 przedstawiona w dolnej części fig. 3, jest wytwarzana w czasie głównego sygnału taktowania
4.fsc. Zwykle każda próbkajest wyświetlana, co przedstawiono przez X, a następnie natychmiast powtarzana, co przedstawiono przez 0 bezpośrednio na prawo odpowiedniego X.
Wyświetlana jest próbka X najbardziej na lewo dla najwyższej linii przedstawionej części obrazu PIP 4. Ta próbka jest następnie powtarzana w czasie następnego głównego sygnału synchronizacji 4.fSc jako 0. Potem jest wyświetlana następna, poprzednio zapamiętana próbka X i natychmiast powtarzana próbka 0. To jest powtarzane dla pozostałej części tej linii obrazu PIP. Ten wzór jest powtarzany dla trzeciej i piątej oraz wszystkich nieparzystych linii obrazu PIP. Te linie są w tym samym polu, jak pierwsza linia. Wobec tego, jak dla opisanego powyżej procesu próbkowania sygnału wizyjnego PIP, każda linia w polu jest wyświetlana w tym samym wzorze. Ten wzór jest oznaczony jako wzór wyświetlania DPI i odpowiada wzorowi próbkowania SP1 opisanemu powyżej.
Najbardziej lewa próbka drugiej linii jest 0, które jest powtórzeniem poprzedniej próbki (nie pokazanej) bezpośrednio na lewo. Druga próbka X drugiej linii jest wyświetlana i następnie natychmiast powtarzana w czasie następnego głównego sygnału zegarowego 4.fsc jako 0. Potem następna próbka poprzednio zapamiętanajest wyświetlanajako X i powtarzanajako 0. Tojest powtarzane dla pozostałej części tej linii wstawionego obrazu PIP. Ten sam wzór jest powtarzany dla czwartej i wszystkich parzystych linii obrazu PIP i jest zaprojektowanym wzorem wyświetlania DP2 oraz odpowiada wzorowi próbkowania SP2 opisanemu powyżej. Wzór wyświetlania DP2 może być wytwarzany przez opóźnianie próbek wytwarzanych jako wzór wyświetlania DPI o jeden okres głównego sygnału synchronizacji 4.fs,.
Każda próbka składa się z części reprezentującej składową luminancji i części reprezentującej składową chrominancji tej próbki. W korzystnym przykładzie wykonania te części próbek są przetwarzane niezależnie do postaci analogowej i są wytwarzane poszczególne sygnały analogowe luminancji i chrominancji, odpowiadające sygnałom analogowym luminancji i chrominancji, wytwarzanym przez procesor 104 sygnału wizyjnego. Jak można zobaczyć, X reprezentujące pierwszy obraz poprzednio zapamiętanych próbek obrazu PIP są umieszczone we wzorze wyświetlania quincunx, takim samym jak wzór próbkowania przedstawiony w górnej części fig. 3. W ten sam sposób odbierana rozdzielczość pozioma obrazu PIP jest zwiększana bez zwiększania pojemności pamięci wymaganej przez pamięć 120 pola z fig. 2.
Figury 4 i 5 wyjaśniają problem powstający przy zastosowaniu próbkowania quincunx sygnału obrazu PIP. Figura 4 przedstawia przebieg sygnałów wizyjnych obrazu głównego i obrazu PIP oraz adresów dostępu pamięci PIP. Na fig. 4 sygnał ze źródła 102 głównego sygnału wizyjnego z fig. 2 jest przedstawiony na górnym przebiegu jako składający się z kolejnych ramek. Jak w standardowych, przeplatających się sygnałach wizyjnych, w każdej ramce są dwa pola, których linie przeplatają się w znany sposób i są oznaczone przez pola parzyste i nieparzyste. Każde pole głównego sygnału wizyjnego jest reprezentowane przez prostokąt, co jest przedstawione na fig. 4 przez ponumerowanie prostokątów reprezentujących pola 1 i 2 sygnału wizyjnego głównego. Lewa krawędź każdego prostokąta reprezentuje czas wystąpienia impulsu synchronizacji pola, związanego z tym polem. Nie ma zamierzonej odpowiedniości pomiędzy polami parzystymi i nieparzystymi ramki wizyjnej oraz oznaczeniami pola 1 i 2 na fig. 4.
Sygnał ze źródła 110 sygnału wizyjnego PIP jest przedstawiony na drugim przebiegu. Ten sygnał wizyjny zawiera także kolejne ramki, przy czym każda ramka zawiera dwa pola 1 i 2 sygnału wizyjnego pomocniczego, z których każde jest reprezentowane przez prostokąty. Lewa krawędź każdego prostokąta reprezentuje czas impulsu synchronizacji pola, związanego z tym polem. Sygnał wizyjny PIP nie jest chwilowo zsynchronizowany z głównym sygnałem wizyjnym, jak to oznaczono przez różniące się czasy impulsów synchronizacji pola pomiędzy sygnałami wizyjnymi głównym i PIP.
Na fig. 2, gdy próbki sygnału wizyjnego PIP, zawierające składową luminancji i chrominancji, są wytwarzane przez procesor 113 sygnału wizyjnego PIP, są one najpierw filtrowane pionowo, a następnie odfiltrowane pionowo próbki sąpodpróbkowane poziomo, w sposób opisany bardziej szczegółowo poniżej, w czasach regulowanych przez układ podpróbkowania 116.
183 630
Podpróbkowane próbki sąpamiętane w pamięci 120 pola w lokacjach sterowanych przez generator 118 adresu zapisu. W odpowiedzi na impuls synchronizacji pola PIP, generator 118 adresu zapisu przestawia adres zapisu na początek pamięci 120 pola lub na początek bufora w pamięci 120 pola, który ma utrzymywać podpróbkowane, wstawione próbki PIP. Taki bufor jest zwykle napełniany od niskiego adresu do wysokiego adresu, tak że ten początkowy adres jest adresem minimalnym.
Na fig. 4 jest przedstawiony na trzecim przebiegu adres zapisu wytwarzany przez generator 118 adresu zapisu. Na początku pola 2 sygnału wizyjnego pomocniczego na drugim przebiegu generator 118 adresu zapisu jest wprowadzany w stan wytwarzania adresu zapisu PIP, który jest minimalnym adresem. Gdy podpróbkowane próbki są wytwarzane przez układ podpróbkowania 116 z fig. 2, są one zapamiętywane w pamięci 120 pola przy wzrastających adresach dostarczanych przez generator 118 adresu zapisu. To jest pokazane na fig. 4 przez stopniowe zwiększenie sygnału adresu zapisu. Na końcu pola 2 podpróbkowane próbki zostają zapisane do całego bufora zapisu i sygnał adresu osiąga maksymalną wartość. Impuls synchronizacji pola następnego pola, pola 1, przestawia adres generatora 118 adresu zapisu ponownie na początek bufora, to jest minimalny adres i proces powtarza się.
Podczas gdy podpróbkowane próbki PIP są zapisywane w pamięci 120 pola przy sterowaniu układem podpróbkowania 116 i generatorem 118 adresu zapisu, jak to opisano powyżej, miejsce wybierania głównego sygnału wizyjnego jest kontrolowane przez generator 124 wyświetlania. Podczas pierwszej części 6 obrazu głównego z fig. 1 nie jest wyświetlana żadna część obrazu PIP. Podczas ostatniej części 8 obrazu głównego, na przykład w przedstawionym przykładzie wykonania podczas dolnej części obrazu złożonego, podpróbkowane próbki poprzednio zapamiętane w pamięci 120 pola są odzyskiwane przez generator 124 wyświetlania z adresu sterowanego przez generator 122 adresu odczytu. Te próbki są przetwarzane przez generator 124 wyświetlania w sposób opisany bardziej szczegółowo poniżej w celu wytwarzania wzoru próbkowania przedstawionego na dole fig. 3. Te próbki sąprzetwarzane dla utworzenia analogowych sygnałów luminancji i chrominancji, które sąpotem zastępowane przez główne sygnały wizyjne luminancji i chrominancji w multiplekserze 108 w czasie, gdy obraz PIP jest wyświetlany.
Podobnie do generatora 118 adresu zapisu, impuls synchronizacji pola głównego sygnału wizyjnego wprowadza w dany stan generator 122 adresu odczytu dla wytwarzania adresu, który wskazuj e początek pamięci 120 pola lub początek bufora w pamięci 120 pola utrzymuj ącej podpróbkowane próbki PIP. Podczas dolnej części 8 obrazu głównego, do którego jest wstawiony obraz PIP 4, generator 122 adresu odczytu steruje pamięcią 120 pola dla odzyskiwania próbek PIP zpamięci 120polawtej samej kolejności, jak były zapisane w pamięci 120 pola przez układ podpróbkowania 116. Próbki są odzyskiwane, rozpoczynając od minimalnego adresu i przechodząc do maksymalnego adresu, gdy próbki > obrazu PIP są wstawiane do złożonego obrazu.
Adresy odczytu wytwarzane przez generator 122 adresu odczytu są przedstawione przez czwarty przebieg. Przy impulsie synchronizacji pola głównego obrazu wizyjnego, generator 122 adresu odczytu jest wprowadzany w stan wytwarzania adresu początku pamięci pola lub bufora w pamięci pola. Adres nie zmienia się podczas pierwszej części 6 obrazu głównego. Gdy próbki obrazu PIP są wydzielane z pamięci 120 pola, adres odczytu wzrasta do maksymalnego adresu na końcu pola 2 sygnału wizyjnego głównego. Początek następnego pola 1 sygnału wizyjnego głównego przestawia generator 122 adresu odczytu i proces powtarza się.
Figura 5 przedstawia przypadek, który może wystąpić wjednym przykładzie próbkowania quincunx w systemie PIP. Pokazana jest część zawartości pamięci 120 pola w czasie TS1, która występuje w polu 1 sygnału wizyjnego pomocniczego, jak to przedstawiono na fig. 4. Na fig. 5 część poprzedniego pola obrazu PIP, pola 2 sygnału wizyjnego pomocniczegojest przedstawiona w górnej, lewej części fig. 5, z przedstawionym wzorem próbkowania SP2, stosując ten sam wskaźnik, jak na fig. 3. Linie kreskowe przedstawiająlinie pola 1 sygnału wizyjnego pomocniczego. Pole 2 sygnału wizyjnego pomocniczego jest wybierane od góry do dołu, w normalny sposób, jak to pokazano strzałką na lewo pola 2 sygnału wizyjnego pomocniczego. Część następnego pola 1 sygnału wizyjnego pomocniczego jest pokazana bezpośrednio poniżej pola 2 syg12
183 630 nału wizyjnego pomocniczego, ze wzorem próbkowania SP1. Linie kreskowe przedstawiają linie pola 2 sygnału wizyjnego pomocniczego. Pole 1 sygnału wizyjnego pomocniczego jest także wybierane od góry do dołu, jak to wskazano strzałką na lewo pola 1 sygnału wizyjnego pomocniczego. Na prawo obrazów pól 1 i 2 sygnału wizyjnego pomocniczego jest pokazany stan części pamięci 120 odpowiadający przedstawionym częściom pól 1 i 2 sygnału wizyjnego pomocniczego w czasie TS1. Pamięć 120 pola z fig. 5 jest zapisana od góry do dołu, co pokazano strzałką na prawo pamięci 120 pola. W pamięci sąpamiętane tylko podpróbkowane próbki X, a nie próbki interweniujące obrazu +. Wzory przedstawione w bloku pamięci 120 pola z fig. 5 służą głównie do wskazania wzoru próbkowania, w którym sąpobierane podpróbkowane próbki zapamiętane w przedstawionej części pamięci 120 pola.
Na końcu pola 2 sygnału wizyjnego pomocniczego pamięć 120 pola jest całkowicie wypełniana podpróbkowanymi próbkami obrazu X, pobieranymi z pola 2 sygnału wizyjnego pomocniczego przy zastosowaniu wzoru próbkowania SP2. Na początku pola 1 sygnału wizyjnego pomocniczego, próbki pola 2 sygnału wizyjnego pomocniczego w pamięci 120 pola są zapisywane kasująco przez podpróbkowane próbki z pola 1 sygnału wizyjnego pomocniczego, stosując wzór próbkowania SP1, rozpoczynając na górze pamięci w kierunku do dołu, jak to przedstawiono na fig. 5. W czasie TS1 dolna część pamięci 120 pola zawiera próbki z pola 2 sygnału wizyjnego pomocniczego, co pokazano strzałką od pola 2 do dolnej części pamięci 120, podczas gdy górna część zawiera próbki z ramki 1, co pokazano strzałkąod ramki 1 do górnej części pamięci 120.
Na fig. 4 część przebiegu adresu zapisu PIP dla pola 1 sygnału wizyjnego pomocniczego jest nakładana na przebieg adresu odczytu PIP dla pola 2 sygnału wizyjnego głównego. W czasie TS1 adres odczytu PIP jest taki sam, jak adres zapisu PIP.
Na fig. 5 bezpośrednio przed czasem TS 1, linia 202 pola 1 obrazu pomocniczego jest podpróbkowana przez sygnał wizyjny PIP i jest zapisywana do pamięci 120 pola w adresie dostarczanym przez generator 118 adresu zapisu z fig. 2. Poza tym linia 202, zapisana bezpośrednio do pamięci 120 pola, jest odczytywana z tej samej lokacji pamięci 120 pola i jest wyświetlana we właściwym miejscu wstawionego obrazu PIP 4 z fig. 1. Bezpośrednio po czasie TS1 próbki tworzące następną linię 204 na obrazie PIP 4 z fig. 1 są odczytywane z pamięci 120 pola w adresie dostarczanym przez generator 122 adresu odczytu. Jednak ta linia nie była jeszcze odebrana i podpróbkowana przez sygnał wizyjny PIP w polu 1 sygnału wizyjnego pomocniczego. Zamiast tego linia 204 wyświetlanego obrazu PIP 4 jest wytwarzana przez próbki, które były podpróbkowane od poprzedniego pola 2 sygnału wizyjnego pomocniczego.
Linia 202 i poprzednie linie wyświetlanego obrazu PIP 4 były próbkowane od pola 1 sygnału wizyjnego pomocniczego, podczas gdy linia 204 i pozostałe linie były próbkowane od poprzedniego pola 2 sygnału wizyjnego pomocniczego, które pojawia się 1/60 sekundy wcześniej niż pole 1 w standardzie NTSC. To ustawienie obok siebie w obrazie PIP powoduje wytworzenie tak zwanego szwu czasowego ijest zjawiskiem znanym w systemach PIP, wykorzystującym pamięci pól. W dodatku do szwu czasowego, w systemie przedstawionym na fig. 5, próbki w dolnej części pamięci 120 pola, na przykład z bieżącego pola 1, były pobierane przy zastosowaniu wzoru próbkowania SP1, podczas gdy próbki w górnej części pamięci 120 pola, na przykład z poprzedniego pola 2 sygnału wizyjnego pomocniczego, były pobierane przy zastosowaniu wzoru próbkowania SP2. Różnica w położeniach poziomych pobieranych próbek pomiędzy wzorami próbkowania SP1 i SP2 pola 1 sygnału wizyjnego 1 pomocniczego i pola 2 sygnału wizyjnego pomocniczego, uwydatniona przez wzory próbkowania przedstawione w pamięci 120 pola na fig. 5, powoduje widoczną nieciągłość wyświetlanego obrazu PIP 4 w położeniu szwu czasowego, nazywanego szwem przestrzennym w pozostałej części tego zgłoszenia. Zmiana wzorów próbkowania w szwie czasowym powoduje pogorszenie odbieranego obrazu PIP w szwie czasowym.
Figura 6 odpowiada fig. 5 i przedstawia rozwiązanie problemu szwu przestrzennego przez szew czasowy TS1 oraz pogorszenie odbieranego obrazu PIP. Początek pola 2 sygnału wizyjnego pomocniczegojest próbkowany przy zastosowaniu wzoru próbkowania SP2, jak przed183 630 stawiony na fig. 3, który trwa aż do czasu TS2, jak to przedstawiono na dole fig. 4. W czasie TS2 wzór podpróbkowania dla pola 2 jest zmieniany od wzoru próbkowania SP2 do wzoru próbkowania SP1, a pozostała część pola 2 sygnału wizyjnego pomocniczego jest próbkowana przy zastosowaniu wzoru próbkowania SP1. Na początku pola 1 sygnału wizyjnego pomocniczego pozostaje wzór próbkowania SP1 aż do czasu TS1. W czasie TS1 wzór próbkowania jest zmieniany ponownie na wzór próbkowania SP2. To jest powtarzane dla wszystkich kolejnych pól.
Wynik sterowania wzorami próbkowania w ten sposób jest pokazany w stanie pamięci 120 pola w czasie TS1 na fig. 6. W czasie TS1 dolna część pamięci 120 pola nadal zawiera tę część podpróbkowanych próbek z dolnej części pola 2 sygnału wizyjnego pomocniczego, na przykład poniżej linii wskazującej czas TS2 w polu 2 sygnału wizyjnego pomocniczego. Te próbki były próbkowane przy zastosowaniu wzoru próbkowania SP1, jak to opisano powyżej. Górna część pamięci 120 pola zawiera podpróbkowane próbki z górnej części pola 1 sygnału wizyjnego pomocniczego, na przykład powyżej linii wskazującej czas TS1 w polu 1 sygnału wizyjnego pomocniczego. Te próbki były także próbkowane przy zastosowaniu wzoru próbkowania SP1. Zatem, gdy te próbki są odzyskiwane z pamięci 120 sygnału wizyjnego pomocniczego dla wytwarzania obrazu PIP 4, wzór próbekjest zgodny od góry do dołu obrazu PIP. Nie będzie tam żadnego odbieranego szwu przestrzennego w położeniu szwu czasowego w głównym polu 1 sygnału wizyjnego głównego. W podobny sposób, chociaż nie przedstawiony, wszystkie próbki dla następnego pola wyświetlanego obrazu PIP 4 z fig. 1 są ponownie próbkowane przy zastosowaniu wzoru próbkowania SP2, nie wytwarzając żadnego odbieranego szwu przestrzennego w położeniu szwu czasowego dla tego pola.
Figura 7 przedstawia schemat, częściowo w postaci blokowej i częściowo w postaci logicznej, układu podpróbkowania 116 do wytwarzania podpróbkowanych próbek obrazu PIP dla pamiętania w pamięci 120 pola z fig. 2. Na fig. 7 sygnał adresu odczytu z generatora 122 adresu odczytu jest doprowadzony do pierwszej końcówki wejściowej komparatora 405 i sygnał adresu zapisu z generatora 118 adresu zapisu jest doprowadzony do drugiej końcówki wejściowej komparatora 405. Końcówka wyjściowa komparatora 405 jest dołączona do końcówki wejściowej ustawienia S przerzutnika S-R410. Końcówka wyjściowa nieodwracająca Q przerzutnika S-R 410jest dołączona do końcówki wejściowej inwertera 420. Końcówka wyjściowa inwertera 420 jest dołączona do pierwszej końcówki wejściowej elementu ALBO 430. Końcówka wyjściowa elementu ALBO 430 jest dołączona do pierwszej końcówki wejściowej elementu I 435. Końcówka wyjściowa elementu I 435 jest dołączona do końcówki wejściowej sterowania multipleksera 450. Sygnał impulsowy synchronizacji pola obrazu PIP z generatora 114 sygnału synchronizacji obrazu PIPjest doprowadzony do końcówki wejściowej przestawienia R przerzutnika S-R 410. Sygnał oznaczający bieżący typ pola sygnału wizyjnego obrazu PIP opisany poniżej jest doprowadzony do drugiej końcówki wej ściowej elementu ALBO 430. Sygnał zamrożony, sygnał o niskiej aktywności, wskazujący, że ma być zrealizowana funkcja zamrożonej ramki, jest doprowadzony do drugiej końcówki wejściowej elementu 1435.
Sygnał przestawienia synchronizacji linii obrazu PIP z generatora 114 sygnału taktowania PIP jest doprowadzany do pierwszej końcówki wejściowej danych multipleksera 450 i do końcówki wejściowej układu opóźniającego 440 cykl sygnału synchronizacji obrazu PIP o trzy 4.fsc. W korzystnym przykładzie wykonania sygnał przestawienia synchronizacji linii obrazu PIP jest impulsem mającym szerokość pojedynczego cyklu 4.fSc obrazu PIP, występującym w środku sygnału składowej synchronizacji linii obrazu PIP. Alternatywnie taki sygnał impulsowy występuje na początku lub końcu sygnału synchronizacji linii obrazu PIP lub gdziekolwiek w sygnale synchronizacji linii.
Końcówka wyjściowa układu opóźniającego 440jest dołączona do drugiej końcówki wejściowej danych multipleksera 450. Końcówka wyjściowa multipleksera 450 jest dołączona do końcówki wejściowej przestawienia układu dzielącego przez sześć 460. Końcówka wyjściowa sygnału synchronizacji układu dzielącego przez sześć 460 daje sygnał synchronizacji podpróbkowania obrazu PIP i jest doprowadzona do końcówki wejściowej układu podpróbkowania 470. Sygnał synchronizacji obrazu PIP o 4.fSc z generatora 114 sygnału taktowania PIP jest dopro14
183 630 wadzany do końcówki wejściowej sygnału synchronizacji układu dzielącego przez sześć 460. Strumień próbek wizyjnych obrazu PIP z procesora 113 sygnału wizyjnego obrazu PIP jest doprowadzany do końcówki wejściowej danych układu podpróbkowania 470. Końcówka wyjściowa układu podpróbkowania 470 dostarcza podpróbkowane dane i jest dołączona do pamięci 120 pola.
Na fig. 3 widać, że wzór próbkowania SP2 jest identyczny ze wzorem próbkowania SP1, lecz opóźniony o trzy cykle sygnału synchronizacji obrazu PIP o 4.fSc. Podczas pracy przerzutnik S-R 410 jest przestawiany na początku każdego pola obrazu PIP przez impuls synchronizacji pola obrazu PIP. Zatem na początku każdego pola sygnał na końcówce wyjściowej Q przerzutnika S-R 410 jest sygnałem logicznym 0. Komparator 405 kontroluje adres odczytu PIP i adres zapisu PIP. Wówczas gdy są takie same, na przykład w czasie TS, komparator wytwarza sygnał logicznej 1 i w przeciwnym przypadku wytwarza sygnał logicznego 0. Ten sygnał logicznej 1 z komparatora 405 w czasie TS ustawia przerzutnik S-R 410, wytwarzając sygnał logicznej 1 na końcówce wyjściowej Q. Ten sygnał jest odwracany przez inwerter 420 dla wytwarzania sygnału, który jest logiczną 1 w polu przed czasem TS i logicznym 0 po czasie TS.
Sygnał typu pola obrazu PIP jest sygnałem dwustanowym, wskazującym typ pola obrazu PIP obecnie odbieranego. Na fig. 4 pole obrazu PIP jest albo polem 1 albo polem 2. Jak opisano powyżej, nie ma żadnej zamierzonej odpowiedniości pomiędzy polami parzystymi i nieparzystymi oraz typami pól 1 i 2. W przedstawionym przykładzie wykonania sygnał logicznego 0 wskazuje typ pola 1 i sygnał logicznej 1 wskazuje typ pola 2. Element ALBO 430 działa w kierunku wytwarzania sygnału reprezentującego właściwy wzór próbkowania, na przykład wzór próbkowania SP1 lub SP2, który ma być stosowany do podpróbkowania sygnału wizyjnego obrazu PIP. W przedstawionym przykładzie wykonania, gdy wyjście elementu ALBO 430 jest sygnałem logicznej 1, stosowany jest wzór próbkowania SP1, a gdy jest to sygnał logicznego 0, stosowany jest wzór próbkowania SP2.
Na fig. 5 i 6 dla typu pola 1, wzór próbkowania SP1 jest stosowany przed czasem TS1 i wzór próbkowania SP2 jest stosowany po czasie TS 1. Dla typu pola 2 wzór próbkowania SP2 jest stosowany przed czasem TS2 i wzór próbkowania SP1 jest stosowany po czasie TS2. Wówczas, gdy sygnał typu pola obrazu PIP jest sygnałem logicznego 0, wskazując pole 1, a sygnał przed czasem TS jest logiczną 1, na przykład przed czasem TS1. wówczas na wyjściu elementu ALBO 4130 następuje sygnał logicznej 1, który wskazuje wzór próbkowania SP1. Wówczas gdy sygnał przed czasem TS zmienia się na sygnał logicznego 0 w czasie TS 1, wyjście elementu ALBO 4130 zmienia się na sygnał logicznego 0, wskazując wzór próbkowania SP2. Wówczas gdy sygnał typu pola obrazu PIP jest sygnałem logicznej 1, wskazując pole 2, a sygnał przed czasem TS jest logiczną 1, na przykład przed czasem TS2, wówczas wyjście elementu ALBO 430 jest sygnałem logicznego 0, który wskazuje wzór próbkowania SP2. Wówczas gdy sygnał przed czasem TS zmienia się na sygnał logicznego 0 w czasie TS2, wyjście elementu ALBO 430 zmienia się na sygnał logicznej 1, wskazując wzór próbkowania SP1.
Sygnał SP1/*SP2 selekcji wzoru próbkowania z elementu ALBO 430 jest sterowany poprzez element 1435 przez sygnał zamrożony. Sygnał zamrożony, jak opisany powyżej jest stosowany do wskazania, że ma być realizowana zamrożona ramka obrazu PIP. Podczas operacji zamrożonej ramki zapis danych obrazu PIP do pamięci 120 pola z fig. 2 jest zawieszony, podczas gdy operacja odczytu nadal pozostaje nie zmieniona. Ponieważ żadne nowe próbki nie są zapisywane w pamięci 120 pola w tym stanie, te same próbki są odczytywane w sposób powtarzalny z pamięci pola i stosowane do wytwarzania wstawionego obrazu PIP. To zapewnia wytwarzanie stałego czyli zamrożonego, wstawionego obrazu PIP 4 w urządzeniu wyświetlającym. Jeżeli jednak operacj e zapisu sązawieszone na końcu pola PIP próbkowanego quincunx, jak to opisano powyżej , wówczas część pamięci 120 pola zapisana przed czasem TS będzie zawierać próbki, które są próbkowane przez jeden wzór próbkowania, podczas gdy część pamięci 120 pola zapisana po czasie TS będzie zawierać próbki, które były próbkowane przez inny wzór próbkowania.
W czasach, gdy jest wyświetlany obraz PIP o pełnym ruchu, sterowanie wzorami próbkowania, jak właśnie opisane, zapobiega powstaniu szwu przestrzennego w położeniu szwu czaso183 630 wego, jak to opisano powyżej. Jednak w czasach, gdy obraz PIP jest zamrożony, ten sam całkowity wzór próbkowania wprowadza szew przestrzenny do obrazu PIP w położeniu szwu czasowego. W celu zapobiegania wyświetlaniu szwu przestrzennego w położeniu szwu czasowego w zamrożonym obrazie PIP, próbkowanie quincunxjest zawieszone przez co najmniej dwa pola przed zapisem podpróbkowanych próbek wizyjnych PIP do pamięci 120 pola. Wstawiony obraz PIP jest podpróbkowany zamiast tego w prostokątnym wzorze. Chociaż to powoduje zmniejszenie odbieranej rozdzielczości linii, eliminuje to szew przestrzenny w położeniu szwu czasowego, co byłoby powodowane przez zamrożenie sygnału próbkowanego w systemie quincunx.
Wówczas gdy sygnał zamrożony jest sygnałem logicznej 1, wskazującym, że nie grozi żadne zamrożenie, sygnał SP1/*SP2 selekcji wzoru próbkowania jest przepuszczany przez element 1435 do wejściowej końcówki sterującej multipleksera 450. Wówczas gdy sygnał zamrożony jest sygnałem logicznego 0, wskazującym, że grozi zamrożenie, wtedy sygnał SP1/*SP2 selekcji wzoru próbkowania jest blokowany, a na wyjściu elementu 1435 występuje sygnał logicznego 0, wskazujący, że wzór próbkowania SP2 ma być zastosowany w kolejnych polach. To wstrzymuje wzór próbkowania quincunx, wynikający z równoczesnego zastosowania obu wzorów próbkowania SP1 i SP2. Zamiast tego obraz pomocniczy jest podpróbkowany we wzorze prostokątnym w zespole położeń poziomych określonych przez wzór próbkowania SP2. To trwa nadal dla dwóch pól, przy sterowaniu innym, znanym układem (nie pokazanym). Wtedy ten inny układ wstrzymuje operacje zapisu do pamięci 120 pola. Wówczas gdy zamrożenie jest usuwane, sygnał zamrożony jest wprowadzany w stan sygnału logicznej 1 i próbkowanie quincunx jest włączane jeszcze raz.
Wówczas gdy sygnał elementu 1 435 jest sygnałem logicznej 1, wskazującym, że ma być użyty wzór próbkowania SP1, multiplekser 450jest wprowadzany w stan dołączenia sygnału impulsowego przestawienia synchronizacji linii obrazu PIP bezpośrednio z generatora 114 sygnału synchronizacji obrazu PIP na końcówkę wejściową przestawienia układu dzielącego przez sześć 460. Wówczas gdy sygnał z elementu 1435 jest sygnałem logicznego 0, wskazując, że ma być użyty wzór próbkowania SP2, multiplekser 450 jest wprowadzany w stan dołączenia opóźnionego sygnału impulsowego przestawienia synchronizacji linii obrazu PIP z układu opóźniającego 440 cykl sygnału synchronizacji obrazu PIP o trzy 4.fsc na końcówkę wejściową przestawienia układu dzielącego przez sześć 460.
Licznik dzielący przez sześć 460 wytwarza impuls podpróbkowania co szósty cykl sygnału synchronizacji obrazu PIP 4.fsc, rozpoczynając od chwili, gdy impuls przestawieniajest odbierany z multipleksera 450. Wówczas gdy nie opóźniony impuls przestawienia synchronizacji linii, obraz PIPjest odbierany na końcówce wejściowej przestawienia układu dzielącego przez sześć 460 z multipleksera 450, próbki sąpobierane w czasach, które dają wzór próbkowania SP1 z fig. 3. Wówczas gdy impuls przestawienia synchronizacji linii obrazu PIP, opóźniony o trzy cykle synchronizacji obrazu PIP 4.fsc, jest odbierany na końcówce wejściowej układu dzielącego przez sześć 460 z multipleksera 450, próbki sąpobierane w czasach, które dają wzór próbkowania SP2. Układ podpróbkowania 470 podpróbkuj e strumień próbek wizyj nych obrazu PIP z procesora 113 sygnałów wizyjnych obrazu PIP w odpowiedzi na sygnał próbkowania z układu dzielącego przez sześć 460. Te podpróbkowane próbki są dostarczane do pamięci 120 pola z fig. 2.
Figura 8 jest schematem, częściowo w postaci blokowej i częściowo w postaci logicznej, generatora 124 wyświetlania wstawionego obrazu PIP dla wytwarzania danych obrazu PIP w celu wstawienia do obrazu głównego. Na fig. 8 podpróbkowane próbki obrazu PIP z pamięci 120 pola z fig. 2 są doprowadzane do końcówki wejściowej układu odzyskiwania 479 próbek. Końcówka wyjściowa układu odzyskiwania 479 próbek jest dołączona do końcówki wejściowej układu opóźniającego 480 cykl jednego głównego sygnału synchronizacji o 4.fs· i do pierwszej końcówki wejściowej danych multipleksera 490. Końcówka wyjściowa układu opóźniającego 480 jest dołączona do drugiej końcówki wejściowej danych multipleksera 490. Końcówka wyjściowa multipleksera 490 jest dołączona do multipleksera 108 z fig. 2. Sygnał typu głównego pola jest doprowadzony do pierwszej końcówki wejściowej elementu 1485 i sygnał zamrożony
183 630 z fig. 7 jest dołączony do drugiej końcówki wejściowej elementu I 485. Końcówka wyjściowa elementu I 485 jest dołączona do wejściowej końcówki sterującej multipleksera 490.
Podczas pracy próbki są odzyskiwane z pamięci 120 pola, z lokacji określonych przez sygnał adresu odczytu z generatora 122 adresu odczytu przez układ odzyskiwania 479 próbek. Jak to opisano powyżej, w korzystnym przykładzie wykonania, każda z tych próbek ma jedną część reprezentującą składową luminancji próbki i drugą część reprezentującą składową chrominancji próbki. Układ odzyskiwania 479 próbek odzyskuje próbkę przy cyklu sygnału synchronizacji obrazu PIP o 4.fsc oraz dostarcza tę próbkę na końcówkę wyjściową. Układ odzyskiwania 479 próbek utrzymuje następnie tę próbkę na końcówce wyjściowej dla powtarzania przy następnym cyklu sygnału synchronizacji obrazu PIP 4.fSc. Potem jest odzyskiwana następna próbka z pamięci 120 pola. To jest powtarzane dla wszystkich próbek w każdej linii w pamięci 120 pola.
Na fig. 3 podczas pracy sygnał typu pola obrazu głównego zapewnia wskazanie wyświetlanego wzoru DPI lub DP2, odpowiadającego wzorowi próbkowania SP1 lub SP2 stosowanemu do podpróbkowania danych wizyjnych obrazu PIP odzyskiwanych na bieżąco z pamięci 120 pola w podobny sposób do sygnału typu pola obrazu PIP, opisanego powyżej w odniesieniu do fig. 7. To jest, gdy wzór próbkowania SP1 został zastosowany do próbkowania danych odzyskiwanych na bieżąco z pamięci 120 pola, wyświetlany wzór DPI jest stosowany do wyświetlania tych danych i gdy wzór próbkowania SP2 został użyty do próbkowania danych, wyświetlany wzór DP2 jest stosowany do wyświetlania. Sygnał zamrożony opisany powyżej w odniesieniu do fig. 7, jest sygnałem niskiej aktywności, który jest potwierdzany, gdy zagraża funkcja zamrażania. W odpowiedzi na ten sygnał wyłączane jest próbkowanie quincunx. Ten sygnał jest stosowany do sterowania sygnałem typu pola obrazu głównego dla wejściowej końcówki sterującej multipleksera 490.
W przedstawionym przykładzie wykonania, gdy sygnał typu pola obrazu głównego jest logiczną 1, wówczas wyświetlany wzór DP1 jest stosowany do wyświetlania podpróbkowanych próbek obrazu PIP i gdy jest on sygnałem logicznego 0, wówczas wyświetlany wzór DP2 jest stosowany do wyświetlania podpróbkowanych próbek obrazu PIP. Przy włączeniu przez sygnał zamrożony, sygnał typu głównego pola steruje multiplekserem 490. Wówczas gdy sygnał typu głównego polajest sygnałem logicznej 1, wskazując wyświetlany wzór DP1, wówczas multiplekser 490 jest wprowadzany w stan dołączenia próbkowanych danych obrazu PIP bezpośrednio z układu odzyskiwania 479 próbek do multipleksera 108. To powoduje dostarczanie podpróbkowanych próbek obrazu PIP bez opóźnienia i wytwarzanie wyświetlanego wzoru DP1, przedstawionego na fig. 3. Wówczas gdy sygnał typu pola obrazu głównego jest sygnałem logicznego 0, wskazującym wyświetlany wzór DP2, multiplekser 490jest wprowadzany w stan dołączenia do opóźnionych, próbkowanych danych obrazu PIP z układu opóźniającego 480 cykl jednego głównego sygnału taktowania o 4.fsc do multipleksera 108. Opóźnienie wprowadzone przez układ opóźniający 480 powoduje wytwarzanie wyświetlanego wzoru DP2, przedstawionego na fig. 3. Wówczas gdy sygnał zamrożony wskazuje, że jest realizowana funkcja zamrożenia ramki, na wyjściu elementu 1485 występuje sygnał logicznego 0, wskazujący wyświetlany wzór DP2, który odpowiada wzorowi próbkowania SP2 wybranemu przez sygnał zamrożony na fig. 7.
183 630
ODBIERANY SYGNAŁ WIZYJNY PIP
WZÓR
PRÓBEK |—X + + + + + Χ + + + + + Χ+ + + + + Χ + + + + +
WZÓR w X, PRÓBEK + + + Χ + + + + + Χ +4- + + + Χ + + + + + Χ +4— 2 —X + + + + + X+ + + + + X+ -f- + + -l-X+-(--i- + + + + + Χ++ + + + Χ+ + + + + Χ+ + + + + Χ + χ+ + + + + χ+ + + + + χ+ + + + + χ+ + + + +
-t-t η n t
LLL
WPROWADZANE PRÓBKI PIP
WZÓR
PRÓBEK
-ΧΟΧΟΧΟΧΟ wzór OXOXOXOX-|PRÓBEK ►ΧΟΧΟΧΟΧΟ ΟΧΟΧΟΧΟΧ-X
GŁÓWNY
ZEG.
FIG. 3
183 630
FIG. 4
183 630
Z Xhh*X«>H44XH>H4XH*H> A
YMMó¥faMMyUAAA¥UU^
Η4ΧΗ444ΧΗ4ΗΧΗ444ΧΗ'''4^ΧΗ^Χ«^ΧΗΪ«ΧΪ^d^Vixja^Yuuu^vaxkXAYkk
V POLE 2
A^^^^A^^^^A^^^*A^^^^ , jLlllwŁj^Z^ę^iiubAAyj^^^^yu· ł » »V*> < . ł |KJ1 » . iO> « » « lW« Ł—
H*Xi>H>HXHH*XH*HXH
FIG. 5
120 A PAMIĘĆ
-TS1
183 630
TS2 » « «*^« t I «Wi « χ . ilrfi I 1 ł «w«_ł ' YliłłlYl flI t lYl 111 lYt I lit —Γ’ΤΤ’^ rTTTi
Yl 111 tYH 11 lwt 111 tYlC 1 11
T7|^r ł ł ł ł Λ·^*’·^ \
Yl u i lYt i I UYł 1 t HYH 11 1 /%* I » I Ił PMI
............~ Λ
444XH44*XH*44XH+HXH*
POLE 2
t-MMMIHMl
X»H*tKlHHMt
M»miMnmMi
Mw»hMw+hM»
Ml u HM.....Ml
FIG. 6
PAMIĘĆ
Mh»hM.....Mi
MHIUMtHHWti
HMH
WMH
HNH «Μη
HMH+++ «Mh-h
HMH
183 630
PODPRÓBKOWANIE
ZEGAR
PODPRÓBKOWANE
DANE
Z
PAMIĘCI
120
183 630
FIG. 1
110
Δ.
112
Δ
113
Δ
OBRAZ ADC PROC.
PIP OBRAZU
114λ
118
GEN.
SYN.
116
GEN.ADR. ZAPISU
122
Δ.
UKŁAD PODPRÓBK
'PAMIĘĆ
GEN. wySw.
GEN.ADR. ZAPISU
FIG. 2
PROC.
OBRAZ WIZ.
ZŁOŻONY
YGNAŁ
WIZYJNY
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (17)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do wyświetlania obrazu złożonego z obrazu pomocniczego i obrazu głównego, zawierające źródło sygnału obrazu głównego, źródło próbek reprezentujących sygnał obrazu pomocniczego, procesor sygnału wizyjnego pomocniczego do przetwarzania próbek reprezentujących sygnał obrazu pomocniczego dla wytwarzania sygnału reprezentującego obraz pomocniczy i układ łączący sygnały do łączenia sygnału obrazu głównego i sygnału reprezentującego obraz pomocniczy dla wytwarzania sygnału reprezentującego obraz złożony z obrazu głównego i obrazu pomocniczego, znamienne tym, że zawiera układ podpróbkowania (116) typu quincunx dołączony do procesora (113) sygnału wizyjnego PIP dla kompresji sygnału reprezentującego obraz pomocniczy przez filtrowanie pionowe i podpróbkowanie poziome sygnału odfiltrowanego pionowo dla wytwarzania wzoru quincunx i układ łączący sygnały, dołączony do źródła (102) sygnału obrazu głównego i układu podpróbkowania (116) typu quincunx dla wytwarzania sygnału obrazu złożonego.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że układ podpróbkowania (116) typu quincunx przystosowany do selektywnego podpróbkowania próbek obrazu pomocniczego w pierwszym zespole położeń poziomych i drugim zespole położeń poziomych pośrodku pomiędzy pierwszym zespołem położeń poziomych.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że źródło próbek obrazu pomocniczego zawiera źródło (110) sygnału obrazu wizyjnego PIP, mającego składową wizyjną i składową synchronizacji, do którego jest dołączony przetwornik analogowo-cyfrowy (112) obrazu pomocniczego do przetwarzania składowej wizyjnej sygnału obrazu pomocniczego na próbki reprezentujące składową wizyjną pomocniczą, do którego jest dołączony generator (114) taktowania obrazu pomocniczego do przetwarzania składowej synchronizacji sygnału obrazu pomocniczego, dla wytwarzania sygnału synchronizacji próbki pomocniczej.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że układ podpróbkowania (116) typu quincunx jest przystosowany do reakcji na sygnał synchronizacji z generatora (114) taktowania obrazu pomocniczego.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że generator (114) taktowania obrazu pomocniczego jest przystosowany do wytwarzania sygnału przestawienia synchronizacji linii obrazu pomocniczego i sygnału pola obrazu pomocniczego, mającego pierwszy stan podczas nieparzystych pól obrazu pomocniczego i drugi stan podczas parzystych pól obrazu pomocniczego, a układ podpróbkowania (116) typu quincunx zawiera układ podpróbkowania dołączony do źródła próbkowania pomocniczego i czuły na sygnał synchronizacji podpróbkowania, dołączony do dzielnika sygnału synchronizacji czułego na sygnał synchronizacji próbkowania pomocniczego i sygnał przestawienia i do generatora sygnału przestawienia czułego na sygnał przestawienia synchronizacji linii obrazu pomocniczego i sygnał pola obrazu pomocniczego.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że dzielnik sygnału synchronizacji jest przystosowany do wytwarzania jednego sygnału synchronizacji podpróbkowania dla każdej określonej z góry liczby sygnałów synchronizacji próbki pomocniczej i generator sygnału przestawienia jest czuły na sygnał pola obrazu pomocniczego, mający pierwszy stan, dla wytwarzania sygnału przestawienia, i sygnał pola obrazu pomocniczego, maj ący drugi stan, dla wytwarzania opóźnionego sygnału przestawienia.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że generator sygnału przestawienia zawiera układ opóźniający czuły na sygnał przestawienia synchronizacji pola obrazu pomocniczego, dołączony do multipleksera mającego pierwszą końcówkę wejściową danych dołączoną do sygnału przestawienia synchronizacji linii obrazu pomocniczego, drugąkońcówkę
    183 630 wejściową danych dołączoną do układu opóźniającego, końcówkę wejściową sterowania dołączoną do sygnału pola obrazu pomocniczego i końcówkę wyjściową do wytwarzania sygnału przestawienia.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że układ podpróbkowania jest przystosowany do próbkowania sygnału reprezentującego obraz pomocniczy w pierwszym wzorze próbkowania i do próbkowania sygnału reprezentującego obraz pomocniczy w drugim wzorze próbkowania.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera generator sygnału taktowania obrazu głównego, dołączony do źródła sygnału obrazu głównego i układ łączący próbki zawiera generator wyświetlania obrazu wstawionego, dołączony do układu podpróbkowania typu quincunx i czuły na sygnał synchronizacji z generatora głównego sygnału zegarowego, dołączony do multipleksera mającego pierwszą końcówkę wejściową danych dołączoną do generatora wyświetlania obrazu wstawionego, drugą końcówkę wejściową danych dołączoną do źródła sygnału obrazu głównego oraz końcówkę wyjściową dla sygnału reprezentującego obraz złożony.
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że generator sygnału taktowania obrazu głównego jest przystosowany do wytwarzania sygnału wyboru mającego pierwszy stan, gdy sygnał z generatora wyświetlania obrazu wstawionego tworzy obraz złożony, i drugi stan, gdy sygnał obrazu głównego tworzy obraz złożony, a multiplekser zawiera ponadto końcówkę wejściową sterowania dołączoną do sygnału wyboru i końcówkę wyjściową dołączoną do sygnału obrazu wstawionego.
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że generator sygnału taktowania obrazu głównego jest przystosowany do wytwarzania sygnału pola obrazu głównego, mającego pierwszy stan podczas parzystego pola obrazu głównego, a drugi stan podczas nieparzystego pola obrazu głównego i generator wyświetlania obrazu wstawionego jest przystosowany do wytwarzania sygnału obrazu wstawionego przy zastosowaniu pierwszego wzoru wyświetlania i drugiego wzoru wyświetlania.
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że generator sygnału taktowania obrazu głównego jest przystosowany do wytwarzania sygnału synchronizacji próbkowania obrazu głównego, a generator wyświetlania obrazu wstawionego zawiera układ odzyskiwania próbek, dołączony do układu podpróbkowania typu quincunx dla wytwarzania próbek wyświetlania obrazu wstawionego, zawierających kolejne pary próbek i układ do wytwarzania kolejnych par próbek synchronicznie z sygnałem taktowania próbek obrazu głównego w pierwszym stanie i synchronicznie z sygnałem zegarowym próbkowania obrazu głównego w drugim stanie.
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 12, znamienne tym, że generator wyświetlania obrazu wstawionego zawierajeden układ opóźniania cyklu sygnału synchronizacji próbek obrazu głównego, dołączony do układu odzyskiwania próbek i multiplekser mający pierwszą końcówkę wejściową danych dołączoną do układu odzyskiwania próbek, drugą końcówkę wejściową danych dołączoną do układu opóźniającego, końcówkę wejściową sterowania dołączoną do sygnału pola obrazu głównego i końcówkę wyjściową do wytwarzania próbek obrazu wstawionego.
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że układ łączący sygnały zawiera generator wyświetlania obrazu wstawionego, dołączony do układu podpróbkowania quincunx i multiplekser mający pierwszą końcówkę wejściową danych dołączoną do generatora wyświetlania obrazu wstawionego, drugą końcówkę wejściową danych dołączoną do źródła sygnału obrazu głównego i końcówkę wyjściową do wytwarzania sygnału reprezentującego obraz złożony.
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera pamięć włączoną pomiędzy układ podpróbkowania quincunx i układ łączący sygnały do pamiętania pola próbek.
  16. 16. Urządzenie według zastrz. 15, znamienne tym, że zawiera pamięć czułą na sygnał adresu zapisu i źródło sygnału wizyjnego obrazu pomocniczego, zawierające składową synchronizacji, generator sygnału taktowania obrazu pomocniczego, dołączony do składowej synchronizacji sygnału obrazu pomocniczego, dla wytwarzania sygnału synchronizacji próbek po4
    183 630 mocniczych oraz generator adresu zapisu dołączony do sygnału synchronizacji próbek obrazu pomocniczego dla wytwarzania sygnału adresu zapisu dla pamięci.
  17. 17. Urządzenie według edste. 15t znam ienne tym, że pamięćjest dołączona do sy£diału adresu odczytu i źródło sygnału wizyjnego obrazu głównego, zawierającego składową synchronizacji, jest dołączone do generatora sygnału synchronizacji obrazu głównego, czułego na składową synchronizacji sygnału obrazu głównego oraz do generatora adresu odczytu dołączonego do sygnału synchronizacji próbek obrazu głównego.
PL97328688A 1996-03-07 1997-03-06 Urządzenie do wyświetlania obrazu złożonego z obrazu pomocniczego i obrazu głównego PL183630B1 (pl)

Applications Claiming Priority (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9604857.4A GB9604857D0 (en) 1996-03-07 1996-03-07 Picture in picture video signal processing system
US2553296P 1996-09-06 1996-09-06
GBGB9622193.2A GB9622193D0 (en) 1996-10-25 1996-10-25 Sampling and display apparatus and method for picture-in-picture system
PCT/US1997/004784 WO1997033430A1 (en) 1996-03-07 1997-03-06 Apparatus for sampling and displaying an auxiliary image with a main image

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL328688A1 PL328688A1 (en) 1999-02-15
PL183630B1 true PL183630B1 (pl) 2002-06-28

Family

ID=27268170

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97328688A PL183630B1 (pl) 1996-03-07 1997-03-06 Urządzenie do wyświetlania obrazu złożonego z obrazu pomocniczego i obrazu głównego

Country Status (11)

Country Link
EP (3) EP0885522B1 (pl)
JP (3) JP3935945B2 (pl)
KR (3) KR100388517B1 (pl)
CN (3) CN1179556C (pl)
AU (2) AU2344397A (pl)
DE (3) DE69700598T2 (pl)
ES (1) ES2137059T3 (pl)
HK (1) HK1019129A1 (pl)
PL (1) PL183630B1 (pl)
TR (1) TR199801742T2 (pl)
WO (3) WO1997033430A1 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2000002130A2 (en) 1998-07-06 2000-01-13 Koninklijke Philips Electronics N.V. Plural image display reading image data from a memory
JP2002522973A (ja) 1998-08-07 2002-07-23 コーニンクレッカ フィリップス エレクトロニクス エヌ ヴィ 適応性圧縮
EP1233614B1 (fr) * 2001-02-16 2012-08-08 C.H.I. Development Mgmt. Ltd. XXIX, LLC Système de transmission et de traitement vidéo pour générer une mosaique utilisateur
CN101388958B (zh) * 2007-09-14 2010-09-29 鼎亿数码科技(上海)有限公司 高对比度图像高速定位系统
JP2016099456A (ja) 2014-11-20 2016-05-30 株式会社リコー 画像投影装置および画像投影方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4656515A (en) * 1985-03-25 1987-04-07 Rca Corporation Horizontal compression of pixels in a reduced-size video image utilizing cooperating subsampling and display rates
JP2698105B2 (ja) * 1987-07-28 1998-01-19 三洋電機株式会社 ディジタルテレビジョン受像機
JPH01117585A (ja) * 1987-10-30 1989-05-10 Nec Corp フイールドオフセットサブサンプリング装置
US5021887A (en) * 1989-12-13 1991-06-04 Samsung Electronics Co., Ltd. Method and circuit for composing still image of picture-in-picture
US5067016A (en) * 1990-03-07 1991-11-19 Industrial Technology Research Institute Progressive scan system with field-offset sampling
US5459528A (en) * 1994-03-31 1995-10-17 Texas Instruments Incorporated Video signal processor and method for secondary images

Also Published As

Publication number Publication date
CN1164094C (zh) 2004-08-25
JP3935945B2 (ja) 2007-06-27
CN1123216C (zh) 2003-10-01
DE69700596D1 (de) 1999-11-11
EP0885524B1 (en) 1999-10-06
EP0885524A1 (en) 1998-12-23
EP0885523B1 (en) 1999-10-06
AU2344297A (en) 1997-09-22
CN1212808A (zh) 1999-03-31
JP4574751B2 (ja) 2010-11-04
HK1019129A1 (en) 2000-01-21
JP2000506351A (ja) 2000-05-23
DE69700598D1 (de) 1999-11-11
KR100388517B1 (ko) 2003-10-10
KR19990087475A (ko) 1999-12-27
AU711123B2 (en) 1999-10-07
AU2344497A (en) 1997-09-22
TR199801742T2 (xx) 1998-12-21
KR19990087476A (ko) 1999-12-27
CN1212809A (zh) 1999-03-31
DE69700596T2 (de) 2000-01-20
JP2000506350A (ja) 2000-05-23
EP0885523A1 (en) 1998-12-23
PL328688A1 (en) 1999-02-15
DE69700598T2 (de) 2000-01-20
KR19990087474A (ko) 1999-12-27
DE69700597T2 (de) 2000-01-20
CN1179556C (zh) 2004-12-08
KR100388518B1 (ko) 2003-10-10
WO1997033430A1 (en) 1997-09-12
AU2344397A (en) 1997-09-22
EP0885522B1 (en) 1999-10-06
WO1997033429A1 (en) 1997-09-12
DE69700597D1 (de) 1999-11-11
EP0885522A1 (en) 1998-12-23
JP2000517489A (ja) 2000-12-26
ES2137059T3 (es) 1999-12-01
JP3935946B2 (ja) 2007-06-27
WO1997033428A1 (en) 1997-09-12
KR100388516B1 (ko) 2003-10-10
CN1212810A (zh) 1999-03-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5047857A (en) Television system with zoom capability for at least one inset picture
US4364090A (en) Method for a compatible increase in resolution in television systems
KR960006532B1 (ko) 텔레비젼 신호 처리 회로
JPS63256071A (ja) ピクチャーインピクチャーのビデオ信号発生回路
EP0411548B1 (en) Memory efficient apparatus and method as for a picture in a picture display
US6046777A (en) Apparatus for sampling and displaying an auxiliary image with a main image to eliminate a spatial seam in the auxiliary image during freeze frame operation
JP2893110B2 (ja) ピクチャーインピクチャーのビデオ信号発生回路
US6144415A (en) Apparatus for sampling and displaying an auxiliary image with a main image to eliminate a spatial seam in the auxiliary image
US6307597B1 (en) Apparatus for sampling and displaying an auxiliary image with a main image
PL183630B1 (pl) Urządzenie do wyświetlania obrazu złożonego z obrazu pomocniczego i obrazu głównego
TW312076B (pl)
JP2713699B2 (ja) 2画面表示機能付高画質テレビジョン受信機
AU711123C (en) Apparatus for sampling and displaying an auxiliary image with a main image
JPH11136592A (ja) 画像処理装置
MXPA98007223A (en) Apparatus for sampling and exhibiting an auxiliary image with a principle image
MXPA98007225A (en) Device for sampling and exhibiting an auxiliary image with a main image to eliminate a space union in the auxiliary image during the congel frame operation
JP2784602B2 (ja) 映像信号変換装置
KR0186137B1 (ko) 영상신호처리기의 휘도/색신호 분리회로
JP2749032B2 (ja) テレビジョン受信機
KR950009676B1 (ko) 팝(pop)기능 와이드 스크린 티브이 수상기
JPH0121676B2 (pl)
JPH0638649B2 (ja) 2画面表示機能付高画質テレビジヨン受信機
KR100234259B1 (ko) 영상표시 장치에 있어서 횡종비 변환회로
JPH01176171A (ja) タイトル画像挿入装置
JPH066722A (ja) 画像表示装置